aptitude - en to uk translation catalogue (730 entries)

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BOption:%b
uk: %BПараметр:%b

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BDefault:%b
uk: %BТипово:%b

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BValue:%b
uk: %BЗначення:%b

en: Editing "%ls":
uk: Редагування "%ls":

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BChoice:%b
uk: %BВибір:%b

en: Display some available commands at the top of the screen
uk: Відображати деякі доступні команди вгорі екрану

en: If this option is enabled, a brief summary of some of the most important aptitude commands will appear beneath the menu bar.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, внизу рядка меню з'явиться короткий опис деяких найважливіших команд aptitude.

en: Hide the menu bar when it is not being used
uk: Приховувати рядок меню якщо він не використовується

en: If this option is enabled, the menu bar will only appear when it has been activated by pressing the menu key.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, рядок меню буде з'являтись лише після його активації шляхом натискання клавіші меню.

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
uk: По можливості використовувати стиль minibuffer для підказок та повідомлень

en: If this option is enabled, prompts will be displayed in a single line at the bottom of the screen.  If not, prompts will be displayed as pop-up dialog boxes.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, підказки та повідомлення будуть відображатись в окремому рядку вгорі екрану. В іншому випадку будуть використовуватись спливаючі діалогові віконця.

en: Show partial search results (incremental search)
uk: Показувати результати часткового пошуку (інкрементний пошук)

en: If this option is enabled, aptitude will perform searches within the package list as you type them.  This is convenient, but may slow the program down, particularly on older computers.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, aptitude здійснюватиме пошук серед списку пакунків по мірі вводу.  Це зручно, проте може сповільнити роботу програми (переважно це стосується старих комп'ютерів).

en: Closing the last view exits the program
uk: Закриття останнього візуального представлення завершує роботу програми

en: If this option is enabled, aptitude will stop running when all views (package lists, package details, etc) have been closed.  Otherwise, aptitude will continue running until you select 'Quit' from the Actions menu.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, aptitude завершуватиме роботу після закриття всіх представлень (списки пакунків, деталізовані описи пакунків, тощо).  В іншому разі aptitude продовжуватиме роботу до тих пір, доки ви не оберете пункт 'Вихід' з меню Дії.

en: Prompt for confirmation at exit
uk: Запитувати підтвердження при виході

en: If this option is enabled, aptitude will not terminate until you confirm that you really want to quit.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, aptitude завершуватиме роботу лише після підтвердження вами бажаності цього кроку.

en: Pause after downloading files
uk: Пауза після завантаження файлів

en: This option controls whether aptitude will wait for confirmation after a download before it goes ahead and installs packages.
uk: Цей параметр визначає чи буде aptitude після завантаження пакунків очікувати на підтвердження, чи одразу переходитиме до їх встановлення.

en: Never
uk: Ніколи

en: Never wait for the user after downloading packages: always begin the installation immediately.
uk: Ніколи не чекати на користувача післі завантаження пакунків: завжди починати встановлення негайно.

en: When an error occurs
uk: При виникненні помилки

en: Wait for confirmation if an error occurred during the download.  If there were no errors, begin installing packages immediately.
uk: Чекати на підтвердження при виникненні помилок під час завантаження.  При їх відсутності починати встановлення пакунків негайно.

en: Always
uk: Завжди

en: Always wait for the user to confirm the download before proceeding with the installation.
uk: Завжди чекати на підтвердження користувача після завантаження та перед початком процесу встановлення.

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
uk: Використовувати рядковий індикатор стану завантаження для всіх завантажень

en: If this option is enabled, aptitude will display the status of ongoing downloads at the bottom of the screen, rather than opening a new view.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, aptitude відображатиме стан ongoing завантажень внизу екрана, не створюючи нового представлення.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
uk: Переходити до наступного елемента після зміни стану пакунка

en: If this option is enabled, then performing an action on a package (for instance, installing or removing it) will move the selection to the next package in the list.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, то здійснення дії над пакунком (наприклад, його встановлення або видалення) призведе до переходу вказівника до наступного пакунку в списку.

en: Automatically show why packages are broken
uk: Автоматично показувати причину недієздатності пакунків

en: If this option is enabled, then highlighting a package that has broken dependencies will automatically display the dependencies that are unfulfilled in the lower pane of the display.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, то під час виділення пакунка з незадоволеними залежностями, вони автоматично відображатимуються в нижній частині дисплею.

en: The default grouping method for package views
uk: Звичний метод групування для представлень пакунків

en: This option controls how aptitude organizes the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a grouping method.
uk: Цей параметр визначає те, як aptitude організовує список пакунків. Детальніше про те, як описати метод групування, можна дізнатись, переглянувши довідник користувача aptitude.

en: The default display-limit for package views
uk: Звичне обмеження виводу для представлень пакунків

en: By default, the limit of each package view will be set to the value specified by this option.  See the aptitude user's manual for detailed information about searches.
uk: В загальному випадку обмеження для кожного представлення пакунків набуває значення встановленого даним параметром. Детальніше про процес пошуку можна дізнатися, переглянувши довідник aptitude.

en: The display format for package views
uk: Формат представлень пакунків

en: This option controls how aptitude formats lines of the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
uk: Цей параметр визначає формат рядків списку пакунків. Детальніше про методи опису вигляду aptitude можна дізнатись, переглянувши довідник користувача.

en: The display format for the status line
uk: Формат рядка стану

en: This option controls how aptitude formats the status line (the line between the package list and the lower pane).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
uk: Цей параметр визначає формат рядка стану (рядка між списком пакунків та нижнім віконцем). Детальніше про методи опису вигляду aptitude можна дізнатись, переглянувши довідник користувача.

en: The display format for the header line
uk: Формат рядка заголовка

en: This option controls how aptitude formats the header line (the line above the package list).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
uk: Цей параметр визначає формат рядка заголовку (рядка між списком пакунків та нижнім віконцем). Детальніше про методи опису вигляду aptitude можна дізнатись, переглянувши довідник користувач

en: Automatically upgrade installed packages
uk: Автоматично оновлювати встановлені пакунки

en: If this option is enabled, then on startup, aptitude will select all upgradable packages for upgrade.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, під час запуску aptitude всі пакунки, для котрих доступні нові версії, будуть позначені для оновлення.

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
uk: Видаляти застарілі файли пакунків після завантаження нових списків пакунків

en: URL to use to download changelogs
uk: URL для завантаження списків змін

en: Display a preview of what will be done before doing it
uk: Відображати список запланованих дій, перед тим як щось здійснити

en: If this option is enabled, then when you ask aptitude to perform an install run, it will first display a summary of the actions it is going to perform.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, після вказівки aptitude про запуск процедури встановлення, спершу буде показано огляд дій, які планується здійснити.

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
uk: Забувати про "нові" пакунки щоразу після оновлення списків пакунків

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you update the package lists (e.g., by pressing 'u').
uk: Якщо цей параметр увімкнено, aptitude очистить список нових пакунків після оновлення списків пакунків (натисканням клавіші 'u', наприклад).

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
uk: Забувати про "нові" пакунки щоразу після встановлення або видалення пакунків

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you perform an install run or install or remove packages from the command-line.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, aptitude очистить список нових пакунів після здійснення запуску процедури встановлення або видалення пакунків з командного рядка.

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
uk: Не показувати попередження, якщо перша зміна здійснюється в режимі "лише для читання"

en: If this option is %Bnot%b enabled, aptitude will display a warning when you modify the state of a package if you do not have permissions to apply the change to the system.
uk: Якщо цей параметр %Bне увімкнено%b, aptitude видасть попередження під час зміни стану пакунка за відсутності у вас повноважень на внесення змін в систему.

