apt 1.0.5 - en to ar translation catalogue (206 entries)

en: rename failed, %s (%s -> %s).
ar: فشل إعادة التسمية ، %s (%s -> %s).

en: Size mismatch
ar: الحجم غير متطابق

en: Failed to fetch %s  %s
ar: فشل إحضار %s  %s

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
ar: تعذرت قراءة %s

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
ar: قد يساعدك تنفيذ الأمر apt-get update في تصحيح هذه المشاكل

en: The list of sources could not be read.
ar: تعذرت قراءة قائمة المصادر.

en: Unable to locate package %s
ar: تعذر العثور على الحزمة %s

en: Release '%s' for '%s' was not found
ar: تعذر العثور على الإصدارة '%s' للحزمة '%s'

en: Version '%s' for '%s' was not found
ar: تعذر العثور على النسخة '%s' للحزمة '%s'

en: Unmounting CD-ROM...
ar: فك تركيب القرص المدمج...

en: Waiting for disc...
ar: بانتظار القرص...

en: Mounting CD-ROM...
ar: تركيب القرص...

en: Identifying...
ar: جاري التعرف...

en: That is not a valid name, try again.
ar: هذا الاسم غير صالح، حاول مجدداً.

en: This disc is called: 
    '%s'
ar: هذا القرص مسمى: 
    '%s'

en: Copying package lists...
ar: نسخ قوائم الحزم...

en: Writing new source list
ar: كتابة لائحة المصادر الجديدة

en: Invalid archive signature
ar: توقيع الأرشيف غير صالح

en: Archive is too short
ar: الأرشيف قصير جداً

en: Failed to read the archive headers
ar: فشلت قراءة ترويسات الأرشيف

en: Option %s requires an argument.
ar: الخيار %s يتطلّب مُعطى.

en: Option '%s' is too long
ar: الخيار '%s' طويل جداً

en: Invalid operation %s
ar: عمليّة غير صالحة %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
ar: اختصار نوع مجهول: '%c'

en: Corrupted archive
ar: أرشيف فاسد

en: Tar checksum failed, archive corrupted
ar: فشل تحقّق Checksum لملف Tar، الأرشيف فاسد

en: Read error
ar: خطأ في القراءة

en: Write error
ar: خطأ في الكتابة

en: Problem syncing the file
ar: مشكلة في مزامنة الملف

en: Unable to write to %s
ar: تعذرت الكتابة إلى %s

en: %c%s... Error!
ar: %c%s... خطأ!

en: %c%s... Done
ar: %c%s... تمّ

en: Selection %s not found
ar: تعذر العثور على التحديد %s

en: Internal error, could not locate member %s
ar: خطأ داخلي، تعذر العثور على العضو %s

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
ar: تحضير %s

en: Preparing to configure %s
ar: التحضير لتهيئة %s

en: Preparing for removal of %s
ar: التحضير لإزالة %s

en: Preparing to completely remove %s
ar: التحضير لإزالة %s بالكامل

en: Installed %s
ar: تم تثبيت %s

en: Configuring %s
ar: تهيئة %s

en: Unpacking %s
ar: فتح %s

en: Removing %s
ar: إزالة %s

en: Completely removed %s
ar: تمت إزالة %s بالكامل

en: Failed to write file %s
ar: فشلت كتابة الملف %s

en: Failed to close file %s
ar: فشل إغلاق الملف %s

en: Calculating upgrade
ar: حساب الترقية

en: Packaging system '%s' is not supported
ar: نظام الحزم '%s' غير مدعوم

en: Depends
ar: يعتمد

en: PreDepends
ar: يعتمد مسبقاً

en: Suggests
ar: يستحسن

en: Conflicts
ar: يعارض

en: Recommends
ar: يقترح

en: Replaces
ar: يستبدل

en: Obsoletes
ar: يُلغي

en: important
ar: مهم

en: required
ar: مطلوب

en: standard
ar: قياسي

en: extra
ar: إضافي

en: optional
ar: اختياري

en: Reading package lists
ar: قراءة قوائم الحزم

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
ar: جلب:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download, but the error is ignored (compare "Err:")
en: Ign:%lu %s
ar: تجاهل:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download and the error is critical (compare "Ign:")
en: Err:%lu %s
ar: خطأ:%lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ar: جلب %sب في %s (%sب/ث)

en:  [Working]
ar:  [يعمل]

en: Correcting dependencies...
ar: تصحيح المعتمدات...

