apt 1.4~beta1 - en to ca translation catalogue (714 entries)

en: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
ca: No es pot actualitzar des d'un dipòsit com aquest de forma segura i per tant està desactivat per defecte.

en: Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use.
ca: Les dades d'un dipòsit com aquest no es poden autenticar i per tant és potencialment perillós utilitzar-lo.

en: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
ca: Consulteu la pàgina de manual apt-secure(8) per obtenir detalls sobre la creació de dipòsits i la configuració d'usuaris.

en: The repository '%s' is no longer signed.
ca: El dipòsit «%s» ja no està signat.

en: The repository '%s' no longer has a Release file.
ca: El dipòsit «%s» ja no té un fitxer Release.

en: This is normally not allowed, but the option Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories was given to override it.
ca: Això normalment no està permès, però s'ha donat l'opció «Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories» per anul·lar-ho.

en: The repository '%s' is not signed.
ca: El dipòsit «%s» no està signat.

en: The repository '%s' does not have a Release file.
ca: El dipòsit «%s» ja no té un fitxer Release.

en: The repository '%s' provides only weak security information.
ca: El dipòsit «%s» només proporciona informació de seguretat feble.

en: Failed to readlink %s
ca: No s'ha pogut llegir l'enllaç %s

en: Failed to stat %s
ca: S'ha produït un error en fer «stat» a %s

en: Hash Sum mismatch
ca: La suma resum no coincideix

en: Insufficient information available to perform this download securely
ca: No hi ha prou informació per realitzar la baixada de manera segura

en: rename failed, %s (%s -> %s).
ca: no s'ha pogut canviar el nom, %s (%s -> %s).

en: Size mismatch
ca: La mida no coincideix

en: Invalid file format
ca: El format de fitxer no és vàlid

en: Signature error
ca: Hi ha hagut un error en la signatura

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Clearsigned file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
ca: El fitxer signat en clar no és vàlid, s'ha obtingut «%s» (la xarxa requereix autenticació?)

en: An error occurred during the signature verification. The repository is not updated and the previous index files will be used. OpenPGP signature verification failed: %s: %s
ca: S'ha produït un error durant la verificació de la signatura. El dipòsit no està actualitzat i s'emprarà el fitxer d'índex anteriors. Ha fallat la verificació de la signatura OpenGPG: %s: %s

note: Invalid signature file, reject (LP: #346386) (Closes: #627642)
en: OpenPGP signature verification failed: %s: %s
ca: Ha fallat la verificació de la signatura OpenPGP: %s: %s

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't have the component '%s' (component misspelt in sources.list?)
ca: S'omet l'ús del fitxer configurat «%s» ja que el dipòsit «%s» no té el component «%s» (s'ha escrit malament el component a sources.list?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't support architecture '%s'
ca: S'omet l'ús del fitxer configurat «%s» ja que el dipòsit «%s» no admet l'arquitectura «%s»

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' does not seem to provide it (sources.list entry misspelt?)
ca: S'omet l'ús del fitxer configurat «%s» ja que el dipòsit «%s» no sembla que el proporcioni (l'entrada al sources.list està mal escrita?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' provides only weak security information for it
ca: S'omet l'ús del fitxer configurat «%s» ja que el dipòsit «%s» només en proporciona informació de seguretat feble

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time since then the file is invalid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is expired (invalid since %s). Updates for this repository will not be applied.
ca: El fitxer Release per a %s ha caducat (no és vàlid des de %s). Les actualitzacions per a aquest dipòsit no s'aplicaran.

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time until the file will be valid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is not valid yet (invalid for another %s). Updates for this repository will not be applied.
ca: El fitxer Release per a %s no és vàlid (i no ho serà per %s més). Les actualitzacions per a aquest dipòsit no s'aplicaran.

en: Conflicting distribution: %s (expected %s but got %s)
ca: Distribució conflictiva: %s (s'esperava %s però s'ha obtingut %s)

en: Repository '%s' changed its '%s' value from '%s' to '%s'
ca: El dipòsit «%s» ha canviat el seu valor «%s» de «%s» a «%s»

en: Repository '%s' changed its default priority for %s from %hi to %hi.
ca: El dipòsit «%s» ha canviat la seva prioritat predeterminada per %s de %hi a %hi.

note: TRANSLATOR: the "this" refers to changes in the repository like a new release or owner change
en: More information about this can be found online in the Release notes at: %s
ca: Podeu trobar-ne més informació en línia a les notes de la versió a: %s

note: TRANSLATOR: %s is the name of the manpage in question, e.g. apt-secure(8)
en: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See %s manpage for details.
ca: Cal acceptar-ho explícitament abans de poder aplicar actualitzacions per aquest dipòsit. Consulteu la pàgina de manual de %s per obtenir-ne detalls.

en: Failed to fetch %s  %s
ca: No s'ha pogut obtenir %s  %s

en: Repositories should provide a clear-signed InRelease file, but none found at %s.
ca: Els repositoris han de tenir un fitxer «InRelease» signat, però no se n'ha trobat cap a %s.

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
ca: No ha estat possible localitzar un fitxer pel paquet %s. És possible que hàgiu d'arreglar aquest paquet manualment (perquè falta l'arquitectura).

en: Can't find a source to download version '%s' of '%s'
ca: No es troba una font per baixar la versió «%s» de «%s»

note: TRANSLATOR: %s=%s is sourcename=sourceversion, e.g. apt=1.1
en: Changelog unavailable for %s=%s
ca: El registre de canvis no està disponible per a %s=%s

en: The method '%s' is explicitly disabled via configuration.
ca: El mètode «%s» està desactivat explícitament per la configuració.

en: If you meant to use Tor remember to use %s instead of %s.
ca: Si voleu utilitzar Tor recordeu fer servir «%s» en lloc de «%s».

en: The method driver %s could not be found.
ca: No s'ha pogut trobar el mètode de control %s.

en: Is the package %s installed?
ca: Està instal·lat, el paquet %s?

en: Method %s did not start correctly
ca: El mètode %s no s'ha iniciat correctament

en: Please insert the disc labeled: '%s' in the drive '%s' and press [Enter].
ca: Inseriu el disc amb l'etiqueta: «%s» en la unitat «%s» i premeu [Intro].

en: List directory %s is missing.
ca: Falta el directori de llistes %s.

en: Archives directory %s is missing.
ca: Falta el directori d'arxius %s.

en: Unable to lock directory %s
ca: No es pot blocar el directori %s

en: No sandbox user '%s' on the system, can not drop privileges
ca: No existeix l'usuari d'entorn segur «%s», no es poden ignorar els privilegis

en: Download is performed unsandboxed as root as file '%s' couldn't be accessed by user '%s'.
ca: La baixada es duu a terme fora de l'entorn segur com a root ja que el fitxer «%s» no és accessible per l'usuari «%s».

en: Clean of %s is not supported
ca: La neteja de «%s» no està admesa

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
ca: No es pot llegir %s

en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
ca: S'està obtenint el fitxer %li de %li (falten %s)

en: Retrieving file %li of %li
ca: S'està obtenint el fitxer %li de %li

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
ca: Cal reinstal·lar el paquet %s, però no se'n troba un arxiu.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
ca: Error, pkgProblemResolver::Resolve ha trencat coses, potser a causa de paquets retinguts.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
ca: No es poden corregir els problemes, teniu paquets retinguts que estan trencats.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ca: No s'han pogut analitzar o obrir les llistes de paquets o el fitxer d'estat.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
ca: Potser voleu executar apt-get update per a corregir aquests problemes

en: The list of sources could not be read.
ca: No s'ha pogut llegir la llista de fonts.

en: Regex compilation error - %s
ca: S'ha produït un error de compilació de l'expressió regular - %s

en: Couldn't find task '%s'
ca: No s'ha trobat la tasca «%s»

en: Couldn't find any package by regex '%s'
ca: No s'ha trobat cap paquet a través de l'expressió regular «%s»

en: Couldn't find any package by glob '%s'
ca: No s'ha trobat cap paquet a través del glob «%s»

en: Unable to locate package %s
ca: No s'ha trobat el paquet %s

en: Can't select versions from package '%s' as it is purely virtual
ca: No es poden seleccionar versions del paquet «%s» perquè és purament virtual

en: Can't select newest version from package '%s' as it is purely virtual
ca: No es pot seleccionar l'última versió del paquet «%s» perquè és purament virtual

en: Can't select candidate version from package %s as it has no candidate
ca: No es pot seleccionar la versió candidata del paquet %s perquè no té candidata

en: Can't select installed version from package %s as it is not installed
ca: No es pot seleccionar la versió instal·lada del paquet %s perquè no està instal·lada

en: Can't select installed nor candidate version from package '%s' as it has neither of them
ca: No es pot seleccionar la versió instal·lada ni la candidata del paquet «%s» perquè en té cap de les dues

en: Release '%s' for '%s' was not found
ca: No s'ha trobat el llançament «%s» per a «%s»

en: Version '%s' for '%s' was not found
ca: No s'ha trobat la versió «%s» per a «%s»

en: Unmounting CD-ROM...
ca: S'està desmuntant el CD-ROM…

en: Using CD-ROM mount point %s
ca: S'està utilitzant el punt de muntatge de CD-ROM %s

en: Waiting for disc...
ca: S'està esperant al disc…

en: Mounting CD-ROM...
ca: S'està muntant el CD-ROM…

en: Identifying...
ca: S'està identificant…

en: Stored label: %s
ca: Etiqueta desada: %s

en: Scanning disc for index files...
ca: S'estan cercant fitxers d'índex al disc…

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
ca: S'han trobat %zu índexs de paquets, %zu índexs de fonts, %zu índexs de traduccions i %zu signatures

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Debian Disc or the wrong architecture?
ca: No s'ha trobat cap fitxer de paquets. Potser no és un disc de Debian o no és l'arquitectura correcta?

en: Found label '%s'
ca: S'ha trobat l'etiqueta «%s»

en: That is not a valid name, try again.
ca: Aquest nom no és vàlid. Torneu a provar-ho.

