aptitude 0.8.7-1 - en to da translation catalogue (1516 entries)

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BOption:%b
da: %BTilvalg:%b

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BDefault:%b
da: %BForvalgt:%b

en: True
da: Sand

en: False
da: Falsk

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BValue:%b
da: %BVærdi:%b

en: Editing "%ls":
da: Redigerer "%ls":

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BChoice:%b
da: %BValg:%b

en: Display some available commands at the top of the screen
da: Vis nogle tilgængelige kommandoer øverst i skærmen

en: If this option is enabled, a brief summary of some of the most important aptitude commands will appear beneath the menu bar.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil et kort sammendrag af de vigtigste aptitude-kommandoer blive vist under menubjælken.

en: Hide the menu bar when it is not being used
da: Gem menubjælken når den ikke er i brug

en: If this option is enabled, the menu bar will only appear when it has been activated by pressing the menu key.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil menubjælken kunne blive vist, hvis den aktiveres ved et tryk på menu-tasten.

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
da: Brug en prompt i minibuffer-stil hvis muligt

en: If this option is enabled, prompts will be displayed in a single line at the bottom of the screen.  If not, prompts will be displayed as pop-up dialog boxes.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil prompter blive vist på en enkelt linje i bunden af skærmen. Hvis den ikke er valgt, vil prompter blive vist som pop op-dialogbokse.

en: Show partial search results (incremental search)
da: Vis delvise søgeresultater (inkremental søgning)

en: If this option is enabled, aptitude will perform searches within the package list as you type them.  This is convenient, but may slow the program down, particularly on older computers.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude udføre søgninger i pakkelisten i takt med at du indtaster dem. Dette er bekvemt, men kan gøre programmet langsommere, især på ældre computere.

en: Closing the last view exits the program
da: Lukning af den sidste oversigt afslutter programmet

en: If this option is enabled, aptitude will stop running when all views (package lists, package details, etc) have been closed.  Otherwise, aptitude will continue running until you select 'Quit' from the Actions menu.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude afsluttes når alle oversigter (pakkelister, pakkebeskrivelser, etc.) er lukkede. Ellers vil aptitude fortsætte, indtil du vælger "Afslut" under menupunktet "Handlinger".

en: Prompt for confirmation at exit
da: Spørg om der skal afsluttes

en: If this option is enabled, aptitude will not terminate until you confirm that you really want to quit.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude ikke afslutte førend du bekræfter at du virkelig ønsker at afslutte.

en: Pause after downloading files
da: Lav et ophold efter at filer er hentet

en: This option controls whether aptitude will wait for confirmation after a download before it goes ahead and installs packages.
da: Denne indstilling bestemmer om aptitude skal vente på brugers godkendelse af at pakker bliver installeret, efter de er hentet.

en: Never
da: Aldrig

en: Never wait for the user after downloading packages: always begin the installation immediately.
da: Vent aldrig på brugers bekræftelse efter hentning af pakker - påbegynd altid installeringen med det samme.

en: When an error occurs
da: Når en fejl opstår

en: Wait for confirmation if an error occurred during the download.  If there were no errors, begin installing packages immediately.
da: Vent på brugers bekræftelse hvis en fejl er opstået under en hentning. Hvis der ikke var nogen fejl, så påbegynd installeringen med det samme.

en: Always
da: Altid

en: Always wait for the user to confirm the download before proceeding with the installation.
da: Vent altid på brugers bekræftelse, førend installering påbegyndes.

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
da: Vis altid statusindikator i statuslinjen når filer hentes

en: If this option is enabled, aptitude will display the status of ongoing downloads at the bottom of the screen, rather than opening a new view.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude vise en status for igangværende hentninger i bunden af skærmen, i stedet for at åbne en ny oversigt.

en: Display the information area by default
da: Vis feltet med pakkeoplysninger som standard

en: If this option is enabled, the information area (the pane at the bottom of the screen) in the package list will be visible when the program starts; otherwise, it will be initially hidden.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil oplysningsfeltet (feltet i bunden af skærmen) i pakkelisten være synlig når programmet startes, i modsat fald vil det være skjult.

en: Display tabs for the available views
da: Vis faneblade med de tilgængelige oversigter

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the screen listing the currently opened views.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil faneblade som viser de aktuelt åbne oversigter, blive vist øverst i skærmen.

en: Display tabs for the information area
da: Vis faneblade for feltet med pakkeoplysningerne

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the information area (the pane at the bottom of the screen) listing the different displays of information that can be viewed there.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil faneblade, som viser de forskellige oversigter med pakkeoplysninger, blive vist øverst i oplysningsfeltet (feltet i bunden af skærmen).

en: Advance to the next item after changing the state of a package
da: Flyt markeringsbjælke til næste pakke efter ændring af pakkestatus

en: If this option is enabled, then performing an action on a package (for instance, installing or removing it) will move the selection to the next package in the list.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil udførelsen af en handling på en pakke (f.eks. en installering/afinstallering) medføre at markeringsbjælken flyttes til den næstfølgende pakke i listen.

en: Automatically show why packages are broken
da: Vis automatisk hvorfor pakker er brudte

en: If this option is enabled, then highlighting a package that has broken dependencies will automatically display the dependencies that are unfulfilled in the lower pane of the display.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil fremhævelse af en pakke med brudte afhængigheder automatisk medføre at de uopfyldte afhængigheder vises nederst i skærmen.

en: Display flat view instead of default view on startup
da: Vis flad oversigt i stedet for standardoversigten ved opstart

en: If this option is enabled, then the first view displayed on startup will be a flat view instead of the default view.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil oversigten der vises ved opstart være en flad oversigt, i stedet for standardoversigten.

en: The default grouping method for package views
da: Forvalgt grupperingsmetode for pakkeoversigter

en: This option controls how aptitude organizes the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a grouping method.
da: Denne indstilling bestemmer hvordan aptitude inddeler pakkelisten. Læs mere om hvordan man angiver en grupperingsmetode i brugerhåndbogen til aptitude.

en: The default display-limit for package views
da: Forvalgt afgrænsning i oversigt over pakker

en: By default, the limit of each package view will be set to the value specified by this option.  See the aptitude user's manual for detailed information about searches.
da: Som standard, vil afgrænsningen af hver pakkeoversigt blive sat til den værdi som angives i denne indstilling. Læs mere detaljeret om søgemuligheder i brugerhåndbogen til aptitude.

en: The display format for package views
da: Formatet på pakkeoversigter

en: This option controls how aptitude formats lines of the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
da: Denne indstilling bestemmer hvordan aptitude formaterer linjerne i pakkelisten. Læs mere om hvordan man angiver et oversigtsformat i brugerhåndbogen til aptitude.

en: The display format for the status line
da: Formatet på statuslinjen

en: This option controls how aptitude formats the status line (the line between the package list and the lower pane).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
da: Denne indstilling bestemmer hvordan aptitude formaterer statuslinjen (linjen mellem pakkelisten og det nederste vinduesfelt). Læs mere om hvordan man angiver et oversigtsformat i brugerhåndbogen til aptitude.

en: The display format for the header line
da: Formatet på overskriftslinjen

en: This option controls how aptitude formats the header line (the line above the package list).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
da: Denne indstilling bestemmer hvordan aptitude formaterer overskriftslinjen(linjen oven over pakkelisten). Læs mere om hvordan man angiver et oversigtsformat i brugerhåndbogen til aptitude.

en: Automatically upgrade installed packages
da: Opgradér installerede pakker automatisk

en: If this option is enabled, then on startup, aptitude will select all upgradable packages for upgrade.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude udvælge alle pakker der kan opgraderes til at blive det.

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
da: Fjern forældede pakkefiler efter at nye pakkelister er hentet

en: If this option is enabled, then after package lists are updated aptitude will delete from the package cache any package files that can no longer be downloaded from any archive in sources.list.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude, efter en opdatering af pakkelisterne, slette alle pakkefiler i cachen som ikke længere kan hentes fra nogen af arkiverne i sources.list-filen.

en: Remove all package files after successful operations (e.g. install)
da: Fjern alle pakkefiler efter vellykkede operationer (f.eks. installering)

en: If this option is enabled, then after packages are installed successfully (or similar operations) all the package files in the download area will be deleted.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil alle hentede pakkefiler blive slettet efter en vellykket installering af pakker (eller lign. operationer).

en: URL to use to download changelogs
da: URL som ændringslogge skal hentes fra

en: This option controls the server used to download changelogs.  You should only need to change this if the changelogs move to a different URL.
da: Her angives serveren som ændringslogfiler skal hentes fra. Du behøver kun at ændre denne hvis ændringslogfilerne flytter til en anden adresse.

en: Display a preview of what will be done before doing it
da: Lav en forhåndsoversigt over hvad der vil blive gjort, før det gøres

en: If this option is enabled, then when you ask aptitude to perform an install run, it will first display a summary of the actions it is going to perform.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil der, i forbindelse med en installeringskørsel, først blive vist et sammendrag af de handlinger aptitude vil udføre.

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
da: Glem hvilke pakker der er "nye" når pakkelisterne opdateres

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you update the package lists (e.g., by pressing 'u').
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude rydde listen over nye pakker, efter en opdatering af pakkelisterne (f.eks. ved at taste "u").

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
da: Glem hvilke pakker der er "nye", når pakker installeres eller afinstalleres

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you perform an install run or install or remove packages from the command-line.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude rydde listen over nye pakker, efter en installeringskørsel, eller hvis pakker installeres/afinstalleres fra kommandolinjen.

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
da: Vis ikke en advarsel når den første ændring er lavet i skrivebeskyttet tilstand

en: If this option is %Bnot%b enabled, aptitude will display a warning when you modify the state of a package if you do not have permissions to apply the change to the system.
da: Hvis denne indstilling %Bikke%b er valgt, vil aptitude vise en advarsel når du ændrer en pakkes status, såfremt du ikke har tilladelse til at foretage denne ændring.

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
da: Advar når en alm. bruger forsøger handling der kræver root-rettigheder

en: If this option is enabled, aptitude will warn you when you attempt to perform an action which you do not have permission to do: for instance, installing packages as a non-root user.  You will be given the option to log in as root and perform the action with root privileges.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude advare dig hvis du forsøger at udføre en handling som du ikke har tilladelse til: f.eks. at installere pakker som alm. bruger. Du vil få mulighed for at logge ind som root og gennemføre handlingen med rettigheder som administrator.

en: File to log actions into
da: Fil som handlinger skal logges i

en: When you install or remove packages, a summary of what aptitude does will be written to this file.  If the first character of the file name is a pipe character ('%B|%b'), the remainder of the name will be interpreted as a shell command that is to receive the log on standard input.
da: Når du installerer eller afinstallerer pakker, vil et sammendrag af aptitudes handlinger blive skrevet til denne fil. Hvis det første tegn i filnavnet er et rør ("%B|%b"), vil resten af navnet blive opfattet som en skalkommando der vil modtage loggen på standardinddata.

en: Use localized messages and dates in the log
da: Brug regionsafhængigt format for beskeder og datoer i loggen

en: If this option is enabled, aptitude will use the user's locale for messages and dates in the log file; otherwise the "classic" locale is used for this purpose.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude anvende brugerens landestandard for beskeder og datoer i logfilen. I modsat fald vil den gængse landestandard blive brugt.

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
da: Udred en pakkes afhængigheder automatisk når den vælges

en: If this option is enabled, aptitude will use a simple heuristic to immediately resolve the dependencies of each package you flag for installation.  This is much faster than the built-in dependency resolver, but may produce suboptimal results or fail entirely in some scenarios.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil aptitude bruge en simpel heuristisk metode til umiddelbart at udrede afhængighederne for hver pakke der markeres til installering. Dette er meget hurtigere end den indbyggede afhængighedsudreder, men kan til gengæld give mindre gode resultater, eller helt mislykkes i visse tilfælde.

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
da: Reparér brudte afhængigheder autm. før installering/afinstallering

en: If this option is enabled, and you perform an install run while some packages are broken, aptitude will automatically apply the current suggestion of the problem resolver.  Otherwise, aptitude will prompt you for a solution to the broken dependencies.
da: Hvis denne indstilling er valgt og du udfører en installeringskørsel samtidig med at visse pakker har brudte afhængigheder, vil aptitude automatisk anvende afhængighedsudrederens aktuelle forslag. I modsat fald vil aptitude bede dig om at angive en løsning på de brudte afhængigheder.

en: Install recommended packages automatically
da: Installér anbefalede pakker automatisk

en: If this option is enabled and "automatically resolve dependencies" is also enabled, aptitude will attempt to install the recommendations of newly installed packages in addition to their outright dependencies.  Suggestions will not be automatically installed.
    If this option is enabled and "Remove unused packages automatically" is enabled, packages that are recommended by an installed package will not be automatically removed.
da: Hvis denne indstilling er valgt og indstillingen "Udred en pakkes afhængigheder automatisk .." også er valgt, så vil aptitude forsøge at installere pakker som anbefales installeret sammen med de nyinstallerede pakker, i tilgift til de pakker som de afhænger af. Foreslåede pakker vil ikke blive installeret automatisk.
    Hvis denne indstilling er valgt og indstillingen "Afinstallér ubrugte pakker automatisk" også er valgt, vil pakker der anbefales af en installeret pakke, ikke automatisk blive afinstalleret.

en: Remove unused packages automatically
da: Afinstallér ubrugte pakker automatisk

en: If this option is enabled, packages that are automatically installed and that no manually installed package depends on will be removed from the system.  Cancelling the removal will flag the package as manually installed.
    If this option is enabled and "Install recommended packages automatically" is enabled, automatically installed packages will not be removed if any installed package recommends them.
da: Hvis denne indstilling er valgt, vil pakker som er installeret automatisk og som ingen manuelt installeret pakke afhænger af, blive afinstalleret. Hvis afinstalleringen annulleres vil pakken blive markeret som værende manuelt installeret.
    Hvis denne indstilling er valgt, og indstillingen, "Installér anbefalede pakker automatisk", også er valgt, så vil ingen automatisk installerede pakker blive afinstalleret, hvis de anbefales af nogen installeret pakke.

en: Packages that should never be automatically removed
da: Pakker som aldrig skal afinstalleres automatisk

en: Packages matching this search pattern will always be treated as if an installed package depends on them: they will never be targeted for removal as unused packages.
da: Pakker som passer med dette søgemønster, vil altid blive behandlet som om en installeret pakke afhænger af dem: de vil dermed aldrig blive udvalgt til afinstallering som ubrugte pakker.

en: Allow dependency resolutions that break holds or forbids
da: Tillad at udredning af afhængigheder bryder med tilbageholdte/forbudte

en: If this option is enabled, then whenever aptitude solves a dependency problem, it will consider modifying held packages, or installing forbidden package versions.  With this option disabled, these solutions will be rejected by default.
    NOTE: At present, this restriction only applies to situations in which aptitude's dependency resolver (the red bar at the bottom of the screen) is activated.  aptitude will still break holds when automatically installing the dependencies of a package that has just been selected for installation or upgrade, due to apt bug #470035.
da: Hvis denne indstilling er valgt, så vil aptitude, hver gang den udreder et afhængighedsproblem, overveje at ændre status for tilbageholdte pakker, eller installere forbudte versioner. Hvis denne indstilling ikke er valgt, vil sådanne løsninger blive forkastet på forhånd.
    BEMÆRK: I øjeblikket gælder denne begrænsning kun situationer hvor aptitudes afhængighedsudreder (den røde bjælke i bunden af skærmen) er aktiveret. Aptitude vil fortsat bryde tilbageholdelser når den automatisk installerer afhængigheder for pakke som netop er blevet valgt til installering eller opgradering, pga. programfejl #470035 i apt.

en: UI options
da: Indstillinger for brugergrænseflade

en: Dependency handling
da: Håndtering af afhængigheder

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: %ls: Examine
da: %ls: Undersøg

en: %ls: Apply
da: %ls: Anvend

en: %ls: Next
da: %ls: Næste

en: %ls: Previous
da: %ls: Forrige

en: Dependency resolution disabled.
da: Udredning af afhængigheder slået fra.

en: Unable to resolve dependencies.
da: Kunne ikke udrede afhængigheder.

en: Fatal error in resolver
da: Kritisk fejl i afhængighedsudreder

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
da: [%d(%d)/...] Udreder afhængigheder

en: Internal error: unexpected null solution.
da: Intern fejl: Løsning returnerede uventet nul.

en: Keep all packages at their current version
da: Behold alle pakker i deres nuværende version

en: %d install | %d installs
da[0]: %d til installering
da[1]: %d til installering

en: %d removal | %d removals
da[0]: %d til afinstallering
da[1]: %d til afinstallering

en: %d keep | %d keeps
da[0]: %d beholdes
da[1]: %d beholdes

en: %d upgrade | %d upgrades
da[0]: %d til opgradering
da[1]: %d til opgradering

en: %d downgrade | %d downgrades
da[0]: %d nedgradering
da[1]: %d nedgraderinger

en: no changes
da: ingen ændringer

en: Actions: %F
da: Handlinger: %F

en: Unable to find the source package for "%s"
da: Kunne ikke finde kildearkivs-pakke for "%s"

en: Unable to satisfy the build-depends: %s
da: Kan ikke opfylde pakkebygnings-afhængigheder: %s

en: Note: "%s", providing the virtual package "%s", is already installed
da: Bemærk: "%s", som leverer den virtuelle pakke "%s", er allerede installeret

en: Note: "%s", providing the virtual package "%s", is already going to be installed
da: Bemærk: "%s", som leverer den virtuelle pakke "%s", er allerede valgt til installering.

en: "%s" exists in the package database, but it is not a real package and no package provides it
da: "%s" eksisterer i pakkedatabasen, men den er ikke en rigtig pakke og den leveres ikke af nogen pakke.

en: "%s" is a virtual package provided by:
da: "%s" er en virtuel pakke som gives af:

en: You must choose one to install.
da: Du skal vælge at installere en.

