arctica-greeter - en to hu translation catalogue (44 entries)

en: Enter password for %s
hu: Írja be %s jelszavát

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Failed to authenticate
hu: Hitelesítés sikertelen

en: Failed to start session
hu: A munkamenet indítása meghiúsult

en: Logging in…
hu: Bejelentkezés…

en: Login Screen
hu: Bejelentkezési képernyő

en: Back
hu: Vissza

en: Session Options
hu: Munkamenet-beállítások

en: Select desktop environment
hu: Válasszon asztali környezetet

en: Goodbye. Would you like to…
hu: Viszontlátásra. Szeretne…

en: Shut Down
hu: Leállítás

en: Are you sure you want to shut down the computer?
hu: Biztosan ki akarja kapcsolni a számítógépet?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
hu: Jelenleg más felhasználók is be vannak jelentkezve a számítógépre, a leállítás az ő munkameneteiket is bezárja.

en: Suspend
hu: Felfüggesztés

en: Hibernate
hu: Hibernálás

en: Restart
hu: Újraindítás

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
hu: %s (Alapértelmezett)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
hu: Kiadási változat megjelenítése

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
hu: Futtatás tesztelési módban

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
hu: - Arctica Üdvözlőképernyő

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
hu: Futtassa a '%s --help' parancsot az elérhető parancssori kapcsolók listájáért.

en: Guest Session
hu: Vendég munkamenet

en: Please enter a complete e-mail address
hu: Írja be a teljes e-mail címét

en: Incorrect e-mail address or password
hu: Hibás e-mail cím vagy jelszó

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
hu: A távoli bejelentkezéssel alkalmazásokat futtathat azon RDP vagy X2Go kiszolgálókon, amelyeken van fiókja.

en: Cancel
hu: Mégse

en: Set Up…
hu: Beállítás…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
hu: A szolgáltatás használatához távoli bejelentkezési fiók szükséges. Szeretne most létrehozni egy fiókot?

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
hu: A szolgáltatás használatához távoli bejelentkezési fiók szükséges. Fiók létrehozásához keresse fel ezt: %s.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
hu: A szolgáltatás használatához távoli bejelentkezési fiók szükséges. Kérdezze az adminisztrátort a részletekért.

en: Server type not supported.
hu: A megadott kiszolgálótípus nem támogatott.

en: X2Go Session:
hu: X2Go munkafolyamat:

en: Domain:
hu: Tartomány:

en: Account ID
hu: Fiók azonosító

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
hu: Bejelentkezés

en: Login as %s
hu: Bejelentkezés mint %s

en: Retry
hu: Újra

en: Retry as %s
hu: Ismét, mint %s

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Temporary Guest Session
hu: Átmeneti vendég munkafolyamat

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
hu: Minden adat amit létrehozol ebben a vendég munkafolyamatban ki lesz törölve
    amint kilépsz és a beállítások is visszaállnak az alapértelmezettekre.
    Kérlek mentsd el az adataidat egy külső adathordozóra,
    pl. egy USB Pendrive-ra, ha később is el szeretnéd érni.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
hu: Másik alternatíva az, hogy mentsd el
    a fájlokat a /var/guest-data mappába.

en: Arctica Greeter
hu: Arctica Üdvözlőképernyő
