aravis master - en to cs translation catalogue (12 entries)

en: Frame rate:
cs: Snímková frekvence  :

en: Auto
cs: Automat

en: Exposure:
cs: Expozice:

en: Gain:
cs: Zisk:

en: Settings
cs: Nastavení

en: Save a snapshot into image folder
cs: Uložit snímek do složky obrázků

en: Aravis Simple Viewer
cs: Jednoduchý prohlížeč Aravis

en: Display the video stream from your cameras
cs: Zobrazit video stream z vašich kamer

en: Aravis Viewer
cs: Prohlížeč Aravis

en: Simple viewer of video stream acquired using Aravis
cs: Jednoduchý prohlížeč video streamů získaných pomocí Aravis

en: Aravis Viewer is a simple viewer used to display video streams from GENICAM-based Ethernet industrial cameras.
cs: Prohlížeč Aravis je jednoduchý prohlížeč sloužící k zobrazení video streamů z průmyslových kamer typu GENICAM připojených přes Ethernet.

en: It allows to control basic acquisition parameters, i.e. framerate, exposure and gain, and to save raw still images.
cs: Umožňuje nastavit základní parametry snímání, tj. snímkovou frekvenci, expozici a zisk a také ukládat jednotlivé RAW snímky.
