apt 1.4~rc2 - en to da translation catalogue (659 entries)

en: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
da: Opdatering, fra et sådant arkiv, kan ikke udføres sikkert og er derfor deaktiveret som standard.

en: Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use.
da: Data, fra et sådant arkiv, kan ikke godkendes og er derfor potentielt farlig at anvende.

en: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
da: Se apt-secure(8)-manualsiden for detaljer om arkivoprettelse og brugerkonfiguration.

en: The repository '%s' is no longer signed.
da: Arkivet »%s« er ikke længere underskrevet.

en: The repository '%s' no longer has a Release file.
da: Arkivet »%s« har ikke længere en udgivelsesfil.

en: This is normally not allowed, but the option Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories was given to override it.
da: Dette er normalt ikke tilladt, men tilvalget Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories blev angivet for at overskrive.

en: The repository '%s' is not signed.
da: Arkivet »%s« er ikke underskrevet.

en: The repository '%s' does not have a Release file.
da: Arkivet »%s« har ikke en udgivelsesfil.

en: The repository '%s' provides only weak security information.
da: Arkivet »%s« tilbyder kun svag sikkerhedsinformation.

en: Failed to readlink %s
da: Kunne ikke »readlink« %s

en: Failed to stat %s
da: Kunne ikke finde %s

en: Hash Sum mismatch
da: Hashsum stemmer ikke

en: Insufficient information available to perform this download securely
da: Utilstrækkelig information er tilgængelig for at udføre denne overførsel sikkert

en: rename failed, %s (%s -> %s).
da: omdøbning mislykkedes, %s (%s -> %s).

en: Size mismatch
da: Størrelsen stemmer ikke

en: Invalid file format
da: Ugyldigt filformat

en: Signature error
da: Signaturfejl

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Clearsigned file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
da: Clearsigned-fil er ikke gyldig, fik »%s« (kræver netværket ikke autentificering?)

en: An error occurred during the signature verification. The repository is not updated and the previous index files will be used. GPG error: %s: %s
da: Der opstod en fejl under signaturbekræftelse. Arkivet er ikke opdateret og den forrige indeksfil vil blive brugt. GPG-fejl: %s: %s

note: Invalid signature file, reject (LP: #346386) (Closes: #627642)
en: GPG error: %s: %s
da: GPG-fejl: %s: %s

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't support architecture '%s'
da: Udelader erhvervelse af konfigureret fil »%s«, da arkivet »%s« ikke understøtter arkitekturen »%s«

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' provides only weak security information for it
da: Udelader erhvervelse af konfigureret fil »%s«, da arkivet »%s« kun tilbyder svag sikkerhedsinformation

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time since then the file is invalid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is expired (invalid since %s). Updates for this repository will not be applied.
da: Udgivelsesfil for %s er udløbet (ugyldig siden %s). Opdateringer for dette arkiv vil ikke blive anvendt.

en: Conflicting distribution: %s (expected %s but got %s)
da: Konfliktdistribution: %s (forventede %s men fik %s)

en: Failed to fetch %s  %s
da: Kunne ikke hente %s %s

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
da: Jeg kunne ikke lokalisere filen til %s-pakken. Det betyder muligvis at du er nødt til manuelt at reparere denne pakke. (grundet manglende arch)

en: Can't find a source to download version '%s' of '%s'
da: Kan ikke finde en kilde til at hente version »%s« for »%s«

note: TRANSLATOR: %s=%s is sourcename=sourceversion, e.g. apt=1.1
en: Changelog unavailable for %s=%s
da: Ændringslog utilgængelig for %s=%s

en: The method '%s' is explicitly disabled via configuration.
da: Metoden »%s« er eksplicit deaktiveret via konfiguration.

en: If you meant to use Tor remember to use %s instead of %s.
da: Hvis du ønskede at bruge Tor så husk at bruge %s i stedet for %s.

en: The method driver %s could not be found.
da: Metodedriveren %s blev ikke fundet.

en: Is the package %s installed?
da: Er pakken %s installeret?

en: Method %s did not start correctly
da: Metoden %s startede ikke korrekt

en: Please insert the disc labeled: '%s' in the drive '%s' and press [Enter].
da: Indsæt venligst disken med navnet: »%s« i drevet »%s« og tryk [Retur].

en: List directory %s is missing.
da: Listemappen %s mangler.

en: Archives directory %s is missing.
da: Arkivmappen %s mangler.

en: Unable to lock directory %s
da: Kunne ikke låse mappen %s

en: No sandbox user '%s' on the system, can not drop privileges
da: Ingen sandkassebruger »%s« på systemet; kan ikke droppe privilegier

en: Download is performed unsandboxed as root as file '%s' couldn't be accessed by user '%s'.
da: Overførsel udføres uden for sandkassen som root, da filen »%s« ikke kunne tilgås af brugeren »%s«.

en: Clean of %s is not supported
da: Rensning af %s er ikke understøttet

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
da: Kunne ikke læse %s

en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
da: Henter fil %li ud af %li (%s tilbage)

en: Retrieving file %li of %li
da: Henter fil %li ud af %li

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
da: Pakken %s skal geninstalleres, men jeg kan ikke finde noget arkiv med den.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
da: Fejl, pkgProblemResolver::Resolve satte stopklodser op, det kan skyldes tilbageholdte pakker.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
da: Kunne ikke korrigere problemerne, da du har tilbageholdt ødelagte pakker.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
da: Pakkelisterne eller statusfilen kunne ikke tolkes eller åbnes.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
da: Du kan muligvis rette problemet ved at køre »apt-get update«

en: The list of sources could not be read.
da: Listen med kilder kunne ikke læses.

en: Regex compilation error - %s
da: Fejl ved tolkning af regulært udtryk - %s

en: Couldn't find task '%s'
da: Kunne ikke finde opgaven »%s«

en: Couldn't find any package by regex '%s'
da: Kunne ikke finde nogle pakker med regulært udtryk »%s«

en: Couldn't find any package by glob '%s'
da: Kunne ikke finde nogle pakker med glob »%s«

en: Unable to locate package %s
da: Kunne ikke lokalisere pakken %s

en: Can't select versions from package '%s' as it is purely virtual
da: Kan ikke vælge versioner fra pakke »%s« som er vitalt

en: Can't select newest version from package '%s' as it is purely virtual
da: Kan ikke vælge nyeste version fra pakke »%s« som er vital

en: Can't select candidate version from package %s as it has no candidate
da: Kan ikke vælge kandidatversion fra pakke %s da den ikke har nogen kandidat

en: Can't select installed version from package %s as it is not installed
da: Kan ikke vælge installeret version fra pakke %s da den ikke er installeret

en: Can't select installed nor candidate version from package '%s' as it has neither of them
da: Kan ikke vælge installeret eller kandidatversion fra pakke »%s« da den ikke har nogen af dem

en: Release '%s' for '%s' was not found
da: Udgaven »%s« for »%s« blev ikke fundet

en: Version '%s' for '%s' was not found
da: Versionen »%s« for »%s« blev ikke fundet

en: Unmounting CD-ROM...
da: Afmonterer CD-ROM ...

en: Using CD-ROM mount point %s
da: Bruger CD-ROM-monteringspunktet %s

en: Waiting for disc...
da: Venter på disken ...

en: Mounting CD-ROM...
da: Monterer CD-ROM ...

en: Identifying...
da: Identificerer ...

en: Stored label: %s
da: Gemt mærkat: %s

en: Scanning disc for index files...
da: Skanner disken for indeksfiler ...

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
da: Fandt %zu pakkeindekser, %zu kildeindekser, %zu oversættelsesindekser og %zu signaturer

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Debian Disc or the wrong architecture?
da: Kunne ikke finde nogen pakkefiler, det er muligvis ikke en Debiandisk eller den forkerte arkitektur?

en: Found label '%s'
da: Fandt mærkatet »%s«

en: That is not a valid name, try again.
da: Det er ikke et gyldigt navn, prøv igen.

en: This disc is called: 
    '%s'
da: Denne disk hedder: 
    »%s«

en: Copying package lists...
da: Kopierer pakkelisterne ...

en: Writing new source list
da: Skriver ny kildeliste

en: Source list entries for this disc are:
da: Denne disk har følgende kildeliste-indgange:

en: Unable to stat %s.
da: Kunne ikke finde %s.

en: Invalid archive signature
da: Ugyldig arkivsignatur

en: Error reading archive member header
da: Fejl under læsning af arkivelements hoved

en: Invalid archive member header
da: Ugyldigt arkivelementhoved

en: Archive is too short
da: Arkivet er for kort

en: Failed to read the archive headers
da: Kunne ikke læse arkivhovederne

en: Unable to stat the mount point %s
da: Kunne ikke finde monteringspunktet %s

en: Failed to stat the cdrom
da: Kunne ikke finde cdrommen

en: Command line option '%c' [from %s] is not understood in combination with the other options.
da: Kommandolinjetilvalget »%c« [fra %s] forstås ikke i kombination med de andre tilvalg.

en: Command line option %s is not understood in combination with the other options
da: Kommandolinjetilvalget %s forstås ikke i kombination med de andre tilvalg

en: Command line option %s is not boolean
da: Kommandolinjetilvalget %s er ikke boolsk

en: Option %s requires an argument.
da: Tilvalget %s kræver et parameter.

