ARandR - en to fr translation catalogue (31 entries)

en: _Layout
fr: _Disposition

en: _View
fr: _Vue

en: _Outputs
fr: É_crans

en: Dummy
fr: Écran

en: _System
fr: _Système

en: _Keybindings (Metacity)
fr: _Raccourci (Metacity)

en: _Help
fr: _Aide

en: Script Properties
fr: Propriétés du script

en: XRandR failed:
    %s
fr: Échec de XRandR :
    %s

en: Open Layout
fr: Ouvrir une disposition

en: Save Layout
fr: Enregistrer une disposition

en: ARandR Screen Layout Editor
fr: ARandR, configuration de la disposition des écrans

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
fr: Another XRandR GUI (Un autre interface graphique pour XRandR)

en: Accelerator
fr: Raccourci

en: disabled
fr: désactivé

en: New accelerator...
fr: Nouveau raccourci…

en: no action
fr: pas d'action

en: incompatible configuration
fr: configuration incompatible

en: other application
fr: autre application

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
fr: Aucun fichier dans %(folder)r. Enregistrez d'abord une disposition.

en: gconf not available.
fr: gconf n'est pas disponible.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
fr: Pour configurer metacity, le module python gconf doit être installé.

en: Keybindings (via Metacity)
fr: Raccourcis (via Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
fr: Cliquez sur un bouton de la colonne de gauche puis saisissez le raccourci voulu pour une disposition des écrans (utilisez la touche RetArr pour supprimer un raccourci ou Echap. pour annuler).
    
    Cela ne fonctionnera que si vous utilisez metacity ou un autre programme utilisant sa configuration.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
fr: Votre configuration n'inclut aucun écran actif, Voulez vous quand même appliquer la configuration ?

en: Primary
fr: Principal

en: Setting this resolution is not possible here: %s
fr: Cette résolution n'est pas possible ici : %s

en: This orientation is not possible here: %s
fr: Cette orientation n'est pas possible ici : %s

en: Resolution
fr: Résolution

en: A part of an output is outside the virtual screen.
fr: Une partie d'un écran se trouve en dehors de la zone virtuelle.

en: An output is outside the virtual screen.
fr: Un écran se trouve en dehors de la zone virtuelle.
