apt 2.9.2 - en to sv translation catalogue (696 entries)

en: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
sv: Kan inte uppdatera från ett sådant förråd på ett säkert sätt, det har därför inaktiverats som standard.

en: Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use.
sv: Kan inte autentisera data från ett sådant förråd och det kan därför potentiellt vara farligt att använda.

en: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
sv: Se manualsidan apt-secure(8) för detaljer om att skapa förråd och användarkonfiguration.

en: The repository '%s' is no longer signed.
sv: Förrådet ”%s” är inte längre signerat.

en: The repository '%s' no longer has a Release file.
sv: Förrådet ”%s” har inte längre någon Release-fil.

en: This is normally not allowed, but the option Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories was given to override it.
sv: Detta är vanligen inte tillåtet, men flaggan Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories gavs för att åsidosätta detta.

en: The repository '%s' is not signed.
sv: Förrådet ”%s” är inte signerat.

en: The repository '%s' does not have a Release file.
sv: Förrådet ”%s” saknar filen Release.

en: The repository '%s' provides only weak security information.
sv: Förrådet ”%s” tillhandahåller endast svag säkerhetsinformation.

en: Failed to readlink %s
sv: Misslyckades med att läsa länken %s

en: Failed to stat %s
sv: Misslyckades med att ta status på %s

en: Hash Sum mismatch
sv: Hash-kontrollsumman stämmer inte

en: Insufficient information available to perform this download securely
sv: Inte tillräcklig information för att utföra hämtningen säkert

en: rename failed, %s (%s -> %s).
sv: namnbyte misslyckades, %s (%s -> %s).

en: Size mismatch
sv: Storleken stämmer inte

en: Invalid file format
sv: Ogiltigt filformat

en: Signature error
sv: Signaturfel

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Clearsigned file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
sv: Klartextsignerad fil är inte giltig, fick ”%s” (kräver nätverket autentisering?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't have the component '%s' (component misspelt in sources.list?)
sv: Hoppar över hämtning av den konfigurerade filen ”%s” eftersom förrådet ”%s” saknar komponenten ”%s” (felstavad komponent i sources.list?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't support architecture '%s'
sv: Hoppar över hämtning av den konfigurerade filen ”%s” eftersom förrådet ”%s” inte stöder arkitekturen ”%s”

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' does not seem to provide it (sources.list entry misspelt?)
sv: Hoppar över hämtning av den konfigurerade filen ”%s” eftersom förrådet ”%s” inte verkar tillhandahålla den (felstavad post i sources.list?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' provides only weak security information for it
sv: Hoppar över hämtning av den konfigurerade filen ”%s” eftersom förrådet ”%s” endast tillhandahåller svag säkerhetsinformation för den

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time since then the file is invalid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is expired (invalid since %s). Updates for this repository will not be applied.
sv: Release-fil för %s har gått ut (ogiltig sedan %s). Uppdateringar för detta förråd kommer inte verkställas.

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time until the file will be valid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is not valid yet (invalid for another %s). Updates for this repository will not be applied.
sv: Release-fil för %s är inte giltig ännu (ogiltig ytterligare %s). Uppdateringar för detta förråd kommer inte verkställas.

en: Conflicting distribution: %s (expected %s but got %s)
sv: Konflikt i distribution: %s (förväntade %s men fick %s)

en: Repository '%s' changed its '%s' value from '%s' to '%s'
sv: Förrådet ”%s” ändrade värdet på ”%s” från ”%s” till ”%s”

en: Repository '%s' changed its default priority for %s from %hi to %hi.
sv: Förrådet ”%s” ändrade sin förvalda prioritet för %s från %hi till %hi.

note: TRANSLATOR: the "this" refers to changes in the repository like a new release or owner change
en: More information about this can be found online in the Release notes at: %s
sv: Ytterligare information om detta finns på nätet i versionsfakta på: %s

note: TRANSLATOR: %s is the name of the manpage in question, e.g. apt-secure(8)
en: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See %s manpage for details.
sv: Detta måste accepteras explicit innan uppdateringar från förrådet kan tas emot. Se manualsidan %s för detaljer.

en: Failed to fetch %s  %s
sv: Misslyckades med att hämta %s  %s

en: Repositories should provide a clear-signed InRelease file, but none found at %s.
sv: Förrådet bör tillhandahålla en läslig signerad ”InRelease”-fil, men ingen hittades på %s.

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
sv: Jag kunde inte hitta någon fil för paketet %s. Detta kan betyda att du manuellt måste reparera detta paket (på grund av saknad arkitektur).

en: Can't find a source to download version '%s' of '%s'
sv: Kan inte hitta en källa för att hämta version ”%s” av ”%s”

note: TRANSLATOR: %s=%s is sourcename=sourceversion, e.g. apt=1.1
en: Changelog unavailable for %s=%s
sv: Ändringslogg inte tillgänglig för %s=%s

en: The method '%s' is explicitly disabled via configuration.
sv: Metoden ”%s” har explicit inaktiverats i konfigurationen.

en: If you meant to use Tor remember to use %s instead of %s.
sv: Om det är meningen att använda Tor, kom ihåg att använda %s istället för %s.

en: The method driver %s could not be found.
sv: Metoddrivrutinen %s kunde inte hittas.

en: Is the package %s installed?
sv: Är paketet %s installerat?

en: Method %s did not start correctly
sv: Metoden %s startade inte korrekt

en: Please insert the disc labeled: '%s' in the drive '%s' and press [Enter].
sv: Mata in skivan med etiketten ”%s” i enheten ”%s” och tryck på [Retur].

en: List directory %s is missing.
sv: Listkatalogen %s saknas.

en: Archives directory %s is missing.
sv: Arkivkatalogen %s saknas.

en: Unable to lock directory %s
sv: Kunde inte låsa katalogen %s

en: No sandbox user '%s' on the system, can not drop privileges
sv: Ingen sandlåda för användaren ”%s” på systemet, kan inte släppa privilegier

en: Download is performed unsandboxed as root as file '%s' couldn't be accessed by user '%s'.
sv: Hämtningen utförs utan sandlåda eftersom filen ”%s” inte kunde kommas åt av användaren ”%s”.

en: Clean of %s is not supported
sv: Rensning av %s stöds inte

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
sv: Kunde inte läsa %s

en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
sv: Hämtar fil %li av %li (%s återstår)

en: Retrieving file %li of %li
sv: Hämtar fil %li av %li

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
sv: Paketet %s måste installeras om, men jag kan inte hitta något arkiv för det.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
sv: Fel, pkgProblemResolver::Resolve genererade avbrott; detta kan bero på tillbakahållna paket.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
sv: Kunde inte korrigera problemen, du har hållit tillbaka trasiga paket.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
sv: Paketlistan eller statusfilen kunde inte tolkas eller öppnas.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
sv: Du kan möjligen rätta till problemet genom att köra ”apt-get update”

en: The list of sources could not be read.
sv: Listan över källor kunde inte läsas.

en: Regex compilation error - %s
sv: Fel vid kompilering av reguljärt uttryck - %s

en: Couldn't find task '%s'
sv: Kunde inte hitta funktionen ”%s”

en: Couldn't find any package by regex '%s'
sv: Kunde inte hitta något paket enligt reguljära uttrycket ”%s”

en: Couldn't find any package by glob '%s'
sv: Kunde inte hitta något paket med sökmönstret ”%s”

en: Unable to locate package %s
sv: Kunde inte hitta paketet %s

en: Can't select versions from package '%s' as it is purely virtual
sv: Kan inte välja versioner från paketet ”%s” eftersom det är helt virtuellt

en: Can't select newest version from package '%s' as it is purely virtual
sv: Kan inte välja senaste version från paketet ”%s” eftersom det är helt virtuellt

en: Can't select candidate version from package %s as it has no candidate
sv: Kan inte välja kandidatversion från paketet %s eftersom det inte har någon kandidat

en: Can't select installed version from package %s as it is not installed
sv: Kan inte välja installerad version från paketet %s eftersom det inte är installerat

en: Can't select installed nor candidate version from package '%s' as it has neither of them
sv: Kan inte välja installerad version eller kandidatversion från paketet ”%s” eftersom det inte har någon av dem

en: Release '%s' for '%s' was not found
sv: Utgåvan ”%s” för ”%s” hittades inte

en: Version '%s' for '%s' was not found
sv: Version ”%s” för ”%s” hittades inte

en: Unmounting CD-ROM...
sv: Avmonterar cd-rom…

en: Using CD-ROM mount point %s
sv: Använder cd-rom-monteringspunkten %s

en: Waiting for disc...
sv: Väntar på skiva…

en: Mounting CD-ROM...
sv: Monterar cd-rom…

en: Identifying...
sv: Identifierar…

en: Stored label: %s
sv: Lagrad etikett: %s

en: Scanning disc for index files...
sv: Söker efter indexfiler på skivan…

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
sv: Hittade %zu paketindex, %zu källkodsindex, %zu översättningsindex och %zu signaturer

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Debian Disc or the wrong architecture?
sv: Kunde inte hitta några paketfiler. Detta är kanske inte en Debian-skiva eller felaktig arkitektur?

en: Found label '%s'
sv: Hittade etiketten ”%s”

en: That is not a valid name, try again.
sv: Namnet är ogiltigt, försök igen.

