apt 2.6.0 - en to tr translation catalogue (669 entries)

en: Updating from such a repository can't be done securely, and is therefore disabled by default.
tr: Böyle bir depodan güvenli bir şekilde güncelleme yapılamaz, bu nedenle depo devre dışı bırakılmıştır.

en: Data from such a repository can't be authenticated and is therefore potentially dangerous to use.
tr: Böyle bir depodan gelen verilerin kaynağı doğrulanamayacağı için bu deponun kullanımı olası tehlike arz etmektedir.

en: See apt-secure(8) manpage for repository creation and user configuration details.
tr: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.

en: The repository '%s' is no longer signed.
tr: '%s' deposu artık imzalı değil.

en: The repository '%s' no longer has a Release file.
tr: '%s' deposu artık Release dosyası barındırmıyor.

en: This is normally not allowed, but the option Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories was given to override it.
tr: Bu duruma normalde izin verilmez, ama Acquire::AllowDowngradeToInsecureRepositories seçeneği kullanıldığı için izin veriliyor.

en: The repository '%s' is not signed.
tr: '%s' deposu imzalanmamış.

en: The repository '%s' does not have a Release file.
tr: '%s' deposunda Release dosyası yok.

en: The repository '%s' provides only weak security information.
tr: '%s' deposu yalnız zayıf güvenlik bilgisi sağlıyor.

en: Failed to readlink %s
tr: %s readlink çağrısı başarısız oldu

en: Failed to stat %s
tr: %s durum bilgisi alınamadı

en: Hash Sum mismatch
tr: Sağlama toplamları eşleşmiyor

en: Insufficient information available to perform this download securely
tr: Bu indirmeyi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek için yeterli bilgi mevcut değil

en: rename failed, %s (%s -> %s).
tr: yeniden adlandırma başarısız, %s (%s -> %s).

en: Size mismatch
tr: Boyutlar eşleşmiyor

en: Invalid file format
tr: Geçersiz dosya biçimi

en: Signature error
tr: İmza hatası

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Clearsigned file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
tr: Temiz-imzalı dosya geçerli değil, '%s' hatası alındı (ağ kimlik doğrulama gerektiriyor mu?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't have the component '%s' (component misspelt in sources.list?)
tr: '%2$s' deposunda '%3$s' adlı bir bileşen mevcut olmadığı için '%1$s' dosyası alınmıyor (sources.list dosyasındaki bileşen adı yanlış yazılmış olabilir mi?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' doesn't support architecture '%s'
tr: '%2$s' deposu '%3$s' mimarisini desteklemediği için yapılandırılmış '%1$s' dosyası alınmıyor

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' does not seem to provide it (sources.list entry misspelt?)
tr: '%2$s' deposunda mevcut olmadığı için yapılandırılmış '%1$s' dosyası alınmıyor (sources.list girdisi yanlış yazılmış olabilir mi?)

en: Skipping acquire of configured file '%s' as repository '%s' provides only weak security information for it
tr: '%2$s' deposu yalnız zayıf güvenlik bilgisi sağladığı için yapılandırılmış '%1$s' dosyası alınmıyor

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time since then the file is invalid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is expired (invalid since %s). Updates for this repository will not be applied.
tr: %s konumundaki 'Release' dosyasının vâdesi dolmuş (%s önce). Bu deponun güncelleştirmeleri uygulanmayacak.

note: TRANSLATOR: The first %s is the URL of the bad Release file, the second is the time until the file will be valid - formatted in the same way as in the download progress display (e.g. 7d 3h 42min 1s)
en: Release file for %s is not valid yet (invalid for another %s). Updates for this repository will not be applied.
tr: %s konumundaki 'Release' dosyası ileri bir tarihte geçerli olacak (%s sonra). Bu deponun güncelleştirmeleri uygulanmayacak.

en: Conflicting distribution: %s (expected %s but got %s)
tr: Dağıtım çakışması: %s (beklenen %s ama eldeki %s)

en: Repository '%s' changed its '%s' value from '%s' to '%s'
tr: '%s' deposu '%s' değerini '%s' yerine '%s' olarak değiştirmiş

en: Repository '%s' changed its default priority for %s from %hi to %hi.
tr: '%s' deposu %s için öntanımlı önceliğini %hi değerinden %hi değerine değiştirdi.

note: TRANSLATOR: the "this" refers to changes in the repository like a new release or owner change
en: More information about this can be found online in the Release notes at: %s
tr: Bu durumla ilgili daha fazla bilgi şu adresten ulaşılabilen Sürüm notlarında bulunabilir: %s

note: TRANSLATOR: %s is the name of the manpage in question, e.g. apt-secure(8)
en: This must be accepted explicitly before updates for this repository can be applied. See %s manpage for details.
tr: Bu depodaki güncellemelerin uygulanabilmesi için bu duruma onay verilmelidir. Ayrıntılar için %s rehber sayfasına bakın.

en: Failed to fetch %s  %s
tr: %s alınamadı %s

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
tr: %s paketindeki dosyalardan biri konumlandırılamadı. Bu durum, bu paketi elle düzeltmeniz gerektiği anlamına gelebilir. (eksik mimariden dolayı)

en: Can't find a source to download version '%s' of '%s'
tr: '%2$s' paketinin '%1$s' sürümü hiçbir kaynakta bulunamadı

note: TRANSLATOR: %s=%s is sourcename=sourceversion, e.g. apt=1.1
en: Changelog unavailable for %s=%s
tr: %s=%s için değişim günlüğü mevcut değil

en: The method '%s' is explicitly disabled via configuration.
tr: '%s' yöntemi yapılandırma üzerinden devre dışı bırakılmış.

en: If you meant to use Tor remember to use %s instead of %s.
tr: Tor kullanmak istiyorsanız %2$s yerine %1$s kullanmaya dikkat edin.

en: The method driver %s could not be found.
tr: Yöntem sürücüsü %s bulunamadı.

en: Is the package %s installed?
tr: %s paketi kurulu mu?

en: Method %s did not start correctly
tr: %s yöntemi düzgün şekilde başlamadı

en: Please insert the disc labeled: '%s' in the drive '%s' and press [Enter].
tr: Lütfen '%s' olarak etiketlenmiş diski '%s' sürücüsüne yerleştirin ve [Enter] tuşuna basın.

en: List directory %s is missing.
tr: Liste dizini %s bulunamadı.

en: Archives directory %s is missing.
tr: Arşiv dizini %s bulunamadı.

en: Unable to lock directory %s
tr: %s dizini kilitlenemiyor

en: No sandbox user '%s' on the system, can not drop privileges
tr: '%s' kullanıcısı sistemde mevcut olmadığı için ayrıcalıklar bırakılamıyor

en: Download is performed unsandboxed as root as file '%s' couldn't be accessed by user '%s'.
tr: '%2$s' kullanıcısının '%1$s' dosyasına erişimi olmadığı için indirme işlemi root kullanıcısı olarak yapılıyor.

en: Clean of %s is not supported
tr: %s temizliği desteklenmiyor

note: Only warn if there are no sources.list.d. Only warn if there is no sources.list file.
en: Unable to read %s
tr: %s okunamadı

en: Retrieving file %li of %li (%s remaining)
tr: Alınan dosya: %li / %li (%s kaldı)

en: Retrieving file %li of %li
tr: Alınan dosya: %li / %li

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
tr: %s paketinin tekrar kurulması gerekli, ancak gereken arşiv dosyası bulunamıyor.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
tr: Hata, pkgProblemResolver::Resolve bozuk paketlere yol açtı, bu sorunun nedeni tutulan paketler olabilir.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
tr: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
tr: Paket listeleri ya da durum dosyası ayrıştırılamadı ya da açılamadı.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
tr: Bu sorunları gidermek için apt-get update komutunu çalıştırabilirsiniz

en: The list of sources could not be read.
tr: Kaynak listesi okunamadı.

en: Regex compilation error - %s
tr: Regex derleme hatası - %s

en: Couldn't find task '%s'
tr: '%s' görevi bulunamadı

en: Couldn't find any package by regex '%s'
tr: '%s' düzenli ifadesini içeren herhangi bir paket bulunamadı

en: Couldn't find any package by glob '%s'
tr: '%s' ifadesine eşleşen herhangi bir paket bulunamadı

en: Unable to locate package %s
tr: %s paketi bulunamadı

en: Can't select versions from package '%s' as it is purely virtual
tr: '%s' paketi tamamen sanal olduğu için sürümü seçilemiyor

en: Can't select newest version from package '%s' as it is purely virtual
tr: '%s' paketi sanal olduğu için en yeni sürümü seçilemiyor

en: Can't select candidate version from package %s as it has no candidate
tr: '%s' paketinin aday sürümü olmadığı için aday sürüm seçilemiyor

en: Can't select installed version from package %s as it is not installed
tr: '%s' paketi kurulu olmadığı için kurulu sürüm seçilemiyor

en: Can't select installed nor candidate version from package '%s' as it has neither of them
tr: '%s' paketi kurulu olmadığı ve aday sürüme sahip olmadığı için her ikisi de seçilemiyor

en: Release '%s' for '%s' was not found
tr: '%2$s' paketinin '%1$s' sürümü bulunamadı

en: Version '%s' for '%s' was not found
tr: '%2$s' paketinin '%1$s' sürümü bulunamadı

en: Unmounting CD-ROM...
tr: CD-ROM ayrılıyor...

en: Using CD-ROM mount point %s
tr: CD-ROM bağlama noktası %s kullanılıyor

en: Waiting for disc...
tr: Disk bekleniliyor...

en: Mounting CD-ROM...
tr: CD-ROM bağlanıyor...

en: Identifying...
tr: Tanımlanıyor...

en: Stored label: %s
tr: Kayıtlı etiket: %s

en: Scanning disc for index files...
tr: Disk, indeks dosyaları için taranıyor...

en: Found %zu package indexes, %zu source indexes, %zu translation indexes and %zu signatures
tr: %zu paket indeksi, %zu kaynak indeksi, %zu çeviri indeksi ve %zu imza bulundu

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Debian Disc or the wrong architecture?
tr: Hiç paket dosyası bulunamadı, bu disk bir Debian diski değil ya da yanlış mimariye sahip olabilir mi?

en: Found label '%s'
tr: '%s' etiketi bulundu

en: That is not a valid name, try again.
tr: Bu, geçerli bir ad değil, yeniden deneyin.