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
uk: Застерігати при спробі виконати дію при відсутності потрібних прав (не-root)

en: If this option is enabled, aptitude will warn you when you attempt to perform an action which you do not have permission to do: for instance, installing packages as a non-root user.  You will be given the option to log in as root and perform the action with root privileges.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, aptitude попереджатиме вас про спробу виконати дію для якої бракує поточних повноважень: наприклад, встановлення пакунка з правами не-root користувача.  Ви матимете можливість зареєструватися як root та здійснити дану дію з необхідними повноваженнями.

en: File to log actions into
uk: Журнальний файл для реєстрації дій

en: When you install or remove packages, a summary of what aptitude does will be written to this file.  If the first character of the file name is a pipe character ('%B|%b'), the remainder of the name will be interpreted as a shell command that is to receive the log on standard input.
uk: Під час встановлення або видалення пакунків, короткий опис здійснених дій aptitude записуватиме до вказаного файлу.  Якщо першим символом назви файлу буде символ каналу ('%B|%b'), то залишок назви інтерпретується як команда сценарію, на стандартний вхід якого буде перенаправлено список дій.

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
uk: Автоматично розв'язувати залежності обраного пакунка

en: If this option is enabled, aptitude will use a simple heuristic to immediately resolve the dependencies of each package you flag for installation.  This is much faster than the built-in dependency resolver, but may produce suboptimal results or fail entirely in some scenarios.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, aptitude негайно розв'яже залежності кожного позначеного для встановлення пакунка за допомогою простої евристики.  Це набагато швидше ніж використання вбудованого розв'язувача залежностей, проте може продукувати неоптимальні результати або взагалі не спрацьовувати для деяких випадків.

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
uk: Автоматично виправляти недієздатні пакунки перед встановленням чи видаленням

en: If this option is enabled, and you perform an install run while some packages are broken, aptitude will automatically apply the current suggestion of the problem resolver.  Otherwise, aptitude will prompt you for a solution to the broken dependencies.
uk: Якщо цей параметр увімкнено і ви запускаєте процедуру встановлення в той час як деякі пакунки є недієздатними, aptitude автоматично застосовуватиме пропозиції розв'язувача щодо вирішення даної проблеми.  Інакше ж aptitude запропонує вам вирішити недієздатні залежності.

en: Install recommended packages automatically
uk: Автоматично встановлювати рекомендовані пакунки

en: If this option is enabled and "automatically resolve dependencies" is also enabled, aptitude will attempt to install the recommendations of newly installed packages in addition to their outright dependencies.  Suggestions will not be automatically installed.
    If this option is enabled and "Remove unused packages automatically" is enabled, packages that are recommended by an installed package will not be automatically removed.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, а також крім цього увімкнено параметр "автоматично розв'язувати залежності", aptitude на додачу до прямих залежностей нововстановлених пакунків, буде намагатися встановлювати і рекомендовані залежності. Пропоновані залежності (suggestions) автоматично встановлюватися не будуть.
    Якщо цей параметр увімкнено і також увімкнено параметр "Автоматично видаляти пакунки що не використовуються", пакунки, котрі рекомендуються встановленим пакунком автоматично видалятися не будуть.

en: Remove unused packages automatically
uk: Автоматично видаляти пакунки що не використовуються

en: If this option is enabled, packages that are automatically installed and that no manually installed package depends on will be removed from the system.  Cancelling the removal will flag the package as manually installed.
    If this option is enabled and "Install recommended packages automatically" is enabled, automatically installed packages will not be removed if any installed package recommends them.
uk: Якщо цей параметр увімкнено, автоматично встановлені пакунки від яких не залежить жоден з пакунків встановлених вручну будуть видалятися з системи.  Скасувати видалення можна встановивши на пакунок прапорець "встановлений вручну".
    Якщо крім цього параметру, увімкнено параметр "Автоматично встановлювати рекомендовані пакунки", автоматично встановлені пакунки не будуть видалятися, котрийсь з пакунків рекомендує їх.

en: Packages that should never be automatically removed
uk: Пакунки, котрі ніколи не будуть автоматично видаленими

en: Packages matching this search pattern will always be treated as if an installed package depends on them: they will never be targeted for removal as unused packages.
uk: Пакунки, що відповідають цій пошуковій схемі, завжди будуть сприйматись так, ніби якийсь зі встановлених пакунків залежить від них: вони ніколи не будуть позначені для видалення як такі що не використовуються.

en: %ls: Examine
uk: %ls: Дослідити

en: %ls: Apply
uk: %ls: Застосувати

en: %ls: Next
uk: %ls: Наступний

en: %ls: Previous
uk: %ls: Попередній

en: Dependency resolution disabled.
uk: Розв'язування залежностей вимкнено.

en: Unable to resolve dependencies.
uk: Не вдалося розв'язати залежності.

en: Fatal error in resolver
uk: Невиправна помилка в розв'язувачі.

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
uk: [%d(%d)/...] Розв'язання залежностей

en: Internal error: unexpected null solution.
uk: Внутрішня помилка: неочікувана відсутність вирішення.

en: %d install | %d installs
uk[0]: %d встановити
uk[1]: %d встановити
uk[2]: %d встановити

en: %d removal | %d removals
uk[0]: %d видалити
uk[1]: %d видалити
uk[2]: %d видалити

en: %d keep | %d keeps
uk[0]: %d зберегти
uk[1]: %d зберегти
uk[2]: %d зберегти

en: %d upgrade | %d upgrades
uk[0]: %d оновити
uk[1]: %d оновити
uk[2]: %d оновити

en: %d downgrade | %d downgrades
uk[0]: %d замінити на більш давній
uk[1]: %d замінити на більш давні
uk[2]: %d замінити на більш давні

en: "%s" is a virtual package provided by:
uk: "%s" є віртуальним пакунком, що забезпечується:

en: You must choose one to install.
uk: Ви повинні обрати один для встановлення

en: %s is already installed at the requested version (%s)
uk: %s вже встановлено потрібної версії (%s)

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
uk: Пакунок %s не встановлений, тому видалити його неможливо

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
uk: Пакунок %s не встановлений, тому неможливо заборонити його оновлення

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
uk: Пакунок %s не оновлюваний, тому неможливо заборонити його оновлення

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
uk: Нотатка: вибрано задачу "%s: %s" для встановлення

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
uk: Не вдалося знайти жодного пакунка, в назві або описі якого міститься "%s"

en: Bad action character '%c'
uk: Невірний символ вибору дії: '%c'

en: Get:
uk: Отр:

en: Changelog of %s
uk: Список змін для %s

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
uk: Не вдалося запустити переглядач, це дійсно працездатна Debian-система?

en: Couldn't find a changelog for %s
uk: Не вдалося знайти changelog для %s

en: E: The clean command takes no arguments
uk: E: Команді clean аргументи не потрібні

en: Del %s* %spartial/*
uk: Видал %s* %spartial/*

en: Del %s %s [%sB]
uk: Видал %s %s [%sb]

en: E: The autoclean command takes no arguments
uk: E: Команді autoclean аргументи не потрібні

en: Would free %sB of disk space
uk: Звільниться %sb дискового простору

en: Freed %sB of disk space
uk: Звільнено %sb дискового простору

en: Deleting downloaded files
uk: Видалення завантажених файлів

en: Invalid operation %s
uk: Помилкова дія %s

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
uk: Неочікуваний аргумент шаблону після "keep-all"

en: Abort.
uk: Перервати.

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
uk: Стягнено %sb за %s (%sb/s)

en: Media change: Please insert the disc labeled '%s' into the drive '%s' and press [Enter].
uk: Заміна Носія: будь ласка, вставте диск з міткою '%s' в пристрій '%s' та  натисніть [Enter].

en: [Working]
uk: [Обробка]

en: No such package "%s"
uk: Неможливо знайти пакунок "%s"

en: Would forget what packages are new
uk: Забути про те які пакунки є новими

en: There are no Easter Eggs in this program.
uk: В цій програмі немає веселих крашанок.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
uk: В цій програмі насправді немає веселих крашанок.

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
uk: Хіба ж я вже не казав, що в цій програмі немає веселих крашанок?

en: Stop it!
uk: Досить!

