apt 2.5 - en to ja translation catalogue (628 entries)

en: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
ja: このようなリポジトリから更新を安全に行うことができないので、デフォルトでは更新が無効になっています。

en: Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use.
ja: このようなリポジトリから取得したデータは認証できないので、データの使用は潜在的に危険です。

en: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
ja: リポジトリの作成とユーザ設定の詳細は、apt-secure(8) man ページを参照してください。

en: The repository '%s' is no longer signed.
ja: リポジトリ %s はもう署名されていません。

en: The repository '%s' no longer has a Release file.
ja: リポジトリ %s には Release ファイルがなくなっています。

en: This is normally not allowed, but the option Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories was given to override it.
ja: 通常は許可されませんが、オプション Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories が上書きするために指定されました。

en: The repository '%s' is not signed.
ja: リポジトリ %s は署名されていません。

en: The repository '%s' does not have a Release file.
ja: リポジトリ %s には Release ファイルがありません。

en: The repository '%s' provides only weak security information.
ja: リポジトリ '%s' は弱いセキュリティ情報しか提供していません。

en: Failed to readlink %s
ja: %s のリンク読み取りに失敗しました

en: Failed to stat %s
ja: %s の状態を取得するのに失敗しました

en: Hash Sum mismatch
ja: ハッシュサムが適合しません

en: Insufficient information available to perform this download securely
ja: このダウンロードを安全に実施するのに十分な情報が得られません。

en: rename failed, %s (%s -> %s).
ja: 名前の変更に失敗しました。%s (%s -> %s)

en: Size mismatch
ja: サイズが適合しません

en: Invalid file format
ja: 不正なファイル形式

en: Signature error
ja: 署名エラー

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Clearsigned file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
ja: クリアサインされたファイルが有効ではなく、'%s' を得ました (認証にネットワークが必要?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't support architecture '%s'
ja: リポジトリ '%2$s' がアーキテクチャ '%3$s' をサポートしないため設定ファイル '%1$s' の取得をスキップ

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' provides only weak security information for it
ja: リポジトリ '%2$s' は弱いセキュリティ情報のみを提供しているため、設定ファイル '%1$s' の取得をスキップします

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time since then the file is invalid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is expired (invalid since %s). Updates for this repository will not be applied.
ja: %s の Release ファイルは期限切れ (%s 以来無効) です。このリポジトリからの更新物は適用されません。

en: Conflicting distribution: %s (expected %s but got %s)
ja: ディストリビューションが競合しています: %s (%s を期待していたのに %s を取得しました)

en: Failed to fetch %s  %s
ja: %s の取得に失敗しました  %s

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
ja: パッケージ %s のファイルの位置を特定できません。おそらくこのパッケージを手動で修正する必要があります (存在しないアーキテクチャのため)。

en: Can't find a source to download version '%s' of '%s'
ja: '%2$s' のバージョン '%1$s' をダウンロードするソースが見つかりません

note: TRANSLATOR: %s=%s is sourcename=sourceversion, e.g. apt=1.1
en: Changelog unavailable for %s=%s
ja: %s=%s のため変更履歴が利用できません

en: The method '%s' is explicitly disabled via configuration.
ja: メソッド '%s' は設定によりはっきりと無効にされています。

en: If you meant to use Tor remember to use %s instead of %s.
ja: Tor を利用する場合には %2$s ではなく %1$s を使うことを覚えておいてください。

en: The method driver %s could not be found.
ja: メソッドドライバ %s が見つかりません。

en: Is the package %s installed?
ja: パッケージ %s はインストールされていますか?

en: Method %s did not start correctly
ja: メソッド %s が正常に開始しませんでした

en: Please insert the disc labeled: '%s' in the drive '%s' and press [Enter].
ja: '%s' とラベルの付いたディスクをドライブ '%s' に入れて [Enter] キーを押してください。

en: List directory %s is missing.
ja: リストディレクトリ %s が見つかりません。

en: Archives directory %s is missing.
ja: アーカイブディレクトリ %s が見つかりません。

en: Unable to lock directory %s
ja: ディレクトリ %s をロックできません

en: No sandbox user '%s' on the system, can not drop privileges
ja: システムにサンドボックスユーザ '%s' がありません。権限を削除できません

en: Download is performed unsandboxed as root as file '%s' couldn't be accessed by user '%s'.
ja: ファイル '%s' がユーザ '%s' からアクセスできないため、ダウンロードは root でサンドボックスを通さずに行われます。

en: Clean of %s is not supported
ja: %s の消去はサポートされていません

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
ja: %s を読み込むことができません

en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
ja: ファイルを取得しています %li/%li (残り %s)

en: Retrieving file %li of %li
ja: ファイルを取得しています %li/%li

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
ja: パッケージ %s を再インストールする必要がありますが、そのためのアーカイブを見つけることができませんでした。

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
ja: エラー、pkgProblemResolver::Resolve は停止しました。おそらく変更禁止パッケージが原因です。

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
ja: 問題を解決することができません。壊れた変更禁止パッケージがあります。

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ja: パッケージリストまたはステータスファイルを解釈またはオープンすることができません。

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
ja: これらの問題を解決するためには apt-get update を実行する必要があるかもしれません

en: The list of sources could not be read.
ja: ソースのリストを読むことができません。

en: Regex compilation error - %s
ja: 正規表現の展開エラー - %s

en: Couldn't find task '%s'
ja: タスク '%s' が見つかりません

en: Couldn't find any package by regex '%s'
ja: 正規表現 '%s' ではパッケージは見つかりませんでした

en: Couldn't find any package by glob '%s'
ja: '%s' に一致するパッケージは見つかりませんでした

en: Unable to locate package %s
ja: パッケージ %s が見つかりません

en: Can't select versions from package '%s' as it is purely virtual
ja: 純粋な仮想パッケージのため、パッケージ '%s' のバージョンを選べません

en: Can't select newest version from package '%s' as it is purely virtual
ja: 純粋な仮想パッケージのため、パッケージ '%s' の最新バージョンを選べません

en: Can't select candidate version from package %s as it has no candidate
ja: 候補が存在しないので、パッケージ %s の候補バージョンを選べません

en: Can't select installed version from package %s as it is not installed
ja: インストールされていないので、パッケージ %s のインストール済みバージョンを選べません。

en: Can't select installed nor candidate version from package '%s' as it has neither of them
ja: パッケージ '%s' のインストール済みまたは候補のバージョンはいずれも存在しないので選べません

en: Release '%s' for '%s' was not found
ja: '%2$s' のリリース '%1$s' が見つかりませんでした

en: Version '%s' for '%s' was not found
ja: '%2$s' のバージョン '%1$s' が見つかりませんでした

en: Unmounting CD-ROM...
ja: CD-ROM をアンマウントしています ...

en: Using CD-ROM mount point %s
ja: CD-ROM マウントポイント %s を使用します

en: Waiting for disc...
ja: ディスクを待っています ...

en: Mounting CD-ROM...
ja: CD-ROM をマウントしています ...

en: Identifying...
ja: 確認しています...

en: Stored label: %s
ja: 格納されたラベル: %s

en: Scanning disc for index files...
ja: ディスクのインデックスファイルを走査しています ...

