arctica-greeter - en to ro translation catalogue (106 entries)

en: Enter password for %s
ro: Introduceți parola pentru %s

en: Enter your username
ro: Introduceți numele dvs. de utilizato

en: Password:
ro: Parola:

en: Username:
ro: Nume de utilizator:

en: Invalid username or password, please try again
ro: Nume de utilizator sau parolă nevalidă, încercați din nou

en: Failed to authenticate
ro: Autentificare eșuată

en: Failed to start session
ro: Eșec la începerea sesiunii

en: Logging in…
ro: Autentificare în curs…

en: Login Screen
ro: Ecranul de autentificare

en: Back
ro: Înapoi

en: Session Options
ro: Opțiuni sesiune

en: Select desktop environment
ro: Alege mediul de birou

en: Goodbye. Would you like to…
ro: La revedere. Ați dori să…

en: Shut Down
ro: Oprire

en: Are you sure you want to shut down the computer?
ro: Sunteți sigur că doriți să opriți calculatorul?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
ro: Pe acest calculator sunt autentificați și alți utilizatori, oprirea calculatorului va închide și sesiunile acestora.

en: Suspend
ro: Suspendare

en: Hibernate
ro: Hibernare

en: Restart
ro: Repornire

note: Fun begins here, actually trigger option.
en: Executing selected action now.
ro: Se execută acțiunea selectată.

en: Waiting one more second before executing selected action … | Waiting %u seconds before executing selected action …
ro[0]: Se așteaptă încă o secundă înainte de a executa acțiunea selectată …
ro[1]: Se așteaptă %u secunde înainte de a executa acțiunea selectată …
ro[2]: Se așteaptă %u de secunde înainte de a executa acțiunea selectată …

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
ro: %s (Implicit)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ro: Afișează numărul de versiune

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
ro: Rulează în modul test

note: Help string for command line --test-highcontrast flag
en: Run in test mode with a11y highcontrast theme enabled
ro: Rulează în modul test cu tema de contrast ridicat pentru a11y activată

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
ro: - Recepția Arctica

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: Rulați «%s -- help» pentru a vedea o listă completă a opțiunilor din linia de comandă disponibile.

en: Guest Session
ro: Sesiune invitat

en: Please enter a complete e-mail address
ro: Introduceți o adresă de e-mail completă

en: Incorrect e-mail address or password
ro: Adresă de e-mail sau parolă incorectă

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
ro: Dacă aveți un cont pe un server RDP sau X2Go, autentificarea la distanță vă permite să rulați aplicații de pe serverul respectiv.

en: Cancel
ro: Anulare

en: Set Up…
ro: Configurare…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
ro: Pentru a utiliza acest serviciu aveți nevoie de un cont de autentificare la distanță. Doriți să creați un cont acum?

en: OK
ro: Ok

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
ro: Pentru a utiliza acest serviciu aveți nevoie de un cont autentificare la distanță. Vizitați %s pentru a solicita un cont.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
ro: Pentru a utiliza acest serviciu aveți nevoie de un cont de autentificare la distanță. Va rugam sa cereți detalii de la administratorul sitului.

en: Server type not supported.
ro: Tipul de server nu este acceptat.

en: X2Go Session:
ro: Sesiune X2Go:

en: Domain:
ro: Domeniu:

en: Account ID
ro: ID-ul contului

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
ro: Autentificare

en: Login as %s
ro: Autentificare ca %s

en: Retry
ro: Încearcă din nou

en: Retry as %s
ro: Reîncearcă ca %s

en: Login
ro: Autentificare

en: Temporary Guest Session
ro: Sesiune temporară pentru invitat

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
ro: Toate datele create în timpul acestei sesiuni pentru invitat vor fi
    șterse atunci când vă deconectați, iar configurările vor fi restabilite
    la valorile implicite.
    Vă rugăm să salvați fișierele pe un dispozitiv extern, de exemplu un
    dispozitiv USB, dacă doriți să le accesați mai târziu.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
ro: O altă alternativă este să salvați fișierele în
    dosarul „/var/guest-data”.

en: Arctica Greeter
ro: Recepția Arctica

en: Background image file to use, either an image path or a color (e.g. #772953).
ro: Fișierul de imagine de fundal care urmează să fie utilizat, fie ruta către o imagine, fie o culoare (de exemplu, #772953).

en: Background color (e.g. #772953), set before wallpaper is seen.
ro: Culoarea fundalului (de ex. #772953), definită înainte ca fundalul să fie văzut.

