aptitude 0.4.11.10 - en to it translation catalogue (848 entries)

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BOption:%b
it: %BOpzione:%b

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BValue:%b
it: %BValore:%b

en: Editing "%ls":
it: Modifica di «%ls»:

note: TRANSLATORS: These strings describing config items should be the same width.
en: %BChoice:%b
it: %BScelta:%b

en: Display some available commands at the top of the screen
it: Mostrare alcuni comandi disponibili in cima allo schermo

en: If this option is enabled, a brief summary of some of the most important aptitude commands will appear beneath the menu bar.
it: Se questa opzione è abilitata, mostra un breve riassunto di alcuni dei comandi più importanti di aptitude sotto la barra dei menu.

en: Hide the menu bar when it is not being used
it: Nascondere la barra dei menu quando è inutilizzata

en: If this option is enabled, the menu bar will only appear when it has been activated by pressing the menu key.
it: Se questa opzione è abilitata, la barra dei menu appare sono quando viene premuto il tasto che attiva il menu.

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
it: Usare un prompt a minibuffer quando è possibile

en: If this option is enabled, prompts will be displayed in a single line at the bottom of the screen.  If not, prompts will be displayed as pop-up dialog boxes.
it: Se questa opzione è abilitata, i prompt vengono mostrati su una riga sola in fondo allo schermo. In caso contrario, i prompt vengono mostrati in finestre di dialogo.

en: Show partial search results (incremental search)
it: Mostrare i risultati di ricerca parziali (ricerca incrementale)

en: If this option is enabled, aptitude will perform searches within the package list as you type them.  This is convenient, but may slow the program down, particularly on older computers.
it: Se questa opzione è abilitata, aptitude esegue una ricerca all'interno dell'elenco dei pacchetti durante la digitazione. Questo è utile, ma può rallentare il programma, specialmente su computer vecchi.

en: Closing the last view exits the program
it: Uscire dal programma quando viene chiusa l'ultima vista

en: If this option is enabled, aptitude will stop running when all views (package lists, package details, etc) have been closed.  Otherwise, aptitude will continue running until you select 'Quit' from the Actions menu.
it: Se questa opzione è abilitata, aptitude termina quando tutte le viste (elenco dei pacchetti, dettagli sui pacchetti, etc.) vengono chiuse. In caso contrario, aptitude continua l'esecuzione finché non si seleziona «Esci» dal menu «Azioni».

en: Prompt for confirmation at exit
it: Chiedere conferma all'uscita

en: If this option is enabled, aptitude will not terminate until you confirm that you really want to quit.
it: Se questa opzione è abilitata, aptitude termina solo se si conferma che si vuole uscire.

en: Pause after downloading files
it: Fare una pausa dopo aver scaricato i file

en: This option controls whether aptitude will wait for confirmation after a download before it goes ahead and installs packages.
it: Questa opzione stabilisce se aptitude deve attendere conferma dopo lo scaricamento prima di procedere a installare i pacchetti.

en: Never
it: Mai

en: Never wait for the user after downloading packages: always begin the installation immediately.
it: Non attende mai conferma dall'utente dopo aver scaricato i pacchetti: inizia sempre l'installazione immediatamente.

en: When an error occurs
it: In caso di errore

en: Wait for confirmation if an error occurred during the download.  If there were no errors, begin installing packages immediately.
it: Attende conferma se si verifica un errore durante lo scaricamento, altrimenti inizia immediatamente l'installazione dei pacchetti.

en: Always
it: Sempre

en: Always wait for the user to confirm the download before proceeding with the installation.
it: Attende sempre conferma dall'utente prima di procedere all'installazione.

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
it: Usare un indicatore nella barra di stato per tutti gli scaricamenti

en: If this option is enabled, aptitude will display the status of ongoing downloads at the bottom of the screen, rather than opening a new view.
it: Se questa opzione è abilitata, aptitude mostra lo stato degli scaricamenti in corso in fondo allo schermo anziché aprire una nuova vista.

en: Display the information area by default
it: Mostrare in modo predefinito l'area delle informazioni

en: If this option is enabled, the information area (the pane at the bottom of the screen) in the package list will be visible when the program starts; otherwise, it will be initially hidden.
it: Se questa opzione è abilitata, l'area delle informazioni (il pannello nella parte inferiore dello schermo) nell'elenco dei pacchetti è visibile all'avvio del programma. In caso contrario, non è inizialmente visibile.

en: Display tabs for the available views
it: Mostrare le linguette per le viste disponibili

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the screen listing the currently opened views.
it: Se questa opzione è abilitata, mostra nella parte superiore dello schermo le linguette che elencano le viste aperte.

en: Display tabs for the information area
it: Mostrare le linguette per l'area delle informazioni

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the information area (the pane at the bottom of the screen) listing the different displays of information that can be viewed there.
it: Se questa opzione è abilitata, mostra sopra l'area delle informazioni (il pannello nella parte inferiore dello schermo) le linguette che elencano i diversi tipi di informazioni che si possono vedere.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
it: Passare al prossimo elemento dopo aver cambiato lo stato di un pacchetto

en: If this option is enabled, then performing an action on a package (for instance, installing or removing it) will move the selection to the next package in the list.
it: Se questa opzione è abilitata, eseguire un'azione su un paccketto (ad esempio installarlo o rimuoverlo) sposta la selezione sul pacchetto successivo nell'elenco.

en: Automatically show why packages are broken
it: Mostrare automaticamente perché i pacchetti sono difettosi

en: If this option is enabled, then highlighting a package that has broken dependencies will automatically display the dependencies that are unfulfilled in the lower pane of the display.
it: Se questa opzione è abilitata, evidenziare un pacchetto difettoso mostra automaticamente, nel pannello inferiore dello schermo, le dipendenze che non sono soddisfatte.

en: The default grouping method for package views
it: Metodo di raggruppamento delle viste dei pacchetti

en: This option controls how aptitude organizes the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a grouping method.
it: Questa opzione controlla il modo in cui aptitude organizza l'elenco dei pacchetti. Per maggiori informazioni su come specificare il metodo di raggruppamento, consultare il manuale utente di aptitude.

en: The default display-limit for package views
it: Limite di visualizzazione delle viste dei pacchetti

en: By default, the limit of each package view will be set to the value specified by this option.  See the aptitude user's manual for detailed information about searches.
it: Il limite di ciascuna vista dei pacchetti viene impostato al valore specificato da questa opzione. Per maggiori informazioni sulle ricerche, consultare il manuale utente di aptitude.

en: The display format for package views
it: Formato delle viste dei pacchetti

en: This option controls how aptitude formats lines of the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
it: Questa opzione controlla il formato in cui aptitude mostra le righe dell'elenco dei pacchetti. Per maggiori informazioni su come specificare il formato, consultare il manuale utente di aptitude.

en: The display format for the status line
it: Formato della barra di stato

en: This option controls how aptitude formats the status line (the line between the package list and the lower pane).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
it: Questa opzione controlla il formato in cui aptitude mostra la riga di stato (la riga tra l'elenco dei pacchetti e il pannello inferiore). Per maggiori informazioni su come specificare il formato, consultare il manuale utente di aptitude.

en: The display format for the header line
it: Formato dell'intestazione

en: This option controls how aptitude formats the header line (the line above the package list).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
it: Questa opzione controlla il formato in cui aptitude mostra la riga di intestazione (la riga sopra l'elenco dei pacchetti). Per maggiori informazioni su come specificare il formato, consultare il manuale utente di aptitude.

en: Automatically upgrade installed packages
it: Aggiornare automaticamente i pacchetti installati

en: If this option is enabled, then on startup, aptitude will select all upgradable packages for upgrade.
it: Se questa opzione è abilitata, all'avvio aptitude seleziona per l'aggiornamento tutti i pacchetti che è possibile aggiornare.

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
it: Rimuovere i file dei vecchi pacchetti dopo aver scaricato il nuovo elenco

en: URL to use to download changelogs
it: URL da usare per scaricare i changelog

en: Display a preview of what will be done before doing it
it: Mostrare un'anteprima prima di compiere l'azione vera e propria

en: If this option is enabled, then when you ask aptitude to perform an install run, it will first display a summary of the actions it is going to perform.
it: Se questa opzione è abilitata, quando si chiede ad aptitude di eseguire un'installazione, il programma prima mostrerà prima un riassunto delle azioni che sta per compiere.

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
it: Dimenticare quali pacchetti sono «nuovi» quando si aggiorna l'elenco

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you update the package lists (e.g., by pressing 'u').
it: Se questa opzione è abilitata, aptitude cancella l'elenco dei pacchetti nuovi dopo che si aggiornano gli elenchi dei pacchetti (ad esempio premendo «u»).

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
it: Dimenticare quali pacchetti sono «nuovi» quando si installa/rimuove

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you perform an install run or install or remove packages from the command-line.
it: Se questa opzione è abilitata, aptitude cancella l'elenco dei pacchetti nuovi dopo che si esegue un'installazione o dopo che si installano o rimuovono pacchetti dalla riga di comando.

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
it: Non avvertire alla prima modifica fatta in modalità di sola lettura.

en: If this option is %Bnot%b enabled, aptitude will display a warning when you modify the state of a package if you do not have permissions to apply the change to the system.
it: Se questa opzione %Bnon%b è abilitata, aptitude mostra un avvertimento quando si modifica lo stato di un pacchetto senza avere il permesso di applicare le modifiche al sistema.

