apt 1.0.5 - en to el translation catalogue (556 entries)

en: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
el: Η ενημέρωση από ένα τέτοιο αποθετήριο δεν μπορεί να γίνει με ασφάλεια και έτσι είναι απενεργοποιημένη  από πριν.

en: Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use.
el: Τα δεδομένα από ένα τέτοιο αποθετήριο δεν μπορούν να πιστοποιηθούν και άρα είναι δυνητικά επικίνδυνη η χρήση τους.

en: The repository '%s' is no longer signed.
el: Το αποθετήριο '%s' δεν είναι πλέον υπογραμμένος.

en: The repository '%s' no longer has a Release file.
el: Το αποθετήριο '%s' δεν έχει πια ένα αρχείο Release.

en: The repository '%s' is not signed.
el: Το αποθετήριο %s δεν είναι υπογραμμένο.

en: The repository '%s' does not have a Release file.
el: Το αποθετήριο '%s' δεν έχει αρχείο Release.

en: The repository '%s' provides only weak security information.
el: Το αποθετήριο '%s' παρέχει μόνο ισχνές πληροφορίες ασφαλείας.

en: Failed to readlink %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης του %s

en: Failed to stat %s
el: Αποτυχία εύρεσης της κατάστασης του %s

en: Hash Sum mismatch
el: Ανόμοιο MD5Sum

en: rename failed, %s (%s -> %s).
el: απέτυχε η μετονομασία, %s (%s -> %s).

en: Size mismatch
el: Ανόμοιο μέγεθος

en: Invalid file format
el: Άκυρη μορφή αρχείου

en: Signature error
el: Σφάλμα υπογραφής

en: Failed to fetch %s  %s
el: Αποτυχία ανάκτησης του %s   %s

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
el: Αδύνατος ο εντοπισμός ενός αρχείου για το πακέτο %s. Αυτό ίσως σημαίνει ότι χρειάζεται να διορθώσετε χειροκίνητα το πακέτο. (λόγω χαμένου αρχείου)

note: TRANSLATOR: %s=%s is sourcename=sourceversion, e.g. apt=1.1
en: Changelog unavailable for %s=%s
el: Το changelog δεν είναι διαθέσιμο για %s=%s

en: The method driver %s could not be found.
el: Ο οδηγός μεθόδου %s δεν μπορεί να εντοπιστεί.

en: Is the package %s installed?
el: Είναι εγκατεστημένο το πακέτο %s;

en: Method %s did not start correctly
el: Η μέθοδος %s δεν εκκινήθηκε σωστά

en: Please insert the disc labeled: '%s' in the drive '%s' and press [Enter].
el: Παρακαλώ εισάγετε το δίσκο με ετικέτα '%s' στη συσκευή '%s' και πατήστε [Enter].

en: Archives directory %s is missing.
el: Ο φάκελος αρχειοθηκών %s λείπει.

en: Unable to lock directory %s
el: Αδύνατο το κλείδωμα του καταλόγου %s

en: Clean of %s is not supported
el: Το καθάρισμα του %s δεν υποστηρίζεται

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση του %s

en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
el: Κατέβασμα του αρχείου %li του %li (απομένουν %s)

en: Retrieving file %li of %li
el: Λήψη αρχείου %li του %li

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
el: Το πακέτο '%s' χρειάζεται να επανεγκατασταθεί, αλλά είναι αδύνατη η εύρεση κάποιας κατάλληλης αρχείοθήκης.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
el: Σφάλμα, το pkgProblemResolver::Resolve παρήγαγε διακοπές, αυτό ίσως προκλήθηκε από κρατούμενα πακέτα.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
el: Αδύνατη η διόρθωση προβλημάτων, έχετε κρατούμενα ελαττωματικά πακέτα.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
el: Αδύνατο το άνοιγμα ή η ανάλυση των λιστών πακέτων ή του αρχείου κατάστασης.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
el: Ίσως να πρέπει να τρέξετε apt-get update για να διορθώσετε αυτά τα προβλήματα

en: The list of sources could not be read.
el: Αδύνατη η ανάγνωση της λίστας πηγών.

en: Regex compilation error - %s
el: Σφάλμα μεταγλωτισμού regex - %s

en: Couldn't find task '%s'
el: Δεν μπόρεσε να βρεθεί η εργασία '%s'

en: Couldn't find any package by regex '%s'
el: Δεν βρέθηκε κάποιο πακέτο με το regex '%s'

en: Couldn't find any package by glob '%s'
el: Δεν βρέθηκε κάποιο πακέτο με το glob '%s'

en: Unable to locate package %s
el: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου %s

en: Release '%s' for '%s' was not found
el: Η έκδοση %s για το %s δεν βρέθηκε

en: Version '%s' for '%s' was not found
el: Η έκδοση %s για το %s δεν βρέθηκε

en: Unmounting CD-ROM...
el: Αποπροσάρτηση του CD-ROM...

en: Using CD-ROM mount point %s
el: Χρησιμοποιείται το σημείο προσάρτησης %s

en: Waiting for disc...
el: Αναμονή για δίσκο...

en: Mounting CD-ROM...
el: Προσάρτηση του CD-ROM...

en: Identifying...
el: Αναγνώριση...

en: Stored label: %s
el: Αποθήκευση Ετικέτας: %s

en: Scanning disc for index files...
el: Σάρωση του δίσκου για περιεχόμενα...

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
el: Βρέθηκαν %zu κατάλογοι πακέτων, %zu κατάλογοι πηγαίων, %zu κατάλογοι μεταφράσεων και %zu υπογραφές

en: Found label '%s'
el: Εύρεση ετικέτας: %s

en: That is not a valid name, try again.
el: Αυτό δεν είναι έγκυρο όνομα, προσπαθείστε ξανά.

en: This disc is called: 
    '%s'
el: Ο δίσκος αυτός ονομάζεται: 
    '%s'

en: Copying package lists...
el: Αντιγραφή λιστών πακέτων...

en: Writing new source list
el: Eγγραφή νέας λίστας πηγών

en: Source list entries for this disc are:
el: Οι κατάλογοι με τις πηγές αυτού του δίσκου είναι:

en: Unable to stat %s.
el: Αδύνατη η εύρεση της κατάστασης του %s.

en: Invalid archive signature
el: Μη έγκυρη υπογραφή αρχειοθήκης

en: Error reading archive member header
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση της επικεφαλίδας του μέλους της αρχειοθήκης

en: Invalid archive member header
el: Μη έγκυρη επικεφαλίδα μέλος της αρχειοθήκης

en: Archive is too short
el: Η αρχειοθήκη είναι πολύ μικρή

en: Failed to read the archive headers
el: Αποτυχία ανάγνωσης των επικεφαλίδων της αρχειοθήκης

en: Unable to stat the mount point %s
el: Αδύνατη η εύρεση της κατάστασης του σημείου προσάρτησης %s

en: Failed to stat the cdrom
el: Αδύνατη η εύρεση της κατάστασης του cdrom

en: Command line option '%c' [from %s] is not understood in combination with the other options.
el: Η επιλογή γραμμής εντολών '%c' [από %s] δεν είναι κατανοητή σε συνδυασμό με άλλες επιλογές.

en: Command line option %s is not understood in combination with the other options
el: Η επιλογή γραμμής εντολών %s δεν είναι κατανοητή σε συνδυασμό με άλλες επιλογές

en: Command line option %s is not boolean
el: Η επιλογή γραμμής εντολών %s δεν είναι boolean

en: Option %s requires an argument.
el: Η επιλογή %s απαιτεί ένα όρισμα.

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
el: Επιλογή %s: Οι προδιαγραφές του αντικειμένου ρυθμίσεων απαιτούν =<val>.

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
el: Επιλογή %s: απαιτείται ένας ακέραιος αριθμός ως όρισμα, όχι '%s'

en: Option '%s' is too long
el: Η επιλογή '%s' έχει υπερβολικό μήκος

en: Sense %s is not understood, try true or false.
el: Η τιμή %s δεν είναι κατανοητή, δοκιμάστε σωστό (true) ή λάθος (false).

en: Invalid operation %s
el: Μη έγκυρη λειτουργία %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
el: Μη αναγνωρισμένος τύπος σύντμησης: '%c'

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: Το block αρχίζει χωρίς όνομα.

