ARandR - en to ro translation catalogue (34 entries)

en: _Layout
ro: _Configuraţie

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Outputs
ro: _Ecrane

en: Dummy
ro: Simulare

en: _System
ro: _Sistem

en: _Keybindings (Metacity)
ro: _Funcţii taste (Metacity)

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Script Properties
ro: Proprietăţi script

en: XRandR failed:
    %s
ro: Eşuare XRandR:
    %s

en: Open Layout
ro: Deschide configuraţie

en: Save Layout
ro: Salvare configuraţie

en: ARandR Screen Layout Editor
ro: ARandR, editor configuraţii ecrane

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
ro: Another ARandR GUI (un alt GUI pentru XRandR)

en: Accelerator
ro: Combinaţie taste

en: Action
ro: Acţiune

en: disabled
ro: dezactivat

en: New accelerator...
ro: Adăugare combinaţie taste..

en: no action
ro: nicio acţiune

en: incompatible configuration
ro: configurare incompatibilă

en: other application
ro: altă aplicaţie

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
ro: Niciun fişier în %(folder)r. Trebuie salvată întâi o configuraţie.

en: gconf not available.
ro: gconf indisponibil.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
ro: Pentru configurare metacity, modulul python gconf trebuie să fie instalat.

en: Keybindings (via Metacity)
ro: Funcţii taste (via Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
ro: Faceţi click pe un buton în coloana din stânga apoi apăsaţi combinaţia de taste dorită la o anume configuraţie de ecrane (utilizaţi backspace pentru ştergere sau escape pentru abandonare).
    
    Aceasta nu funcţionează decât dacă utilizaţi metacity sau alt program compatibil la citire.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
ro: Configuraţia aleasă nu include niciun ecran activ: se aplică totuşi configuraţia?

en: Active
ro: Activ

en: Primary
ro: Principal

en: Setting this resolution is not possible here: %s
ro: Definirea acestei resoluţii nu este posibilă aici : %s

en: This orientation is not possible here: %s
ro: Această orientare nu este possibilă aici : %s

en: Resolution
ro: Rezoluţie

en: Orientation
ro: Orientare

en: A part of an output is outside the virtual screen.
ro: Partea unui ecran este în afara zonei virtuale.

en: An output is outside the virtual screen.
ro: Un ecran este în afara zonei virtuale.