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
it: Avvertire se si cerca di eseguire un'azione privilegiata senza essere root

en: If this option is enabled, aptitude will warn you when you attempt to perform an action which you do not have permission to do: for instance, installing packages as a non-root user.  You will be given the option to log in as root and perform the action with root privileges.
it: Se questa opzione è abilitata, aptitude avverte quando si tenta di eseguire un'azione per cui non si ha il permesso (ad esempio, installare pacchetti senza essere root). Viene data l'opportunità di accedere come root ed eseguire tale azione con i privilegi di root.

en: File to log actions into
it: File da usare come log per le azioni

en: When you install or remove packages, a summary of what aptitude does will be written to this file.  If the first character of the file name is a pipe character ('%B|%b'), the remainder of the name will be interpreted as a shell command that is to receive the log on standard input.
it: Quando si installano o rimuovono pacchetti, su questo file viene scritto un riassunto di ciò che aptitude compie. Se il primo carattere del nome del file è la barra verticale («%B|%b»), il resto del nome viene interpretato come un comando di shell che riceve il log sullo standard input.

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
it: Risolvere le dipendenze quando un pacchetto viene selezionato

en: If this option is enabled, aptitude will use a simple heuristic to immediately resolve the dependencies of each package you flag for installation.  This is much faster than the built-in dependency resolver, but may produce suboptimal results or fail entirely in some scenarios.
it: Se questa opzione è abilitata, aptitude usa un semplice criterio euristico per risolvere immediatamente le dipendenze di ciascun pacchetto selezionato per l'installazione. Questo metodo è molto più veloce del risolutore di dipendenze incorporato, ma può produrre risultati non ottimali o fallire completamente in alcuni casi.

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
it: Correggere i pacchetti difettosi prima di installare o rimuovere

en: If this option is enabled, and you perform an install run while some packages are broken, aptitude will automatically apply the current suggestion of the problem resolver.  Otherwise, aptitude will prompt you for a solution to the broken dependencies.
it: Se questa opzione è abilitata e si esegue un'installazione mentre alcuni pacchetti sono difettosi, aptitude applica automaticamente il consiglio del risolutore di problemi. In caso contrario, aptitude chiede all'utente una soluzione per le dipendenze non soddisfatte.

en: Install recommended packages automatically
it: Installare automaticamente i pacchetti raccomandati

en: If this option is enabled and "automatically resolve dependencies" is also enabled, aptitude will attempt to install the recommendations of newly installed packages in addition to their outright dependencies.  Suggestions will not be automatically installed.
    If this option is enabled and "Remove unused packages automatically" is enabled, packages that are recommended by an installed package will not be automatically removed.
it: Se sia questa opzione sia «Risolvere le dipendenze quando un pacchetto viene selezionato» sono abilitate, aptitude cerca di installare, oltre alle dipendenze vere e proprie dei pacchetti da installare, anche i pacchetti raccomandati. Quelli consigliati non vengono installati automaticamente.
    Se sia questa opzione sia «Rimuovere automaticamente i pacchetti inutilizzati» sono abilitate, i pacchetti raccomandati da un pacchetto installato non vengono rimossi automaticamente.

en: Remove unused packages automatically
it: Rimuovere automaticamente i pacchetti inutilizzati

en: If this option is enabled, packages that are automatically installed and that no manually installed package depends on will be removed from the system.  Cancelling the removal will flag the package as manually installed.
    If this option is enabled and "Install recommended packages automatically" is enabled, automatically installed packages will not be removed if any installed package recommends them.
it: Se questa opzione è abilitata, i pacchetti installati automaticamente ma da cui nessun pacchetto installato manualmente dipende vengono rimossi dal sistema. Annullare la rimozione segna il pacchetto come installato manualmente.
    Se sia questa opzione sia «Installare automaticamente i pacchetti raccomandati» sono abilitate, i pacchetti installati automaticamente non vengono rimossi se un pacchetto installato li raccomanda.

en: Packages that should never be automatically removed
it: Pacchetti da non rimuovere automaticamente

en: Packages matching this search pattern will always be treated as if an installed package depends on them: they will never be targeted for removal as unused packages.
it: I pacchetti che corrispondono a questo criterio di ricerca vengono sempre trattati come se un pacchetto installato dipendesse da essi: non vengono mai rimossi automaticamente come pacchetti inutilizzati.

en: Allow dependency resolutions that break holds or forbids
it: Permette al risolutore delle dipendenze di modificare bloccati o proibiti

en: If this option is enabled, then whenever aptitude solves a dependency problem, it will consider modifying held packages, or installing forbidden package versions.  With this option disabled, these solutions will be rejected by default.
    NOTE: At present, this restriction only applies to situations in which aptitude's dependency resolver (the red bar at the bottom of the screen) is activated.  aptitude will still break holds when automatically installing the dependencies of a package that has just been selected for installation or upgrade, due to apt bug #470035.
it: Se questa opzione è abilitata, quando aptitude risolve un problema di dipendenze, considera la modifica dei pacchetti bloccati o l'installazione di versioni proibite. Con questa opzione disabilitata, tali soluzioni vengono implicitamente rifiutate.
    NOTA: Al momento, questa restrizione si applica a situazioni in cui il risolutore di dipendenze di aptitude (la barra rossa nella parte inferiore dello schermo) è attivato. A causa del bug di apt #470035, aptitude modifica comunque i pacchetti bloccati quando installa automaticamente le dipendenze di un pacchetto appena selezionato per l'installazione o l'aggiornamento.

en: UI options
it: Opzioni dell'interfaccia utente

en: Dependency handling
it: Gestione delle dipendenze

en: Miscellaneous
it: Varie

en: %ls: Examine
it: %ls: Esamina

en: %ls: Apply
it: %ls: Applica

en: %ls: Next
it: %ls: Successivo

en: %ls: Previous
it: %ls: Precedente

en: Dependency resolution disabled.
it: Risoluzione delle dipendenze disabilitata.

en: Unable to resolve dependencies.
it: Impossibile risolvere le dipendenze.

en: Fatal error in resolver
it: Errore grave nel risolutore

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
it: [%d(%d)/...] Risoluzione delle dipendenze

en: Internal error: unexpected null solution.
it: Errore interno: non è prevista una soluzione vuota.

en: %d install | %d installs
it[0]: %d da installare
it[1]: %d da installare

en: %d removal | %d removals
it[0]: %d da rimuovere
it[1]: %d da rimuovere

en: %d keep | %d keeps
it[0]: %d da mantenere
it[1]: %d da mantenere

en: %d upgrade | %d upgrades
it[0]: %d da aggiornare
it[1]: %d da aggiornare

en: %d downgrade | %d downgrades
it[0]: %d da retrocedere (downgrade)
it[1]: %d da retrocedere (downgrade)

en: "%s" is a virtual package provided by:
it: «%s» è un pacchetto virtuale fornito da:

en: You must choose one to install.
it: Bisogna sceglierne uno da installare.

en: %s is already installed at the requested version (%s)
it: %s è già installato e si trova alla versione richiesta (%s)

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
it: Il pacchetto %s non è installato e non verrà quindi rimosso

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
it: Il pacchetto %s non è installato: impossibile proibirne l'aggiornamento

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
it: Il pacchetto %s non è aggiornabile: impossibile proibirne l'aggiornamento

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
it: Nota: si sta selezionando il task «%s: %s» per l'installazione

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
it: Impossibile trovare un pacchetto il cui nome o descrizione corrispondano a «%s»

en: Bad action character '%c'
it: Il carattere «%c» non descrive un'azione ammessa

en: Changelog of %s
it: Changelog di %s

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
it: Impossibile eseguire sensible-pager. Questo è un sistema Debian funzionante?

en: Couldn't find a changelog for %s
it: Impossibile trovare il changelog di «%s»

en: E: The clean command takes no arguments
it: E: Il comando clean non accetta argomenti

en: Del %s* %spartial/*
it: Canc %s* %spartial/*

en: Del %s %s [%sB]
it: Canc %s %s [%sB]

en: E: The autoclean command takes no arguments
it: E: Il comando autoclean non accetta argomenti

en: Would free %sB of disk space
it: Verrebbero liberati %sB di spazio su disco

en: Freed %sB of disk space
it: Liberati %sB di spazio su disco

en: Deleting downloaded files
it: Cancellazione dei file scaricati

en: Invalid operation %s
it: Operazione «%s» non ammessa

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
it: Modello non previsto passato come argomento a «keep-all»

en: Unable to safely resolve dependencies, try running with --full-resolver.
it: Impossibile risolvere le dipendenze in modo sicuro. Eseguire con --full-resolver.

en: Abort.
it: Uscita.

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
it: Scaricato %sB in %s (%sB/s)

en: Media change: Please insert the disc labeled '%s' into the drive '%s' and press [Enter].
it: Cambio disco: inserire il disco chiamato «%s» nell'unità «%s» e premere [Invio].

en: [Working]
it: [In corso]

en: extract-cache-entries: at least one argument is required (the directory
    to which to write files).
it: extract-cache-entries: è richiesto almeno un argomento (la directory in
    cui scrivere i file).

en: No such package "%s"
it: Il pacchetto «%s» è inesistente

en: No packages were selected by the given search pattern; nothing to do.
it: Nessun pacchetto selezionato dal criterio di ricerca; niente da eseguire.

en: Would forget what packages are new
it: Sarebbero dimenticati quali pacchetti sono «nuovi»

en: There are no Easter Eggs in this program.
it: Non ci sono sorprese nascoste in questo programma.

en: There really are no Easter Eggs in this program.
it: No, non ci sono proprio sorprese nascoste in questo programma.

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
it: Non ti ho già detto che non ci sono sorprese nascoste in questo programma?

en: Stop it!
it: Smettila!

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
it: Va bene, va bene. Se ti mostro una sorpresa, poi te ne vai?

en: All right, you win.
it: D'accordo, hai vinto.

