aptitude - en to sv translation catalogue (1253 entries)

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BOption:%b
sv: %BAlternativ:%b

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BDefault:%b
sv: %BStandard:%b

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BValue:%b
sv: %BVärde:%b

en: Editing "%ls":
sv: Redigerar ”%ls”:

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BChoice:%b
sv: %BVal:%b

en: Display some available commands at the top of the screen
sv: Visa några tillgängliga kommandon överst på skärmen

en: If this option is enabled, a brief summary of some of the most important aptitude commands will appear beneath the menu bar.
sv: Om det här alternativet väljs visas en kort sammanfattning av de vanligaste Aptitude-kommandona under meny-raden.

en: Hide the menu bar when it is not being used
sv: Dölj menyraden när den inte används

en: If this option is enabled, the menu bar will only appear when it has been activated by pressing the menu key.
sv: Om det här alternativet väljs visas meny-raden endast när den aktiverats via meny-tangenten.

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
sv: Använd en prompt av minibuffertstil om möjligt

en: If this option is enabled, prompts will be displayed in a single line at the bottom of the screen.  If not, prompts will be displayed as pop-up dialog boxes.
sv: Om det här alternativet väljs så visas prompten som en enkel rad vid skärmens nederkant.  Annars visas förfrågningar som dialogrutor.

en: Show partial search results (incremental search)
sv: Visa partiella sökresultat (inkrementell sökning)

en: If this option is enabled, aptitude will perform searches within the package list as you type them.  This is convenient, but may slow the program down, particularly on older computers.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude att söka i paketen under tiden som du skriver.  Det är en praktisk metod men kan innebära att programmet upplevs något långsamt, särskilt på äldre datorer.

en: Closing the last view exits the program
sv: Att stänga den senaste vyn avslutar programmet

en: If this option is enabled, aptitude will stop running when all views (package lists, package details, etc) have been closed.  Otherwise, aptitude will continue running until you select 'Quit' from the Actions menu.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude att avslutas när alla vyer (paketlistor, paketdetaljer etc.) har stängts ned.  Annars kommer Aptitude att köras tills du väljer 'Avsluta' på menyn 'Åtgärder'.

en: Prompt for confirmation at exit
sv: Fråga efter bekräftelse vid avslut

en: If this option is enabled, aptitude will not terminate until you confirm that you really want to quit.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude inte avslutas utan att du bekräftar att det var din avsikt.

en: Pause after downloading files
sv: Paus efter hämtning av filer

en: This option controls whether aptitude will wait for confirmation after a download before it goes ahead and installs packages.
sv: Det här alternativet anger om Aptitude ska vänta på tillåtelse att fortsätta installationen efter att paket har hämtats.

en: Never
sv: Aldrig

en: Never wait for the user after downloading packages: always begin the installation immediately.
sv: Vänta aldrig på användaren efter att paket har hämtats: börja alltid installationen omedelbart.

en: When an error occurs
sv: När ett fel inträffar

en: Wait for confirmation if an error occurred during the download.  If there were no errors, begin installing packages immediately.
sv: Vänta på användarens val om ett fel inträffar under hämtningen.  Om inga fel inträffade startar installationen omedelbart.

en: Always
sv: Alltid

en: Always wait for the user to confirm the download before proceeding with the installation.
sv: Vänta alltid på användarens instruktion innan installationen av de hämtade paketen påbörjas.

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
sv: Använd en hämtningsindikator på statuslinjen för alla hämtningar

en: If this option is enabled, aptitude will display the status of ongoing downloads at the bottom of the screen, rather than opening a new view.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude att visa statusen för den pågående hämtningen vid skärmens nederkant, alternativet vore att öppna en ny vy.

en: Display the information area by default
sv: Visa den utökade beskrivningsrutan som standard

en: If this option is enabled, the information area (the pane at the bottom of the screen) in the package list will be visible when the program starts; otherwise, it will be initially hidden.
sv: Om det här alternativet väljs kommer informationsytan (vid skärmens nederkant) i paketlistan att visas redan vid uppstart, alternativet vore att gömma den i uppstartsläget.

en: Display tabs for the available views
sv: Visa flikar för tillgängliga vyer

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the screen listing the currently opened views.
sv: Om det här alternativet väljs kommer flikar för varje öppen vy att visas vid skärmens överkant.

en: Display tabs for the information area
sv: Visa flikar för informationsytan

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the information area (the pane at the bottom of the screen) listing the different displays of information that can be viewed there.
sv: Om det här alternativet väljs kommer en flik för varje visningsalternativ visas ovanför informationsytan (delen vid skärmens nederkant).

en: Advance to the next item after changing the state of a package
sv: Fortsätt till nästa post efter ändring av pakettillstånd

en: If this option is enabled, then performing an action on a package (for instance, installing or removing it) will move the selection to the next package in the list.
sv: Om det här alternativet väljs kommer markeringen att flyttas till nästa paket i listan när du anger en åtgärd (t.ex. installera eller ta bort paket).

en: Automatically show why packages are broken
sv: Visa automatiskt varför paketen är trasiga

en: If this option is enabled, then highlighting a package that has broken dependencies will automatically display the dependencies that are unfulfilled in the lower pane of the display.
sv: Om det här alternativet väljs kommer eventuellt trasiga beroenden för ett paket att visas automatiskt i den nedre delen av skärmen.

en: Display flat view instead of default view on startup
sv: Visa plan vy istället för standardvy vid start

en: If this option is enabled, then the first view displayed on startup will be a flat view instead of the default view.
sv: Om det här alternativet är aktiverat kommer den första vyn som visas vid start vara en plan vy istället för standardvyn.

en: The default grouping method for package views
sv: Standardmetod för gruppindelning för paketvyer

en: This option controls how aptitude organizes the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a grouping method.
sv: Det här alternativet anger hur Aptitude organiserar paketlistan.  Läs vidare i Aptitudes användarmanual för information om hur du anger en gruppindelning.

en: The default display-limit for package views
sv: Standardvisningsgräns för paketvyer

en: By default, the limit of each package view will be set to the value specified by this option.  See the aptitude user's manual for detailed information about searches.
sv: Visningsgränsen för paketvyerna sätts till detta värde som standard.  Läs mer i Aptitudes användarmanual för detaljerad information om sökningar.

en: The display format for package views
sv: Visningsformatet för paketvyer

en: This option controls how aptitude formats lines of the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
sv: Det här alternativet styr hur Aptitude formaterar raderna i paketlistan.  Läs mer i Aptitudes användarmanual för information om hur du anger visningsformat.

en: The display format for the status line
sv: Visningsformatet för statusraden

en: This option controls how aptitude formats the status line (the line between the package list and the lower pane).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
sv: Det här alternativet styr hur Aptitude formaterar statusraden (raden mellan paketlistan och den nedre ytan).  Läs mer i Aptitudes användarmanual om hur du anger ett visningsformat.

en: The display format for the header line
sv: Visningsformatet för huvudraden

en: This option controls how aptitude formats the header line (the line above the package list).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
sv: Det här alternativet styr hur Aptitude formaterar huvudraden (raden ovanför paketlistan).  Läs mer i Aptitudes användarmanual om hur du anger ett visningsformat.

en: Automatically upgrade installed packages
sv: Uppgradera automatiskt installerade paket

en: If this option is enabled, then on startup, aptitude will select all upgradable packages for upgrade.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude automatiskt vid uppstart ange att uppgraderingsbara paket ska uppgraderas.

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
sv: Ta bort föråldrade paketfiler efter hämtning av nya paketlistor

en: URL to use to download changelogs
sv: URL att använda för att hämta ändringsloggar

en: This option controls the server used to download changelogs.  You should only need to change this if the changelogs move to a different URL.
sv: Detta alternativ kontrollerar servern som används för att hämta ändringsloggar.  Du bör bara behöva ändra detta om ändringsloggarna flyttar till en annan URL.

en: Display a preview of what will be done before doing it
sv: Visa en förhandsgranskning av vad som kommer att göras innan det sker

en: If this option is enabled, then when you ask aptitude to perform an install run, it will first display a summary of the actions it is going to perform.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude först att visa en förhandsgranskning av de åtgärder som kommer att utföras.

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
sv: Glöm vilka paket som är ”nya” när paketlistan blir uppdaterad

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you update the package lists (e.g., by pressing 'u').
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude att rensa listan över nya paket om du väljer att uppdatera paketlistan (t.ex. genom att trycka 'u').

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
sv: Glöm vilka paket som är ”nya” när paket installeras eller tas bort

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you perform an install run or install or remove packages from the command-line.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude rensa listan med nya paket efter att du genomfört en installation eller avinstallation av ett paket från kommandoraden.

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
sv: Visa inte en varning när den första ändringen sker i skrivskyddat läge

en: If this option is %Bnot%b enabled, aptitude will display a warning when you modify the state of a package if you do not have permissions to apply the change to the system.
sv: Om det här alternativet %Binte%b är valt kommer Aptitude att visa en varning när du förändrar tillståndet för ett paket och inte har tillåtelse att genomföra förändringar i systemet.

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
sv: Varna vid försök att göra en privilegierad åtgärd som en icke-root-användare

en: If this option is enabled, aptitude will warn you when you attempt to perform an action which you do not have permission to do: for instance, installing packages as a non-root user.  You will be given the option to log in as root and perform the action with root privileges.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude att varna om du försöker genomföra en åtgärd som du inte har rätt att göra. Till exempel att installera paket utan att vara använda root-användaren.  Du kommer att erbjudas möjligheten att logga in som root och genomföra åtgärden med privilegierade rättigheter.

en: File to log actions into
sv: Fil att skriva åtgärdslogg till

en: When you install or remove packages, a summary of what aptitude does will be written to this file.  If the first character of the file name is a pipe character ('%B|%b'), the remainder of the name will be interpreted as a shell command that is to receive the log on standard input.
sv: När du installerar eller tar bort paket kommer Aptitude att skriva en sammanfattning till den här filen.  Om det första tecknet i filnamnet är en pipe (%B|%b) kommer resterande del av filnamnet att tolkas som ett skal-kommando som tar emot loggen på standard input.

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
sv: Lös automatiskt beroendeproblem för ett paket när det väljs

en: If this option is enabled, aptitude will use a simple heuristic to immediately resolve the dependencies of each package you flag for installation.  This is much faster than the built-in dependency resolver, but may produce suboptimal results or fail entirely in some scenarios.
sv: Om det här alternativet väljs kommer Aptitude att använda en enkel gissning för att omedelbart lösa beroenden för varje paket du anger för installation. Detta går mycket fortare än den inbyggda beroendelösaren men kan å andra sidan leda till icke optimala val i vissa fall.

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
sv: Rätta automatiskt till trasiga paket innan installation eller borttagning

en: If this option is enabled, and you perform an install run while some packages are broken, aptitude will automatically apply the current suggestion of the problem resolver.  Otherwise, aptitude will prompt you for a solution to the broken dependencies.
sv: Om detta alternativet är aktiverat och du genomför en installationskörning när några paket är trasiga kommer Aptitude automatiskt använda förslagen från beroendelösaren.  Annars kommer Aptitude fråga hur du vill lösa de trasiga beroendena.

en: Install recommended packages automatically
sv: Installera rekommenderade paket automatiskt

en: If this option is enabled and "automatically resolve dependencies" is also enabled, aptitude will attempt to install the recommendations of newly installed packages in addition to their outright dependencies.  Suggestions will not be automatically installed.
    If this option is enabled and "Remove unused packages automatically" is enabled, packages that are recommended by an installed package will not be automatically removed.
sv: Om det här alternativet är aktiverat och ”lös automatiskt beroendeproblem” också är aktiverat kommer aptitude att försöka installera rekommendationerna för nyligen installerade paket och deras beroenden.  Förslag kommer dock inte installeras automatiskt.
    Om det här alternativet är aktiverat och ”ta automatiskt bort oanvända paket” också är aktiverat kommer paket som är rekommenderade av ett annat installerat paket inte att tas bort automatiskt.

en: Remove unused packages automatically
sv: Ta automatiskt bort oanvända paket

en: If this option is enabled, packages that are automatically installed and that no manually installed package depends on will be removed from the system.  Cancelling the removal will flag the package as manually installed.
    If this option is enabled and "Install recommended packages automatically" is enabled, automatically installed packages will not be removed if any installed package recommends them.
sv: Om det här alternativet är aktiverat kommer paket som installerats automatiskt och som inget manuellt installerat paket beror på tas bort från systemet.  Om du avbryter en borttagning kommer paketet att markeras som manuellt installerat.
    Om det här alternativet och ”installera rekommenderade paket automatiskt” är aktiverat kommer automatiskt installerade paket inte tas bort om något annat installerat paket rekommenderar dem.

en: Packages that should never be automatically removed
sv: Paket som aldrig ska tas bort automatiskt

en: Packages matching this search pattern will always be treated as if an installed package depends on them: they will never be targeted for removal as unused packages.
sv: Paket som motsvarar sökmönster kommer alltid att behandlas som om ett installerat paket beror på dem. De kommer aldrig att bli borttaget som ett oanvänt paket.

en: Allow dependency resolutions that break holds or forbids
sv: Tillåt förslag på beroendelösning som bryter mot 'håll kvar' och 'förbjud'

en: If this option is enabled, then whenever aptitude solves a dependency problem, it will consider modifying held packages, or installing forbidden package versions.  With this option disabled, these solutions will be rejected by default.
    NOTE: At present, this restriction only applies to situations in which aptitude's dependency resolver (the red bar at the bottom of the screen) is activated.  aptitude will still break holds when automatically installing the dependencies of a package that has just been selected for installation or upgrade, due to apt bug #470035.
sv: Om det här alternativet är aktiverat kommer Aptitude överväga att ändra i återhållna paket eller installera förbjudna paketversioner.  Om det här alternativet är inaktiverat så kommer dessa lösningar att avvisas.
    OBS:  Detta gäller bara när s beroendelösare (det röda fältet i skärmens nederkant) är aktiverad. Aptitude kommer fortfarande att ändra i återhållna paket vid automatisk installation av beroende för ett paket som just har markerats för installation eller uppgradering, se vidare bugg #470035.

