arctica-greeter - en to id translation catalogue (52 entries)

en: Enter password for %s
id: Masukan kata sandi untuk %s

en: Enter your username
id: Masukkan nama pengguna

en: Password:
id: Kata sandi:

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Invalid username or password, please try again
id: Nama pengguna atau kata sandi salah, coba lagi

en: Failed to authenticate
id: Tidak dapat mengautentifikasi

en: Failed to start session
id: Gagal memulai sesi

en: Logging in…
id: Sedang masuk…

en: Login Screen
id: Layar Masuk

en: Back
id: Kembali

en: Session Options
id: Pilihan Sesi

en: Select desktop environment
id: Pilih desktop

en: Goodbye. Would you like to…
id: Sampai jumpa. Apakah Anda ingin…

en: Shut Down
id: Matikan

en: Are you sure you want to shut down the computer?
id: Apakah Anda yakin akan mematikan komputer?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
id: Pengguna lain masih menggunakan komputer ini, mematikan komputer sekarang akan menutup sesi lain tersebut.

en: Suspend
id: Suspensi

en: Hibernate
id: Hibernasi

en: Restart
id: Nyalakan ulang

note: Fun begins here, actually trigger option.
en: Executing selected action now.
id: Menjalankan tindakan yang dipilih sekarang.

en: Waiting one more second before executing selected action … | Waiting %u seconds before executing selected action …
id[0]: Menunggu %u detik sebelum mengeksekusi tindakan yang dipilih …

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
id: %s (Baku)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
id: Tampilkan versi rilis

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
id: Jalankan dalam mode percobaan

note: Help string for command line --test-highcontrast flag
en: Run in test mode with a11y highcontrast theme enabled
id: Jalankan dalam mode uji dengan tema kontras tinggi a11y yang diaktifkan

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
id: Jalankan '%s --help' untuk melihat pilihan perintah yang tersedia.

en: Guest Session
id: Sesi Tamu

en: Please enter a complete e-mail address
id: Ketikkanlah alamat surel yang lengkap

en: Incorrect e-mail address or password
id: Alamat surel atau sandinya salah

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
id: Apabila Anda memiliki akun pada server RDP atau X2Go, Masuk Jarak Jauh memungkinkan Anda untuk menjalankan aplikasi dari server itu.

en: Cancel
id: Batal

en: Set Up…
id: Setel…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
id: Anda memerlukan akun Log Masuk Jarak Jauh Ubuntu untuk menggunakan layanan ini. Buat akun sekarang?

en: OK
id: Oke

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
id: Anda memerlukan akun Masuk Jarak Jauh Ubuntu untuk menggunakan layanan ini. Kunjungilah %s untuk membuat akun.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
id: Anda memerlukan akun Masuk Jarak Jauh Ubuntu untuk menggunakan layanan ini. Silakan tanyakan kepada administrator situs Anda untuk detailnya.

en: Server type not supported.
id: Jenis server tidak didukung.

en: X2Go Session:
id: Sesi X2Go:

en: Account ID
id: Akun ID

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
id: Masuk

en: Login as %s
id: Masuk sebagai %s

en: Retry
id: Coba lagi

en: Retry as %s
id: Coba sebagai %s

en: Login
id: Masuk

en: Temporary Guest Session
id: Sesi Tamu Sementara

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
id: Semua data yang dibuat selama sesi tamu ini akan dihapus
    ketika anda keluar, dan pengaturan akan diatur kembali ke awal.
    Silakan simpan berkas pada penyimpanan eksternal, misalnya
    sebuah USB flash disk, jika anda ingin menggunakannya lagi.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
id: Alternatif lainnya untuk menyimpan data adalah pada
    /var/guest-data folder.

en: Background image file to use, either an image path or a color (e.g. #772953).
id: File gambar latar belakang yang akan digunakan, baik berupa lokasi gambar atau warna (mis. #772953).

en: Background color (e.g. #772953), set before wallpaper is seen.
id: Warna latar belakang (mis. #772953), ditetapkan sebelum wallpaper terlihat.

en: Background color (e.g. #000000 or #FFFFFF) for high contrast mode.
id: Warna latar belakang (misalnya #000000 atau #FFFFFF) untuk mode kontras tinggi.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
id: Warna latar depan font (misalnya #A0A0A0) untuk nama sesi yang tidak aktif/berlayang dan tidak dipilih dalam daftar sesi.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for the active/hovered-above session name in the session list.
id: Warna latar depan font (misalnya #A0A0A0) untuk nama sesi yang aktif/di atas dalam daftar sesi.
