apt 0.5.26 - en to fi translation catalogue (399 entries)

en: Failed to readlink %s
fi: readlink %s ei onnistunut

en: Failed to stat %s
fi: Tiedostolle %s ei toimi stat

en: Hash Sum mismatch
fi: Tarkistussumma ei täsmää

en: rename failed, %s (%s -> %s).
fi: nimen vaihto ei onnistunut, %s (%s -> %s).

en: Size mismatch
fi: Koko ei täsmää

en: Failed to fetch %s  %s
fi: Tiedoston %s nouto ei onnistunut  %s

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
fi: En löytänyt pakettia %s vastaavaa tiedostoa. Voit ehkä joutua korjaamaan tämän paketin itse (puuttuvan arkkitehtuurin vuoksi)

en: The method driver %s could not be found.
fi: Menetelmän ajuria %s ei löytynyt

en: Method %s did not start correctly
fi: Menetelmä %s ei käynnistynyt oikein

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
fi: Tiedostoa %s ei voi lukea

en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
fi: Noudetaan tiedosto %li / %li (jäljellä %s)

en: Retrieving file %li of %li
fi: Noudetaan tiedosto %li / %li

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
fi: Paketti %s olisi asennettava uudelleen, mutta sen arkistoa ei löydy.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
fi: Virhe, pkgProblemResolver::Resolve tuotti katkoja, syynä voi olla pysytetyt paketit.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
fi: Pulmia ei voi korjata, rikkinäisiä paketteja on pysytetty.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
fi: Pakettiluettelonn tai tilatiedoston avaaminen tai jäsennys epäonnistui.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
fi: Voit haluta suorittaa apt-get update näiden pulmien korjaamiseksi

en: The list of sources could not be read.
fi: Lähteiden luetteloa ei pystynyt lukemaan.

en: Regex compilation error - %s
fi: Käännösvirhe lausekkeessa - %s

en: Unable to locate package %s
fi: Pakettia %s ei löydy

en: Release '%s' for '%s' was not found
fi: Julkaisua "%s" paketille "%s" ei löytynyt

en: Version '%s' for '%s' was not found
fi: Versiota "%s" paketille "%s" ei löytynyt

en: Unmounting CD-ROM...
fi: Irrotetaan romppu...

en: Using CD-ROM mount point %s
fi: Käytetään rompun liitoskohtaa %s

en: Waiting for disc...
fi: Odotetaan levyä...

en: Mounting CD-ROM...
fi: Liitetään romppu...

en: Identifying...
fi: Tunnistetaan...

en: Stored label: %s
fi: Tallennettu nimio: %s

en: Scanning disc for index files...
fi: Etsitään levyltä hakemistotiedostoja...

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
fi: Hakemistoja löytyi: Asennuspakettien %zu, lähdekoodipakettien %zu, käännösten %zu ja allekirjoituksia löytyi %zu

en: Found label '%s'
fi: Löytyi nimiö: "%s"

en: That is not a valid name, try again.
fi: Tuo ei kelpaa nimeksi, yritä uudelleen.

en: This disc is called: 
    '%s'
fi: Tämä levy on: 
    "%s"

en: Copying package lists...
fi: Kopioidaan pakettiluetteloita...

en: Writing new source list
fi: Kirjoitetaan uusi lähdeluettelo

en: Source list entries for this disc are:
fi: Tämän levyn lähdekoodipakettien luettelon tietueita ovat:

en: Unable to stat %s.
fi: stat %s ei onnistu.

en: Invalid archive signature
fi: Arkiston tarkistussumma on virheellinen

en: Error reading archive member header
fi: Tapahtui virhe luettaessa arkiston tiedoston otsikkoa

en: Invalid archive member header
fi: Arkiston tiedoston otsikko on virheellinen

en: Archive is too short
fi: Arkisto on pienempi kuin pitäisi

en: Failed to read the archive headers
fi: Arkiston otsikoiden luku ei onnistunut

en: Unable to stat the mount point %s
fi: Komento stat ei toiminut liitoskohdalle %s

en: Failed to stat the cdrom
fi: Komento stat ei toiminut rompulle

en: Command line option %s is not boolean
fi: Komentorivin valitsin %s ei ole totuusarvoinen

en: Option %s requires an argument.
fi: Valitsin %s tarvitsee parametrin

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
fi: Valitsin %s: Asetusarvon määrityksessä on oltava =<arvo>.

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
fi: Valitsin %s tarvitsee kokonaislukuparametrin, ei "%s"

en: Option '%s' is too long
fi: Valitsin "%s" on liian pitkä

en: Sense %s is not understood, try true or false.
fi: Arvo %s on tuntematon, yritä tosi tai epätosi.

en: Invalid operation %s
fi: Virheellinen toiminto %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
fi: Tuntematon tyypin lyhenne: "%c"

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
fi: Syntaksivirhe %s: %u: Lohko alkaa ilman nimeä.