en: UI options
sv: Gränssnitt

en: Dependency handling
sv: Beroendehantering

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: %ls: Examine
sv: %ls: Undersök

en: %ls: Apply
sv: %ls: Verkställ

en: %ls: Next
sv: %ls: Nästa

en: %ls: Previous
sv: %ls: Föregående

en: Dependency resolution disabled.
sv: Beroendelösning inaktiverat.

en: Unable to resolve dependencies.
sv: Kunde inte lösa beroenden.

en: Fatal error in resolver
sv: Ödesdigert fel i problemlösaren

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
sv: [%d(%d)/…] Löser beroenden

en: Internal error: unexpected null solution.
sv: Internt fel: oväntad noll-lösning.

en: %d install | %d installs
sv[0]: %d att installera
sv[1]: %d att installera

en: %d removal | %d removals
sv[0]: %d att ta bort
sv[1]: %d att ta bort

en: %d keep | %d keeps
sv[0]: %d att behålla
sv[1]: %d att behålla

en: %d upgrade | %d upgrades
sv[0]: %d att uppgradera
sv[1]: %d att uppgradera

en: %d downgrade | %d downgrades
sv[0]: %d att nedgradera
sv[1]: %d att nedgradera

en: "%s" is a virtual package provided by:
sv: ”%s” är ett virtuellt paket som tillhandahålls av:

en: You must choose one to install.
sv: Du måste välja en att installera.

en: %s is already installed at the requested version (%s)
sv: %s är redan installerat med den begärda versionen (%s)

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
sv: Paketet %s är inte installerat så det kommer inte att tas bort

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
sv: Paketet %s är inte installerat, kan därför inte förbjuda en uppgradering

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
sv: Paketet %s är inte uppgraderingsbart, kan därför inte förbjuda en uppgradering

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
sv: Notera: väljer funktionen ”%s: %s” för installation

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
sv: Kunde inte hitta några paket vars namn eller beskrivning matchade ”%s”

en: Bad action character '%c'
sv: Felaktigt åtgärdstecken ”%c”

en: Get:
sv: Läs:

note: TRANSLATORS: this stands for "error" and should be the same width as the translation of "Ign".
en: Err
sv: Fel

en: Changelog download failed: %s
sv: Hämtning av ändringslogg misslyckades: %s

en: Changelog of %s
sv: Ändringslogg för %s

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
sv: Kan inte köra sensible-pager, är detta ett fungerande Debiansystem?

en: Couldn't find a changelog for %s
sv: Kunde inte hitta ändringsloggen för %s

en: Couldn't run pager %s
sv: Kunde inte köra pager %s

en: E: The clean command takes no arguments
sv: F: Rensningskommandot tar inga argument

en: Del %s* %spartial/*
sv: Radera %s* %spartial/*

en: Del %s %s [%sB]
sv: Radera %s %s [%sB]

en: E: The autoclean command takes no arguments
sv: F: Automatisk rensning-kommandot tar inga argument

en: Unable to lock the download directory
sv: Kunde inte låsa hämtningskatalogen

en: Would free %sB of disk space
sv: Kommer ta %sB mindre plats

en: Freed %sB of disk space
sv: Frigjorde %sB diskplats

en: Deleting downloaded files
sv: Tar bort hämtade filer

en: Invalid operation %s
sv: Ogiltig åtgärd %s

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
sv: Oväntat mönsterargument följt efter "keep-all"

en: Unable to safely resolve dependencies, try running with --full-resolver.
sv: Kunde inte lösa beroenden på ett säkert sätt, försök använda växeln --full-resolver.

en: Abort.
sv: Avbryt.

en: Hit
sv: Träff

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
sv: Hämtade %sB på %s (%sB/s)

en: Media change: Please insert the disc labeled '%s' into the drive '%s' and press [Enter].
sv: Mediabyte: Mata in skivan med etiketten ”%s” i enheten ”%s” och tryck på [Retur].

en: [Working]
sv: [Arbetar]

en: extract-cache-entries: at least one argument is required (the directory
    to which to write files).
sv: uppackning av buffert-delar: åtminstone ett argument krävs (sökvägen för
    skrivning).

en: No such package "%s"
sv: Inget sådant paket ”%s”

en: No packages were selected by the given search pattern; nothing to do.
sv: Inga paket hittades med den angivna sökningen, inget att göra.

en: Would forget what packages are new
sv: Kommer att glömma vilka paket som är nya

en: There are no Easter Eggs in this program.
sv: Det finns inga Påskägg i detta program.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
sv: Det finns verkligen inga Påskägg i detta program.

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
sv: Talade inte jag precis om för dig att det inte finns några Påskägg i detta program?

en: Stop it!
sv: Sluta!

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
sv: Ja, ja, ja, om jag ger dig ett Påskägg, lämnar du mig ifred då?

en: All right, you win.
sv: Okej då, du vinner.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
sv: Vad är det?  Det är en elefant som blir uppäten av en orm, så klart.

en: Done
sv: Klar

note: TRANSLATORS: the string replacing "DONE" be truncated or padded to 4 characters.
en: DONE
sv: KLAR

en: Config files
sv: Konfigurationsfiler

en: The following packages are BROKEN:
sv: Följande paket är TRASIGA:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
sv: Följande paket är oanvända och kommer att TAS BORT:

en: The following packages have been automatically kept back:
sv: Följande paket hålls automatiskt tillbaka:

en: The following NEW packages will be automatically installed:
sv: Följande NYA paket kommer automatiskt att bli installerade:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
sv: Följande paket kommer automatiskt bli BORTTAGNA:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
sv: Följande paket kommer att bli NEDGRADERADE:

en: The following packages have been kept back:
sv: Följande paket har blivit tillbakahållna:

en: The following packages will be REINSTALLED:
sv: Följande paket kommer att bli OMINSTALLERADE:

en: The following NEW packages will be installed:
sv: Följande NYA paket kommer att bli installerade:

en: The following packages will be REMOVED:
sv: Följande paket kommer att TAS BORT:

en: The following packages will be upgraded:
sv: Följande paket kommer att bli uppgraderade:

en: The following partially installed packages will be configured:
sv: Följande delvis installerade paket kommer att konfigureras:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
sv: Följande SYSTEMKRITISKA paket kommer att TAS BORT!

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
sv: Följande SYSTEMKRITISKA paket kommer bli TRASIGA av denna åtgärd:

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
sv: VARNING: Denna åtgärd kan möjligen skada ditt system!
             Fortsätt INTE om du inte vet EXAKT vad du gör!

en: I am aware that this is a very bad idea
sv: Jag vet att det är en mycket dålig ide

en: To continue, type the phrase "%s":
sv: För att fortsätta, skriv in frasen ”%s”:

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
sv: VARNING: följande paket med versioner som inte är betrodda kommer att installeras!
    
    Paket som inte är betrodda kan kompromettera säkerheten i ditt system.
    Du bör endast fortsätta med installationen om du är säker att 
    detta är vad du vill göra.

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
sv: *** VARNING ***   Ignorerar dessa tillitsöverträdelser för att
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations är "true"!

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      APT::Get::AllowUnauthenticated is 'true'!
sv: *** VARNING ***   Ignorerar dessa tillitsöverträdelser för att
                      APT::Get::AllowUnauthenticated är ”true”!

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
sv: Vill du ignorera denna varning och fortsätta ändå?

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
sv: För att fortsätta, ange ”%s”; för att avbryta, ange ”%s”:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
sv: Följande paket är REKOMMENDERADE men kommer INTE att installeras:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
sv: Följande paket är FÖRESLAGNA men kommer INTE att installeras:

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
sv: Inga paket kommer att installeras, uppgraderas eller tas bort.

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
sv: %lu paket att uppgradera, %lu att nyinstallera,

en: %lu reinstalled,
sv: %lu att ominstallera,

en: %lu downgraded,
sv: %lu att nedgradera,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
sv: %lu att ta bort och %lu inte uppgraderade.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
sv: Behöver hämta %sB/%sB arkiv.

en: Need to get %sB of archives.
sv: Behöver hämta %sB arkiv.

en: After unpacking %sB will be used.
sv: Efter uppackning kommer %sB diskplats att användas.

en: After unpacking %sB will be freed.
sv: Efter uppackning kommer %sB diskplats att frigöras.

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
sv: Inga paket att visa -- ange paketnamnen på raden efter ”i”.

en: Press Return to continue.
sv: Tryck på Retur för att fortsätta.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
sv: Inga paket hittades -- ange paketnamnen på raden efter ”c”.

en: No packages found -- enter zero or more roots of the search followed by the package to justify.
sv: Inga paket hittades -- ange noll eller fler rötter för sökningen efter paketet för att korrigera.

en: continue with the installation
sv: fortsätt med installationen

en: abort and quit
sv: avbryt och avsluta

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
sv: visa information om ett eller flera paket, paketnamnen bör anges efter ”i”

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
sv: visa Debians ändringslogg för ett eller flera paket, paketnamnen bör anges efter ”c”

en: toggle the display of dependency information
sv: växla visningen av beroendeinformation

en: toggle the display of changes in package sizes
sv: växla visningen av ändringar i paketstorlekar

en: toggle the display of version numbers
sv: växla visningen av versionsnummer

en: try to find a reason for installing a single package, or explain why installing one package should lead to installing another package.
sv: försök hitta en anledning att installera ett ensamt paket eller förklara varför installation av ett paket leder till att ett annat paket installeras.

en: run the automatic dependency resolver to fix the broken dependencies.
sv: kör den automatiska beroendelösaren för att laga trasiga beroenden.

en: enter the full visual interface
sv: gå över till fullständigt visuellt läge

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
sv: Du kan också ange ändringar av de åtgärder som ska ske.  För att göra detta, tryck på ett åtgärdstecken följt av ett eller flera paketnamn (eller mönster).  Åtgärden kommer att verkställas på alla paket som du listar.  Följande åtgärder finns tillgängliga:

en: '+' to install packages
sv: ”+” för att installera paket

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
sv: ”+M” för att installera paket och omedelbart flagga dem som automatiskt installerade

en: '-' to remove packages
sv: ”-” för att ta bort paket

en: '_' to purge packages
sv: ”_” för att rensa paket

en: '=' to place packages on hold
sv: ”=” för att hålla tillbaka paket

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
sv: ”:” för att behålla paketen i sitt nuvarande tillstånd utan att hålla dem tillbaka

en: '&M' to mark packages as automatically installed
sv: ”&M” för att markera paket som automatiskt installerade

en: '&m' to mark packages as manually installed
sv: ”&m” för att markera paket som manuellt installerade

en: '&BD' to install the build-dependencies of a package.
sv: ”&BD” för att installera bygg-beroenden för ett paket.

en: In the list of actions to be performed, some packages will be followed by one or more characters enclosed in braces; for instance: "aptitude{u}".  These characters provide extra information about the package's state, and can include any combination of the following:
sv: I listan över åtgärder kommer vissa paket följas av ett eller flera tecken inom parenteser; t.ex. ”{u}”.  Dessa tecken ger extra information om paketets tillstånd, och kan vara en kombination av de följande:

en: 'a': the package was automatically installed or removed.
sv: 'a': Paketet installerades eller togs bort automatiskt.

en: 'b': some of the package's dependencies are violated by the proposed changes.
sv: 'b': Några av paketets beroenden kränks av de föreslagna ändringarna.

en: 'p': the package will be purged in addition to being removed.
sv: 'p': Paketet kommer tas bort fullständigt.

en: 'u': the package is being removed because it is unused.
sv: 'u': Paketet tas bort eftersom det inte används.

en: Commands:
sv: Kommandon:

en: aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
sv: aptitude kunde inte hitta en lösning för dessa beroenden.  Du kan lösa dem själv manuellt eller trycka 'n' för att avsluta.

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
sv: Vill du fortsätta? [Y/n/?]

en: Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?]
sv: Lösa dessa beroenden manuellt? [N/+/-/_/:/?]

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
sv: Ogiltigt svar.  Ange ett giltigt kommando eller ”?” för hjälp.

en: Enter a package management command (such as '+ package' to install a package), 'R' to attempt automatic dependency resolution or 'N' to abort.
sv: Ange ett pakethanteringskommando (t.ex. '+ paket' för att installera ett paket), 'R' för att försöka automatisk beroendelösning eller 'N' för att avbryta.

en: 
    Dependency information will be shown.
sv: 
    Information om beroenden kommer att visas.

en: 
    Dependency information will not be shown.
sv: 
    Information om beroenden kommer inte att visas.

en: 
    Versions will be shown.
sv: 
    Versioner kommer att visas.

en: 
    Versions will not be shown.
sv: 
    Versioner kommer inte att visas.

en: 
    Size changes will be shown.
sv: 
    Storleksändringar kommer att visas.

en: 
    Size changes will not be shown.
sv: 
    Storleksändringar kommer inte att visas.

en: Unable to open %s for writing
sv: Kunde inte öppna %s för skrivning

en: Error writing resolver state to %s
sv: Fel vid skrivning av lösningstillstånd till %s

en: Resolver state successfully written!
sv: Skrivning av lösningstillstånd lyckades!

en: y: %Fn: %Fq: %F.: %F,: %Fo: %Fe: %Fx: %Fr (ID|pkg ver) ...: %F%na (ID|pkg ver) ...: %F%n<ID>: %F%n<ACTION> pkg... : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F
sv: y: %Fn: %Fq: %F.: %F,: %Fo: %Fe: %Fx: %Fr (ID|pkg ver) …: %F%na (ID|pkg ver) …: %F%n<ID>: %F%n<ÅTGÄRD> pkg… : %F%n%F%F%F%F%F%F%F%F

en: accept the proposed changes
sv: acceptera föreslagna ändringar

en: give up and quit the program
sv: ge upp och avsluta programmet

en: move to the next solution
sv: gå till nästa lösning

en: move to the previous solution
sv: gå till föregående lösning

en: toggle between the contents of the solution and an explanation of the solution
sv: växla mellan innehållet i lösningen och en förklaring av lösningen

en: examine the solution in the visual user interface
sv: undersök lösningen i det visuella användargränssnittet

en: abort automatic dependency resolution; resolve dependencies by hand instead
sv: avbryt automatisk beroendelösning; lös beroenden manuellt istället

en: reject the given package versions; don't display any solutions in which they occur.  Enter UNINST instead of a version to reject removing the package.  ID is the integer printed to the left of the action.
sv: avvisa de givna paketversionerna; visa inga beroendelösningar där de finns med.  Skriv in UNINST istället för en version för att kasta borttagning av paketet.  ID är heltalet som visas till vänster om åtgärden.

en: accept the given package versions; display only solutions in which they occur.  Enter UNINST instead of a version to accept removing the package.  ID is the integer printed to the left of the action.
sv: acceptera de givna paketversionerna; visa bara beroendelösningar där de finns med.  Skriv in UNINST istället för en version för att acceptera borttagning av paketet.  ID är heltalet som visas till vänster om åtgärden.

en: display information about the action labeled ID from the solution.  The label is the integer printed to the left of the action.
sv: visa information om åtgärden ID från lösningen.  Etiketten är heltalet som visas till vänster om åtgärden.