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: Λάθος μορφή Ετικέτας (Tag)

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: Άχρηστοι χαρακτήρες μετά την τιμή

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: Οι οδηγίες βρίσκονται μόνο στο ανώτατο επίπεδο

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: Υπερβολικός αριθμός συνδυασμένων includes

en: Syntax error %s:%u: Included from here
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: Συμπεριλαμβάνεται από εδώ

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: Μη υποστηριζόμενη εντολή '%s'

en: Syntax error %s:%u: clear directive requires an option tree as argument
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: η καθαρή οδηγία απαιτεί ένα δέντρο επιλογών ως όρισμα

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
el: Συντακτικό σφάλμα %s:%u: Άχρηστοι χαρακτήρες στο τέλος του αρχείου

en: Cannot find a configured compressor for '%s'
el: Αδύνατη η εύρεση ρυθμισμένου συμπιεστή '%s'

en: Corrupted archive
el: Κατεστραμμένη αρχειοθήκη

en: Tar checksum failed, archive corrupted
el: Το Checksum του tar απέτυχε, η αρχείοθήκη είναι κατεστραμμένη

en: Unknown TAR header type %u
el: Άγνωστη επικεφαλίδα TAR τύπος %u

en: Problem unlinking the file %s
el: Πρόβλημα κατά την αποσύνδεση του αρχείου %s

en: Not using locking for read only lock file %s
el: Δε θα χρησιμοποιηθεί κλείδωμα για το ανάγνωσης μόνο αρχείο κλειδώματος %s

en: Could not open lock file %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου κλειδώματος %s

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
el: Δε θα χρησιμοποιηθεί κλείδωμα για το συναρμοσμένο από nfs αρχείο κλειδώματος %s

en: Could not get lock %s. It is held by process %d
el: Αδύνατο το κλείδωμα %s. Κρατείται από την διεργασία %d

en: Could not get lock %s
el: Αδύνατο το κλείδωμα %s

en: Waited for %s but it wasn't there
el: Αναμονή του %s, αλλά δε βρισκόταν εκεί

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
el: Η υποδιεργασία %s έλαβε ένα σφάλμα καταμερισμού (segfault)

en: Sub-process %s received signal %u.
el: Η υποδιεργασία %s έλαβε σήμα %u.

note: we forward the statuscode, so don't generate a message on the fd in this case
en: Sub-process %s returned an error code (%u)
el: Η υποδιεργασία %s επέστρεψε ένα κωδικός σφάλματος (%u)

en: Sub-process %s exited unexpectedly
el: Η υποδιεργασία %s εγκατέλειψε απρόσμενα

en: Read error
el: Σφάλμα ανάγνωσης

en: Write error
el: Σφάλμα εγγραφής

en: Problem closing the gzip file %s
el: Πρόβλημα κατά το κλείσιμο του αρχείου gzip %s

en: Unexpected end of file
el: Μη αναμενόμενο τέλος αρχείου

en: Failed to create subprocess IPC
el: Αποτυχία δημιουργίας IPC στην υποδιεργασία

en: Failed to exec compressor
el: Αποτυχία εκτέλεσης του συμπιεστή

en: Could not open file %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου %s

en: Could not open file descriptor %d
el: Αδύνατο το άνοιγμα περιγραφέα αρχείου για το %d

en: read, still have %llu to read but none left
el: αναγνώστηκαν, απομένουν ακόμη %llu για ανάγνωση αλλά δεν υπάρχουν άλλα

en: write, still have %llu to write but couldn't
el: γράφτηκαν, απομένουν %llu για εγγραφή αλλά δεν μπορούσε

en: Problem closing the file %s
el: Πρόβλημα κατά το κλείσιμο του αρχείου %s

en: Problem renaming the file %s to %s
el: Πρόβλημα κατά την μετονομασία του αρχείου %s σε %s

en: Problem syncing the file
el: Πρόβλημα κατά τον συγχρονισμό του αρχείου

en: Unable to mkstemp %s
el: Αδύνατο το mktemp %s

en: Unable to write to %s
el: Αδύνατη η εγγραφή στο %s

en: Can't mmap an empty file
el: Αδύνατη η απεικόνιση mmap ενός άδειου αρχείου

en: Couldn't make mmap of %llu bytes
el: Δεν μπόρεσε να γίνει mmap από %llu byte

en: Couldn't duplicate file descriptor %i
el: Αδύνατη η δημιουργία διπλότυπου του περιγραφέα αρχείου για το %i

en: Unable to close mmap
el: Αδύνατο το κλείσιμο του mmap

en: Unable to synchronize mmap
el: Αδύνατος ο συγχρονισμός του mmap

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
el: Αδύνατη η απεικόνιση μέσω mmap %lu bytes

en: Failed to truncate file
el: Αποτυχία περικοπής αρχείου

en: %c%s... Error!
el: %c%s... Σφάλμα!

en: %c%s... Done
el: %c%s... Ολοκληρώθηκε

note: TRANSLATOR: d means days, h means hours, min means minutes, s means seconds
en: %lid %lih %limin %lis
el: %liη %liω %liλ %liδ

note: TRANSLATOR: h means hours, min means minutes, s means seconds
en: %lih %limin %lis
el: %liω %liλ %liδ

note: TRANSLATOR: min means minutes, s means seconds
en: %limin %lis
el: %liλ %liδ

note: TRANSLATOR: s means seconds
en: %lis
el: %liδ

en: Selection %s not found
el: Η επιλογή %s δε βρέθηκε

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
el: Αυτό δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο DEB, αγνοείται το μέλος '%s'

en: Internal error, could not locate member %s
el: Εσωτερικό Σφάλμα, αδυναμία εντοπισμού του μέλους %s

en: Unparsable control file
el: Μη αναλύσιμο αρχείο control

en: Could not read meta data from %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση μετα-δεδομένων από %s

en: Unable to parse Release file %s
el: Αδύνατη η ανάλυση του αρχείου Release %s

en: Invalid '%s' entry in Release file %s
el: Άκυρη εισαγωγή '%s' στο αρχείο Release %s

en: Unable to parse package file %s (%d)
el: Αδύνατη η ανάλυση του αρχείου πακέτου %s (%d)

en: Waiting for cache lock: %s
el: Αναμονή κλειδώματος cache: %s

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), are you root?
el: Αδύνατη η απόκτηση κλειδώματος του dpkg frontend (%s), είστε ο root;

en: Unable to lock the administration directory (%s), are you root?
el: Αδύνατο το κλείδωμα του διαχειριστικού καταλόγου (%s), είσαι ο root;

en: Not locked
el: Μη κλειδωμένο

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
el: Προετοιμασία του %s

en: Preparing to configure %s
el: Προετοιμασία ρύθμισης του %s

en: Preparing for removal of %s
el: Προετοιμασία για την αφαίρεση του %s

en: Preparing to completely remove %s
el: Προετοιμασία πλήρης αφαίρεσης του %s

en: Running post-installation trigger %s
el: Εκτέλεση του post-installation trigger %s

en: Installed %s
el: Έγινε εγκατάσταση του %s

en: Configuring %s
el: Ρύθμιση του %s

note: FIXME: use a better string after freeze
en: Directory '%s' missing
el: Ο φάκελος %s λείπει

en: Could not open file '%s'
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου '%s'

en: Unpacking %s
el: Ξεπακετάρισμα του %s

en: Installing %s
el: Εγκατάσταση του %s

en: Removing %s
el: Αφαιρώ το %s

en: Completely removing %s
el: Ολοκληρωτική αφαίρεση του %s

en: Completely removed %s
el: Το %s διαγράφηκε πλήρως

en: Can not write log (%s)
el: Δεν μπορεί να γραφτεί η καταγραφή (%s)

en: Is /dev/pts mounted?
el: Είναι προσαρτημένο το /dev/pts ;

