arctica-greeter - en to mr translation catalogue (45 entries)

en: Enter password for %s
mr: %s साठी गुप्तशब्द दाखल करा

en: Password:
mr: गुप्तशब्द:

en: Username:
mr: युजरनेम:

en: Failed to authenticate
mr: प्रमाणीकरण करण्यात अयशस्वी

en: Failed to start session
mr: सत्र प्रारंभ करण्यात अयशस्वी

en: Logging in…
mr: लॉग इन करीत आहे…

en: Login Screen
mr: लॉगिन स्क्रीन

en: Back
mr: मागे

en: Session Options
mr: सत्रासाठी पर्याय

en: Select desktop environment
mr: डेस्कटॉप वातावरण निवडा

en: Goodbye. Would you like to…
mr: निरोप आपल्याला हे आवडेल …

en: Shut Down
mr: पूर्णपणे बंद करा

en: Are you sure you want to shut down the computer?
mr: आपल्याला खात्री आहे की आपण संगणक बंद करू इच्छिता?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
mr: अन्य वापरकर्ते सध्या या संगणकावर लॉग इन आहेत, आता बंद केल्याने ही इतर सत्रे बंद होतील.

en: Suspend
mr: निलंबित करा

en: Hibernate
mr: निष्क्रिय करा

en: Restart
mr: पुन्हा सुरू करा

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
mr: %s (डीफॉल्ट)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
mr: प्रकाशन आवृत्ती दर्शवा

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
mr: चाचणी अवस्थेत चालवा

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
mr: - आर्कटिका ग्रीटर

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
mr: उपलब्ध कमांड लाइन पर्यायांची पूर्ण यादी पाहण्यासाठी '%s --help' चालवा.

en: Guest Session
mr: अतिथी सत्र

en: Please enter a complete e-mail address
mr: कृपया एक पूर्ण ई-मेल पत्ता प्रविष्ट करा

en: Incorrect e-mail address or password
mr: चुकीचा ई-मेल पत्ता किंवा संकेतशब्द

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
mr: आपल्याकडे आरडीपी सर्व्हर किंवा एक्स 2 गो सर्व्हरवर खाते असल्यास, रिमोट लॉगिन आपल्याला त्या सर्व्हरवरून अनुप्रयोग चालवू देते.

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: Set Up…
mr: सेट अप करा…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
mr: या सेवेचा लाभ घेण्याकरिता तुम्हाला उबुंतू दूरस्थ खाते वापरणे आवश्यक आहे. तुम्हाला आता खाते काढणे आवडेल का ?

en: OK
mr: ठीक

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
mr: आपल्याला ही सेवा वापरण्यासाठी रिमोट लॉगऑन खाते आवश्यक आहे. खात्याची विनंती करण्यासाठी %s ला भेट द्या.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
mr: आपल्याला ही सेवा वापरण्यासाठी रिमोट लॉगऑन खाते आवश्यक आहे. कृपया तपशीलांसाठी आपल्या साइट प्रशासकाला विचारा.

en: Server type not supported.
mr: सर्व्हर प्रकार समर्थित नाही.

en: X2Go Session:
mr: X2Go सत्र:

en: Domain:
mr: डोमेन:

en: Account ID
mr: खाते आयडी

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
mr: लॉग इन करा

en: Login as %s
mr: %s म्हणून प्रवेश करा

en: Retry
mr: पुन्हा प्रयत्न करा

en: Retry as %s
mr: %s म्हणून पुन्हा प्रयत्न करा

en: Login
mr: लॉगिन

en: Temporary Guest Session
mr: तात्पुरते अतिथी सत्र

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
mr: या अतिथी सत्रादरम्यान तयार केलेला सर्व डेटा हटविला जाईल
    आपण लॉग आउट करता तेव्हा सेटिंग्ज डीफॉल्टवर रीसेट केल्या जातील.
    आपण नंतर पुन्हा फायलीत प्रवेश करू इच्छित असल्यास
    कृपया काही बाह्य डिव्हाइसवर जतन करा, उदाहरणार्थ यूएसबी स्टिक.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
mr: मधील दुसरा पर्याय म्हणजे फायली सेव्ह करणे
    /var/guest-data फोल्डर मध्ये.

en: Arctica Greeter
mr: आर्कटिका ग्रीटर