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
sv: justera tillståndet för de listade paketen där ÅTGÄRD är en av:

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
sv: Justeringar kommer att orsaka att aktuell lösning kommer att förkastas och beräknas igen om nödvändigt.

en: The version %s is available in the following archives:
sv: Versionen %s finns tillgänglig i följande arkiv:

en: Select the version of %s that should be used:
sv: Välj den version av %s som ska användas:

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
sv: Ogiltigt svar.  Ange ett heltal mellan 1 och %d.

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
sv: Förväntade åtminstone ett paket/versionspar efter ”%c”

en: Expected a version or "%s" after "%s"
sv: Förväntade version eller ”%s” efter ”%s”

en: %s has no version named "%s"
sv: %s har ingen version som heter ”%s”

en: Allowing the removal of %s
sv: Tillåter borttagningen av %s

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
sv: Tillåter installationen av %s version %s (%s)

en: Rejecting the removal of %s
sv: Vägrar borttagningen av %s

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
sv: Vägrar installationen av %s version %s (%s)

en: No longer requiring the removal of %s
sv: Kräver inte längre borttagningen av %s

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
sv: Kräver inte längre installationen av %s version %s (%s)

en: Requiring the removal of %s
sv: Kräver borttagningen av %s

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
sv: Kräver installationen av %s version %s (%s)

en: Allowing this recommendation to be ignored: %s
sv: Tillåter att rekommendationen ignoreras: %s

en: Always obeying this recommendation: %s
sv: Lyder alltid den här rekommendationen: %s

en: No longer ignoring this recommendation: %s
sv: Ignorerar inte längre den här rekommendationen: %s

en: Ignoring this recommendation: %s
sv: Ignorerar den här rekommendationen: %s

en: Action "%s"
sv: Åtgärd ”%s”

note: TRANSLATORS: the substitution is replaced in English with something like "Pkg1 depends upon Pkg2".
en: This action was selected because %ls.
sv: Åtgärden valdes eftersom %ls.

en: This action is currently rejected; it will not appear in new solutions.
sv: Åtgärden är nu avvisad; den kommer inte visas i nya lösningar.

en: This action is currently approved; it will be selected whenever possible.
sv: Åtgärden är nu godkänd; den kommer väljas när det är möjligt.

note: TRANSLATORS: the "r" here is for "reject", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "r %s" to allow this action to appear in new solutions.
sv: Anger ”r %s” för att tillåta att denna åtgärd visas i nya lösningar.

note: TRANSLATORS: the "r" here is for "reject", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "r %s" to prevent this action from appearing in new solutions.
sv: Skriv in ”r %s” för att förhindra att åtgärden finns med i nya lösningar.

note: TRANSLATORS: the "a" here is for "approve", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "a %s" to cease requiring that new solutions include this action if possible.
sv: Skriv in ”a %s” för att sluta kräva att nya lösningar som innefattar den här åtgärden om möjligt.

note: TRANSLATORS: the "a" here is for "approve", but should not be translated since the commands in aptitude's internal command-line aren't translated.
en: Enter "a %s" to require that new solutions include this action if possible.
sv: Ange ”a %s” för att kräva att nya lösningar inkluderar denna åtgärd om möjligt.

en: open: %zd; closed: %zd; defer: %zd; conflict: %zd
sv: öppna: %zd; stängda: %zd; framskjutna: %zd; konflikter: %zd

en: I want to resolve dependencies, but no dependency resolver was created.
sv: Jag vill lösa beroendekonflikter men det finns ingen beroendelösare.

en: Resolving dependencies...
sv: Löser beroenden…

en: The following actions will resolve these dependencies:
sv: Följande åtgärder kommer att lösa dessa beroenden:

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
sv: Acceptera denna lösning? [Y/n/q/?]

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
sv: Avbryter alla försök att lösa dessa beroenden.

en: Abandoning automatic dependency resolution and reverting to manual resolution.
sv: Avbryter automatisk beroendelösning och återgår till manuell beroendelösning.

en: The following commands are available:
sv: Följande kommandon finns tillgängliga:

en: File to write resolver state to:
sv: Fil att skriva lösningstillstånd till:

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
sv: Ogiltigt svar; ange ett av följande kommandon:

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
sv: Ingen lösning hittades inom den tilldelade tiden.  Försöka hårdare? [Y/n]

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
sv: Ogiltigt svar; ange ”j” eller ”n”.

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
sv: Kunde inte lösa beroenden!  Ger upp…

en: *** No more solutions available ***
sv: *** Inga fler lösningar finns tillgängliga ***

en: *** ERROR: search aborted by fatal exception.  You may continue
               searching, but some solutions will be unreachable.
sv: *** FEL: sökningen avbröts av ett ödesdigert undantag.  Du kan
               fortsätta sökningen men några lösningar kommer inte vara nåbara.

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade because the resolver timed out.
      You may be able to solve this problem by increasing
      Aptitude::ProblemResolver::StepLimit (currently %d).
sv: Kunde inte lösa beroendena för uppgraderingen eftersom upplösaren översteg tidsgränsen.
      Du kanske kan lösa problemet genom att öka
      Aptitude::ProblemResolver::StepLimit (nu %d).

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade: no solution found.
sv: Kunde inte lösa beroenden för uppgraderingen: ingen lösning hittades.

en: Unable to resolve dependencies for the upgrade: %s
sv: Kunde inte lösa beroenden för uppgraderingen: %s

en: iconv of %s failed.
sv: iconv för %s misslyckades.

en: search: You must provide at least one search term
sv: sökning: Du måste ange åtminstone en sökterm

en: <NULL>
sv: <NOLL>

en: not installed
sv: inte installerat

en: unpacked
sv: uppackat

en: partially configured
sv: delvis konfigurerat

en: partially installed
sv: delvis installerat

en: not installed (configuration files remain)
sv: inte installerat (konfigurationsfilerna kvarstår)

en: awaiting trigger processing by other package(s)
sv: väntar på bearbetning av utlösare för andra paket

en: awaiting trigger processing
sv: väntar på bearbetning av utlösare

en: installed
sv: installerat

en: %s; will be purged because nothing depends on it
sv: %s; kommer att rensas för att inget är beroende av det

en: %s; will be purged
sv: %s; kommer att rensas

en: %s; will be removed because nothing depends on it
sv: %s; kommer att tas bort för att inget är beroende av det

en: %s; will be removed
sv: %s; kommer att tas bort

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
sv: %s%s; kommer att nedgraderas [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
sv: %s%s; kommer att uppgraderas [%s -> %s]

en: not a real package
sv: inte ett riktigt paket

en:  [held]
sv:  [kvarhålls]

en: %s%s; will be installed
sv: %s%s; kommer att installeras

en: %s%s; will be installed automatically
sv: %s%s; kommer att installeras automatiskt

en: %s; version %s will be installed
sv: %s; version %s kommer att installeras

en: %s; version %s will be installed automatically
sv: %s; version %s kommer att installeras automatiskt

en: Package:
sv: Paket:

en: State
sv: Tillstånd

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Essential:
sv: Systemkritisk:

en: yes
sv: ja

en: New
sv: Ny

en: Forbidden version
sv: Förbjuden version

en: Automatically installed
sv: Automatiskt installerade

en: no
sv: nej

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: N/A
sv: -

en: Section:
sv: Sektion:

en: Maintainer:
sv: Underhållare:

en: Architecture:
sv: Arkitektur:

en: Uncompressed Size:
sv: Uppackad storlek:

en: Compressed Size:
sv: Komprimerad storlek:

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Archive
sv: Arkiv

en: Depends
sv: Beroende

en: PreDepends
sv: FörBeroende

en: Recommends
sv: Rekommenderar

en: Suggests
sv: Föreslår

en: Conflicts
sv: I konflikt med

en: Breaks
sv: Gör sönder

en: Replaces
sv: Ersätter

en: Obsoletes
sv: Föråldrar

en: Enhances
sv: Utökar

en: Provides
sv: Tillhandahåller

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Homepage:
sv: Webbplats:

en: Unable to locate package %s
sv: Kunde inte hitta paketet %s

en: Unable to parse pattern %s
sv: Kunde inte tolka mönstret %s

en:  or
sv:  eller

en: The following packages have unmet dependencies:
sv: Följande paket har otillfredsställda beroenden:

en: Would download/install/remove packages.
sv: Kommer att hämta/installera/ta bort paket.

en: Internal Error, Ordering didn't finish
sv: Internt fel, sorteringen färdigställdes inte

en: Deleting obsolete downloaded files
sv: Tar bort hämtade och föråldrade filer

en: E: The update command takes no arguments
sv: F: Uppdateringskommandot tar inte några argument

en: No candidate version found for %s
sv: Ingen kandidatversion hittades för %s

en: No current or candidate version found for %s
sv: Ingen aktuell eller kandidatversion hittades för %s

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
sv: Kunde inte hitta arkivet ”%s” för paketet ”%s”

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
sv: Kunde inte hitta versionen ”%s” av paketet ”%s”

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
sv: Internt fel: ogiltiga värdet %i skickades till cmdline_find_ver!

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
sv: Du kan inte ange både ett arkiv och en version för ett paket

en: Couldn't find task '%s'
sv: Kunde inte hitta funktionen ”%s”

en: Current status: %F.
sv: Nuvarande status: %F.

en: There is %d newly obsolete package. | There are %d newly obsolete packages.
sv[0]: Det finns %d nytt inaktuellt paket.
sv[1]: Det finns %d nya inaktuella paket.

en: There is %d newly obsolete package:  | There are %d newly obsolete packages:
sv[0]: Det finns %d nytt inaktuellt paket:
sv[1]: Det finns %d nya inaktuella paket:

en: Package %s:
sv: Paket %s:

en: Source package %s:
sv: Källkodspaket %s:

en: Archive %s:
sv: Arkiv %s:

en: versions: You must provide at least one package selector
sv: versioner: Du måste ange minst en paketväljare

en: dep_level
sv: Ber_Nivå

en: DependsOnly
sv: Beroende

en: Current
sv: Aktuell

en: Candidate
sv: Kandidat

en: Install
sv: Installera

en: InstallNotCurrent
sv: Installera inte nuvarande

en: allow_choices
sv: tillåt_val

en: true
sv: Sant

en: false
sv: Falskt

en: Install(%s)
sv: Installera (%s)

en: Remove(%s)
sv: Ta bort (%s)

en: Install(%s provides %s)
sv: Installera (%s tillhandahåller %s)

en: Remove(%s provides %s)
sv: Ta bort (%s tillhandahåller %s)

en:     ++ Examining %F
sv:     ++ Undersöker %F

en:     ++   --> skipping, not a conflict
sv:     ++   --> bortser ifrån, ingen konflikt

en:     ++   --> skipping conflict
sv:     ++   --> bortser ifrån konflikt

en:     ++   --> skipping, not relevant according to params
sv:     ++   --> bortser ifrån, inte relevant enligt parametrar

en:     ++   --> skipping, parent is not the selected version
sv:     ++   --> bortser från, förälder inte i vald version

en:     ++   --> skipping, the dep is satisfied by the current version
sv:     ++   --> bortser ifrån, beroendet är inte uppfyllt i den nuvarande versionen

en: Skipping this solution, I've already seen it.
sv: Bortser ifrån denna lösning, den har redan provats.

en:     ++   --> skipping, version check failed
sv:     ++   --> bortser ifrån, versionskontroll misslyckades

en:     ++   --> ENQUEUING
sv:     ++   --> KÖAR

en:     ++   --> ENQUEUING %s Provides %s
sv:     ++   --> KÖAR %s tillhandahåller %s

en: Starting search with parameters %ls
sv: Påbörjar sökning med parametrar %ls

en: No package named "%s" exists.
sv: Kunde inte hitta ett paket med namnet ”%s”.

en: Packages requiring %s:
sv: Paket som kräver %s:

en: Unable to parse some match patterns.
sv: Kunde inte tolka sökmönstret.

en: %s: this command requires at least one argument (the package to query).
sv: %s: det här kommandot kräver åtminstone ett argument (paketet som efterfrågas).

en: Unknown version selection, something is very wrong.
sv: Okänt versionsval, något är väldigt fel.

en: Unexpected end-of-file on standard input
sv: Oväntat filslut från standard in

note: TRANSLATORS: the text between [] should be exactly 4 character cells wide; "ERR" is short for "ERROR".
en: [ ERR] %s
sv: [ FEL] %s

en: UNSATISFIED
sv: OTILLFREDSSTÄLLT

en: UNAVAILABLE
sv: OTILLGÄNGLIGT

en: Tags
sv: Taggar

en: User Tags
sv: Användartaggar

en:  [Working]
sv:  [Arbetar]

en: [Hit]
sv: [Träff]

en: [Downloaded]
sv: [Hämtat]

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
sv: Hämtade %sB på %s (%sB/s).

