apt 2.7.2 - en to ro translation catalogue (700 entries)

en: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
ro: Actualizarea dintr-un astfel de depozit nu poate fi efectuată în siguranță și, prin urmare, este dezactivată în mod implicit.

en: Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use.
ro: Datele dintr-un astfel de depozit nu pot fi autentificate și, prin urmare, utilizarea lor este potențial periculoasă.

en: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
ro: Consultați pagina de manual apt-secure(8) pentru detalii privind crearea depozitului și configurarea utilizatorilor.

en: The repository '%s' is no longer signed.
ro: Depozitul „%s” nu mai este semnat.

en: The repository '%s' no longer has a Release file.
ro: Depozitul „%s” nu mai are un fișier „Release” (versiunea lansată).

en: This is normally not allowed, but the option Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories was given to override it.
ro: În mod normal, acest lucru nu este permis, dar opțiunea Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories a fost dată pentru a-l suprascrie.

en: The repository '%s' is not signed.
ro: Depozitul „%s” nu este semnat.

en: The repository '%s' does not have a Release file.
ro: Depozitul „%s” nu are un fișier „Release” (versiunea lansată).

en: The repository '%s' provides only weak security information.
ro: Depozitul „%s” oferă doar informații de securitate slabe.

en: Failed to readlink %s
ro: Nu s-a putut citi legătura %s

en: Failed to stat %s
ro: Nu s-a putut obține starea lui %s

en: Hash Sum mismatch
ro: Nepotrivire la suma de control

en: Insufficient information available to perform this download securely
ro: Nu există suficiente informații disponibile pentru a efectua această descărcare în siguranță

en: rename failed, %s (%s -> %s).
ro: redenumire eșuată, %s (%s -> %s).

en: Size mismatch
ro: Nepotrivire a dimensiunii

en: Invalid file format
ro: Format de fișier nevalid

en: Signature error
ro: Eroare de semnătură

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Clearsigned file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
ro: Fișierul semnat în clar nu este valid, s-a primit „%s” (rețeaua necesită autentificare?)

en: An error occurred during the signature verification. The repository is not updated and the previous index files will be used. GPG error: %s: %s
ro: S-a produs o eroare în timpul verificării semnăturii. Depozitul nu este actualizat și vor fi utilizate fișierele de index anterioare. Eroare GPG: %s: %s

note: Invalid signature file, reject (LP: #346386) (Closes: #627642)
en: GPG error: %s: %s
ro: Eroare GPG: %s: %s

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't have the component '%s' (component misspelt in sources.list?)
ro: Se omite achiziționarea fișierului configurat „%s” deoarece depozitul „%s” nu are componenta „%s” (componenta este scrisă greșit în fișierul „/etc/apt/sources.list”?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't support architecture '%s'
ro: Se omite achiziționarea fișierului configurat „%s” deoarece depozitul „%s” nu acceptă arhitectura „%s”.

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' does not seem to provide it (sources.list entry misspelt?)
ro: Se omite achiziționarea fișierului configurat „%s” deoarece depozitul „%s” nu pare să îl furnizeze (intrarea din fișierul „/etc/apt/sources.list” este greșit scrisă?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' provides only weak security information for it
ro: Se omite achiziționarea fișierului configurat „%s” deoarece depozitul „%s” oferă doar informații slabe de securitate pentru acesta

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time since then the file is invalid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is expired (invalid since %s). Updates for this repository will not be applied.
ro: Fișierul de lansare „Release” pentru %s a expirat ( nu mai este valid din %s). Actualizările pentru acest depozit nu vor fi aplicate.

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time until the file will be valid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is not valid yet (invalid for another %s). Updates for this repository will not be applied.
ro: Fișierul de lansare „Release” pentru %s nu este încă valid (nevalid pentru încă %s). Actualizările pentru acest depozit nu vor fi aplicate.

en: Conflicting distribution: %s (expected %s but got %s)
ro: Distribuție în conflict: %s (se aștepta %s, dar s-a obținut %s)

note: Both messages are reused from the ReleaseInfoChange feature in acquire-item.cc
en: Repository '%s' changed its '%s' value from '%s' to '%s'
ro: Depozitul „%s” și-a schimbat valoarea „%s” din „%s” în „%s”

en: Repository '%s' changed its default priority for %s from %hi to %hi.
ro: Depozitul „%s” și-a schimbat prioritatea implicită pentru %s de la %hi la %hi.

note: TRANSLATOR: the "this" refers to changes in the repository like a new release or owner change
en: More information about this can be found online in the Release notes at: %s
ro: Mai multe informații despre acest lucru pot fi găsite în notele de lansare „Release” la: %s

note: TRANSLATOR: %s is the name of the manpage in question, e.g. apt-secure(8)
en: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See %s manpage for details.
ro: Acest lucru trebuie acceptat în mod explicit înainte ca actualizările pentru acest depozit să poată fi aplicate. Pentru detalii, consultați pagina de manual %s.

en: Failed to fetch %s  %s
ro: Eșec la aducerea lui %s  %s

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
ro: Nu s-a putut localiza un fișier pentru pachetul %s. Acest lucru ar putea însemna că trebuie să reparați manual acest pachet. (din cauza lipsei arhitecturii)

en: Can't find a source to download version '%s' of '%s'
ro: Nu se poate găsi o sursă pentru a descărca versiunea „%s” a „%s”

note: TRANSLATOR: %s=%s is sourcename=sourceversion, e.g. apt=1.1
en: Changelog unavailable for %s=%s
ro: Jurnalul de modificări nu este disponibil pentru %s=%s

en: The method '%s' is unsupported and disabled by default. Consider switching to http(s). Set Dir::Bin::Methods::%s to "%s" to enable it again.
ro: Metoda „%s” nu este acceptată și este dezactivată în mod implicit. Luați în considerare trecerea la http(s). Configurați Dir::Bin::Methods::%s la „%s” pentru a o activa din nou.

en: The method '%s' is explicitly disabled via configuration.
ro: Metoda „%s” este dezactivată în mod explicit în parametrii de configurare.

en: If you meant to use Tor remember to use %s instead of %s.
ro: Dacă intenționați să utilizați Tor, nu uitați să folosiți %s în loc de %s.

en: The method driver %s could not be found.
ro: Controlorul pentru metoda %s nu a putut fi găsit.

en: Is the package %s installed?
ro: Este instalat pachetul %s?

en: Method %s did not start correctly
ro: Metoda %s nu s-a inițiat corect

en: Please insert the disc labeled: '%s' in the drive '%s' and press [Enter].
ro: Introduceți discul numit: «%s» în unitatea „%s” și apăsați tasta [ Enter ].

en: List directory %s is missing.
ro: Lipsește directorul de liste %s.

en: Archives directory %s is missing.
ro: Lipsește directorul de arhive %s.

en: Unable to lock directory %s
ro: Nu se poate bloca directorul %s

en: No sandbox user '%s' on the system, can not drop privileges
ro: Nu există niciun utilizator sandbox „%s” în sistem, nu se poate renunța la privilegii

en: Download is performed unsandboxed as root as file '%s' couldn't be accessed by user '%s'.
ro: Descărcarea este efectuată în afara cutiei de nisip (celulei de probă) ca root, deoarece fișierul „%s” nu a putut fi accesat de utilizatorul „%s”.

en: Clean of %s is not supported
ro: Curățarea lui %s nu este acceptată

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
ro: Nu s-a putut citi %s

en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
ro: Se descarcă fișierul %li din %li (%s rămas)

en: Retrieving file %li of %li
ro: Se descarcă fișierul %li din %li

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
ro: Pachetul %s trebuie să fie reinstalat, dar nu se poate găsi o arhivă pentru acesta.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
ro: Eroare, pkgProblemResolver::Resolve a generat întreruperi, aceasta poate fi cauzată de pachete ținute.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
ro: Nu se poate corecta problema, ați ținut pachete deteriorate.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ro: Listele de pachete sau fișierul de stare n-au putut fi analizate sau deschise.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
ro: Poate doriți să rulați comanda «apt-get update» pentru a corecta aceste probleme

en: The list of sources could not be read.
ro: Lista surselor nu poate fi citită.

en: Regex compilation error - %s
ro: Eroare de compilare expresie regulată - %s

en: Couldn't find task '%s'
ro: Nu s-a putut găsi sarcina „%s”

en: Couldn't find any package by regex '%s'
ro: Nu s-a putut găsi niciun pachet cu ajutorul expresiei regulate „%s”

en: Couldn't find any package by glob '%s'
ro: Nu s-a putut găsi niciun pachet cu ajutorul expresiei regulate ce folosește caractere «jocker» „%s”

en: Unable to locate package %s
ro: Nu s-a putut localiza pachetul %s

en: Can't select versions from package '%s' as it is purely virtual
ro: Nu se pot selecta versiuni din pachetul „%s”, deoarece acesta este pur virtual

en: Can't select newest version from package '%s' as it is purely virtual
ro: Nu se poate selecta cea mai nouă versiune din pachetul „%s” deoarece acesta este pur virtual

en: Can't select candidate version from package %s as it has no candidate
ro: Nu se poate selecta versiunea candidată din pachetul %s deoarece acesta nu are o versiune candidată

en: Can't select installed version from package %s as it is not installed
ro: Nu se poate selecta versiunea instalată din pachetul %s deoarece nu este instalat

en: Can't select installed nor candidate version from package '%s' as it has neither of them
ro: Nu se poate selecta nici versiunea instalată, nici versiunea candidată din pachetul '%s', deoarece nu are niciuna dintre ele

en: Release '%s' for '%s' was not found
ro: Versiunea „%s” pentru „%s” nu a fost găsită

en: Version '%s' for '%s' was not found
ro: Versiunea distribuției „%s” pentru „%s” nu a fost găsită

en: Unmounting CD-ROM...
ro: Se demontează CD-ul...

en: Using CD-ROM mount point %s
ro: Se utilizează punctul de montare „%s” pentru CD-ROM

en: Waiting for disc...
ro: Se așteaptă discul...

en: Mounting CD-ROM...
ro: Se montează CD-ROM-ul...

en: Identifying...
ro: Se identifică...

en: Stored label: %s
ro: Etichetă memorată: %s

en: Scanning disc for index files...
ro: Se scanează discul pentru fișierele index...