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
da: Tilvalg %s: Opsætningspostens specifikation skal have en =<værdi>.

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
da: Tilvalget %s kræver et heltalligt parameter, ikke »%s«

en: Option '%s' is too long
da: Tilvalget »%s« er for langt

en: Sense %s is not understood, try true or false.
da: %s blev ikke forstået, prøv med »true« eller »false«.

en: Invalid operation %s
da: Ugyldig handling %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
da: Ukendt type-forkortelse: »%c«

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
da: Syntaksfejl %s:%u: Blokken starter uden navn.

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
da: Syntaksfejl %s:%u: Forkert udformet mærke

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
da: Syntaksfejl %s:%u: Overskydende affald efter værdien

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
da: Syntaksfejl %s:%u: Direktiver kan kun angives i topniveauet

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
da: Syntaksfejl %s:%u: For mange sammenkædede inkluderinger

en: Syntax error %s:%u: Included from here
da: Syntaksfejl %s:%u: Inkluderet herfra

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
da: Syntaksfejl %s:%u: Ikke-understøttet direktiv »%s«

en: Syntax error %s:%u: clear directive requires an option tree as argument
da: Syntaksfejl %s:%u: ryd direktiv kræver et tilvalgstræ som argument

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
da: Syntaksfejl %s:%u: Overskydende affald i slutningen af filen

en: Cannot find a configured compressor for '%s'
da: Kan ikke finde konfigureret komprimeringsprogram for »%s«

en: Corrupted archive
da: Ødelagt arkiv

en: Tar checksum failed, archive corrupted
da: Tar-kontrolsum fejlede, arkivet er ødelagt

en: Problem unlinking the file %s
da: Fejl ved frigivelse af filen %s

en: Not using locking for read only lock file %s
da: Benytter ikke låsning for skrivebeskyttet låsefil %s

en: Could not open lock file %s
da: Kunne ikke åbne låsefilen %s

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
da: Benytter ikke låsning for nfs-monteret låsefil %s

en: Could not get lock %s
da: Kunne ikke opnå låsen %s

en: List of files can't be created as '%s' is not a directory
da: Liste over filer kan ikke oprettes da »%s« ikke er en mappe

en: Ignoring '%s' in directory '%s' as it is not a regular file
da: Ignorerer »%s« i mappe »%s« da det ikke er en regulær fil

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has no filename extension
da: Ignorerer fil »%s« i mappe »%s« da den ikke har en filendelse

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has an invalid filename extension
da: Ignorerer fil »%s« i mappe »%s« da den har en ugyldig filendelse

en: Waited for %s but it wasn't there
da: Ventede på %s, men den var der ikke

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
da: Underprocessen %s modtog en segmenteringsfejl.

en: Sub-process %s received signal %u.
da: Underprocessen %s modtog en signal %u.

note: we forward the statuscode, so don't generate a message on the fd in this case
en: Sub-process %s returned an error code (%u)
da: Underprocessen %s returnerede en fejlkode (%u)

en: Sub-process %s exited unexpectedly
da: Underprocessen %s afsluttedes uventet

en: Read error
da: Læsefejl

en: Write error
da: Skrivefejl

en: Problem closing the gzip file %s
da: Problem under lukning af gzip-filen %s

en: Unexpected end of file
da: Uventet filafslutning

en: Failed to create subprocess IPC
da: Kunne ikke oprette underproces IPC

en: Failed to exec compressor
da: Kunne ikke udføre komprimeringsprogram

en: Could not open file %s
da: Kunne ikke åbne filen %s

en: Could not open file descriptor %d
da: Kunne ikke åbne filbeskrivelse %d

en: read, still have %llu to read but none left
da: læs, mangler stadig at læse %llu men der er ikke flere

en: write, still have %llu to write but couldn't
da: skriv, mangler stadig at skrive %llu men kunne ikke

en: Problem closing the file %s
da: Problem under lukning af filen %s

en: Problem renaming the file %s to %s
da: Problem under omdøbning af filen %s til %s

en: Problem syncing the file
da: Problem under synkronisering af fil

en: Unable to mkstemp %s
da: Kunne ikke mkstemp %s

en: Unable to write to %s
da: Kunne ikke skrive til %s

en: Can't mmap an empty file
da: Kan ikke udføre mmap for en tom fil

en: Couldn't make mmap of %llu bytes
da: Kunne ikke udføre mmap for %llu byte

en: Couldn't duplicate file descriptor %i
da: Kunne ikke duplikere filbeskrivelse %i

en: Unable to close mmap
da: Kunne ikke lukke mmap

en: Unable to synchronize mmap
da: Kunne ikke synkronisere mmap

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
da: Kunne ikke udføre mmap for %lu byte

en: Failed to truncate file
da: Kunne ikke afkorte filen

en: Dynamic MMap ran out of room. Please increase the size of APT::Cache-Start. Current value: %lu. (man 5 apt.conf)
da: Dynamisk MMap løb tør for plads. Øg venligst størrelsen på APT::Cache-Start. Aktuel værdi: %lu. (man 5 apt.conf)

en: Unable to increase the size of the MMap as the limit of %lu bytes is already reached.
da: Kunne ikke øge størrelsen på MMap da begrænsningen på %lu byte allerede er nået.

en: Unable to increase size of the MMap as automatic growing is disabled by user.
da: Kunne ikke øge størrelsen på MMap da automatisk øgning er deaktiveret af bruger.

en: %c%s... Error!
da: %c%s... Fejl!

en: %c%s... Done
da: %c%s... Færdig

en: Selection %s not found
da: Det valgte %s blev ikke fundet

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
da: Dette er ikke et gyldigt DEB-arkiv, mangler »%s«-elementet

en: Internal error, could not locate member %s
da: Intern fejl, kunne ikke finde elementet %s

en: Unparsable control file
da: Ikke-tolkbar kontrolfil

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; another identifier like Contents; filename and linenumber of the sources.list entry currently parsed
en: Target %s wants to acquire the same file (%s) as %s from source %s
da: Målet %s ønsker at erhverve den samme fil (%s) som %s fra kilden %s

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; filename and linenumber of two sources.list entries
en: Target %s (%s) is configured multiple times in %s and %s
da: Målet %s (%s) er konfigureret flere gange i %s og %s

en: Unable to parse Release file %s
da: Kunne ikke fortolke udgivelsesfil %s

en: No sections in Release file %s
da: Ingen afsnit i udgivelsesfil %s

en: No Hash entry in Release file %s
da: Intet hashpunkt i udgivelsesfil %s

en: No Hash entry in Release file %s which is considered strong enough for security purposes
da: Intet hash-punkt i Release-filen %s, som anses for stærk nok til sikkerhedsformål.

en: Invalid '%s' entry in Release file %s
da: Ugyldigt punkt »%s« i udgivelsesfil %s

note: TRANSLATOR: The first is an option name from sources.list manpage, the other two URI and Suite
en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s
da: Værdisæt er ikke i overensstemmelse for tilvalget %s jævnfør kilden %s %s

en: Invalid value set for option %s regarding source %s %s (%s)
da: Ugyldigt værdisæt for tilvalget %s jævnfør kilden %s %s (%s)

en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s: %s != %s
da: Værdisæt er ikke i overenstemmelse for tilvalget %s jævnfør kilden %s %s: %s != %s

en: Unable to parse package file %s (%d)
da: Kunne ikke tolke pakkefilen %s (%d)

note: TRANSLATORS: the %s contains the recovery command, usually dpkg --configure -a
en: dpkg was interrupted, you must manually run '%s' to correct the problem.
da: dpkg blev afbrudt, du skal manuelt køre »%s« for at rette problemet.

en: Unable to lock the administration directory (%s), is another process using it?
da: Kunne ikke låse administrationsmappen (%s), bruger en anden proces den?

en: Unable to lock the administration directory (%s), are you root?
da: Kunne ikke låse administrationsmappen (%s), er du rod (root)?

