gtk2_ardour rev.1702 - en to pt translation catalogue (355 entries)

en: Track
pt: Faixa

en: Audition
pt: Audição

en: About
pt: Acerca de

en: Big Clock
pt: Cronómetro principal

en: none
pt: nenhum

en: You cannot add a track without a session already loaded.
pt: Não é possível acrescentar uma faixa sem que haja uma sessão esteja carregada.

en: deleted file
pt: ficheiro eliminado

en: Ignore crash data
pt: Ignorar

en: Recover from crash
pt: Recuperar

en: Return to last playback start when stopped
pt: Ir para a última posição inicial do cursor de reprodução quando parar

en: In
pt: Entrada

en: Out
pt: Saída

en: Start recording at auto-punch start
pt: Iniciar gravação na posição inicial de inserção automática

en: Stop recording at auto-punch end
pt: Parar gravação na posição final de inserção automática

en: Transport
pt: Transporte

en: UI: cannot setup editor
pt: Não foi possível iniciar o painel de edição

en: UI: cannot setup mixer
pt: Não foi posivel iniciar o painel de mistura

en: Session
pt: Sessão

en: Sync
pt: Sincronia

en: Options
pt: Opções

en: Help
pt: Ajuda

en: Audio File Format
pt: Formato de ficheiro audio

en: File Type
pt: Tipo de ficheiro

en: Sample Format
pt: Formato de amostra

en: Control Surfaces
pt: Mesas de controlo

en: Plugins
pt: Efeitos/plug-ins

en: Metering
pt: VUímetro

en: Hold Time
pt: Tempo de persistência

en: Close
pt: Fechar

en: Save Template...
pt: Guardar modelo...

en: Export
pt: Exportar

en: Quit
pt: Sair

en: Hide
pt: Esconder

en: Save
pt: Guardar

en: Stop
pt: Parar

en: Roll
pt: Rolar

en: Start/Stop
pt: Iniciar/Parar

en: Play Loop Range
pt: Reproduzir intervalo cíclico

en: Enable Record
pt: Gravar

en: Rewind
pt: Rebobinar

en: Rewind (Slow)
pt: Rebobinar (devagar)

en: Rewind (Fast)
pt: Rebobinar (rápido)

en: Forward
pt: Avançar

en: Forward (Slow)
pt: Avançar (devagar)

en: Forward (Fast)
pt: Avançar (rápido)

en: Go to Zero
pt: Ir para o zero

en: Go to Start
pt: Ir para o início

en: Go to End
pt: Ir para o final

en: Seconds
pt: Segundos

en: Click
pt: Metrónomo

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Semitones
pt: Semi-tons

en: Send MTC
pt: Enviar MTC

en: Send MMC
pt: Enviar MMC

en: Use MMC
pt: Usar MMC

en: Import
pt: Importar

en: Start Range
pt: Iniciar intervalo

en: Finish Range
pt: Finalizar intervalo

en: Deselect All
pt: Seleccionar nenhum

en: Maximise Editor Space
pt: Maximizar o painel de edição

en: Recording was stopped because your system could not keep up.
pt: A gravação foi interrompida porque o seu sistema não foi capaz de a acompanhar adequadamente.

