ardour 0.688.4 - en to pt translation catalogue (523 entries)

en: Add Track/Bus/VCA
pt: Adicionar Trilha/Bus/VCA

en: Configuration:
pt: Configuração

en: Add:
pt: Adicionar:

en: Name:
pt: Nome:

en: Group:
pt: Grupo:

en: Record Mode:
pt: Modo de Gravação

en: Instrument:
pt: Instrumento

en: Audio Tracks
pt: Trilhas de Áudio

en: MIDI Tracks
pt: Trilhas de MIDI

en: Before Selection
pt: Antes da Seleção

en: After Selection
pt: Depois da Seleção

en: Audio
pt: Áudio

en: New Group...
pt: Novo Grupo...

en: Done
pt: Pronto

en: Signal source
pt: Fonte de Sinal

en: Selected ranges
pt: Intervalos selecionados

en: Selected regions
pt: Regiões selecionadas

en: Track
pt: Trilha

en: Show
pt: Mostrar

en: Re-analyze data
pt: Re-analisar dados

en: Audition
pt: Audição

en: Speaker Configuration
pt: Configuração de Autofalantes

en: Add Tracks/Busses
pt: Adicionar Trilhas/Bus

en: About
pt: Sobre

en: Ranges|Locations
pt: Localizações

en: Tracks and Busses
pt: Trilhas e Bus

en: Audio/MIDI Setup
pt: Configuração de Áudio/MIDI

en: Properties
pt: Propriedades

en: Add Video
pt: Adicionar Vídeo

en: Big Clock
pt: Metrônomo

en: Audio Connections
pt: Conexões de Áudio

en: MIDI Connections
pt: Conexões MIDI

en: Window|Editor
pt: Editor

en: Window|Mixer
pt: Mesa de Som

en: Window|Preferences
pt: Preferências

en: Don't quit
pt: Não sair

en: Just quit
pt: Apenas sair

en: Save and quit
pt: Salvar e sair

en: none
pt: nenhum

en: You cannot add a track without a session already loaded.
pt: Você não pode adicionar uma trilha se uma sessão não estiver carregada.

en: No files were ready for clean-up
pt: Não havia arquivos prontos para limpeza

en: Clean-up
pt: Limpeza

en: CleanupDialog
pt: Limpar

en: deleted file
pt: arquivo removido

en: Return to last playback start when stopped
pt: Ir para o início da última reprodução quando parar

en: [ERROR]:
pt: [ERRO]:

en: [WARNING]:
pt: [AVISO]:

en: [INFO]:
pt: [INFORMAÇÃO]:

en: Auto Return
pt: Retorno Automático

en: In
pt: Entrada

en: Out
pt: Saída

en: Start recording at auto-punch start
pt: Iniciar gravação no início do ponto-automático

en: Stop recording at auto-punch end
pt: Parar gravação no final do ponto-automático

en: Transport
pt: Operação

en: Setup Editor
pt: Configurar Editor

en: Setup Mixer
pt: Configurar Mesa de Som

en: Reload Session History
pt: Recarregar Histórico da Sessão

en: UI: cannot setup editor
pt: não foi possível iniciar o editor

en: UI: cannot setup mixer
pt: não foi possível iniciar a mesa

en: Preferences
pt: Preferências

en: Mixer
pt: Mesa de Som

en: Don't close
pt: Não fechar

en: Just close
pt: Apenas Fechar

en: Save and close
pt: Salvar e fechar

en: Timecode
pt: Tempo

en: Session
pt: Sessão

en: Sync
pt: Sincronia

en: Options
pt: Opções

en: Window
pt: Janela

en: Help
pt: Ajuda

en: Audio File Format
pt: Formato do Arquivo de Áudio

en: File Type
pt: Tipo de Arquivo

en: Plugins
pt: Entradas

en: New...
pt: Novo...

en: Open...
pt: Abrir...

en: Recent...
pt: Recente...

en: Close
pt: Fechar

en: Duplicate Tracks/Busses...
pt: Duplicar Trilha/Bus

en: Open Video...
pt: Abrir Vídeo

en: Remove Video
pt: Remover Vídeo

en: Export to Video File...
pt: Exportar Arquivo de Vídeo

en: Snapshot (& keep working on current version) ...
pt: Snapshot (& continuar trabalhando nesta versão) ...