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
ja: %zu のパッケージインデックス、%zu のソースインデックス、%zu の翻訳インデックス、%zu の署名を見つけました

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Debian Disc or the wrong architecture?
ja: パッケージファイルを配置できません。Debian のディスクではないか、誤ったアーキテクチャではないでしょうか?

en: Found label '%s'
ja: ラベル '%s' を見つけました

en: That is not a valid name, try again.
ja: これは有効な名前ではありません。再試行してください。

en: This disc is called: 
    '%s'
ja: このディスクは以下のように呼ばれます: 
    '%s'

en: Copying package lists...
ja: パッケージリストをコピーしています ...

en: Writing new source list
ja: 新しいソースリストを書き込んでいます

en: Source list entries for this disc are:
ja: このディスクのソースリストのエントリ:

en: Unable to stat %s.
ja: %s の状態を取得できません。

en: Invalid archive signature
ja: 不正なアーカイブ署名

en: Error reading archive member header
ja: アーカイブメンバーヘッダの読み込みに失敗しました

en: Invalid archive member header
ja: 不正なアーカイブメンバーヘッダ

en: Archive is too short
ja: アーカイブが不足しています

en: Failed to read the archive headers
ja: アーカイブヘッダの読み込みに失敗しました

en: Unable to stat the mount point %s
ja: マウントポイント %s の状態を取得できません

en: Failed to stat the cdrom
ja: CD-ROM の状態を取得するのに失敗しました

en: Command line option '%c' [from %s] is not understood in combination with the other options.
ja: コマンドラインオプション '%c' [%s から] は、ほかのオプションとの組み合わせで理解できません。

en: Command line option %s is not understood in combination with the other options
ja: コマンドラインオプション %s は、ほかのオプションとの組み合わせで理解できません

en: Command line option %s is not boolean
ja: コマンドラインオプション %s は boolean ではありません

en: Option %s requires an argument.
ja: オプション %s には引数が必要です。

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
ja: オプション %s: 設定項目には =<値> を指定する必要があります。

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
ja: オプション %s には '%s' ではなく整数の引数が必要です

en: Option '%s' is too long
ja: オプション '%s' は長すぎます

en: Sense %s is not understood, try true or false.
ja: %s を解釈することができません。true か false を試してください。

en: Invalid operation %s
ja: 不正な操作 %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
ja: 理解できない省略形式です: '%c'

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
ja: 文法エラー %s:%u: ブロックが名前なしで始まっています。

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
ja: 文法エラー %s:%u: 不正なタグです

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
ja: 文法エラー %s:%u: 値の後に余分なゴミが入っています

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
ja: 文法エラー %s:%u: 命令はトップレベルでのみ実行できます

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
ja: 文法エラー %s:%u: インクルードのネストが多すぎます

en: Syntax error %s:%u: Included from here
ja: 文法エラー %s:%u: ここからインクルードされています

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
ja: 文法エラー %s:%u: 未対応の命令 '%s'

en: Syntax error %s:%u: clear directive requires an option tree as argument
ja: 文法エラー %s:%u: clear ディレクティブは、引数としてオプションツリーを必要とします

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
ja: 文法エラー %s:%u: ファイルの最後に余計なゴミがあります

en: Cannot find a configured compressor for '%s'
ja: '%s' のために設定された圧縮プログラムが見つかりません

en: Corrupted archive
ja: 壊れたアーカイブ

en: Tar checksum failed, archive corrupted
ja: tar チェックサム検証が失敗しました。アーカイブが壊れています

en: Problem unlinking the file %s
ja: ファイル %s の削除中に問題が発生しました

en: Not using locking for read only lock file %s
ja: 読み込み専用のロックファイル %s にロックは使用しません

en: Could not open lock file %s
ja: ロックファイル %s をオープンできません

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
ja: nfs マウントされたロックファイル %s にはロックを使用しません

en: Could not get lock %s
ja: ロック %s が取得できませんでした

en: List of files can't be created as '%s' is not a directory
ja: '%s' がディレクトリではないため、ファイルの一覧を作成できません

en: Ignoring '%s' in directory '%s' as it is not a regular file
ja: ディレクトリ '%2$s' の '%1$s' が通常ファイルではないため、無視します

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has no filename extension
ja: ディレクトリ '%2$s' の '%1$s' がファイル名拡張子を持たないため、無視します

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has an invalid filename extension
ja: ディレクトリ '%2$s' の '%1$s' が無効なファイル名拡張子を持っているため、無視します

en: Waited for %s but it wasn't there
ja: %s を待ちましたが、そこにはありませんでした

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
ja: 子プロセス %s がセグメンテーション違反を受け取りました。

en: Sub-process %s received signal %u.
ja: 子プロセス %s がシグナル %u を受け取りました。

note: we forward the statuscode, so don't generate a message on the fd in this case
en: Sub-process %s returned an error code (%u)
ja: 子プロセス %s がエラーコード (%u) を返しました

en: Sub-process %s exited unexpectedly
ja: 子プロセス %s が予期せず終了しました

en: Read error
ja: 読み込みエラー

en: Write error
ja: 書き込みエラー

en: Problem closing the gzip file %s
ja: gzip ファイル %s のクローズ中に問題が発生しました

en: Unexpected end of file
ja: 予期しないファイル終端 (EOF)

en: Failed to create subprocess IPC
ja: 子プロセス IPC の生成に失敗しました

en: Failed to exec compressor
ja: 以下の圧縮ツールの実行に失敗しました:

en: Could not open file %s
ja: ファイル %s をオープンできませんでした

en: Could not open file descriptor %d
ja: ファイルデスクリプタ %d を開けませんでした

en: read, still have %llu to read but none left
ja: 読み込みが %llu 残っているはずですが、何も残っていません

en: write, still have %llu to write but couldn't
ja: あと %llu 書き込む必要がありますが、書き込むことができませんでした

en: Problem closing the file %s
ja: ファイル %s のクローズ中に問題が発生しました

en: Problem renaming the file %s to %s
ja: %s から %s へのファイル名変更中に問題が発生しました

en: Problem syncing the file
ja: ファイルの同期中に問題が発生しました

en: Unable to mkstemp %s
ja: mkstemp %s を実行できません

en: Unable to write to %s
ja: %s に書き込めません

en: Can't mmap an empty file
ja: 空のファイルを mmap できません

en: Couldn't make mmap of %llu bytes
ja: %llu バイトの mmap ができませんでした

en: Couldn't duplicate file descriptor %i
ja: ファイルデスクリプタ %i は重複できません

en: Unable to close mmap
ja: mmap をクローズできません

en: Unable to synchronize mmap
ja: mmap を同期できません

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
ja: %lu バイトの mmap ができませんでした

en: Failed to truncate file
ja: ファイルの切り詰めに失敗しました

en: Dynamic MMap ran out of room. Please increase the size of APT::Cache-Start. Current value: %lu. (man 5 apt.conf)
ja: 動的 MMap が範囲を越えました。APT::Cache-Start の大きさを増やしてください。現在値は %lu です (man 5 apt.conf を参照)。

en: Unable to increase the size of the MMap as the limit of %lu bytes is already reached.
ja: %lu バイトの上限に達しているため、MMap のサイズを増やせません。

en: Unable to increase size of the MMap as automatic growing is disabled by user.
ja: 自動増加がユーザによって無効にされているため、MMap のサイズを増やせません。

en: %c%s... Error!
ja: %c%s... エラー!

en: %c%s... Done
ja: %c%s... 完了

note: TRANSLATOR: d means days, h means hours, min means minutes, s means seconds
en: %lid %lih %limin %lis
ja: %li日 %li時間 %li分 %li秒

note: TRANSLATOR: h means hours, min means minutes, s means seconds
en: %lih %limin %lis
ja: %li時間 %li分 %li秒

note: TRANSLATOR: min means minutes, s means seconds
en: %limin %lis
ja: %li分 %li秒

note: TRANSLATOR: s means seconds
en: %lis
ja: %li秒

en: Selection %s not found
ja: 選択された %s が見つかりません

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
ja: '%s' メンバーがないため、正しい DEB アーカイブではありません

en: Internal error, could not locate member %s
ja: 内部エラー、メンバー %s を特定できません

en: Unparsable control file
ja: 解析できないコントロールファイル

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; another identifier like Contents; filename and linenumber of the sources.list entry currently parsed
en: Target %s wants to acquire the same file (%s) as %s from source %s
ja: ターゲット %1$s はソース %4$s から %3$s と同じファイル (%2$s) の取得を求めています