en: This disc is called: 
    '%s'
tr: Disk adı: 
    '%s'

en: Copying package lists...
tr: Paket listeleri kopyalanıyor...

en: Writing new source list
tr: Yeni kaynak listesi yazılıyor

en: Source list entries for this disc are:
tr: Bu disk için olan kaynak listesi girdileri:

en: Unable to stat %s.
tr: %s için dosya bilgisi alınamadı.

en: Invalid archive signature
tr: Geçersiz arşiv imzası

en: Error reading archive member header
tr: Arşiv üyesi başlığı okuma hatası

en: Invalid archive member header
tr: Geçersiz arşiv üyesi başlığı

en: Archive is too short
tr: Arşiv çok kısa

en: Failed to read the archive headers
tr: Arşiv başlıkları okunamadı

en: Unable to stat the mount point %s
tr: Bağlama noktasının (%s) durum bilgisi alınamadı

en: Failed to stat the cdrom
tr: Cdrom durum bilgisi alınamadı

en: Command line option '%c' [from %s] is not understood in combination with the other options.
tr: '%c' Komut satırı seçeneği [%s içinden] diğer seçeneklerle bir arada tanınmıyor.

en: Command line option %s is not understood in combination with the other options
tr: %s komut satırı seçeneği diğer seçeneklerle bir arada anlaşılamadı

en: Command line option %s is not boolean
tr: Komut satırı seçeneği %s mantıksal değer değil

en: Option %s requires an argument.
tr: %s seçeneği bir argüman kullanımını gerektirir.

en: Option %s: Configuration item specification must have an =<val>.
tr: %s seçeneği: Yapılandırma öğesi tanımlaması =<değer> şeklinde değer içermelidir.

en: Option %s requires an integer argument, not '%s'
tr: %s seçeneği bir tam sayı argümanının kullanımını gerektirir, '%s' değil

en: Option '%s' is too long
tr: '%s' seçeneği çok uzun

en: Sense %s is not understood, try true or false.
tr: %s algılaması anlaşılamadı, true (doğru) ya da false (yanlış) deneyin.

en: Invalid operation %s
tr: Geçersiz işlem: %s

en: Unrecognized type abbreviation: '%c'
tr: Tanınamayan tür kısaltması: '%c'

en: Syntax error %s:%u: Block starts with no name.
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: Blok ad olmadan başlıyor.

en: Syntax error %s:%u: Malformed tag
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: Kötü biçimlendirilmiş etiket

en: Syntax error %s:%u: Extra junk after value
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: Değerden sonra ilave gereksiz

en: Syntax error %s:%u: Directives can only be done at the top level
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: Yönergeler sadece en üst düzeyde bitebilir

en: Syntax error %s:%u: Too many nested includes
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: Çok fazla yuvalanmış 'include'

en: Syntax error %s:%u: Included from here
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: Buradan 'include' edilmiş

en: Syntax error %s:%u: Unsupported directive '%s'
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: Desteklenmeyen yönerge '%s'

en: Syntax error %s:%u: clear directive requires an option tree as argument
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: clear yönergesi bir seçenek ağacı argümanını gerektirir

en: Syntax error %s:%u: Extra junk at end of file
tr: Söz dizimi hatası %s:%u: Dosya sonunda ilave gereksiz

en: Cannot find a configured compressor for '%s'
tr: '%s' için yapılandırılmış bir sıkıştırma programı bulunmuyor

en: Corrupted archive
tr: Bozuk arşiv

en: Tar checksum failed, archive corrupted
tr: Tar sağlama toplamı başarısız, arşiv bozulmuş

en: Unknown TAR header type %u
tr: Bilinmeyen TAR başlığı türü %u

en: Problem unlinking the file %s
tr: %s dosyasından bağ kaldırma sorunu

en: Not using locking for read only lock file %s
tr: Kilitleme dosyası %s salt okunur olduğu için kilitleme kullanılmıyor

en: Could not open lock file %s
tr: Kilit dosyası %s açılamadı

en: Not using locking for nfs mounted lock file %s
tr: NFS ile bağlanmış bölümdeki kilit dosyası %s için kilitleme kullanılmıyor

en: Could not get lock %s. It is held by process %d
tr: %s kilidi alınamadı. %d süreci tarafından tutuluyor

en: Could not get lock %s. It is held by process %d (%s)
tr: %s kilidi alınamadı. %d süreci tarafından tutuluyor (%s)

en: Could not get lock %s
tr: %s kilidi alınamadı

en: Be aware that removing the lock file is not a solution and may break your system.
tr: Kilit dosyasını silmenin bir çözüm olmadığını ve sisteminizi bozabileceğini göz önünde bulundurun.

en: List of files can't be created as '%s' is not a directory
tr: '%s' dizin olmadığı için dosya listeli oluşturulamıyor

en: Ignoring '%s' in directory '%s' as it is not a regular file
tr: '%2$s' dizinindeki '%1$s' normal bir dosya olmadığı için görmezden geliniyor

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has no filename extension
tr: '%2$s' dizinindeki '%1$s' dosyası uzantısı olmadığı için görmezden geliniyor

en: Ignoring file '%s' in directory '%s' as it has an invalid filename extension
tr: '%2$s' dizinindeki '%1$s' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

en: Waited for %s but it wasn't there
tr: %s için beklenildi ama o gelmedi

en: Sub-process %s received a segmentation fault.
tr: %s altsüreci bir bölümleme hatası aldı (segmentation fault).

en: Sub-process %s received signal %u.
tr: %s altsüreci %u sinyali aldı.

note: we forward the statuscode, so don't generate a message on the fd in this case
en: Sub-process %s returned an error code (%u)
tr: %s altsüreci bir hata kodu gönderdi (%u)

en: Sub-process %s exited unexpectedly
tr: %s altsüreci beklenmeyen bir şekilde sona erdi

en: Read error
tr: Okuma hatası

en: Write error
tr: Yazma hatası

en: Problem closing the gzip file %s
tr: Gzip dosyası %s kapatılamadı

en: Unexpected end of file
tr: Beklenmeyen dosya sonu

en: Failed to create subprocess IPC
tr: Altsüreç IPC'si oluşturulamadı

en: Failed to exec compressor
tr: Sıkıştırma programı çalıştırılamadı

en: Could not open file %s
tr: %s dosyası açılamadı

en: Could not open file descriptor %d
tr: Dosya tanımlayıcı %d açılamadı

en: read, still have %llu to read but none left
tr: read, %llu bayt okunması gerekli ama hiç kalmamış

en: write, still have %llu to write but couldn't
tr: write, yazılması gereken %llu bayt yazılamıyor

en: Problem closing the file %s
tr: %s dosyası kapatılamadı

en: Problem renaming the file %s to %s
tr: %s dosyası %s olarak yeniden adlandırılamadı

en: Problem syncing the file
tr: Dosya eşitlenirken sorun çıktı

en: Unable to mkstemp %s
tr: mkstemp %s başarısız oldu

en: Unable to write to %s
tr: %s dosyasına yazılamıyor

en: Can't mmap an empty file
tr: Boş dosya mmap yapılamıyor

en: Couldn't make mmap of %llu bytes
tr: %llu baytlık mmap yapılamaz

en: Couldn't duplicate file descriptor %i
tr: Dosya tanımlayıcı %i çoğaltılamadı

en: Unable to close mmap
tr: mmap kapatılamıyor

en: Unable to synchronize mmap
tr: mmap eşlenemiyor

en: Couldn't make mmap of %lu bytes
tr: %lu baytlık mmap yapılamaz

en: Failed to truncate file
tr: Dosya kesilemedi

en: Dynamic MMap ran out of room. Please increase the size of APT::Cache-Start. Current value: %lu. (man 5 apt.conf)
tr: Dinamik MMap yerine sığamadı. Lütfen APT::Cache-Start boyutunu artırın. Kullanımdaki değer: %lu (ayrıntılı bilgi için man 5 apt.conf komutunu kullanın)

en: Unable to increase the size of the MMap as the limit of %lu bytes is already reached.
tr: %lu baytlık sınıra ulaşıldığı için MMap boyutu artırılamadı.

en: Unable to increase size of the MMap as automatic growing is disabled by user.
tr: Otomatik büyüme kullanıcı tarafından kapatıldığı için MMap boyutu artırılamadı.

en: %s: Credentials for %s match, but the protocol is not encrypted. Annotate with %s:// to use.
tr: %s: %s için kimlik bilgileri uyuşuyor, ancak protokol şifreli değil. Kullanmak için başına %s:// koyunuz.

en: %c%s... Error!
tr: %c%s... Hata!

en: %c%s... Done
tr: %c%s... Bitti

en: %c%s... %llu/%llus
tr: %c%s... %llu/%llu sn.

en: %c%s... %llus
tr: %c%s... %llu sn.

en: %c%s... %u%%
tr: %c%s... %%%u

note: TRANSLATOR: d means days, h means hours, min means minutes, s means seconds
en: %lid %lih %limin %lis
tr: %li gün %li saat %li dk. %li sn.

note: TRANSLATOR: h means hours, min means minutes, s means seconds
en: %lih %limin %lis
tr: %li saat %li dk. %li sn.

note: TRANSLATOR: min means minutes, s means seconds
en: %limin %lis
tr: %li dk. %li sn.

note: TRANSLATOR: s means seconds
en: %lis
tr: %li sn.