en: Background color (e.g. #000000 or #FFFFFF) for high contrast mode.
ro: Culoarea fundalului (de exemplu #000000 sau #FFFFFF) pentru modul de contrast ridicat.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
ro: Culoarea fontului de prim-plan (de exemplu #A0A0A0) pentru numele sesiunilor neactive/neselectate din lista de sesiuni.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for the active/hovered-above session name in the session list.
ro: Culoarea fontului de prim-plan (de exemplu, #A0A0A0) pentru numele sesiunii active/evidențiate din lista de sesiuni.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for the selected session name in the session list.
ro: Culoarea fontului de prim-plan (de exemplu #A0A0A0) pentru numele sesiunii selectate din lista de sesiuni.

en: Background color (e.g. #391C31) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
ro: Culoarea de fundal (de exemplu, #391C31) pentru numele de sesiuni neactive/neselectate din lista de sesiuni.

en: Background color (e.g. #391C31) for the active/hovered-above session name in the session list.
ro: Culoarea de fundal (de exemplu, #391C31) pentru numele sesiunii active/evidențiate din lista de sesiuni.

en: Background color (e.g. #391C31) for the selected session name in the session list.
ro: Culoarea de fundal (de exemplu, #391C31) pentru numele sesiunii selectate din lista de sesiuni.

en: Border color (e.g. #391C31) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
ro: Culoarea conturului (de exemplu, #391C31) pentru numele de sesiuni neactive/neselectate din lista de sesiuni.

en: Border color (e.g. #391C31) for the active/hovered-above session name in the session list.
ro: Culoarea conturului (de exemplu, #391C31) pentru numele sesiunii active/evidențiate din lista de sesiuni.

en: Border color (e.g. #391C31) for the selected session name in the session list.
ro: Culoarea conturului (de exemplu, #391C31) pentru numele sesiunii selectate din lista de sesiuni.

en: Background color (e.g. #391C31) of flat buttons (e.g. the session chooser icon).
ro: Culoarea de fundal (de exemplu, #391C31) a butoanelor plate (de exemplu, pictograma selectorului de sesiuni).

en: Border color (e.g. #391C31) of flat buttons (e.g. the session chooser icon).
ro: Culoarea conturului (de ex. #391C31) butoanelor plate (de ex. pictograma de selectare a sesiunii).

en: Determines how the background image is rendered.
ro: Determină modul de redare a imaginii de fundal.

en: Whether to draw user backgrounds.
ro: Dacă se vor afișa fundalurile utilizatorilor.

en: Whether to draw an overlay grid.
ro: Dacă se afișează o grilă suprapusă.

en: Whether to show the hostname in the menubar.
ro: Dacă să se afișeze numele de gazdă în bara de meniu.

en: Whether to show 'Username:' and 'Password:' labels (etc.) in the login box.
ro: Dacă să se afișeze etichetele „Nume utilizator:” și „Parola:” (etc.) în căsuța de conectare.

en: Logo file to use.
ro: Fișierul de logo de utilizat.

en: Alpha value for blending the logo onto the background.
ro: Valoarea alfa pentru fuzionarea logo-ului pe fundal.

en: GTK+ theme to use.
ro: Tema GTK+ de utilizat.

en: GTK+ theme to use in high contrast mode.
ro: Tema GTK+ de utilizat în modul de contrast ridicat.

en: Icon theme to use.
ro: Tema de pictograme de utilizat.

en: Icon theme to use in high contrast mode.
ro: Tema de pictograme de utilizat în modul de contrast ridicat.

en: Cursor theme to use.
ro: Tema cursorului de utilizat.

en: Size to use for cursors.
ro: Dimensiunea de utilizat pentru cursor.

en: Font to use.
ro: Fontul de utilizat.

en: Whether to antialias Xft fonts.
ro: Dacă se efectuează anti-aliasing (netezirea) pentru fonturile Xft.

en: Resolution for Xft in dots per inch.
ro: Rezoluția pentru Xft în puncte pe inch.

en: What degree of hinting to use.
ro: Ce grad de îmbunătățire al redării fonturilor trebuie utilizat.

en: Type of subpixel antialiasing.
ro: Tipul de anti-aliasing (netezire) la nivel de subpixel.

en: Whether to enable the onscreen keyboard.
ro: Dacă se activează sau nu tastatura pe ecran.