en: Note: selecting "%s" instead of the virtual package "%s"
da: Bemærk: vælger "%s" i stedet for den virtuelle pakke "%s"

en: %s is already installed at the requested version (%s)
da: %s er allerede installeret i den ønskede version (%s)

en: %s is not currently installed, so it will not be upgraded
da: %s er aktuelt ikke installeret, så den vil ikke blive opgraderet

en: %s is already installed at the latest version (%s), so it will not be upgraded
da: %s er allerede installeret i den nyeste version (%s), så den vil ikke blive opgraderet

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled
da: %s er aktuelt ikke installeret, så den vil ikke blive geninstalleret

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
da: Pakke %s er ikke installeret, så den vil ikke blive afinstalleret

en: Package %s is not installed, so it will not be purged
da: Pakke %s er ikke installeret, så den vil ikke blive udrenset

en: Package %s is not installed, cannot be marked/unmarked as automatically installed
da: Pakke %s er ikke installeret, kan ikke markeres/afmarkeres som automatisk installeret

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
da: Pakke %s er ikke installeret, kan ikke forbyde en opgradering

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
da: Pakke %s er ikke opgradérbar, kan ikke forbyde en opgradering

en: Setting package %s on hold
da: Tilbageholder pakken %s

en: Marking package %s as keep
da: Markerer pakken %s som værende beholdt

en: Setting package %s as not on hold
da: Markerer pakken %s som værende ikke-tilbageholdt

en: Package %s is not on hold
da: Pakken %s er ikke tilbageholdt

en: Marking package %s as automatically installed
da: Markerer pakken %s som automatisk installeret

en: Unmarking package %s as automatically installed
da: Afmarkerer pakken %s som automatisk installeret

en: Marking version %s of package %s as forbidden
da: Markerer version %s af pakken %s som forbudt

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
da: Bemærk: vælger opgavepakken "%s: %s" til installering

en: You can only specify a package version with an 'install' command or a 'forbid-version' command
da: Man kan kun angive en pakkeversion med kommandoerne "install" eller "forbid-version"

en: You can only specify a package archive with an 'install' command
da: Man kan kun angive et pakkearkiv med kommandoen "install"

en: Couldn't find any package whose name is "%s", but there are %zu packages which contain "%s" in their name:
da: Kunne ikke finde nogen pakke med navnet "%s", men der er %zu pakker som har "%s" i deres navn:

en:   (too many to show, the limit is %zu)
da:   (for mange at vise, grænsen er %zu)

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
da: Kunne ikke finde nogen pakke, hvis navn eller beskrivelse passer på "%s"

en: Couldn't find any package matching "%s", but there are %zu packages which contain "%s" in their description:
da: Kunne ikke finde nogen pakke som matcher "%s", men der er %zu pakker som har "%s" i deres beskrivelse:

en: Bad action character '%c'
da: Forkert tegn "%c" til handling

en: Failed to fork process.
da: Kunne ikke forgrene proces.

en: Failed to copy string (strndup): %d: '%s'
da: Kunne ikke kopiere streng (strndup): %d: "%s"

en: Failed to execute:
      '%s'
da: Kunne ikke udføre:
      "%s"

en: waitpid error: %d: '%s'
da: waitpid-fejl: %d: '%s'

en: The process or trying to execute it exited with status/errno: %d
da: Selve processen, eller forsøget på at udføre den, afsluttedes med status/fejlnr: %d

en: Killed by signal: %d
da: Dræbt ved signal: %d

en: Exited with unknown problem
da: Afsluttedes med ukendt problem

en: Error: not enough arguments: %d
da: Fejl: ikke nok parametre: %d

en: Error: too many arguments: %d
da: Fejl: for mange parametre: %d

en: Error: pattern not supported by this subcommand: '%s'
da: Fejl: mønster er ikke understøttet af denne underkommando: "%s"

en: Supported subcommand not found, needs one of:
da: Understøttet underkommando ikke fundet, kræver en af:

en: Executing '%s'
da: Udfører "%s"

en: Get:
da: Hent:

note: TRANSLATORS: this stands for "error" and should be the same width as the translation of "Ign".
en: Err
da: Fjl

en: Changelog download failed: %s
da: Hentning af ændringslog mislykkedes: %s

en: Changelog of %s
da: Ændringslog for %s

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
da: Kan ikke starte et skærmvisningsprogram, virker dette Debian-system?

en: Couldn't find a changelog for %s
da: Kunne ikke finde en ændringslog til %s

en: Couldn't run pager %s
da: Kunne ikke køre skærmvisningsprogrammet %s

en: E: The clean command takes no arguments
da: E: kommandoen "clean" tager ingen parametre

en: Del %s* %spartial/*
da: Slet %s* %sdelvis/*

en: Del %s %s [%sB]
da: Slet %s %s [%sB]

en: E: The autoclean command takes no arguments
da: E: kommandoen "autoclean" tager ingen parametre

en: Unable to lock the download directory
da: Kunne ikke låse kataloget til downloads

en: Would free %sB of disk space
da: Ville frigøre %sB diskplads

en: Freed %sB of disk space
da: Frigjorde %sB diskplads

en: Deleting downloaded files
da: Sletter hentede filer

en: Internal error, operation %s should be handled elsewhere
da: Intern fejl, operationen %s bør håndteres andetsteds

en: Invalid operation %s
da: Ugyldig operation %s

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
da: Uventet parameter til mønster efter "keep-all"

en: Unable to apply some actions but Aptitude::CmdLine::Fix-Broken (-f) is enabled, continuing...
da: Kan ikke udføre visse handlinger, men Aptitude::CmdLine::Fix-Broken (-f) er aktiveret, fortsætter ...

en: Unable to apply some actions, aborting
da: Kunne ikke udføre nogle handlinger, afbryder

en: Unable to safely resolve dependencies, try running with --full-resolver.
da: Kunne ikke foretage sikker udredning af afhængigheder, prøv med
    --full-resolver.

en: Abort.
da: Afbryd.

en: Hit
da: Fundet

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
da: Hentede %sB på %s (%sB/s)

en: Media change: Please insert the disc labeled '%s' into the drive '%s' and press [Enter].
da: Skift disk: Indsæt venligst disken navngivet "%s" i drevet "%s" og tryk retur.

en: [Working]
da: [Arbejder]

en: extract-cache-entries: at least one argument is required (the directory
    to which to write files).
da: extract-cache-entries: mindst et parameter er påkrævet (kataloget som filer skal skrives til).

en: No such package "%s"
da: Ingen sådan pakke "%s"

en: No packages were selected by the given search pattern; nothing to do.
da: Ingen pakke blev valgt ud fra det angivne søgemønster. Intet at gøre.

en: Would forget what packages are new
da: Ville glemme hvilke pakker der er nye

en: Unexpected argument following "keep-all"
da: Uventet parameter efter "keep-all"

en: Marking all packages as keep (%s)
da: Markerer alle pakker som værende beholdt (%s)

en: Would mark all packages as keep
da: Ville markere alle pakker som værende beholdt

en: Subcommand needs arguments:
da: Underkommandoen kræver parametre:

en: No packages match pattern "%s"
da: Ingen pakker passer med mønstret "%s"

en: Could not parse version for %s: %s
da: Kunne ikke fortolke version for %s: %s

en: Package not found: %s, from %s
da: Pakke ikke fundet: %s, fra %s

en: Would mark package %s as forbid to upgrade to version %s
da: Ville markere pakken %s som forbudt at opgradere til version %s

en: Subcommand unknown/unhandled:
da: Underkommando ukendt/ikke-håndteret:

en: Marking package %s (%s)
da: Markerer pakken %s (%s)

en: Would mark package %s as auto-installed=%d
da: Ville markere pakken %s som automatisk installeret=%d

en: Would mark package %s as hold
da: Ville markere pakken %s som som beholdt

en: Would mark package %s as keep (or unhold)
da: Ville markere pakken %s som værende tilbagebeholdt (eller ikke (unhold))

en: There are no Easter Eggs in this program.
da: Der er ingen påskeæg i dette program.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
da: Der er virkelig ingen påskeæg i dette program.

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
da: Har jeg ikke allerede sagt at der ikke er nogen påskeæg i dette program.

en: Stop it!
da: Hold op!

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
da: Okay, okay, hvis jeg nu giver dig et påskeæg, forsvinder du så?

en: All right, you win.
da: O.k., du vinder.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
da: Hvad det er? Det er en elefant der bliver ædt af en slange, selvfølgelig.

en: Done
da: Færdig

note: TRANSLATORS: the string replacing "DONE" be truncated or padded to 4 characters.
en: DONE
da: FÆRDIG

en: Config files
da: Opsætningsfiler

en: The following packages are BROKEN:
da: Følgende pakker er BRUDTE:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
da: Følgende pakker er ikke i brug og vil blive AFINSTALLERET:

en: The following packages have been automatically kept back:
da: Følgende pakker er automatisk blevet tilbageholdt:

en: The following NEW packages will be automatically installed:
da: Følgende NYE pakker vil automatisk blive installeret:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
da: Følgende pakker vil automatisk blive AFINSTALLERET:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
da: Følgende pakker vil blive NEDGRADERET:

en: The following packages have been kept back:
da: Følgende pakker er blevet tilbageholdt:

en: The following packages will be REINSTALLED:
da: Følgende pakker vil blive GENINSTALLERET:

en: The following NEW packages will be installed:
da: Følgende NYE pakker vil blive installeret:

en: The following packages will be REMOVED:
da: Følgende pakker vil blive AFINSTALLERET:

en: The following packages will be upgraded:
da: Følgende pakker vil blive opgraderet:

en: The following partially installed packages will be configured:
da: Følgende delvist installerede pakker vil blive konfigurerede:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
da: Følgende ESSENTIELLE pakker vil blive AFINSTALLERET!

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
da: Følgende ESSENTIELLE pakkers afhængigheder vil blive BRUDT af denne handling:

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
da: ADVARSEL: Udførelsen af denne handling vil nok ødelægge dit system!
              Fortsæt IKKE, medmindre du ved PRÆCIS hvad det er du gør!

en: Ignoring confirmation in Simulation mode (subsequent actions will not have effects)
da: Ignorerer bekræftelse i simuleringstilstand (påfølgende handlinger vil ikke have nogen effekt)

en: Press any key to continue...
da: Tryk enhver taste for at fortsætte ...

en: I am aware that this is a very bad idea
da: Jeg er klar over at dette er en meget dårlig idé

en: To continue, type the phrase "%s":
da: For at fortsætte, indtast sætningen "%s":

en: To continue, type the phrase "%s" (or: "%s"):
da: For at fortsætte, indtast sætningen "%s" (eller: "%s"):

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
da: ADVARSEL: upålidelige versioner af de følgende pakker vil blive installeret!
    
    Upålidelige pakker kan kompromittere sikkerheden på dit system.
    Du bør kun fortsætte med installeringen hvis du er sikker i din sag.

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
da: *** ADVARSEL ***  Ignorerer disse tillidskrænkelser fordi
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations er "sand"!

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      APT::Get::AllowUnauthenticated is 'true'!
da: *** ADVARSEL ***  Ignorerer disse tillidskrænkelser fordi
                      APT::Get::AllowUnauthenticated er "sand"!

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters. The text preceding the pipe character (|) will be ignored and can be removed from your translation.
en: Go ahead and ignore the warning|yes
da: ja

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters. The text preceding the pipe character (|) will be ignored and can be removed from your translation.
en: Abort instead of overriding the warning|no
da: nej

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
da: Vil du ignorere denne advarsel og fortsætte alligevel?

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
da: For at fortsætte, indtast "%s"; for at afbryde indtast "%s":

en: To continue, enter "%s" (or "%s"); to abort, enter "%s" (or "%s"):
da: For at fortsætte, indtast "%s" (eller "%s"); for at afbryde, indtast "%s" (eller "%s"):

en: Unrecognized input
da: Ikke-genkendte inddata

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
da: Følgende pakker ANBEFALES installeret, men vil IKKE blive det:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
da: Følgende pakker FORESLÅS installeret, men vil IKKE blive det:

en: The following packages will NOT be UPGRADED:
da: De følgende pakker vil blive IKKE blive opgraderet:

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
da: Ingen pakker vil blive installeret, opgraderet eller afinstalleret.

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
da: %lu pakker opgraderet, %lu nyinstalleret,

en: %lu reinstalled,
da: %lu geninstalleret,

en: %lu downgraded,
da: %lu nedgraderet,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
da: %lu til afinstallering og %lu ikke opgraderet.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
da: Skal hente %sB/%sB arkiver.

en: Need to get %sB of archives.
da: Skal hente %sB arkiver.

en: After unpacking %sB will be used.
da: Efter udpakning vil %sB blive brugt.

en: After unpacking %sB will be freed.
da: Efter udpakning vil %sB blive frigjort.

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
da: Ingen pakker at vise - angiv pakkenavne på linjen efter "i".

en: Press Return to continue.
da: Tryk retur for at fortsætte.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
da: Ingen pakker fundet - angiv pakkenavne på linjen efter "c".

en: No packages found -- enter zero or more roots of the search followed by the package to justify.
da: Ingen pakker fundet - indtast nul eller flere udgangspunkter for søgningen, efterfulgt af pakken.

en: continue with the installation
da: fortsæt med installeringen

en: abort and quit
da: afbryd og afslut

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
da: vis oplysninger om en eller flere pakker; pakkenavnet skal følge 'i'

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
da: vis Debians ændringslog for en eller flere pakker; pakkenavnet skal følge efter 'c'

en: toggle the display of dependency information
da: slå oversigt over pakkeafhængigheder fra/til

en: toggle the display of changes in package sizes
da: slå oversigt over ændringer i pakkestørrelser fra/til

en: toggle the display of version numbers
da: slå oversigt over versionsnumre fra/til

en: try to find a reason for installing a single package, or explain why installing one package should lead to installing another package.
da: forsøg at finde en grund til at installere en enkelt pakke, eller forklar hvorfor installering af én pakke skal medføre installering af en anden pakke.

en: run the automatic dependency resolver to fix the broken dependencies.
da: kør den automatiske afhængighedsudreder for at rette brudte afhængigheder.

en: enter the full visual interface
da: start den visuelle brugerflade

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
da: Du kan også anføre rettelser til de planlagte handlinger. For at gøre dette, skal du indtaste et handlingstegn ("+", "-", "=" osv.) efterfulgt af et eller flere pakkenavne (eller mønstre). Handlingen vil så blive anvendt på alle de pakker du anfører. Følgende handlinger kan bruges:

en: '+' to install packages
da: "+" for at installere pakker

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
da: "+M" for at installere pakker samtidig med at de markeres automatisk installeret

en: '-' to remove packages
da: "-" for at afinstallere pakker

en: '_' to purge packages
da: "_" for at udrense pakker

en: '=' to place packages on hold
da: "=" for at tilbageholde pakker

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
da: ':' for at bevare pakker i deres nuværende tilstand, uden at tilbageholde dem

en: '&M' to mark packages as automatically installed
da: "&M" for at markere pakker som automatisk installerede

en: '&m' to mark packages as manually installed
da: "&m" for at markere pakker som manuelt installerede

en: '&BD' to install the build-dependencies of a package.
da: "&BD" for at installere en pakkes byggeafhængigheder.

en: In the list of actions to be performed, some packages will be followed by one or more characters enclosed in braces; for instance: "aptitude{u}".  These characters provide extra information about the package's state, and can include any combination of the following:
da: I listen af handlinger der skal udføres, vil visse pakker blive efterfulgt af et eller flere tegn omsluttet af tuborgparenteser, eksempelvis: "aptitude{u}". Disse tegn kan give yderligere information om pakkens tilstand, og kan omfatte enhver kombination af følgende:

en: 'a': the package was automatically installed or removed.
da: 'a': pakken blev automatisk installeret eller fjernet.

en: 'b': some of the package's dependencies are violated by the proposed changes.
da: 'b': nogle af pakkens afhængigheder strider mod den foreslåede ændring.

en: 'p': the package will be purged in addition to being removed.
da: 'p': pakken vil blive udrenset ud over at blive fjernet.

en: 'u': the package is being removed because it is unused.
da: 'u': pakken bliver fjernet fordi den ikke bruges.

en: Commands:
da: Kommandoer:

en: aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
da: aptitude kunne ikke udrede disse afhængigheder. Du kan selv udrede dem manuelt eller taste "n" for at afslutte.

en: Note: Using 'Download Only' mode, no other actions will be performed.
da: Obs.: Bruger tilstanden, "Hent kun pakker"; ingen andre handlinger vil blive udført.

en: Note: Using 'Simulate' mode.
da: Obs.: Bruger simuleringstilstand.