en: Not locked
da: Ikke låst

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
da: Klargør %s

en: Preparing to configure %s
da: Gør klar til at sætte %s op

en: Preparing for removal of %s
da: Gør klar til afinstallation af %s

en: Preparing to completely remove %s
da: Gør klar til at fjerne %s helt

en: Noting disappearance of %s
da: Bemærker forsvinding af %s

en: Running post-installation trigger %s
da: Kører førinstallationsudløser %s

en: Installed %s
da: Installerede %s

en: Configuring %s
da: Sætter %s op

note: FIXME: use a better string after freeze
en: Directory '%s' missing
da: Mappe »%s« mangler

en: Could not open file '%s'
da: Kunne ikke åbne filen »%s«

en: Unpacking %s
da: Pakker %s ud

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: Removing %s
da: Fjerner %s

en: Completely removing %s
da: Fjerner %s helt

en: Completely removed %s
da: Fjernede %s helt

en: Can not write log (%s)
da: Kan ikke skrive log (%s)

en: Is /dev/pts mounted?
da: Er /dev/pts monteret?

en: Operation was interrupted before it could finish
da: Handling blev afbrudt før den kunne afsluttes

en: No apport report written because MaxReports is reached already
da: Ingen apportrapport skrevet da MaxReports (maks rapporter) allerede er nået

note: check if its not a follow up error
en: dependency problems - leaving unconfigured
da: afhængighedsproblemer - efterlader ukonfigureret

en: No apport report written because the error message indicates its a followup error from a previous failure.
da: Ingen apportrapport skrevet da fejlbeskeden indikerer, at det er en opfølgningsfejl fra en tidligere fejl.

en: No apport report written because the error message indicates a disk full error
da: Ingen apportrapport skrevet da fejlbeskeden indikerer en fuld disk-fejl

en: No apport report written because the error message indicates a out of memory error
da: Ingen apportrapport skrevet da fejlbeskeden indikerer en ikke nok hukommelsesfejl

en: No apport report written because the error message indicates an issue on the local system
da: Ingen apportrapport skrevet da fejlbeskeden indikerer en fejl på det lokale system

en: No apport report written because the error message indicates a dpkg I/O error
da: Ingen apportrapport skrevet da fejlbeskeden indikerer en dpkg I/O-fejl

en: Building dependency tree
da: Opbygger afhængighedstræ

en: Candidate versions
da: Kandidatversioner

en: Dependency generation
da: Afhængighedsgenerering

en: Reading state information
da: Læser tilstandsoplysninger

en: Failed to open StateFile %s
da: Kunne ikke åbne StateFile %s

en: Failed to write temporary StateFile %s
da: Kunne ikke skrive den midlertidige StateFile %s

en: Failed to write file %s
da: Kunne ikke skrive filen %s

en: Failed to close file %s
da: Kunne ikke lukke filen %s

en: Send scenario to solver
da: Send scenarie til problemløser

en: Send request to solver
da: Send forespørgsel til problemløser

en: Prepare for receiving solution
da: Forbered for modtagelse af løsning

en: External solver failed without a proper error message
da: Ekstern problemløser fejlede uden en korrekt fejlbesked

en: Execute external solver
da: Kør ekstern problemløser

en: Execute external planner
da: Kør ekstern planlægger

en: Send request to planner
da: Send forespørgsel til planlægger

en: Send scenario to planner
da: Send scenarie til planlægger

en: External planner failed without a proper error message
da: Ekstern planlægger mislykkedes uden en korrekt fejlbesked

en: Wrote %i records.
da: Skrev %i poster.

en: Wrote %i records with %i missing files.
da: Skrev %i poster med %i manglende filer.

en: Wrote %i records with %i mismatched files
da: Skrev %i poster med %i ikke-trufne filer

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
da: Skrev %i poster med %i manglende filer og %i ikke-trufne filer

en: Can't find authentication record for: %s
da: Kan ikke finde godkendelsesregistrering for: %s

en: Hash mismatch for: %s
da: Hashsum stemmer ikke: %s

en: Packaging system '%s' is not supported
da: Pakkesystemet »%s« understøttes ikke

en: Unable to determine a suitable packaging system type
da: Kunne ikke bestemme en passende pakkesystemtype

en: Progress: [%3li%%]
da: Status: [%3li%%]

note: send status information that we are about to fork dpkg
en: Running dpkg
da: Kører dpkg

en: Could not perform immediate configuration on '%s'. Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (%d)
da: Kunne ikke udføre øjeblikkelig konfiguration på »%s«. Se venligst man 5 apt.conf under APT:Immediate-Cinfigure for detaljer. (%d)

en: Could not configure '%s'.
da: Kunne ikke åbne filen »%s«.

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
da: Kørsel af denne installation kræver midlertidig afinstallation af den essentielle pakke %s grundet en afhængighedsløkke. Det er ofte en dårlig ide, men hvis du virkelig vil gøre det, kan du aktivere valget »APT::Force-LoopBreak«.

en: Empty package cache
da: Tomt pakke-mellemlager

en: The package cache file is corrupted
da: Pakke-mellemlagerets fil er ødelagt

en: The package cache file is an incompatible version
da: Pakke-mellemlagerets fil er af en inkompatibel version

en: This APT does not support the versioning system '%s'
da: Denne APT understøtter ikke versionssystemet »%s«

en: The package cache was built for different architectures: %s vs %s
da: Pakke-mellemlageret blev kompileret for andre arkitekturer: %s vs %s

en: The package cache file is corrupted, it has the wrong hash
da: Pakke-mellemlagerets fil er ødelagt, den har forkert hash

en: Depends
da: Afhængigheder

en: PreDepends
da: Præ-afhængigheder

en: Suggests
da: Foreslåede

en: Conflicts
da: Konflikter

en: Recommends
da: Anbefalede

en: Replaces
da: Erstatter

en: Breaks
da: Ødelægger

en: Enhances
da: Forbedringer

en: Obsoletes
da: Overflødiggør

en: important
da: vigtig

en: required
da: krævet

en: extra
da: ekstra

en: optional
da: frivillig

en: Cache has an incompatible versioning system
da: Mellemlageret benytter en inkompatibel versionsstyring

note: TRANSLATOR: The first placeholder is a package name, the other two should be copied verbatim as they include debug info
en: Error occurred while processing %s (%s%d)
da: Der opstod en fejl under behandlingen af %s (%s%d)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
da: Hold da op! Du nåede over det antal pakkenavne, denne APT kan håndtere.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
da: Hold da op! Du nåede over det antal versioner, denne APT kan håndtere.

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
da: Hold da op! Du nåede over det antal versioner, denne APT kan håndtere.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
da: Hold da op! Du nåede over det antal afhængigheder, denne APT kan håndtere.

en: Reading package lists
da: Indlæser pakkelisterne

en: IO Error saving source cache
da: IO-fejl ved gemning af kilde-mellemlageret

en: Index file type '%s' is not supported
da: Indeksfiler af typen »%s« understøttes ikke

en: The value '%s' is invalid for APT::Default-Release as such a release is not available in the sources
da: Værdien »%s« er ugyldig for APT::Default-Release da sådan en udgivelse ikke er tilgængelig i kilderne

en: Invalid record in the preferences file %s, no Package header
da: Ugyldig indgang i indstillingsfilen %s, pakkehovedet mangler

en: Did not understand pin type %s
da: Kunne ikke forstå pin-type %s

en: %s: Value %s is outside the range of valid pin priorities (%d to %d)
da: %s: Værdien %s er uden for intervallet med gyldige pin-prioriteringer (%d til %d)

en: No priority (or zero) specified for pin
da: Ingen prioritet (eller prioritet nul) angivet ved pin

note: TRANSLATOR: %u is a line number, the first %s is a filename of a file with the extension "second %s" and the third %s is a unique identifier for bugreports
en: Malformed entry %u in %s file %s (%s)
da: Forkert udformet punkt %u i %s-linjen %s (%s)

en: Malformed line %u in source list %s (type)
da: Ugyldig linje %u i kildelisten %s (type)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
da: Typen »%s« er ukendt på linje %u i kildelisten %s

en: Malformed stanza %u in source list %s (type)
da: Forkert udformet stanza %u i kildelisten %s (type)

en: Type '%s' is not known on stanza %u in source list %s
da: Typen »%s« er ukendt på stanza %u i kildelisten %s

en: Unsupported file %s given on commandline
da: Filen %s er ikke understøttet når angivet på kommandolinjen

en: Cannot convert %s to integer: out of range
da: Kan ikke konvertere %s til heltal: uden for interval

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
da: Nogle indeksfiler kunne ikke hentes. De er blevet ignoreret eller de gamle bruges i stedet.

en: Calculating upgrade
da: Beregner opgraderingen

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed before unchanged files in 'apt-get update'
en: Hit:%lu %s
da: Havde:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
da: Henter:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download, but the error is ignored (compare "Err:")
en: Ign:%lu %s
da: Ignorerer:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download and the error is critical (compare "Ign:")
en: Err:%lu %s
da: Fejl:%lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
da: Hentede %sB på %s (%sB/s)

en:  [Working]
da:  [Arbejder]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press [Enter]
da: Medieskift: Indsæt venligst disken med navnet
     »%s«
    i drevet »%s« og tryk [Retur]

en: Correcting dependencies...
da: Retter afhængigheder ...

en:  failed.
da:  mislykkedes.

en: Unable to correct dependencies
da: Kunne ikke rette afhængigheder

en: Unable to minimize the upgrade set
da: Kunne ikke minimere opgraderingssættet

en:  Done
da:  Færdig

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
da: Du kan muligvis rette dette ved at køre »apt --fix-broken install«.