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; filename and linenumber of two sources.list entries
en: Target %s (%s) is configured multiple times in %s and %s
ja: ターゲット %s (%s) は %s と %s で複数回設定されています

en: Unable to parse Release file %s
ja: Release ファイル %s を解釈することができません

en: No sections in Release file %s
ja: Release ファイル %s にセクションがありません

en: No Hash entry in Release file %s
ja: Release ファイル %s に Hash エントリがありません

en: No Hash entry in Release file %s which is considered strong enough for security purposes
ja: Release ファイル %s にセキュリティ目的のために十分に強いと考えられているハッシュエントリがありません

en: Invalid '%s' entry in Release file %s
ja: Release ファイル %2$s に無効な '%1$s' エントリがあります

note: TRANSLATOR: The first is an option name from sources.list manpage, the other two URI and Suite
en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s
ja: ソース %2$s %3$s に関してオプション %1$s の値が競合します

en: Invalid value set for option %s regarding source %s %s (%s)
ja: ソース %2$s %3$s (%4$s) に関してオプション %1$s に設定された値が無効です

en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s: %s != %s
ja: ソース %2$s %3$s に関してオプション %1$s の値が競合します: %4$s != %5$s

en: Unable to parse package file %s (%d)
ja: パッケージファイル %s を解釈することができません (%d)

note: TRANSLATORS: the %s contains the recovery command, usually dpkg --configure -a
en: dpkg was interrupted, you must manually run '%s' to correct the problem.
ja: dpkg は中断されました。問題を修正するには '%s' を手動で実行する必要があります。

en: Unable to lock the administration directory (%s), is another process using it?
ja: 管理用ディレクトリ (%s) をロックできません。これを使う別のプロセスが動いていませんか?

en: Unable to lock the administration directory (%s), are you root?
ja: 管理用ディレクトリ (%s) をロックできません。root 権限で実行していますか?

en: Not locked
ja: ロックされていません

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
ja: %s を準備しています

en: Preparing to configure %s
ja: %s の設定を準備しています

en: Preparing for removal of %s
ja: %s の削除を準備しています

en: Preparing to completely remove %s
ja: %s を完全に削除する準備をしています

en: Noting disappearance of %s
ja: %s の消失を記録しています

en: Running post-installation trigger %s
ja: インストール後トリガ %s を実行しています

en: Installed %s
ja: %s をインストールしました

en: Configuring %s
ja: %s を設定しています

note: FIXME: use a better string after freeze
en: Directory '%s' missing
ja: ディレクトリ '%s' が見つかりません

en: Could not open file '%s'
ja: ファイル '%s' をオープンできませんでした

en: Unpacking %s
ja: %s を展開しています

en: Installing %s
ja: %s をインストールしています

en: Removing %s
ja: %s を削除しています

en: Completely removing %s
ja: %s を完全に削除しています

en: Completely removed %s
ja: %s を完全に削除しました

en: Can not write log (%s)
ja: ログを書き込めません (%s)

en: Is /dev/pts mounted?
ja: /dev/pts はマウントされていますか?

en: Operation was interrupted before it could finish
ja: 操作はそれが完了する前に中断されました

en: No apport report written because MaxReports is reached already
ja: MaxReports にすでに達しているため、レポートは書き込まれません

note: check if its not a follow up error
en: dependency problems - leaving unconfigured
ja: 依存関係の問題 - 未設定のままにしています

en: No apport report written because the error message indicates its a followup error from a previous failure.
ja: エラーメッセージは前の失敗から続くエラーであることを示しているので、レポートは書き込まれません。

en: No apport report written because the error message indicates a disk full error
ja: エラーメッセージはディスクフルエラーであることを示しているので、レポートは書き込まれません。

en: No apport report written because the error message indicates a out of memory error
ja: エラーメッセージはメモリ超過エラーであることを示しているので、レポートは書き込まれません。

en: No apport report written because the error message indicates an issue on the local system
ja: エラーメッセージはローカルシステムの問題であることを示しているので、レポートは書き込まれません。

en: No apport report written because the error message indicates a dpkg I/O error
ja: エラーメッセージは dpkg I/O エラーであることを示しているので、レポートは書き込まれません。

en: Building dependency tree
ja: 依存関係ツリーを作成しています

en: Candidate versions
ja: 候補バージョン

en: Dependency generation
ja: 依存関係の生成

en: Reading state information
ja: 状態情報を読み取っています

en: Failed to open StateFile %s
ja: 状態ファイル %s のオープンに失敗しました

en: Failed to write temporary StateFile %s
ja: 一時状態ファイル %s の書き込みに失敗しました

en: Failed to write file %s
ja: ファイル %s の書き込みに失敗しました

en: Failed to close file %s
ja: %s のクローズに失敗しました

en: Send scenario to solver
ja: ソルバにシナリオを送信

en: Send request to solver
ja: ソルバにリクエストを送信

en: Prepare for receiving solution
ja: 解決を受け取る準備

en: External solver failed without a proper error message
ja: 外部ソルバが適切なエラーメッセージなしに失敗しました

en: Calculating upgrade
ja: アップグレードパッケージを検出しています

en: Execute external solver
ja: 外部ソルバを実行

en: Execute external planner
ja: 外部プランナーを実行

en: Send request to planner
ja: プランナーにリクエストを送信

en: Send scenario to planner
ja: プランナーにシナリオを送信

en: External planner failed without a proper error message
ja: 外部プランナーが適切なエラーメッセージなしに失敗しました

en: Wrote %i records.
ja: %i レコードを書き込みました。

en: Wrote %i records with %i missing files.
ja: %i レコードを書き込みました。%i 個のファイルが存在しません。

en: Wrote %i records with %i mismatched files
ja: %i レコードを書き込みました。%i 個の適合しないファイルがあります。

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
ja: %i レコードを書き込みました。%i 個のファイルが見つからず、%i 個の適合しないファイルがあります。

en: Can't find authentication record for: %s
ja: 認証レコードが見つかりません: %s

en: Hash mismatch for: %s
ja: ハッシュサムが適合しません: %s

en: Packaging system '%s' is not supported
ja: パッケージングシステム '%s' はサポートされていません

en: Unable to determine a suitable packaging system type
ja: 適切なパッケージシステムタイプを特定できません

en: Progress: [%3li%%]
ja: 進捗: [%3li%%]

note: send status information that we are about to fork dpkg
en: Running dpkg
ja: dpkg を実行しています

en: Could not perform immediate configuration on '%s'. Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (%d)
ja: '%s' の即時設定は動作しません。詳細については man 5 apt.conf の APT::Immediate-Configure の項を参照してください。(%d)

en: Could not configure '%s'.
ja: '%s' を設定できませんでした。

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
ja: このインストールは、競合/先行依存のループが原因で、一時的に重要な不可欠パッケージ %s を削除します。これは多くの場合に問題が起こる原因となります。本当にこれを行いたいなら、APT::Force-LoopBreak オプションを有効にしてください。

en: Empty package cache
ja: 空のパッケージキャッシュ

en: The package cache file is corrupted
ja: パッケージキャッシュファイルが壊れています

en: The package cache file is an incompatible version
ja: このパッケージキャッシュファイルは互換性がないバージョンです

en: This APT does not support the versioning system '%s'
ja: この APT はバージョニングシステム '%s' をサポートしていません

en: The package cache was built for different architectures: %s vs %s
ja: パッケージキャッシュが異なるアーキテクチャ用に構築されています: %s vs %s

en: The package cache file is corrupted, it has the wrong hash
ja: パッケージキャッシュファイルが壊れています。ハッシュが違います

en: Depends
ja: 依存

en: PreDepends
ja: 先行依存

en: Suggests
ja: 提案

en: Conflicts
ja: 競合

en: Recommends
ja: 推奨

en: Replaces
ja: 置換

en: Breaks
ja: 破壊

en: Enhances
ja: 拡張

en: Obsoletes
ja: 廃止

en: important
ja: 重要

en: required
ja: 要求

en: standard
ja: 標準

en: extra
ja: 特別

en: optional
ja: 任意

en: Cache has an incompatible versioning system
ja: キャッシュに非互換なバージョニングシステムがあります

note: TRANSLATOR: The first placeholder is a package name, the other two should be copied verbatim as they include debug info
en: Error occurred while processing %s (%s%d)
ja: %s を処理中にエラーが発生しました (%s%d)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
ja: この APT が対応している以上の数のパッケージが指定されました。

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
ja: この APT が対応している以上の数のバージョンが要求されました。

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
ja: この APT が対応している以上の数の説明が要求されました。