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
ro: Au fost găsite %zu indexuri de pachete, %zu indexuri de surse, %zu indexuri de traduceri și %zu semnături

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Debian Disc or the wrong architecture?
ro: Nu se poate localiza niciun fișier de pachete, poate că nu este un disc Debian sau arhitectura este greșită?

en: Found label '%s'
ro: A fost găsită eticheta „%s”

en: That is not a valid name, try again.
ro: Acesta nu este un nume valid, încercați din nou.

en: This disc is called: 
    '%s'
ro: Acest disc este numit: 
    „%s”

en: Copying package lists...
ro: Se copiază listele de pachete..

en: Writing new source list
ro: Se scrie noua listă de surse

en: Source list entries for this disc are:
ro: Intrările din lista de surse pentru acest disc sunt:

en: Unable to stat %s.
ro: Nu se poate determina starea %s.

en: Invalid archive signature
ro: Semnătura de arhivă nu este validă

en: Error reading archive member header
ro: Eroare la citirea antetului membrului arhivei

en: Invalid archive member header
ro: Antet de membru de arhivă necorespunzător

en: Archive is too short
ro: Arhiva este prea scurtă

en: Failed to read the archive headers
ro: Eșec la citirea antetelor arhivei

en: Unable to stat the mount point %s
ro: Nu se poate determina starea punctului de montare %s

en: Failed to stat the cdrom
ro: Eșec la la obținerea stării cdrom-ului

en: Command line option '%c' [from %s] is not understood in combination with the other options.
ro: Opțiunea din linia de comandă „%c” [din %s] nu este înțeleasă în combinație cu celelalte opțiuni.

en: Command line option %s is not understood in combination with the other options
ro: Opțiunea din linia de comandă %s nu este înțeleasă în combinație cu celelalte opțiuni

en: Command line option %s is not boolean
ro: Opțiunea %s din linia de comandă nu este booleană

en: Option %s requires an argument.
ro: Opțiunea %s necesită un argument.

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
ro: Opțiunea %s: Specificația elementului de configurare trebuie să aibă o =<val>.

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
ro: Opțiunea %s necesită ca argument un număr întreg, nu „%s”

en: Option '%s' is too long
ro: Opțiunea „%s” este prea lungă

en: Sense %s is not understood, try true or false.
ro: Sensul %s nu este înțeles, încercați „true” (adevărat) sau „false” (fals).

en: Invalid operation %s
ro: Operație nevalidă %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
ro: Tip de abreviere nerecunoscut: „%c”

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: blocul începe fără nume.

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: etichetă greșită

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: deșeuri suplimentare după valoare

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: directivele pot fi date doar la nivelul superior

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: prea multe imbricări incluse

en: Syntax error %s:%u: Included from here
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: inclus începând de aici

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: directivă neacceptată „%s”

en: Syntax error %s:%u: clear directive requires an option tree as argument
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: directiva „clear” necesită un arbore de opțiuni ca argument

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
ro: Eroare de sintaxă %s:%u: deșeuri suplimentare la sfârșitul fișierului

en: Cannot find a configured compressor for '%s'
ro: Nu se poate găsi un compresor configurat pentru „%s”

en: Corrupted archive
ro: Arhivă deteriorată

en: Tar checksum failed, archive corrupted
ro: Verificarea sumei de control a arhivei tar a eșuat, arhiva este coruptă

en: Unknown TAR header type %u
ro: Tip de antet TAR necunoscut %u

en: Problem unlinking the file %s
ro: Problemă la eliminarea legăturii fișierului %s

en: Not using locking for read only lock file %s
ro: Nu se utilizează blocarea pentru fișierul de blocare numai-pentru-citire %s

en: Could not open lock file %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de blocare %s

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
ro: Nu se utilizează blocarea pentru fișierul de blocare montat pe nfs %s

en: Could not get lock %s. It is held by process %d
ro: Nu s-a putut obține blocarea %s. Aceasta este deținută de procesul %d

en: Could not get lock %s. It is held by process %d (%s)
ro: Nu s-a putut obține blocarea %s. Aceasta este deținută de procesul %d (%s)

en: Could not get lock %s
ro: Nu s-a putut obține blocarea %s

en: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
ro: Rețineți că eliminarea fișierului de blocare nu este o soluție și vă poate strica sistemul.

en: List of files can't be created as '%s' is not a directory
ro: Lista de fișiere nu poate fi creată deoarece „%s” nu este un director

en: Ignoring '%s' in directory '%s' as it is not a regular file
ro: Se ignoră „%s” din directorul „%s” deoarece nu este un fișier obișnuit

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has no filename extension
ro: Se ignoră fișierul „%s” din directorul „%s”, deoarece nu are extensie de nume de fișier

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has an invalid filename extension
ro: Se ignoră fișierul „%s” din directorul „%s”, deoarece are o extensie de nume de fișier nevalidă

en: Waited for %s but it wasn't there
ro: Se aștepta %s, dar nu era acolo

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
ro: Subprocesul %s a primit o eroare de segmentare.

en: Sub-process %s received signal %u.
ro: Subprocesul %s a primit semnalul %u.

note: we forward the statuscode, so don't generate a message on the fd in this case
en: Sub-process %s returned an error code (%u)
ro: Subprocesul %s a returnat un cod de eroare (%u)

en: Sub-process %s exited unexpectedly
ro: Subprocesul %s a ieșit în mod neașteptat

en: Read error
ro: Eroare de citire

en: Write error
ro: Eroare de scriere

en: Problem closing the gzip file %s
ro: Problemă la închiderea fișierului gzip %s

en: Unexpected end of file
ro: Sfârșit neașteptat al fișierului

en: Failed to create subprocess IPC
ro: Nu s-a putut crea subprocesul IPC

en: Failed to exec compressor
ro: Eșec la executarea compresorului

en: Could not open file %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %s

en: Could not open file descriptor %d
ro: Nu s-a putut deschide descriptorul de fișier %d

en: read, still have %llu to read but none left
ro: citire, mai sunt încă %llu de citit, dar nimic nu mai este disponibil

en: write, still have %llu to write but couldn't
ro: scriere, încă mai sunt %llu de scris, dar nu s-a putut

en: Problem closing the file %s
ro: Problemă la închiderea fișierului %s

en: Problem renaming the file %s to %s
ro: Problemă la redenumirea fișierului %s în %s

en: Problem syncing the file
ro: Problemă în timpul sincronizării fișierului

en: Unable to mkstemp %s
ro: Nu s-a putut crea cu mkstemp() fișierul %s

en: Unable to write to %s
ro: Nu s-a putut scrie în %s

en: Can't mmap an empty file
ro: Nu s-a putut efectua mmap() alocarea în memorie a unui fișier gol

en: Couldn't make mmap of %llu bytes
ro: Nu s-a putut efectua cu mmap() alocarea în memorie a %llu octeți

en: Couldn't duplicate file descriptor %i
ro: Nu s-a putut duplica descriptorul de fișier %i

en: Unable to close mmap
ro: Nu s-a putut închide mmap()

en: Unable to synchronize mmap
ro: Nu s-a putut sincroniza mmap()

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
ro: Nu s-a putut efectua cu mmap() alocarea în memorie a %lu octeți

en: Failed to truncate file
ro: Eșec la trunchierea fișierului

en: Dynamic MMap ran out of room. Please increase the size of APT::Cache-Start. Current value: %lu. (man 5 apt.conf)
ro: Zona dinamică de alocare a memoriei „dynamic MMap” a rămas fără spațiu. Vă rugăm să măriți dimensiunea lui APT::Cache-Start. Valoarea curentă: %lu. (a se vedea pagina de manual apt.conf(5))

en: Unable to increase the size of the MMap as the limit of %lu bytes is already reached.
ro: Nu se poate mări dimensiunea zonei de alocare a MMap deoarece limita de %lu octeți este deja atinsă.

en: Unable to increase size of the MMap as automatic growing is disabled by user.
ro: Nu se poate mări dimensiunea zonei de alocare a MMap deoarece creșterea automată a acesteia este dezactivată de utilizator.

en: %s: Credentials for %s match, but the protocol is not encrypted. Annotate with %s:// to use.
ro: %s: Datele de identificare pentru %s se potrivesc, dar protocolul nu este criptat. Adnotați cu %s:// pentru a-l utiliza.

en: %c%s... Error!
ro: %c%s... Eroare!

en: %c%s... Done
ro: %c%s... Terminat

note: TRANSLATOR: d means days, h means hours, min means minutes, s means seconds
en: %lid %lih %limin %lis
ro: %lizi(le) %lioră/ore %limin %lis

note: TRANSLATOR: h means hours, min means minutes, s means seconds
en: %lih %limin %lis
ro: %lioră/ore  %limin %lis

en: Selection %s not found
ro: Selecția %s nu a fost găsită

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
ro: Aceasta nu este o arhivă DEB validă, lipsește membrul „%s”

en: Internal error, could not locate member %s
ro: Eroare internă, nu s-a putut localiza membrul %s

en: Unparsable control file
ro: Fișier de control neanalizabil

en: Could not read meta data from %s
ro: Nu s-au putut citi metadatele din %s

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; another identifier like Contents; filename and linenumber of the sources.list entry currently parsed
en: Target %s wants to acquire the same file (%s) as %s from source %s
ro: Ținta %s vrea să achiziționeze același fișier (%s) ca %s de la sursa %s

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; filename and linenumber of two sources.list entries
en: Target %s (%s) is configured multiple times in %s and %s
ro: Ținta %s (%s) este configurată de mai multe ori în %s și %s

en: Unable to parse Release file %s
ro: Nu s-a putut analiza fișierul „Release” %s

en: No sections in Release file %s
ro: Nu există secțiuni în fișierul „Release” %s

en: No Hash entry in Release file %s
ro: Nu există nicio intrare «Hash» în fișierul „Release” %s

en: No Hash entry in Release file %s which is considered strong enough for security purposes
ro: Nu există nicio intrare «Hash» în fișierul „Release” %s care să fie considerată suficient de robustă în scopuri de securitate

en: Invalid '%s' entry in Release file %s
ro: Intrare „%s” nevalidă în fișierul „Release” %s

note: TRANSLATOR: The first is an option name from sources.list manpage, the other two URI and Suite
en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s
ro: Valori conflictuale stabilite pentru opțiunea %s în ceea ce privește sursa %s %s

en: Invalid value set for option %s regarding source %s %s (%s)
ro: Valoare nevalidă stabilită pentru opțiunea %s în ceea ce privește sursa %s %s (%s)

en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s: %s != %s
ro: Valori conflictuale stabilite pentru opțiunea %s în ceea ce privește sursa %s %s: %s != %s

en: Unable to parse package file %s (%d)
ro: Nu s-a putut analiza fișierul pachet %s (%d)

en: Waiting for cache lock: %s
ro: În așteptare pentru blocarea zonei de prestocare a datelor (cache): %s

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), is another process using it?
ro: Nu se poate obține blocarea interfeței «dpkg» (%s), este un alt proces care o folosește?