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
da: Uopfyldte afhængigheder. Prøv »apt --fix-broken install« uden pakker (eller angiv en løsning).

en: Sorting
da: Sortering

en: Note, selecting '%s' for task '%s'
da: Bemærk, vælger »%s« for opgaven »%s«

en: Note, selecting '%s' for glob '%s'
da: Bemærk, vælger »%s« for glob'en »%s«

en: Note, selecting '%s' for regex '%s'
da: Bemærk, vælger »%s« for glob'en »%s«

en: Package %s is a virtual package provided by:
da: Pakken %s er en virtuel pakke tilbudt af:

en:  [Installed]
da:  [Installeret]

en:  [Not candidate version]
da:  [Ingen kandidatversion]

en: You should explicitly select one to install.
da: Du skal eksplicit vælge en at installere.

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
da: Pakken %s er ikke tilgængelig, men der refereres til den af en
    anden pakke. Det kan betyde at pakken mangler, er blevet forældet
    eller kun er tilgængelig fra en anden kilde

en: However the following packages replace it:
da: De følgende pakker vil dog erstatte den:

en: Package '%s' has no installation candidate
da: Pakken »%s« har ingen installationskandidat

en: Virtual packages like '%s' can't be removed
da: Virtuelle pakker som »%s« kan ikke fjernes

note: TRANSLATORS: Note, this is not an interactive question
en: Package '%s' is not installed, so not removed. Did you mean '%s'?
da: Pakken »%s« er ikke installeret, så blev ikke fjernet. Mente du »%s«?

en: Package '%s' is not installed, so not removed
da: Pakken »%s« er ikke installeret, så blev ikke fjernet

en: Note, selecting '%s' instead of '%s'
da: Bemærk, vælger »%s« i stedet for »%s«

en: Most used commands:
da: De mest anvendte kommandoer:

en: See %s for more information about the available commands.
da: Se %s for yderligere information om de tilgængelige kommandoer.

en: Configuration options and syntax is detailed in apt.conf(5).
    Information about how to configure sources can be found in sources.list(5).
    Package and version choices can be expressed via apt_preferences(5).
    Security details are available in apt-secure(8).
da: Konfigurationstilvalg og -syntaks er omtalt detaljeret i apt.conf(5).
    Information om hvordan kilder konfigureres kan findes i sources.list(5).
    Pakke- og versionsvalg kan udtrykkes via apt_preferences(5).
    Sikkerhedsdetaljer er tilgængelige i apt-secure(8).

en: This APT has Super Cow Powers.
da: Denne APT har »Super Cow Powers«.

en: This APT helper has Super Meep Powers.
da: Dette APT-hjælpeprogram har Super Meep Powers.

en: --force-yes is deprecated, use one of the options starting with --allow instead.
da: --force-yes er forældet, brug i stedet for et af tilvalgene startende med --allow

en: No packages found
da: Fandt ingen pakker

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
da: ADVARSEL: Følgende pakkers autenticitet kunne ikke verificeres!

en: Authentication warning overridden.
da: Autentifikationsadvarsel tilsidesat.

en: Some packages could not be authenticated
da: Nogle pakker kunne ikke autentificeres

en: Install these packages without verification?
da: Installér disse pakker uden verifikation?

en: There were unauthenticated packages and -y was used without --allow-unauthenticated
da: Der var pakker uden godkendelser og -y blev brugt uden --allow-unauthenticated

en: Couldn't determine free space in %s
da: Kunne ikke bestemme ledig plads i %s

en: You don't have enough free space in %s.
da: Du har ikke nok ledig plads i %s.

en: Unable to lock the download directory
da: Kunne ikke låse nedhentningsmappen

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
da: Nogle pakker kunne ikke installeres. Det kan betyde at du har ønsket
    en umulig situation eller bruger den ustabile distribution, hvor enkelte
    pakker endnu ikke er lavet eller gjort tilgængelige.

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
da: Følgende oplysninger kan hjælpe dig med at klare situationen:

en: Broken packages
da: Ødelagte pakker

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
da: Kunne ikke hente nogle af arkiverne. Prøv evt. at køre »apt-get update« eller prøv med --fix-missing.

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
da: Intern fejl. InstallPackages blev kaldt med ødelagte pakker!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
da: Pakker skal afinstalleres, men Remove er deaktiveret.

en: Essential packages were removed and -y was used without --allow-remove-essential.
da: Essentielle pakker blev fjernet og -y blev brugt uden --allow-remove-essential.

en: Packages were downgraded and -y was used without --allow-downgrades.
da: Pakker blev nedgraderet og -y blev brugt uden --allow-downgrades.

en: Held packages were changed and -y was used without --allow-change-held-packages.
da: Tilbageholdte pakker blev ændret og -y blev brugt uden --allow-change-held-packages.

en: Internal error, Ordering didn't finish
da: Intern fejl. Sortering blev ikke fuldført

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
da: Mystisk... Størrelserne passede ikke, skriv til apt@packages.debian.org

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
da: %sB/%sB skal hentes fra arkiverne.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
da: %sB skal hentes fra arkiverne.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
da: Efter denne handling, vil %sB yderligere diskplads være brugt.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: After this operation, %sB disk space will be freed.
da: Efter denne handling, vil %sB diskplads blive frigjort.

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
da: »Trivial Only« angivet, men dette er ikke en triviel handling.

en: Do you want to continue?
da: Vil du fortsætte?

en: Abort.
da: Afbryder.

en: Some files failed to download
da: Nedhentningen af filer mislykkedes

en: Download complete and in download only mode
da: Nedhentning afsluttet i »hent-kun«-tilstand

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
da: --fix-missing og medieskift understøttes endnu ikke

en: Unable to correct missing packages.
da: Kunne ikke rette manglende pakker.

en: Aborting install.
da: Afbryder installationen.

en: The following package disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages: | The following packages disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages:
da[0]: Den følgende pakke forsvandt fra dit system, da
    alle filer er blevet overskrevet af andre pakker:
da[1]: De følgende pakker forsvandt fra dit system, da
    alle filer er blevet overskrevet af andre pakker:

en: Note: This is done automatically and on purpose by dpkg.
da: Bemærk: Dette sker automatisk og med vilje af dpkg.

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
da: Det er ikke meningen, at vi skal slette ting og sager, kan ikke starte AutoRemover

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
da: Hmm, det lader til at AutoRemover smadrede noget, der virkelig ikke
    burde kunne ske. Indsend venligst en fejlrapport om apt.

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
da: Intern fejl. AutoRemover ødelagde noget

en: Use '%s' to remove it. | Use '%s' to remove them.
da[0]: Brug »%s« til at fjerne den.
da[1]: Brug »%s« til at fjerne dem.

en: The following package was automatically installed and is no longer required: | The following packages were automatically installed and are no longer required:
da[0]: Følgende pakke blev installeret automatisk, og behøves ikke længere:
da[1]: Følgende pakker blev installeret automatisk, og behøves ikke længere:

en: %lu package was automatically installed and is no longer required.
     | %lu packages were automatically installed and are no longer required.
da[0]: Pakken %lu blev installeret automatisk, og behøves ikke længere.
da[1]: Pakkerne %lu blev installeret automatisk, og behøves ikke længere.

en: Suggested packages:
da: Foreslåede pakker:

en: Recommended packages:
da: Anbefalede pakker:

en: The following additional packages will be installed:
da: De følgende yderligere pakker vil blive installeret:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
da: Springer over %s, den er allerede installeret og opgradering er ikke angivet.

en: Skipping %s, it is not installed and only upgrades are requested.
da: Springer over %s, den er ikke installeret og der blev kun anmodt om opgraderinger.