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
fi: Syntaksivirhe %s: %u: väärän muotoinen nimikenttä

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
fi: Syntaksivirhe %s: %u: Arvon jälkeen ylimääräistä roskaa

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
fi: Syntaksivirhe %s: %u: Direktiivejä voi olla vain ylimmällä tasolla

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
fi: Syntaksivirhe %s: %u: Liian monta sisäkkäistä includea

en: Syntax error %s:%u: Included from here
fi: Syntaksivirhe %s: %u: Sisällytetty tästä

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
fi: Syntaksivirhe %s: %u: Tätä direktiiviä ei tueta "%s"

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
fi: Syntaksivirhe %s: %u: Ylimääräistä roskaa tiedoston lopussa

en: Corrupted archive
fi: Arkisto on turmeltunut

en: Tar checksum failed, archive corrupted
fi: Tar-ohjelman laskema tarkistussumma ei täsmää, arkisto on turmeltunut

en: Not using locking for read only lock file %s
fi: Lukkoa ei käytetä kirjoitussuojatulle tiedostolle %s

en: Could not open lock file %s
fi: Lukkotiedostoa %s ei voitu avata

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
fi: Lukitusta ei käytetä NFS-liitetylle tiedostolle %s

en: Could not get lock %s
fi: Lukkoa %s ei saada

en: Waited for %s but it wasn't there
fi: Odotettiin %s, mutta sitä ei ollut

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
fi: Aliprosessi %s aiheutti suojausvirheen.

note: we forward the statuscode, so don't generate a message on the fd in this case
en: Sub-process %s returned an error code (%u)
fi: Aliprosessi %s palautti virhekoodin (%u)

en: Sub-process %s exited unexpectedly
fi: Aliprosessi %s lopetti odottamatta

en: Read error
fi: Lukuvirhe

en: Write error
fi: Virhe kirjoitettaessa

en: Failed to create subprocess IPC
fi: Prosessien välistä kommunikaatiota aliprosessiin ei saatu luotua

en: Failed to exec compressor
fi: Pakkaajan käynnistäminen ei onnistunut

en: Could not open file %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu avata

en: Problem syncing the file
fi: Pulmia tehtäessä tiedostolle sync

en: Unable to write to %s
fi: Tiedostoon %s kirjoittaminen ei onnistu

en: Can't mmap an empty file
fi: Tyhjälle tiedostolle ei voi tehdä mmap:ia

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
fi: Ei voitu tehdä %lu tavun mmap:ia

en: Failed to truncate file
fi: Tiedoston typistäminen ei onnistunut

en: %c%s... Error!
fi: %c%s... Virhe!

en: %c%s... Done
fi: %c%s... Valmis

en: Selection %s not found
fi: Valintaa %s ei löydy

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
fi: Tämä ei ole kelvollinen DEB-arkisto, puuttuu tiedosto "%s"

en: Internal error, could not locate member %s
fi: Tapahtui sisäinen virhe, tiedostoa %s ei löydy

en: Unparsable control file
fi: Ohjaustiedosto ei jäsenny

en: Unable to parse package file %s (%d)
fi: Pakettitiedostoa %s ei voi jäsentää (%d)

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
fi: Valmistellaan %s

en: Preparing to configure %s
fi: Valmistaudutaan tekemään asetukset: %s

en: Preparing for removal of %s
fi: Valmistaudutaan poistamaan %s

en: Preparing to completely remove %s
fi: Valmistaudutaan poistamaan %s kokonaan

en: Running post-installation trigger %s
fi: Suoritetaan jälkiasennusliipaisin %s

en: Installed %s
fi: %s asennettu

en: Configuring %s
fi: Tehdään asetukset: %s

note: FIXME: use a better string after freeze
en: Directory '%s' missing
fi: Kansio "%s" puuttuu.

en: Unpacking %s
fi: Puretaan %s

en: Installing %s
fi: Asennetaan %s

en: Removing %s
fi: Poistetaan %s

en: Completely removed %s
fi: %s poistettiin kokonaan

en: Building dependency tree
fi: Muodostetaan riippuvuussuhteiden puu

en: Candidate versions
fi: Mahdolliset versiot

en: Dependency generation
fi: Luodaan riippuvuudet

en: Reading state information
fi: Luetaan tilatiedot

en: Failed to open StateFile %s
fi: Tilatiedoston %s avaaminen ei onnistunut

en: Failed to write temporary StateFile %s
fi: Tilapäisen tilatiedoston %s kirjoittaminen ei onnistunut

en: Failed to write file %s
fi: Tiedoston %s kirjoittaminen ei onnistunut

en: Failed to close file %s
fi: Tiedoston %s sulkeminen ei onnistunut

en: Wrote %i records.
fi: Kirjoitettiin %i tietuetta.