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), are you root?
ro: Nu se poate obține blocarea interfeței «dpkg» (%s), sunteți „root”?

note: TRANSLATORS: the %s contains the recovery command, usually dpkg --configure -a
en: dpkg was interrupted, you must manually run '%s' to correct the problem.
ro: dpkg a fost întrerupt, trebuie să rulați manual «%s» pentru a corecta problema.

en: Unable to lock the administration directory (%s), is another process using it?
ro: Nu se poate bloca directorul de administrare (%s), este un alt proces care îl folosește?

en: Unable to lock the administration directory (%s), are you root?
ro: Nu se poate bloca directorul de administrare (%s), sunteți „root”?

en: Not locked
ro: Nu este blocat

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
ro: Se pregătește %s

en: Preparing to configure %s
ro: Se pregătește configurarea %s

en: Preparing for removal of %s
ro: Se pregătește eliminarea lui %s

en: Preparing to completely remove %s
ro: Se pregătește eliminarea completă a %s

en: Noting disappearance of %s
ro: S-a constatat dispariția lui %s

en: Running post-installation trigger %s
ro: Se rulează declanșatorul post-instalare %s

en: Installed %s
ro: Instalat %s

en: Configuring %s
ro: Se configurează %s

note: FIXME: use a better string after freeze
en: Directory '%s' missing
ro: Directorul „%s” lipsește

en: Could not open file '%s'
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”

en: Unpacking %s
ro: Se despachetează %s

en: Installing %s
ro: Se instalează %s

en: Removing %s
ro: Se elimină %s

en: Completely removing %s
ro: Eliminare completă a lui %s

en: Completely removed %s
ro: Eliminat complet %s

en: Can not write log (%s)
ro: Nu se poate scrie în jurnal (%s)

en: Is /dev/pts mounted?
ro: Este „/dev/pts” montat?

en: Operation was interrupted before it could finish
ro: Operațiunea a fost întreruptă înainte de a se termina

en: No apport report written because MaxReports is reached already
ro: Nu se scrie niciun raport de «apport» deoarece „MaxReports” (limita maximă de rapoarte) a fost deja atinsă

note: check if its not a follow up error
en: dependency problems - leaving unconfigured
ro: probleme de dependență - se lasă neconfigurat

en: No apport report written because the error message indicates its a followup error from a previous failure.
ro: Nu s-a scris niciun raport de «apport», deoarece mesajul de eroare indică faptul că este o eroare de urmărire a unui eșec anterior.

en: No apport report written because the error message indicates a disk full error
ro: Nu s-a scris niciun raport de «apport» deoarece mesajul de eroare indică o eroare de disc plin (fără spațiu pe disc)

en: No apport report written because the error message indicates a out of memory error
ro: Nu s-a scris niciun raport de «apport» deoarece mesajul de eroare indică o eroare de lipsă de memorie.

en: No apport report written because the error message indicates an issue on the local system
ro: Nu s-a scris niciun raport de «apport» deoarece mesajul de eroare indică o problemă în sistemul local

en: No apport report written because the error message indicates a dpkg I/O error
ro: Nu s-a scris niciun raport de apport deoarece mesajul de eroare indică o eroare de In/Ieș a «dpkg»

en: Building dependency tree
ro: Se construiește arborele de dependență

en: Candidate versions
ro: Versiuni candidat

en: Dependency generation
ro: Generarea dependențelor

en: Reading state information
ro: Se citesc informațiile de stare

en: Failed to open StateFile %s
ro: Eșec la deschiderea fișierului de stare %s

en: Failed to write temporary StateFile %s
ro: Eșec la scrierea fișierului temporar de stare %s

en: Failed to write file %s
ro: Eșec la scrierea fișierului %s

en: Failed to close file %s
ro: Eșec la închiderea fișierului %s

en: Send scenario to solver
ro: Se trimite „scenariul” (mediul de lucru și datele problemei) către soluționator

en: Send request to solver
ro: Se trimite o cerere către soluționator

en: Prepare for receiving solution
ro: Se pregătește pentru primirea soluției

en: External solver failed without a proper error message
ro: Soluționatorul extern a eșuat fără un mesaj de eroare relevant

en: Execute external solver
ro: Executarea soluționatorului extern

en: Execute external planner
ro: Executarea planificatorului extern

en: Send request to planner
ro: Se trimite o cerere către planificator

en: Send scenario to planner
ro: Se trimite „scenariul” (mediul de lucru și datele problemei) către planificator

en: External planner failed without a proper error message
ro: Planificatorul extern a eșuat fără un mesaj de eroare relevant

en: Wrote %i records.
ro: S-au scris %i înregistrări.

en: Wrote %i records with %i missing files.
ro: S-au scris %i înregistrări cu %i fișiere lipsă.

en: Wrote %i records with %i mismatched files
ro: S-au scris %i înregistrări cu %i fișiere nepotrivite

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
ro: S-au scris %i înregistrări cu %i fișiere lipsă și %i fișiere nepotrivite

en: Can't find authentication record for: %s
ro: Nu se poate găsi înregistrarea de autentificare pentru: %s

en: Hash mismatch for: %s
ro: Suma de control nu corespunde pentru: %s

en: Packaging system '%s' is not supported
ro: Sistemul de împachetare „%s” nu este acceptat

en: Unable to determine a suitable packaging system type
ro: Nu s-a putut determina un tip de sistem de împachetare potrivit

en: Progress: [%3li%%]
ro: Progres: [%3li%%]

note: send status information that we are about to fork dpkg
en: Running dpkg
ro: Se execută «dpkg»

en: Could not perform immediate configuration on '%s'. Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (%d)
ro: Nu s-a putut efectua configurarea imediată a „%s”. Consultați pagina de manual apt.conf(5), rulând «man 5 apt.conf» sub APT::Immediate-Configurare pentru detalii. (%d)

en: Could not configure '%s'.
ro: Nu s-a putut configura „%s”.

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
ro: Această instalare va necesita eliminarea temporară a pachetului esențial %s din cauza unei bucle conflict/pre-dependență (Conflicts/Pre-Depends). Acest lucru este adesea rău, dar dacă doriți cu adevărat să o faceți, activați opțiunea „APT::Force-LoopBreak” rulând comanda «apt-get -u -o APT::Force-LoopBreak=1» sau manual, adăugând linia »APT::Force-LoopBreak "true";« (fără săgeți) în fișierul „/etc/apt/apt.conf”.

en: Empty package cache
ro: Zonă de prestocare (cache) a pachetelor goală

en: The package cache file is corrupted
ro: Fișierul de prestocare(cache) al pachetului este corupt

en: The package cache file is an incompatible version
ro: Fișierul de prestocare(cache) al pachetului are o versiune incompatibilă

en: This APT does not support the versioning system '%s'
ro: Acest APT nu este compatibil cu sistemul de versiuni „%s”.

en: The package cache was built for different architectures: %s vs %s
ro: Zona de prestocare(cache) a pachetelor a fost construită pentru o arhitectură diferită: %s vs %s

en: The package cache file is corrupted, it has the wrong hash
ro: Fișierul de prestocare(cache) al pachetului este corupt, are o sumă de control greșită

en: Depends
ro: Depinde

en: PreDepends
ro: Pre-depinde

en: Suggests
ro: Sugerează

en: Conflicts
ro: Este în conflict

en: Recommends
ro: Recomandă

en: Replaces
ro: Înlocuiește

en: Breaks
ro: Corupe

en: Enhances
ro: Îmbunătățește

en: Obsoletes
ro: Învechite

en: required
ro: cerut

en: optional
ro: opțional

en: Cache has an incompatible versioning system
ro: Zona de prestocare(cache) are un sistem de versiune incompatibil

note: TRANSLATOR: The first placeholder is a package name, the other two should be copied verbatim as they include debug info
en: Error occurred while processing %s (%s%d)
ro: A apărut o eroare în timpul procesării %s (%s%d)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
ro: Mamăăă, ați depășit numărul de nume de pachete de care este capabil acest APT.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
ro: Mamăăă, ați depășit numărul de versiuni de care este capabil acest APT.