en: This disc is called: 
    '%s'
sv: Denna skiva heter: 
    ”%s”

en: Copying package lists...
sv: Kopierar paketlistor…

en: Writing new source list
sv: Skriver ny källista

en: Source list entries for this disc are:
sv: Poster i källistan för denna skiva:

en: Unable to stat %s.
sv: Kunde inte ta status på %s.

en: Invalid archive signature
sv: Ogiltig arkivsignatur

en: Error reading archive member header
sv: Fel vid läsning av rubrik för arkivdel

en: Invalid archive member header
sv: Ogiltigt arkivdelsrubrik

en: Archive is too short
sv: Arkivet är för kort

en: Failed to read the archive headers
sv: Misslyckades med att läsa arkivrubriker

en: Unable to stat the mount point %s
sv: Kunde inte ta status på monteringspunkten %s

en: Failed to stat the cdrom
sv: Kunde inte ta status på cd-romen

en: Command line option '%c' [from %s] is not understood in combination with the other options.
sv: Kommandoradsflaggan ”%c” [från %s] förstås inte tillsammans med de andra flaggorna.

en: Command line option %s is not understood in combination with the other options
sv: Kommandoradsflaggan %s förstås inte tillsammans med de andra flaggorna

en: Command line option %s is not boolean
sv: Kommandoradsflaggan %s är inte boolesk

en: Option %s requires an argument.
sv: Flaggan %s kräver ett argument.

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
sv: Flaggan %s: Den angivna konfigurationsposten måste innehålla ett =<värde>.

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
sv: Flaggan %s kräver ett heltalsargument, inte ”%s”

en: Option '%s' is too long
sv: Flaggan ”%s” är för lång

en: Sense %s is not understood, try true or false.
sv: Förstår inte %s, prova med ”true” eller ”false”.

en: Invalid operation %s
sv: Felaktig åtgärd %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
sv: Okänd typförkortning: ”%c”

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
sv: Syntaxfel %s:%u: Block börjar utan namn.

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
sv: Syntaxfel %s:%u: Felformat märke

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
sv: Syntaxfel %s:%u: Överflödigt skräp efter värde

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
sv: Syntaxfel %s:%u: Direktiv kan endast utföras på toppnivån

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
sv: Syntaxfel %s:%u: För många nästlade inkluderingar

en: Syntax error %s:%u: Included from here
sv: Syntaxfel %s:%u: Inkluderad härifrån

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
sv: Syntaxfel %s:%u: Direktivet ”%s” stöds inte

en: Syntax error %s:%u: clear directive requires an option tree as argument
sv: Syntaxfel %s:%u: clear-direktivet kräver ett flaggträd som argument

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
sv: Syntaxfel %s:%u: Överflödigt skräp vid filens slut

note: TRANSLATOR: This is a warning level displayed before the message
en: Error:
sv: Fel:

note: TRANSLATOR: This is a warning level displayed before the message
en: Warning:
sv: Varning:

note: TRANSLATOR: This is a warning level displayed before the message
en: Notice:
sv: Notis:

en: Audit:
sv: Granskning:

note: TRANSLATOR: This is a warning level displayed before the message
en: Debug:
sv: Felsökning:

en: Cannot find a configured compressor for '%s'
sv: Kan inte hitta konfigurerad komprimerare för ”%s”

en: Corrupted archive
sv: Skadat arkiv

en: Tar checksum failed, archive corrupted
sv: Tar-kontrollsumma misslyckades, arkivet skadat

en: Unknown TAR header type %u
sv: Okänd TAR-rubriktyp %u

en: Problem unlinking the file %s
sv: Problem med att avlänka filen %s

en: Not using locking for read only lock file %s
sv: Använder inte låsning för skrivskyddade låsfilen %s

en: Could not open lock file %s
sv: Kunde inte öppna låsfilen %s

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
sv: Använder inte låsning för nfs-monterade låsfilen %s

en: Could not get lock %s. It is held by process %d
sv: Kunde inte erhålla låset %s. Det hålls av process %d

en: Could not get lock %s. It is held by process %d (%s)
sv: Kunde inte erhålla låset %s. Det hålls av process %d (%s)

en: Could not get lock %s
sv: Kunde inte erhålla låset %s

en: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
sv: Observera att ta bort låsfilen inte är en lösning och kan ödelägga ditt system.

en: List of files can't be created as '%s' is not a directory
sv: Lista över filer kan inte skapas eftersom ”%s” inte är en katalog

en: Ignoring '%s' in directory '%s' as it is not a regular file
sv: Ignorerar ”%s” i katalogen ”%s” eftersom det inte är en vanlig fil

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has no filename extension
sv: Ignorerar filen ”%s” i katalogen ”%s” eftersom den inte har en filändelse

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has an invalid filename extension
sv: Ignorerar filen ”%s” i katalogen ”%s” eftersom den har en ogiltig filändelse

en: Waited for %s but it wasn't there
sv: Väntade på %s men den fanns inte där

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
sv: Underprocessen %s råkade ut för ett segmenteringsfel.

en: Sub-process %s received signal %u.
sv: Underprocessen %s tog emot signal %u.

note: we forward the statuscode, so don't generate a message on the fd in this case
en: Sub-process %s returned an error code (%u)
sv: Underprocessen %s svarade med en felkod (%u)

en: Sub-process %s exited unexpectedly
sv: Underprocessen %s avslutades oväntat

en: Read error
sv: Läsfel

en: Write error
sv: Skrivfel

en: Problem closing the gzip file %s
sv: Problem med att stänga gzip-filen %s

en: Unexpected end of file
sv: Oväntat filslut

en: Failed to create subprocess IPC
sv: Misslyckades med att skapa underprocess-IPC

en: Failed to exec compressor
sv: Misslyckades med att starta komprimerare

en: Could not open file %s
sv: Kunde inte öppna filen %s

en: Could not open file descriptor %d
sv: Kunde inte öppna filhandtag %d

en: read, still have %llu to read but none left
sv: läsning, har fortfarande %llu att läsa men ingenting finns kvar

en: write, still have %llu to write but couldn't
sv: skrivning, har fortfarande %llu att skriva men kunde inte

en: Problem closing the file %s
sv: Problem med att stänga filen %s

en: Problem renaming the file %s to %s
sv: Problem med att byta namn på filen %s till %s

en: Problem syncing the file
sv: Problem med att synkronisera filen

en: Unable to mkstemp %s
sv: Kunde inte anropa mkstemp för %s

en: Unable to write to %s
sv: Kunde inte skriva till %s

en: Can't mmap an empty file
sv: Kan inte utföra mmap på en tom fil

en: Couldn't make mmap of %llu bytes
sv: Kunde inte utföra mmap på %llu byte

en: Couldn't duplicate file descriptor %i
sv: Kunde inte duplicera filhandtag %i

en: Unable to close mmap
sv: Kunde inte stänga mmap

en: Unable to synchronize mmap
sv: Kunde inte synkronisera mmap

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
sv: Kunde inte utföra mmap på %lu byte

en: Failed to truncate file
sv: Misslyckades med att kapa av filen

en: Dynamic MMap ran out of room. Please increase the size of APT::Cache-Start. Current value: %lu. (man 5 apt.conf)
sv: Dynamisk MMap fick slut på utrymme. Öka storleken för APT::Cache-Start. Aktuellt värde: %lu. (man 5 apt.conf)

en: Unable to increase the size of the MMap as the limit of %lu bytes is already reached.
sv: Kunde inte öka storleken för MMap eftersom gränsen på %lu byte redan har uppnåtts.

en: Unable to increase size of the MMap as automatic growing is disabled by user.
sv: Kunde inte öka storleken för MMap eftersom automatisk växt har inaktiverats av användaren.

en: %s: Credentials for %s match, but the protocol is not encrypted. Annotate with %s:// to use.
sv: %s: Vitsorden för %s stämmer, men protokollet är inte krypterat. Förse med %s:// för att använda.

en: %c%s... Error!
sv: %c%s… Fel!

en: %c%s... Done
sv: %c%s… Färdig

en: ...
sv: …

en: %c%s... %u%%
sv: %c%s… %u%%

en: Selection %s not found
sv: Valet %s hittades inte

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
sv: Detta är inte ett giltigt DEB-arkiv, delen ”%s” saknas

en: Internal error, could not locate member %s
sv: Internt fel, kunde inta hitta delen %s

en: Unparsable control file
sv: Kunde inte tolka control-filen

en: Could not read meta data from %s
sv: Kunde inte läsa metadata från %s

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; another identifier like Contents; filename and linenumber of the sources.list entry currently parsed
en: Target %s wants to acquire the same file (%s) as %s from source %s
sv: Målet %s önskar hämta samma fil (%s) som %s från källan %s

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; filename and linenumber of two sources.list entries
en: Target %s (%s) is configured multiple times in %s and %s
sv: Målet %s (%s) är konfigurerat flera gånger i %s och %s

en: Unable to parse Release file %s
sv: Kunde inte tolka Release-filen %s

en: No sections in Release file %s
sv: Inga sektioner i Release-filen %s

en: No Hash entry in Release file %s
sv: Ingen Hash-post i Release-filen %s

en: No Hash entry in Release file %s which is considered strong enough for security purposes
sv: Ingen Hash-post i Release-filen %s som anses vara stark nog för säkerhetsmässiga syften.

en: Invalid '%s' entry in Release file %s
sv: Ogiltig ”%s”-post i Release-filen %s

note: TRANSLATOR: The first is an option name from sources.list manpage, the other two URI and Suite
en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s
sv: Motstridiga värden inställda för flaggan %s i förhållande till källan %s %s

en: Invalid value set for option %s regarding source %s %s (%s)
sv: Ogiltigt värde för flaggan %s i förhållande till källan %s %s (%s)

en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s: %s != %s
sv: Motstridiga värden inställda för flaggan %s i förhållande till källan %s %s: %s != %s

en: Unable to parse package file %s (%d)
sv: Kunde inte tolka paketfilen %s (%d)

en: Waiting for cache lock: %s
sv: Väntar på cachelås: %s

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), is another process using it?
sv: Kunde inte låsa dpkg-framändelåset (%s), använder en annan process det?