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
it: Che cos'è? È un elefante che viene mangiato da un boa, naturalmente.

en: Config files
it: File di configurazione

en: The following packages are BROKEN:
it: I seguenti pacchetti sono DIFETTOSI:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
it: I seguenti pacchetti sono inutilizzati e saranno RIMOSSI:

en: The following packages have been automatically kept back:
it: I seguenti pacchetti sono stati mantenuti alla versione precedente:

en: The following NEW packages will be automatically installed:
it: I seguenti pacchetti NUOVI (NEW) saranno automaticamente installati:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
it: I seguenti pacchetti saranno automaticamente RIMOSSI:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
it: I seguenti pacchetti saranno RETROCESSI (DOWNGRADED):

en: The following packages have been kept back:
it: I seguenti pacchetti sono stati bloccati:

en: The following packages will be REINSTALLED:
it: I seguenti pacchetti saranno REINSTALLATI:

en: The following NEW packages will be installed:
it: I seguenti pacchetti NUOVI (NEW) saranno installati:

en: The following packages will be REMOVED:
it: I seguenti pacchetti saranno RIMOSSI:

en: The following packages will be upgraded:
it: I seguenti pacchetti saranno aggiornati:

en: The following partially installed packages will be configured:
it: I seguenti pacchetti parzialmente installati saranno configurati:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
it: I seguenti pacchetti ESSENZIALI saranno RIMOSSI.

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
it: I seguenti pacchetti ESSENZIALI saranno DIFETTOSI dopo questa azione:

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
it: ATTENZIONE: Questa azione potrebbe provocare un malfunzionamento del sistema!
                NON proseguire a meno che non si sappia ESATTAMENTE ciò che si
                sta per fare.

en: I am aware that this is a very bad idea
it: So che si tratta di una pessima idea

en: To continue, type the phrase "%s":
it: Per continuare, inserire la frase «%s»:

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
it: ATTENZIONE: verranno installate versioni non sicure dei seguenti pacchetti.
    
    Pacchetti non sicuri potrebbero compromettere la sicurezza del sistema.
    Si dovrebbe procedere con l'installazione solo se si è sicuri di quello che
    si sta facendo.

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
it: *** ATTENZIONE ***  Installazione di pacchetti non sicuri permessa perché
                        %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations vale «true»

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      APT::Get::AllowUnauthenticated is 'true'!
it: *** ATTENZIONE ***  Installazione di pacchetti non sicuri permessa perché
                        APT::Get::AllowUnauthenticated vale «true»

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
it: Ignorare questo avvertimento e procedere comunque?

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
it: Per continuare, inserire «%s»; per annullare, inserire «%s»:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
it: I seguenti pacchetti sono RACCOMANDATI ma NON verranno installati:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
it: I seguenti pacchetti sono CONSIGLIATI ma NON verranno installati:

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
it: Nessun pacchetto verrà installato, aggiornato o rimosso.

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
it: %lu pacchetti aggiornati, %lu installati,

en: %lu reinstalled,
it: %lu reinstallati,

en: %lu downgraded,
it: %lu retrocessi (downgraded),

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
it: %lu da rimuovere e %lu non aggiornati.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
it: È necessario prelevare %sB/%sB di archivi.

en: Need to get %sB of archives.
it: È necessario prelevare %sB di archivi.

en: After unpacking %sB will be used.
it: Dopo l'estrazione, verranno occupati %sB.

en: After unpacking %sB will be freed.
it: Dopo l'estrazione, verranno liberati %sB.

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
it: Nessun pacchetto da mostrare; specificare i nomi dei pacchetti dopo «i».

en: Press Return to continue.
it: Premere Invio per continuare.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
it: Nessun pacchetto da mostrare; specificare i nomi dei pacchetti dopo «c».

en: No packages found -- enter zero or more roots of the search followed by the package to justify.
it: Nessun pacchetto da mostrare; specificare zero o più radici della ricerca seguiti dai pacchetti da giustificare.

en: continue with the installation
it: continua l'installazione

en: abort and quit
it: abbandona ed esce

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
it: mostra informazioni su uno o più pacchetti, elencati dopo «i»

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
it: mostra i changelog Debian di uno o più pacchetti, elencati dopo «c»

en: toggle the display of dependency information
it: mostra/nasconde le informazioni sulle dipendenze

en: toggle the display of changes in package sizes
it: mostra/nasconde le variazioni dello spazio occupato

en: toggle the display of version numbers
it: mostra/nasconde i numeri di versione

en: try to find a reason for installing a single package, or explain why installing one package should lead to installing another package.
it: cerca di trovare il motivo per cui si installa un singolo pacchetto oppure spiega perché installare un pacchettoporta all'installazione di un altro pacchetto.

en: run the automatic dependency resolver to fix the broken dependencies.
it: esegue il risolutore di dipendenze automatico per correggere le dipendenze non soddisfatte.

en: enter the full visual interface
it: entra nell'interfaccia visuale

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
it: Si possono anche specificare modifiche nelle azioni da compiere. Per farlo, inserire un carattere indicante un'azione seguito da uno o più nomi di pacchetti o modelli. L'azione sarà applicata a tutti i pacchetti elencati. Sono disponibili le seguenti azioni:

en: '+' to install packages
it: "'+"' per installare i pacchetti

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
it: "'+M"' per installare i pacchetti e segnarli come installati automaticamente

en: '-' to remove packages
it: "-" per rimuovere i pacchetti

en: '_' to purge packages
it: "_" per eliminare i pacchetti

en: '=' to place packages on hold
it: "=" per bloccare i pacchetti

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
it: ":" per mantenere i pacchetti nel loro stato attuale senza bloccarli

en: '&M' to mark packages as automatically installed
it: "&M" per segnare i pacchetti come installati automaticamente

en: '&m' to mark packages as manually installed
it: "&m" per segnare i pacchetti come installati manualmente

en: '&BD' to install the build-dependencies of a package.
it: "&BD" per installare le dipendenze «Build-Depends» di un pacchetto.

en: Commands:
it: Comandi:

en: aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
it: impossibile trovare una soluzione per queste dipendenze. È possibile risolverle manualmente o inserire «n» per uscire.

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
it: Continuare? [Y/n/?]

en: Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?]
it: Risolvere manualmente queste dipendenze? [N/+/-/_/:/?]

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
it: Risposta non ammessa. Immettere un comando valido o «?» per l'aiuto.

en: Enter a package management command (such as '+ package' to install a package), 'R' to attempt automatic dependency resolution or 'N' to abort.
it: Inserire un comando di gestione dei pacchetti (come «+ pacchetto» per installare un pacchetto), «R» per provare la risoluzione automatica delle dipendenze o «N» per annullare.

en: 
    Dependency information will be shown.
it: 
    Le informazioni sulle dipendenze vengono mostrate.

en: 
    Dependency information will not be shown.
it: 
    Le informazioni sulle dipendenze non vengono mostrate.

en: 
    Versions will be shown.
it: 
    Le versioni vengono mostrate.

en: 
    Versions will not be shown.
it: 
    Le versioni non vengono mostrate.

en: 
    Size changes will be shown.
it: 
    Le variazioni dello spazio occupato vengono mostrate.

en: 
    Size changes will not be shown.
it: 
    Le variazioni dello spazio occupato non vengono mostrate.

en: Unable to open %s for writing
it: Impossibile aprire %s in scrittura

en: Error writing resolver state to %s
it: Impossibile salvare lo stato del risolutore su %s

en: Resolver state successfully written!
it: Lo stato del risolutore è stato salvato correttamente

en: accept the proposed changes
it: accetta le modifiche proposte

en: give up and quit the program
it: lascia perdere ed esce dal programma

en: move to the next solution
it: passa alla soluzione successiva

en: move to the previous solution
it: passa alla soluzione precedente

en: toggle between the contents of the solution and an explanation of the solution
it: passa dal contenuto alla spiegazione della soluzione

en: examine the solution in the visual user interface
it: esamina la soluzione nell'interfaccia visuale

en: abort automatic dependency resolution; resolve dependencies by hand instead
it: annulla la risoluzione automatica delle dipendenze, passando alla risoluzione manuale

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
it: modifica lo stato dei pacchetti elencati; AZIONE può essere:

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
it: Le modifiche faranno sì che la soluzione attuale venga abbandonata e ricalcolata se necessario.

en: The version %s is available in the following archives:
it: La versione %s è disponibile nei seguenti archivi:

en: Select the version of %s that should be used:
it: Scegliere la versione di %s da usare:

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
it: Risposta non ammessa. Immettere un intero compreso tra 1 e %d.

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
it: Indicare almeno una coppia «pacchetto/versione» dopo «%c»

en: Expected a version or "%s" after "%s"
it: È richiesta una versione o «%s» dopo «%s»

en: %s has no version named "%s"
it: Non esistono versioni di %s chiamate «%s»

en: Allowing the removal of %s
it: Autorizzata la rimozione di %s

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
it: Autorizzata l'installazione di %s, versione %s (%s)

en: Rejecting the removal of %s
it: Rifiutata la rimozione di %s

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
it: Rifiutata l'installazione di %s, versione %s (%s)

en: No longer requiring the removal of %s
it: Non è più richiesta la rimozione di %s

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
it: Non è più richiesta l'installazione di %s, versione %s (%s)

en: Requiring the removal of %s
it: Richiesta la rimozione di %s

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
it: Richiesta l'installazione di %s, versione %s (%s)

en: open: %zd; closed: %zd; defer: %zd; conflict: %zd
it: aperti: %zd; chiusi: %zd; rimandati: %zd; in conflitto: %zd

en: I want to resolve dependencies, but no dependency resolver was created.
it: Le dipendenze verrebbero risolte, ma il risolutore non è statao creato.

en: Resolving dependencies...
it: Risoluzione delle dipendenze...

en: The following actions will resolve these dependencies:
it: Le seguenti azioni permetteranno di soddisfare queste dipendenze:

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
it: Accettare questa soluzione? [Y/n/q/?]