en: Whether to use a high contrast theme.
ro: Dacă se utilizează o temă cu contrast ridicat.

en: Whether to enable the screen reader.
ro: Dacă se activează cititorul de ecran.

en: Whether to play sound when greeter is ready.
ro: Dacă se va reda un sunet atunci când recepția Arctica este afișată.

en: Which indicators to load.
ro: Ce indicatori se încarcă.

en: List of usernames that are hidden until a special key combination is hit.
ro: Listă de nume de utilizator care sunt ascunse până când este apăsată o combinație specială de taste.

en: List of groups that users must be part of to be shown (empty list shows all users).
ro: Lista grupurilor din care trebuie să facă parte utilizatorii pentru a fi afișați (lista goală afișează toți utilizatorii).

en: Number of seconds of inactivity before blanking the screen. Set to 0 to never timeout.
ro: Numărul de secunde de inactivitate înainte de ștergerea ecranului. Stabiliți-l la 0 pentru a nu depăși niciodată timpul de așteptare.

en: Whether to enable HiDPI support
ro: Dacă se activează sau nu suportul HiDPI

en: Scaling factor for fonts that can be used to adjust the greeter's font sizes.
ro: Factorul de scalare pentru fonturi care poate fi utilizat pentru a ajusta dimensiunile fonturilor din ecranul de recepție Artica.

en: Alpha value for menubar, multiplied with the theme-provided transparency value. Not used in high contrast mode.
ro: Valoarea alfa pentru bara de meniu, multiplicată cu valoarea de transparență furnizată de temă. Nu se utilizează în modul de contrast ridicat.

en: Default FQDN for host offering Remote Logon Service.
ro: FQDN implicit pentru gazda care oferă serviciul de autentificare la distanță.

en: Whether to activate numlock. This features requires the installation of numlockx.
ro: Dacă se activează sau nu blocarea tastelor numerice (NumLock). Această caracteristică necesită instalarea aplicației «numlockx».

en: Monitor on which to show the Login GUI.
ro: Monitorul pe care să se afișeze interfața grafică de conectare.

en: Name of the onscreen keyboard layout (see /usr/share/onboard/layouts/*.onboard for available layout names).
ro: Numele aranjamentului tastaturii pe ecran (consultați „/usr/share/onboard/layouts/*.onboard” pentru numele aranjamentelor disponibile).

en: Name of the onscreen keyboard theme (see /usr/share/onboard/themes/*.theme for available theme names).
ro: Numele temei tastaturii pe ecran (consultați „/usr/share/onboard/themes/*.theme” pentru numele temelor disponibile).

en: Name of the onscreen keyboard theme when in high contrast mode (see /usr/share/onboard/themes/*.theme for available theme names).
ro: Numele temei tastaturii pe ecran în modul contrast ridicat (consultați „/usr/share/onboard/themes/*.theme” pentru numele temelor disponibile).

en: Whether to hide the 'lightdm-xsession' default X11 session type.
ro: Dacă să se ascundă tipul de sesiune X11 implicit „lightdm-xsession”.

en: Whether to hide X11 sessions.
ro: Dacă să se ascundă sesiunile X11.

en: Whether to hide Wayland sessions.
ro: Dacă să se ascundă sesiunile „Wayland”.

en: Ordered list of preferred desktop sessions (for detecting the default session type).
ro: Lista ordonată a sesiunilor de birou preferate (pentru detectarea tipului de sesiune implicit).

en: Time in seconds until the shutdown dialog forcefully selects the default action. Set to 0 to disable.
ro: Timpul în secunde până când dialogul de oprire selectează forțat acțiunea implicită. Stabiliți la 0 pentru dezactivare.

en: Unordered list of include-only desktop sessions (if non-empty, only explicitly listed sessions types will be offered by the greeter). Takes precedence over the excluded-sessions list.
ro: Listă neordonată de sesiuni de birou incluse (dacă nu este goală, doar tipurile de sesiuni enumerate explicit vor fi oferite de recepția Artica). Are prioritate față de lista de sesiuni excluse „excluded-sessions”.

en: Unordered list of excluded desktop sessions (if non-empty, listed sessions types will not be offered by the greeter). Only used if includeonly-sessions is empty.
ro: Listă neordonată de sesiuni de birou excluse (dacă nu este goală, tipurile de sesiuni enumerate nu vor fi oferite de recepția Artica). Se utilizează numai dacă lista de sesiuni incluse „includeonly-sessions” este goală.
