arctica-greeter - en to uk translation catalogue (106 entries)

en: Enter password for %s
uk: Введіть пароль для %s

en: Enter your username
uk: Введіть своє ім'я користувача

en: Password:
uk: Пароль:

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Invalid username or password, please try again
uk: Неправильний пароль або ім'я користувача, повторіть спробу

en: Failed to authenticate
uk: Помилка автентифікації

en: Failed to start session
uk: Не вдалося розпочати сеанс

en: Logging in…
uk: Входимо…

en: Login Screen
uk: Вікно входу

en: Back
uk: Назад

en: Session Options
uk: Параметри сеансу

en: Select desktop environment
uk: Виберіть середовище робочого столу

en: Goodbye. Would you like to…
uk: До побачення. Ви б хотіли…

en: Shut Down
uk: Вимкнути комп’ютер

en: Are you sure you want to shut down the computer?
uk: Ви дійсно хочете вимкнути комп’ютер?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
uk: Зараз у системі працюють інші користувачі. Вимикання комп’ютера завершить також їх сеанси.

en: Suspend
uk: Призупинити роботу

en: Hibernate
uk: Приспати комп’ютер на диск

en: Restart
uk: Перезавантажити комп’ютер

note: Fun begins here, actually trigger option.
en: Executing selected action now.
uk: Зараз буде виконано обрану дію.

en: Waiting one more second before executing selected action … | Waiting %u seconds before executing selected action …
uk[0]: Через 1 секунду буде виконана обрана дія …
uk[1]: Через %u секунди буде виконана обрана дія …
uk[2]: Через %u секунд буде виконана обрана дія …

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
uk: %s (типове)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
uk: Показати версію випуску

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
uk: Запуск в тестовому режимі

note: Help string for command line --test-highcontrast flag
en: Run in test mode with a11y highcontrast theme enabled
uk: Запуск в тестовому режимі з увімкненою висококонтрастною темою

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
uk: - Вітальне вікно Arctica

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
uk: Для перегляду усіх доступних параметрів командного рядка виконайте "%s --help".

en: Guest Session
uk: Гостьовий сеанс

en: Please enter a complete e-mail address
uk: Вкажіть повну адресу електронної пошти

en: Incorrect e-mail address or password
uk: Адресу електронної пошти або пароль вказано неправильно

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
uk: Якщо у Вас є обліковий запис на сервері RDP або на сервері X2Go, віддалений вхід дозволяє запускати програми з цього сервера.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Set Up…
uk: Налаштувати…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
uk: Для використання цієї служби потрібен обліковий запис віддаленого входу. Створити обліковий запис зараз?

en: OK
uk: ОК

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
uk: Для використання цієї служби потрібен обліковий запис віддаленого входу. Запит на створення можна залишити на %s.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
uk: Для використання цієї служби потрібен обліковий запис віддаленого входу. Щодо подробиць зверніться, будь ласка, до адміністратора сайту.

en: Server type not supported.
uk: Цей тип серверів не підтримується.

en: X2Go Session:
uk: Сеанс X2Go:

en: Domain:
uk: Домен:

en: Account ID
uk: ID облікового запису

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
uk: Увійти

en: Login as %s
uk: Увійти як %s

en: Retry
uk: Повторити

en: Retry as %s
uk: Повторити як %s

en: Login
uk: Вхід

en: Temporary Guest Session
uk: Тимчасовий гостьовий сеанс

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
uk: Усі дані, створені під час цього гостьового сеансу, будуть видалені
    під час його завершення, так само і налаштування будуть скинуті на типові.
    Якщо пізніше захочете мати доступ до файлів, збережіть їх на будь-якому
    зовнішньому пристрої, наприклад, на USB-накопичувачі.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
uk: Як альтернатива, є можливість зберегти файли
    у теці /var/guest-data.

en: Arctica Greeter
uk: Вітальне вікно Arctica

en: Background image file to use, either an image path or a color (e.g. #772953).
uk: Файл для фону, шлях до картинки або колір (напр. #772953).

