Ardour 8 - en to ru translation catalogue (3980 entries)

en: Catalan:
    	Albert Homs <alberthoms@gmail.com>
ru: Каталонский:
    	Albert Homs <alberthoms@gmail.com>

en: French:
    	Alain Fréhel <alain.frehel@free.fr>
    	Christophe Combelles <ccomb@free.fr>
    	Martin Blanchard
    	Romain Arnaud <roming22@gmail.com>
    	Olivier Humbert <trebmuh@tuxfamily.org>
    	Frédéric Rech <fred_rech@laposte.net>
    	Julien Taverna <jujudusud@gmail.com>
    	Nicolas Faure <sub26nico@laposte.net>
ru: Французский:
    	Alain Fréhel <alain.frehel@free.fr>
    	Christophe Combelles <ccomb@free.fr>
    	Martin Blanchard
    	Romain Arnaud <roming22@gmail.com>
    	Olivier Humbert <trebmuh@tuxfamily.org>
    	Frédéric Rech <fred_rech@laposte.net>
    	Julien Taverna <jujudusud@gmail.com>
    	Nicolas Faure <sub26nico@laposte.net>

en: German:
    	Karsten Petersen <kapet@kapet.de>
    	Sebastian Arnold <mail@sebastian-arnold.net>
    	Robert Schwede <schwede@ironshark.com>
    	Benjamin Scherrer <realhangman@web.de>
    	Edgar Aichinger <edogawa@aon.at>
    	Richard Oax <richard@pagliacciempire.de>
    	Robin Gloster <robin@loc-com.de>
ru: Немецкий:
    	Karsten Petersen <kapet@kapet.de>
    	Sebastian Arnold <mail@sebastian-arnold.net>
    	Robert Schwede <schwede@ironshark.com>
    	Benjamin Scherrer <realhangman@web.de>
    	Edgar Aichinger <edogawa@aon.at>
    	Richard Oax <richard@pagliacciempire.de>
    	Robin Gloster <robin@loc-com.de>

en: Italian:
    	Vincenzo Reale <smart2128@baslug.org>
    	Filippo Pappalardo <filippo@email.it>
    	Raffaele Morelli <raffaele.morelli@gmail.com>
ru: Итальянский:
    	Vincenzo Reale <smart2128@baslug.org>
    	Filippo Pappalardo <filippo@email.it>
    	Raffaele Morelli <raffaele.morelli@gmail.com>

en: Portuguese:
    	Rui Nuno Capela <rncbc@rncbc.org>
ru: Португальский:
    	Rui Nuno Capela <rncbc@rncbc.org>

en: Brazilian Portuguese:
    	Alexander da Franca Fernandes <alexander@nautae.eti.br>
    	Chris Ross <chris@tebibyte.org>
ru: Бразильский португальский:
    	Alexander da Franca Fernandes <alexander@nautae.eti.br>
    	Chris Ross <chris@tebibyte.org>

en: Spanish:
    	 Alex Krohn <alexkrohn@fastmail.fm>
    	Pablo Fernández <pablo.fbus@gmail.com>
ru: Испанский:
    	Alex Krohn <alexkrohn@fastmail.fm>
    	Pablo Fernández <pablo.fbus@gmail.com>

en: Russian:
    	 Igor Blinov <pitstop@nm.ru>
    	Aleksandr Koltsov <ag1455@mail.ru>
    	Petr Semiletov <tea@list.ru>
    	Alexandre Prokoudine <alexandre.prokoudine@gmail.com>
ru: Русский:
    	Igor Blinov <pitstop@nm.ru>
    	Aleksandr Koltsov <ag1455@mail.ru>
    	Petr Semiletov <tea@list.ru>
    	Alexandre Prokoudine <alexandre.prokoudine@gmail.com>

en: Greek:
    	 Klearchos Gourgourinis <muadib@in.gr>
ru: Греческий:
    	 Klearchos Gourgourinis <muadib@in.gr>

en: Swedish:
    	 Petter Sundlöf <petter.sundlof@gmail.com>
ru: Шведский:
    	 Petter Sundlöf <petter.sundlof@gmail.com>

en: Polish:
    	 Piotr Zaryk <pzaryk@gmail.com>
ru: Польский:
    	 Piotr Zaryk <pzaryk@gmail.com>

en: Norwegian:
    	 Eivind Ødegård
ru: Норвежский:
    	 Eivind Ødegård

en: Chinese:
    	 Rui-huai Zhang <zrhzrh@mail.ustc.edu.cn>
ru: Китайский:
    	 Rui-huai Zhang <zrhzrh@mail.ustc.edu.cn>

en: Japanese:
    	 Hiroki Inagaki <hiroki.ingk@gmail.com>
ru: Японский:
    	 Hiroki Inagaki <hiroki.ingk@gmail.com>

en: Korean:
    	 Junghee Lee <daemul72@gmail.com>
ru: Корейский:
    	 Junghee Lee <daemul72@gmail.com>

en:  - debug
ru:  - отладка

en: Copyright (C) 1999-2023 Paul Davis
ru: Авторские права (C) 1999-2023 Paul Davis

en: %1%2
    (rev %3)
    %4%5
ru: %1%2
    (редакция %3)
    %4%5

en: Config
ru: Конфигурация сборки

en: Loading menus from %1
ru: Загружается меню из %1

en: badly formatted menu definition file: %1
ru: Неправильный формат файла определения меню: %1

en: %1 menu definition file not found
ru: Файл определения меню %1 не найден

en: %1 will not work without a valid menu definition file
ru: %1 не будет работать без правильного меню описания файла

en: Add Track/Bus/VCA
ru: Добавить дорожки/шины/VCA

en: Configuration:
ru: Конфигурация:

en: Add:
ru: Добавить:

en: Name:
ru: Имя:

en: Group:
ru: Группа:

en: Position:
ru: Позиция:

en: Pin Mode:
ru: Режим портов:

en: Record Mode:
ru: Режим записи:

en: Instrument:
ru: Инструмент:

en: Show on Cue Page
ru: Показывать на странице очередей

en: Audio Tracks
ru: Звуковые дорожки

en: Use these settings to create one or more audio tracks.
ru: Используйте эти параметры для создания одной или более звуковых дорожек.

en: You may select:
ru: Вы можете указать:

en: The number of tracks to add
ru: Количество добавляемых дорожек

en: A name for the track(s)
ru: Название дорожек

en: Mono, stereo, or multi-channel operation for the track(s)
ru: Количество каналов в дорожках (моно, стерео, более двух каналов)

en: A group which the track(s) will be assigned to
ru: В какую группу добавить дорожки

en: The pin connections mode (see tooltip for details)
ru: Какой режим портов использовать (подробности во всплывающей подсказке)

en: The track(s) will be added at the location specified by "Position"
ru: Размещение новых дорожек определяется «Позицией».

en: MIDI Tracks
ru: MIDI-дорожки

en: Use these settings to create one or more MIDI tracks.
ru: Используйте эти параметры для создания одной или более MIDI-дорожек.

en: An instrument plugin (or select "None" to drive an external device)
ru: Плагин инструмента (либо выберите «Нет» и используйте внешнее устройство)

en: Audio Busses
ru: Звуковые шины

en: Use these settings to create one or more audio busses.
ru: Используйте эти параметры для создания одной или более звуковых шин.

en: The number of busses to add
ru: Сколько шин добавить

en: A name for the buss(es)
ru: Названия шин

en: A group which the buss(es) will be assigned to
ru: В какую группу добавить шины

en: The buss(es) will be added at the location specified by "Position"
ru: Размещение новых шин определяется «Позицией».

en: MIDI Busses
ru: MIDI-шины

en: Use these settings to create one or more MIDI busses.
ru: Используйте эти параметры для создания одной или более MIDI-шин.

en: MIDI busses can combine the output of multiple tracks. They are sometimes used
    to host a single "heavy" instrument plugin which is fed from multiple MIDI tracks.
ru: MIDI-шины могут объединять вывод нескольких дорожек. Иногда они используются для
    загрузки одного «тяжелого» плагина, которые обрабатывает потоки из разных дорожек.

en: VCA Masters
ru: VCA-мастера

en: Use these settings to create one or more VCA masters.
ru: Используйте эти параметры для создания одного или более VCA-мастеров.

en: The number of VCAs to add
ru: Сколько VCA добавить

en: A name for the VCA(s). "%n" will be replaced by an index number for each VCA
ru: Название VCA. "%n" будет заменено на индексный номер каждой VCA.

en: Foldback Busses
ru: Шины сценических мониторов

en: Use these settings to create one or more foldback busses.
ru: Используйте эти параметры для создания одной или более шин сценических мониторов.

en: Foldback busses are used as master outputs for monitor channels and are fed by
    hidden monitor sends.
ru: Шины сценических мониторов используются как мастер-выходы мониторинговых каналов, данные передаются в них через скрытые посылы мониторов.

en: First
ru: В начало

en: Before Selection
ru: Перед выделенным

en: After Selection
ru: После выделенного

en: Last
ru: В конец

en: Flexible-I/O
ru: Гибкий I/O

en: Strict-I/O
ru: Строгий I/O

en: Template/Type
ru: Шаблон/Тип

en: Modified With
ru: Изменено в

en: With strict-i/o enabled, Effect Processors will not modify the number of channels on a track. The number of output channels will always match the number of input channels.
ru: С включенным строгим I/O эффект-процессоры не будут изменять число каналов в дорожке. Количество выходных каналов всегда будет соответствовать количеству входных каналов.

en: Add selected items (and leave dialog open)
ru: Добавить и не закрывать диалог

en: Add and Close
ru: Добавить и закрыть

en: Normal
ru: Обычный

en: Manual Configuration
ru: Настройка вручную

en: Audio
ru: Аудио

en: Bus
ru: Шина

en: Foldback
ru: Сценический монитор

en: Non Layered
ru: Бесслойный

en: Mono
ru: Моно

en: Stereo
ru: Стерео

en: 3 Channel
ru: 3 канала

en: 4 Channel
ru: 4 канала

en: 5 Channel
ru: 5 каналов

en: 6 Channel
ru: 6 каналов

en: 8 Channel
ru: 8 каналов

en: 12 Channel
ru: 12 каналов

en: Custom
ru: На заказ

en: Factory Template
ru: Готовый шаблон

en: New Group...
ru: Создать группу...

en: No Group
ru: Нет группы

en: Ambiguous File
ru: Неоднозначный файл

en: %1 has found the file <i>%2</i> in the following places:
ru: %1 обнаружил файл <i>%2</i> в следующих папках:

en: 
    
    Please select the path that you want to get the file from.
ru: 
    
    Выберите, из какой папки загрузить этот файл.

en: Done
ru: Готово

en: Signal source
ru: Источник сигнала

en: Selected ranges
ru: Выбранные диапазоны

en: Selected regions
ru: Выделенные области

en: Show frequency power range
ru: Показ диапазона частотной мощности

en: Fit dB range
ru: Уместить диапазон децибелов

en: Proportional Spectrum, -18dB
ru: Пропорциональный спектр, -18Дб

en: FFT analysis window
ru: Спектральный анализ

en: Spectral Analysis
ru: Спектральный анализ

en: Track
ru: Дорожка

en: Show
ru: Показать

en: Re-analyze data
ru: Повторно проанализировать данные

en: HTTP request failed: (%1) %2
ru: HTTP-запрос провалился: (%1) %2

en: HTTP request status: %1
ru: Состояние HTTP-запроса: %1

en: Layered
ru: С наслоением

en: Non-Layered
ru: Без слоёв

en: Snd on Snd
ru: Наложением

en: %1 %2.x has discovered configuration files from %1 %3.x.
    
    Would you like these files to be copied and used for %1 %2.x?
    
    (This will require you to restart %1.)
ru: %1 %2.x обнаружил файлы настроек %1 %3.x.
    
    Вы хотите, чтобы %1 %2.x использовал эти настройки?
    
    (%1 придётся перезапустить.)

en: Rec Cues
ru: Зап. очер.

en: Play Cues
ru: Воспр. очер.

en: Audition
ru: Прослушивание

en: Solo
ru: Соло

en: Feedback
ru: Обрат. связь

en: Speaker Configuration
ru: Конфигурация динамиков

en: Add Tracks/Busses
ru: Добавить дорожки/шины

en: About
ru: О программе

en: Ranges|Locations
ru: Позиции

en: Tracks and Busses
ru: Дорожки и шины

en: Audio/MIDI Setup
ru: Настройка звука и MIDI

en: Video Export Dialog
ru: Диалог экспорта видео

en: Script Manager
ru: Управление скриптами

en: I/O Plugins
ru: Плагины I/O

en: Plugin Manager
ru: Управление плагинами

en: Plugin DSP Load
ru: Загрузка процессора плагинами

en: Performance Meters
ru: Замер производительности

en: Transport Masters
ru: Ведущие транспорта

en: Properties
ru: Свойства

en: Add Video
ru: Добавить видео

en: Bundle Manager
ru: Управление пакетами

en: Big Clock
ru: Большой счётчик

en: Transport Controls
ru: Управление транспортом

en: Virtual Keyboard
ru: Виртуальная MIDI-клавиатура

en: Library Downloader
ru: Скачать библиотеки лупов

en: Audio Connections
ru: Звуковые соединения

en: MIDI Connections
ru: Соединения MIDI

en: Keyboard Shortcuts
ru: Клавиатурные комбинации

en: Window|Scripting
ru: Скрипты

en: Window|Edit
ru: Правка

en: Window|Mix
ru: Микшер

en: Window|Prefs
ru: Настр.

en: Window|Rec
ru: Рекордер

en: Window|Cue
ru: Очередь

en: Your configuration files were copied. You can now restart %1.
ru: Ваши файлы с настройками скопированы. Можно перезапустить %1.

en: Global keybindings are missing
ru: Глобальные клавиатурные комбинации отсутствуют

en: The audio backend was shutdown because:
    
    %1
ru: Аудиобэкэнд отключен из-за:
    
    %1

en: The audio backend has either been shutdown or it
    disconnected %1 because %1
    was not fast enough. Try to restart
    the audio backend and save the session.
ru: Звуковая подсистема либо завершила работу, либо
    отсоединила %1, потому что %1
    работал недостаточно быстро. Попробуйте снова
    запустить подсистему и сохранить сессию.

en: Could not open temporary file to print bindings (%1)
ru: Не удалось открыть временный файл для печати клавиатурных комбинаций (%1)

en: Could not save bindings to file (%1)
ru: Не удалось сохранить привязки в файл (%1)

en: Don't quit
ru: Не выходить

en: Discard session
ru: Отказаться от сессии

en: Name session and quit
ru: Назвать сессию и выйти

en: Just quit
ru: Просто выйти

en: Save and quit
ru: Сохранить и выйти

en: %1 was unable to save your session.
    
    If you still wish to quit, please use the
    
    "Just quit" option.
ru: %1 не удалось сохранить вашу сессию.
    
    Если вы твёрдо намерены завершить
    работу с программой, нажмите кнопку
    
    «Просто выйти».

en: DANGER!
ru: ОПАСНО!

en: You have not named this session yet.
    You can continue to use it as
    
    %1
    
    or it will be deleted.
    
    Deletion is permanent and irreversible.
ru: Вы ещё не дали имя этой сессии.
    Можете продолжить использовать её как
    
    %1,
    
    либо она будет удалена без возможности восстановления.

en: Delete this session (IRREVERSIBLE!)
ru: Удалить эту сессию (безвозвратно!)

en: Do not delete
ru: Не удалять

en: none
ru: Нет

en: ms
ru: мс

en: File
ru: Файл

en: Path
ru: Расположение

en: Shift+Click to clear xruns.
ru: Shift+щелчок обнуляет счетчик рассинхронизаций

en: N/A
ru: Н/Д

en: Unknown
ru: Не известно

en: %02dh:%02dm:%02ds
ru: %02dч:%02dм:%02dс

en: Available record time
ru: Доступное время записи

en: Rec
ru: Зап

en: >24h
ru: >24ч

en: hours|h
ru: ч

en: minutes|m
ru: м

en: Timecode|TC
ru: ТК

en: n/a
ru: н/д

en: You cannot add a track without a session already loaded.
ru: Вы не можете добавить дорожку без загруженной сессии.

en: could not create %1 new mixed track | could not create %1 new mixed tracks
ru[0]: Не удалось создать %1 смешанную дорожку
ru[1]: Не удалось создать %1 смешанных дорожки
ru[2]: Не удалось создать %1 смешанных дорожек

en: could not create %1 new Midi Bus | could not create %1 new Midi Busses
ru[0]: Не удалось создать %1 MIDI-шину
ru[1]: Не удалось создать %1 MIDI-шины
ru[2]: Не удалось создать %1 MIDI-шин

en: could not create %1 new audio track | could not create %1 new audio tracks
ru[0]: Не удалось создать %1 новую звуковую дорожку
ru[1]: Не удалось создать %2 новых звуковых дорожки
ru[2]: Не удалось создать %2 новых звуковых дорожек

en: could not create %1 new audio bus | could not create %1 new audio busses
ru[0]: Не удалось создать %1 новую звуковую шину
ru[1]: Не удалось создать %1 новых звуковых шины
ru[2]: Не удалось создать %1 новых звуковых шин

en: could not create %1 new foldback bus | could not create %1 new foldback busses
ru[0]: Не удалось создать %1 новую шину сценического монитора
ru[1]: Не удалось создать %1 новых шины сценического монитора
ru[2]: Не удалось создать %1 новых шин сценического монитора

en: There are insufficient ports available
    to create a new track or bus.
    You should save %1, exit and
    restart with more ports.
ru: Недостаточно доступных портов для создания новой дорожки или шины.
    Вам необходимо сохранить %1 и 
    перезапустить программу с большим количеством портов.

en: Please create one or more tracks before trying to record.
    You can do this with the "Add Track or Bus" option in the Session menu.
ru: Создайте одну или более дорожек перед тем,
    как пытаться что-либо записать.
    Используйте меню «Сессия > Добавить дорожку/шину».

en: Confirm Template Overwrite
ru: Подтвердите перезапись шаблона

en: A template already exists with that name. Do you want to overwrite it?
ru: Шаблон с таким названием уже существует. Перезаписать его?

en: No files were ready for clean-up
ru: Нет готовых к удалению звуковых файлов

en: Clean-up
ru: Очистить

en: If this seems surprising, 
    check for any existing snapshots.
    These may still include regions that
    require some unused files to continue to exist.
ru: Если это не похоже на правду, 
    проверьте существующие снимки.
    В них могли остаться области, для
    которых нужны неиспользуемые файлы

en: kilo
ru: Кило

en: mega
ru: Мега

en: giga
ru: Гига

en: The following file was deleted from %2,
    releasing %3 %4bytes of disk space | The following %1 files were deleted from %2,
    releasing %3 %4bytes of disk space
ru[0]: Следующий %1 файл был удалён из %2,
    освободив при этом %3 %4байт
    дискового пространства.
ru[1]: Следующие %1 файла были удалены из %2,
    освободив при этом %3 %4байт
    дискового пространства.
ru[2]: Следующие %1 файлов были удалены из %2,
    освободив при этом %3 %4байт
    дискового пространства.

en: The following file was not in use and 
    has been moved to: %2
    
    After a restart of %5
    
    <span face="mono">Session -> Clean-up -> Flush Wastebasket</span>
    
    will release an additional %3 %4bytes of disk space.
     | The following %1 files were not in use and 
    have been moved to: %2
    
    After a restart of %5
    
    <span face="mono">Session -> Clean-up -> Flush Wastebasket</span>
    
    will release an additional %3 %4bytes of disk space.
ru[0]: Следующий %1 файл не используется и перемещён в папку
    %2
    
    После повторного запуска %5 команда
    
    "Сессия -> Очистить -> Очистить корзину"
    
    дополнительно освободит %3 %4байт дискового пространства.
ru[1]: Следующие %1 файла не используются и перемещены в папку
    %2
    
    После повторного запуска %5 команда
    
    "Сессия -> Очистить -> Очистить корзину"
    
    дополнительно освободит %3 %4байт дискового пространства.
ru[2]: Следующие %1 файлов не используются и перемещены в папку
    %2
    
    После повторного запуска %5 команда
    
    "Сессия -> Очистить -> Очистить корзину"
    
    дополнительно освободит %3 %4байт дискового пространства.

en: Are you sure you want to clean-up?
ru: Вы уверены, что хотите выполнить очистку?

en: Clean-up is a destructive operation.
    ALL undo/redo information will be lost if you clean-up.
    Clean-up will move all unused files to a "dead" location.
ru: Очистка является разрушающим действием.
    Вся история действий будет утеряна, а 
    неиспользуемые звуковые файлы
    будут перемещены в «мертвую» зону.

en: CleanupDialog
ru: Очистка

en: Cleaned Files
ru: Очищенные файлы

en: deleted file
ru: Удалён файл

en: You cannot add tracks or busses without a session already loaded.
ru: Невозможно добавлять дорожки и шины без загруженной сессии.

en: Audio Channels for new track:
ru: Звуковых каналов в новой дорожке:

en: Audio Channels for new bus:
ru: Звуковых каналов в новой шине:

en: The disk system on your computer
    was not able to keep up with %1.
    
    Specifically, it failed to write data to disk
    quickly enough to keep up with recording.
ru: Дисковая подсистема этого компьютера
    не поспевала за %1.
    
    В частности ей не удалось записать данные на диск
    достаточно быстро для фиксации захваченных данных.

en: The disk system on your computer
    was not able to keep up with %1.
    
    Specifically, it failed to read data from disk
    quickly enough to keep up with playback.
ru: Дисковая подсистема этого компьютера
    не поспевала за %1.
    
    В частности ей не удалось прочитать данные
    с диска достаточно быстро для воспроизведения.

en: Crash Recovery
ru: Восстановление данных

en: This session appears to have been modified
    without save, or in middle of recording when
    %1 or the computer was shutdown.
    
    %1 can recover any changes for
    you, or it can ignore it. Please decide
    what you would like to do.
ru: Похоже, что изменения в этой сессии не были
    сохранены, либо %1 или компьютер
    выключился посреди записи.
    
    %1 может восстановить изменения,
    если вы того захотите. Примите решение.

en: Ignore crash data
ru: Пропустить данные о сбое

en: Recover from crash
ru: Восстановить данные

en: Return to last playback start when stopped
ru: Вернуться к точке начала воспроизведения

en: Playhead follows Range tool clicks, and Range selections
ru: Указатель воспроизведения следует за щелчками инструмента диапазона и выделениями диапазонов

en: When active, something is soloed.
    Click to de-solo everything
ru: Включено, если какие-то дорожки солируют.
    Щёлкните, чтобы снять солирование везде.

en: When active, auditioning is taking place.
    Click to stop the audition
ru: Когда активно, выполняется прослушивание.
    Нажмите для остановки прослушивания.

en: When lit, there is a ports connection issue, leading to feedback loop or ambiguous alignment.
    This is caused by connecting an output back to some input (feedback), or by multiple connections from a source to the same output via different paths (ambiguous latency, record alignment).
ru: Когда подсвечено, есть проблема с подключением портов, приводящая к петле обратной связи или неоднозначному выравниванию.
    Это вызвано подключением выхода обратно к некоторому входу (обратная связь) или несколькими подключениями от источника к одному и тому же выходу по разным путям (неоднозначная задержка, выравнивание записи).

en: <b>Primary Clock</b> right-click to set display mode. Click to edit, click+drag a digit or mouse-over+scroll wheel to modify.
    Text edits: right-to-left overwrite <tt>Esc</tt>: cancel; <tt>Enter</tt>: confirm; postfix the edit with '+' or '-' to enter delta times.
ru: <b>Основной счётчик</b>, режим выбирается по щелчку правой клавишей мыши. Щелчок активирует режим прямого ввода, щелчок плюс перетаскивание вверх-вниз или прокрутка колеса меняется значение.
    Прямой ввод: <tt>Esc</tt>: отмена; <tt>Enter</tt>: подтверждение; постфикс '+' или '-' вводит разницу во времени.

en: <b>Secondary Clock</b> right-click to set display mode. Click to edit, click+drag a digit or mouse-over+scroll wheel to modify.
    Text edits: right-to-left overwrite <tt>Esc</tt>: cancel; <tt>Enter</tt>: confirm; postfix the edit with '+' or '-' to enter delta times.
ru: <b>Вспомогательный счётчик</b>, режим выбирается по щелчку правой клавишей мыши. Щелчок активирует режим прямого ввода, щелчок плюс перетаскивание вверх-вниз или прокрутка колеса меняется значение.
    Прямой ввод: <tt>Esc</tt>: отмена; <tt>Enter</tt>: подтверждение; постфикс '+' или '-' вводит разницу во времени.

en: Reset All Peak Meters
ru: Обнулить все измерители сигнала

en: Show Error Log and acknowledge warnings
ru: Показать журнал ошибок и предупреждений

en: <b>When enabled</b>, triggering Cues will result in Cue Markers added to the timeline
ru: <b>Когда включено</b>, запуск определенной очереди добавляет маркер этой очереди на таймлайн

en: <b>When enabled</b>, Cue Markers will trigger the associated Cue when passed on the timeline
ru: <b>Когда включено</b>, маркер очереди на таймлайне запустить воспроизведение этой очереди

en: Disable all Plugin Delay Compensation. This results in the shortest delay from live input to output, but any paths with delay-causing plugins will sound later than those without.
ru: Отключить всю компенсацию задержки для плагинов. Это ускорит прохождение сигнала от физического входа к выходу, но по маршрутам, где есть вносящие задержку плагины, сигнал будет проходить медленнее, чем по маршрутам, где таких плагинов нет.

en: [ERROR]:
ru: [ОШИБКА]:

en: [WARNING]:
ru: [ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ]:

en: [INFO]:
ru: [СПРАВКА]:

en: Auto Return
ru: Автовозврат

en: Follow Range
ru: За диапазоном

en: Disable PDC
ru: Отключить PDC

en: I/O Latency:
ru: Задержка I/O:

en: Dim All
ru: Все тише

en: Mute All
ru: Все молча

en: Punch:
ru: Врезка:

en: Rec:
ru: Запись:

en: Left-Click to show the %1 window
    Right-click to show more options
ru: Щелчок ЛКМ показывает окно %1
    Щелчок ПКМ показывает дополнительные параметры

en: Start recording at auto-punch start
ru: Начать запись с начала автоврезки

en: Stop recording at auto-punch end
ru: Остановить запись в конце автоврезки

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Signal Flow
ru: Поток сигнала

en: Plugins
ru: Плагины

en: Metronome
ru: Метроном

en: Name
ru: Имя

en: <b>Just ask and wait for an answer.
    It may take from minutes to hours.</b>
ru: <b>Просто спросите и терпеливо подождите ответа.
    Это может занять от нескольких минут до пары часов.</b>

en: About the Chat
ru: О чате

en: When you're inside the chat just ask your question and wait for an answer. The chat is occupied by real people with real lives so many of them are passively online and might not read your question before minutes or hours later.
    So please be patient and wait for an answer.
    
