arandr - en to hu translation catalogue (33 entries)

en: _Layout
hu: _Elrendezés

en: _View
hu: _Nézet

en: _Outputs
hu: _Kimenetek

en: _System
hu: _Rendszer

en: _Keybindings (Metacity)
hu: _Gyorsbillentyűk (Metacity)

en: _Help
hu: _Súgó

en: Script Properties
hu: Parancsfájl beállítások

en: Script
hu: Parancsfájl

en: XRandR failed:
    %s
hu: XRandR hiba:
    %s

en: Open Layout
hu: Elrendezés megnyitása

en: Save Layout
hu: Elrendezés mentése

en: ARandR Screen Layout Editor
hu: ARandR Kijelző elrendezésszerkesztő

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
hu: Egy mAsik XRandR GUI

en: Accelerator
hu: Gyorsbillentyű

en: Action
hu: Művelet

en: disabled
hu: kikapcsolva

en: New accelerator...
hu: Új gyorsbillentyű…

en: no action
hu: nincs művelet

en: incompatible configuration
hu: Inkompatibilis konfiguráció

en: other application
hu: másik alkalmazás

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
hu: Itt nincs fájl: %(folder)r. Először mentsd el az elrendezést.

en: gconf not available.
hu: gconf nem elérhető.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
hu: A metacity konfigurálásához, telepítened kell a python gconf modulját.

en: Keybindings (via Metacity)
hu: Gyorsbillentyűk (Metacity-vel)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
hu: Kattints a baloldali oszlopban lévő gombra, aztán nyomd meg azt a billentyűkombinációt, amihez hozzá szeretnéd rendelni a képernyőelrendezést (A Backspace törli a gyorsbillentyűt, az Escape kilép s szerkesztésből ). Ezután válassz ki egy vagy több elrendezést a jobboldali oszlopból.
    
    Ez a beállítás csak akkor működik, ha metacity-t használsz vagy egy másik alaklmazás használja a beállításait.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
hu: Ebben a konfigurációban nincs bekapcsolt kijelző. Biztos hogy ezt akarod beállítani?

en: Active
hu: Bekapcsolva

en: Setting this resolution is not possible here: %s
hu: Ez a felbontás itt nem lehetséges : %s

en: This orientation is not possible here: %s
hu: Ilyen tájolás itt nem lehetséges: %s

en: Resolution
hu: Felbontás

en: Orientation
hu: Tájolás

en: A part of an output is outside the virtual screen.
hu: Az egyik kimenet részben, a virtuális képernyőn kívűl van.

en: An output is outside the virtual screen.
hu: Az egyik kimenet a virtuális képernyőn kívűl van.