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
da: Vil du fortsætte? [Y/n/?]

en: Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?]
da: Udred disse afhængigheder manuelt? [N/+/-/_/:/?]

en: %s (stdin unavailable)
da: %s (standardinddata ikke tilgængelig)

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
da: Ugyldigt svar. Anfør en gyldig kommando eller "?" for hjælp.

en: Enter a package management command (such as '+ package' to install a package), 'R' to attempt automatic dependency resolution or 'N' to abort.
da: Indtast en pakkehåndterings-kommando (som f.eks. "+ pakke" for at installere en pakke), "R" for at forsøge automatisk afhængighedsudredning eller "N" for at annullere.

en: 
    Dependency information will be shown.
da: 
    Oplysning om afhængigheder vil blive vist

en: 
    Dependency information will not be shown.
da: 
    Oplysning om afhængigheder vil ikke blive vist

en: 
    Versions will be shown.
da: 
    Versioner vil blive vist.

en: 
    Versions will not be shown.
da: 
    Versioner vil ikke blive vist.

en: 
    Size changes will be shown.
da: 
    Størrelsesændringer vil blive vist.

en: 
    Size changes will not be shown.
da: 
    Størrelsesændringer vil ikke blive vist.

en: Unable to open %s for writing
da: Kunne ikke åbne %s til skrivning

en: Error writing resolver state to %s
da: Kunne ikke skrive status for afhængighedsudreder til %s

en: Resolver state successfully written!
da: Status for afhængighedsudreder gemt!

en: y: %Fn: %Fq: %F.: %F,: %Fo: %Fe: %Fx: %Fr (ID|pkg ver) ...: %F%na (ID|pkg ver) ...: %F%n<ID>: %F%n<ACTION> pkg... : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F
da: y: %Fn: %Fq: %F.: %F,: %Fo: %Fe: %Fx: %Fr (ID|pak ver) ...: %F%na (ID|pak ver) ...: %F%n<ID>: %F%n<HANDLING> pak... : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F

en: accept the proposed changes
da: godkend de foreslåede ændringer

en: jump to the end of all the generated solutions and search for another
da: hop til slutningen af alle de genererede løsninger og søg efter en anden

en: give up and quit the program
da: opgiv og afslut programmet

en: move to the next solution
da: flyt til den næste løsning

en: move to the previous solution
da: flyt til den forrige løsning

en: toggle between the contents of the solution and an explanation of the solution
da: skift mellem visning af løsningens indhold og forklaringen til løsningen

en: examine the solution in the visual user interface
da: gennemgå løsningen i den interaktive brugerflade

en: abort automatic dependency resolution; resolve dependencies by hand instead
da: annullér automatisk afhængighedsudredning; udred afhængigheder manuelt i stedet

en: reject the given package versions; don't display any solutions in which they occur.  Enter UNINST instead of a version to reject removing the package.  ID is the integer printed to the left of the action.
da: afvis de givne pakkeversioner; vis ikke nogen løsninger hvori de forekommer.  Indtast "UNINST" i stedet for en version for at afvise afinstallering af pakken.  ID er heltallet, der anføres til venstre for handlingen.

en: accept the given package versions; display only solutions in which they occur.  Enter UNINST instead of a version to accept removing the package.  ID is the integer printed to the left of the action.
da: godkend de angivne pakkeversioner; vis kun løsninger hvori de forekommer.  Indtast "UNINST" i stedet for en version for at godkende afinstallering af pakken.  ID er heltallet, der anføres til venstre for handlingen.

en: display information about the action labeled ID from the solution.  The label is the integer printed to the left of the action.
da: vis oplysninger om handlingen med nummeret ID fra løsningen.  Nummeret udskrives til venstre for handlingen.

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
da: justér status på oplistede pakker hvor HANDLING er en af:

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
da: Justeringer vil medføre at den nuværende løsning forkastes og genberegnes om nødvendigt.

en: The version %s is available in the following archives:
da: Versionen %s er tilgængelig i de følgende arkiver:

en: Select the version of %s that should be used:
da: Vælg versionen af %s som skal bruges:

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
da: Ugyldigt svar. Anfør venligst et heltal mellem 1 og %d.

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
da: Forventede mindst én angivelse af pakke og version efter '%c'

en: Expected a version or "%s" after "%s"
da: Forventede et versionsnummer eller "%s" efter "%s"

en: %s has no version named "%s"
da: %s har ingen version ved navn "%s"

en: Allowing the removal of %s
da: Tillader afinstallering af %s

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
da: Tillader installeringen af %s version %s (%s)

en: Rejecting the removal of %s
da: Afviser afinstallering af %s

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
da: Afviser installeringen af %s version %s (%s)

en: No longer requiring the removal of %s
da: Kræver ikke længere %s afinstalleret

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
da: Kræver ikke længere %s, version %s (%s), installeret

en: Requiring the removal of %s
da: Kræver %s afinstalleret

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
da: Kræver installering af %s version %s (%s)

en: Allowing this recommendation to be ignored: %s
da: Tillader at denne anbefaling ignoreres: %s

en: Always obeying this recommendation: %s
da: Adlyder altid denne anbefaling: %s

en: No longer ignoring this recommendation: %s
da: Ignorerer ikke længere denne anbefaling: %s

en: Ignoring this recommendation: %s
da: Ignorerer denne anbefaling: %s

en: Action "%s"
da: Handling "%s"

note: TRANSLATORS: the substitution is replaced in English with something like "Pkg1 depends upon Pkg2".
en: This action was selected because %ls.
da: Denne handling blev valgt fordi %ls.

en: This action is currently rejected; it will not appear in new solutions.
da: Denne handling afvises lige nu; den vil ikke forekomme i nye løsninger.

en: This action is currently approved; it will be selected whenever possible.
da: Denne handling er nu godkendt; den vil blive valgt når det er muligt.

note: TRANSLATORS: the "r" here is for "reject", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "r %s" to allow this action to appear in new solutions.
da: Indtast "r %s" for at tillade denne handling at forekomme i nye løsninger.

note: TRANSLATORS: the "r" here is for "reject", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "r %s" to prevent this action from appearing in new solutions.
da: Indtast "r %s" for at forhindre denne handling fra at forekomme i nye løsninger.

note: TRANSLATORS: the "a" here is for "approve", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "a %s" to cease requiring that new solutions include this action if possible.
da: Indtast "a %s" for at annullere kravet om at nye løsninger skal inkludere handling hvis muligt.

note: TRANSLATORS: the "a" here is for "approve", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "a %s" to require that new solutions include this action if possible.
da: Indtast "a %s" for at kræve at nye løsninger skal inkludere denne handling hvis muligt.

en: open: %zd; closed: %zd; defer: %zd; conflict: %zd
da: åbne: %zd; lukkede: %zd; udsat: %zd; konflikt: %zd

en: Would resolve dependencies, but dependency resolution is disabled.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit <= 0)
da: Forsøgte at udrede afhængigheder, men afhængighedsudredning er slået fra.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit <= 0)

en: I want to resolve dependencies, but no dependency resolver was created.
da: Afhængigheder ønskes udredt, men der er ikke oprettet nogen afhængighedsudreder for disse.

en: Resolving dependencies...
da: Udreder afhængigheder ...

en: The following actions will resolve these dependencies:
da: De følgende handlinger vil udrede disse afhængigheder:

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
da: Godkend denne løsning? [Y/n/q/?]

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
da: Opgiver alle forsøg på at udrede disse afhængigheder.

en: Abandoning automatic dependency resolution and reverting to manual resolution.
da: Opgiver automatisk afhængighedsudredning og falder tilbage til manuel udredning.

en: The following commands are available:
da: De følgende kommandoer er tilgængelige:

en: File to write resolver state to:
da: Fil som status for afhængighedsudreder skrives til:

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
da: Ugyldigt svar. Anfør en af følgende kommandoer:

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
da: Ingen løsning fundet indenfor den fastsatte tid. Prøv mere ihærdigt? [Y/n]

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
da: Ugyldigt svar; anfør venligst "y" eller "n".

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
da: Kunne ikke udrede afhængigheder! Opgiver ...

en: *** No more solutions available ***
da: *** Ikke flere tilgængelige løsninger ***

en: *** ERROR: search aborted by fatal exception.  You may continue
               searching, but some solutions will be unreachable.
da: *** FEJL: søgning afbrudt pga. en kritisk undtagelse. Du kan fortsætte
              søgningen, men visse løsninger vil være utilgængelige.

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade because the resolver timed out.
      You may be able to solve this problem by increasing
      Aptitude::ProblemResolver::StepLimit (currently %d).
da: Kan ikke udrede afhængigheder for opgraderingen, da udrederens ventetid udløb.
      Du kan måske løse dette problem ved at øge
      Aptitude::ProblemResolver::StepLimit (i øjeblikket %d).

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade: no solution found.
da: Kan ikke udrede afhængigheder for opgraderingen: Ingen løsning fundet.

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade: %s
da: Kan ikke udrede afhængigheder for opgraderingen: %s

en: iconv of %s failed.
da: iconv på %s mislykkedes.

en: %s: Could not parse column definitions: '%ls'
da: %s: Kunne ikke fortolke kolonne-definitioner: '%ls'

en: search: You must provide at least one search term
da: søg: du skal indtaste mindst én søgeterm

en: <NULL>
da: <NUL>

en: %s (%s), upgrade available (%s)
da: %s (%s), opgradering tilgængelig (%s)

en: not installed
da: ikke installeret

en: unpacked
da: ikke-pakket

en: partially configured
da: delvist konfigureret

en: partially installed
da: delvist installeret

en: not installed (configuration files remain)
da: ikke installeret (opsætningsfiler resterer)

en: awaiting trigger processing by other package(s)
da: afventer behandling udløst af anden pakke(r)

en: awaiting trigger processing
da: afventer behandling udløst af anden proces

en: installed
da: installeret

en: %s; will be purged because nothing depends on it
da: %s; vil blive udrenset fordi ingen pakker afhænger af den

en: %s; will be purged
da: %s; vil blive udrenset

en: %s; will be removed because nothing depends on it
da: %s; vil blive afinstalleret fordi ingen pakker afhænger af den

en: %s; will be removed
da: %s; vil blive afinstalleret

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
da: %s%s; vil blive nedgraderet [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
da: %s%s; vil blive opgraderet [%s -> %s]

en: not a real package
da: ikke en rigtig pakke

en:  [held]
da:  [tilbageholdt]

en: %s%s; will be installed
da: %s%s; vil blive installeret

en: %s%s; will be installed automatically
da: %s%s; vil blive installeret automatisk

en: %s; version %s will be installed
da: %s; version %s vil blive installeret

en: %s; version %s will be installed automatically
da: %s; version %s vil blive installeret automatisk

en: Package:
da: Pakke:

en: State
da: Status

en: Provided by
da: Givet af

en: Essential:
da: Essentiel:

en: yes
da: ja

en: New
da: Nye

en: Forbidden version
da: Forbudt version

en: Automatically installed
da: Automatisk installeret

en: no
da: nej

en: Multi-Arch:
da: Multiarkt:

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Section:
da: Afsnit:

en: Maintainer:
da: Vedligeholder:

en: Architecture:
da: Arkitektur:

en: Uncompressed Size:
da: Ukomprimeret størrelse:

en: Compressed Size:
da: Komprimeret størrelse:

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Archive
da: Arkiv

en: Depends
da: Afhænger

en: PreDepends
da: Forhåndsafhænger

en: Recommends
da: Anbefaler

en: Suggests
da: Foreslår

en: Conflicts
da: Er i konflikt med

en: Breaks
da: Bryder

en: Replaces
da: Erstatter

en: Obsoletes
da: Forælder

en: Enhances
da: Forbedrer

en: Provides
da: Giver

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Homepage:
da: Hjemmeside:

en: Unable to locate package %s
da: Kunne ikke finde pakke %s

en: Unable to parse pattern %s
da: Kunne ikke fortolke mønster %s

en: but %s is to be installed
da: men %s vil blive installeret

en: but %s is installed and it is kept back
da: men %s er installeret, og den er tilbageholdt

en: but %s is installed
da: men %s er installeret

en: but it is not installable
da: men den kan ikke installeres

en: but it is not going to be installed
da: men den vil ikke blive installeret

en:  which is a virtual package and is not provided by any available package
da:  som er en virtuel pakke og som ikke leveres af nogen tilgængelig pakke

en:  which is a virtual package, provided by:
da:  som er en virtuel pakke der leveres af:

en:  provides %s=%s
da:  leverer %s=%s

en:  or
da:  eller

en: The following packages have unmet dependencies:
da: Følgende pakker har uopfyldte afhængigheder:

en: Would download/install/remove packages.
da: Ville hente/installere/afinstallere pakker.

en: Internal Error, Ordering didn't finish
da: Intern fejl, sortering ikke afsluttet

en: Deleting obsolete downloaded files
da: Sletter hentede filer som er forældede

en: E: The update command takes no arguments
da: E: Kommandoen "update" tager ingen parametre

en: add
da: tilføj

en: remove
da: afinstallér

en: Applied user-tag operation '%s' '%s' to: %s
da: Anvendte brugermærkat-funktion "%s" "%s" på: %s

en: Failed to apply user-tag operation '%s' '%s' to: %s
da: Kunne ikke anvende brugermærkat-funktion "%s" "%s" på: %s

en: %s: too few arguments; expected at least a tag name and a package or pattern
da: %s: for få parametre; forventede mindst et mærkatnavn og en pakke eller et mønster

en: No candidate version found for %s
da: Ingen kandidat-version fundet for %s

en: No current or candidate version found for %s
da: Ingen aktuel eller kandidat-version fundet for %s

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
da: Kunne ikke finde et arkiv "%s" til pakken "%s"

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
da: Kunne ikke finde en version "%s" til pakken "%s"

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
da: Intern fejl: ugyldig værdi %i givet til cmdline_find_ver!

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
da: Man kan ikke anføre både et arkiv og en version af en pakke

en: Couldn't find task '%s'
da: Kunne ikke finde opgave "%s"

en: %d (%+d) broken | %d (%+d) broken
da[0]: %d (%+d) brudt
da[1]: %d (%+d) brudte

en: %d (%+d) upgradable | %d (%+d) upgradable
da[0]: %d (%+d) til opgradering
da[1]: %d (%+d) til opgradering

en: %d (%+d) new | %d (%+d) new
da[0]: %d (%+d) ny
da[1]: %d (%+d) nye

en: Current status: %F.
da: Aktuel status: %F.

en: There is %d newly obsolete package. | There are %d newly obsolete packages.
da[0]: Der er %d nyligt forældet pakke.
da[1]: Der er %d nyligt forældede pakker.

en: There is %d newly obsolete package:  | There are %d newly obsolete packages:
da[0]: Der er %d nyligt forældet pakke:
da[1]: Der er %d nyligt forældede pakker:

en: Package %s:
da: Pakke %s:

en: Source package %s:
da: Kildepakke %s:

en: Archive %s:
da: Arkiv %s:

en: Invalid package grouping mode "%s" (should be "auto", "none", "package", "source-package" or "source-version")
da: Ugyldig pakkegrupperingstilstand "%s" (bør være "auto", "ingen", "pakke", "kildepakke" eller "kildeversion", eller på engelsk "none", "package", "source-package" eller "source-version")

en: versions: You must provide at least one package selector
da: versions: Du skal give mindst én pakkevælger

en: Argument is neither a package name nor a pattern: '%s'
da: Parameter er hverken et pakkenavn eller et mønster: "%s"

en: Current
da: Aktuel

en: Candidate
da: Kandidat

en: Install
da: Installér

en: true
da: sand

en: false
da: falsk

en: Install(%s)
da: Installér(%s)

en: Remove(%s)
da: Afinstallér(%s)

en: Install(%s provides %s)
da: Installér(%s giver %s)

en: Remove(%s provides %s)
da: Afinstallér(%s giver %s)

en:     ++ Examining %F
da:     ++ Undersøger %F

en:     ++   --> skipping, not a conflict
da:     ++   --> springer over, ikke en konflikt

en:     ++   --> skipping conflict
da:     ++   --> springer over konflikt

en:     ++   --> skipping, not relevant according to params
da:     ++   --> springer over, ikke relevant ifølge parametre

en:     ++   --> skipping, parent is not the selected version
da:     ++   --> springer over, ophav er ikke den valgte version

en:     ++   --> skipping, the dep is satisfied by the current version
da:     ++   --> springer over, afh. er tilfredsstillet af aktuelle version

en: Skipping this solution, I've already seen it.
da: Springer denne løsning over, den er allerede vurderet.

en:     ++   --> skipping, version check failed
da:     ++   --> springer over, kontrol af version mislykkedes

en:     ++   --> ENQUEUING
da:     ++   --> SÆTTER I KØ

en:     ++   --> ENQUEUING %s Provides %s
da:     ++   --> SÆTTER I KØ %s giver %s

en: Starting search with parameters %ls
da: Påbegynder søgning med parametrene %ls

en: No package named "%s" exists.
da: Der findes ingen pakke ved navn "%s".

en: Automatically installed, current version %s, priority %s
da: Automatisk installeret, aktuel version %s, prioritet %s

en: Manually installed, current version %s, priority %s
da: Manuelt installeret, aktuel version %s, prioritet %s

en: Not currently installed
da: Ikke aktuelt installeret

en: The candidate version %s has priority %s
da: Kandidat-versionen %s har prioritet %s

en: No dependencies require to remove %s
da: Ingen afhængigheder kræver fjernelse af %s

en: No dependencies require to install %s
da: Ingen afhængigheder kræver installering af %s

en: Packages requiring %s:
da: Pakker der kræver %s:

en: Unable to parse some match patterns.
da: Kunne ikke fortolke visse sammenligningsmønstre.

en: Unable to parse the default match patterns.
da: Kunne ikke fortolke standard sammenligningsmønstrene.

en: %s: this command requires at least one argument (the package to query).
da: %s: denne kommando kræver mindst ét parameter (pakken der spørges til).

en: Unknown version selection, something is very wrong.
da: Ukendt version valgt, noget er helt galt.

en: Unexpected end-of-file on standard input
da: Uventet filafslutning på standardinddata

note: TRANSLATORS: the text between [] should be exactly 4 character cells wide; "ERR" is short for "ERROR".
en: [ ERR] %s
da: [FEJL] %s

en: UNSATISFIED
da: UOPFYLDT

en: UNAVAILABLE
da: UTILGÆNGELIG

en: %s on provided %s
da: %s på leveret %s

en: Tags
da: Mærkater

en: User Tags
da: Brugers mærkater

en:  [Working]
da:  [Arbejder]

en: [Hit]
da: [Fundet]

en: [Downloaded]
da: [Hentet]

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
da: Hentede %sB på %s (%sB/s).

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
da: %n%nVisse filer kunne ikke hentes.

en: Continue
da: Fortsæt

en: Cancel
da: Afbryd

en: Total Progress:
da: Totalt fuldført:

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
da:  [ %i%% ] (%sB/s, %s tilbage)

en:  [ %i%% ] (stalled)
da:  [ %i%% ] (gået i stå)

en: Downloading...
da: Henter ...