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
uk: Гаразд, гаразд, ви підете звідси, якщо я дам вам крашанку?

en: All right, you win.
uk: Все, ви перемогли.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
uk: Що це? Звісно ж це слон, якого проковтнула змія.

en: The following packages are BROKEN:
uk: НЕДІЄЗДАТНІ пакунки:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
uk: Наступні пакунки не використовуються і будуть ВИДАЛЕНІ:

en: The following packages have been automatically kept back:
uk: Наступні пакунки будуть автоматично зафіксовані:

en: The following NEW packages will be automatically installed:
uk: Наступні НОВІ пакунки будуть автоматично встановлені:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
uk: Наступні пакунки будуть автоматично ВИДАЛЕНІ:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
uk: Наступні пакунки будуть ЗАМІНЕНІ НА ДАВНІШІ ВЕРСІЇ:

en: The following packages have been kept back:
uk: Наступні пакунки будуть залишені в зафіксованому стані:

en: The following packages will be REINSTALLED:
uk: Наступні пакунки будуть ПЕРЕВСТАНОВЛЕНІ:

en: The following NEW packages will be installed:
uk: Наступні НОВІ пакунки будуть встановлені:

en: The following packages will be REMOVED:
uk: Наступні пакунки будуть ВИДАЛЕНІ:

en: The following packages will be upgraded:
uk: Наступні пакунки будуть оновлені:

en: The following partially installed packages will be configured:
uk: Наступні частково встановлені пакунки будуть налаштовані:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
uk: Наступні НЕВІДДІЛЬНІ пакунки будуть ВИДАЛЕНІ!

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
uk: Внаслідок цієї дії стануть НЕДІЄЗДАТНИМИ такі НЕВІДДІЛЬНІ пакунки:

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Виконання цієї дії може пошкодити вашу систему!
                  ЗУПИНІТЬСЯ, якщо ви не знаєте ТОЧНО, що ви робите!

en: I am aware that this is a very bad idea
uk: Я знаю, що це дуже погана ідея

en: To continue, type the phrase "%s":
uk: Щоб продовжити, наберіть фразу "%s":

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: будуть встановлені ненадійні версії наступних пакунків!
    
    Ненадійні пакунки можуть поставити під загрозу безпеку вашої системи.
    Продовжуйте встановлення лише в тому випадку, якщо ви цілковито
    свідомі власних намірів.

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
uk: *** ПОПЕРЕДЖЕННЯ ***   Ігнорування цих дивних протиріч, оскільки 
                           %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations має значення 'true'!

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      APT::Get::AllowUnauthenticated is 'true'!
uk: *** ПОПЕРЕДЖЕННЯ ***   Ігнорування цих дивних протиріч, оскільки 
                        APT::Get::AllowUnauthenticated має значення 'true'!

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
uk: Бажаєте ігнорувати це попередження і все одно продовжити?

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
uk: Для продовження введіть "%s"; введіть "%s", щоб перервати процес:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
uk: Наступні пакунки РЕКОМЕНДУЮТЬСЯ, однак НЕ будуть встановлені автоматично:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
uk: Наступні пакунки ПРОПОНУЮТЬСЯ, однак НЕ будуть встановлені автоматично:

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
uk: Жодного не буде встановлено, оновлено або видалено.

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
uk: %lu пакунків оновлено, %lu нових встановлено,

en: %lu reinstalled,
uk: %lu перевстановлено,

en: %lu downgraded,
uk: %lu замінено на давніші версії,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
uk: %lu видалено і %lu не оновлено.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
uk: Потрібно отримати %sb/%sb архівів.

en: Need to get %sB of archives.
uk: Потрібно отримати %sb архівів.

en: After unpacking %sB will be used.
uk: Після розпакування %sb буде зайнято.

en: After unpacking %sB will be freed.
uk: Після розпакування буде звільнено %sb.

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
uk: Немає пакунків для показу -- введіть назви пакунків в рядку після 'i'.

en: Press Return to continue.
uk: Натисніть Enter для продовження.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
uk: Пакунків не знайдено -- введіть назви пакунків в рядку після 'c'.

en: No packages found -- enter zero or more roots of the search followed by the package to justify.
uk: Пакунків не знайдено -- для підтвердження введіть нуль або більше коренів пошуку після назви пакунка.

en: continue with the installation
uk: продовжити з встановленням

en: abort and quit
uk: перервати та вийти

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
uk: показати інформацію про один або декілька пакунків; назви пакунків треба вказувати після 'i'

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
uk: показати список змін Debian для одного або декількох пакунків; назви пакунків треба вказувати після 'c'

en: toggle the display of dependency information
uk: перемкнутись на відображення інформації про залежності

en: toggle the display of changes in package sizes
uk: перемкнутись на відображення змін в розмірах пакунків

en: toggle the display of version numbers
uk: перемкнутись на відображення номерів версій

en: try to find a reason for installing a single package, or explain why installing one package should lead to installing another package.
uk: спробувати визначити причину встановлення конкретного пакунка або пояснення чому встановлення одного пакунка призводить до встановлення іншого.

en: run the automatic dependency resolver to fix the broken dependencies.
uk: запустити автоматичний розв'язувач залежностей для виправлення пошкоджених залежностей

en: enter the full visual interface
uk: увійти до повноекранного візуального інтерфейсу

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
uk: Також ви можете вказати дії, котрі будуть виконані. Для цього просто наберіть символ дії, а одразу за ним -- назви одного або декількох пакунків (можна вказувати і шаблони). Ця дія буде виконана для всіх пакунків з вашого списку. Можливі варіанти дій:

en: '+' to install packages
uk: '+' встановити пакунки

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
uk: '+M' встановити пакунки та одразу позначити їх як автоматично встановлені

en: '-' to remove packages
uk: '-' видалити пакунки

en: '_' to purge packages
uk: '_' очистити пакунки

en: '=' to place packages on hold
uk: '=' зафіксувати пакунки

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
uk: ':' зберегти пакунки в їх поточному стані не фіксуючи їх

en: '&M' to mark packages as automatically installed
uk: '&M' позначити пакунки як автоматично встановлені

en: '&m' to mark packages as manually installed
uk: '&m' позначити пакунки як встановлені вручну

en: Commands:
uk: Команди:

en: aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
uk: Пошук вирішення даних залежностей завершився невдачею.  Ви можете спробувати розв'язати їх самостійно або вийти, натиснувши 'n'.

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
uk: Бажаєте продовжити? [Y/n/?]

en: Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?]
uk: Розв'язати дані залежності вручну? [N/+/-/_/:/?]

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
uk: Помилкова відповідь. Введіть правильну команду або натисніть '?' для довідки.

en: Enter a package management command (such as '+ package' to install a package), 'R' to attempt automatic dependency resolution or 'N' to abort.
uk: Введіть команду керування пакунком (наприклад, '+ <пакунок>' для встановлення пакунка), 'R' щоб спробувати розв'язати залежності автоматично або 'N' для припинення дії.

en: 
    Dependency information will be shown.
uk: 
    Інформація про залежності буде відображатися.

en: 
    Dependency information will not be shown.
uk: 
    Інформація про залежності відображатися не буде.

en: 
    Versions will be shown.
uk: 
    Номера версій будуть відображатися.

en: 
    Versions will not be shown.
uk: 
    Номера версій відображатися не будуть.

en: 
    Size changes will be shown.
uk: 
    Інформація про зміни розмірів буде відображатися.

en: 
    Size changes will not be shown.
uk: 
    Інформація про зміни розмірів відображатися не буде.

en: Unable to open %s for writing
uk: Не вдається відкрити %s для запису

en: Error writing resolver state to %s
uk: Помилка запису стану розв'язувача залежностей в %s

en: Resolver state successfully written!
uk: Стан розв'язувача залежностей успішно записано!

en: accept the proposed changes
uk: прийняти запропоновані зміни

en: give up and quit the program
uk: припинити та вийти з програми

en: move to the next solution
uk: перейти до наступного розв'язку

en: move to the previous solution
uk: перейти до попереднього розв'язку

en: toggle between the contents of the solution and an explanation of the solution
uk: перемкнутись між вмістом розв'язку та його поясненням

en: examine the solution in the visual user interface
uk: дослідити розв'язок в візуальному інтерфейсі користувача

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
uk: відрегулювати стан вказаних пакунків, прийнятними є такі ДІЇ:

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
uk: Регулювання призведе до скасування поточного розв'язку та, при потребі, пошуку його заново.

en: The version %s is available in the following archives:
uk: Версія %s доступна в таких архівах:

en: Select the version of %s that should be used:
uk: Оберіть версію %s, яку потрібно використовувати:

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
uk: Неправильна відповідь. Введіть ціле число в межах від 1 до %d.