en: Wrote %i records with %i missing files.
fi: Kirjoitettiin %i tietuetta joissa oli %i puuttuvaa tiedostoa.

en: Wrote %i records with %i mismatched files
fi: Kirjoitettiin %i tietuetta joissa oli %i paritonta tiedostoa

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
fi: Kirjoitettiin %i tietuetta joissa oli %i puuttuvaa ja %i paritonta tiedostoa

en: Packaging system '%s' is not supported
fi: Paketointijärjestelmä "%s" ei ole tuettu

en: Unable to determine a suitable packaging system type
fi: Sopivaa paketointijärjestelmän tyyppiä ei saa selvitettyä

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
fi: Tämän asennusajo vaatii tilapäisesti poistettavaksi välttämättömän paketin %s Conflicts/Pre-Depends -kehämäärittelyn takia. Tämä on usein pahasta, mutta jos varmasti haluat tehdä niin, käytä APT::Force-LoopBreak -valitsinta.

en: Empty package cache
fi: Pakettivarasto on tyhjä

en: The package cache file is corrupted
fi: Pakettivarasto on turmeltunut

en: The package cache file is an incompatible version
fi: Pakettivaraston versio on yhteensopimaton

en: This APT does not support the versioning system '%s'
fi: Tämä APT ei tue versionhallintajärjestelmää "%s"

en: Depends
fi: Riippuvuudet

en: PreDepends
fi: Esiriippuvuudet

en: Suggests
fi: Ehdotukset

en: Conflicts
fi: Ristiriidat

en: Recommends
fi: Suosittelut

en: Replaces
fi: Korvaavuudet

en: Breaks
fi: Rikkoo

en: Obsoletes
fi: Täydet korvaavuudet

en: important
fi: tärkeä

en: required
fi: välttämätön

en: standard
fi: perus

en: extra
fi: ylimääräinen

en: optional
fi: valinnainen

en: Cache has an incompatible versioning system
fi: Pakettivaraston versionhallintajärjestelmä ei ole yhteensopiva

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
fi: Jummijammi, annoit enemmän pakettien nimiä kuin tämä APT osaa käsitellä.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
fi: Jummijammi, annoit enemmän versioita kuin tämä APT osaa käsitellä.

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
fi: Jummijammi, tämä APT ei osaa käsitellä noin montaa kuvausta.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
fi: Jummijammi, annoit enemmän riippuvuuksia kuin tämä APT osaa käsitellä.

en: Reading package lists
fi: Luetaan pakettiluetteloita

en: IO Error saving source cache
fi: Syöttö/Tulostus -virhe tallennettaessa pakettivarastoa

en: Index file type '%s' is not supported
fi: Hakemistotiedoston tyyppi "%s" ei ole tuettu

en: Did not understand pin type %s
fi: Tunnistetyyppi %s on tuntematon

en: No priority (or zero) specified for pin
fi: Tärkeysjärjestystä ei määritetty tunnisteelle (tai se on nolla)

en: Malformed line %u in source list %s (type)
fi: Rivi %u on väärän muotoinen lähdeluettelossa %s (tyyppi)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
fi: Tyyppi "%s" on tuntematon rivillä %u lähdeluettelossa %s

en: Calculating upgrade
fi: Käsitellään päivitystä

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed before unchanged files in 'apt-get update'
en: Hit:%lu %s
fi: Löytyi:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
fi: Nouda:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download, but the error is ignored (compare "Err:")
en: Ign:%lu %s
fi: Siv:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download and the error is critical (compare "Ign:")
en: Err:%lu %s
fi: Vrhe:%lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
fi: Noudettiin %st ajassa %s (%st/s)

en:  [Working]
fi:  [Työskennellään]

en: Correcting dependencies...
fi: Korjataan riippuvuuksia...

en:  failed.
fi:  ei onnistunut.

en: Unable to correct dependencies
fi: Riippuvuuksien korjaus ei onnistu

en: Unable to minimize the upgrade set
fi: Päivitysjoukon minimointi ei onnistu

en:  Done
fi:  Valmis

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
fi: Halunnet suorittaa "apt --fix-broken install" korjaamaan nämä.

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
fi: Kaikkia riippuvuuksia ei ole tyydytetty. Kokeile "apt --fix-broken install" ilmanpaketteja (tai ratkaise itse).

en: Package %s is a virtual package provided by:
fi: Paketti %s on näennäispaketti, jonka kattaa:

en: You should explicitly select one to install.
fi: Yksi pitää valita asennettavaksi.

