arandr 0.1.2 - en to it translation catalogue (32 entries)

en: _View
it: _Visualizza

en: _Outputs
it: _Output

en: _System
it: _Sistema

en: _Keybindings (Metacity)
it: _Scorciatoie (Metacity)

en: _Help
it: _Aiuto

en: Script Properties
it: Proprietà script

en: XRandR failed:
    %s
it: Errore di XRandR:
    %s

en: Open Layout
it: Apri layout

en: Save Layout
it: Salva layout

en: ARandR Screen Layout Editor
it: Editor layout dello schermo di ARandR

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
it: Another XRandR GUI (Un'altra interfaccia XRandR)

en: Accelerator
it: Acceleratore

en: Action
it: Azione

en: disabled
it: disabilitato

en: New accelerator...
it: Nuovo acceleratore...

en: no action
it: nessuna azione

en: incompatible configuration
it: configurazione non compatibile

en: other application
it: altra applicazione

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
it: Nessun file in %(folder)r. Salvare prima un layout.

en: gconf not available.
it: gconf non disponibile.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
it: Per poter configurare metacity, è necessario avere il modulo gconf python installato.

en: Keybindings (via Metacity)
it: Scorciatoie (via Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
it: Cliccare su un pulsante nella colonna di sinistra e digitare una combinazione tasti da utilizzare per un certo layout dello schermo. (Utilizzare backspace per eliminare gli acceleratori, esc per annullare la modifica. Selezionare in seguito uno o più layout nella colonna di destra.
    
    Questo metodo funzione solo se si utilizza metacity o un altro programma capace di leggere la sua configurazione.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
it: La configurazione non include un monitor attivo. Si desidera applicare la configurazione?

en: Active
it: Attivo

en: Primary
it: Primario

en: Setting this resolution is not possible here: %s
it: Impostare la risoluzione qui non è possibile: %s

en: This orientation is not possible here: %s
it: Questa orientazione non è possibile qui: %s

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Orientation
it: Orientamento

en: A part of an output is outside the virtual screen.
it: Una parte dell'output è al di fuori dello schermo virtuale.

en: An output is outside the virtual screen.
it: Un output è al di fuori dello schermo virtuale.