en: This disc is called: 
    '%s'
ca: El disc es diu: 
    «%s»

en: Copying package lists...
ca: S'estan copiant les llistes de paquets…

en: Writing new source list
ca: S'està escrivint una nova llista de fonts

en: Source list entries for this disc are:
ca: Les entrades de la llista de fonts per a aquest disc són:

en: Unable to stat %s.
ca: No es pot fer «stat» a %s.

en: Invalid archive signature
ca: Signatura de l'arxiu no vàlida

en: Error reading archive member header
ca: S'ha produït un error en llegir la capçalera del membre de l'arxiu

en: Invalid archive member header
ca: La capçalera del membre de l'arxiu no és vàlida

en: Archive is too short
ca: L'arxiu és massa curt

en: Failed to read the archive headers
ca: S'ha produït un error en llegir les capçaleres de l'arxiu

en: Unable to stat the mount point %s
ca: No es pot fer «stat» al punt de muntatge %s

en: Failed to stat the cdrom
ca: S'ha produït un error en fer «stat» del cdrom

en: Command line option '%c' [from %s] is not understood in combination with the other options.
ca: No s'admet l'opció de la línia d'ordres «%c» [de %s] en combinació amb les altres opcions.

en: Command line option %s is not understood in combination with the other options
ca: No s'admet l'opció de la línia d'ordres %s en combinació amb les altres opcions

en: Command line option %s is not boolean
ca: L'opció de la línia d'ordres %s no és booleana

en: Option %s requires an argument.
ca: L'opció %s requereix un argument.

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
ca: Opció %s: L'especificació de configuració de l'element ha de tenir un =<val>.

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
ca: L'opció %s requereix un argument enter, no «%s»

en: Option '%s' is too long
ca: L'opció «%s» és massa llarga

en: Sense %s is not understood, try true or false.
ca: El sentit %s no s'entén, proveu «true» (vertader) o «false» (fals).

en: Invalid operation %s
ca: Operació no vàlida %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
ca: Abreujament de tipus no reconegut: «%c»

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
ca: Error de sintaxi %s:%u: El bloc comença sense nom.

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
ca: Error de sintaxi %s:%u: L'etiqueta està mal formada

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
ca: Error de sintaxi %s:%u: Hi ha brossa extra després del valor

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
ca: Error de sintaxi %s:%u: Les directives només es poden fer al nivell més alt

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
ca: Error de sintaxi %s:%u: Hi ha massa «includes» imbricats

en: Syntax error %s:%u: Included from here
ca: Error de sintaxi %s:%u: Inclòs des d'aquí

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
ca: Error de sintaxi %s:%u: No s'admet la directiva «%s»

en: Syntax error %s:%u: clear directive requires an option tree as argument
ca: Error de sintaxi %s:%u: La directiva «clear» requereix un arbre d'opcions com a argument

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
ca: Error de sintaxi %s:%u: Hi ha brossa extra al final del fitxer

note: TRANSLATOR: This is a warning level displayed before the message
en: Warning:
ca: Avís:

note: TRANSLATOR: This is a warning level displayed before the message
en: Notice:
ca: Notificació:

en: Audit:
ca: Auditoria:

note: TRANSLATOR: This is a warning level displayed before the message
en: Debug:
ca: Depuració:

en: Cannot find a configured compressor for '%s'
ca: No s'ha pogut trobar un compressor configurat per a «%s»

en: Corrupted archive
ca: Arxiu malmès

en: Tar checksum failed, archive corrupted
ca: La suma de comprovació de tar ha fallat. L'arxiu està malmès

en: Unknown TAR header type %u
ca: Capçalera TAR desconeguda del tipus %u

en: Problem unlinking the file %s
ca: Hi ha hagut un problema en desenllaçar el fitxer %s

en: Not using locking for read only lock file %s
ca: No s'emprarà el bloqueig per al fitxer de blocat de només lectura %s

en: Could not open lock file %s
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de blocat %s

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
ca: No s'emprarà el bloqueig per al fitxer de blocat muntat en nfs %s

en: Could not get lock %s. It is held by process %d
ca: No s'ha pogut obtenir el bloqueig de %s. Està retingut pel procés %d

en: Could not get lock %s. It is held by process %d (%s)
ca: No s'ha pogut obtenir el bloqueig de %s. Està retingut pel procés %d (%s)

en: Could not get lock %s
ca: No s'ha pogut obtenir el bloqueig de %s

en: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
ca: Tingueu en compte que eliminar el fitxer de blocatge no és una solució i pot trencar el sistema.

en: List of files can't be created as '%s' is not a directory
ca: No es pot crear la llista de fitxers perquè «%s» no és un directori

en: Ignoring '%s' in directory '%s' as it is not a regular file
ca: S'està ignorant «%s» al directori «%s» perquè no és un fitxer normal

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has no filename extension
ca: S'està ignorant el fitxer «%s» al directori «%s» perquè no té cap extensió al nom de fitxer

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has an invalid filename extension
ca: S'està ignorant el fitxer «%s» al directori «%s» perquè té una extensió al nom de fitxer no vàlida

en: Waited for %s but it wasn't there
ca: S'esperava %s però no hi era

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
ca: El subprocés %s ha rebut una violació de segment.

en: Sub-process %s received signal %u.
ca: El sub-procés %s ha rebut un senyal %u.

note: we forward the statuscode, so don't generate a message on the fd in this case
en: Sub-process %s returned an error code (%u)
ca: El subprocés %s ha retornat un codi d'error (%u)

en: Sub-process %s exited unexpectedly
ca: El subprocés %s ha sortit inesperadament

en: Read error
ca: Error de lectura

en: Write error
ca: Error d'escriptura

en: Problem closing the gzip file %s
ca: Hi ha hagut un problema en tancar el fitxer gzip %s

en: Unexpected end of file
ca: Final de fitxer no esperat

en: Failed to create subprocess IPC
ca: No s'ha pogut crear el subprocés IPC

en: Failed to exec compressor
ca: No s'ha pogut executar el compressor

en: Could not open file %s
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer %s

en: Could not open file descriptor %d
ca: No s'ha pogut obrir el descriptor del fitxer %d

en: read, still have %llu to read but none left
ca: llegits, encara falten %llu per llegir però no en queda cap

en: write, still have %llu to write but couldn't
ca: escrits, encara falten %llu per escriure però \
    no s'ha pogut

en: Problem closing the file %s
ca: Hi ha hagut un problema en tancar el fitxer %s

en: Problem renaming the file %s to %s
ca: Hi ha hagut un problema en reanomenar el fitxer %s a %s

en: Problem syncing the file
ca: Hi ha hagut un problema en sincronitzar el fitxer

en: Unable to mkstemp %s
ca: No es pot fer «mkstemp» %s

en: Unable to write to %s
ca: No es pot escriure a %s

en: Can't mmap an empty file
ca: No es pot fer «mmap» a un fitxer buit

en: Couldn't make mmap of %llu bytes
ca: No s'ha pogut crear un «mmap» de %llu bytes

en: Couldn't duplicate file descriptor %i
ca: No s'ha pogut duplicar el descriptor del fitxer %i

en: Unable to close mmap
ca: No es pot tancar el «mmap»

en: Unable to synchronize mmap
ca: No es pot sincronitzar el «mmap»

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
ca: No s'ha pogut crear un «mmap» de %lu bytes

en: Failed to truncate file
ca: Hi ha hagut un error en truncar el fitxer

en: Dynamic MMap ran out of room. Please increase the size of APT::Cache-Start. Current value: %lu. (man 5 apt.conf)
ca: No hi ha espai per al «MMap» dinàmic. Incrementeu la mida d'APT::Cache-Start. Valor actual: %lu. (man 5 apt.conf)

en: Unable to increase the size of the MMap as the limit of %lu bytes is already reached.
ca: No s'ha pogut incrementar la mida del «MMap» perquè ja s'ha superat el límit de %lu bytes.

en: Unable to increase size of the MMap as automatic growing is disabled by user.
ca: No s'ha pogut incrementar la mida del «MMap» perquè el creixement automàtic està deshabilitat per l'usuari.

en: %s: Credentials for %s match, but the protocol is not encrypted. Annotate with %s:// to use.
ca: %s: Les credencials per a %s coincideixen, però el protocol no està xifrat. Anoteu-ho amb %s:// per utilitzar-ho.

en: %c%s... Error!
ca: %c%s… Error!

en: %c%s... Done
ca: %c%s… Fet

en: ...
ca: …

en: %c%s... %llu/%llus
ca: %c%s… %llu/%llus

en: %c%s... %llus
ca: %c%s… %llus

en: %c%s... %u%%
ca: %c%s… %u%%

en: Selection %s not found
ca: No s'ha trobat la selecció %s

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
ca: No és un arxiu DEB vàlid, falta el membre «%s»

en: Internal error, could not locate member %s
ca: Error intern, no s'ha pogut localitzar el membre %s

en: Unparsable control file
ca: El fitxer de control no es pot analitzar

en: Could not read meta data from %s
ca: No s'han pogut llegir les metadades de %s

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; another identifier like Contents; filename and linenumber of the sources.list entry currently parsed
en: Target %s wants to acquire the same file (%s) as %s from source %s
ca: L'objectiu %s vol obtenir el mateix fitxer (%s) que %s de l'origen %s

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; filename and linenumber of two sources.list entries
en: Target %s (%s) is configured multiple times in %s and %s
ca: L'objectiu %s (%s) està configurat diverses vegades en %s i %s

en: Unable to parse Release file %s
ca: No es pot analitzar el fitxer Release %s

en: No sections in Release file %s
ca: No hi ha seccions al fitxer Release %s

en: No Hash entry in Release file %s
ca: No hi ha una entrada Hash al fitxer Release %s

en: No Hash entry in Release file %s which is considered strong enough for security purposes
ca: No existeix una entrada Resum «Hash» en l'arxiu «Release» %s que es considera suficientment fort per raons de seguretat

en: Invalid '%s' entry in Release file %s
ca: L'entrada «%s» al fitxer Release %s no és vàlida

note: TRANSLATOR: The first is an option name from sources.list manpage, the other two URI and Suite
en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s
ca: S'han establert valors en conflicte per a l'opció %s respecte l'origen %s %s

en: Invalid value set for option %s regarding source %s %s (%s)
ca: S'han establert valors no vàlids per a l'opció %s respecte l'origen %s %s (%s)

en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s: %s != %s
ca: S'han establert valors en conflicte per a l'opció %s respecte l'origen %s %s: %s != %s

en: Unable to parse package file %s (%d)
ca: No es pot analitzar el fitxer del paquet %s (%d)

en: Waiting for cache lock: %s
ca: S'està esperant el bloqueig de la memòria cau: %s

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), is another process using it?
ca: No es pot obtenir el bloqueig de la interfície del dpkg (%s). Hi ha cap altre procés utilitzant-la?