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
fi: Pakettia %s ei ole saatavilla, mutta toinen paketti viittaa siihen.
    Tämä voi tarkoittaa paketin puuttuvan, olevan vanhentunut tai
    saatavilla vain jostain muusta lähteestä

en: However the following packages replace it:
fi: Seuraavat paketit kuitenkin korvaavat sen:

en: No packages found
fi: Yhtään pakettia ei löytynyt

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
fi: VAROITUS: Seuraavian pakettien alkuperää ei voi varmistaa!

en: Authentication warning overridden.
fi: Varoitus varmistamisesta on ohitettu.

en: Some packages could not be authenticated
fi: Joidenkin pakettien alkuperästä ei voitu varmistua

en: Install these packages without verification?
fi: Asennetaanko nämä paketit ilman todennusta?

en: Couldn't determine free space in %s
fi: Kansion %s vapaan tilan määrä ei selvinnyt

en: You don't have enough free space in %s.
fi: Kansiossa %s ei ole riittävästi vapaata tilaa.

en: Unable to lock the download directory
fi: Noutokansiota ei saatu lukittua

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
fi: Joitakin paketteja ei voitu asentaa. On ehkä vaadittu mahdottomia tai,
    jos käytetään epävakaata jakelua, joitain vaadittuja paketteja ei ole
    vielä luotu tai siirretty Incoming-kansiosta.

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
fi: Seuraavista tiedoista voi olla hyötyä selvitettäessä tilannetta:

en: Broken packages
fi: Rikkinäiset paketit

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
fi: Joidenkin arkistojen nouto ei onnistunut, ehkä "apt-get update" auttaa tai kokeile --fix-missing?

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
fi: Sisäinen virhe, InstallPackages kutsuttiin rikkinäisille paketeille!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
fi: Paketteja pitäisi poistaa mutta Remove ei ole käytössä.

en: Internal error, Ordering didn't finish
fi: Tapahtui sisäinen virhe, järjestäminen keskeytyi

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
fi: No jo on... Koot eivät täsmää, sähköpostita email apt@packages.debian.org

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
fi: Noudettavaa arkistoa %st/%st.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
fi: Noudettavaa arkistoa %st.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
fi: Toiminnon jälkeen käytetään %s t lisää levytilaa.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: After this operation, %sB disk space will be freed.
fi: Toiminnon jälkeen vapautuu %s t levytilaa.

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
fi: On määritetty Trivial Only mutta tämä ei ole itsestäänselvä toimenpide.

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Abort.
fi: Keskeytä.

en: Some files failed to download
fi: Joidenkin tiedostojen nouto ei onnistunut

en: Download complete and in download only mode
fi: Nouto on valmis ja määrätty vain nouto

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
fi: --fix-missing ja taltion vaihto ei ole nyt tuettu

en: Unable to correct missing packages.
fi: Puuttuvia paketteja ei voi korjata.

en: Aborting install.
fi: Asennus keskeytetään.

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
fi: On tarkoitus olla poistamatta mitään, joten AutoRemover:ia ei voi käynnistää

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
fi: Hmm, nähtävästi AutoRemover tuhosi jotain, mitä ei pitäisi tapahtua.
    Tekisitkö vikailmoituksen apt:sta.

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
fi: Sisäinen virhe, AutoRemover rikkoi jotain

en: Suggested packages:
fi: Ehdotetut paketit:

en: Recommended packages:
fi: Suositellut paketit:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
fi: Ohitetaan %s, se on jo asennettu eikä ole komennettu päivitystä.

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
fi: Paketin %s uudelleenasennus ei ole mahdollista, sitä ei voi noutaa.

en: %s set to manually installed.
fi: %s on merkitty käyttäjän toimesta asennetuksi.

en: but %s is installed
fi: mutta %s on asennettu

en: but %s is to be installed
fi: mutta %s on merkitty asennettavaksi

en: but it is not installable
fi: mutta ei ole asennuskelpoinen

en: but it is a virtual package
fi: mutta on näennäispaketti

en: but it is not going to be installed
fi: mutta ei ole merkitty asennettavaksi

en: but it is not installed
fi: mutta ei ole asennettu

en:  or
fi:  tai

en: The following packages have unmet dependencies:
fi: Näillä paketeilla on tyydyttämättömiä riippuvuuksia:

en: The following NEW packages will be installed:
fi: Seuraavat UUDET paketit asennetaan:

en: The following packages will be REMOVED:
fi: Seuraavat paketit POISTETAAN:

en: The following packages have been kept back:
fi: Nämä paketit on jätetty odottamaan:

en: The following packages will be upgraded:
fi: Nämä paketit päivitetään:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
fi: Nämä paketit VARHENNETAAN:

en: The following held packages will be changed:
fi: Seuraavat pysytetyt paketit muutetaan:

en: %s (due to %s)
fi: %s (syynä %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
fi: VAROITUS: Seuraavat välttämättömät paketit poistetaan.
    Näin EI PITÄISI tehdä jos ei aivan tarkkaan tiedä mitä tekee!