note: check if its not a follow up error
en: dependency problems - leaving unconfigured
el: προβλήματα εξαρτήσεων - αφήνεται χωρίς ρύθμιση

en: Building dependency tree
el: Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων

en: Candidate versions
el: Υποψήφιες Εκδόσεις

en: Dependency generation
el: Παραγωγή Εξαρτήσεων

en: Reading state information
el: Ανάγνωση πληροφοριών κατάστασης

en: Failed to open StateFile %s
el: Αποτυχία ανοίγματος του αρχείου κατάστασης %s

en: Failed to write temporary StateFile %s
el: Αποτυχία εγγραφής του αρχείου κατάστασης %s

en: Failed to write file %s
el: Αποτυχία εγγραφής του αρχείου %s

en: Failed to close file %s
el: Αποτυχία στο κλείσιμο του αρχείου %s

en: Send scenario to solver
el: Αποστολή σεναρίου στον solver

en: Send request to solver
el: Αποστολή αιτήματος στον solver

en: Prepare for receiving solution
el: Προετοιμασία για λήψη λύσης

en: External solver failed without a proper error message
el: Ο εξωτερικός solver απέτυχε χωρίς κανονικό μήνυμα σφάλματος

en: Calculating upgrade
el: Υπολογισμός της αναβάθμισης

en: Execute external solver
el: Εκτέλεση εξωτερικού solver

en: Wrote %i records.
el: Εγιναν %i εγγραφές.

en: Wrote %i records with %i missing files.
el: Εγιναν %i εγγραφές με %i απώντα αρχεία.

en: Wrote %i records with %i mismatched files
el: Εγιναν %i εγγραφές με %i ασύμβατα αρχεία.

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
el: Εγιναν %i εγγραφές με %i απώντα αρχεία και %i ασύμβατα αρχεία

en: Can't find authentication record for: %s
el: Δεν μπορεί να βρεθεί εγγραφή πιστοποίησης για: %s

en: Hash mismatch for: %s
el: Ανόμοιο hash για το: %s

en: Packaging system '%s' is not supported
el: Το σύστημα συσκευασίας '%s' δεν υποστηρίζεται

en: Unable to determine a suitable packaging system type
el: Αδύνατος ο καθορισμός ενός κατάλληλου τύπου συστήματος πακέτων

en: Progress: [%3li%%]
el: Πρόοδος: [%3li%%]

note: send status information that we are about to fork dpkg
en: Running dpkg
el: Γίνεται τρέξιμο του dpkg

en: Could not configure '%s'.
el: Δεν μπόρεσε να ρυθμιστεί το '%s'.

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
el: Αυτή η προσπάθεια εγκατάστασης απαιτεί προσωρινή αφαίρεση του σημαντικού πακέτου %s λόγω ενός βρόγχου Ασυμβατότητας/ΠροΕξάρτησης. Αυτό συνήθως δεν είναι καλό, αλλά εάν πραγματικά θέλετε να συνεχίσετε ενεργοποιήστε την επιλογή APT::Force-LoopBreak option.

en: Empty package cache
el: Άδειο cache πακέτων

en: The package cache file is corrupted
el: Το αρχείο cache των πακέτων είναι κατεστραμμένο

en: The package cache file is an incompatible version
el: Το αρχείο cache των πακέτων είναι ασύμβατης έκδοσης

en: This APT does not support the versioning system '%s'
el: Αυτό το APT δεν υποστηρίζει το Σύστημα Απόδοσης Έκδοσης '%s'

en: The package cache was built for different architectures: %s vs %s
el: Η cache του πακέτου κατασκευάστηκε για διαφορετικές αρχιτεκτονικές: %s vs %s

en: The package cache file is corrupted, it has the wrong hash
el: Το αρχείο cache του πακέτου είναι κατεστραμμένο, έχει λανθασμένο hash

en: Depends
el: Εξαρτάται από

en: PreDepends
el: ΠροΕξαρτάται από

en: Suggests
el: Προτείνει

en: Conflicts
el: Ασύμβατο με

en: Recommends
el: Συστήνει

en: Replaces
el: Αντικαθιστά

en: Breaks
el: Χαλάει

en: Enhances
el: Επεκτείνει

en: Obsoletes
el: Απαρχαιώνει

en: important
el: σημαντικό

en: required
el: απαιτούμενο

en: standard
el: καθιερωμένο

en: extra
el: επιπλέον

en: optional
el: προαιρετικό

en: Cache has an incompatible versioning system
el: Η cache έχει ασύμβατο σύστημα απόδοσης έκδοσης

note: TRANSLATOR: The first placeholder is a package name, the other two should be copied verbatim as they include debug info
en: Error occurred while processing %s (%s%d)
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την επεξεργασία του %s (%s%d)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
el: Εκπληκτικό, υπερβήκατε τον αριθμό των ονομάτων πακέτων που υποστηρίζει το APT.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
el: Εκπληκτικό, υπερβήκατε τον αριθμό των εκδόσεων που υποστηρίζει το APT.

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
el: Εκπληκτικό, υπερβήκατε τον αριθμό των περιγραφών που υποστηρίζει το APT.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
el: Εκπληκτικό, υπερβήκατε τον αριθμό των εξαρτήσεων που υποστηρίζει το APT.

en: Reading package lists
el: Ανάγνωση λιστών πακέτων

en: IO Error saving source cache
el: Σφάλμα IO κατά την αποθήκευση της cache πηγών

en: Index file type '%s' is not supported
el: Ο τύπος αρχείου ευρετηρίου '%s' δεν υποστηρίζεται

en: Invalid record in the preferences file %s, no Package header
el: Μη έγκυρη εγγραφή στο αρχείο προτιμήσεων %s, καμία επικεφαλίδα Package

en: Did not understand pin type %s
el: Αδύνατη η κατανόηση του τύπου καθήλωσης %s

en: No priority (or zero) specified for pin
el: Δεν έχει οριστεί προτεραιότητα (ή έχει οριστεί μηδενική) για την καθήλωση

note: TRANSLATOR: %u is a line number, the first %s is a filename of a file with the extension "second %s" and the third %s is a unique identifier for bugreports
en: Malformed entry %u in %s file %s (%s)
el: Κακογραμμένη καταχώρηση %u στο %s αρχείο %s (%s)

en: Malformed line %u in source list %s (type)
el: Λάθος μορφή της γραμμής %u στη λίστα πηγών %s (τύπος)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
el: Ο τύπος '%s' στη γραμμή %u στη λίστα πηγών %s είναι άγνωστος

en: Malformed stanza %u in source list %s (type)
el: Λάθος μορφή της γραμμής %u στη λίστα πηγών %s (τύπος)

en: Type '%s' is not known on stanza %u in source list %s
el: Ο τύπος '%s' στη γραμμή %u στη λίστα πηγών %s είναι άγνωστος

en: You must put some 'deb-src' URIs in your sources.list
el: Πρέπει να βάλετε μερικά 'deb-src' URI στο sources.list

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
el: Μερικά αρχεία index απέτυχαν να ληφθούν. Είτε αγνοήθηκαν ή χρησιμοποιήθηκαν παλαιότερα στη θέση τους.

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
el: Φέρε:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download, but the error is ignored (compare "Err:")
en: Ign:%lu %s
el: Αγνόησε:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download and the error is critical (compare "Ign:")
en: Err:%lu %s
el: Σφάλμα:%lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
el: Μεταφορτώθηκαν %sB σε %s (%sB/s)

en:  [Working]
el:  [Επεξεργασία]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press [Enter]
el: Αλλαγή μέσου: παρακαλώ εισάγετε το δίσκο με ετικέτα
     '%s'
    στον οδηγό '%s' και πιέστε  [Enter]

en: Correcting dependencies...
el: Διόρθωση εξαρτήσεων...

en:  failed.
el:  απέτυχε.

en: Unable to correct dependencies
el: Αδύνατη η διόρθωση των εξαρτήσεων

en: Unable to minimize the upgrade set
el: Αδύνατη η ελαχιστοποίηση του συνόλου αναβαθμίσεων

en:  Done
el:  Ετοιμο

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
el: Ίσως να πρέπει να τρέξετε apt --fix-broken install για να διορθώσετε αυτά τα προβλήματα.