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
ja: この APT が対応している以上の数の依存関係が発生しました。

en: Reading package lists
ja: パッケージリストを読み込んでいます

en: IO Error saving source cache
ja: ソースキャッシュの保存中に IO エラーが発生しました

en: Index file type '%s' is not supported
ja: インデックスファイルのタイプ '%s' はサポートされていません

en: The value '%s' is invalid for APT::Default-Release as such a release is not available in the sources
ja: APT::Default-Release の 値 '%s' は、そのようなリリースをソース中から利用できないため、無効です

en: Invalid record in the preferences file %s, no Package header
ja: 不正なレコードがプリファレンスファイル %s に存在します。パッケージヘッダがありません

en: Did not understand pin type %s
ja: pin タイプ %s を理解できませんでした

en: %s: Value %s is outside the range of valid pin priorities (%d to %d)
ja: %s: 値 %s は pin の有効な優先度の範囲外です (%d から %d)

en: No priority (or zero) specified for pin
ja: pin で優先度 (または 0) が指定されていません

note: TRANSLATOR: %u is a line number, the first %s is a filename of a file with the extension "second %s" and the third %s is a unique identifier for bugreports
en: Malformed entry %u in %s file %s (%s)
ja: 不正なエントリ %u 行目 %s ファイル %s (%s)

en: Malformed line %u in source list %s (type)
ja: ソースリスト %2$s の %1$u 行目が不正です (type)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
ja: ソースリスト %3$s の %2$u 行にあるタイプ '%1$s' は不明です

en: Malformed stanza %u in source list %s (type)
ja: ソースリスト %2$s の %1$u 個目の節が不正です (type)

en: Type '%s' is not known on stanza %u in source list %s
ja: ソースリスト %3$s の %2$u 個目の節 '%1$s' は不明です

en: Unsupported file %s given on commandline
ja: コマンドラインで指定されたファイル %s はサポートされていません

en: Cannot convert %s to integer: out of range
ja: %s を整数に変換できません: 範囲外

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
ja: いくつかのインデックスファイルのダウンロードに失敗しました。これらは無視されるか、古いものが代わりに使われます。

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed before unchanged files in 'apt-get update'
en: Hit:%lu %s
ja: ヒット:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
ja: 取得:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download, but the error is ignored (compare "Err:")
en: Ign:%lu %s
ja: 無視:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download and the error is critical (compare "Ign:")
en: Err:%lu %s
ja: エラー:%lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ja: %sB を %s で取得しました (%sB/s)

en:  [Working]
ja:  [処理中]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press [Enter]
ja: メディア変更: 
     '%s'
    とラベルの付いたディスクをドライブ '%s' に入れて [Enter] キーを押してください

en: Correcting dependencies...
ja: 依存関係を解決しています ...

en:  failed.
ja:  失敗しました。

en: Unable to correct dependencies
ja: 依存関係を訂正できません

en: Unable to minimize the upgrade set
ja: アップグレードセットを最小化できません

en:  Done
ja:  完了

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
ja: これらを直すためには 'apt --fix-broken install' を実行する必要があるかもしれません。

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
ja: 未解決の依存関係です。'apt --fix-broken install' を実行してみてください (または解法を明示してください)。

en: Sorting
ja: ソート中

en: Note, selecting '%s' for task '%s'
ja: 注意、タスク '%2$s' のために '%1$s' を選択します

en: Note, selecting '%s' for glob '%s'
ja: 注意、glob '%2$s' のために '%1$s' を選択します

en: Note, selecting '%s' for regex '%s'
ja: 注意、regex '%2$s' のために '%1$s' を選択します

en: Package %s is a virtual package provided by:
ja: パッケージ %s は、以下によって提供される仮想パッケージです:

en:  [Installed]
ja: [インストール済み]

en:  [Not candidate version]
ja: [候補バージョンでない]

en: You should explicitly select one to install.
ja: インストールするには、明示的にいずれかを選択する必要があります。

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
ja: パッケージ %s は使用できませんが、別のパッケージから参照されます。
    これは、パッケージが欠落しているか、廃止されたか、または別のソース
    からのみ利用可能であることを意味します。

en: However the following packages replace it:
ja: しかし、以下のパッケージが置き換えます:

en: Package '%s' has no installation candidate
ja: パッケージ '%s' にはインストール候補がありません

en: Virtual packages like '%s' can't be removed
ja: '%s' のような仮想パッケージを削除することはできません

note: TRANSLATORS: Note, this is not an interactive question
en: Package '%s' is not installed, so not removed. Did you mean '%s'?
ja: パッケージ '%s' はインストールされていないため削除もされません。削除したかったのは '%s' でしょうか?

en: Package '%s' is not installed, so not removed
ja: パッケージ '%s' はインストールされていないため削除もされません

en: Note, selecting '%s' instead of '%s'
ja: 注意、'%2$s' の代わりに '%1$s' を選択します

en: Most used commands:
ja: 最も使用されているコマンド:

en: See %s for more information about the available commands.
ja: 利用可能なコマンドの詳細は %s を参照してください。

en: Configuration options and syntax is detailed in apt.conf(5).
    Information about how to configure sources can be found in sources.list(5).
    Package and version choices can be expressed via apt_preferences(5).
    Security details are available in apt-secure(8).
ja: 設定オプションと構文は apt.conf(5) に詳述されています。
    ソースを設定する方法の詳細は sources.list(5) で見つけることができます。
    パッケージとバージョンの選択は apt_preferences(5) で表現できます。
    セキュリティの詳細は apt-secure(8) を参照してください。

en: This APT has Super Cow Powers.
ja: この APT は Super Cow Powers 化されています。

en: This APT helper has Super Meep Powers.
ja: この APT helper は Super Meep Powers 化されています。

en: --force-yes is deprecated, use one of the options starting with --allow instead.
ja: --force-yes は時代遅れです、代わりに --allow で始まるオプションのいずれかを使用します。

en: No packages found
ja: パッケージが見つかりません

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
ja: 警告: 以下のパッケージは認証されていません!

en: Authentication warning overridden.
ja: 認証の警告は上書きされました。

en: Some packages could not be authenticated
ja: いくつかのパッケージを認証できませんでした

en: Install these packages without verification?
ja: 検証なしにこれらのパッケージをインストールしますか?

en: There were unauthenticated packages and -y was used without --allow-unauthenticated
ja: 認証されていないパッケージがあり、-y オプションが --allow-unauthenticated なしで使用されました

en: Couldn't determine free space in %s
ja: %s の空き領域を測定できません

en: You don't have enough free space in %s.
ja: %s に充分な空きスペースがありません。

en: Unable to lock the download directory
ja: ダウンロードディレクトリをロックできません

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
ja: インストールすることができないパッケージがありました。おそらく、あり得
    ない状況を要求したか、(不安定版ディストリビューションを使用しているの
    であれば) 必要なパッケージがまだ作成されていなかったり Incoming から移
    動されていないことが考えられます。

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
ja: 以下の情報がこの問題を解決するために役立つかもしれません:

en: Broken packages
ja: 壊れたパッケージ

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
ja: いくつかのアーカイブを取得できません。apt-get update を実行するか --fix-missing オプションを付けて試してみてください。

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
ja: 内部エラー、InstallPackages が壊れたパッケージで呼び出されました!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
ja: パッケージを削除しなければなりませんが、削除が無効になっています。

en: Essential packages were removed and -y was used without --allow-remove-essential.
ja: 不可欠パッケージが削除され、-y オプションが --allow-remove-essential なしで使用されました

en: Packages were downgraded and -y was used without --allow-downgrades.
ja: パッケージがダウングレードされ、-y オプションが --allow-downgrades なしで使用されました。

en: Held packages were changed and -y was used without --allow-change-held-packages.
ja: 保留パッケージが変更され、-y オプションが --allow-change-held-packages なしで使用されました。

en: Internal error, Ordering didn't finish
ja: 内部エラー、調整が終わっていません

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
ja: おっと、サイズがマッチしません。apt@packages.debian.org にメールしてください

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
ja: %2$sB 中 %1$sB のアーカイブを取得する必要があります。

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
ja: %sB のアーカイブを取得する必要があります。

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
ja: この操作後に追加で %sB のディスク容量が消費されます。

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: After this operation, %sB disk space will be freed.
ja: この操作後に %sB のディスク容量が解放されます。

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
ja: Trivial Only が指定されましたが、これは簡単な操作ではありません。

en: Do you want to continue?
ja: 続行しますか?

en: Abort.
ja: 中断しました。

en: Some files failed to download
ja: いくつかのファイルの取得に失敗しました

en: Download complete and in download only mode
ja: ダウンロードオンリーモードでパッケージのダウンロードが完了しました