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
it: Abbandonato ogni tentativo di risolvere queste dipendenze.

en: Abandoning automatic dependency resolution and reverting to manual resolution.
it: Abbandono della risoluzione automatica delle dipendenze e ritorno alla risoluzione manuale.

en: The following commands are available:
it: Sono disponibili i seguenti comandi:

en: File to write resolver state to:
it: File su cui salvare lo stato del risolutore:

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
it: Risposta non ammessa. Immettere uno dei seguenti comandi:

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
it: Nessuna soluzione trovata nel tempo stabilito. Proseguire la ricerca? [Y/n]

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
it: Risposta non ammessa. Immettere «y» o «n».

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
it: Impossibile risolvere le dipendenze. Ricerca abbandonata.

en: *** No more solutions available ***
it: *** Nessun'altra soluzione disponibile ***

en: *** ERROR: search aborted by fatal exception.  You may continue
               searching, but some solutions will be unreachable.
it: *** ERRORE: ricerca annullata da un'eccezione grave. Si può continuare
                la ricerca, ma alcune soluzioni non saranno raggiungibili.

en: iconv of %s failed.
it: impossibile effettuare iconv di %s

en: search: You must provide at least one search term
it: search: si deve specificare almeno un'espressione di ricerca

en: not installed
it: non installato

en: unpacked
it: estratto

en: partially configured
it: parzialmente configurato

en: partially installed
it: parzialmente installato

en: not installed (configuration files remain)
it: non installato (file di configurazione presenti)

en: awaiting trigger processing by other package(s)
it: in attesa dell'elaborazione dei trigger di altri pacchetti

en: awaiting trigger processing
it: in attesa dell'elaborazione dei trigger

en: installed
it: installato

en: %s; will be purged because nothing depends on it
it: %s; verrà eliminato perché nessun pacchetto dipende da esso

en: %s; will be purged
it: %s; verrà eliminato

en: %s; will be removed because nothing depends on it
it: %s; verrà rimosso perché nessun pacchetto dipende da esso

en: %s; will be removed
it: %s; verrà rimosso

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
it: %s%s; verrà retrocesso (downgraded) [%s -> %s]

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
it: %s%s; verrà aggiornato [%s -> %s]

en: not a real package
it: non è un vero pacchetto

en:  [held]
it:  [bloccato]

en: %s%s; will be installed
it: %s%s; verrà installato.

en: %s%s; will be installed automatically
it: %s%s; verrà installato automaticamente

en: %s; version %s will be installed
it: %s; verrà installata la versione %s

en: %s; version %s will be installed automatically
it: %s; verrà installata automaticamente la versione %s

en: Package:
it: Pacchetto:

en: State
it: Stato

en: Provided by
it: Fornito da

en: Version:
it: Versione:

en: Essential:
it: Essenziale:

en: yes
it: sì

en: New
it: Nuovo

en: Forbidden version
it: Versione proibita

en: Automatically installed
it: Installato automaticamente

en: Priority:
it: Priorità:

en: N/A
it: N/D

en: Section:
it: Sezione:

en: Maintainer:
it: Responsabile:

en: Architecture:
it: Architettura:

en: Uncompressed Size:
it: Dimensione pacchetto installato:

en: Compressed Size:
it: Dimensione pacchetto compresso:

en: Filename:
it: Nome del file:

en: Archive
it: Archivio

en: Depends
it: Dipende

en: PreDepends
it: Pre-dipende

en: Recommends
it: Raccomanda

en: Suggests
it: Consiglia

en: Conflicts
it: Va in conflitto

en: Breaks
it: Rende difettoso

en: Replaces
it: Sostituisce

en: Obsoletes
it: Rende obsoleto

en: Provides
it: Fornisce

en: Description:
it: Descrizione:

en: Unable to locate package %s
it: Impossibile trovare il pacchetto %s

en: Unable to parse pattern %s
it: Impossibile analizzare il modello %s

en: but it is not installable
it: ma non è installabile

en:  or
it:  o

en: The following packages have unmet dependencies:
it: I seguenti pacchetti hanno dipendenze non soddisfatte:

en: Would download/install/remove packages.
it: Sarebbero stati scaricati/installati/rimossi pacchetti.

en: Internal Error, Ordering didn't finish
it: Errore interno: l'ordinamento non è terminato

en: Deleting obsolete downloaded files
it: Cancellazione dei vecchi file scaricati

en: E: The update command takes no arguments
it: E: Il comando update non accetta argomenti

en: No candidate version found for %s
it: Impossibile trovare una versione candidata di %s

en: No current or candidate version found for %s
it: Impossibile trovare una versione corrente o una versione candidata per %s

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
it: Impossibile trovare l'archivio «%s» per il pacchetto «%s»

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
it: Impossibile trovare la versione «%s» del pacchetto «%s»

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
it: Errore interno: valore non ammesso %i fornito a cmdline_find_ver.

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
it: Non è possibile specificare sia l'archivio che la versione di un pacchetto

en: Current status: %F.
it: Stato attuale: %F.

en: There is %d newly obsolete package. | There are %d newly obsolete packages.
it[0]: %d pacchetto è diventato obsoleto.
it[1]: %d pacchetti sono diventati obsoleti.

en: There is %d newly obsolete package:  | There are %d newly obsolete packages:
it[0]: %d pacchetto è diventato obsoleto:
it[1]: %d pacchetti sono diventati obsoleti:

en: Current
it: Attuale

en: Candidate
it: Candidato

en: Install
it: Installare

en: true
it: vero

en: false
it: falso

en: Install(%s)
it: Installare(%s)

en: Remove(%s)
it: Rimuovere(%s)

en: Install(%s provides %s)
it: Installare(%s fornisce %s)

en: Remove(%s provides %s)
it: Rimuovere(%s fornisce %s)

en:     ++ Examining %F
it:     ++ Analisi di %F

en:     ++   --> skipping, not a conflict
it:     ++   --> saltato, non è un conflitto

en:     ++   --> skipping conflict
it:     ++   --> conflitto saltato

en:     ++   --> skipping, not relevant according to params
it:     ++   --> saltato, non rilevante secondo i parametri

en:     ++   --> skipping, parent is not the selected version
it:     ++   --> saltato, genitore non della versione selezionata

en:     ++   --> skipping, the dep is satisfied by the current version
it:     ++   --> saltato, la dipendenza è soddisfatta dalla versione attuale

en: Skipping this solution, I've already seen it.
it: Saltata questa soluzione perché già vista.

en:     ++   --> skipping, version check failed
it:     ++   --> saltato, controllo sulla versione fallito

en:     ++   --> ENQUEUING
it:     ++   --> MESSO IN CODA

en:     ++   --> ENQUEUING %s Provides %s
it:     ++   --> MESSO IN CODA %s Fornisce %s

en: Starting search with parameters %ls
it: Inizio ricerca con parametri %ls

en: No package named "%s" exists.
it: Il pacchetto di nome «%s» non esiste.

en: Unable to parse some match patterns.
it: Impossibile analizzare il modello di ricerca.

en: %s: this command requires at least one argument (the package to query).
it: %s: questo comando richiede almeno un argomento (il pacchetto da esaminare).

en: Unexpected end-of-file on standard input
it: Fine del file non prevista sullo standard input

en: UNSATISFIED
it: NON SODDISFATTA

en: UNAVAILABLE
it: NON DISPONIBILE

en: Tags
it: Etichette

en: User Tags
it: Etichette utente

en:  [Working]
it:  [In corso]

en: [Downloaded]
it: [Scaricato]

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
it: Scaricato %sB in %s (%sB/s).

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
it: %n%nImpossibile scaricare alcuni file.

en: Continue
it: Continua

en: Cancel
it: Annulla

en: Total Progress:
it: Avanzamento totale:

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
it:  [ %i%% ] (%sB/s, %s alla fine)

en:  [ %i%% ] (stalled)
it:  [ %i%% ] (fermo)

en: Downloading...
it: Scaricamento...

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
it: Inserire il disco chiamato «%s» nell'unità «%s»

en: Abort
it: Uscita

en: [IGNORED]
it: [IGNORATO]

en: [ERROR]
it: [ERRORE]

note: TRANSLATORS: Set this string to the name of a configuration file in $pkgdatadir/aptitude that overrides defaults for your language.  This is particularly intended for overriding entries in the Aptitude::Sections::Descriptions tree. For instance, Sections localized for the language .ww might be store
en: Localized defaults|
it: aptitude-defaults.it

en: Could not lock the cache file; this usually means that dpkg or another apt tool is already installing packages.  Opening in read-only mode; any changes you make to the states of packages will NOT be preserved!
it: Impossibile ottenere il lock del file cache; ciò solitamente significa che dpkg o un altro strumento di apt sta già installando pacchetti. Apertura in sola lettura. Ogni modifica allo stato dei pacchetti NON sarà salvata.

en: ERROR
it: ERRORE

en: Couldn't read list of sources
it: Impossibile leggere l'elenco delle sorgenti

en: Can't open Aptitude extended state file
it: Impossibile aprire il file di stato esteso di Aptitude

en: Reading extended state information
it: Lettura delle informazioni sullo stato esteso

en: Initializing package states
it: Inizializzazione dello stato dei pacchetti

en: Cannot open Aptitude state file
it: Impossibile aprire il file di stato di Aptitude

en: Writing extended state information
it: Scrittura delle informazioni sullo stato esteso

en: Couldn't write state file
it: Impossibile scrivere il file di stato

en: failed to remove %s
it: impossibile rimuovere %s

en: failed to rename %s to %s
it: impossibile rinominare %s in %s

en: couldn't replace %s with %s
it: impossibile sostituire %s con %s

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
it: Impossibile recuperare il lock di sistema! Forse un altro apt o dpkg è in esecuzione.

