arandr 0.1.4 - en to cs translation catalogue (35 entries)

en: _Layout
cs: _Rozložení

en: _View
cs: _Pohledy

en: _Outputs
cs: _Výstupy

en: Dummy
cs: Fiktivní

en: _System
cs: _Systém

en: _Keybindings (Metacity)
cs: _Klávesové zkratky (Metacity)

en: _Help
cs: _Nápověda

en: Script Properties
cs: Vlastnosti skriptu

en: Script
cs: Skript

en: XRandR failed:
    %s
cs: XRandR selhal:
    %s

en: Open Layout
cs: Otevřít rozložení

en: Save Layout
cs: Uložit rozložení

en: ARandR Screen Layout Editor
cs: Editor rozložení obrazovek ARanR

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
cs: Další GUI pro XRandR

en: Accelerator
cs: Zkratka

en: Action
cs: Akce

en: disabled
cs: vypnuto

en: New accelerator...
cs: Nová zkratka...

en: no action
cs: žádná akce

en: incompatible configuration
cs: nekompatibilní nastavení

en: other application
cs: další aplikace

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
cs: Ve složce %(folder)r nebyly nalezeny žádné soubory. Prosím nejdříve uložte rozložení.

en: gconf not available.
cs: gconf není dostupný.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
cs: Pro nastavení Metacity musíte mít nainstalovaný gconf modul pro Python.

en: Keybindings (via Metacity)
cs: Klávesové zkratky (přes Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
cs: Klikněte na tlačítko v levém sloupci a stiskněte libovolnou kombinaci kláves, kterou chcete aktivovat dané rozložení obrazovek. (Přiřazenou zkratky odstraníte klávesou backspace, escape ukončí úpravy.) Potom zvolte jedno nebo více rozložení v pravém sloupci.
    
    Toto bude fungovat jen pokud používáte Metacity nebo jiný program, který čte jeho nastavení.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
cs: Vaše nastavení neobsahuje aktivní monitor. Přejete si přesto nastavení použít?

en: Active
cs: Aktivní

en: Primary
cs: Hlavní

en: Setting this resolution is not possible here: %s
cs: Nelze zde nastavit toto rozlišení: %s

en: This orientation is not possible here: %s
cs: Tato orientace zde není možná: %s

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Orientation
cs: Orientace

en: A part of an output is outside the virtual screen.
cs: Část výstupu je mimo virtuální obrazovku.

en: An output is outside the virtual screen.
cs: Výstup je mimo virtuální obrazovku.