en: Selection %s not found
tr: %s seçimi bulunamadı

en: This is not a valid DEB archive, missing '%s' member
tr: Bu dosya geçerli bir DEB arşivi değil, '%s' üyesi eksik

en: Internal error, could not locate member %s
tr: İç hata, %s üyesi bulunamadı

en: Unparsable control file
tr: Ayrıştırılamayan 'control' dosyası

en: Could not read meta data from %s
tr: %s üst verisi alınamadı

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; another identifier like Contents; filename and linenumber of the sources.list entry currently parsed
en: Target %s wants to acquire the same file (%s) as %s from source %s
tr: %s hedefi aynı dosyayı (%s) %s olarak %s kaynağından almak istiyor

note: TRANSLATOR: an identifier like Packages; Releasefile key indicating a file like main/binary-amd64/Packages; filename and linenumber of two sources.list entries
en: Target %s (%s) is configured multiple times in %s and %s
tr: %s (%s) hedefi %s ve %s konumlarında birden fazla kez yapılandırılmış

en: Unable to parse Release file %s
tr: 'Release' dosyası (%s) ayrıştırılamadı

en: No sections in Release file %s
tr: 'Release' dosyası %s içinde hiç bölüm yok

en: No Hash entry in Release file %s
tr: 'Release' dosyasında (%s) sağlama girdisi yok

en: No Hash entry in Release file %s which is considered strong enough for security purposes
tr: %s Release dosyasında güvenlik amaçları için yeteri kadar güçlü bir Hash girdisi bulunmuyor

en: Invalid '%s' entry in Release file %s
tr: 'Release' dosyasında (%2$s) geçersiz '%1$s' girdisi

note: TRANSLATOR: The first is an option name from sources.list manpage, the other two URI and Suite
en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s
tr: %s seçeneği için çakışan değer kümesi (kaynak %s %s)

en: Invalid value set for option %s regarding source %s %s (%s)
tr: %s seçeneği için geçersiz değer kümesi (kaynak: %s %s) (%s)

en: Conflicting values set for option %s regarding source %s %s: %s != %s
tr: %s seçeneği için çakışan değer kümesi (kaynak %s %s: %s != %s)

en: Unable to parse package file %s (%d)
tr: Paket dosyası (%s) ayrıştırılamadı (%d)

en: Waiting for cache lock: %s
tr: Önbellek kilidi bekleniyor: %s

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), is another process using it?
tr: dpkg önyüzü (%s) kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?

en: Unable to acquire the dpkg frontend lock (%s), are you root?
tr: dpkg önyüzü (%s) kilitlenemiyor, root kullanıcısı mısınız?

note: TRANSLATORS: the %s contains the recovery command, usually dpkg --configure -a
en: dpkg was interrupted, you must manually run '%s' to correct the problem.
tr: dpkg kesintiye uğradı, sorunu düzeltmek için elle '%s' komutunu çalıştırın.

en: Unable to lock the administration directory (%s), is another process using it?
tr: Yönetim dizini (%s) kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?

en: Unable to lock the administration directory (%s), are you root?
tr: Yönetim dizini (%s) kilitlenemiyor, root kullanıcısı mısınız?

en: Not locked
tr: Kilitlenmemiş

note: we don't care for the difference
en: Preparing %s
tr: %s hazırlanıyor

en: Preparing to configure %s
tr: %s paketini yapılandırmaya hazırlanılıyor

en: Preparing for removal of %s
tr: %s paketinin kaldırılmasına hazırlanılıyor

en: Preparing to completely remove %s
tr: %s paketinin tamamen kaldırılmasına hazırlanılıyor

en: Noting disappearance of %s
tr: %s paketinin kaybolduğu not ediliyor

en: Running post-installation trigger %s
tr: Kurulum sonrası tetikleyicisi %s çalıştırılıyor

en: Installed %s
tr: %s kuruldu

en: Configuring %s
tr: %s yapılandırılıyor

note: FIXME: use a better string after freeze
en: Directory '%s' missing
tr: '%s' dizini bulunamadı

en: Could not open file '%s'
tr: '%s' dosyası açılamadı

en: Unpacking %s
tr: %s paketi açılıyor

en: Installing %s
tr: %s kuruluyor

en: Removing %s
tr: %s kaldırılıyor

en: Completely removing %s
tr: %s tamamen kaldırılıyor

en: Completely removed %s
tr: %s tamamen kaldırıldı

en: Can not write log (%s)
tr: Günlük dosyasına yazılamıyor (%s)

en: Is /dev/pts mounted?
tr: /dev/pts bağlı mı?

en: Operation was interrupted before it could finish
tr: İşlem yarıda kesildi

en: No apport report written because MaxReports is reached already
tr: En fazla rapor miktarına (MaxReports) ulaşıldığı için apport raporu yazılmadı

note: check if its not a follow up error
en: dependency problems - leaving unconfigured
tr: bağımlılık sorunları - yapılandırılmamış durumda bırakılıyor

en: No apport report written because the error message indicates its a followup error from a previous failure.
tr: Apport raporu yazılmadı çünkü hata iletisi bu durumun bir önceki hatadan kaynaklanan bir hata olduğunu belirtiyor.

en: No apport report written because the error message indicates a disk full error
tr: Hata iletisi diskin dolu olduğunu belirttiği için apport raporu yazılamadı

en: No apport report written because the error message indicates a out of memory error
tr: Hata iletisi bir bellek yetersizliği hatasına işaret ettiği için apport raporu yazılamadı

en: No apport report written because the error message indicates an issue on the local system
tr: Hata iletisi yerel bir sistem hatasına işaret ettiği için apport raporu yazılamadı

en: No apport report written because the error message indicates a dpkg I/O error
tr: Hata iletisi bir dpkg G/Ç hatasına işaret ettiği için apport raporu yazılamadı

en: Building dependency tree
tr: Bağımlılık ağacı oluşturuluyor

en: Candidate versions
tr: Aday sürümler

en: Dependency generation
tr: Bağımlılık oluşturma

en: Reading state information
tr: Durum bilgisi okunuyor

en: Failed to open StateFile %s
tr: Durum dosyası (StateFile) %s açılamadı

en: Failed to write temporary StateFile %s
tr: Geçici durum dosyasına (%s) yazma başarısız oldu

en: Failed to write file %s
tr: %s dosyasına yazılamadı

en: Failed to close file %s
tr: %s dosyası kapatılamadı

en: Send scenario to solver
tr: Çözücüye senaryo gönder

en: Send request to solver
tr: Çözücüye istek gönder

en: Prepare for receiving solution
tr: Çözüm almak için hazırlan

en: External solver failed without a proper error message
tr: Harici çözücü düzgün bir hata iletisi göstermeden başarısız oldu

en: Calculating upgrade
tr: Yükseltme hesaplanıyor

en: Execute external solver
tr: Harici çözücüyü çalıştır

en: Execute external planner
tr: Harici planlamacıyı çalıştır

en: Send request to planner
tr: Planlamacıya istek gönder

en: Send scenario to planner
tr: Planlamacıya senaryo gönder

en: External planner failed without a proper error message
tr: Harici planlamacı düzgün bir hata iletisi göstermeden başarısız oldu

en: Wrote %i records.
tr: %i kayıt yazıldı.

en: Wrote %i records with %i missing files.
tr: %2$i eksik dosyayla %1$i kayıt yazıldı.

en: Wrote %i records with %i mismatched files
tr: %2$i eşleşmeyen dosyayla %1$i kayıt yazıldı

en: Wrote %i records with %i missing files and %i mismatched files
tr: %2$i eksik dosya ve %3$i eşleşmeyen dosyayla %1$i kayıt yazıldı

en: Can't find authentication record for: %s
tr: %s için kimlik doğrulama kaydı bulunamadı

en: Hash mismatch for: %s
tr: Sağlama yapılamadı: %s

en: Packaging system '%s' is not supported
tr: Paketleme sistemi '%s' desteklenmiyor

en: Unable to determine a suitable packaging system type
tr: Uygun bir paketleme sistemi türü bulunamıyor

en: Progress: [%3li%%]
tr: Durum: [%3li%%]

note: send status information that we are about to fork dpkg
en: Running dpkg
tr: dpkg çalıştırılıyor

en: Could not perform immediate configuration on '%s'. Please see man 5 apt.conf under APT::Immediate-Configure for details. (%d)
tr: "%s" paketinin anında yapılandırması başarısız oldu. Ayrıntılar için apt.conf(5) rehber sayfasının APT::Immediate-Configure kısmına bakın. (%d)

en: Could not configure '%s'.
tr: '%s' paketi yapılandırılamadı.

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
tr: Bu kurulum, bir Çakışma/Ön-Bağımlılık döngüsü içerdiği için %s temel paketinin geçici olarak kaldırılmasını gerektiriyor. Bu durum genellikle kötü bir durumdur, ama ille de devam etmek isterseniz, APT::Force-LoopBreak seçeneğini etkinleştirin.

en: Empty package cache
tr: Paket önbelleği boş

en: The package cache file is corrupted
tr: Paket önbelleği dosyası bozulmuş

en: The package cache file is an incompatible version
tr: Paket önbelleği dosyası uyumsuz bir sürümde

en: This APT does not support the versioning system '%s'
tr: Bu APT '%s' sürümleme sistemini desteklemiyor

en: The package cache was built for different architectures: %s vs %s
tr: Paket önbelleği farklı bir mimari için oluşturulmuş: biri %s, diğeri %s

en: The package cache file is corrupted, it has the wrong hash
tr: Paket önbellek dosyası bozulmuş, dosyanın sağlaması tutmuyor

en: Depends
tr: Bağımlılıklar

en: PreDepends
tr: ÖnBağımlılıklar

en: Suggests
tr: Önerdikleri

en: Conflicts
tr: Çakışmalar

en: Recommends
tr: Tavsiye ettikleri

en: Replaces
tr: Değiştirilenler

en: Breaks
tr: Bozdukları

en: Enhances
tr: Geliştirdikleri

en: Obsoletes
tr: Eskiyenler

en: important
tr: önemli

en: required
tr: gerekli

en: standard
tr: standart

en: extra
tr: ilave

en: optional
tr: seçimlik

en: Cache has an incompatible versioning system
tr: Önbelleğin uyumsuz bir sürümleme sistemi var

note: TRANSLATOR: The first placeholder is a package name, the other two should be copied verbatim as they include debug info
en: Error occurred while processing %s (%s%d)
tr: %s paketi işlenirken sorunlarla karşılaşıldı (%s%d)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
tr: Vay canına, bu APT'nin alabileceği paket adları sayısını aştınız.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
tr: Vay canına, bu APT'nin alabileceği sürüm sayısını aştınız.

en: Wow, you exceeded the number of descriptions this APT is capable of.
tr: Vay canına, bu APT'nin alabileceği açıklama sayısını aştınız.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
tr: Vay canına, bu APT'nin alabileceği bağımlılık sayısını aştınız.