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
fi: %lu päivitetty, %lu uutta asennusta,

en: %lu reinstalled,
fi: %lu uudelleen asennettua,

en: %lu downgraded,
fi: %lu varhennettua,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
fi: %lu poistettavaa ja %lu päivittämätöntä.

en: %lu not fully installed or removed.
fi: %lu ei asennettu kokonaan tai poistettiin.

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to Y[es] e.g. "Do you want to continue? [Y/n] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [Y/n]
fi: [K/e]

note: TRANSLATOR: "Yes" answer printed for a yes/no question if --assume-yes is set
en: Y
fi: K

en: Package files:
fi: Pakettitiedostot:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
fi: Varasto ei ole ajan tasalla, pakettitiedostoa ei löydy kansiosta

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
fi: Paketit joissa tunniste:

en:   Installed:
fi:   Asennettu:

en:   Candidate:
fi:   Ehdokas:

en: (none)
fi: (ei mitään)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
fi:   Versiotaulukko:

en: Must specify at least one package to fetch source for
fi: On annettava ainakin yksi paketti jonka lähdekoodi noudetaan

en: Unable to find a source package for %s
fi: Paketin %s lähdekoodipakettia ei löytynyt

en: Skipping already downloaded file '%s'
fi: Ohitetaan jo noudettu tiedosto "%s"

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
fi: On noudettava %st/%st lähdekoodiarkistoja.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
fi: On noudettava %st lähdekoodiarkistoja.

en: Fetch source %s
fi: Nouda lähdekoodi %s

en: Failed to fetch some archives.
fi: Joidenkin arkistojen noutaminen ei onnistunut.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
fi: Ohitetaan purku jo puretun lähdekoodin %s kohdalla

en: Unpack command '%s' failed.
fi: Purkukomento "%s" ei onnistunut.

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
fi: Tarkista onko paketti "dpkg-dev" asennettu.

en: Build command '%s' failed.
fi: Paketointikomento "%s" ei onnistunut.

en: Unable to get build-dependency information for %s
fi: Paketille %s ei ole saatavilla riippuvuustietoja

en: %s has no build depends.
fi: Paketille %s ei ole määritetty paketointiriippuvuuksia.

en: Must specify at least one package to check builddeps for
fi: On annettava ainakin yksi paketti jonka paketointiriippuvuudet tarkistetaan

en: Failed to process build dependencies
fi: Paketointiriippuvuuksien käsittely ei onnistunut

en: Package %s version %s has an unmet dep:
fi: Paketin %s versiossa %s on tyydyttämätön riippuvuus:

en: The update command takes no arguments
fi: Komento update ei käytä parametreja

en: Total package names:
fi: Pakettien kokonaismäärä :

en:   Normal packages:
fi:   Tavallisia paketteja:

en:   Pure virtual packages:
fi:   Aitoja näennäispaketteja:

en:   Single virtual packages:
fi:   Yksinkertaisia näennäispaketteja:

en:   Mixed virtual packages:
fi:   Sekanäennäispaketteja:

en:   Missing:
fi:   Puuttuu:

en: Total distinct versions:
fi: Eri versioita yhteensä:

en: Total distinct descriptions:
fi: Eri kuvauksia yhteensä:

en: Total dependencies:
fi: Riippuvuuksia yhteensä:

en: Total ver/file relations:
fi: Versio/tdsto suhteita yht:

en: Total Desc/File relations:
fi: Kuvaus/tdsto suhteita yht:

en: Total Provides mappings:
fi: Tarjoamiskuvauksia yhteensä:

en: Total globbed strings:
fi: Erilaisia merkkijonoja yhteensä:

en: Total slack space:
fi: Löysää tilaa yhteensä:

en: Total space accounted for:
fi: Käytetty tila yhteensä:

en: Show source records
fi: Näytä lähdetietueet

en: Search the package list for a regex pattern
fi: Etsi pakettiluettelosta säännöllisellä lausekkeella

en: Show raw dependency information for a package
fi: Näytä paketin riippuvuustiedot käsittelemättömässä muodossa

en: Show reverse dependency information for a package
fi: Näytä paketin käänteiset riippuvuudet

en: Show a readable record for the package
fi: Näytä paketin tietue luettavassa muodossa

en: List the names of all packages in the system
fi: Luettele järjestelmän kaikkien pakettien nimet

en: Show policy settings
fi: Näytä mistä asennuspaketteja haetaan

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
fi: Toista tämä lopuille rompuille kasassasi.