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
sv: %n%nVissa filer kunde inte hämtas.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Total Progress:
sv: Totalt förlopp:

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
sv:  [ %i%% ] (%sB/s, %s återstår)

en:  [ %i%% ] (stalled)
sv:  [ %i%% ] (försenad)

en: Downloading...
sv: Hämtar…

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
sv: Mata in skivan med etiketten ”%s” in enheten ”%s”

en: Abort
sv: Avbryt

en: [IGNORED]
sv: [IGNORERAS]

en: [ERROR]
sv: [FEL]

en: Attempt to start a download thread twice!
sv: Försök starta en hämtningstråd två gånger!

note: TRANSLATORS: Set this string to the name of a configuration file in $pkgdatadir/aptitude that overrides defaults for your language.  This is particularly intended for overriding entries in the Aptitude::Sections::Descriptions tree. For instance, Sections localized for the language .ww might be store
en: Localized defaults|
sv: aptitude-defaults.sv

en: Could not lock the cache file; this usually means that dpkg or another apt tool is already installing packages.  Opening in read-only mode; any changes you make to the states of packages will NOT be preserved!
sv: Kunde inte låsa arkivfilen, detta beror vanligen på att dpkg eller ett annat apt-verktyg redan installerar paket.  Öppnar i skrivskyddat läge, eventuella ändringar du gör med tillståndet på paketen kommer INTE att behållas!

note: TRANSLATORS: Imp = Important
en: Imp
sv: Vik

note: TRANSLATORS: Req = Required
en: Req
sv: Krä

note: TRANSLATORS: Opt = Optional
en: Opt
sv: Val

en: ERR
sv: FEL

en: ERROR
sv: FEL

en: Couldn't read list of sources
sv: Kunde inte läsa källistan

en: Can't open Aptitude extended state file
sv: Kan inte öppna Aptitudes utökade tillståndsfil

en: Reading extended state information
sv: Läser utökad tillståndsinformation

en: Initializing package states
sv: Initierar pakettillstånd

en: Cannot open Aptitude state file
sv: Kan inte öppna Aptitudes tillståndsfil

en: Writing extended state information
sv: Skriver utökad tillståndsinformation

en: Couldn't write state file
sv: Kunde inte skriva tillståndsfil

en: failed to remove %s
sv: misslyckades med att ta bort %s

en: failed to rename %s to %s
sv: misslyckades med att byta namn på %s till %s

en: couldn't replace %s with %s
sv: kunde inte ersätta %s med %s

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
sv: Kunde inte återuppta systemlåset!  (Kanske är en annan apt eller dpkg igång?)

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
sv: Kunde inte rätta till beroenden, vissa paket kan inte installeras

en: The list of sources could not be read.
sv: Listan över källor kunde inte läsas.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
sv: Paketlistorna eller statusfilen kunde inte tolkas eller öppnas.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
sv: Du kanske vill uppdatera paketlistan för att rätta till dessa saknade filer

en: Invalid hint "%s": expected an action, but found nothing.
sv: Ogiltigt tips ”%s”: förväntade mig en åtgärd, fick ingenting.

en: Invalid hint "%s": expected a component name and a number, but found nothing.
sv: Ogiltigt tips ”%s”: förväntade mig ett komponentnamn och -nummer, men fick inget.

en: Invalid hint "%s": expected the numeric value following the component name, but found nothing.
sv: Ogiltigt tips ”%s”: förväntade mig det numeriska värdet efter komponentnamnet, men fick inget.

en: Invalid hint "%s": the numeric component "%s" cannot be parsed.
sv: Ogiltigt tips ”%s”: Den numeriska komponenten ”%s” kan inte tolkas.

en: Invalid hint "%s": expected a level, but found nothing.
sv: Ogiltigt tips ”%s”: förväntade mig en nivå, men fick ingenting.

en: Invalid hint "%s": expected a target, but found nothing.
sv: Ogiltigt tips ”%s”: förväntade mig ett mål, men fick ingenting.

en: Invalid hint "%s": invalid target: %s
sv: Ogiltigt tips ”%s”: ogiltigt mål: %s

en: Invalid hint "%s": trailing junk after the version.
sv: Ogiltigt tips ”%s”: eftersläpande skräp efter versionen.

en: Invalid hint "%s": the action "%s" should be "approve", "reject", or a number.
sv: Ogiltigt tips ”%s”: åtgärden ”%s” bör vara ”godkänn”, ”kasta”, eller ett nummer.

en: Conflicting types for the cost component %s.
sv: Typer i konflikt för kostnadskomponenten %s.

en: Invalid safety level "%s" (not "discard", "maximum", "minimum", or an integer).
sv: Ogiltig säkerhetsnivå ”%s” (inte ”discard”, ”maximum”, ”minimum”, eller ett heltal).

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
sv: Paketcachen finns inte tillgänglig, kan inte hämta och installera paket.

en: Couldn't read source list
sv: Kunde inte läsa källistan

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
sv: Internt fel: kunde inte generera lista på paket för hämtning

en: Failed to fetch %s: %s
sv: Misslyckades med att hämta %s: %s

en: Some files failed to download
sv: Misslyckades med att hämta vissa filer

en: Unable to correct for unavailable packages
sv: Kunde inte rätta till för otillgängliga paket

en: Couldn't read list of package sources
sv: Kunde inte läsa listan av paketkällor

en: Couldn't clean out list directories
sv: Kunde inte rensa ut listkataloger

en: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.
sv: Några indexfiler gick inte att hämta. De kommer att ignoreras eller så används de gamla istället.

en: Couldn't rebuild package cache
sv: Kunde inte bygga om paketcachen

en: Couldn't chroot into %s for %s
sv: Kunde inte chroot:a till %s för %s

en: Waited for %s but it wasn't there
sv: Väntade på %s men den fanns inte där

en: Unable to stat %s.
sv: Kan inte läsa status på ”%s”.

en: Unable to create truncated cache: %s.
sv: Kan inte skapa avkortad cache: %s.

en: Unable to open %s to log actions
sv: Kunde inte öppna %s för att logga åtgärder

note: TRANSLATORS: This is a date and time format.  See strftime(3).
en: %a, %b %e %Y %T %z
sv: %a, %e %b %Y %T %z

en: Error generating local time (%s)
sv: Fel vid generering av lokal tid (%s)

en: log report
sv: loggrapport

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
sv: Kommer att installeras %li paket och ta bort %li paket.

en: %sB of disk space will be used
sv: %sB diskplats kommer att användas

en: %sB of disk space will be freed
sv: %sB diskplats kommer att frigöras

en: INSTALL
sv: INSTALLERA

en: REMOVE
sv: TA BORT

en: REINSTALL
sv: OMINSTALLERA

en: HOLD
sv: HÅLLS TILLBAKA

en: BROKEN
sv: TRASIGA

en: REMOVE, NOT USED
sv: TA BORT, INTE ANVÄND

en: REMOVE, DEPENDENCIES
sv: TA BORT, BEROENDEN

en: INSTALL, DEPENDENCIES
sv: INSTALLERA, BEROENDEN

en: HOLD, DEPENDENCIES
sv: HÅLLS KVAR, BEROENDEN

en: UNCONFIGURED
sv: ATT STÄLLA IN

en: Accessing index
sv: Läser index

en: Filtering packages
sv: Filtrerar paket

en: Unknown action type: %s
sv: Okänd åtgärdstyp: %s

en: Unknown multiarch type: %s
sv: Okänd multarch-typ: %s

en: Unterminated literal string after %s
sv: Ej avslutande bokstavlig sträng efter %s

en: Unknown priority %s
sv: Okänd prioritet %s

en: Match pattern ends unexpectedly (expected '%c').
sv: Sökmönster slutar oväntat (förväntade '%c').

en: Expected '%c', got '%c'.
sv: Förväntade ”%c” men fick ”%c”.

en: Unknown dependency type: %s
sv: Okänd beroendetyp: %s

en: Unknown term type: "%s".
sv: Okänd termtyp: ”%s”.

note: TRANSLATORS: Question marks ("?") are used as prefix for function names. Leave the question marks attached to the string placeholders.
en: The ?%s term must be used in a "wide" context (a top-level context, or a context enclosed by ?%s).
sv: Termen ?%s måste användas i ett ”brett” sammanhang (toppnivåsammanhang, eller ett sammanhang som innefattas av ?%s).

en: Unmatched '('
sv: Omatchat ”(”

en: Provides: cannot be broken
sv: Tillhandahåller: kan inte vara trasigt

en: Unknown pattern type: %c
sv: Okänd mönstertyp: %c

en: Can't search for ""
sv: Kan inte söka efter ””

en: Unexpected empty expression
sv: Oväntat tomt uttryck

en: Badly formed expression: expected '|', got '%c'
sv: Dåligt format uttryck: förväntade mig '|', fick '%c'

en: Unexpected ')'
sv: Oväntat ”)”

en: <aptitude: internal parse error: no apostrophe>
sv: <aptitude: Internt tolkningsfel: ingen apostrof>

en: <aptitude: internal parse error: missing terminal apostrophe>
sv: <aptitude: Internt tolkningsfel: saknar avslutande apostrof>

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
sv: Jag kunde inte hitta filen för paketet %s. Detta kan betyda att du behöver manuellt rätta till detta paket. (på grund av saknad arkitektur)

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
sv: Paketindex är skadat. Inget ”Filename:”-fält för paketet %s.

en: Failed to download changelogs: %s
sv: Kunde inte hämta ändringsloggar: %s

en: Unable to create the output file: child killed by signal %d.
sv: Kunde inte skapa utdatafil: underprocess avslutad av signal %d.

en: Unable to create the output file: child exited with status %d.
sv: Kunde inte skapa utdatafilen: underprocessen avslutades med status %d.

en: Failed to parse the cost settings string: %s
sv: Kunde inte tolka kostnadsinställningssträngen: %s

en: Building tag database
sv: Bygger taggdatabas

en: legacy
sv: föråldrad

en: Unhandled packages method in task %s: %s
sv: Ohanterade paketmetoder i uppgift %s: %s

en: Reading task descriptions
sv: Läser funktionsbeskrivningar

en: Parse error
sv: Tolkningsfel

en: Cost increments must be strictly positive.
sv: Kostnadsstegringar måste vara enbart positiva.

en: The maximum cost value was exceeded.
sv: Det maximala kostnadsvärdet överstegs.

en: A single cost level was both added and lower-bounded.
sv: En enstaka kostnadsnivå lades både till, och avrundades neråt.

en: Expected '%s', but got EOF.
sv: Förväntade mig '%s', men fick EOF.

en: Expected '%s', but got '%s'.
sv: Förväntade mig '%s', men fick '%s'.

en: Expected any character, but got EOF.
sv: Förväntade mig ett tecken, men fick EOF.

en: any character
sv: ett tecken

en: Expected %s, but got EOF.
sv: Förväntade mig %s, men fick EOF.

en: Expected %s, but got '%c'.
sv: Förväntade mig %s, men fick '%c'.

en: Expected an integer, got EOF.
sv: Förväntade mig ett heltal, fick EOF.

en: Expected an integer following '-', got EOF.
sv: Förväntade mig ett heltal efter '-', fick EOF.

en: Expected an integer, got '%c'.
sv: Förväntade mig ett heltal, fick '%c'.

en: Invalid integer: "%s".
sv: Ogiltigt heltal: ”%s”.

en: Expected EOF, got '%c'.
sv: Förväntade mig EOF, fick '%c'.

en: anything
sv: allt

note: TRANSLATORS: this is used to generate an error message; a brief description of what we expected to see is inserted into it.
en: Expected %s
sv: Förväntade mig %s

en:  or
sv:  eller

en: Unexpected %s
sv: Oväntat %s

en: Unable to create temporary filename from prefix "%s"
sv: Kunde inte skapa tillfälligt filnamn från prefixet ”%s”

en: Unable to stat "%s"
sv: Kan inte läsa status på ”%s”

en: Unable to remove "%s"
sv: Kunde inte ta bort ”%s”

en: Unable to list files in "%s"
sv: Kunde inte lista filerna i ”%s”

en: Failure closing directory "%s"
sv: Kunde inte stänga katalogen ”%s”

en: Unable to remove directory "%s"
sv: Kunde inte ta bort katalogen ”%s”

en: Aptitude Package Manager
sv: Aptitude pakethanterare

en: _File
sv: _Arkiv

en: Perform all pending installs and removals
sv: Genomför alla väntande installationer och borttagningar

en: Check for new versions of packages
sv: Leta efter nya versioner av paket

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
sv: Markera alla uppgraderingsbara paket som inte hålls kvar för uppgradering

en: Forget which packages are "new"
sv: Glöm vilka paket som är ”nya”

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
sv: Avbryt alla väntande installationer, borttagningar, tillbakahållningar och uppgraderingar.

en: Delete package files which were previously downloaded
sv: Ta bort paketfiler som tidigare har hämtats

en: Delete package files which can no longer be downloaded
sv: Ta bort paketfiler som inte längre kan hämtas

en: Reload the package cache
sv: Läs om paketcachen

en: Restart the program as root; your settings will be preserved
sv: Starta om programmet som root; dina inställningar kommer att behållas

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: E_dit
sv: Re_digera

en: Undo the last package operation or group of operations
sv: Ångra den senaste paketåtgärden eller gruppoperationer

en: _Package
sv: _Paket

en: _View
sv: _Visa

en: Change which columns are visible in the currently active view.
sv: Ändra vilka kolumner visas i den nu aktiva vyn.

en: View errors that have occurred in the apt system since the program was started.
sv: Visa fel som skedde i APT-systemet sedan programmet startades.

en: Find chains of dependencies linking one package to another.
sv: Hitta beroendekedjor som länkar ett paket till ett annat.

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Update
sv: Uppdatera

en: Packages
sv: Paket

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Resolver
sv: Problemlösaren

en: Install/Remove
sv: Installera/Ta bort

en: Edit Columns...
sv: Redigera kolumner…

en: Make this the default for new package lists.
sv: Gör det här till standard för nya paketlistor.

en: Apply these settings to all active package lists.
sv: Tillämpa de här inställningarna i alla aktiva paketlistor.

en: Search:
sv: Sök:

en: Incremental
sv: Ökande

en: Errors
sv: Fel

en: Show
sv: Visa

en: <span size="xx-large">Versions:</span>
sv: <span size="xx-large">Versioner:</span>

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Changelog
sv: Ändringslogg

en: Files
sv: Filer

en: tags
sv: taggar

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Fixing upgrade manually:
sv: Lagar uppgraderingen manuellt:

en: Calculating upgrade...
sv: Beräknar uppgradering…

en: <b>Solutions</b>
sv: <b>Lösningar</b>

en: Group by action type
sv: Gruppera efter typ av åtgärd

en: Arrange the actions of the current solution so that actions that are of the same type are placed together (for instance, all the actions that remove packages).
    
    This is the default view mode.
sv: Ordna åtgärderna för den aktuella lösningen så att åtgärderna som är av samma typ placeras ihop (exempelvis alla åtgärder som tar bort paket).
    