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), are you root?
sv: Kunde inte låsa dpkg-framändelåset (%s), är du root?

note: TRANSLATORS: the %s contains the recovery command, usually dpkg --configure -a
en: dpkg was interrupted, you must manually run '%s' to correct the problem.
sv: dpkg avbröts. Du måste köra ”%s” manuellt för att korrigera problemet.

en: Unable to lock the administration directory (%s), is another process using it?
sv: Kunde inte låsa administrationskatalogen (%s). Använder en annan process den?

en: Unable to lock the administration directory (%s), are you root?
sv: Kunde inte låsa administrationskatalogen (%s). Är du root?

en: Not locked
sv: Inte låst

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
sv: Förbereder %s

en: Preparing to configure %s
sv: Förbereder konfigurering av %s

en: Preparing for removal of %s
sv: Förbereder borttagning av %s

en: Preparing to completely remove %s
sv: Förbereder borttagning av hela %s

en: Noting disappearance of %s
sv: Uppmärksammar försvinnandet av %s

en: Running post-installation trigger %s
sv: Kör efterinstallationsutlösare %s

en: Installed %s
sv: Installerade %s

en: Configuring %s
sv: Konfigurerar %s

note: FIXME: use a better string after freeze
en: Directory '%s' missing
sv: Katalogen ”%s” saknas

en: Could not open file '%s'
sv: Kunde inte öppna filen ”%s”

en: Unpacking %s
sv: Packar upp %s

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: Removing %s
sv: Tar bort %s

en: Completely removing %s
sv: Tar bort hela %s

en: Completely removed %s
sv: Tog bort hela %s

en: Can not write log (%s)
sv: Kan inte skriva logg (%s)

en: Is /dev/pts mounted?
sv: Är /dev/pts monterad?

en: Operation was interrupted before it could finish
sv: Åtgärden avbröts innan den kunde slutföras

en: No apport report written because MaxReports is reached already
sv: Ingen apport-rapport skrevs därför att MaxReports redan har uppnåtts

note: check if its not a follow up error
en: dependency problems - leaving unconfigured
sv: beroendeproblem - lämnar okonfigurerad

en: No apport report written because the error message indicates its a followup error from a previous failure.
sv: Ingen apport-rapport skrevs därför att felmeddelandet indikerar att det är ett efterföljande fel från ett tidigare problem.

en: No apport report written because the error message indicates a disk full error
sv: Ingen apport-rapport skrevs därför att felmeddelandet indikerar att diskutrymmet är slut

en: No apport report written because the error message indicates a out of memory error
sv: Ingen apport-rapport skrevs därför att felmeddelandet indikerar att minnet är slut

en: No apport report written because the error message indicates an issue on the local system
sv: Ingen apport-rapport skrevs därför att felmeddelandet indikerar ett problem på det lokala systemet

en: No apport report written because the error message indicates a dpkg I/O error
sv: Ingen apport-rapport skrevs därför att felmeddelandet indikerar ett in-/ut-fel för dpkg

en: Building dependency tree
sv: Bygger beroendeträd

en: Candidate versions
sv: Kandiderande versioner

en: Dependency generation
sv: Beroendegenerering

en: Reading state information
sv: Läser tillståndsinformation

en: Failed to open StateFile %s
sv: Misslyckades med att öppna StateFile %s

en: Failed to write temporary StateFile %s
sv: Misslyckades med att skriva temporär StateFile %s

en: Failed to write file %s
sv: Misslyckades med att skriva filen %s

en: Failed to close file %s
sv: Misslyckades med att stänga filen %s

en: Send scenario to solver
sv: Skicka scenario till lösare

en: Send request to solver
sv: Skicka förfrågan till lösare

en: Prepare for receiving solution
sv: Förbered för att motta lösning

en: External solver failed without a proper error message
sv: Extern lösare misslyckades utan något informativt felmeddelande

en: Calculating upgrade
sv: Beräknar uppgradering

en: Execute external solver
sv: Kör extern lösare

en: Execute external planner
sv: Kör extern planerare

en: Send request to planner
sv: Skicka förfrågan till planerare

en: Send scenario to planner
sv: Skicka scenario till planerare

en: External planner failed without a proper error message
sv: Extern planerare misslyckades utan något informativt felmeddelande

en: Wrote %i records.
sv: Skrev %i poster.

en: Wrote %i records with %i missing files.
sv: Skrev %i poster med %i saknade filer.

en: Wrote %i records with %i mismatched files
sv: Skrev %i poster med %i filer som inte stämmer

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
sv: Skrev %i poster med %i saknade filer och %i filer som inte stämmer

en: Can't find authentication record for: %s
sv: Kan inte hitta autentiseringspost för: %s

en: Hash mismatch for: %s
sv: Hash-kontrollsumman stämmer inte för: %s

en: Packaging system '%s' is not supported
sv: Paketsystemet ”%s” stöds inte

en: Unable to determine a suitable packaging system type
sv: Kunde inte fastställa en lämplig paketsystemstyp

en: Progress: [%3li%%]
sv: Förlopp: [%3li%%]

note: send status information that we are about to fork dpkg
en: Running dpkg
sv: Kör dpkg

en: Could not perform immediate configuration on '%s'. Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (%d)
sv: Kunde inte genomföra omedelbar konfiguration på ”%s”. Se man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure för information. (%d)

en: Could not configure '%s'.
sv: Kunde inte konfigurera ”%s”.

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
sv: För att genomföra installationen måste det systemkritiska paketet %s tillfälligt tas bort på grund av en beroendespiral i Conflicts/Pre-Depends. Detta är oftast en dålig idé, men om du verkligen vill göra det kan du aktivera flaggan ”APT::Force-LoopBreak”.

en: Empty package cache
sv: Paketcachen är tom

en: The package cache file is corrupted
sv: Paketcachefilen är skadad

en: The package cache file is an incompatible version
sv: Paketcachefilens version är inkompatibel

en: This APT does not support the versioning system '%s'
sv: Denna APT saknar stöd för versionssystemet ”%s”

en: The package cache was built for different architectures: %s vs %s
sv: Paketcachen byggdes för andra arkitekturer: %s gentemot %s

en: The package cache file is corrupted, it has the wrong hash
sv: Paketcachefilen är skadad, den har fel hash-värde

en: Depends
sv: Beroende av

en: PreDepends
sv: Förberoende av

en: Suggests
sv: Föreslår

en: Conflicts
sv: Står i konflikt med

en: Recommends
sv: Rekommenderar

en: Replaces
sv: Ersätter

en: Breaks
sv: Gör sönder

en: Enhances
sv: Utökar

en: Obsoletes
sv: Föråldrar

en: important
sv: viktigt

en: required
sv: nödvändigt

en: optional
sv: valfri

en: Cache has an incompatible versioning system
sv: Cachen har ett inkompatibelt versionssystem

note: TRANSLATOR: The first placeholder is a package name, the other two should be copied verbatim as they include debug info
en: Error occurred while processing %s (%s%d)
sv: Fel uppstod vid hantering av %s (%s%d)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
sv: Grattis, du överskred antalet paketnamn som denna APT kan hantera.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
sv: Grattis, du överskred antalet versioner som denna APT kan hantera.

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
sv: Grattis, du överskred antalet beskrivningar som denna APT kan hantera.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
sv: Grattis, du överskred antalet beroenden som denna APT kan hantera.

en: Reading package lists
sv: Läser paketlistor

en: IO Error saving source cache
sv: In-/utfel vid lagring av källcache

en: Index file type '%s' is not supported
sv: Indexfiler av typ ”%s” stöds inte

en: The value '%s' is invalid for APT::Default-Release as such a release is not available in the sources
sv: Värdet ”%s” är ogiltigt för APT::Default-Release eftersom ingen sådan utgåva är tillgänglig i källorna

en: Invalid record in the preferences file %s, no Package header
sv: Ogiltig post i konfigurationsfilen %s, ”Package”-rubriken saknas

en: Did not understand pin type %s
sv: Förstod inte nåltypen %s

en: %s: The special 'Pin-Priority: %s' can only be used for 'Package: *' records
sv: %s: Den speciella ”Pin-Priority: %s” kan endast användas för ”Package: *”-poster

en: %s: Value %s is outside the range of valid pin priorities (%d to %d)
sv: %s: Värdet %s är utanför intervallet för giltiga fastnålningsprioriteter (%d till %d)

en: No priority (or zero) specified for pin
sv: Prioritet ej angiven (eller noll) för nål

note: TRANSLATOR: %u is a line number, the first %s is a filename of a file with the extension "second %s" and the third %s is a unique identifier for bugreports
en: Malformed entry %u in %s file %s (%s)
sv: Felaktig post %u i %s-filen %s (%s)

en: Malformed line %u in source list %s (type)
sv: Rad %u i källistan %s har fel format (typ)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
sv: Typ ”%s” är inte känd på rad %u i källistan %s

en: Malformed stanza %u in source list %s (type)
sv: Stycket %u i källistan %s har fel format (typ)

en: Type '%s' is not known on stanza %u in source list %s
sv: Typen ”%s” är inte känd i post %u i källistan %s

en: Unsupported file %s given on commandline
sv: Filen %s som angavs på kommandoraden stöds ej

en: You must put some 'deb-src' URIs in your sources.list
sv: Du måste lägga till några ”deb-src”-URI:er i din sources.list

en: Cannot convert %s to integer: out of range
sv: Kan inte omvandla %s till heltal: utanför intervallet

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
sv: Vissa indexfiler kunde inte hämtas. De har ignorerats eller så har de gamla använts istället.