    You should just leave the chat window open and check back regularly until someone has answered your question.
ru: Попав в чат, задайте свой вопрос и подождите ответа. Большинство участников чата — такие же люди, у которых есть свои дела. Многие увидят ваше сообщение лишь по прошествии некоторого времени.
    Поэтому запаситесь, пожалуйста, терпением и подождите ответа.
    
    Оставьте окно чата открытым и периодически заглядывайте туда, чтобы узнать, не ответил ли вам кто.

en: Setup Editor
ru: Настройка редактора

en: Setup Mixer
ru: Настройка микшера

en: Reload Session History
ru: Повторная загрузка истории сессий

en: Quit %1?
ru: Выйти из %1?

en: UI: cannot setup editor
ru: Интерфейс: не удалось инициализировать редактор

en: UI: cannot setup mixer
ru: Интерфейс: не удалось инициализировать микшер

en: UI: cannot setup recorder
ru: UI: невозможно настроить рекордер

en: UI: cannot setup meterbridge
ru: Интерфейс: не удалось настроить панель индикаторов

en: Unset #%1
ru: Сбросить #%1

en: No action bound
    Right-click to assign
ru: Действие не назначено
    Щелкните правой кнопкой мыши, чтобы назначить

en: Don't close
ru: Не закрывать

en: Discard
ru: Отказаться

en: Just close
ru: Просто закрыть

en: Save and close
ru: Сохранить и закрыть

en: Timecode
ru: Тайм-код

en: Media
ru: Данные

en: Escape (deselect all)
ru: Escape (снять выделение)

en: Close Current Dialog
ru: Закрыть этот диалог

en: Session
ru: Сессия

en: Sync
ru: Синхронизация

en: Options
ru: Параметры

en: Window
ru: Окна

en: Mixer
ru: Микшер

en: Editor
ru: Редактор

en: Preferences
ru: Параметры

en: Recorder
ru: Рекордер

en: Cue Grid
ru: Сетка очереди

en: Detach
ru: Открепить

en: Help
ru: Справка

en: Misc. Shortcuts
ru: Прочие действия

en: Audio File Format
ru: Формат звуковых файлов

en: File Type
ru: Тип файла

en: Sample Format
ru: Формат сэмпла

en: Control Surfaces
ru: Устройства управления

en: Metering
ru: Индикаторы

en: Fall Off Rate
ru: Частота спада

en: Hold Time
ru: Время задержки

en: Denormal Handling
ru: Обработка отклонений

en: New...
ru: Создать...

en: Open...
ru: Открыть...

en: Recent...
ru: Недавние сессии...

en: Close
ru: Закрыть

en: Add Track, Bus or VCA...
ru: Добавить дорожки/шины/VCA...

en: Duplicate Tracks/Busses...
ru: Создать копии дорожек и шин...

en: Cancel Solo
ru: Отменить соло

en: Session|Scripting
ru: Скрипты

en: Open Video...
ru: Открыть видео...

en: Remove Video
ru: Удалить видео

en: Export to Video File...
ru: Экспортировать видеофайл...

en: Snapshot (& keep working on current version) ...
ru: Сделать снимок и работать с текущей версией...

en: Snapshot (& switch to new version) ...
ru: Сделать снимок и перейти к новой версии...

en: Quick Snapshot (& keep working on current version) ...
ru: Сделать снимок (и остаться на текущей версии)...

en: Quick Snapshot (& switch to new version) ...
ru: Сделать снимок (и переключиться на новую версию)...

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Archive...
ru: Заархивировать...

en: Rename...
ru: Переименовать...

en: Save Template...
ru: Сохранить шаблон...

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Edit Metadata...
ru: Изменить метаданные...

en: Import Metadata...
ru: Импортировать метаданные...

en: Export
ru: Экспортировать

en: Flush Wastebasket
ru: Очистить корзину

en: Quit
ru: Выход

en: Hide
ru: Скрыть

en: Show more UI preferences
ru: Показать больше предустановок UI

en: Window|Meterbridge
ru: Панель индикаторов

en: MIDI Tracer
ru: Журнал MIDI-событий

en: Chat
ru: Пообщаться

en: Help|Tutorial
ru: Вводный урок

en: Manual|Reference
ru: Указатель

en: Report a Bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Website
ru: Веб-сайт

en: Development
ru: Разработка

en: User Forums
ru: Форумы для пользователей

en: How to Report a Bug
ru: Как сообщить об ошибке

en: Save
ru: Сохранить

en: Transport
ru: Транспорт

en: Stop
ru: Стоп

en: Roll
ru: Перевернуть

en: Start/Stop
ru: Старт/Стоп

en: Start/Continue/Stop
ru: Старт/Продолжить/Стоп

en: Stop and Forget Capture
ru: Остановиться и забыть захват

en: Play Loop Range
ru: Воспроизвести петлю

en: Play Selection
ru: Воспроизводить выделение

en: Play w/Preroll
ru: Воспроизводить с предпуском

en: Record w/Preroll
ru: Записывать с предпуском

en: Record w/Count-In
ru: Записывать с отсчетом

en: Enable Record
ru: Разрешить запись

en: Start Recording
ru: Начать запись

en: Rewind
ru: Перемотать назад

en: Rewind (Slow)
ru: Перемотать назад (медленно)

en: Rewind (Fast)
ru: Перемотать назад (быстро)

en: Forward
ru: Перемотка вперёд

en: Forward (Slow)
ru: Перемотать вперёд (медленно)

en: Forward (Fast)
ru: Перемотать вперёд (быстро)

en: Go to Zero
ru: К нулевой отметке

en: Go to Start
ru: К началу

en: Go to End
ru: В конец

en: Go to Wall Clock
ru: К  текущему времени

en: Numpad Decimal
ru: Десятичный разделитель на цифровой клавиатуре

en: Numpad 4
ru: Numpad 3

en: Focus On Clock
ru: Изменить время вручную

en: Bars & Beats
ru: Такты и доли

en: Minutes & Seconds
ru: Минуты и секунды

en: Seconds
ru: Секунды

en: Samples
ru: Сэмплы

en: All Input
ru: Все входы

en: All In
ru: Все со входа

en: All Disk
ru: Все с диска

en: Punch In
ru: Начало врезки

en: Punch Out
ru: Конец врезки

en: Punch In/Out
ru: Врезка

en: In/Out
ru: Вх/Вых

en: Click
ru: Метроном

en: Auto Input
ru: Автовход

en: Auto Play
ru: Автовоспр.

en: Disable Latency Compensation
ru: Отключить компенсацию задержки

en: Monitor Section
ru: Секция монитора

en: Sync Startup to Video
ru: Синхронизировать начало с видео

en: Time Master
ru: Ведущий времени

en: Use External Positional Sync Source
ru: Использовать внешний источник позиционной синхронизации

en: Toggle Record Enable Track %1
ru: Переключить записываемость дорожки %1

en: Percentage
ru: Проценты

en: Semitones
ru: Полутона

en: Send MTC
ru: Передавать MTC

en: Send MMC
ru: Передавать MMC

en: Use MMC
ru: Использовать MMC

en: Send MIDI Clock
ru: Отправлять MIDI Clock

en: Panic (Send MIDI all-notes-off)
ru: Паника (послать MIDI-событие all-notes-off)

en: Transition to Roll
ru: Перейти к прокрутке

en: Transition to Reverse
ru: Перейти к реверсу

en: Jump to Previous Mark
ru: К предыдущему маркеру

en: Jump to Next Mark
ru: К следующему маркеру

en: Locate to Mark %1
ru: Перейти к маркеру %1

en: Jump to Loop Start
ru: Перейти к началу лупа

en: Jump to Loop End
ru: Перейти к концу лупа

en: Import
ru: Импортировать

en: Stem export...
ru: Каждую дорожку в свой файл...

en: Quick Audio Export...
ru: Быстрый экспорт аудио…

en: Export to Audio File(s)...
ru: Экспортировать в звуковые файлы…

en: Clean-up Unused Sources...
ru: Очистить неиспользуемые источники…

en: Clean-up Unused Regions...
ru: Очистить неиспользуемые области…

en: Rebuild Peak Files
ru: Перестроить файлы пиков

en: Set Session Start from Playhead
ru: Начало сессии по указателю воспроизведения

en: Set Session End from Playhead
ru: Конец сессии по указателю воспроизведения

en: Toggle Mark at Playhead
ru: Переключить маркер по указателю воспроизведения

en: Add Mark from Playhead
ru: Добавить маркер по указателю

en: Remove Mark at Playhead
ru: Удалить маркер по указателю воспроизведения

en: Add BBT Marker from Playhead
ru: Добавить маркер BBT по указателю воспроизведения

en: Nudge Next Later
ru: Сдвиг следующего позже

en: Nudge Next Earlier
ru: Сдвиг следующего раньше

en: Nudge Playhead Forward
ru: Толкнуть указатель вперёд

en: Nudge Playhead Backward
ru: Толкнуть указатель назад

en: Playhead to Next Grid
ru: Указатель к следующей сетке

en: Playhead to Previous Grid
ru: Указатель к предыдущей сетке

en: Start Range from Playhead
ru: Начать диапазон от указателя

en: Finish Range from Playhead
ru: Закончить диапазон по указателю

en: Start Range
ru: Начать выделение

en: Finish Range
ru: Закончить выделение

en: Start Punch Range
ru: Начать врезку

en: Finish Punch Range
ru: Закрыть врезку

en: Start Loop Range
ru: Начать петлю

en: Finish Loop Range
ru: Закрыть петлю

en: Select All Visible Lanes
ru: Выбрать все видимые полосы

en: Select All Tracks
ru: Выбрать все дорожки

en: Deselect All
ru: Снять все выделения

en: Invert Selection
ru: Перевернуть выделение

en: Solo Selection
ru: Сделать выделение солирующим

en: Attach
ru: Прикрепить

en: Show Editor
ru: Показать редактор

en: Show Mixer
ru: Показать микшер

en: Show Recorder
ru: Показать рекордер

en: Show Cues
ru: Показывать очереди

en: Change
ru: Изменить

en: Previous Tab
ru: Предыдущая вкладка

en: Next Tab
ru: Следующая вкладка

en: Toggle Editor & Mixer
ru: Переключиться между редактором и микшером

en: Maximise Editor Space
ru: Редактор на полный экран

en: Maximise Mixer Space
ru: Развернуть окно микшера

en: Path to Session
ru: Расположение сессии

en: Snapshot Name and Modified Indicator
ru: Название снимка и индикатор изменений

en: File Format
ru: Формат файлов

en: Timecode Format
ru: Формат тайм-кода

en: Disk Space
ru: Диск. пространство

en: Wall Clock
ru: Текущее время

en: Double click to open session folder.
ru: Двойной щелчок открывает папку с сессией

en: Double click to edit audio file format.
ru: Двойной щелчок открывает параметры звуковых файлов

en: Double click to change timecode settings.
ru: Двойной щелчок открывает параметры тайм-кода

en: Double click to show audio/midi setup.
ru: Двойной щелчок открывает параметры звука и MIDI

en: This is a free/demo copy of %1. It has just switched to silent mode.
ru: Демонстрационная версия %1 только что переключилась в беззвучный режим.

en: %1 is now silent
ru: %1 переключился в беззвучный режим

en: Please consider paying for a copy of %1 - you can pay whatever you want.
ru: Возможно, вы хотите заплатить за копию %1 — цену вы можете установить сами.

en: Better yet become a subscriber - subscriptions start at US$1 per month.
ru: Вы также можете выбрать подписку (от US$1 в месяц).

en: Pay for a copy (via the web)
ru: Заплатить один раз

en: Become a subscriber (via the web)
ru: Стать подписчиком

en: Remain silent
ru: Оставить беззвучным

en: Give me more time
ru: Дайте ещё поработать

en: Recording was stopped because your system could not keep up.
ru: Запись остановлена из-за недостаточного быстродействия системы

en: %1 is not connected to any audio backend.
    You cannot open sessions in this condition
ru: %1 не соединён ни с каким звуковым движком.
    Вы не можете открывать сессии.

en: Enable/Disable external positional sync
ru: Включить или выключить внешнюю синхронизацию позиционирования

en: Sync to JACK is not possible: video pull up/down is set
ru: Синхронизация с JACK не возможна: установлена растяжка видео вверх/вниз

en: This session
    %1
    already exists. Do you want to open it?
ru: Сессия
    %1
    уже существует. Открыть её?

en: Open Existing Session
ru: Открыть существующую сессию

en: Extracting session-archive failed: %1
ru: Не удалось извлечь сессию из архива: %1

en: To ensure compatibility with various systems
    session names may not contain a '%1' character
ru: Для обеспечения совместимости с различными системами
    названия сессий не могут содержать символ '%1'.

en: There is no existing session at "%1"
ru: По адресу "%1" не существующей сессии

en: Please wait while %1 loads your session
ru: Дождитесь завершения загрузки сессии в %1

en: Port Registration Error
ru: Ошибка регистрации порта

en: Click the Close button to try again.
ru: Щелкните кнопку «Закрыть» для возврата к предыдущему диалогу.

en: Session "%1 (snapshot %2)" did not load successfully:
    %3%4%5
ru: Не удалось загрузить сессию "%1 (снимок %2)".
    %3%4%5

en: Loading Error
ru: Ошибка при загрузке

en: Session "%1 (snapshot %2)" did not load successfully.
    Glib Error
    Domain: %3
    Code: %4
    What: %5
    %6%7
ru: Сессия "%1 (снимок %2)" не загрузилась успешно.
    Ошибка Glib
    Домен: %3
    Код: %4
    Что именно: %5
    %6%7

en: Session "%1 (snapshot %2)" did not load successfully.%3%4
ru: Не удалось загрузить сессию "%1 (снимок %2)".%3%4

en: Tape Tracks No Longer Supported
ru: Пленочные дорожки больше не поддерживаются

en: This session has been opened in read-only mode.
    
    You will not be able to record or save.
ru: Эта сессия открыта в режиме только чтения.
    
    Вы не сможете записывать или сохранять.

en: Read-only Session
ru: Сессия в режиме чтения

en: Could not create session in "%1": %2%3%4
ru: Не удалось создать сессию в "%1": %2%3%4

en: Could not create session in "%1".
    
    Glib Error
    Domain: %2
    Code: %3
    What: %4
    %5%6
ru: Не удалось создать сессию в "%1".
    
    Ошибка Glib
    Домен: %2
    Код: %3
    Что именно: %4
    %5%6

en: Could not create session in "%1"%2%3
ru: Не удалось создать сессию в "%1"%2%3

en: Abort saving snapshot
ru: Прервать сохранение снимка

en: Don't save now, just snapshot
ru: Не сохранять, сделать снимок

en: Save it first
ru: Сначала сохранить

en: %1 was unable to save your session.
    
    If you still wish to proceed, please use the
    
    "Don't save now" option.
ru: %1 не удалось сохранить сессию.
    
    Если все же хотите продолжить,
    
    нажмите кнопку «Не сохранять».

en: Snapshot and switch
ru: Сделать снимок и переключиться

en: New session name
ru: Новое название сессии

en: Take Snapshot
ru: Создать снимок

en: Name of new snapshot
ru: Название нового снимка

en: Name Session
ru: Назовите сессию

en: Session name
ru: Название сессии

en: Rename Session
ru: Переименовать сессию

en: That name is already in use by another directory/folder. Please try again.
ru: Папка с таким названием уже есть. Укажите другое.

en: Renaming this session failed.
    Things could be seriously messed up at this point
ru: Не удалось переименовать эту сессию.
    Всё может быть очень, очень плохо.

en: Copied %<PRId64> of %<PRId64>
ru: Скопировано %<PRId64> из %<PRId64>

en: Abort save-as
ru: Прервать сохранение

en: Don't save now, just save-as
ru: Не сохранять, сделать сохранение-как

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Save As failed: %1
ru: Не удалось сохранить под другим именем: %1

en: Session Archiving failed.
ru: Не удалось заархивировать сессию.

en: To ensure compatibility with various systems
    snapshot names may not contain a '%1' character
ru: Для обеспечения совместимости с различными системами
    названия снимков не могут содержать символ '%1'.

en: Confirm Snapshot Overwrite
ru: Подтвердите перезапись снимка

en: A snapshot already exists with that name. Do you want to overwrite it?
ru: Снимок с таким названием уже существует. Перезаписать его?

en: Open Session
ru: Открыть сессию

en: %1 sessions
ru: Сессии %1

en: Session Archives
ru: Архивы сессии

en: Unsaved Session
ru: Сессия не сохранена

en: The session "%1"
    has not been saved.
    
    Any changes made this time
    will be lost unless you save it.
    
    What do you want to do?
ru: Сессия «%1»
    не сохранена.
    
    Все внесённые изменения будут
    потеряны, если их не сохранить.
    
    Что вы хотите сделать?

en: The snapshot "%1"
    has not been saved.
    
    Any changes made this time
    will be lost unless you save it.
    
    What do you want to do?
ru: Снимок «%1»
    не сохранен.
    
    Все внесённые изменения будут
    потеряны, если их не сохранить.
    
    Что вы хотите сделать?

en: Prompter
ru: Суфлер

en: %4This is a session from an older version of %3%5
    
    %3 has copied the old session file
    
    %6%1%7
    
    to
    
    %6%2%7
    
    From now on, use the backup copy with older versions of %3
ru: %4Эта сессия от более старой версии %3%5
    
    %3 скопирован старый файл сессии
    
    %6%1%7
    
    в
    
    %6%2%7
    
    С этого момента открывайте архивную копию только в более ранних версиях %3.

en: Sample Rate Mismatch
ru: Несовпадение частот сэмплирования

en: This session was created with a sample rate of %1 Hz, but %2 is currently running at %3 Hz. If you load this session, audio will be resampled, which reduces quality.
ru: Эта сессия была создана с частотой дискретизации %1 Гц, но %2 сейчас работает с частотой %3 Гц. Если вы загрузите эту сессию, звук будет передискретизирован, что ухудшит его качество.

en: Reconfigure Engine
ru: Заново настроить движок

en: Do not load session
ru: Не загружать сессию

en: Load session anyway
ru: Все равно загрузить

en: This session was created with a sample rate of %1 Hz, but %2 is currently running at %3 Hz.
    Audio is resampled for both playback and recording to match the sampling rate, which reduces quality. Reconfigure the Audio Engine in Menu > Window > Audio/Midi Setup
ru: Эта сессия была создана с частотой дискретизации %1 Гц, но %2 сейчас работает с частотой %3 Гц.
    Звук передискретизирован для воспроизведения и записи, чтобы частоты совпадали, но это ухудшает качество. Перенастройте звуковой движок в меню: Окна > Настройка аудио/MIDI.

en: NSM: initialization failed
ru: NSM: сбой инициализации

en: NSM: no client ID provided
ru: NSM: не предоставлен ни один ID-клиент

en: NSM: no session created
ru: NSM: нет созданной сессии

en: %1: Unrecoverable Error
ru: %1: непоправимая ошибка

en: Copied demo session `%1'.
ru: Скопирована демо-сессия `%1'.

en: Failed to extract demo session `%1'.
ru: Не удалось извлечь демо-сессию `%1'.

en: %1 is ready for use
ru: %1 готов к работе

en: WARNING: Your system has a limit for maximum amount of locked memory. This might cause %1 to run out of memory before your system runs out of memory. 
    
    You can view the memory limit with 'ulimit -l', and it is normally controlled by %2
ru: Внимание, в вашей системе задан предел максимального количества блокируемой памяти. Это значит, что у %1 память может закончиться раньше, чем у системы.
    
    Вы можете узнать установленный предел при помощи команды 'ulimit -l'. Обычно это контролируется в %2.

en: Do not show this window again
ru: Больше не показывать это окно

en: Video-Server was not launched by %1. The request to stop it is ignored.
ru: Видеосервер не был запущен %1. Запрос его остановки игнорируется.

en: Stop Video-Server
ru: Остановить видеосервер

en: Do you really want to stop the Video Server?
ru: Вы действительно хотите остановить видеосервер?

en: Yes, Stop It
ru: Да, остановить

en: The Video Server is already started.
ru: Видеосервер уже запущен.

en: An external Video Server is configured and can be reached. Not starting a new instance.
ru: Внешний видеосервер настроен и может быть доступен, не начиная новый экземпляр.

en: Could not connect to the Video Server. Start it or configure its access URL in Preferences.
ru: Не удалось соединиться с видеосервером. Запустите его, либо укажите URL доступа к нему в диалоге параметров программы.

en: Specified docroot is not an existing directory.
ru: Указан DOC-корень не существующего каталога.

en: Given Video Server is not an executable file.
ru: Данный видеосервер не является исполняемым файлом.

en: Cannot launch the video-server
ru: Не удалось запустить видеосервер

en: Video-server was started but does not respond to requests...
ru: Видеосервер запущен, но не откликается.

en: could not open %1
ru: Не удалось открыть %1

en: no video-file selected
ru: Не выбран видеофайл

en: No LTC detected, video will not be aligned.
ru: LTC не обнаружено, видео не будет выровнено

en: Align video-start to %1 [samples]
ru: Выровнять начало видео к %1 [сэмплов]

en: Change current tempo
ru: Изменить текущий темп

en: Change current time signature
ru: Изменить текущий размер такта

en: --pending--
ru: --в ожидании--

en: INT
ru: ВНУТР

en: Pull
ru: Подтягивание

en: TimeSignature|TS
ru: РТ

en: programming error: %1
ru: Ошибка в программе: %1

en: programming error: %1 %2
ru: Ошибка в программе: %1 %2

en: Bars:Beats
ru: Такты:Доли

en: Minutes:Seconds
ru: Минуты:Секунды

en: Set from Playhead
ru: По указателю воспроизведения

en: Locate to This Time
ru: Перейти к этой позиции

en: Copy to clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Invert
ru: Инверсия

en: dB
ru: Дб

en: Region gain:
ru: Усиление области:

en: Peak amplitude:
ru: Пиковая амплитуда:

en: Polarity:
ru: Полярность:

en: Calculating...
ru: Выполняется вычисление…

en: add gain control point
ru: добавление точки управления усилением

en: Reverse
ru: Реверс

en: Pitch Shift...
ru: Сменить высоту тона…

en: Normalize...
ru: Нормировать сигнал…

en: Time Sig:
ru: Такт. размер:

en: Stretch
ru: Растягивать

en: Start:
ru: Начало:

en: Length:
ru: Длительность:

en: AUDIO Region Properties:
ru: Свойства аудиообласти:

en: Fades:
ru: Фейды:

en: Gain:
ru: Усиление:

en: Clip Length:
ru: Длина клипа:

en: (beats)
ru: долей

en: Length in Bars:
ru: Длина в тактах:

en: Stretch Options
ru: Параметры растягивания

en: <b>If enabled</b>, the clip will be stretched to match the current timeline tempo
ru: <b>Когда включено</b>, клип растягивается, чтобы соответствовать текущему темпа таймлайна

en: Click to halve the tempo for the clip. This will result in it playing faster when stretched on the timeline
ru: Щелкните, чтобы уполовинить темп этого клипа. При воспроизведении на таймлайне клип будет звучать быстрее

en: Click to double the tempo for the clip. This will result in it playing slower when stretched on the timeline
ru: Щелкните, чтобы удвоить темп этого клипа. При воспроизведении на таймлайне клип будет звучать медленнее

en: Clip Tempo, used for stretching. Estimated tempo (from file) was: %1
ru: Темп клипа при растягивании. Исходный темп клипа был %1.

en: Select Note...
ru: Выбрать ноту...

en: Halve
ru: Половина

en: Double
ru: Двойной

en: Set to %1 beat | Set to %1 beats
ru[0]: Сделать равным %1 удару
ru[1]: Сделать равным %1 ударам
ru[2]: Сделать равным %1 ударам

en: automation event move
ru: смещение события автоматизации

en: remove control point
ru: удаление точки управления

en: Ignoring illegal points on AutomationLine "%1"
ru: Игнорирование неправильных точек на линии автоматизации "%1"

en: add automation event
ru: новое событие автоматизации

en: unable to display automation region for control without list
ru: без списка невозможно показать область автоматизации для управления

en: Play
ru: Проигрывание

en: Write
ru: Запись

en: Touch
ru: Касание

en: Latch
ru: Запирание

en: Mgnual
ru: Проба

en: automation state
ru: Состояние автоматизации

en: hide track
ru: Скрыть дорожку

en: clear automation
ru: Очистить автоматизацию

en: Automation|Off
ru: Выкл

en: Automation|Manual
ru: Вручную

en: Line
ru: Линия

en: Clear
ru: Очистить

en: State
ru: Состояние

en: Discrete
ru: Дискретный

en: Linear
ru: Линейная

en: Mode
ru: Режим

en: Logarithmic
ru: Логарифмическая

en: Exponential
ru: Экспоненциальная

en: Interpolation
ru: Интерполяция

en: New Music Time
ru: Новое музыкальное время

en: Bar
ru: Такт

en: Beat
ru: Доля

en: Edit Music Time
ru: Изменить музыкальное время

en: Add Marker
ru: Добавить маркер

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Disassociate
ru: Разорвать связь

en: Edit Bundle
ru: Изменение пакета

en: Direction:
ru: Направление:

en: Destination
ru: Назначение

en: Source
ru: Источник

en: Edit
ru: Правка

en: Delete
ru: Удалить

en: New
ru: Создать

en: Bundle
ru: Пакет

en: Add Channel
ru: Добавить канал

en: Rename Channel
ru: Переименовать канал

en: Restore Defaults
ru: Восстановить исходные значения

en: Color Theme
ru: Тема цветового оформления

en: Object
ru: Объект

en: Color
ru: Цвет

en: Items
ru: Элементы

en: Palette
ru: Палитра

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Color Palette
ru: Цветовая палитра

en: Build Configuration
ru: Конфигурация сборки

en: Control point
ru: Контрольная точка

en: Apply to selected points
ru: Применить к выделенным точкам

en: on
ru: Вкл

en: off
ru: Выкл

en: Value
ru: Значение

en: VCA Assign
ru: Назначение VCA

en: -VCAs-
ru: -VCA-

en: Unassign All
ru: Снять все назначения

en: Click to launch all clips in this row
    Right-click to select properties for all clips in this row
ru: Щелкните ЛКМ, чтобы запустить все клипы в этом ряду
    Щелкните ПКМ, чтобы выбрать параметры для всех клипов в этом ряду

en: Jump...
ru: Перескок…

en: Set All Follow Actions...
ru: Установить все действия перехода…

en: Set All Launch Styles...
ru: Установить все стили запуска…

en: Set All Quantizations...
ru: Установить всё квантование…

en: Set All Colors...
ru: Установить все цвета…

en: Clear All...
ru: Очистить все…

en: Reset
ru: Сбросить

en: Buffer size:
ru: Размер буфера:

en: Idle:
ru: Без дела:

en: Engine:
ru: Движок:

en: Session:
ru: Сессия:

en: msec
ru: мс

en: usec
ru: мкс

en: average
ru: средн.