en: Arguments not in pairs
fi: Parametrit eivät ole pareittain

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
fi: Ohjelman debconf versiota ei saa selvitettyä. Onko debconf asennettu?

en: Couldn't find package %s
fi: Pakettia %s ei löytynyt

en: Internal error, problem resolver broke stuff
fi: Sisäinen virhe, resolver rikkoi jotain

en: Supported modules:
fi: Tuetut moduulit:

en: Retrieve new lists of packages
fi: Nouda uusi pakettiluettelo

en: Perform an upgrade
fi: Tee päivitys

en: Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
fi: Asenna uusia paketteja (esim. libc6 eikä libc6.deb)

en: Remove packages
fi: Poista paketteja

en: Remove packages and config files
fi: Poista paketit asennustiedostoineen

en: Remove automatically all unused packages
fi: Poista kaikki käyttämättömät paketit

en: Distribution upgrade, see apt-get(8)
fi: Koko jakelun päivitys, katso apt-get(8)

en: Follow dselect selections
fi: Noudata dselect:n valintoja

en: Configure build-dependencies for source packages
fi: Määritä paketointiriippuvuudet lähdekoodipaketeille

en: Erase downloaded archive files
fi: Poista noudetut pakettitiedostot

en: Erase old downloaded archive files
fi: Poista vanhat noudetut tiedostot

en: Verify that there are no broken dependencies
fi: Tarkasta ettei ole tyydyttämättömiä riippuvuuksia

en: Download source archives
fi: Nouda lähdekoodiarkistoja

en: Unknown package record!
fi: Tuntematon pakettitietue!

en: Bad default setting!
fi: Oletusasetus ei kelpaa!

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
fi: Haluatko poistaa aiemmin noudettuja .deb-tiedostoja?

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
fi: tai tyydyttämättömät riippuvuudet aiheuttavat virheitä. Tämä ei haittaa

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
fi: vain tätä viestiä ennen tulleilla virheillä on merkitystä. Korjaa ne ja aja [I]nstall uudestaan

en: Merging available information
fi: Yhdistetään saatavuustiedot

en: Package extension list is too long
fi: Paketin laajennuslista on liian pitkä

en: Error processing directory %s
fi: Tapahtui virhe käsiteltäessa kansiota %s

en: Source extension list is too long
fi: Lähteiden laajennuslista on liian pitkä

en: Error writing header to contents file
fi: Tapahtui virhe kirjoitettaessa otsikkotietoa sisällysluettelotiedostoon

en: Error processing contents %s
fi: Tapahtui virhe käsiteltäessä sisällysluetteloa %s

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
fi: Käyttö: apt-ftparchive [valitsimet] komento
    Komennot: packages binääripolku [poikkeustdsto [polun alku]]
              sources lähdepolku [poikkeustdsto [polun alku]]
              contents polku
              release polku
              generate asetukset [ryhmät]
              clean asetukset
    
    apt-ftparchive tuottaa hakemistoja Debianin arkistoista. Monta tuottamistapaa
    on tuettu alkaen täysin automaattisista toiminnallisesti samoihin kuin
    dpkg-scanpackages ja dpkg-scansources.
    
    apt-ftparchive tuottaa pakettitiedostoja .deb-tiedostojen puusta.
    Pakettitiedostossa on kunkin paketin kaikkien ohjauskenttien
    sisältö sekä MD5 tiiviste ja tiedoston koko. Poikkeus-
    tiedostolla voidaan arvot Priority ja Section pakottaa halutuiksi.
    
    Samaan tapaan apt-ftparchive tuottaa lähdetiedostoja
    .dscs-tiedostojen puusta. Valitsimella --source-overrride voidaan
    määrittää lähteiden poikkeustiedosto.
    
    Komennot "packages" ja "sources" olisi suoritettava puun juuressa.
    Binääripolun olisi osoitettava rekursiivisen haun alkukohtaan ja
    poikkeustiedostossa olisi oltava poikkeusilmaisimet. Polun alku
    yhdistetään tiedoston nimeen jos se on annettu. Esimerkki
    käytöstä Debianin arkiston kanssa:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Valitsimet:
      -h    Tämä ohje
      --md5 MD5 luonti
      -s=?  Lähteiden poikkeustdosto
      -q    Ei tulostusta
      -d=?  Valinnainen välimuistitietokanta
      --no-delink delinking-virheenjäljitys päälle
      --contents  Sisällysluettelotiedoston luonti
      -c=?  Lue tämä asetustiedosto
      -o=?  Aseta mikä asetusvalitsin tahansa

en: No selections matched
fi: Mitkään valinnat eivät täsmänneet

en: Some files are missing in the package file group `%s'
fi: Pakettitiedostojen ryhmästä "%s" puuttuu joitain tiedostoja