en: Reading package lists
tr: Paket listeleri okunuyor

en: IO Error saving source cache
tr: Kaynak önbelleği kaydedilirken GÇ Hatası

en: Index file type '%s' is not supported
tr: İndeks dosyası türü '%s' desteklenmiyor

en: The value '%s' is invalid for APT::Default-Release as such a release is not available in the sources
tr: APT::Default-Release için '%s' değeri geçersizdir, çünkü kaynaklarda böyle bir sürüm yok

en: Invalid record in the preferences file %s, no Package header
tr: %s tercihler dosyasında geçersiz kayıt, Paket başlığı yok

en: Did not understand pin type %s
tr: İğne türü %s anlaşılamadı

en: %s: The special 'Pin-Priority: %s' can only be used for 'Package: *' records
tr: %s: Özel 'Pin-Priority: %s' ayarı yalnızca 'Package: *' kayıtlarında kullanılabilir

en: %s: Value %s is outside the range of valid pin priorities (%d to %d)
tr: %s: %s değeri geçerli iğne önceliği aralığının dışında (%d - %d arası)

en: No priority (or zero) specified for pin
tr: İğne için öncelik belirlenmedi (ya da sıfır)

note: TRANSLATOR: %u is a line number, the first %s is a filename of a file with the extension "second %s" and the third %s is a unique identifier for bugreports
en: Malformed entry %u in %s file %s (%s)
tr: Hatalı girdi satır %u %s dosya %s (%s)

en: Malformed line %u in source list %s (type)
tr: Kaynak listesinin (%2$s) %1$u numaralı satırı hatalı (tür)

en: Type '%s' is not known on line %u in source list %s
tr: '%s' türü bilinmiyor. (Satır: %u, Kaynak Listesi: %s)

en: Malformed stanza %u in source list %s (type)
tr: %2$s kaynak listesinin %1$u kısmı hatalı (tür)

en: Type '%s' is not known on stanza %u in source list %s
tr: '%s' türü bilinmiyor (girdi: %u, kaynak listesi: %s)

en: Unsupported file %s given on commandline
tr: Komut satırında desteklenmeyen bir dosya (%s) verildi

en: You must put some 'deb-src' URIs in your sources.list
tr: 'sources.list' dosyası içine bazı 'deb-src' adresleri koymalısınız

en: Cannot convert %s to integer: out of range
tr: %s metni tam sayıya dönüştürülemiyor: aralığın dışında

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
tr: Bazı indeks dosyaları indirilemedi. Bu dosyalar yok sayıldılar ya da önceki sürümleri kullanıldı.

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed before unchanged files in 'apt-get update'
en: Hit:%lu %s
tr: Aynı:  %lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files processed in 'apt-get update' Potentially replaced later by "Hit:", "Ign:" or "Err:" if something (bad) happens
en: Get:%lu %s
tr: İndir: %lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download, but the error is ignored (compare "Err:")
en: Ign:%lu %s
tr: Yoksay:%lu %s

note: TRANSLATOR: Very short word to be displayed for files in 'apt-get update' which failed to download and the error is critical (compare "Ign:")
en: Err:%lu %s
tr: Hata:  %lu %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
tr: %2$s'de %1$sB alındı (%3$sB/s)

en:  [Working]
tr:  [Çalışıyor]

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press [Enter]
tr: Ortam değişimi: Lütfen '%2$s' sürücüsüne
     '%1$s'
    olarak etiketlenmiş diski takın ve [Enter] tuşuna basın

en: Do you want to accept these changes and continue updating from this repository?
tr: Bu değişiklikleri onaylamak ve bu depodan güncelleme yapmaya devam etmek istiyor musunuz?

en: Correcting dependencies...
tr: Bağımlılıklar düzeltiliyor...

en:  failed.
tr:  başarısız oldu.

en: Unable to correct dependencies
tr: Bağımlılıklar düzeltilemedi

en: Unable to minimize the upgrade set
tr: Yükseltme kümesi küçültülemiyor

en:  Done
tr:  Tamamlandı

en: You might want to run 'apt --fix-broken install' to correct these.
tr: Bu sorunları düzeltmek için 'apt --fix-broken install' komutunu çalıştırmanız gerekebilir.

en: Unmet dependencies. Try 'apt --fix-broken install' with no packages (or specify a solution).
tr: Karşılanmamış bağımlılıklar. 'apt --fix-broken install' komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (ya da bir çözüm belirtin).

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Note, selecting '%s' for task '%s'
tr: Not, '%2$s' görevi için '%1$s' seçiliyor

en: Note, selecting '%s' for glob '%s'
tr: Not, '%2$s' ifadesi için '%1$s' seçiliyor

en: Note, selecting '%s' for regex '%s'
tr: Not, '%2$s' düzenli ifadesi için '%1$s' seçiliyor

en: Package %s is a virtual package provided by:
tr: %s paketi sanal bir pakettir, bu paketi sağlayan:

en:  [Installed]
tr:  [Kurulu]

en:  [Not candidate version]
tr:  [Aday sürüm değil]

en: You should explicitly select one to install.
tr: Kurmak için adaylardan birini açıkça seçmelisiniz.

en: Package %s is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
tr: %s paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
    Bu durum bu paketin kayıp, eskidiği için bırakılmış, ya da başka bir
    yazılım kaynağında bulunduğu anlamına gelebilir.

en: However the following packages replace it:
tr: Yine de aşağıdaki paketler onun yerine geçecek:

en: Package '%s' has no installation candidate
tr: '%s' paketi için kurulum adayı yok

en: Virtual packages like '%s' can't be removed
tr: '%s' gibi sanal paketler kaldırılamaz

note: TRANSLATORS: Note, this is not an interactive question
en: Package '%s' is not installed, so not removed. Did you mean '%s'?
tr: '%s' kurulu değildi, dolayısıyla kaldırılmadı. Bunu mu demek istediniz: '%s'?

en: Package '%s' is not installed, so not removed
tr: '%s' kurulu değildi, dolayısıyla kaldırılmadı

en: Note, selecting '%s' instead of '%s'
tr: Not, '%2$s' yerine '%1$s' seçiliyor

en: Most used commands:
tr: Sık kullanılan komutlar:

en: See %s for more information about the available commands.
tr: Kullanılabilen komutlar hakkında daha fazla bilgi için %s rehber sayfasına bakın.

en: Configuration options and syntax is detailed in apt.conf(5).
    Information about how to configure sources can be found in sources.list(5).
    Package and version choices can be expressed via apt_preferences(5).
    Security details are available in apt-secure(8).
tr: Yapılandırma seçenekleri ve söz dizimi ayrıntıları apt.conf(5);
    Kaynakların nasıl yapılandırılacağıyla ilgili bilgiler sources.list(5);
    Paket ve sürüm seçimlerinin ifade edilmesiyle ilgili bilgiler apt_preferences(5);
    Güvenlikle ilgili ayrıntılar apt-secure(8) rehber sayfalarında bulunabilir.

en: This APT has Super Cow Powers.
tr: Bu APT'nin Süper İnek Güçleri vardır.

en: This APT helper has Super Meep Powers.
tr: Bu APT yardımcısının Süper Meep Güçleri var.

en: --force-yes is deprecated, use one of the options starting with --allow instead.
tr: --force-yes seçeneği kullanımdan kaldırılmıştır, bunun yerine --allow ile başlayan seçeneklerden birini kullanabilirsiniz.

en: No packages found
tr: Hiç paket bulunamadı

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
tr: UYARI: Aşağıdaki paketlerin aslına uygunluğu doğrulanamıyor!

en: Authentication warning overridden.
tr: Kimlik denetimi uyarısı görmezden geliniyor.

en: Some packages could not be authenticated
tr: Bazı paketlerin aslına uygunluğu doğrulanamadı

en: Install these packages without verification?
tr: Paketler doğrulanmadan kurulsun mu?

en: There were unauthenticated packages and -y was used without --allow-unauthenticated
tr: Aslına uygunluğu doğrulanamayan paketler var ve -y seçeneği --allow-unauthenticated olmadan kullanılmış

en: Couldn't determine free space in %s
tr: %s içindeki boş alan miktarı belirlenemedi

en: You don't have enough free space in %s.
tr: %s içinde yeterli boş alanınız yok.

en: Unable to lock the download directory
tr: İndirme dizini kilitlenemiyor

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
tr: Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
    olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
    bazı paketlerin henüz oluşturulamamış  ya da oluşturulmakta
    olduğunu gösterir.

note: if (Packages == 1) { c1out << std::endl; c1out << _("Since you only requested a single operation it is extremely likely that\n" "the package is simply not installable and a bug report against\n" "that package should be filed.") << std::endl; }
en: The following information may help to resolve the situation:
tr: Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

en: Broken packages
tr: Bozuk paketler

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt update or try with --fix-missing?
tr: Bazı arşivler alınamıyor, apt update'i çalıştırmayı ya da --fix-missing seçeneğini ekleyerek düzeltmeyi deneyin.

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
tr: İç hata, InstallPackages bozuk paketler ile çağrıldı!

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
tr: Paketlerin kaldırılması gerekiyor ancak kaldırma işlemi devre dışı bırakılmış.

en: Essential packages were removed and -y was used without --allow-remove-essential.
tr: Temel paketler kaldırıldı ve -y seçeneği --allow-remove-essential olmadan kullanıldı.

en: Packages were downgraded and -y was used without --allow-downgrades.
tr: Paket sürümleri düşürüldü ve -y seçeneği --allow-downgrades olmadan kullanıldı.

en: Held packages were changed and -y was used without --allow-change-held-packages.
tr: Tutulan paketler değişti ve -y seçeneği --allow-change-held-packages olmadan kullanıldı.

en: Internal error, Ordering didn't finish
tr: İç hata, Sıralama tamamlanamadı

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
tr: Ne kadar ilginç... Boyutlar eşleşmedi, apt@packages.debian.org adresine e-posta atın

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of archives.
tr: %sB/%sB arşiv dosyası indirilecek.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of archives.
tr: %sB arşiv dosyası indirilecek.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
tr: Bu işlem tamamlandıktan sonra %sB ek disk alanı kullanılacak.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: After this operation, %sB disk space will be freed.
tr: Bu işlem tamamlandıktan sonra %sB disk alanı boşalacak.

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
tr: Sadece Önemsiz seçeneği ayarlandı, ama bu önemsiz bir işlem değil.

en: Removing essential system-critical packages is not permitted. This might break the system.
tr: Kritik sistem paketlerini kaldırmak sisteminizi bozabileceği için yasaklanmıştır.

en: Do you want to continue?
tr: Devam etmek istiyor musunuz?

en: Abort.
tr: Vazgeç.

en: Some files failed to download
tr: Bazı dosyalar indirilemedi

en: Download complete and in download only mode
tr: İndirme işlemi tamamlandı ve sadece indirme kipinde

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
tr: --fix-missing seçeneği ve ortam takası şu an için desteklenmiyor

en: Unable to correct missing packages.
tr: Eksik paketler düzeltilemedi.

en: Aborting install.
tr: Kurulum iptal ediliyor.

en: The following package disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages: | The following packages disappeared from your system as
    all files have been overwritten by other packages:
tr[0]: Tüm dosyalarının üzerine yazıldığı için aşağıdaki paket
    sisteminizden kayboldu:
tr[1]: Tüm dosyalarının üzerine yazıldığı için aşağıdaki paketler
    sisteminizden kayboldu:

en: Note: This is done automatically and on purpose by dpkg.
tr: Not: Bu eylem dpkg tarafından otomatik ve kasıtlı olarak yapılmıştır.