en: std dev
ru: стд. откл.

en: No session loaded
ru: Нет загруженных сессий

en: Duplicate Tracks/Busses
ru: Создать копии дорожек и шин

en: For each Track:
ru: Для каждой дорожки:

en: Copy playlist
ru: Скопировать плейлист

en: New playlist
ru: Создать плейлист

en: Share playlist
ru: Поделиться плейлистом

en: Duplicate each track/bus this number of times:
ru: Сколько копий каждой дорожки/шины создать:

en: Insert duplicates at:
ru: Вставить копии в:

en: 1 or more tracks/busses could not be duplicated
ru: Не удалось продублировать одну или больше дорожек/шин

en: Note
ru: Нота

en: Set selected notes to this channel
ru: Назначить этот канал всем выбранным нотам

en: Set selected notes to this pitch
ru: Назначить эту высоту тона всем выбранным нотам

en: Set selected notes to this velocity
ru: Назначить эту силу нажатия всем выбранным нотам

en: Set selected notes to this time
ru: Назначить это время всем выбранным нотам

en: Set selected notes to this length
ru: Назначить эту длительность всем выбранным нотам

en: Channel
ru: Канал

en: Pitch
ru: Высота тона

en: Velocity
ru: Сила нажатия

en: Time
ru: Время

en: Length
ru: Длительность

en: edit note
ru: правка ноты

en: No Grid
ru: Без сетки

en: 1/4 Note
ru: 1/4 нота

en: 1/8 Note
ru: 1/8 нота

en: 1/16 Note
ru: 1/16 нота

en: 1/32 Note
ru: 1/32 нота

en: 1/64 Note
ru: 1/64 нота

en: 1/128 Note
ru: 1/128 нота

en: 1/3 (8th triplet)
ru: 1/3 (триоль из 8-х)

en: 1/6 (16th triplet)
ru: 1/6 (триоль из 16-х)

en: 1/12 (32nd triplet)
ru: 1/12 (триоль из 32-х)

en: 1/24 (64th triplet)
ru: 1/24 (триоль из 64-х)

en: 1/5 (8th quintuplet)
ru: 1/5 (квинтоль из 8-х)

en: 1/10 (16th quintuplet)
ru: 1/10 (квинтоль из 16-х)

en: 1/20 (32nd quintuplet)
ru: 1/20 (квинтоль из 32-х)

en: 1/7 (8th septuplet)
ru: 1/7 (септоль из 8-х)

en: 1/14 (16th septuplet)
ru: 1/14 (септоль из 16-х)

en: 1/28 (32nd septuplet)
ru: 1/28 (септоль из 32-х)

en: MinSec
ru: МинС

en: CD Frames
ru: Выборки CD

en: Playhead
ru: Указатель воспр.

en: Marker
ru: Маркер

en: Mouse
ru: Мышь

en: Slide
ru: Слайд

en: Ripple
ru: Со сдвигом

en: Lock
ru: Блок

en: Selected
ru: Выбрано

en: All
ru: Все

en: Interview
ru: Интервью

en: Left
ru: Влево

en: Right
ru: Вправо

en: Center
ru: По центру

en: Edit point
ru: Точка редактирования

en: Mushy
ru: Мягкое

en: Smooth
ru: Плавно

en: Balanced multitimbral mixture
ru: Сбалансированный многотембральный микс

en: Unpitched percussion with stable notes
ru: Перкуссионное соло без коррекции высоты тона с выделяющимися нотами

en: Crisp monophonic instrumental
ru: Чистое монофоническое инструментальное соло

en: Unpitched solo percussion
ru: Перкуссионное соло без коррекции высоты тона

en: Resample without preserving pitch
ru: Ресэмплировать, не сохраняя высоту тона

en: Vocal
ru: Вокал

en: Mins:Secs
ru: Минуты:Секунды

en: Tempo
ru: Темп

en: Time Signature
ru: Тактовый размер

en: Location Markers
ru: Маркеры позиций

en: Range Markers
ru: Маркеры выделений

en: Loop/Punch Ranges
ru: Диапазоны петель/врезок

en: CD Markers
ru: Маркеры CD

en: Arrangement
ru: Аранжировка

en: Cue Markers
ru: Маркеры очередей

en: Video Timeline
ru: Видеолинейка

en: mode
ru: режим

en: Selection
ru: Выделение

en: Tracks & Busses
ru: Дорожки и шины

en: Sources
ru: Источники

en: Regions
ru: Области

en: Clips
ru: Клипы

en: Snapshots
ru: Снимки

en: Track & Bus Groups
ru: Группы дорожек и шин

en: Ranges & Marks
ru: Области и маркеры

en: Window|Editor
ru: Редактор

en: Loop
ru: Петля

en: Punch
ru: Врезка

en: Linear (for highly correlated material)
ru: Линейно (для схожего материала)

en: Constant power
ru: С постоянной силой

en: Symmetric
ru: Симметрично

en: Slow
ru: Медленно

en: Fast
ru: Быстро

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Activate
ru: Активировать

en: Copy/Paste Range Section to Playhead
ru: Скопировать/Вставить часть аранжировки по указателю воспроизведения

en: Cut/Paste Range Section to Playhead
ru: Вырезать/Вставить часть аранжировки по указателю воспроизведения

en: Copy/Paste Range Section to Edit Point
ru: Скопировать/Вставить часть аранжировки по точке редактирования

en: Cut/Paste Range Section to Edit Point
ru: Вырезать/Вставить часть аранжировки по точке редактирования

en: Delete Range Section
ru: Удалить часть аранжировки

en: Delete all markers in Section
ru: Удалить все маркеры в части аранжировки

en: Move Playhead to Marker
ru: Переместить указатель воспроизведения к маркеру

en: Freeze
ru: Заморозить

en: Unfreeze
ru: Разморозить

en: Region Loudness Analysis
ru: Анализ громкости области

en: Audio Report/Analysis
ru: Анализ звука

en: Range Loudness Analysis
ru: Анализ громкости выделения

en: Selected Regions
ru: Выделенные области

en: Play Range
ru: Воспроизвести выделение

en: Loop Range
ru: Создать петлю из выделения

en: Zoom to Range
ru: Масштабировать в выделение

en: Loudness Analysis
ru: Анализ громкости

en: Loudness Assistant...
ru: Анализатор и нормализатор громкости…

en: Move Range Start to Previous Region Boundary
ru: Переместить начало выделения к границе предыдущей области

en: Move Range Start to Next Region Boundary
ru: Переместить начало выделения к границе следующей области

en: Move Range End to Previous Region Boundary
ru: Переместить конец выделения к границе предыдущей области

en: Move Range End to Next Region Boundary
ru: Переместить конец выделения к границе следующей области

en: Separate
ru: Разделить

en: Select All in Range
ru: Выбрать всё в выделении

en: Set Loop from Selection
ru: Создать петлю из выделения

en: Set Punch from Selection
ru: Создать врезку из выделения

en: Set Session Start/End from Selection
ru: Задать начало и конец по выделению

en: Add Range Markers
ru: Добавить маркеры областей

en: Crop Region to Range
ru: Обрезать область по выделению

en: Duplicate Range
ru: Продублировать диапазон

en: Consolidate
ru: Объединить

en: Consolidate (with processing)
ru: Объединить (с обработкой)

en: Bounce
ru: Свести

en: Bounce (with processing)
ru: Свести (с обработкой)

en: Export Range...
ru: Экспортировать диапазон…

en: Export Video Range...
ru: Экспортировать фрагмент видео...

en: Play from Edit Point
ru: Воспроизвести от точки редактирования

en: Play from Start
ru: Воспроизвести от начала

en: Play Region
ru: Воспроизвести область

en: Loop Region
ru: Создать петлю из области

en: Select All in Track
ru: Выделить всё на дорожке

en: Select All Objects
ru: Выделить все объекты

en: Invert Selection in Track
ru: Перевернуть выделение на дорожке

en: Set Range to Loop Range
ru: Установить диапазон по диапазону петли

en: Set Range to Punch Range
ru: Установить диапазон по диапазону врезки

en: Set Range to Selected Regions
ru: Установить диапазон по выбранным областям

en: Select All After Edit Point
ru: Выделить всё после точки редактирования

en: Select All Before Edit Point
ru: Выделить всё до точки редактирования

en: Select All After Playhead
ru: Выделить всё после указателя

en: Select All Before Playhead
ru: Выделить всё до указателя

en: Select All Between Playhead and Edit Point
ru: Выделить всё между указателем и точкой редактирования

en: Select All Within Playhead and Edit Point
ru: Выделить всё между указателем и точкой редактирования

en: Select Range Between Playhead and Edit Point
ru: Создать выделение между указателем и точкой редактирования

en: Select
ru: Выделить

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Align
ru: Выровнять

en: Align Relative
ru: Выровнять относительно

en: Insert Selected Region
ru: Вставить выделенную область

en: Insert Existing Media
ru: Вставить существующие данные

en: Nudge Entire Track Later
ru: Толкнуть всю дорожку вперёд

en: Nudge Track After Edit Point Later
ru: Толкнуть дорожку вперёд после точки редактирования

en: Nudge Entire Track Earlier
ru: Толкнуть всю дорожку назад

en: Nudge Track After Edit Point Earlier
ru: Толкнуть дорожку назад после точки редактирования

en: Nudge
ru: Толкнуть

en: Auto
ru: Авто

en: Playhead position stored with a negative value - ignored (use zero instead)
ru: Позиция указателя воспроизведения сохранена с негативным значением и будет проигнорирована. Вместо неё будет использовано начало сеанса.

en: Adjust Markers
ru: Скорректировать маркеры

en: Len:
ru: Длн:

en: Ch:
ru: К:

en: Vel:
ru: Наж:

en: Triplets
ru: Триоли

en: Quintuplets
ru: Квинтоли

en: Septuplets
ru: Септоли

en: Smart Mode (add range functions to Grab Mode)
ru: Универсальный режим, добавляет функции работы с диапазонами в режим захвата

en: Grab Mode (select/move objects)
ru: Захват (выделение и перемещение объектов)

en: Cut Mode (split regions)
ru: Нарезка (разделение областей)

en: Range Mode (select time ranges)
ru: Диапазоны (выделение диапазонов времени)

en: Grid Mode (edit tempo-map, drag/drop music-time grid)
ru: Редактирование карты темпа

en: Draw Mode (draw and edit gain/notes/automation)
ru: Рисование (рисование и правка усиления, нот и автоматизации)

en: Stretch Mode (time-stretch audio and midi regions, preserving pitch)
ru: Растягивание (аудио и MIDI во времени с сохранением высоты тона)

en: Internal Edit Mode (edit notes and automation points)
ru: Правка содержимого (правка нот и точек автоматизации)

en: Groups: click to (de)activate
    Context-click for other operations
ru: Группы: щёлкните для (де)активации
    Щелчок другой клавишей вызывает контекстное меню

en: Nudge Region/Selection Later
ru: Толкнуть область или выделение вперёд

en: Nudge Region/Selection Earlier
ru: Толкнуть область или выделение назад

en: Zoom In
ru: Увеличить

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

en: Zoom to Time Scale
ru: Увеличить до шкалы времени

en: Zoom to Session
ru: Показать всё

en: Zoom Focus
ru: Фокус при масштабировании

en: Expand Tracks
ru: Увеличить дорожки по высоте

en: Shrink Tracks
ru: Уменьшить дорожки по высоте

en: Number of visible tracks
ru: Количество видимых дорожек

en: Note Length to Draw (AUTO uses the current Grid setting)
ru: Длительность рисуемых нот («Авто» использует текущие настройки сетки))

en: Note Velocity to Draw (AUTO uses the nearest note's velocity)
ru: Сила нажатия рисуемых нот («Авто» использует силу нажатия ближайшей ноты)

en: Note Channel to Draw (AUTO uses the nearest note's channel)
ru: Канал рисуемых нот («Авто» использует канал ближайшей ноты)

en: Grid Mode
ru: Режим сетки

en: Snap Mode
    
    Right-click to visit Snap preferences.
ru: Режим прилипания
    
    Щелкните правой клавишей мыши, чтобы открыть настройки

en: Edit Point
ru: Точка редактирования

en: Edit Mode
ru: Режим редактирования

en: Nudge Clock
    (controls distance used to nudge regions and selections)
ru: Сдвиг часов
    (расстояние, на которое подтолкнуть области и выделения)

en: Command|Undo
ru: Отменить

en: Command|Undo (%1)
ru: Отменить (%1)

en: Redo
ru: Вернуть

en: Redo (%1)
ru: Вернуть (%1)

en: Duplicate
ru: Продублировать

en: Number of duplications:
ru: Количество копий:

en: Fit 1 track
ru: Уместить 1 дорожку

en: Fit 2 tracks
ru: Уместить 2 дорожки

en: Fit 4 tracks
ru: Уместить 4 дорожки

en: Fit 8 tracks
ru: Уместить 8 дорожек

en: Fit 16 tracks
ru: Уместить 16 дорожек

en: Fit 24 tracks
ru: Уместить 24 дорожки

en: Fit 32 tracks
ru: Уместить 32 дорожки

en: Fit 48 tracks
ru: Уместить 48 дорожек

en: Fit All tracks
ru: Уместить все дорожки

en: Fit Selection
ru: Уместить выделение

en: Zoom to 10 ms
ru: Отмасштабировать до 10 мс

en: Zoom to 100 ms
ru: Отмасштабировать до 100 мс

en: Zoom to 1 sec
ru: Отмасштабировать до 1 сек

en: Zoom to 10 sec
ru: Отмасштабировать до 10 сек

en: Zoom to 1 min
ru: Отмасштабировать до 1 мин

en: Zoom to 10 min
ru: Отмасштабировать до 10 мин

en: Zoom to 1 hour
ru: Отмасштабировать до 1 часа

en: Zoom to 8 hours
ru: Отмасштабировать до 8 час

en: Zoom to 24 hours
ru: Отмасштабировать до 24 час

en: Zoom to Extents
ru: Показать от начала до конца

en: Zoom to Range/Region Selection
ru: Отмасштабировать до выбранного диапазона/области

en: Playlist Deletion
ru: Удаление плейлиста

en: Playlist %1 is currently unused.
    If it is kept, its audio files will not be cleaned.
    If it is deleted, audio files used by it alone will be cleaned.
ru: Плейлист %1 сейчас не используется.
    Если его оставить, связанные звуковые файлы не будут подчищены.
    Если его удалить, будут подчищены и связанные звуковые файлы.

en: Delete All Unused
ru: Удалить все неиспользуемые

en: Delete Playlist
ru: Удалить список

en: Keep Playlist
ru: Сохранить список

en: Keep Remaining
ru: Сохранить оставшееся

en: Cancel
ru: Отмена

en: Take.1
ru: Дубль.1

en: Name for new playlist:
ru: Название нового плейлиста:

en: That name is already in use.  Use this instead?
ru: То название уже используется. Взять вот это?

en: clear playlists
ru: Очистить плейлисты

en: Copy Playlist for ALL Tracks
ru: Скопировать плейлист для ВСЕХ дорожек

en: New Playlist for ALL Tracks
ru: Создать плейлист для ВСЕХ дорожек

en: Copy Playlist for this track/group
ru: Скопировать плейлист для этой дорожки/группы

en: New Playlist for this track/group
ru: Создать плейлист для этой дорожки/группы

en: Copy Playlist for Selected Tracks
ru: Скопировать плейлист для выбранных дорожек

en: New Playlist for Selected Tracks
ru: Создать плейлист для выбранных дорожек

en: Copy Playlist for Armed Tracks
ru: Скопировать плейлист для дорожек, готовых к записи

en: New Playlist for Armed Tracks
ru: Создать плейлист для дорожек, готовых к записи

en: Please wait while %1 loads visual data.
ru: Дождитесь загрузки визуальных данных в %1.

en: Edit...
ru: Изменить

en: Transpose...
ru: Транспозиция…

en: Legatize
ru: Добавить легато

en: Quantize...
ru: Квантование...

en: Remove Overlap
ru: Убрать перекрытие

en: Transform...
ru: Преобразовать...

en: Autoconnect
ru: Автосоединение

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Crossfades
ru: Кроссфейды

en: Move Selected Marker
ru: Переместить выделенный маркер

en: Select Range Operations
ru: Выбор диапазона циклов

en: Select Regions
ru: Выбор областей

en: Marker Interaction
ru: Взаимодействие с маркерами

en: Fade
ru: Фейд

en: Region
ru: Область

en: Layering
ru: Слои

en: Position
ru: Положение

en: Markers
ru: Маркеры

en: Trim
ru: Обрезать

en: Gain
ru: Усиление

en: Ranges
ru: Выделения

en: Fades
ru: Фейды

en: Link
ru: Связь

en: Locate to Markers
ru: Перейти к маркерам

en: Cues
ru: Очереди

en: Meter falloff
ru: Спад индикатора

en: Meter hold
ru: Задержка индикатора

en: MIDI Options
ru: Параметры MIDI

en: Misc Options
ru: Прочие параметры

en: Monitoring
ru: Мониторинг

en: Active Mark
ru: Активный маркер

en: Primary Clock
ru: Основной счётчик

en: Pullup / Pulldown
ru: Вверх/вниз

en: Region operations
ru: Действия с областями

en: Rulers
ru: Линейки

en: Editor Views
ru: Виды редактора

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Secondary Clock
ru: Дополнительный счётчик

en: Analyze
ru: Проанализировать

en: Subframes
ru: Подвыборки

en: Timecode fps
ru: Скорость (FPS) тайм-кода

en: Region Layers
ru: Слои областей

en: Height
ru: Высота

en: Playlists
ru: Плейлисты

en: Tools
ru: Инструменты

en: View
ru: Вид

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Lua Scripts
ru: Скрипты Lua

en: Session|Lock
ru: Заблокировать

en: Show Editor Mixer
ru: Показывать микшер редактора

en: Show Editor List
ru: Показывать список редактирования

en: Playhead to Next Region Boundary
ru: К следующей границе области

en: Playhead to Next Region Boundary (No Track Selection)
ru: К следующей границе области (без выделения дорожки)

en: Playhead to Previous Region Boundary
ru: К предыдущей границе области

en: Playhead to Previous Region Boundary (No Track Selection)
ru: К предыдущей границе области (без выделения дорожки)

en: Playhead to Next Region Start
ru: К началу следующей области

en: Playhead to Next Region End
ru: К концу следующей области

en: Playhead to Next Region Sync
ru: К следующему синхронизатору областей

en: Playhead to Previous Region Start
ru: К началу предыдущей области

en: Playhead to Previous Region End
ru: К концу предыдущей области

en: Playhead to Previous Region Sync
ru: К предыдущему синхронизатору областей

en: To Next Region Boundary
ru: К следующей границе области

en: To Next Region Boundary (No Track Selection)
ru: К следующей границе области (без выделения дорожки)

en: To Previous Region Boundary
ru: К предыдущей границе области

en: To Previous Region Boundary (No Track Selection)
ru: К предыдущей границе области (без выделения дорожки)

en: To Next Region Start
ru: К началу следующей области

en: To Next Region End
ru: К концу следующей области

en: To Next Region Sync
ru: К следующему синхронизатору области

en: To Previous Region Start
ru: К началу предыдущей области

en: To Previous Region End
ru: К концу предыдущей области

en: To Previous Region Sync
ru: К предыдущему синхронизатору области

en: To Range Start
ru: К началу области

en: To Range End
ru: К концу области

en: Playhead to Range Start
ru: К началу диапазона

en: Playhead to Range End
ru: К концу диапазона

en: Edit Current Tempo
ru: Изменить текущий темп

en: Edit Current Time Signature
ru: Изменить текущий тактовый размер

en: Select All Overlapping Edit Range
ru: Выделить всю пересекающуюся область правки

en: Select All Inside Edit Range
ru: Выделить всё внутри области правки

en: Select Edit Range
ru: Выделить область правки

en: Select All in Punch Range
ru: Выделить все в области врезки

en: Select All in Loop Range
ru: Выделить всё в закольцованной области

en: Select Next Track or Bus
ru: Выбрать следующую дорожку или шину

en: Select Previous Track or Bus
ru: Выбрать предыдущую дорожку или шину

en: Select Next Strip
ru: Выбрать следующий канал

en: Select Previous Strip
ru: Выбрать предыдущий канал

en: Toggle All Existing Automation
ru: Переключить всю существующую

en: Toggle Layer Display
ru: Переключить показ слоев

en: Show Playlist Selector
ru: Показать окно выбора плейлистов

en: Nudge Later
ru: Толкнуть вперёд

en: Nudge Earlier
ru: Толкнуть назад

en: Toggle Record Enable
ru: Переключить готовность к записи

en: Toggle Solo
ru: Переключить соло

en: Toggle Mute
ru: Переключить приглушение

en: Toggle Solo Isolate
ru: Переключить изолирование солирования

en: Save View %1
ru: Сохранить вид %1

en: Go to View %1
ru: Перейти к виду %1

en: Zoom to Selection
ru: Масштабировать до выделения

en: Zoom to Selection (Horizontal)
ru: Масштабировать до выделения по горизонтали

en: Toggle Zoom State
ru: Переключить состояния масштаба

en: Expand Track Height
ru: Увеличить высоту дорожки

en: Shrink Track Height
ru: Уменьшить высоту дорожки

en: Fit 1 Track
ru: Уместить 1 дорожку

en: Fit 2 Tracks
ru: Уместить 2 дорожки

en: Fit 4 Tracks
ru: Уместить 4 дорожки

en: Fit 8 Tracks
ru: Уместить 8 дорожек

en: Fit 16 Tracks
ru: Уместить 16 дорожек

en: Fit 32 Tracks
ru: Уместить 32 дорожки

en: Fit All Tracks
ru: Уместить все дорожки

en: Zoom to 5 min
ru: Уместить 5 минут

en: Move Selected Tracks Up
ru: Поднять выбранные дорожки

en: Move Selected Tracks Down
ru: Опустить выбранные дорожки

en: Scroll Tracks Up
ru: Прокрутить дорожки вверх

en: Scroll Tracks Down
ru: Прокрутить дорожки вниз

en: Step Tracks Up
ru: Перейти на дорожку выше

en: Step Tracks Down
ru: Перейти на дорожку ниже

en: Select Topmost Track
ru: Выбрать самую верхнюю дорожку

en: Scroll Backward
ru: Прокрутить назад

en: Scroll Forward
ru: Прокрутить вперёд

en: Center Playhead
ru: Указатель по центру

en: Center Edit Point
ru: Центрировать точку редактирования

en: Playhead Forward
ru: Указатель вперёд

en: Playhead Backward
ru: Указатель назад

en: Playhead to Active Mark
ru: Указатель к активному маркеру

en: Active Mark to Playhead
ru: Активный маркер к указателю

en: Use Skip Ranges
ru: Исп. пропуск диапазонов

en: Insert Time Section at Edit Point
ru: Вставить часть по точке редактирования

en: Play Selected Regions
ru: Воспроизвести выбранные области

en: Tag Selected Regions
ru: Пометить выбранные области

en: Group Selected Regions
ru: Сгруппировать выбранные области

en: Ungroup Selected Regions
ru: Разгруппировать выбранные области

en: Play from Edit Point and Return
ru: Воспроизвести от точки редактирования и вернуться

en: Play Edit Range
ru: Воспроизвести изменяемое выделение

en: Playhead to Mouse
ru: Указатель к курсору мыши

en: Active Marker to Mouse
ru: Активный маркер к указателю мыши

en: Multi-Duplicate...
ru: Продублировать многократно...

en: Undo Selection Change
ru: Отменить смену выделения

en: Redo Selection Change
ru: Повторить смену выделения

en: Export Audio
ru: Экспортировать звук

en: Export Range
ru: Экспортировать область

en: Separate Using Punch Range
ru: Разделить по выделению врезки

en: Separate Using Loop Range
ru: Разделить по выделению петли

en: Crop
ru: Обрезать

en: Add Range Marker from Selection
ru: Создать маркеры диапазона из выделения

en: Consolidate Range (with processing)
ru: Объединить диапазон (с обработкой)

en: Consolidate Range
ru: Объединить диапазон

en: Loudness Assistant
ru: Анализатор и нормализатор громкости

en: Split/Separate
ru: Разбить

en: Fade Range Selection
ru: Диапазон появления

en: Set Tempo from Edit Range = Bar
ru: Установить темп, считая что диапазон редактирования = такт

en: Log
ru: Журнал

en: Move to Next Transient
ru: К следующему резкому переходу

en: Move to Previous Transient
ru: К предыдущему резкому переходу

en: Follow Playhead
ru: Следовать за указателем

en: Remove Last Capture
ru: Удалить последнюю запись

en: Tag Last Capture
ru: Пометить последнюю запись

en: Stationary Playhead
ru: Неподвижный указатель

en: Show Automation Lane on Touch
ru: Показывать полосу автоматизации при касании

en: Insert Time
ru: Вставить промежуток времени

en: Remove Time
ru: Удалить промежуток времени

en: Remove Gaps
ru: Удалить пробелы

en: New Playlist For Rec-Armed Tracks
ru: Создать плейлист для готовых к записи дорожек

en: New Playlist For All Tracks
ru: Создать плейлист для всех дорожек

en: New Playlist For Selected Tracks
ru: Создать плейлист для выбранных дорожек

en: Copy Playlist For Rec-Armed Tracks
ru: Скопировать плейлист для готовых к записи дорожек

en: Copy Playlist For All Tracks
ru: Скопировать плейлист для всех дорожек

en: Copy Playlist For Selected Tracks
ru: Скопировать плейлист для выбранных дорожек

en: Toggle Active
ru: Переключить активность

en: Remove
ru: Удалить

en: Fit Selection (Vertical)
ru: Уместить выделение по вертикали

en: Largest
ru: Огромная

en: Larger
ru: Больше

en: Large
ru: Большая

en: Small
ru: Маленькая

en: Sound Selected MIDI Notes
ru: Воспроизводить выделяемые MIDI-ноты

en: Zoom Focus Left
ru: Влево

en: Zoom Focus Right
ru: Вправо

en: Zoom Focus Center
ru: По центру

en: Zoom Focus Playhead
ru: По указателю

en: Zoom Focus Mouse
ru: По курсору мыши

en: Zoom Focus Edit Point
ru: По точке редактирования

en: Next Zoom Focus
ru: Следующий вариант фокуса

en: Marker Click Only Selects
ru: Щелчок по маркеру только выделяет

en: Locate to Marker on Click
ru: Перейти к маркеру по щелчку

en: Locate To Marker When Transport Is Not Rolling
ru: Перейти к маркеру по щелчку, когда транспорт выключен

en: Next Marker Click Mode
ru: Следующий режим

en: Smart Mode
ru: Универсальный режим

en: Smart
ru: Универс.