    Det här är standardvyläget.

en: Group by dependency
sv: Gruppera efter beroende

en: Show the order in which the actions in the current solution were performed and the dependency that triggered each action.
sv: Visa ordningen i vilken åtgärderna i nuvarande lösning utfördes och beroendena som utlöste varje åtgärd.

en: <b>View Mode</b>
sv: <b>Vyläge</b>

en: Rejected
sv: Avvisad

en: No preference
sv: Inga preferenser

en: Accepted
sv: Accepterad

en: <b>Status of selected action</b>
sv: <b>Tillstånd för vald åtgärd</b>

en: Find a new solution
sv: Hitta en ny lösning

en: Calculate the next solution that has not yet been generated.
sv: Beräkna nästa lösning som ännu inte har genererats.

en: Perform the actions in the currently selected solution and close this tab.
sv: Utför åtgärderna i den nu valda lösningen och stäng fliken.

en: Upgrade Summary
sv: Sammanfattning av uppgraderingen

en: Selected Package
sv: Valt paket

en: Fix Manually
sv: Laga manuellt

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: <b>Available Upgrades:</b>
sv: <b>Tillgängliga uppgraderingar:</b>

en: <b>Start at these packages:</b>
sv: <b>Börja med de här paketen:</b>

en: <b>End at these packages:</b>
sv: <b>Sluta med de här paketen:</b>

en: A terminal running dpkg will appear here.
sv: En terminal som kör dpkg kommer visas här.

en: Placeholder label for the explanation that two conffiles are being compared.
    This text should not appear in the program.
sv: Tillfällig etikett för förklaringen om att två conf-filer jämförs.
    Texten borde inte visas i programmet.

en: View the differences
sv: Visa skillnaderna

en: Do you want to apply these changes?
    You can also modify the files by hand, then click "No".
sv: Vill du verkställa dessa ändringar?
    Du kan också modifiera filerna manuellt; klicka i så fall ”Nej”.

en: Keep your computer up-to-date.
sv: Håll din dator uppdaterad.

en: Browse
sv: Bläddra

en: Explore the available packages.
sv: Se vilka paket som är tillgängliga.

en: Find
sv: Sök

en: Search for packages.
sv: Sök efter paket.

en: Go
sv: Starta

en: Finalize and apply your changes to the system.
sv: Avsluta och tillämpa dina ändringar på systemet.

en: Preferences
sv: Egenskaper

en: Configure aptitude.
sv: Konfigurera aptitude.

en: The changelog is empty.
sv: Ändringsloggen är tom.

en: No new changelog entries; it looks like you installed a locally compiled version of this package.
sv: Inga nya poster i ändringsloggen. Det ser ut som om du installerade en lokalt kompilerad version av paketet.

en: No new changelog entries; this is likely due to a binary-only upload of this package.
sv: Inga nya poster i ändringsloggen. Det beror antagligen på att paketet består enbart av binärfiler.

en: Failed to download the changelog: %s
sv: Kunde inte hämta ändringsloggen: %s

en: Parsing the changelog of %s version %s...
sv: Tolkar ändringsloggen för %s version %s…

en: You can only view changelogs of official Debian packages; the origin of %s is unknown.
sv: Du kan bara visa ändringsloggar för officiella Debian-paket; %ss ursprung är okänt.

en: You can only view changelogs of official Debian packages; %s is from %s.
sv: Du kan bara visa ändringsloggar för officiella Debian-paket; %s kommer från %s.

en: Downloading the changelog of %s version %s...
sv: Hämtar ändringsloggen för %s version %s…

en: Preparing to download the changelog of %s version %s.
sv: Förbereder hämtning av ändringsloggen för %s version %s.

en: Resolve Upgrade Manually
sv: Lös uppgraderingen manuellt

en: Preparing to download changelogs
sv: Förbereder hämtning av ändringsloggar

en: Available upgrades:
sv: Tillgängliga uppgraderingar:

en: %d available upgrade: | %d available upgrades:
sv[0]: %d tillgänglig uppgradering:
sv[1]: %d tillgängliga uppgraderingar:

en: No upgrades are available.
sv: Inga uppgraderingar tillgängliga.

en: Unable to calculate an upgrade.
sv: Kunde inte beräkna en uppgradering.

en: Press "%s" to install <span size='large'>%d</span> upgrade out of <span size='large'>%d</span>. | Press "%s" to install <span size='large'>%d</span> upgrades out of <span size='large'>%d</span>.
sv[0]: Tryck ”%s” för att installera <span size='large'>%d</span> uppgradering av <span size='large'>%d</span>.
sv[1]: Tryck ”%s” för att installera <span size='large'>%d</span> uppgraderingar av <span size='large'>%d</span>.

en: Press "%s" to manually attempt to install the remaining <span size='large'>%d</span> upgrade. | Press "%s" to manually attempt to install the remaining <span size='large'>%d</span> upgrades.
sv[0]: Tryck ”%s” för att försöka att manuellt installera den återstående <span size='large'>%d</span> uppgraderingen.
sv[1]: Tryck ”%s” för att försöka att manuellt installera de återstående <span size='large'>%d</span> uppgraderingarna.

en: Unable to calculate an upgrade.  Press "%s" to manually search for a solution.
sv: Kunde inte beräkna en uppgradering.  Tryck ”%s” för att manuellt söka efter en lösning.

en: Internal error encountered while calculating an upgrade: %s
sv: Internt fel uppstod när uppgraderingen beräknades: %s

en: Find dependency chains: start
sv: Sök beroendekedjor: start

en: Find dependency chains: end
sv: Sök beroendekedjor: slut

en: Find dependency chains: results
sv: Sök beroendekedjor: resultat

en: Select one or more starting packages and an ending package to search.
sv: Välj ett eller fler paket att börja med och ett avslutande paket för att söka.

en: No dependency chain found.
sv: Ingen beroendekedja hittades.

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Already downloaded
sv: Redan hämtade

en: Description
sv: Beskrivning

en: Progress
sv: Förlopp

en: Short Description
sv: Kort beskrivning

en: The download is still in progress.  Should it be canceled?
sv: Hämtningen pågår fortfarande.  Ska den avbrytas?

en: View Details
sv: Visa detaljer

en: Change media
sv: Ändra media

en: %s: %lu/%lu, stalled
sv: %s: %lu/%lu, avstannad

en: %s: %sB of %sB at %sB/s, %s remaining
sv: %s: %sB of %sB at %sB/s, %s återstår

en: %s: %sB of %sB, stalled
sv: %s: %sB of %sB, avstannad

en: Completed
sv: Slutförd

en: Completed with errors
sv: Slutförd, med fel

en: %s: Unable to create a Unix-domain socket: %s
sv: %s: Kunde inte skapa en Unix-domänsockel: %s

en: Internal error: the temporary socket name "%s" is too long!
sv: Internt fel: Det tillfälliga uttagsnamnet (socketname) ”%s” är för långt!

en: %s: Unable to accept a connection: %s
sv: %s: Kunde inte ta emot en anslutning: %s

en: [%s] dpkg process starting...
sv: [%s] dpkg-process inleds…

en: [%s] dpkg process complete.
sv: [%s] dpkg-process slutförd.

en: [%s] dpkg process failed.
sv: [%s] dpkg-process misslyckades.

en: [%s] dpkg process complete; there are more packages left to process.
sv: [%s] dpkg-process slutförd; det finns fler paket kvar att behandla.

en: Upgrade to %s version %s
sv: Uppgradera till %s version %s

en: Install %s version %s
sv: Installera %s version %s

en: Downgrade to %s version %s
sv: Nedgradera till %s version %s

en: Don't hold %s at its current version.
sv: Behåll inte %s vid sin nuvarande version.

en: Cancel any actions on %s.
sv: Avbryt alla åtgärder för %s.

en: Cancel the purge of %s.
sv: Avbryt borttagningen av %s.

en: Cancel the removal of %s.
sv: Avbryt borttagning av %s.

en: Cancel the upgrade of %s.
sv: Avbryt uppgradering av %s.

en: Cancel the installation of %s.
sv: Avbryt installeringen av %s.

en: Cancel the downgrade of %s.
sv: Avbryt nedgraderingen av %s.

en: Cancel the reinstallation of %s.
sv: Avbryt ominstallationen av %s.

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: Purge %s
sv: Ta bort %s fullständigt

en: Hold %s at its current version.
sv: Behåll %s vid sin nuvarande version.

en: Mark %s as automatically installed.
sv: Markera %s som automatiskt installerad.

en: Mark %s as manually installed.
sv: Markera %s som manuellt installerad.

en: %s is a virtual package provided by:
sv: %s är ett virtuellt paket som tillhandahålls av:

en: (more info...)
sv: (mer info…)

en: Source:
sv: Källa:

en: Name
sv: Namn

en: Visible?
sv: Synlig?

en: Columns of "%s":
sv: Kolumner för ”%s”:

en: Editing the columns of "%s"
sv: Redigerar kolumner för ”%s”

en: Icons showing the current and future status of this package.
sv: Ikoner som visar nuvarande och framtida tillstånd för paketet.

en: Whether the package is automatically installed.
sv: Om paketet är automatiskt installerat.

en: The name and description of the package.
sv: Namn och beskrivning av paketet.

en: The version number of the package.
sv: Paketets versionsnummer.

en: The package archives that contain this version.
sv: Paketarkiven som innehåller den här versionen.

en: This file list pertains to the currently installed version "%s", not the selected version "%s".
sv: Den här fillistan rör den nu installerade versionen ”%s”, inte den valda versionen ”%s”.

en: Files list is only available for installed packages.
sv: Fillistan är bara tillgänglig för installerade paket.

en: Not installed
sv: Ej installerad

en: Virtual
sv: Virtuell

en: Unpacked
sv: Uppackad

en: Half-configured
sv: Halvkonfigurerad

en: Half-installed
sv: Halvinstallerad

en: Configuration files and data remain
sv: Konfigurationsfiler och -data finns kvar

en: Triggers awaited
sv: Utlösare inväntas

en: Triggers pending
sv: Utlösare väntar

en: Installed
sv: Installerat

en: Reinstall
sv: Installera om

en: Downgrade
sv: Nedgradera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove and purge configuration/data
sv: Ta bort och radera konfiguration/data

en: Hold (don't upgrade)
sv: Behåll (uppgradera inte)

en: Unsatisfied dependencies
sv: Otillfredsställda beroenden

en: Checking for updates
sv: Söker efter uppdateringar

en: Insufficient privileges.
sv: Otillräckliga rättigheter.

en: You must be root to update the package lists.
sv: Du måste vara root för att uppdatera paketlistorna.

en: Download already running.
sv: Hämtning pågår redan.

en: A package-list update or install run is already taking place.
sv: En uppdatering av paketlistan eller en installationskörning sker just nu.

en: Update %s?
sv: Uppdatera %s?

en: Replace configuration file
    '%s'?
sv: Ersätt konfigurationsfil
    '%s'?

en: The configuration file %s was modified (by you or by a script). An updated version is shipped in this package. If you want to keep your current version, choose 'No'. Do you want to replace the current file and install the new package maintainers version?
sv: Konfigurationsfilen %s har ändrats (av dig eller av ett skript). En uppdaterad version medföljer paketet. Om du vill behålla din nuvarande version, välj 'Nej'. Vill du ersätta nuvarande fil och installera paketansvariges nya version?

en: Comparing %s to %s...
sv: Jämför %s med %s…

en: Interrupting this process could leave your system in an inconsistent state.  Are you sure you want to stop applying your changes?
sv: Att avbryta processen kan medföra att ditt system hamnar i ett inkonsekvent tillstånd.  Är du säker på att du vill avbryta?

en: Done applying changes!
sv: Ändringar slutförda!

en: Applying changes...
sv: Verkställer ändringar…

en: Error in package %s
sv: Fel i paketet %s

en: Asking whether to replace the configuration file %s
sv: Frågar om konfigurationsfilen %s ska ersättas

en: Downloading packages
sv: Hämtar paket

en: Broken packages
sv: Trasiga paket

en: Show broken packages
sv: Visa trasiga paket

en: Resolve dependencies
sv: Lösa beroenden

en: %d package is broken | %d packages are broken.
sv[0]: %d paket är trasigt
sv[1]: %d paket är trasiga.

en: View changes
sv: Visa ändringar

en: Apply changes
sv: Verkställ ändringar

note: TRANSLATORS: any numbers in this string will be displayed in a larger font.
en: %d package to install | %d packages to install
sv[0]: %d paket att installera
sv[1]: %d paket att installera

note: TRANSLATORS: any numbers in this string will be displayed in a larger font.
en: %d package to remove | %d packages to remove
sv[0]: %d paket att ta bort
sv[1]: %d paket att ta bort

en: Download size: %sB.
sv: Hämtningsstorlek: %sB.

en: Tags of %s:
sv: Taggar för %s:

en: This feature is not implemented, yet.
sv: Den här funktionen är ännu inte implementerad.

en: Not implemented
sv: Inte implementerad

en: Install/Upgrade
sv: Installera/Uppgradera

en: Purge
sv: Rensa

en: Keep
sv: Behåll

en: Hold
sv: Håll kvar

en: Set as automatic
sv: Ange som automatisk

en: Set as manual
sv: Ange som manuell

en: Toggle automatic status
sv: Växla automatiskt tillstånd

en: Unable to load the user interface definition file %s/aptitude.glade.
sv: Kunde inte hämta filen för användargränssnittsdefinition %s/aptitude.glade.

en: Current status
sv: Nuvarande tillstånd

en: Selected status
sv: Valt tillstånd

en: Not available
sv: Ej tillgänglig

en: Package information: version list
sv: Paketinformation: versionslista

en: Package information: dependency list
sv: Paketinformation: beroendelista

en: Please wait; reloading cache...
sv: Var god vänta; läser om cachen…

en: Info
sv: Information

en: Unknown
sv: Okänd

en: No packages matched "%s".
sv: Inga paket stämmer överens med ”%s”.

en: Enter a search and click "Find" to display packages.
sv: Skriv in en sökning och klicka på ”Sök” för att visa paket.

en: Packages:
sv: Paket:

en: %s was installed automatically.
sv: %s installerades automatiskt.

en: %s is being installed automatically.
sv: %s håller på att installeras automatiskt.

en: %s was installed manually.
sv: %s installerades manuellt.

en: %s is being installed manually.
sv: %s håller på att installeras manuellt.

en: Cache reloading, please wait...
sv: Cachen uppdateras, var god vänta…

en: Searching...
sv: Söker…

en: Finalizing view
sv: Färdigställer vy

en: Building view
sv: Bygger vy

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
sv: Paket med otillfredsställda beroenden
     Beroendekraven för dessa paket kommer inte att tillfredsställas efter att installationen är klar.
     .
     Skälet för att detta träd finns här nu indikerar att någonting är trasigt, antingen på ditt system eller i Debian-arkivet.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
sv: Paket som kommer bli borttagna för att de inte längre används
     Dessa paket kommer att tas bort för att de blev automatiskt installerade för att uppfylla beroenden och den planerade åtgärden kommer att visa att inga installerade paket tillkännager ett ”important”-beroende för dom.