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
el: Ανεπίλυτες εξαρτήσεις. Δοκιμάστε 'apt --fix-broken install' χωρίς να ορίσετε πακέτο (ή καθορίστε μια λύση).

en: Sorting
el: Γίνεται ταξινόμηση

en: Note, selecting '%s' for task '%s'
el: Σημείωση, επιλέχτηκε το '%s' για το task '%s'

en: Note, selecting '%s' for glob '%s'
el: Σημείωση, επιλέχτηκε το '%s' για το glob '%s'

en: Note, selecting '%s' for regex '%s'
el: Σημείωση, επιλέχτηκε το '%s' για το regex '%s'

en: Package %s is a virtual package provided by:
el: Το πακέτο %s είναι εικονικό και παρέχεται από τα:

en:  [Installed]
el:  [Εγκατεστημένα]

en:  [Not candidate version]
el:  [Μη υποψήφια έκδοση]

en: You should explicitly select one to install.
el: Θα πρέπει επακριβώς να επιλέξετε ένα για εγκατάσταση.

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
el: Το πακέτο %s δεν είναι διαθέσιμο, αλλά υπάρχει αναφορά για αυτό από άλλο πακέτο.
    Αυτό σημαίνει ότι το πακέτο αυτό λείπει, είναι παλαιωμένο, ή είναι διαθέσιμο από άλλη πηγή

en: However the following packages replace it:
el: Πάραυτα το ακόλουθο πακέτο το αντικαθιστά:

en: Package '%s' has no installation candidate
el: Το πακέτο %s δεν έχει υποψήφια εγκατάσταση

en: Virtual packages like '%s' can't be removed
el: Εικονικά πακέτα όπως το '%s' δεν μπορούν να αφαιρεθούν

note: TRANSLATORS: Note, this is not an interactive question
en: Package '%s' is not installed, so not removed. Did you mean '%s'?
el: Το πακέτο %s δεν είναι εγκατεστημένο και δεν θα αφαιρεθεί. Εννοείτε '%s'?

en: Package '%s' is not installed, so not removed
el: Το πακέτο %s δεν είναι εγκατεστημένο και δεν θα αφαιρεθεί

en: Note, selecting '%s' instead of '%s'
el: Σημείωση, επιλέχθηκε το %s αντί του %s

en: Most used commands:
el: Οι πιο συχνές εντολές:

en: See %s for more information about the available commands.
el: Δείτε το %s για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις διαθέσιμες εντολές.

en: --force-yes is deprecated, use one of the options starting with --allow instead.
el: Το --force-yes είναι παρωχημένο, χρησιμοποιήστε τις επιλογές που ξεκινάνε με --allow.

en: No packages found
el: Δε βρέθηκαν πακέτα

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Τα ακόλουθα πακέτα δεν επικυρώθηκαν!

en: Authentication warning overridden.
el: Παράκαμψη προειδοποίησης ταυτοποίησης.

en: Some packages could not be authenticated
el: Μερικά πακέτα δεν εξαακριβώθηκαν

en: Install these packages without verification?
el: Εγκατάσταση των πακέτων χωρίς επαλήθευση;

en: There were unauthenticated packages and -y was used without --allow-unauthenticated
el: Υπήρχαν μη επικυρωμένα πακέτα και χρησιμοποιήθηκε το -y χωρίς το --allow-unauthenticated

en: Couldn't determine free space in %s
el: Δεν μπόρεσα να προσδιορίσω τον ελεύθερο χώρο στο %s

en: You don't have enough free space in %s.
el: Δεν διαθέτετε αρκετό ελεύθερο χώρο στο  %s.

en: Unable to lock the download directory
el: Αδύνατο το κλείδωμα του καταλόγου μεταφόρτωσης

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
el: Μερικά πακέτα είναι αδύνατον να εγκατασταθούν. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι
    δημιουργήσατε μια απίθανη κατάσταση ή αν χρησιμοποιείτε την ασταθή
    διανομή, ότι μερικά από τα πακέτα δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί ή έχουν
    μετακινηθεί από τα εισερχόμενα.

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
el: Οι ακόλουθες πληροφορίες ίσως βοηθήσουν στην επίλυση του προβλήματος:

en: Broken packages
el: Χαλασμένα πακέτα

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt update or try with --fix-missing?
el: Αδύνατη η μεταφόρτωση μερικών αρχείων, ίσως αν δοκιμάζατε με apt update ή το --fix-missing;

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
el: Εσωτερικό σφάλμα, έγινε κλήση του Install Packages με σπασμένα πακέτα!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
el: Μερικά πακέτα πρέπει να αφαιρεθούν αλλά η Αφαίρεση είναι απενεργοποιημένη.

en: Essential packages were removed and -y was used without --allow-remove-essential.
el: Αφαιρέθηκαν ουσιώδη πακέτα και χρησιμοποιήθηκε το -y χωρίς το --allow-remove-essential.

en: Packages were downgraded and -y was used without --allow-downgrades.
el: Υπάρχουν προβλήματα και δώσατε -y  χωρίς το --force-yes.

en: Held packages were changed and -y was used without --allow-change-held-packages.
el: Τα κρατημένα πακέτα άλλαξαν και το -y χρησιμοποιήθηκε χωρίς το --allow-change-held-packages.

en: Internal error, Ordering didn't finish
el: Εσωτερικό Σφάλμα, η Ταξινόμηση δεν ολοκληρώθηκε

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
el: Πολύ περίεργο! Τα μεγέθη δεν ταιριάζουν, στείλτε μήνυμα στο apt@packages.debian.org

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
el: Χρειάζεται να μεταφορτωθούν %sB/%sB από αρχεία.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
el: Χρειάζεται να μεταφορτωθούν %sB από αρχεία.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
el: Μετά από αυτή τη λειτουργία, θα χρησιμοποιηθούν %sB χώρου από το δίσκο.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: After this operation, %sB disk space will be freed.
el: Μετά από αυτή τη λειτουργία, θα ελευθερωθούν %sB χώρου από το δίσκο.

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
el: Καθορίστηκε μόνο συνηθισμένο, αλλά αυτή δεν είναι μια συνηθισμένη εργασία.

en: Do you want to continue?
el: Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Abort.
el: Εγκατάλειψη.

en: Some files failed to download
el: Για μερικά αρχεία απέτυχε η μεταφόρτωση

en: Download complete and in download only mode
el: Ολοκληρώθηκε η μεταφόρτωση μόνο

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
el: ο συνδυασμός --fix-missing με εναλλαγή μέσων δεν υποστηρίζεται για την ώρα

en: Unable to correct missing packages.
el: Αδύνατη η επίλυση των χαμένων πακέτων.

en: Aborting install.
el: Εγκατάλειψη της εγκατάστασης.

en: Note: This is done automatically and on purpose by dpkg.
el: Σημείωση: Αυτό έγινε αυτόματα και με κάποιο σκοπό από το dpkg.

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
el: Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε διαγραφή· αδυναμία εκκίνησης του AutoRemover

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
el: Φαίνεται πως το AutoRemover κατέστρεψε κάτι ενώ δεν θα έπρεπε. Παρακαλείστε να υποβάλλετε αναφορά σφάλματος για το apt.

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
el: Εσωτερικό Σφάλμα, το AutoRemover δημιούργησε κάποιο πρόβλημα

en: Use '%s' to remove it. | Use '%s' to remove them.
el[0]: Χρησιμοποιήστε '%s' για να το διαγράψετε.
el[1]: Χρησιμοποιήστε '%s' για να τα διαγράψετε.

en: The following package was automatically installed and is no longer required: | The following packages were automatically installed and are no longer required:
el[0]: Το ακόλουθο πακέτο εγκαταστάθηκε αυτόματα και δεν χρειάζεται πλέον:
el[1]: Τα ακόλουθα πακέτα εγκαταστάθηκαν αυτόματα και δεν χρειάζονται πλέον:

en: %lu package was automatically installed and is no longer required.
     | %lu packages were automatically installed and are no longer required.
el[0]: %lu πακέτο εγκαταστάθηκε αυτόματα και δεν χρειάζεται πλέον.
el[1]: %lu πακέτα εγκαταστάθηκαν αυτόματα και δεν χρειάζονται πλέον.

en: Suggested packages:
el: Προτεινόμενα πακέτα:

en: Recommended packages:
el: Συνιστώμενα πακέτα:

en: The following additional packages will be installed:
el: Τα ακόλουθα επιπλέον πακέτα θα εγκατασταθούν:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
el: Παράκαμψη του %s, είναι εγκατεστημένο και η αναβάθμιση δεν έχει οριστεί.

en: Skipping %s, it is not installed and only upgrades are requested.
el: Παράκαμψη του %s, είναι εγκατεστημένο και μόνο αναβαθμίσεις έχουν οριστεί.