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
it: Impossibile correggere le dipendenze; alcuni pacchetti non saranno installati

en: The list of sources could not be read.
it: Impossibile leggere l'elenco delle sorgenti.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
it: Impossibile analizzare o aprire l'elenco dei pacchetti o il file di stato.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
it: Aggiornare l'elenco dei pacchetti per correggere questi file mancanti.

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
it: La cache dei pacchetti non è disponibile; impossibile scaricare e installare pacchetti.

en: Couldn't read source list
it: Impossibile leggere l'elenco delle sorgenti

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
it: Errore interno: impossibile generare l'elenco dei pacchetti da scaricare

en: Failed to fetch %s: %s
it: impossibile scaricare %s: %s

en: Unable to correct for unavailable packages
it: Impossibile correggere a causa di pacchetti non disponibili

en: Couldn't read list of package sources
it: Impossibile leggere l'elenco delle sorgenti dei pacchetti

en: Couldn't clean out list directories
it: Impossibile ripulire le directory dell'elenco

en: Couldn't rebuild package cache
it: Impossibile ricostruire la cache dei pacchetti

en: Unable to stat %s.
it: Impossibile eseguire stat di «%s».

en: Unable to open %s to log actions
it: Impossibile aprire %s per registrare le azioni

en: Error generating local time (%s)
it: Errore nella generazione dell'ora locale (%s)

en: log report
it: registro

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
it: Saranno installati %li pacchetti e rimossi %li pacchetti.

en: %sB of disk space will be used
it: Verranno occupati %sB di spazio su disco

en: %sB of disk space will be freed
it: Verranno liberati %sB di spazio su disco

en: INSTALL
it: INSTALLATO

en: REMOVE
it: RIMOSSO

en: REINSTALL
it: REINSTALLATO

en: HOLD
it: BLOCCATO

en: BROKEN
it: DIFETTOSO

en: REMOVE, NOT USED
it: RIMOSSO, NON USATO

en: REMOVE, DEPENDENCIES
it: RIMOSSO, DIPENDENZA

en: INSTALL, DEPENDENCIES
it: INSTALLATO, DIPENDENZA

en: HOLD, DEPENDENCIES
it: BLOCCATO, DIPENDENZA

en: UNCONFIGURED
it: NON CONFIGURATO

en: Unknown action type: %s
it: Azione «%s» sconosciuta

en: Unterminated literal string after %s
it: Costante stringa non terminata dopo %s

en: Unknown priority %s
it: Priorità «%s» sconosciuta

en: Match pattern ends unexpectedly (expected '%c').
it: Il modello di ricerca termina in modo inatteso (è richiesto «%c»).

en: Expected '%c', got '%c'.
it: È richiesto «%c», non «%c».

en: Unknown dependency type: %s
it: Dipendenza «%s» sconosciuta

en: Unmatched '('
it: "(" solitaria

en: Provides: cannot be broken
it: La dipendenza «Provides:» non può essere difettosa

en: Unknown pattern type: %c
it: Modello «%c» sconosciuto

en: Can't search for ""
it: Impossibile cercare «»

en: Unexpected empty expression
it: Espressione vuota non prevista

en: Unexpected ')'
it: ")" non prevista

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
it: Impossibile trovare un file del pacchetto %s. Potrebbe essere necessario correggere manualmente questo pacchetto (a causa di un'architettura mancante).

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
it: I file dell'indice dei pacchetti sono danneggiati: manca il campo «Filename:» per il pacchetto %s.

en: Building tag database
it: Costruzione del database delle etichette

en: Reading task descriptions
it: Lettura delle descrizioni dei task

en:  or
it:  o

en: Unable to stat "%s"
it: Impossibile eseguire stat di «%s»

en: Unable to remove "%s"
it: Impossibile rimuovere «%s»

en: Unable to list files in "%s"
it: Impossibile elencare i file in «%s»

en: Failure closing directory "%s"
it: Impossibile chiudere la directory «%s»

en: Unable to remove directory "%s"
it: Impossibile rimuovere la directory «%s»

en: Perform all pending installs and removals
it: Procede ad installare e rimuovere i pacchetti

en: Check for new versions of packages
it: Cerca nuove versioni dei pacchetti

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
it: Richiede l'aggiornamento di tutti i pacchetti aggiornabili non bloccati

en: Forget which packages are "new"
it: Dimentica quali pacchetti sono «nuovi»

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
it: Annulla tutte le installazioni, rimozioni, blocchi e aggiornamenti in attesa.

en: Delete package files which were previously downloaded
it: Cancella i file dei pacchetti scaricati precedentemente

en: Delete package files which can no longer be downloaded
it: Cancella i file dei pacchetti che non si possono più scaricare

en: Reload the package cache
it: Ricarica la cache dei pacchetti

en: Exit the program
it: Esce dal programma

en: Undo the last package operation or group of operations
it: Annulla l'ultima operazione o gruppo di operazioni effettuate sui pacchetti

en: Packages
it: Pacchetti

en: Preview
it: Anteprima

en: Resolver
it: Risolutore

en: Upgrade
it: Aggiornare

en: Preferences
it: Preferenze

en: Description
it: Descrizione

en: Virtual
it: Virtuale

en: Installed
it: Installato

en: Reinstall
it: Reinstallare

en: Downgrade
it: Retrocedere (downgrade)

en: Remove
it: Rimuovere

en: A package-list update or install run is already taking place.
it: Un aggiornamento dell'elenco dei pacchetti o un'installazione è già in corso.

en: Downloading packages
it: Scaricamento dei pacchetti

en: Keep
it: Mantenere

en: Hold
it: Bloccare

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Building view
it: Costruzione della vista

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
it: Pacchetti con dipendenze mancanti
     I requisiti sulle dipendenze di questi pacchetti non saranno soddisfatti dopo il completamento dell'installazione.
     .
     La presenza di questo albero probabilmente indica che qualcosa non va nel proprio sistema o negli archivi Debian.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
it: Pacchetti da rimuovere perché non più utilizzati
     Questi pacchetti verranno rimossi poiché erano stati installati automaticamente a causa di qualche dipendenza, ma l'azione pianificata non prevede alcun pacchetto installato che dichiari una dipendenza «importante» su di essi.

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
it: Pacchetti automaticamente bloccati al loro stato attuale
     Questi pacchetti potrebbero venire aggiornati, ma sono stati mantenuti nel loro stato attuale per evitare di rompere le dipendenze.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
it: Pacchetti da installare automaticamente per soddisfare le dipendenze
     Questi pacchetti verranno installati perché sono richiesti da un altro pacchetto selezionato per l'installazione.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
it: Pacchetti da rimuovere a causa di dipendenze non soddisfatte
     Questi pacchetti verranno rimossi perché una o più delle loro dipendenze non è più disponibile, oppure perché in conflitto con un altro pacchetto.

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
it: Pacchetti da retrocedere (downgrade)
     Verrà installata una versione più vecchia di questi pacchetti rispetto a quella attualmente installata.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
it: Pacchetti bloccati
     Questi pacchetti potrebbero venire aggiornati, ma sono stati bloccati alla versione attualmente installata.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
it: Pacchetti da reinstallare
     Questi pacchetti verranno reinstallati.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
it: Pacchetti da installare
     Questi pacchetti sono stati selezionati manualmente per essere installati sul computer.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
it: Pacchetti da rimuovere
     Questi pacchetti sono stati selezionati manualmente per essere rimossi.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
it: Pacchetti da aggiornare
     Questi pacchetti verranno aggiornati ad una nuova versione.

en: Packages that are partially installed
     These packages are not fully installed and configured; an attempt will be made to complete their installation.
it: Pacchetti parzialmente installati
     Questi pacchetti non sono completamente installati e configurati; sarà effettuato un tentativo di completarne l'installazione.

en: Not Installed
it: Non installato

en: %s depends upon %s
it: %s dipende da %s

en: %s pre-depends upon %s
it: %s pre-dipende da %s

en: %s suggests %s
it: %s consiglia %s

en: %s recommends %s
it: %s raccomanda %s

en: %s conflicts with %s
it: %s è in conflitto con %s

en: %s breaks %s
it: %s rende difettoso %s

en: %s replaces %s
it: %s sostituisce %s

en: %s obsoletes %s
it: %s rende obsoleto %s

en: Remove the following packages:
it: Rimuovere i seguenti pacchetti:

en: Install the following packages:
it: Installare i seguenti pacchetti:

en: Upgrade the following packages:
it: Aggiornare i seguenti pacchetti:

en: Downgrade the following packages:
it: Retrocedere (downgrade) i seguenti pacchetti:

en: Unrecognized color name "%s"
it: Nome di colore «%s» non riconosciuto

en: Unrecognized attribute name "%s"
it: Nome di attributo «%s» non riconosciuto

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
it: Voce non ammessa nel gruppo di definizione degli stili: «%s»

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
it: Voce senza etichetta non ammessa nel gruppo di definizione degli stili: «%s»

en: The default color may only be used as a background.
it: Il colore predefinito può essere usato solo come sfondo.

