arctica-greeter - en to cy translation catalogue (35 entries)

en: Enter password for %s
cy: Rhowch y cyfrinair ar gyfer %s

en: Password:
cy: Cyfinair:

en: Username:
cy: Enw defnyddiwr:

en: Failed to authenticate
cy: Methwyd dilysu

en: Failed to start session
cy: Methwyd cychwyn sesiwn

en: Logging in…
cy: Wrthi'n mewngofnodi...

en: Login Screen
cy: Sgrîn Fewngofnodi

en: Back
cy: Yn ôl

en: Session Options
cy: Dewisiadau'r Sesiwn

en: Select desktop environment
cy: Dewis amgylchedd penbwrdd

en: Goodbye. Would you like to…
cy: Hwyl fawr. Hoffech chi...

en: Shut Down
cy: Diffodd

en: Are you sure you want to shut down the computer?
cy: Ydych chi'n siŵr eich bod am ddiffodd y cyfrifiadur?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
cy: Mae defnyddwyr eraill wedi mewngofnodi i'r cyfrifiadur hwn, bydd diffodd yn cau'r sesiynau eraill hefyd.

en: Suspend
cy: Seibio

en: Hibernate
cy: Cysgu

en: Restart
cy: Ailgychwyn

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
cy: %s (Rhagosodedig)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
cy: Dangos fersiwn rhyddhau

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
cy: Rhedeg ym modd prawf

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
cy: - Cyfarchwr Arctica

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
cy: Rhedwch '%s --help' i weld rhestr lawn o opsiynau llinell orchymyn.

en: Guest Session
cy: Sesiwn Wadd

en: Please enter a complete e-mail address
cy: Rhowch gyfeiriad ebost llawn

en: Incorrect e-mail address or password
cy: Cyfeiriad ebost neu gyfrinair anghywir

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Set Up…
cy: Sefydlu...

en: OK
cy: Iawn

en: Server type not supported.
cy: Ni chefnogir y math yna o weinydd

en: Domain:
cy: Parth:

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
cy: Mewngofnodi

en: Login as %s
cy: Mewngofnodi fel %s

en: Retry
cy: Ailgeisio

en: Retry as %s
cy: Ceisio eto fel %s

en: Login
cy: Mewngofnodi