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
el: Η επανεγκατάσταση του %s δεν είναι εφικτή, δεν είναι δυνατή η μεταφόρτωσή του

note: TRANSLATORS: First string is package name, second is version
en: %s is already the newest version (%s).
el: το %s είναι ήδη η τελευταία έκδοση (%s).

en: %s set to manually installed.
el: το %s έχει εγκατασταθεί με το χέρι

en: Selected version '%s' (%s) for '%s'
el: Επιλέχθηκε η έκδοση %s (%s) για το %s

en: Selected version '%s' (%s) for '%s' because of '%s'
el: Επιλέχθηκε η έκδοση %s (%s) για το %s λόγω του %s

en: Listing
el: Δημιουργία λίστας

en: unknown
el: άγνωστο

en: [installed,upgradable to: %s]
el: [εγκατεστημένα,αναβαθμίσιμα σε: %s]

en: [installed,local]
el: [εγκατεστημένα,τοπικά]

en: [installed,auto-removable]
el: [εγκατεστημένο,αυτόματα-αφαιρέσιμο]

en: [installed,automatic]
el: [εγκατεστημένα,αυτόματα]

en: [installed]
el: [εγκατεστημένα]

en: [upgradable from: %s]
el: [αναβαθμίσιμο από: %s]

en: [residual-config]
el: [υπολοιπόμενο-config]

en: but %s is installed
el: αλλά το %s είναι εγκατεστημένο

en: but %s is to be installed
el: αλλά το %s πρόκειται να εγκατασταθεί

en: but it is not installable
el: αλλά δεν είναι εγκαταστάσημο

en: but it is a virtual package
el: αλλά είναι ένα εικονικό πακέτο

en: but it is not going to be installed
el: αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί

en: but it is not installed
el: αλλά δεν είναι εγκατεστημένο

en:  or
el:  η

en: The following packages have unmet dependencies:
el: Τα ακόλουθα πακέτα έχουν ανεπίλυτες εξαρτήσεις:

en: The following NEW packages will be installed:
el: Τα ακόλουθα ΝΕΑ πακέτα θα εγκατασταθούν:

en: The following packages will be REMOVED:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ:

en: The following packages have been kept back:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα μείνουν ως έχουν:

en: The following packages will be upgraded:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα αναβαθμιστούν:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΤΟΥΝ:

en: The following held packages will be changed:
el: Τα ακόλουθα κρατημένα πακέτα θα αλλαχθούν:

en: %s (due to %s)
el: %s (λόγω του %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Τα ακόλουθα απαραίτητα πακέτα θα αφαιρεθούν
    Αυτό ΔΕΝ θα έπρεπε να συμβεί, εκτός αν ξέρετε τι ακριβώς κάνετε!

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
el: %lu αναβαθμίστηκαν, %lu νέο εγκατεστημένα,

en: %lu reinstalled,
el: %lu επανεγκατεστημένα,

en: %lu downgraded,
el: %lu υποβαθμισμένα,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
el: %lu θα αφαιρεθούν και %lu δεν αναβαθμίζονται.

en: %lu not fully installed or removed.
el: %lu μη πλήρως εγκατεστημένα ή αφαιρέθηκαν.

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to Y[es] e.g. "Do you want to continue? [Y/n] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [Y/n]
el: [Ν/ο]

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to N[o] e.g. "Should this file be removed? [y/N] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [y/N]
el: [ν/Ο]

note: TRANSLATOR: "No" answer printed for a yes/no question if --assume-no is set
en: N
el: Ο

en: You must give at least one search pattern
el: Πρέπει να δώσετε τουλάχιστον ένα μοτίβο αναζήτησης

en: Full Text Search
el: Αναζήτηση πλήρους κειμένου

en: not a real package (virtual)
el: δεν είναι πραγματικό πακέτο (ιδεατό)

en: Package files:
el: Αρχεία Πακέτου:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
el: Η cache δεν είναι ενημερωμένη, αδυναμία παραπομπής σε ένα αρχείο πακέτου

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
el: Καθηλωμένα Πακέτα:

note: Print the package name and the version we are forcing to
en: %s -> %s with priority %d
el: %s -> %s με προτεραιότητα %d

en:   Installed:
el:   Εγκατεστημένα:

en:   Candidate:
el:   Υποψήφιο:

en: (none)
el: (κανένα)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
el:   Πίνακας Έκδοσης:

en: Can not find a package for architecture '%s'
el: Δεν βρέθηκε πακέτο για την αρχιτεκτονική '%s'

en: Can not find a package '%s' with version '%s'
el: Δεν βρέθηκε πακέτο '%s' με έκδοση '%s'

en: Can not find a package '%s' with release '%s'
el: Δεν βρέθηκε πακέτο '%s' με έκδοση '%s'

en: Picking '%s' as source package instead of '%s'
el: Επιλογή του %s ώς λίστας πηγαίων πακέτων αντί της %s

en: Can not find version '%s' of package '%s'
el: Δεν μπορεί να βρεθεί η έκδοση '%s' του πακέτου '%s'

en: Must specify at least one package to fetch source for
el: Θα πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον ένα πακέτο για να μεταφορτώσετε τον κωδικάτου

en: Unable to find a source package for %s
el: Αδυναμία εντοπισμού του κώδικά του πακέτου %s

en: Skipping already downloaded file '%s'
el: Παράκαμψη του ήδη μεταφορτωμένου αρχείου `%s`

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
el: Χρειάζεται να μεταφορτωθούν %sB/%sB πηγαίου κώδικα.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
el: Χρειάζεται να μεταφορτωθούν %sB πηγαίου κώδικα.

en: Fetch source %s
el: Μεταφόρτωση Κωδικα %s

en: Failed to fetch some archives.
el: Αποτυχία μεταφόρτωσης μερικών αρχειοθηκών.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
el: Παράκαμψη της αποσυμπίεσης ήδη μεταφορτωμένου κώδικα στο %s

en: Unpack command '%s' failed.
el: Απέτυχε η εντολή αποσυμπίεσης %s

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
el: Ελέγξτε αν είναι εγκαταστημένο το πακέτο 'dpkg-dev'.

en: Build command '%s' failed.
el: Απέτυχε η εντολή χτισίματος %s.

en: Unable to get build-dependency information for %s
el: Αδύνατη η εύρεση πληροφοριών χτισίματος για το %s

en: %s has no build depends.
el: το %s δεν έχει εξαρτήσεις χτισίματος.

en: Must specify at least one package to check builddeps for
el: Θα πρέπει να καθορίσετε τουλάχιστον ένα πακέτο για έλεγχο των εξαρτήσεων του

en: Note, using file '%s' to get the build dependencies
el: Σημείωση, χρήση του αρχείου '%s' για λήψη εξαρτήσεων κατασκευής

en: Failed to process build dependencies
el: Αποτυχία επεξεργασίας εξαρτήσεων χτισίματος

en: Failed to parse %s. Edit again?
el: Αποτυχία ανάλυσης του %s. Επεξεργασία ξανά;

en: Your '%s' file changed, please run 'apt-get update'.
el: Το αρχείο '%s' άλλαξε, παρακαλώ τρέξτε το 'apt-get update'.