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
tr: Nesneleri silmemiz beklenemez, AutoRemover çalıştırılamıyor

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
tr: AutoRemover yapmaması gereken bir yıkıma
    sebep oldu. Lütfen apt hakkında bir hata raporu doldurun.

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
tr: İç hata, AutoRemover bazı şeyleri bozdu

en: Use '%s' to remove it. | Use '%s' to remove them.
tr[0]: Bu paketi kaldırmak için '%s' komutunu kullanın.
tr[1]: Bu paketleri kaldırmak için '%s' komutunu kullanın.

en: The following package was automatically installed and is no longer required: | The following packages were automatically installed and are no longer required:
tr[0]: Aşağıdaki paket otomatik olarak kurulmuş ve artık bu pakete gerek duyulmuyor:
tr[1]: Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:

en: %lu package was automatically installed and is no longer required.
     | %lu packages were automatically installed and are no longer required.
tr[0]: %lu paket otomatik olarak kurulmuş ve artık gerekli değil.
tr[1]: %lu paket otomatik olarak kurulmuş ve artık gerekli değil.

en: Suggested packages:
tr: Önerilen paketler:

en: Recommended packages:
tr: Tavsiye edilen paketler:

en: The following additional packages will be installed:
tr: Aşağıdaki ek paketler kurulacak:

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
tr: %s atlanıyor, bu paket zaten kurulu ve yükseltme seçilmemiş.

en: Skipping %s, it is not installed and only upgrades are requested.
tr: %s atlanıyor, bu paket kurulu değil ve sadece yükseltmeler isteniyor.

en: Reinstallation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
tr: %s paketinin yeniden kurulumu mümkün değil, çünkü paket indirilemedi.

note: TRANSLATORS: First string is package name, second is version
en: %s is already the newest version (%s).
tr: %s zaten en yeni sürümde (%s).

en: %s set to manually installed.
tr: %s elle kurulmuş olarak ayarlandı.

en: Selected version '%s' (%s) for '%s'
tr: '%3$s' paketinin '%1$s' (%2$s) sürümü seçildi

en: Selected version '%s' (%s) for '%s' because of '%s'
tr: '%4$s' nedeniyle '%3$s' paketinin '%1$s' (%2$s) sürümü seçildi

en: Listing
tr: Listeleme

en: There is %i additional version. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional versions. Please use the '-a' switch to see them.
tr[0]: Fazladan %i sürüm daha var. Görmek için '-a' anahtarını kullanın.
tr[1]: Fazladan %i sürüm daha var. Bu sürümleri görmek için '-a' anahtarını kullanın.

note: TRANSLATORS: placeholder is a binary name like apt or apt-get
en: NOTE: This is only a simulation!
          %s needs root privileges for real execution.
          Keep also in mind that locking is deactivated,
          so don't depend on the relevance to the real current situation!
tr: NOT:  Bu sadece bir benzetimdir!
          %s'i gerçekten çalıştırmak için root haklarına ihtiyaç vardır.
          Unutmayın ki benzetim kipinde kilitleme yapılmaz, bu nedenle
          bu benzetimin gerçekteki durumla birebir aynı olacağına güvenmeyin!

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: [installed,upgradable to: %s]
tr: [kurulu,yükseltilebilir: %s]

en: [installed,local]
tr: [kurulu,yerel]

en: [installed,auto-removable]
tr: [kurulu,otomatik-kaldırılabilir]

en: [installed,automatic]
tr: [kurulu,otomatik]

en: [installed]
tr: [kurulu]

en: [upgradable from: %s]
tr: [şundan yükseltilebilir: %s]

en: [residual-config]
tr: [artık-yapılandırma]

en: but %s is installed
tr: ama %s kurulu

en: but %s is to be installed
tr: ama %s kurulacak

en: but it is not installable
tr: ama kurulabilir değil

en: but it is a virtual package
tr: ama o bir sanal paket

en: but it is not going to be installed
tr: ama kurulmayacak

en: but it is not installed
tr: ama kurulu değil

en:  or
tr:  ya da

en: The following packages have unmet dependencies:
tr: Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:

en: The following NEW packages will be installed:
tr: Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak:

en: The following packages will be REMOVED:
tr: Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:

en: The following packages have been kept back:
tr: Aşağıdaki paketlerin mevcut durumları korunacak:

en: The following packages will be upgraded:
tr: Aşağıdaki paketler yükseltilecek:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
tr: Aşağıdaki paketlerin SÜRÜMLERİ DÜŞÜRÜLECEK:

en: The following held packages will be changed:
tr: Aşağıdaki eski sürümlerinde tutulan paketler değiştirilecek:

en: %s (due to %s)
tr: %s (%s nedeniyle)

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
tr: UYARI: Aşağıdaki temel paketler kaldırılacak.
    Bu işlem ne yaptığınızı tam olarak bilmediğiniz takdirde YAPILMAMALIDIR!

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
tr: %lu paket yükseltilecek, %lu yeni paket kurulacak,

en: %lu reinstalled,
tr: %lu paket yeniden kurulacak,

en: %lu downgraded,
tr: %lu paketin sürümü düşürülecek,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
tr: %lu paket kaldırılacak ve %lu paket yükseltilmeyecek.

en: %lu not fully installed or removed.
tr: %lu paket tam olarak kurulmayacak ya da kaldırılmayacak.

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to Y[es] e.g. "Do you want to continue? [Y/n] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [Y/n]
tr: [E/h]

note: TRANSLATOR: Yes/No question help-text: defaulting to N[o] e.g. "Should this file be removed? [y/N] " The user has to answer with an input matching the YESEXPR/NOEXPR defined in your l10n.
en: [y/N]
tr: [e/H]

note: TRANSLATOR: "Yes" answer printed for a yes/no question if --assume-yes is set
en: Y
tr: E

note: TRANSLATOR: "No" answer printed for a yes/no question if --assume-no is set
en: N
tr: H

en: You must give at least one search pattern
tr: En az bir arama örüntüsü vermelisiniz

en: Full Text Search
tr: Tam Metin Arama

en: There is %i additional record. Please use the '-a' switch to see it | There are %i additional records. Please use the '-a' switch to see them.
tr[0]: Fazladan %i kayıt daha var. Görmek için '-a' anahtarını kullanabilirsiniz.
tr[1]: Fazladan %i kayıt daha var. Bu kayıtları görmek için '-a' anahtarını kullanabilirsiniz.

en: not a real package (virtual)
tr: gerçek bir paket değil (sanal)

en: Package files:
tr: Paket dosyaları:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
tr: Önbellek eş zamanlı değil, paket dosyası 'x-ref' yapılamıyor

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned packages:
tr: Sabitlenmiş paketler:

note: Print the package name and the version we are forcing to
en: %s -> %s with priority %d
tr: %s -> %s (öncelik: %d)

en:   Installed:
tr:   Kurulu:

en:   Candidate:
tr:   Aday:

en: (none)
tr: (hiçbiri)

note: Show the priority tables
en:   Version table:
tr:   Sürüm çizelgesi:

en: phased
tr: aşamalı

en: Can not find a package for architecture '%s'
tr: '%s' mimarisi için bir paket bulunamadı

en: Can not find a package '%s' with version '%s'
tr: '%s' paketinin '%s' sürümü bulunamadı

en: Can not find a package '%s' with release '%s'
tr: '%s' paketi '%s' dağıtım sürümünde bulunamadı

en: Picking '%s' as source package instead of '%s'
tr: Kaynak paket olarak '%s' yerine '%s' kullanılacak

en: Can not find version '%s' of package '%s'
tr: '%2$s' paketinin '%1$s' sürümünü bulunamadı

en: Must specify at least one package to fetch source for
tr: Kaynağının indirileceği en az bir paket seçilmeli

en: Unable to find a source package for %s
tr: %s paketinin kaynak paketi bulunamadı

en: NOTICE: '%s' packaging is maintained in the '%s' version control system at:
    %s
tr: NOT: '%s' paketlemesi '%s' sürüm kontrol sistemiyle aşağıdaki adreste yapılmaktadır:
    %s

en: Please use:
    %s
    to retrieve the latest (possibly unreleased) updates to the package.
tr: Bu paketin en son (ve muhtemelen henüz yayımlanmamış olan)
    sürümünü edinmek için lütfen:
    %s
    komutunu kullanın.

en: Skipping already downloaded file '%s'
tr: Zaten indirilmiş olan '%s' dosyası atlanıyor

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement strings, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB/%sB of source archives.
tr: %sB/%sB kaynak arşivi indirilecek.

note: TRANSLATOR: The required space between number and unit is already included in the replacement string, so %sB will be correctly translate in e.g. 1,5 MB
en: Need to get %sB of source archives.
tr: %sB kaynak arşivi indirilecek.

en: Fetch source %s
tr: %s kaynağını al

en: Failed to fetch some archives.
tr: Bazı arşivler alınamadı.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
tr: %s için zaten açılmış bazı paketlerin açılması atlanıyor

en: Unpack command '%s' failed.
tr: Paket açma komutu '%s' başarısız.

