arctica-greeter - en to fr_CA translation catalogue (44 entries)

en: Enter password for %s
fr_CA: Saisir le mot de passe pour %s

en: Password:
fr_CA: Mot de passe :

en: Username:
fr_CA: Nom d'utilisateur :

en: Failed to authenticate
fr_CA: Échec de l'authentification

en: Failed to start session
fr_CA: Échec du démarrage de la session

en: Logging in…
fr_CA: Connexion…

en: Login Screen
fr_CA: Écran de connexion

en: Back
fr_CA: Retour

en: Session Options
fr_CA: Options de la session

en: Select desktop environment
fr_CA: Choisir l'environnement de bureau

en: Goodbye. Would you like to…
fr_CA: Au revoir. Voudriez-vous…

en: Shut Down
fr_CA: Éteindre

en: Are you sure you want to shut down the computer?
fr_CA: Êtes-vous sûr·e de vouloir éteindre l'ordinateur?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
fr_CA: D'autres utilisateurs sont présentement connectés à cet ordinateur. Éteindre maintenant fermera aussi les autres sessions.

en: Suspend
fr_CA: Mettre en veille

en: Hibernate
fr_CA: Mettre en veille prolongée

en: Restart
fr_CA: Redémarrer

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
fr_CA: %s (par défaut)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
fr_CA: Afficher la version

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
fr_CA: Exécuter en mode test

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
fr_CA: - Écran d'accueil d'Arctica

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fr_CA: Exécuter « %s --help » pour voir une liste complète des options disponibles en ligne de commande.

en: Guest Session
fr_CA: Session d'Invité

en: Please enter a complete e-mail address
fr_CA: Veuillez saisir une adresse de courriel complète

en: Incorrect e-mail address or password
fr_CA: Adresse de courriel ou mot de passe incorrect

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
fr_CA: Si vous possédez un compte sur un serveur RDP ou un serveur X2Go, la  connexion à distance vous permet d'exécuter des applications depuis ce serveur.

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Set Up…
fr_CA: Configuration…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
fr_CA: Vous avez besoin d'un compte de connexion à distance Ubuntu pour utiliser ce service. Voudriez-vous en créer un maintenant?

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
fr_CA: Vous avez besoin d'un compte de connexion à distance Ubuntu pour utiliser ce service. Visitez %s pour demander un compte.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
fr_CA: Vous avez besoin d'un compte de connexion à distance Ubuntu pour utiliser ce service. Veuillez demander plus de détails à l'administrateur de votre site.

en: Server type not supported.
fr_CA: Type de serveur non pris en charge.

en: X2Go Session:
fr_CA: Session X2Go :

en: Domain:
fr_CA: Domaine :

en: Account ID
fr_CA: Identifiant

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
fr_CA: Connexion

en: Login as %s
fr_CA: Se connecter en tant que %s

en: Retry
fr_CA: Ressayer

en: Retry as %s
fr_CA: Ressayer en tant que %s

en: Login
fr_CA: Connexion

en: Temporary Guest Session
fr_CA: Session d'invité temporaire

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
fr_CA: Toutes les données créées durant cette session invité seront supprimées quand vous vous déconnecterez et les paramètres par défaut seront restaurés.
    Veuillez sauvegarder vos fichiers sur un support externe, par exemple une clé USB, si vous voulez y accéder plus tard.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
fr_CA: Une autre possibilité est de sauvegarder les fichiers dans le dossier /var/guest-data.

en: Arctica Greeter
fr_CA: Accueil d'Arctica