en: Package %s version %s has an unmet dep:
el: Το πακέτο %s με έκδοση %s έχει ανικανοποίητες εξαρτήσεις:

en: The update command takes no arguments
el: Η εντολή update δεν παίρνει ορίσματα

en: %i package can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see it.
     | %i packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
el[0]: %i πακέτο μπορεί να αναβαθμιστεί. Τρέξτε 'apt list --upgradable' για να το δείτε.
el[1]: %i πακέτα μπορούν να αναβαθμιστούν. Τρέξτε 'apt list --upgradable' για να τα δείτε.

en: All packages are up to date.
el: Όλα τα πακέτα είναι ενημερωμένα.

en: %s does not take any arguments
el: %s δεν παίρνει ορίσματα

en: Total package names:
el: Συνολικά Ονόματα Πακέτων :

en: Total package structures:
el: Συνολο Δομών Πακέτου :

en:   Normal packages:
el:   Κανονικά Πακέτα:

en:   Pure virtual packages:
el:  Πλήρως Εικονικά Πακέτα:

en:   Single virtual packages:
el:  Μονά Εικονικά Πακέτα:

en:   Mixed virtual packages:
el:  Μικτά Εικονικά Πακέτα:

en:   Missing:
el:  Αγνοούμενα:

en: Total distinct versions:
el: Σύνολο Διαφορετικών Εκδόσεων:

en: Total distinct descriptions:
el: Σύνολο Διαφορετικών Εκδόσεων:

en: Total dependencies:
el: Σύνολο Εξαρτήσεων:

en: Total ver/file relations:
el: Σύνολο σχέσεων Εκδ/Αρχείων:

en: Total Desc/File relations:
el: Σύνολο σχέσεων Εκδ/Αρχείων:

en: Total Provides mappings:
el: Σύνολο Αντιστοιχίσεων Παροχών:

en: Total globbed strings:
el: Σύνολο Κοινών Στοιχειοσειρών :

en: Total slack space:
el: Σύνολο χώρου ασφαλείας:

en: Total space accounted for:
el: Συνολικός Καταμετρημένος Χώρος:

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark showauto' instead.
el: Αυτή η εντολή είναι παρωχημένη. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε 'apt-mark showauto'.

en: Show source records
el: Εμφάνιση εγγραφών για πηγαίο πακέτο

en: Search the package list for a regex pattern
el: Αναζήτηση στη λίστα πακέτων για αυτή τη κανονική παράσταση

en: Show raw dependency information for a package
el: Εμφάνιση των εξαρτήσεων ενός πακέτου

en: Show reverse dependency information for a package
el: Εμφάνιση αντίστροφων εξαρτήσεων ενός πακέτου

en: Show a readable record for the package
el: Εμφάνιση μιας αναγνώσιμης εγγραφής για το πακέτο

en: List the names of all packages in the system
el: Εμφάνιση λίστας με τα ονόματα όλων των πακέτων

en: Show policy settings
el: Εμφάνιση προτεραιοτήτων πηγών

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 5.0.3 Disk 1'
el: Παρακαλώ δώστε ένα όνομα για αυτόν τον δίσκο, όπως 'Debian 5.0.3 Disk 1'

en: Please insert a Disc in the drive and press [Enter]
el: Παρακαλώ εισάγετε δίσκο στον οδηγό και πατήστε [Enter}

en: Failed to mount '%s' to '%s'
el: Αποτυχία σύνδεσης του %s σε %s

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
el: Επαναλάβετε την διαδικασία για τα υπόλοιπα CD από το σετ σας.

en: Arguments not in pairs
el: Τα ορίσματα δεν είναι σε ζεύγη

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is an interface to the configuration settings used by
    all APT tools, mainly intended for debugging and shell scripting.
el: Χρήση: apt-config [επιλογές] εντολή
    
    το apt-config είναι μια διεπαφή στις προσαρμοσμένες ρυθμίσεις που χρησιμοποιούνται από όλα
    τα εργαλεία APT, με κύριο σκοπό την αποσφαλμάτωση και την δημιουργία σεναρίων κελύφους.

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is used to extract config and template files
    from debian packages. It is used mainly by debconf(1) to prompt for
    configuration questions before installation of packages.
el: Χρήση: apt-extracttemplates αρχείο1 [αρχείο2 ...]
    
    το apt-extracttemplates χρησιμοποιείται για να εξάγετε αρχεία προτύπων
    και ρυθμίσεις από πακέτα debian. Χρησιμοποιείται κυρίως από το debconf(1)
    για προτροπή ερωτήσεων προσαρμογής πριν την εγκατάσταση πακέτων.

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
el: Δεν βρέθηκε η έκδοση του debconf. Είναι το debconf εγκατεστημένο;

en: Couldn't find package %s
el: Αδύνατη η εύρεση του πακέτου %s

en: %s set to automatically installed.
el: το %s έχει εγκατασταθεί αυτόματα

en: Internal error, problem resolver broke stuff
el: Εσωτερικό Σφάλμα, η προσπάθεια επίλυσης του προβλήματος "έσπασε" κάποιο υλικό

en: Supported modules:
el: Υποστηριζόμενοι Οδηγοί:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a command line interface for retrieval of packages
    and information about them from authenticated sources and
    for installation, upgrade and removal of packages together
    with their dependencies.
el: Χρήση: apt-get [παράμετροι] εντολή
           apt-get [παράμετροι] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [παράμετροι] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    η apt-get είναι μια διεπαφή της γραμμής εντολών για την ανάκτηση
    πακέτων και πληροφοριών σχετικά με αυτά, από πιστοποιημένες πηγές
    και για εγκατάσταση, αναβάθμιση και αφαίρεση πακέτων μαζί με τις
    εξαρτήσεις τους.

en: Retrieve new lists of packages
el: Ανάκτηση νέων καταλόγων πακέτων

en: Perform an upgrade
el: Διενέργεια αναβάθμισης

en: Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
el: Εγκατάσταση νέων πακέτων (χωρίς την επέκταση .deb)

en: Reinstall packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
el: Επανεγκατάσταση πακέτων (το pkg είναι libc6 όχι libc6.deb)

en: Remove packages
el: Αφαίρεση πακέτων

en: Remove packages and config files
el: Αφαίρεση πακέτων και αρχείων ρυθμίσεων

en: Remove automatically all unused packages
el: Αυτόματη αφαίρεση όλων των μη χρησιμοποιούμενων πακέτων

en: Distribution upgrade, see apt-get(8)
el: Αναβάθμιση διανομής, δες το apt-get(8)

en: Follow dselect selections
el: Τήρηση των επιλογών του dselect

en: Configure build-dependencies for source packages
el: Ρύθμιση εξαρτήσεων χτισίματος για πακέτα πηγαίου κώδικα

en: Satisfy dependency strings
el: Εκπλήρωση των συμβολοσειρών εξαρτήσεων

en: Erase downloaded archive files
el: Καθαρισμός των μεταφορτωμένων αρχείων

en: Erase old downloaded archive files
el: Καθαρισμός παλαιότερα μεταφορτωμένων αρχείων

en: Verify that there are no broken dependencies
el: Εξακρίβωση για τυχόν σπασμένες εξαρτήσεις

en: Download source archives
el: Μεταφόρτωση πακέτων πηγαίου κώδικα

en: Download the binary package into the current directory
el: Λήψη του δυαδικού πακέτου μέσα στον τρέχοντα κατάλογο

en: Download and display the changelog for the given package
el: Λήψη και εμφάνιση του changelog για το δοθέν πακέτο

en: Need one URL as argument
el: Χρειάζεται ένα URL ως παράμετρο

en: Must specify at least one pair url/filename
el: Πρέπει να προσδιορίσετε τουλάχιστον ένα ζεύγος url/αρχείου

en: Download Failed
el: Η λήψη απέτυχε

en: GetSrvRec failed for %s
el: Το GetSrvRec απέτυχε για το %s

en: wait for system to be online
el: αναμονή μέχρι το σύστημα να είναι online

en: analyse a pattern
el: ανάλυση μοτίβου

en: Usage: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner is an interface to use the current internal
    installation planner for the APT family like an external one,
    for debugging or the like.
el: Χρήση: apt-internal-planner
    
