ARandR - en to fa translation catalogue (35 entries)

en: _Layout
fa: _پوسته

en: _View
fa: _نما

en: _Outputs
fa: _خروجي ها

en: Dummy
fa: ساختگی

en: _System
fa: _سيستم

en: _Keybindings (Metacity)
fa: _اتصالات کلیدی (اطلاعات شهرستان)

en: _Help
fa: _راهنمايي

en: Script Properties
fa: تنظيمات اسكريپت

en: Script
fa: اسكريپت

en: XRandR failed:
    %s
fa: XRandR شکست خورد :  %s

en: Open Layout
fa: باز کردن لایه

en: Save Layout
fa: ذخيره لايه

en: ARandR Screen Layout Editor
fa: ARandR صفحه ویرایشگر لايه

note: # translators, please translate in the style of "Another XRandR GUI # (ein weiteres GUI für XRandR)" so users get both the explanation of # the acronym and a localized version.
en: Another XRandR GUI
fa: یکی دیگر از رابط کاربری گرافیکی XRandR

en: Accelerator
fa: شتاب دهنده

en: Action
fa: عمل

en: disabled
fa: غیرفعال شده

en: New accelerator...
fa: شتاب دهنده جدید...

en: no action
fa: بدون فعاليت

en: incompatible configuration
fa: پیکربندی ناسازگار

en: other application
fa: سایر نرم افزارها

en: No files in %(folder)r. Save a layout first.
fa: هیچ فایل در %(folder)r. ذخیره طرح بندی اول.

en: gconf not available.
fa: gconf در دسترس نیست.

en: In order to configure metacity, you need to have the python gconf module installed.
fa: به منظور پیکربندی metacity ، شما نیاز به gconf پایتون ماژول نصب شده است.

en: Keybindings (via Metacity)
fa: Keybindings (از طریق Metacity)

en: Click on a button in the left column and press a key combination you want to bind to a certain screen layout. (Use backspace to clear accelerators, escape to abort editing.) Then, select one or more layouts in the right column.
    
    This will only work if you use metacity or another program reading its configuration.
fa: روی دکمه در ستون چپ کلیک کنید و کلید ترکیبی دلخواه برای تنظیم کردن پوسته مورد نظر فشار دهید. ( از backcpace برای پاکسازی سرعت‌دهنده‌ها، escape برای لغو وبرایش استفاده کنید.) سپس یک یا چند پوسته در ستون راست انتخاب کنید.
    این کار خواهد کرد در صورتی که شما از برای خواندن پیکربندی از metacity یا دیگر برنامه‌ای استفاده کنید.

en: Your configuration does not include an active monitor. Do you want to apply the configuration?
fa: تنظيمات شما شامل مانيتور فعال نيست. آيا ميخواهيد همين تنظيمات را اعمال كنيد؟

en: Active
fa: فعال

en: Primary
fa: اصلی

en: Setting this resolution is not possible here: %s
fa: تنظیم این رزولوشن  در اینجا امکان پذیر نیست : %s

en: This orientation is not possible here: %s
fa: این جهت گیری در اينجا امكان پذير نيست : %s

en: Resolution
fa: رزولوشن

en: Orientation
fa: جهت

en: A part of an output is outside the virtual screen.
fa: بخشی از خروجی خارج از صفحه نمایش مجازی.

en: An output is outside the virtual screen.
fa: خروجی خارج از صفحه نمایش مجازی.
