aptitude - en to bs translation catalogue (57 entries)

en: Display some available commands at the top of the screen
bs: Prikaži neke dostupne naredbe na vrhu ekrana

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
bs: Koristi minibuffer-style prompt kad je moguće

en: Show partial search results (incremental search)
bs: Prikaži parcijalne rezultate pretrage (inkrementalno pretraživanje)

en: Closing the last view exits the program
bs: Zatvaranjem posljednjeg pogleda izlazi se iz programa

en: Prompt for confirmation at exit
bs: Tražiti potvrdu prilikom izlaska

en: Pause after downloading files
bs: Pauziraj nakon preuzimanja datoteka

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
bs: Koristi 'status-line' indikator preuzimanja za sva preuzimanja

en: Advance to the next item after changing the state of a package
bs: Idi na sljedeću stavku nakon mijenjanja stanja paketa

en: Automatically show why packages are broken
bs: Automatski prikazuj zašto su paketi oštećeni

en: The default grouping method for package views
bs: Uobičajeni metod grupisanja za poglede paketa

en: The default display-limit for package views
bs: Uobičajeni granica prikaza za poglede paketa

en: The display format for package views
bs: Oblik prikaza za poglede paketa

en: The display format for the status line
bs: Oblik prikaza za statusnu liniju

en: The display format for the header line
bs: Oblik prikaza za liniju zaglavlja

en: Automatically upgrade installed packages
bs: Automatski nadogradi instalirane pakete

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
bs: Ukloni zastarjele datoteke paketa nakon preuzimanja nove liste paketa

en: URL to use to download changelogs
bs: URL koji će se koristiti za preuzimanje changelog datoteka

en: Display a preview of what will be done before doing it
bs: Prikaži pregled šta će biti urađeno prije radnje

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
bs: Zaboravi koji su paketi "new" kada god se ažuriraju liste paketa

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
bs: Zaboravi koji su paketi "new" kada god se paketi instaliraju ili uklone

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
bs: Upozori prilikom pokušaja obavljanja privilegovane akcije od strane korisnika koji nije root

en: File to log actions into
bs: Datoteka u koju će se zapisivati akcije

en: The following packages are BROKEN:
bs: Slijedeći paketi su OŠTEĆENI:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
bs: Slijedeći paketi se ne koriste i biti će UKLONJENI:

en: The following packages have been automatically kept back:
bs: Slijedeći paketi će biti automatski zadržani:

en: The following NEW packages will be automatically installed:
bs: Slijedeći NOVI paketi će biti automatski instalirani:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
bs: Slijedeći paketi će biti automatski UKLONJENI:

en: Package:
bs: Paket:

en: Version:
bs: Verzija:

en: Priority:
bs: Prioritet:

en: Section:
bs: Sekcija:

en: Maintainer:
bs: Održavatelj:

en: Architecture:
bs: Arhitektura:

en: Uncompressed Size:
bs: Dekompresovana veličina:

en: Compressed Size:
bs: Kompresovana veličina:

en: Filename:
bs: Naziv datoteke:

en: Archive
bs: Arhiva

en: Depends
bs: Zavisi

en: PreDepends
bs: Unaprijed zavisi

en: Recommends
bs: Preporučuje

en: Suggests
bs: Predlaže

en: Conflicts
bs: Sukobljava se sa

en: Replaces
bs: Zamjenjuje

en: Obsoletes
bs: Zastarijeva

en:  or
bs:  ili

en: Cancel
bs: Poništi

en: INSTALL
bs: INSTALIRAJ

en: REMOVE
bs: UKLONI

en: REINSTALL
bs: REINSTALIRAJ

en: HOLD
bs: ZADRŽI

en: BROKEN
bs: OŠTEĆEN

en: REMOVE, NOT USED
bs: UKLONI, NIJE KORIŠTEN

en: REMOVE, DEPENDENCIES
bs: UKLONI, ZAVISNOSTI

en: INSTALL, DEPENDENCIES
bs: INSTALIRAJ, ZAVISNOSTI

en: HOLD, DEPENDENCIES
bs: ZADRŽI, ZAVISNOSTI

en: Ok
bs: Uredu

en: Options
bs: Opcije