en: Snapshot (& switch to new version) ...
pt: Snapshot (& mudar para nova versão) ...

en: Quick Snapshot (& keep working on current version) ...
pt: Snapshot rápido (& continuar trabalhando nesta versão) ...

en: Quick Snapshot (& switch to new version) ...
pt: Snapshot rápido (& mudar para nova versão) ...

en: Save As...
pt: Salvar como...

en: Rename...
pt: Renomear

en: Save Template...
pt: Salvar Esquema...

en: Metadata
pt: Metadados

en: Edit Metadata...
pt: Editar Metadados

en: Import Metadata...
pt: Importar Metadados

en: Export
pt: Exportar

en: Quit
pt: Sair

en: Hide
pt: Ocultar

en: Chat
pt: Bate-papo (IRC)

en: Help|Manual
pt: Tutorial

en: Manual|Reference
pt: Manual de Referência

en: Report a Bug
pt: Relatar uma Falha

en: User Forums
pt: Fóruns de Usuários

en: How to Report a Bug
pt: Como Relatar uma Falha

en: Save
pt: Salvar

en: Stop
pt: Parar

en: Start/Stop
pt: Iniciar/Parar

en: Start/Continue/Stop
pt: Iniciar/Continuar/Parar

en: Enable Record
pt: Armar para Gravação

en: Start Recording
pt: Iniciar Gravação

en: Rewind
pt: Rebobinar

en: Rewind (Slow)
pt: Rebobinar (Lento)

en: Rewind (Fast)
pt: Rebobinar (Rápido)

en: Forward
pt: Avançar

en: Forward (Slow)
pt: Avançar (Lento)

en: Forward (Fast)
pt: Avançar (Rápido)

en: Go to Zero
pt: Ir para o Ponto Zero

en: Go to Start
pt: Ir para o Começo

en: Go to End
pt: Ir para o Fim

en: Bars & Beats
pt: Compasso & Batimentos

en: Minutes & Seconds
pt: Minutos & Segundos

en: Seconds
pt: Segundos

en: Samples
pt: Amostras

en: In/Out
pt: Entrada/Saída

en: Click
pt: Metrônomo

en: Auto Input
pt: Input Automático

en: Auto Play
pt: Reprodução Automática

en: Percentage
pt: Percentual

en: Semitones
pt: Semitons

en: Send MTC
pt: Enviar MTC

en: Send MMC
pt: Enviar MMC

en: Import
pt: Importar

en: Export to Audio File(s)...
pt: Exportar Arquivo(s) de Áudio...

en: Invert Selection
pt: Inverter Seleção

en: Change
pt: Alterar

en: Toggle Editor & Mixer
pt: Alternar entre Editor e Mesa

en: Maximise Editor Space
pt: Maximizar Espaço do Editor

en: Maximise Mixer Space
pt: Maximizar Espaço da Mesa

en: Disk Space
pt: Espaço no Disco

en: Wall Clock
pt: Relógio

en: Recording was stopped because your system could not keep up.
pt: A gravação foi encerrada porque seu sistema não consegue acompanhar

en: Open Existing Session
pt: Abrir Sessão Existente

en: Click the Close button to try again.
pt: Clique no botão Fechar para tentar novamente

en: Loading Error
pt: Erro de carregamento

en: New session name
pt: Nome da nova sessão

en: Rename Session
pt: Renomear Sessão

en: Save As
pt: Salvar como

en: Unsaved Session
pt: Sessão Não Salva

en: The session "%1"
    has not been saved.
    
    Any changes made this time
    will be lost unless you save it.
    
    What do you want to do?
pt: A sessão "%1" não foi salva.
    
    Qualquer alteração feita agora
    será perdida se não salvar.
    
    O que você deseja fazer?

en: The snapshot "%1"
    has not been saved.
    
    Any changes made this time
    will be lost unless you save it.
    
    What do you want to do?
pt: The snapshot "%1"
    não foi salvo.
    
    Qualquer alteração feita agora
    será perdida se não salvar.
    
