arandr - en to sv translation catalogue (32 entries)

en: _View
sv: _Visa

en: _Outputs
sv: _Utgångar

en: _Keybindings (Metacity)
sv: _Tangentbindningar (Metacity)

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Script Properties
sv: Skriptegenskaper

en: Script
sv: Skript

en: XRandR failed:
    %s
sv: XRandR misslyckades:
    %s

en: Open Layout
sv: Öppna Layout

en: Save Layout
sv: Spara Layout

en: ARandR Screen Layout Editor
sv: ARandR Skärmlayoutredigerare

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
sv: Another XRandR GUI (Ytterligare en XrandR GUI)

en: Accelerator
sv: Snabbtangent

en: Action
sv: Åtgärd

en: disabled
sv: inaktiverad

en: New accelerator...
sv: Ny snabbtangent...

en: no action
sv: ingen åtgärd

en: incompatible configuration
sv: inkompatibel konfiguration

en: other application
sv: annat program

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
sv: Ingen fil i %(folder)r. Spara en layout först.

en: gconf not available.
sv: gconf är inte tillgänglig.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
sv: För att kunna konfigurera metacity, måste du ha python gconf-modulen installerad.

en: Keybindings (via Metacity)
sv: Tangentbindningar (genom Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
sv: Klicka på en knapp i den vänstra kolumnen och tryck på den tangentkombination du vill binda till en viss skärmlayout. (Använd backspace för att ta bort snabbtangenter, escape för att avbryta redigeringen.) Välj sedan en eller flera layouter i den högra kolumnen.
    
    Detta fungerar bara om du använder metacity eller något annat program för att läsa dess konfiguration.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
sv: Din konfiguration inkluderar inte någon aktiv bildskärm. Vill du verkställa konfigurationen?

en: Active
sv: Aktiv

en: Primary
sv: Primär

en: Setting this resolution is not possible here: %s
sv: Denna upplösning är inte möjlig här: %s

en: This orientation is not possible here: %s
sv: Denna orientering är inte möjlig här: %s

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Orientation
sv: Orientering

en: A part of an output is outside the virtual screen.
sv: En del av utmatningen ligger utanför den virtuella bildskärmen.

en: An output is outside the virtual screen.
sv: En utmatning ligger utanför den virtuella bildskärmen.
