arctica-greeter - en to sv translation catalogue (106 entries)

en: Enter password for %s
sv: Ange lösenord för %s

en: Enter your username
sv: Ange ditt användarnamn

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Invalid username or password, please try again
sv: Ogiltigt användarnamn eller lösenord. Försök igen

en: Failed to authenticate
sv: Misslyckades med att autentisera

en: Failed to start session
sv: Misslyckades med att starta sessionen

en: Logging in…
sv: Loggar in…

en: Login Screen
sv: Inloggningsskärm

en: Back
sv: Bakåt

en: Session Options
sv: Sessionsalternativ

en: Select desktop environment
sv: Välj skrivbordsmiljö

en: Goodbye. Would you like to…
sv: Hej då. Vill du…

en: Shut Down
sv: Stäng av

en: Are you sure you want to shut down the computer?
sv: Är du säker på att du vill stänga av datorn?

en: Other users are currently logged in to this computer, shutting down now will also close these other sessions.
sv: Andra användare är för nuvarande inloggade på den här datorn, att stänga ner nu kommer också stänga ner de andra sessionerna.

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: Hibernate
sv: Viloläge

en: Restart
sv: Starta om

note: Fun begins here, actually trigger option.
en: Executing selected action now.
sv: Utför vald åtgärd nu.

en: Waiting one more second before executing selected action … | Waiting %u seconds before executing selected action …
sv[0]: Väntar en sekund till innan den valda åtgärden utförs…
sv[1]: Väntar %u sekunder till innan den valda åtgärden utförs…

note: Translators: %s is a session name like KDE or Ubuntu
en: %s (Default)
sv: %s (Förval)

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
sv: Visa utgåvans version

note: Help string for command line --test-mode flag
en: Run in test mode
sv: Kör i testläge

note: Help string for command line --test-highcontrast flag
en: Run in test mode with a11y highcontrast theme enabled
sv: Kör i testläge med a11y högkontrast-tema aktiverat

note: Arguments and description for --help text
en: - Arctica Greeter
sv: - Arctica-hälsare

note: Text printed out when an unknown command-line argument provided
en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: Kör ”%s --help” för en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Guest Session
sv: Gästsession

en: Please enter a complete e-mail address
sv: Ange en fullständig e-postadress

en: Incorrect e-mail address or password
sv: Felaktig e-postadress eller lösenord

note: dialog.secondary_text = _("If you have an account on an RDP or Citrix server, Remote Login lets you run applications from that server."); For 12.10 we still don't support Citrix
en: If you have an account on an RDP server or X2Go server, Remote Login lets you run applications from that server.
sv: Om du har ett konto på en RDP-server eller X2Go-server så kan fjärrinloggning tillåta dig att köra applikationer från den servern.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Set Up…
sv: Ställ in…

en: You need a Remote Logon account to use this service. Would you like to set up an account now?
sv: Du behöver ett fjärrinloggningskonto för att använda den här tjänsten. Vill du skapa ett konto nu?

en: OK
sv: Ok

en: You need a Remote Logon account to use this service. Visit %s to request an account.
sv: Du behöver ett fjärrinloggningskonto för att använda den här tjänsten. Besök %s för att skapa ett konto.

en: You need a Remote Logon account to use this service. Please ask your site administrator for details.
sv: Du behöver ett fjärrinloggningskonto för att använda den här tjänsten. Fråga din webbplatsadministratör för mer information.

en: Server type not supported.
sv: Servertypen stöds inte.

en: X2Go Session:
sv: X2Go-session:

en: Domain:
sv: Domän:

en: Account ID
sv: Konto-ID

note: 'Log In' here is the button for logging in.
en: Log In
sv: Logga in

en: Login as %s
sv: Logga in som %s

en: Retry
sv: Försök igen

en: Retry as %s
sv: Försök på nytt som %s

en: Login
sv: Logga in

en: Temporary Guest Session
sv: Tillfällig gästsession

en: All data created during this guest session will be deleted
    when you log out, and settings will be reset to defaults.
    Please save files on some external device, for instance a
    USB stick, if you would like to access them again later.
sv: All data som skapas under denna gästsession kommer att raderas
    när du loggar ut och inställningarna kommer att återställas till standardinställningarna.
    Spara filer på någon extern enhet, till exempel en
    USB-minne, om du vill komma åt dem igen senare.