en: Open Session
pt: Abrir sessão

en: Prompter
pt: Alerta

en: could not open %1
pt: não foi possível abrir %1

en: Bars:Beats
pt: Comp:Bat

en: Minutes:Seconds
pt: Mins:Segs

en: add gain control point
pt: acrescentar ponto de controlo

en: automation event move
pt: mover evento de automatização

en: remove control point
pt: remover ponto de controlo

en: Play
pt: Reprodução

en: Write
pt: Escrita

en: Touch
pt: Tocar

en: automation state
pt: estado de automatização

en: hide track
pt: esconder faixa

en: clear automation
pt: apagar automatizações

en: Clear
pt: Apagar

en: State
pt: Estado

en: Mode
pt: Modo

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Name
pt: Nome

en: New
pt: Novo

en: Object
pt: Objecto

en: Color
pt: Cor

en: off
pt: desligado

en: Value
pt: Valor

en: CD Frames
pt: Quadros CD

en: Playhead
pt: Cursor de reprodução

en: Marker
pt: Marcador

en: Slide
pt: Deslizar

en: Splice
pt: Reunir

en: Lock
pt: Bloquear

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Center
pt: Centro

en: Mins:Secs
pt: Mins:Segs

en: Meter
pt: VUímetro

en: Location Markers
pt: Marcadores de localização

en: Range Markers
pt: Marcadores de intervalo

en: Loop/Punch Ranges
pt: Ciclos/inserção

en: mode
pt: modo

en: Regions
pt: Regiões

en: Snapshots
pt: Capturas

en: Loop
pt: Ciclo

en: Punch
pt: Inserção

en: Slow
pt: Lento

en: Fast
pt: Rápido

en: Deactivate
pt: Desactivar

en: Activate
pt: Activar

en: Freeze
pt: Congelar

en: Unfreeze
pt: Descongelar

en: Loop Range
pt: Intervalo cíclico

en: Select All in Range
pt: Seleccionar tudo no intervalo

en: Add Range Markers
pt: Acrescentar marcadores de intervalo

en: Duplicate Range
pt: Duplicar intervalo

en: Loop Region
pt: Reproduzir região em ciclo

en: Select All After Playhead
pt: Seleccionar tudo após o cursor de reprodução

en: Select All Before Playhead
pt: Seleccionar tudo antes do cursor de reprodução

en: Select
pt: Seleccionar

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Align
pt: Alinhar

en: Align Relative
pt: Alinhar relativamente

en: Insert Selected Region
pt: Inserir regiões seleccionadas

en: Nudge
pt: Retocar

en: Zoom In
pt: Zoom (+)

en: Zoom Out
pt: Zoom (-)

en: Zoom to Session
pt: Zoom (sessão)

en: Zoom Focus
pt: Zoom (focagem)

en: Edit Mode
pt: Modo de edição

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo (%1)
pt: Refazer (%1)

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: new playlists
pt: nova lista de reprodução

en: copy playlists
pt: copiar lista de reprodução

en: clear playlists
pt: apagar lista de reprodução

en: Autoconnect
pt: Auto-ligar

en: Automation
pt: Automatização

en: Crossfades
pt: Desvanecimentos cruzados

en: Fade
pt: Desvanecimento

en: Layering
pt: Nivelar

en: Position
pt: Posição

en: Trim
pt: Cortar

en: Meter falloff
pt: VUímetro (decaimento)

en: Meter hold
pt: VUímetro (persistência)

en: Monitoring
pt: Monitorização

en: Region operations
pt: Operações em regiões

en: Height
pt: Altura

en: Tools
pt: Ferramentas

en: View
pt: Ver

en: Show Editor Mixer
pt: Mostrar painel de mistura

en: Playhead to Next Region Start
pt: Reprodução ao início da próxima região

en: Playhead to Next Region End
pt: Reprodução ao final da próxima região

en: Playhead to Next Region Sync
pt: Reprodução síncrona com a próxima região

en: Playhead to Previous Region Start
pt: Reprodução ao início da região anterior

en: Playhead to Previous Region End
pt: Reprodução ao final da região anterior

en: Playhead to Previous Region Sync
pt: Reprodução sincronizada com a região anterior

en: Playhead to Range Start
pt: Reprodução no início do intervalo

en: Playhead to Range End
pt: Reprodução no final do intervalo

en: Select All in Punch Range
pt: Seleccionar tudo no intervalo de inserção

en: Select All in Loop Range
pt: Seleccionar tudo no intervalo de ciclo

en: Scroll Tracks Up
pt: Rolar faixas p/cima

en: Scroll Tracks Down
pt: Rolar faixas p/baixo

en: Step Tracks Up
pt: Passar faixas p/cima

en: Step Tracks Down
pt: Passar faixas p/baixo

en: Scroll Backward
pt: Rolar p/trás

en: Scroll Forward
pt: Rolar p/frente

en: Center Playhead
pt: Centrar cursor de reprodução

en: Playhead Forward
pt: Cursor de reprodução p/frente

en: Playhead Backward
pt: Cursor de reprodução p/trás

en: Export Range
pt: Exportar intervalo

en: Follow Playhead
pt: Seguir o cursor de reprodução

en: Remove Last Capture
pt: Remover a última captura

en: Remove
pt: Remover

en: Largest
pt: Enorme

en: Larger
pt: Maior

en: Large
pt: Grande

en: Small
pt: Pequeno

en: Zoom Focus Left
pt: Zoom (focagem/esquerda)

en: Zoom Focus Right
pt: Zoom (focagem/direita)

en: Zoom Focus Center
pt: Zoom (focagem/centro)

en: Zoom Focus Playhead
pt: Zoom (focagem/reprodução)