en: Range Tool
ru: Выделение

en: Note Drawing Tool
ru: Инструмент рисования нот

en: Time FX Tool
ru: Растяжение во времени

en: Grid Tool
ru: Инструмент карты темпа

en: Internal Edit (Content Tool)
ru: Редактирование в областях

en: Cut Tool
ru: Инструмент обрезки

en: Step Mouse Mode
ru: Режим шага мыши

en: Change Edit Point
ru: Изменить точку редактирования

en: Change Edit Point Including Marker
ru: Изменить точку редактирования, включая маркер

en: EditMode|Lock
ru: Блок

en: Cycle Edit Mode
ru: Циклически менять режим редактирования

en: Snap & Grid
ru: Прилипание и сетка

en: Grid
ru: По сетке

en: Magnetic
ru: Магнит

en: Snap
ru: Прилипание

en: Toggle Snap
ru: Переключить прилипание

en: Next Quantize Grid Choice
ru: Следующий вариант квантования

en: Previous Quantize Grid Choice
ru: Предыдущий вариант квантования

en: Show Marker Lines
ru: Показывать линии маркеров

en: Video Monitor
ru: Видеомонитор

en: Always on Top
ru: Всегда сверху

en: Frame number
ru: Номер кадра

en: Timecode Background
ru: Фон тайм-кода

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Letterbox
ru: Уместить в окно

en: Original Size
ru: Исходный размер

en: Remove Unused
ru: Удаление неиспользуемых

en: Import PT session
ru: Импортировать сессию PT

en: Import to Source List...
ru: Импортировать в список источников…

en: Import from Session
ru: Импортировать из сессии

en: Bring all media into session folder
ru: Занести все медиа в папку сессии

en: Show Summary
ru: Показывать сводку

en: Show Group Tabs
ru: Показывать вкладки групп

en: Toggle MIDI Input Active for Editor-Selected Tracks/Busses
ru: Переключить активный вход MIDI для редактора выбранных дорожек/шин

en: Quantize
ru: Квантование

en: Clear Note Selection
ru: Очистить выделение нот

en: Select Next
ru: Выбрать следующий

en: Select Previous
ru: Выбрать предыдущий

en: Decrease Velocity
ru: Уменьшить силу нажатия

en: Edit Note Channels
ru: Изменить каналы нот

en: Edit Note Velocities
ru: Изменить силу нажатия нот

en: Quantize Selected Notes
ru: Квантовать выбранные ноты

en: Split Selected Notes on grid boundaries
ru: Разделить выделенные ноты по делениям сетки

en: Split Selected Notes into more pieces
ru: Разделить выделенные ноты на больше частей

en: Split Selected Notes into less pieces
ru: Разделить выделенные ноты на меньше частей

en: Join Selected Notes
ru: Объединить выделенные ноты

en: Draw Velocity
ru: Рисовать силу нажатия

en: Velocity %d
ru: Сила нажатия %d

en: Draw Channel
ru: Рисовать канал

en: programming error: %1: %2
ru: Ошибка в программе: %1: %2

en: Raise
ru: Поднять

en: Raise to Top
ru: На самый верх

en: Lower
ru: Опустить

en: Lower to Bottom
ru: В самый низ

en: Move to Original Position
ru: К исходной позиции

en: Lock to Video
ru: Прикрепить к видео

en: Remove Sync
ru: Удалить синхронизатор

en: Mute
ru: Молча

en: Make Mono Regions
ru: Создать моно-области

en: Boost Gain
ru: Повысить громкость области

en: Cut Gain
ru: Понизить громкость области

en: Reset Gain
ru: Сбросить усиление

en: Opaque
ru: Непрозрачно

en: Fade In
ru: Нарастание

en: Fade Out
ru: Затухание

en: Fill Track
ru: Заполнить дорожку

en: Set Loop Range
ru: Установить область петли

en: Set Punch
ru: Установить врезку

en: Add Single Range Marker
ru: Добавить маркер текущей области

en: Add Range Marker Per Region
ru: Добавить по маркеру на каждую область

en: Snap Position to Grid
ru: Привязывать позицию к сетке

en: Close Gaps
ru: Закрыть интервалы

en: Rhythm Ferret...
ru: Ритмический хорёк...

en: Export...
ru: Экспортировать...

en: Separate Under
ru: Разделить под

en: Set Fade In Length
ru: Установить длительность нарастания

en: Set Fade Out Length
ru: Установить длительность затухания

en: Set Tempo from Region = Bar
ru: Установить темп, считая что область = такт

en: Split at Percussion Onsets
ru: Разделить по атакам перкуссии

en: List Editor...
ru: Редактор списка событий

en: Properties...
ru: Свойства...

en: Bounce (without processing)
ru: Свести (без обработки)

en: Combine
ru: Объединить

en: Uncombine
ru: Снять объединение

en: Loudness Analysis...
ru: Анализ громкости...

en: Spectral Analysis...
ru: Спектральный анализ...

en: Reset Envelope
ru: Сбросить огибающую

en: Envelope Active
ru: Огибающая активна

en: Invert Polarity
ru: Инвертировать полярность

en: Insert Patch Change...
ru: Вставить смену программы...

en: Unlink all selected regions
ru: Разъединить все выделенные области

en: Strip Silence...
ru: Вырезать тишину...

en: Set Range Selection
ru: Создать выделение из области

en: Sequence Regions
ru: Выстроить области встык

en: Nudge Later by Capture Offset
ru: Толкнуть вперёд на смещение захвата

en: Nudge Earlier by Capture Offset
ru: Толкнуть назад на смещение захвата

en: Trim to Loop
ru: В петлю

en: Trim to Punch
ru: Во врезку

en: Trim to Previous
ru: До предыдущей области

en: Trim to Next
ru: До следующей области

en: Insert Region from Source List
ru: Вставить область из списка источников

en: Convert Region Cue Markers to CD Markers
ru: Превратить маркеры области в CD-маркеры

en: Convert Region Cue Markers to Location Markers
ru: Превратить маркеры области в маркеры местоположения

en: Add Region Cue Marker
ru: Добавить маркер области

en: Clear Region Cue Markers
ru: Удалить все маркеры области

en: Set Sync Position
ru: Установить синхронизатор области

en: Place Transient
ru: Вставить резкий переход

en: Trim Start at Edit Point
ru: Начало по точке редактирования

en: Trim End at Edit Point
ru: Конец по точке редактирования

en: Align Start
ru: Выровнять начала областей

en: Align Start Relative
ru: Выровнять относительно начал областей

en: Align End
ru: Выровнять концы областей

en: Align End Relative
ru: Выровнять относительно концов областей

en: Align Sync
ru: Выровнять по синхронизаторам областей

en: Align Sync Relative
ru: Выровнять относительно синхронизаторов областей

en: Choose Top...
ru: Выбрать верхнюю область...

en: You can't import or embed an audiofile until you have a session loaded.
ru: Вы не можете импортировать или внедрить звуковой файл без сессии.

en: Add Existing Media
ru: Добавить существующие данные

en: The session already contains a source file named %1.  Do you want to import %1 as a new file, or skip it?
ru: В этой сессии уже есть исходный файл с именем %1. Вы хотите импортировать %1 как новый файл или пропустить его?

en: The session already contains a source file named %1.  Do you want to import %2 as a new source, or skip it?
ru: В этой сессии уже есть исходный файл с именем %1. Вы хотите импортировать %2 как новый источник или пропустить его?

en: Cancel Import
ru: Отменить импорт

en: Editor: cannot open file "%1", (%2)
ru: Редактор: не удаётся открыть файл "%1", (%2)

en: %1
    This audiofile cannot be embedded. It must be imported!
ru: %1
    Этот звуковой файл не может быть встроен. Его необходимо импортировать!

en: Cancel entire import
ru: Отменить весь импорт

en: Don't embed it
ru: Не встраивать

en: Embed all without questions
ru: Встроить без лишних вопросов

en: Sample Rate
ru: Частота сэмплирования

en: %1
    This audiofile's sample rate doesn't match the session sample rate!
ru: %1
    Выбранный звуковой файл имеет частоту сэмплирования,
    отличную от частоты активной сессии!

en: Embed it anyway
ru: Всё равно встроить

en: You can't import a PT session until you have a session loaded.
ru: Вы не можете импортировать сессию ProTools, пока сессия не загружена.

en: PT Import
ru: Импорт ProTools

en: PT import cancelled
ru: Импорт PT отменён

en: PT import completed!
    See log for specifics
ru: Импорт PT завершён.
    Подробности смотрите в журнале

en: New Arrangement Marker
ru: Создать маркер аранжировки

en: Select Arrangement Section
ru: Выделить часть аранжировки

en: Could not create new track after region placed in the drop zone
ru: Не удалось создать новую дорожку после области, помещённой в рабочую зону

en: Slip Contents
ru: Прокручивать с совмещением с

en: fixed time region drag
ru: Фиксированная временная область перетаскивания

en: create region
ru: создание области

en: resize notes
ru: Смена размера ноты

en: One or more Audio Regions
    are both Locked and
    Locked to Video.
    The video cannot be moved.
ru: Одна или больше звуковых
    областей заблокированы
    и связаны с видеоклипом.
    Видео нельзя подвинуть.

en: Video Start:
ru: Начало видео:

en: Diff:
ru: Разница:

en: Move Video
ru: Переместить видео

en: move time signature
ru: перемещение размера такта

en: change tempo
ru: смена темпа

en: move tempo mark
ru: Переместить маркер темпа

en: move tempo
ru: смещение темпа

en: move BBT point
ru: перемещение точки BBT

en: stretch tempo
ru: растягивание темпа

en: change fade in length
ru: Смена длительности фейда нарастания

en: change fade out length
ru: Смена длительности фейда затухания

en: move marker
ru: смещение маркера

en: automation range move
ru: Смещение выделения автоматизации

en: An error occurred while executing time stretch operation
ru: Произошла ошибка при выполнении операции растяжения времени

en: programming_error: %1
ru: Ошибка в программе: %1

en: new skip marker
ru: Новый маркер пропуска

en: skip
ru: Пропустить

en: new CD marker
ru: Новый CD-маркер

en: unnamed
ru: Безымянный

en: Automation range drag created for invalid region type
ru: Перетаскивание области автоматизации предпринято для неправильного типа области

en: Edit Cue Marker Name
ru: Изменить название маркера очереди

en: Col
ru: Цвет:

en: Group Tab Color
ru: Цвет вкладки группы

en: Name of Group
ru: Название группы

en: Visible|V
ru: В

en: Group is visible?
ru: Группа видима?

en: On
ru: Вкл

en: Group is enabled?
ru: Группа включена?

en: Group|G
ru: Г

en: Sharing Gain?
ru: Разделяется ли усиление

en: Relative|Rel
ru: Отн.

en: Relative Gain Changes?
ru: Относительны ли изменения в усилении

en: Mute|M
ru: М

en: Sharing Mute?
ru: Разделяется ли приглушение

en: Solo|S
ru: С

en: Sharing Solo?
ru: Разделяется ли солирование

en: Sharing Record-enable Status?
ru: Разделяется ли готовность к записи

en: Monitoring|Mon
ru: Мон

en: Sharing Monitoring Choice?
ru: Разделять способ мониторинга

en: Selection|Sel
ru: Выд.

en: Sharing Selected/Editing Status?
ru: Разделять статус выделенности

en: Active|A
ru: А

en: Sharing Active Status?
ru: Разделяется ли активный статус

en: programming error: marker canvas item has no marker object pointer!
ru: Ошибка в программе: marker canvas item has no marker object pointer!

en: Master bus output gain control is disabled.
    Visit preferences to enable it?
ru: Управление выходным усилением мастер-шины отключено.
    Перейти к параметрам, чтобы включить?

en: Loudness Analysis requires a session-range or range-selection.
ru: Для анализа громкости нужен диапазон сессии или выделение области.

en: Loudness Analysis requires a session-range.
ru: Для анализа громкости нужен диапазон всей сессии.

en: Loudness Analysis is only available for sessions with a master-bus
ru: Анализ громкости доступен только для сессий с мастер-шиной

en: Loudness Analysis is only available for sessions with a stereo master-bus
ru: Анализ громкости доступен только для сессий со стереофонической мастер-шиной

en: Confirm MIDI File Overwrite
ru: Подтвердить перезапись файла MIDI

en: A file with the same name already exists. Do you want to overwrite it?
ru: Файл с таким именем уже существует. Перезаписать его?

en: Prefix for Bounced Regions:
ru: Префикс для сведенных областей:

en: Name for Bounced Region:
ru: Название сведенной области:

en: Bounce to Trigger Slot:
ru: Свести в триггерный слот

en: Bounce to Clip Library
ru: Свести в библиотеку клипов

en: Bounced Region will appear in the Source list
ru: Сведенная область появится в списке источников

en: Are you sure you want to overwrite the contents in slot %1?
ru: Вы действительно хотите перезаписать содержимое слота %1?

en: Overwriting slot
ru: Слот переписывается

en: Fit to Window
ru: Уместить в окне

en: start
ru: Начало

en: end
ru: Конец

en: cue %1
ru: очередь %1

en: mark
ru: пометка

en: add marker
ru: добавление маркера

en: set loop range
ru: создание петли из области

en: set punch range
ru: создание врезки из выделения

en: range
ru: Диапазон

en: new range marker
ru: Новая пометка диапазона

en: remove marker
ru: Удаление пометки

en: Play from Marker
ru: Воспроизвести от пометки

en: Move Marker to Playhead
ru: Переместить маркеру к указателю воспроизведения

en: Create Range to Next Marker
ru: Создать выделение до след. пометки

en: Promote to Time Origin
ru: Переместить сюда начало времени

en: Arrangement Boundary
ru: Показывать границы части

en: Set Range from Selection
ru: Установить диапазон по выделению

en: Hide Range
ru: Скрыть диапазон

en: Rename Range...
ru: Переименовать диапазон…

en: Remove Range
ru: Удалить диапазон

en: Separate Regions in Range
ru: Разделить области в диапазоне

en: Select Range
ru: Выбрать диапазон

en: Don't Continue
ru: Не продолжать

en: Continue
ru: Дальше

en: Ramp to Next
ru: Плавно изменить до следующего

en: Set Punch Range
ru: Установить область врезки

en: loop range from marker
ru: зацикливание выделения от маркера

en: set tempo to constant
ru: сделать темп неизменным

en: New Name:
ru: Новое название:

en: Rename Arrangement Section
ru: Переименовать часть аранжировки

en: Rename Range
ru: Переименовать выделение

en: Rename Mark
ru: Переименовать пометку

en: Rename
ru: Переименовать

en: rename marker
ru: Переименование пометки

en: This screen is not tall enough to display the editor mixer
ru: Экран недостаточно высок, чтобы показать окно редактора

en: Editor/Snap
ru: Редактор/Прилипание

en: programming error: tempo marker canvas item has no marker object pointer!
ru: Ошибка в программе: tempo marker canvas item has no marker object pointer!

en: programming error: marker for tempo is not a tempo marker!
ru: Ошибка в программе: marker for tempo is not a tempo marker!

en: programming error: marker for meter is not a meter marker!
ru: Ошибка в программе: пометка размера таковым не является!

en: programming error: control point canvas item has no control point object pointer!
ru: ошибка в программе: у контр. точки пункта события нет управления точкой объектауказатель!

en: start point trim
ru: начальная точка обрезки

en: end point trim
ru: конечная точка обрезки

en: Name for region:
ru: Название области:

en: split
ru: разделение

en: alter selection
ru: Изменение выделения

en: nudge regions forward
ru: Толчок областей вперед

en: nudge location forward
ru: Толчок позиции вперед

en: nudge regions backward
ru: Толчок областей назад

en: nudge forward
ru: Толчок вперед

en: nudge backward
ru: Толчок назад

en: sequence regions
ru: выстраивание областей встык

en: New Range
ru: Создать диапазон

en: New Location Marker
ru: Новая пометка позиции

en: Set session start
ru: Установить начало сессии

en: Set session end
ru: Установить конец сессии

en: add markers
ru: добавление маркеров

en: clear markers
ru: Очистка пометок

en: clear xrun markers
ru: Очистка маркеров рассинхронизации

en: clear ranges
ru: Очистка диапазонов

en: clear locations
ru: Очистка позиций

en: insert region
ru: Вставка области

en: raise regions
ru: Поднятие областей

en: raise region
ru: Поднятие области

en: raise regions to top
ru: Поднятие областей наверх

en: raise region to top
ru: Поднятие области наверх

en: lower regions
ru: Опускание областей

en: lower region
ru: Опускание области

en: lower regions to bottom
ru: Опускание областей вниз

en: Rename Region
ru: Переименовать область...

en: New name:
ru: Новое название:

en: group regions
ru: группировка областей

en: ungroup regions
ru: разгруппировка областей

en: separate
ru: разделение

en: separate region under
ru: разделение области под курсором

en: Crop Regions to Edit Range
ru: Обрезать области по диапазону редактирования

en: set sync point
ru: Установка точки синхронизации

en: remove region sync
ru: Удаление синхронизатора области

en: move regions to original position
ru: Перемещение областей в исходную позицию

en: move region to original position
ru: Перемещение области в исходную позицию

en: align selection
ru: Выравнивание выделения

en: align selection (relative)
ru: Выравнивание выделения (относительное)

en: align region
ru: Выравнивание области

en: trim front
ru: Обрезка впереди

en: trim back
ru: Обрезка сзади

en: trim to loop
ru: Обрезка в петлю

en: trim to punch
ru: Обрезка во врезку

en: trim to region
ru: Обрезка в область

en: Cannot freeze
ru: Невозможно заморозить

en: This track/bus cannot be frozen because the signal adds or loses channels before reaching the outputs.
    This is typically caused by plugins that generate stereo output from mono input or vice versa.
ru: Эта дорожка/шина не могут быть заморожены, потому что сигнал добавлен, либо каналы утеряны до достижения выходов.
    Это, как правило, вызвано плагинами, которые генерируют выходной стереосигнал из моновхода или наоборот.

en: Freeze anyway
ru: Всё равно заморозить

en: Don't freeze
ru: Не замораживать

en: Freeze Limits
ru: Пределы заморозки

en: Cancel Freeze
ru: Отменить замораживание

en: You can't perform this operation because the processing of the signal will cause one or more of the tracks to end up with a region with more channels than this track has inputs.
    
    You can do this without processing, which is a different operation.
ru: Вы не можете выполнить эту операцию, потому что из-за обработки сигнала одна или более дорожек окажутся с областью, где каналов больше, чем у этой дорожки входов.
    
    Вы можете сделать это без обработки, и это уже другая операция.

en: Cannot bounce
ru: Невозможно выполнить сведение

en: Name for Bounced Range:
ru: Название сведенного выделения:

en: bounce range
ru: сведение области

en: delete control points
ru: удаление контрольной точки

en: delete
ru: Удаление

en: cut
ru: Вырезать

en: copy
ru: Копировать

en: clear
ru: Очистить

en: objects
ru: объекты

en: remove region
ru: Удаление области

en: duplicate range selection
ru: повторить диапазон выделения

en: nudge track
ru: Смещение дорожки

en: Do you really want to destroy the last capture?
    (This is destructive and cannot be undone)
ru: Последнюю запись будет удалена. Вы уверены?
    (отмена операции невозможна)

en: No, do nothing.
ru: Нет, ничего не делать.

en: Yes, destroy it.
ru: Да, уничтожить.

en: Destroy last capture
ru: Уничтожение последней записи

en: Tag:
ru: Метка:

en: Good
ru: Хорошее

en: normalize
ru: нормировка

en: reverse regions
ru: Разворот областей

en: strip silence
ru: Удаление тишины

en: Could not unlink %1
ru: Не удалось отсоединить %1

en: Fork Region(s)
ru: Ответвление областей

en: reset region gain
ru: Сброс усиления области

en: region polarity invert
ru: инвертирование полярности области

en: region gain envelope active
ru: Огибающая области активна

en: toggle region lock
ru: Переключение блокировки области

en: Toggle Video Lock
ru: Переключить видеоблокировку

en: change region opacity
ru: Смена прозрачности области

en: fade range
ru: Диапазон фейда

en: set fade in length
ru: Установка длины фейда нарастания

en: set fade out length
ru: Установка длины фейда затухания

en: set fade in shape
ru: Установка формы фейда нарастания

en: set fade out shape
ru: Установка формы фейда затухания

en: set fade in active
ru: Установка активности фейда нарастания

en: set fade out active
ru: Установка активности фейда затухания

en: toggle fade active
ru: переключение активности фейда

en: set loop range from selection
ru: Установка петли из выделения

en: set loop range from region
ru: Установка петли из области

en: set punch range from selection
ru: Установка врезки из выделения

en: Auto Punch In
ru: Начало автоврезки

en: Auto Punch In/Out
ru: Начало/конец автоврезки

en: set session start/end from selection
ru: Установка начала/конца сессии из выделения

en: set punch range from region
ru: Установка врезки из области

en: region
ru: область

en: Add new marker
ru: Создать пометку

en: Set global tempo
ru: Установить общий темп

en: Define one bar
ru: Определение такта

en: Do you want to set the global tempo or add a new tempo marker?
ru: Вы хотите установить общий темп или добавить новую пометку темпа?

en: set tempo from %1
ru: установить темп из %1

en: split regions
ru: разделение областей

en: You are about to split
    %1
    into %2 pieces.
    This could take a long time.
ru: Вы намереваетесь разделить
    %1
    на %2 частей.
    Это может занять много времени.

en: Call for the Ferret!
ru: Позвать Хорька!

en: Press OK to continue with this split operation
    or ask the Ferret dialog to tune the analysis
ru: Нажмите OK для выполнения разделения
    или попросите Хорька скорректировать анализ.

en: Press OK to continue with this split operation
ru: Нажмите OK для выполнения разделения

en: Excessive split?
ru: Массовое разделение?

en: place transient
ru: вставка резкого перехода

en: snap regions to grid
ru: привязка областей к сетке

en: Close Region Gaps
ru: Закрытие интервалов между областями

en: Crossfade length
ru: Длительность кроссфейда

en: Pull-back length
ru: Растяжка длины назад

en: Ok
ru: ОК

en: close region gaps
ru: устранение пробелов области

en: That would be bad news ....
ru: Это было бы плохой новостью...

en: Removing the master or monitor bus is such a bad idea
    that %1 is not going to allow it.
    
    If you really want to do this sort of thing
    edit your ardour.rc file to set the
    "allow-special-bus-removal" option to be "yes"
ru: Удаление мастер-шины или шины мониторинга — настолько
    чудовищная идея, что %1 вам этого не позволит.
    
    Если вы действительно хотите иметь возможность делать
    подобные вещи, в файле ardour.rc измените значение параметра
    "allow-special-bus-removal" на "yes"

en: track | tracks
ru[0]: дорожка
ru[1]: дорожки
ru[2]: дорожек

en: bus | busses
ru[0]: шина
ru[1]: шины
ru[2]: шин

en: Do you really want to remove %1 %2, %3 %4 and %5 %6?
ru: Вы действительно хотите удалить %1 %2, %3 %4 и %5 %6?

en: Remove %1 and %2
ru: Удалить %1 и %2

en: Do you really want to remove %1 %2 and %3 %4?
ru: Вы действительно хотите удалить %1 %2 и %3 %4?

en: Remove %1
ru: Удалить %1

en: Do you really want to remove %1 %2?
ru: Вы действительно хотите удалить %1 %2?

en: You may also lose the playlists associated with the %1
ru: Вы также можете потерять плейлисты, ассоциированные с %1

en: This action cannot be undone, and the session file will be overwritten!
ru: Это действие не может быть отменено, файл сессии будет перезаписан!

en: Yes, remove them.
ru: Да, удалить их.

en: Yes, remove it.
ru: Да, удалить

en: You must first select some tracks to Insert Time.
ru: Для вставки промежутка времени надо сначала выбрать дорожки.

en: You cannot insert time in Lock Edit mode.
ru: Невозможно вставить время в режиме блокировки редактирования

en: insert time
ru: Вставка времени

en: You must first select some tracks to Remove Time.
ru: Для удаления промежутка времени надо сначала выбрать дорожки.

en: You cannot remove time in Lock Edit mode.
ru: Невозможно удалить время в режиме блокировки редактирования

en: Cannot insert or delete time when in Lock edit.
ru: Невозможно вставить или удалить время в режиме блокировки.

en: remove time
ru: удаление времени

en: There are too many tracks to fit in the current window
ru: Такое количество дорожек в окне не поместится

en: Sel
ru: Выб.

en: Saved view %u
ru: Сохраненный вид %u

en: mute regions
ru: приглушение областей

en: mute region
ru: приглушение области

en: combine regions
ru: Объединение областей

en: uncombine regions
ru: Разъединение областей

en: %1: Locked
ru: %1: заблокировано

en: Click to unlock
ru: Снять замок

en: Moving embedded files into session folder
ru: Перемещение встроенных файлов в папке сессии

en: New Cue Marker Name
ru: Название нового маркера очереди

en: add cue marker
ru: добавка маркера очереди

en: clear cue markers
ru: очистка маркеров очередей

en: region markers -> global markers
ru: маркеры области -> глобальные маркеры

en: Smallest gap size to remove (seconds):
ru: Минимальный удаляемый интервал (секунды):

en: Leave a gap of(seconds):
ru: Оставить интервал (секунд):

en: The leave-gap value you entered is not a number
ru: Значение оставляемого интервала не является числом

en: remove gaps
ru: Удалить пробелы

en: # Ch
ru: # К

en: # Channels in the region
ru: # Каналов в этой области

en: Start
ru: Начало

en: Position of start of region
ru: Положение начала области

en: Length of the region
ru: Длительность области

en: Lock|L
ru: Б

en: Region position locked?
ru: Позиция области заблокирована?

en: Region muted?
ru: Область приглушена?

en: Opaque|O
ru: Н

en: Region opaque (blocks regions below it from being heard)?
ru: Непрозрачность области (отключает слышимость нижних областей)?

en: End
ru: Конец

en: Position of end of region
ru: Положение конца области

en: Position of region sync point, relative to start of the region
ru: Положение точки области синхронизации относительно начала области

en: Do you really want to remove unused regions?
    (This is destructive and cannot be undone)
ru: Вы действительно хотите удалить неиспользуемые области?
    Отменить это действие будет невозможно.

en: Yes, remove.
ru: Да, удалить

en: Remove unused regions
ru: Удалить неиспользуемые области

en: Track/Bus visible ?
ru: Дорожка или шина видима?

en: Cues|C
ru: О

en: Visible on Cues window ?
ru: Видно ли в окне очередей?

en: Track/Bus active ?
ru: Дорожка или шина активна?