en:  failed.
ar:  فشل.

en: Unable to correct dependencies
ar: لم يمكن تصحيح المعتمدات

en: Unable to minimize the upgrade set
ar: لم يمكن تقليص مجموعة الترقية

en:  Done
ar:  تم

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
ar: قد ترغب بتنفيذ الأمر 'apt --fix-broken install' لتصحيح هذه.

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
ar: مُعتمدات غير مستوفاة. جرب 'apt --fix-broken install' بدون أسماء حزم (أو حدّد حلاً).

en: Package %s is a virtual package provided by:
ar: الحزمة %s وهميّة وتوفّرها:

en: You should explicitly select one to install.
ar: يجب اختيار واحدة بالتحديد لتثبيتها.

en: However the following packages replace it:
ar: على أيّ فإن الحزم التالية تحلّ مكانها:

en: No packages found
ar: لم يُعثر على أية حزم

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
ar: تحذير: تعذرت المصادقة على الحزم التالية!

en: Authentication warning overridden.
ar: تم غض النظر عن تحذير المصادقة.

en: Some packages could not be authenticated
ar: تعذرت المصادقة على بعض الحزم

en: Install these packages without verification?
ar: تثبيت هذه الحزم دون التحقق منها؟

en: Couldn't determine free space in %s
ar: تعذر حساب المساحة الحرة في %s

en: You don't have enough free space in %s.
ar: ليس هناك مساحة كافية في %s.

en: Unable to lock the download directory
ar: تعذر قَفْل دليل التنزيل

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
ar: قد تساعد المعلومات التالية في حل المشكلة:

en: Broken packages
ar: حزم معطوبة

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
ar: تعذر إحضار بعض الأرشيف، ربما يمكنك محاولة تنفيذ apt-get update أو إضافة --fix-missing؟

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
ar: خطأ داخلي، تم طلب InstallPackages مع وجود حزم معطوبة!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
ar: حزم بحاجة للإزالة لكن الإزالة مُعطّلة.

en: Internal error, Ordering didn't finish
ar: خطأ داخلي، لم تنته عملية الترتيب

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
ar: يا للغرابة... لم تتطابق الأحجام، الرجاء مراسلة apt@packages.debian.org

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
ar: بحاجة إلى جلب %sب/%sب من الأرشيف.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
ar: بحاجة إلى جلب %sب من الأرشيف.

en: Do you want to continue?
ar: هل تريد الاستمرار؟

en: Abort.
ar: إجهاض.

en: Some files failed to download
ar: فشل تنزيل بعض الملفات

en: Download complete and in download only mode
ar: اكتمل التنزيل وفي وضع التنزيل فقط

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
ar: --fix-missing وتبديل الأوساط غير مدعومة حالياً

en: Unable to correct missing packages.
ar: تعذر تصحيح الحزم المفقودة.

en: Aborting install.
ar: إجهاض التثبيت.

en: Suggested packages:
ar: الحزم المقترحة:

en: Recommended packages:
ar: الحزم المستحسنة:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
ar: تخطّي %s، حيث أنها مثبتة ولم يتمّ تعيين الترقية.