    O que você deseja fazer?

en: Do not show this window again
pt: Não mostrar esta janela novamente

en: could not open %1
pt: não foi possível abrir %1

en: Bars:Beats
pt: Compassos:Batimentos

en: Minutes:Seconds
pt: Minutos:Segundos

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para Área de Transferência

en: Calculating...
pt: Calculando...

en: automation event move
pt: mover evento de automação

en: remove control point
pt: Remover ponto de controlo

en: Play
pt: Reproduzir

en: automation state
pt: estado do automação

en: hide track
pt: ocultar esta trilha

en: clear automation
pt: limpar automação

en: Clear
pt: Limpar

en: State
pt: Estado

en: Mode
pt: Modo

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Apagar

en: Name
pt: Nome

en: New
pt: Novo

en: Rename Channel
pt: Renomear Canal

en: Restore Defaults
pt: Restaurar padrão

en: Object
pt: Objeto

en: Color
pt: Cor

en: Items
pt: Itens

en: Palette
pt: Paleta

en: Transparency
pt: Transparência

en: off
pt: desligado

en: Value
pt: Valor

en: Channel
pt: Canal

en: Time
pt: Tempo

en: Length
pt: Duração

en: edit note
pt: editar nota

en: No Grid
pt: Sem Grade

en: CD Frames
pt: Quadros de CD

en: Playhead
pt: Início

en: Marker
pt: Marca

en: Slide
pt: Deslizar

en: Splice
pt: Reunir

en: Lock
pt: Trancar

en: Left
pt: Esquerdo

en: Right
pt: Direito

en: Center
pt: Centro

en: Mins:Secs
pt: Mins:Segs

en: Tempo
pt: BPM

en: Meter
pt: VU

en: Location Markers
pt: Marcas de Localização

en: Range Markers
pt: Marcas de Intervalos

en: Loop/Punch Ranges
pt: Intervalos Loop/Insersão

en: CD Markers
pt: Marcadores de CD

en: mode
pt: modo

en: Tracks & Busses
pt: Trilhas & Bus

en: Regions
pt: Regiões

en: Track & Bus Groups
pt: Grupos de Trilhas e Bus

en: Ranges & Marks
pt: Intervalos e Marcadores

en: Loop
pt: Ciclo

en: Punch
pt: Inserção

en: Slow
pt: Devegar

en: Fast
pt: Rapido

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Activate
pt: Ativar

en: Freeze
pt: Congelar

en: Unfreeze
pt: Descongelar

en: Separate
pt: Separar

en: Add Range Markers
pt: Adicionar Marcadores para Intervalo

en: Crop Region to Range
pt: Cortar Região para Intervalo

en: Play from Edit Point
pt: Reproduzir do Ponto de Edição

en: Play from Start
pt: Reproduzir do Início

en: Play Region
pt: Reproduzir Região

en: Loop Region
pt: Região de loop

en: Invert Selection in Track
pt: Inverter Seleção na Trilha

en: Select
pt: Selecionar

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Align
pt: Alinhamento

en: Align Relative
pt: Alinhamento Relativo

en: Insert Selected Region
pt: Inserir Região Selecionada

en: Insert Existing Media
pt: Importar Mídia

en: Nudge
pt: Retocar

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Zoom Focus
pt: Foco de Zoom

en: Expand Tracks
pt: Expandir Trilhas

en: Shrink Tracks
pt: Encolher Trilhas

en: Number of visible tracks
pt: Número de trilhas visíveis

en: Edit Point
pt: Ponto de Edição

en: Edit Mode
pt: Modo de edição

en: Command|Undo
pt: Desfazer

en: Command|Undo (%1)
pt: Desfazer (%1)

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo (%1)
pt: Refazer (%1)