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
tr: 'dpkg-dev' paketinin kurulu olduğundan emin olun.

en: Build command '%s' failed.
tr: İnşa komutu '%s' başarısız oldu.

en: Unable to get build-dependency information for %s
tr: %s paketinin inşa-bağımlılığı bilgisi alınamıyor

en: %s has no build depends.
tr: %s paketinin hiç inşa bağımlılığı yok.

en: No architecture information available for %s. See apt.conf(5) APT::Architectures for setup
tr: %s mimarisinin bilgileri mevcut değil. Kurulum için apt.conf(5) rehber sayfasındaki APT::Architectures kısmına göz atın

en: Must specify at least one package to check builddeps for
tr: İnşa bağımlılıklarının denetleneceği en az bir paket belirtilmelidir

en: Invalid operator '%c' at offset %d, did you mean '%c%c' or '%c='? - in: %s
tr: %2$d. sıradaki '%1$c' karakteri geçerli bir işleç değildir, '%3$c%4$c' ya da '%5$c='? mı demek istediniz? - dizgi: %6$s

en: Note, using directory '%s' to get the build dependencies
tr: Not, inşa bağımlılıklarını indirmek için '%s' dizini kullanılıyor

en: Note, using file '%s' to get the build dependencies
tr: Not, inşa bağımlılıklarını indirmek için '%s' dosyası kullanılıyor

en: Failed to process build dependencies
tr: İnşa bağımlılıklarını işleme başarısız oldu

en: Failed to parse %s. Edit again?
tr: %s ayrıştırılamadı. Tekrar düzenlemek ister misiniz?

en: Your '%s' file changed, please run 'apt-get update'.
tr: '%s' dosyası değişti, lütfen 'apt-get update' komutunu çalıştırın.

en: Package %s version %s has an unmet dep:
tr: %s paketinin (sürüm %s) karşılanamayan bir bağımlılığı var:

en: The update command takes no arguments
tr: 'update' komutu argüman almaz

note: TRANSLATOR: the first two are manpage references, the last the URI from a sources.list
en: Usage of %s should be preferred over embedding login information directly in the %s entry for '%s'
tr: Oturum açma ayrıcalıklarını '%3$s' '%2$s' girdisinin içinde doğrudan belirtmek yerine '%1$s' kullanmayı tercih edin

en: %i package can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see it.
     | %i packages can be upgraded. Run 'apt list --upgradable' to see them.
tr[0]: %i paket yükseltilebilir. Bu paketi görmek için 'apt list --upgradable' komutunu çalıştırın.
tr[1]: %i paket yükseltilebilir. Bu paketleri görmek için 'apt list --upgradable' komutunu çalıştırın.

en: All packages are up to date.
tr: Tüm paketler güncel.

en: %s does not take any arguments
tr: %s komutu argüman almaz

en: Total package names:
tr: Toplam paketlerin adları:

en: Total package structures:
tr: Toplam paket yapıları:

en:   Normal packages:
tr:   Normal paketler:

en:   Pure virtual packages:
tr:   Saf sanal paketler:

en:   Single virtual packages:
tr:   Tekil sanal paketler:

en:   Mixed virtual packages:
tr:   Karışık sanal paketler:

en:   Missing:
tr:   Eksik:

en: Total distinct versions:
tr: Toplam farklı sürümler:

en: Total distinct descriptions:
tr: Toplam farklı açıklamalar:

en: Total dependencies:
tr: Toplam bağımlılıklar:

en: Total ver/file relations:
tr: Toplam sürüm/dosya ilişkileri:

en: Total Desc/File relations:
tr: Toplam Tanım/Dosya ilişkileri:

en: Total Provides mappings:
tr: Toplam destekleme eşleştirmeleri:

en: Total globbed strings:
tr: Toplam birikmiş dizgiler:

en: Total slack space:
tr: Toplam serbest alan:

en: Total space accounted for:
tr: Hesaplanan toplam alan:

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark showauto' instead.
tr: Bu komutun kullanımı bırakılmıştır. Lütfen bunun yerine 'apt-mark showauto' komutunu kullanın.

en: Usage: apt-cache [options] command
           apt-cache [options] show pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-cache queries and displays available information about installed
    and installable packages. It works exclusively on the data acquired
    into the local cache via the 'update' command of e.g. apt-get. The
    displayed information may therefore be outdated if the last update was
    too long ago, but in exchange apt-cache works independently of the
    availability of the configured sources (e.g. offline).
tr: Kullanım: apt-cache [seçenekler] komut
              apt-cache [seçenekler] show paket1 [paket2 ...]
    
    apt-cache komutu kurulu ve kurulabilir paketler hakkında sorgulamalar
    yapılmasında ve mevcut bilgilerin görüntülenmesinde kullanılır. Bunun
    için gereken veri apt-get'in 'update' komutu ile elde edilir. Son
    güncellemenin üzerinden uzun zaman geçtiği durumlarda gösterilen bilgiler
    geçerliliğini kaybetmiş olabilir fakat bu sayede kaynaklar çevrimdışı olsa
    bile apt-cache çalışabilmektedir.

en: Show source records
tr: Paket kayıtlarını görüntüle

en: Search the package list for a regex pattern
tr: Paket listesini bir düzenli ifade ile ara

en: Show raw dependency information for a package
tr: Bir paketin bağımlılık bilgilerini ham haliyle görüntüle

en: Show reverse dependency information for a package
tr: Bir paketin ters bağımlılık bilgilerini görüntüle

en: Show a readable record for the package
tr: Bir paketin okunabilir kaydını görüntüle

en: List the names of all packages in the system
tr: Sistemdeki tüm paketlerin adlarını listele

en: Show policy settings
tr: İlke seçeneklerini görüntüle

en: Please provide a name for this Disc, such as 'Debian 5.0.3 Disk 1'
tr: Lütfen bu CD/DVD'ye bir ad verin, örneğin 'Debian 5.0.3 Disk 1'

en: Please insert a Disc in the drive and press [Enter]
tr: Lütfen sürücüye bir Disk yerleştirin ve [Enter] tuşuna basın

en: Failed to mount '%s' to '%s'
tr: '%s', '%s' konumuna bağlanamadı

en: No CD-ROM could be auto-detected or found using the default mount point.
    You may try the --cdrom option to set the CD-ROM mount point.
    See 'man apt-cdrom' for more information about the CD-ROM auto-detection and mount point.
tr: Öntanımlı bağlama noktasında bir CD-ROM algılanamadı.
    CD-ROM bağlama noktasını ayarlamak için --cdrom seçeneğini kullanmayı deneyebilirsiniz.
    Otomatik CD-ROM ve bağlantı noktası algılama hakkında daha fazla bilgi almak için 'man apt-cdrom' komutunu kullanabilirsiniz.

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
tr: Kalan CD'leriniz için bu işlemi yineleyin.

en: Usage: apt-cdrom [options] command
    
    apt-cdrom is used to add CDROM's, USB flashdrives and other removable
    media types as package sources to APT. The mount point and device
    information is taken from apt.conf(5), udev(7) and fstab(5).
tr: Kullanım: apt-cdrom [seçenekler] komut
    
    apt-cdrom komutu CD-ROM'lar, USB flash bellekler ve diğer taşınabilir
    ortam türlerini APT'a paket kaynağı olarak eklemede kullanılır. Bağlama
    noktaları ve aygıt bilgisi apt.conf(5), udev(7) ve fstab(5)'ten sağlanır.

en: Arguments not in pairs
tr: Argümanlar çiftler halinde değil

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is an interface to the configuration settings used by
    all APT tools, mainly intended for debugging and shell scripting.
tr: Kullanım: apt-config [seçenekler] komut
    
    apt-config tüm APT araçları tarafından kullanılan ayarlar için bir
    arayüz sağlar. Esasen kabuk betiklerinde ve hata ayıklamada kullanılır.

en: get configuration values via shell evaluation
tr: yapılandırma değerlerini kabuk değerlendirme ile al

en: show the active configuration setting
tr: geçerli yapılandırma ayarlarını göster

en: Usage: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver is an interface to store an EDSP scenario in
    a file and optionally forwards it to another solver.
tr: Kullanım: apt-dump-solver
    
    apt-dump-solver EDSP senaryolarının bir dosyada saklanmasını ve
    diğer çözücülere aktarılması için arayüz sağlar.

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is used to extract config and template files
    from debian packages. It is used mainly by debconf(1) to prompt for
    configuration questions before installation of packages.
tr: Kullanım: apt-extracttemplates dosya1 [dosya2 ...]
    
    apt-extracttemplates, debian paketlerinden ayar ve şablon dosyalarını
    almak için kullanılan bir araçtır. Esasen debconf(1) tarafından paket
    kurulumlarından önce yapılandırma sorularının sorulmasında kullanılır.

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
tr: debconf sürümü alınamıyor. debconf kurulu mu?

en: Couldn't find package %s
tr: %s paketi bulunamadı

en: %s set to automatically installed.
tr: %s otomatik olarak kurulmuş şekilde ayarlandı.

en: This command is deprecated. Please use 'apt-mark auto' and 'apt-mark manual' instead.
tr: Bu komut artık kullanılmamaktadır. Bunun yerine 'apt-mark auto' ve 'apt-mark manual' kullanın.

en: Internal error, problem resolver broke stuff
tr: İç hata, sorun çözücü nesneyi bozdu

en: Supported modules:
tr: Desteklenen birimler:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a command line interface for retrieval of packages
    and information about them from authenticated sources and
    for installation, upgrade and removal of packages together
    with their dependencies.
tr: Kullanım: apt-get [seçenekler] komut
              apt-get [seçenekler] install|remove paket1 [paket2 ...]
              apt-get [seçenekler] kaynak paket1 [paket2 ...]
    
    apt-get, doğrulanmış kaynaklardan paket ve paket bilgisi indirme ve
    paketlerin bağımlılıkları ile birlikte kurulumu, yükseltilmesi ve
    kaldırılmasında kullanılan komut satırı arayüzüdür.