en: Background color (e.g. #772953), set before wallpaper is seen.
uk: Колір фону (напр. #772953), встановлений до того, як шпалери будуть видимими.

en: Background color (e.g. #000000 or #FFFFFF) for high contrast mode.
uk: Фоновий колір (напр. #000000 або #FFFFFF) для контрастного режиму.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
uk: Колір шрифту (напр. #A0A0A0) для назв сеансів у списку сеансів, які не активні, на них не наведено курсор миші та вони не вибрані.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for the active/hovered-above session name in the session list.
uk: Колір шрифту (напр. #A0A0A0) для назв сеансів у списку сеансів, які або активні, або на них наведено вказівник миші.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for the selected session name in the session list.
uk: Колір шрифту (напр. #A0A0A0) для обраних назв сеансів у списку сеансів.

en: Background color (e.g. #391C31) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
uk: Колір фону (напр. #391C31) для імен сеансів у списку сеансів, які не активні, на них не наведено курсор миші та вони не вибрані.

en: Background color (e.g. #391C31) for the active/hovered-above session name in the session list.
uk: Колір фону (напр. #391C31) для імен сеансів у списку сеансів, які або активні, або на них наведено вказівник миші.

en: Background color (e.g. #391C31) for the selected session name in the session list.
uk: Колір фону (напр. #391C31) для обраних назв сеансів у списку сеансів.

en: Border color (e.g. #391C31) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
uk: Колір рамки (напр. #391C31) для назв сеансів у списку сеансів, які не активні, на них не наведено курсор миші та вони не вибрані.

en: Border color (e.g. #391C31) for the active/hovered-above session name in the session list.
uk: Колір рамки (напр. #391C31) для імен сеансів у списку сеансів, які активні або на які наведено курсор миші.

en: Border color (e.g. #391C31) for the selected session name in the session list.
uk: Колір рамки (напр. #391C31) для обраних назв сеансів у списку сеансів.

en: Background color (e.g. #391C31) of flat buttons (e.g. the session chooser icon).
uk: Колір фону (напр. #391C31) плоских кнопок (напр. значка вибору сеансу).

en: Border color (e.g. #391C31) of flat buttons (e.g. the session chooser icon).
uk: Колір рамки (напр. #391C31) плоских кнопок (напр. значка вибору сеансу).

en: Determines how the background image is rendered.
uk: Визначає як створюється фонове зображення.

en: Whether to draw user backgrounds.
uk: Малювати користувацькі фони.

en: Whether to draw an overlay grid.
uk: Малювати накладну сітку.

en: Whether to show the hostname in the menubar.
uk: Показувати назву хоста в панелі меню.

en: Whether to show 'Username:' and 'Password:' labels (etc.) in the login box.
uk: Показувати позначки "Ім'я користувача:" та "Пароль:" у діалозі входу.

en: Logo file to use.
uk: Файл для використання як лого.

en: Alpha value for blending the logo onto the background.
uk: Альфа-значення для відтворення лого на фоні.

en: GTK+ theme to use.
uk: Тема GTK+.

en: GTK+ theme to use in high contrast mode.
uk: Тема GTK+ для використання у контрастному режимі.

en: Icon theme to use.
uk: Тема іконок.

en: Icon theme to use in high contrast mode.
uk: Тема іконок для використання у контрастному режимі.

en: Cursor theme to use.
uk: Тема курсорів.

en: Size to use for cursors.
uk: Розмір курсорів.

en: Font to use.
uk: Шрифт.

en: Whether to antialias Xft fonts.
uk: Згладжувати шрифти Xft.

en: Resolution for Xft in dots per inch.
uk: Роздільна здатність Xft в точках на дюйм.

en: What degree of hinting to use.
uk: Рівень згладжування.

en: Type of subpixel antialiasing.
uk: Тип субпіксельного згладжування.

