arctica-greeter - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Enter password for %s
fr: Saisissez le mot de passe pour %s

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Failed to authenticate
fr: Échec de l'authentification

en: Failed to start session
fr: Échec du démarrage de la session

en: Logging in…
fr: Connexion…

en: Login Screen
fr: Écran de connexion

en: Back
fr: Précédent

en: Session Options
fr: Options de la session

en: Select desktop environment
fr: Sélection de l'environnement de bureau

en: Goodbye. Would you like to…
fr: Au revoir. Souhaitez-vous…

en: Shut Down
fr: Éteindre

en: Are you sure you want to shut down the computer?
fr: Êtes-vous sûr·e de vouloir éteindre l'ordinateur ?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
fr: D'autres utilisateurs sont actuellement connectés à cet ordinateur, éteindre maintenant fermera aussi les autres sessions.

en: Suspend
fr: Mettre en veille

en: Hibernate
fr: Hiberner

en: Restart
fr: Redémarrer

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
fr: %s (par défaut)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
fr: Afficher la version

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
fr: Exécuter en mode test

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
fr: - Accueil d'Arctica

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fr: Exécuter '%s --help' pour afficher une liste complète des paramètres disponibles pour la commande.

en: Guest Session
fr: Session invité

en: Please enter a complete e-mail address
fr: Veuillez saisir une adresse de courriel complète

en: Incorrect e-mail address or password
fr: Adresse de courriel ou mot de passe incorrect

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
fr: Si vous possédez un compte sur un serveur RDP, la connexion à distance vous permet d'exécuter des applications depuis ce serveur.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Set Up…
fr: Configuration…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
fr: Vous avez besoin d'un compte de connexion à distance Ubuntu pour utiliser ce service. Voulez-vous créer un compte maintenant ?

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
fr: Vous avez besoin d'un compte de connexion à distance Ubuntu pour utiliser ce service. Allez sur %s pour créer un compte.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
fr: Vous avez besoin d'un compte de connexion à distance Ubuntu pour utiliser ce service. Veuillez demander des détails à l'administrateur de votre site.

en: Server type not supported.
fr: Type de serveur non pris en charge.

en: X2Go Session:
fr: Session X2Go :

en: Domain:
fr: Domaine :

en: Account ID
fr: N° de compte :

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
fr: Se connecter

en: Login as %s
fr: Se connecter en tant que %s

en: Retry
fr: Réessayer

en: Retry as %s
fr: Réessayer en tant que %s

en: Login
fr: Ouvrir la session

en: Temporary Guest Session
fr: Session invité temporaire

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
fr: Toutes les données créées durant la session invité seront effacées quand vous vous déconnecterez, et les paramètres par défaut seront restaurés.
    Sauvegarder vos fichiers sur un support externe, par exemple une clé USB, si vous souhaitez y accéder ultérieurement.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
fr: Une autre possiblité est de sauvegarder
    les fichiers dans le répertoire /var/guest.

en: Arctica Greeter
fr: Accueil d'Arctica
