arctica-greeter - en to da translation catalogue (44 entries)

en: Enter password for %s
da: Indtast adgangskode for %s

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Failed to authenticate
da: Godkendelse mislykkedes

en: Failed to start session
da: Opstart af session mislykkedes

en: Logging in…
da: Logger ind…

en: Login Screen
da: Loginskærm

en: Back
da: Tilbage

en: Session Options
da: Sessions egenskaber

en: Select desktop environment
da: Vælg skrivebordsmiljø

en: Goodbye. Would you like to…
da: Farvel. Ønsker du at…

en: Shut Down
da: Luk ned

en: Are you sure you want to shut down the computer?
da: Er du sikker på, at du vil lukke  computeren?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
da: Der er i øjeblikket andre brugere som er logget ind - slukkes maskinen, vil disse andre sessioner også blive lukket.

en: Suspend
da: Hvile

en: Hibernate
da: Dvale

en: Restart
da: Genstart

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
da: %s (Standard)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
da: Vis udgivelses-version

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
da: Kør i testtilstand

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
da: - Velkomstskærmen for Arctica

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: Kør "%s --help" for at se den fulde liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: Guest Session
da: Gæstesession

en: Please enter a complete e-mail address
da: Angiv venligst en komplet e-post-adresse

en: Incorrect e-mail address or password
da: Forkert e-post-adresse eller adgangskode

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
da: Hvis du har en konto på en RDP-server eller X2Go-server, vil fjernlogin lade dig køre programmer fra denne server.

en: Cancel
da: Annullér

en: Set Up…
da: Opsætning…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
da: Der kræves en konto til Ubuntu Fjern-login for at kunne anvende denne tjeneste. Vil du gerne opsætte en konto nu?

en: OK
da: O.k

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
da: Der kræves en konto til fjernlogin for at kunne anvende denne tjeneste. Besøg %s for at anmode om en konto.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
da: Der kræves en konto til fjernlogin for at kunne anvende denne tjeneste. Spørg venligst din stedadministrator om detaljerne.

en: Server type not supported.
da: Servertype understøttes ikke.

en: X2Go Session:
da: X2Go session:

en: Domain:
da: Domæne:

en: Account ID
da: Konto-id

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
da: Log ind

en: Login as %s
da: Log ind som %s

en: Retry
da: Prøv igen

en: Retry as %s
da: Forsøg igen som %s

en: Login
da: Log ind

en: Temporary Guest Session
da: Midlertidig Gæstesession

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
da: Alt data som er lavet under denne gæste session vil blive slettet
    når du logger ud, vil indstillinger blive sat til standart.
    Vær venlig at gemme filer på en ekstern enhed, fx. et 
    USB pen, hvis du vil have adgang til dem igen senere.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
da: Et andet alternativ vil være at gemme filerne i 
    /var/guest-data mappen.