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Selection
pt: Seleção

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Automation
pt: Automação

en: Region
pt: Região

en: Layering
pt: Disposição

en: Position
pt: Posição

en: Trim
pt: Cortar

en: Gain
pt: Ganho

en: Ranges
pt: Intervalos

en: Markers
pt: Marcadores

en: MIDI Options
pt: Opções MIDI

en: Region operations
pt: Operações de Região

en: Rulers
pt: Réguas

en: Views
pt: Visualizações

en: Scroll
pt: Rolagem

en: Height
pt: Altura

en: View
pt: Visualizar

en: Zoom to Selection
pt: Zoom para Seleção

en: Crop
pt: Cortar

en: Split/Separate
pt: Dividir/Separar

en: Remove
pt: Remover

en: Largest
pt: Enorme

en: Larger
pt: Maior

en: Large
pt: Grande

en: Small
pt: Pequeno

en: Grid
pt: Grade

en: Magnetic
pt: Magnético

en: Video Monitor
pt: Monitor de Vídeo

en: Video
pt: Vídeo

en: Always on Top
pt: Sempre Visível

en: Fullscreen
pt: Tela Cheia

en: Mute
pt: Mutar

en: Reverse
pt: Inverter horizontalmente

en: Fill Track
pt: Preencher Trilha

en: Set Loop Range
pt: Marcar um intervalo de loop

en: Export...
pt: Exportar

en: Properties...
pt: Propriedades

en: Loudness Analysis...
pt: Análise de Volume

en: Spectral Analysis...
pt: Análise Espectral

en: Align End
pt: Alinhas Fim

en: Cancel Import
pt: Cancelar importação

en: Sample rate
pt: Taxa de Amostragem

en: Name of Group
pt: Nome do Grupo

en: Visible|V
pt: V

en: Group is visible?
pt: Grupo é visível?

en: On
pt: Ligado

en: Group is enabled?
pt: Grupo está ativado?

en: Group|G
pt: G

en: Sharing Gain?
pt: Ganho compartilhado?

en: Selection|Sel
pt: Sel

en: start
pt: início

en: end
pt: fim

en: mark
pt: marca

en: add marker
pt: adicionar marca

en: remove marker
pt: remover marca

en: Play from Here
pt: Reproduzir daqui

en: Set Punch Range
pt: Fazer intervalo de inserção

en: New Name:
pt: Novo Nome

en: Rename Mark
pt: Renomear Marca

en: Rename
pt: Renomear

en: Name for region:
pt: Nome para a região:

en: clear markers
pt: limpar marcas

en: clear ranges
pt: limpar intervalos

en: clear locations
pt: limpar localizações

en: cut
pt: cortar

en: copy
pt: copiar

en: clear
pt: limpar

en: objects
pt: Objetos

en: remove region
pt: remover região

en: Do you really want to destroy the last capture?
    (This is destructive and cannot be undone)
pt: Você quer realmente remover definitivamente a última captura?
    (Isto não poderá ser desfeito)

en: No, do nothing.
pt: Não, não faça nada.

en: Yes, destroy it.
pt: Sim, remover definitivamente.

en: normalize
pt: Normalizar

en: reverse regions
pt: inverter horizontalmente as regiões

en: track | tracks
pt[0]: trilha
pt[1]: trilhas

en: Yes, remove it.
pt: Sim, remova isto.

en: Start
pt: Início

en: End
pt: Fim

en: Yes, remove.
pt: Sim, remover.

en: Track/Bus Name
pt: Nome da Trilha/Bus

en: Track/Bus visible ?
pt: Trilha/Bus Visível ?

en: Track/Bus active ?
pt: Trilha/Bus ativa ?

en: Record enabled
pt: Armado para Gravação

en: Show All
pt: Mostrar Tudo

en: Hide All
pt: Ocultar Tudo

en: Show All Audio Tracks
pt: Mostrar Todas as Trilhas de Áudio

en: Hide All Audio Tracks
pt: Ocultar Todas as Trilhas de Áudio

en: Show All Midi Tracks
pt: Mostrar Todas as Trilhas MIDI

en: Hide All Midi Tracks
pt: Mostrar Todas as Trilhas MIDI

en: New location marker
pt: Nova marca de localização

en: Clear all locations
pt: Apagar todas as localizações

en: Clear all ranges
pt: Remover todos os intervalos

en: New Tempo
pt: Novo Andamento

en: Rename Snapshot
pt: Renomear Snapshot

en: New name of snapshot
pt: Novo nome de snapshot

en: Remove snapshot
pt: Remover snapshot

en: add tempo mark
pt: adicionar marcação de tempo

en: add
pt: adicionar

en: done
pt: pronto

en: Device Control Panel
pt: Painel de Controle do Dispositivo

en: Midi Device Setup
pt: Configuração Dispositivo MIDI

en: Calibrate Audio
pt: Calibrar Áudio

en: Latency
pt: Latência

en: Audio System:
pt: Sistema de Áudio:

en: Input Device:
pt: Dispositivo de Entrada:

en: Output Device:
pt: Dispositivo de Saída:

en: Device:
pt: Dispositivo:

en: Sample rate:
pt: Taxa de Amostragem:

en: Buffer size:
pt: Tamanho do Buffer:

en: Periods:
pt: Períodos:

en: Hardware input latency:
pt: Latência de Entrada do Hardware:

en: samples
pt: Amostras

en: Hardware output latency:
pt: Latência de Saída do Hardware:

en: MIDI System:
pt: Sistema MIDI:

en: MIDI Devices
pt: Dispositivos MIDI

en: Device
pt: Dispositivo

en: Input
pt: Entrada

en: Output
pt: Saída

en: Calibrate
pt: Calibrar

en: Stopped
pt: Parado

en: Stop Export
pt: Cancelar Exportação

en: Export Selection
pt: Exportar Seleção

en: Export Region
pt: Exportar Região

en: Location
pt: Localização

en: No format!
pt: Sem formato!