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
sv: Paket som automatiskt kommer att hållas kvar i sitt nuvarande tillstånd
     Dessa paket kan uppgraderas men de har hållits tillbaka i sitt nuvarande tillstånd för att undvika att bryta beroenden.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
sv: Paket som automatiskt kommer att installeras för att tillfredsställa beroenden
     Dessa paket kommer att installeras för att de krävs av andra paket som du har valt att installera.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
sv: Paket som kommer att tas bort på grund av otillfredsställda beroenden
     Dessa paket kommer att tas bort för att ett eller flera av deras beroenden inte längre är tillgängliga eller för att andra paket är i konflikt med dem.

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
sv: Paket som kommer att nedgraderas
     En äldre version av dessa paket som är installerade för närvarande kommer att installeras.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
sv: Paket som kommer att hållas tillbaka
     Dessa paket kan uppgraderas men du har valt att hålla dem kvar i sina nuvarande versioner.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
sv: Paket som kommer att installeras om
     Dessa paket kommer att installeras om.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
sv: Paket som kommer att installeras
     Dessa paket har manuellt blivit valda för installation på din dator.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
sv: Paket som kommer att tas bort
     Dessa paket har blivit manuellt valda för borttagning.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
sv: Paket som kommer att uppgraderas
     Dessa paket kommer att uppgraderas till en nyare version.

en: Packages that are partially installed
     These packages are not fully installed and configured; an attempt will be made to complete their installation.
sv: Paket som är delvis installerade
     Dessa paket är inte helt installerade och konfigurerade; ett försök kommer att göras för att installera dem helt.

en: Preview:
sv: Förhandsvisning:

en: Error in dependency resolver: %s
sv: Fel i beroendelösare: %s

en: Fatal error in dependency resolver.  You can continue searching, but some solutions might be impossible to generate.
    
    %s
sv: Allvarligt fel i beroendelösaren.  Du kan fortsätta söka, men vissa lösningar kan vara omöjliga att generera.
    
    %s

en: Virtual package
sv: Virtuellt paket

en: Not Installed
sv: Inte installerat

en: Removing %s is rejected.
sv: Borttagning av %s avvisas.

en: Canceling the installation of %s is rejected.
sv: Avbrott av installeringen av %s avvisas.

en: Canceling the removal of %s is rejected.
sv: Avbrott av borttagning av %s avvisas.

en: Keeping %s at version %s is rejected.
sv: Att behålla %s på version %s avvisas.

en: Installing %s version %s is rejected.
sv: Installering av %s version %s avvisas.

en: Downgrading %s to version %s is rejected.
sv: Nedgradering av %s till version %s avvisas.

en: Upgrading %s to version %s is rejected.
sv: Uppgradering av %s till version %s avvisas.

en: Removing %s is preferred over all un-accepted alternatives.
sv: Att ta bort %s föredras framför alla icke-accepterade alternativ.

en: Canceling the installation of %s is preferred over all un-accepted alternatives.
sv: Avbrott av installation av %s föredras framför alla icke-accepterade alternativ.

en: Canceling the removal of %s is preferred over all un-accepted alternatives.
sv: Avbrott av borttagning av %s föredras framför alla icke-accepterade alternativ.

en: Keeping %s at version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
sv: Att behålla %s på version %s föredras framför alla icke-accepterade alternativ.

en: Installing %s version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
sv: Installation av %s version %s föredras framför alla icke-accepterade alternativ.

en: Downgrading %s to version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
sv: Nedgradering av %s till version %s föredras framför alla icke-accepterade alternativ.

en: Upgrading %s to version %s is preferred over all un-accepted alternatives.
sv: Uppgradering av %s till version %s föredras framför alla icke-accepterade alternativ.

en: Leaving %ls unresolved is rejected.
sv: Avvisade att lämna %ls olöst.

en: Leaving %ls unresolved is preferred over all un-accepted alternatives.
sv: Att lämna %ls olöst föredras framför alla icke-accepterade alternativ.

en: How to treat the selected action | How to treat the selected actions
sv[0]: Hur den valda åtgärden ska behandlas
sv[1]: Hur de valda åtgärderna ska behandlas

en: Ignore solutions containing this action. | Ignore solutions containing these actions.
sv[0]: Ignorera lösningar som innehåller den här åtgärden.
sv[1]: Ignorera lösningar som innehåller de här åtgärderna.

en: Allow solutions containing this action, but do not prefer them to other solutions. | Allow solutions containing these actions, but do not prefer them to other solutions.
sv[0]: Tillåt lösningar som innehåller den här åtgärden, men föredra dem inte framför andra lösningar.
sv[1]: Tillåt lösningar som innehåller de här åtgärderna, men föredra dem inte framför andra lösningar.

en: Always prefer this action over alternatives that have not been accepted. | Always prefer these actions over alternatives that have not been accepted.
sv[0]: Föredra alltid den här åtgärden framför alternativ som inte har accepterats.
sv[1]: Föredra alltid de här åtgärderna framför alternativ som inte har accepterats.

en: %s depends upon %s
sv: %s är beroende av %s

en: %s pre-depends upon %s
sv: %s är förberoende av %s

en: %s suggests %s
sv: %s föreslår %s

en: %s recommends %s
sv: %s rekommenderar %s

en: %s conflicts with %s
sv: %s står i konflikt med %s

en: %s breaks %s
sv: %s gör %s oanvändbar

en: %s replaces %s
sv: %s ersätter %s

en: %s obsoletes %s
sv: %s föråldrar %s

en: %s enhances %s
sv: %s förbättrar %s

en: Remove the following packages:
sv: Ta bort följande paket:

en: Install the following packages:
sv: Installera följande paket:

en: Keep the following packages:
sv: Behåll följande paket:

en: Upgrade the following packages:
sv: Uppgradera följande paket:

en: Downgrade the following packages:
sv: Nedgradera följande paket:

en: Leave the following dependencies unresolved:
sv: Lämna följande beroenden olösta:

en: Remove %s [<big>%s</big> (%s)]
sv: Ta bort %s [<big>%s</big> (%s)]

en: Install %s [<big>%s</big> (%s)]
sv: Installera %s [<big>%s</big> (%s)]

en: Cancel the installation of %s
sv: Avbryt installation av %s

en: Cancel the removal of %s
sv: Avbryt borttagning av %s

en: Keep %s at version <big>%s</big> (%s)
sv: Behåll %s på version <big>%s</big> (%s)

en: Upgrade %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]
sv: Uppgradera %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]

en: Downgrade %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]
sv: Nedgradera %s [<big>%s</big> (%s) -> <big>%s</big> (%s)]

en: <b>Remove</b> %s
sv: <b>Ta bort</b> %s

en: <b>remove</b> %s
sv: <b>ta bort</b> %s

en: <b>Keep</b> %s at version %s
sv: <b>Behåll</b> %s på version %s

en: <b>keep</b> %s at version %s
sv: <b>behåll</b> %s på version %s

en: <b>Cancel</b> the installation of %s
sv: <b>Avbryt</b> installation av %s

en: <b>cancel</b> the installation of %s
sv: <b>avbryt</b> installation av %s

en: <b>Install</b> %s %s
sv: <b>Installera</b> %s %s

en: <b>install</b> %s %s
sv: <b>installera</b> %s %s

en: <b>Downgrade</b> %s to version %s
sv: <b>Nedgradera</b> %s till version %s

en: <b>downgrade</b> %s to version %s
sv: <b>nedgradera</b> %s till version %s

en: <b>Upgrade</b> %s to version %s
sv: <b>Uppgradera</b> %s till version %s

en: <b>upgrade</b> %s to version %s
sv: <b>uppgradera</b> %s till version %s

en: Leave %s unresolved
sv: Lämna %s olöst

en: leave %s unresolved
sv: lämna %s olöst

en: %s install | %s installs
sv[0]: %s installation
sv[1]: %s installationer

en: %s remove | %s removes
sv[0]: %s borttagning
sv[1]: %s borttagningar

en: %s keep | %s keeps
sv[0]: %s behållande
sv[1]: %s behållanden

en: %s upgrade | %s upgrades
sv[0]: %s uppgradering
sv[1]: %s uppgraderingar

en: %s downgrade | %s downgrades
sv[0]: %s nedgradering
sv[1]: %s nedgraderingar

en: %s unresolved recommendation | %s unresolved recommendations
sv[0]: %s olöst rekommendation
sv[1]: %s olösta rekommendationer

en: No solutions yet.
sv: Inga lösningar än.

en: No dependency solution was found.
sv: Ingen beroendelösning hittades.

en: No solutions.
sv: Inga lösningar.

en: To view a solution, select it from the list to the right.
sv: För att se en lösning, välj den från listan till höger.

en: %u solution. | %u solutions.
sv[0]: %u lösning.
sv[1]: %u lösningar.

en: Solution %s of %s.
sv: Lösning %s av %s.

en: Download
sv: Hämta

en: Unrecognized color name "%s"
sv: Okänt färgnamn ”%s”

en: Unrecognized attribute name "%s"
sv: Okänt attributnamn ”%s”

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
sv: Ogiltig post i stildefinitionsgrupp: ”%s”

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
sv: Ogiltig post i stildefinitionsgrupp, tagg ska anges: ”%s”

en: The default color may only be used as a background.
sv: Standardfärgen kan endast användas som en bakgrund.

en: Unknown style attribute %s
sv: Okänt stilattribut %s

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
sv: Ogiltig post i tangentmappningsgrupp: ”%s”

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
sv: Ignorerar ogiltig tangentmappning ”%s” -> ”%s”

en: Expected policy identifier, got '%c'
sv: Förväntade policyidentifierare, fick ”%c”

en: Expected ',', '%c', or '('; got '%c'
sv: Förväntade mig ',', '%c', eller '('; fick '%c'

en: Expected ',' or '(', got '%c'
sv: Förväntade ”,” eller ”(” men fick ”%c”

en: Unknown grouping policy "%s"
sv: Okänd grupperingspolicy ”%s”

en: Terminal policy '%s' should be the last policy in the list
sv: Terminalpolicyn ”%s” bör vara den sista policyn i listan

en: Unmatched '(' in grouping policy
sv: Omatchad ”(” i grupperingspolicy

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', 'subdir', or 'subdirs')
sv: Felaktigt sektionsnamn ”%s” (använd ”none”, ”topdir”, ”subdir” eller ”subdirs”)

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
sv: Felaktig genomgående inställning ”%s” (använd ”passthrough” eller ”nopassthrough”)

en: Too many arguments to '%s' grouping policy
sv: För många argument till ”%s” grupperingspolicy

en: Grouping policy '%s' takes no arguments
sv: Grupperingspolicy ”%s” tar inga argument

en: Expected '(' after '%s'
sv: Förväntade ”(” efter ”%s”

en: Unable to parse pattern at '%s'
sv: Kunde inte tolka mönster vid ”%s”

en: Exactly one filter must be provided as an argument to a 'filter' policy
sv: Ett filter måste anges som ett argument till en ”filter”-policy

en: Missing arguments to '%s' grouping policy
sv: Saknar argument för ”%s”-grupperingspolicy

en: Unable to parse pattern after "%s"
sv: Kunde inte tolka mönster efter ”%s”

en: Expected '{', ')', or ',' following '||', got '%s'
sv: Förväntade mig '{', ')', eller '||' följd av ',', fick '%s

en: Unmatched '(' in '%s' grouping policy
sv: Omatchad ”(” i %s-grupperingspolicy

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
sv: Kunde inte tolka layout: Inget kolumnformat angivet för statisk post

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
sv: Kunde inte tolka layout: kodningsfel i kolumnbeskrivare

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
sv: Kunde inte tolka layout: okänd vyposttyp ”%s”

en: Couldn't parse layout: no row number specified
sv: Kunde inte tolka layout: inga radnummer angivna

en: Couldn't parse layout: no width specified
sv: Kunde inte tolka layout: ingen bredd angiven

en: Couldn't parse layout: no height specified
sv: Kunde inte tolka layout: ingen höjd angiven

en: Unknown alignment type '%s'
sv: Okänd justeringstyp ”%s”

en: Sorting policy '%s' takes no arguments
sv: Sorteringspolicy ”%s” tar inga argument

en: Invalid zero-length sorting policy name
sv: Ogiltigt noll-längdsnamn för sorteringspolicy

en: Unmatched '(' in sorting policy description
sv: Omatchad ”(” i sorteringspolicybeskrivning

en: Invalid sorting policy type '%s'
sv: Ogiltig sorteringspolicytyp ”%s”

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
sv: Kan inte avkoda flerbytesträng efter ”%ls”

en: Can't decode wide-character string after "%s"
sv: Kan inte avkoda bredteckensträng efter ”%s”

en: Compiler: g++ %s
sv: Kompilator: g++ %s

en: Compiled against:
sv: Kompilerad mot:

en:   apt version %d.%d.%d
sv:   apt-version %d.%d.%d

en:   NCurses version: Unknown
sv:   NCurses-version: Okänd

en:   NCurses version %s
sv:   NCurses-version: %s

en:   libsigc++ version: %s
sv:   libsigc++-version: %s

en:   Gtk+ support disabled.
sv:   Gtk+-stöd inaktiverat.

en:   Compiled with Qt %s
sv:   Kompilerad med Qt %s

en:   Running on Qt %s
sv:   Kör på Qt %s

en:   Qt support disabled.
sv:   Qt-stöd inaktiverad.