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
da: Geninstallation af %s er ikke muligt, pakken kan ikke hentes.

note: TRANSLATORS: First string is package name, second is version
en: %s is already the newest version (%s).
da: %s er allerede den nyeste version (%s).

en: %s set to manually installed.
da: %s sat til manuelt installeret.

en: Selected version '%s' (%s) for '%s'
da: Valgt version »%s« (%s) for »%s«

en: Selected version '%s' (%s) for '%s' because of '%s'
da: Valgt version »%s« (%s) for »%s« på grund af »%s«

en: There is %i additional version. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional versions. Please use the '-a' switch to see them.
da[0]: Der er %i yderlig version. Brug venligst kontakten »-a« til at se den.
da[1]: Der er %i yderligere versioner. Brug venligst kontakten »-a« til at se dem.

note: TRANSLATORS: placeholder is a binary name like apt or apt-get
en: NOTE: This is only a simulation!
          %s needs root privileges for real execution.
          Keep also in mind that locking is deactivated,
          so don't depend on the relevance to the real current situation!
da: BEMÆRK: Dette er kun en simulering!
        %s kræver rootprivilegier for reel kørsel.
        Husk også at låsning er deaktiveret,
        så stol ikke på relevansen for den reelle aktuelle situation!

en: unknown
da: ukendt

en: [installed,upgradable to: %s]
da: [installeret,kan opgraderes til: %s]

en: [installed,local]
da: [Installeret,lokalt]

en: [installed,auto-removable]
da: [installeret,kan auto-fjernes]

en: [installed,automatic]
da: [Installeret,automatisk]

en: [installed]
da: [Installeret]

en: [upgradable from: %s]
da: [kan opgraderes fra: %s]

en: [residual-config]
da: [residual-konfig]

en: but %s is installed
da: men %s er installeret

en: but %s is to be installed
da: men %s forventes installeret

en: but it is not installable
da: men den kan ikke installeres

en: but it is a virtual package
da: men det er en virtuel pakke

en: but it is not going to be installed
da: men den bliver ikke installeret

en: but it is not installed
da: men den er ikke installeret

en:  or
da:  eller

en: The following packages have unmet dependencies:
da: Følgende pakker har uopfyldte afhængigheder:

en: The following NEW packages will be installed:
da: Følgende NYE pakker vil blive installeret:

en: The following packages will be REMOVED:
da: Følgende pakker vil blive AFINSTALLERET:

en: The following packages have been kept back:
da: Følgende pakker er blevet holdt tilbage:

en: The following packages will be upgraded:
da: Følgende pakker vil blive opgraderet:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
da: Følgende pakker vil blive NEDGRADERET:

en: The following held packages will be changed:
da: Følgende tilbageholdte pakker vil blive ændret:

en: %s (due to %s)
da: %s (grundet %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
da: ADVARSEL: Følgende essentielle pakker vil blive afinstalleret
    Dette bør IKKE ske medmindre du er helt klar over, hvad du laver!

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
da: %lu opgraderes, %lu nyinstalleres,

en: %lu reinstalled,
da: %lu geninstalleres,

en: %lu downgraded,
da: %lu nedgraderes,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
da: %lu afinstalleres og %lu opgraderes ikke.

en: %lu not fully installed or removed.
da: %lu ikke fuldstændigt installerede eller afinstallerede.

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to Y[es] e.g. "Do you want to continue? [Y/n] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [Y/n]
da: [J/n]

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to N[o] e.g. "Should this file be removed? [y/N] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [y/N]
da: [j/N]

note: TRANSLATOR: "Yes" answer printed for a yes/no question if --assume-yes is set
en: Y
da: J

en: You must give at least one search pattern
da: Du skal angive mindst ét søgemønster

en: Full Text Search
da: Fuldtekst-søgning

en: There is %i additional record. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional records. Please use the '-a' switch to see them.
da[0]: Der er %i yderligere post. Brug venligst kontakten »-a« for at se den.
da[1]: Der er %i yderligere poster. Brug venligst kontakten »-a« for at se dem.

en: not a real package (virtual)
da: ikke en reel pakke (virtuel)

en: Package files:
da: Pakkefiler:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
da: Mellemlageret er ude af trit, kan ikke krydsreferere en pakkefil

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
da: »Pinned« pakker:

note: Print the package name and the version we are forcing to
en: %s -> %s with priority %d
da: %s -> %s med prioritet %d

en:   Installed:
da:   Installeret:

en:   Candidate:
da:   Kandidat:

en: (none)
da: (ingen)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
da:   Versionstabel:

en: Can not find a package for architecture '%s'
da: Kan ikke finde en pakke for arkitektur »%s«

en: Can not find a package '%s' with version '%s'
da: Kan ikke finde en pakke »%s« med version »%s«

en: Can not find a package '%s' with release '%s'
da: Kan ikke finde en pakke »%s« med udgivelse »%s«

en: Picking '%s' as source package instead of '%s'
da: Vælger »%s« som kildepakke fremfor »%s«

en: Can not find version '%s' of package '%s'
da: Kan ikke finde version »%s« for pakke »%s«

en: Must specify at least one package to fetch source for
da: Du skal angive mindst én pakke at hente kildeteksten til

en: Unable to find a source package for %s
da: Kunne ikke finde kildetekstpakken for %s

en: NOTICE: '%s' packaging is maintained in the '%s' version control system at:
    %s
da: BEMÆRK: Pakning af »%s« vedligeholdes i versionskontrolsystemet »%s« på:
    %s

en: Please use:
    %s
    to retrieve the latest (possibly unreleased) updates to the package.
da: Brug venligst:
    %s
    for at hente de seneste (muligvis ikke udgivet) opdateringer til pakken.

en: Skipping already downloaded file '%s'
da: Overspringer allerede hentet fil »%s«

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
da: %sB/%sB skal hentes fra kildetekst-arkiverne.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
da: %sB skal hentes fra kildetekst-arkiverne.

en: Fetch source %s
da: Henter kildetekst %s

en: Failed to fetch some archives.
da: Nogle arkiver kunne ikke hentes.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
da: Overspringer udpakning af allerede udpakket kildetekst i %s

en: Unpack command '%s' failed.
da: Udpakningskommandoen »%s« fejlede.

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
da: Tjek om pakken »dpkg-dev« er installeret.

en: Build command '%s' failed.
da: Opbygningskommandoen »%s« fejlede.

en: Unable to get build-dependency information for %s
da: Kunne ikke hente oplysninger om opbygningsafhængigheder for %s

en: %s has no build depends.
da: %s har ingen opbygningsafhængigheder.

en: No architecture information available for %s. See apt.conf(5) APT::Architectures for setup
da: Ingen arkitekturinformation tilgængelig for %s. Se apt.conf(5) APT::Architectures for opsætning

en: Must specify at least one package to check builddeps for
da: Skal angive mindst én pakke at tjekke opbygningsafhængigheder for

en: Note, using directory '%s' to get the build dependencies
da: Bemærk, bruger mappen »%s« til at hente kompileringsafhængighederne

en: Note, using file '%s' to get the build dependencies
da: Bemærk, bruger filen »%s« til at hente kompileringsafhængighederne

en: Failed to process build dependencies
da: Kunne ikke behandler opbygningsafhængighederne

en: Failed to parse %s. Edit again?
da: Kunne ikke fortolke %s. Rediger igen?

en: Your '%s' file changed, please run 'apt-get update'.
da: Din »%s« fil blev ændret, kør venligst »apt-get update«.

en: Package %s version %s has an unmet dep:
da: Pakken %s version %s har en uopfyldt afhængighed:

en: The update command takes no arguments
da: »update«-kommandoen benytter ingen parametre

en: %i package can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see it.
     | %i packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
da[0]: %i pakke kan opgraderes. Kør »apt list --upgradable« for at se den.
da[1]: %i pakker kan opgraderes. Kør »apt list --upgradable« for at se dem.

en: All packages are up to date.
da: Alle pakker er opdateret.

en: %s does not take any arguments
da: »%s« benytter ingen parametre

en: Total package names:
da: Samlet antal pakkenavne:

en: Total package structures:
da: Samlet antal pakkestrukturer:

en:   Normal packages:
da:   Normale pakker:

en:   Pure virtual packages:
da:   Rene virtuelle pakker:

en:   Single virtual packages:
da:   Enkelte virtuelle pakker:

en:   Mixed virtual packages:
da:   Blandede virtuelle pakker:

en:   Missing:
da:   Manglende:

en: Total distinct versions:
da: Totale forskellige versioner:

en: Total distinct descriptions:
da: Sammenlagt forskellige beskrivelser:

en: Total dependencies:
da: Sammenlagt afhængigheder:

en: Total ver/file relations:
da: Sammenlagt version/fil-relationer:

en: Total Desc/File relations:
da: Sammenlagt version/fil-relationer:

en: Total Provides mappings:
da: Sammenlagt »Tilbyder«-markeringer:

en: Total globbed strings:
da: Totalle søgemønsterstrenge:

en: Total slack space:
da: Total »Slack«-plads:

en: Total space accounted for:
da: Total plads, der kan gøres rede for:

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark showauto' instead.
da: Denne kommando er forældet. Brug venligst »apt-mark showauto« i stedet for.

en: Usage: apt-cache [options] command
           apt-cache [options] show pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-cache queries and displays available information about installed
    and installable packages. It works exclusively on the data acquired
    into the local cache via the 'update' command of e.g. apt-get. The
    displayed information may therefore be outdated if the last update was
    too long ago, but in exchange apt-cache works independently of the
    availability of the configured sources (e.g. offline).
da: Brug: apt-cache [tilvalg] kommando
           apt-cache [tilvalg] show pakke1 [pakke2 ...]
    
    apt-cache forespørger og viser tilgængelig information om installerede
    pakker og pakker der kan installeres. Programmet fungerer eksklusivt på
    data hentet i det lokale mellemlager via kommandoen »update« for f.eks.
    apt-get. Den viste information kan derfor være forældet, hvis den sidste
    opdatering ikke var så lang tid siden, men til gengæld fungerer apt-cache
    uafhængig af tilgængeligheden for de konfigurerede kilder (f.eks.
    frakoblet).

en: Show source records
da: Vis kildetekstposter

en: Search the package list for a regex pattern
da: Gennemsøg pakkelisten med et regulært udtryk

en: Show raw dependency information for a package
da: Vis de rå afhængighedsoplysninger for en pakke

en: Show reverse dependency information for a package
da: Vis omvendte afhængighedsoplysninger for en pakke

en: Show a readable record for the package
da: Vis en læsbar post for pakken

en: List the names of all packages in the system
da: Vis navnene på alle pakker

en: Show policy settings
da: Vis policy-indstillinger

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 5.0.3 Disk 1'
da: Angiv venligst et navn for denne disk, som f.eks. »Debian 5.0.3 Disk 1«

en: Please insert a Disc in the drive and press [Enter]
da: Indsæt venligst en disk i drevet og tryk [Retur]

en: Failed to mount '%s' to '%s'
da: Kunne ikke montere »%s« til »%s«

en: No CD-ROM could be auto-detected or found using the default mount point.
    You may try the --cdrom option to set the CD-ROM mount point.
    See 'man apt-cdrom' for more information about the CD-ROM auto-detection and mount point.
da: Ingen cd-rom kunne detekteres eller findes via standardmonteringspunktet.
    Du kan prøve tilvalget --cdrom for at angive cd-rom-monteringspunktet.
    Se »man apt-cdrom« for yderligere information om automatisk detektering af cd-rom og monteringspunkt.

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
da: Gentag processen for resten af cd'erne i dit sæt.

en: Usage: apt-cdrom [options] command
    
    apt-cdrom is used to add CDROM's, USB flashdrives and other removable
    media types as package sources to APT. The mount point and device
    information is taken from apt.conf(5), udev(7) and fstab(5).
da: Brug: apt-cdrom [tilvalg] kommando
    
    apt-cdrom bruges til at tilføje cd-rom'er, USB-flashdrev og andre
    eksterne medietyper som pakkekilder til APT. Monteringspunktet og
    enhedsinformationen tages fra apt.conf(5), udev(7) og fstab(5).

en: Arguments not in pairs
da: Parametre ikke angivet i par

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is an interface to the configuration settings used by
    all APT tools, mainly intended for debugging and shell scripting.
da: Brug: apt-config [tilvalg] kommando
    
    apt-config er en grænseflade til konfigurationsindstillingerne
    brugt af alle APT-værktøjer, hovedsagelig lavet til fejlsøgning
    og skalskriptopbygning.

en: get configuration values via shell evaluation
da: hent konfigurationsværdier via skalevaluering

en: show the active configuration setting
da: vis den aktive konfigurationsindstilling

en: Usage: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver is an interface to store an EDSP scenario in
    a file and optionally forwards it to another solver.
da: Brug: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver er en grænseflade til at lagre et EDSP-scenarie i
    en fil og valgfrit videresende den til en anden problemløser.

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is used to extract config and template files
    from debian packages. It is used mainly by debconf(1) to prompt for
    configuration questions before installation of packages.
da: Brug: apt-extracttemplates fil1 [fil2 ...]
    
    apt-extracttemplates bruges til at udtrække konfigurations- og
    skabelonfiler fra Debianpakker. Programmet bruges derfor hovedsagelig
    af debconf(1) til at stille konfigurationsspørgsmål før installationen
    af pakker.

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
da: Kan ikke finde debconfs version. Er debconf installeret?

en: Couldn't find package %s
da: Kunne ikke finde pakken %s

en: %s set to automatically installed.
da: %s sat til automatisk installation.

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark auto' and 'apt-mark manual' instead.
da: Denne kommando er forældet. Brug venligst »apt-mark auto« og »apt-mark manual« i stedet for.

en: Internal error, problem resolver broke stuff
da: Intern fejl. Problemløseren ødelagde noget

en: Supported modules:
da: Understøttede moduler:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a command line interface for retrieval of packages
    and information about them from authenticated sources and
    for installation, upgrade and removal of packages together
    with their dependencies.
da: Brug: apt-get [tilvalg] kommando
          apt-get [tilvalg] install|remove pakke1 [pakke2 ...]
          apt-get [tilvalg] source pakke1 [pakke2 ...]
    
    apt-get er en kommandolinjegrænseflade til at hente pakker og
    information om dem fra godkendte kilder og for installation,
    opgradering og fjernelse af pakker sammen med deres afhængigheder.

en: Retrieve new lists of packages
da: Hent nye lister over pakker

en: Perform an upgrade
da: Udfør en opgradering

en: Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
da: Installer nye pakker (pakke er libc6, ikke libc6.deb)

en: Remove packages
da: Afinstaller pakker

en: Remove packages and config files
da: Fjern pakker og konfigurationsfiler

en: Remove automatically all unused packages
da: Afinstaller automatisk alle ubrugte pakker

en: Distribution upgrade, see apt-get(8)
da: Distributionsopgradering, se apt-get(8)

en: Follow dselect selections
da: Følg valgene fra dselect

en: Configure build-dependencies for source packages
da: Sæt opbygningsafhængigheder op for kildetekstpakker

en: Erase downloaded archive files
da: Slet hentede arkivfiler

en: Erase old downloaded archive files
da: Slet gamle hentede arkivfiler

en: Verify that there are no broken dependencies
da: Tjek at der ikke er uopfyldte afhængigheder

en: Download source archives
da: Hent kildetekstarkiver

en: Download the binary package into the current directory
da: Hent den binære pakke til den aktuelle mappe

en: Download and display the changelog for the given package
da: Hent og vis ændringsloggen for den angivne pakke

en: Need one URL as argument
da: Skal bruge en adresse som argument

en: Must specify at least one pair url/filename
da: Du skal angive mindst et par i form af adresse/filnavn

en: Download Failed
da: Kunne ikke hente pakkerne

en: GetSrvRec failed for %s
da: GetSrvRec mislykkedes for %s

en: Usage: apt-helper [options] command
           apt-helper [options] cat-file file ...
           apt-helper [options] download-file uri target-path
    
    apt-helper bundles a variety of commands for shell scripts to use
    e.g. the same proxy configuration or acquire system as APT would.
da: Brug: apt-helper [tilvalg] kommando
          apt-helper [tilvalg] cat-file-fil ...
          apt-helper [tilvalg] download-file uri mål-sti
    
    apt-helper samler en række kommandoer som skalskripter kan bruge
    f.eks. den samme proxykonfiguration eller indhentelsessystem som
    APT ville anvende.

en: download the given uri to the target-path
da: hent den angivne uri til mål-sti

en: lookup a SRV record (e.g. _http._tcp.ftp.debian.org)
da: slå en SRV-post op (f.eks. _http._tcp.ftp.debian.org)

en: concatenate files, with automatic decompression
da: sammenkæd filer, med automatisk dekomprimering

en: detect proxy using apt.conf
da: detekter proxy via apt.conf

en: Usage: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner is an interface to use the current internal
    installation planner for the APT family like an external one,
    for debugging or the like.
da: Brug: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner er en grænseflade, til at bruge den nuværende
    interne installationsplanlægger for APT-familien såsom en ekstern,
    til fejlsøgning eller lignende.

