aptitude - en to ku translation catalogue (207 entries)

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BDefault:%b
ku: %BStandard:%b

en: True
ku: Rast

en: False
ku: Şaş

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BValue:%b
ku: %BNirx:%b

en: Never
ku: Ti car

en: Always
ku: Her dem

en: Miscellaneous
ku: Curbecur

en: %ls: Apply
ku: %ls: Bisepîne

en: %ls: Next
ku: %ls: Ya piştre

en: %ls: Previous
ku: %ls: Ya berê

en: %d install | %d installs
ku[0]: %d sazkirin
ku[1]: %d sazkirin

en: %d removal | %d removals
ku[0]: %d rakirin
ku[1]: %d rakirin

en: %d keep | %d keeps
ku[0]: %d hêlan
ku[1]: %d hêlan

en: %d upgrade | %d upgrades
ku[0]: %d bilindkirin
ku[1]: %d bilindkirin

en: %d downgrade | %d downgrades
ku[0]: %d nizmkirin
ku[1]: %d nizmkirin

en: Abort.
ku: Dev jê berde.

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ku: %sB di (%sB/ç) de %s hatin daxistin

en: [Working]
ku: [Dixebite]

en: No such package "%s"
ku: Pakêteke wusa tune "%s"

en: Stop it!
ku: Bide sekinandin!

en: The following packages are BROKEN:
ku: Ev paket ŞIKESTÎ ne:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
ku: Ev paket nayen bi kar anîn û dê werin RAKIRIN:

en: The following packages will be REINSTALLED:
ku: Ev paket dê werin JI NÛ VE SAZKIRIN:

en: The following NEW packages will be installed:
ku: Ev paketên NÛ dê werin sazkirin:

en: The following packages will be REMOVED:
ku: Ev paket dê werin RAKIRIN:

en: The following packages will be upgraded:
ku: Ev paket dê werin bilindkirin:

en: The following partially installed packages will be configured:
ku: Ev paketên nîv-sazkirî dê werin mîhengkirin:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
ku: Ev paketên BINGEHÎ dê werin RAKIRIN!

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
ku: Ev paketên BINGEHÎ bi vê çalakiyê dê werin ŞIKANDIN:

en: Commands:
ku: Ferman:

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
ku: Tu dixwazî bidomînî? [Y/n/?]

en: 
    Dependency information will be shown.
ku: 
    Agahiya bindestiyê dê were nîşandayîn.

en: 
    Dependency information will not be shown.
ku: 
    Agahiya bindestiyê dê neyê nîşandayîn.

en: 
    Versions will be shown.
ku: 
    Guherto dê were nîşandayîn.

en: 
    Versions will not be shown.
ku: 
    Guherto dê neyê nîşandayîn.

en: not installed
ku: ne sazkirî

en: installed
ku: sazkirî

en: %s; will be removed
ku: %s; dê were rakirin

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
ku: %s%s; dê were nizmkirin [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
ku: %s%s; dê were bilindkirin [%s -> %s]

en: not a real package
ku: pakêteke rastîn nîn e

en: %s%s; will be installed
ku: %s%s; dê were sazkirin

en: Package:
ku: Pakêt:

en: State
ku: Rewş

en: Version:
ku: Guherto:

en: Essential:
ku: Bingehî:

en: yes
ku: erê

en: New
ku: Nû

en: Forbidden version
ku: Guhertoya qedexekirî

en: no
ku: na

en: Priority:
ku: Pêşanî:

en: N/A
ku: tune

en: Section:
ku: Beş

en: Architecture:
ku: Mîmarî:

en: Filename:
ku: Navê dosiyê:

en: Archive
ku: Arşîv

en: Depends
ku: Bindest e

en: Recommends
ku: Tawsiye dike

en: Suggests
ku: Pêşniyar dike

en: Conflicts
ku: Di nakokî de ye

en: Breaks
ku: Dişikîne

en: Replaces
ku: Dikevê şuna

en: Obsoletes
ku: Nepêwîst dike

en: Description:
ku: Rave:

en: Homepage:
ku: Malper:

en: but it is not installable
ku: lê sazkirina wê ne gengaz e

en:  or
ku:  an

en: Current status: %F.
ku: Rewşa niha: %F

en: Candidate
ku: Berendam

en: Install
ku: Saz bike

en: true
ku: rast

en: false
ku: şaş

en: Install(%s)
ku: Sazkirin(%s)

en: Remove(%s)
ku: Rakirin(%s)

en: Tags
ku: Etîket

en: User Tags
ku: Etîketên Bikarhêner

en:  [Working]
ku:  [Dixebite]

en: [Downloaded]
ku: [Hatiye daxistin]

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
ku: %sB di (%sB/ç) de %s hatin daxistin.

en: Continue
ku: Bidomîne

en: Cancel
ku: Betal

en: Total Progress:
ku: Pêşkeftina gişti:

en: Downloading...
ku: Tê daxistin...