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
da: Indsæt cdrommen med navnet "%s" i drev "%s"

en: Abort
da: Afbryd

en: [IGNORED]
da: [IGNORERET]

en: [ERROR]
da: [FEJL]

en: Attempt to start a download thread twice!
da: Forsøg på at starte en downloadsekvens to gange!

en: Configuration file '%s' is not correct, please fix it
da: Konfigureringsfilen "%s" er ikke korrekt, ret den venligst

note: TRANSLATORS: Set this string to the name of a configuration file in $pkgdatadir/aptitude that overrides defaults for your language.  This is particularly intended for overriding entries in the Aptitude::Sections::Descriptions tree. For instance, Sections localized for the language .ww might be store
en: Localized defaults|
da: aptitude-defaults.da

en: Error saving configuration file
da: Kunne ikke gemme opsætningsfil

en: Could not lock the cache file; this usually means that dpkg or another apt tool is already installing packages.  Opening in read-only mode; any changes you make to the states of packages will NOT be preserved!
da: Kunne ikke låse cachefilen. Dette betyder sædvanligvis at dpkg eller et andet apt-værktøj allerede er i gang med at installere pakker. Åbner i skrivebeskyttet tilstand. Enhver ændring du laver i pakkernes status vil IKKE blive bevaret!

en: Could not establish home directory (username: '%s')
da: Kunne ikke bestemme hjemmekatalog (brugernavn: "%s")

en: Home directory does not exist or is not a directory: '%s')
da: Hjemmeskatalog eksisterer ikke eller er ikke et katalog: "%s"

en: Could not create directory: %s: %s
da: Kunne ikke oprette kataloget: %s: %s

en: Could not create directories: %s: %s
da: Kunne ikke oprette katalogerne: %s: %s

en: (installed locally)
da: (installeret lokalt)

note: TRANSLATORS: Imp = Important
en: Imp
da: Vig

note: TRANSLATORS: Req = Required
en: Req
da: Krv

note: TRANSLATORS: Opt = Optional
en: Opt
da: Valgfri

note: TRANSLATORS: Xtr = Extra
en: Xtr
da: Ekstra

en: ERROR
da: FEJL

en: Couldn't read list of sources
da: Kunne ikke læse liste over pakkekilder

en: Can't open Aptitude extended state file
da: Kan ikke åbne Aptitudes fil for udvidet tilstand

en: Reading extended state information
da: Læser udvidet tilstandsinformation

en: Package %s had been marked to reinstall, but the file for the current installed version %s is not available
da: Pakken %s er blevet markeret til geninstallering, men filen til den aktuelt installerede version %s er ikke tilgængelig

en: Cannot parse user-tags for package: %s: '%s'
da: Kan ikke fortolke brugermærkat for pakke: %s: "%s"

en: Problem parsing '%s', is it corrupt or malformed? You can try to recover from '%s.old'.
da: Problem ved fortolkning af '%s', er den ødelagt eller misdannet? Du kan prøve at genoprette fra '%s.old'.

en: Initializing package states
da: Klargør pakketilstande

en: Cannot open Aptitude state file
da: Kan ikke åbne Aptitudes statusfil

en: Writing extended state information
da: Skriver oplysninger om udvidet status

en: Couldn't write state file
da: Kunne ikke skrive statusfil

en: failed to remove %s
da: kunne ikke afinstallere %s

en: failed to rename %s to %s
da: kunne ikke omdøbe %s til %s

en: couldn't replace %s with %s
da: kunne ikke erstatte %s med %s

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
da: Kunne ikke gøre krav på systemlåsen! (Måske kører en anden apt eller dpkg?)

en: failed to save selections to dpkg database
da: kunne ikke gemme udvalg i dpkg-database

en: Cannot remove aptitude within aptitude
da: Kan ikke fjerne aptitude inde fra aptitude

en: User-tag '%s' already present for %s
da: Brugermærkat "%s" findes allerede for %s

en: Could not add user-tag '%s' to package %s
da: Kunne ikke føje brugermærkatet "%s" til pakken %s

en: Could not find valid user-tag '%s'
da: Kunne ikke finde et gyldigt brugermærkat "%s"

en: Could not remove user-tag '%s' from package %s
da: Kunne ikke fjerne brugermærkatet "%s" fra pakken %s

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
da: Kunne ikke reparere afhængigheder, visse pakker kan ikke installeres

en: The list of sources could not be read.
da: Kildelisten til pakker kunne ikke læses.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
da: Pakkelisterne eller statusfilen kunne hverken fortolkes eller åbnes.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
da: En opdatering af pakkelisterne vil måske korrigere for manglende filer

en: Could not create dependency cache
da: Kunne ikke danne cache over afhængigheder

en: Could not initialize dependency cache
da: Kunne ikke klargøre cache over afhængigheder

en: Invalid hint "%s": expected an action, but found nothing.
da: Ugyldigt tip "%s": forventede en handling, men fandt ingenting.

en: Invalid hint "%s": expected a component name and a number, but found nothing.
da: Ugyldigt tip "%s": forventede et komponentnavn og et nummer, men fandt ingenting.

en: Invalid hint "%s": expected the numeric value following the component name, but found nothing.
da: Ugyldigt tip "%s": forventede talværdien efter komponentnavnet, men fandt ingenting.

en: Invalid hint "%s": the numeric component "%s" cannot be parsed.
da: Ugyldigt tip "%s": den numeriske komponent "%s" kan ikke fortolkes.

en: Invalid hint "%s": expected a level, but found nothing.
da: Ugyldigt tip "%s": forventede et niveau, men fandt ingenting.

en: Invalid hint "%s": expected a target, but found nothing.
da: Ugyldigt tip "%s": forventede et mål, men fandt ingenting.

en: Invalid hint "%s": invalid target: %s
da: Ugyldigt tip "%s": ugyldigt mål: %s

en: Invalid hint "%s": trailing junk after the version.
da: Ugyldigt tip "%s": ugyldige tegn efter version.

en: Invalid hint "%s": the action "%s" should be "approve", "reject", or a number.
da: Ugyldigt tip "%s": handlingen "%s" skal være "godkend", "afvis", eller et tal.

en: Conflicting types for the cost component %s.
da: Modstridende typer for omkostningskomponenten %s.

en: Invalid safety level "%s" (not "discard", "maximum", "minimum", or an integer).
da: Ugyldigt sikkerhedsniveau "%s" (ikke "discard", "maximum", "minimum" eller et heltal).

en: Could not remove old configuration file: %s
da: Kunne ikke fjerne gammel konfigureringsfil: %s

en: Could not get the content of the old configuration file: %s
da: Kunne ikke læse indholdet af den gamle konfigureringsfil: %s

en: Old configuration file is not a regular file: %s
da: Gammel konfigureringsfil er ikke en regulær fil: %s

en: Directory does not exist and could not create it: %s
da: Katalog eksisterer ikke og kunne ikke oprettes: %s

en: File is unexpectedly large (> %zu bytes): %s
da: Filen er uventet stor (> %zu bytes): %s

en: Error reading from old configuration file: %s
da: Fejl ved læsning af gammel konfigureringsfil: %s

en: Error writing to file: %s
da: Fejl ved skrivning til filen: %s

en: Could not remove file: %s
da: Kunne ikke fjerne filen: %s

en: Will not remove file, it is not a regular file: %s
da: Vil ikke fjerne fil, det er ikke en regulær fil: %s

en: Error removing file: %s
da: Fejl ved fjernelse af filen: %s

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
da: Pakkecachen er ikke tilgængelig; kunne ikke hente og installere pakker.

en: Couldn't read source list
da: Kunne ikke læse liste over pakkekilder

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
da: Intern fejl: kunne ikke lave en liste over pakker til download

en: Perhaps the package lists are out of date, please try 'aptitude update' (or equivalent); otherwise some packages or versions are not available from the current repository sources
da: Måske er pakkelisterne forældede, prøv først med "aptitude update" (eller tilsvarende). Ellers er visse pakker eller versioner ikke tilgængelige fra deaktuelle kildearkiver

en: Failed to fetch %s: %s
da: Kunne ikke hente %s: %s

en: Some files failed to download
da: Visse filer kunne ikke hentes

en: Unable to correct for unavailable packages
da: Kan ikke korrigere for utilgængelige pakker

en: Unable to fetch some packages; try '-o %s=true' to continue with missing packages
da: Kunne ikke hente visse pakker: prøv med "-o %s=true" for at fortsætte med manglende pakker

en: Couldn't read list of package sources
da: Kunne ikke læse liste over pakkekilder

en: Failed to download some files
da: Kunne ikke hente visse filer

en: Couldn't clean out list directories
da: Kunne ikke tømme kataloger med lister

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
da: Visse indeksfiler kunne ikke hentes. De er blevet ignoreret eller også er ældre indeksfiler anvendt i stedet.

en: Couldn't rebuild package cache
da: Kunne ikke genopbygge pakkecachen

en: Couldn't chroot into %s for %s
da: Kunne ikke udføre chroot i %s for %s

en: Waited for %s but it wasn't there
da: Ventede på %s, men den var der ikke

en: Failed to create pipe for dpkg selections.
da: Kunne ikke oprette rør til dpkg-udvalg.

en: Failed to fork process for dpkg selections.
da: Kunne ikke forgrene proces til dpkg-udvalg.

en: Failed to execute process to save dpkg selections, waitpid error: %d: '%s'
da: Kunne ikke udføre proces til at gemme dpkg-udvalg, waitpid-fejl: %d: "%s"

en: Failed to execute process to save dpkg selections, dpkg or trying to execute it exited with status/errno: %d
da: Kunne ikke udføre proces til at gemme dpkg-udvalg, dpkg, eller forsøg på at starte den, afsluttedes med status/fejlnr.: %d

en: Failed to execute process to save dpkg selections, dpkg killed by signal: %d
da: Kunne ikke udføre proces til at gemme dpkg-udvalg, dpkg dræbt med signal: %d

en: Failed to execute process to save dpkg selections, dpkg exited with unknown problem
da: Kunne ikke udføre proces til at gemme dpkg-udvalg, dpkg afsluttedes med et ukendt problem

en: Unable to stat %s.
da: Kunne ikke finde %s.

en: Unable to create truncated cache: %s.
da: Kunne ikke oprette forkortet cache: %s.

en: Unable to open %s to log actions
da: Kunne ikke åbne %s til at logge handlinger

note: TRANSLATORS: This is a date and time format.  See strftime(3).
en: %a, %b %e %Y %T %z
da: %a, %d. %b %Y %T %z

en: Error generating local time (%s)
da: Fejl ved generering af lokaltid (%s)

en: log report
da: log-rapport

en:   IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail
      due to dpkg problems may not be completed.
da:   VIGTIGT: denne log opregner kun påtænkte handlinger; handlinger som slår
      fejl pga. problemer med dpkg kan muligvis ikke fuldføres.

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
da: Vil installere %li pakker og afinstallere %li pakker.

en: %sB of disk space will be used
da: %sB diskplads vil blive brugt

en: %sB of disk space will be freed
da: %sB diskplads vil blive frigjort

en: INSTALL
da: INSTALLÉR

en: REMOVE
da: AFINSTALLÉR

en: UPGRADE
da: OPGRADÉR

en: DOWNGRADE
da: NEDGRADÉR

en: REINSTALL
da: GENINSTALLÉR

en: HOLD
da: TILBAGEHOLD

en: BROKEN
da: BRUDTE

en: REMOVE, NOT USED
da: AFINSTALLÉR, UBRUGTE

en: REMOVE, DEPENDENCIES
da: AFINSTALLÉR, AFHÆNGIGHEDER

en: INSTALL, DEPENDENCIES
da: INSTALLÉR, AFHÆNGIGHEDER

en: HOLD, DEPENDENCIES
da: TILBAGEHOLD, AFHÆNGIGHEDER

en: UNCONFIGURED
da: UKONFIGURERET

en:  (PURGE)
da:  (UDRENS)

en: (no version found)
da: (ingen version fundet)

en: Log complete.
da: Log fuldendt.

en: Accessing index
da: Tilgår indeks

en: Filtering packages
da: Filtrerer pakker

en: Unknown action type: %s
da: Ukendt handlingstype: %s

en: Unknown multiarch type: %s
da: Ukendt multiarkitektur-type: %s

en: Unterminated literal string after %s
da: Ubestemt tekststreng efter %s

en: Unknown priority %s
da: Ukendt prioritetstype: %s

en: Match pattern ends unexpectedly (expected '%c').
da: Sammenligningsmønster forkert afsluttet (forventede "%c").

en: Expected '%c', got '%c'.
da: Forventede "%c", modtog "%c".

en: Unknown dependency type: %s
da: Ukendt afhængighedstype: %s

en: Unknown term type: "%s".
da: Ukendt type af mønstersammenligner: "%s".

note: TRANSLATORS: Question marks ("?") are used as prefix for function names. Leave the question marks attached to the string placeholders.
en: The ?%s term must be used in a "wide" context (a top-level context, or a context enclosed by ?%s).
da: Mønstersammenligneren ?%s skal bruges i en "bred" sammenhæng (en sammenhæng fra topniveau eller en sammenhæng omgivet at ?%s).

en: Unmatched '('
da: Ubalanceret '('

en: Provides: cannot be broken
da: Giver: kan ikke være brudt

en: Unknown pattern type: %c
da: Ukendt mønstertype: %c

en: Can't search for ""
da: Kan ikke søge efter ""

en: Unexpected empty expression
da: Uventet tomt udtryk

en: Badly formed expression: expected '|', got '%c'
da: Forkert udformet udtryk: forventede "|", fik '%c'

en: Unexpected ')'
da: Uventet ')'

en: <aptitude: internal parse error: no apostrophe>
da: <aptitude: intern fortolkningsfejl: ingen apostrof>

en: <aptitude: internal parse error: missing terminal apostrophe>
da: <aptitude: intern fortolkningsfejl: afsluttende apostrof mangler>

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
da: Kunne ikke finde en fil til pakken %s. Dette kan betyde at du manuelt skal reparere denne pakke. (pga. manglende arkitektur)

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
da: Pakkeindeksfilerne er ødelagt. Ingen Filename:-linje for pakke %s.

en: No URIs for this download
da: Ingen URI'er til dette download

en: Failed to download changelogs: %s
da: Kunne ikke hente ændringslogge: %s

en: Failed to download changelogs: unexpected exception
da: Kunne ikke hente ændringslogge: uventet undtagelse

en: Cannot display changelog: Origin of %s version %s is unknown (maybe not an official Debian package; if it is, try to "update" package lists)
da: Kan ikke vise ændringslog: Oprindelsen af %s, version %s, er ukendt (måske ikke en officiel Debian-pakke; hvis det er, så prøv at opdatere pakkelister)

en: Unable to create the output file: child killed by signal %d.
da: Kunne ikke danne uddatafil: barneproces dræbt ved signal %d.

en: Unable to create the output file: child exited with status %d.
da: Kunne ikke danne uddatafil: barneproces dræbt ved status %d.

en: Failed to parse the cost settings string: %s
da: Kunne ikke fortolke omkostningsstreng: %s

en: Building tag database
da: Opbygger database over mærkater

en: legacy
da: ældre

en: Unhandled packages method in task %s: %s
da: Uhåndteret pakkemetode i opgave %s: %s

en: Reading task descriptions
da: Læser beskrivelser af opgavepakker

en: Invalid empty user-tag
da: Ugyldigt, tomt brugermærkat

en: Invalid character in user-tag at position %zu (use only printable characters and no spaces or comma)
da: Ugyldigt tegn i brugermærkat ved position %zu (undlad at bruge tegn der ikke kan udskrives samt mellemrug og komma)

en: Parse error
da: Fortolkningsfejl

en: Cost increments must be strictly positive.
da: Omkostningstrin skal være strengt positive.

en: The maximum cost value was exceeded.
da: Maksimumomkostningen blev overskrevet.

en: A single cost level was both added and lower-bounded.
da: Et enkelt omkostningsniveau blev både tilføjet og tilskrevet nedergrænse.

en: Expected '%s', but got EOF.
da: Forventede "%s", men fik EOF.

en: Expected '%s', but got '%s'.
da: Forventede "%s", men fik "%s".

en: Expected any character, but got EOF.
da: Forventede et tegn, men fik EOF.

en: any character
da: ethvert tegn

en: Expected %s, but got EOF.
da: Forventede %s, men fik EOF.

en: Expected %s, but got '%c'.
da: Forventede %s, men fik "%c".

en: Expected an integer, got EOF.
da: Forventede et heltal, fik EOF.

en: Expected an integer following '-', got EOF.
da: Forventede et heltal efter "-", fik EOF.

en: Expected an integer, got '%c'.
da: Forventede et heltal, fik "%c".

en: Invalid integer: "%s".
da: Ugyldigt heltal: "%s".

en: Expected EOF, got '%c'.
da: Forventede EOF, fik "%c".

en: anything
da: hvad som helst

note: TRANSLATORS: this is used to generate an error message; a brief description of what we expected to see is inserted into it.
en: Expected %s
da: Forventede %s

en:  or
da:  eller

en: Unexpected %s
da: Uventet %s

en: Unable to create temporary filename from prefix "%s"
da: Kan ikke oprette navn på midlertidig fil fra præfiks "%s"

en: Unable to remove "%s": %s
da: Kunne ikke afinstallere "%s": %s

en: Unable to stat "%s"
da: Kunne ikke finde "%s"

en: Unable to remove "%s"
da: Kunne ikke afinstallere "%s"

en: Unable to list files in "%s"
da: Kunne ikke opliste filer i "%s"

en: Failure closing directory "%s"
da: Fejl ved lukning af katalog "%s"

en: Unable to remove directory "%s"
da: Kunne ikke fjerne katalog "%s"

en: %s cannot run in ncurses mode with terminal type "dumb"
da: %s kan ikke køre i ncurses-tilstand med terminaltypen "dumb"

en: Problem creating temporary dir: %s
da: Problem ved oprettelsen af midlertidigt katalog: %s

en: Aptitude Package Manager
da: Aptitude pakkestyring

en: _File
da: _Fil

en: Perform all pending installs and removals
da: Udfør alle afventende installeringer og afinstalleringer

en: Check for new versions of packages
da: Se efter nye versioner af pakker

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
da: Markér alle ikke-tilbageholdte pakker til opgradering

en: Forget which packages are "new"
da: Glem hvilke pakker der er "nye"

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
da: Annullér alle afventende installeringer, afinstalleringer, tilbageholdelser og opgraderinger.

en: Delete package files which were previously downloaded
da: Slet tidligere hentede pakkefiler

en: Delete package files which can no longer be downloaded
da: Slet pakkefiler som ikke længere kan hentes

en: Reload the package cache
da: Genindlæs pakkecachen

en: Restart the program as root; your settings will be preserved
da: Genstart programmet som root. Dine indstillinger vil blive bevaret

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: E_dit
da: Re_digér

en: Undo the last package operation or group of operations
da: Fortryd den sidste pakkehandling eller gruppe af handlinger

en: _Package
da: _Pakke

en: _View
da: _Oversigter

en: Change which columns are visible in the currently active view.
da: Foretag ændring i hvilke kolonner der er synlige i den aktuelle oversigt.

en: View errors that have occurred in the apt system since the program was started.
da: Vis fejl der er opstået i apt-systemet siden programstart.

en: Find chains of dependencies linking one package to another.
da: Find kæder af afhængigheder der kæder en pakke sammen med en anden.

en: _Help
da: _Hjælp

en: Dashboard
da: Instrumentbræt

en: Update
da: Opdatér

en: Packages
da: Pakker

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Resolver
da: Afhængighedsudreder

en: Install/Remove
da: Installér/afinstallér

en: Edit Columns...
da: Redigér kolonner ...

en: Make this the default for new package lists.
da: Gør dette til standard for nye pakkelister.

en: Apply these settings to all active package lists.
da: Anvend disse indstillinger på alle aktive pakkelister.

en: Search:
da: Søg:

en: Incremental
da: Trinvis

en: Errors
da: Fejl

en: Show
da: Vis

en: <span size="xx-large">Versions:</span>
da: <span size="xx-large">Versioner:</span>

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Changelog
da: Ændringslog

en: Files
da: Filer

en: tags
da: mærkater

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Fixing upgrade manually:
da: Reparerer opgradering manuelt:

en: Calculating upgrade...
da: Beregner opgradering ...

en: <b>Solutions</b>
da: <b>Løsninger</b>

en: Group by action type
da: Gruppér efter handlingstype

en: Arrange the actions of the current solution so that actions that are of the same type are placed together (for instance, all the actions that remove packages).
    