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
uk: Очікується як мінімум одна пара пакунок/версія після '%c'

en: %s has no version named "%s"
uk: Для пакунка %s версія "%s" недоступна

en: Allowing the removal of %s
uk: Дозволяється видалення %s

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
uk: Дозволяється встановлення %s версії %s (%s)

en: Rejecting the removal of %s
uk: Відхиляється видалення %s

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
uk: Відхиляється встановлення %s версії %s (%s)

en: No longer requiring the removal of %s
uk: Видалення %s більше не вимагається

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
uk: Встановлення пакунка %s версії %s (%s) більше не вимагається

en: Requiring the removal of %s
uk: Вимагається видалення %s

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
uk: Вимагається встановлення %s версії %s (%s)

en: I want to resolve dependencies, but no dependency resolver was created.
uk: Я хочу розв'язати залежності, проте розв'язувача залежностей не створено.

en: Resolving dependencies...
uk: Розв'язання залежностей...

en: The following actions will resolve these dependencies:
uk: Ці залежності можуть розв'язати такі дії:

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
uk: Прийняти цей розв'язок? [Y/n/q/?]

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
uk: Відхилення всіх спроб розв'язати ці залежності.

en: The following commands are available:
uk: Придатними є наступні команди:

en: File to write resolver state to:
uk: Файл для запису стану розв'язувача:

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
uk: Неправильна відповідь; будь ласка, введіть одну з таких команд:

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
uk: Не вдалося знайти розв'язок за виділений час. Спробувати ретельніше? [Y/n]

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
uk: Невірна відповідь; будь ласка, вкажіть 'y' або 'n'.

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
uk: Не вдається розв'язати залежності! Я здаюсь...

en: *** No more solutions available ***
uk: *** Розв'язків більше немає ***

en: *** ERROR: search aborted by fatal exception.  You may continue
               searching, but some solutions will be unreachable.
uk: ***ПОМИЛКА: пошук перервано внаслідок фатального винятку.
               Ви можете продовжити, проте деякі вирішення будуть недоступними.

en: iconv of %s failed.
uk: iconv для %s завершився невдачею.

en: search: You must provide at least one search term
uk: пошук: Ви повинні ввести хоча б одне слово для пошуку

en: not installed
uk: не встановлений

en: unpacked
uk: розпакований

en: partially configured
uk: частково налаштований

en: partially installed
uk: частково встановлений

en: not installed (configuration files remain)
uk: не встановлений (залишились файли налаштувань)

en: awaiting trigger processing by other package(s)
uk: в очікуванні обробки тригеру іншого пакунка(ів)

en: awaiting trigger processing
uk: в очікувані обробки тригеру

en: installed
uk: встановлений

en: %s; will be purged because nothing depends on it
uk: %s; буде очищений, оскільки жодний пакунок не залежить від нього

en: %s; will be purged
uk: %s; буде очищено

en: %s; will be removed because nothing depends on it
uk: %s; буде видалено, оскільки жодний пакунок не залежить від нього

en: %s; will be removed
uk: %s; буде видалено

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
uk: %s%s; буде замінено на більш давню версію [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
uk: %s%s; буде оновлено [%s -> %s]

en: not a real package
uk: не справжній пакунок

en:  [held]
uk:  [зафіксований]

en: %s%s; will be installed
uk: %s%s; буде встановлено.

en: %s%s; will be installed automatically
uk: %s%s; буде встановлений автоматично

en: %s; version %s will be installed
uk: %s; версія %s, буде установлений

en: %s; version %s will be installed automatically
uk: %s; версія %s, буде встановлений автоматично

en: Package:
uk: Пакунок:

en: State
uk: Стан

en: Provided by
uk: Забезпечується

en: Version:
uk: Версія:

en: Essential:
uk: Невіддільні:

en: yes
uk: так

en: New
uk: Новий

en: Forbidden version
uk: Заборонена версія

en: Automatically installed
uk: Автоматично встановлений

en: no
uk: ні

en: Priority:
uk: Пріоритет:

en: N/A
uk: Н/Д

en: Section:
uk: Розділ:

en: Maintainer:
uk: Супроводжуючий:

en: Architecture:
uk: Архітектура:

en: Uncompressed Size:
uk: Розмір в розпакованому стані:

en: Compressed Size:
uk: Розмір в стисненому вигляді:

en: Filename:
uk: Назва файла:

en: Archive
uk: Архів

en: Depends
uk: Залежить

en: PreDepends
uk: Попередньо залежить

en: Recommends
uk: Рекомендує

en: Suggests
uk: Пропонує

en: Conflicts
uk: Конфліктує

en: Breaks
uk: Робить недієздатним

en: Replaces
uk: Замінює

en: Obsoletes
uk: Робить застарілими

en: Provides
uk: Забезпечує

en: Description:
uk: Опис:

en: Homepage:
uk: Домівка:

en: Unable to locate package %s
uk: Неможливо знайти пакунок %s

en: Unable to parse pattern %s
uk: Не вдалося проаналізувати шаблон %s

en: but it is not installable
uk: проте його неможливо встановити

en:  or
uk:  чи

en: The following packages have unmet dependencies:
uk: Наступні пакунки мають незадоволені залежності:

en: Would download/install/remove packages.
uk: Завантажити/встановити/видалити пакунки.

en: Internal Error, Ordering didn't finish
uk: Внутрішня помилка, впорядкування не завершене

en: Deleting obsolete downloaded files
uk: Видалення застарілих завантажених файлів

en: E: The update command takes no arguments
uk: E: Команді update аргументи не потрібні

en: No candidate version found for %s
uk: Не знайдено придатної версії для %s

en: No current or candidate version found for %s
uk: Не знайдено поточної або придатної версії для %s

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
uk: Неможливо знайти архів "%s" для пакунка "%s"

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
uk: Неможливо знайти версію "%s" для пакунка "%s"

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
uk: Внутрішня помилка: в cmdline_find_ver передано неправильне значення %i!

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
uk: Ви не можете вказувати архів та версію пакунка одночасно

en: Install
uk: Встановити

en: Install(%s)
uk: Встановити(%s)

en: Remove(%s)
uk: Видалити(%s)

en: Install(%s provides %s)
uk: Встановлюється(%s забезпечує %s)

en: Remove(%s provides %s)
uk: Видалити(%s забезпечує %s)

en:     ++ Examining %F
uk:     ++ Розгляд %F

en:     ++   --> skipping, not a conflict
uk:     ++   --> ігноруємо, немає конфлікту

en:     ++   --> skipping conflict
uk:     ++   --> ігноруємо, конфлікт

en:     ++   --> skipping, not relevant according to params
uk:     ++   --> ігноруємо, не відповідає заданим параметрам

en:     ++   --> skipping, parent is not the selected version
uk:     ++   --> ігноруємо, основа не є вибраною версією

en: Skipping this solution, I've already seen it.
uk: Ігноруємо цей розв'язок, його ми вже бачили.

en:     ++   --> skipping, version check failed
uk:     ++   --> ігноруємо, проблема з контролем версії

en:     ++   --> ENQUEUING
uk:     ++   --> ПОСТАНОВКА В ЧЕРГУ

en:     ++   --> ENQUEUING %s Provides %s
uk:     ++   --> ПОСТАНОВКА В ЧЕРГУ %s Забезпечує %s

en: Starting search with parameters %ls
uk: Починаємо пошук з параметрами %ls

en: No package named "%s" exists.
uk: Пакунка з назвою "%s" не існує.

en: Unable to parse some match patterns.
uk: Не вдалося дослідити деякі шаблони відповідності.

en: %s: this command requires at least one argument (the package to query).
uk: %s: ця команда потребує хоча б одного аргументу (назви пакунка для запиту).

en: Unexpected end-of-file on standard input
uk: Неочікуваний кінець файла (EOF) на стандартному вході

en: UNAVAILABLE
uk: НЕДОСТУПНО

en:  [Working]
uk:  [Обробка]

en: [Hit]
uk: [З кешу]

en: [Downloaded]
uk: [Завантажено]

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
uk: Завантажено %sb за %s (%sb/s).