en: Object Tool
pt: Ferramenta/objecto

en: Range Tool
pt: Ferramenta/intervalo

en: Magnetic
pt: Magnético

en: Lower
pt: Inferior

en: Mute
pt: Mudo

en: Reverse
pt: Inverter

en: Fade In
pt: Evanescimento

en: Fade Out
pt: Desvanecimento

en: Fill Track
pt: Preencher faixa

en: Set Loop Range
pt: Estabelecer intervalo cíclico

en: You can't import or embed an audiofile until you have a session loaded.
pt: Não é possível importar um ficheiro audio sem que haja uma sessão carregada

en: Cancel Import
pt: Cancelar importação

en: Editor: cannot open file "%1", (%2)
pt: Editor: não foi possível abrir o ficheiro "%1", (%2)

en: Cancel entire import
pt: Cancelar importação inteira

en: Don't embed it
pt: Não acrescentar

en: Embed all without questions
pt: Acrescentar sem qualquer questão

en: %1
    This audiofile's sample rate doesn't match the session sample rate!
pt: %1
    A frequência de amostragem deste ficheiro audio não é igual à de sessão!

en: Embed it anyway
pt: Acrescentar de qualquer forma

en: move meter mark
pt: mover marccador métrico

en: copy meter mark
pt: copiar marcador métrico

en: move tempo mark
pt: mover marcador de tempo

en: copy tempo mark
pt: copiar marcador de tempo

en: change fade in length
pt: alterar duração de evanescimento

en: change fade out length
pt: alterar duração de desvanecimento

en: move marker
pt: mover marcador

en: unnamed
pt: sem nome

en: add marker
pt: acrescentar marcador

en: set loop range
pt: estabelcer intervalo cíclico

en: set punch range
pt: estabelecer intervalo de inserção

en: new range marker
pt: novo marcador de região

en: remove marker
pt: remover marcador

en: Hide Range
pt: Esconder intervalo

en: Remove Range
pt: Remover intervalo

en: Separate Regions in Range
pt: Separar regiões no intervalo

en: Set Punch Range
pt: Estabelecer intervalo de inserção

en: New Name:
pt: Novo nome:

en: Rename Mark
pt: Renomear marcador

en: Rename Range
pt: Renomear intervalo

en: Rename
pt: Renomear

en: rename marker
pt: remover marcador

en: Name for region:
pt: Nome para a região:

en: split
pt: separar

en: nudge forward
pt: retocar p/frente

en: clear markers
pt: apagar marcadores

en: clear ranges
pt: apagar intervalos

en: clear locations
pt: apagar localizações

en: insert region
pt: inserir região

en: separate
pt: separar

en: align selection
pt: alinhar selecção

en: align selection (relative)
pt: alinhar selecção (relativamente)

en: align region
pt: alinhar região

en: Cancel Freeze
pt: Cancelar congelamento

en: bounce range
pt: regravar região

en: cut
pt: corte

en: copy
pt: cópia

en: clear
pt: apagar

en: remove region
pt: remover região

en: nudge track
pt: retocar faixa

en: Do you really want to destroy the last capture?
    (This is destructive and cannot be undone)
pt: Deseja realmente eliminar a última captura?
    (esta operação é destrutiva e não pode ser desfeita)

en: No, do nothing.
pt: Não, não fazer nada.

en: Yes, destroy it.
pt: Sim, elimine-a.

en: normalize
pt: normalizar

en: reverse regions
pt: inverter regiões

en: Yes, remove it.
pt: Sim, remover.

en: mute region
pt: emudecer região

en: Show All
pt: Mostrar tudo

en: Hide All
pt: Esconder tudo

en: Show All Audio Tracks
pt: Mostrar todos as faixas audio

en: Hide All Audio Tracks
pt: Esconder todos as faixas audio

en: New location marker
pt: Novo marcador de localização

en: Clear all locations
pt: Apagar todas as localizações

en: Clear all ranges
pt: Apagar todos os intervalos

en: New Tempo
pt: Novo tempo

en: New Meter
pt: Novo VUímetro

en: add tempo mark
pt: acrescentar marcador de tempo

en: add
pt: acrescentar

en: add meter mark
pt: acrescentar marcador métrico

en: done
pt: pronto

en: replace tempo mark
pt: substituir marcador de tempo

en: remove tempo mark
pt: remover marcador de tempo

en: Latency
pt: Latência

en: Input
pt: Entradas

en: Output
pt: Saída

en: Channels
pt: Canais

en: Stop Export
pt: Cancelar exportação

en: Format
pt: Formato

en: Location
pt: Localização

en: Browse
pt: Pesquisar

en: Could not read file: %1 (%2).
pt: Não foi possível ler o ficheiro: %1 (%2).