en: Clear All Locations
ru: Стереть все маркеры

en: Clear All Xruns
ru: Стереть все маркеры рассинхронизации

en: Unhide Locations
ru: Снова показать отметки времени

en: Clear All Ranges
ru: Стереть все диапазоны

en: Unhide Ranges
ru: Снова показать диапазоны

en: New Loop Range
ru: Новая петля

en: New Punch Range
ru: Новая врезка

en: New CD Track Marker
ru: Новый CD-маркер

en: Stop All Cues
ru: Остановить все очереди

en: Clear All Cues
ru: Стереть все маркеры очередей

en: Cue %1
ru: Очередь %1

en: Add New Tempo
ru: Добавить смену темпа

en: Clear All Tempos
ru: Стереть всю смену темпа

en: Clear All Earlier Tempos
ru: Стереть всю смену темпа ранее

en: Clear All Later Tempos
ru: Стереть всю смену темпа позднее

en: Clear All Earlier Tempos (w/BBT markers)
ru: Стереть все маркеры темпа до выбранного (с маркерами BBT)

en: Clear All Later Tempos (w/BBT markers)
ru: Стереть все маркеры темпа после выбранного (с маркерами BBT)

en: New Time Signature
ru: Вставить тактовый размер

en: Add BBT Marker
ru: Добавить маркер BBT

en: Rename the selected Section
ru: Переименовать выбранную часть

en: Remove the selected Section
ru: Удалить выбранную часть

en: Snapshot (dbl-click to load)
ru: Снимок (загрузить двойным щелчком)

en: Modified Date
ru: Дата изменения

en: Load Snapshot?
ru: Загрузить снимок?

en: Do you want to load this snapshot?
ru: Вы хотите загрузить этот снимок?

en: Yes, Load It
ru: Да, загрузить

en: Rename Snapshot
ru: Переименовать снимок

en: New name of snapshot
ru: Новое название снимка

en: Do you really want to remove snapshot "%1" ?
    (which cannot be undone)
ru: Вы действительно хотите удалить снимок «%1»?
    Это действие невозможно отменить.

en: Remove snapshot
ru: Удалить снимок

en: Original Track this was recorded on
ru: Исходная дорожка, на которой это было записано

en: Take ID
ru: ID дубля

en: Orig Pos
ru: Исх. поз.

en: Original Position of the file on timeline, when it was recorded
ru: Исходная позиция файла на таймлайне, сразу после записи

en: Path (folder) of the file location
ru: Папка, где находится этот файл

en: Remove the selected Sources
ru: Удалить выбранные источники

en: Only remove the Regions that use these Sources.
ru: Удалить только области, использующие эти источники

en: Yes, remove the Regions and Sources (cannot be undone!)
ru: Да, удалить области и источники (не может быть отменено!)

en: Remove selected Sources
ru: Удалить выбранные источники

en: Reset Summary to Extents
ru: Показать в окне всё

en: add tempo mark
ru: добавление маркера темпа

en: add
ru: Добавить

en: add time signature
ru: вставка тактового размера

en: add BBT marker
ru: добавка маркера BBT

en: done
ru: Готово

en: edit time signature
ru: правка размера такта

en: edit tempo
ru: правка темпа

en: programming error: meter marker canvas item has no marker object pointer!
ru: Ошибка в программе: meter marker canvas item has no marker object pointer!

en: remove tempo mark
ru: Удаление пометки темпа

en: clear earlier tempos
ru: очистка маркеров темпа до

en: clear later tempos
ru: очистка маркеров темпа после

en: stretch/shrink
ru: Растянуть или сжать

en: pitch shift
ru: Смена высоты тона

en: timefx cannot be started - thread creation error
ru: Timefx не может быть запущен, ошибка при создании потока

en: Advanced Settings
ru: Дополнительные параметры

en: Hardware Monitoring
ru: Аппаратный мониторинг

en: Audio System:
ru: Звуковая подсистема:

en: MIDI System:
ru: Подсистема MIDI:

en: Driver:
ru: Драйвер:

en: Device:
ru: Устройство:

en: Input Device:
ru: Устройство записи:

en: Output Device:
ru: Устройство вывода:

en: Sample Rate:
ru: Частота дискретизации:

en: Buffer Size:
ru: Размер буфера:

en: Periods:
ru: Периодов:

en: Hardware Input Latency:
ru: Аппаратная задержка входа:

en: Hardware Output Latency:
ru: Аппаратная задержка выхода:

en: Record Monitoring Handled by:
ru: Кто выполняет мониторинг записи:

en: samples
ru: сэмплов

en: Device Control Panel
ru: Панель управления устройством

en: Setup & Calibration
ru: Настройка и калибровка

en: Refresh Devices
ru: Обновить список устройств

en: Use Buffered I/O
ru: Использовать буферизированный ввод-вывод

en: Autostart
ru: Автозапуск

en: Measure
ru: Измерить

en: Use Results
ru: Использовать замер

en: Back to Settings (Ignore Results)
ru: Обратно (забыть измерения)

en: Calibrate Audio
ru: Калибровка аудио

en: Back to Settings
ru: Назад к настройкам

en: No audio/MIDI backends detected. %1 cannot run
    
    (This is a build/packaging/system error. It should never happen.)
ru: Звуковой и MIDI-движок не обнаружены. Невозможно запустить %1.
    
    (Это ошибка сборки/упаковки/системы, она никогда не должна происходить.)

en: Audio Hardware
ru: Звуковое оборудование

en: Audio Driver
ru: Звуковой движок

en: Latency Measurement Tool
ru: Измерение задержки отклика

en: <span weight="bold">Turn down the volume on your audio equipment to a very low level.</span>
ru: <span weight="bold">Уберите громкость выхода вашей звуковой карты до минимума </span>

en: Select two channels below and connect them using a cable.
ru: Выберите два канала ниже и соединить их с помощью кабеля

en: Playback channel:
ru: Канал воспроизведения:

en: Capture channel:
ru: Канал захвата:

en: Once the channels are connected, click the "Measure" button.
    When satisfied with the results, click the "Use results" button.
ru: После соединения каналов нажмите кнопку «Измерить».
    Как только результат вас устраивает, нажмите кнопку «Использовать».

en: No measurement results yet
ru: Пока нет результатов измерения

en: Latency
ru: Задержка отклика

en: Always try these settings when starting %1, if the same device is available
ru: Всегда использовать эти параметры при запуске %1, если доступно то же устройство

en: Could not configure Audio/MIDI engine with given settings.
ru: Не удалось настроить движок звука и MIDI с заданными параметрами.

en: %1 is already running. %2 will connect to it and use the existing settings.
ru: %1 уже запущен. %2 будет подключен к нему, используя существующие настройки.

en: Failed to start or connect to audio-engine.
    
    Latency calibration requires a working audio interface.
ru: Не удалось запустить или подключиться к аудиосистеме.
    
    Калибровка задержки требует рабочий аудиоинтерфейс.

en: Your selected audio configuration is playback- or capture-only.
    
    Latency calibration requires playback and capture
ru: Выбранная аудиоконфигурация - только воспроизведениt или захват.
    
    Калибровка задержки требует воспроизведение и захват

en: Engine|Stop
ru: Остановить

en: Engine|Start
ru: Запустить

en: MIDI Devices
ru: MIDI-устройства

en: Device
ru: Устройство

en: Systemic Latency [samples]
ru: Системная задержка в сэмплах

en: Input
ru: Вход

en: Output
ru: Выход

en: Calibrate
ru: Калибровка

en: %1 sample | %1 samples
ru[0]: %1 сэмпл
ru[1]: %1 сэмпла
ru[2]: %1 сэмплов

en: (%.1f ms)
ru: (%.1f мс)

en: Could not start backend engine %1
ru: Не удалось запустить движок бекенда %1

en: Cannot set driver to %1
ru: Невозможно использовать %1 в качестве драйвера.

en: Cannot set input device name to %1
ru: Не удается поменять имя устройства входа на %1

en: Cannot set output device name to %1
ru: Не удается поменять имя устройства выхода на %1

en: Cannot set device name to %1
ru: Невозможно %1 в имени устройства.

en: Cannot set sample rate to %1
ru: Невозможно использовать %1 в частоты сэмплирования.

en: Cannot set buffer size to %1
ru: Невозможно использовать %1 в размера буфера.

en: Cannot set periods to %1
ru: Не удается установить период равным %1

en: Cannot set input latency to %1
ru: Не удается установить задержку входа в %1

en: Cannot set output latency to %1
ru: Не удается установить задержку выхода в %1

en: No signal detected
ru: Сигнал не обнаружен

en: Disconnected from audio engine
ru: Выполнено отсоединение от звукового движка

en: Detected roundtrip latency:
ru: Определены следующие задержки:

en: Systemic latency:
ru: Системная задержка:

en: (averaging)
ru: (усреднение)

en: (too large jitter)
ru: (слишком большое дрожание)

en: (large jitter)
ru: (большое дрожание)

en: Timeout - large MIDI jitter.
ru: Тайм-аут - большой MIDI джиттер.

en: Detecting ...
ru: Выполняется определение...

en: Disconnect from %1
ru: Отсоединить от %1

en: Running
ru: Работает

en: Connected
ru: Соединено

en: Connect to %1
ru: Соединить с %1

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Hz
ru: Гц

en: 1K
ru: 1К

en: 5K
ru: 5К

en: 10K
ru: 10К

en: Not
    Available
ru: Недоступно

en: Channels:
ru: Каналов:

en: Split to mono files
ru: Разделить на монофонические файлы

en: Bus or Track
ru: Шина или дорожка

en: Region contents without fades nor region gain (channels: %1)
ru: Содержание области без фейдов и усиления области (каналов: %1)

en: Region contents with fades and region gain (channels: %1)
ru: Содержание области с фейдами и усилением области (каналов: %1)

en: Apply track/bus processing
ru: Применить обработку в дорожках и шинах

en: Selection Actions
ru: Выбор дорожек/шин

en: Select all tracks
ru: Выбрать все дорожки

en: Select audio tracks
ru: Выбрать звуковые дорожки

en: Select MIDI tracks
ru: Выбрать MIDI-дорожки

en: Select busses
ru: Выбрать шины

en: Deselect all
ru: Снять выделение

en: Exclude Hidden
ru: Исключить скрытые

en: Exclude Muted
ru: Исключить приглушённые

en: Track name
ru: Название дорожки

en: <span color="#ffa755">Some already existing files will be overwritten.</span>
ru: <span color="#ffa755">Некоторые уже существующие файлы будут перезаписаны.</span>

en: List files
ru: Список файлов

en: Only Analyze
ru: Только пяанализироапть

en: File format
ru: Формат

en: Time Span
ru: Отрезок времени

en: Channels
ru: Каналы

en: Export has been aborted due to an error!
    See the Log for details.
ru: Экспорт был прерван из-за ошибки!
    См. вывод для деталей.

en: A track or bus has more channels than the target.
ru: У дорожки или шины больше каналов, чем у целевого объекта.

en: Files that will be overwritten
ru: Файлы будут перезаписаны

en: Export initialization failed: %1
ru: Сбой инициализации экспорта: %1

en: Stop Export
ru: Остановить экспорт

en: Writing Mixer Screenshot: %1.
ru: Запись снимка экрана с микшером: %1.

en: Copying Mixer Screenshot: %1.
ru: Копирование снимка экрана с микшером: %1.

en: Export Report/Analysis
ru: Анализ экспортированных файлов

en: export
ru: Экспорт

en: Exporting '%3' (timespan %1 of %2)
ru: Экспортируется '%3' (отрезок времени %1 из %2)

en: Normalizing '%3' (timespan %1 of %2)
ru: Выполняется нормировка '%3' (отрезок времени %1 из %2)

en: Encoding '%3' (timespan %1 of %2)
ru: Кодируется '%3' (отрезок времени %1 из %2)

en: Uploading '%3' (timespan %1 of %2)
ru: Закачивается '%3' (отрезок времени %1 of %2)

en: Running Post Export Command for '%1'
ru: Выполняется послеэкспортная команда для '%1'

en: <span color="#ffa755">Error:
ru: <span color="#ffa755">Ошибка:

en: <span color="#ffa755">Warning:
ru: <span color="#ffa755">Предупреждение:

en: 
    <span color="#ffa755">Warning:
ru: 
    <span color="#ffa755">Предупреждение:

en: Export Selection
ru: Экспортировать выделение

en: Export Region
ru: Экспортировать область

en: Stem Export
ru: Экспортировать каждую дорожку в свой файл

en: Add another format
ru: Добавить другой формат

en: Format
ru: Формат

en: Location
ru: Расположение

en: Upload to Soundcloud
ru: Загрузить на Soundcloud

en: Analyze Exported Audio
ru: Проанализировать экспортированные данные

en: Re-Import Exported Audio
ru: Импортировать экспортированный звуковой файл

en: No format!
ru: Формат не выбран!

en: Format %1: %2
ru: Формат %1: %2

en: Label:
ru: Метка:

en: Timespan Name
ru: Отрезок времени

en: Revision:
ru: Редакция:

en: Folder:
ru: Папка:

en: Browse
ru: Указать

en: Open Folder
ru: Открыть папку

en: Build filename(s) from these components:
ru: Собрать имена файлов из следующих составных частей:

en: No Name
ru: Без названия

en: Session Name
ru: Название снимка

en: Snapshot Name
ru: Название сессии

en: <small><i>Sorry, no example filename can be shown at the moment</i></small>
ru: <small><i>Извините, показать пример имени файла сейчас невозможно</i></small>

en: <i>Current (approximate) filename</i>: "%1"
ru: <i>Текущее (приблизительное) имя файла</i>: "%1"

en: %1: this is only the directory/folder name, not the filename.
    The filename will be chosen from the information just above the folder selector.
ru: %1: это только имя каталога/папки, но не имя файла. 
    Имя файла будет выбрано из информации чуть выше выборщика папки.

en: %1: this is not a valid directory/folder.
ru: %1: некорректное имя папки или каталога

en: Choose export folder
ru: Выберите папку для экспорта данных

en: New Export Format Profile
ru: Создать профиль формата экспорта

en: Edit Export Format Profile
ru: Изменить профиль формата экспорта

en: Label:
ru: Название:

en: Normalize:
ru: Нормировка:

en: Peak
ru: Пиковое значение

en: Loudness
ru: Громкость

en: Trim silence at start
ru: Отрезать тишину в начале

en: Add silence at start:
ru: Добавить тишину в начало:

en: Trim silence at end
ru: Отрезать тишину в начале

en: Add silence at end:
ru: Добавить тишину в конец:

en: Command to run post-export
    (%f=file path, %d=directory, %b=basename, see tooltip for more):
ru: Команда для запуска после экспорта
    (%f=путь к файлу, %d=каталог, %b=базовое имя, подробнее во всплывающей подсказке):

en: Compatibility
ru: Совместимость

en: Quality
ru: Качество

en: Sample Rate Conversion Quality:
ru: Качество преобразования частоты дискретизации:

en: Preview / Watermark
ru: Водяные знаки

en: Mode:
ru: Режим:

en: Noise Level:
ru: Уровень шума:

en: Dithering
ru: Подмешивание шума

en: Create CUE file for disk-at-once CD/DVD creation
ru: Записать файл CUE для создания CD/DVD

en: Create TOC file for disk-at-once CD/DVD creation
ru: Записать файл TOC для создания CD/DVD

en: Create chapter mark file for MP4 chapter marks
ru: Создать файл с отметками глав для MP4

en: Tag file with session's metadata
ru: Добавить в файла метаданные сессии

en: %a Artist name
    %b File's base-name
    %c Copyright
    %d File's directory
    %f File's full absolute path
    %l Lyricist
    %n Session name
    %o Conductor
    %t Title
    %z Organization
    %A Album
    %C Comment
    %E Engineer
    %G Genre
    %L Total track count
    %M Mixer
    %N Timespan name
    %O Composer
    %P Producer
    %S Disc subtitle
    %T Track number
    %Y Year
    %Z Country
ru: %a Имя исполнителя
    %b Базовое имя файла
    %c Авторские права
    %d Каталог файла
    %f Полный абсолютный путь к файлу
    %l Автор либретто/текста песни
    %n Имя сессии
    %o Дирижёр
    %t Название
    %z Организация
    %A Альбом
    %C Комментарий
    %E Инженер по звуку
    %G Жанр
    %L Общее число дорожек
    %M Mixer
    %N Timespan name
    %O Composer
    %P Producer
    %S Disc subtitle
    %T Track number
    %Y Year
    %Z Country

en: Pre Process
ru: Предварительная обработка

en: Watermark
ru: Водяные знаки

en: Encoding
ru: Кодирование

en: Post Export
ru: После экспорта

en: Best (sinc)
ru: Наилучшее (sinc)

en: Medium (sinc)
ru: Среднее (sinc)

en: Fast (sinc)
ru: Быстро (sinc)

en: Zero order hold
ru: Нулевой порядок удержания

en: No Watermark
ru: Без водяного знака

en: 1/2 sec white noise every 15 sec
ru: 1/2 секунды белого шума каждый 15 секунд

en: 1 sec white noise every 30 sec
ru: 1 секунда белого шума каждый 30 секунд

en: 1 sec white noise every 2 mins
ru: 1 секунда белого шума каждые 2 минуты

en: Linear encoding options
ru: Параметры линейного кодирования

en: Ogg Vorbis options
ru: Параметры Ogg Vorbis

en: OPUS options
ru: Параметры Opus

en: FLAC options
ru: Параметры FLAC

en: Broadcast Wave options
ru: Параметры Broadcast Wave

en: FFMPEG/MP3 options
ru: Параметры FFMPEG/MP3

en: Do you really want to remove the format?
ru: Вы действительно хотите удалить этот формат?

en: Preset
ru: Профиль

en: The selected preset did not load successfully!
    Perhaps it references a format that has been removed?
ru: Выбранная предустановка загружена не успешно!
    Может быть, она ссылается на формат, который был удален?

en: Do you really want to remove this preset?
ru: Вы действительно хотите удалить этот профиль?

en: File:
ru: Файл:

en: Format:
ru: Формат:

en: %1 Hz
ru: %1 Гц

en: Duration:
ru: Длительность:

en: Timecode:
ru: Тайм-код:

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Peak:
ru: Пиковые значения:

en: True Peak:
ru: Реал. пиковые значения:

en: Normalization Gain:
ru: Усиление при нормировке:

en: +888.88 dB
ru: +888.88 Дб

en: Integrated Loudness:
ru: Средняя громкость:

en: Loudness Range:
ru: Диапазон громкости:

en: Max Short/Momentary:
ru: Макс. кратк./мгновен.:

en: %1 dB
ru: %1 Дб

en: Not available
ru: Недоступно

en: Logscale|Lg
ru: Лг

en: Conformity
    Analysis
ru: Анализ
    соответствия

en: Writing Export Analysis Image: %1.
ru: Записывается изображение анализа: %1.

en: Could not read file: %1 (%2).
ru: Не удалось прочитать файл: %1 (%2)

en: Could not access soundfile:
ru: Файл недоступен:

en: Show Times as:
ru: Показать время как:

en: Select All
ru: Выделить всё

en:  to
ru:  до

en: Range
ru: Диапазон

en: Creation Date
ru: Дата создания

en: Pan:
ru: Пан.:

en: Level
ru: Уровень

en: Remove This Send
ru: Удалить этот посыл

en: Comments
ru: Комментарии

en: Previous foldback bus
ru: Предыдущая шина сценического монитора

en: Next foldback bus
ru: Следующая шина сценического монитора

en: Hide Foldback strip
ru: Скрыть канал сценического монитора

en: Level:
ru: Уровень:

en: Click to add/edit comments
ru: Щёлкните, чтобы добавить или изменить комментарий

en: Color...
ru: Цвет...

en: Comments...
ru: Комментарии...

en: Outputs...
ru: Выходы...

en: Save As Template...
ru: Сохранить как шаблон...

en: Active
ru: Активно

en: Protect Against Denormals
ru: Защищать от отклонений

en: Duplicate Foldback Bus
ru: Продублировать шину сценического монитора

en: Show Sends
ru: Показывать посылы

en: curl error %1 (%2)
ru: Ошибка curl %1 (%2)

en: Authorization Code
ru: Код авторизации

en: getSoundResourceFile: There is no valid root in the xml file
ru: getSoundResourceFile: Нет правильного корня в файле XML

en: pre
ru: До

en: Fader automation mode
ru: Режим автоматизации фейдера

en: Metering point
ru: Точка замера

en: Manual|M
ru: Р

en: Play|P
ru: П

en: Touch|T
ru: К

en: Latch|L
ru: З

en: Write|W
ru: З

en: Pre Fader
ru: Предфейдер

en: Post Fader
ru: Послефейдер

en: MIDI Keyboard (audition only)
ru: MIDI-клавиатура (только прослушивание)

en: Channel:
ru: Канал:

en: Velocity:
ru: Сила нажатия:

en: All Automation
ru: Вся автоматизация

en: Plugin Editor: could not build control element for port %1
ru: Редактор плагинов: невозможно создать управляющий элемент для порта %1

en: Plugin Editor: no control for property %1
ru: Редактор плагинов: нет регулятора для свойства %1

en: Plugin Editor: could not build control element for property %1
ru: Редактор плагина: не удалось создать контрольный элемент для свойства %1

en: Switches
ru: Переключатели

en: Controls
ru: Управление

en: Meters
ru: Индикаторы уровня

en: MIDI Programs (sent to track)
ru: MIDI-программы (посылается дорожке)

en: MIDI Programs (volatile)
ru: Программы MIDI

en: Automation control
ru: Контроль автоматизации

en: This control cannot be automated
ru: Этот параметр нельзя автоматизировать

en: Audio Connection Manager
ru: Управление звуковыми соединениями

en: MIDI Connection Manager
ru: Управление MIDI-соединениями

en: Disconnect
ru: Отсоединить

en: port
ru: порт

en: Selection...
ru: Выделения...

en: Record Enabled...
ru: Готовых к записи...

en: Soloed...
ru: Солирующих...

en: Create New Group From...
ru: Создать группу из...

en: Create New Group with Master From...
ru: Создать группу с ведущим каналом из...

en: Edit Group...
ru: Изменить группу...

en: Collect Group
ru: Собрать группу

en: Remove Group
ru: Удалить группу

en: Drop Group from VCA...
ru: Убрать группу из VCA

en: Assign Group to VCA...
ru: Назначить группу на VCA

en: Remove Subgroup Bus
ru: Удалить шину подгруппы

en: Add New Subgroup Bus
ru: Добавить новую шину подгруппы

en: Add New Aux Bus (pre-fader)
ru: Добавить новую внешнюю шину (до фейдера)

en: Add New Aux Bus (post-fader)
ru: Добавить новую внешнюю шину (после фейдера)

en: Assign Selection to VCA...
ru: Назначить выделение на VCA...

en: Assign Record Enabled to VCA...
ru: Назначить отметку на запись на VCA...

en: Assign Soloed to VCA...
ru: Назначить отметку соло на VCA...

en: Enable All Groups
ru: Включить все группы

en: Disable All Groups
ru: Отключить все группы

en: Current:
ru: Сейчас:

en: Min:
ru: Мин:

en: Max:
ru: Макс:

en: Elapsed:
ru: Прошло:

en: 5 second history waveform
ru: Волновая форма сигнала за последние 5 секунд

en: Highlight incoming MIDI data per MIDI channel
ru: Подсвечивать входящие MIDI-данные на каждый MIDI-канал

en: Display most recently received MIDI messages
ru: Показывать недавно полученные MIDI-события

en: Remove Time starting at:
ru: Удалить время начиная с:

en: Insert Time starting at:
ru: Вставить время начиная с:

en: Time to remove:
ru: Удаляемый промежуток времени:

en: Time to insert:
ru: Вставляемый промежуток времени:

en: Intersected regions should:
ru: Выделенные области должны:

en: stay in position
ru: Остаться на месте

en: move
ru: Переместиться

en: be split
ru: Разделиться

en: Apply to all playlists of the selected track(s)
ru: Применить ко всем плейлистам выбранных дорожек:

en: Move markers
ru: Переместить пометки

en: Move locked markers
ru: Переместить блокированные пометки

en: Remove time
ru: Удалить время

en: Insert time
ru: Вставить

en: -none-
ru: -нет-

en: %1 outs
ru: %1 вых.

en: stereo
ru: стерео

en: Importing file: %1 of %2
ru: Импортируется  файл: %1 из %2

en: <b>INPUT</b> to %1
ru: <b>ВХОД</b> в %1

en: <b>OUTPUT</b> from %1
ru: <b>ВЫХОД</b> из %1

en: Disconnected
ru: Нет соединения

en: It is not possible to add a port here.
ru: Невозможно добавить сюда порт.

en: Cannot add port
ru: Невозможно добавить порт

en: Add %1 port
ru: Добавить %1-порт

en: Routing Grid
ru: Матрица маршрутизации

en: Pre-Process
ru: До обработки

en: Post-Process
ru: После обработки

en: Right-click or Double-click here
    to add I/O Plugins
ru: Сделайте двойной щелчок или щелчок правой
    клавишей мыши, чтобы добавить плагины I/O

en: <b>%1</b>
    Double-click to show generic GUI.%2
ru: <b>%1</b>
    Двойной щелчок, чтобы показать общий GUI.%2

en: Edit with generic controls...
ru: Изменить с интерфейсом хоста...

en: I/O selector
ru: Выбор входов и выходов

en: %1 input
ru: %1 вход

en: %1 output
ru: %1 выход

en: your own
ru: Ваш собс.

en: Default keybindings not found - %1 will be hard to use!
ru: Конфигурация комбинаций клавиш недоступна - работать с %1 будет непросто!

en: Key bindings file "%1" not found. Default bindings used instead
ru: Файл привязки клавиш "%1" не найден. Исп. привязки по умолчанию

en: Colliding keybindings
ru: Конфликт клавиатурных комбинаций

en: The key sequence is already bound to '%1'.
    
    You can replace the existing binding or cancel this action.
ru: Эта комбинация уже привязана к '%1'.
    