en: Label:
pt: Rótulo

en: Timespan Name
pt: Indicador de Data

en: Revision:
pt: Revisão:

en: Folder:
pt: Diretório:

en: Browse
pt: Localizar

en: Open Folder
pt: Abrir Diretório

en: Session Name
pt: Nome da Sessão

en: File:
pt: Arquivo:

en: Duration:
pt: Duração

en: Timecode:
pt: Tempo

en: Error:
pt: Erro:

en: Could not read file: %1 (%2).
pt: Não foi possível ler o arquivo: %1 (%2).

en: Could not access soundfile:
pt: não foi possível acessar arquivo de áudio

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Comments
pt: Comentários

en: Disconnect
pt: Desconectar

en: <b>OUTPUT</b> from %1
pt: <b>SAÍDA</b> DE %1

en: Disconnected
pt: Desconectado

en: Comments...
pt: Comentários...

en: Outputs...
pt: Saídas...

en: Save As Template...
pt: Salvar como Esquema...

en: Active
pt: Ativar

en: Pre Fader
pt: Pré Fade

en: Post Fader
pt: Pós Fade

en: Plugin Editor: could not build control element for port %1
pt: Plugin Editor: não foi possível construir elemento de controle para a porta %1

en: port
pt: porta

en: Selection...
pt: Seleção...

en: Record Enabled...
pt: Gravação Ativada

en: Edit Group...
pt: Editar Grupo

en: Remove Group
pt: Remover Grupo

en: Reset
pt: Reiniciar

en: move
pt: mover

en: %1 input
pt: %1 entrada

en: %1 output
pt: %1 saída

en: Remove shortcut
pt: Remover Atalho

en: Search...
pt: Procurar...

en: Action
pt: Ação

en: Shortcut
pt: Atalho

en: add range marker
pt: adicionar marca de intervalo

en: Saved as %1
pt: Salvo como %1

en: Save as
pt: Salvar Como

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it
pt: Isto é um Software Livre. Fique à vontade para redistribuí-lo

en: under certain conditions; see the source for copying conditions.
pt: com algumas condições; veja o fonte para mais detalhes

en: None
pt: Nenhum

en: Invert
pt: Inverter verticalmente

en: delete selection
pt: remover seleção

en: delete note
pt: remover nota

en: move notes
pt: mover notas

en: Mix group
pt: Mixar Grupo

en: <b>INPUT</b> to %1
pt: <b>ENTRADA</b> PARA %1

en: Color...
pt: Cor...

en: Inputs...
pt: Entradas...

en: Duplicate...
pt: Duplicar...

en: Group
pt: Grupo

en: Favorite Plugins
pt: Plugins Favoritos

en: track display list item for renamed strip not found!
pt: não foi encontrada qualquer trilha para o painel de mixer

en: -all-
pt: -tudo-

en: Strips
pt: Painéis

en: Welcome to %1
pt: Bem-vindo ao %1

en: Default folder for %1 sessions
pt: Diretório padrão para %1 sessões

en: Normalize
pt: Normalizar

en: Usage:
pt: Usual:

en: Bypass
pt: Ignorar

en: Pan automation mode
pt: modo automático de pan

en: Other tracks
pt: Outras trilhas

en: Scanning for plugins
pt: Procurando plugins

en: Type
pt: Tipo

en: Add a plugin to the effect list
pt: Adicionar plugin na lista de efeitos

en: Remove a plugin from the effect list
pt: Remover plugin da lista de efeitos

en: Add
pt: Adicionar

en: %1 Busses
pt: %1 Bus

en: %1 Tracks
pt: %1 Trilhas

en: Rescan
pt: Rescanear

en: Right-click to add/remove/edit
    plugins,inserts,sends and more
pt: Clique com o botão direito para adicionar, remover
    ou editar plugins, inserts, sends e mais...