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
ja: --fix-missing とメディア交換は現在同時にはサポートされていません

en: Unable to correct missing packages.
ja: 足りないパッケージを直すことができません。

en: Aborting install.
ja: インストールを中断します。

en: The following package disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages: | The following packages disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages:
ja[0]: 以下のパッケージは、全ファイルが別のパッケージで上書きされたため、
    システムから消えました:

en: Note: This is done automatically and on purpose by dpkg.
ja: 注意: これは dpkg により自動かつ意図的に実施されます。

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
ja: 一連のものを削除するようになっていないので、AutoRemover を開始できません

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
ja: AutoRemover が、本来起きるべきでない何かを壊したようです。
    apt にバグ報告を送ってください。

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
ja: 内部エラー、AutoRemover が何かを破壊しました

en: Use '%s' to remove it. | Use '%s' to remove them.
ja[0]: これを削除するには '%s' を利用してください。

en: The following package was automatically installed and is no longer required: | The following packages were automatically installed and are no longer required:
ja[0]: 以下のパッケージが自動でインストールされましたが、もう必要とされていません:

en: %lu package was automatically installed and is no longer required.
     | %lu packages were automatically installed and are no longer required.
ja[0]: %lu つのパッケージが自動でインストールされましたが、もう必要とされていません:

en: Suggested packages:
ja: 提案パッケージ:

en: Recommended packages:
ja: 推奨パッケージ:

en: The following additional packages will be installed:
ja: 以下の追加パッケージがインストールされます:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
ja: %s  はすでにインストール済みで upgrade がセットされていないため、インストールをスキップします。

en: Skipping %s, it is not installed and only upgrades are requested.
ja: %s  はインストールされておらず、アップグレードだけの要求なので、インストールをスキップします。

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
ja: %s はダウンロードできないため、再インストールは不可能です。

note: TRANSLATORS: First string is package name, second is version
en: %s is already the newest version (%s).
ja: %s はすでに最新バージョン (%s) です。

en: %s set to manually installed.
ja: %s は手動でインストールしたと設定されました。

en: Selected version '%s' (%s) for '%s'
ja: '%3$s' のバージョン '%1$s' (%2$s) を選択しました

en: Selected version '%s' (%s) for '%s' because of '%s'
ja: '%4$s' のために '%3$s' のバージョン '%1$s' (%2$s) を選択しました

en: Listing
ja: 一覧表示

en: There is %i additional version. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional versions. Please use the '-a' switch to see them.
ja[0]: 追加バージョンが %i 件あります。表示するには '-a' スイッチを付けてください。

note: TRANSLATORS: placeholder is a binary name like apt or apt-get
en: NOTE: This is only a simulation!
          %s needs root privileges for real execution.
          Keep also in mind that locking is deactivated,
          so don't depend on the relevance to the real current situation!
ja: 注意: これはシミュレーションにすぎません!
          %s は実際の実行に root 権限を必要とします。
          ロックが非アクティブであることから、今この時点の状態に妥当性が
          あるとは言い切れないことに注意してください!

en: unknown
ja: 不明

en: [installed,upgradable to: %s]
ja: [インストール済み、%s にアップグレード可]

en: [installed,local]
ja: [インストール済み、ローカル]

en: [installed,auto-removable]
ja: [インストール済み、自動削除可]

en: [installed,automatic]
ja: [インストール済み、自動]

en: [installed]
ja: [インストール済み]

en: [upgradable from: %s]
ja: [%s からアップグレード可]

en: [residual-config]
ja: [設定が残存]

en: but %s is installed
ja: しかし、%s はインストールされています

en: but %s is to be installed
ja: しかし、%s はインストールされようとしています

en: but it is not installable
ja: しかし、インストールすることができません

en: but it is a virtual package
ja: しかし、これは仮想パッケージです

en: but it is not going to be installed
ja: しかし、インストールされようとしていません

en: but it is not installed
ja: しかし、インストールされていません

en:  or
ja:  または

en: The following packages have unmet dependencies:
ja: 以下のパッケージには満たせない依存関係があります:

en: The following NEW packages will be installed:
ja: 以下のパッケージが新たにインストールされます:

en: The following packages will be REMOVED:
ja: 以下のパッケージは「削除」されます:

en: The following packages have been kept back:
ja: 以下のパッケージは保留されます:

en: The following packages will be upgraded:
ja: 以下のパッケージはアップグレードされます:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ja: 以下のパッケージは「ダウングレード」されます:

en: The following held packages will be changed:
ja: 以下の変更禁止パッケージは変更されます:

en: %s (due to %s)
ja: %s (%s のため)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
ja: 警告: 以下の不可欠パッケージが削除されます。
    何をしようとしているか本当にわかっていない場合は、実行してはいけません!

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
ja: アップグレード: %lu 個、新規インストール: %lu 個、

en: %lu reinstalled,
ja: 再インストール: %lu 個、

en: %lu downgraded,
ja: ダウングレード: %lu 個、

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ja: 削除: %lu 個、保留: %lu 個。

en: %lu not fully installed or removed.
ja: %lu 個のパッケージが完全にインストールまたは削除されていません。

en: You must give at least one search pattern
ja: 検索パターンはちょうど 1 つだけ指定してください

en: Full Text Search
ja: 全文検索

en: There is %i additional record. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional records. Please use the '-a' switch to see them.
ja[0]: 追加レコードが %i 件あります。表示するには '-a' スイッチを付けてください。

en: not a real package (virtual)
ja: 実際のパッケージではありません (仮想)

en: Package files:
ja: パッケージファイル:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
ja: キャッシュが同期しておらず、パッケージファイルを相互参照できません

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
ja: Pin されたパッケージ:

note: Print the package name and the version we are forcing to
en: %s -> %s with priority %d
ja: %s -> %s 優先度 %d

en:   Installed:
ja:   インストールされているバージョン:

en:   Candidate:
ja:   候補:

en: (none)
ja: (なし)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
ja:   バージョンテーブル:

en: Can not find a package for architecture '%s'
ja: アーキテクチャ '%s' 用のパッケージは見つかりませんでした

en: Can not find a package '%s' with version '%s'
ja: パッケージ '%s' のバージョン '%s' は見つかりませんでした

en: Can not find a package '%s' with release '%s'
ja: リリース '%2$s' にはパッケージ '%1$s' は見つかりませんでした

en: Picking '%s' as source package instead of '%s'
ja: '%2$s' の代わりに '%1$s' をソースパッケージとして選出しています

en: Can not find version '%s' of package '%s'
ja: パッケージ '%2$s' のバージョン '%1$s' は見つかりませんでした

en: Must specify at least one package to fetch source for
ja: ソースを取得するには少なくとも 1 つのパッケージ名を指定する必要があります

en: Unable to find a source package for %s
ja: %s のソースパッケージが見つかりません

en: NOTICE: '%s' packaging is maintained in the '%s' version control system at:
    %s
ja: 注意: '%s' パッケージは以下の場所の '%s' バージョン制御システムで保守されています:
    %s

en: Please use:
    %s
    to retrieve the latest (possibly unreleased) updates to the package.
ja: パッケージの最新の (まだリリースされていないかもしれない) 更新を取得するには、
    %s
    を使用してください。

en: Skipping already downloaded file '%s'
ja: すでにダウンロードされたファイル '%s' をスキップします

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
ja: %2$sB 中 %1$sB のソースアーカイブを取得する必要があります。

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
ja: %sB のソースアーカイブを取得する必要があります。

en: Fetch source %s
ja: ソース %s を取得

en: Failed to fetch some archives.
ja: いくつかのアーカイブの取得に失敗しました。

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
ja: すでに %s に展開されたソースがあるため、展開をスキップします

en: Unpack command '%s' failed.
ja: 展開コマンド '%s' が失敗しました。

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
ja: 'dpkg-dev' パッケージがインストールされていることを確認してください。

en: Build command '%s' failed.
ja: ビルドコマンド '%s' が失敗しました。

en: Unable to get build-dependency information for %s
ja: %s のビルド依存情報を取得できません

en: %s has no build depends.
ja: %s にはビルド依存情報が指定されていません。

en: No architecture information available for %s. See apt.conf(5) APT::Architectures for setup
ja: %s に利用可能なアーキテクチャ情報がありません。セットアップのために apt.conf(5) の APT::Architectures を参照してください。

en: Must specify at least one package to check builddeps for
ja: ビルド依存関係をチェックするパッケージを少なくとも 1 つ指定する必要があります

en: Note, using directory '%s' to get the build dependencies
ja: 注意、ビルドの依存関係を取得するためディレクトリ '%s' を使用します

en: Note, using file '%s' to get the build dependencies
ja: 注意、ビルドの依存関係を取得するためファイル '%s' を使用します

en: Failed to process build dependencies
ja: ビルド依存関係の処理に失敗しました

en: Failed to parse %s. Edit again?
ja: %s の解析に失敗しました。再編集しますか?