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
uk: %n%nНе вдалося завантажити деякі файли.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Total Progress:
uk: Загальний поступ:

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
uk:  [ %i%% ] (%sb/s, %s залишилось)

en:  [ %i%% ] (stalled)
uk:  [ %i%% ] (призупинено)

en: Downloading...
uk: Завантаження...

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
uk: Будь ласка, вставте диск з міткою "%s" в пристрій "%s"

en: Abort
uk: Перервати

en: [IGNORED]
uk: [ПРОІГНОРОВАНО]

en: [ERROR]
uk: [ПОМИЛКА]

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: Couldn't read list of sources
uk: Не вдалося прочитати список джерел

en: Can't open Aptitude extended state file
uk: Не вдається відкрити файл розширених станів aptitude

en: Reading extended state information
uk: Читання інформації про розширені стани

en: Initializing package states
uk: Ініціалізація станів пакунків

en: Cannot open Aptitude state file
uk: Не вдається відкрити файл станів aptitude

en: Writing extended state information
uk: Запис інформації розширених станів

en: Couldn't write state file
uk: Неможливо записати файл станів

en: failed to remove %s
uk: не вдалося видалити %s

en: failed to rename %s to %s
uk: не вдалося перейменувати %s в %s

en: couldn't replace %s with %s
uk: не вдалося замінити %s на %s

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
uk: Не вдалося заволодіти системним блокуванням! (Можливо, інша копія apt чи dpkg вже виконується?)

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
uk: Неможливо виправити залежності, деякі пакунки не можуть бути встановлені

en: The list of sources could not be read.
uk: Не вдається прочитати sources.list.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
uk: Неможливо проаналізувати або відкрити список пакунків чи файл станів.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
uk: Можливо, ви захочете оновити список пакунків, щоб виправити проблему з пропущеними файлами

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
uk: Кеш пакунків недоступний; неможливо завантажити та встановити пакунки.

en: Couldn't read source list
uk: Не вдалося прочитати sources.list

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
uk: Внутрішня помилка: не вдалося згенерувати список пакунків для завантаження

en: Failed to fetch %s: %s
uk: Не вдалося стягнути %s: %s

en: Unable to correct for unavailable packages
uk: Неможливо виправити для недоступних пакунків

en: Couldn't read list of package sources
uk: Неможливо прочитати список джерел пакунків

en: Couldn't clean out list directories
uk: Неможливо очистити теку list

en: Couldn't rebuild package cache
uk: Не вдається перезібрати кеш пакунків

en: Unable to stat %s.
uk: Неможливо виконати stat %s.

en: Unable to open %s to log actions
uk: Не вдалося відкрити %s для реєстрації дій

en: Error generating local time (%s)
uk: Помилка під час визначення локального часу (%s)

en: log report
uk: журнал звіту

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
uk: Буде встановлено %li пакунків(и) і %li пакунків(и) буде видалено.

en: %sB of disk space will be used
uk: %sb дискового простору буде використано

en: %sB of disk space will be freed
uk: %sb дискового простору буде звільнено

en: INSTALL
uk: ВСТАНОВИТИ

en: REMOVE
uk: ВИДАЛИТИ

en: REINSTALL
uk: ПЕРЕВСТАНОВИТИ

en: HOLD
uk: ЗАФІКСУВАТИ

en: BROKEN
uk: НЕДІЄЗДАТНИЙ

en: REMOVE, NOT USED
uk: ВИДАЛИТИ, НЕ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ

en: REMOVE, DEPENDENCIES
uk: ВИДАЛИТИ, ЗАЛЕЖНОСТІ

en: INSTALL, DEPENDENCIES
uk: ВСТАНОВИТИ, ЗАЛЕЖНОСТІ

en: HOLD, DEPENDENCIES
uk: ЗАФІКСУВАТИ, ЗАЛЕЖНОСТІ

en: UNCONFIGURED
uk: НЕНАЛАШТОВАНИЙ

en: Unknown action type: %s
uk: Невідомий тип дії: %s

en: Unterminated literal string after %s
uk: Незавершений текстовий рядок після %s

en: Unknown priority %s
uk: Невідомий пріоритет: %s

en: Unknown dependency type: %s
uk: Невідомий тип залежності: %s

en: Unmatched '('
uk: Невідповідна '('

en: Provides: cannot be broken
uk: Забезпечує: не може бути недієздатним

en: Unknown pattern type: %c
uk: Невідомий тип шаблону: %c

en: Can't search for ""
uk: Неможливо здійснити пошук ""

en: Unexpected empty expression
uk: Неочікуваний порожній вираз

en: Unexpected ')'
uk: Неочікувана ')'

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
uk: Не можу знайти файл для пакунка %s. Можливо, вам доведеться вручну виправити цей недолік. (через відсутню архітектуру)

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
uk: Індексні файли пакунків пошкоджені. Не знайдено поля Filename: для пакунка %s.

en: Building tag database
uk: Створення бази даних міток

en: Reading task descriptions
uk: Читання описів задач

en:  or
uk:  чи

en: Unable to stat "%s"
uk: Неможливо виконати stat "%s"

en: Unable to remove "%s"
uk: Неможливо видалити "%s"

en: Unable to list files in "%s"
uk: Неможливо отримати список файлів в "%s"

en: Failure closing directory "%s"
uk: Не вдалося закрити теку "%s"

en: Unable to remove directory "%s"
uk: Неможливо видалити теку "%s"

en: Perform all pending installs and removals
uk: Виконати всі незавершені встановлення та видалення

en: Check for new versions of packages
uk: Перевірити доступність нових версій пакунків

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
uk: Позначити для оновлення всі незафіксовані пакунки

en: Forget which packages are "new"
uk: Забути про те, які пакунки є "новими"

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
uk: Скасувати всі незавершені встановлення, видалення, фіксування та оновлення.

en: Delete package files which were previously downloaded
uk: Видалити попередньо завантажені файли пакунків

en: Delete package files which can no longer be downloaded
uk: Видалити файли пакунків, які більше недоступні для завантаження

en: Reload the package cache
uk: Перезавантажити кеш пакунків.

en: Exit the program
uk: Завершити роботу програми

en: Undo the last package operation or group of operations
uk: Відмінити останню операцію з пакунком або групу операцій

en: Packages
uk: Пакунки

en: Preview
uk: Огляд

en: Resolver
uk: Розв'язувач

en: Upgrade
uk: Оновити

en: Preferences
uk: Вподобання

en: Description
uk: Опис

en: Auto
uk: Авто

en: Virtual
uk: Віртуальний

en: Installed
uk: Встановлений

en: Reinstall
uk: Перевстановити

en: Downgrade
uk: Замінити на більш давній

en: Remove
uk: Видалити

en: A package-list update or install run is already taking place.
uk: Оновлення списків пакунків або встановлення вже проводяться.

en: Downloading packages
uk: Завантаження пакунків

en: Keep
uk: Зберегти

en: Hold
uk: Зафіксувати

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Building view
uk: Створення представлень

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
uk: Пакунки з незадоволеними залежностями
     Після здійснення встановлення залежності цих пакунків будуть незадоволеними.
     .
     Наявність цього дерева ймовірно свідчить про те, що ваша система або архів Debian пошкоджені.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
uk: Пакунки, які будуть видалені (тому що вони більше не використовуються)
     Ці пакунки видаляються, оскільки вони були встановлені автоматично для задоволення залежностей, а запланована дія призведе до того, що не залишиться встановлених пакунків, котрі залежать від вказаних тут.