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), are you root?
ca: No es pot obtenir el bloqueig de la interfície del dpkg (%s). Sou root?

note: TRANSLATORS: the %s contains the recovery command, usually dpkg --configure -a
en: dpkg was interrupted, you must manually run '%s' to correct the problem.
ca: El «dpkg» ha estat interromput. Cal que executeu manualment «%s» per a corregir el problema.

en: Unable to lock the administration directory (%s), is another process using it?
ca: No s'ha pogut bloquejar el directori d'administració (%s). Hi ha cap altre procés utilitzant-lo?

en: Unable to lock the administration directory (%s), are you root?
ca: No es pot bloquejar el directori d'administració (%s). Sou root?

en: Not locked
ca: No bloquejat

en: The dpkg executable set in Dir::Bin::dpkg is missing, falling back to using default dpkg.
ca: L'executable del «dpkg» establert a «Dir::Bin::dpkg» no hi és, i en conseqüència s'usarà el «dpkg» predeterminat.

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
ca: S'està preparant %s

en: Preparing to configure %s
ca: S'està preparant per a configurar %s

en: Preparing for removal of %s
ca: S'està preparant per a la supressió de %s

en: Preparing to completely remove %s
ca: S'està preparant per a suprimir completament %s

en: Noting disappearance of %s
ca: S'està anotant la desaparició de %s

en: Running post-installation trigger %s
ca: S'està executant l'activador de postinstal·lació %s

en: Installed %s
ca: S'ha instal·lat %s

en: Configuring %s
ca: S'està configurant %s

note: FIXME: use a better string after freeze
en: Directory '%s' missing
ca: Manca el directori «%s»

en: Could not open file '%s'
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer «%s»

en: Unpacking %s
ca: S'està desempaquetant %s

en: Installing %s
ca: S'està instal·lant %s

en: Removing %s
ca: S'està suprimint %s

en: Completely removing %s
ca: S'està suprimint completament %s

en: Completely removed %s
ca: S'ha suprimit completament %s

en: Can not write log (%s)
ca: No es pot escriure en el fitxer de registre (%s)

en: Is /dev/pts mounted?
ca: «/dev/pts» està muntat?

en: Operation was interrupted before it could finish
ca: S'ha interromput l'operació abans que pogués finalitzar

en: No apport report written because MaxReports is reached already
ca: No s'ha escrit cap informe apport perquè ja s'ha superat MaxReports

note: check if its not a follow up error
en: dependency problems - leaving unconfigured
ca: hi ha problemes de dependències - es deixa sense configurar

en: No apport report written because the error message indicates its a followup error from a previous failure.
ca: No s'ha escrit cap informe apport perquè el missatge d'error indica que és un error de seguiment d'una fallada anterior.

en: No apport report written because the error message indicates a disk full error
ca: No s'ha escrit cap informe apport perquè el missatge d'error indica una fallada de disc ple

en: No apport report written because the error message indicates a out of memory error
ca: No s'ha escrit cap informe apport perquè el missatge d'error indica una fallada per manca de memòria

en: No apport report written because the error message indicates an issue on the local system
ca: No s'ha escrit cap informe apport perquè el missatge d'error indica un problema en el sistema local

en: No apport report written because the error message indicates a dpkg I/O error
ca: No s'ha escrit cap informe apport perquè el missatge d'error indica d'una fallada d'E/S del dpkg

en: Building dependency tree
ca: S'està construint l'arbre de dependències

en: Candidate versions
ca: Versions candidates

en: Dependency generation
ca: Dependències que genera

en: Reading state information
ca: S'està llegint la informació de l'estat

en: Failed to open StateFile %s
ca: No s'ha pogut obrir l'StateFile %s

en: Failed to write temporary StateFile %s
ca: No s'ha pogut escriure l'StateFile temporal %s

en: Failed to write file %s
ca: No s'ha pogut escriure el fitxer %s

en: Failed to close file %s
ca: No s'ha pogut tancar el fitxer %s

en: Send scenario to solver
ca: Envia l'escenari al solucionador

en: Send request to solver
ca: Envia la petició al solucionador

en: Prepare for receiving solution
ca: Prepara per a rebre una solució

en: External solver failed without a proper error message
ca: El solucionador extern ha fallat sense un missatge d'error adequat

en: Calculating upgrade
ca: S'està calculant l'actualització

en: Solving dependencies
ca: S'està resolent les dependències

en: Execute external solver
ca: Executa un solucionador extern

en: Execute external planner
ca: Executa un planificador extern

en: Send request to planner
ca: Envia la petició al planificador

en: Send scenario to planner
ca: Envia l'escenari al planificador

en: External planner failed without a proper error message
ca: El planificador extern ha fallat sense un missatge d'error adequat

en: Wrote %i records.
ca: S'han escrit %i registres.

en: Wrote %i records with %i missing files.
ca: S'han escrit %i registres, on falten %i fitxers.

en: Wrote %i records with %i mismatched files
ca: S'han escrit %i registres, on hi ha %i fitxers no coincidents

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
ca: S'han escrit %i registres, on falten %i fitxers i hi ha %i fitxers no coincidents

en: Can't find authentication record for: %s
ca: No s'ha pogut trobar el registre d'autenticació per a: %s

en: Hash mismatch for: %s
ca: El resum no coincideix per a: %s

en: Packaging system '%s' is not supported
ca: El sistema d'empaquetament «%s» no està admès

en: Unable to determine a suitable packaging system type
ca: No es pot determinar un tipus de sistema d'empaquetament adequat

en: Progress: [%3li%%]
ca: Progrés: [%3li%%]

note: send status information that we are about to fork dpkg
en: Running dpkg
ca: S'està executant dpkg

en: Could not perform immediate configuration on '%s'. Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (%d)
ca: No s'ha pogut realitzar la configuració immediata de «%s». Vegeu man 5 apt.conf dins de APT::Immediate-Configure per a més detalls. (%d)

en: Could not configure '%s'.
ca: No s'ha pogut configurar «%s».

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
ca: Aquesta instal·lació requereix suprimir temporalment el paquet essencial %s a causa d'un bucle de Conflictes/Pre-dependències. Això sol ser dolent, però si realment voleu fer-ho, activeu l'opció APT::Force-LoopBreak.

en: Empty package cache
ca: La memòria cau de paquets és buida

en: The package cache file is corrupted
ca: El fitxer de memòria cau de paquets està malmès

en: The package cache file is an incompatible version
ca: El fitxer de memòria cau de paquets és una versió incompatible

en: This APT does not support the versioning system '%s'
ca: Aquest APT no suporta el sistema de versions «%s»

en: The package cache was built for different architectures: %s vs %s
ca: La memòria cau de paquets fou creada per a una arquitectura diferent: %s contra %s

en: The package cache file is corrupted, it has the wrong hash
ca: El fitxer de memòria cau de paquets està malmès. El seu resum és incorrecte

en: Depends
ca: Depèn

en: PreDepends
ca: Predepèn

en: Suggests
ca: Suggereix

en: Conflicts
ca: Entra en conflicte

en: Recommends
ca: Recomana

en: Replaces
ca: Reemplaça

en: Breaks
ca: Trenca

en: Enhances
ca: Millora

en: Obsoletes
ca: Fa obsolet

en: required
ca: requerit

en: standard
ca: estàndard

en: optional
ca: opcional

en: Cache has an incompatible versioning system
ca: La memòria cau té un sistema de versions incompatible

note: TRANSLATOR: The first placeholder is a package name, the other two should be copied verbatim as they include debug info
en: Error occurred while processing %s (%s%d)
ca: S'ha produït un error en processar %s (%s%d)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
ca: Ostres, heu excedit el nombre de noms de paquet que aquest APT és capaç de gestionar.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
ca: Ostres, heu excedit el nombre de versions que aquest APT és capaç de gestionar.

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
ca: Ostres, heu excedit el nombre de descripcions que aquest APT és capaç de gestionar.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
ca: Ostres, heu excedit el nombre de dependències que aquest APT és capaç de gestionar.

en: Reading package lists
ca: S'està llegint la llista de paquets

en: IO Error saving source cache
ca: Error d'E/S en desar la memòria cau de les fonts

en: Index file type '%s' is not supported
ca: El tipus de fitxer índex «%s» no està admès

en: The value '%s' is invalid for APT::Default-Release as such a release is not available in the sources
ca: El valor «%s» no és vàlid per a APT:Default-Release ja que aquest llançament no està disponible a les fonts

en: Invalid record in the preferences file %s, no Package header
ca: Registre no vàlid al fitxer de preferències %s, no hi ha capçalera pel paquet

en: Did not understand pin type %s
ca: No s'ha entès el pin de tipus %s

en: %s: The special 'Pin-Priority: %s' can only be used for 'Package: *' records
ca: %s: La «Prioritat de Pin: %s» només es pot utilitzar per als registres «Paquet: *»

en: %s: Value %s is outside the range of valid pin priorities (%d to %d)
ca: %s: El valor %s està fora de l'interval de les prioritats de pin vàlid (%d a %d)

en: No priority (or zero) specified for pin
ca: No hi ha prioritat especificada per al pin (o és zero)

note: TRANSLATOR: %u is a line number, the first %s is a filename of a file with the extension "second %s" and the third %s is a unique identifier for bugreports
en: Malformed entry %u in %s file %s (%s)
ca: L'entrada %u està mal formada en %s del fitxer %s (%s)

en: Malformed line %u in source list %s (type)
ca: La línia %u està mal formada en la llista de fonts %s (tipus)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
ca: El tipus «%s» no és conegut en la línia %u de la llista de fonts %s

en: Malformed stanza %u in source list %s (type)
ca: La línia %u està mal formada en la llista de fonts %s (tipus)

en: Type '%s' is not known on stanza %u in source list %s
ca: Es desconeix el tipus «%s» en la línia %u de la llista de fonts %s

en: Unsupported file %s given on commandline
ca: S'ha proporcionat el fitxer no admès %s en la línia d'ordres

en: You must put some 'deb-src' URIs in your sources.list
ca: Heu de posar algunes URI «deb-src» al vostre sources.list

en: Cannot convert %s to integer: out of range
ca: No es pot convertir %s a sencer: fora d'interval

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
ca: Alguns fitxers d'índex no s'han pogut baixar. S'han omès, o en el seu lloc s'han emprat els antics.