    This is the default view mode.
da: Gruppér handlinger for den aktuelle løsning således at handlinger af samme type sammenstilles (for eksempel alle handlinger der fjerner pakker).
    
    Dette er standarden i oversigten.

en: Group by dependency
da: Gruppér efter afhængighed

en: Show the order in which the actions in the current solution were performed and the dependency that triggered each action.
da: Vis rækkefølgen som handlinger i den aktuelle løsning udførtes i, samt den afhængighed som udløste hver handling.

en: <b>View Mode</b>
da: <b>Oversigtstilstand</b>

en: Rejected
da: Afvist

en: No preference
da: Ingen præference

en: Accepted
da: Godkendt

en: <b>Status of selected action</b>
da: <b>Status på den valgte handling</b>

en: Find a new solution
da: Find en ny løsning

en: Calculate the next solution that has not yet been generated.
da: Beregn den næste løsning som endnu ikke er blevet genereret.

en: Perform the actions in the currently selected solution and close this tab.
da: Udfør handlingerne i den aktuelt valgte løsning og luk dette faneblad.

en: Upgrade Summary
da: Opsummering af opgraderinger

en: Selected Package
da: Valgte pakke

en: Fix Manually
da: Reparér manuelt

en: Upgrade
da: Opgradér

en: <b>Available Upgrades:</b>
da: <b>Tilgængelige opgraderinger:</b>

en: <b>Start at these packages:</b>
da: <b>Begynd ved disse pakker:</b>

en: <b>End at these packages:</b>
da: <b>Afslut ved disse pakker:</b>

en: A terminal running dpkg will appear here.
da: En terminal der kører dpkg vil blive vist her.

en: Placeholder label for the explanation that two conffiles are being compared.
    This text should not appear in the program.
da: Pladsholder-etiket til forklaring af at to opsætningsfiler bliver sammenlignet.
    Denne tekst bør ikke optræde i programmet.

en: View the differences
da: Vis forskellene

en: Do you want to apply these changes?
    You can also modify the files by hand, then click "No".
da: Ønsker du at udføre disse ændringer?
    Du kan også rette filerne manuelt og så klikke "Nej".

en: Keep your computer up-to-date.
da: Hold din computer opdateret.

en: Browse
da: Gennemse

en: Explore the available packages.
da: Gennemse de tilgængelige pakker.

en: Search for packages.
da: Søg efter pakker.

en: Go
da: Navigér

en: Finalize and apply your changes to the system.
da: Færdiggør og udfør ændringerne på dit system.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Configure aptitude.
da: Konfigurér aptitude.

en: The changelog is empty.
da: Ændringsloggen er tom.

en: No new changelog entries; it looks like you installed a locally compiled version of this package.
da: Ingen nye tilførsler til ændringsloggen. Det ser ud som om du har installeret en egenoversat version af denne pakke.

en: No new changelog entries; this is likely due to a binary-only upload of this package.
da: Ingen nye tilførsler til ændringsloggen. Det skyldes sikkert at denne pakke kun er uploadet i en binær version.

en: Failed to download the changelog: %s
da: Kunne ikke hente ændringsloggen til: %s

en: Parsing the changelog of %s version %s...
da: Fortolker ændringsloggen af %s version %s ...

en: You can only view changelogs of official Debian packages; the origin of %s is unknown.
da: Du kan kun se ændringslogfiler for officielle Debian-pakker. Oprindelsen af %s er ukendt.

en: You can only view changelogs of official Debian packages; %s is from %s.
da: Du kan kun se ændringslogfiler for officielle Debian-pakker; %s er fra %s.

en: Downloading the changelog of %s version %s...
da: Henter ændringsloggen for %s version %s ...

en: Preparing to download the changelog of %s version %s.
da: Forbereder hentning af ændringslog for %s version %s.

en: Resolve Upgrade Manually
da: Udred opgradering manuelt

en: Preparing to download changelogs
da: Forbereder download af ændringslogfiler

en: Available upgrades:
da: Tilgængelige opgraderinger:

en: %d available upgrade: | %d available upgrades:
da[0]: %d tilgængelig opgradering:
da[1]: %d tilgængelige opgraderinger:

en: No upgrades are available.
da: Ingen tilgængelige opgraderinger.

en: Unable to calculate an upgrade.
da: Kan ikke beregne en opgradering.

en: Press "%s" to install <span size='large'>%d</span> upgrade out of <span size='large'>%d</span>. | Press "%s" to install <span size='large'>%d</span> upgrades out of <span size='large'>%d</span>.
da[0]: Tast "%s" for at installere <span size='large'>%d</span> opgradering af <span size='large'>%d</span>.
da[1]: Tast "%s" for at installere <span size='large'>%d</span> opgraderinger af <span size='large'>%d</span>.

en: Press "%s" to manually attempt to install the remaining <span size='large'>%d</span> upgrade. | Press "%s" to manually attempt to install the remaining <span size='large'>%d</span> upgrades.
da[0]: Tast "%s" for at forsøge manuel installering af <span size='large'>%d</span> opgradering.
da[1]: Tast "%s" for at forsøge manuel installering af <span size='large'>%d</span> opgraderinger.

en: Unable to calculate an upgrade.  Press "%s" to manually search for a solution.
da: Kan ikke beregne en opgradering. Tast "%s" for at søge efter en manuel løsning.

en: Internal error encountered while calculating an upgrade: %s
da: Intern fejl opstod under beregning af en opgradering: %s

en: Find dependency chains: start
da: Find afhængighedskæder: begynd

en: Find dependency chains: end
da: Find afhængighedskæder: afslutning

en: Find dependency chains: results
da: Find afhængighedskæder: resultater

en: Select one or more starting packages and an ending package to search.
da: Vælg en eller flere begyndelsespakker og en slutpakke for at søge.

en: No dependency chain found.
da: Ingen afhængighedskæde fundet.

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Already downloaded
da: Allerede hentet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Progress
da: Fremgang

en: Short Description
da: Kort beskrivelse

en: The download is still in progress.  Should it be canceled?
da: Download pågår stadig. Skal det annulleres?

en: View Details
da: Vis detaljer

en: Change media
da: Skift medie

en: %s: %lu/%lu, stalled
da: %s: %lu/%lu, gået i stå

en: %s: %sB of %sB at %sB/s, %s remaining
da: %s: %sB af %sB ved %sB/s, %s tilbage

en: %s: %sB of %sB, stalled
da: %s: %sB of %sB, gået i stå

en: Completed
da: Fuldført

en: Completed with errors
da: Fuldført, men med fejl

en: %s: Unable to create a Unix-domain socket: %s
da: %s: Kunne ikke oprette en Unix-domæne-sokkel: %s

en: Internal error: the temporary socket name "%s" is too long!
da: Intern fejl: navnet på den midlertidige sokkel "%s" er for langt!

en: %s: Unable to accept a connection: %s
da: %s: Kunne ikke acceptere en forbindelse: %s

en: [%s] dpkg process starting...
da: [%s] dpkg-proces begynder ...

en: [%s] dpkg process complete.
da: [%s] dpkg-proces fuldført.

en: [%s] dpkg process failed.
da: [%s] dpkg-proces mislykkedes.

en: [%s] dpkg process complete; there are more packages left to process.
da: [%s] dpkg-proces fuldført; der resterer flere pakker til behandling.

en: Upgrade to %s version %s
da: Opgradér til %s version %s

en: Install %s version %s
da: Installér %s verson %s

en: Downgrade to %s version %s
da: Nedgradér til %s version %s

en: Don't hold %s at its current version.
da: Behold ikke %s i dens nuværende version.

en: Cancel any actions on %s.
da: Annullér alle handlinger på %s.

en: Cancel the purge of %s.
da: Annullér udrensningen af %s.

en: Cancel the removal of %s.
da: Annullér afinstalleringen af %s.

en: Cancel the upgrade of %s.
da: Annullér opgraderingen af %s.

en: Cancel the installation of %s.
da: Annullér installeringen af %s.

en: Cancel the downgrade of %s.
da: Annullér nedgraderingen af %s.

en: Cancel the reinstallation of %s.
da: Annullér geninstalleringen af %s.

en: Remove %s
da: Afinstallér %s

en: Purge %s
da: Udrens %s

en: Hold %s at its current version.
da: Tilbagehold %s i dens nuværende version.

en: Mark %s as automatically installed.
da: Markér %s som værende automatisk installeret.

en: Mark %s as manually installed.
da: Markér %s som værende manuelt installeret.

en: %s is a virtual package provided by:
da: %s er en virtuel pakke som gives af:

en: (more info...)
da: (flere oplysninger ...)

en: Source:
da: Kilde:

en: Name
da: Navn

en: Visible?
da: Synlig?

en: Columns of "%s":
da: Kolonner til "%s":

en: Editing the columns of "%s"
da: Redigerer kolonnerne til "%s"

en: Icons showing the current and future status of this package.
da: Ikoner der viser den aktuelle og fremtidige status på denne pakke.

en: Whether the package is automatically installed.
da: Vælg om pakken er automatisk installeret.

en: The name and description of the package.
da: Pakkens navn og beskrivelse.

en: The version number of the package.
da: Pakkens versionsnummer.

en: The package archives that contain this version.
da: Pakkearkiverne der har denne version.

en: This file list pertains to the currently installed version "%s", not the selected version "%s".
da: Denne filliste henviser til den aktuelt installerede version "%s", ikke den valgte version "%s".

en: Files list is only available for installed packages.
da: Filliste er kun tilgængelig for installerede pakker.

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Virtual
da: Virtuel

en: Unpacked
da: Ikke-pakket

en: Half-configured
da: Halvt konfigureret

en: Half-installed
da: Halvt installeret

en: Configuration files and data remain
da: Konfigureringsfiler og -data resterer

en: Triggers awaited
da: Udløsere afventes

en: Triggers pending
da: Udløsere afventer

en: Installed
da: Installeret

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Downgrade
da: Nedgradèr

en: Remove
da: Afinstallér

en: Remove and purge configuration/data
da: Fjern og udrens opsætningsfiler/-data

en: Hold (don't upgrade)
da: Tilbagehold (opgradér ikke)

en: Unsatisfied dependencies
da: Uopfyldte afhængigheder

en: Checking for updates
da: Leder efter opdateringer

en: Insufficient privileges.
da: Utilstrækkelige rettigheder.

en: You must be root to update the package lists.
da: Du skal være root (administrator) for at opdatere pakkelisterne.

en: Download already running.
da: Download er allerede i gang.

en: A package-list update or install run is already taking place.
da: En opdatering af pakkelister/installeringskørsel foregår allerede.

en: Update %s?
da: Opdatér %s?

en: Replace configuration file
    '%s'?
da: Erstat opsætningsfilen
    "%s"?

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version, choose 'No'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
da: Opsætningsfilen %s er blevet ændret (af dig eller af et skript). En opdateret version følger med denne pakke, Hvis du ønsker at beholde din aktuelle version, vælg "Nej". Vil du erstatte den aktuelle fil og installere den nye version fra pakkevedligeholderen?

en: Comparing %s to %s...
da: Sammenligner %s med %s ...

en: Interrupting this process could leave your system in an inconsistent state.  Are you sure you want to stop applying your changes?
da: Hvis du afbryder denne proces, kan det medføre at dit system efterlades i en inkonsistent tilstand. Er du sikker på at du ønsker at afbryde udførelsen af dine ændringer?

en: Done applying changes!
da: Ændringer udført!

en: Applying changes...
da: Udfører ændringer ...

en: Error in package %s
da: Fejl i pakken %s

en: Asking whether to replace the configuration file %s
da: Spørger om opsætningsfilen %s skal erstattes

en: Downloading packages
da: Henter pakker

en: Broken packages
da: Brudte pakker

en: Show broken packages
da: Vis brudte pakker

en: Resolve dependencies
da: Udred afhængigheder

en: %d package is broken | %d packages are broken.
da[0]: %d brudt pakke
da[1]: %d brudte pakker

en: View changes
da: Vis ændringer

en: Apply changes
da: Udfør ændringer

note: TRANSLATORS: any numbers in this string will be displayed in a larger font.
en: %d package to install | %d packages to install
da[0]: %d pakke til installering
da[1]: %d pakker til installering

note: TRANSLATORS: any numbers in this string will be displayed in a larger font.
en: %d package to remove | %d packages to remove
da[0]: %d pakke til afinstallering
da[1]: %d pakker til afinstallering

en: Download size: %sB.
da: Download-størrelse: %sB.

en: Tags of %s:
da: Mærkater til %s:

en: This feature is not implemented, yet.
da: Denne egenskab er endnu ikke implementeret.

en: Not implemented
da: Ikke implementeret

en: Install/Upgrade
da: Installér/opgradér

en: Purge
da: Udrens

en: Keep
da: Behold

en: Hold
da: Tilbagehold

en: Set as automatic
da: Markér som automatisk

en: Set as manual
da: Markér som manuel

en: Toggle automatic status
da: Skift status for automatisk

en: Unable to load the user interface definition file %s/aptitude.glade.
da: Kunne ikke indlæse fil til bestemmelse af brugerfladen %s/aptitude.glade.

en: Current status
da: Aktuel status

en: Selected status
da: Status for valgte

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Package information: version list
da: Pakkeoplysninger: versionsliste

en: Package information: dependency list
da: Pakkeoplysninger: afhængighedsliste

en: Please wait; reloading cache...
da: Vent venligst; genindlæser cache ...

en: Unknown
da: Ukendt

en: No packages matched "%s".
da: Ingen pakker passer med mønstret "%s".

en: Enter a search and click "Find" to display packages.
da: Indtast en søgning og klik "Find" for at vise pakkerne.

en: Packages:
da: Pakker:

en: %s was installed automatically.
da: %s blev installeret automatisk.

en: %s is being installed automatically.
da: %s bliver installeret automatisk.

en: %s was installed manually.
da: %s blev installeret manuelt.

en: %s is being installed manually.
da: %s bliver installeret manuelt.

en: Cache reloading, please wait...
da: Cache genindlæses, vent venligst ...

en: Searching...
da: Søger ...

en: Finalizing view
da: Færdiggører oversigt

en: Building view
da: Danner oversigt

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
da: Pakker med brudte afhængigheder
     Disse pakkers afhængigheder vil være brudte efter at installeringen er fuldført.
     .
     Tilstedeværelsen af dette træ betyder sandsynligvis at noget ikke er i orden, enten på dit system eller i Debian-arkivet.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
da: Pakker som skal afinstalleres fordi de ikke længere er i brug
     Disse pakker bliver afinstalleret fordi de blev installeret automatisk for at opfylde afhængigheder. Afinstalleringen vil medføre at ingen installeret pakke herefter vil have en "vigtig" afhængighed af dem.

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
da: Pakker som automatisk tilbageholdes i deres aktuelle tilstand
     Disse pakker kunne opgraderes, men bliver tilbageholdt i deres aktuelle tilstand for at undgå at bryde afhængigheder.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
da: Pakker som bliver installeret automatisk for at opfylde afhængigheder
     Disse pakker bliver installeret fordi en anden pakke som du har valgt at installere afhænger af dem.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
da: Pakker som vil blive slettet pga. brudte afhængigheder
     Disse pakker vil blive slettet fordi en eller flere af deres afhængigheder ikke længere er opfyldt, eller fordi en anden pakke er i konflikt med dem.

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
da: Pakker som vil blive nedgraderet
    Versioner af disse pakker som er ældre end de aktuelt installerede, vil blive installeret.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
da: Pakker som vil blive tilbageholdt
     Disse pakker kunne opgraderes, men du har ønsket at de tilbageholdes i deres nuværende version.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
da: Pakker som vil blive geninstalleret
     Disse pakker vil blive geninstalleret.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
da: Pakker som vil blive installeret
     Disse pakker er blevet manuelt udvalgt til installering på systemet.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
da: Pakker som vil blive afinstalleret
     Disse pakker er manuelt udvalgt afinstallerering.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
da: Packages som vil blive opgraderet
     Disse pakker vil blive opgraderet til en nyere version.

en: Packages that are partially installed
     These packages are not fully installed and configured; an attempt will be made to complete their installation.
da: Pakker som er delvis installeret
     Disse pakker er ikke fuldt installeret og konfigureret. Der vil blive gjort et forsøg på at fuldføre installeringen af dem.

en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

en: Error in dependency resolver: %s
da: Fejl i afhængighedsudreder: %s

en: Fatal error in dependency resolver.  You can continue searching, but some solutions might be impossible to generate.
    