en: Your '%s' file changed, please run 'apt-get update'.
ja: '%s' ファイルが変更されています。「apt-get update」を実行してください。

en: Package %s version %s has an unmet dep:
ja: パッケージ %s のバージョン %s には解決不可能な依存関係があります:

en: The update command takes no arguments
ja: update コマンドは引数をとりません

en: %i package can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see it.
     | %i packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
ja[0]: アップグレードできるパッケージが %i 個あります。表示するには 'apt list --upgradable' を実行してください。

en: All packages are up to date.
ja: パッケージはすべて最新です。

en: %s does not take any arguments
ja: %s は引数をとりません

en: Total package names:
ja: パッケージ名総数:

en: Total package structures:
ja: パッケージ構造総数:

en:   Normal packages:
ja:   通常パッケージ:

en:   Pure virtual packages:
ja:   純粋仮想パッケージ:

en:   Single virtual packages:
ja:   単一仮想パッケージ:

en:   Mixed virtual packages:
ja:   複合仮想パッケージ:

en:   Missing:
ja:   欠落:

en: Total distinct versions:
ja: 個別バージョン総数:

en: Total distinct descriptions:
ja: 個別説明総数:

en: Total dependencies:
ja: 依存関係総数:

en: Total ver/file relations:
ja: バージョン/ファイル関係総数:

en: Total Desc/File relations:
ja: 説明/ファイル関係総数:

en: Total Provides mappings:
ja: 提供マッピング総数:

en: Total globbed strings:
ja: Glob 文字列の総数:

en: Total slack space:
ja: 総空き容量:

en: Total space accounted for:
ja: 総占有容量:

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark showauto' instead.
ja: このコマンドは時代遅れです。'apt-mark showauto' を代わりに使用してください。

en: Usage: apt-cache [options] command
           apt-cache [options] show pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-cache queries and displays available information about installed
    and installable packages. It works exclusively on the data acquired
    into the local cache via the 'update' command of e.g. apt-get. The
    displayed information may therefore be outdated if the last update was
    too long ago, but in exchange apt-cache works independently of the
    availability of the configured sources (e.g. offline).
ja: 使用方法: apt-cache [オプション] コマンド
              apt-cache [オプション] show パッケージ名1 [パッケージ名2 ...]
    
    apt-cache はインストール済みとインストール可能なパッケージの情報を
    問い合わせて表示します。例えば apt-get の「更新」コマンドによって
    ローカルキャッシュに取得されたデータと排他的に動作します。したがって、
    最後の更新が古すぎる場合には、表示される情報は時代遅れかもしれません。
    しかし、引き換えに、apt-cache は設定されたソースの可用性とは独立して
    動作します (例えばオフライン)。

en: Show source records
ja: ソースレコードを表示する

en: Search the package list for a regex pattern
ja: 正規表現パターンによってパッケージ一覧を検索する

en: Show raw dependency information for a package
ja: パッケージの生の依存情報を表示する

en: Show reverse dependency information for a package
ja: パッケージの生の逆依存情報を表示する

en: Show a readable record for the package
ja: パッケージの情報を表示する

en: List the names of all packages in the system
ja: システム内のすべてのパッケージ名一覧を表示する

en: Show policy settings
ja: ポリシー設定情報を表示する

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 5.0.3 Disk 1'
ja: このディスクに、'Debian 5.0.3 Disk 1' のような名前を付けてください

en: Please insert a Disc in the drive and press [Enter]
ja: ディスクをドライブに入れて [Enter] キーを押してください

en: Failed to mount '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' にマウントできませんでした

en: No CD-ROM could be auto-detected or found using the default mount point.
    You may try the --cdrom option to set the CD-ROM mount point.
    See 'man apt-cdrom' for more information about the CD-ROM auto-detection and mount point.
ja: CD-ROM が自動検出されなかったか、デフォルトで利用するマウントポイントに見当たりませんでした。
    CD-ROM のマウントポイントを設定するために --cdrom オプションを試すことができます。
    CD-ROM の自動検出およびマウントポイントの詳細については、'man apt-cdrom' を参照してください。

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
ja: あなたの持っている CD セットの残り全部に、この手順を繰り返してください。

en: Usage: apt-cdrom [options] command
    
    apt-cdrom is used to add CDROM's, USB flashdrives and other removable
    media types as package sources to APT. The mount point and device
    information is taken from apt.conf(5), udev(7) and fstab(5).
ja: 使用方法: apt-cdrom [オプション] コマンド
    
    apt-cdrom は、CD-ROM、USB フラッシュドライブやその他のリムーバブル
    メディアを APT のパッケージソースに追加するために使用されます。
    マウントポイントとデバイス情報は、apt.conf(5)、udev(7) と fstab(5)
    から取得されます。

en: Arguments not in pairs
ja: 引数がペアではありません

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is an interface to the configuration settings used by
    all APT tools, mainly intended for debugging and shell scripting.
ja: 使用方法: apt-config [オプション] コマンド
    
    apt-config はすべての APT ツールで使用される設定へのインター
    フェースで、主にデバッグとシェルスクリプト向けです。

en: get configuration values via shell evaluation
ja: シェルの評価を経由して設定値を取得

en: show the active configuration setting
ja: アクティブな設定を表示

en: Usage: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver is an interface to store an EDSP scenario in
    a file and optionally forwards it to another solver.
ja: 使用方法: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver は EDSP シナリオをファイルに残し、
    オプションで別のソルバに転送するインターフェイスです。

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is used to extract config and template files
    from debian packages. It is used mainly by debconf(1) to prompt for
    configuration questions before installation of packages.
ja: 使用方法: apt-extracttemplates ファイル名1 [ファイル名2 ...]
    
    apt-extracttemplates は debian パッケージから設定とテンプレートファイルを
    抽出するためのツールです。パッケージのインストールの前に設定に関する質問を
    要求する debconf(1) によって主に使用されます。

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
ja: debconf のバージョンを取得できません。debconf はインストールされていますか?

en: Couldn't find package %s
ja: パッケージ %s が見つかりません

en: %s set to automatically installed.
ja: %s は自動でインストールしたと設定されました。

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark auto' and 'apt-mark manual' instead.
ja: このコマンドは時代遅れです。'apt-mark auto' および 'apt-mark manual' を代わりに使用してください。

en: Internal error, problem resolver broke stuff
ja: 内部エラー、問題リゾルバが何かを破壊しました

en: Supported modules:
ja: サポートされているモジュール:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a command line interface for retrieval of packages
    and information about them from authenticated sources and
    for installation, upgrade and removal of packages together
    with their dependencies.
ja: 使用法: apt-get [オプション] コマンド
            apt-get [オプション] install|remove パッケージ名1 [パッケージ名2 ...]
            apt-get [オプション] source パッケージ名1 [パッケージ名2 ...]
    