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
uk: Пакунки, які будуть автоматично зафіксовані в їх поточному стані
     Ці пакунки можуть бути оновленими, однак вони збережені в їх поточному стані з метою попередити пошкодження залежностей.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
uk: Пакунки, які будуть автоматично встановлені для задоволення залежностей 
     Ці пакунки будуть встановлені, оскільки інші пакунки, які ви обрали для встановлення, потребують їх наявності.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
uk: Пакунки, які будуть видалені через незадоволені залежності
     Ці пакунки будуть видалені, оскільки один або декілька пакунків від яких вони залежать більше недоступні. Або ж через те, що якісь інші пакунки конфліктують з ними.

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
uk: Пакунки, які будуть замінені на більш давні версії
     Будуть встановлені більш давні версії пакунків ніж ті, що встановлені на на даний момент.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
uk: Пакунки, які будуть зафіксовані
     Ці пакунки можуть бути оновлені, однак ви попрохали залишити їх поточну версію.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
uk: Пакунки, які будуть перевстановлені
     Ці пакунки будуть перевстановлені.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
uk: Пакунки, які будуть встановлені
     Ці пакунки були вибрані вручну для встановлення на ваш комп'ютер.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
uk: Пакунки, які будуть видалені
     Ці пакунки були вибрані вручну для видалення.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
uk: Пакунки, які будуть оновлені
     Ці пакунки будуть оновлені до найновішої версії.

en: Packages that are partially installed
     These packages are not fully installed and configured; an attempt will be made to complete their installation.
uk: Частково встановлені пакунки
     Ці пакунки встановлені або налаштовані не повністю; буде зроблена спроба завершити їх встановлення.

en: Not Installed
uk: Не встановлений

en: Unrecognized color name "%s"
uk: Нерозпізнана назва кольору "%s"

en: Unrecognized attribute name "%s"
uk: Нерозпізнана назва атрибута "%s"

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
uk: Невірний елемент в групі визначення стилю: "%s"

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
uk: Невірний безмітковий елемент в групі визначення стилю: "%s"

en: The default color may only be used as a background.
uk: Колір за замовчанням можна вказувати лише для фону.

en: Unknown style attribute %s
uk: Невідомий атрибут стилю: %s

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
uk: Невірний запис в групі прив'язки функціональних клавіш: "%s"

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
uk: Ігнорування неправильної прив'язки клавіш "%s" -> "%s"

en: Expected policy identifier, got '%c'
uk: Очікувався ідентифікатор правила, отримано '%c'

en: Expected ',' or '(', got '%c'
uk: Очікувалась ',' або '(', отримали '%c'

en: Unknown grouping policy "%s"
uk: Невідоме правило групування "%s"

en: Terminal policy '%s' should be the last policy in the list
uk: Кінцеве правило '%s' має бути останнім в списку

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', 'subdir', or 'subdirs')
uk: Неправильна назва розділу '%s' (використовуйте 'none', 'topdir', 'subdir' або 'subdirs')

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
uk: Неправильне значення для passthrough '%s' (використовуйте 'passthrough' або 'nopassthrough')

en: Expected '(' after '%s'
uk: Після '%s' очікується '('

en: Unable to parse pattern at '%s'
uk: Не вдалося проаналізувати шаблон, починаючи з %s

en: Unable to parse pattern after "%s"
uk: Не вдалося проаналізувати шаблон після "%s"

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
uk: Не вдалося проаналізувати схему розміщення: Не вказано формат стовпчика для статичного елемента

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
uk: Не вдалося проаналізувати схему розміщення: помилка кодування в описувачі стовпчика

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
uk: Не вдалося проаналізувати схему розміщення: невідомий тип елемента відображення "%s"

en: Couldn't parse layout: no row number specified
uk: Не вдалося проаналізувати схему розміщення: не вказано номер рядка

en: Couldn't parse layout: no width specified
uk: Не вдалося проаналізувати схему розміщення: не задана ширина

en: Couldn't parse layout: no height specified
uk: Не вдалося проаналізувати схему розміщення: не задана висота

en: Unknown alignment type '%s'
uk: Невідомий тип вирівнювання '%s'

en: Invalid zero-length sorting policy name
uk: Порожня назва правила сортування неприпустима

en: Unmatched '(' in sorting policy description
uk: Невідповідна '(' в описі правила сортування

en: Invalid sorting policy type '%s'
uk: Невірний тип правила сортування '%s'

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
uk: Не вдалося декодувати багатобайтовий рядок після "%ls"

en: Can't decode wide-character string after "%s"
uk: Не вдалося декодувати рядок широкоформатних символів (wide-character) "%s"

en: Compiler: g++ %s
uk: Компілятор: g++ %s

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
uk: Використання: aptitude [-S назва_файлу] [-u|-i]

en:        aptitude [options] <action> ...
uk:        aptitude [параметри] <дія> ...

en: Expected a number after -q=
uk: Після -q= очікується число

en: Expected a number after -q=, got %s
uk: Після -q= очікується число, отримано %s

en: WEIRDNESS: unknown option code received
uk: ДИВИНА: отримано невідомий код параметру

en: Unknown command "%s"
uk: Невідома команда "%s"

en: Uncaught exception: %s
uk: Необроблене виключення: %s

en: Search backwards for:
uk: Зворотній пошук:

en: Minesweeper
uk: Сапер

en: second
uk: секунду

en: seconds
uk: секунд

en: Won
uk: Виграв

en: Lost
uk: Програв

en: Could not open file "%s"
uk: Неможливо відкрити файл "%s"

en: Could not load game from %s
uk: Неможливо завантажити гру з %s

en: Setup custom game
uk: Вказати нетипові налаштування

en: Height of board:
uk: Висота дошки:

en: Width of board:
uk: Ширина дошки:

en: Number of mines:
uk: Кількість мін:

en: Ok
uk: Гаразд

en: Choose difficulty level
uk: Оберіть рівень складності

en: Easy
uk: Легкий

en: Medium
uk: Середній

en: Hard
uk: Важкий

en: Custom
uk: Нетиповий

en: Enter the filename to load:
uk: Введіть назву файла для завантаження:

en: Enter the filename to save:
uk: Введіть назву файла для збереження:

en: Encoding of mine-help.txt|UTF-8
uk: Кодування mine-help.txt|UTF-8

en: Package
uk: Пакунок

en: InstSz
uk: ВстРозмір

en: DebSz
uk: DebРозмір

en: Action
uk: Дія

en: InstVer
uk: ВстВерс

en: CandVer
uk: МожлВерс

en: Maintainer
uk: Супроводжуючий

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Section
uk: Розділ

en: <N/A>
uk: <Н/Д>

en: virtual
uk: віртуальний

en: purged
uk: очищений

en: half-config
uk: напівналаштований

en: half-install
uk: напіввстановлений

en: config-files
uk: конфіг-файли

note: TRANSLATORS: Hostname
en: HN too long
uk: HN занадто довге

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
uk: Не вдалося перекодувати формати відображення пакунків після "%ls"

en: Internal error: Default column string is unparsable
uk: Внутрішня помилка: Неможливо проаналізувати стовпчик рядка за замовчанням

en: Tasks
uk: Завдання

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
uk: Пакунки для яких доступні нові версії
     Для цих пакунків доступні нові версії.

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
uk: Нові пакунки
     Ці пакунки були додані в Debian після останнього очищення вами списку "нових" пакунків (виберіть "Забути про нові пакунки" з меню Дії, щоб очистити цей список).

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
uk: Встановлені пакунки
     Ці пакунки вже встановлені на вашому комп'ютері.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
uk: Не встановлені пакунки
     Ці пакунки не встановлені на вашому комп'ютері.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
uk: Застарілі та локально створені пакунки
     Ці пакунки вже встановлені на вашому комп'ютері, однак вони недоступні з жодного з джерел apt. Вони могли застаріти і були видаленими з архіву або ж ви створили свої власні версії для цих програм.

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
uk: Віртуальні пакунки
     Ці пакунки не існують; вони вказують на інші пакунки, котрі потрібно використовувати або котрі забезпечують схожу функціональність.

en: unknown
uk: невідомо

en: Priority %s
uk: Пріоритет %s

en: Source Package:
uk: Джерельний пакунок:

en: Package names provided by %s
uk: Назви пакунків, котрі забезпечуються %s

en: Packages which depend on %s
uk: Пакунки, котрі залежать від %s

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
uk: %s є невіддільним пакунком!%n%nВи дійсно бажаєте його видалити?%nВведіть '%s' якщо так.

