arandr - en to uk translation catalogue (35 entries)

en: _Layout
uk: _Компонування

en: _View
uk: _Масштаб

en: _Outputs
uk: _Вивід

en: Dummy
uk: Фіктивний

en: _System
uk: _Система

en: _Keybindings (Metacity)
uk: _Гарячі клавіші (Metacity)

en: _Help
uk: _Довідка

en: Script Properties
uk: Властивості скрипту

en: Script
uk: Скрипт

en: XRandR failed:
    %s
uk: XRandR зазнав невдачі:
    %s

en: Open Layout
uk: Відкрити компонування

en: Save Layout
uk: Зберегти компонування

en: ARandR Screen Layout Editor
uk: ARandR, редактор компонування екранів

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
uk: «Another XRandR GUI» (черговий графічний інтерфейс для XRandR)

en: Accelerator
uk: Акселератор

en: Action
uk: Дія

en: disabled
uk: вимкнено

en: New accelerator...
uk: Введіть комбінацію клавіш.

en: no action
uk: дія відсутня

en: incompatible configuration
uk: несумісна конфігурація

en: other application
uk: інша програма

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
uk: %(folder)r не містить файлів. Спершу збережіть компонування.

en: gconf not available.
uk: gconf не існує.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
uk: Щоб налаштувати Metacity, потрібно встановити Python-модуль «gconf».

en: Keybindings (via Metacity)
uk: Гарячі клавіші (засобами Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
uk: Натисніть на кнопку в лівій колонці та введіть комбінацію клавіш, щоб асоціювати її з певним компонування. (Замість введення натисніть backspace, щоб стерти комбінацію, або escape, щоб скасувати редагування). Тоді оберіть відповідне компонування в правій колонці.
    
    Це працюватиме лише за наявності Metacity чи програми, яка використовує його налаштування.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
uk: Ваша конфігурація не має активного монітору. Все одно застосувати?

en: Active
uk: Активний

en: Primary
uk: Основний

en: Setting this resolution is not possible here: %s
uk: Використання цієї роздільності тут неможливе: %s

en: This orientation is not possible here: %s
uk: Використання цієї орієнтації тут неможливе: %s

en: Resolution
uk: Роздільність

en: Orientation
uk: Орієнтація

en: A part of an output is outside the virtual screen.
uk: Частина виводу знаходиться поза віртуальним екраном.

en: An output is outside the virtual screen.
uk: Вивід поза віртуальним екраном.