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
ro: Mamăăă, ați depășit numărul de descrieri de care este capabil acest APT.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
ro: Mamăăă, ați depășit numărul de dependențe de care este capabil acest APT.

en: Reading package lists
ro: Se citesc listele de pachete

en: IO Error saving source cache
ro: Eroare de In/Ieș în timpul salvării fișierului de prestocare a surselor

en: Index file type '%s' is not supported
ro: Tipul de fișier index „%s” nu este acceptat

en: The value '%s' is invalid for APT::Default-Release as such a release is not available in the sources
ro: Valoarea „%s” este nu este validă pentru opțiunea „APT::Default-Release”, deoarece o astfel de versiune nu este disponibilă în surse

en: Invalid record in the preferences file %s, no Package header
ro: Înregistrare nevalidă în fișierul de preferințe %s, fără antet de pachet

en: Did not understand pin type %s
ro: Nu s-a înțeles tipul de pin %s

en: %s: The special 'Pin-Priority: %s' can only be used for 'Package: *' records
ro: %s: Opțiunea specială „Pin-Priority: %s” poate fi utilizată numai pentru înregistrări „Package: *”

en: %s: Value %s is outside the range of valid pin priorities (%d to %d)
ro: %s: Valoarea %s este în afara intervalului de priorități valide pentru pin (%d la %d).

en: No priority (or zero) specified for pin
ro: Nici o prioritate (sau zero) specificată pentru pin

note: TRANSLATOR: %u is a line number, the first %s is a filename of a file with the extension "second %s" and the third %s is a unique identifier for bugreports
en: Malformed entry %u in %s file %s (%s)
ro: Intrare incorect formată %u în fișierul %s %s (%s)

en: Malformed line %u in source list %s (type)
ro: Linie greșită %u în lista de surse %s (tip)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
ro: Tipul „%s” nu este cunoscut în linia %u din lista de surse %s

en: Malformed stanza %u in source list %s (type)
ro: Structură incorectă %u în lista de surse %s (tip)

en: Type '%s' is not known on stanza %u in source list %s
ro: Tipul „%s” nu este cunoscut în structura %u din lista de surse %s

en: Unsupported file %s given on commandline
ro: Fișier neacceptat %s furnizat în linia de comandă

en: You must put some 'deb-src' URIs in your sources.list
ro: Trebuie să puneți câteva adrese „deb-src” în fișierul „/etc/apt/sources.list”

en: Cannot convert %s to integer: out of range
ro: Nu se poate converti %s în număr întreg: în afara intervalului de valori

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
ro: Descărcarea unor fișiere index a eșuat, acestea fie au fost ignorate, fie au fost folosite în loc cele vechi.

en: Calculating upgrade
ro: Se calculează înnoirea

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed before unchanged files in 'apt-get update'
en: Hit:%lu %s
ro: Atins:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
ro: Luat:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download, but the error is ignored (compare "Err:")
en: Ign:%lu %s
ro: Ignorat:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download and the error is critical (compare "Ign:")
en: Err:%lu %s
ro: Eroare:%lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ro: Aduși: %so în %s (%so/s)

en:  [Working]
ro:  [În lucru]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press [Enter]
ro: Schimbare de mediu: introduceți discul cu eticheta
     „%s”
    în unitatea „%s” și apăsați [Enter]

en: Do you want to accept these changes and continue updating from this repository?
ro: Doriți să acceptați aceste modificări și să continuați actualizarea din acest depozit?

en: Correcting dependencies...
ro: Se corectează dependențele...

en:  failed.
ro:  eșec.

en: Unable to correct dependencies
ro: Nu s-au putut corecta dependențele

en: Unable to minimize the upgrade set
ro: Nu s-a putut micșora mulțimea pachetelor de înnoit

en:  Done
ro:  Gata

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
ro: Poate doriți să rulați «apt --fix-broken install» pentru a le corecta.

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
ro: Dependențe nesatisfăcute. Încercați «apt --fix-broken install» fără nici un pachet (sau oferiți o altă soluție).

en: Sorting
ro: Se sortează

en: Note, selecting '%s' for task '%s'
ro: Notă: se selectează „%s” pentru sarcina „%s”

en: Note, selecting '%s' for glob '%s'
ro: Notă: se selectează „%s” pentru caracterul(ele) Jocker „%s”

en: Note, selecting '%s' for regex '%s'
ro: Notă: se selectează „%s” pentru expresia regulată „%s”

en: Package %s is a virtual package provided by:
ro: Pachetul %s este un pachet virtual furnizat de către:

en:  [Installed]
ro:  [Instalat]

en:  [Not candidate version]
ro:  [Nu este versiunea candidată]

en: You should explicitly select one to install.
ro: Ar trebui să alegeți în mod explicit unul pentru instalare.

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
ro: Pachetul %s nu este disponibil, dar este menționat de un alt pachet.
    Acest lucru poate însemna că pachetul lipsește, a fost înlocuit sau
    este disponibil doar dintr-o altă sursă

en: However the following packages replace it:
ro: Oricum următoarele pachete îl înlocuiesc:

en: Package '%s' has no installation candidate
ro: Pachetul „%s” nu are un candidat pentru instalare

en: Virtual packages like '%s' can't be removed
ro: Pachetele virtuale precum „%s” nu pot fi eliminate

note: TRANSLATORS: Note, this is not an interactive question
en: Package '%s' is not installed, so not removed. Did you mean '%s'?
ro: Pachetul „%s” nu este instalat, deci nu a fost eliminat. Ați vrut să spuneți „%s”?

en: Package '%s' is not installed, so not removed
ro: Pachetul „%s” nu este instalat, deci nu a fost eliminat.

en: Note, selecting '%s' instead of '%s'
ro: Notă: se selectează „%s” în loc de „%s”

en: Most used commands:
ro: Cele mai utilizate comenzi:

en: See %s for more information about the available commands.
ro: Consultați %s pentru mai multe informații despre comenzile disponibile.

en: Configuration options and syntax is detailed in apt.conf(5).
    Information about how to configure sources can be found in sources.list(5).
    Package and version choices can be expressed via apt_preferences(5).
    Security details are available in apt-secure(8).
ro: Opțiunile de configurare și sintaxa sunt detaliate în apt.conf(5).
    Informații despre modul de configurare a surselor pot fi găsite în
    sources.list(5).
    Alegerile privind pachetele și versiunile pot fi exprimate prin
    apt_preferences(5).
    Detalii privind securitatea sunt disponibile în apt-secure(8).

en: This APT has Super Cow Powers.
ro: Acest APT are puterile unei Super Vaci.

en: This APT helper has Super Meep Powers.
ro: Acest asistent APT are puterile unui Super Bocet.

en: --force-yes is deprecated, use one of the options starting with --allow instead.
ro: -opțiunea „--force-yes” este învechită, utilizați în schimb una dintre opțiunile care încep cu „--allow”.

en: No packages found
ro: Nu s-au găsit pachete

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
ro: AVERTISMENT: Următoarele pachete nu pot fi autentificate!

en: Authentication warning overridden.
ro: Avertisment de autentificare ignorat.

en: Some packages could not be authenticated
ro: Unele pachete n-au putut fi autentificate

en: Install these packages without verification?
ro: Instalați aceste pachete fără verificare?

en: There were unauthenticated packages and -y was used without --allow-unauthenticated
ro: Au existat pachete neautentificate și opțiunea „-y” a fost folosită fără opțiunea „--allow-unauthenticated”

en: Couldn't determine free space in %s
ro: Nu s-a putut determina spațiul liber din %s

en: You don't have enough free space in %s.
ro: Nu aveți suficient spațiu liber în %s.

en: Unable to lock the download directory
ro: Nu s-a putut bloca directorul de descărcare

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
ro: Unele pachete n-au putut fi instalate. Aceasta ar putea însemna că ați cerut
    o situație imposibilă sau că folosiți distribuția instabilă în care unele pachete
    cerute n-au fost create încă sau au fost mutate din Incoming.

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
ro: Următoarele informații ar putea să vă ajute la rezolvarea situației:

en: Broken packages
ro: Pachete deteriorate

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
ro: Nu s-au putut aduce unele arhive, poate ar fi o idee bună să rulați «apt-get update» sau încercați cu „--fix-missing”?

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
ro: Eroare internă, funcția „InstallPackages” a fost apelată cu pachete deteriorate!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
ro: Pachetele trebuie să fie eliminate, dar opțiunea de eliminare este dezactivată.

en: Essential packages were removed and -y was used without --allow-remove-essential.
ro: Au fost eliminate pachete esențiale și opțiunea „-y” a fost utilizată fără opțiunea „--allow-remove-essential”.

en: Packages were downgraded and -y was used without --allow-downgrades.
ro: S-au retrogradat unele pachete, iar opțiunea „-y” a fost utilizată fără opțiunea „--allow-downgrades”.

en: Held packages were changed and -y was used without --allow-change-held-packages.
ro: Pachetele păstrate au fost modificate și opțiunea „-y” a fost utilizată fără opțiunea „--allow-change-held-packages”.

en: Internal error, Ordering didn't finish
ro: Eroare internă, execuția funcției de sortare a fost întreruptă

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
ro: Ce ciudat... Dimensiunile nu se potrivesc, trimiteți un mesaj la apt@packages.debian.org

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
ro: Este nevoie să descărcați %so/%so de arhive.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
ro: Este nevoie să descărcați %so de arhive.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
ro: După această operație vor fi folosiți din disc încă %so.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: After this operation, %sB disk space will be freed.
ro: După această operație se vor elibera %so din spațiul ocupat pe disc.

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
ro: A fost specificată opțiunea „--trivial-only” (doar operațiile comune, obișnuite), dar aceasta nu este o operație obișnuită.

en: Removing essential system-critical packages is not permitted. This might break the system.
ro: Eliminarea pachetelor esențiale, cruciale ale sistemului nu este permisă. Acest lucru ar putea deteriora sistemul.

en: Do you want to continue?
ro: Vreți să continuați?

en: Abort.
ro: Renunțare.

en: Some files failed to download
ro: Unele fișiere nu au putut fi descărcate

en: Download complete and in download only mode
ro: Descărcare completă și în modul doar descărcare

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
ro: combinarea opțiunii „--fix-missing” cu schimbarea de mediu (schimbarea cd-ului) nu este deocamdată suportată

en: Unable to correct missing packages.
ro: Nu se poate corecta faptul că unele pachetele lipsesc.

en: Aborting install.
ro: Se abandonează instalarea.

en: The following package disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages: | The following packages disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages:
ro[0]: Următorul pachet a dispărut din sistemul dvs. deoarece
    toate fișierele sale au fost suprascrise de alte pachete:
ro[1]: Următoarele pachete au dispărut din sistemul dvs. deoarece
    toate fișierele acestora au fost suprascrise de alte pachete:
ro[2]: Următoarele pachete au dispărut din sistemul dvs. deoarece
    toate fișierele acestora au fost suprascrise de alte pachete:

en: Note: This is done automatically and on purpose by dpkg.
ro: Notă: Acest lucru este făcut în mod automat și intenționat de către «dpkg».

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
ro: Se presupune că nu se vor șterge lucruri, nu se poate iniția „AutoRemover()”, (funcția de auto-eliminare a apt)

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
ro: Hmm, se pare că AutoRemover() a distrus ceva, lucru care n-ar trebui
    să se întâmple. Trimiteți un raport de eroare pentru pachetul „apt”.