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed before unchanged files in 'apt-get update'
en: Hit:%lu %s
ca: Obj:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
ca: Bai:%lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ca: S'ha baixat %sB en %s (%sB/s)

en:  [Working]
ca:  [S'està treballant]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press [Enter]
ca: Canvi de suport: inseriu el disc amb l'etiqueta
     «%s»
    en la unitat «%s» i premeu [Intro]

en: Do you want to accept these changes and continue updating from this repository?
ca: Voleu acceptar aquests canvis i continuar actualitzant des d'aquest dipòsit?

en: Correcting dependencies...
ca: S'estan corregint les dependències…

en:  failed.
ca:  ha fallat.

en: Unable to correct dependencies
ca: No es poden corregir les dependències

en: Unable to minimize the upgrade set
ca: No es pot minimitzar el joc d'actualitzacions

en:  Done
ca:  Fet

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
ca: Pot ser que vulgueu executar «apt --fix-broken install» per a corregir-ho.

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
ca: Dependències no satisfetes. Proveu amb «apt --fix-broken install» sense paquets (o especifiqueu una solució).

en: Sorting
ca: S'està ordenant

en: Note, selecting '%s' for task '%s'
ca: Tingueu en compte que s'està seleccionant «%s» per a la tasca «%s»

en: Note, selecting '%s' for glob '%s'
ca: Tingueu en compte que s'està seleccionant «%s» per al glob «%s»

en: Note, selecting '%s' for regex '%s'
ca: Tingueu en compte que s'està seleccionant «%s» per a l'expressió regular «%s»

en: Package %s is a virtual package provided by:
ca: El paquet %s és un paquet virtual proporcionat per:

en:  [Installed]
ca:  [Instal·lat]

en:  [Not candidate version]
ca:  [Versió no candidata]

en: You should explicitly select one to install.
ca: Hauríeu de seleccionar-ne un explícitament per a instal·lar-lo.

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
ca: El paquet %s no està disponible, però un altre paquet en fa
    referència. Això pot voler dir que el paquet falta, que s'ha tornat
    obsolet o que només està disponible des d'una altra font.

en: However the following packages replace it:
ca: Tot i que els següents paquets el reemplacen:

en: Package '%s' has no installation candidate
ca: El paquet «%s» no té candidat d'instal·lació

en: Virtual packages like '%s' can't be removed
ca: Els paquets virtuals com «%s» no es poden suprimir

note: TRANSLATORS: Note, this is not an interactive question
en: Package '%s' is not installed, so not removed. Did you mean '%s'?
ca: El paquet «%s» no està instal·lat, així que no se suprimirà. Volíeu dir «%s»?

en: Package '%s' is not installed, so not removed
ca: El paquet «%s» no està instal·lat, així que no se suprimirà

en: Note, selecting '%s' instead of '%s'
ca: Tingueu en compte que s'està seleccionant «%s» en lloc de «%s»

en: Most used commands:
ca: Ordres més utilitzades:

en: See %s for more information about the available commands.
ca: Vegeu %s per a més informació sobre les ordres disponibles.

en: Configuration options and syntax is detailed in apt.conf(5).
    Information about how to configure sources can be found in sources.list(5).
    Package and version choices can be expressed via apt_preferences(5).
    Security details are available in apt-secure(8).
ca: Les opcions i sintaxi de configuració es detallen a apt.conf(5).
    Podeu trobar informació sobre com configurar les fonts a sources.list(5).
    Les eleccions de versió i paquet es poden expressar mitjançant apt_preferences(5).
    Els detalls de seguretat estan disponibles a apt-secure(8).

en: This APT has Super Cow Powers.
ca: Aquest APT té superpoders bovins.

en: This APT helper has Super Meep Powers.
ca: Aquest ajudant d'APT té superpoders mugits.

en: --force-yes is deprecated, use one of the options starting with --allow instead.
ca: --force-yes està en desús. Utilitzeu una de les opcions que comencen per --allow.

en: No packages found
ca: No s'han trobat paquets

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
ca: AVÍS: No es poden autenticar els següents paquets!

en: Authentication warning overridden.
ca: S'ha ignorat l'avís d'autenticació.

en: Some packages could not be authenticated
ca: No s'han pogut autenticar alguns paquets

en: Install these packages without verification?
ca: Voleu instal·lar aquests paquets sense verificar-los?

en: There were unauthenticated packages and -y was used without --allow-unauthenticated
ca: Hi ha paquets sense autenticació i s'ha emprat -y sense --allow-unauthenticated

en: Couldn't determine free space in %s
ca: No s'ha pogut determinar l'espai lliure en %s

en: You don't have enough free space in %s.
ca: No teniu prou espai lliure a %s.

en: Unable to lock the download directory
ca: No es pot bloquejar el directori de baixades

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
ca: No s'han pogut instal·lar alguns paquets. És possible que hàgiu
    demanat una situació impossible o que estigueu utilitzant la
    distribució «unstable» i alguns paquets requerits encara no s'hagin
    creat o bé encara no els hagin introduït des d'«Incoming».

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
ca: La informació següent pot ajudar-vos a resoldre la situació:

en: Broken packages
ca: Paquets trencats

en: Writing error report
ca: S'està escrivint l'informe d'error

en: Unmerged usr is no longer supported, use usrmerge to convert to a merged-usr system.
ca: Un «usr» no unificat ja no està suportat, useu «usrmerge» per convertir-lo en un sistema amb l'«usr» unificat.

note: TRANSLATORS: %s is a url to a page describing merged-usr (bookworm release notes)
en: See %s for more details.
ca: Per més detalls, vegeu %s.

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt update or try with --fix-missing?
ca: No es poden obtenir alguns arxius. Voleu provar a executar «apt update» o intentar-ho amb «--fix-missing»?

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
ca: S'ha produït un error intern. S'ha cridat InstallPackages amb paquets trencats!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
ca: Hi ha paquets que s'han de suprimir però s'ha inhabilitat la supressió.

en: Essential packages were removed and -y was used without --allow-remove-essential.
ca: S'han eliminats paquets essencials i s'ha emprat -y sense --allow-remove-essencial.

en: Packages were downgraded and -y was used without --allow-downgrades.
ca: Hi ha paquets que s'han revertit i s'ha emprat -y sense --allow-downgrades.

en: Held packages were changed and -y was used without --allow-change-held-packages.
ca: Hi ha paquets retinguts que s'han canviat i s'ha emprat -y sense --allow-change-held-packages.

en: Internal error, Ordering didn't finish
ca: S'ha produït un error intern. L'ordenació no ha acabat

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
ca: Que estrany… Les mides no coincideixen, informeu-ho a apt@packages.debian.org

en:   Download size: %sB / %sB
ca:   Mida de la descàrrega: %sB / %sB

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
ca: S'ha d'obtenir %sB/%sB d'arxius.

en:   Download size: %sB
ca:   Mida de la descàrrega: %sB

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
ca: S'ha d'obtenir %sB d'arxius.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
ca: Després d'aquesta operació s'utilitzaran %sB d'espai en disc addicional.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Space needed: %sB / %sB available
ca: Espai necessari: %sB / %sB disponible

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: More space needed than available: %sB > %sB, installation may fail
ca: Cal més espai del que hi ha disponible: %sB > %sB, la instal·lació pot fallar

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB - The first %s is the location of the boot directory (determined from Dir::Boot), and it tells the space being needed there. (We have two spaces to 
en: in %s:  %sB / %sB available
ca: a %s:  %sB / %sB disponible

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB The first %s is the location of the boot directory (determined from Dir::Boot)
en: More space needed in %s than available: %sB > %sB, installation may fail
ca: Cal més espai a %s del que hi ha disponible: %sB > %sB, la instal·lació pot fallar

en: Space needed: %sB
ca: Espai necessari: %sB

en:   Freed space: %sB
ca:   Espai recuperat: %sB

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: After this operation, %sB disk space will be freed.
ca: Després d'aquesta operació s'alliberaran %sB d'espai en disc.

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
ca: S'ha especificat «Trivial Only» però aquesta operació no és trivial.

en: Removing essential system-critical packages is not permitted. This might break the system.
ca: No està permès eliminar paquets essencials crítics pel sistema. Això podria inutilitzar el sistema.

en: Continue anyway?
ca: Voleu continuar igualment?

en: Continue?
ca: Voleu continuar?

en: Do you want to continue?
ca: Voleu continuar?

en: Abort.
ca: Avorta.

en: Some files failed to download
ca: Alguns fitxers no s'han pogut baixar

en: Download complete and in download only mode
ca: Baixada completa i en mode de només baixada

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
ca: --fix-missing i l'intercanvi de suports no està admès actualment

en: Unable to correct missing packages.
ca: No es poden corregir els paquets que falten.

en: Aborting install.
ca: S'està avortant la instal·lació.

en: The following package disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages: | The following packages disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages:
ca[0]: El següent paquet ha desaparegut del vostre sistema ja
    que tots els fitxers s'han sobreescrit per altres paquets:
ca[1]: El següents paquets han desaparegut del vostre sistema ja
    que tots els fitxers s'han sobreescrit per altres paquets:

en: Note: This is done automatically and on purpose by dpkg.
ca: Nota: Això ho fa el dpkg automàticament i a propòsit.

