arctica-greeter - en to it translation catalogue (42 entries)

en: Enter password for %s
it: Inserire la password per %s

en: Username:
it: Nome utente:

en: Failed to authenticate
it: Autenticazione non riuscita

en: Failed to start session
it: Avvio della sessione non riuscito

en: Logging in…
it: Accesso in corso…

en: Login Screen
it: Schermata di accesso

en: Back
it: Indietro

en: Session Options
it: Opzioni sessione

en: Select desktop environment
it: Seleziona l'ambiente grafico

en: Goodbye. Would you like to…
it: Arrivederci. Vorresti…

en: Shut Down
it: Spegni

en: Are you sure you want to shut down the computer?
it: Spegnere il computer?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
it: Altri utenti sono attualmente collegati al computer, spegnendo ora verranno chiuse anche le altre sessioni.

en: Suspend
it: Sospendi

en: Hibernate
it: Iberna

en: Restart
it: Riavvia

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
it: %s (predefinito)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
it: Mostra la versione del rilascio

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
it: Esegui in modalità di test

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
it: - Schermata di benvenuto di Arctica

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
it: Eseguire «%s --help» per l'elenco completo delle opzioni disponibili a riga di comando.

en: Guest Session
it: Sessione ospite

en: Please enter a complete e-mail address
it: Inserire l'indirizzo email completo

en: Incorrect e-mail address or password
it: Password o indirizzo email non corretto

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
it: Se si dispone di un account su un server RDP o X2Go, «Accesso remoto» consente di eseguire le applicazioni da quel server.

en: Cancel
it: Annulla

en: Set Up…
it: Imposta…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
it: È necessario un account di accesso remoto per utilizzare questo servizo. Vorresti creare un account ora?

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
it: È necessario un account di accesso remoto per utilizzare questo servizio. Visita %s per creare un account.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
it: È necessario un account di accesso remoto per utilizzare questo servizo. Per maggiori dettagli chiedi all'amministratore del sito.

en: Server type not supported.
it: Tipo di server non supportato.

en: X2Go Session:
it: Sessione X2Go:

en: Domain:
it: Dominio:

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
it: Accedi

en: Login as %s
it: Accesso come %s

en: Retry
it: Riprova

en: Retry as %s
it: Riprova come %s

en: Login
it: Accedi

en: Temporary Guest Session
it: Sessione ospite temporanea

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
it: Tutti i dati creati durante questa sessione ospite verranno eliminati
    al momento della disconnessione e le impostazioni verranno ripristinate.
    Per favore salva i file su qualche dispositivo esterno, ad esempio
    una chiavetta USB, se vuoi poterci accedere in futuro.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
it: Un'alternativa è salvare i file nella cartella /var/guest-data.

en: Arctica Greeter
it: Schermata di benvenuto di Arctica