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
ro: Eroare internă, AutoRemover() a deteriorat anumite lucruri

en: Use '%s' to remove it. | Use '%s' to remove them.
ro[0]: Folosiți «%s» pentru a-l elimina.
ro[1]: Folosiți «%s» pentru a le elimina.
ro[2]: Folosiți «%s» pentru a le elimina.

en: The following package was automatically installed and is no longer required: | The following packages were automatically installed and are no longer required:
ro[0]: Următorul pachet a fost instalat automat și nu mai este necesar:
ro[1]: Următoarele pachete au fost instalate automat și nu mai sunt necesare:
ro[2]: Următoarele pachete au fost instalate automat și nu mai sunt necesare:

en: %lu package was automatically installed and is no longer required.
     | %lu packages were automatically installed and are no longer required.
ro[0]: %lu pachet a fost instalat automat și nu mai este necesar:
ro[1]: %lu pachete au fost instalate automat și nu mai sunt necesare:
ro[2]: %lu de pachete au fost instalate automat și nu mai sunt necesare:

en: Suggested packages:
ro: Pachete sugerate:

en: Recommended packages:
ro: Pachete recomandate:

en: The following additional packages will be installed:
ro: Următoarele pachete adiționale vor fi instalate:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
ro: Se omite %s, este deja instalat și înnoirea nu este activată.

en: Skipping %s, it is not installed and only upgrades are requested.
ro: Se omite %s, nu este instalat și se solicită doar înnoiri.

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
ro: Reinstalarea lui %s nu este posibilă, nu poate fi descărcat.

note: TRANSLATORS: First string is package name, second is version
en: %s is already the newest version (%s).
ro: %s este deja la cea mai nouă versiune (%s).

en: %s set to manually installed.
ro: %s este marcat ca fiind instalat manual.

en: Selected version '%s' (%s) for '%s'
ro: Versiunea „%s” (%s) selectată pentru „%s”

en: Selected version '%s' (%s) for '%s' because of '%s'
ro: Versiunea „%s” (%s) selectată pentru „%s” din cauza pachetului „%s”

en: Listing
ro: Se listează

en: There is %i additional version. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional versions. Please use the '-a' switch to see them.
ro[0]: Există %i versiune suplimentară. Utilizați opțiunea „-a” pentru a o vedea.
ro[1]: Există %i versiuni suplimentare. Utilizați opțiunea „-a” pentru a-le vedea.
ro[2]: Există %i de versiuni suplimentare. Utilizați opțiunea „-a” pentru a-le vedea.

note: TRANSLATORS: placeholder is a binary name like apt or apt-get
en: NOTE: This is only a simulation!
          %s needs root privileges for real execution.
          Keep also in mind that locking is deactivated,
          so don't depend on the relevance to the real current situation!
ro: NOTĂ: Aceasta este doar o simulare!
          %s are nevoie de privilegii de root pentru o execuție reală.
          Rețineți, de asemenea, că blocarea este dezactivată, așa că
          situația actuală nu este neapărat reprezentativă pentru realitate!

en: unknown
ro: necunoscut

en: [installed,upgradable to: %s]
ro: [instalat, poate fi înnoit la versiunea: %s]

en: [installed,local]
ro: [Instalat, local]

en: [installed,auto-removable]
ro: [instalat, poate fi eliminat automat]

en: [installed,automatic]
ro: [Instalat, automat]

en: [installed]
ro: [Instalat]

en: [upgradable from: %s]
ro: [poate fi înnoit de la: %s]

en: [residual-config]
ro: [configurație reziduală]

en: but %s is installed
ro: dar %s este instalat

en: but %s is to be installed
ro: dar %s este pe cale de a fi instalat

en: but it is not installable
ro: dar nu este instalabil

en: but it is a virtual package
ro: dar este un pachet virtual

en: but it is not going to be installed
ro: dar nu este pe cale să fie instalat

en: but it is not installed
ro: dar nu este instalat

en:  or
ro:  sau

en: The following packages have unmet dependencies:
ro: Următoarele pachete au dependențe neîndeplinite:

en: The following NEW packages will be installed:
ro: Următoarele pachete NOI vor fi instalate:

en: The following packages will be REMOVED:
ro: Următoarele pachete vor fi ȘTERSE:

en: The following packages have been kept back:
ro: Următoarele pachete au fost reținute:

en: The following packages will be upgraded:
ro: Următoarele pachete vor fi ÎNNOITE:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ro: Următoarele pachete vor fi RETROGRADATE:

en: The following held packages will be changed:
ro: Următoarele pachete ținute vor fi schimbate:

en: %s (due to %s)
ro: %s (datorită %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
ro: AVERTISMENT: Următoarele pachete esențiale vor fi șterse.
    Acest lucru NU trebuie făcut decât dacă știți exact ceea ce faceți!

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
ro: %lu înnoit(e), %lu nou instalat(e),

en: %lu reinstalled,
ro: %lu reinstalat(e),

en: %lu downgraded,
ro: %lu retrogragradat(e),

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ro: %lu de eliminat și %lu neactualizat(e).

en: %lu not fully installed or removed.
ro: %lu instalat(e) sau eliminat(e) incomplet.

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to Y[es] e.g. "Do you want to continue? [Y/n] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [Y/n]
ro: [D/n]

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to N[o] e.g. "Should this file be removed? [y/N] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [y/N]
ro: [d/N]

note: TRANSLATOR: "Yes" answer printed for a yes/no question if --assume-yes is set
en: Y
ro: D

en: You must give at least one search pattern
ro: Trebuie să dați cel puțin un model de căutare

en: Full Text Search
ro: Căutare în întreg textul

en: There is %i additional record. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional records. Please use the '-a' switch to see them.
ro[0]: Există %i înregistrare suplimentară. Utilizați opțiunea „-a” pentru a-o vedea.
ro[1]: Există %i înregistrări suplimentare. Utilizați opțiunea „-a” pentru a-le vedea.
ro[2]: Există %i de înregistrări suplimentare. Utilizați opțiunea „-a” pentru a-le vedea.

en: not a real package (virtual)
ro: nu este un pachet real (virtual)

en: Package files:
ro: Fișiere pachet:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
ro: Zona de prestocare(cache) nu este sincronizată, nu se poate găsi legătura către fișierul pachetului

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
ro: Pachete marcate:

note: Print the package name and the version we are forcing to
en: %s -> %s with priority %d
ro: %s -> %s cu prioritatea %d

en:   Installed:
ro:   Instalat:

en:   Candidate:
ro:   Candidat:

en: (none)
ro: (niciunul)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
ro:   Tabelul de versiuni:

en: phased
ro: în etape

en: Can not find a package for architecture '%s'
ro: Nu se poate găsi un pachet pentru arhitectura „%s”

en: Can not find a package '%s' with version '%s'
ro: Nu se poate găsi un pachet „%s” cu versiunea „%s”

en: Can not find a package '%s' with release '%s'
ro: Nu se găsește un pachet „%s” cu ediția „%s”

en: Picking '%s' as source package instead of '%s'
ro: Se alege „%s” ca pachet sursă în loc de „%s”

en: Can not find version '%s' of package '%s'
ro: Nu se poate găsi versiunea „%s” a pachetului „%s”

en: Must specify at least one package to fetch source for
ro: Trebuie să specificați cel puțin un pachet pentru care să preluați sursa

en: Unable to find a source package for %s
ro: Nu s-a putut găsi un pachet sursă pentru %s

en: NOTICE: '%s' packaging is maintained in the '%s' version control system at:
    %s
ro: AVIZ: împachetarea lui „%s” este menținută în sistemul de control al versiunii „%s” la:
    %s

en: Please use:
    %s
    to retrieve the latest (possibly unreleased) updates to the package.
ro: Utilizați:
    %s
    pentru a prelua cele mai recente actualizări ale pachetului (eventual nepublicate).

en: Skipping already downloaded file '%s'
ro: Se sare peste fișierul deja descărcat „%s”

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
ro: Este nevoie să descărcați %so/%so din arhivele surselor.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
ro: Este nevoie să descărcați %so din arhivele surselor.

en: Fetch source %s
ro: Aducere sursa %s

en: Failed to fetch some archives.
ro: Eșec la aducerea unor arhive.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
ro: Se sare peste despachetarea sursei deja despachetate în %s

en: Unpack command '%s' failed.
ro: Comanda de despachetare „%s” a eșuat.

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
ro: Verificați dacă pachetul „dpkg-dev” este instalat.

en: Build command '%s' failed.
ro: Comanda de construire „%s” a eșuat.

en: Unable to get build-dependency information for %s
ro: Nu se pot obține informațiile despre dependențele de compilare pentru %s

en: %s has no build depends.
ro: %s nu are dependențe de compilare.

en: No architecture information available for %s. See apt.conf(5) APT::Architectures for setup
ro: Nu sunt disponibile informații despre arhitectură pentru %s. Consultați apt.conf(5) „APT::Architectures” pentru configurare.

en: Must specify at least one package to check builddeps for
ro: Trebuie să specificați cel puțin un pachet pentru a-i verifica dependențele de compilare

en: Invalid operator '%c' at offset %d, did you mean '%c%c' or '%c='? - in: %s
ro: Operator nevalid „%c” la poziția %d, ați vrut să spuneți „%c%c” sau „%c=”? - în: %s

en: Note, using directory '%s' to get the build dependencies
ro: Notă, se utilizează directorul „%s” pentru a obține dependențele de compilare

en: Note, using file '%s' to get the build dependencies
ro: Notă, se utilizează fișierul „%s” pentru a obține dependențele de compilare

en: Failed to process build dependencies
ro: Eșec la procesarea dependențelor de compilare

en: Failed to parse %s. Edit again?
ro: Nu s-a putut analiza %s. Editați din nou?

en: Your '%s' file changed, please run 'apt-get update'.
ro: Fișierul „%s” s-a modificat, executați «apt-get update».

en: Package %s version %s has an unmet dep:
ro: Pachetul %s versiunea %s are o dependență neîndeplinită:

en: The update command takes no arguments
ro: Comanda de actualizare nu acceptă argumente

note: TRANSLATOR: the first two are manpage references, the last the URI from a sources.list
en: Usage of %s should be preferred over embedding login information directly in the %s entry for '%s'
ro: Utilizarea lui %s ar trebui să fie preferată în locul încorporării informațiilor de autentificare direct în intrarea %s pentru „%s”.