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
ca: Se suposa que no hauríem de suprimir coses. No es pot iniciar el supressor automàtic

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
ca: Sembla que el supressor automàtic ha destruït alguna cosa que no deuria.
    Si us plau, envieu un informe d'error per a l'apt.

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
ca: S'ha produït un error intern. El supressor automàtic ha trencat coses

en: Use '%s' to remove it. | Use '%s' to remove them.
ca[0]: Empreu «%s» per a suprimir-lo.
ca[1]: Empreu «%s» per a suprimir-los.

en: The following package was automatically installed and is no longer required: | The following packages were automatically installed and are no longer required:
ca[0]: El paquet següent s'ha instal·lat automàticament i ja no és necessari:
ca[1]: El paquets següents s'han instal·lat automàticament i ja no són necessaris:

en: %lu package was automatically installed and is no longer required.
     | %lu packages were automatically installed and are no longer required.
ca[0]: El paquet %lu es va instal·lar automàticament i ja no és necessari:
ca[1]: Els paquets %lu es van instal·lar automàticament i ja no són necessaris:

en: Result calculated by the 3.0 solver.
ca: Resultat calculat pel solucionador 3.0.

en: Suggested packages:
ca: Paquets suggerits:

en: Recommended packages:
ca: Paquets recomanats:

en: The following additional packages will be installed:
ca: S'instal·laran els següents paquets extres:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
ca: S'està ometent %s, ja està instal·lat i l'actualització no està establerta.

en: Skipping %s, it is not installed and only upgrades are requested.
ca: S'està ometent %s, no està instal·lat i només s'han demanat actualitzacions.

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
ca: No és possible la reinstal·lació del paquet %s, no es pot baixar.

note: TRANSLATORS: First string is package name, second is version
en: %s is already the newest version (%s).
ca: %s ja està en la versió més recent (%s).

en: %s set to manually installed.
ca: S'ha marcat %s com instal·lat manualment.

en: Selected version '%s' (%s) for '%s'
ca: Versió seleccionada «%s» (%s) per a «%s»

en: Selected version '%s' (%s) for '%s' because of '%s'
ca: Versió seleccionada «%s» (%s) per a «%s» a causa de «%s»

en: Listing
ca: S'està llistant

en: There is %i additional version. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional versions. Please use the '-a' switch to see them.
ca[0]: Hi ha %i versió addicional. Utilitzeu l'opció «-a» per veure-la
ca[1]: Hi ha %i versions addicionals. Utilitzeu l'opció «-a» per veure-les.

note: TRANSLATORS: placeholder is a binary name like apt or apt-get
en: NOTE: This is only a simulation!
          %s needs root privileges for real execution.
          Keep also in mind that locking is deactivated,
          so don't depend on the relevance to the real current situation!
ca: NOTA: Això només és una simulació!
          L'%s necessita privilegis de root per a l'execució real.
          Tingueu en compte també que el bloqueig està desactivat,
          per tant, no es depèn de la situació actual real.

en: unknown
ca: desconegut

en: [installed,upgradable to: %s]
ca: [Instal·lat, actualitzable a: %s]

en: [installed,local]
ca: [instal·lat, local]

en: [installed,auto-removable]
ca: [instal·lat, auto-eliminable]

en: [installed,automatic]
ca: [instal·lat, automàtic]

en: [installed]
ca: [instal·lat]

en: [upgradable from: %s]
ca: [actualitzable des de: %s]

en: [residual-config]
ca: [configuració-residual]

en: but %s is installed
ca: però està instal·lat %s

en: but %s is to be installed
ca: però s'instal·larà %s

en: but it is not installable
ca: però no és instal·lable

en: but it is a virtual package
ca: però és un paquet virtual

en: but it is not going to be installed
ca: però no s'instal·larà

en: but it is not installed
ca: però no està instal·lat

en:  or
ca:  o

en: The following packages have unmet dependencies:
ca: Els següents paquets tenen dependències sense satisfer:

en: Unsatisfied dependencies:
ca: Dependències no satisfetes:

en: The following NEW packages will be installed:
ca: S'instal·laran els paquets NOUS següents:

en: Installing:
ca: Instal·lant:

en: Installing dependencies:
ca: Instal·lant les dependències:

en: REMOVING:
ca: S'ESTÀ SUPRIMINT:

en: The following packages will be REMOVED:
ca: Se SUPRIMIRAN els paquets següents:

en: The following upgrades have been deferred due to phasing:
ca: S'han ajornat les actualitzacions següents degut a escalonament:

en: Not upgrading yet due to phasing:
ca: No s'està actualitzant encara degut a escalonament:

en: Not upgrading:
ca: No s'està actualitzant:

en: The following packages have been kept back:
ca: S'han mantingut els paquets següents:

en: The following packages will be upgraded:
ca: S'actualitzaran els paquets següents:

en: Upgrading:
ca: S'està actualitzant:

en: DOWNGRADING:
ca: S'ESTÀ DESACTUALITZANT:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ca: Es DESACTUALITZARAN els paquets següents:

en: Changing held packages:
ca: S'està canviant els paquets retinguts:

en: The following held packages will be changed:
ca: Es canviaran els paquets retinguts següents:

en: %s (due to %s)
ca: %s (per %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
ca: AVÍS: Es suprimiran els paquets essencials següents.
    Això NO s'hauria de fer llevat que sapigueu exactament el que esteu fent!

en: Summary:
ca: Resum:

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
ca: %lu actualitzats, %lu nous a instal·lar,

en: Upgrading: %lu, Installing: %lu,
ca: S'està actualitzant: %lu, s'està instal·lant: %lu,

en: %lu reinstalled,
ca: %lu reinstal·lats,

en: Reinstalling: %lu,
ca: S'està reinstal·lant: %lu,

en: %lu downgraded,
ca: %lu desactualitzats,

en: Downgrading: %lu,
ca: S'està desactualitzant: %lu,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ca: %lu a suprimir i %lu no actualitzats.

en: Removing: %lu, Not Upgrading: %lu
ca: S'està suprimint: %lu, no s'està actualitzant: %lu

en: %lu not fully installed or removed.
ca: %lu no instal·lats o suprimits completament.

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to Y[es] e.g. "Do you want to continue? [Y/n] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [Y/n]
ca: [S/n]

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to N[o] e.g. "Should this file be removed? [y/N] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [y/N]
ca: [s/N]

note: TRANSLATOR: "Yes" answer printed for a yes/no question if --assume-yes is set
en: Y
ca: S

en: You must give at least one search pattern
ca: Heu de donar com a mínim un patró de cerca

en: Full Text Search
ca: Cerca a tot el text

en: There is %i additional record. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional records. Please use the '-a' switch to see them.
ca[0]: Hi ha %i registre addicional. Utilitzeu l'opció «-a» per veure'l
ca[1]: Hi ha %i registres addicionals. Utilitzeu l'opció «-a» per veure'ls.

en: not a real package (virtual)
ca: no és un paquet real (virtual)

en: Package files:
ca: Fitxers de paquets:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
ca: Memòria cau no sincronitzada, no es pot fer x-ref a un fitxer del paquet

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
ca: Paquets fixats:

note: Print the package name and the version we are forcing to
en: %s -> %s with priority %d
ca: %s -> %s amb prioritat %d

en:   Installed:
ca:   Instal·lat:

en:   Candidate:
ca:   Candidat:

en: (none)
ca: (cap)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
ca:   Taula de versions:

en: phased
ca: escalonada

en: Can not find a package for architecture '%s'
ca: No s'ha pogut trobar un paquet per l'arquitectura «%s»

en: Can not find a package '%s' with version '%s'
ca: No s'ha pogut trobar un paquet «%s» amb versió «%s»

en: Can not find a package '%s' with release '%s'
ca: No s'ha pogut trobar un paquet «%s» amb publicació «%s»

en: Picking '%s' as source package instead of '%s'
ca: S'està agafant «%s» com a paquet font en lloc de '%s'

en: Can not find version '%s' of package '%s'
ca: No s'ha pogut trobar la versió «%s» del paquet «%s»

en: Must specify at least one package to fetch source for
ca: S'ha d'especificar com a mínim un paquet per obtenir-ne la font

en: Unable to find a source package for %s
ca: No es pot trobar un paquet font per a %s

en: NOTICE: '%s' packaging is maintained in the '%s' version control system at:
    %s
ca: AVÍS: L'empaquetat de «%s» és mantingut amb el sistema de control de
    versions «%s» a:
    %s

en: Please use:
    %s
    to retrieve the latest (possibly unreleased) updates to the package.
ca: Empreu:
    %s
    per obtenir les últimes actualitzacions (possiblement no publicades) del paquet.

en: Skipping already downloaded file '%s'
ca: S'està ometent el fitxer ja baixat «%s»

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
ca: Es necessita baixar %sB/%sB d'arxius font.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
ca: Es necessita baixar %sB d'arxius font.

en: Fetch source %s
ca: Obtén la font %s

en: Failed to fetch some archives.
ca: No s'han pogut baixar alguns arxius.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
ca: S'està ometent el desempaquetament de les fonts ja desempaquetades a %s

en: Unpack command '%s' failed.
ca: L'ordre de desempaquetar «%s» ha fallat.