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
fi: Tietokanta on turmeltunut, tiedosto nimetty %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
fi: Tietokanta on vanha, yritetään päivittää %s

en: Unable to open DB file %s: %s
fi: Tietokantatiedostoa %s ei saatu avattua: %s

en: Archive has no control record
fi: Arkistolla ei ole ohjaustietuetta

en: Unable to get a cursor
fi: Kohdistinta ei saada

en: realloc - Failed to allocate memory
fi: realloc - Muistin varaaminen ei onnistunut

en: Unknown compression algorithm '%s'
fi: Tuntematon pakkausalgoritmi "%s"

en: Compressed output %s needs a compression set
fi: Pakattu tulostus %s tarvitsee pakkausjoukon

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
fi: IPC-putken luominen aliprosessiin ei onnistunut

en: Failed to fork
fi: fork ei onnistunut

en: Compress child
fi: Compress-lapsiprosessi

en: Internal error, failed to create %s
fi: Sisäinen virhe, prosessin %s luominen ei onnistunut

en: IO to subprocess/file failed
fi: Syöttö/tulostus aliprosessiin/tiedostoon ei onnistunut

en: Failed to read while computing MD5
fi: Lukeminen ei onnistunut laskettaessa MD5:ttä

en: Failed to rename %s to %s
fi: Nimen muuttaminen %s -> %s ei onnistunut

en: Unable to open %s
fi: Tiedoston %s avaaminen ei onnistunut

en: Failed to read the override file %s
fi: Poikkeustiedoston %s lukeminen ei onnistunut

en: W: Unable to read directory %s
fi: W: Kansiota %s ei voi lukea

en: W: Unable to stat %s
fi: W: Tdstolle %s ei toimi stat

en: E: Errors apply to file
fi: E: Tiedostossa virheitä

en: Failed to resolve %s
fi: Osoitteen %s selvitys ei onnistunut

en: Tree walking failed
fi: Puun läpikäynti ei onnistunut

en: Failed to open %s
fi: Tiedoston %s avaaminen ei onnistunut

en: *** Failed to link %s to %s
fi: *** Linkin %s -> %s luonti ei onnistunut

en:  DeLink limit of %sB hit.
fi:  DeLinkin yläraja %st saavutettu.

en: Archive had no package field
fi: Arkistossa ei ollut pakettikenttää

en:   %s has no override entry
fi:   %s:llä ei ole poikkeustietuetta

en:   %s maintainer is %s not %s
fi:   %s ylläpitäjä on %s eikä %s

en:   %s has no source override entry
fi:   %s:llä ei ole poikkeustietuetta

en:   %s has no binary override entry either
fi:   %s:llä ei  ole binääristäkään poikkeustietuetta

en: Waiting for headers
fi: Odotetaan otsikoita

en: The HTTP server sent an invalid reply header
fi: HTTP-palvelin lähetti virheellisen vastausotsikon

en: Bad header line
fi: Virheellinen otsikkorivi

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
fi: HTTP-palvelin lähetti virheellisen Content-Length-otsikon

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
fi: HTTP-palvelin lähetti virheellisen Content-Range-otsikon

en: This HTTP server has broken range support
fi: HTTP-palvelimen arvoaluetuki on rikki

en: Unknown date format
fi: Tuntematon päiväysmuoto

en: Bad header data
fi: Virheellinen otsikkotieto

en: Connection failed
fi: Yhteys ei toiminut

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Unable to read the cdrom database %s
fi: Rompputietokantaa %s ei voi lukea

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
fi: Käytä komentoa apt-cdrom jotta APT tunnistaa tämän rompun, apt-get update ei osaa lisätä uusia romppuja

en: Wrong CD-ROM
fi: Väärä romppu

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
fi: Rompun %s irrottaminen ei onnistu, se on ehkä käytössä.

en: Disk not found.
fi: Levyä ei löydy

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Connecting to %s (%s)
fi: Avataan yhteys %s (%s)

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
fi: Pistokeen luonti ei onnistu %s (f=%u t=%u p=%u)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
fi: Yhteyden %s avaus ei onnistu: %s (%s).

en: Failed
fi: Ei onnistunut

en: Could not connect to %s:%s (%s).
fi: Yhteyttä %s ei voitu muodostaa: %s (%s)