note: TRANSLATOR: the first is manpage reference, the last the URI from a sources.list
en: Missing Signed-By in the %s entry for '%s'
ro: Lipsește opțiunea «Signed-By» din %s pentru „%s”

en: %i package can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see it.
     | %i packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
ro[0]: %i pachet poate fi înnoit. Rulați «apt list --upgradable» pentru a-l vedea.
ro[1]: %i pachete pot fi înnoite. Rulați «apt list --upgradable» pentru a-le vedea.
ro[2]: %i de pachete pot fi înnoite. Rulați «apt list --upgradable» pentru a-le vedea.

en: All packages are up to date.
ro: Toate pachetele sunt la zi.

en: %s does not take any arguments
ro: %s nu acceptă niciun argument

en: Total package names:
ro: Total nume de pachete :

en: Total package structures:
ro: Total structuri de pachete :

en:   Normal packages:
ro:   Pachete normale:

en:   Pure virtual packages:
ro:   Pachete virtuale pure:

en:   Single virtual packages:
ro:   Pachete virtuale singulare:

en:   Mixed virtual packages:
ro:   Pachete virtuale mixte:

en:   Missing:
ro:   Lipsă:

en: Total distinct versions:
ro: Total versiuni distincte:

en: Total distinct descriptions:
ro: Numărul total de descrieri distincte:

en: Total dependencies:
ro: Total dependențe:

en: Total ver/file relations:
ro: Total relații versiune/fișier:

en: Total Desc/File relations:
ro: Total relații desc/fișier:

en: Total Provides mappings:
ro: Total asocieri „Provides”:

en: Total globbed strings:
ro: Total șiruri globalizate (ce conțin caractere Jocker):

en: Total slack space:
ro: Total spațiu ocupat:

en: Total space accounted for:
ro: Total spațiu contabilizat pentru:

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark showauto' instead.
ro: Această comandă este depreciată. Utilizați în schimb comanda «apt-mark showauto».

en: Usage: apt-cache [options] command
           apt-cache [options] show pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-cache queries and displays available information about installed
    and installable packages. It works exclusively on the data acquired
    into the local cache via the 'update' command of e.g. apt-get. The
    displayed information may therefore be outdated if the last update was
    too long ago, but in exchange apt-cache works independently of the
    availability of the configured sources (e.g. offline).
ro: Utilizare: apt-cache [opțiuni] comanda
           apt-cache [opțiuni] show pachet1 [pachet2 ...]
    
    «apt-cache» interoghează și afișează informațiile disponibile despre
    pachetele instalate și instalabile. Funcționează exclusiv pe baza
    datelor preluate în zona de prestocare(cache) locală prin intermediul
    comenzii „update” din «apt-get», de exemplu. Prin urmare, informațiile
    afișate pot fi învechite dacă ultima actualizare a fost efectuată cu
    prea mult timp în urmă, dar în schimb «apt-cache» funcționează independent
    de disponibilitatea surselor configurate (de exemplu, deconectat de la rețea).

en: Show source records
ro: Afișează înregistrările despre sursă

en: Search the package list for a regex pattern
ro: Caută în lista de pachete folosind un model de expresie regulată

en: Show raw dependency information for a package
ro: Afișează informații brute de dependență pentru un pachet

en: Show reverse dependency information for a package
ro: Afișează informațiile de dependență inversă pentru un pachet

en: Show a readable record for the package
ro: Afișează descrierea pachetului

en: List the names of all packages in the system
ro: Afișează numele tuturor pachetelor din sistem

en: Show policy settings
ro: Afișeazăă configurațiile de politici

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 5.0.3 Disk 1'
ro: Furnizați un nume pentru acest disc, de exemplu „Debian 5.0.3 Disk 1”

en: Please insert a Disc in the drive and press [Enter]
ro: Introduceți un disc în unitate și apăsați [Enter]

en: Failed to mount '%s' to '%s'
ro: Nu s-a putut monta „%s” pe „%s”

en: No CD-ROM could be auto-detected or found using the default mount point.
    You may try the --cdrom option to set the CD-ROM mount point.
    See 'man apt-cdrom' for more information about the CD-ROM auto-detection and mount point.
ro: Niciun CD-ROM nu a putut fi detectat automat sau găsit utilizând punctul de montare implicit.
    Puteți încerca opțiunea „--cdrom” pentru a defini punctul de montare a CD-ROM-ului.
    Consultați «man apt-cdrom» pentru mai multe informații despre detectarea automată a CD-ROM-ului și punctul de montare.

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
ro: Repetați această procedură pentru restul CD-urilor din set.

en: Usage: apt-cdrom [options] command
    
    apt-cdrom is used to add CDROM's, USB flashdrives and other removable
    media types as package sources to APT. The mount point and device
    information is taken from apt.conf(5), udev(7) and fstab(5).
ro: Utilizare: apt-cdrom [opțiuni] comanda
    
    Instrumentul «apt-cdrom» este utilizat pentru a adăuga CDROM-uri,
    unități flash USB și alte tipuri de suporturi amovibile ca surse
    de pachete pentru APT. Punctul de montare și informațiile despre
    dispozitiv sunt preluate din apt.conf(5), udev(7) și fstab(5).

en: Arguments not in pairs
ro: Argumentele nu sunt perechi

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is an interface to the configuration settings used by
    all APT tools, mainly intended for debugging and shell scripting.
ro: Utilizare: apt-config [opțiuni] comanda
    
    «apt-config» este o interfață către parametrii de configurare
    folosiți de către toate uneltele APT, destinată în principal
    pentru depanare și scripturi shell.

en: get configuration values via shell evaluation
ro: obține valorile de configurare prin intermediul evaluării făcute de către shell

en: show the active configuration setting
ro: afișează parametrii configurației active

en: Usage: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver is an interface to store an EDSP scenario in
    a file and optionally forwards it to another solver.
ro: Utilizare: apt-dump-solver
    
    «apt-dump-solver» este o interfață pentru a stoca un scenariu EDSP
    într-un fișier și, opțional, îl transmite unui alt soluționator.

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is used to extract config and template files
    from debian packages. It is used mainly by debconf(1) to prompt for
    configuration questions before installation of packages.
ro: Utilizare: apt-extracttemplates fișier1 [fișier2 ...]
    
    «apt-extracttemplates» este utilizat pentru a extrage fișierele
    de configurare și șabloane din pachetele debian. Este utilizat
    în principal de debconf(1) pentru a solicita întrebări legate
    de configurare înainte de instalarea pachetelor.

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
ro: Nu s-a putut obține versiunea de «debconf». Este «debconf» instalat?

en: Couldn't find package %s
ro: Nu s-a putut găsi pachetul %s

en: %s set to automatically installed.
ro: %s este marcat ca fiind instalat manual.

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark auto' and 'apt-mark manual' instead.
ro: Această comandă este depreciată. Vă rugăm să folosiți în schimb «apt-mark auto» și «apt-mark manual».

en: Internal error, problem resolver broke stuff
ro: Eroare internă, rezolvatorul de probleme a deteriorat diverse lucruri

en: Supported modules:
ro: Module incluse:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a command line interface for retrieval of packages
    and information about them from authenticated sources and
    for installation, upgrade and removal of packages together
    with their dependencies.
ro: Utilizare: apt-get [opțiuni] comanda
               apt-get [opțiuni] install|remove pachet1 [pachet2 ...]
               apt-get [opțiuni] source pachet1 [pachet2 ...]
    
    «apt-get» este o interfață de linie de comandă pentru obținerea
    pachetelor și a informațiilor despre acestea din surse autentificate
    și pentru instalarea, actualizarea și eliminarea pachetelor împreună
    cu dependențele lor.

en: Retrieve new lists of packages
ro: Obține noile liste de pachete

en: Perform an upgrade
ro: Realizează o înnoire

en: Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
ro: Instalează pachete noi (pachet este „libc6”, nu „libc6.deb”)

en: Reinstall packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
ro: Reinstalează pachete (pachet este „libc6”, nu „libc6.deb”)

en: Remove packages
ro: Elimină pachete

en: Remove packages and config files
ro: Elimină pachetele și fișierele de configurare ale acestora

en: Remove automatically all unused packages
ro: Elimină automat toate pachetele nefolosite

en: Distribution upgrade, see apt-get(8)
ro: Înnoirea distribuției, a se vedea apt-get(8)

en: Follow dselect selections
ro: Urmează selecțiile «dselect»

en: Configure build-dependencies for source packages
ro: Configurează dependențele de compilare pentru pachetele sursă

en: Satisfy dependency strings
ro: Se efectuează operațiile pentru satisfacerea lanțurilor de dependențe

en: Erase downloaded archive files
ro: Șterge fișierele-arhivă descărcate

en: Erase old downloaded archive files
ro: Șterge fișierele-arhivă descărcate învechite

en: Verify that there are no broken dependencies
ro: Verifică dacă există dependențe neîndeplinite

en: Download source archives
ro: Descarcă pachetele-sursă

en: Download the binary package into the current directory
ro: Descarcă pachetul binar în directorul curent

en: Download and display the changelog for the given package
ro: Descarcă și afișează registrul de modificări pentru pachetul dat

en: Need one URL as argument
ro: Necesită o adresă URL ca argument

en: Must specify at least one pair url/filename
ro: Trebuie specificată cel puțin o pereche „adresă url/nume fișier”

en: Download Failed
ro: Descărcarea a eșuat

en: GetSrvRec failed for %s
ro: GetSrvRec a eșuat pentru %s

en: Usage: apt-helper [options] command
           apt-helper [options] cat-file file ...
           apt-helper [options] download-file uri target-path
    
    apt-helper bundles a variety of commands for shell scripts to use
    e.g. the same proxy configuration or acquire system as APT would.
ro: Utilizaree: apt-helper [opțiuni] comanda
           apt-helper [opțiuni] cat-file fișier ...
           apt-helper [opțiuni] download-file uri ruta-țintă
    
    «apt-helper» grupează o varietate de comenzi pentru ca scripturile shell
    să-le folosească, de exemplu, aceeași configurație de proxy sau să
    achiziționeze același sistem de configurare ca cel utilizat de APT.