    Можно переназначить ее на выбранное действие или отказаться от изменения.

en: Replace
ru: Заменить

en: Remove shortcut
ru: Удалить комбинацию

en: Search...
ru: Искать...

en: Click to reset search string
ru: Нажмите для сброса строки поиска

en: Reset Bindings to Defaults
ru: Вернуть исходные клавиатурные комбинации

en: Print Bindings (to your web browser)
ru: Напечатать справку по горячим клавишам

en: Action
ru: Действие

en: Shortcut
ru: Комбинация клавиш

en: RegionList
ru: Список областей

en: sample
ru: сэмпл

en: period
ru: Период

en: programming error: %1 (%2)
ru: Ошибка в программе: %1 (%2)

en: Loop Download Manager
ru: Скачивание лупов

en: Author
ru: Автор

en: License
ru: Лицензия

en: Size
ru: Размер

en: Installed
ru: Установлено

en: Install
ru: Установить

en: Error
ru: Ошибка

en: Installing
ru: Устанавливается

en: Use PH
ru: По указателю

en: Goto
ru: Перейти

en: Arrangement|Arr.
ru: Арнж.

en: Performer:
ru: Исполнитель:

en: Composer:
ru: Композитор:

en: Pre-Emphasis
ru: Пред. акцент

en: Remove this range
ru: Удалить эту область

en: Start time - middle click to locate here
ru: Время начала - средний клик, чтобы разместить здесь

en: End time - middle click to locate here
ru: Время окончания - средний клик, чтобы разместить здесь

en: Set range start from playhead location
ru: Установить начало диапазона по указателю воспроизведения

en: Set range end from playhead location
ru: Установить конец диапазона по указателю воспроизведения

en: Remove this marker
ru: Удалить эту пометку

en: Position - middle click to locate here
ru: Позиция - средний клик, чтобы разместить здесь

en: Set marker time from playhead location
ru: Установить время пометки по месту воспроизведения

en: New Marker
ru: Вставить маркер

en: <b>Loop/Punch Ranges</b>
ru: <b>Диапазоны петель/врезок</b>

en: <b>Markers (Including CD Index)</b>
ru: <b>Пометки (включая индекс CD)</b>

en: <b>Ranges (Including CD Track Ranges)</b>
ru: <b>Диапазоны (включая диапазоны дорожек CD)</b>

en: add range marker
ru: добавление маркера диапазона

en: Loudness Analyzer and Normalizer
ru: Анализатор и нормализатор громкости

en: Conformity Analysis (with gain applied)
ru: Анализ соответствия (с примененным усилением)

en: Max. Short Loudness:
ru: Макс. кратковрем. грмк.:

en: Max. Momentary Loudness:
ru: Макс. мгновенн. грмк.:

en: Realtime
ru: В реал. времени

en: Analysis Report
ru: Отчет об анализе

en: Custom Amplifier Position
ru: Другая позиция усилителя

en: Preset:
ru: Профиль:

en: <b>Target</b>
ru: <b>Цель</b>

en: <b>Measured</b>
ru: <b>Измерено</b>

en: <b>Delta</b>
ru: <b>Разница</b>

en: Gain to normalize:
ru: Нормируемое усиление:

en: Previous output gain:
ru: Предыдущее усиление на выходе:

en: Total gain:
ru: Суммарное усиление:

en: <b>Loudness Analysis</b>
ru: <b>Анализ громкости</b>

en: Loudness measurement returned no results. Likely because the analyzed range is to short.
ru: Анализатор громкости не предоставил результаты исследования. Скорее всего, анализируемая область была слишком короткой.

en: Export Loudness Report
ru: Отчет о громкости экспортированного аудио

en: Save Loudness Preset
ru: Сохранить пресет громкости

en: exceeds
ru: превышает

en: <b>    ±40 dB</b>
ru: <b>    ±40 Дб</b>

en: <b>%1 dB</b>
ru: <b>%1 Дб</b>

en: Add/Set
ru: Добавить/Установить

en: Call
ru: Вызов

en: New Hook
ru: Новый хук

en: Load
ru: Загрузить

en: Description
ru: Описание

en: Action Scripts
ru: Скрипты действий

en: Signal(s)
ru: Сигналы

en: Action Hooks
ru: Хуки действий

en: Session Scripts
ru: Скрипты сессии

en: Action %1
ru: Действие %1

en: Unset
ru: Снять

en: Session script '%1' removal failed: %2
ru: Удаление сценария сессии '%1' закончилась неудачей: %2

en: Add Shortcut or Lua Script
ru: Добавить клавиатурную комбинацию или сценарий Lua

en: Cannot read script '%1': %2
ru: Не удалось прочитать скрипт '%1': %2

en: Set Script Parameters
ru: Установить параметры скрипта

en: Session script '%1' instantiation failed: %2
ru: Не удалось инициализовать скрипт сеанса '%1': %2

en: Loading Session script '%1' failed: %2
ru: Не удалось загрузить скрипт сеанса '%1': %2

en: Run
ru: Выполнить

en: Clear Output
ru: Очистить вывод

en: Revert
ru: Вернуть

en: Select Editor Buffer
ru: Выбрать буфер редактора

en: Window|Lua
ru: Lua

en: LuaException: %1
ru: Нештатная ситуация Lua: %1

en: Glib Exception: %1
ru: Прерывание Glib: %1

en: C++ Exception: %1
ru: Нештатаная ситуация для C++: %1

en: Deleted %1
ru: Удалён %1

en: Failed to delete %1
ru: Не удалось удалить %1

en: Script fails to compile.
ru: Не удалось скомпилировать скрипт.

en: Invalid or missing script-name or script-type.
ru: Некорректно или отсутствует имя или тип скрипта.

en: Saved as %1
ru: Сохранено как %1

en: Error saving file: %1
ru: Ошибка при сохранении файла: %1

en: Action: '%1'
ru: Действие: '%1'

en: Snippet: %1
ru: Фрагмент: %1

en: Save as
ru: Сохранить как

en: %1 could not connect to the audio backend.
ru: %1 не удалось соединиться со звуковой подсистемой.

en: The audio backend (%1) has failed, or terminated
ru: Ошибка аудиодвижка (%1), либо он был остановлен

en: %2 exited unexpectedly, and without notifying %1.
    
    This could be due to misconfiguration or to an error inside %2.
    
    Click OK to exit %1.
ru: %2 вышел неожиданно и без уведомления %1.
    
    Это может быть связано с неправильной конфигурацией или внутренней ошибкой %2.
    
    Нажмите OK, чтобы выйти из %1.

en: %2 exited unexpectedly, and without notifying %1.
ru: %2 вышел неожиданно и без уведомления %1.

en: 
       %1 could not understand your command line
ru: 
       %1 не удалось разобрать переданные вами аргументы командной строки

en: An error was encountered while launching %1
ru: Произошла ошибка при запуске %1

en:  (built using
ru:  (собран, используя

en:  and GCC version
ru: , при помощи GCC версии

en: Copyright (C) 1999-2023 Paul Davis
ru: Авторские права (C) 1999-2023 Paul Davis

en: Some portions Copyright (C) Steve Harris, Ari Johnson, Brett Viren, Joel Baker, Robin Gareus
ru: Частичные авторские права © Steve Harris, Ari Johnson, Brett Viren, Joel Baker, Robin Gareus

en: %1 comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
ru: %1 распространяется БЕЗО ВСЯКИХ ГАРАНТИЙ

en: not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ru: Даже не для КОММЕРЦИИ или ПРИГОДНОСТИ К КОНКРЕТНЫМ ЦЕЛЯМ.

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it
ru: Это свободное программное обеспечение, мы приветствуем его распространение

en: under certain conditions; see the source for copying conditions.
ru: На определённых условиях; подробнее об этом читайте в файле COPYING.

en: %1 is already running.
ru: %1 уже запущен.

en: could not initialize %1.
ru: Не удалось инициализировать %1.

en: Cannot xinstall SIGPIPE error handler
ru: Сбой установки обработчика ошибок SIGPIPE

en: Could not complete pre-GUI initialization
ru: Не удалось выполнить прединициализацию интерфейса

en: could not create %1 GUI
ru: Не удалось создать графический интерфейс для %1

en: Display absolute time
ru: Показывать абсолютное время

en: Display delta to edit cursor
ru: Показывать разницу с курсором редактора

en: Display delta to origin marker
ru: Показывать разницу с маркером начала

en: Edit Tempo
ru: Изменить темп

en: Edit Time Signature
ru: Изменить размер такта

en: Insert Tempo Change
ru: Вставить новый темп

en: Insert Time Signature Change
ru: Вставить смену тактового размера

en: draw automation
ru: рисование автоматизации

en: None
ru: Нет

en: Force
ru: Принуд.

en: MIDI Channel Control
ru: Управление MIDI-каналами

en: Playback all channels
ru: Воспроизводить все каналы

en: Play only selected channels
ru: Воспроизводить только выбранные каналы

en: Use a single fixed channel for all playback
ru: Использовать один канал для воспроизведения

en: Record all channels
ru: Записывать все каналы

en: Record only selected channels
ru: Записывать только выбранные каналы

en: Force all channels to 1 channel
ru: Принудительно все каналы в 1 канал

en: Inbound
ru: Входящие события

en: Click to enable recording all channels
ru: Щёлкните, чтобы включить запись во все каналы

en: Click to disable recording all channels
ru: Нажмите, чтобы отключить запись всех каналов

en: Click to invert currently selected recording channels
ru: Нажмите, чтобы инвертировать выбранные каналы записи

en: Playback
ru: Воспроизведение

en: Click to enable playback of all channels
ru: Нажмите, чтобы включить воспроизведение всех каналов

en: Click to disable playback of all channels
ru: Нажмите, чтобы отключить воспроизведение всех каналов

en: Click to invert current selected playback channels
ru: Нажмите, чтобы инвертировать текущие выбранные каналы воспроизведения

en: Click to toggle playback of channel %1
ru: Нажмите, чтобы переключить воспроизведение на канал %1

en: Click to force all MIDI channel messages to channel %1
ru: Нажмите для принуд. вывода сообщений MIDI канала на канал %1

en: Click to toggle recording of channel %1
ru: Нажмите, чтобы переключить запись на канал %1

en: Click to force all recorded channels to %1
ru: Нажмите для принуд. записи всех каналов в %1

en: MIDI Region Trimmer:
ru: Обрезка MIDI-области:

en: Export MIDI: %1
ru: Экспорт MIDI: %1

en: Whole
ru: Целая

en: Half
ru: 1/2

en: Triplet
ru: 1/3

en: Quarter
ru: 1/4

en: Eighth
ru: 1/8

en: Sixteenth
ru: 1/16

en: Thirty-second
ru: 1/32

en: Sixty-fourth
ru: 1/64

en: Num
ru: Ном

en: Vel
ru: Сила нажатия

en: edit note start
ru: Ред. отметку начала

en: edit note channel
ru: Ред. отметку канала

en: edit note number
ru: Ред. отметку номера

en: edit note velocity
ru: Ред. отметку темпа

en: edit note length
ru: Ред. отметку длины

en: insert new note
ru: Вставить новую отметку

en: delete notes (from list)
ru: Удаление нот (из списка)

en: change note channel
ru: Смена канала ноты

en: change note number
ru: Смена номера ноты

en: change note velocity
ru: Смена силы нажатия для ноты

en: change note length
ru: Смена длительности ноты

en: channel edit
ru: правка канала

en: velocity edit
ru: правка силы нажатия

en: add note
ru: добавление ноты

en: step add
ru: Добавить шаг

en: alter patch change
ru: Смена изменения патча

en: add patch change
ru: добавление смены программы

en: move patch change
ru: Перемещение смены программы

en: delete patch change
ru: Удаление смены программы

en: delete selection
ru: Удаление выделения

en: delete note
ru: Удаление ноты

en: move notes
ru: Перемещение ноты

en: draw velocities
ru: рисование силы нажатия

en: set velocities
ru: установка силы нажатия

en: change velocities
ru: Смена силы нажатия

en: transpose
ru: Транспозиция

en: change note lengths
ru: Смена длительности нот

en: nudge
ru: Толчок

en: change channel
ru: Смена канала

en: Bank
ru: Банк

en: Channel
ru: Канал

en: duplicate notes
ru: дублирование нот

en: paste
ru: Вставка

en: split notes
ru: разделение нот

en: split notes more
ru: большее разделение нот

en: split notes less
ru: меньшее разделение нот

en: join notes
ru: объединение нот

en: MIDI Region Operations:
ru: Операции с MIDI-областью

en: Legatize...
ru: Легато…

en: MIDI Region Properties:
ru: Свойства MIDI-области

en: Patches...
ru: Патчи…

en: CCs...
ru: СС…

en: Send Patches
ru: Отправить патчи

en: Send CCs
ru: Отправить CC

en: attempt to display MIDI region with no source
ru: пытаться показать MIDI-область без источника

en: attempt to display MIDI region with no model
ru: пытаться показать MIDI-область без модели

en: failed to create MIDI region
ru: Не удалось создать MIDI-область

en: External MIDI Device
ru: Внешнее MIDI-устройство

en: External Device Mode
ru: Режим внешнего устройства

en: Plugin Provided
ru: Предоставлено плагином

en: Show Full Range
ru: Показать все октавы

en: Fit Contents
ru: Уместить содержимое

en: Note Range
ru: Нотный диапазон

en: Note Mode
ru: Режим представления нот

en: Channel Selector...
ru: Выбор каналов…

en: Patch Selector...
ru: Выбор патчей…

en: Restore Patch
ru: Восстановить патч

en: Color Mode
ru: Режим раскрашивания

en: Bender
ru: Высота тона

en: Pressure
ru: Сила нажатия

en: Controllers
ru: Контроллеры

en: Polyphonic Pressure
ru: Полифоническая сила нажатия

en: No MIDI Channels selected
ru: Нет выбранных каналов MIDI

en: Hide all channels
ru: Скрыть все каналы

en: Show all channels
ru: Показать все каналы

en: Channel %1
ru: Канал %1

en: Controller %1
ru: Контроллер %1

en: Controllers %1-%2
ru: Контроллеры %1-%2

en: Sustained
ru: Хроматические

en: Percussive
ru: Перкуссия

en: Meter Colors
ru: Цвета силы нажатия

en: Channel Colors
ru: Цвета канала

en: Track Color
ru: Цвет дорожки

en: Are you sure you want to
    show all MIDI automation lanes?
ru: Вы уверены., что хотите показать
    все полосы автоматизации MIDI?

en: Show All Automation
ru: Показать всю автоматизацию

en: Line history:
ru: Запоминать строк:

en: Auto-Scroll
ru: Автопрокрутка

en: Decimal
ru: Десятичный

en: Enabled
ru: Включено

en: Delta times
ru: Разница во времени

en: Port:
ru: Порт:

en: New velocity
ru: Новая сила нажатия

en: 30 sec
ru: 30 с

en: 1 min
ru: 1 мин

en: 2 mins
ru: 2 мин

en: 5 mins
ru: 5 мин

en: 10 mins
ru: 10 мин

en: 20 mins
ru: 20 мин.

en: Missing File
ru: Отсутствует файл

en: Select a folder to search
ru: Выберите папку для поиска

en: Add chosen folder to search path, and try again
ru: Добавить выбранную папку в путь поиска и попробовать снова

en: Stop loading this session
ru: Прекратить загрузку этой сессии

en: Skip all missing files
ru: Пропустить все отсутствующие файлы

en: Skip this file
ru: Пропустить этот файл

en: audio
ru: Звуковой

en: %1 cannot find the %2 file
    
    <i>%3</i>
    
    in any of these folders:
    
    					<tt>%4</tt>
ru: %1 не удается найти файл %2
    
    <i>%3</i>
    
    в какой-либо из следующих папок:
    
    					<tt>%4</tt>

en: Click to choose an additional folder
ru: Выберите дополнительную папку:

en: Missing Source Files
ru: Отсутствуют файлы источников

en: OK
ru: ОК

en: Missing Plugins
ru: Отсутствующие плагины

en: This session contains the following plugins that cannot be found on this system:
ru: В этой сессии используются плагины, которые сейчас отсутствуют в системе:

en: 
    Those plugins will be replaced with inactive stubs until the session is reloaded.
ru: 
    Вместо этих плагинов до перезагрузки сессии будут размещены заглушки.

en: Third party plugins have not yet been indexed.
ru: Дополнительно устанавливаемые плагины пока не проиндексированы.

en: Scan %1 plugins now?
ru: Просканировать сейчас плагины %1?

en: AudioUnit and VST
ru: AudioUnit и VST

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: нет

en: Click to toggle the width of this mixer strip.
ru: Щёлкните для переключения ширины полоски микшера

en: 
    %1-%2-click to toggle the width of all strips.
ru: 
    %1-%2-щелчок для изменения ширины всех полос.

en: Hide this mixer strip
ru: Скрыть полоску микшера

en: Isolate Solo
ru: Изолировать соло

en: Lock Solo Status
ru: Статус блокировки солирования

en: SoloLock|Lock
ru: Блок

en: Iso
ru: Изо.

en: Mix group
ru: Группа микса

en: Trim:
ru: Усиление:

en: Phase Invert
ru: Инверсия фазы

en: Record & Monitor
ru: Запись и монитор

en: Solo Iso / Lock
ru: Изоляция и блокировка солирования

en: VCA Assigns
ru: Привязка к VCA

en: Trigger Grid
ru: Сетка триггеров

en: Trigger Master
ru: Отсчёт триггеров

en: Show/Hide Monitoring Section
ru: Показать или скрыть панель мониторинга

en: Loudness|LAN
ru: LAN

en: Master output volume
ru: Громкость главного выхода

en: Measure loudness of the session, normalize master output volume
ru: Измерить громкость сессии и нормировать громкость главного выхода

en: Enable/Disable MIDI input
ru: Включить или выключить MIDI-вход

en: Cmt
ru: Кмт

en: Grp
ru: Грп

en: ~G
ru: нГр

en: Inputs...
ru: Входы...

en: Strict I/O
ru: Строгий I/O

en: Record Pre-Fader
ru: Записывать до фейдера

en: Record Post-Fader
ru: Записывать после фейдера

en: Custom Record+Playback Positions
ru: Другие положения для записи и воспроизведения

en: Disk I/O...
ru: I/O диска…

en: Pin Connections...
ru: Порты плагина...

en: Fan out to Busses
ru: Раскидать по шинам

en: Fan out to Tracks
ru: Раскидать по дорожкам

en: Duplicate...
ru: Продублировать...

en: Custom LAN Amp Position
ru: Другое положение усилителя LAN

en: Meter|In
ru: Вх

en: Meter|Pr
ru: Прд

en: Meter|Po
ru: Псл

en: Meter|O
ru: Вых

en: Meter|C
ru: З

en: Mon
ru: Мон

en: MonitorInput|I
ru: Вх

en: MonitorDisk|D
ru: Д

en: AfterFader|A
ru: П

en: Prefader|P
ru: Д

en: SoloIso|I
ru: И

en: SoloLock|L
ru: Б

en: Change all in Group to %1
ru: Поменять все в группе на %1

en: Change all to %1
ru: Поменять все на %1

en: Change same track-type to %1
ru: Поменять дорожки одного типа на %1

en: Right-click or Double-click here
    to add Track, Bus, or VCA channels
ru: Сделайте двойной щелчок или щелчок правой клавишей
    мыши, чтобы добавить дорожку, шину или VCA

en: Group
ru: Группа

en: Favorite Plugins
ru: Избранные плагины

en: Recent Plugins
ru: Недавние плагины

en: Top-10 Plugins
ru: ТОП10 плагинов

en: Mixer Scenes (F1...F8 to recall)
ru: Сцены микшера (переключить по F1...F8)

en: Error adding GUI elements for new tracks/busses %1
ru: Ошибка добавления элементов UI в новые дорожки/шины %1

en: Instrument has only 1 output bus. Nothing to fan out.
ru: У инструмента только одна шина выхода. Нечего раскидывать.

en: Show All
ru: Показать всё

en: Hide All
ru: Скрыть всё

en: Show All Audio Tracks
ru: Показать все звуковые дорожки

en: Hide All Audio Tracks
ru: Скрыть все звуковые дорожки

en: Show All Midi Tracks
ru: Показать все MIDI-дорожки

en: Hide All Midi Tracks
ru: Скрыть все MIDI-дорожки

en: Show All Busses
ru: Показать все шины

en: Hide All Busses
ru: Скрыть все шины

en: track display list item for renamed strip not found!
ru: Элемент списка для переименованного канала микшера не найден!

en: -all-
ru: -все-

en: Strips
ru: Каналы

en: Window|Mixer
ru: Микшер

en: No Track/Bus is selected.
ru: Нет выбранных дорожек/шин

en: Add at the top
ru: Добавить в начало

en: Add Pre-Fader
ru: Добавить перед фейдером

en: Add Post-Fader
ru: Добавить после фейдера

en: Add at the end
ru: Добавить в конец

en: Remove from favorites
ru: Удалить из избранных

en: Delete Preset
ru: Удалить предустановку

en: Toggle Solo on Mixer-Selected Tracks/Busses
ru: Переключить соло в выбранных в микшере дорожках/шинах

en: Toggle Mute on Mixer-Selected Tracks/Busses
ru: Перекл. глушение в выбранных в микшере дорожках/шинах

en: Toggle Rec-enable on Mixer-Selected Tracks/Busses
ru: Перекл. использоание записи в выбранных в микшере дорожках/шинах

en: Decrease Gain on Mixer-Selected Tracks/Busses
ru: Уменьшить усиление в выбранных в микшере дорожках/шинах

en: Increase Gain on Mixer-Selected Tracks/Busses
ru: Увеличить усиление в выбранных в микшере дорожках/шинах

en: Set Gain to 0dB on Mixer-Selected Tracks/Busses
ru: Установить усиление на 0 усиление в выбранных в микшере дорожках/шинах

en: Copy Selected Processors
ru: Скопировать выбранные обработчики

en: Cut Selected Processors
ru: Вырезать выбранные обработчики

en: Paste Selected Processors
ru: Вставить выбранные обработчики

en: Delete Selected Processors
ru: Удалить выбранные обработчики

en: Select All (visible) Processors
ru: Выбрать все (видимые) обработчики

en: Toggle Selected Processors
ru: Переключить выбранные обработчики

en: Toggle Selected Plugins
ru: Переключить выбранные плагины

en: Deselect all strips and processors
ru: Снять выделение с полос и обработчиков

en: Select Next Mixer Strip
ru: Выбрать следующий канал микшера

en: Select Previous Mixer Strip
ru: Выбрать предыдущий канал микшера

en: Scroll Mixer Window to the left
ru: Прокрутить окно микшера влево

en: Scroll Mixer Window to the right
ru: Прокрутить окно микшера вправо

en: Toggle MIDI Input Active for Mixer-Selected Tracks/Busses
ru: Переключить активный MIDIвход  в выбранных в микшере дорожках/шинах

en: Mixer: Show Mixer List
ru: Микшер: показывать панель со списком

en: Mixer: Show VCAs
ru: Микшер: показывать VCA

en: Mixer: Show Mixbusses
ru: Микшер: показывать каналы Mixbus

en: Mixer: Show Monitor Section
ru: Микшер: показывать секцию мониторинга

en: Mixer: Show Foldback Strip
ru: Микшер: показывать канал сценического монитора

en: Toggle Disk Monitoring
ru: Переключить мониторинг диска

en: Toggle Input Monitoring
ru: Переключить мониторинг входа

en: Store Mixer Scene #%1
ru: Сохранить сцену микшера #%1

en: Recall Mixer Scene #%1
ru: Применить сцену микшера #%1

en: Clear Mixer Scene #%1
ru: Обнулить сцену микшера #%1

en: Scene is already set. Overwrite it?
ru: Сцена уже сохранена. Перезаписать?

en: Store Scene
ru: Сохранить сцену

en: Scene name:
ru: Название сцены:

en: Store
ru: Сохранить

en: Recall mixer scene "%1"?
    This will overwrite your mixer settings!
    This operation cannot be undone.
ru: Восстановить микшерную сцену "%1"?
    Текущие настройки микшера будут переписаны!
    Эта операция не может быть отменена.

en: Clear mixer scene "%1"?
    This operation cannot be undone.
ru: Стереть микшерную сцену "%1"?
    Эта операция не может быть отменена.

en: Rename Scene
ru: Переименовать сцену

en: Restore for selected tracks
ru: Восстановить в выбранных дорожках

en: Click to recall this mixer scene
    %1 for Momentary Restore
    Right-Click for Context menu
ru: Щелкните ЛКМ, чтобы мгновенно восстановить
    микшерную сцену %1.
    Щелкните ПКМ, чтобы открыть контекстное меню.

en: (Right-Click to Store)
ru: (Щелкните ПКМ для сохранения)

en: Reset Peak
ru: Сброс пик

en: PreFader|P
ru: Д

en: Variable height
ru: Переменная высота

en: Short
ru: Короткий

en: Tall
ru: Высокий

en: Peak (+6dBFS)
ru: Пик (+6dBFS)

en: Peak (0dBFS)
ru: Пик (0dBFS)

en: RMS + Peak
ru: Среднеквадратичное + пиковое значение

en: Soloing
ru: Солирование

en: Isolated
ru: Изолировано

en: Auditioning
ru: Прослушивание

en: When active, something is solo-isolated.
    Click to de-isolate everything
ru: Если активно, то что-то будет соло-изолировано.
    Нажмите, чтобы де-изолировать все

en: When active, auditioning is active.
    Click to stop the audition
ru: Если включено, выполняется прослушивание.
    Щёлкните, чтобы прекратить его.

en: Solo controls affect solo-in-place
ru: Управление солированием затрагивает солирование на месте

en: Solo controls toggle after-fader-listen
ru: Управление солированием переключает послефейдерное прослушивание

en: Solo controls toggle pre-fader-listen
ru: Управление солированием переключает предфейдерное прослушивание

en: Excl. Solo
ru: Экскл. соло

en: Exclusive solo means that only 1 solo is active at a time
ru: Одновременно может быть активным только одно соло

en: Solo » Mute
ru: Соло » Выкл

en: If enabled, solo will override mute
    (a soloed & muted track or bus will be audible)
ru: Если включено, то соло заменит приглушение
    (соло и приглушенная дорожка/шина будут слышны)

en: Processors
ru: Обработчики

en: Allow one to add monitor effect processors
ru: Допускать создание обработчиков эффектов в мониторе

en: Gain increase for soloed signals (0dB is normal)
ru: Усиление солируемого сигнала (0dB является нормой)

en: 0 dB
ru: 0 Дб

en: 3 dB
ru: 3 Дб

en: 6 dB
ru: 6 Дб

en: 10 dB
ru: 10 Дб

en: Solo Boost
ru: Усиление соло

en: Gain reduction non-soloed signals
    A value above -inf dB causes "solo-in-front"
ru: Снижение усиления не-солированных сигналов 
    Значение выше -инф дБ вызывает "solo-in-front"

en: -6 dB
ru: -6 Дб

en: -12 dB
ru: -12 Дб

en: -20 dB
ru: -20 Дб

en: OFF
ru: ВЫКЛ

en: SiP Cut
ru: SiP Обр.

en: Gain reduction to use when dimming monitor outputs
ru: Снижение усиленеия для исп. при затемнении мониторов выходов

en: -3 dB
ru: -3 Дб

en: Dim
ru: Тише

en: -30 dB
ru: -30 Дб

en: Inv
ru: Инв.

en: Monitor
ru: Монитор

en: Use Monitor Section
ru: Использовать секцию мониторинга

en: Toggle Monitor Section Processor Box
ru: Переключить обработку в секции мониторинга

en: Cut monitor channel %1
ru: Вырезать канал %1 мониторинга

en: Dim monitor channel %1
ru: Приглушить канал %1 мониторинга

en: Solo monitor channel %1
ru: Солировать каналом %1 мониторинга

en: Invert monitor channel %1
ru: Инвертировать канал %1 мониторинга

en: In-place solo
ru: На месте соло

en: After Fade Listen (AFL) solo
ru: Прослушивание солирования после фейдера (AFL)

en: Pre Fade Listen (PFL) solo
ru: Прослушивание солирования до фейдера (PFL)

en: Toggle exclusive solo mode
ru: Переключить эксклюзивное солирование

en: Toggle mute overrides solo mode
ru: Переключение глушения перекрывает соло-режим

en: bypassed
ru: Обойдено

en: L:%3d R:%3d
ru: Левый: %3d, Правый: %3d

en: Panner|L
ru: Л

en: Panner|R
ru: П

en: Mono Panner
ru: Монопанорама

en: Some regions are muted
ru: Некоторые области приглушены

en: Support %1 Development
ru: Поддержите разработку %1

en: I'd like to make a one-time donation
ru: Я бы хотел сделать одноразовое пожертвование

en: Tell me more about becoming a subscriber
ru: Расскажите больше о подписке

en: I'm already a subscriber!
ru: Я уже оплатил подписку!

en: Ask about this the next time I export
ru: Спросить при следующем экспорте

en: Never ever ask me about this again
ru: Никогда больше не спрашивать об этом

en: Congratulations on your session export.
    