en: Unknown style attribute %s
it: Attributo di stile «%s» sconosciuto

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
it: Voce non ammessa nel gruppo di assegnazione tasti: «%s»

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
it: Ignorata l'assegnazione di tasti non ammessa «%s» -> «%s»

en: Expected policy identifier, got '%c'
it: È richiesto l'identificativo di un criterio, non «%c»

en: Expected ',' or '(', got '%c'
it: È richiesto "," oppure "(", non «%c»

en: Unknown grouping policy "%s"
it: Criterio di raggruppamento «%s» sconosciuto

en: Terminal policy '%s' should be the last policy in the list
it: Il criterio terminale «%s» deve essere l'ultimo della lista

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', 'subdir', or 'subdirs')
it: Nome di sezione non corretto: «%s» (usare «none», «topdir», «subdir» o «subdirs»)

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
it: Impostazione di passthrough non corretta: «%s» (usare «passthrough» o «nopassthrough»)

en: Expected '(' after '%s'
it: È richiesto "(" dopo «%s»

en: Unable to parse pattern at '%s'
it: Impossibile analizzare il modello alla posizione «%s»

en: Unable to parse pattern after "%s"
it: Impossibile analizzare il modello dopo «%s»

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
it: Impossibile analizzare il layout: nessun formato di colonna specificato per un elemento statico

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
it: Impossibile analizzare il layout: errore di codifica nel descrittore delle colonne

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
it: Impossibile analizzare il layout: tipo di elemento di vista sconosciuto «%s»

en: Couldn't parse layout: no row number specified
it: Impossibile analizzare il layout: numero di righe non specificato

en: Couldn't parse layout: no width specified
it: Impossibile analizzare il layout: larghezza non specificata

en: Couldn't parse layout: no height specified
it: Impossibile analizzare il layout: altezza non specificata

en: Unknown alignment type '%s'
it: Tipo di allineamento sconosciuto: «%s»

en: Invalid zero-length sorting policy name
it: Nome del criterio di ordinamento non ammesso (lunghezza nulla)

en: Unmatched '(' in sorting policy description
it: "(" solitaria nella descrizione del criterio di ordinamento

en: Invalid sorting policy type '%s'
it: Tipo di criterio di ordinamento «%s» non ammesso

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
it: Impossibile decodificare la stringa multibyte dopo «%ls»

en: Can't decode wide-character string after "%s"
it: Impossibile decodificare la stringa di caratteri larghi dopo «%s»

en: Compiler: g++ %s
it: Compilatore: g++ %s

en: Compiled against:
it: Compilato con:

en:   apt version %d.%d.%d
it:   Versione di Apt: %d.%d.%d

en:   NCurses version: Unknown
it:   Versione di NCurses: sconosciuta

en:   NCurses version %s
it:   Versione di NCurses: %s

en:   libsigc++ version: %s
it:   Versione di libsigc++: %s

en: 
    Current library versions:
it: 
    Versioni attuali delle librerie:

en:   NCurses version: %s
it:   Versione di NCurses: %s

en:   cwidget version: %s
it:   Versione di cwidget: %s

en:   Apt version: %s
it:   Versione di Apt: %s

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
it: Uso: aptitude [-S nomefile] [-u|-i]

en:        aptitude [options] <action> ...
it:        aptitude [opzioni] <azione> ...

en: Expected a number after -q=
it: -q= richiede un argomento numerico

en: Expected a number after -q=, got %s
it: -q= richiede un argomento numerico, non «%s»

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
it: -o richiede un argomento nel formato chiave=valore, non «%s»

en: No comma following tag name "%s".
it: Manca la virgola dopo il nome dell'etichetta «%s».

en: WEIRDNESS: unknown option code received
it: STRANEZZA: ricevuto un codice di opzione sconosciuto

en: Unknown command "%s"
it: Comando sconosciuto: «%s»

en: Uncaught exception: %s
it: Eccezione non gestita: %s

en: Search for:
it: Cerca:

en: Search backwards for:
it: Cerca all'indietro:

en: Minesweeper
it: Campo minato

en: %i/%i mines  %d %s
it: %i/%i mine  %d %s

en: second
it: secondo

en: seconds
it: secondi

en: Won
it: Vinto

en: Lost
it: Perso

en: Could not open file "%s"
it: Impossibile aprire il file «%s»

en: Could not load game from %s
it: Impossibile caricare il gioco da %s

en: The board height must be a positive integer
it: L'altezza dell'area di gioco deve essere un intero positivo

en: The board width must be a positive integer
it: La larghezza dell'area di gioco deve essere un intero positivo

en: Invalid mine count; please enter a positive integer
it: Numero di mine non ammesso. Immettere un intero positivo

en: Setup custom game
it: Imposta un gioco personalizzato

en: Height of board:
it: Altezza dell'area di gioco:

en: Width of board:
it: Larghezza dell'area di gioco:

en: Number of mines:
it: Numero di mine:

en: Choose difficulty level
it: Scegliere il livello di difficoltà

en: Easy
it: Facile

en: Medium
it: Intermedio

en: Hard
it: Difficile

en: Custom
it: Personalizzato

en: You have won.
it: Hai vinto.

en: You lose!
it: Hai perso!

en: Enter the filename to load:
it: Inserire il nome del file da aprire:

en: Enter the filename to save:
it: Inserire il nome del file da salvare:

en: mine-help.txt
it: mine-help-it.txt

en: Package
it: Pacchetto

en: InstSz
it: DimInst

en: DebSz
it: DimDeb

en: Action
it: Azione

en: InstVer
it: VersInst

en: CandVer
it: VersCand

en: LongState
it: StatoEsteso

en: LongAction
it: AzEstesa

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Priority
it: Priorità

en: Section
it: Sezione

en: ProgName
it: NomeProg

en: ProgVer
it: VersProg

en: #Broken
it: #Difett

en: DiskUsage
it: UsoDisco

en: DownloadSize
it: DimScaricamento

en: <N/A>
it: <N/D>

en: <none>
it: <nessuna>

en: virtual
it: virtuali

en: purged
it: eliminati

en: half-config
it: semi-configurati

en: half-install
it: semi-installati

en: config-files
it: file-configurazione

en: hold
it: blocca

en: forbidden upgrade
it: aggiornamento proibito

en: purge
it: elimina

en: delete
it: rimuove

en: broken
it: difettoso

en: install
it: installa

en: reinstall
it: reinstalla

en: upgrade
it: aggiorna

en: none
it: nessuna

en: #Broken: %ld
it: #Errati: %ld

note: TRANSLATORS: Hostname
en: HN too long
it: HN troppo lungo

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
it: Impossibile convertire il formato della vista dei pacchetti dopo «%ls»

en: Internal error: Default column string is unparsable
it: Errore interno: impossibile leggere la stringa delle colonne predefinite

en: Tasks
it: Task

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
it: Pacchetti aggiornabili
     È disponibile una nuova versione di questi pacchetti.

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
it: Pacchetti nuovi
     Questi pacchetti sono stati aggiunti a Debian dopo l'ultima cancellazione dell'elenco dei pacchetti «nuovi»; scegliere «Dimentica i nuovi pacchetti» dal menu Azioni per svuotare questo elenco.

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
it: Pacchetti installati
     Questi pacchetti sono attualmente installati sul computer.

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
it: Pacchetti non installati
     Questi pacchetti non sono installati sul computer.

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
it: Pacchetti obsoleti e creati localmente
     Questi pacchetti sono attualmente installati sul computer, ma non fanno parte di nessuna sorgente apt. Potrebbero essere stati rimossi dall'archivio perché obsoleti, oppure è stata compilata una versione per se stessi.

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
it: Pacchetti virtuali
     Questi pacchetti non esistono; sono i nomi usati da altri pacchetti per richiedere o fornire delle funzionalità.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
it: Pacchetti raccomandati da altri pacchetti
     Questi pacchetti non sono strettamente necessari, ma forniscono piena funzionalità ad alcuni dei programmi che si sta per installare o aggiornare.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
it: Pacchetti consigliati da altri pacchetti
     Questi pacchetti non sono strettamente necessari per il buon funzionamento del sistema, ma forniscono delle funzionalità aggiuntive ad alcuni dei programmi che si sta per installare.

en: unknown
it: sconosciuta

en: Priority %s
it: Priorità %s

en: End-user
it: Utente finale

en: Servers
it: Server

en: Development
it: Sviluppo

en: Localization
it: Localizzazione

en: Hardware Support
it: Supporto hardware

en: Unrecognized tasks
it: Task non riconosciuti

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
it: 
     I task sono gruppi di pacchetti che permettono una rapida selezione di un insieme predefinito di pacchetti per realizzare un certo compito.

en: Bad number in format string: %ls
it: Numero non valido nella stringa di formato «%ls»

en: Match indices must be 1 or greater, not "%s"
it: L'indice di corrispondenza deve essere maggiore o uguale a 1, non «%s»

en: Match index %ls is too large; available groups are (%s)
it: L'indice di corrispondenza %ls è troppo grande; i gruppi disponibili sono (%s)

en: TAGLESS PACKAGES
it: PACCHETTI SENZA ETICHETTE

en: 
     These packages have not yet been classified in debtags, or the debtags database is not present (installing debtags may correct this problem).
it: 
    Questi pacchetti non sono ancora stati classificati in debtags, oppure il database di debtags non è presente (l'installazione di debtag può correggere questo problema).

en: Source Package:
it: Pacchetto sorgente:

en: Package names provided by %s
it: Nomi di pacchetti forniti da %s

en: Packages which depend on %s
it: Pacchetti che dipendono da %s

en: Versions of %s
it: Versioni di %s

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
it: %s è un pacchetto essenziale.%n%nSe si è certi di volerlo rimuovere, inserire%n«%s».

en: This group contains %d package. | This group contains %d packages.
it[0]: Questo gruppo contiene %d pacchetto.
it[1]: Questo gruppo contiene %d pacchetti.

en: All Packages
it: Tutti i pacchetti

en: No packages matched the pattern "%ls".
it: Nessun pacchetto corrisponde al modello «%ls».

en: Enter the new package tree limit:
it: Inserire il nuovo limite dell'albero dei pacchetti:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
it: Nuovo meccanismo di raggruppamento dei pacchetti per questa vista:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
it: Nuovo meccanismo di ordinamento dei pacchetti per questa vista:

en: Couldn't cw::util::transcode column definition
it: Impossibile cw::util::transcode sulla definizione delle colonne

en: Couldn't parse column definition
it: Impossibile analizzare la definizione delle colonne

en: If you select a package, an explanation of why it should be installed or removed will appear in this space.
it: Selezionando un pacchetto, una spiegazione del perché sarà installato o rimosso appare in questo spazio.