en: 
    Current library versions:
sv: 
    Nuvarande version på bibliotek:

en:   NCurses version: %s
sv:   NCurses-version: %s

en:   cwidget version: %s
sv:   cwidget-version: %s

en:   Apt version: %s
sv:   Apt-version: %s

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
sv: Användning: aptitude [-S filnamn] [-u|-i]

en:        aptitude [options] <action> ...
sv:        aptitude [flaggor] <åtgärd> …

en:                   (terminal interface only)
sv:                   (endast terminalgränssnitt)

note: TRANSLATORS: levels are not translatable anymore
en: Unknown log level name "%s" (expected "trace", "debug", "info", "warn", "error", "fatal", or "off").
sv: Okänt loggnivånamn ”%s” (förväntade mig ”trace”, ”debug”, ”info”, ”warn”, ”error”, ”fatal”, eller ”off”).

note: TRANSLATORS: following paragraph copied from src/generic/util/logging.h * *  A category consists of one or more nonempty components *  separated by ".", such as "aptitude.util.logging", with *  the exception that the root logger is indicated by the *  empty string (""). * A list of the used ones in 
en: Invalid logger name "%s".
sv: Ogiltigt logger-namn ”%s”.

en: Expected a number after -q=
sv: Förväntade ett nummer efter -q=

en: Expected a number after -q=, got %s
sv: Förväntade ett nummer efter -q=, fick %s

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
sv: -o kräver ett argument i formatet nyckel=värde, fick %s

en: No comma following tag name "%s".
sv: Saknade komma efter taggnamnet ”%s”.

en: WEIRDNESS: unknown option code received
sv: SKUMT: okänd flaggkod mottagen

en: Invalid package names display mode "%s" (should be "never", "auto", or "always").
sv: Ogiltigt paketnamnsvisningsläge ”%s” (bör vara ”never”, ”auto”, eller ”always”).

note: TRANSLATORS: "why" and "modes" here are the aptitude command name and parameters, and should not be translated.
en: Invalid "why" summary mode "%s": expected "no-summary", "first-package", "first-package-and-type", "all-packages", or "all-packages-with-dep-versions".
sv: Ogiltigt ”why”-sammanfattningsläge ”%s”: förväntade mig ”no-summary”, ”first-package”, ”first-package-and-type”, ”all-packages”, eller ”all-packages-with-dep-versions”.

en: Only one of --auto-clean-on-startup, --clean-on-startup, -i, and -u may be specified
sv: Bara en av --auto-clean-on-startup, --clean-on-startup, -i, och -u får anges

en: -u, -i, and --clean-on-startup may not be specified in command-line mode (eg, with 'install')
sv: -u, -i, och --clean-on-startup får inte anges i kommandoradsläge (t.ex. tillsammans med 'install')

en: -u, -i, and --clean-on-startup may not be specified with a command
sv: -u, -i, och --clean-on-startup får inte anges tillsammans med ett kommando

en: Unknown command "%s"
sv: Okänt kommando ”%s”

en: Uncaught exception: %s
sv: Ohanterat undantag: %s

en: Backtrace:
    %s
sv: Bakåtspårning:
    %s

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search backwards for:
sv: Sök bakåt efter:

en: Minesweeper
sv: Minröj

en: %i/%i mines  %d %s
sv: %i/%i minor  %d %s

en: second
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder

en:     %s in %d %s
sv:     %s på %d %s

en: Won
sv: Vann

en: Lost
sv: Förlorade

en: Could not open file "%s"
sv: Kunde inte öppna filen ”%s”

en: Could not load game from %s
sv: Kunde inte läsa in spelet från %s

en: The board height must be a positive integer
sv: Brädans höjd måste vara ett positivt heltal

en: The board width must be a positive integer
sv: Brädans bredd måste vara ett positivt heltal

en: Invalid mine count; please enter a positive integer
sv: Ogiltigt antal minor, ange ett positivt heltal

en: Setup custom game
sv: Ställ in anpassat spel

en: Height of board:
sv: Brädans höjd:

en: Width of board:
sv: Brädans bredd:

en: Number of mines:
sv: Antal minor:

en: Ok
sv: OK

en: Choose difficulty level
sv: Välj svårighetsgrad

en: Easy
sv: Lätt

en: Hard
sv: Svår

en: Custom
sv: Anpassad

en: You have won.
sv: Du har vunnit.

en: You lose!
sv: Du förlorade!

en: Enter the filename to load:
sv: Ange filnamnet att läsa in:

en: Enter the filename to save:
sv: Ange filnamnet att spara som:

en: mine-help.txt
sv: mine-help-sv.txt

en: Encoding of mine-help.txt|UTF-8
sv: UTF-8

en: Package
sv: Paket

en: InstSz
sv: InstSt

en: DebSz
sv: DebSt

en: Action
sv: Åtgärd

en: LongState
sv: LångStatus

en: LongAction
sv: LångÅtgärd

en: Maintainer
sv: Underhållare

en: Priority
sv: Prioritet

en: Section
sv: Sektion

en: ProgName
sv: ProgNamn

en: #Broken
sv: #Trasiga

en: DiskUsage
sv: DiskAnvänd

en: DownloadSize
sv: HämtStorlek

en: <N/A>
sv: -

en: <none>
sv: <ingen>

en: virtual
sv: virtuell

en: purged
sv: rensad

en: half-config
sv: halvt konfigurerat

en: half-install
sv: halvt installerat

en: config-files
sv: konfigurationsfiler

en: triggers-awaited
sv: utlösare förväntas

en: triggers-pending
sv: utlösare att genomföra

en: hold
sv: håll kvar

en: forbidden upgrade
sv: förbjuden uppgradering

en: purge
sv: rensa

en: delete
sv: radera

en: broken
sv: trasig

en: install
sv: installera

en: reinstall
sv: installera om

en: upgrade
sv: uppgradera

en: none
sv: ingen

en: #Broken: %ld
sv: #Trasiga: %ld

note: TRANSLATORS: Hostname
en: HN too long
sv: Värdnamn för långt

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
sv: Kunde inte omkoda paketvisningsformatet efter ”%ls”

en: Internal error: Default column string is unparsable
sv: Internt fel: Standardkolumnsträng är inte tolkningsbar

en: Tasks
sv: Funktioner

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
sv: Uppgraderingsbara paket
     En nyare version av dessa paket finns tillgängliga.

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
sv: Nya paket
     Dessa paket har lagts till i Debian sedan förra gången du tömde listan av ”nya” paket. (välj ”Glöm nya paket” från Åtgärdsmenyn för att tömma denna lista).

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
sv: Installerade paket
     Dessa paket är för närvarande installerade på din dator.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
sv: Inte installerade paket
     Dessa paket är inte installerade på din dator.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
sv: Föråldrade och lokalt skapade paket
     Dessa paket är för närvarande installerade på din dator men de är inte tillgängliga från någon apt-källa.  De kan vara föråldrade och borttagna från arkivet eller kanske du har byggt en privat version av dem.

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
sv: Virtuella paket
     Dessa paket finns inte; de är namn som andra paket använder för att kräva eller tillhandahålla funktionalitet.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
sv: Paket som rekommenderas av andra paket
     Dessa paket är krävs inte direkt men de kan vara nödvändiga för att tillhandahålla full funktionalitet i vissa andra program som du ska installera eller uppgradera till.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
sv: Paket som är föreslagna av andra paket
     Dessa paket krävs inte för att göra ditt system funktionellt men de kan tillhandahålla utökad funktionalitet för vissa program som du för närvarande installerar.

en: unknown
sv: okänd

en: Priority %s
sv: Prioritet %s

en: End-user
sv: Slutanvändare

en: Servers
sv: Servrar

en: Development
sv: Utveckling

en: Localization
sv: Lokalanpassning

en: Hardware Support
sv: Hårdvarustöd

en: Unrecognized tasks
sv: Okända funktioner

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
sv: 
     Funktioner är grupper av paket som ger ett lätt sätt att välja en fördefinierad uppsättning av paket för ett särskilt syfte.

en: Bad number in format string: %ls
sv: Felaktigt nummer i formatsträng: %ls

en: Match indices must be 1 or greater, not "%s"
sv: Matchindex måste vara 1 eller större, inte ”%s”

en: Match index %ls is too large; available groups are (%s)
sv: Matchindex %ls är för stort, tillgängliga grupper är (%s)

en: TAGLESS PACKAGES
sv: TAGGLÖSA PAKET

en: 
     These packages have not yet been classified in debtags, or the debtags database is not present (installing debtags may correct this problem).
sv: 
     Dessa paket har ännu inte blivit klassificerade i debtags eller så saknas debtags-databasen (om du installerar debtags så kanske problemet löser sig).

en: Source Package:
sv: Källpaket:

en: Package names provided by %s
sv: Paketnamn som tillhandahålls av %s

en: Packages which depend on %s
sv: Paket som är beroende av %s

en: Versions of %s
sv: Versioner för %s

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
sv: %s är ett systemkritiskt paket!%n%nÄr du säker att du vill ta bort det?%nSkriv in ”%s” om du är säker.

en: This group contains %d package. | This group contains %d packages.
sv[0]: Denna grupp innehåller %d paket.
sv[1]: Denna grupp innehåller %d paket.

en: All Packages
sv: Alla paket

en: No packages matched the pattern "%ls".
sv: Inga paket matchade mönstret ”%ls”.

en: Enter the new package tree limit:
sv: Ange gräns för trädstruktur för nya paket:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
sv: Ange en ny mekanism för paketgruppering för denna vy:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
sv: Ange en ny mekanism för paketsortering för denna vy:

en: Couldn't cw::util::transcode column definition
sv: Kunde inte omkoda kolumndefinitionen med cw::util::transcode

en: Couldn't parse column definition
sv: Kunde inte tolka kolumndefinitionen

en: If you select a package, an explanation of why it should be installed or removed will appear in this space.
sv: Om du väljer ett paket kommer en förklaring på varför det ska installeras eller tas bort att visas här.

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
sv: make_package_view: fel i argumenten -- två huvudwidgets??

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
sv: make_package_view: fel i argumenten -- felaktig kolumnlista för statiska poster

en: Related Dependencies
sv: Lös beroenden

en: Why Installed
sv: Varför installerat

en: make_package_view: bad argument!
sv: make_package_view: felaktigt argument!

en: make_package_view: no main widget found
sv: make_package_view: ingen huvudwidget hittades

en: Perform Changes
sv: Utför ändringar

en: all
sv: alla

en: installed locally
sv: lokalt installerade

en: new
sv: nytt

en: Show:
sv: Visa:

en: Manage Filters
sv: Hantera filter

en: Name and Description
sv: Namn och beskrivning

en: Find:
sv: Sök:

en: by
sv: av

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Packages
sv: &Paket

en: &Help
sv: &Hjälp

en: depends on
sv: beroende av

en: pre-depends on
sv: förberoende av

en: suggests
sv: föreslår

en: recommends
sv: rekommenderar

en: conflicts with
sv: står i konflikt med

en: breaks
sv: gör dessa paket oanvändbara

en: replaces
sv: ersätter

en: obsoletes
sv: föråldrar

en: enhances
sv: utökar

en:  (provided by %F)
sv:  (tillhandahålls av %F)

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
sv: Om du väljer ett paket kommer dess tillstånd visas på denna plats.

en: upgraded
sv: uppgraderad

en: downgraded
sv: nedgraderad

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
sv: Följande paket är beroende av den nuvarande installerade versionen av %B%s%b (%B%s%b) eller är i konflikt med versionen den kommer att bli %s till (%B%s%b), och kommer att bli trasig om den är %s.

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
sv: Följande paket är i konflikt med version %B%s%b av %B%s%b och kommer att bli trasigt om det är %s.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
sv: Följande paket är beroende av version %B%s%b av %B%s%b och kommer att bli trasigt om det är %s.

en: The package cache is not available.
sv: Paketcachen är inte tillgänglig.

en: No packages are broken.
sv: Inga paket är trasiga.

en: No resolution found.
sv: Ingen lösning hittades.

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Apply
sv: Verkställ

en: Close
sv: Stäng

en: %s conflicts with %s [provided by %s %s]
sv: %s är i konflikt med %s [som tillhandahålls av %s %s]

en: Removing %s
sv: Tar bort %s

en: Installing %s %s (%s)
sv: Installerar %s %s (%s)

en: Leave %ls unresolved.
sv: Lämna %ls olöst.

en: %BRemove%b the following packages:%n
sv: %BTa bort%b följande paket:%n

en: %BInstall%b the following packages:%n
sv: %BInstallera%b följande paket:%n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
sv: %BBehåll%b följande paket vid deras nuvarande version: %n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
sv: %BUppgradera%b följande paket:%n

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
sv: %BNedgradera%b följande paket:%n

en: Remove %F [%s (%s)]
sv: Ta bort %F [%s (%s)]

en: Install %F [%s (%s)]
sv: Installera %F [%s (%s)]

en: Cancel the installation of %F
sv: Avbryt installationen av %F

en: Cancel the removal of %F
sv: Avbryt borttagningen av %F

en: Keep %F at version %s (%s)
sv: Håll kvar %F vid version %s (%s)

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
sv: Uppgradera %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
sv: Nedgradera %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: -> Leave the dependency "%s recommends %s" unresolved.
sv: -> Lämna beroendet ”%s rekommenderar %s” olöst.

en: The following actions will resolve this dependency:
sv: Följande åtgärder kommer att lösa detta beroende:

en: Keep the following packages at their current version:
sv: Behåll följande paket vid deras nuvarande version:

en: Leave the following recommendations unresolved:
sv: Lämna följande rekommendationer utan åtgärd:

en: No broken packages.
sv: Inga trasiga paket.

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
sv: öppna: %d; stängda: %d; framskjutna: %d; konflikter: %d

en: WARNING
sv: VARNING

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
sv: %F: Denna version av %s är från en %Bicke betrodd källa%b!  Att installera detta paket kan göra att en illasinnad person kan skada eller ta kontroll över ditt system.

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters.
en: Yes, I am aware this is a very bad idea
sv: Ja, jag vet att detta är en väldigt dålig idé

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
sv: Hmm, det är inga fel och detta borde inte hända..

en: E:
sv: F:

en: W:
sv: V:

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
sv: VARNING: paketcachen är öppnad i skivskyddat läge!  Denna ändring och alla liknande ändringar kommer inte att sparas om du inte stoppar alla andra körande apt-baserade program och väljer ”Bli root” från Åtgärds-menyn.

en: Never display this message again.
sv: Visa inte detta meddelande igen.