en: download the given uri to the target-path
ro: descarcă adresa uri dată în ruta-țintă

en: lookup a SRV record (e.g. _http._tcp.ftp.debian.org)
ro: caută o înregistrare SRV (de ex. _http._tcp.ftp.debian.org)

en: concatenate files, with automatic decompression
ro: concatenează fișiere, cu decomprimare automată

en: detect proxy using apt.conf
ro: detectează proxy-ul folosind apt.conf

en: wait for system to be online
ro: așteaptă ca sistemul să fie conectat la rețea

en: drop privileges before running given command
ro: renunță la privilegii înainte de a rula comanda dată

en: analyse a pattern
ro: analizează un model

en: Usage: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner is an interface to use the current internal
    installation planner for the APT family like an external one,
    for debugging or the like.
ro: Utilizare: apt-internal-planner
    
    «apt-internal-planner» este o interfață pentru a utiliza planificatorul
    intern de instalare curent pentru familia APT ca pe unul extern, pentru
    depanare sau altele asemenea.

en: Usage: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver is an interface to use the current internal
    resolver for the APT family like an external one, for debugging or
    the like.
ro: Utilizare: apt-internal-solver
    
    «apt-internal-solver» este o interfață pentru a utiliza rezolvatorul
    intern curent pentru familia APT ca pe unul extern, pentru depanare
    sau altele asemenea.

en: %s can not be marked as it is not installed.
ro: %s nu poate fi marcat deoarece nu este instalat.

en: %s was already set to manually installed.
ro: %s a fost deja marcat ca fiind instalat manual.

en: %s was already set to automatically installed.
ro: %s a fost deja marcat ca fiind instalat automat.

en: No changes necessary
ro: Nu sunt necesare modificări

en: The following packages will be marked as automatically installed:
ro: Următoarele pachete vor fi marcate ca fiind instalate automat:

en: %s was already set on hold.
ro: %s a fost deja marcat pentru păstrare, „hold”.

en: %s was already not on hold.
ro: %s a fost deja marcat pentru a numai fi păstrat.

en: Executing dpkg failed. Are you root?
ro: Executarea programului «dpkg» a eșuat. Sunteți root?

en: %s set on hold.
ro: %s marcat pentru păstrare, „hold”.

en: Canceled hold on %s.
ro: S-a anulat păstrarea pentru %s.

en: Selected %s for purge.
ro: %s a fost selectat pentru purjare (eliminare completă, inclusiv fișierele de configurare).

en: Selected %s for removal.
ro: %s a fost selectat pentru eliminare

en: Selected %s for installation.
ro: %s a fost selectat pentru instalare.

en: Usage: apt-mark [options] {auto|manual} pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-mark is a simple command line interface for marking packages
    as manually or automatically installed. It can also be used to
    manipulate the dpkg(1) selection states of packages, and to list
    all packages with or without a certain marking.
ro: Utilizare: apt-mark [opțiuni] {auto|manual} pachet1 [pachet2 ...]
    
    «apt-mark» este o simplă interfață de linie de comandă pentru a marca
    pachetele ca fiind instalate manual sau automat. De asemenea, poate fi
    utilizată pentru a manipula stările de selecție dpkg(1) ale pachetelor
    și pentru a lista toate pachetele cu sau fără o anumită marcare.

en: Mark the given packages as automatically installed
ro: Marchează pachetele date ca fiind instalate automat

en: Mark the given packages as manually installed
ro: Marchează pachetele date ca fiind instalate manual

en: Mark all dependencies of meta packages as automatically installed.
ro: Marchează toate dependențele meta-pachetelor ca fiind instalate automat.

en: Mark a package as held back
ro: Marchează un pachet ca fiind păstrat (din nou)

en: Unset a package set as held back
ro: Demarchează un pachet marcat ca fiind păstrat (din nou)

en: Print the list of automatically installed packages
ro: Afișează lista pachetelor instalate automat

en: Print the list of manually installed packages
ro: Afișează lista pachetelor instalate manual

en: Print the list of packages on hold
ro: Afișează lista pachetelor marcate pentru păstrare

en: Unknown package record!
ro: Înregistrare de pachet necunoscută!

en: Usage: apt-sortpkgs [options] file1 [file2 ...]
    
    apt-sortpkgs is a simple tool to sort package information files.
    By default it sorts by binary package information, but the -s option
    can be used to switch to source package ordering instead.
ro: Utilizare: apt-sortpkgs [opțiuni] fișier1 [fișier2 ...]
    
    «apt-sortpkgs» este un instrument simplu pentru a sorta fișierele cu
    informații despre pachete. În mod implicit, sortează în funcție de
    informațiile despre pachete binare, dar opțiunea „-s” poate fi utilizată
    pentru al face să treacă în schimb la ordonarea pachetelor sursă.

en: Usage: apt [options] command
    
    apt is a commandline package manager and provides commands for
    searching and managing as well as querying information about packages.
    It provides the same functionality as the specialized APT tools,
    like apt-get and apt-cache, but enables options more suitable for
    interactive use by default.
ro: Utilizare: apt [opțiuni] comanda
    
    «apt» este un manager de pachete în linie de comandă și oferă comenzi
    pentru căutarea și gestionarea, precum și pentru interogarea informațiilor
    despre pachete.
    Oferă aceleași funcționalități ca și instrumentele specializate APT,
    cum ar fi «apt-get» și «apt-cache», dar activează în mod implicit
    opțiuni mai potrivite pentru utilizarea interactivă.

note: query
en: list packages based on package names
ro: listează pachetele pe baza numelor pachetelor

en: search in package descriptions
ro: caută în descrierile pachetelor

en: show package details
ro: afișează detalii despre pachet

note: package stuff
en: install packages
ro: instalează pachete

en: reinstall packages
ro: reinstalează pachete

en: remove packages
ro: elimină pachete

en: automatically remove all unused packages
ro: elimină automat toate pachetele nefolosite

note: system wide stuff
en: update list of available packages
ro: actualizează lista de pachete disponibile

en: upgrade the system by installing/upgrading packages
ro: înnoiește sistemul prin instalarea/înnoirea pachetelor

en: upgrade the system by removing/installing/upgrading packages
ro: înnoiește sistemul prin eliminarea/instalarea/înnoirea pachetelor

note: misc
en: edit the source information file
ro: editează fișierul cu informații despre surse

en: satisfy dependency strings
ro: efectuează operațiile pentru satisfacerea lanțurilor de dependențe

en: Bad default setting!
ro: Configurări implicite necorespunzătoare!

en: Press [Enter] to continue.
ro: Apăsați [Enter] pentru a continua.

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
ro: Doriți să ștergeți orice fișier .deb descărcat anterior?

en: Some errors occurred while unpacking. Packages that were installed
ro: Au apărut unele erori în timpul despachetării. Pachete care au fost instalate

en: will be configured. This may result in duplicate errors
ro: vor fi configurate. Acest lucru poate duce la erori duplicate

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
ro: sau erori cauzate de dependențe lipsă. Fiind normal, doar erorile de

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
ro: deasupra acestui mesaj sunt importante. Corectați-le și rulați din nou [I]nstall

en: Merging available information
ro: Se combină informațiile disponibile

en: Package extension list is too long
ro: Lista de extensii pentru pachet este prea lungă

en: Error processing directory %s
ro: Eroare la procesarea directorului %s

en: Source extension list is too long
ro: Lista de extensii pentru sursă este prea lungă

en: Error writing header to contents file
ro: Eroare la scrierea antetului în fișierul index

en: Error processing contents %s
ro: Eroare la procesarea conținutului %s

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
ro: Utilizare: apt-ftparchive [opțiuni] comanda
    Comenzi: packages ruta_binare [fișier_înlocuire [prefix_rută]]
              sources ruta_surse [fișier_înlocuire [prefix_rută]]
              contents ruta
              release ruta
              generate config [grupuri]
              clean config
    
    «apt-ftparchive» generează fișiere de indexare pentru arhivele Debian. Suportă
    multe stiluri de generare de la complet automat la înlocuiri funcționale
    pentru «dpkg-scanpackage» și «dpkg-scansources»
    
    «apt-ftparchive» generează fișierele Package dintr-un arbore de .deb-uri.
    Fișierul Package înglobează conținutul tuturor câmpurilor de control din fiecare
    pachet cât și suma de control MD5 și dimensiunea fișierului. Un fișier de înlocuire
    este furnizat pentru a forța valoarea Priorității și Secțiunii.
    
    În mod asemănător «apt-ftparchive» generează fișierele Sources dintr-un arbore de .dsc-uri.
    Opțiunea „--source-override” poate fi folosită pentru a specifica fișierul de înlocuire
    
    Comenzile „packages” și „sources” ar trebui executate în rădăcina arborelui.
    Ruta_binare ar trebui să indice baza căutării recursive și fișierul de înlocuire ar
    trebui să conțină semnalizatorul de înlocuire. Prefix_rută este adăugat câmpului
    de nume fișier dacă acesta este prezent. Exemplu de utilizare din arhiva
    Debian:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Opțiuni:
      -h   Acest mesaj de ajutor.
      --md5 Generarea sumelor de control MD5
      -s=?  Fișierul de înlocuire pentru surse
      -q    Lucrează silențios
      -d=?  Selectează baza de date de cache opțională
      --no-delink Activează modul de depanare dezlegare
      --contents  Generarea fișierului cu sumarul de control
      -c=? Citește acest fișier de configurare
      -o=? Definește o opțiune de configurare arbitrară

en: No selections matched
ro: Nu s-a potrivit nici o selecție

en: Some files are missing in the package file group `%s'
ro: Unele fișiere lipsesc din grupul de fișiere pachet „%s”

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
ro: Baza de date a fost coruptă, fișierul a fost redenumit la %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
ro: Baza de date este veche se încearcă înnoirea %s

en: DB format is invalid. If you upgraded from an older version of apt, please remove and re-create the database.
ro: Formatul bazei de date nu este valid. Dacă ați făcut înnoirea de la o versiune mai veche de «apt», eliminați și recreați baza de date.

en: Unable to open DB file %s: %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul bazei de date %s: %s

en: Failed to read .dsc
ro: Eșec la citirea fișierului .dsc

en: Archive has no control record
ro: Arhiva nu are înregistrare de control

en: Unable to get a cursor
ro: Nu s-a putut obține un cursor

en: realloc - Failed to allocate memory
ro: realloc - Eșec la alocarea memoriei

en: Unknown compression algorithm '%s'
ro: Algoritm de comprimare necunoscut „%s”

en: Compressed output %s needs a compression set
ro: Rezultatul comprimat %s are nevoie de o ajustare a comprimării