en: Could not access soundfile:
pt: Não foi possível aceder ao ficheiros audio:

en: Select All
pt: Seleccionar tudo

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Active
pt: Activo

en: Fader automation mode
pt: Modo de automatizaçã

en: Pre Fader
pt: Pré-atenuador

en: Post Fader
pt: Pós-atenuador

en: <span size="large">Presets</span>
pt: <span size="large">Parametrizações</span>

en: Plugin Editor: could not build control element for port %1
pt: Editor de efeitos/plug-ins: não foi possível criar elemento de controlo para %1

en: Controls
pt: Controlos

en: Automation control
pt: Controlo de automatização

en: port
pt: porto

en: Reset
pt: Reiniciar

en: %1 input
pt: %1 entrada

en: %1 output
pt: %1 saída

en: Pre-Emphasis
pt: Pré-êmfase

en: add range marker
pt: acrescentar marcador de região

en:  (built using
pt:  (compilado

en:  and GCC version
pt:  e versão GCC

en: not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
pt: nem mesmo para COMERCIALIZAÇÃO ou INDICADO PARA UM FIM PARTICULAR.

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it
pt: Sendo software livre, é permitida e até encorajada a sua distribuição

en: under certain conditions; see the source for copying conditions.
pt: desde que sejam respeitadas algumas condições; para mais informações, por favor leia o ficheiro COPYING.

en: MarkerText
pt: Marcadores

en: None
pt: Nenhum

en: Invert
pt: Inverter

en: paste
pt: colar

en: Group
pt: Grupo

en: track display list item for renamed strip not found!
pt: não foi encontrada qualquer faixa para o painel de mistura

en: -all-
pt: -tudo-

en: Strips
pt: Painéis

en: Normalize
pt: Normalizar

en: Usage:
pt: Uso:

en: Bypass
pt: Ignorar

en: Pan automation mode
pt: Modo de automatização de panorâmica

en: Playlists grouped by track
pt: Listas de reprodução agrupadas por faixa

en: Other tracks
pt: Outras faixas

en: unassigned
pt: não atribuidas

en: Type
pt: Tipo

en: Add a plugin to the effect list
pt: Acrescentar à lista de efeitos/plug-ins

en: Remove a plugin from the effect list
pt: Remover da lista de efeitos/plug-ins

en: Add
pt: Acrescentar

en: Rescan
pt: Refrescar

en: Yes, remove them all
pt: Sim, remover todos

en: New Insert
pt: Nova inserção

en: Activate All
pt: Activar tudo

en: Choose Click
pt: Metrónomo

en: Choose Click Emphasis
pt: Usar metrónomo acentuado

en: + button
pt: + botão

en: audition this region
pt: ouvir esta região

en: End:
pt: Final:

en: Tracks/Busses
pt: Faixas/barramentos

en: Inputs
pt: Entradas

en: Outputs
pt: Saídas

en: route display list item for renamed route not found!
pt: não foi encontrado qualquer encaminhamento

en: NO TRACK
pt: Nenhuma faixa

en: Record
pt: Gravar

en: Fader
pt: Desvanecimento

en: Pan
pt: Panorama

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Playlist
pt: Lista de reprodução

en: Clear Current
pt: Apagar actual

en: Control Outs
pt: Saídas de controlo

en: Main Outs
pt: Saídas principais

en: Rename Track
pt: Renomear faixa

en: : comment editor
pt: : editor de comentários

en: Recent Sessions
pt: Sessões recentes

en: New Session
pt: Nova sessão

en: Field
pt: Campo

en: Misc
pt: Miscelânea

en: Paths
pt: Directórios

en: Fastest
pt: Mais rápido

en: Sprung
pt: Salto

en: Wheel
pt: Roda

en: Maximum speed
pt: Velocidade máxima

en: Quick but Ugly
pt: Rápido e feio

en: Skip Anti-aliasing
pt: Ignorar anti-aliasing

en: Play from playhead
pt: Reproduzir desde o cursor de reprodução

en: Stop playback
pt: Parar reprodução

en: Play range/selection
pt: Reproduzir selecção

en: Go to start of session
pt: Ir para o início da sessão

en: Go to end of session
pt: Ir para o final da sessão

en: Play loop range
pt: Reproduzir intervalo cíclico