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
ca: Comproveu si el paquet «dpkgdev» està instal·lat.

en: Build command '%s' failed.
ca: L'ordre de muntatge «%s» ha fallat.

en: Unable to get build-dependency information for %s
ca: No es pot obtenir la informació sobre les dependències de muntatge per a %s

en: %s has no build depends.
ca: %s no té dependències de muntatge.

en: No architecture information available for %s. See apt.conf(5) APT::Architectures for setup
ca: No hi ha informació d'arquitectura disponible per a %s. Vegeu apt.conf(5) APT::Architectures per a configurar-ho

en: Must specify at least one package to check builddeps for
ca: S'ha d'especificar almenys un paquet per a verificar les dependències de muntatge per a

en: Invalid operator '%c' at offset %d, did you mean '%c%c' or '%c='? - in: %s
ca: Operador no vàlid «%c» al desplaçament %d. Voleu dir «%c%c» o «%c=»? - a: %s

en: Note, using directory '%s' to get the build dependencies
ca: Tingueu en compte que s'està emprant «%s» per obtenir les dependències de muntatge

en: Note, using file '%s' to get the build dependencies
ca: Tingueu en compte que s'està emprant el fitxer «%s» per obtenir les dependències de muntatge

en: Failed to process build dependencies
ca: No es poden processar les dependències de muntatge

en: Failed to parse %s. Edit again?
ca: No s'ha pogut analitzar %s. Voleu tornar a editar-lo?

en: Your '%s' file changed, please run 'apt-get update'.
ca: El fitxer «%s» ha canviat, executeu «apt-get update».

en: Rewrite %zu sources?
ca: Voleu reescriure les fonts %zu?

en: Package %s version %s has an unmet dep:
ca: El paquet %s versió %s té una dependència sense satisfer:

en: The update command takes no arguments
ca: L'ordre update no pren arguments

note: TRANSLATOR: the first two are manpage references, the last the URI from a sources.list
en: Usage of %s should be preferred over embedding login information directly in the %s entry for '%s'
ca: És preferible l'ús de %s abans que incrustar la informació d'inici de sessió directament a l'entrada %s per «%s»

note: TRANSLATOR: the first is manpage reference, the last the URI from a sources.list
en: The %s entry for '%s' should be upgraded to deb822 .sources
ca: L'entrada %s de «%s» s'hauria d'actualitzar a un «.sources» en format «deb822»

note: TRANSLATOR: the first is manpage reference, the last the URI from a sources.list
en: Missing Signed-By in the %s entry for '%s'
ca: No hi ha «Signed-By» a l'entrada %s de «%s»

en: Consider migrating all sources.list(5) entries to the deb822 .sources format
ca: Considereu migrar totes les entrades de «sources.list(5)» al format «deb822» de fitxer «.sources»

en: The deb822 .sources format supports both embedded as well as external OpenPGP keys
ca: El format «deb822» de fitxer «.sources» és compatible amb claus OpenPGP tant incloses com externes

en: See apt-secure(8) for best practices in configuring repository signing.
ca: Consulteu «apt-secure(8)» per conèixer les bones pràctiques per configurar la signatura de repositoris.

en: Some sources can be modernized. Run 'apt modernize-sources' to do so.
ca: Algunes fonts es poden modernitzar. Executeu «apt modernize-sources» per a fer-ho.

en: %i package can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see it.
     | %i packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
ca[0]: Es pot actualitzar %i paquet. Executeu «apt list --upgradable» per veure'l.
ca[1]: Es poden actualitzar %i paquets. Executeu «apt list --upgradable» per a veure'ls.

en: All packages are up to date.
ca: Tots els paquets estan actualitzats.

en: %s does not take any arguments
ca: %s no pren cap argument

en: Total package names:
ca: Nombre total de noms de paquet:

en: Total package structures:
ca: Nombre total d'estructures de paquet:

en:   Normal packages:
ca:   Paquets normals:

en:   Pure virtual packages:
ca:   Paquets virtuals purs:

en:   Single virtual packages:
ca:   Paquets virtuals únics:

en:   Mixed virtual packages:
ca:   Paquets virtuals mixtes:

en:   Missing:
ca:   Falten:

en: Total distinct source versions:
ca: Nombre total de versions de fonts diferents:

en: Total distinct versions:
ca: Nombre total de versions diferents:

en: Total distinct descriptions:
ca: Nombre total de descripcions diferents:

en: Total dependencies:
ca: Nombre total de dependències:

en: Total ver/file relations:
ca: Nombre total de relacions versió/fitxer:

en: Total Desc/File relations:
ca: Nombre total de relacions descripció/fitxer:

en: Total Provides mappings:
ca: Nombre total dels mapes Provides:

en: Total globbed strings:
ca: Nombre total de cadenes a què s'ha fet «glob»:

en: Total slack space:
ca: Total d'espai desaprofitat:

en: Total space accounted for:
ca: Total d'espai representat:

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark showauto' instead.
ca: Aquesta ordre està en desús. Empreu «apt-mark showauto».

en: Usage: apt-cache [options] command
           apt-cache [options] show pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-cache queries and displays available information about installed
    and installable packages. It works exclusively on the data acquired
    into the local cache via the 'update' command of e.g. apt-get. The
    displayed information may therefore be outdated if the last update was
    too long ago, but in exchange apt-cache works independently of the
    availability of the configured sources (e.g. offline).
ca: Forma d'ús:  apt-cache [opcions] ordre
         apt-cache [opcions] show paq1 [paq2 …]
    
    apt-cache sol·licita i mostra informació disponible sobre els paquets
    instal·lats i els instal·lables. Funciona exclusivament amb les dades obtingudes
    en la memòria cau local mitjançant l'ordre «update», p.ex. «apt-get». Per tant, 
    la informació mostrada pot estar desactualitzada si l'última actualització
    es va fer fa molt, però a canvi apt-cache funciona independentment de la
    disponibilitat de les fonts configurades (p.ex., sense connexió).

en: Show source records
ca: Mostra els registres del paquet font

en: Search the package list for a regex pattern
ca: Cerca en la llista de paquets per un patró d'expressió regular

en: Show raw dependency information for a package
ca: Mostra informació de dependències (en cru) d'un paquet

en: Show reverse dependency information for a package
ca: Mostra informació de dependències inverses d'un paquet

en: Show a readable record for the package
ca: Mostra un registre llegible del paquet

en: List the names of all packages in the system
ca: Llista els noms de tots els paquets del sistema

en: Show policy settings
ca: Mostra la configuració de política

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 5.0.3 Disk 1'
ca: Doneu un nom per a aquest disc, com per exemple «Debian 5.0.3 Disc 1»

en: Please insert a Disc in the drive and press [Enter]
ca: Inseriu un disc en la unitat i premeu [Intro]

en: Failed to mount '%s' to '%s'
ca: No s'ha pogut muntar «%s» a «%s»

en: No CD-ROM could be auto-detected or found using the default mount point.
    You may try the --cdrom option to set the CD-ROM mount point.
    See 'man apt-cdrom' for more information about the CD-ROM auto-detection and mount point.
ca: No s'ha pogut detectar cap CD-ROM automàticament o mitjançant el punt de muntatge predeterminat.
    Podeu provar l'opció --cdrom per establir el punt de muntatge del CD-ROM.
    Vegeu «man apt-cdrom» per més informació sobre l'autodetecció i el punt de muntatge del CD-ROM.

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
ca: Repetiu aquest procés per a la resta de CD del conjunt.

en: Usage: apt-cdrom [options] command
    
    apt-cdrom is used to add CDROM's, USB flashdrives and other removable
    media types as package sources to APT. The mount point and device
    information is taken from apt.conf(5), udev(7) and fstab(5).
ca: Forma d'ús: apt-cdrom [opcions] ordre
    
    apt-cdrom s'utilitza per afegir CDROM's, memòries flaix USB i altres tipus de
    suports extraïbles com a orígens de paquets a APT. El punt de muntatge i la 
    informació sobre el dispositiu s'obtenen de apt.conf(5), udev(7) i fstab(5).

en: Arguments not in pairs
ca: Els arguments no són en parells

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is an interface to the configuration settings used by
    all APT tools, mainly intended for debugging and shell scripting.
ca: Forma d'ús: apt-config [opcions] ordre
    
    apt-config és una interfície per configurar les opcions usades per 
    totes les eines APT, destinada principalment a la depuració i 
    les seqüències d'intèrpret d'ordres.

en: get configuration values via shell evaluation
ca: obté valors de configuració mitjançant l'avaluació de l'intèrpret d'ordres

en: show the active configuration setting
ca: mostra la configuració activa establerta

en: Usage: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver is an interface to store an EDSP scenario in
    a file and optionally forwards it to another solver.
ca: Forma d'ús: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver és una interfície per emmagatzemar un escenari
    EDSP en un fitxer i opcionalment enviar-lo a un altre solucionador.

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is used to extract config and template files
    from debian packages. It is used mainly by debconf(1) to prompt for
    configuration questions before installation of packages.
ca: Forma d'ús: apt-extracttemplates fitxer1 [fitxer2 ...]
    
    apt-extracttemplates és una eina per a extreure informació dels 
    fitxers de configuració i plantilla dels paquets debian.
    L'usa bàsicament debconf(1) per fer preguntes sobre la configuració
    abans d'instal·lar els paquets
     %

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
ca: No es pot determinar la versió de debconf. Està instal·lat debconf?

en: Couldn't find package %s
ca: No s'ha pogut trobar el paquet %s

en: %s set to automatically installed.
ca: S'ha marcat %s com instal·lat automàticament.