en: Retrieve new lists of packages
tr: Paket listelerini yenile

en: Perform an upgrade
tr: Yükseltme işlemini gerçekleştir

en: Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
tr: Yeni paket kur (paket libc6.deb değil libc6 şeklinde olmalıdır)

en: Reinstall packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
tr: Paketleri tekrar kur (paket adı libc6.deb değil libc6 şeklinde olmalıdır)

en: Remove packages
tr: Paket(leri) kaldır

en: Remove packages and config files
tr: Paketleri ve yapılandırma dosyalarını kaldır

en: Remove automatically all unused packages
tr: Kullanılmayan tüm paketleri otomatik olarak kaldır

en: Distribution upgrade, see apt-get(8)
tr: Dağıtım yükseltme, ayrıntılı bilgi için apt-get(8)

en: Follow dselect selections
tr: dselect yapılandırmalarına uy

en: Configure build-dependencies for source packages
tr: Kaynak paketlerin inşa bağımlılıklarını yapılandır

en: Satisfy dependency strings
tr: Bağımlılık dizgilerini karşıla

en: Erase downloaded archive files
tr: İndirilmiş olan arşiv dosyalarını sil

en: Erase old downloaded archive files
tr: İndirilmiş olan eski arşiv dosyalarını sil

en: Verify that there are no broken dependencies
tr: Eksik bağımlılık olmadığından emin ol

en: Download source archives
tr: Kaynak paket dosyalarını indir

en: Download the binary package into the current directory
tr: İkili paketleri içinde bulunulan dizine indir

en: Download and display the changelog for the given package
tr: Belirtilen paketlerin değişim günlüklerini indir ve görüntüle

en: Need one URL as argument
tr: Argüman olarak bir adet URL'ye ihtiyaç vardır

en: Must specify at least one pair url/filename
tr: En az bir adet url/dosya-adı çifti belirtilmelidir

en: Download Failed
tr: İndirme Başarısız

en: GetSrvRec failed for %s
tr: %s için GetSrvRec başarısız oldu

en: Usage: apt-helper [options] command
           apt-helper [options] cat-file file ...
           apt-helper [options] download-file uri target-path
    
    apt-helper bundles a variety of commands for shell scripts to use
    e.g. the same proxy configuration or acquire system as APT would.
tr: Kullanım: apt-helper [seçenekler] komut
              apt-helper [seçenekler] cat-file dosya ...
              apt-helper [seçenekler] download-file uri hedef-konum
    
    apt-helper kabuk betiklerinde kullanılması için çeşitli komutları
    bir araya getirir (örn: APT ile aynı indirme veya vekil sunucu
    ayarlarının kullanılabilmesi için)

en: download the given uri to the target-path
tr: Verilen adresi (uri) hedef yola kaydet

en: lookup a SRV record (e.g. _http._tcp.ftp.debian.org)
tr: Bir SRV kaydına bak (örneğin _http._tcp.ftp.debian.org)

en: concatenate files, with automatic decompression
tr: Dosyaları birleştir, otomatik olarak aç

en: detect proxy using apt.conf
tr: apt.conf kullanarak vekil sunucuyu algıla

en: wait for system to be online
tr: Sistemin çevrimiçi olmasını bekle

en: drop privileges before running given command
tr: Verilen komutu çalıştırmadan önce ayrıcalıkları düşür

en: analyse a pattern
tr: Verilen örüntüyü çözümle

en: Usage: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner is an interface to use the current internal
    installation planner for the APT family like an external one,
    for debugging or the like.
tr: Kullanım: apt-internal-planner
    
    apt-internal-planner APT ailesinin dâhilî planlamacısını hata ayıklama
    gibi sebeplerle harici planlamacı gibi kullanmaya yarayan bir arayüzdür.

en: Usage: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver is an interface to use the current internal
    resolver for the APT family like an external one, for debugging or
    the like.
tr: Kullanım: apt-internal-solver
    
    apt-internal-solver APT ailesinin dâhilî çözücüsünü hata ayıklama
    gibi sebeplerle harici çözücü gibi kullanmaya yarayan bir arayüzdür.

en: %s can not be marked as it is not installed.
tr: %s kurulu olmadığı için işaretlenemedi.

en: %s was already set to manually installed.
tr: %s zaten elle kurulmuş olarak ayarlı.

en: %s was already set to automatically installed.
tr: %s zaten otomatik kurulmuş olarak ayarlı.

en: No changes necessary
tr: Değişiklik gerekmiyor

en: The following packages will be marked as automatically installed:
tr: Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş olarak işaretlenecek:

en: %s was already set on hold.
tr: %s zaten tutulacak şekilde ayarlanmış.

en: %s was already not on hold.
tr: %s zaten tutulmayacak şekilde ayarlanmış.

en: Executing dpkg failed. Are you root?
tr: 'dpkg' çalıştırılamadı. root olduğunuzdan emin misiniz?

en: %s set on hold.
tr: %s paketi tutuluyor.

en: Canceled hold on %s.
tr: %s paketini tutma işlemi iptal edildi.

en: Selected %s for purge.
tr: %s paketi tamamen kaldırma için seçildi.

en: Selected %s for removal.
tr: %s paketi kaldırma için seçildi.

en: Selected %s for installation.
tr: %s paketi kurulum için seçildi.

en: Usage: apt-mark [options] {auto|manual} pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-mark is a simple command line interface for marking packages
    as manually or automatically installed. It can also be used to
    manipulate the dpkg(1) selection states of packages, and to list
    all packages with or without a certain marking.
tr: Kullanım: apt-mark [seçenekler] {auto|manual} paket1 [paket2 ...]
    
    apt-mark paketleri otomatik ya da elle kurulmuş olarak işaretlemeye
    yarayan basit bir komut satırı arayüzüdür. Paketlerin dpkg(1) seçim
    durumlarının değiştirilmesinde ve belirli işaretlere sahip tüm
    paketlerin listelenmesinde de kullanılabilir.

en: Mark the given packages as automatically installed
tr: Belirtilen paketleri otomatik kurulmuş olarak işaretle

en: Mark the given packages as manually installed
tr: Belirtilen paketleri elle kurulmuş olarak işaretle

en: Mark all dependencies of meta packages as automatically installed.
tr: Meta paketlerin tüm bağımlılıklarını otomatik kurulmuş olarak işaretle.

en: Mark a package as held back
tr: Paketi tutulacak şekilde işaretle

en: Unset a package set as held back
tr: Paketin tutuluyor işaretini kaldır

en: Print the list of automatically installed packages
tr: Otomatik olarak kurulmuş paketlerin listesini görüntüle

en: Print the list of manually installed packages
tr: Elle kurulmuş paketlerin listesini görüntüle

en: Print the list of packages on hold
tr: Tutulur durumda olan paketlerin listesini görüntüle

en: Unknown package record!
tr: Bilinmeyen paket kaydı!

en: Usage: apt-sortpkgs [options] file1 [file2 ...]
    
    apt-sortpkgs is a simple tool to sort package information files.
    By default it sorts by binary package information, but the -s option
    can be used to switch to source package ordering instead.
tr: Kullanım: apt-sortpkgs [seçenekler] dosya1 [dosya2 ...]
    
    apt-sortpkgs paket bilgi dosyalarını sıralamak için basit bir araçtır.
    Öntanımlı olarak ikili paket bilgisine göre sıralama yapılır; ama -s
    seçeneği kullanılarak kaynak paket bilgisine göre de sıralama yapılabilir.

en: Usage: apt [options] command
    
    apt is a commandline package manager and provides commands for
    searching and managing as well as querying information about packages.
    It provides the same functionality as the specialized APT tools,
    like apt-get and apt-cache, but enables options more suitable for
    interactive use by default.
tr: Kullanım: apt [seçenekler] komut
    
    apt, komut satırından paket aramaya, sorgulamaya ve yönetmeye yarayan
    bir paket yöneticisidir. apt-get ve apt-cache gibi özelleşmiş APT
    araçlarıyla aynı işlevselliği sağlar fakat öntanımlı olarak etkileşimli
    kullanıma daha uygun ayarları kullanır.

note: query
en: list packages based on package names
tr: Paketleri adlarına göre listele

en: search in package descriptions
tr: Paket açıklamalarında arama yap

en: show package details
tr: Paket ayrıntılarını görüntüle

note: package stuff
en: install packages
tr: Paket(ler)i kur

en: reinstall packages
tr: Paket(ler)i tekrar kur

en: remove packages
tr: Paket(ler)i kaldır

en: automatically remove all unused packages
tr: Kullanılmayan tüm paketleri otomatik olarak kaldır

note: system wide stuff
en: update list of available packages
tr: Kullanılabilir paketlerin listesini güncelle

en: upgrade the system by installing/upgrading packages
tr: Sistemi yükselt (paket kurarak ve yükselterek)

en: upgrade the system by removing/installing/upgrading packages
tr: Sistemi yükselt (paket kurarak, yükselterek ve kaldırarak)

note: misc
en: edit the source information file
tr: Kaynak bilgi dosyasını düzenle

en: satisfy dependency strings
tr: Bağımlılık dizgilerini karşıla

en: Bad default setting!
tr: Geçersiz öntanımlı ayar!

en: Press [Enter] to continue.
tr: Devam etmek için [Enter] tuşuna basın.

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
tr: Daha önceden indirilmiş .deb dosyalarını silmek istiyor musunuz?

en: Some errors occurred while unpacking. Packages that were installed
tr: Paket açılırken bazı sorunlar çıktı. Kurulan paketler yapılandırılacak.

en: will be configured. This may result in duplicate errors
tr: Bu durum, mükerrer hata iletilerine ya da eksik bağımlılıkların neden

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
tr: olduğu hatalara yol açabilir. Bu durum bir sorun teşkil etmez, sadece bu iletinin

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
tr: üstündeki hatalar önemlidir. Lütfen bunları onarın ve [I]nstall komutunu yeniden çalıştırın

en: Merging available information
tr: Kullanılabilir bilgiler birleştiriliyor

en: Package extension list is too long
tr: Paket uzantı listesi çok uzun

en: Error processing directory %s
tr: %s dizinini işlemede hata

en: Source extension list is too long
tr: Kaynak uzantı listesi çok uzun

en: Error writing header to contents file
tr: İçindekiler dosyasına başlık yazmada hata

en: Error processing contents %s
tr: %s içeriğini işlemede hata

en: Usage: apt-ftparchive [options] command
    Commands: packages binarypath [overridefile [pathprefix]]
              sources srcpath [overridefile [pathprefix]]
              contents path
              release path
              generate config [groups]
              clean config
    
    apt-ftparchive generates index files for Debian archives. It supports
    many styles of generation from fully automated to functional replacements
    for dpkg-scanpackages and dpkg-scansources
    
    apt-ftparchive generates Package files from a tree of .debs. The
    Package file contains the contents of all the control fields from
    each package as well as the MD5 hash and filesize. An override file
    is supported to force the value of Priority and Section.
    
