arctica-greeter - en to ja translation catalogue (45 entries)

en: Enter password for %s
ja: %s のパスワードを入力してください

en: Enter your username
ja: ユーザー名を入力してください

en: Password:
ja: パスワード:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Invalid username or password, please try again
ja: ユーザー名またはパスワードが違います。もう一度お試しください

en: Failed to authenticate
ja: 認証に失敗しました

en: Failed to start session
ja: セッションの開始に失敗しました

en: Logging in…
ja: ログインしています…

en: Login Screen
ja: ログイン画面

en: Back
ja: 戻る

en: Session Options
ja: セッションのオプション

en: Select desktop environment
ja: デスクトップ環境を選択してください

en: Goodbye. Would you like to…
ja: さようなら。どの操作を行いますか…

en: Shut Down
ja: シャットダウン

en: Are you sure you want to shut down the computer?
ja: 本当にコンピューターをシャットダウンしますか？

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
ja: 現在、他のユーザーがこのコンピューターにログインしているため、今すぐシャットダウンすると他のセッションも閉じられてしまいます。

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Hibernate
ja: ハイバネート

en: Restart
ja: 再起動

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
ja: %s (デフォルト)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ja: リリースバージョンを表示

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
ja: テストモードで実行

note: Help string for command line --test-highcontrast flag
en: Run in test mode with a11y highcontrast theme enabled
ja: アクセシビリティーハイコントラストテーマを有効にしてテストモードで実行

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: 利用可能なコマンドラインオプションの完全なリストを見るには '%s --help' を実行してください。

en: Guest Session
ja: ゲストセッション

en: Please enter a complete e-mail address
ja: 完全なメールアドレスを入力してください

en: Incorrect e-mail address or password
ja: メールアドレスまたはパスワードが間違っています

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
ja: RDP サーバーまたは X2Go サーバーのアカウントをお持ちの場合は、リモートログインでそのサーバーからアプリケーションを実行できます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Set Up…
ja: 設定…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
ja: このサービスを利用するには、リモートログオンアカウントが必要です。今すぐアカウントを作成しますか？

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
ja: このサービスを利用するためには、リモートログオンアカウントが必要です。アカウントを作成するには、%s を参照してください。

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
ja: このサービスを利用するには、リモートログオンアカウントが必要です。詳細はサイト管理者にお尋ねください。

en: Server type not supported.
ja: サーバータイプがサポートされていません。

en: X2Go Session:
ja: X2Go セッション:

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Account ID
ja: アカウント ID

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
ja: ログイン

en: Login as %s
ja: %s としてログイン中

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry as %s
ja: %s として再試行

en: Login
ja: ログイン

en: Temporary Guest Session
ja: 一時的なゲストセッション

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
ja: このゲストセッション中に作成されたすべてのデータは
    ログアウトする際に削除され、設定はデフォルトに
    リセットされます。後でファイルに再度アクセスしたい
    場合は、USB メモリーなどの外部デバイスに保存してください。

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
ja: /var/guest-data フォルダー内にファイルを
    保存するという別の選択肢もあります。