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed before unchanged files in 'apt-get update'
en: Hit:%lu %s
sv: Bra:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
sv: Läs:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download and the error is critical (compare "Ign:")
en: Err:%lu %s
sv: Fel:%lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
sv: Hämtade %sB på %s (%sB/s)

en:  [Working]
sv:  [Arbetar]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press [Enter]
sv: Mediabyte: Mata in skivan med etiketten
     ”%s”
    i enheten ”%s” och tryck på [Retur]

en: Do you want to accept these changes and continue updating from this repository?
sv: Vill du godta dessa ändringar och fortsätta uppdatera från detta förråd?

en: Correcting dependencies...
sv: Korrigerar beroenden…

en:  failed.
sv:  misslyckades.

en: Unable to correct dependencies
sv: Kunde inte korrigera beroenden

en: Unable to minimize the upgrade set
sv: Kunde inte minimera uppgraderingsuppsättningen

en:  Done
sv:  Färdig

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
sv: Du bör köra ”apt --fix-broken install” för att korrigera dessa.

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
sv: Otillfredsställda beroenden. Prova med ”apt --fix-broken install” utan paket (eller ange en lösning).

en: Sorting
sv: Sorterar

en: Note, selecting '%s' for task '%s'
sv: Observera, väljer ”%s” för funktionen ”%s”

en: Note, selecting '%s' for glob '%s'
sv: Observera, väljer ”%s” för jokermönstret ”%s”

en: Note, selecting '%s' for regex '%s'
sv: Observera, väljer ”%s” för det reguljära uttrycket ”%s”

en: Package %s is a virtual package provided by:
sv: Paketet %s är ett virtuellt paket som tillhandahålls av:

en:  [Installed]
sv:  [Installerat]

en:  [Not candidate version]
sv:  [Inte kandidatversion]

en: You should explicitly select one to install.
sv: Du bör uttryckligen ange ett att installera.

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
sv: Paketet %s är inte tillgängligt, men ett annat paket hänvisar till det.
    Det kan betyda att paketet saknas, har blivit föråldrat eller endast
    är tillgängligt från andra källor

en: However the following packages replace it:
sv: Dock kan följande paket ersätta det:

en: Package '%s' has no installation candidate
sv: Paketet ”%s” har ingen installationskandidat

en: Virtual packages like '%s' can't be removed
sv: Virtuella paket som ”%s” kan inte tas bort

note: TRANSLATORS: Note, this is not an interactive question
en: Package '%s' is not installed, so not removed. Did you mean '%s'?
sv: Paketet ”%s” är inte installerat, så det tas inte bort. Menade du ”%s”?

en: Package '%s' is not installed, so not removed
sv: Paketet ”%s” är inte installerat, så det tas inte bort

en: Note, selecting '%s' instead of '%s'
sv: Observera, väljer ”%s” istället för ”%s”

en: Most used commands:
sv: Vanligaste kommandona:

en: See %s for more information about the available commands.
sv: Se %s för mer information om tillgängliga kommandon.

en: Configuration options and syntax is detailed in apt.conf(5).
    Information about how to configure sources can be found in sources.list(5).
    Package and version choices can be expressed via apt_preferences(5).
    Security details are available in apt-secure(8).
sv: Konfigurationsflaggor och –syntax beskrivs i apt.conf(5).
    Information om hur du konfigurerar källor hittas i sources.list(5).
    Paket- och versionsval kan uttryckas genom apt_preferences(5).
    Säkerhetsinformation finns i apt-secure(8).

en: This APT has Super Cow Powers.
sv: Denna APT har Speciella Ko-Krafter.

en: This APT helper has Super Meep Powers.
sv: Denna APT-hjälpare har speciella Meep-krafter.

en: --force-yes is deprecated, use one of the options starting with --allow instead.
sv: --force-yes rekommenderas inte, använd en av flaggorna som börjar med --allow istället.

en: No packages found
sv: Inga paket hittades

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
sv: VARNING: Följande paket kunde inte autentiseras!

en: Authentication warning overridden.
sv: Autentiseringsvarning åsidosatt.

en: Some packages could not be authenticated
sv: Några av paketen kunde inte autentiseras

en: Install these packages without verification?
sv: Installera dessa paket utan verifiering?

en: There were unauthenticated packages and -y was used without --allow-unauthenticated
sv: Hittade oautentiserade paket och -y användes utan --allow-unauthenticated

en: Couldn't determine free space in %s
sv: Kunde inte fastställa ledigt utrymme i %s

en: You don't have enough free space in %s.
sv: Du har inte tillräckligt mycket ledigt utrymme i %s.

en: Unable to lock the download directory
sv: Kunde inte låsa hämtningskatalogen

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
sv: Några paket kunde inte installeras. Det kan betyda att du har begärt
    en omöjlig situation eller, om du använder den instabila utgåvan
    att några nödvändiga paket ännu inte har skapats eller flyttats
    ut från ”Incoming”.

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
sv: Följande information kan vara till hjälp för att lösa situationen:

en: Broken packages
sv: Trasiga paket

en: Unmerged usr is no longer supported, use usrmerge to convert to a merged-usr system.
sv: Ej sammanslagen usr stöds inte längre, använd usrmerge för att konvertera till system med sammanslaget usr.

note: TRANSLATORS: %s is a url to a page describing merged-usr (bookworm release notes)
en: See %s for more details.
sv: Se %s för ytterligare detaljer.

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt update or try with --fix-missing?
sv: Vissa arkiv kunde inte hämtas. Prova att köra ”apt update” eller med --fix-missing.

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
sv: Internt fel. InstallPackages anropades med trasiga paket!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
sv: Paketen måste tas bort men ”Remove” är inaktiverat.

en: Essential packages were removed and -y was used without --allow-remove-essential.
sv: Systemkritiska paket togs bort och -y användes utan --allow-remove-essential.

en: Packages were downgraded and -y was used without --allow-downgrades.
sv: Paket nedgraderades och -y användes utan --allow-downgrades.

en: Held packages were changed and -y was used without --allow-change-held-packages.
sv: Fasthållna paket ändrades -y användes utan --allow-change-held-packages.

en: Internal error, Ordering didn't finish
sv: Internt fel. Sorteringen färdigställdes inte

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
sv: Konstigt… storlekarna stämde inte överens, skicka e-post till apt@packages.debian.org

en:   Download size: %sB / %sB
sv:   Hämtningsstorlek: %sB / %sB

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
sv: Behöver hämta %sB/%sB arkiv.

en:   Download size: %sB
sv:   Hämtningsstorlek: %sB

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
sv: Behöver hämta %sB arkiv.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
sv: Efter denna åtgärd kommer ytterligare %sB utrymme användas på disken.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Space needed: %sB / %sB available
sv: Nödvändigt utrymme: %sB / %sB tillgängligt

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: More space needed than available: %sB > %sB, installation may fail
sv: Behöver mer plats än tillgängligt: %sB > %sB, installationen kan misslyckas

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB - The first %s is the location of the boot directory (determined from Dir::Boot), and it tells the space being needed there. (We have two spaces to 
en: in %s:  %sB / %sB available
sv: i %s:  %sB / %sB tillgängligt

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB The first %s is the location of the boot directory (determined from Dir::Boot)
en: More space needed in %s than available: %sB > %sB, installation may fail
sv: Behöver mer plats i %s än tillgängligt: %sB > %sB, installationen kan misslyckas

en: Space needed: %sB
sv: Nödvändigt utrymme: %sB

en:   Freed space: %sB
sv:   Frigjort utrymme: %sB

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: After this operation, %sB disk space will be freed.
sv: Efter denna åtgärd kommer %sB att frigöras på disken.

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
sv: ”Trivial Only” angavs, men detta är inte en trivial handling.

en: Removing essential system-critical packages is not permitted. This might break the system.
sv: Tillåter inte ta bort nödvändiga systemkritiska paket. Detta kan ödelägga systemet.

en: Continue anyway?
sv: Fortsätta ändå?

en: Continue?
sv: Fortsätta?