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
it: make_package_view: errore negli argomenti (due widget principali)

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
it: make_package_view: errore negli argomenti (elenco delle colonne non ammesso per un elemento statico)

en: Related Dependencies
it: Dipendenze simili

en: Why Installed
it: Perché installato

en: make_package_view: bad argument!
it: make_package_view: argomento non ammesso

en: make_package_view: no main widget found
it: make_package_view: manca il widget principale

en: depends on
it: dipende da

en: pre-depends on
it: pre-dipende da

en: suggests
it: consiglia

en: recommends
it: raccomanda

en: conflicts with
it: è in conflitto con

en: breaks
it: rende difettoso

en: replaces
it: sostituisce

en: obsoletes
it: rende obsoleto

en:  (provided by %F)
it:  (fornito da %F)

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
it: Selezionando un pacchetto, una spiegazione del suo stato attuale appare in questo spazio.

en: upgraded
it: aggiornato

en: downgraded
it: retrocesso (downgraded)

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
it: I seguenti pacchetti dipendono dalla versione attualmente installata di %B%s%b (%B%s%b), oppure sono in conflitto con la versione alla quale verrà %s (%B%s%b); saranno quindi difettosi se verrà %s.

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
it: I seguenti pacchetti sono in conflitto con la versione %B%s%b di %B%s%b e, se verrà %s, saranno difettosi.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
it: I seguenti pacchetti dipendono dalla versione %B%s%b di %B%s%b e, se verrà %s, saranno difettosi.

en: The package cache is not available.
it: La cache dei pacchetti non è disponibile.

en: No packages are broken.
it: Nessun pacchetto difettoso.

en: No resolution found.
it: Nessuna soluzione trovata.

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Apply
it: Applica

en: Close
it: Chiudi

en: %s conflicts with %s [provided by %s %s]
it: %s è in conflitto con %s [fornito da %s %s]

en: Removing %s
it: Rimozione di %s

en: Installing %s %s (%s)
it: Installazione di %s %s (%s)

en: %BRemove%b the following packages:%n
it: %BRimuovere%b i seguenti pacchetti:%n

en: %BInstall%b the following packages:%n
it: %BInstallare%b i seguenti pacchetti:%n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
it: %BMantenere%b i seguenti pacchetti alla versione attuale:%n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
it: %BAggiornare%b i seguenti pacchetti:%n

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
it: %BRetrocedere%b (downgrade) i seguenti pacchetti:%n

en: Remove %F [%s (%s)]
it: Rimuovere %F [%s (%s)]

en: Install %F [%s (%s)]
it: Installare %F [%s (%s)]

en: Cancel the installation of %F
it: Annullare l'installazione di %F

en: Cancel the removal of %F
it: Annullare la rimozione di %F

en: Keep %F at version %s (%s)
it: Mantenere %F alla versione %s (%s)

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
it: Aggiornare %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
it: Retrocedere (downgrade) %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: -> Leave the dependency "%s recommends %s" unresolved.
it: -> Lasciare la dipendenza «%s raccomanda %s» non soddisfatta.

en: The following actions will resolve this dependency:
it: Le seguenti azioni permetteranno di soddisfare questa dipendenza:

en: Keep the following packages at their current version:
it: Mantenere i seguenti pacchetti alla versione attuale:

en: Leave the following recommendations unresolved:
it: Lasciare le seguenti dipendenze non soddisfatte:

en: No broken packages.
it: Nessun pacchetto difettoso.

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
it: aperti: %d; chiusi: %d; rimandati: %d; in conflitto: %d

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
it: %F: Questa versione di %s proviene da una %Bfonte non sicura%b. Installare questo pacchetto potrebbe consentire a un individuo malintenzionato di causare danno o assumere il controllo del sistema.

note: TRANSLATORS: This string is a confirmation message, which users (especially CJK users) should be able to input without input methods.  Please include nothing but ASCII characters.
en: Yes, I am aware this is a very bad idea
it: So che si tratta di una pessima idea

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
it: Ehm, non c'è alcun errore, questo non sarebbe dovuto succedere...

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
it: ATTENZIONE: la cache dei pacchetti è aperta in sola lettura. Sarà possibile procedere con questa modifica (e con tutte le seguenti) solo fermando ogni altro programma basato su apt e scegliendo «Diventa root» dal menu Azioni.

en: Never display this message again.
it: Non mostrare più questo messaggio.

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
it: Non è permesso modificare lo stato dei pacchetti mentre è in corso uno scaricamento.

en: You already are root!
it: Si è già root.

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:
it: Get-Root-Command non valido: deve iniziare con su: o sudo:

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:, not %s:
it: Get-Root-Command non valido: deve iniziare con su: o sudo:, non %s:

en: Loading cache
it: Caricamento della cache

en: Really quit Aptitude?
it: Uscire da Aptitude?

en: Change the behavior of aptitude
it: Modifica il comportamento di aptitude

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
it: Abbandonare le impostazioni personali e tornare a quelle predefinite?

en: View available packages and choose actions to perform
it: Mostra i pacchetti disponibili e sceglie le azioni da eseguire

en: Recommended Packages
it: Pacchetti raccomandati

en: View packages that it is recommended that you install
it: Mostra i pacchetti che si raccomanda di installare

en: Recommendations
it: Raccomandati

en: Information about %s
it: Informazioni su %s

en: %s info
it: %s: informazioni

en: Packages depending on %s
it: Pacchetti che dipendono da %s

en: Dependencies of %s
it: Dipendenze di %s

en: %s reverse deps
it: %s: dip. inverse

en: %s deps
it: %s: dipendenze

en: Available versions of %s
it: Versioni disponibili di %s

en: %s versions
it: %s: versioni

en: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude comes with %BABSOLUTELY NO WARRANTY%b; for details see 'license' in the Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; see 'license' for details.
it: Aptitude %s%n%nCopyright © 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude è fornito %BSENZA ALCUNA GARANZIA%b; per maggiori dettagli vedere la voce «licenza» nel menu Aiuto. Questo è Software Libero ed è possibile la ridistribuzione sotto determinate condizioni; fare riferimento a «licenza» per maggiori dettagli.

en: License
it: Licenza

en: View the terms under which you may copy and distribute aptitude
it: Mostra le condizioni in base alle quali sono permesse la copia e la distribuzione di aptitude

note: TRANSLATORS: You can translate help.txt and set the filename here.
en: Localized file|help.txt
it: help-it.txt

en: Encoding of help.txt|UTF-8
it: Encoding di help-it.txt|UTF-8

en: Online Help
it: Aiuto in linea

en: View a brief introduction to aptitude
it: Mostra una breve introduzione ad aptitude

en: Help
it: Aiuto

note: TRANSLATORS: You can translate README and set the filename here.
en: Localized file|README
it: README.it

en: Encoding of README|ISO_8859-1
it: Encoding di README.it|UTF-8

en: User's Manual
it: Manuale utente

en: Read the full user's manual of aptitude
it: Mostra il manuale utente completo di aptitude

en: Manual
it: Manuale

en: View a list of frequently asked questions
it: Visualizza un elenco delle domande più frequenti

en: News
it: Novità

en: View the important changes made in each version of %s
it: Mostra le modifiche più importanti effettuate in ogni versione di %s

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
it: Impossibile rimuovere la vecchia directory temporanea; rimuovere %s manualmente.

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
it: %s non verrà rimossa; esaminare i file che contiene e rimuoverli manualmente.

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
it: Sembra che una versione precedente di aptitude abbia lasciato dei file in %s. Probabilmente si tratta di file inutili che possono essere cancellati senza rischi.%n%nRimuovere questa directory e tutto il suo contenuto? Scegliendo «No», questo messaggio non verrà mostrato di nuovo.

en: View the progress of the package download
it: Mostra l'avanzamento dello scaricamento dei pacchetti

en: Package Download
it: Scaricamento dei pacchetti

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
it: %BATTENZIONE%b: verranno installate versioni non sicure dei seguenti pacchetti.%n%nPacchetti non sicuri potrebbero %Bcompromettere la sicurezza del sistema%b. Si dovrebbe procedere con l'installazione solo se si è sicuri di quello che si sta facendo.%n%n

en: Really Continue
it: Continua comunque

en: Abort Installation
it: Annulla l'installazione

en: Preview of package installation
it: Anteprima dell'installazione dei pacchetti

en: View and/or adjust the actions that will be performed
it: Mostra e modifica le azioni da compiere

en: Some packages were broken and have been fixed:
it: Alcuni pacchetti erano difettosi e sono stati corretti:

en: No solution to these dependency problems exists!
it: Non esistono soluzioni per questo problema di dipendenze.

