arandr - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: _Layout
ja: レイアウト(_L)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Outputs
ja: モニター(_O)

en: Dummy
ja: ダミー

en: _System
ja: システム(_S)

en: _Keybindings (Metacity)
ja: キーバインド(Metacity)(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Script Properties
ja: スクリプトのプロパティ

en: Script
ja: スクリプト

en: XRandR failed:
    %s
ja: XRandR 失敗:
    %s

en: Open Layout
ja: レイアウトを開く

en: Save Layout
ja: レイアウトの保存

en: ARandR Screen Layout Editor
ja: ARandR スクリーンレイアウトエディター

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
ja: 他の XRandR GUI

en: Accelerator
ja: アクセラレータ

en: Action
ja: 動作

en: disabled
ja: 無効

en: New accelerator...
ja: 新しいアクセラレーター...

en: no action
ja: 動作なし

en: incompatible configuration
ja: 矛盾した設定

en: other application
ja: その他のアプリケーション

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
ja: %(folder)r にファイルがありません。最初にレイアウトを保存します。

en: gconf not available.
ja: gconf が存在しません。

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
ja: metacity を設定するには、python gconf モジュールをインストールする必要があります。

en: Keybindings (via Metacity)
ja: キーバインド (Metacity経由)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
ja: 左側の列のボタンをクリックし、特定の画面レイアウトに割り当てたいキーの組み合わせを押します(バックスペースを押すとアクセラレータがクリアされ、エスケープを押すと編集を中断します)。それから、右の列で1つまたは複数のレイアウトを選択してください。
    
    この機能は metacity またはその設定を読み込むその他のプログラムをご使用の場合のみ機能します。

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
ja: あなたのコンフィグはアクティブなモニターを含んでいません。このコンフィグを適用してよろしいですか？

en: Active
ja: アクティブ

en: Primary
ja: プライマリ

en: Setting this resolution is not possible here: %s
ja: この解像度は可能ではありません: %s

en: This orientation is not possible here: %s
ja: この向きは可能ではありません: %s

en: Resolution
ja: 解像度

en: Orientation
ja: 向き

en: A part of an output is outside the virtual screen.
ja: 出力位置の一部が仮想スクリーンからはみ出しています。

en: An output is outside the virtual screen.
ja: 出力位置が仮想スクリーンからはみ出しています。