en: Usage: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver is an interface to use the current internal
    resolver for the APT family like an external one, for debugging or
    the like.
da: Brug: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver er en grænseflade, der skal bruge den nuværende
    problemløser for APT-familien som en ekstern, til fejlsøgning eller
    lignende

en: %s can not be marked as it is not installed.
da: %s kan ikke markeres, da den ikke er installeret.

en: %s was already set to manually installed.
da: %s var allerede sat til manuelt installeret.

en: %s was already set to automatically installed.
da: %s var allerede sat til automatisk installeret.

en: %s was already set on hold.
da: %s var allerede sat i bero.

en: %s was already not on hold.
da: %s var allerede ikke i bero.

en: Executing dpkg failed. Are you root?
da: Kørsel af dpkg fejlede. Er du root (administrator)?

en: %s set on hold.
da: %s sat i bero.

en: Canceled hold on %s.
da: Afbrød i bero for %s.

en: Selected %s for purge.
da: Valgte %s for fuldstænding fjernelse.

en: Selected %s for removal.
da: Valgte %s for fjernelse.

en: Selected %s for installation.
da: Valgte %s for installation.

en: Usage: apt-mark [options] {auto|manual} pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-mark is a simple command line interface for marking packages
    as manually or automatically installed. It can also be used to
    manipulate the dpkg(1) selection states of packages, and to list
    all packages with or without a certain marking.
da: Brug: apt-mark [tilvalg] {auto|manual} pakke1 [pakke2 ...]
    
    apt-mark er en simpel kommandolinjegrænseflade for markering af pakker
    som manuelt eller automatisk installeret. Programmet kan også bruges
    til at manipulere dpkg(1)-markeringstilstande for pakker, og til at
    vise alle pakker med eller uden en bestemt markering.

en: Mark the given packages as automatically installed
da: Marker de givne pakker som automatisk installeret

en: Mark the given packages as manually installed
da: Marker de givne pakker som manuelt installeret

en: Mark a package as held back
da: Marker en pakke som tilbageholdt

en: Unset a package set as held back
da: Fjern tilbageholdelse på pakke

en: Print the list of automatically installed packages
da: Vis listen over automatisk installerede pakker

en: Print the list of manually installed packages
da: Vis listen over manuelt installerede pakker

en: Print the list of packages on hold
da: Vis listen over tilbageholdte pakker

en: Unknown package record!
da: Ukendt pakkeindgang!

en: Usage: apt-sortpkgs [options] file1 [file2 ...]
    
    apt-sortpkgs is a simple tool to sort package information files.
    By default it sorts by binary package information, but the -s option
    can be used to switch to source package ordering instead.
da: Brug: apt-sortpkgs [tilvalg] fil1 [fil2 ...]
    
    apt-sortpkgs er et simpelt værktøj til at sortere informationsfiler for
    pakker. Som standard sorteres efter den binære pakkeinformation, men
    tilvalget -s kan bruges til at skifte til kildepakkerækkefølge i stedet
    for.

en: Usage: apt [options] command
    
    apt is a commandline package manager and provides commands for
    searching and managing as well as querying information about packages.
    It provides the same functionality as the specialized APT tools,
    like apt-get and apt-cache, but enables options more suitable for
    interactive use by default.
da: Brug: apt [tilvalg] kommando
    
    apt er en pakkehåndtering for kommandolinjen og den tilbyder kommandoer
    for søgning og håndtering samt forespørgsel af information om pakker.
    Den tilbyder den samme funktionalitet som de specialiserede APT-værktøjer,
    såsom apt-get og apt-cache, men aktiverer tilvalg mere egnet for
    interaktiv brug som standard.

note: query
en: list packages based on package names
da: vis pakker baseret på pakkenavn

en: search in package descriptions
da: søg i pakkebeskrivelser

en: show package details
da: vis pakkedetaljer

note: package stuff
en: install packages
da: installer pakker

en: remove packages
da: fjern pakker

note: system wide stuff
en: update list of available packages
da: opdater listen over tilgængelige pakker

en: upgrade the system by installing/upgrading packages
da: opgradere systemet ved at installere/opgradere pakker

en: upgrade the system by removing/installing/upgrading packages
da: full-upgrade - opgradere systemet ved at fjerne/installere/opgradere pakker

note: misc
en: edit the source information file
da: rediger source-informationsfilen (kildefilen)

en: Bad default setting!
da: Ugyldig standardindstilling!

en: Press [Enter] to continue.
da: Tryk [Retur] for at fortsætte.

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
da: Ønsker du at slette nogle tidligere hentede .deb-filer?

en: Some errors occurred while unpacking. Packages that were installed
da: Der opstod fejl under udpakningen. Pakker som blev installeret

en: will be configured. This may result in duplicate errors
da: vil blive konfigureret. Det kan give gentagne fejl

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
da: eller fejl, der skyldes manglende afhængigheder. Dette er o.k.  Det er kun

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
da: fejlene over denne besked, der er vigtige. Ret dem og kør [I]nstallér igen

en: Merging available information
da: Sammenfletter tilgængelighedsoplysninger

en: Package extension list is too long
da: Pakkeudvidelseslisten er for lang

en: Error processing directory %s
da: Fejl under behandling af mappen %s

en: Source extension list is too long
da: Kildeudvidelseslisten er for lang

en: Error writing header to contents file
da: Fejl under skrivning af hovedet til indholdsfil

en: Error processing contents %s
da: Fejl under behandling af indhold %s

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
da: Brug: apt-ftparchive [tilvalg] kommando
    Kommandoer: packges binærsti [tvangsfil [sti]]
                sources kildesti [tvangsfil [sti]]
                contents sti
                release sti
                generate config [grupper]
                clean config
    
    apt-ftparchive laver indeksfiler til Debianarkiver. Det understøtter 
    mange former for generering, lige fra fuldautomatiske til funktionelle
    erstatninger for dpkg-scanpackages og dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive genererer Package-filer ud fra træer af .deb'er.
    Package-filen indeholder alle styrefelterne fra hver pakke såvel
    som MD5-mønstre og filstørrelser. En tvangsfil understøttes til at
    gennemtvinge indholdet af Priority og Section.
    
    På samme måde genererer apt-ftparchive Sources-filer ud fra træer
    med .dsc'er. Tvangstilvalget --source-override kan bruges til at
    angive en src-tvangsfil.
    
    Kommandoerne »packages« og »sources« skal køres i roden af træet.
    binærsti skal pege på basen af rekursive søgninger og tvangsfilen
    skal indeholde tvangsflagene. Sti foranstilles eventuelle
    filnavnfelter. Et eksempel på brug fra Debianarkivet:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Tilvalg:
      -h    Denne hjælpetekst
      --md5 Styr generering af MD5
      -s=?  Kilde-tvangsfil
      -q    Stille
      -d=?  Vælg den valgfrie mellemlager-database
      --no-delink Aktivér "delinking"-fejlsporingstilstand
      --contents  Bestem generering af indholdsfil
      -c=?  Læs denne opsætningsfil
      -o=?  Sæt en opsætnings-indstilling

en: No selections matched
da: Ingen valg passede

en: Some files are missing in the package file group `%s'
da: Visse filer mangler i pakkefilgruppen »%s«

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
da: DB var ødelagt, filen omdøbt til %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
da: DB er gammel, forsøger at opgradere %s

en: DB format is invalid. If you upgraded from an older version of apt, please remove and re-create the database.
da: Databaseformatet er ugyldigt. Hvis du har opgraderet fra en ældre version af apt, så fjern og genskab databasen.

en: Unable to open DB file %s: %s
da: Kunne ikke åbne DB-filen %s: %s

en: Failed to read .dsc
da: Kunne ikke læse .dsc

en: Archive has no control record
da: Arkivet har ingen kontrolindgang

en: Unable to get a cursor
da: Kunne skaffe en markør

en: realloc - Failed to allocate memory
da: realloc - Kunne ikke allokere hukommelse

en: Unknown compression algorithm '%s'
da: Ukendt komprimeringsalgoritme »%s«

en: Compressed output %s needs a compression set
da: Komprimerede uddata %s kræver et komprimeringssæt