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
ro: Eșec la crearea conductei IPC către subproces

en: Failed to fork
ro: Eșec la bifurcare

en: Compress child
ro: Comprimare copil

en: Internal error, failed to create %s
ro: Eroare internă, eșec la crearea lui %s

en: IO to subprocess/file failed
ro: In/Ieș către subproces/fișier a eșuat

en: Failed to read while computing MD5
ro: Eșec la citire în timpul calculării sumei de control MD5

en: Failed to rename %s to %s
ro: Eșec la redenumirea lui %s în %s

en: Unable to open %s
ro: Nu s-a putut deschide %s

note: skip spaces find end of word
en: Malformed override %s line %llu (%s)
ro: Intrare „override” incorectă %s linia %llu (%s)

en: Failed to read the override file %s
ro: Nu s-a putut citi fișierul  „override” %s

en: Malformed override %s line %llu #1
ro: Intrare „override” incorectă %s linia %llu #1

en: Malformed override %s line %llu #2
ro: Intrare „override” incorectă %s linia %llu #2

en: Malformed override %s line %llu #3
ro: Intrare „override” incorectă %s linia %llu #3

en: W: Unable to read directory %s
ro: Aviz: Nu s-a putut citi directorul %s

en: W: Unable to stat %s
ro: Aviz: Nu s-a putut obține starea pentru %s

en: E:
ro: Eroare:

en: W:
ro: Aviz:

en: E: Errors apply to file
ro: Eroare: Erorile se aplică fișierului

en: Failed to resolve %s
ro: Nu s-a putut rezolva %s

en: Tree walking failed
ro: Parcurgerea arborelui a eșuat

en: Failed to open %s
ro: Nu s-a putut deschide %s

en:  DeLink %s [%s]
ro:  Dezlegare %s [%s]

en: *** Failed to link %s to %s
ro: *** Nu s-a putut face legătura între %s și %s

en:  DeLink limit of %sB hit.
ro:  Limita de %sB a dezlegării a fost atinsă.

en: Archive had no package field
ro: Arhiva nu are câmp de pachet

en:   %s has no override entry
ro:   %s nu are intrare „override”

en:   %s maintainer is %s not %s
ro:   %s responsabil este %s nu %s

en:   %s has no source override entry
ro:   %s nu are nici o intrare „source override”

en:   %s has no binary override entry either
ro:   %s nu are nici intrare „binary override”

en: Waiting for headers
ro: În așteptarea antetelor

en: The HTTP server sent an invalid reply header
ro: Serverul HTTP a trimis un antet de răspuns necorespunzător

en: Bad header line
ro: Linie de antet necorespunzătoare

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
ro: Serverul HTTP a trimis un antet „Content-Length” necorespunzător

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
ro: Serverul HTTP a trimis un antet „Content-Range” necorespunzător

en: This HTTP server has broken range support
ro: Acest server HTTP are suportul de interval defect

en: Unknown date format
ro: Format de dată necunoscut

en: Bad header data
ro: Antet de date necorespunzător

en: Connection failed
ro: Conectare eșuată

en: File has unexpected size (%llu != %llu). Mirror sync in progress?
ro: Fișierul are o dimensiune neașteptată (%llu != %llu). Sincronizarea oglinzii este în curs?

en: Automatically disabled %s due to incorrect response from server/proxy. (man 5 apt.conf)
ro: S-a dezactivat automat %s din cauza unui răspuns incorect de la server/proxy. (man 5 apt.conf)

en: Internal error
ro: Eroare internă

en: Unable to read the cdrom database %s
ro: Nu s-a putut citi baza de date de pe cdrom-ul %s

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
ro: Folosiți «apt-cdrom» pentru a face ca acest CD-ROM să fie recunoscut de către APT. «apt-get update» nu poate fi folosit pentru a adăuga noi CD-ROM-uri.

en: Wrong CD-ROM
ro: CD-ROM necorespunzător

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
ro: Nu se poate demonta CD-ROM-ul din %s, este posibil ca acesta să fie încă în uz.

en: Disk not found.
ro: Disc negăsit.

en: File not found
ro: Fișier negăsit

note: TRANSLATOR: %s is e.g. Tor's ".onion" which would likely fail or leak info (RFC7686)
en: Direct connection to %s domains is blocked by default.
ro: Conexiunea directă la domeniile %s este blocată în mod implicit.

en: Connected to %s (%s)
ro: Conectat la %s (%s)

en: Connecting to %s (%s)
ro: Conectare la %s (%s)

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
ro: Nu s-a putut crea un soclu pentru %s (f=%u t=%u p=%u)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
ro: Nu s-a putut iniția conexiunea cu %s:%s (%s).

en: Failed
ro: Eșec

en: Could not connect to %s:%s (%s).
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea cu %s:%s (%s).

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea cu %s:%s (%s), timpul de conectare expirat

note: We say this mainly because the pause here is for the ssh connection that is still going
en: Connecting to %s
ro: Conectare la %s

en: Could not resolve '%s'
ro: Nu s-a putut rezolva „%s”

en: Temporary failure resolving '%s'
ro: Eșec temporar la rezolvarea „%s”

en: System error resolving '%s:%s'
ro: Eroare de sistem la rezolvarea „%s:%s”

en: Something wicked happened resolving '%s:%s' (%i - %s)
ro: S-a întâmplat ceva „necurat” la rezolvarea lui „%s:%s” (%i - %s)

en: Unable to connect to %s:%s:
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la %s:%s:

en: Failed to stat
ro: Nu s-au putut obține atributele (executarea stat() a eșuat)

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
ro: Adresă URI nevalidă, adresele URI locale nu trebuie să înceapă cu //

note: Login must be before getpeername otherwise dante won't work.
en: Logging in
ro: Autentificare în curs

en: Unable to determine the peer name
ro: Nu se poate determina numele mașinii de la distanță

en: Unable to determine the local name
ro: Nu s-a putut detecta numele local

en: The server refused the connection and said: %s
ro: Serverul a refuzat conexiunea și a răspuns: %s

en: USER failed, server said: %s
ro: „USER” a eșuat, serverul a răspuns: %s

en: PASS failed, server said: %s
ro: „PASS” a eșuat, serverul a răspuns: %s

en: A proxy server was specified but no login script, Acquire::ftp::ProxyLogin is empty.
ro: Un server proxy a fost precizat, dar nu există nici un script de conectare, valoarea opțiunii „Acquire::ftp::ProxyLogin” este goală.

en: Login script command '%s' failed, server said: %s
ro: Comanda scriptului de autentificare „%s” a eșuat, serverul a răspuns: %s

en: TYPE failed, server said: %s
ro: „TYPE” a eșuat, serverul a răspuns: %s

en: Connection timeout
ro: Timpul de conectare a expirat

en: Server closed the connection
ro: Serverul a închis conexiunea

en: A response overflowed the buffer.
ro: Un răspuns a depășit zona memoriei tampon.

en: Protocol corruption
ro: Protocol corupt

en: Could not create a socket
ro: Nu s-a putut crea un soclu

en: Could not connect data socket, connection timed out
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la soclul de date, timpul de conectare a expirat

en: Could not connect passive socket.
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la un soclu pasiv.

en: getaddrinfo was unable to get a listening socket
ro: getaddrinfo() n-a reușit să obțină un soclu de ascultare

en: Could not bind a socket
ro: Nu s-a putut realiza asocierea la un soclu

en: Could not listen on the socket
ro: Nu s-a putut asculta pe soclu

en: Could not determine the socket's name
ro: Nu s-a putut detecta numele soclului

en: Unable to send PORT command
ro: Nu s-a putut trimite comanda PORT

en: Unknown address family %u (AF_*)
ro: Familie de adrese necunoscută %u (AF_*)

en: EPRT failed, server said: %s
ro: Comanda „EPRT” a eșuat, serverul a răspuns: %s

en: Data socket connect timed out
ro: Timpul de conectare la soclul de date a expirat

en: Unable to accept connection
ro: Nu s-a putut accepta conexiunea

en: Problem hashing file
ro: Problemă la calcularea sumei de control pentru fișierul

en: Unable to fetch file, server said '%s'
ro: Nu s-a putut aduce fișierul, serverul a răspuns „%s”

en: Data socket timed out
ro: Timp expirat pentru soclul de date

en: Data transfer failed, server said '%s'
ro: Transferul de date a eșuat, serverul a răspuns: „%s”

note: Get the files information
en: Query
ro: Interogare

en: Unable to invoke
ro: Nu s-a putut invoca

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Signed file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
ro: Fișierul semnat nu este valid, a primit „%s” (rețeaua necesită autentificare?).

en: At least one invalid signature was encountered.
ro: Cel puțin o semnătură nevalidă a fost întâlnită.

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
ro: Eroare internă: Semnătură corespunzătoare, dar nu s-a putut determina amprenta digitală a cheii?!

en: Could not execute 'apt-key' to verify signature (is gnupg installed?)
ro: Nu s-a putut executa «apt-key» pentru verificarea semnăturii («gnupg» este instalat?)

en: Unknown error executing apt-key
ro: Eroare necunoscută în timp ce se executa «apt-key»

en: Key is stored in legacy trusted.gpg keyring (%s), see the DEPRECATION section in apt-key(8) for details.
ro: Cheia este stocată în trusted.gpg keyring (%s), consultați secțiunea DEPRECATION din apt-key(8) pentru detalii.

en: The following signatures were invalid:
ro: Următoarele semnături nu au fost valide:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
ro: Următoarele semnături n-au putut fi verificate, deoarece cheia publică nu este disponibilă:

en: Error reading from server. Remote end closed connection
ro: Eroare la citirea de la server. Conexiunea a fost închisă de la distanță

en: Error reading from server
ro: Eroare la citirea de la server

en: Error writing to file
ro: Eroare la scrierea în fișier

en: Select failed
ro: Selecția a eșuat

en: Connection timed out
ro: Timp de conectare expirat

en: Failed to set modification time
ro: Eșec la ajustarea timpului de modificare

en: Connection closed prematurely
ro: Conexiune închisă prematur

en: Empty files can't be valid archives
ro: Fișierele goale nu pot fi arhive valide