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Abort.
sv: Avbryter.

en: Some files failed to download
sv: Misslyckades med att hämta vissa filer

en: Download complete and in download only mode
sv: Hämtningen färdig i ”endast-hämta”-läge

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
sv: --fix-missing och mediabyte stöds inte för tillfället

en: Unable to correct missing packages.
sv: Kunde inte korrigera saknade paket.

en: Aborting install.
sv: Avbryter installationen.

en: The following package disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages: | The following packages disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages:
sv[0]: Följande paket har försvunnit från ditt system eftersom
    alla filer har skrivits över av andra paket:
sv[1]: Följande paket har försvunnit från ditt system eftersom
    alla filer har skrivits över av andra paket:

en: Note: This is done automatically and on purpose by dpkg.
sv: Observera: Detta sker med automatik och vid behov av dpkg.

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
sv: Det är inte meningen att vi ska ta bort något, kan inte starta AutoRemover

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
sv: Hmm, det verkar som AutoRemover förstörde något som verkligen
    inte skulle hända. Skicka in en felrapport mot paketet apt.

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
sv: Internt fel, AutoRemover förstörde något

en: Use '%s' to remove it. | Use '%s' to remove them.
sv[0]: Använd ”%s” för att ta bort det.
sv[1]: Använd ”%s” för att ta bort dem.

en: The following package was automatically installed and is no longer required: | The following packages were automatically installed and are no longer required:
sv[0]: Följande paket har installerats automatiskt och är inte längre nödvändigt:
sv[1]: Följande paket har installerats automatiskt och är inte längre nödvändiga:

en: %lu package was automatically installed and is no longer required.
     | %lu packages were automatically installed and are no longer required.
sv[0]: %lu paket blev installerat automatiskt och är inte längre nödvändigt.
sv[1]: %lu paket blev installerade automatiskt och är inte längre nödvändiga.

en: Suggested packages:
sv: Föreslagna paket:

en: Recommended packages:
sv: Rekommenderade paket:

en: The following additional packages will be installed:
sv: Följande ytterligare paket kommer att installeras:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
sv: Hoppar över %s, det är redan installerat och uppgradering har inte valts.

en: Skipping %s, it is not installed and only upgrades are requested.
sv: Hoppar över %s, det är inte installerat och endast uppgraderingar har begärts.

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
sv: Ominstallation av %s är inte möjlig, det kan inte hämtas.

note: TRANSLATORS: First string is package name, second is version
en: %s is already the newest version (%s).
sv: %s är redan den senaste versionen (%s).

en: %s set to manually installed.
sv: %s är satt till manuellt installerad.

en: Selected version '%s' (%s) for '%s'
sv: Valde version ”%s” (%s) för ”%s”

en: Selected version '%s' (%s) for '%s' because of '%s'
sv: Valde version ”%s” (%s) för ”%s” på grund av ”%s”

en: Listing
sv: Listar

en: There is %i additional version. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional versions. Please use the '-a' switch to see them.
sv[0]: Det finns %i ytterligare version. Använd växeln ”-a” för att se den.
sv[1]: Det finns %i ytterligare versioner. Använd växeln ”-a” för att se dem.

note: TRANSLATORS: placeholder is a binary name like apt or apt-get
en: NOTE: This is only a simulation!
          %s needs root privileges for real execution.
          Keep also in mind that locking is deactivated,
          so don't depend on the relevance to the real current situation!
sv: OBSERVERA: Detta är endast en simulering!
               %s behöver root-privilegier för verklig körning.
               Tänk också på att låsningen är inaktiverad, så
               förlita dig inte på relevansen till den verkliga situationen!

en: unknown
sv: okänd

en: [installed,upgradable to: %s]
sv: [installerat,uppgraderingsbart till: %s]

en: [installed,local]
sv: [installerat,lokalt]

en: [installed,auto-removable]
sv: [installerat,automatiskt borttagbart]

en: [installed,automatic]
sv: [installerat,automatiskt]

en: [installed]
sv: [installerat]

en: [upgradable from: %s]
sv: [uppgraderingsbart från: %s]

en: [residual-config]
sv: [kvarvarande-inställning]

en: but %s is installed
sv: men %s är installerat

en: but %s is to be installed
sv: men %s kommer att installeras

en: but it is not installable
sv: men det kan inte installeras

en: but it is a virtual package
sv: men det är ett virtuellt paket

en: but it is not going to be installed
sv: men det kommer inte att installeras

en: but it is not installed
sv: men det är inte installerat

en:  or
sv:  eller

en: The following packages have unmet dependencies:
sv: Följande paket har beroenden som inte kan tillfredsställas:

en: Unsatisfied dependencies:
sv: Otillfredsställda beroenden:

en: The following NEW packages will be installed:
sv: Följande NYA paket kommer att installeras:

en: Installing:
sv: Installerar:

en: Installing dependencies:
sv: Installerar beroenden:

en: REMOVING:
sv: TAR BORT:

en: The following packages will be REMOVED:
sv: Följande paket kommer att TAS BORT:

en: The following upgrades have been deferred due to phasing:
sv: Följande uppgraderingar har skjutits upp på grund av fasning:

en: Not upgrading yet due to phasing:
sv: Uppgraderar inte ännu på grund av fasning:

en: Not upgrading:
sv: Uppgraderar inte:

en: The following packages have been kept back:
sv: Följande paket har hållits tillbaka:

en: The following packages will be upgraded:
sv: Följande paket kommer att uppgraderas:

en: Upgrading:
sv: Uppgraderar:

en: DOWNGRADING:
sv: NEDGRADERAR:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
sv: Följande paket kommer att NEDGRADERAS:

en: Changing held packages:
sv: Ändrar kvarhållna paket:

en: The following held packages will be changed:
sv: Följande tillbakahållna paket kommer att ändras:

en: %s (due to %s)
sv: %s (på grund av %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
sv: VARNING: Följande systemkritiska paket kommer att tas bort.
    Detta bör INTE genomföras såvida du inte vet exakt vad du gör!

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
sv: %lu att uppgradera, %lu att nyinstallera,

en: Upgrading: %lu, Installing: %lu,
sv: Uppgraderar: %lu, Installerar: %lu,

en: %lu reinstalled,
sv: %lu att installera om,

en: Reinstalling: %lu,
sv: Ominstallerar: %lu,

en: %lu downgraded,
sv: %lu att nedgradera,

en: Downgrading: %lu,
sv: Nedgraderar: %lu,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
sv: %lu att ta bort och %lu att inte uppgradera.

en: Removing: %lu, Not Upgrading: %lu
sv: Tar bort: %lu, Uppgraderar inte: %lu

en: %lu not fully installed or removed.
sv: %lu är inte helt installerade eller borttagna.

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to Y[es] e.g. "Do you want to continue? [Y/n] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [Y/n]
sv: [J/n]

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to N[o] e.g. "Should this file be removed? [y/N] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [y/N]
sv: [j/N]

note: TRANSLATOR: "Yes" answer printed for a yes/no question if --assume-yes is set
en: Y
sv: J

en: You must give at least one search pattern
sv: Du måste ange minst ett sökmönster

en: Full Text Search
sv: Fulltextsökning

en: There is %i additional record. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional records. Please use the '-a' switch to see them.
sv[0]: Det finns %i ytterligare post. Använd växeln ”-a” för att se den.
sv[1]: Det finns %i ytterligare poster. Använd växeln ”-a” för att se dem.

en: not a real package (virtual)
sv: inte ett riktigt paket (virtuellt)

en: Package files:
sv: ”Package”-filer:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
sv: Cachen är inte synkroniserad, kan inte korsreferera en paketfil

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
sv: Fastnålade paket:

note: Print the package name and the version we are forcing to
en: %s -> %s with priority %d
sv: %s -> %s med prioritet %d

en:   Installed:
sv:   Installerad:

en:   Candidate:
sv:   Kandidat:

en: (none)
sv: (ingen)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
sv:   Versionstabell:

en: phased
sv: fasad

en: Can not find a package for architecture '%s'
sv: Kan inte hitta något paket för arkitekturen ”%s”

en: Can not find a package '%s' with version '%s'
sv: Kan inte hitta något paket ”%s” med versionen ”%s”

en: Can not find a package '%s' with release '%s'
sv: Kunde inte hitta något paket ”%s” med utgåvan ”%s”

en: Picking '%s' as source package instead of '%s'
sv: Väljer ”%s” som källkodspaket istället för ”%s”

en: Can not find version '%s' of package '%s'
sv: Kan inte hitta versionen ”%s” av paketet ”%s”

en: Must specify at least one package to fetch source for
sv: Du måste ange minst ett paket att hämta källkod för

en: Unable to find a source package for %s
sv: Kunde inte hitta något källkodspaket för %s

en: NOTICE: '%s' packaging is maintained in the '%s' version control system at:
    %s
sv: OBSERVERA: paketering av ”%s” hanteras i versionshanteringssystemet ”%s” på:
    %s

en: Please use:
    %s
    to retrieve the latest (possibly unreleased) updates to the package.
sv: Använd:
    %s
    för att hämta de senaste (möjligen inte utgivna) uppdateringarna av paketet.

en: Skipping already downloaded file '%s'
sv: Hoppar över redan hämtade filen ”%s”

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
sv: Behöver hämta %sB/%sB källkodsarkiv.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
sv: Behöver hämta %sB källkodsarkiv.

en: Fetch source %s
sv: Hämtar källkoden %s

en: Failed to fetch some archives.
sv: Misslyckades med att hämta vissa arkiv.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
sv: Packar inte upp redan uppackad källkod i %s

en: Unpack command '%s' failed.
sv: Uppackningskommandot ”%s” misslyckades.