    It looks as if you may already be a subscriber. If so, thanks, and sorry
    to bother you again about this - I'm working on improving our subscriber system
    so that I don't have to keep annoying you with this message.
    
    If you're not a subscriber, perhaps you might consider supporting my work
    on Ardour with either a one-time donation or subscription. Nothing will 
    happen if you choose not to do so. However Ardour's continuing development
    relies on a stable, sustainable income stream. Thanks for using Ardour!
ru: Поздравляю с успешным экспортом сессии!
    
    Похоже, что вы уже оплатили подписку. Если это так, сердечно благодарю вас
    и прошу прощения за очередное беспокойство — я совершенствую систему
    подписки и не планирую в дальнейшем нервировать вас этим сообщением.
    
    Если же вы еще не оплатили подписку, подумайте, не хотите ли поддержать
    разработку Ardour при помощи одноразового пожертвования или подписки.
    Если вы откажетесь, программа продолжит работать так же как и сейчас.
    Тем не менее, развитие программы зависит от стабильного и достаточного
    дохода ее основного разработчика.
    
    Спасибо за использование Ardour!

en: Congratulations on your session export.
    
    I hope you find Ardour a useful tool. I'd like to ask you to consider supporting
    its development with either a one-time donation or subscription. Nothing
    will happen if you choose not to do so. However Ardour's continuing development
    relies on a stable, sustainable income stream. Thanks for using Ardour!
ru: Поздравляю с успешным экспортом сессии!
    
    Надеюсь, что Ardour оказался полезным для вас приложением. Я бы хотел
    попросить вас поддержать его разработку при помощи одноразового
    пожертвования или подписки. Если вы откажетесь, программа продолжит
    работать так же как и сейчас. Тем не менее, развитие программы зависит
    от стабильного и достаточного дохода ее основного разработчика.
    
    Спасибо за использование Ardour!

en: Replace existing preset with this name
ru: Заменить существующий профиль с таким именем

en: Name of new preset
ru: Название нового профиля

en: <span size="larger">%1 is a digital audio workstation. 
    
    You can use %1 to record an orchestra, create with audio/midi loops, edit the perfect vocal take, mix a live show with effects, dub a video, and master your tracks for digital distribution. 
    
    There are a few things that need to be configured before you start using the program.</span>
ru: <span size="larger">%1 — цифровая рабочая станция для работы со звуком. 
    
    Вы можете использовать %1 для записи оркестра, создавать треки с помощью аудио/MIDI-лупов, редактировать запись вокала, миксовать живое выступление, делать дубляж и озвучание кинофильма, а также выполнять мастеринг перед загрузкой музыки на платформы цифровой дистрибуции. 
    
    Давайте кое-что настроим перед тем, как начать пользоваться программой.</span>

en: <span size="larger">GUI and Font scaling:</span>
ru: <span size="larger">Интерфейс и масштаб шрифта:</span>

en: <small><i>This can later be changed in Preferences &gt; Appearance.</i></small>
ru: <small><i>Это впоследствии можно поменять в диалоге «Параметры» на странице «Внешний вид».</i></small>

en: Welcome to %1
ru: Приветствуем вас в %1

en: Default folder for %1 sessions
ru: Папка для сессий %1 по умолчанию

en: <span size="larger">Each project that you work on with %1 has its own folder.
    These can require a lot of disk space if you are recording audio.
    
    Where would you like new %1 sessions to be stored by default?
    
    <i>(You can put new sessions anywhere, this is just a default)</i></span>
ru: <span size="larger">У каждого проекта, с которым вы работаете в %1, есть своя папка.
    Если вы пишете звук, такие папки могут занимать много места на диске.
    
    %1 по умолчанию предлагает определенную папку при сохранении новой сессии. Где ее расположить?
    
    <i>(Вы можете указать другую папку, здесь вы просто указываете папку по умолчанию.)</i></span>

en: Default folder for new sessions
ru: Папка для новых сессий по умолчанию

en: Normalize regions
ru: Нормировка областей

en: Normalize region
ru: Нормировка области

en: Constrain RMS to:
ru: Ограничить RMS значением:

en: Constrain LUFS to:
ru: Ограничить LUFS значением:

en: Normalize to:
ru: Нормировать до:

en: Normalize each region using its own peak value
ru: Нормировать каждую область по её пиковому значению

en: Normalize each region using the peak value of all regions
ru: Нормировать каждую область по пиковому значению всех областей

en: Normalize
ru: Нормировать

en: Select Note
ru: Выбрать ноту

en: Search here...
ru: Искать здесь…

en: Usage:
ru: Использование:

en:  [ OPTIONS ] [ SESSION-NAME ]
ru:  [ ПАРАМЕТРЫ ] [ ИМЯ-СЕССИИ ]

en: Ardour is a multichannel hard disk recorder (HDR) and digital audio workstation (DAW).
ru: Ardour — многоканальный рекордер звука (HDR) и цифровая студия звукозаписи (DAW).

en: Options:
ru: Параметры:

en:   -a, --no-announcements      Do not contact website for announcements
ru:   -a, --no-announcements      Не запрашивать на сайте данные об обновлениях

en:   -A, --actions               Print all possible menu action names
ru:   -A, --actions               Показать все возможные названия действий в меню

en:   -b, --bindings              Display all current key bindings
ru:   -b, --bindings              Показать все существующие клавиатурные комбинации

en:   -B, --bypass-plugins        Bypass all plugins in an existing session
ru:   -B, --bypass-plugins        Выключить все плагины в текущем сеансе

en:   -c, --name <name>           Use a specific backend client name, default is ardour
ru:   -c, --name  <имя>      Использовать другое имя клиента звуковой подсистемы, по умолчанию -- ardour

en:   -d, --disable-plugins       Disable all plugins (safe mode)
ru:   -d, --disable-plugins       Отключить все плагины (безопасный режим)

en:   -D, --debug <options>       Set debug flags. Use "-D list" to see available options
ru:  -D, --debug <options>       Уст. отладочные флаги. Используйте "-D list", чтобы увидеть доступные опции

en:   -h, --help                  Print this message
ru:   -h, --help                       Показать это сообщение

en:   -k, --keybindings <file>    Path to the key bindings file to load
ru:   -k, --keybindings <file>    Путь к файлу с загружаемой схемой клавиатурных комбинаций

en:   -m, --menus file            Use "file" to define menus
ru:   -m, --menus файл                 Использовать свой файл для меню Ardour

en:   -n, --no-splash             Do not show splash screen
ru:   -n, --no-splash                  Не показывать заставку при запуске программы

en:   -N, --new <session-name>    Create a new session from the command line
ru:   -N, --new <session-name>    Создать новую сессию из командной строки

en:   -O, --no-hw-optimizations   Disable h/w specific optimizations
ru:   -O, --no-hw-optimizations        Отключить аппаратно-специфичные оптимизации

en:   -P, --no-connect-ports      Do not connect any ports at startup
ru:   -P, --no-connect-ports      Не подключайте порты при запуске

en:   -S, --sync                  Draw the GUI synchronously
ru:   -S, --sync                  Отрисовывать графический интерфейс синхронно

en:   -T, --template <name>       Use given template for new session
ru:   -T, --template <name>       Использовать указанный шаблон для новой сессии

en:   -v, --version               Print version and exit
ru:   -v, --version               Показать верию программы и завершить работу

en: Report bugs to http://tracker.ardour.org
ru: Сообщить об ошибках на http://tracker.ardour.org

en: Website http://ardour.org
ru: Сайт http://ardour.org

en: Panner (2D)
ru: Панорамирование (2D)

en: Bypass
ru: Обход

en: Panner
ru: Панорамирование

en: Pan automation mode
ru: Режим автоматизации панорамы

en: Abs
ru: Абс

en: Bank %1
ru: Банк %1

en: Pgm-%1
ru: Пгм-%1

en: Bank:
ru: Банк:

en: Audition on Change
ru: Прослушивать при смене программы

en: Start Note:
ru: Первая нота:

en: End Note:
ru: Последняя нота:

en: Trigger Patch Select
ru: Выбор патча для триггера

en: Chn %1
ru: Канал %1

en: Select Patch for "%1"
ru: Выбрать патч для "%1"

en: Group ID
ru: ID группы

en: Scope:
ru: Охват:

en: Only this track/group
ru: Только эта дорожка/группа

en: Rec-armed tracks
ru: Готовые к записи дорожки

en: ALL tracks
ru: ВСЕ дорожки

en: Copy a Playlist for: %1
ru: Скопировать плейлист для: %1

en: unassigned
ru: Не назначен

en: Imported
ru: Импортировано

en: Range:
ru: Диапазон:

en: Off
ru: Выкл

en: Output / Input
ru: Выход / Вход

en: Input +40dB
ru: Вход +40Дб

en: Output +40dB
ru: Выход +40Дб

en: Live signal:
ru: Живой сигнал:

en: Show phase
ru: Показывать фазу

en: Update Index Only
ru: Обновить только индекс

en: Discover New/Updated
ru: Найти новые/обновленные

en: Re-scan All
ru: Сканировать все

en: Re-scan Faulty
ru: Сканировать ошибочные

en: Re-scan Selected
ru: Сканировать выбранные

en: Clear Stale Scan Log
ru: Очистить журнал

en: Show Plugin Prefs
ru: Настройки для плагинов

en: Type
ru: Тип

en: Tags
ru: Метки

en: Maker
ru: Автор

en: Status
ru: Статус

en: Plugin Scan Result
ru: Результат сканирования

en: Ignore|Ign
ru: Игн.

en: Favorite|Fav
ru: Избр.

en: Add this plugin to the favorite list
ru: Добавить этот плагин в список избранных

en: Hide this plugin in the plugin-selector
ru: Убрать этот плагин из списка доступных

en: Plugin standard
ru: Стандарт плагинов

en: File/ID
ru: Файл/ID

en: Name of the plugin
ru: Название плагина

en: Creator
ru: Создатель

en: The plugin's vendor
ru: Разработчик плагина

en: Meta data: category and tags
ru: Метаданные: категория и теги

en: Plugin Count
ru: Статистика плагинов

en: Search
ru: Искать

en: Scan Actions
ru: Сканирование

en: Linux VST2 Path
ru: Путь к Linux VST2

en: Windows VST2 Path
ru: Путь к Windows VST2

en: VST3 Path
ru: Путь к VST3

en: Only update plugin index, do not discover new plugins.
ru: Только обновить индекс плагинов, не искать новые плагины.

en: Scans the selected plugin.
ru: Сканирует выбранный плагин.

en: Open preference window
ru: Открыть диалог настроек

en: Match plugin name
ru: Совпадение по названию плагина

en: Match plugin type
ru: Совпадение по типу плагина

en: Match any tag
ru: Совпадение по любому тегу

en: Match plugin vendor
ru: Совпадение по разработчику

en: Concealed
ru: Скрыто

en: Updated
ru: Обновлено

en: Incompatible
ru: Несовместимо

en: Total
ru: Всего

en: Err
ru: Ошб

en: Mis
ru: Отс

en: Re-scan Plugins now?
ru: Просканировать плагины заново прямо сейчас?

en: Are you sure you want to rescan all plugins?
ru: Вы действительно хотите заново просканировать все плагины?

en: Rescan Plugins
ru: Просканировать заново

en: Manual Config
ru: Настройка вручную

en: Sidechain
ru: Боковая цепь

en: Reset to default
ru: Сбросить изменения

en: Disconnect Inputs
ru: Отсоединить входы

en: Disconnect Outputs
ru: Отсоединить выходы

en: Disconnect All
ru: Отсоединить все

en: Audio Input Pins
ru: Порты аудиовхода

en: MIDI Input Pins
ru: MIDI-порты входа

en: Instances
ru: Экземпляры

en: Audio Out
ru: Аудиовыход

en: MIDI Out
ru: MIDI-выход

en: Output Presets
ru: Предустановки выхода

en: Add Sidechain Input
ru: Добавить вход боковой цепи

en: Cannot perform operation while actively recording.
ru: Невозможно выполнять операции во время записи.

en: Manual
ru: Вручную

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Send
ru: Послать

en: Latency %1 spl%2 %3
ru: Задержка %1 spl%2 %3

en: Latency %1 spl
ru: Задержка %1 spl

en: Instance #%1
ru: Экземпляр #%1

en: Failed to toggle sidechain.
ru: Не удалось включить или выключить боковую цепь.

en: Cannot set up new send: %1
ru: Невозможно настроить новый посыл: %1

en: SC %1 (%2)
ru: БЦ %1 (%2)

en: Pin Configuration: %1
ru: Порты плагина: %1

en: Bank/Vendor
ru: Банк/Производитель

en: Type/Category
ru: Тип/Категория

en: -All-
ru: -Все-

en: (user preset)
ru: (свой пресет)

en: Scanning for plugins
ru: Сканирование плагинов

en: Auto skip unresponsive plugins
ru: Автоматически пропускать не отзывающиеся плагины

en: Abort scanning (for all plugins)
ru: Прервать сканирование (для всех плагинов)

en: Skip this plugin
ru: Пропустить этот плагин

en: Scan is taking a long time.
    Please check for popup dialogs.
ru: Сканирование занимает слишком много времени.
    Проверьте, нет ли диалогов с предупреждениями.

en: Cancel Scanning all plugins, and close this dialog.  Your plugin list might be incomplete.
ru: Отменить сканирование всех плагинов и закрыть этот диалог. Ваш список плагинов может оказаться неполным.

en: Cancel Scanning this plugin.  It will be Ignored in the plugin list.
ru: Отменить сканирование этого плагина. Он не будет включен в список доступных плагинов.

en: When enabled, scan will ignore plugins that take a long time to scan.
ru: Когда включено, при сканировании будут игнорироваться плагины, на которые уходит слишком много времени.

en: seconds|s
ru: с

en: Scan timeout %1
ru: Тайм-аут сканирования %1

en: Scanning
ru: Сканирование

en: Scanning since %1
ru: Сканирование началось %1

en: Scanning:
ru: Сканирование:

en: Plugin Setup
ru: Настройка плагина

en: Copy I/O Map
ru: Скопировать конфигурацию входа-выхода

en: Fan out
ru: Раскидать

en: An Instrument plugin is already present.
ru: Виртуальный инструмент уже добавлен.

en: with
ru: на

en: I/O Pin Mapping
ru: Конфигурация портов плагина

en: Configure Plugin '%1'
ru: Настроить плагин '%1'

en: Output Configuration
ru: Настройка выхода

en: All (%1)
ru: Все (%1)

en: %1 Channel | %1 Channels
ru[0]: %1 канал
ru[1]: %1 канала
ru[2]: %1 каналов

en: Plugin Selector
ru: Выбор плагинов

en: Audio I/O
ru: Аудио I/O

en: Plugins to be connected
ru: Подключаемые плагины

en: Add a plugin to the effect list
ru: Добавить плагин в список эффектов

en: Remove a plugin from the effect list
ru: Удалить плагин из списка эффектов

en: Ignore Filters when searching
ru: Игнорировать фильтры при поиске

en: All search terms must be matched.
ru: Должны упоминаться все слова в запросе.

en: Ex: "ess dyn" will find "dynamic de-esser" but not "de-esser".
ru: Например, "ess dyn" найдет "dynamic de-esser", но не "de-esser".

en: Show Effects Only
ru: Показывать только эффекты

en: Show Instruments Only
ru: Показывать только инструменты

en: Show Utilities Only
ru: Показывать только вспомогательные

en: Show Favorites Only
ru: Показывать только избранные

en: Show Hidden Only
ru: Показывать только скрытые

en: Show All Formats
ru: Показывать все форматы

en: Filter
ru: Фильтр

en: Tags for Selected Plugin
ru: Метки к выбранному плагину

en: Insert Plugin(s)
ru: Вставить плагины

en: Show All Creators
ru: Показывать всех создателей

en: The plugin "%1" could not be loaded
    
    See the Log window for more details (maybe)
ru: Плагин "%1" не может быть загружен
    
    Смотреть окно отчёта для большей информации (возможно)

en: Favorites
ru: Избранные

en: Plugin Selector...
ru: Выбор плагинов…

en: By Popularity
ru: По популярности

en: By Creator
ru: По создателю

en: By Tags
ru: По меткам

en: Scan VST2/3 and AudioUnit plugins now?
ru: Просканировать плагины VST2/3 и AudioUnit?

en: Scan VST2/3 Plugins now?
ru: Просканировать плагины VST2/3?

en: Discover %1 Plugins?
ru: Найти плагины %1?

en: Eh? LADSPA plugins don't have editors!
ru: У плагинов LADSPA нет собственного интерфейса.

en: unknown type of editor-supplying plugin (note: no VST support in this version of %1)
ru: Неизвестный тип редактора плагина (примечание: нет поддержки VST в версии %1)

en: unknown type of editor-supplying plugin
ru: неизвестный тип редактора плагина

en: unknown type of editor-supplying plugin (note: no linuxVST support in this version of %1)
ru: Неизвестный тип редактора плагина (примечание: нет поддержки linuxVST в этой версии %1)

en: Add
ru: Добавить

en: Preset Browser
ru: Просмотр профилей

en: Pinout
ru: Вывод

en: Plugin analysis
ru: Частотный анализ плагина

en: CPU Profile
ru: Загрузка процессора

en: Presets (if any) for this plugin
    (Both factory and user-created)
ru: Все доступные профили этого плагина,
    как «заводские», так и собственные

en: Save a new preset
ru: Сохранить новый профиль

en: Save the current preset
ru: Сохранить текущий профиль

en: Delete the current preset
ru: Удалить текущий профиль

en: Show Preset Browser Dialog
ru: Показать диалог просмотра профилей

en: Reset parameters to default (if no parameters are in automation play mode)
ru: Обнулить все изменения параметров (если они не в режиме воспроизведения автоматизации)

en: Show Plugin Pin Management Dialog
ru: Показать диалог настройки портов плагина

en: Disable signal processing by the plugin
ru: Выключить обработку сигнала этим плагином

en: Edit Plugin Delay/Latency Compensation
ru: Указать компенсацию задержки плагина

en: Click to allow the plugin to receive keyboard events that %1 would normally use as a shortcut
ru: Щёлкните, чтобы разрешить этому плагину получать клавиатурные события, которые %1 обычно использует как горячие клавиши

en: Click to enable/disable this plugin
ru: Включить или отключить этот плагин

en: Edit Latency
ru: Изменить задержку

en: New Preset
ru: Создать пресет

en: Select Preset
ru: Выбрать профиль

en: Click to allow normal use of %1 keyboard shortcuts
ru: Щёлкните, чтобы переключиться на обычное использование горячих клавиш %1

en: (none)
ru: (нет)

en: %1 [ms]
ru: %1 [мс]

en: Minimum
ru: Минимум

en: Maximum
ru: Максимум

en: Average
ru: Среднее

en: Std.Dev
ru: Стд.Откл.

en: [ms]
ru: [мс]

en: Reset All Stats
ru: Обнулить статистику

en: Sort by Average Load
ru: По средней загрузке

en: Sort by Worst-Case Load
ru: По максимальной загрузке

en: I/O Pre
ru: I/O до

en: I/O Post
ru: I/O после

en: No Plugins
ru: Нет плагинов

en: Busses
ru: Шины

en: Tracks
ru: Дорожки

en: Sidechains
ru: Боковые цепи

en: Hardware
ru: Аппаратное обеспечение

en: %1 Misc
ru: Прочее

en: External
ru: Внешние

en: Scene
ru: Сцена

en: Measure Latency
ru: Измерить задержку

en: Send/Output
ru: Посыл/Выход

en: Return/Input
ru: Возврат/Вход

en: Click to invert polarity of all send channels
ru: Щелкните, чтобы инвертировать полярность все каналов посыла

en: No signal detected
ru: Не обнаружен сигнал

en: Measured:
ru: Измерение:

en: Previously measured:
ru: Предыдущее измерение:

en: Forget previous measurement
ru: Забыть последний замер

en: Port Insert: %1
ru: Вставка порта: %1

en: <b>Sources</b>
ru: <b>Источники</b>

en: <b>Destinations</b>
ru: <b>Назначения</b>

en: Add %s %s
ru: Добавить %s-%s

en: Rename '%s'...
ru: Переименовать '%s'...

en: Remove all
ru: Удалить все

en: %s all
ru: %s все

en: Rescan
ru: Просканировать заново

en: Show individual ports
ru: Показывать порты раздельно

en: Flip
ru: Повернуть матрицу

en: The last port cannot be removed
ru: Последний порт не может быть удалён

en: This port cannot be removed.
ru: Этот порт не может быть удалён.

en: Port removal not allowed
ru: Удаление портов не разрешено

en: Remove '%s'
ru: Удалить '%s'

en: %s all from '%s'
ru: %s все из '%s'

en: channel
ru: Канал

en: There are no ports to connect.
ru: Нет доступных портов.

en: There are no %1 ports to connect.
ru: Нет соединяемых портов %1.

en: Return
ru: Возврат

en: New Favorite Preset for "%1"
ru: Новая избранная предустановка для "%1"

en: 
    %1+double-click to toggle inline-display
ru: 
    %1+двойной щелчок переключает видимость встроенного виджета

en: 
    This plugin has been replicated %1 times.
ru: 
    Этот плагин был заменен %1 раз.

en: <b>%1</b>
    Double-click to show GUI.
    %2+double-click to show generic GUI.%3
ru: <b>%1</b>
    Двойной щелчок открывает интерфейс плагина.
    %2+двойной щелчок открывает рисуемый хостом интерфейс.%3

en: <b>%1</b>
    The Plugin is not available on this system
    and has been replaced by a stub.
ru: <b>%1</b>
    Этот плагин недоступен в 
    системе и заменён на заглушку.

en: Inline Display
ru: Встроенный дисплей

en: Show All Controls
ru: Показать все регуляторы

en: Hide All Controls
ru: Скрыть все регуляторы

en: New Preset...
ru: Создать пресет…

en: Reset Plugin
ru: Сбросить изменения

en: Link panner controls
ru: Связать регуляторы панорамирования

en: Allow Feedback Loop
ru: Разрешить цикл обратной связи

en: Right-click to add/remove/edit
    plugins,inserts,sends and more
ru: Щелчком правой клавишей мыши можно добавлять, 
    изменять и удалять плагины, посылы, возвраты и пр.

en: Plugin Incompatibility
ru: Несовместимость плагинов

en: You attempted to add the plugin "%1" in slot %2.
ru: Вы пытались добавить плагин "%1" в слот %2.

en: 
    This plugin has:
ru: 
    У этого плагина:

en: 	%1 MIDI input
     | 	%1 MIDI inputs
ru[0]: 	%1 MIDI-вход
ru[1]: 	%1 MIDI-входа
ru[2]: 	%1 MIDI-входов

en: 	%1 audio input
     | 	%1 audio inputs
ru[0]: 	%1 звуковой вход
ru[1]: 	%1 звуковых входа
ru[2]: 	%1 звуковых входов

en: 
    but at the insertion point, there are:
ru: 
    но в точке вставки сейчас:

en: 	%1 MIDI channel
     | 	%1 MIDI channels
ru[0]: 	%1 MIDI-канал
ru[1]: 	%1 MIDI-канала
ru[2]: 	%1 MIDI-каналов

en: 	%1 audio channel
     | 	%1 audio channels
ru[0]: 	%1 звуковой канал
ru[1]: 	%1 звуковых канала
ru[2]: 	%1 звуковых каналов

en: 
    %1 is unable to insert this plugin here.
ru: 
    %1 не может вставить сюда этот плагин.

en: You cannot reorder these plugins/sends/inserts
    in that way because the inputs and
    outputs will not work correctly.
ru: Вы не можете реорганизовать эти плагины,
    посылы и возвраты подобным образом, поскольку 
    входы и выходы перестанут корректно работать.

en: Rename Processor
ru: Переименовать обработчик

en: Rename Plugin
ru: Переименовать плагин

en: At least 100 IO objects exist with a name like %1 - name not changed
ru: Существует по крайней мере 100 объектов IO с именем, как %1 - имя не изменено

en: plugin insert constructor failed
ru: Сбой конструктора вставки плагина

en: Copying the set of processors on the clipboard failed,
    probably because the I/O configuration of the plugins
    could not match the configuration of this track.
ru: Не удалось скопировать набор обработчиков через
    буфер обмена. Вероятно, конфигурация входа и выхода
    плагинов не совпала с конфигурацией этой дорожки.

en: Do you really want to remove all processors from %1?
    (this cannot be undone)
ru: Вы действительно хотите удалить все 
    обработчики из "%1" ?
    (отмена невозможна)

en: Yes, remove them all
ru: Да, удалить их все

en: Remove processors
ru: Удалить обработчики

en: Do you really want to remove all pre-fader processors from %1?
    (this cannot be undone)
ru: Вы действительно хотите удалить все 
    предфейдерные обработчики из "%1" ?
    (отмена невозможна)

en: Do you really want to remove all post-fader processors from %1?
    (this cannot be undone)
ru: Вы действительно хотите удалить все 
    послефейдерные обработчики из "%1" ?
    (отмена невозможна)

en: New Plugin
ru: Добавить плагин

en: New Insert
ru: Добавить возврат

en: New External Send ...
ru: Добавить внешний посыл с портом JACK...

en: New Aux Send ...
ru: Добавить внешний посыл без порта JACK...

en: New Foldback Send ...
ru: Добавить посыл сценического монитора…

en: Remove Foldback Send ...
ru: Удалить посыл сценического монитора…

en: Inline Controls
ru: Управление внутри канала

en: Send Options
ru: Параметры отправки

en: Presets
ru: Пресеты

en: Clear (all)
ru: Очистить (всё)

en: Clear (pre-fader)
ru: Очистить (до фейдера)

en: Clear (post-fader)
ru: Очистить (после фейдера)

en: Activate All
ru: Активировать все

en: Deactivate All
ru: Деактивировать все

en: A/B Plugins
ru: Отключить все

en: Disk I/O ...
ru: I/O диска…

en: Pre-Fader
ru: Предфейдер

en: Post-Fader
ru: Постфейдер

en: %1: %2 (by %3) [%4]
ru: %1: %2 (автор %3) [%4]

en: %1 (by %2) [%3]
ru: %1 (автор %2) [%3]

en: Patch Change
ru: Смена программы

en: Patch Bank
ru: Банк патчей

en: Patch
ru: Патч

en: Program
ru: Программа

en: Bank MSB
ru: Банк MSB

en: Bank LSB
ru: Банк LSB

en: Import PT Session
ru: Импортировать сессию ProTools

en: All PT sessions
ru: Все сессии ProTools

en: PT Session [ VALID ]
    