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
ar: إعادة تثبيت  %s غير ممكنة، حيث أنّه لا يمكن تنزيلها.

en: but %s is installed
ar: إلا أن %s مثبت

en: but %s is to be installed
ar: إلا أنه سيتم تثبيت %s

en: but it is not installable
ar: إلا أنه غير قابل للتثبيت

en: but it is a virtual package
ar: إلا أنها حزمة وهمية

en: but it is not going to be installed
ar: إلا أنه لن يتم تثبيتها

en: but it is not installed
ar: إلا أنها غير مثبتة

en:  or
ar:  أو

en: The following NEW packages will be installed:
ar: سيتم تثبيت الحزم الجديدة التالية:

en: The following packages will be REMOVED:
ar: سيتم إزالة الحزم التالية:

en: The following packages have been kept back:
ar: سيتم الإبقاء على الحزم التالية:

en: The following packages will be upgraded:
ar: ستتم ترقية الحزم التالية:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ar: سيتم تثبيط الحزم التالية:

en: The following held packages will be changed:
ar: سيتم تغيير الحزم المبقاة التالية:

en: %s (due to %s)
ar: %s (بسبب %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
ar: تحذير: ستتم إزالة الحزم الأساسية التالية.
    لا يجب أن تقوم بهذا إلى إن كنت تعرف تماماً ما تقوم به!

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
ar: %lu سيتم ترقيتها، %lu مثبتة حديثاً،

en: %lu reinstalled,
ar: %lu أعيد تثبيتها،

en: %lu downgraded,
ar: %lu مثبطة،

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ar: %lu لإزالتها و %lu لم يتم ترقيتها.

en: %lu not fully installed or removed.
ar: %lu غير مثبتة بالكامل أو مزالة.

en: Package files:
ar: ملفات الحزم:

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
ar: الحزم المُدبّسة:

en:   Installed:
ar:  مُثبّت:

en:   Candidate:
ar:   مرشّح:

en: (none)
ar: (لاشيء)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
ar:  جدول النسخ:

en: Must specify at least one package to fetch source for
ar: يجب تحديد حزمة واحدة على الأقل لجلب مصدرها

en: Unable to find a source package for %s
ar: تعذر العثور على مصدر الحزمة %s

en: Skipping already downloaded file '%s'
ar: تخطي الملف '%s' المنزل مسبقاً

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
ar: يجب جلب %sب/%sب من الأرشيفات المصدرية.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
ar: يجب جلب %sب من الأرشيفات المصدريّة.

en: Fetch source %s
ar: إحضار المصدر %s

en: Failed to fetch some archives.
ar: فشل إحضار بعض الأرشيفات.

en: Unpack command '%s' failed.
ar: أمر فك الحزمة '%s' فشل.

en: Build command '%s' failed.
ar: أمر البناء '%s' فشل.

en: Package %s version %s has an unmet dep:
ar: الحزمة %s النسخة %s لها معتمد غير مستوفى:

en: The update command takes no arguments
ar: لا يقبل الأمر update أية مُعطيات

en: Total package names:
ar: أسماء الحزم الكلية :

en:   Normal packages:
ar:  الحزم العادية:

en:   Pure virtual packages:
ar: الحزمة الوهمية تماماً:

en:   Single virtual packages:
ar:  الحزمة الوهمية المفردة:

en:   Mixed virtual packages:
ar:  الحزم الوهمية المختلطة:

en:   Missing:
ar:  مفقودة:

en: Total distinct versions:
ar: مجموع النسخ الفريدة:

en: Total dependencies:
ar: مجموع المعتمدات:

en: Total ver/file relations:
ar: مجموع علاقات النسخ/الملفات:

en: Total Provides mappings:
ar: مجموع علاقات النسخ/الملفات:

en: Total space accounted for:
ar: مجموع المساحة المحسوب حسابها:

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
ar: كرر هذه العملية لباقي الأقراص المدمجة في المجموعة.

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
ar: تعذر الحصول على نسخة debconf. هل هي مثبتة؟

en: Couldn't find package %s
ar: تعذر العثور على الحزمة %s

en: Supported modules:
ar: الوحدات المدعومة:

en: Unknown package record!
ar: سجل حزمة مجهول!

en: Bad default setting!
ar: إعداد افتراضيّ سيّء!

