arandr 0.1.7.1 - en to id translation catalogue (34 entries)

en: _Layout
id: _Tata Letak

en: _View
id: _Tampilan

en: _Outputs
id: _Keluaran

en: _System
id: _Sistem

en: _Keybindings (Metacity)
id: _Keybinding (Metacity)

en: _Help
id: _Bantuan

en: Script Properties
id: Properti skrip

en: Script
id: Skrip

en: XRandR failed:
    %s
id: XRandR gagal:
    %s

en: Open Layout
id: Buka Tata Letak

en: Save Layout
id: Simpan Tata Letak

en: ARandR Screen Layout Editor
id: Editor Tata Letak Layar ARandR

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
id: GUI Lainnya dari XRandR

en: Accelerator
id: Akselerator

en: Action
id: Tindakan

en: disabled
id: Nonaktif

en: New accelerator...
id: Akselerator baru...

en: no action
id: tanpa tindakan

en: incompatible configuration
id: konfigurasi tidak kompatibel

en: other application
id: aplikasi lain

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
id: Tidak ada berkas di %(folder)r. Simpan tata letak dahulu.

en: gconf not available.
id: gconf tidak tersedia.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
id: Untuk mengkonfigurasi metacity, Anda harus mempunyai modul python gconf yang terpasang.

en: Keybindings (via Metacity)
id: Keybinding (via Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
id: Klik tombol di kolom kiri dan tekan kombinasi tombol yang Anda inginkan untuk memetakan tata letak layar tertentu. (Gunakan backspace untuk menghapus akselerator, keluar untuk membatalkan penyuntingan.) Selanjutnya, pilih satu atau lebih tata letak di kolom kanan.
    
    Ini hanya akan bekerja jika Anda menggunakan metacity atau program lain membaca konfigurasinya.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
id: Konfigurasi Anda tidak termasuk monitor yang aktif. Apakah Anda ingin menerapkan konfigurasi?

en: Active
id: Aktif

en: Primary
id: Utama

en: Setting this resolution is not possible here: %s
id: Pengaturan resolusi ini tidak mungkin di sini: %s

en: This orientation is not possible here: %s
id: Orientasi ini tidak mungkin di sini: %s

en: Resolution
id: Resolusi

en: Orientation
id: Orientasi

en: A part of an output is outside the virtual screen.
id: Bagian dari keluaran berada di luar layar virtual.

en: An output is outside the virtual screen.
id: Keluaran berada di luar layar virtual.