en: Another alternative is to save files in the
    /var/guest-data folder.
sv: Ett annat alternativ är att spara filer i
    mappen /var/guest-data.

en: Arctica Greeter
sv: Arctica-hälsare

en: Background image file to use, either an image path or a color (e.g. #772953).
sv: Bakgrundsbildfil att använda, antingen en bildsökväg eller en färg (t.ex. #772953).

en: Background color (e.g. #772953), set before wallpaper is seen.
sv: Bakgrundsfärg (t.ex. #772953), ställs in innan skrivbordsbakgrunden ses.

en: Background color (e.g. #000000 or #FFFFFF) for high contrast mode.
sv: Bakgrundsfärg (t.ex. #000000 eller #FFFFFF) för högkontrastläge.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
sv: Teckensnittets förgrundsfärg (t.ex. #A0A0A0) för icke-aktiva/svävade och ej valda sessionsnamn i sessionslistan.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for the active/hovered-above session name in the session list.
sv: Teckensnittets förgrundsfärg (t.ex. #A0A0A0) för det aktiva/svävade sessionsnamnet i sessionslistan.

en: Font foreground color (e.g. #A0A0A0) for the selected session name in the session list.
sv: Teckensnittets förgrundsfärg (t.ex. #A0A0A0) för det valda sessionsnamnet i sessionslistan.

en: Background color (e.g. #391C31) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
sv: Bakgrundsfärg (t.ex. #391C31) för icke-aktiva/svävade och ej valda sessionsnamn i sessionslistan.

en: Background color (e.g. #391C31) for the active/hovered-above session name in the session list.
sv: Bakgrundsfärg (t.ex. #391C31) för det aktiva/svävade sessionsnamnet i sessionslistan.

en: Background color (e.g. #391C31) for the selected session name in the session list.
sv: Bakgrundsfärg (t.ex. #391C31) för det valda sessionsnamnet i sessionslistan.

en: Border color (e.g. #391C31) for non-active/-hovered and non-selected session names in the session list.
sv: Kantfärg (t.ex. #391C31) för icke-aktiva/svävade och ej valda sessionsnamn i sessionslistan.

en: Border color (e.g. #391C31) for the active/hovered-above session name in the session list.
sv: Kantfärg (t.ex. #391C31) för det aktiva/svävade sessionsnamnet i sessionslistan.

en: Border color (e.g. #391C31) for the selected session name in the session list.
sv: Kantfärg (t.ex. #391C31) för det valda sessionsnamnet i sessionslistan.

en: Background color (e.g. #391C31) of flat buttons (e.g. the session chooser icon).
sv: Bakgrundsfärg (t.ex. #391C31) för platta knappar (t.ex. sessionsväljarikonen).

en: Border color (e.g. #391C31) of flat buttons (e.g. the session chooser icon).
sv: Kantfärg (t.ex. #391C31) för platta knappar (t.ex. sessionsväljarikonen).

en: Determines how the background image is rendered.
sv: Bestämmer hur bakgrundsbilden renderas.

en: Whether to draw user backgrounds.
sv: Om användarbakgrunder ska ritas.

en: Whether to draw an overlay grid.
sv: Om man ska rita ett överläggsrutnät.

en: Whether to show the hostname in the menubar.
sv: Om värdnamnet ska visas i menyraden.

en: Whether to show 'Username:' and 'Password:' labels (etc.) in the login box.
sv: Om etiketterna "Användarnamn:" och "Lösenord:" (etc.) ska visas i inloggningsrutan.

en: Logo file to use.
sv: Logotypfil som ska användas.

en: Alpha value for blending the logo onto the background.
sv: Alfavärde för att blanda in logotypen i bakgrunden.

en: GTK+ theme to use.
sv: GTK+ tema att använda.

en: GTK+ theme to use in high contrast mode.
sv: GTK+-tema att använda i högkontrastläge.

en: Icon theme to use.
sv: Ikontema att använda.

en: Icon theme to use in high contrast mode.
sv: Ikontema att använda i högkontrastläge.

en: Cursor theme to use.
sv: Markörtema att använda.

en: Size to use for cursors.
sv: Storlek att använda för markörer.

en: Font to use.
sv: Teckensnitt att använda.

en: Whether to antialias Xft fonts.
sv: Om Xft-teckensnitt ska utjämnas.

en: Resolution for Xft in dots per inch.
sv: Upplösning för Xft i punkter per tum.