    apt-get は、認証されたソースからのパッケージと情報の検索、
    および依存関係を伴うパッケージのインストール、アップグレード、
    削除のためのコマンドラインインターフェースです。

en: Retrieve new lists of packages
ja: 新しいパッケージリストを取得する

en: Perform an upgrade
ja: アップグレードを行う

en: Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
ja: 新規パッケージをインストールする (pkg は libc6.deb ではなく libc6 のように指定する)

en: Remove packages
ja: パッケージを削除する

en: Remove packages and config files
ja: 設定ファイルまで含めてパッケージを削除する

en: Remove automatically all unused packages
ja: 自動インストールされ使われていないすべてのパッケージを削除する

en: Distribution upgrade, see apt-get(8)
ja: ディストリビューションをアップグレードする (apt-get(8) を参照)

en: Follow dselect selections
ja: dselect の選択に従う

en: Configure build-dependencies for source packages
ja: ソースパッケージの構築依存関係を設定する

en: Erase downloaded archive files
ja: ダウンロードしたアーカイブファイルを削除する

en: Erase old downloaded archive files
ja: ダウンロードした古いアーカイブファイルを削除する

en: Verify that there are no broken dependencies
ja: 壊れた依存関係がないかチェックする

en: Download source archives
ja: ソースアーカイブをダウンロードする

en: Download the binary package into the current directory
ja: バイナリパッケージをカレントディレクトリにダウンロードする

en: Download and display the changelog for the given package
ja: 指定のパッケージの変更履歴をダウンロードして表示する

en: Need one URL as argument
ja: 引数として URL が 1 つ必要です

en: Must specify at least one pair url/filename
ja: 少なくとも URL / ファイル名を 1 組指定する必要があります

en: Download Failed
ja: ダウンロード失敗

en: GetSrvRec failed for %s
ja: GetSrvRec は %s のため失敗しました

en: Usage: apt-helper [options] command
           apt-helper [options] cat-file file ...
           apt-helper [options] download-file uri target-path
    
    apt-helper bundles a variety of commands for shell scripts to use
    e.g. the same proxy configuration or acquire system as APT would.
ja: 使用法: apt-helper [オプション] コマンド
            apt-helper [オプション] cat-file ファイル ...
            apt-helper [オプション] download-file uri 目標パス
    
    apt-helper はシェルスクリプトが使用するさまざまなコマンドをバンドル
    しています。例えば、同じプロキシ設定や APT と同様のシステム取得。

en: download the given uri to the target-path
ja: 指定した uri を目標パスにダウンロードする

en: lookup a SRV record (e.g. _http._tcp.ftp.debian.org)
ja: SRV レコードを検索 (例えば _http._tcp.ftp.debian.org)

en: concatenate files, with automatic decompression
ja: 自動解凍とファイル結合

en: detect proxy using apt.conf
ja: apt.conf を使ってプロキシを検出する

en: Usage: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner is an interface to use the current internal
    installation planner for the APT family like an external one,
    for debugging or the like.
ja: 使用方法: apt-internal-solver
    
    apt-internal-planner は、デバッグなどの用途で、現在の内部プランナーを
    APT ファミリの外部プランナーのように使うためのインターフェイスです。

en: Usage: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver is an interface to use the current internal
    resolver for the APT family like an external one, for debugging or
    the like.
ja: 使用方法: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver は、デバッグなどの用途で、現在の内部リゾルバを
    APT ファミリの外部リゾルバのように使うためのインターフェイスです。

en: %s can not be marked as it is not installed.
ja: %s をインストールされていないものとしてマークできません

en: %s was already set to manually installed.
ja: %s は手動でインストールしたとすでに設定されています。

en: %s was already set to automatically installed.
ja: %s は自動でインストールしたとすでに設定されています。

en: %s was already set on hold.
ja: %s はすでに保留に設定されています。

en: %s was already not on hold.
ja: %s はすでに保留されていません。

en: Executing dpkg failed. Are you root?
ja: dpkg の実行に失敗しました。root 権限で実行していますか?

en: %s set on hold.
ja: %s は保留に設定されました。

en: Canceled hold on %s.
ja: %s の保留を解除しました。

en: Selected %s for purge.
ja: %s は完全削除で選択されました。

en: Selected %s for removal.
ja: %s は削除で選択されました。

en: Selected %s for installation.
ja: %s はインストールで選択されました。

en: Usage: apt-mark [options] {auto|manual} pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-mark is a simple command line interface for marking packages
    as manually or automatically installed. It can also be used to
    manipulate the dpkg(1) selection states of packages, and to list
    all packages with or without a certain marking.
ja: Usage: apt-mark [オプション] {auto|manual} パッケージ1 [パッケージ2 ...]
    
    apt-mark は、パッケージを手動または自動でインストールされたものとして
    マークする簡単なコマンドラインインターフェイスです。また、dpkg(1) の
    パッケージ選択状態を操作したり、マークを特定せずにすべてのパッケージの
    一覧表示したりもできます。

en: Mark the given packages as automatically installed
ja: 指定のパッケージを自動でインストールされたものとしてマークする

en: Mark the given packages as manually installed
ja: 指定のパッケージを手動でインストールしたものとしてマークする

en: Mark a package as held back
ja: パッケージを保留としてマークする

en: Unset a package set as held back
ja: パッケージの保留を解除する

en: Print the list of automatically installed packages
ja: 自動的にインストールされたパッケージの一覧を表示する

en: Print the list of manually installed packages
ja: 手作業でインストールしたパッケージの一覧を表示する

en: Print the list of packages on hold
ja: 保留されているパッケージの一覧を表示する

en: Unknown package record!
ja: 不明なパッケージレコードです!

en: Usage: apt-sortpkgs [options] file1 [file2 ...]
    
    apt-sortpkgs is a simple tool to sort package information files.
    By default it sorts by binary package information, but the -s option
    can be used to switch to source package ordering instead.
ja: 使用方法: apt-sortpkgs [オプション] ファイル名1 [ファイル名2 ...]
    
    apt-sortpkgs は、パッケージ情報ファイルをソートするシンプルなツールです。
    デフォルトではバイナリパッケージ情報でソートしますが、-s オプションを使って
    ソースパッケージの順序に切り替えることができます。

en: Usage: apt [options] command
    
    apt is a commandline package manager and provides commands for
    searching and managing as well as querying information about packages.
    It provides the same functionality as the specialized APT tools,
    like apt-get and apt-cache, but enables options more suitable for
    interactive use by default.
ja: 使用方法: apt [オプション] コマンド
    
    apt は、検索や管理、パッケージに関する情報を問い合わせるコマンドを
    提供するコマンドラインパッケージマネージャです。apt-get や apt-cache
    のような特化した APT ツールと同じ機能を提供しますが、デフォルトで
    対話的に使用するために適切なオプションを有効にします。

note: query
en: list packages based on package names
ja: パッケージ名を基にパッケージの一覧を表示

en: search in package descriptions
ja: パッケージの説明を検索

en: show package details
ja: パッケージの詳細を表示

note: package stuff
en: install packages
ja: パッケージをインストール

en: remove packages
ja: パッケージを削除

note: system wide stuff
en: update list of available packages
ja: 利用可能パッケージの一覧を更新

en: upgrade the system by installing/upgrading packages
ja: パッケージをインストール/更新してシステムをアップグレード

en: upgrade the system by removing/installing/upgrading packages
ja: パッケージを削除/インストール/更新してシステムをアップグレード

note: misc
en: edit the source information file
ja: ソース情報ファイルを編集

en: Bad default setting!
ja: 不正なデフォルト設定です!

en: Press [Enter] to continue.
ja: [Enter] キーを押すと続行します。

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
ja: 過去にダウンロードした .deb ファイルを削除しますか?

en: Some errors occurred while unpacking. Packages that were installed
ja: 展開中に何らかのエラーが発生しました。インストールされたパッケージを

en: will be configured. This may result in duplicate errors
ja: 設定します。これにより、エラーが複数出るか、依存関係の欠如に

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
ja: よるエラーが出るかもしれません。これには問題はなく、上記のメッセージ

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
ja: が重要です。これを修正して「導入」を再度実行してください

en: Merging available information
ja: 入手可能情報をマージしています

en: Package extension list is too long
ja: パッケージ拡張子リストが長すぎます

en: Error processing directory %s
ja: ディレクトリ %s の処理中にエラーが発生しました

en: Source extension list is too long
ja: ソース拡張子リストが長すぎます

en: Error writing header to contents file
ja: Contents ファイルへのヘッダの書き込み中にエラーが発生しました

en: Error processing contents %s
ja: Contents %s の処理中にエラーが発生しました

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
ja: 使用方法: apt-ftparchive [オプション] コマンド
    コマンド: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive は Debian アーカイブ用のインデックスファイルを生成しま
    す。全自動のものから、dpkg-scanpackages と dpkg-scansources の代替機能
    となるものまで、多くの生成方法をサポートしています。
    
    apt-ftparchive は .deb のツリーから Packages ファイルを生成します。
    Packages ファイルは MD5 ハッシュやファイルサイズに加えて、各パッケージ
    のすべての制御フィールドの内容を含んでいます。Priority と Section の値
    を強制するために override ファイルがサポートされています。
    
