arctica-greeter - en to nl translation catalogue (44 entries)

en: Enter password for %s
nl: Wachtwoord voor %s invoeren

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Failed to authenticate
nl: Authenticatie mislukt

en: Failed to start session
nl: Sessie starten mislukt

en: Logging in…
nl: Aanmelden…

en: Login Screen
nl: Aanmeldscherm

en: Back
nl: Terug

en: Session Options
nl: Sessie-eigenschappen

en: Select desktop environment
nl: Bureaubladomgeving selecteren

en: Goodbye. Would you like to…
nl: Tot ziens. Wilt u misschien…

en: Shut Down
nl: Afsluiten

en: Are you sure you want to shut down the computer?
nl: Weet u zeker dat u de computer wilt afsluiten?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
nl: Er zijn thans andere gebruikers aangemeld op deze computer; nu afsluiten zal ook hun sessies sluiten.

en: Suspend
nl: Pauzestand

en: Hibernate
nl: Slaapstand

en: Restart
nl: Herstarten

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
nl: %s (Standaard)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
nl: Uitgaveversie tonen

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
nl: In testmodus uitvoeren

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
nl: - Arctica-aanmeldscherm (greeter)

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
nl: Voer ‘%s --help’ uit voor een lijst van alle opdrachtregelopties.

en: Guest Session
nl: Gastsessie

en: Please enter a complete e-mail address
nl: Gelieve een volledig e-mailadres in te voeren

en: Incorrect e-mail address or password
nl: Onjuist e-mailadres of wachtwoord

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
nl: Als u een account heeft op een RDP of X2Go server kunt u met Remote Login toepassingen vanaf die server draaien.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Set Up…
nl: Instellen…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
nl: U heeft een Remote Login-account nodig om van deze dienst gebruik te maken. Wilt u nu een account instellen?

en: OK
nl: Ok

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
nl: U heeft een Remote Login-account nodig om van deze dienst gebruik te maken. Bezoek %s om een account aan te maken.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
nl: U heeft een Remote Login-account nodig om van deze dienst gebruik te maken. Informeer bij uw beheerder voor meer details.

en: Server type not supported.
nl: Servertype wordt niet ondersteund.

en: X2Go Session:
nl: X2Go sessie:

en: Domain:
nl: Domein:

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
nl: Aanmelden

en: Login as %s
nl: Aanmelden als %s

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Retry as %s
nl: Opnieuw proberen als %s

en: Login
nl: Aanmelden

en: Temporary Guest Session
nl: Tijdelijke gast sessie

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
nl: Alle data van deze gast sessie zal worden verwijderd
    wanneer u uitlogt, instellingen worden teruggezet naar standaard.
    Aub bestanden opslaan op een externe harde schijf, bijvoorbeeld
    een USB stick, als u deze later opnieuw wilt benaderen.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
nl: Een ander alternatief is om bestanden op te slaan in
    /var/guest-data folder.

en: Arctica Greeter
nl: Arctica-aanmeldscherm