en: What degree of hinting to use.
sv: Vilken grad av antydande ska användas.

en: Type of subpixel antialiasing.
sv: Typ av subpixel kantutjämning.

en: Whether to enable the onscreen keyboard.
sv: Om tangentbordet på skärmen ska aktiveras.

en: Whether to use a high contrast theme.
sv: Om ett tema med hög kontrast ska användas.

en: Whether to enable the screen reader.
sv: Om skärmläsaren ska aktiveras.

en: Whether to play sound when greeter is ready.
sv: Huruvida ljud ska spelas upp när hälsare är redo.

en: Which indicators to load.
sv: Vilka indikatorer som ska laddas.

en: List of usernames that are hidden until a special key combination is hit.
sv: Lista med användarnamn som är dolda tills en speciell tangentkombination trycks.

en: List of groups that users must be part of to be shown (empty list shows all users).
sv: Lista över grupper som användare måste ingå i för att visas (tom lista visar alla användare).

en: Number of seconds of inactivity before blanking the screen. Set to 0 to never timeout.
sv: Antal sekunder av inaktivitet innan skärmen släcks. Ställ in på 0 för att aldrig timeout.

en: Whether to enable HiDPI support
sv: Om HiDPI-stöd ska aktiveras

en: Scaling factor for fonts that can be used to adjust the greeter's font sizes.
sv: Skalfaktor för teckensnitt som kan användas för att justera hälsarens teckenstorlekar.

en: Alpha value for menubar, multiplied with the theme-provided transparency value. Not used in high contrast mode.
sv: Alfavärde för menyraden, multiplicerat med det genomskinliga värdet som tillhandahålls av temat. Används inte i högkontrastläge.

en: Default FQDN for host offering Remote Logon Service.
sv: Standard FQDN för värd som erbjuder fjärrinloggningstjänst.

en: Whether to activate numlock. This features requires the installation of numlockx.
sv: Om numlock ska aktiveras. Denna funktion kräver installation av numlockx.

en: Monitor on which to show the Login GUI.
sv: Vilken skärm som ska visa inloggningsgränssnittet.

en: Name of the onscreen keyboard layout (see /usr/share/onboard/layouts/*.onboard for available layout names).
sv: Namnet på skärmtangentbordslayouten (se /usr/share/onboard/layouts/*.onboard för tillgängliga layoutnamn).

en: Name of the onscreen keyboard theme (see /usr/share/onboard/themes/*.theme for available theme names).
sv: Namn på skärmtangentbordstemat (se /usr/share/onboard/themes/*.theme för tillgängliga temanamn).

en: Name of the onscreen keyboard theme when in high contrast mode (see /usr/share/onboard/themes/*.theme for available theme names).
sv: Namn på skärmtangentbordstemat i högkontrastläge (se /usr/share/onboard/themes/*.theme för tillgängliga temanamn).

en: Whether to hide the 'lightdm-xsession' default X11 session type.
sv: Om du vill dölja "lightdm-xsession" standard X11-sessionstyp.

en: Whether to hide X11 sessions.
sv: Om man ska dölja X11-sessioner.

en: Whether to hide Wayland sessions.
sv: Om man ska dölja Wayland-sessioner.

en: Ordered list of preferred desktop sessions (for detecting the default session type).
sv: Ordnad lista över föredragna skrivbordssessioner (för att identifiera standardsessionstypen).

en: Time in seconds until the shutdown dialog forcefully selects the default action. Set to 0 to disable.
sv: Tid i sekunder tills avstängningsdialogrutan med kraft väljer standardåtgärden. Ställ in på 0 för att inaktivera.

en: Unordered list of include-only desktop sessions (if non-empty, only explicitly listed sessions types will be offered by the greeter). Takes precedence over the excluded-sessions list.
sv: Oordnad lista över skrivbordssessioner som endast är inkluderade (om de inte är tomma, kommer endast explicit listade sessionstyper att erbjudas av hälsaren). Har företräde framför listan över uteslutna sessioner.

en: Unordered list of excluded desktop sessions (if non-empty, listed sessions types will not be offered by the greeter). Only used if includeonly-sessions is empty.
sv: Oordnad lista över uteslutna skrivbordssessioner (om de inte är tomma, kommer de listade sessionstyperna inte att erbjudas av hälsaren). Används endast om includeonly-sessions är tom.
