arctica-greeter - en to bn translation catalogue (33 entries)

en: Enter password for %s
bn: আপনার পাসওয়ার্ড দিন %s

en: Password:
bn: শব্দচাবি:

en: Username:
bn: ব্যবহারকারীর নাম:

en: Failed to authenticate
bn: প্রমাণীকরণে ব্যর্থ

en: Failed to start session
bn: সেশন শুরু করতে ব্যর্থ

en: Logging in…
bn: লগ ইন…

en: Login Screen
bn: লগিন পর্দা

en: Back
bn: পেছনে

en: Session Options
bn: সেশন বিকল্প

en: Select desktop environment
bn: ডেস্কটপ পরিবেশ নির্বাচন করুন

en: Goodbye. Would you like to…
bn: বিদায়। আপনি কি পছন্দ করবেন…

en: Shut Down
bn: বন্ধ করুন

en: Are you sure you want to shut down the computer?
bn: আপনি কি নিশ্চিত যে আপনি কম্পিউটার বন্ধ করতে চান?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
bn: অন্যান্য ব্যবহারকারীরা বর্তমানে এই কম্পিউটারে লগ ইন করছেন, এখন বন্ধ করলে এই অন্যান্য সেশনগুলিও বন্ধ হয়ে যাবে।

en: Suspend
bn: স্থগিত

en: Hibernate
bn: হাইবারনেট

en: Restart
bn: আবার শুরু

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
bn: %s ডিফল্ট

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
bn: রিলিজ সংস্করণ প্রদর্শন

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
bn: পরীক্ষা মোডে চালান

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
bn: আর্কটিকা গ্রিটার

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
bn: বিদ্যমান কমান্ড লাইন অপশনের পুরো তালিকা দেখতে '%s --help' চালান।

en: Guest Session
bn: অতিথি সেশন

en: Please enter a complete e-mail address
bn: একটি সম্পূর্ণ ইমেল ঠিকানা লিখুন

en: Incorrect e-mail address or password
bn: ই-মেইল এড্রেস অথবা পাসওয়ার্ড ভুল হয়েছে

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
bn: যদি আপনার আরডিপি অথবা সাইট্রিক্স সার্ভার এ কোন একাউন্ট থাকে, তাহলে আপনি রিমোট লগিন এর মাধ্যমে সেই সার্ভার থেকে আপনার এপ্লিকেশন গুলো ব্যাবহার করতে পারবেন।

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Set Up…
bn: বিন্যাস…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
bn: এই সার্ভিসটি ব্যাবহার করতে আপনার উবুন্টু রিমোট লগিন একাউন্ট থাকতে হবে। আপনি কি এখনই একটি একাউন্ট সেট আপ করতে চান ?

en: OK
bn: ঠিক আছে

en: Domain:
bn: ডোমেইন:

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
bn: লগইন

en: Retry
bn: পুনরায় চেষ্টা করুন