en: Abort
ku: Dev jê berdan

en: [ERROR]
ku: [ÇEWTÎ]

en: ERROR
ku: ÇEWTÎ

en: Couldn't read list of package sources
ku: Xwendina lîsteyên çavkaniyên paketan serneket

en: INSTALL
ku: SAZ BIKE

en: REMOVE
ku: RAKE

en: REINSTALL
ku: JI NÛ VE SAZKIRIN

en: BROKEN
ku: ŞIKESTÎ

en:  or
ku:  an

en: Exit the program
ku: Ji bernameyê derkeve

en: Packages
ku: Pakêt

en: Preview
ku: Pêşdîtin

en: Resolver
ku: Çareserî

en: Upgrade
ku: Bilindkirin

en: Preferences
ku: Vebijêrk

en: Virtual
ku: Farazî

en: Installed
ku: Sazkirî

en: Downgrade
ku: Nizmkirin

en: Remove
ku: Rake

en: Keep
ku: Parastin

en: Unknown
ku: Nenas

en: %s suggests %s
ku: %s %s'ê pêşniyar dike

en: %s recommends %s
ku: %s %s tawsiye dike

en: %s conflicts with %s
ku: Nakokî nav %s û %s heye

en: %s replaces %s
ku: %s dikeve şuna %s

en: %s obsoletes %s
ku: %s %s'ê nepêwîst dike

en: Remove the following packages:
ku: Ev paketan rake:

en: Install the following packages:
ku: Ev paketan saz bike:

en: Upgrade the following packages:
ku: Ev paketan bilind bike:

en: Downgrade the following packages:
ku: Ev paketan nizim bike:

en:   NCurses version %s
ku: Guhertoya NCurses %s

en:   NCurses version: %s
ku: Guhertoya NCurses: %s

en:   Apt version: %s
ku: Guhertoya Apt: %s

en: Search for:
ku: Lê bigere:

en: Number of mines:
ku: Hejmara mayînan

en: Ok
ku: Temam

en: Easy
ku: Hesan

en: Medium
ku: Navîn

en: Hard
ku: Zehmet

en: Custom
ku: Taybet

en: You have won.
ku: Tu biserketî.

en: You lose!
ku: Tu binketî!

en: Package
ku: Pakêt

en: #Broken
ku: #Şikestî

en: <none>
ku: <tune>

en: hold
ku: parastin

en: forbidden upgrade
ku: bilindkirina qedexe

en: purge
ku: tam rakirin

en: delete
ku: jêbirin

en: broken
ku: şikestî

en: install
ku: sazkirin

en: reinstall
ku: dîsa sazkirin

en: upgrade
ku: bilindkirin

en: none
ku: tune

en: #Broken: %ld
ku: #Şikestî: %ld

en: Tasks
ku: Peywir

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
ku: Pakêtên tên bilindkirin
     Guhartoyeke nûtir a van pakêtan amade ye.

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
ku: Pakêtên Nû
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
ku: Pakêtên Sazkirî
     Ev pakêt niha di komputera te de sazkirî ne.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
ku: Pakêtên Nesazkirî
     Ev pakêt di komputera te de ne sazkirî ne.

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
ku: Pakêtên Farazî
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.

en: unknown
ku: nenas

en: Servers
ku: Pêşkêşkar

en: Development
ku: Pêşdebirin

en: Localization
ku: Wergerandin

en: Hardware Support
ku: Desteka Hişkalavê

en: Source Package:
ku: Pakêta Çavkaniyê:

en: Versions of %s
ku: Guhertoyên %s

en: All Packages
ku: Hemû Pakêt

en: Why Installed
ku: Çima sazkirî

en: upgraded
ku: bilindkirî

en: downgraded
ku: nizimkirî

en: No packages are broken.
ku: Pakêtên şikestî tune

en: No resolution found.
ku: Çareserî nehat dîtin.

en: Previous
ku: Paşve

en: Next
ku: Pêşve

en: Apply
ku: Bisepîne

en: Close
ku: Girtin

en: Removing %s
ku: %s tê rakirin

en: Installing %s %s (%s)
ku: %s %s (%s) tên sazkirin

en: Remove %F [%s (%s)]
ku: %F [%s (%s)] rake

en: Install %F [%s (%s)]
ku: %F [%s (%s)] saz bike

en: Cancel the installation of %F
ku: Sazkirina %F betal bike

en: Cancel the removal of %F
ku: Rakirina %F betal bike

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
ku: %F bilind bike [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
ku: %F  nizim bike [%s (%s) -> %s (%s)]

en: The following actions will resolve this dependency:
ku: Ev çalakî dê werin vê bindestiyê çareser bike:

en: Keep the following packages at their current version:
ku: Ev pakêtan di guhartoya xwe de bihêle:

en: No broken packages.
ku: Pakêtên şikestî tune.

en: WARNING
ku: HIŞYARÎ

en: Loading cache
ku: Pêşbîr tê barkirin

en: Recommended Packages
ku: Pakêtên tawsiyekirî

en: Recommendations
ku: Tawsiye

en: %s versions
ku: %s guherto

en: License
ku: Lîsans

en: Help
ku: Alîkarî

en: News
ku: Nûçe

en: Package Download
ku: Daxistina Pakêtan

en: Really Continue
ku: Bi Rastî Bidomîne

en: Become root
ku: Bibe root

en: Don't become root
ku: Nebe root

en: Updating package lists
ku: Lîsteyên paketan tên rojanekirin

en: ^Play Minesweeper
ku: ^Minesweeper bileyîze

en: ^Become root
ku: ^Bibe root

en: ^Quit
ku: ^Derketin

en: ^Install
ku: ^Sazkirin

en: ^Remove
ku: ^Rakirin

en: ^Purge
ku: ^Tam rakirin

en: ^Keep
ku: Bi^hêle

en: ^Hold
ku: ^Parastin

en: I^nformation
ku: ^Agahî

en: ^Find
ku: ^Lêgerîn

en: ^Close
ku: ^Bigire

en: ^About
ku: ^Der barê

en: ^Help
ku: ^Alîkarî

en: ^News
ku: ^Nûçe

en: ^License
ku: ^Lîsans

en: Actions
ku: Çalakî

en: Search
ku: Lê bigere

en: Options
ku: Opsiyon

en: Views
ku: Bergeh

en: yes_key
ku: e

en: no_key
ku: n

en: %s changes
ku: %s guhartin