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
sv: Försäkra dig om att paketet ”dpkg-dev” är installerat.

en: Build command '%s' failed.
sv: Byggkommandot ”%s” misslyckades.

en: Unable to get build-dependency information for %s
sv: Kunde inte hämta information om byggberoenden för %s

en: %s has no build depends.
sv: %s har inga byggberoenden.

en: No architecture information available for %s. See apt.conf(5) APT::Architectures for setup
sv: Ingen arkitekturinformation tillgänglig för %s. Se apt.conf(5) APT::Architectures för inställning

en: Must specify at least one package to check builddeps for
sv: Du måste ange minst ett paket att kontrollera byggberoenden för

en: Invalid operator '%c' at offset %d, did you mean '%c%c' or '%c='? - in: %s
sv: Ogiltig operator ”%c” vid offset %d, menade du ”%c%c” eller ”%c=”? - i: %s

en: Note, using directory '%s' to get the build dependencies
sv: Observera, använder katalogen ”%s” för att få byggberoendena

en: Note, using file '%s' to get the build dependencies
sv: Observera, använder filen ”%s” för att få byggberoendena

en: Failed to process build dependencies
sv: Misslyckades med att behandla byggberoenden

en: Failed to parse %s. Edit again?
sv: Misslyckades med att tolka %s. Redigera igen?

en: Your '%s' file changed, please run 'apt-get update'.
sv: Din ”%s”-fil ändrades, kör ”apt-get update”.

en: Package %s version %s has an unmet dep:
sv: Paketet %s med version %s har ett otillfredsställt beroende:

en: The update command takes no arguments
sv: Uppdateringskommandot tar inga argument

note: TRANSLATOR: the first two are manpage references, the last the URI from a sources.list
en: Usage of %s should be preferred over embedding login information directly in the %s entry for '%s'
sv: Det rekommenderas att använda %s istället för att bädda in inloggningsinformation direkt i %s-posten för ”%s”

note: TRANSLATOR: the first is manpage reference, the last the URI from a sources.list
en: Missing Signed-By in the %s entry for '%s'
sv: Saknad Signed-By i %s-posten för ”%s”

en: %i package can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see it.
     | %i packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
sv[0]: %i paket kan uppgraderas. Kör ”apt list --upgradable” för att se det.
sv[1]: %i paket kan uppgraderas. Kör ”apt list --upgradable” för att se dem.

en: All packages are up to date.
sv: Alla paket är uppdaterade.

en: %s does not take any arguments
sv: %s tar inga argument

en: Total package names:
sv: Totalt antal paketnamn:

en: Total package structures:
sv: Totala paketstrukturer:

en:   Normal packages:
sv:   Vanliga paket:

en:   Pure virtual packages:
sv:   Helt virtuella paket:

en:   Single virtual packages:
sv:   Enstaka virtuella paket:

en:   Mixed virtual packages:
sv:   Blandade virtuella paket:

en:   Missing:
sv:   Saknade:

en: Total distinct versions:
sv: Totalt antal olika versioner:

en: Total distinct descriptions:
sv: Totalt antal olika beskrivningar:

en: Total dependencies:
sv: Totalt antal beroenden:

en: Total ver/file relations:
sv: Totalt antal version/filrelationer:

en: Total Desc/File relations:
sv: Totalt antal beskrivning/filrelationer:

en: Total Provides mappings:
sv: Totalt antal tillhandahållningsmarkeringar:

en: Total globbed strings:
sv: Totalt antal sökmönstersträngar:

en: Total slack space:
sv: Totalt bortkastat utrymme:

en: Total space accounted for:
sv: Totalt utrymme som kan redogöras för:

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark showauto' instead.
sv: Detta kommando är föråldrat. Använd ”apt-mark showauto” istället.

en: Usage: apt-cache [options] command
           apt-cache [options] show pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-cache queries and displays available information about installed
    and installable packages. It works exclusively on the data acquired
    into the local cache via the 'update' command of e.g. apt-get. The
    displayed information may therefore be outdated if the last update was
    too long ago, but in exchange apt-cache works independently of the
    availability of the configured sources (e.g. offline).
sv: Användning: apt-cache [flaggor] kommando
                apt-cache [flaggor] show paket1 [paket2 …]
    
    apt-cache efterfrågar och visar tillgänglig information om installerade
    och installerbara paket. Det jobbar helt och hållet på data hämtat till
    den lokala cachen med kommandot ”update” i t.ex. apt-get. Den visade
    information kan därför vara föråldrad och den senaste uppdateringen
    gjordes för länge sedan, men apt-cache fungerar däremot oavsett om de
    konfigurerade källorna är tillgängliga (t.ex. utan nätverk).

en: Show source records
sv: Visa källkodsposter

en: Search the package list for a regex pattern
sv: Sök i paketlistan med ett reguljärt uttryck

en: Show raw dependency information for a package
sv: Visa rå information om beroenden för ett paket

en: Show reverse dependency information for a package
sv: Visa information om omvända beroenden för ett paket

en: Show a readable record for the package
sv: Visa en läsbar post för paketet

en: List the names of all packages in the system
sv: Lista namnen på alla paket i systemet

en: Show policy settings
sv: Visa policyinställningar

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 5.0.3 Disk 1'
sv: Ange ett namn för denna skiva, exempelvis ”Debian 5.0.3 Disk 1”

en: Please insert a Disc in the drive and press [Enter]
sv: Mata in en skiva i enheten och tryck på [Retur]

en: Failed to mount '%s' to '%s'
sv: Misslyckades med att montera ”%s” till ”%s”

en: No CD-ROM could be auto-detected or found using the default mount point.
    You may try the --cdrom option to set the CD-ROM mount point.
    See 'man apt-cdrom' for more information about the CD-ROM auto-detection and mount point.
sv: Ingen cd-rom kunde upptäckas automatiskt eller hittas på standardplatsen för montering.
    Du kan pröva flaggan --cdrom för att ställa in monteringsplatsen för cd-rom.
    Se ”man apt-cdrom” för vidare information om automatisk upptäckt samt monteringsplats för cd-rom.

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
sv: Upprepa proceduren för resten av cd-skivorna i din uppsättning.

en: Usage: apt-cdrom [options] command
    
    apt-cdrom is used to add CDROM's, USB flashdrives and other removable
    media types as package sources to APT. The mount point and device
    information is taken from apt.conf(5), udev(7) and fstab(5).
sv: Användning: apt-cdrom [flaggor] kommando
    
    apt-cdrom används för att lägga till CDROM:ar, USB-minnen och andra
    borttagbara mediatyper som paketkällor för APT. Monteringspunkten
    och enhetsinformationen hämtas från apt.conf(5), udev(7) och fstab(5).

en: Arguments not in pairs
sv: Argumenten gavs inte parvis

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is an interface to the configuration settings used by
    all APT tools, mainly intended for debugging and shell scripting.
sv: Användning: apt-config [flaggor] kommando
    
    apt-config är ett gränssnitt mot konfigurationsinställningarna som
    används av alla APT-verktyg, huvudsakligen tänkt för felsökning
    och skalskript.

en: get configuration values via shell evaluation
sv: hämta konfigurationsvärden via skalutvärdering

en: show the active configuration setting
sv: visa aktiv konfigurationsinställning

en: Usage: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver is an interface to store an EDSP scenario in
    a file and optionally forwards it to another solver.
sv: Användning: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver är ett gränssnitt för att lagra ett EDSP-scenario
    i en fil och möjligen vidaresända den till en annan lösare.

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is used to extract config and template files
    from debian packages. It is used mainly by debconf(1) to prompt for
    configuration questions before installation of packages.
sv: Användning: apt-extracttemplates fil1 [fil2 …]
    
    apt-extracttemplates används för att hämta ut konfigurations- 
    och mallfiler från debianpaket. Det används huvudsakligen av
    debconf(1) för att ställa konfigurationsfrågor innan paket
    installeras.

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
sv: Kan inte ta reda på debconf-version. Är debconf installerat?

en: Couldn't find package %s
sv: Kunde inte hitta paketet %s

en: %s set to automatically installed.
sv: %s är satt till automatiskt installerad.