    %s
da: Kritisk fejl i afhængighedsudreder. Du kan fortsætte søgningen, men visse løsninger er muligvis umulige at generere.
    
    %s

en: Virtual package
da: Virtuel pakke

en: Not Installed
da: Ikke installeret

en: Removing %s is rejected.
da: Afviser at afinstallere %s.

en: Canceling the installation of %s is rejected.
da: Annullering af installeringen af %s blev afvist.

en: Canceling the removal of %s is rejected.
da: Annullering af afinstalleringen af %s blev afvist.

en: Keeping %s at version %s is rejected.
da: Tilbageholdelsen af %s i version %s blev afvist.

en: Installing %s version %s is rejected.
da: Installering af %s i version %s blev afvist.

en: Downgrading %s to version %s is rejected.
da: Nedgradering af %s til version %s blev afvist.

en: Upgrading %s to version %s is rejected.
da: Opgradering af %s til version %s blev afvist.

en: Removing %s is preferred over all un-accepted alternatives.
da: Afinstallering af %s foretrækkes fremfor alle ikke-accepterede alternativer.

en: Canceling the installation of %s is preferred over all un-accepted alternatives.
da: Annullering af installeringen af %s foretrækkes fremfor alle ikke-accepterede alternativer.

en: Canceling the removal of %s is preferred over all un-accepted alternatives.
da: Annullering af afinstalleringen af %s foretrækkes fremfor alle ikke-accepterede alternativer.

en: Keeping %s at version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
da: Beholdelse af %s i version %s foretrækkes fremfor alle ikke-accepterede alternativer.

en: Installing %s version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
da: Installering af %s i version %s foretrækkes fremfor alle ikke-accepterede alternativer.

en: Downgrading %s to version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
da: Nedgradering af %s til version %s foretrækkes frem for alle ikke-accepterede alternativer.

en: Upgrading %s to version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
da: Opgradering af %s til version %s foretrækkes frem for alle ikke-accepterede alternativer.

en: Leaving %ls unresolved is rejected.
da: Efterladning af %ls i uløst tilstand blev afvist.

en: Leaving %ls unresolved is preferred over all un-accepted alternatives.
da: Efterladning af %ls i uløst tilstand foretrækkes frem for alle ikke-accepterede alternativer.

en: How to treat the selected action | How to treat the selected actions
da[0]: Måden den valgte handling skal behandles på
da[1]: Måden de valgte handlinger skal behandles på

en: Ignore solutions containing this action. | Ignore solutions containing these actions.
da[0]: Ignorér løsning der indeholder denne handling.
da[1]: Ignorér løsninger der indeholder denne handling.

en: Allow solutions containing this action, but do not prefer them to other solutions. | Allow solutions containing these actions, but do not prefer them to other solutions.
da[0]: Tillad løsning der indeholder denne handling, men foretræk den ikke frem for andre løsninger.
da[1]: Tillad løsninger der indeholder denne handling, men foretræk dem ikke frem for andre løsninger.

en: Always prefer this action over alternatives that have not been accepted. | Always prefer these actions over alternatives that have not been accepted.
da[0]: Foretræk altid denne handling frem for alternativer der ikke er blevet accepteret.
da[1]: Foretræk altid disse handlinger frem for alternativer der ikke er blevet accepteret.

en: %s depends upon %s
da: %s afhænger af %s

en: %s pre-depends upon %s
da: %s forhåndsafhænger af %s

en: %s suggests %s
da: %s foreslår %s

en: %s recommends %s
da: %s anbefaler %s

en: %s conflicts with %s
da: %s er i konflikt med %s

en: %s breaks %s
da: %s ødelægger %s

en: %s replaces %s
da: %s erstatter %s

en: %s obsoletes %s
da: %s gør %s forældet

en: %s enhances %s
da: %s forbedrer %s

en: Remove the following packages:
da: Afinstallér de følgende pakker:

en: Install the following packages:
da: Installér de følgende pakker:

en: Keep the following packages:
da: Behold de følgende pakker:

en: Upgrade the following packages:
da: Opgradér de følgende pakker:

en: Downgrade the following packages:
da: Nedgradér de følgende pakker:

en: Leave the following dependencies unresolved:
da: Efterlad de følgende afhængigheder uafklaret:

en: Remove %s [<big>%s</big> (%s)]
da: Afinstallér %s [<big>%s</big> (%s)]

en: Install %s [<big>%s</big> (%s)]
da: Installér %s [<big>%s</big> (%s)]

en: Cancel the installation of %s
da: Annullér installeringen af %s

en: Cancel the removal of %s
da: Annullér afinstalleringen af %s

en: Keep %s at version <big>%s</big> (%s)
da: Behold %s i version <big>%s</big> (%s)

en: Upgrade %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]
da: Opgradér %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]

en: Downgrade %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]
da: Nedgradér %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]

en: <b>Remove</b> %s
da: <b>Afinstallér</b> %s

en: <b>remove</b> %s
da: <b>afinstallér</b> %s

en: <b>Keep</b> %s at version %s
da: <b>Behold</b> %s i version %s

en: <b>keep</b> %s at version %s
da: <b>behold</b> %s i version %s

en: <b>Cancel</b> the installation of %s
da: <b>Annullér</b> installeringen af %s

en: <b>cancel</b> the installation of %s
da: <b>annullér</b> installeringen af %s

en: <b>Install</b> %s %s
da: <b>Installér</b> %s %s

en: <b>install</b> %s %s
da: <b>installér</b> %s %s

en: <b>Downgrade</b> %s to version %s
da: <b>Nedgradér</b> %s til version %s

en: <b>downgrade</b> %s to version %s
da: <b>nedgradér</b> %s til version %s

en: <b>Upgrade</b> %s to version %s
da: <b>Opgradér</b> %s til version %s

en: <b>upgrade</b> %s to version %s
da: <b>opgradér</b> %s til version %s

en: Leave %s unresolved
da: Efterlad %s uløst

en: leave %s unresolved
da: efterlad %s uløst

en: %s install | %s installs
da[0]: %s installering
da[1]: %s installeringer

en: %s remove | %s removes
da[0]: %s afinstallering
da[1]: %s afinstalleringer

en: %s keep | %s keeps
da[0]: %s beholdes
da[1]: %s beholdes

en: %s upgrade | %s upgrades
da[0]: %s opgradering
da[1]: %s opgraderinger

en: %s downgrade | %s downgrades
da[0]: %s nedgradering
da[1]: %s nedgraderinger

en: %s unresolved recommendation | %s unresolved recommendations
da[0]: %s uafklaret anbefaling
da[1]: %s uafklarede anbefalinger

en: No solutions yet.
da: Ingen løsninger endnu.

en: No dependency solution was found.
da: Ingen løsning på afhængighed blev fundet.

en: No solutions.
da: Ingen løsninger.

en: To view a solution, select it from the list to the right.
da: For at se en løsning, skal den vælges fra listen til højre.

en: %u solution. | %u solutions.
da[0]: %u løsning.
da[1]: %u løsninger.

en: Solution %s of %s.
da: Løsning %s af %s.

en: Download
da: Hent

en: Unrecognized color name "%s"
da: Ukendt navn på farve "%s"

en: Unrecognized attribute name "%s"
da: Ukendt navn på attribut "%s"

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
da: Ugyldigt element i gruppe der definerer stil: "%s"

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
da: Ugyldigt, mærkatløst element i gruppe der definerer stil: "%s"

en: The default color may only be used as a background.
da: Standardfarven (default color) må kun bruges som baggrund.

en: Unknown style attribute %s
da: Ukendt stil-attribut %s

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
da: Ugyldig post i gruppen med tastebindinger: "%s"

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
da: Ignorerer ugyldig tastebinding "%s" -> "%s"

en: Expected policy identifier, got '%c'
da: Forventede metode-identifikator, fik '%c'

en: Expected ',', '%c', or '('; got '%c'
da: Forventede ',', '%c' eller '('; fik '%c'

en: Expected ',' or '(', got '%c'
da: Forventede ',' eller '(', fik '%c'

en: Unknown grouping policy "%s"
da: Ukendt grupperingsmetode "%s"

en: Terminal policy '%s' should be the last policy in the list
da: Terminal-metode "%s" bør være den sidste metode i listen

en: Unmatched '(' in grouping policy
da: Ubalanceret "(" i grupperingsmetode

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', 'subdir', or 'subdirs')
da: Ugyldigt navn på afsnit "%s" (brug "none", "topdir", "subdir" eller "subdirs")

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
da: Fejl i passthrough-indst. "%s" (brug "passthrough" el. "nopassthrough")

en: Too many arguments to '%s' grouping policy
da: For mange parametre til grupperingsreglen "%s"

en: Grouping policy '%s' takes no arguments
da: Grupperingsmetoden "%s" tager ingen parametre

en: Expected '(' after '%s'
da: Forventede '(' efter "%s"

en: Unable to parse pattern at '%s'
da: Kunne ikke fortolke mønster ved "%s"

en: Exactly one filter must be provided as an argument to a 'filter' policy
da: Præcis ét filter skal gives som parameter til en filtermetode

en: Bad mode name '%s' (use 'binary' or 'source')
da: Forkert navn på modus "%s" (brug "binary" eller "source")

en: Missing arguments to '%s' grouping policy
da: Manglende parametre til grupperingsmetoden "%s"

en: Unable to parse pattern after "%s"
da: Kunne ikke fortolke mønster efter "%s"

en: Unexpected empty tree title after "%s"
da: Uventet tom titel på træstruktur efter "%s"

en: Expected '{', ')', or ',' following '||', got '%s'
da: Forventede '{', ')', eller ',' efter '||', fik '%s'

en: Unmatched '(' in '%s' grouping policy
da: Ubalanceret "(" i grupperingsmetoden "%s"

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
da: Kunne ikke fortolke layout: Intet kolonneformat angivet for statisk punkt

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
da: Kunne ikke fortolke layout: indkodningsfejl i kolonne-deskriptor

en: Couldn't parse layout: error parsing column definitions
da: Kunne ikke fortolke layout: fejl ved fortolkning af kolonnedefinitioner

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
da: Kunne ikke fortolke layout: ukendt element i oversigt "%s"

en: Couldn't parse layout: no row number specified
da: Kunne ikke fortolke layout: intet rækkenummer angivet

en: Couldn't parse layout: no width specified
da: Kunne ikke fortolke layout: Ingen bredde angivet

en: Couldn't parse layout: no height specified
da: Kunne ikke fortolke layout: Ingen højde angivet

en: Unknown alignment type '%s'
da: Ukendt grupperingstype "%s"

en: Sorting policy '%s' takes no arguments
da: Sorteringsmetoden "%s" tager ingen parametre

en: Invalid zero-length sorting policy name
da: Ugyldigt nullængde-navn på sorteringsmetode

en: Unmatched '(' in sorting policy description
da: Ubalanceret "(" i beskrivelse af sorteringsmetode

en: Invalid sorting policy type '%s'
da: Ugyldig type "%s" på sorteringsmetode

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
da: Kan ikke afkode multibyte-streng efter "%ls"

en: Can't decode wide-character string after "%s"
da: Kan ikke afkode tekststreng med unicode-tegn efter "%s"

en: Compiler: g++ %s
da: Oversætter: g++ %s

en: Compiled against:
da: Compiled mod:

en:   NCurses version: Unknown
da:   NCurses version: Ukendt

en:   Gtk+ support disabled.
da:   Gtk+-understøttelse slået fra.

en:   Compiled with Qt %s
da:   Kompileret med Qt %s

en:   Running on Qt %s
da:   Kører på Qt %s

en:   Qt support disabled.
da:   Qt-understøttelse slået fra.

en: 
    Current library versions:
da: 
    Aktuelle versioner af programbiblioteker:

en:   NCurses version: %s
da:   NCurses version %s

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
da: Brug: aptitude [-S fname] [-u|-i]

en:        aptitude [options] <action> ...
da:        aptitude [tilvalg] <handling> ...

en: Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
da: Handlinger (er ingen angivet, startes den skærmbaserede brugerflade):

en:  install         Install/upgrade packages.
da:  install         Installér/opgradér pakker.

en:  remove          Remove packages.
da:  remove          Afinstallér pakker.

en:  purge           Remove packages and their configuration files.
da:  purge           Udrenser pakker og deres opsætningsfiler.

en:  hold            Place packages on hold.
da:  hold            Tilbagehold pakker.

en:  unhold          Cancel a hold command for a package.
da:  unhold          Fortryd tilbageholdelse af en pakke.

en:  markauto        Mark packages as having been automatically installed.
da:  markauto        Markér pakker som værende automatisk installeret.

en:  unmarkauto      Mark packages as having been manually installed.
da:  unmarkauto      Markér pakker som værende manuelt installeret.

en:  forbid-version  Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
da:  forbid-version  Forbyd aptitude at opgradere til en specifik pakkeversion.

en:  update          Download lists of new/upgradable packages.
da:  update          Hent lister over nye/opgradérbare pakker.

en:  safe-upgrade    Perform a safe upgrade.
da:  safe-upgrade    Udfør en sikker opgradering.

en:  full-upgrade    Perform an upgrade, possibly installing and removing packages.
da:  full-upgrade    Udfør en opgradering - pakker vil muligvis blive installeret og afinstalleret.

en:  build-dep       Install the build-dependencies of packages.
da:  build-dep       Installér pakkers byggeafhængigheder.

en:  forget-new      Forget what packages are "new".
da:  forget-new      Glem hvilke pakker der er "nye".

en:  search          Search for a package by name and/or expression.
da:  search          Søg efter en pakke ud fra navn og/eller udtryk.

en:  show            Display detailed info about a package.
da:  show            Vis detaljerede oplysninger om en pakke.

en:  showsrc         Display detailed info about a source package (apt wrapper).
da:  showsrc          Vis detaljerede oplysninger om en kildepakke. (apt-omslag).

en:  versions        Displays the versions of specified packages.
da:  versions        Viser versionerne af specificerede pakker.

en:  clean           Erase downloaded package files.
da:  clean           Slet hentede pakkefiler.

en:  autoclean       Erase old downloaded package files.
da:  autoclean       Slet gamle, hentede pakkefiler.

en:  changelog       View a package's changelog.
da:  changelog       Vis en pakkes ændringslog.

en:  download        Download the .deb file for a package (apt wrapper).
da:  download        Hent en pakkes .deb-fil (apt-omslag).

en:  source          Download source package (apt wrapper).
da:  source          Hent kildepakke (apt-omslag).

en:  reinstall       Reinstall a currently installed package.
da:  reinstall       Geninstallér en aktuelt installeret pakke.

en:  why             Explain why a particular package should be installed.
da:  why             Forklar hvorfor en bestemt pakke bør installeres.

en:  why-not         Explain why a particular package cannot be installed.
da:  why-not         Forklar hvorfor en bestemt pakke ikke kan installeres.

en:  add-user-tag    Add user tag to packages/patterns.
da:  add-user-tag    Føj brugermærkat til pakker/pakkemønstre.

en:  remove-user-tag Remove user tag from packages/patterns.
da:  remove-user-tag Fjern brugermærkat fra pakker/pakkemønstre.

en: Options:
da: Tilvalg:

en:  -h              This help text.
da:  -h              Denne hjælpetekst.

en:  --gui           Use the GTK GUI even if disabled in the configuration.
da:  --gui           Brug den grafiske brugerflade GTK, selvom den er slået fra i opsætningen.

en:  --no-gui        Do not use the GTK GUI even if available.
da:  --no-gui        Anvend ikke den grafiske brugerflade, GTK, selvom den er tilgængelig,

en:  --qt            Use the Qt GUI.
da:  --qt            Anvend den grafiske Qt-brugerflade.

en:  --no-qt         Do not use the Qt GUI even if enabled in the configuration.
da:  --no-qt         Brug ikke den grafiske Qt-brugerflade selv om den er aktiveret i opsætningen.

en:  -s              Simulate actions, but do not actually perform them.
da:  -s              Simulér handlinger uden faktisk at udføre dem.

en:  -d              Only download packages, do not install or remove anything.
da:  -d              Hent kun pakker, installér eller afinstallér ikke noget.

en:  -P              Always prompt for confirmation of actions.
da:  -P              Spørg altid om bekræftelse af handlinger.

en:  -y              Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'.
da:  -y              Antag at svaret til simple ja/nej-spørgsmål er "ja".

en:  -F format       Specify a format for displaying search results; see the manual.
da:  -F format       Angiv et oversigtsformat for søgeresultater; se manualen.

en:  -O order        Specify how search results should be sorted; see the manual.
da:  -O order        Anfør sorteringsorden for søgeresultater; se manualen.

en:  -w width        Specify the display width for formatting search results.
da:  -w width        Angiv en skærmbredde til formatering af søgeresultater.

en:  -f              Aggressively try to fix broken packages.
da:  -f              Prøv aggressivt at reparere brudte pakkeafhængigheder.

en:  -V              Show which versions of packages are to be installed.
da:  -V              Vis hvilke versioner af pakker der skal installeres.

en:  -D              Show the dependencies of automatically changed packages.
da:  -D              Vis afhængigheder for pakker der er ændret automatisk.

en:  -Z              Show the change in installed size of each package.
da:  -Z              Vis ændring i hver installeret pakkes pladsforbrug.

en:  -v              Display extra information. (may be supplied multiple times).
da:  -v              Vis ekstra oplysninger (kan anføres flere gange).

en:  -t [release]    Set the release from which packages should be installed.
da:  -t [udgave]     Angiv hvilken udgave pakker skal installeres fra.

en:  -q              In command-line mode, suppress the incremental progress
                      indicators.
da:  -q              I kommandolinjetilstand, undertryk de fortløbende
                      fremgangsindikatorer.

en:  -o key=val      Directly set the configuration option named 'key'.
da:  -o nøgle=værdi  Tildel værdi direkte til opsætningstilvalget "nøgle".

en:  --with(out)-recommends     Specify whether or not to treat recommends as
                                strong dependencies.
da:  --with(out)-recommends     Angiv om anbefalede pakker skal behandles som
                                stærke afhængigheder.

en:  -S fname        Read the aptitude extended status info from fname.
da:  -S fname        Læs aptitudes udvidede statusinfo fra fnavn.