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
uk: Введіть новий механізм групування пакунків для даного вигляду:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
uk: Введіть новий механізм сортування пакунків для даного вигляду:

en: Couldn't cw::util::transcode column definition
uk: Не вдалося cw::util::transcode визначення стовпчика

en: Couldn't parse column definition
uk: Не вдалося проаналізувати визначення стовпчика

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
uk: make_package_view: помилка в аргументах -- два головних віджета??

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
uk: make_package_view: помилка в аргументах -- неправильний список стовпчиків для статичного елемента

en: make_package_view: bad argument!
uk: make_package_view: неправильний аргумент!

en: make_package_view: no main widget found
uk: make_package_view: не знайдено головний віджет

en: depends on
uk: залежить від

en: pre-depends on
uk: попередньо залежить від

en: suggests
uk: пропонує

en: recommends
uk: рекомендує

en: conflicts with
uk: конфліктує з

en: breaks
uk: робить недієздатним

en: replaces
uk: заміщує

en: obsoletes
uk: робить застарілим

en:  (provided by %F)
uk:  (забезпечено %F)

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
uk: Якщо ви виберете пакунок, то пояснення його поточного стану з'явиться тут.

en: upgraded
uk: оновлено

en: downgraded
uk: замінено на більш давні

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
uk: Наступні пакунки залежать від поточної версії %B%s%b (%B%s%b) або конфліктують з %s версії (%B%s%b) і стануть недієздатними при %s.

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
uk: Наступні пакунки конфліктують з версією %B%s%b %B%s%b і стануть недієздатними при %s.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
uk: Наступні пакунки конфліктують з версією %B%s%b %B%s%b і стануть недієздатними при %s.

en: The package cache is not available.
uk: Кеш пакунків недоступний.

en: No packages are broken.
uk: Всі пакунки є дієздатними.

en: No resolution found.
uk: Неможливо знайти розв'язок.

en: Previous
uk: Попереднє

en: Next
uk: Наступне

en: Apply
uk: Застосувати

en: Close
uk: Закрити

en: Removing %s
uk: Видаляється %s

en: Installing %s %s (%s)
uk: Встановлюється %s %s (%s)

en: %BRemove%b the following packages:%n
uk: %BВидалити%b такі пакунки:%n

en: %BInstall%b the following packages:%n
uk: %BВстановити%b такі пакунки:%n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
uk: %BЗберегти%b поточні версії таких пакунків:%n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
uk: %BОновити%b такі пакунки:%n

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
uk: %BЗамінити на більш давні%b версії такі пакунки:%n

en: Remove %F [%s (%s)]
uk: Видалити %F [%s (%s)]

en: Install %F [%s (%s)]
uk: Встановити %F [%s (%s)]

en: Cancel the installation of %F
uk: Скасувати встановлення %F

en: Cancel the removal of %F
uk: Скасувати видалення %F

en: Keep %F at version %s (%s)
uk: Зберегти %F версії %s (%s)

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
uk: Оновити %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
uk: Замінити %F на більш давню версію [%s (%s) -> %s (%s)]

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
uk: відкрито: %d; закрито: %d; відкладено: %d; конфліктує: %d

en: WARNING
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
uk: %F: Ця версія %s отримана з %Bненадійного джерела%b! Встановлення цього пакунка може дозволити зловмиснику пошкодити або взяти під контроль вашу систему.

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters.
en: Yes, I am aware this is a very bad idea
uk: Так, я усвідомлюю, що це дуже погана ідея

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
uk: Гм, немає жодних помилок, цього не повинно було статись..

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
uk: ПОПЕРЕДЖЕННЯ: кеш пакунків відкрито в режимі тільки для читання! Якщо ви не зупините всі інші запущені програми, котрі використовують apt, а також не виберете пункт "Стати root" в меню Дії, ця зміна а також всі наступні збережені не будуть.

en: Never display this message again.
uk: Більше не показувати мені це повідомлення.

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
uk: Під час процесу завантаження ви не можете змінювати стан жодного пакунка.

en: You already are root!
uk: Ви вже root!

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:
uk: Помилкова дія Get-Root-Command, вона повинна починатись з su: або sudo:

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:, not %s:
uk: Помилкова дія Get-Root-Command, вона повинна починатись з su: або sudo:, а не з %s

en: Loading cache
uk: Завантаження кешу

en: Really quit Aptitude?
uk: Завершити роботу Aptitude?

en: Change the behavior of aptitude
uk: Змінити поведінку aptitude.

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
uk: Справді відкинути ваші персональні налаштування та завантажити звичні?

en: View available packages and choose actions to perform
uk: Перегляд доступних пакунків та вибір дій для виконання

en: Recommended Packages
uk: Рекомендовані пакунки

en: View packages that it is recommended that you install
uk: Показати пакунки, котрі рекомендуються для встановлення

en: Recommendations
uk: Рекомендації

en: Information about %s
uk: Інформація про %s

en: %s info
uk: %s інфо

en: Packages depending on %s
uk: Пакунки, що залежать від %s

en: Dependencies of %s
uk: Залежні від %s

en: Available versions of %s
uk: Доступні версії %s

en: %s versions
uk: %s версії

en: License
uk: Ліцензія

en: View the terms under which you may copy and distribute aptitude
uk: Показати умови, згідно з якими ви можете копіювати та розповсюджувати aptitude

note: TRANSLATORS: You can translate help.txt and set the filename here.
en: Localized file|help.txt
uk: help-uk.txt

en: Encoding of help.txt|UTF-8
uk: Кодування help.txt|UTF-8

en: Online Help
uk: Онлайн-довідка

en: View a brief introduction to aptitude
uk: Переглянути короткий огляд aptitude

en: Help
uk: Допомога

note: TRANSLATORS: You can translate README and set the filename here.
en: Localized file|README
uk: README

en: Encoding of README|ISO_8859-1
uk: Кодування README|ISO_8859-1

en: User's Manual
uk: Довідник користувача

en: Read the full user's manual of aptitude
uk: Читати повний довідник користувача aptitude

en: Manual
uk: Довідник

en: FAQ
uk: ЧаПи

en: View a list of frequently asked questions
uk: Переглянути список частих питань.

en: News
uk: Новини

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
uk: Неможливо видалити стару тимчасову теку; ви повинні видалити %s вручну.

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
uk: Не видаляю %s; ви повинні перевірити файли в ній та видалити її вручну.

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
uk: Здається, в теці %s залишились файли попередньої версії aptitude. Швидше за все ці файли є непридатними для використання і їх потрібно видалити.%n%nЧи бажаєте ви видалити цю теку та весь її вміст? Якщо ви виберете відповідь 'Ні', то це повідомлення виводитись більше не буде.

en: View the progress of the package download
uk: Відображати прогрес у завантаженні пакунків

en: Package Download
uk: Завантаження пакунків

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
uk: %BПОПЕРЕДЖЕННЯ%b: будуть встановлені ненадійні версії наступних пакунків!%n%nНенадійні пакунки можуть %Bскомпрометувати безпеку системи%b. Продовжуйте встановлення лише в тому випадку, якщо точно знаєте що саме це вам потрібно.%n%n

en: Preview of package installation
uk: Огляд пакунків, призначених для встановлення

en: View and/or adjust the actions that will be performed
uk: Переглянути та/або погодити дії, які будуть виконані

en: Some packages were broken and have been fixed:
uk: Були виправлені деякі недієздатні пакунки:

en: No solution to these dependency problems exists!
uk: Розв'язку даної проблеми з залежностями немає!

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
uk: Пошук розв'язання залежностей вийшов за встановлені часові рамки (натисніть "%s" щоб спробувати ретельніше)

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
uk: Для встановлення/видалення пакунків потрібні адміністративні привілеї, якими ви на разі не володієте. Чи бажаєте ви перевтілитись в користувача root?