    το apt-internal-planner είναι μια διεπαφή για χρήση του τρέχοντος
    installation planner για την οικογένεια APT, όπως ένα εξωτερικό,
    για αποσφαλμάτωση και τα σχετικά.

en: Usage: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver is an interface to use the current internal
    resolver for the APT family like an external one, for debugging or
    the like.
el: Χρήση: apt-internal-solver
    
    Το apt-internal-solver είναι μια διεπαφή για χρήση του τρέχοντος εσωτερικού
    resolver για την οικογένεια APT, όπως ένα εξωτερικό, για αποσφαλμάτωση ή
    σχετικά.

en: %s can not be marked as it is not installed.
el: Το %s δεν μπορεί να σημειωθεί καθώς δεν είναι εγκατεστημένο.

en: %s was already set to manually installed.
el: Το %s έχει ήδη ορισθεί ως εγκατεστημένο χειρωνακτικά.

en: %s was already set to automatically installed.
el: Το %s έχει ήδη ορισθεί να εγκατασταθεί αυτόματα.

en: The following packages will be marked as automatically installed:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα σημειωθούν ως αυτόματα εγκατεστημένα:

en: %s was already set on hold.
el: το %s ήταν ήδη ορισμένο σε κράτηση.

en: %s was already not on hold.
el: το %s ήταν ήδη χωρίς κράτηση.

en: Executing dpkg failed. Are you root?
el: Η εκτέλεση του dpkg απέτυχε. Είστε root;

en: %s set on hold.
el: το %s ορίστηκε σε κράτηση.

en: Canceled hold on %s.
el: Ακύρωση κράτησης του %s

en: Selected %s for removal.
el: Επιλέχθηκαν %s για αφαίρεση.

en: Selected %s for installation.
el: Επιλέχθηκαν %s για εγκατάσταση.

en: Mark the given packages as automatically installed
el: Σημείωση των δοθέντων πακέτων ως αυτόματα εγκατεστημένων

en: Mark the given packages as manually installed
el: Σημείωση των δοθέντων πακέτων ως εγκατεστημένων χειρονακτικά

en: Mark all dependencies of meta packages as automatically installed.
el: Σημείωση όλων των εξαρτήσεων των μετα-πακέτων ως εγκατεστημένα αυτόματα.

en: Print the list of automatically installed packages
el: Εκτύπωση της λίστας των αυτόματα εγκατεστημένων πακέτων

en: Print the list of manually installed packages
el: Εκτύπωση της λίστας των χειρωνακτικά εγκαταστημένων πακέτων

en: Print the list of packages on hold
el: Εκτύπωση της λίστας των πακέτων υπό κράτηση

en: Unknown package record!
el: Άγνωστη εγγραφή πακέτου!

note: query
en: list packages based on package names
el: λίστα πακέτων βασισμένη στα ονόματα πακέτων

en: search in package descriptions
el: αναζήτηση στις περιγραφές των πακέτων

en: show package details
el: εμφάνιση λεπτομερειών πακέτου

note: package stuff
en: install packages
el: εγκατάσταση πακέτων

en: reinstall packages
el: επανεγκατάσταση πακέτων

en: remove packages
el: αφαίρεση πακέτων

note: system wide stuff
en: update list of available packages
el: ενημέρωση λίστας διαθέσιμων πακέτων

en: upgrade the system by installing/upgrading packages
el: αναβάθμιση του συστήματος με εγκατάσταση/αναβάθμιση πακέτων

en: upgrade the system by removing/installing/upgrading packages
el: αναβάθμιση του συστήματος με την αφαίρεση/εγκατάσταση/αναβάθμιση πακέτων

note: misc
en: edit the source information file
el: επεξεργασία του αρχείου με τις πληροφορίες πηγής

en: satisfy dependency strings
el: εκπλήρωση των συμβολοσειρών εξαρτήσεων

en: Bad default setting!
el: Κακή προκαθορισμένη ρύθμιση!

en: Press [Enter] to continue.
el: Πατήστε [Enter] για συνέχεια.

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
el: Επιθυμείτε τη διαγραφή ήδη μεταφορτωμένων αρχείων .deb;

en: Some errors occurred while unpacking. Packages that were installed
el: Προέκυψαν σφάλματα κατά την αποσυμπίεση. Τα πακέτα που εγκαταστάθηκαν

en: will be configured. This may result in duplicate errors
el: θα ρυθμιστούν. Αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα διπλότυπα σφάλματα

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
el: ή σφάλματα που προκύπτουν από χαλασμένες εξαρτήσεις. Αυτό είναι εντάξει, μόνο τα λάθη

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
el: πριν από το μήνυμα αυτό έχει σημασία. Παρακαλώ διορθώστε τα και τρέξτε [I]nstall ξανά

en: Merging available information
el: Σύμπτυξη Διαθέσιμων Πληροφοριών

en: Package extension list is too long
el: Ο κατάλογος επεκτάσεων του πακέτου είναι υπερβολικά μακρύς

en: Error processing directory %s
el: Σφάλμα επεξεργασίας του καταλόγου %s

en: Source extension list is too long
el: Ο κατάλογος επεκτάσεων των πηγών είναι υπερβολικά μακρύς

en: Error writing header to contents file
el: Σφάλμα εγγραφής κεφαλίδων στο αρχείο περιεχομένων

en: Error processing contents %s
el: Σφάλμα επεξεργασίας περιεχομένων του %s

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
el: Χρήση: apt-ftparchive [επιλογές] εντολή
    Εντολές: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    Το apt-ftparchive παράγει αρχεία περιεχομένων για τις αρχειοθήκες Debian
    Υποστηρίζει πολλές παραλλαγές παραγωγής, από απόλυτα αυτοματοποιημένες έως
    λειτουργικές αντικαταστάσεις για την dpkg-scanpackages και dpkg-scansources
    
    Το apt-ftparchive παράγει αρχεία Package από ένα σύνολο αρχείων .debs. Στο
    αρχείο Package περιέχονται όλα τα πεδία ελέγχου κάθε πακέτου καθώς και
    το μέγεθος τους και το MD5 hash. Υποστηρίζει την ύπαρξη αρχείου παράκαμψης
    για τη βεβιασμένη αλλαγή των πεδίων Priority (Προτεραιότητα) και Section
    (Τομέας).
    
    Με τον ίδιο τρόπο, το apt-ftparchive παράγει αρχεία πηγών (Sources) από μια
    ιεραρχία αρχείων .dsc. Η επιλογή --source-override μπορεί να χρησιμοποιηθεί
    για παράκαμψη των αρχείων πηγών src.
    
    Οι εντολές 'packages' και 'sources' θα πρέπει να εκτελούνται στον βασικό
    κατάλογο της ιεραρχίας.Το BinaryPath θα πρέπει να δείχνει στον αρχικό
    κατάλογο που θα ξεκινάει η αναδρομική αναζήτηση και το αρχείο παράκαμψης
    θα πρέπει να περιέχει τις επιλογές παράκαμψης. Το Pathprefix προστίθεται στα
    πεδία όνομάτων αρχείων, αν υπάρχει. Δείτε παράδειγμα χρήσης στην αρχειοθήκη
    πακέτων του Debian :
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Επιλογές:
      -h    Αυτό το κείμενο βοηθείας
      --md5 Έλεγχος παραγωγής MD5
      -s=?  αρχείο παράκαμψης πηγών
      -q    Χωρίς έξοδο
      -d=?  Επιλογή προαιρετικής βάσης δεδομένων cache
      --no-delink Αποσφαλμάτωση του delinking
      --contents  Έλεγχος παραγωγής αρχείου περιεχομένων
      -c=?  Χρήση αυτού του αρχείου ρυθμίσεων
      -o=?  Ορισμός αυθαίρετης επιλογής ρύθμισης

en: No selections matched
el: Δεν ταιριαξε καμία επιλογή

en: Some files are missing in the package file group `%s'
el: Λείπουν μερικά αρχεία από την ομάδα πακέτων '%s'