en:  -u              Download new package lists on startup.
da:  -u              Hent nye pakkelister ved opstart

en:                   (terminal interface only)
da:                   (kun terminal-brugerflade)

en:  -i              Perform an install run on startup.
da:  -i              Udfør en installeringskørsel ved opstart.

en: See the manual page for a complete list and description of all the options.
da: Se manualsiden for en fuldstændig liste over alle tilvalg med tilhørende beskrivelser.

en: This aptitude does not have Super Cow Powers.
da: Denne aptitude har ikke "Super Cow Powers".

note: TRANSLATORS: levels are not translatable anymore
en: Unknown log level name "%s" (expected "trace", "debug", "info", "warn", "error", "fatal", or "off").
da: Ukendt betegnelse til logningsniveau "%s" (forventede "sporing", "fejlsøg", "info", "advar", "fejl", "kritisk", eller "slået fra").

note: TRANSLATORS: following paragraph copied from src/generic/util/logging.h * *  A category consists of one or more nonempty components *  separated by ".", such as "aptitude.util.logging", with *  the exception that the root logger is indicated by the *  empty string (""). * A list of the used ones in 
en: Invalid logger name "%s".
da: Ugyldigt logningsbetegnelse "%s".

en: Warning: Invalid locale (please review locale settings, this might lead to problems later):
      %s
da: Advarsel: Ugyldig landestandard (gennemgå landeindstillingerne, dette kan forårsage problemer senere):
      %s

en: Expected a number after -q=
da: Forventede et tal efter -q=

en: Expected a number after -q=, got %s
da: Forventede et tal efter -q=, fik %s

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
da: -o kræver et parameter på formen tast=værdi, fik %s

en: Invalid option "%s" (only "--purge-unused" is valid).  Perhaps you want the "purge" action?
da: Ugyldigt tilvalg "%s" (kun "--purge-unused" er gyldigt). Måske ønsker du handlingen "purge"?

en: No comma following tag name "%s".
da: Intet komma efter mærkatnavn "%s".

en: WEIRDNESS: unknown option code received
da: MYSTISK: modtog en ukendt kode for tilvalg

en: --show-package-names|never
da: aldrig

en: --show-package-names|auto
da: auto

en: --show-package-names|always
da: altid

en: Invalid package names display mode "%s" (should be "never", "auto", or "always").
da: Ugyldig tilstand "%s" til visning af pakkenavne (skal være "aldrig", "auto" eller "altid", eller engelsk "never"/"always").

note: TRANSLATORS: "why" and "modes" here are the aptitude command name and parameters, and should not be translated.
en: Invalid "why" summary mode "%s": expected "no-summary", "first-package", "first-package-and-type", "all-packages", or "all-packages-with-dep-versions".
da: Ugyldig "why" opsummeringstilstand "%s": forventede "ingen-opsummering", "første-pakke", "første-pakke-og-type", "alle-pakker", eller "alle-pakker-med-afh-versioner".

en: Only one of --auto-clean-on-startup, --clean-on-startup, -i, and -u may be specified
da: Kun en af --auto-clean-on-startup, --clean-on-startup, -i, and -u kan angives

en: -u, -i, and --clean-on-startup may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
da: -u, -i, og --clean-on-startup må ikke angive i kommandolinjetilstand (f.eks., med "install")

en: -u, -i, and --clean-on-startup may not be specified with a command
da: -u, -i, og --clean-on-startup må ikke angives i en kommando

en: Command "%s" needs arguments
da: Kommandoen "%s" kræver parametre

en: Command "%s" does not accept arguments
da: Kommandoen "%s" accepterer ingen parametre

en: Unknown command "%s"
da: Ukendt kommando "%s"

en: Uncaught exception: %s
da: Ikke-opfanget undtagelse: %s

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Search backwards for:
da: Søg baglæns efter:

en: Minesweeper
da: Minestryger

en: %i/%i mines  %d %s
da: %i/%i miner  %d %s

en: second
da: sekund

en: seconds
da: sekunder

en:     %s in %d %s
da:     %s på %d %s

en: Won
da: Vandt

en: Lost
da: Tabte

en: Could not open file "%s"
da: Kunne ikke åbne fil "%s"

en: Could not load game from %s
da: Kunne ikke indlæse spil fra %s

en: The board height must be a positive integer
da: Bræthøjden skal være et positivt heltal

en: The board width must be a positive integer
da: Brætbredden skal være et positivt heltal

en: Invalid mine count; please enter a positive integer
da: Ugyldigt antal miner; anfør venligst et positivt heltal

en: Setup custom game
da: Klargør brugerdefineret spil

en: Height of board:
da: Bræthøjde:

en: Width of board:
da: Brætbredde:

en: Number of mines:
da: Antal miner:

en: Ok
da: OK

en: Choose difficulty level
da: Vælg sværhedsgrad

en: Easy
da: Nem

en: Medium
da: Mellem

en: Hard
da: Svær

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: You have won.
da: Du vandt.

en: You lose!
da: Du tabte!

en: Enter the filename to load:
da: Indtast navn på filen der skal indlæses:

en: Enter the filename to save:
da: Indtast navn på filen der skal gemmes i:

en: Encoding of mine-help.txt|UTF-8
da: Kodning af mine-help.txt|UTF-8

en: Package
da: Pakke

en: InstSz
da: Inststr

en: DebSz
da: Deb.str

en: Action
da: Handling

en: InstVer
da: Ins.ver

en: CandVer
da: Kdt.ver

en: LongState
da: Lng.status

en: LongAction
da: Lng.handl

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Priority
da: Prioritet

en: Section
da: Afsnit

en: Tag/user-tags
da: Mærkat/brugermærkater

en: Source
da: Kilde

en: Architecture
da: Arkitektur

en: Origin
da: Oprindelse

en: ProgName
da: Prg.navn

en: ProgVer
da: Prg.ver

en: #Broken
da: #Brudte

en: DiskUsage
da: Diskforbrug

en: DownloadSize
da: Hent.str

en: <N/A>
da: <I/T>

en: <none>
da: <ingen>

en: virtual
da: virtuel

en: purged
da: udrenset

en: half-config
da: halvt konf.

en: half-install
da: halvt inst.

en: config-files
da: konf.-filer

en: triggers-awaited
da: udløsere-forventet

en: triggers-pending
da: udløsere-afventer

en: hold
da: tilbagehold

en: forbidden upgrade
da: ikke-tilladt opgradering

en: purge
da: udrens

en: delete
da: slet

en: broken
da: brudte

en: install
da: installerede

en: reinstall
da: geninstallér

en: upgrade
da: opgradér

en: none
da: ingen

en: #Broken: %ld
da: #Brudte: %ld

note: TRANSLATORS: Hostname
en: HN too long
da: Værtsnavn for langt

en: Using default for %s string: '%s'
da: Bruger standard til %s-streng: '%s'

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
da: Kan ikke omkode format på pakkeoversigt efter "%ls"

en: Internal error: Default column string is unparsable
da: Intern fejl: Standard kolonnestreng kan ikke fortolkes

en: Forbidden character in position %zu of %s string: '%s'
da: Ugyldigt tegn på positionen %zu i %s-streng: "%s"

en: Tasks
da: Opgavepakker

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org (or mirrors).
da: Sikkerhedsopdateringer
     Sikkerhedsopdateringer til disse pakker kan hentes fra security.debian.org (eller spejle).

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
da: Opgradérbare pakker
     En nyere version af disse pakker er tilgængelig.

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
da: Nye Pakker
     Disse pakker er føjet til Debian siden sidste gang du nulstillede listen over "nye" pakker (vælg "Glem nye pakker" fra menuen Handlinger for at nulstille denne liste).

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
da: Installerede pakker
     I øjeblikket er disse pakker installeret på din computer.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
da: Ikke-installerede pakker
     Disse pakker er ikke installeret på din computer.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
da: Forældede og selvbyggede pakker
     Disse pakker er aktuelt installeret på din computer, men de er ikke tilgængelige fra nogen apt-kilde.  De kan være forældede og fjernet fra arkivet, eller du kan selv have bygget din egen version af dem.

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
da: Virtuelle pakker
     Disse pakker eksisterer ikke; de er navne som andre pakker bruger for at skaffe sig eller levere nogle brugsegenskaber.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
da: Pakker som anbefales af andre pakker
     Disse pakker er ikke nødvendige for at få systemet til at fungere rigtigt, men de kan give en øget funktionalitet til visse programmer som du er i færd med at installere eller opgradere.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
da: Pakker som foreslås af andre pakker
     Disse pakker er ikke nødvendige for at få systemet til at fungere rigtigt, men de kan give en øget funktionalitet til visse programmer som du er i færd med at installere.

en: unknown
da: ukendt

en: Priority %s
da: Prioritet %s

en: End-user
da: Slutbruger

en: Servers
da: Servere

en: Development
da: Udvikling

en: Localization
da: Lokalisering

en: Hardware Support
da: Hardware-understøttelse

en: Unrecognized tasks
da: Ikke-genkendte opgaver

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
da: 
     Opgavepakker er grupper af pakker som gør det let at vælge et forudbestemt sæt af pakker med et bestemt formål for øje.

en: Bad number in format string: %ls
da: Forkert tal i styrekode: %ls

en: Match indices must be 1 or greater, not "%s"
da: Match-indeks skal være 1 eller højere, ikke "%s"

en: Match index %ls is too large; available groups are (%s)
da: Match-indeks %ls er for stort; tilgængelige grupper er (%s)

en: TAGLESS PACKAGES
da: PAKKER UDEN MÆRKATER

en: 
     These packages have not yet been classified in debtags, or the debtags database is not present (installing debtags may correct this problem).
da: 
     Disse pakker er endnu ikke blevet klassificeret i debtags, eller debtags-databasen er ikke tilgængelig (installering af debtags kan måske rette dette problem).

en: Source Package:
da: Kildepakke:

en: Origin:
da: Oprindelse:

en: Origin URI:
da: Oprindelse-URI:

en: Package names provided by %s
da: Pakkenavne givet af %s

en: Packages which depend on %s
da: Pakker som afhænger af %s

en: Versions of %s
da: Versioner af %s

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
da: %s er en essentiel pakke!%n%nEr du sikker på at du vil afinstallere den?%n Tast "%s" hvis du er sikker.

en: "%s" is a virtual package provided by:
    
    %s
    You must choose one to install.
da: "%s" er en virtuel pakke som leveres af:
    
    %s
    Du skal vælge at installere en.

en: This group contains %d package. | This group contains %d packages.
da[0]: Denne gruppe indeholder %d pakke.
da[1]: Denne gruppe indeholder %d pakker.

en: All Packages
da: Alle pakker

en: No packages matched the pattern "%ls".
da: Ingen pakker passer med mønstret "%ls".

en: Enter the new package tree limit:
da: Indtast en ny grænse for træet over pakker:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
da: Indtast den nye måde at gruppere pakker på for denne oversigt:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
da: Indtast en ny sorteringsmetode for pakker for denne oversigt:

en: Couldn't cw::util::transcode column definition
da: Kunne ikke cw::util::transcode kolonnedefinition

en: Couldn't parse column definition
da: Kunne ikke fortolke kolonne-definition

en: If you select a package, an explanation of why it should be installed or removed will appear in this space.
da: Hvis du vælger en pakke, vil en forklaring af hvorfor den bør installeres, blive vist på dette sted.

en: provides
da: leverer

en: Virtual package not provided by any package.
da: Virtuel pakke som ikke leveres af nogen pakke.

en: Virtual package provided by:
da: Virtuel pakke som leveres af:

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
da: make_package_view: fejl i parametre - to "main widgets"??

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
da: make_package_view: fejl i parametre - forkert kolonneliste for statisk element

en: Related Dependencies
da: Relaterede afhængigheder

en: Why Installed
da: Hvorfor installeret

en: make_package_view: bad argument!
da: make_package_view: forkert parameter!

en: make_package_view: no main widget found
da: make_package_view: ingen "main widget" fundet

en: Perform Changes
da: Udfør ændringer

en: all
da: alle

en: installed locally
da: installeret lokalt

en: new
da: nye

en: Show:
da: Vis:

en: Manage Filters
da: Håndtér filtre

en: Name and Description
da: Navn og beskrivelse

en: by
da: af

en: &File
da: &Fil

en: &Packages
da: &Pakker

en: &Help
da: &Hjælp

en: held/unchanged
da: tilbageholdt/uændret

en: downgrade
da: nedgradering

en: unconfigured
da: ikke-konfigureret

en: depends on
da: afhænger af

en: pre-depends on
da: forhåndsafhænger af

en: suggests
da: foreslår

en: recommends
da: anbefaler

en: conflicts with
da: er i konflikt med

en: breaks
da: bryder

en: replaces
da: erstatter

en: obsoletes
da: forælder

en: enhances
da: forbedrer

en:  (provided by %F)
da:  (givet af %F)

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
da: Hvis du vælger en pakke, vil en forklaring af dens nuværende tilstand blive vist på dette sted.

en: %B%s %s%b was installed automatically; it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
da: %B%s %s%b blev installeret automatisk; den afinstalleres fordi alle de pakker der afhænger af den, er ved at blive afinstalleret:

en: %B%s %s%b will be automatically removed because of dependency errors:
da: %B%s %s%b vil blive afinstalleret automatisk p.g.a. afhængighedsfejl:

en: %B%s %s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
da: %B%s %s%b vil blive installeret automatisk for at opfylde flg. afhængigheder:

en: %B%s %s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
da: %B%s %s%b kan ikke opgraderes nu, men hvis den kunne, ville den stadig blive tilbageholdt på version %B%s%b.

en: %B%s %s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
da: %B%s %s%b vil ikke blive opgraderet til version %B%s%b, for at undgå at følgende afhængigheder brydes:

en: %B%s %s%b is currently installed.
da: %B%s %s%b er aktuelt installeret.

en: %B%s %s%b is not currently installed.
da: %B%s %s%b er i øjeblikket ikke installeret.

en: Some dependencies of %B%s %s%b are not satisfied:
da: Visse afhængigheder af %B%s %s%b er ikke opfyldt:

en: %B%s %s%b will be downgraded.
da: %B%s %s%b vil blive nedgraderet.

en: %B%s %s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
da: %B%s %s%b vil ikke blive opgraderet til den forbudte version %B%s%b.

en: %B%s %s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
da: %B%s %s%b kunne opgraderes til version %B%s%b, men bliver tilbageholdt i version %B%s%b.

en: %B%s %s%b will be re-installed.
da: %B%s %s%b vil blive geninstalleret.

en: %B%s %s%b will be installed.
da: %B%s %s%b vil blive installeret.

en: %B%s %s%b will be removed.
da: %B%s %s%b vil blive afinstalleret.

en: %B%s %s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
da: %B%s %s%b vil blive opgraderet fra version %B%s%b til version %B%s%b.

en: %B%s %s%b is only partly installed; its installation will be completed.
da: %B%s %s%b er kun delvis installeret; dens installering vil blive fuldført.

en: The following packages depend on %B%s %s%b and will be broken by its removal:
da: Følgende pakker afhænger af %B%s %s%b og vil blive brudte ved dens afinstallering:

en: The following packages depend on %B%s %s%b and are broken:
da: Følgende pakker afhænger af %B%s %s%b og er brudte:

en: The following packages conflict with %B%s %s%b and will be broken by its installation:
da: Følgende pakker er i konflikt med %B%s %s%b og vil blive brudte ved dens installering:

en: The following packages depend on a version of %B%s %s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
da: Følgende pakker afhænger af en anden version af %B%s %s%b end den aktuelt installerede version af %B%s%b, eller er i konflikt med den aktuelt installerede version:

en: The following packages conflict with %B%s %s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
da: Følgende pakker er i konflikt med %B%s %s%b, eller afhænger af en version af den som ikke vil blive installeret.

en: The following packages conflict with %B%s %s%b:
da: Følgende pakker er i konflikt med %B%s %s%b:

en: The following packages depend on a version of %B%s %s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
da: Følgende pakker afhænger af en anden version af %B%s %s%b end den som aktuelt er installeret:

en: The following packages depend on a version of %B%s %s%b which is not going to be installed.
da: Følgende pakker afhænger af en version af %B%s %s%b som ikke vil blive installeret.

en: upgraded
da: opgraderet

en: downgraded
da: nedgraderet

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
da: Følgende pakker afhænger af den aktuelt installerede version af %B%s%b (%B%s%b), eller er i konflikt med versionen den vil blive %s til (%B%s%b), og de vil blive brudt hvis de bliver %s.

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
da: Følgende pakker er i konflikt med version %B%s%b af %B%s%b og vil blive brudte hvis den bliver %s.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
da: Følgende pakker afhænger af version %B%s%b af %B%s%b og vil blive brudte hvis den bliver %s.

en: The package cache is not available.
da: Pakkecachen er ikke tilgængelig.

en: No packages are broken.
da: Ingen pakker har brudte afhængigheder.

en: No resolution found.
da: Ingen løsning fundet.

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Apply
da: Anvend

en: Close
da: Luk

en: %s conflicts with %s [provided by %s %s]
da: %s er i konflikt med %s [givet af %s %s]

en: Removing %s
da: Afinstallerer %s

en: Installing %s %s (%s)
da: Installerer %s %s (%s)

en: Leave %ls unresolved.
da: Efterlad %ls uløst.

en: %BRemove%b the following packages:%n
da: %BAfinstallér%b de følgende pakker:%n

en: %BInstall%b the following packages:%n
da: %BInstallér%b de følgende pakker:%n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
da: %BBehold%b de følgende pakker i deres nuværende version:%n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
da: %BOpgradér%b de følgende pakker:%n

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
da: %BNedgradér%b de følgende pakker:%n

en: %BLeave%b the following dependencies %Bunresolved%b:%n
da: %BEfterlad%b de følgende afhængigheder %Buafklaret%b:%n

en: Remove %F [%s (%s)]
da: Afinstallér %F [%s (%s)]

en: Install %F [%s (%s)]
da: Installér %F [%s (%s)]

en: Cancel the installation of %F
da: Forkast installeringen af %F

en: Cancel the removal of %F
da: Forkast afinstalleringen af %F

en: Keep %F at version %s (%s)
da: Behold %F i version %s (%s)

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
da: Opgradér %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
da: Nedgradér %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: -> Leave the dependency "%s recommends %s" unresolved.
da: -> Lad afhængigheden "%s anbefaler %s" være uafklaret.

en: The following actions will resolve this dependency:
da: De følgende handlinger vil udrede denne afhængighed:

en: Keep the following packages at their current version:
da: Behold de følgende pakker i deres nuværende version:

en: Leave the following recommendations unresolved:
da: Afinstallér de følgende pakker:

en: No broken packages.
da: Ingen brudte pakker.