en: New Plugin
pt: Novo Plugin

en: New Insert
pt: Novo Insert

en: New External Send ...
pt: Novo Send Externo

en: New Aux Send ...
pt: Novo Send Auxiliar

en: Clear (all)
pt: Limpar (Tudo)

en: Clear (pre-fader)
pt: Limpar (pre-fader)

en: Clear (post-fader)
pt: Limpar (pós-fader_

en: Activate All
pt: Ativar Tudo

en: Deactivate All
pt: Desativar Tudo

en: Options|Undo
pt: Desfazer

en: audition this region
pt: ouvir esta região

en: End:
pt: Final:

en: Tracks/Busses
pt: Trilhas / Bus

en: Inputs
pt: Entradas

en: Outputs
pt: Saídas

en: route display list item for renamed route not found!
pt: não foi encontrada qualquer elemento para encaminhamento

en: NO TRACK
pt: NENHUMA TRILHA

en: Add Track or Bus
pt: Adicionar Trilha ou Bus

en: No Track or Bus Selected
pt: Nenhuma Trilha ou Bus Selecionado(a)

en: Record
pt: Armar para Gravação

en: Route Group
pt: Grupo de roteamento

en: Playlist
pt: Lista de reprodução

en: Clear Current
pt: Limpar Atual

en: Mute this track
pt: Mutar essa trilha

en: Mute other (non-soloed) tracks
pt: Mutar outras trilhas (sem solo)

en: Enable recording on this track
pt: Permitir gravação nesta trilha

en: Control Outs
pt: Controle de Saídas

en: Main Outs
pt: Saídas Principais

en: Session Setup
pt: Configurar Sessão

en: Recent Sessions
pt: Sessões Recentes

en: Sample Rate
pt: Amostragem

en: File Resolution
pt: Resolução

en: Last Modified
pt: Última Modificação

en: New Session
pt: Nova Sessão

en: Select session file
pt: Selecionar Sessão

en: Other Sessions
pt: Outras Sessões

en: Safe Mode: Disable all Plugins
pt: Modo de Segurança: Desabilitar todos os plugins

en: Open
pt: Abrir

en: Session name:
pt: Nome da Sessão

en: Create session folder in:
pt: Criar diretório da sessão em:

en: Field
pt: Campo

en: User
pt: Usuário

en: Email
pt: e-mail

en: Organization
pt: Organização

en: Country
pt: País

en: Title
pt: Título

en: Track Number
pt: Número da faixa

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Grouping
pt: Agrupamento

en: Artist
pt: Artista

en: Genre
pt: Gênero

en: Comment
pt: Comentários

en: Copyright
pt: Direitos Autorais

en: Album
pt: Álbum

en: Year
pt: Ano

en: Album Artist
pt: Artista do Álbum

en: Total Tracks
pt: Total de Faixas

en: Disc Subtitle
pt: Subsítulo do Disco

en: Disc Number
pt: Número do Disco

en: Compilation
pt: Compilação

en: Lyricist
pt: Letrista

en: Composer
pt: Compositor

en: Arranger
pt: Arranjador

en: Engineer
pt: Engenheiro de Áudio

en: Producer
pt: Produtor

en: Meterbridge
pt: Mostrador de Volume

en: Route Display
pt: Exibir Roteamento

en: Show Midi Tracks
pt: Mostrar Trilhas MIDI

en: Misc
pt: Miscelânea

en: Fastest
pt: Rapidamente

en: Sprung
pt: Retornável

en: Wheel
pt: Fixo

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Quick but Ugly
pt: Rápido mas Feio

en: Skip Anti-aliasing
pt: Pular Anti-aliasing

en: <b>Options</b>
pt: <b>Opções</b>

en: <b>Progress</b>
pt: <b>Progresso</b>

en: Play from playhead
pt: Reproduzir a partir do início

en: Stop playback
pt: Parar reprodução

en: Play range/selection
pt: Reproduzir intervalo/seleção

en: Go to start of session
pt: Ir para o início da sessão

en: Go to end of session
pt: Ir para o fim da sessão

en: Play loop range
pt: Reproduzir intervalo

en: Panic
pt: Pânico

en: Start:
pt: Início:

en: Aspect Ratio:
pt: Proporção da Tela