en: Whether to enable the onscreen keyboard.
uk: Вмикати екранну клавіатуру.

en: Whether to use a high contrast theme.
uk: Використовувати контрастну тему.

en: Whether to enable the screen reader.
uk: Вмикати читача з екрана.

en: Whether to play sound when greeter is ready.
uk: Програвати звук, коли діалогове вікно входу буде готове.

en: Which indicators to load.
uk: Які індикатори завантажувати.

en: List of usernames that are hidden until a special key combination is hit.
uk: Список імен користувачів, прихованих до натискання особливої комбінації клавіш.

en: List of groups that users must be part of to be shown (empty list shows all users).
uk: Список груп, до яких повинні належати користувачі для відтворення (порожній список виведе усіх користувачів).

en: Number of seconds of inactivity before blanking the screen. Set to 0 to never timeout.
uk: Кількість секунд неактивності перед вимкненням екрана. Для вимкнення тайм-ауту 0.

en: Whether to enable HiDPI support
uk: Вмикати підтримку високої роздільної здатності

en: Scaling factor for fonts that can be used to adjust the greeter's font sizes.
uk: Коефіцієнт масштабування шрифту для діалогового вікна входу.

en: Alpha value for menubar, multiplied with the theme-provided transparency value. Not used in high contrast mode.
uk: Альфа-значення для панелі меню, помножене на значення прозорості теми. Не використовується в контрастному режимі.

en: Default FQDN for host offering Remote Logon Service.
uk: Типове значення FQDN для хосту зі службою віддаленого доступу.

en: Whether to activate numlock. This features requires the installation of numlockx.
uk: Активувати Numlock. Для цього потрібно встановити numlockx.

en: Monitor on which to show the Login GUI.
uk: Екран, де показувати вікно входу.

en: Name of the onscreen keyboard layout (see /usr/share/onboard/layouts/*.onboard for available layout names).
uk: Назва розкладки екранної клавіатури (див. /usr/share/onboard/layouts/*.onboard з можливими назвами розкладок).

en: Name of the onscreen keyboard theme (see /usr/share/onboard/themes/*.theme for available theme names).
uk: Назва теми екранної клавіатури (див. /usr/share/onboard/themes/*.theme для можливих назв тем).

en: Name of the onscreen keyboard theme when in high contrast mode (see /usr/share/onboard/themes/*.theme for available theme names).
uk: Назва теми екранної клавіатури для контрастного режиму (див. /usr/share/onboard/themes/*.theme з можливими назвами тем).

en: Whether to hide the 'lightdm-xsession' default X11 session type.
uk: Приховувати стандартний тип "lightdm-xsession" сеансу X11.

en: Whether to hide X11 sessions.
uk: Приховувати сеанси X11.

en: Whether to hide Wayland sessions.
uk: Приховувати сеанси Wayland.

en: Ordered list of preferred desktop sessions (for detecting the default session type).
uk: Впорядкований список бажаних сеансів робочого столу (для визначення стандартного типу сеансу).

en: Time in seconds until the shutdown dialog forcefully selects the default action. Set to 0 to disable.
uk: Час у секундах перед примусовим вибором дії у діалозі вимкнення. Для вимкнення таймера 0.

en: Unordered list of include-only desktop sessions (if non-empty, only explicitly listed sessions types will be offered by the greeter). Takes precedence over the excluded-sessions list.
uk: Невпорядкований список відібраних сеансів робочого столу (якщо заповнений, у вітальному діалозі будуть лише вказані типи сеансів). Має пріоритет над списком виключених сеансів.

en: Unordered list of excluded desktop sessions (if non-empty, listed sessions types will not be offered by the greeter). Only used if includeonly-sessions is empty.
uk: Невпорядкований список виключених сеансів робочого столу (якщо не порожній, у вітальному діалозі будуть лише не вказані тут типи сеансів). Використовується тільки при порожньому списку відібраних типів.