    同様に apt-ftparchive は .dsc のツリーから Sources ファイルを生成しま
    す。--source-override オプションを使用するとソース override ファイルを
    指定できます。
    
    'packages' および 'sources' コマンドはツリーのルートで実行する必要があ
    ります。BinaryPath には再帰検索のベースディレクトリを指定し、override 
    ファイルは override フラグを含んでいる必要があります。もし pathprefix 
    が存在すればファイル名フィールドに付加されます。debian アーカイブでの
    使用方法の例:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    オプション:
      -h このヘルプを表示する
      --md5 MD5 の生成を制御する
      -s=?  ソース override ファイル
      -q    表示を抑制する
      -d=?  オプションのキャッシュデータベースを選択する
      --no-delink delinking デバッグモードを有効にする
      --contents  contents ファイルの生成を制御する
      -c=? 指定の設定ファイルを読む
      -o=? 任意の設定オプションを設定する

en: No selections matched
ja: 選択にマッチするものがありません

en: Some files are missing in the package file group `%s'
ja: パッケージファイルグループ `%s' に見当たらないファイルがあります

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
ja: DB が壊れていたため、ファイル名を %s.old に変更しました

en: DB is old, attempting to upgrade %s
ja: DB が古いため、%s のアップグレードを試みます

en: DB format is invalid. If you upgraded from an older version of apt, please remove and re-create the database.
ja: DB フォーマットが無効です。apt の古いバージョンから更新したのであれば、データベースを削除し、再作成してください。

en: Unable to open DB file %s: %s
ja: DB ファイル %s を開くことができません: %s

en: Failed to read .dsc
ja: .dsc の読み取りに失敗しました

en: Archive has no control record
ja: アーカイブにコントロールレコードがありません

en: Unable to get a cursor
ja: カーソルを取得できません

en: realloc - Failed to allocate memory
ja: realloc - メモリの割り当てに失敗しました

en: Unknown compression algorithm '%s'
ja: '%s' は未知の圧縮アルゴリズムです

en: Compressed output %s needs a compression set
ja: 圧縮出力 %s には圧縮セットが必要です

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
ja: 子プロセスへの IPC パイプの作成に失敗しました

en: Failed to fork
ja: fork に失敗しました

en: Compress child
ja: 圧縮子プロセス

en: Internal error, failed to create %s
ja: 内部エラー、%s の作成に失敗しました

en: IO to subprocess/file failed
ja: 子プロセス/ファイルへの IO が失敗しました

en: Failed to read while computing MD5
ja: MD5 の計算中に読み込みに失敗しました

en: Failed to rename %s to %s
ja: %s を %s に名前変更できませんでした

en: Unable to open %s
ja: '%s' をオープンできません

note: skip spaces find end of word
en: Malformed override %s line %llu (%s)
ja: 不正な override %s %llu 行目 (%s)

en: Failed to read the override file %s
ja: override ファイル %s を読み込むのに失敗しました

en: Malformed override %s line %llu #1
ja: 不正な override %s %llu 行目 #1

en: Malformed override %s line %llu #2
ja: 不正な override %s %llu 行目 #2

en: Malformed override %s line %llu #3
ja: 不正な override %s %llu 行目 #3

en: W: Unable to read directory %s
ja: 警告: ディレクトリ %s が読めません

en: W: Unable to stat %s
ja: 警告: %s の状態を取得できません

en: E:
ja: エラー:

en: W:
ja: 警告:

en: E: Errors apply to file
ja: エラー: エラーが適用されるファイルは

en: Failed to resolve %s
ja: %s の解決に失敗しました

en: Tree walking failed
ja: ツリー内での移動に失敗しました

en: Failed to open %s
ja: %s のオープンに失敗しました

en:  DeLink %s [%s]
ja:  リンク %s [%s] を外します

en: *** Failed to link %s to %s
ja: *** %s を %s にリンクするのに失敗しました

en:  DeLink limit of %sB hit.
ja:  リンクを外す制限の %sB に到達しました。

en: Archive had no package field
ja: アーカイブにパッケージフィールドがありませんでした

en:   %.*s has no override entry
ja:   %.*s に override エントリがありません

en:   %.*s maintainer is %.*s not %s
ja:   %2$.*1$s メンテナは %5$s ではなく %4$.*3$s です

en:   %.*s has no source override entry
ja:   %.*s にソース override エントリがありません

en:   %.*s has no binary override entry either
ja:   %.*s にバイナリ override エントリがありません

en: Waiting for headers
ja: ヘッダの待機中です

en: The HTTP server sent an invalid reply header
ja: HTTP サーバが不正なリプライヘッダを送信してきました

en: Bad header line
ja: 不正なヘッダ行です

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
ja: HTTP サーバが不正な Content-Length ヘッダを送信してきました

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
ja: HTTP サーバが不正な Content-Range ヘッダを送信してきました

en: This HTTP server has broken range support
ja: HTTP サーバのレンジサポートが壊れています

en: Unknown date format
ja: 不明な日付フォーマットです

en: Bad header data
ja: 不正なヘッダです

en: Connection failed
ja: 接続失敗

en: Automatically disabled %s due to incorrect response from server/proxy. (man 5 apt.conf)
ja: サーバ/プロキシからの不正な応答のため自動的に %s を無効にしました。(man 5 apt.conf)

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: Unable to read the cdrom database %s
ja: CD-ROM データベース %s を読み込むことができません

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
ja: この CD-ROM を APT に認識させるには apt-cdrom を使用してください。新しい CD-ROM を追加するために apt-get update は使用できません。

en: Wrong CD-ROM
ja: CD が違います

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
ja: %s の CD-ROM は使用中のためアンマウントすることができません。

en: Disk not found.
ja: ディスクが見つかりません。

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

note: TRANSLATOR: %s is e.g. Tor's ".onion" which would likely fail or leak info (RFC7686)
en: Direct connection to %s domains is blocked by default.
ja: %s ドメインへの直接の接続はデフォルトでブロックされています。

en: Connecting to %s (%s)
ja: %s (%s) へ接続しています

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
ja: %s (f=%u t=%u p=%u) に対するソケットを作成できません

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
ja: %s:%s (%s) への接続を開始できません。

en: Failed
ja: 失敗

en: Could not connect to %s:%s (%s).
ja: %s:%s (%s) へ接続できませんでした。

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
ja: %s:%s (%s) へ接続できませんでした。接続がタイムアウトしました

en: Connecting to %s
ja: %s へ接続しています

en: Could not resolve '%s'
ja: '%s' を解決できませんでした

en: Temporary failure resolving '%s'
ja: '%s' が一時的に解決できません

en: System error resolving '%s:%s'
ja: '%s:%s' の解決中にシステムエラーが発生しました

en: Something wicked happened resolving '%s:%s' (%i - %s)
ja: '%s:%s' (%i - %s) の解決中に何か問題が起こりました

en: Unable to connect to %s:%s:
ja: %s:%s へ接続できません:

en: Failed to stat
ja: 状態の取得に失敗しました

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
ja: 不正な URI です。ローカルの URI は // で始まってはいけません

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Signed file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
ja: 署名されたファイルが有効ではなく、'%s' を得ました (ネットワークに認証が必要?)

en: At least one invalid signature was encountered.
ja: 少なくとも 1 つの不正な署名が発見されました。

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
ja: 内部エラー: 正しい署名ですが、鍵指紋を確定できません?!

en: The following signatures were invalid:
ja: 以下の署名が無効です:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
ja: 公開鍵を利用できないため、以下の署名は検証できませんでした:

en: Error reading from server. Remote end closed connection
ja: リモート側で接続がクローズされてサーバからの読み込みに失敗しました

en: Error reading from server
ja: サーバからの読み込みに失敗しました

en: Error writing to file
ja: ファイルへの書き込みでエラーが発生しました

en: Select failed
ja: select に失敗しました

en: Connection timed out
ja: 接続タイムアウト

en: Problem hashing file
ja: ファイルのハッシュでの問題

en: Failed to set modification time
ja: 変更時刻の設定に失敗しました

en: Empty files can't be valid archives
ja: 空のファイルは有効なアーカイブと認められません