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
fi: Yhteyttä %s ei voitu muodostaa: %s (%s), yhteys aikakatkaistiin

note: We say this mainly because the pause here is for the ssh connection that is still going
en: Connecting to %s
fi: Avataan yhteys %s

en: Could not resolve '%s'
fi: Nimeä "%s" ei voitu selvittää

en: Temporary failure resolving '%s'
fi: Tilapäinen häiriö selvitettäessä "%s"

en: Failed to stat
fi: Komento stat ei toiminut

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
fi: URI on kelvoton, paikallinen URI ei saa alkaa //

note: Login must be before getpeername otherwise dante won't work.
en: Logging in
fi: Kirjaudutaan sisään

en: Unable to determine the peer name
fi: Vastapään nimeä ei saa selville

en: Unable to determine the local name
fi: Paikallista nimeä ei saa selville

en: The server refused the connection and said: %s
fi: Palvelin ei huolinut yhteyttä ilmoituksella: %s

en: USER failed, server said: %s
fi: USER ei onnistunut, palvelimen ilmoitus: %s

en: PASS failed, server said: %s
fi: PASS ei onnistunut, palvelimen ilmoitus: %s

en: A proxy server was specified but no login script, Acquire::ftp::ProxyLogin is empty.
fi: Määritettiin välipalvelin mutta ei komentotiedostoa kirjautumiseen, Acquire::ftp::ProxyLogin on tyhjä.

en: Login script command '%s' failed, server said: %s
fi: Komentotiedoston rivi "%s" ei toiminut, palvelin ilmoitti: %s

en: TYPE failed, server said: %s
fi: TYPE ei toiminut, palvelin ilmoitti: %s

en: Connection timeout
fi: Yhteys aikakatkaistiin

en: Server closed the connection
fi: Palvelin sulki yhteyden

en: A response overflowed the buffer.
fi: Vastaus aiheutti puskurin ylivuodon.

en: Protocol corruption
fi: Yhteyskäytäntö on turmeltunut

en: Could not create a socket
fi: Pistoketta ei voitu luoda

en: Could not connect data socket, connection timed out
fi: Pistoketta ei voitu kytkeä, yhteys aikakatkaistiin

en: Could not connect passive socket.
fi: Passiivista pistoketta ei voitu kytkeä.

en: getaddrinfo was unable to get a listening socket
fi: getaddrinfo ei saanut kuuntelupistoketta

en: Could not bind a socket
fi: Pistoketta ei voitu nimetä

en: Could not listen on the socket
fi: Pistoketta ei voitu kuunnella

en: Could not determine the socket's name
fi: Pistokkeen nimeä ei saatu selville

en: Unable to send PORT command
fi: Komennon PORT lähetys ei onnistu

en: Unknown address family %u (AF_*)
fi: Tuntematon osoiteperhe %u (AF_*)

en: EPRT failed, server said: %s
fi: EPRT ei onnistunut, palvelin ilmoitti: %s

en: Data socket connect timed out
fi: Pistokkeen kytkeminen aikakatkaistiin

en: Unable to accept connection
fi: Yhteyttä ei voitu hyväksyä

en: Problem hashing file
fi: Pulmia tiedoston hajautuksessa

en: Unable to fetch file, server said '%s'
fi: Tiedostoa ei saatu noudettua, palvelin ilmoitti "%s"

en: Data socket timed out
fi: Pistoke aikakatkaistiin

en: Data transfer failed, server said '%s'
fi: Tiedonsiirto ei onnistunut, palvelin ilmoitti "%s"

note: Get the files information
en: Query
fi: Kysely

en: Unable to invoke
fi: Käynnistys ei onnistu

en: At least one invalid signature was encountered.
fi: LÖytyi ainakin yksi kelvoton allekirjoitus.

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
fi: Sisäinen virhe: Allekirjoitus kelpaa, mutta avaimen sormenjälki tuntematon?!

en: Unknown error executing apt-key
fi: Tapahtui tuntematon virhe suoritettaessa apt-key

en: The following signatures were invalid:
fi: Seuraavat allekirjoitukset eivät olleet kelvollisia:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
fi: Seuraavia allekirjoituksia ei voinut varmentaa koska julkista avainta ei ole saatavilla:

en: Error reading from server. Remote end closed connection
fi: Tapahtui virhe luettaessa palvelimelta. Etäpää sulki yhteyden

en: Error reading from server
fi: Tapahtui virhe luettaessa palvelimelta

en: Error writing to file
fi: Tapahtui virhe kirjoitettaessa tiedostoon

en: Select failed
fi: Select ei toiminut

en: Connection timed out
fi: Yhteys aikakatkaistiin

en: Failed to set modification time
fi: Tiedoston muutospäivämäärää ei saatu vaihdettua

en: Connection closed prematurely
fi: Yhteys katkesi ennenaikaisesti