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
da: Kunne ikke oprette IPC-videreførsel til underproces

en: Failed to fork
da: Kunne ikke spalte

en: Compress child
da: Komprimer barn

en: Internal error, failed to create %s
da: Intern fejl. Kunne ikke oprette %s

en: IO to subprocess/file failed
da: IO til underproces/fil mislykkedes

en: Failed to read while computing MD5
da: Kunne ikke læse under beregning af MD5

en: Failed to rename %s to %s
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s

en: Unable to open %s
da: Kunne ikke åbne %s

note: skip spaces find end of word
en: Malformed override %s line %llu (%s)
da: Ugyldig overskrivning af %s-linjen %llu (%s)

en: Failed to read the override file %s
da: Kunne ikke læse gennemtvangsfilen %s

en: Malformed override %s line %llu #1
da: Ugyldig gennemtvangs %s-linje %llu #1

en: Malformed override %s line %llu #2
da: Ugyldig gennemtvangs %s-linje %llu #2

en: Malformed override %s line %llu #3
da: Ugyldig gennemtvangs %s-linje %llu #3

en: W: Unable to read directory %s
da: A: Kunne ikke læse mappen %s

en: W: Unable to stat %s
da: W: Kunne ikke finde %s

en: E:
da: F:

en: W:
da: A:

en: E: Errors apply to file
da: F: Fejlene vedrører filen

en: Failed to resolve %s
da: Kunne ikke omsætte navnet %s

en: Tree walking failed
da: Trævandring mislykkedes

en: Failed to open %s
da: Kunne ikke åbne %s

en: *** Failed to link %s to %s
da: *** Kunne ikke lænke %s til %s

en:  DeLink limit of %sB hit.
da:  Nåede DeLink-begrænsningen på %sB.

en: Archive had no package field
da: Arkivet havde intet package-felt

en:   %s has no override entry
da:   %s har ingen tvangs-post

en:   %s maintainer is %s not %s
da:   pakkeansvarlig for %s er %s, ikke %s

en:   %s has no source override entry
da:   %s har ingen linje med tilsidesættelse af standard for kildefiler

en:   %s has no binary override entry either
da:   %s har ingen linje med tilsidesættelse af standard for binøre filer

en: Waiting for headers
da: Afventer hoveder

en: The HTTP server sent an invalid reply header
da: Http-serveren sendte et ugyldigt svarhovede

en: Bad header line
da: Ugyldig linje i hovedet

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
da: Http-serveren sendte et ugyldigt Content-Length-hovede

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
da: Http-serveren sendte et ugyldigt Content-Range-hovede

en: This HTTP server has broken range support
da: Denne http-servere har fejlagtig understøttelse af intervaller (»ranges«)

en: Unknown date format
da: Ukendt datoformat

en: Bad header data
da: Ugyldige hoved-data

en: Connection failed
da: Forbindelsen mislykkedes

en: Automatically disabled %s due to incorrect response from server/proxy. (man 5 apt.conf)
da: Deaktiverede automatisk %s på grund af ukorrekt svar fra server/proxy. (man 5 apt.conf)

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Unable to read the cdrom database %s
da: Kunne ikke læse cdrom-databasen %s

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
da: Brug apt-cdrom for at apt kan lære den at kende. apt-get update kan ikke bruges til at tilføje nye cd'er

en: Wrong CD-ROM
da: Forkert cd

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
da: Kunne ikke afmontere cdrommen i %s, den er muligvis stadig i brug.

en: Disk not found.
da: Disk blev ikke fundet.

en: File not found
da: Fil blev ikke fundet

note: TRANSLATOR: %s is e.g. Tor's ".onion" which would likely fail or leak info (RFC7686)
en: Direct connection to %s domains is blocked by default.
da: Direkte forbindelse til %s-domæner er som standard blokeret.

en: Connecting to %s (%s)
da: Forbinder til %s (%s)

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
da: Kunne ikke oprette sokkel til %s (f=%u t=%u p=%u)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
da: Kan ikke oprette forbindelse til %s:%s (%s).

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Could not connect to %s:%s (%s).
da: Kunne ikke forbinde til %s:%s (%s).

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
da: Kunne ikke forbinde til %s:%s (%s) grundet tidsudløb

note: We say this mainly because the pause here is for the ssh connection that is still going
en: Connecting to %s
da: Forbinder til %s

en: Could not resolve '%s'
da: Kunne ikke omsætte navnet »%s«

en: Temporary failure resolving '%s'
da: Midlertidig fejl ved omsætning af navnet »%s«

en: System error resolving '%s:%s'
da: Systemfejl under opløsning af »%s:%s«

en: Something wicked happened resolving '%s:%s' (%i - %s)
da: Der skete noget underligt under opløsning af »%s:%s« (%i - %s)

en: Unable to connect to %s:%s:
da: Kunne ikke forbinde til %s:%s:

en: Failed to stat
da: Kunne ikke finde

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
da: Ugyldig URI, lokale URI'er må ikke starte med //

note: Login must be before getpeername otherwise dante won't work.
en: Logging in
da: Logget på

en: Unable to determine the peer name
da: Kunne ikke bestemme serverens navn

en: Unable to determine the local name
da: Kunne ikke bestemme det lokale navn

en: The server refused the connection and said: %s
da: Serveren nægtede os forbindelse og sagde: %s

en: USER failed, server said: %s
da: angivelse af brugernavn mislykkedes, serveren sagde: %s

en: PASS failed, server said: %s
da: angivelse af adgangskode mislykkedes, serveren sagde: %s

en: A proxy server was specified but no login script, Acquire::ftp::ProxyLogin is empty.
da: Der blev angivet en proxyserver men intet logpå-skript; Acquire::ftp::ProxyLogin er tom.

en: Login script command '%s' failed, server said: %s
da: Logpå-skriptets kommando »%s« mislykkedes. Serveren sagde: %s

en: TYPE failed, server said: %s
da: TYPE mislykkedes. Serveren sagde: %s

en: Connection timeout
da: Tidsudløb på forbindelsen

en: Server closed the connection
da: Serveren lukkede forbindelsen

en: A response overflowed the buffer.
da: Mellemlageret blev overfyldt af et svar.

en: Protocol corruption
da: Protokolfejl

en: Could not create a socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: Could not connect data socket, connection timed out
da: Kunne ikke forbinde datasokkel, tidsudløb på forbindelsen

en: Could not connect passive socket.
da: Kunne ikke forbinde passiv sokkel.

en: getaddrinfo was unable to get a listening socket
da: getaddrinfo kunne ikke få en lyttesokkel

en: Could not bind a socket
da: Kunne ikke tilknytte en sokkel

en: Could not listen on the socket
da: Kunne ikke lytte på soklen

en: Could not determine the socket's name
da: Kunne ikke finde soklens navn

en: Unable to send PORT command
da: Kunne ikke sende PORT-kommando

en: Unknown address family %u (AF_*)
da: Ukendt adressefamilie %u (AF_*)

en: EPRT failed, server said: %s
da: EPRT mislykkedes. Serveren sagde: %s

en: Data socket connect timed out
da: Tidsudløb på datasokkel-forbindelse

en: Unable to accept connection
da: Kunne ikke acceptere forbindelse

en: Problem hashing file
da: Problem ved "hashing" af fil

en: Unable to fetch file, server said '%s'
da: Kunne ikke hente fil. Serveren sagde »%s«

en: Data socket timed out
da: Tidsudløb ved datasokkel

en: Data transfer failed, server said '%s'
da: Dataoverførsel mislykkedes, serveren sagde »%s«

note: Get the files information
en: Query
da: Forespørgsel

en: Unable to invoke
da: Kunne ikke udføre

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Signed file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
da: Underskrevet fil er ikke gyldig, fik »%s« (kræver netværket godkendelse?)

en: At least one invalid signature was encountered.
da: Stødte på mindst én ugyldig signatur.

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
da: Intern fejl: Gyldig signatur, men kunne ikke afgøre nøgle-fingeraftryk?!

en: Could not execute 'apt-key' to verify signature (is gnupg installed?)
da: Kunne ikke køre »apt-key« for at verificere signaturen (er gnupg installeret?)

en: Unknown error executing apt-key
da: Ukendt fejl ved kørsel af apt-key

en: The following signatures were invalid:
da: Følgende signaturer var ugyldige:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
da: Følgende signaturer kunne ikke verificeret, da den offentlige nøgle ikke er tilgængelig:

en: Error reading from server. Remote end closed connection
da: Fejl ved læsning fra serveren. Den fjerne ende lukkede forbindelsen

en: Error reading from server
da: Fejl ved læsning fra server

en: Error writing to file
da: Fejl ved skrivning til fil

en: Select failed
da: Valg mislykkedes

en: Connection timed out
da: Tidsudløb på forbindelsen

en: Failed to set modification time
da: Kunne ikke angive ændringstidspunkt

en: Connection closed prematurely
da: Forbindelsen lukkedes for hurtigt

en: Empty files can't be valid archives
da: Tomme filer kan ikke være gyldige arkiver