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark auto' and 'apt-mark manual' instead.
ca: Aquesta ordre està en desús. Empreu «apt-mark auto» i «apt-mark manual».

en: Internal error, problem resolver broke stuff
ca: S'ha produït un error intern. El solucionador de problemes ha trencat coses

en: Supported modules:
ca: Mòduls admesos:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a command line interface for retrieval of packages
    and information about them from authenticated sources and
    for installation, upgrade and removal of packages together
    with their dependencies.
ca: Forma d'ús:  apt-get [opcions] ordre
                 apt-get [opcions] install|remove paq1 [paq2 …]
                 apt-get [opcions] source paq1 [paq2 …]
    
    apt-get és una interfície de línia d'ordres per obtenir paquets
    i la seva informació des d'orígens segurs i per la instal·lació,
    actualització i supressió de paquets conjuntament amb les
    seves dependències.

en: Retrieve new lists of packages
ca: Obtén llistes noves dels paquets

en: Perform an upgrade
ca: Realitza una actualització

en: Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
ca: Instal·la nous paquets (el paquet és libc6, no libc6.deb)

en: Reinstall packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
ca: Reinstal·la paquets (el paquet és libc6, no libc6.deb)

en: Remove packages
ca: Suprimeix paquets

en: Remove packages and config files
ca: Suprimeix paquets i fitxers de configuració

en: Remove automatically all unused packages
ca: Suprimeix automàticament tots els paquets no utilitzats

en: Distribution upgrade, see apt-get(8)
ca: Actualització de la distribució, vegeu apt-get(8)

en: Follow dselect selections
ca: Segueix les seleccions del dselect

en: Configure build-dependencies for source packages
ca: Configura dependències de muntatge pels paquets font

en: Satisfy dependency strings
ca: Satisfés cadenes de dependències

en: Erase downloaded archive files
ca: Suprimeix els fitxers d'arxiu baixats

en: Erase old downloaded archive files
ca: Suprimeix els fitxers d'arxiu antics baixats

en: Verify that there are no broken dependencies
ca: Verifica que no hi hagi dependències trencades

en: Download source archives
ca: Baixa arxius font

en: Download the binary package into the current directory
ca: Baixa el paquet binari al directori actual

en: Download and display the changelog for the given package
ca: Baixa i mostra el registre de canvis del paquet indicat

en: Need one URL as argument
ca: Es necessita un URL com a argument

en: Must specify at least one pair url/filename
ca: Cal especificar com a mínim un parell de url/nom_de_fitxer

en: Download Failed
ca: Ha fallat la baixada

en: GetSrvRec failed for %s
ca: Ha fallat GetSrvRec per %s

en: Usage: apt-helper [options] command
           apt-helper [options] cat-file file ...
           apt-helper [options] download-file uri target-path
    
    apt-helper bundles a variety of commands for shell scripts to use
    e.g. the same proxy configuration or acquire system as APT would.
ca: Forma d'ús:  apt-helper [opcions] ordre
                 apt-helper [opcions] fitxer-cat fitxer ...
                 apt-helper [opcions] fitxer-descarrega uri ruta-destí
    
    apt-helper reuneix un conjunt d'ordres perquè s'utilitzin en seqüències
    d'intèrpret d'ordres. Per exemple la mateixa configuració de proxy 
    o el mateix sistema que APT.

en: download the given uri to the target-path
ca: baixa la uri proporcionada a la ruta de destinació

en: lookup a SRV record (e.g. _http._tcp.ftp.debian.org)
ca: cerca un registre SRV (per exemple, _http._tcp.ftp.debian.org)

en: concatenate files, with automatic decompression
ca: concatena fitxers, amb descompressió automàtica

en: hash file
ca: fitxer de «hash»

en: detect proxy using apt.conf
ca: detecta el servidor intermediari usant apt.conf

en: wait for system to be online
ca: espera que el sistema estigui connectat

en: drop privileges before running given command
ca: descarta els privilegis abans d'executar l'ordre indicada

en: analyse a pattern
ca: analitza un patró

en: Usage: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner is an interface to use the current internal
    installation planner for the APT family like an external one,
    for debugging or the like.
ca: Forma d'ús: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner és una interfície per usar el planificador
    intern actual d'instal·lació, tant per la família APT com per una
    externa, per depuració i d'altres.

en: Usage: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver is an interface to use the current internal
    resolver for the APT family like an external one, for debugging or
    the like.
ca: Forma d'ús: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver és una interfície per usar el solucionador
    intern actual, tant per la família APT com per una externa, 
    per depuració i d'altres.

en: %s can not be marked as it is not installed.
ca: %s no es pot marcar perquè no està instal·lat.

en: %s was already set to manually installed.
ca: %s ja estava marcat com instal·lat manualment.

en: %s was already set to automatically installed.
ca: %s ja estava marcat com instal·lat automàticament.

en: No changes necessary
ca: No es necessiten canvis

en: The following packages will be marked as automatically installed:
ca: Els paquets següents es marcaran com a instal·lats automàticament:

en: %s was already set on hold.
ca: %s ja estava retingut.

en: %s was already not on hold.
ca: %s ja estava no retingut.

en: Executing dpkg failed. Are you root?
ca: L'execució del dpkg ha fallat. Sou root?

en: %s set on hold.
ca: S'ha marcat %s com a retingut.

en: Canceled hold on %s.
ca: S'ha cancel·lat la retenció de %s.

en: Selected %s for purge.
ca: Seleccionat %s per purgar.

en: Selected %s for removal.
ca: Seleccionat %s per eliminar.

en: Selected %s for installation.
ca: Seleccionat %s per instal·lar.

en: Usage: apt-mark [options] {auto|manual} pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-mark is a simple command line interface for marking packages
    as manually or automatically installed. It can also be used to
    manipulate the dpkg(1) selection states of packages, and to list
    all packages with or without a certain marking.
ca: Forma d'ús:   apt-mark [opcions] {auto|manual} paq1 [paq2 ...]
    
    apt-mark és una senzilla interfície de línia d'ordres per marcar paquets
    com a instal·lats manualment o automàticament. També es pot utilitzar
    per manipular els estats de selecció de paquets de dpkg(1), i per llistar
    tots els paquets amb o sense una marca determinada.

en: Mark the given packages as automatically installed
ca: Marca els paquets indicats com instal·lats automàticament

en: Mark the given packages as manually installed
ca: Marca els paquets indicats com instal·lats manualment

en: Mark all dependencies of meta packages as automatically installed.
ca: Marca totes les dependències dels paquets meta com a instal·lats automàticament.

en: Mark a package as held back
ca: Marca el paquet com a retingut

en: Unset a package set as held back
ca: Desmarca un paquet marcat com a retingut

en: Print the list of automatically installed packages
ca: Mostra la llista dels paquets instal·lats automàticament

en: Print the list of manually installed packages
ca: Mostra la llista dels paquets instal·lats manualment

en: Print the list of packages on hold
ca: Mostra la llista dels paquets retinguts

en: Unknown package record!
ca: Registre del paquet desconegut!

en: Usage: apt-sortpkgs [options] file1 [file2 ...]
    
    apt-sortpkgs is a simple tool to sort package information files.
    By default it sorts by binary package information, but the -s option
    can be used to switch to source package ordering instead.
ca: Forma d'ús: apt-sortpkgs [opcions] fitxer1 [fitxer2 ...]
    
    apt-sortpkgs és una senzilla eina per ordenar els fitxers
    d'informació dels paquets. De forma predeterminada, els ordena
    segons la informació del paquet binari, però es pot utilitzar l'opció
    -s per ordenar-los segons l'origen.

en: Usage: apt [options] command
    
    apt is a commandline package manager and provides commands for
    searching and managing as well as querying information about packages.
    It provides the same functionality as the specialized APT tools,
    like apt-get and apt-cache, but enables options more suitable for
    interactive use by default.
ca: Forma d'ús: apt [opcions] ordre
    
    apt és un gestor de paquets de línia d'ordres que proporciona ordres
    per a la cerca i gestió així com la sol·licitud d'informació sobre
    els paquets. Proporciona la mateixa funcionalitat que les eines
    APT especialitzades, com apt-get i apt-cache, però permet opcions 
    més apropiades per a un ús interactiu de forma predeterminada.

note: query
en: list packages based on package names
ca: llista els paquets segons els noms

en: search in package descriptions
ca: cerca en les descripcions dels paquets

en: show package details
ca: mostra detalls del paquet

note: package stuff
en: install packages
ca: instal·la paquets

en: reinstall packages
ca: reinstal·la paquets

en: remove packages
ca: elimina paquets

en: automatically remove all unused packages
ca: suprimeix automàticament tots els paquets no utilitzats

note: system wide stuff
en: update list of available packages
ca: actualitza la llista dels paquets disponibles

en: upgrade the system by installing/upgrading packages
ca: actualitza el sistema instal·lant/actualitzant paquets

en: upgrade the system by removing/installing/upgrading packages
ca: actualitza el sistema eliminant/instal·lant/actualitzant paquets

note: misc
en: edit the source information file
ca: edita el fitxer d'informació d'origen

en: modernize .list files to .sources files
ca: modernitza fitxers «.list» a fitxers «.sources»

en: satisfy dependency strings
ca: satisfà cadenes de dependència

en: Bad default setting!
ca: Paràmetre per defecte incorrecte!

en: Press [Enter] to continue.
ca: Premeu [Intro] per a continuar.

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
ca: Voleu suprimir els paquets .deb baixats prèviament?

en: Some errors occurred while unpacking. Packages that were installed
ca: S'han produït alguns errors en desempaquetar. Els paquets que s'han instal·lat

en: will be configured. This may result in duplicate errors
ca: seran configurats. Això pot provocar errors duplicats

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
ca: o errors causats per dependències sense satisfer. Això està bé, només els errors

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
ca: anteriors a aquest missatge són importants. Corregiu-los i torneu a executar [I]nstal·la una altra vegada

en: Merging available information
ca: S'està fusionant la informació disponible

en: Package extension list is too long
ca: La llista de les extensions dels paquets és massa llarga

en: Error processing directory %s
ca: S'ha produït un error en processar el directori %s

en: Source extension list is too long
ca: La llista d'extensions de les fonts és massa llarga

en: Error writing header to contents file
ca: S'ha produït un error en escriure la capçalera al fitxer de continguts

en: Error processing contents %s
ca: S'ha produït un error en processar els continguts %s

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
ca: Forma d'ús: apt-ftparchive [opcions] ordre
    Ordres:   packages camí_binaris [fitxer_substitucions prefix_camí]]
              sources camí_fonts [fitxer_substitucions [prefix_camí]]
              contents camí
              release camí
              generate config [grups]
              clean config
    
    apt-ftparchive genera fitxers d'índex per als arxius de Debian.
    Gestiona molts estils per a generar-los, des dels completament automàtics
    als substituts funcionals per dpkg-scanpackages i dpkg-scansources.
    
    apt-ftparchive genera fitxers Package des d'un arbre de .deb. El
    fitxer Package conté tots els camps de control de cada paquet així com
    la suma MD5 i la mida del fitxer. S'admeten els fitxers de substitució
    per a forçar el valor de Prioritat i Secció.
    