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
sv: Du får inte ändra tillståndet för något paket under tiden en hämtning pågår.

en: You already are root!
sv: Du är redan root!

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:
sv: Invalid Get-Root-Command; den ska börja med su: eller sudo:

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:, not %s:
sv: Invalid Get-Root-Command; den ska börja med su: eller sudo:, inte %s:

en: Unable to fork: %s
sv: Kunde inte grena process: %s

en: Loading cache
sv: Läser in cache

en: Really quit Aptitude?
sv: Verkligen avsluta Aptitude?

en: Change the behavior of aptitude
sv: Ändra hur Aptitude fungerar

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
sv: Verkligen förkasta dina personliga inställningar och läsa in standardinställningarna?

en: View available packages and choose actions to perform
sv: Visa tillgängliga paket och välj att genomföra åtgärder

en: Recommended Packages
sv: Rekommenderade paket

en: View packages that it is recommended that you install
sv: Visa paket som rekommenderas att du installerar

en: Recommendations
sv: Rekommendationer

en: Information about %s
sv: Information om %s

en: Packages depending on %s
sv: Paketen är beroende av %s

en: Dependencies of %s
sv: Beroenden för %s

en: %s reverse deps
sv: %s omvända beroenden

en: %s deps
sv: %s beroenden

en: Available versions of %s
sv: Tillgängliga versioner av %s

en: %s versions
sv: %s versioner

en: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude comes with %BABSOLUTELY NO WARRANTY%b; for details see 'license' in the Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; see 'license' for details.
sv: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%nAptitude har %BABSOLUT INGEN GARANTI%b; för fler detaljer se ”licens” i Hjälp-menyn.  Detta är fri programvara och du är välkommen att distribuera den under särskilda villkor, se ”licens” för detaljer.

en: License
sv: Licens

en: View the terms under which you may copy and distribute aptitude
sv: Visa villkoren för kopiering och distribution som gäller för programmet

note: TRANSLATORS: You can translate help.txt and set the filename here.
en: Localized file|help.txt
sv: help-sv.txt

en: Encoding of help.txt|UTF-8
sv: UTF-8

en: Online Help
sv: Direkthjälp

en: View a brief introduction to aptitude
sv: Visa en enkel introduktion till Aptitude

en: Help
sv: Hjälp

en: Encoding of README|ISO_8859-1
sv: UTF-8

en: User's Manual
sv: Användarhandbok

en: Read the full user's manual of aptitude
sv: Läs hela användarhandboken för Aptitude

en: Manual
sv: Handbok

en: FAQ
sv: Vanliga frågor

en: View a list of frequently asked questions
sv: Visa en lista med vanliga frågor med svar

en: News
sv: Nyheter

en: View the important changes made in each version of %s
sv: Visa de viktiga ändringarna som gjorts i varje version av %s

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
sv: Kunde inte ta bort den gamla temporärkatalogen, du bör ta bort %s för hand.

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
sv: Kommer inte att ta bort %s, du bör undersöka filerna i den och ta bort dem för hand.

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
sv: Det verkar som en tidigare version av Aptitude lämnade kvar filer efter sig i %s.  Dessa filer är antagligen oanvändbara och kan tas bort. %n%nVill du ta bort denna katalog och dess innehåll?  Om du väljer ”Nej” kommer du inte få se detta meddelande igen.

en: View the progress of the package download
sv: Visa förloppet för pakethämtning

en: Package Download
sv: Pakethämtning

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
sv: %BVARNING%b: versioner av följande paket som inte går att lita på kommer att installeras!%n%nPaket som inte går att lita på kan %Bkompromettera säkerheten på ditt system%b.  Du bör endast fortsätta med installationen om du är säker på att detta är det du vill göra. %n%n

en: Really Continue
sv: Verkligen fortsätta

en: Abort Installation
sv: Avbryt installation

en: Preview of package installation
sv: Förhandsgranska paketinstallationen

en: View and/or adjust the actions that will be performed
sv: Visa och/eller justera åtgärderna som ska genomföras

en: Some packages were broken and have been fixed:
sv: Vissa paket var trasiga och har rättats till:

en: No solution to these dependency problems exists!
sv: Ingen lösning till dessa beroendeproblem finns!

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
sv: Fick slut på tid under försöket att lösa beroendeproblemen (tryck ”%s” för att försöka hårdare)

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
sv: Installation/borttagning av paket kräver administrativa rättigheter som du för närvarande inte har.  Vill du byta till root-kontot?

en: Become root
sv: Bli root

en: Don't become root
sv: Bli inte root

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
sv: Inga paket är schemalagda för installation, borttagning eller uppgradering.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
sv: Inga paket kommer att installeras, tas bort eller uppgraderas.  Vissa paket kunde uppgraderas men du har inte valt att uppgradera dem.  Tryck ”U” för att förbereda en uppgradering.

en: Updating package lists
sv: Uppdaterar paketlistor

en: View the progress of the package list update
sv: Visa förloppet för uppdateringen av paketlistan

en: List Update
sv: Listuppdatering

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
sv: Uppdatering av paketlistan kräver att du har administrativa rättigheter vilket du inte har för tillfället.  Vill du byta till root-kontot?

en: Waste time trying to find mines
sv: Slösa bort tid med att leta minor

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
sv: Rensning under tiden en hämtning pågår är inte tillåtet

en: Downloaded package files have been deleted
sv: Hämtade paketfiler har tagits bort

en: Cleaning the package cache requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
sv: Att rensa paketlagret kräver administrativa rättigheter, vilket du för närvarande saknar.  Vill du byta till root-kontot?

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
sv: Cachefilen för apt är inte tillgänglig, kan inte rensa automatiskt.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
sv: Föråldrade hämtade paketfiler har tagits bort, frigjorde %sB diskplats.

en: Deleting obsolete files requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
sv: Radering av föråldrade filer kräver administrativa rättigheter, vilket du för närvarande saknar.  Vill du byta till root-kontot?

en: No more solutions.
sv: Inga fler lösningar.

en: Unable to find a solution to apply.
sv: Kunde inte hitta en lösning att verkställa.

en: Ran out of time while trying to find a solution.
sv: Fick slut på tid under försöket att hitta en lösning.

en: Resolve Dependencies
sv: Lös beroenden

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
sv: Sök efter lösningar för otillfredsställda beroenden

en: Unable to open %ls
sv: Kunde inte öppna %ls

en: Error while dumping resolver state
sv: Fel vid dumpning av problemlösarens tillstånd

en: ^Install/remove packages
sv: ^Installera/Ta bort paket

en: ^Update package list
sv: ^Uppdatera paketlista

en: Mark Up^gradable
sv: Markera upp^graderingsbar

en: ^Forget new packages
sv: ^Glöm nya paket

en: Canc^el pending actions
sv: Avbry^t väntande åtgärder

en: ^Clean package cache
sv: ^Rensa paketcachen

en: Clean ^obsolete files
sv: Rensa föråldra^de filer

en: ^Reload package cache
sv: ^Läs om paketcache

en: ^Play Minesweeper
sv: ^Spela Minröj

en: ^Become root
sv: ^Bli root

en: ^Quit
sv: A^vsluta

en: Undo
sv: Ångra

en: ^Install
sv: ^Installera

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
sv: Flagga det valda paketet för installation eller uppgradering

en: R^einstall
sv: Ominstall^era

en: Flag the currently selected package for reinstallation
sv: Flagga markerat paket för ominstallation

en: ^Remove
sv: ^Ta bort

en: Flag the currently selected package for removal
sv: Flagga det valda paketet för borttagning

en: ^Purge
sv: ^Rensa

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
sv: Flagga det valda paketet och dess konfigurationsfiler för borttagning

en: ^Keep
sv: ^Behåll

en: Cancel any action on the selected package
sv: Avbryt alla åtgärder för det valda paketet

en: ^Hold
sv: ^Håll kvar

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
sv: Avbryt alla åtgärder för det valda paketet och skydda det från framtida uppgraderingar

en: Mark ^Auto
sv: Markera ^automatiskt

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
sv: Markera det valda paketet som om det har installerats automatiskt, det kommer automatiskt tas bort om inga andra paket är beroende av det

en: Mark ^Manual
sv: Markera ^manuell

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
sv: Markera det valda paketet som om det blivit manuellt installerat, det kommer inte att tas bort om inte du manuellt tar bort det

en: ^Forbid Version
sv: ^Förbjud version

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
sv: Förbjud den kandidatversionen av det valda paketet från att bli installerad, nyare versioner av paketet kommer att installeras som vanligt

en: Display more information about the selected package
sv: Visa ytterligare information om det valda paketet

en: C^ycle Package Information
sv: Cirk^ulera paketinformation

en: Cycle through the modes of the package information area: it can show the package's long description, a summary of its dependency status, or an analysis of why the package is required.
sv: Cirkulera genom de olika lägena för paketinformation: den kan visa paketets långa beskrivning, en summerad beskrivning av beroendestatusen eller en analys av varför paketet behövs.

en: ^Changelog
sv: ^Ändringslogg

en: Display the Debian changelog of the selected package
sv: Visa Debians ändringslogg för det valda paketet

en: ^Examine Solution
sv: Und^ersök lösning

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
sv: Undersök den nuvarande valda lösningen till beroendeproblemen.

en: Apply ^Solution
sv: Genomför lö^sning

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
sv: Genomför åtgärderna som nuvarande lösning innebär.

en: ^Next Solution
sv: ^Nästa lösning

en: Select the next solution to the dependency problems.
sv: Välj nästa lösning till beroendeproblemen.

en: ^Previous Solution
sv: Föregåe^nde lösning

en: Select the previous solution to the dependency problems.
sv: Välj föregående lösning till beroendeproblemen.

en: ^First Solution
sv: ^Första lösningen

en: Select the first solution to the dependency problems.
sv: Välj den första lösningen för beroendeproblemen.

en: ^Last Solution
sv: Sista ^lösningen

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
sv: Välj den sista lösningen för beroendeproblemen som än så länge har genererats.

en: Toggle ^Rejected
sv: Växla väg^rad

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
sv: Växla om den nuvarande valda åtgärden är icke godkänd.

en: Toggle ^Approved
sv: Växl^a godkänd

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
sv: Växla om den nuvarande valda åtgärden är godkänd.

en: ^View Target
sv: ^Visa mål

en: View the package which will be affected by the selected action
sv: Visa de paket som kommer att påverkas av den valda åtgärden

en: Reject Breaking ^Holds
sv: Avvisa brott mot ^Hold

en: Reject all actions that would change the state of held packages or install forbidden versions
sv: Avvisa alla åtgärder som skulle innebära förändringar på tillbakahållna paket eller kräva installation av förbjudna versioner

en: ^Find
sv: ^Sök

en: Search forwards
sv: Sök framåt

en: ^Find Backwards
sv: Sök ^baklänges

en: Search backwards
sv: Sök bakåt

en: Find ^Again
sv: Sök ^igen

en: Repeat the last search
sv: Upprepa senaste sökningen

en: Find Again ^Backwards
sv: Sök igen ^baklänges

en: Repeat the last search in the opposite direction
sv: Upprepa senaste sökningen i motstående riktning

en: ^Limit Display
sv: ^Begränsa visning

en: Apply a filter to the package list
sv: Aktivera ett filter på paketlistan

en: ^Un-Limit Display
sv: ^Ta bort begränsning

en: Remove the filter from the package list
sv: Ta bort filtret från paketlistan

en: Find ^Broken
sv: Sök ^trasiga

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
sv: Hitta nästa paket med otillfredsställda beroenden

en: ^Preferences
sv: ^Egenskaper

en: ^UI options
sv: ^Gränssnitt

en: Change the settings which affect the user interface
sv: Ändra inställningar som påverkar användargränssnittet

en: ^Dependency handling
sv: ^Beroendehantering

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
sv: Ändra inställningar som påverkar hur paketberoenden hanteras

en: ^Miscellaneous
sv: ^Diverse

en: Change miscellaneous program settings
sv: Ändra diverse programinställningar

en: ^Revert options
sv: ^Återställ

en: Reset all settings to the system defaults
sv: Återställ alla inställningar till systemets standard

en: ^Next
sv: ^Nästa

en: View next display
sv: Visa nästa vy

en: ^Prev
sv: ^Föregående

en: View previous display
sv: Visa föregående vy

en: ^Close
sv: ^Stäng

en: Close this display
sv: Stäng denna vy

en: New Package ^View
sv: ^Vy för nya paket

en: Create a new default package view
sv: Skapa en ny standardpaketvy

en: Audit ^Recommendations
sv: Granska ^rekommendationer

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
sv: Visa paket som det rekommenderas att du installerar men som för närvarande inte är installerade.

en: New ^Flat Package List
sv: Ny ^plan paketlista

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
sv: Visa alla paket på systemet i en okategoriserad lista

en: New ^Debtags Browser
sv: Bläddra bland nya ^debtaggar

en: Browse packages using Debtags data
sv: Bläddra bland paket med Debtags-data

en: ^About
sv: ^Om

en: View information about this program
sv: Visa information om detta program

en: ^Help
sv: ^Hjälp

en: View the on-line help
sv: Visa hjälp på nätet

en: User's ^Manual
sv: Användar^handbok

en: View the detailed program manual
sv: Visa den detaljerade programhandboken

en: ^FAQ
sv: ^Vanliga frågor

en: ^News
sv: ^Nyheter

en: View the important changes made in each version of
sv: Visa de viktiga ändringarna som gjorts i varje version av

en: ^License
sv: ^Licens

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Search
sv: Sök

en: Options
sv: Inställningar

en: Views
sv: Vyer

en: yes_key
sv: y

en: no_key
sv: n

en: %s changes
sv: %s ändrar

en: View the list of changes made to this Debian package.
sv: Visa listan av ändringar gjorda i detta Debian-paket.

en: Preparing to download the changelog of %s
sv: Förbereder hämtning av ändringslogg för %s

en: Failed to download the changelog of %s: %s
sv: Misslyckades med hämtning av ändringsloggen för %s: %s

en: Downloading the changelog of %s
sv: Hämtar ner ändringsloggen för %s