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark auto' and 'apt-mark manual' instead.
sv: Detta kommando är föråldrat. Använd ”apt-mark auto” och ”apt-mark manual” istället.

en: Internal error, problem resolver broke stuff
sv: Internt fel, problemlösaren förstörde någonting

en: Supported modules:
sv: Moduler som stöds:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a command line interface for retrieval of packages
    and information about them from authenticated sources and
    for installation, upgrade and removal of packages together
    with their dependencies.
sv: Användning: apt-get [flaggor] kommando
                apt-get [flaggor] install|remove paket1 [paket2 …]
                apt-get [flaggor] source paket1 [paket2 …]
    
    apt-get är ett kommandoradsgränssnitt för att hämta paket
    och installation om dem från autentiserade källor och för att
    installera, uppgradera och ta bort paket och deras beroenden.

en: Retrieve new lists of packages
sv: Hämta nya paketlistor

en: Perform an upgrade
sv: Genomför en uppgradering

en: Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
sv: Installera nya paket (paket är libc6, inte libc6.deb)

en: Reinstall packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
sv: Ominstallera paket (paket är libc6, inte libc6.deb)

en: Remove packages
sv: Ta bort paket

en: Remove packages and config files
sv: Ta bort paket och konfigurationsfiler

en: Remove automatically all unused packages
sv: Ta automatiskt bort alla oanvända paket

en: Distribution upgrade, see apt-get(8)
sv: Uppgradering av distributionen, se apt-get(8)

en: Follow dselect selections
sv: Följ valen från dselect

en: Configure build-dependencies for source packages
sv: Tillfredsställ byggberoenden för källkodspaket

en: Satisfy dependency strings
sv: Uppfyll beroendesträngar

en: Erase downloaded archive files
sv: Ta bort hämtade arkivfiler

en: Erase old downloaded archive files
sv: Ta bort gamla hämtade arkivfiler

en: Verify that there are no broken dependencies
sv: Kontrollera att det inte finns några trasiga beroenden

en: Download source archives
sv: Hämta källkodsarkiv

en: Download the binary package into the current directory
sv: Hämta det binära paketet till aktuell katalog

en: Download and display the changelog for the given package
sv: Hämta och visa ändringslogg för det angivna paketet

en: Need one URL as argument
sv: Behöver en URL som argument

en: Must specify at least one pair url/filename
sv: Du måste ange minst ett par bestående av url och filnamn

en: Download Failed
sv: Hämtning misslyckades

en: GetSrvRec failed for %s
sv: GetSrvRec misslyckades för %s

en: Usage: apt-helper [options] command
           apt-helper [options] cat-file file ...
           apt-helper [options] download-file uri target-path
    
    apt-helper bundles a variety of commands for shell scripts to use
    e.g. the same proxy configuration or acquire system as APT would.
sv: Användning: apt-helper [flaggor] kommando
                apt-helper [flaggor] cat-file file …
                apt-helper [flaggor] download-file uri målsökväg
    
    apt-helper innehåller flera olika kommandon som kan användas av
    skalskript för att t.ex använda samma mellanserverinställningar
    eller hämtningssystem som APT.

en: download the given uri to the target-path
sv: hämta angiven uri till målsökvägen

en: lookup a SRV record (e.g. _http._tcp.ftp.debian.org)
sv: slå upp en SRV-post (t.ex. _http._tcp.ftp.debian.org)

en: concatenate files, with automatic decompression
sv: slå ihop filer, med automatisk dekomprimering

en: detect proxy using apt.conf
sv: hitta proxy med hjälp av apt.conf

en: wait for system to be online
sv: vänta på att systemet ansluter till nätverket

en: drop privileges before running given command
sv: släpp privilegier innan angivet kommando körs

en: analyse a pattern
sv: analysera ett mönster

en: Usage: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner is an interface to use the current internal
    installation planner for the APT family like an external one,
    for debugging or the like.
sv: Användning: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner är ett gränssnitt för att använda den aktuella
    interna installationsplaneraren för APT-familjen på samma sätt som
    en extern, för felsökning eller liknande.

en: Usage: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver is an interface to use the current internal
    resolver for the APT family like an external one, for debugging or
    the like.
sv: Användning: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver är ett gränssnitt för att använda den aktuella
    interna lösaren för APT-familjen på samma sätt som en extern, för
    felsökning eller liknande.

en: %s can not be marked as it is not installed.
sv: %s kan inte markeras eftersom det inte är installerat.

en: %s was already set to manually installed.
sv: %s var redan satt till manuellt installerad.

en: %s was already set to automatically installed.
sv: %s var redan satt till automatiskt installerad.

en: No changes necessary
sv: Inga ändringar nödvändiga

en: The following packages will be marked as automatically installed:
sv: Följande paket kommer markeras som automatiskt installerade:

en: %s was already set on hold.
sv: %s var redan tillbakahållet.

en: %s was already not on hold.
sv: %s var redan ej tillbakahållet.

en: Executing dpkg failed. Are you root?
sv: Körning av dpkg misslyckades. Är du root?

en: %s set on hold.
sv: %s är satt till att hållas tillbaka.

en: Canceled hold on %s.
sv: Avbröt tillbakahållning av %s.

en: Selected %s for purge.
sv: Valde ”%s” för radering.

en: Selected %s for removal.
sv: Valde ”%s” för borttagning.

en: Selected %s for installation.
sv: Valde ”%s” för installation.

en: Usage: apt-mark [options] {auto|manual} pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-mark is a simple command line interface for marking packages
    as manually or automatically installed. It can also be used to
    manipulate the dpkg(1) selection states of packages, and to list
    all packages with or without a certain marking.
sv: Användning: apt-mark [flaggor] {auto|manual} paket1 [paket2 …]
    
    apt-mark är ett enkelt kommandoradsgränssnitt för att markera
    paket som manuellt eller automatiskt installerade. Det kan också
    användas för att ändra dpkg(1)-markeringsläge för paket, och
    för att lista alla paket med eller utan vissa markeringar.

en: Mark the given packages as automatically installed
sv: Markera de angivna paketen som automatiskt installerade

en: Mark the given packages as manually installed
sv: Markera de angivna paketen som manuellt installerade

en: Mark all dependencies of meta packages as automatically installed.
sv: Markera alla beroenden för metapaket som automatiskt installerade.

en: Mark a package as held back
sv: Markera ett paket som tillbakahållet

en: Unset a package set as held back
sv: Avmarkera ett paket som är markerat som tillbakahållet

en: Print the list of automatically installed packages
sv: Visa listan över automatiskt installerade paket

en: Print the list of manually installed packages
sv: Visa listan över manuellt installerade paket

en: Print the list of packages on hold
sv: Visa listan över tillbakahållna paket

en: Unknown package record!
sv: Okänd paketpost!

en: Usage: apt-sortpkgs [options] file1 [file2 ...]
    
    apt-sortpkgs is a simple tool to sort package information files.
    By default it sorts by binary package information, but the -s option
    can be used to switch to source package ordering instead.
sv: Användning: apt-sortpkgs [flaggor] fil1 [fil2 …]
    
    apt-sortpkgs är ett enkelt verktyg för att sortera paket-
    informationsfiler. Som standard sorterar det efter binär
    paketinformation, men flaggan -s kan användas för att byta till
    källkodspaketsortering istället.

en: Usage: apt [options] command
    
    apt is a commandline package manager and provides commands for
    searching and managing as well as querying information about packages.
    It provides the same functionality as the specialized APT tools,
    like apt-get and apt-cache, but enables options more suitable for
    interactive use by default.
sv: Användning: apt [flaggor] kommando
    
    apt är ett kommandoradspakethanterare och tillhandahåller kommandon
    för att söka och hantera såväl som efterfråga information om paket.
    Det tillhandahåller samma funktionalitet som de specialiserade
    APT-verktygen, såsom apt-get och apt-cache, men tillhandahåller
    som standard flaggor som är mer lämpliga för att användas interaktivt.

note: query
en: list packages based on package names
sv: lista paket baserat på paketnamn

en: search in package descriptions
sv: sök i paketbeskrivningar

en: show package details
sv: visa detaljer för paket

note: package stuff
en: install packages
sv: installera paket

en: reinstall packages
sv: ominstallera paket

en: remove packages
sv: ta bort paket

en: automatically remove all unused packages
sv: ta automatiskt bort alla oanvända paket

note: system wide stuff
en: update list of available packages
sv: uppdatera lista över tillgängliga paket

en: upgrade the system by installing/upgrading packages
sv: uppgradera systemet genom att installera/uppgradera paket

en: upgrade the system by removing/installing/upgrading packages
sv: uppgradera systemet genom att ta bort/installera/uppgradera paket

note: misc
en: edit the source information file
sv: redigera källinformationsfilen

en: satisfy dependency strings
sv: tillfredsställ beroendesträngar

en: Bad default setting!
sv: Felaktig standardinställning!

en: Press [Enter] to continue.
sv: Tryck på [Retur] för att fortsätta.

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
sv: Vill du ta bort eventuellt tidigare hämtade .deb-filer?

en: Some errors occurred while unpacking. Packages that were installed
sv: Det uppstod fel vid uppackning. Paketen som blev installerade kommer

en: will be configured. This may result in duplicate errors
sv: att konfigureras. Detta kan resultera i dubblettfel eller fel orsakade

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
sv: av saknade beroenden. Detta är okej, endast felen ovanför detta

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
sv: meddelande är viktiga. Försök korrigera dem och kör [I]nstallera igen

en: Merging available information
sv: Sammanfogar tillgänglig information

en: Package extension list is too long
sv: Listan över filtillägg för Packages är för lång

en: Error processing directory %s
sv: Fel vid behandling av katalogen %s

en: Source extension list is too long
sv: Listan över filtillägg för Sources är för lång

en: Error writing header to contents file
sv: Fel vid skrivning av rubrik till innehållsfil

en: Error processing contents %s
sv: Fel vid behandling av innehållet %s

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
sv: Användning: apt-ftparchive [flaggor] kommando
    Kommandon: packages binärsökväg [åsidosättningsfil [sökvägsprefix]]
               sources källsökväg [åsidosättningsfil [sökvägsprefix]]
               contents sökväg
               release sökväg
               generate konfiguration [grupper]
               clean konfiguration
    
    apt-ftparchive genererar indexfiler för Debianarkiv. Det stöder många
    former av generering, allt från helautomatiserat till funktionella
    ersättningar till dpkg-scanpackages och dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive skapar Package-filer från ett träd med .deb-filer.
    Packagefilen innehåller alla styrfälten från paketen samt MD5-hashvärdet
    och filstorlek. En åsidosättningsfil stöds för att tvinga värden på Priority
    och Section.
    