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
da: åbne: %d; lukkede: %d; udsat: %d; konflikter: %d

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
da: %F: Denne version af %s er fra en %Bupålidelig kilde%b! Ved at installere denne pakke, kan en person med onde hensigter få mulighed for at ødelægge eller overtage kontrollen med dit system.

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters.
en: Yes, I am aware this is a very bad idea
da: Ja, jeg er klar over at dette er en meget dårlig idé

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
da: Hov, der er ingen fejl, dette burde ikke være sket..

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
da: ADVARSEL: pakkecachen bliver åbnet i skrivebeskyttet tilstand! Denne ændring og alle efterfølgende ændringer vil ikke blive gemt medmindre du standser alle øvrige apt-baserede programmer og vælger "Bliv root" fra menupunktet "Handlinger".

en: Never display this message again.
da: Vis aldrig denne besked igen.

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
da: Du må ikke ændre nogen pakkes tilstand, mens der hentes pakker.

en: You already are root!
da: Du er allerede root!

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:
da: Ugyldig Get-Root-Command; den skal begynde med su: eller sudo:

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:, not %s:
da: Ugyldig Get-Root-Command; den skal begynde med su: eller sudo:, ikke %s:

en: Unable to fork: %s
da: Kunne ikke dele: %s

en: Subprocess exited with an error, probably due to one of these reasons:
     - incorrect password,
     - insufficient permissions to become root, or
     - root login disabled
da: Underproces afsluttedes med en fejl, sandsynligvis p.g.a. en af følgende årsager:
     - ukorrekt adgangskode,
     - utilstrækkelige privilegier til at blive root, eller
     - root-logind er deaktiveret

en: Loading cache
da: Indlæser cache

en: Really quit Aptitude?
da: Afslut Aptitude?

en: Change the behavior of aptitude
da: Ændr den måde aptitude opfører sig på

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
da: Vil du forkaste dine egne indstillinger og genindlæse de forvalgte?

en: Using default value for %s string: '%s'
da: Bruger standardværdi til %s-streng: "%s"

en: View available packages and choose actions to perform
da: Se tilgængelige pakker og vælg hvilke handlinger der skal udføres

en: Recommended Packages
da: Anbefalede pakker

en: View packages that it is recommended that you install
da: Vis pakker som anbefales installeret

en: Recommendations
da: Anbefalinger

en: Packages (flat)
da: Pakker (ikke-grupperet)

en: View available packages (flat, no grouping) and choose actions to perform
da: Se tilgængelige pakker (ikke-grupperet) og vælg hvilke handlinger der skal udføres

en: Packages (debtags)
da: Pakker (debtags)

en: View available packages (debtags grouping) and choose actions to perform
da: Se tilgængelige pakker (debtags-gruppering) og vælg hvilke handlinger der skal udføres

en: Packages (source)
da: Pakker (kilde)

en: View available packages (source grouping) and choose actions to perform
da: Se tilgængelige pakker (kilde-gruppering) og vælg hvilke handlinger der skal udføres

en: Information about %s
da: Oplysninger om %s

en: Packages depending on %s
da: Pakker der afhænger af %s

en: Dependencies of %s
da: Afhængigheder for %s

en: %s reverse deps
da: %s omvendte afh.

en: %s deps
da: %s afh.

en: Available versions of %s
da: Tilgængelige versioner af %s

en: %s versions
da: %s versioner

en: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude comes with %BABSOLUTELY NO WARRANTY%b; for details see 'license' in the Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; see 'license' for details.
da: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%nMed aptitude følger %BABSOLUT INGEN GARANTI%b; for detaljer se "Licens" under menupunktet "Hjælp". Dette er fri software, og du er velkommen til at gendistribuere det under visse betingelser; se "Licens" for detaljer.

en: License
da: Licens

en: View the terms under which you may copy and distribute aptitude
da: Læs betingelserne for kopiering og distribuering af aptitude

note: TRANSLATORS: You can translate help.txt and set the filename here.
en: Localized file|help.txt
da: help.txt

en: Encoding of help.txt|UTF-8
da: Indkodning af help.txt|UTF-8

en: Online Help
da: Online-hjælp

en: View a brief introduction to aptitude
da: Se en kort introduktion til aptitude

en: Help
da: Hjælp

note: TRANSLATORS: You can translate README and set the filename here.
en: Localized file|README
da: README

en: Encoding of README|ISO_8859-1
da: Indkodning af README|ISO_8859-1

en: User's Manual
da: Brugervejledning

en: Read the full user's manual of aptitude
da: Læs den fulde brugervejledning til aptitude

en: Manual
da: Manuel

en: View a list of frequently asked questions
da: Vis en liste over ofte stillede spørgsmål

en: News
da: Nyheder

en: View the important changes made in each version of %s
da: Vis vigtige ændringer lavet i hver version af %s

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
da: Kan ikke fjerne gammelt, midlertidigt katalog; du bør fjerne %s manuelt.

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
da: Vil ikke afinstallere %s; du bør gennemgå filerne heri og fjerne dem manuelt.

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
da: Det ser ud til at en tidligere version af aptitude har efterladt filer i %s. Disse filer er sandsynligvis ubrugelige og kan uden problemer slettes.%n%nVil du fjerne dette katalog og alle filer heri? Hvis du vælger "Nej", vil du ikke se denne meddelelse igen.

en: Performing actions...
da: Udfører handlinger ...

en: Press Return to continue, 'q' followed by Return to quit.
da: Tryk retur for at fortsætte, 'q' efterfulgt af retur for at afslutte.

en: Updating state and quitting...
da: Opdaterer tilstand og afslutter ...

en: View the progress of the package download
da: Vis udvikling ved download af pakker

en: Package Download
da: Download af pakker

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
da: %BADVARSEL%b: upålidelige versioner af de følgende pakker vil blive installeret!%n%nUpålidelige pakker kan %Bkompromittere sikkerheden på dit system%b. Du bør kun fortsætte med installeringen hvis du er sikker i din sag.%n%n

en: Really Continue
da: Fortsæt

en: Abort Installation
da: Afbryd installeringen

en: Preview of package installation
da: Forhåndsvisning af pakkeinstallering

en: View and/or adjust the actions that will be performed
da: Vis og/eller korrigér de handlinger der skal udføres

en: Trying to fix broken packages...
da: Prøver at reparere brudte pakker ...

en: Some packages were broken and have been fixed:
da: Visse pakkeafhængigheder var brudte og er blevet repareret:

en: No solution to these dependency problems exists!
da: Der findes ingen løsning på problemerne med disse pakkeafhængigheder!

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
da: Tid udløbet ved forsøg på at udrede afhængigheder (tast "%s" for at prøve mere ihærdigt)

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
da: Installering/afinstallering af pakker kræver administrative rettigheder som du ikke har lige nu. Vil du ændre bruger til root?

en: Become root
da: Bliv root

en: Don't become root
da: Bliv ikke root

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
da: Ingen pakker vil blive installeret, opgraderet eller afinstalleret.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
da: Ingen pakker vil blive installeret, afinstalleret eller opgraderet. Visse pakker kunne opgraderes, men du har valgt ikke at opgradere dem. Tast "U" for at igangsætte en opgradering.

en: Checking dependencies
da: Kontrollerer afhængigheder

en: Updating package lists
da: Opdaterer pakkelister

en: View the progress of the package list update
da: Vis udvikling ved opdatering af pakkelisten

en: List Update
da: Opdatering af pakkeliste

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
da: Opdatering af pakkelisterne kræver administrative rettigheder som du ikke har lige nu. Vil du ændre bruger til root?

en: Waste time trying to find mines
da: Spild tid mens du prøver at finde miner

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
da: Tømning er ikke tilladt mens der hentes filer

en: Downloaded package files have been deleted
da: Hentede pakkefiler er blevet slettet

en: Cleaning the package cache requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
da: Tømning af pakkecachen kræver administrative rettigheder som du ikke har lige nu. Vil du ændre bruger til root?

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
da: Apts cachefil er ikke tilgængelig; kan ikke køre auto-clean.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
da: Hentede, forældede pakkefiler er blevet slettet. %sB diskplads er frigjort.

en: Deleting obsolete files requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
da: Sletning af forældede filer kræver administrative rettigheder som du ikke har lige nu. Vil du ændre bruger til root?

en: Package name or pattern for "forget new" (empty for all packages):
da: Pakkenavn eller -mønster til "glem nye" (tom for alle pakker):

en: Package name or pattern for "forget new"
    
    Hints:
     * empty, to mark all packages as not new
     * 'aptitude' to unmark a single package
     * '~sdoc' to unmark all packages from section "doc"
da: Pakkenavn eller -mønster til "glem nye"
    
    Tips:
     * tom, for at markere alle pakker som ikke-nye
     * 'aptitude' for at afmarkere en enkelt pakke
     * '~sdoc' for at afmarkere alle pakker fra sektionen "doc"

en: No more solutions.
da: Ikke flere løsninger.

en: Unable to find a solution to apply.
da: Kunne ikke finde en anvendelig løsning.

en: Ran out of time while trying to find a solution.
da: Tid udløbet under forsøg på at finde en løsning.

en: Resolve Dependencies
da: Udred afhængigheder

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
da: Søg efter løsninger på uopfyldte afhængigheder

en: Unable to open %ls
da: Kunne ikke åbne %ls

en: Error while dumping resolver state
da: Fejl ved dumpning af status for afhængighedsudreder

en: ^Install/remove packages
da: ^Installér/afinstallér pakker

en: ^Update package list
da: ^Opdatér pakkeliste

en: Mark Up^gradable
da: Markér op^gradérbare

en: ^Forget new packages
da: ^Ryd liste over nye pakker

en: Canc^el pending actions
da: A^nnullér afventende handlinger

en: Cancel all pending actions from this session
da: Annullér alle afventende handlinger i denne session

en: ^Clean package cache
da: ^Tøm pakkecache

en: Clean ^obsolete files
da: Slet ^forældede filer

en: ^Reload package cache
da: ^Genindlæs pakkecache

en: ^Play Minesweeper
da: ^Spil minestryger

en: ^Become root
da: Bliv ^root

en: ^Quit
da: ^Afslut

en: Undo
da: Fortryd

en: ^Install
da: ^Installér

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
da: Markér den aktuelt valgte pakke til installering eller opgradering

en: R^einstall
da: ^Geninstallér

en: Flag the currently selected package for reinstallation
da: Markér den aktuelt valgte pakke til geninstallering

en: ^Remove
da: ^Afinstallér

en: Flag the currently selected package for removal
da: Markér den aktuelt valgte pakke til afinstallering

en: ^Purge
da: ^Udrens

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
da: Markér den aktuelt valgte pakke og dens opsætningsfiler til afinstallering

en: ^Keep
da: ^Behold

en: Cancel any action on the selected package
da: Fortryd alle handlinger på den valgte pakke

en: ^Hold
da: ^Tilbagehold

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
da: Fortryd alle handlinger på den valgte pakke og beskyt den mod fremtidige opgraderinger

en: Mark ^Auto
da: Markér aut^o

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
da: Markér den valgte pakke som værende automatisk installeret; den vil blive afinstalleret automatisk hvis ingen andre pakker afhænger af den

en: Mark ^Manual
da: Markér ^manuel

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
da: Markér den valgte pakke som værende manuelt installeret; den vil ikke blive afinstalleret medmindre du gør det manuelt

en: ^Forbid Version
da: ^Forbyd version

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
da: Forbyd at kandidat-versionen af den valgte pakke bliver installeret; nyere versioner af pakken vil blive installeret som sædvanlig

en: I^nformation
da: Opl^ysninger

en: Display more information about the selected package
da: Vis flere oplysninger om den valgte pakke

en: C^ycle Package Information
da: Ge^nnemløb pakkeoplysninger

en: Cycle through the modes of the package information area: it can show the package's long description, a summary of its dependency status, or an analysis of why the package is required.
da: Gennemløb forskellige tilstande for oplysninger om pakken: Der kan vises pakkens lange beskrivelse, et sammendrag af status for dens afhængigheder, eller en analyse af hvorfor pakken er påkrævet.

en: ^Changelog
da: Ændrings^log

en: Display the Debian changelog of the selected package
da: Vis Debians logfil over programændringer for den valgte pakke

en: ^Examine Solution
da: ^Gennemgå løsning

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
da: Gennemgå den aktuelt valgte løsning på problemerne med pakkeafhængigheder.

en: Apply ^Solution
da: ^Anvend løsning

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
da: Udfør handlingerne i den aktuelt valgte løsning.

en: ^Next Solution
da: ^Næste løsning

en: Select the next solution to the dependency problems.
da: Vælg den næste løsning på problemerne med pakkeafhængigheder.

en: ^Previous Solution
da: ^Forrige løsning

en: Select the previous solution to the dependency problems.
da: Vælg den forrige løsning på problemerne med pakkeafhængigheder.

en: ^First Solution
da: Førs^te løsning

en: Select the first solution to the dependency problems.
da: Vælg den første løsning på problemerne med pakkeafhængigheder.

en: ^Last Solution
da: ^Sidste løsning

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
da: Vælg den indtil nu sidst beregnede løsning på problemerne med pakkeafhængigheder.

en: Toggle ^Rejected
da: Skift af^vist

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
da: Skift mellem om den aktuelt valgte handling er afvist eller ej.

en: Toggle ^Approved
da: Skift g^odkendt

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
da: Skift mellem om den aktuelt valgte handling er godkendt eller ej.

en: ^View Target
da: Vis ^målpakke

en: View the package which will be affected by the selected action
da: Vis pakke som vil blive påvirket af den valgte handling

en: Reject Breaking ^Holds
da: Afvis at bryde tilbage^holdelser

en: Reject all actions that would change the state of held packages or install forbidden versions
da: Afvis alle handlinger som medfører en ændring i status for tilbageholdte pakker eller som installerer forbudte versioner

en: Search forwards
da: Søg fremad

en: ^Find Backwards
da: Find ^baglæns

en: Search backwards
da: Søg baglæns

en: Find ^Again
da: Find ^igen

en: Repeat the last search
da: Gentag sidste søgning

en: Find Again ^Backwards
da: Find igen ^baglæns

en: Repeat the last search in the opposite direction
da: Gentag sidste søgning i den modsatte retning

en: ^Limit Display
da: ^Afgræns oversigt

en: Apply a filter to the package list
da: Anvend et filter på pakkelisten

en: ^Un-Limit Display
da: F^jern afgrænsning

en: Remove the filter from the package list
da: Fjern filteret fra pakkelisten

en: Find ^Broken
da: Find br^udte

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
da: Find næste pakke med uopfyldte afhængigheder

en: ^Preferences
da: ^Præferencer

en: ^UI options
da: ^Brugergrænseflade

en: Change the settings which affect the user interface
da: Skift indstillinger som påvirker brugerfladen

en: ^Dependency handling
da: ^Afhængigheder

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
da: Skift indstillinger som påvirker håndteringen af pakkeafhængigheder

en: ^Miscellaneous
da: ^Diverse

en: Change miscellaneous program settings
da: Skift diverse programindstillinger

en: ^Revert options
da: ^Nulstil indstillinger

en: Reset all settings to the system defaults
da: Nulstil alle indstillinger til systemets forvalgte

en: ^Next
da: ^Næste

en: View next display
da: Vis næste oversigt

en: ^Prev
da: ^Forrige

en: View previous display
da: Vis forrige oversigt

en: ^Close
da: ^Luk

en: Close this display
da: Luk denne oversigt

en: New Package ^View
da: Ny pakke^oversigt

en: Create a new default package view
da: Lav en ny standard for pakkeoversigt

en: Audit ^Recommendations
da: Se ^anbefalinger

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
da: Vis pakker som anbefales installeret, men som du ikke har installeret.

en: New ^Flat Package List
da: Ny ^total pakkeoversigt

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
da: Vis alle pakker på systemet i en enkelt, ukategoriseret oversigt

en: New ^Debtags Browser
da: Ny ^debtags-oversigt

en: Browse packages using Debtags data
da: Brug debtags-mærkater ved visning af pakker

en: New ^Source Package View
da: Ny ^kildepakkeoversigt

en: Create a new package view, grouped by source package
da: Opret en ny pakkeoversigt, grupperet efter kildepakke

en: ^About
da: ^Om

en: View information about this program
da: Vis oplysninger om dette program

en: ^Help
da: ^Hjælp

en: View the on-line help
da: Læs online-hjælpen

en: User's ^Manual
da: ^Brugervejledning

en: View the detailed program manual
da: Vis den udførlige brugervejledning

en: ^News
da: ^Nye

en: View the important changes made in each version of
da: Vis vigtige ændringer lavet i hver version af

en: ^License
da: ^Licens

en: Actions
da: Handlinger

en: Search
da: Søg

en: Options
da: Indstillinger

en: Views
da: Oversigter

en: %ls: Menu  %ls: Help  %ls: Quit  %ls: Update  %ls: Preview/Download/Install/Remove Pkgs
da: %ls: Menu  %ls: Hjælp  %ls: Afslut  %ls: Opdatér  %ls: Forhåndsvis/Hent/(af)installér pakker

en: yes_key
da: ja_taste

en: no_key
da: nej_taste

en: %s changes
da: %s ændringer

en: View the list of changes made to this Debian package.
da: Vis listen over ændringer i denne Debian-pakke.

en: Preparing to download the changelog of %s
da: Forbereder hentning af ændringslog for %s

en: Failed to download the changelog of %s: %s
da: Kunne ikke hente ændringsloggen til %s: %s

en: Downloading the changelog of %s
da: Henter ændringsloggen for %s