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
el: Η βάση είναι κατεστραμμένη, το αρχείο μετονομάστηκε σε %s.old

en: DB is old, attempting to upgrade %s
el: Η βάση δεν είναι ενημερωμένη, γίνεται προσπάθεια να αναβαθμιστεί το %s

en: DB format is invalid. If you upgraded from an older version of apt, please remove and re-create the database.
el: Η μορφή της βάσης δεν είναι έγκυρη. Εάν αναβαθμίσατε το apt από παλαιότερη έκδοση, παρακαλώ αφαιρέστε και ξαναδημιουργήστε τη βάση δεδομένων.

en: Unable to open DB file %s: %s
el: Το άνοιγμά του αρχείου της βάσης %s: %s απέτυχε

en: Failed to read .dsc
el: Αποτυχία ανάγνωσης .dsc

en: Archive has no control record
el: Η αρχειοθήκη δεν περιέχει πεδίο ελέγχου

en: Unable to get a cursor
el: Αδύνατη η πρόσβαση σε δείκτη

en: realloc - Failed to allocate memory
el: realoc - Αδυναμία εκχώρησης μνήμης

en: Unknown compression algorithm '%s'
el: Άγνωστος Αλγόριθμος Συμπίεσης '%s'

en: Compressed output %s needs a compression set
el: Η συμπιεσμένη έξοδος του %s χρειάζεται καθορισμό συμπίεσης

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
el: Αποτυχία κατά τη δημιουργία διασωλήνωσης IPC στην υποδιεργασία

en: Failed to fork
el: Αποτυχία αγκίστρωσης

en: Compress child
el: Συμπίεση απογόνου

en: Internal error, failed to create %s
el: Εσωτερικό Σφάλμα, Αποτυχία δημιουργίας του %s

en: IO to subprocess/file failed
el: απέτυχε η Ε/Ε στην υποδιεργασία/αρχείο

en: Failed to read while computing MD5
el: Αποτυχία ανάγνωσης κατά τον υπολογισμό MD5

en: Failed to rename %s to %s
el: Αποτυχία μετονομασίας του %s σε %s

en: Unable to open %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα του %s

note: skip spaces find end of word
en: Malformed override %s line %llu (%s)
el: Κακογραμμένη παράκαμψη %s γραμμή %llu (%s)

en: Failed to read the override file %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης του αρχείου παράκαμψης %s

en: Malformed override %s line %llu #1
el: Κακογραμμένη παρακαμπτήρια %s γραμμή %llu #1

en: Malformed override %s line %llu #2
el: Κακογραμμένη παρακαμπτήρια %s γραμμή %llu #2

en: Malformed override %s line %llu #3
el: Κακογραμμένη παρακαμπτήρια %s γραμμή %llu #3

en: W: Unable to read directory %s
el: W: Αδύνατη η ανάγνωση του καταλόγου  %s

en: W: Unable to stat %s
el: W: Αδύνατη η εύρεση της κατάστασης του %s

en: E: Errors apply to file
el: E: Σφάλματα στο αρχείο

en: Failed to resolve %s
el: Αδύνατη η εύρεση του %s

en: Tree walking failed
el: Αποτυχία ανεύρεσης

en: Failed to open %s
el: Αποτυχία ανοίγματος του %s

en:  DeLink %s [%s]
el:  Αποσύνδεση %s [%s]

en: *** Failed to link %s to %s
el: Αποτυχία σύνδεσης του %s με το %s

en:  DeLink limit of %sB hit.
el:  Αποσύνδεση ορίου του %sB hit.

en: Archive had no package field
el: Η αρχειοθήκη δεν περιέχει πεδίο πακέτων

en:   %.*s has no override entry
el:   %.*s δεν περιέχει εγγραφή παράκαμψης

en:   %.*s maintainer is %.*s not %s
el:   %.*s συντηρητής είναι ο %.*s όχι ο %s

en:   %.*s has no source override entry
el:   %.*s δεν έχει εγγραφή πηγαίας παράκαμψης

en:   %.*s has no binary override entry either
el:   %.*s δεν έχει ούτε εγγραφή δυαδικής παράκαμψης

en: Waiting for headers
el: Αναμονή επικεφαλίδων

en: The HTTP server sent an invalid reply header
el: Ο διακομιστής http έστειλε μια άκυρη επικεφαλίδα απάντησης

en: Bad header line
el: Ελαττωματική γραμμή επικεφαλίδας

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
el: Ο διακομιστής http έστειλε μια άκυρη επικεφαλίδα Content-Length

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
el: Ο διακομιστής http έστειλε μια άκυρη επικεφαλίδα Content-Range

en: This HTTP server has broken range support
el: Ο διακομιστής http δεν υποστηρίζει πλήρως το range

en: Unknown date format
el: Άγνωστη μορφή ημερομηνίας

en: Bad header data
el: Ελαττωματικά δεδομένα επικεφαλίδας

en: Connection failed
el: Η σύνδεση απέτυχε

en: Internal error
el: Εσωτερικό Σφάλμα

en: Unable to read the cdrom database %s
el: Αδύνατη η ανάγνωση της βάσης δεδομένων του cdrom %s

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
el: Παρακαλώ χρησιμοποιείστε το apt-cdrom για να αναγνωριστεί αυτό το CD από το APT. Το apt-get update δε χρησιμεύει για να προσθέτει νέα CD

en: Wrong CD-ROM
el: Λάθος CD

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
el: Αδυναμία απόσυναρμογής του CD-ROM στο %s, μπορεί να είναι σε χρήση.

en: Disk not found.
el: Ο δίσκος δεν βρέθηκε.

en: File not found
el: Το αρχείο Δε Βρέθηκε

en: Connected to %s (%s)
el: Συνδέθηκε στο %s (%s)

en: Connecting to %s (%s)
el: Σύνδεση στο %s (%s)

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
el: Αδύνατη η δημιουργία υποδοχής για το %s (f=%u t=%u p=%u)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση της σύνδεσης στο %s:%s (%s).

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Could not connect to %s:%s (%s).
el: Αδύνατη η σύνδεση στο %s:%s (%s).

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
el: Αδύνατη η σύνδεση στο %s:%s (%s), λήξη χρόνου σύνδεσης

en: Connecting to %s
el: Σύνδεση στο %s

en: Could not resolve '%s'
el: Αδύνατη η εύρεση του '%s'

en: Temporary failure resolving '%s'
el: Προσωρινή αποτυχία στην εύρεση του '%s'

en: System error resolving '%s:%s'
el: Σφάλμα συστήματος κατά την επίλυση '%s:%s'

en: Something wicked happened resolving '%s:%s' (%i - %s)
el: Κάτι παράξενο συνέβη κατά την επίλυση του  '%s:%s' (%i - %s)

en: Unable to connect to %s:%s:
el: Αδύνατη η σύνδεση στο %s:%s:

en: Failed to stat
el: Αποτυχία εύρεσης της κατάστασης

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
el: Μη έγκυρο URI, τα τοπικά URI δεν πρέπει να αρχίζουν με //

en: At least one invalid signature was encountered.
el: Βρέθηκε τουλάχιστον μια μη έγκυρη υπογραφή.

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
el: Εσωτερικό σφάλμα: Η υπογραφή είναι καλή, αλλά αδυναμία προσδιορισμού του αποτυπώματος?!

en: The following signatures were invalid:
el: Οι παρακάτω υπογραφές ήταν μη έγκυρες:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
el: Οι παρακάτω υπογραφές δεν ήταν δυνατόν να επαληθευτούν επειδή δεν ήταν διαθέσιμο το δημόσιο κλειδί:

en: Error reading from server. Remote end closed connection
el: Σφάλμα στην ανάγνωση από το διακομιστή, το άλλο άκρο έκλεισε τη σύνδεση

en: Error reading from server
el: Σφάλμα στην ανάγνωση από το διακομιστή

en: Error writing to file
el: Σφάλμα στην εγγραφή στο αρχείο

en: Select failed
el: Η επιλογή απέτυχε

en: Connection timed out
el: Λήξη χρόνου σύνδεσης

en: Problem hashing file
el: Πρόβλημα κατά το hashing του αρχείου

en: Failed to set modification time
el: Αποτυχία ορισμού του χρόνου τροποποίησης