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
it: Impossibile risolvere le dipendenze nel tempo stabilito. Premere «%s» per proseguire la ricerca

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
it: Per installare e rimuovere pacchetti servono i privilegi di amministratore, dei quali al momento si è privi. Passare all'account di root?

en: Become root
it: Diventa root

en: Don't become root
it: Non diventare root

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
it: Non ci sono pacchetti da installare, rimuovere o aggiornare.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
it: Nessun pacchetto verrà installato, rimosso o aggiornato. Alcuni pacchetti potrebbero venire aggiornati ma si è scelto di non farlo. Premere «U» per preparare un aggiornamento.

en: Updating package lists
it: Aggiornamento dell'elenco dei pacchetti

en: View the progress of the package list update
it: Mostra l'avanzamento dell'aggiornamento dell'elenco dei pacchetti

en: List Update
it: Aggiornamento elenco

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
it: Per aggiornare l'elenco dei pacchetti servono i privilegi di amministratore, dei quali attualmente si è privi. Passare all'account di root?

en: Waste time trying to find mines
it: Perdi tempo cercando di scovare le mine

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
it: Pulire mentre è in corso uno scaricamento non è permesso

en: Downloaded package files have been deleted
it: I file dei pacchetti scaricati sono stati cancellati

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
it: Il file cache di apt non è disponibile; impossibile autopulire.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
it: I file dei vecchi pacchetti scaricati sono stati cancellati, liberando %sB di spazio su disco.

en: No more solutions.
it: Nessun'altra soluzione.

en: Unable to find a solution to apply.
it: Impossibile trovare una soluzione applicabile.

en: Ran out of time while trying to find a solution.
it: Impossibile trovare una soluzione nel tempo stabilito.

en: Resolve Dependencies
it: Risoluzione delle dipendenze

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
it: Cerca delle soluzioni per le dipendenze non soddisfatte

en: Unable to open %ls
it: Impossibile aprire %ls

en: Error while dumping resolver state
it: Impossibile salvare lo stato del risolutore

en: ^Install/remove packages
it: ^Installa/rimuovi pacchetti

en: ^Update package list
it: ^Aggiorna l'elenco dei pacchetti

en: Mark Up^gradable
it: Aggiorna ^tutti i pacchetti

en: ^Forget new packages
it: ^Dimentica i nuovi pacchetti

en: Canc^el pending actions
it: Annu^lla azioni in attesa

en: ^Clean package cache
it: ^Pulisci la cache dei pacchetti

en: Clean ^obsolete files
it: ^Cancella i file vecchi

en: ^Reload package cache
it: Ricarica ^la cache dei pacchetti

en: ^Play Minesweeper
it: ^Gioca a campo minato

en: ^Become root
it: Diventa ^root

en: ^Quit
it: ^Esci

en: Undo
it: Annulla

en: ^Install
it: ^Installa

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
it: Richiede l'installazione e l'aggiornamento del pacchetto selezionato

en: ^Remove
it: ^Rimuovi

en: Flag the currently selected package for removal
it: Richiede la rimozione del pacchetto selezionato

en: ^Purge
it: ^Elimina

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
it: Richiede la rimozione del pacchetto e dei suoi file di configurazione

en: ^Keep
it: Man^tieni

en: Cancel any action on the selected package
it: Annulla ogni azione sul pacchetto selezionato

en: ^Hold
it: ^Blocca

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
it: Annulla ogni azione sul pacchetto selezionato, impedendo aggiornamenti futuri

en: Mark ^Auto
it: Installato ^automaticamente

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
it: Segna il pacchetto selezionato come installato automaticamente; verrà rimosso automaticamente se nessun altro pacchetto dipende da esso

en: Mark ^Manual
it: Installato ^manualmente

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
it: Segna il pacchetto selezionato come installato manualmente; non sarà rimosso a meno che non venga richiesto esplicitamente

en: ^Forbid Version
it: ^Proibisci versione

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
it: Impedisce che venga installata la versione candidata del pacchetto selezionato; le versioni successive saranno installate normalmente

en: I^nformation
it: I^nformazioni

en: Display more information about the selected package
it: Mostra informazioni dettagliate sul pacchetto selezionato

en: C^ycle Package Information
it: M^odalità delle informazioni

en: Cycle through the modes of the package information area: it can show the package's long description, a summary of its dependency status, or an analysis of why the package is required.
it: Passa tra le diverse modalità dell'area delle informazioni: la descrizione estesa del pacchetto, un riassunto dello stato delle dipendenze, un'analisi del motivo per cui il pacchetto è richiesto.

en: Display the Debian changelog of the selected package
it: Mostra il changelog Debian del pacchetto selezionato

en: ^Examine Solution
it: ^Esamina soluzione

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
it: Esamina la soluzione proposta per le dipendenze non soddisfatte.

en: Apply ^Solution
it: Applica ^soluzione

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
it: Esegue le azioni contenute nella soluzione proposta.

en: ^Next Solution
it: Soluzione s^uccessiva

en: Select the next solution to the dependency problems.
it: Seleziona la soluzione successiva per le dipendenze non soddisfatte.

en: ^Previous Solution
it: Soluzione ^precedente

en: Select the previous solution to the dependency problems.
it: Seleziona la soluzione precedente per le dipendenze non soddisfatte.

en: ^First Solution
it: Pr^ima soluzione

en: Select the first solution to the dependency problems.
it: Seleziona la prima soluzione per le dipendenze non soddisfatte.

en: ^Last Solution
it: U^ltima soluzione

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
it: Seleziona l'ultima soluzione tra quelle finora generate.

en: Toggle ^Rejected
it: ^Rifiuta/autorizza

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
it: Modifica lo stato di rifiuto dell'azione selezionata.

en: Toggle ^Approved
it: ^Approva/non richiedere

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
it: Modifica lo stato di approvazione dell'azione selezionata.

en: ^View Target
it: ^Mostra pacchetto

en: View the package which will be affected by the selected action
it: Mostra il pacchetto su cui avrà effetto la soluzione scelta

en: Reject Breaking ^Holds
it: Rifiuta modifica ^bloccati

en: Reject all actions that would change the state of held packages or install forbidden versions
it: Rifiuta tutte le azioni che modificano lo stato dei pacchetti bloccati o che installano versioni proibite

en: ^Find
it: ^Trova

en: Search forwards
it: Cerca in avanti

en: ^Find Backwards
it: ^Trova all'indietro

en: Search backwards
it: Cerca all'indietro

en: Find ^Again
it: Trova ^successivo

en: Repeat the last search
it: Ripete l'ultima ricerca

en: Find Again ^Backwards
it: Trova successivo all'^indietro

en: Repeat the last search in the opposite direction
it: Ripete l'ultima ricerca nella direzione opposta

en: ^Limit Display
it: ^Applica filtro

en: Apply a filter to the package list
it: Applica un filtro all'elenco dei pacchetti

en: ^Un-Limit Display
it: ^Rimuovi filtro

en: Remove the filter from the package list
it: Rimuove il filtro dall'elenco dei pacchetti

en: Find ^Broken
it: Trova ^difettosi

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
it: Trova il prossimo pacchetto con dipendenze non soddisfatte

en: ^Preferences
it: Preferen^ze

en: ^UI options
it: Opzioni dell'interfaccia ^utente

en: Change the settings which affect the user interface
it: Cambia le impostazioni che riguardano l'interfaccia utente

en: ^Dependency handling
it: Gestione delle ^dipendenze

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
it: Cambia le impostazioni riguardo alla gestione delle dipendenze tra i pacchetti

en: ^Miscellaneous
it: ^Varie

en: Change miscellaneous program settings
it: Cambia altre impostazioni del programma

en: ^Revert options
it: ^Reimposta le opzioni

en: Reset all settings to the system defaults
it: Riporta tutte le impostazioni ai valori predefiniti

en: ^Next
it: S^uccessivo

en: View next display
it: Mostra la vista successiva

en: ^Prev
it: Pr^ecedente

en: View previous display
it: Mostra la vista precedente

en: ^Close
it: ^Chiudi

en: Close this display
it: Chiude questa vista

en: New Package ^View
it: Nuova ^vista dei pacchetti

en: Create a new default package view
it: Crea una nuova vista predefinita dei pacchetti

en: Audit ^Recommendations
it: Controlla ^Raccomandati

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
it: Mostra i pacchetti che si raccomanda di installare, ma che non sono attualmente installati.

en: New ^Flat Package List
it: Nuovo e^lenco unico dei pacchetti

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
it: Mostra tutti i pacchetti del sistema in un unico elenco senza categorie

en: New ^Debtags Browser
it: Consultazione per «^Debtags»

en: Browse packages using Debtags data
it: Sfoglia i pacchetti in base alle informazioni di «Debtags»

en: ^About
it: ^Informazioni

en: View information about this program
it: Mostra le informazioni su questo programma

en: ^Help
it: ^Aiuto

en: View the on-line help
it: Mostra una breve guida in linea

en: User's ^Manual
it: ^Manuale utente

en: View the detailed program manual
it: Mostra il manuale dettagliato del programma

en: ^News
it: ^Nuovo

en: View the important changes made in each version of
it: Mostra le modifiche più importanti effettuate in ogni versione di

en: ^License
it: ^Licenza

en: Actions
it: Azioni

en: Search
it: Cerca

en: Options
it: Opzioni

en: Views
it: Viste

en: yes_key
it: s

en: no_key
it: n

en: %s changes
it: %s: modifiche

en: View the list of changes made to this Debian package.
it: Mostra i cambiamenti effettuati in questo pacchetto Debian.