    De manera semblant, apt-ftparchive genera fitxers Sources des d'un arbre
    de .dsc. Es pot utilitzar l'opció --source-override per a especificar un
    fitxer de substitucions de src.
    
    Les ordres «packages» i «sources» s'haurien d'executar a l'arrel de
    l'arbre. CamíBinaris hauria de ser el punt base de la recerca recursiva
    i el fitxer de substitucions hauria de contenir senyaladors de substitució.
    Prefixcamí s'afegeix als camps del nom de fitxer si està present.
    Exemple d'ús a l'arxiu de Debian:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Opcions:
      -h    Aquest text d'ajuda
      --md5 Generació del control MD5
      -s=?  Fitxer de substitucions per a fonts
      -q    Silenciós
      -d=?  Selecciona la base de dades de memòria cau opcional
      --no-delink Habilita el mode de depuració delink
      --contents  Genera el fitxer amb els continguts de control
      -c=?  Llegeix aquest fitxer de configuració
      -o=?  Estableix una opció de configuració arbitrària

en: No selections matched
ca: Cap selecció coincideix

en: Some files are missing in the package file group `%s'
ca: No es troben alguns fitxers dins del grup de fitxers del paquet `%s'

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
ca: La base de dades està malmesa. S'ha reanomenat el fitxer a %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
ca: La base de dades és vella. S'està intentant actualitzar %s

en: DB format is invalid. If you upgraded from an older version of apt, please remove and re-create the database.
ca: El format de la base de dades no és vàlid. Si heu actualitzat des d'una versió més antiga de l'apt, suprimiu la base de dades i torneu a crear-la.

en: Unable to open DB file %s: %s
ca: No es pot obrir el fitxer de base de dades %s: %s

en: Failed to read .dsc
ca: No s'ha pogut llegir el fitxer .dsc

en: Archive has no control record
ca: L'arxiu no té registre de control

en: Unable to get a cursor
ca: No es pot aconseguir un cursor

en: realloc - Failed to allocate memory
ca: realloc - No s'ha pogut assignar espai en memòria

en: Unknown compression algorithm '%s'
ca: Algorisme de compressió desconegut «%s»

en: Compressed output %s needs a compression set
ca: La sortida comprimida %s necessita un conjunt de compressió

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
ca: No s'ha pogut crear el conducte IPC al subprocés

en: Failed to fork
ca: No s'ha pogut bifurcar

en: Compress child
ca: Comprimeix el fill

en: Internal error, failed to create %s
ca: S'ha produït un error intern. No s'ha pogut crear %s

en: IO to subprocess/file failed
ca: Ha fallat l'E/S del subprocés sobre el fitxer

en: Failed to read while computing MD5
ca: No s'ha pogut llegir mentre es calculava la suma MD5

en: Failed to rename %s to %s
ca: No s'ha pogut canviar el nom de %s a %s

en: Unable to open %s
ca: No es pot obrir %s

note: skip spaces find end of word
en: Malformed override %s line %llu (%s)
ca: Hi ha una sobreescriptura mal formada %s en la línia %llu (%s)

en: Failed to read the override file %s
ca: No s'ha pogut llegir el fitxer predominant %s

en: Malformed override %s line %llu #1
ca: Línia predominant %s malformada %llu núm 1

en: Malformed override %s line %llu #2
ca: Línia predominant %s malformada %llu núm 2

en: Malformed override %s line %llu #3
ca: Línia predominant %s malformada %llu núm 3

en: W: Unable to read directory %s
ca: A: No es pot llegir el directori %s

en: W: Unable to stat %s
ca: A: No es pot fer «stat» %s

en: W:
ca: A:

en: E: Errors apply to file
ca: E: Els errors s'apliquen al fitxer

en: Failed to resolve %s
ca: No s'ha pogut resoldre %s

en: Tree walking failed
ca: L'arbre està fallant

en: Failed to open %s
ca: No s'ha pogut obrir %s

en: *** Failed to link %s to %s
ca: *** No s'ha pogut enllaçar %s a %s

en:  DeLink limit of %sB hit.
ca:  S'ha arribat al límit DeLink de %sB.

en: Archive had no package field
ca: L'arxiu no té cap camp paquet

en:   %.*s has no override entry
ca:   %.*s no té una entrada dominant

en:   %.*s maintainer is %.*s not %s
ca:   el mantenidor de %.*s és %.*s, no %s

en:   %.*s has no source override entry
ca:   %.*s no té una entrada dominant de font

en:   %.*s has no binary override entry either
ca:   %.*s tampoc no té una entrada dominant de binari

en: Waiting for headers
ca: S'estan esperant les capçaleres

en: The HTTP server sent an invalid reply header
ca: El servidor HTTP ha enviat una capçalera de resposta no vàlida

en: Bad header line
ca: Línia de capçalera incorrecta

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
ca: El servidor HTTP ha enviat una capçalera de Content-Length no vàlida

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
ca: El servidor HTTP ha enviat una capçalera de Content-Range no vàlida

en: This HTTP server has broken range support
ca: Aquest servidor HTTP és compatible amb intervals trencats

en: Unknown date format
ca: Format de la data desconegut

en: Bad header data
ca: Capçalera de dades no vàlida

en: Connection failed
ca: Ha fallat la connexió

en: File has unexpected size (%llu != %llu). Mirror sync in progress?
ca: El fitxer té una mida inesperada (%llu!= %llu). S'està sincronitzant el servidor rèplica?

en: Automatically disabled %s due to incorrect response from server/proxy. (man 5 apt.conf)
ca: S'ha desactivat automàticament %s a causa d'una resposta incorrecta del servidor o del servidor intermedi. (man 5 apt.conf)

en: Internal error
ca: Error intern

en: Unable to read the cdrom database %s
ca: No es pot llegir la base de dades del cdrom %s

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
ca: Utilitzeu apt-cdrom perquè aquest CD-ROM sigui reconegut per APT. No es pot emprar apt-get update per afegir nous CD-ROM

en: Wrong CD-ROM
ca: CD-ROM incorrecte

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
ca: No es pot muntar el CD-ROM en %s. Potser s'està utilitzant encara.

en: Disk not found.
ca: No s'ha trobat el disc.

en: File not found
ca: Fitxer no trobat

note: TRANSLATOR: %s is e.g. Tor's ".onion" which would likely fail or leak info (RFC7686)
en: Direct connection to %s domains is blocked by default.
ca: Les connexions directes als dominis %s estan bloquejades per defecte.

en: Connected to %s (%s)
ca: S'ha connectat a %s (%s)

en: Connecting to %s (%s)
ca: S'està connectant a %s (%s)

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
ca: No s'ha pogut crear un sòcol per a %s (f=%u t=%u p=%u)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
ca: No es pot iniciar la connexió a %s:%s (%s).

en: Failed
ca: Ha fallat

en: Could not connect to %s:%s (%s).
ca: No s'ha pogut connectar a %s:%s (%s).

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
ca: No s'ha pogut connectar a %s:%s (%s). S'ha excedit el temps de connexió

en: Connecting to %s
ca: S'està connectant a %s

en: Could not resolve '%s'
ca: No s'ha pogut resoldre «%s»

en: Temporary failure resolving '%s'
ca: S'ha produït un error temporal en resoldre «%s»

en: System error resolving '%s:%s'
ca: Hi ha hagut un error de sistema en resoldre «%s:%s»

en: Something wicked happened resolving '%s:%s' (%i - %s)
ca: Ha passat alguna cosa estranya en resoldre «%s:%s» (%i - %s)

en: Unable to connect to %s:%s:
ca: No es pot connectar a %s:%s:

en: Failed to stat
ca: No s'ha pogut fer «stat»

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
ca: URI no vàlid, els URI locals no poden començar per //

en: untrusted public key algorithm: %s
ca: no es confia en l'algoritme de clau pública: %s

en: %s will be deprecated in a future release
ca: %s serà considerat obsolet en una versió futura

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Signed file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
ca: El fitxer signat no és vàlid, s'ha obtingut «%s». Comproveu si la xarxa requereix autenticació.

en: At least one invalid signature was encountered.
ca: S'ha trobat com a mínim una signatura no vàlida.

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
ca: Error intern: La signatura és correcta, però no s'ha pogut determinar l'empremta digital de la clau?!

en: Could not execute 'gpgv' to verify signature (is gnupg installed?)
ca: No s'ha pogut executar «gpgv» per a verificar la signatura (està instal·lat el «gnupg»?)

en: Unknown error executing gpgv
ca: S'ha produït un error desconegut en executar «gpgv»

note: TRANSLATORS: The second %s is the reason and is untranslated for repository owners.
en: Signature by key %s uses weak algorithm (%s)
ca: La signatura amb la clau %s usa un algoritme dèbil (%s)

en: The following signatures were invalid:
ca: Les signatures següents no són vàlides:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
ca: Les signatures següents no s'han pogut verificar perquè la clau pública no està disponible:

en: Error reading from server. Remote end closed connection
ca: S'ha produït un error en llegir del servidor. L'extrem remot ha tancat la connexió

en: Error reading from server
ca: S'ha produït un error en llegir des del servidor

en: Error writing to file
ca: S'ha produït un error en escriure al fitxer

en: Select failed
ca: Ha fallat la selecció

en: Connection timed out
ca: S'ha esgotat el temps d'espera de la connexió

en: Problem hashing file
ca: Hi ha hagut un problema calcul·lant la suma «hash» del fitxer

en: Failed to set modification time
ca: No s'ha pogut establir l'hora de modificació

en: Empty files can't be valid archives
ca: Els fitxers buits no poden ser arxius vàlids