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
uk: Немає пакунків, позначених для встановлення, видалення чи оновлення.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
uk: Немає пакунків, позначених для встановлення, видалення чи оновлення. Деякі пакунки можуть бути оновлені, однак ви не просили оновити їх. Натисніть "U", щоб встановити відповідні позначки для оновлення пакунків.

en: Updating package lists
uk: Оновлення списків пакунків

en: View the progress of the package list update
uk: Показувати хід оновлення списку пакунків

en: List Update
uk: Оновлення списку

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
uk: Для оновлення списків пакунків потрібні адміністративні привілеї, якими ви на разі не володієте. Чи бажаєте ви перевтілитись в користувача root?

en: Waste time trying to find mines
uk: Вбивайте час в пошуках мін

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
uk: Очищення під час процесу завантаження неможливе

en: Downloaded package files have been deleted
uk: Завантажені файли були видалені

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
uk: Файл кешу apt недоступний; неможливо виконати auto-clean.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
uk: Застарілі завантажені файли пакунків були видалені, вивільнилось %sb дискового простору.

en: No more solutions.
uk: Більше розв'язків немає.

en: Unable to find a solution to apply.
uk: Не вдалося знайти розв'язок, який можна було б застосувати.

en: Ran out of time while trying to find a solution.
uk: Спроба пошуку розв'язку вийшла за встановлені часові рамки.

en: Resolve Dependencies
uk: Розв'язати залежності

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
uk: Знайти розв'язки з незадоволеними залежностями

en: Unable to open %ls
uk: Неможливо відкрити %ls

en: Error while dumping resolver state
uk: Помилка під час скидання стану розв'язувача

en: ^Install/remove packages
uk: Встановити/видалити пакунки

en: ^Update package list
uk: Оновити список пакунків

en: Mark Up^gradable
uk: Позначити для оновлення

en: ^Forget new packages
uk: Забути про нові пакунки

en: Canc^el pending actions
uk: Скасувати всі незавершені дії

en: ^Clean package cache
uk: Очистити кеш пакунків

en: Clean ^obsolete files
uk: Очистити застарілі файли

en: ^Reload package cache
uk: Перезавантажити кеш пакунків

en: ^Play Minesweeper
uk: Грати в сапера

en: ^Become root
uk: Стати користувачем root

en: ^Quit
uk: Вихід

en: Undo
uk: Відмінити

en: ^Install
uk: Встановити

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
uk: Позначити вибраний пакунок для встановлення або оновлення

en: ^Remove
uk: Видалити

en: Flag the currently selected package for removal
uk: Позначити вибраний пакунок для видалення

en: ^Purge
uk: Очистити

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
uk: Позначити вибраний пакунок для видалення разом з його файлами налаштувань

en: ^Keep
uk: Зберегти

en: Cancel any action on the selected package
uk: Скасувати всі дії над вибраним пакунком

en: ^Hold
uk: Зафіксувати

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
uk: Скасувати всі дії над вибраним пакунком і захистити його від майбутніх оновлень

en: Mark ^Auto
uk: Позначити як авт.встановлений

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
uk: Позначити вибраний пакунок як встановлений автоматично; якщо не залишиться пакунків, котрі залежать від нього, цей пакунок буде автоматично видалений

en: Mark ^Manual
uk: Позначити як встановлений вручну

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
uk: Позначити вибрані пакунки як встановлені вручну; вони не будуть видалені доти, доки ви вручну не зробите цього

en: ^Forbid Version
uk: Заборонити версію

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
uk: Заборонити встановлення доступної версії вибраного пакунка; новіші його версії будуть встановлюватись як і звичайно

en: I^nformation
uk: Інформація

en: Display more information about the selected package
uk: Показати більше інформації про виділений пакунок

en: ^Changelog
uk: ^ChangeLog

en: Display the Debian changelog of the selected package
uk: Показати список змін для вибраного пакунка Debian

en: ^Examine Solution
uk: Розглянути розв'язок

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
uk: Розглянути поточний розв'язок проблем з залежностями.

en: Apply ^Solution
uk: Застосувати розв'язок

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
uk: Виконати дії, що містяться у вибраному на даний момент розв'язку.

en: ^Next Solution
uk: Наступний розв'язок

en: Select the next solution to the dependency problems.
uk: Вибрати наступний розв'язок проблем з залежностями.

en: ^Previous Solution
uk: Попередній розв'язок

en: Select the previous solution to the dependency problems.
uk: Вибрати попередній розв'язок проблем з залежностями.

en: ^First Solution
uk: Перший розв'язок

en: Select the first solution to the dependency problems.
uk: Вибрати перший розв'язок проблем з залежностями.

en: ^Last Solution
uk: Останній розв'язок

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
uk: Вибрати останній знайдений розв'язок проблем з залежностями.

en: Toggle ^Rejected
uk: Встановити скасування

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
uk: Встановити, що вибрана на даний момент дія скасовується.

en: Toggle ^Approved
uk: Встановити схвалення

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
uk: Встановити, що вибрана на даний момент дія схвалюється.

en: ^View Target
uk: Показати ціль

en: View the package which will be affected by the selected action
uk: Показати пакунок, на який буде впливати обрана дія

en: ^Find
uk: Пошук

en: Search forwards
uk: Пошук вперед

en: ^Find Backwards
uk: Зворотній пошук

en: Search backwards
uk: Пошук назад

en: Find ^Again
uk: Знайти знову

en: Repeat the last search
uk: Повторити останній пошук

en: Find Again ^Backwards
uk: Зворотній пошук

en: Repeat the last search in the opposite direction
uk: Повторити останній пошук у протилежному напрямку

en: ^Limit Display
uk: Обмеження виводу

en: Apply a filter to the package list
uk: Застосувати фільтр до списку пакунків

en: ^Un-Limit Display
uk: Вивід без обмежень

en: Remove the filter from the package list
uk: Зняти фільтр зі списку пакунків

en: Find ^Broken
uk: Знайти недієздатні

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
uk: Знайти наступний пакунок з незадоволеними залежностями

en: ^Preferences
uk: Вподобання

en: ^UI options
uk: Налаштування ІК

en: Change the settings which affect the user interface
uk: Змінити налаштування інтерфейсу користувача

en: ^Dependency handling
uk: Обробка залежностей

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
uk: Змінити налаштування, що мають відношення до обробки залежностей

en: ^Miscellaneous
uk: Різне

en: Change miscellaneous program settings
uk: Змінити різноманітні налаштування програми

en: ^Revert options
uk: Скинути опції

en: Reset all settings to the system defaults
uk: Скинути всі налаштування до значень за замовчанням

en: ^Next
uk: Наступне

en: View next display
uk: Вивести наступне вікно

en: ^Prev
uk: Попереднє

en: View previous display
uk: Вивести попереднє вікно

en: ^Close
uk: Закрити

en: Close this display
uk: Закрити цей перегляд

en: New Package ^View
uk: Нове представлення пакунків

en: Create a new default package view
uk: Створити нове звичне візуальне представлення пакунків

en: Audit ^Recommendations
uk: Перевірка рекомендацій

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
uk: Перегляд пакунків, які рекомендовані для встановлення, однак ще не встановлені.

en: New ^Flat Package List
uk: Новий плоский список пакунків

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
uk: Показати всі пакунки в системі одним нероздільним списком

en: New ^Debtags Browser
uk: Новий переглядач Debtags

en: Browse packages using Debtags data
uk: Перегляд пакунків з використанням даних Debtags

en: ^About
uk: Щодо

en: View information about this program
uk: Показати інформацію про дану програму

en: ^Help
uk: Допомога

en: View the on-line help
uk: Показати інтерактивну довідку

en: User's ^Manual
uk: Довідник користувача

en: View the detailed program manual
uk: Показати детальний довідник програми

en: ^FAQ
uk: ЧаПи

en: ^News
uk: Новини

en: View the important changes made in each version of
uk: Показати важливі зміни, зроблені в кожній версії

en: ^License
uk: Ліцензія

en: Actions
uk: Дії

en: Search
uk: Пошук

en: Options
uk: Параметри

en: Views
uk: Представлення

en: %s changes
uk: %s змін

en: View the list of changes made to this Debian package.
uk: Показати список змін, здійснених для цього пакунка Debian.