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
ar: أو أخطاء سبّبتها المُعتمدات المفقودة. لا بأس بهذا، فقط الأخطاء

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
ar: أعلى هذه الرسالة مهمّة. الرجاء تصحيحها وتشغيل التثبيت مجدداً

en: Merging available information
ar: دمج المعلومات المتوفرة

en: Package extension list is too long
ar: قائمة توسيعات الحزمة طويلة جداً

en: Error processing directory %s
ar: خطأ في معالجة الدليل %s

en: Source extension list is too long
ar: قائمة توسيعات المصدر طويلة جداً

en: Error writing header to contents file
ar: خطأ في كتابة الترويسة إلى ملف المحتويات

en: Error processing contents %s
ar: خطأ في معالجة المحتويات %s

en: No selections matched
ar: لم تُطابق أية تحديدات

en: Some files are missing in the package file group `%s'
ar: بعض الملفات مفقودة في مجموعة ملف الحزمة `%s'

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
ar: قاعدة البيانات كانت فاسدة، فتم تغيير اسمها إلى %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
ar: قاعدة البيانات قديمة، محاولة ترقية %s

en: Unable to open DB file %s: %s
ar: تعذر فتح ملف قاعدة البيانات %s: %s

en: realloc - Failed to allocate memory
ar: realloc - فشل تعيين الذاكرة

en: Internal error, failed to create %s
ar: خطأ داخلي، تعذر إنشاء %s

en: Failed to rename %s to %s
ar: فشل تغيير اسم %s إلى %s

en: Unable to open %s
ar: تعذر فتح %s

en: W: Unable to read directory %s
ar: W: تعذرت قراءة الدليل %s

en: Failed to open %s
ar: فشل فتح %s

en: *** Failed to link %s to %s
ar: *** فشل ربط %s بـ%s

en: Waiting for headers
ar: بانتظار الترويسات

en: The HTTP server sent an invalid reply header
ar: أرسل خادم http ترويسة ردّ غير صالحة

en: Bad header line
ar: سطر ترويسة سيء

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
ar: أرسل خادم http ترويسة طول محتويات (ِContent-Length) غير صالحة

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
ar: أرسل خادم http ترويسة مدى محتويات (ِContent-Range) غير صالحة

en: This HTTP server has broken range support
ar: خادم http له دعم مدى معطوب

en: Unknown date format
ar: نسق تاريخ مجهول

en: Bad header data
ar: بيانات ترويسة سيئة

en: Connection failed
ar: فشل الاتصال

en: Internal error
ar: خطأ داخلي

en: Unable to read the cdrom database %s
ar: تعذرت قراءة قاعدة بيانات القرص المدمج %s

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
ar: الرجاء استخدام apt-cdrom لتعريف APT بهذا القرص المدمج. لا يمكن استخدام apt-get update لإضافة أقراص مدمجة جديدة.

en: Wrong CD-ROM
ar: القرص المدمج الخطأ

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
ar: تعذر فكّ القرص المدمج من %s، إذ قد يكون لا يزال قيد الاستخدام.

en: Disk not found.
ar: لم يُعثر على القرص.

en: File not found
ar: لم يُعثر على الملف

en: Connecting to %s (%s)
ar: الاتصال بـ%s (%s)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
ar: تعذر تمهيد الاتصال بـ%s:%s (%s).

en: Failed
ar: فشل

en: Could not connect to %s:%s (%s).
ar: تعذر الاتصال بـ%s:%s (%s).

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
ar: تعذر الاتصال بـ%s:%s (%s)، انتهى وقت الاتصال

en: Connecting to %s
ar: الاتصال بـ%s

en: Failed to stat
ar: فشيل تنفيذ stat

en: Error reading from server. Remote end closed connection
ar: خطأ في القراءة من الخادم. أقفل الطرف الآخر الاتصال

en: Error reading from server
ar: خطأ في القراءة من الخادم

en: Error writing to file
ar: خطأ في الكتابة إلى الملف

en: Select failed
ar: فشل التحديد

en: Connection timed out
ar: انتهى وقت الاتصال

en: Failed to set modification time
ar: فشل تعيين وقت التعديل