    På samma sätt skapar apt-ftparchive Sources-filer från ett träd med
    .dsc-filer. Flaggan --source-override kan användas för att ange en
    åsidosättningsfil för källkoden.
    
    Kommandona ”packages” och ”sources” bör köras från roten på trädet.
    Binärsökvägen bör peka på basen på den rekursiva sökningen och
    åsidosättningsfilen bör innehålla de framtvingade flaggorna.
    Sökvägsprefixet läggs till i filnamnsfälten om det anges. Ett exempel på
    hur programmet kan användas från Debianarkivet:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Flaggor:
      -h    Denna hjälptext
      --md5 Kontrollera generering av MD5
      -s=?  Källåsidosättningsfil
      -q    Tyst
      -d=?  Väljer den valfria cachedatabasen
      --no-delink Aktivera ”delinkning”-felsökningsläget
      --contents  Styr skapande av contents-fil
      -c=?  Läs denna konfigurationsfil
      -o=?  Ställ in en godtycklig konfigurationsflagga

en: No selections matched
sv: Inga val träffades

en: Some files are missing in the package file group `%s'
sv: Några filer saknas i paketfilsgruppen ”%s”

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
sv: DB var skadad, filen omdöpt till %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
sv: DB är gammal, försöker uppgradera %s

en: DB format is invalid. If you upgraded from an older version of apt, please remove and re-create the database.
sv: DB-formatet är ogiltigt. Ta bort och återskapa databasen om du uppgraderar från en äldre version av apt.

en: Unable to open DB file %s: %s
sv: Kunde inte öppna DB-filen %s: %s

en: Failed to read .dsc
sv: Misslyckades med att läsa .dsc

en: Archive has no control record
sv: Arkivet har ingen styrpost

en: Unable to get a cursor
sv: Kunde inte få tag i någon markör

en: realloc - Failed to allocate memory
sv: realloc - Misslyckades med att allokera minne

en: Unknown compression algorithm '%s'
sv: Okänd komprimeringsalgoritm ”%s”

en: Compressed output %s needs a compression set
sv: Komprimerade utdata %s behöver en komprimeringsuppsättning

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
sv: Misslyckades med att skapa IPC-rör till underprocess

en: Failed to fork
sv: Misslyckades med att grena process

en: Compress child
sv: Underprocess för komprimering

en: Internal error, failed to create %s
sv: Internt fel, misslyckades med att skapa %s

en: IO to subprocess/file failed
sv: In/ut för underprocess/fil misslyckades

en: Failed to read while computing MD5
sv: Misslyckades med att läsa vid beräkning av MD5

en: Failed to rename %s to %s
sv: Misslyckades med att byta namn på %s till %s

en: Unable to open %s
sv: Kunde inte öppna %s

note: skip spaces find end of word
en: Malformed override %s line %llu (%s)
sv: Felaktig åsidosättning %s rad %llu (%s)

en: Failed to read the override file %s
sv: Misslyckades med att läsa åsidosättningsfilen %s

en: Malformed override %s line %llu #1
sv: Felaktig åsidosättning %s rad %llu #1

en: Malformed override %s line %llu #2
sv: Felaktig åsidosättning %s rad %llu #2

en: Malformed override %s line %llu #3
sv: Felaktig åsidosättning %s rad %llu #3

en: W: Unable to read directory %s
sv: V: Kunde inte läsa katalogen %s

en: W: Unable to stat %s
sv: V: Kunde inte ta status på %s

en: E:
sv: F:

en: W:
sv: V:

en: E: Errors apply to file
sv: F: Felen gäller filen

en: Failed to resolve %s
sv: Misslyckades med att slå upp %s

en: Tree walking failed
sv: Trädvandring misslyckades

en: Failed to open %s
sv: Misslyckades med att öppna %s

en:  DeLink %s [%s]
sv:  Avlänka %s [%s]

en: *** Failed to link %s to %s
sv: *** Misslyckades med att länka %s till %s

en:  DeLink limit of %sB hit.
sv:  Avlänkningsgränsen på %sB nåddes.

en: Archive had no package field
sv: Arkivet har inget package-fält

en: Waiting for headers
sv: Väntar på rubriker

en: The HTTP server sent an invalid reply header
sv: Http-servern sände ett ogiltigt svarshuvud

en: Bad header line
sv: Felaktig rubrikrad

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
sv: Http-servern sände en ogiltig Content-Length-rubrik

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
sv: Http-servern sände en ogiltig Content-Range-rubrik

en: This HTTP server has broken range support
sv: Den här http-serverns stöd för delvis hämtning fungerar inte

en: Unknown date format
sv: Okänt datumformat

en: Bad header data
sv: Felaktiga data i huvud

en: Connection failed
sv: Anslutningen misslyckades

en: File has unexpected size (%llu != %llu). Mirror sync in progress?
sv: Filen har oväntad storlek (%llu != %llu). Spegelsynkning pågår?

en: Automatically disabled %s due to incorrect response from server/proxy. (man 5 apt.conf)
sv: Inaktiverade automatiskt %s på grund av felaktigt svar från server/proxy. (man 5 apt.conf)

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Unable to read the cdrom database %s
sv: Kunde inte läsa cd-rom-databasen %s

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
sv: Använd apt-cdrom för att APT ska känna igen denna cd. apt-get update kan inte användas för att lägga till skivor

en: Wrong CD-ROM
sv: Fel cd-rom

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
sv: Kunde inte avmontera cd-rom:en i %s, den kanske fortfarande används.

en: Disk not found.
sv: Skivan hittades inte.

en: File not found
sv: Filen hittades inte

note: TRANSLATOR: %s is e.g. Tor's ".onion" which would likely fail or leak info (RFC7686)
en: Direct connection to %s domains is blocked by default.
sv: Direkt anslutning till %s-domäner blockeras som standard.

en: Connected to %s (%s)
sv: Ansluten till %s (%s)

en: Connecting to %s (%s)
sv: Ansluter till %s (%s)

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
sv: Kunde inte skapa ett uttag (socket) för %s (f=%u t=%u p=%u)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
sv: Kunde inte initiera anslutningen till %s:%s (%s).

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Could not connect to %s:%s (%s).
sv: Kunde inte ansluta till %s:%s (%s).

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
sv: Kunde inte ansluta till %s:%s (%s), anslutningen överskred tidsgräns

en: Connecting to %s
sv: Ansluter till %s

en: Could not resolve '%s'
sv: Kunde inte slå upp ”%s”

en: Temporary failure resolving '%s'
sv: Temporärt fel vid uppslagning av ”%s”

en: System error resolving '%s:%s'
sv: Systemfel när ”%s:%s” slogs upp

en: Something wicked happened resolving '%s:%s' (%i - %s)
sv: Något konstigt hände när ”%s:%s” slogs upp (%i - %s)

en: Unable to connect to %s:%s:
sv: Kunde inte ansluta till %s:%s:

en: Failed to stat
sv: Misslyckades med att ta status

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
sv: Ogiltig URI, lokala URI:er får inte börja med //

en: untrusted public key algorithm: %s
sv: obetrodd algoritm för öppen nyckel: %s

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Signed file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
sv: Signerad fil är inte giltig, fick ”%s” (kräver nätverket autentisering?)

en: At least one invalid signature was encountered.
sv: Minst en ogiltig signatur träffades på.

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
sv: Internt fel: Korrekt signatur men kunde inte fastställa nyckelns fingeravtryck?!

en: Could not execute 'gpgv' to verify signature (is gnupg installed?)
sv: Kunde inte köra ”gpgv” för att verifiera signatur (är gnupg installerad?)

en: Unknown error executing gpgv
sv: Okänt fel vid körning av gpgv

note: TRANSLATORS: The second %s is the reason and is untranslated for repository owners.
en: Signature by key %s uses weak algorithm (%s)
sv: Signaturen för nyckeln %s använder en svag algoritm (%s)

en: The following signatures were invalid:
sv: Följande signaturer är ogiltiga:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
sv: Följande signaturer kunde inte verifieras för att den öppna nyckeln inte är tillgänglig:

en: Error reading from server. Remote end closed connection
sv: Fel vid läsning från server: Andra änden stängde förbindelsen

en: Error reading from server
sv: Fel vid läsning från server

en: Error writing to file
sv: Fel vid skrivning till fil

en: Select failed
sv: ”Select” misslyckades

en: Connection timed out
sv: Anslutningen överskred tidsgränsen

en: Problem hashing file
sv: Problem med att lägga filen till hashtabellen

en: Failed to set modification time
sv: Misslyckades med att ställa in ändringstid

en: Empty files can't be valid archives
sv: Tomma filer kan inte vara giltiga arkiv
