arandr 0.1.2 - en to es translation catalogue (34 entries)

en: _Layout
es: _Diseño

en: _View
es: _Ver

en: _Outputs
es: _Salidas

en: Dummy
es: Simulación

en: _System
es: S_istema

en: _Keybindings (Metacity)
es: _Combinaciones de teclas (Metacity)

en: _Help
es: _Ayuda

en: Script Properties
es: Propiedades del script

en: XRandR failed:
    %s
es: XRandR ha fallado:
    %s

en: Open Layout
es: Abrir diseño

en: Save Layout
es: Guardar diseño

en: ARandR Screen Layout Editor
es: Editor de diseños de ARandR

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
es: Another XRandR GUI (otra IGU de XRandR)

en: Accelerator
es: Tecla rápida

en: Action
es: Acción

en: disabled
es: desactivado

en: New accelerator...
es: Nueva tecla rápida...

en: no action
es: sin acción

en: incompatible configuration
es: configuración incompatible

en: other application
es: otra aplicación

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
es: No hay archivos en %(folder)r. Guarde un diseño primero.

en: gconf not available.
es: gconf no está disponible.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
es: Con el fin de configurar Metacity, necesita tener instalado el módulo gconf de python.

en: Keybindings (via Metacity)
es: Combinaciones de teclas (a través de Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
es: Pulse en un botón en la columna izquierda y presione una combinación de teclas que desee ligar a una pantalla de diseño concreta. (Use Retroceso para borrar aceleradores y Escape para abortar la edición.) Luego seleccione uno o más diseños en la columna derecha.
    
    Esto sólo funciona si usted usa Metacity u otro programa para leer su configuración.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
es: Su configuración no incluye un monitor activo. Desea aplicar la configuración?

en: Active
es: Activo

en: Primary
es: Principal

en: Setting this resolution is not possible here: %s
es: No es posible establecer aquí esta resolución: %s

en: This orientation is not possible here: %s
es: Esta orientación no es posible aquí: %s

en: Resolution
es: Resolución

en: Orientation
es: Orientación

en: A part of an output is outside the virtual screen.
es: Una parte de una salida está fuera de la pantalla virtual.

en: An output is outside the virtual screen.
es: Una salida está fuera de la pantalla virtual.
