arandr 0.1 - en to ru translation catalogue (35 entries)

en: _Layout
ru: _Схема

en: _View
ru: _Вид

en: _Outputs
ru: _Экраны

en: Dummy
ru: Устаревший

en: _System
ru: _Система

en: _Keybindings (Metacity)
ru: _Горячие клавиши (Metacity)

en: _Help
ru: _Справка

en: Script Properties
ru: Параметры скрипта

en: Script
ru: Скрипт

en: XRandR failed:
    %s
ru: Ошибка XRandR:
     %s

en: Open Layout
ru: Открыть схему

en: Save Layout
ru: Сохранить схему

en: ARandR Screen Layout Editor
ru: Редактор схем экрана ARandR

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
ru: Another XRandR GUI (GUI-утилита установки XRandR)

en: Accelerator
ru: Акселератор

en: Action
ru: Действие

en: disabled
ru: отключен

en: New accelerator...
ru: Новый акселератор...

en: no action
ru: нет действий

en: incompatible configuration
ru: несовместимая комбинация

en: other application
ru: другое приложение

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
ru: Нет файлов в %(folder)r. Сначала сохраните схему.

en: gconf not available.
ru: gconf не доступен.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
ru: Для возможности конфигурирования Metacity должен быть установлен модуль Python для GConf.

en: Keybindings (via Metacity)
ru: Горячие клавиши (для Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
ru: Нажмите  кнопку в левом столбце и введите сочетание клавиш для привязки к определённой конфигурации экрана. (Используйте BackSpace для удаления сочетаний, Esc для отмены редактирования). После этого выберите одну или несколько схем в правом столбце.
    
    Это будет работать при использовании Metacity или другой программы, читающей её конфигурацию.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
ru: В вашей конфигурации нет активного монитора. Применить конфигурацию?

en: Active
ru: Активный

en: Primary
ru: Основной

en: Setting this resolution is not possible here: %s
ru: Не удаётся установить это разрешение: %s

en: This orientation is not possible here: %s
ru: Не удаётся применить ориентацию: %s

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Orientation
ru: Ориентация

en: A part of an output is outside the virtual screen.
ru: Часть изображения за границей виртуального экрана.

en: An output is outside the virtual screen.
ru: Изображение за границей виртуального экрана.