    Similarly apt-ftparchive generates Sources files from a tree of .dscs.
    The --source-override option can be used to specify a src override file
    
    The 'packages' and 'sources' command should be run in the root of the
    tree. BinaryPath should point to the base of the recursive search and 
    override file should contain the override flags. Pathprefix is
    appended to the filename fields if present. Example usage from the 
    Debian archive:
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Options:
      -h    This help text
      --md5 Control MD5 generation
      -s=?  Source override file
      -q    Quiet
      -d=?  Select the optional caching database
      --no-delink Enable delinking debug mode
      --contents  Control contents file generation
      -c=?  Read this configuration file
      -o=?  Set an arbitrary configuration option
tr: Kullanım: apt-ftparchive [seçenekler] komut
    Komutlar:   packages ikilikonumu [geçersizkılmadosyası [konumöneki]]
                sources kaynakkonumu [geçersizkılmadosyası [konumöneki]]
                contents konum
                release konum
                generate yapılandırma [gruplar]
                clean yapılandırma
    
    apt-ftparchive Debian arşivleri için indeks dosyaları üretir. 
    dpkg-scanpackages ve dpkg-scansources için tamamen otomatikten
    işlevsel yedeklere kadar birçok üretim çeşidini destekler.
    
    apt-ftparchive, .deb dizinlerinden 'Package' dosyaları üretir. 'Package'
    dosyası, her paketin MD5 doğrulama ve dosya büyüklüğü gibi denetim
    alanlarının bilgilerini içerir. Öncelik (Priority) ve bölüm (Section)
    değerlerini istenen başka değerlerle değiştirebilmek için bir geçersiz
    kılma dosyası kullanılabilir.
    
    Benzer şekilde, apt-ftparchive, .dscs dosyalarından 'Sources' dosyaları
    üretir. '--source-override' seçeneği bir src geçersiz kılma dosyası
    belirtmek için kullanılabilir.
    
    'packages' ve 'sources' komutları dizin ağacının kökünde çalıştırıl-
    malıdır. BinaryPath özyineli aramanın temeline işaret etmeli ve
    geçersiz kılma dosyası geçersiz kılma bayraklarını içermelidir.
    Pathprefix mevcutsa dosya adı alanlarının sonuna eklenir. Debian
    arşivinden örnek kullanım şu şekildedir:
    
       apt-ftparchive packages dists/potato/main/binary-i386/ > \
                   dists/potato/main/binary-i386/Packages
    
    Seçenekler:
      -h    Bu yardım metni
      --md5 MD5 üretimini denetle
      -s=?  Kaynak geçersiz kılma dosyası
      -q    Sessiz
      -d=?  Seçimlik önbellek veritabanını seç
      --no-delink Bağ kurulmamış hata ayıklama kipini etkinleştir
      --contents  İçerik dosyası üretimini denetle
      -c=?  Belirtilen yapılandırma dosyası kullan
      -o=?  Yapılandırma seçeneği ayarla

en: No selections matched
tr: Hiçbir seçim eşleşmedi

en: Some files are missing in the package file group `%s'
tr: '%s' paket dosyası grubunda bazı dosyalar eksik

en: DB was corrupted, file renamed to %s.old
tr: Veritabanı bozuk, dosya adı %s.old olarak değiştirildi

en: DB is old, attempting to upgrade %s
tr: Veritabanı eski, %s yükseltilmeye çalışılıyor

en: DB format is invalid. If you upgraded from an older version of apt, please remove and re-create the database.
tr: Veritabanı biçimi geçersiz. Eğer apt'ın eski bir sürümünden yükseltme yaptıysanız, lütfen veritabanını silin ve yeniden oluşturun.

en: Unable to open DB file %s: %s
tr: Veritabanı dosyası %s açılamadı: %s

en: Failed to read .dsc
tr: .dsc dosyası okunamadı

en: Archive has no control record
tr: Arşivin denetim kaydı yok

en: Unable to get a cursor
tr: İmleç alınamıyor

en: Unknown compression algorithm '%s'
tr: Bilinmeyen sıkıştırma algoritması '%s'

en: Compressed output %s needs a compression set
tr: Sıkıştırılmış %s çıktısı bir sıkıştırma kümesine ihtiyaç duymaktadır

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
tr: Altsürece IPC borusu oluşturulamadı

en: Failed to fork
tr: fork yapılamadı

en: Compress child
tr: Çocuğu sıkıştır

en: Internal error, failed to create %s
tr: İç hata, %s oluşturulamadı

en: IO to subprocess/file failed
tr: Altsürece/dosyaya GÇ işlemi başarısız oldu

en: Failed to read while computing MD5
tr: MD5 hesaplanırken okunamadı

en: Failed to rename %s to %s
tr: %s, %s olarak yeniden adlandırılamadı

en: Unable to open %s
tr: %s açılamıyor

note: skip spaces find end of word
en: Malformed override %s line %llu (%s)
tr: Hatalı geçersiz kılma %s satır %llu (%s)

en: Failed to read the override file %s
tr: Geçersiz kılma dosyası %s okunamadı

en: Malformed override %s line %llu #1
tr: Hatalı geçersiz kılma %s satır %llu #1

en: Malformed override %s line %llu #2
tr: Hatalı geçersiz kılma %s satır %llu #2

en: Malformed override %s line %llu #3
tr: Hatalı geçersiz kılma %s satır %llu #3

en: W: Unable to read directory %s
tr: U: %s dizini okunamıyor

en: W: Unable to stat %s
tr: U: %s durum bilgisi alınamıyor

en: E:
tr: H:

en: W:
tr: U:

en: E: Errors apply to file
tr: H: Hatalar şu dosya için geçerli:

en: Failed to resolve %s
tr: %s çözümlenemedi

en: Tree walking failed
tr: Ağaçta gezinme başarısız

en: Failed to open %s
tr: %s açılamadı

en: *** Failed to link %s to %s
tr: *** %s, %s konumuna bağlanamadı

en:  DeLink limit of %sB hit.
tr:  %sB'lik bağ koparma (DeLink) sınırına ulaşıldı.

en: Archive had no package field
tr: Arşivde paket alanı yok

en:   %.*s has no override entry
tr:   %.*s için geçersiz kılma girdisi yok

en:   %.*s maintainer is %.*s not %s
tr:   %.*s geliştiricisi %.*s, %s değil

en:   %.*s has no source override entry
tr:   '%.*s' paketinin yerine geçecek bir kaynak paket yok

en:   %.*s has no binary override entry either
tr:   '%.*s' paketinin yerine geçecek bir ikili paket de yok

en: Waiting for headers
tr: Başlıklar bekleniyor

en: The HTTP server sent an invalid reply header
tr: HTTP sunucusu geçersiz bir cevap başlığı gönderdi

en: Bad header line
tr: Kötü başlık satırı

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
tr: HTTP sunucusu geçersiz bir Content-Length başlığı gönderdi

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
tr: HTTP sunucusu geçersiz bir Content-Range başlığı gönderdi

en: This HTTP server has broken range support
tr: HTTP sunucusunun aralık desteği bozuk

en: Unknown date format
tr: Bilinmeyen tarih biçimi

en: Bad header data
tr: Kötü başlık verisi

en: Connection failed
tr: Bağlantı başarısız

en: File has unexpected size (%llu != %llu). Mirror sync in progress?
tr: Dosya boyutu beklenenden farklı (%llu != %llu). Yansı güncelleme işlemi devam ediyor olabilir mi?

en: Automatically disabled %s due to incorrect response from server/proxy. (man 5 apt.conf)
tr: Sunucudan/vekilden geçersiz yanıt alındığı için %s seçeneği otomatik olarak devre dışı bırakıldı. (man 5 apt.conf)

en: Internal error
tr: İç hata

en: Unable to read the cdrom database %s
tr: 'cdrom' veritabanı %s okunamıyor

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
tr: Lütfen bu CD-ROM'un APT tarafından tanınması için apt-cdrom aracını kullanın. apt-get update yeni CD-ROM'lar eklemek için kullanılamaz

en: Wrong CD-ROM
tr: Yanlış CD-ROM

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
tr: %s konumundaki CD-ROM çıkarılamıyor, hâlâ kullanımda olabilir.

en: Disk not found.
tr: Disk bulunamadı.

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

note: TRANSLATOR: %s is e.g. Tor's ".onion" which would likely fail or leak info (RFC7686)
en: Direct connection to %s domains is blocked by default.
tr: %s alan adına doğrudan bağlantılar öntanımlı olarak engellenmiştir.

en: Connected to %s (%s)
tr: Bağlanıldı %s (%s)

en: Connecting to %s (%s)
tr: Bağlanılıyor %s (%s)

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
tr: %s için bir soket oluşturulamadı (f=%u t=%u p=%u)

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
tr: %s:%s bağlantısı başlatılamıyor (%s).

en: Failed
tr: Başarısız

en: Could not connect to %s:%s (%s).
tr: Adrese bağlanılamadı: %s:%s (%s).

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
tr: Adrese bağlanılamadı: %s:%s (%s), bağlantı zaman aşımına uğradı

en: Connecting to %s
tr: Bağlanılıyor: %s

en: Could not resolve '%s'
tr: '%s' çözümlenemedi

en: Temporary failure resolving '%s'
tr: '%s' çözümlenirken geçici bir sorunla karşılaşıldı

en: System error resolving '%s:%s'
tr: '%s:%s' çözümlenirken bir sistem hatası oluştu

en: Something wicked happened resolving '%s:%s' (%i - %s)
tr: '%s:%s' (%i - %s) adresi çözümlenirken bir şeyler kötü gitti

en: Unable to connect to %s:%s:
tr: Bağlanılamadı %s:%s:

en: Failed to stat
tr: Durum bilgisi okunamadı

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
tr: Geçersiz URI, yerel URI'ler // ile başlamamalıdır

note: TRANSLATORS: %s is a single techy word like 'NODATA'
en: Signed file isn't valid, got '%s' (does the network require authentication?)
tr: İmzalı dosya geçerli değil, '%s' hatası alındı (ağ kimlik doğrulama gerektiriyor mu?)

en: At least one invalid signature was encountered.
tr: En az bir geçersiz imza ile karşılaşıldı.

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
tr: İç hata: İmza iyi, ancak anahtar parmak izi belirlenemedi?!

en: The following signatures were invalid:
tr: Aşağıdaki imzalar geçersiz:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
tr: Aşağıdaki imzalar doğrulanamadı, çünkü genel anahtar mevcut değil:

en: Error reading from server. Remote end closed connection
tr: Sunucudan okunurken hata oluştu. Uzak uç bağlantıyı kapattı

en: Error reading from server
tr: Sunucudan okunurken hata

en: Error writing to file
tr: Dosyaya yazılamadı

en: Select failed
tr: Seçme başarısız

en: Connection timed out
tr: Bağlantı zaman aşımına uğradı

en: Problem hashing file
tr: Dosya sağlaması yapılamadı

en: Failed to set modification time
tr: Değişiklik zamanı ayarlanamadı

en: Empty files can't be valid archives
tr: Boş dosyalar geçerli birer arşiv dosyası olamazlar