    Session Info:
    
    
    PT v%1 Session @ %2Hz
    
    %3 audio files
    %4 audio regions
    %5 active audio regions
    %6 midi regions
    %7 active midi regions
ru: Сессия PT [ ВАЛИДНАЯ ]
    
    Данные о сессии:
    
    
    Сессия PT v%1 @ %2Гц
    
    Звуковых файлов %3
    Звуковых областей %4
    Активных звуковых областей %5
    MIDI-областей %6
    Активных MIDI-областей %7

en: %1WARNING:
    
    Sample rate mismatch,
    will be resampling
ru: Предупреждение %:
    
    Частота сэмплирования не совпадает,
    придется пересэмплировать

en: Main Grid
ru: Основная сетка

en: Strength
ru: Сила

en: Swing
ru: Свинг

en: Threshold (ticks)
ru: Порог (в тиках)

en: Snap note start
ru: Начало привязки ноты

en: Snap note end
ru: Конец привязки ноты

en: Browse...
ru: Просмотр...

en: Emphasis on first beat
ru: Акцент на первой доле

en: Use built-in default sounds
ru: Использовать встроенные звуки

en: Audio file:
ru: Звуковой файл:

en: Emphasis audio file:
ru: Звуковой файл сильной доли

en: Gain level
ru: Уровень усиления

en: Choose Click
ru: Выберите щелчок метронома

en: Choose Click Emphasis
ru: Выберите акцентирующий щелчок метронома

en: Limit undo history to
ru: Ограничивать историю действий

en: Save undo history of
ru: Ограничивать сохранение истории действий

en: commands
ru: командами

en: <b>Recommended Setting: %1 + button 3 (right mouse button)</b>%2
ru: <b>Рекомендуется: %1 + клавиша 3 (правая клавиша мыши)</b>%2

en: Select Keyboard layout:
ru: Раскладка клавиатуры:

en: When Clicking:
ru: При щелчке:

en: Edit using:
ru: Редактировать с:

en: + button
ru: + клавиша

en: Delete using:
ru: Удалять с:

en: <b>Recommended Setting: %1 + button 1 (left mouse button)</b>%2
ru: <b>Рекомендуется: %1 + клавиша 1 (левая клавиша мыши)</b>%2

en: Insert note using:
ru: Вставлять ноты с:

en: When Beginning a Drag:
ru: В начале перетаскивания:

en: <b>Recommended Setting: %1</b>%2
ru: <b>Рекомендуется: %1</b>%2

en: Copy items using:
ru: Копировать объекты с:

en: <b>Recommended Setting: %1-%2</b>%3
ru: <b>Рекомендуемые настройки: %1-%2</b>%3

en: Slip Contents using:
ru: Прокрутить содержимое внутри области с:

en: Constrain drag using:
ru: Ограничить перемещение с:

en: Push points using:
ru: Нажатие точек с:

en: When Beginning a Trim:
ru: В начале обрезки:

en: Resize notes relatively using:
ru: Поменять размер нот относительно с:

en: While Dragging:
ru: При перетаскивании:

en: Ignore snap using:
ru: Игнорировать привязку с:

en: Snap relatively using:
ru: Относительная привязка с:

en: While Trimming:
ru: При обрезке:

en: Resize overlapped regions using:
ru: Изменение размера перекрывающихся областей с:

en: While Dragging Control Points:
ru: При перетаскивании контрольных точек:

en: Fine adjust using:
ru: Точная корректировка с:

en: Reset to recommended defaults
ru: Сбросить до исходных значений

en: GUI and Font scaling
ru: Масштаб интерфейса и шрифта

en: Adjusting the scale requires an application restart for fully accurate re-layout.
ru: Коррекция масштаба требует перезапуска приложения для корректной перерисовки окна.

en: Scan Time Out
ru: Таймаут сканирования

en: 1 sec
ru: 1 с

en: 15 sec
ru: 15 с

en: 45 sec
ru: 45 с

en: Waveform Clip Level (dBFS)
ru: Уровень обрезки волновой формы (dBFS)

en: Playback (seconds of buffering)
ru: Воспроизведение (секунд буферизации)

en: Recording (seconds of buffering)
ru: Запись (секунд буферизации)

en: Small sessions (4-16 tracks)
ru: Небольшие сессии (4—16 дорожек)

en: Medium sessions (16-64 tracks)
ru: Средние сессии (16—64 дорожек)

en: Large sessions (64+ tracks)
ru: Большие сессии (от 64 дорожек и больше)

en: Custom (set by sliders below)
ru: Заказной (используя ползунки ниже)

en: The LTC generator output will be auto-connected to this port when a session is loaded.
ru: Выход генератора LTC будет автоматически соединён с этим портом при загрузке сессии.

en: LTC Output Port:
ru: Порт выхода LTC:

en: Default trigger input:
ru: Устройство управления по умолчанию:

en: Enable
ru: Включить

en: Control Surface Protocol
ru: Устройства управления

en: Edit the settings for selected protocol (it must be ENABLED first):
ru: Изменить параметры выбранного протокола (сначала надо его включить):

en: Show Protocol Settings
ru: Показать параметры протокола

en: Configuration
ru: Настройка

en: Control Protocol Settings
ru: Параметры протокола управления

en: Show Video Server Startup Dialog
ru: Показывать диалог с параметрами видеосервера

en: Advanced Setup (remote video server)
ru: Дополнительные параметры удалённого видеосервера

en: <b>When enabled</b> the video server is never launched automatically without confirmation
ru: <b>Когда включено</b>, видеосервер никогда автоматически не запускается без подтверждения

en: <b>When enabled</b> you can specify a custom video-server URL and docroot. - Do not enable this option unless you know what you are doing.
ru: <b>Когда включено</b>, вы можете указать собственный URL и корень папки с данными для видеосервера. Не включайте эту функцию, если не знаете точно, что делать дальше.

en: Video Server URL:
ru: URL видеосервера:

en: Base URL of the video-server including http prefix. This is usually 'http://hostname.example.org:1554/' and defaults to 'http://localhost:1554/' when the video-server is running locally
ru: Базовый URL видеосервера, включая префикс HTTP. Обычно это 'http://hostname.example.org: 1554/' и по умолчанию 'http://localhost:1554/', когда видеосервер работает локально

en: Video Folder:
ru: Папка с видео:

en: Custom Path to Video Monitor (%1) - leave empty for default:
ru: Другой каталог с приложением видеомониторинга (%1) — не заполнять, если всё и так работает:

en: Set a custom path to the Video Monitor Executable, changing this requires a restart.
ru: Установить пользовательский путь к исполняемому видеомонитору. Это изменение требует перезапуска.

en: Set Video Monitor Executable
ru: Сделать видеомонитор исполняемым

en: Column %1 (Actions %2 + %3)
ru: Столбец %1 (Действия %2 + %3)

en: MIDI Inputs
ru: MIDI-входы

en: MIDI Outputs
ru: MIDI-выходы

en: No MIDI Input (capture) devices found.
ru: Не обнаружены устройства входа (захвата) MIDI

en: No MIDI Output (playback) devices found.
ru: Не обнаружены устройства выхода (воспроизведения) MIDI

en: Name (click twice to edit)
ru: Название (двойной щелчок для редактирования)

en: Music Data
ru: Муз. данные

en: If ticked, %1 will consider this port to be a source of music performance data.
ru: Когда влкючено, %1 считает этот порт источником музыкальных данных.

en: Control Data
ru: Упр. данные

en: If ticked, %1 will consider this port to be a source of control data.
ru: Когда влкючено, %1 считает этот порт источником управляющих данных.

en: Follow Selection
ru: Следовать выделению

en: General
ru: Общие

en: Show Audio/MIDI Setup Window
ru: Открыть окно настройки звука/MIDI

en: Try to auto-launch audio/midi engine
ru: Попытаться автоматически запустить аудио/MIDI-движок

en: When opening an existing session, if the most recent audio engine is available and can open the session's sample rate, the audio engine dialog may be skipped.
ru: Когда вы открываете существующую сессию, а последний использованный звуковой движок доступен и может открыть сессию с ее родной частотой сэмплирования, диалог выбора звукового движка может быть пропущен.

en: Options|Editor Undo
ru: Отмена действий в редакторе

en: Verify removal of last capture
ru: Проверять удаление последней записи

en: Session Management
ru: Управление сессиями

en: Make periodic backups of the session file
ru: Периодически создавать резервные копии файла сессии

en: Default folder for new sessions:
ru: Папка для новых сессий по умолчанию:

en: Maximum number of recent sessions
ru: Максимальное число недавних сессий

en: Drag and drop import always copies files to session
ru: При перетаскивании снаружи файлы всегда копируются в сессию

en: Cache Folder for downloaded Freesound clips:
ru: Папка с кэшем скачанных клипов FreeSound:

en: Save loudness analysis as image file after export
ru: Сохранять анализ громкости как файл изображения после экспорта

en: Save Mixer screenshot after export
ru: Сохранять снимок экрана с микшером после экспорта

en: New Version Check
ru: Проверка на доступность новых версий

en: Check for announcements at application start
ru: Проверять при запуске приложения

en: An anonymous request is performed to query announcements by contacting
    %1
ru: Будет выполняться анонимный запрос к
    %1

en: GUI Lock
ru: Блокировка интерфейса

en: Lock timeout (seconds)
ru: Тайм-аут блокировки (секунды)

en: Lock GUI after this many idle seconds (zero to never lock)
ru: Блокировка GUI после этого количества секунд простоя
    (0 - никогда не блокировать)

en: System Screensaver Mode
ru: Обход системного хранителя экрана

en: Never Inhibit
ru: Никогда не подавлять

en: Inhibit while Recording
ru: Подавлять при записи

en: Inhibit while %1 is running
ru: Подавлять при работе %1

en: Theme
ru: Тема

en: Color faders with track/bus colors
ru: Раскрашивать фейдеры в цвет дорожек или шин

en: Draw "flat" buttons
ru: Рисовать кнопки плоскими

en: Draw "boxy" buttons
ru: Не скруглять углы кнопок

en: LED meter style
ru: Индикатор в стиле LED

en: Icon Set
ru: Набор значков

en: Graphical User Interface
ru: Пользовательский интерфейс

en: Highlight widgets on mouseover
ru: Подсвечивать элементы интерфейса под указателем мыши

en: Show tooltips if mouse hovers over a control
ru: Показывать всплывающие подсказки к элементам интерфейса

en: Update clocks at TC Frame rate
ru: Обновлять часы по частоте кадров тайм-кода

en: <b>When enabled</b> clock displays are updated every Timecode Frame (fps).
    
    <b>When disabled</b> clock displays are updated only every 100ms.
ru: <b>Когда включено</b>, часы обновляются каждый кадр (fps).
    
    <b>Когда выключено</b>, часы обновляются только каждые 100 мс.

en: Blink Rec-Arm buttons
ru: Мерцать кнопками готовности к записи

en: Blink Alert Indicators
ru: Мерцать индикаторами предупреждения

en: Appearance/Recorder
ru: Внешний вид/Рекордер

en: Input Meter Layout
ru: Расположение индикаторов входного сигнала

en: Horizontal
ru: Горизонтальное

en: Vertical
ru: Вертикальное

en: Appearance/Editor
ru: Внешний вид/Редактор

en: Use name highlight bars in region displays (requires a restart)
ru: Подсвечивать названия областей (требует перезапуска)

en: Region color follows track color
ru: Использовать цвет дорожки для цвета области

en: Show Region Names
ru: Показывать названия областей

en: Show Selection Marker
ru: Показывать маркер выделения

en: Waveforms color gradient depth
ru: Глубина градиента волновой формы сигнала

en: Timeline item gradient depth
ru: Глубина градиента объектов на таймлайне

en: Track name ellipsize mode
ru: Режим пропуска букв в названиях дорожек

en: Ellipsize start of name
ru: Сокращать начало названия

en: Ellipsize middle of name
ru: Сокращать середину названия

en: Ellipsize end of name
ru: Сокращать конец названия

en: Add a visual gap below Audio Regions
ru: Величина интервала под звуковыми областями

en: Editor Meters
ru: Индикаторы в редакторе

en: Show meters in track headers
ru: Показывать индикаторы уровня в заголовках дорожек

en: Limit track header meters to stereo
ru: Ограничить количество индикаторов в дорожках двумя

en: MIDI Editing
ru: Редактирование MIDI

en: Display first MIDI bank/program as 0
ru: Показывать первый банк/программу MIDI как 0

en: Don't display periodic (MTC, MMC) SysEx messages in MIDI Regions
ru: Не показывать периодические (MTC, MMC) сообщения SysEx в MIDI-областях

en: Show velocity horizontally inside notes
ru: Показывать силу нажатия горизонтальной линией внутри нот

en: Use colors to show note velocity
ru: Использовать цветовую маркировку для силы нажатия

en: Display note names in MIDI track headers
ru: Показывать имена нот в заголовке MIDI-дорожки

en: Always
ru: Всегда

en: When Available
ru: Когда доступно

en: Never
ru: Никогда

en: Appearance/Waveform
ru: Внешний вид/Волновая форма

en: Editor Waveforms
ru: Волновая форма в редакторе

en: Show waveforms in regions
ru: Показывать форму сигнала в областях

en: Show waveforms while recording
ru: Показывать форму сигнала при записи

en: Show waveform clipping
ru: Показывать клиппинг волновой формы

en: Waveform scale
ru: Масштаб сигнала

en: linear
ru: Линейный

en: logarithmic
ru: Логарифмический

en: Waveform shape
ru: Форма сигнала

en: traditional
ru: Обычная

en: rectified
ru: От низа

en: Trigger Masters
ru: Отсчёт триггеров

en: Appearance/Mixer
ru: Внешний вид/Микшер

en: Mixer Strip
ru: Полоса микшера

en: Use narrow strips in the mixer for new strips by default
ru: Использовать узкие полоски микшера по умолчанию

en: Limit inline-mixer-strip controls per plugin
ru: Ограничить число регуляторов внутри канала микшера на плагин

en: Unlimited
ru: Без ограничений

en: 16 parameters
ru: 16 параметров

en: 32 parameters
ru: 32 параметра

en: 64 parameters
ru: 64 параметра

en: 128 parameters
ru: 128 параметров

en: Appearance/Toolbar
ru: Внешний вид/Панель управления

en: Main Transport Toolbar Items
ru: Основные элементы панели транспорта

en: Display Record/Punch Options
ru: Показывать параметры записи и врезки

en: Display Latency Compensation
ru: Показывать компенсацию задержки

en: Display Secondary Clock
ru: Показывать вспомогательный счётчик

en: Display Selection Clock
ru: Показывать время выделения

en: Display Monitor Section Info
ru: Показывать данные секции мониторинга

en: Display Cue Rec/Play Controls
ru: Показывать кнопки записи и воспроизведения очередей

en: Display Navigation Timeline
ru: Показывать шкалу навигации

en: Display Master Level Meter
ru: Показывать индикатор уровня в мастер-шине

en: Display Action-Buttons
ru: Показывать кнопки действий

en: Appearance/Size and Scale
ru: Внешний вид/Размер и масштаб

en: User Interface Size and Scale
ru: Размер и масштаб пользовтельского интерфейса

en: Appearance/Colors
ru: Внешний вид/Цвета

en: Colors
ru: Цвета

en: Use color-palette to assign color for new Tracks
ru: Использовать палитру для назначения цвета новым дорожкам

en: Use color-palette to assign color for new Busses
ru: Использовать палитру для назначения цвета новым шинам

en: Use color-palette to assign color for new VCA
ru: Использовать палитру для назначения цвета новым VCA

en: Various Workarounds for Windowing Systems
ru: Обходные маневры для разных оконных систем

en: Rules for closing, minimizing, maximizing, and stay-on-top can vary with each version of your OS, and the preferences that you've set in your OS.
    
    You can adjust the options, below, to change how application windows and dialogs behave.
    
    These settings will only take effect after %1 is restarted.
ru: Правила закрытия, сворачивания, развертывания и оставления наверху могут различаться в зависимости от версии вашей ОС и настроек, которые вы установили в своей ОС.
    
    Вы можете настроить параметры ниже, чтобы изменить поведение окон и диалоговых окон приложений.
    
    Эти настройки вступят в силу только после перезапуска %1.

en: Appearance/Quirks
ru: Внешний вид/Костыли

en: Use visibility information provided by your Window Manager/Desktop
ru: Использовать данные о видимости, передаваемые оконным менеджером

en: Show/Hide splash screen instead of setting z-axis stack order
ru: Показать или скрыть заставку при старте вместо установки порядка по оси Z

en: All floating windows are dialogs
ru: Все плавающие окна являются диалогами

en: Transient windows follow front window.
ru: Временные окна следуют за получающим фокус основным окном

en: Float detached monitor-section window
ru: Делать плавающим открепленное окно секции мониторинга

en: Allow resizing the Engine Dialog
ru: Разрешить смену размера диалога движка

en: Graphics Acceleration
ru: Ускорение графики

en: Yes, with Retina scaling
ru: Да, с масштабированием Retina

en: Yes, low resolution
ru: Да, с низким разрешением

en: Use intermediate image-surface to render canvas (requires restart)
ru: Использовать промежуточное растровое представление для отрисовки холста (нужен перезапуск)

en: Render large parts of the application user-interface in software, instead of using 2D-graphics acceleration.
    This requires restarting %1 before having an effect
ru: Отрисовывать большие частей интерфейса программно, без 2D-ускорения.
    
    Требует перезапуска %1 для учёта изменений.

en: Possibly improve slow graphical performance (requires restart)
ru: Возможное улучшение медленной отрисовки (требует перезапуска)

en: Appearance/Translation
ru: Внешний вид/Локализация

en: Internationalization
ru: Локализация

en: Use translations
ru: Использовать локализованный интерфейс

en: These settings will only take effect after %1 is restarted (if available for your language preferences).
ru: Интерфейс на другом языке станет доступен лишь при следующем запуске %1 (если перевод на нужный язык существует).

en: Appearance/Regions
ru: Внешний вид/Области

en: Region Information
ru: Информация об области

en: Show xrun markers in regions
ru: Показывать маркеры xrun в областях

en: Show cue markers in regions
ru: Показывать маркеры очередей в областях

en: Show gain envelopes in audio regions
ru: Показывать огибающие усиления

en: in all modes
ru: Во всех режимах

en: only in Draw and Internal Edit modes
ru: Только в режимах рисования и правки содержимого

en: Scroll and Zoom Behaviors
ru: Поведение при прокрутке и масштабировании

en: Zoom to mouse position when zooming with scroll wheel
ru: Масштабировать вокруг указателя мыши при прокручивании колеса

en: Zoom with vertical drag in rulers
ru: Масштабировать вертикальным перетаскиванием в линейках

en: Double click zooms to selection
ru: Двойной щелчок масштабирует в выделение

en: Update editor window during drags of the summary
ru: Обновлять окно редактора при изменениях в панели сводки

en: Auto-scroll editor window when dragging near its edges
ru: Автоматически прокручивать окно редактора при перетаскивании близко к краям

en: Auto-scroll speed when dragging playhead
ru: Скорость автопрокрутки при перетаскивании указателя воспроизведения

en: Limit zoom & summary view beyond session extents to
ru: Ограничить масштаб и обзор сводки за пределами сеанса

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 2 minutes
ru: 2 минуты

en: 20 minutes
ru: 20 минут

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 24 hours
ru: 24 часа

en: Editor Behavior
ru: Поведение редактора

en: Move relevant automation when audio regions are moved
ru: Перемещать автоматизацию вместе с областями

en: Ignore Y-axis when adding new automation-points
ru: Игнорировать ось Y при добавлении новых точек автоматизации

en: Automation edit cancels auto hide
ru: Правка автоматизации отменяет автоскрытие

en: <b>When enabled</b> automatically displayed automation lanes remain visible if events are added to the lane.
    <b>When disabled</b>, spilled automation lanes are unconditionally hidden when a different control is touched.
    This setting only has effect if 'Show Automation Lane on Touch' is used.
ru: <b>Когда включено </b>, автоматически отображаемые полосы автоматизации остаются видимыми, если в полосу добавляются события.
    <b>Когда отключено </b>, открытые полосы автоматизации безоговорочно скрываются при прикосновении к другому элементу управления.
    Этот параметр действует только в том случае, если используется опция «Показывать полосу автоматизации при касании».

en: Default fade shape
ru: Форма фейда по умолчанию

en: Regions in edit groups are edited together
ru: Области в группах редактирования меняются вместе

en: whenever they overlap in time
ru: Когда пересекаются по времени

en: if either encloses the other
ru: Когда один загораживает другой

en: if they have identical length, position and origin
ru: Когда одинаковы длительность, позиция и происхождение

en: if they have identical length, position and layer
ru: Когда одинаковы длительность, позиция и слой

en: Layering model
ru: Способ наслаивания

en: later is higher
ru: Более поздние — сверху

en: manual layering
ru: Наслаивание вручную

en: After a Separate operation, in Range mode
ru: После разделения, в режиме диапазонов

en: Clear the Range Selection
ru: Очистить выделение диапазонов

en: Preserve the Range Selection
ru: Сохранить выделение диапазонов

en: Select the regions under the range.
ru: Выбирать области под выделением

en: After a Split operation, in Object mode
ru: После разделения, в режиме объектов

en: Clear the Region Selection
ru: Очистить выделение областей

en: Select only the newly-created regions AFTER the split point
ru: Выбрать только новые области ПОСЛЕ точки разделения

en: Select the newly-created regions
ru: Выбрать новые области

en: Preserve existing selection, and select newly-created regions
ru: Сохранять существующее выделение, выбирать свежесозданные области

en: General Snap options:
ru: Общие параметры прилипания:

en: Snap Threshold (pixels)
ru: Порог прилипания в пикселях

en: Approximate Grid/Ruler granularity (pixels)
ru: Примерная детализация сетки/линейки в пикселях

en: Show "snapped cursor"
ru: Показывать «липнущий» курсор

en: Snap rubberband selection to grid
ru: Прилипать к сетке при прямоугольном выделении

en: Grid switches to alternate selection for Internal Edit tools
ru: Сетка переключается в другой режим при выборе инструментов правки содержимого

en: Grid mode selection may change ruler visibility
ru: Смена типа сетки может изменить состав видимых линеек

en: Rulers automatically change to follow the Grid mode selection
ru: Линейки автоматически меняются вслед за сменой единицы прилипания

en: Snap Target Mode:
ru: Режим нацеливания прилипания:

en: When the Grid is enabled, snap to
ru: Когда инструмент правки сетки включен, прилипать

en: Snap Targets
ru: По целям прилипания

en: Both the Grid and Snap Targets
ru: По сетке и по целям прилипания

en: Snap Targets:
ru: Цели прилипания:

en: Region Sync Points
ru: Точки синхронизации областей

en: Region Starts
ru: Начала областей

en: Region Ends
ru: Концы областей

en: Editor/Modifiers
ru: Редактор/Модификаторы

en: Keyboard Modifiers
ru: Клавиатурные модификаторы

en: Allow non quarter-note pulse
ru: Допускать пульс не из четвертных нот

en: Initial program change
ru: Исходная смена программы

en: Editing
ru: Редактирование

en: Sound MIDI notes as they are selected in the editor
ru: Воспроизводить выбираемые в редакторе ноты MIDI

en: Virtual Keyboard Layout
ru: Раскладка виртуальной клавиатуры

en: Mouse-only (no keyboard)
ru: Только мышь (без клавиатуры)

en: DVORAK
ru: Дворак

en: Default Visible Note Range
ru: Видимый диапазон нот по умолчанию

en: Default lower visible MIDI note
ru: Нижняя видимая нота по умолчанию

en: Default upper visible MIDI note
ru: Верхняя видимая нота по умолчанию

en: Maximum note height
ru: Максимальная высота нот

en: MIDI Port Options
ru: Параметры MIDI-портов

en: MIDI input follows MIDI track selection
ru: Вход MIDI учитывает выбор MIDI-дорожек

en: MIDI/MIDI Port Config
ru: MIDI/Настройка портов

en: Prompt for new marker names
ru: Запрашивать текст новых пометок

en: Stop at the end of the session
ru: Останавливаться в конце сессии

en: Keep record-enable engaged on stop
ru: Готовность к записи сохраняется после остановки

en: Reset default speed on stop
ru: Восстанавливать скорость по умолчанию при остановке

en: Disable per-track record disarm while rolling
ru: Сделать невозможным отключение готовности к записи при захвате

en: 12dB gain reduction during fast-forward and fast-rewind
ru: Приглушение громкости на 12Дб при перемотке

en: Rewind/Fast-forward buttons change direction immediately
ru: Клавиши перемотки назад и вперед немедленно меняют направление

en: Allow auto-return after rewind/ffwd operations
ru: Разрешить автовозврат после перемотки

en: Preroll
ru: Предпуск

en: 4 Bars
ru: 4 такта

en: 2 Bars
ru: 2 такта

en: 1 Bar
ru: 1 такт

en: 0 (no pre-roll)
ru: 0 (без подката)

en: 0.1 second
ru: 0,1 с

en: 0.25 second
ru: 0,25 с

en: 0.5 second
ru: 0,5 с

en: 1.0 second
ru: 1 с

en: 2.0 seconds
ru: 2 с

en: Looping
ru: Воспроизведение в цикле

en: Play loop is a transport mode
ru: Петля воспроизведения как режим транспорта

en: <b>When enabled</b> the loop button does not start playback but forces playback to always play the loop
    
    <b>When disabled</b> the loop button starts playing the loop, but stop then cancels loop playback
ru: <b>Когда включено,</b> кнопка петли не запускает воспроизведение, но форсирует режим циклического воспроизведения.
    
    <b>Когда выключено,</b> кнопка петли запускает воспроизведение, но при остановке режим циклического воспроизведения отключается.

en: Loop Fades
ru: Фейды петли

en: No fades at loop boundaries
ru: Без фейдов по краям

en: Fade out at loop end
ru: Затухание в конце петли

en: Fade in at loop start & Fade out at loop end
ru: Нарастание в начале и затухание в конце

en: Cross-fade loop end and start
ru: Кросс-фейды в конце и начале

en: Options for fades/crossfades at loop boundaries
ru: Варианты фейдов и кросс-фейдов по краям петли

en: Dropout (xrun) Handling
ru: Обработка рассинхронизации (xrun)

en: Stop recording when an xrun occurs
ru: Останавливать запись при рассинхронизации

en: <b>When enabled</b> %1 will stop recording if an over- or underrun is detected by the audio engine
ru: <b>Когда включено,</b> %1 остановит запись, если звуковым движком обнаружено переполнение или опустошение буфера

en: Create markers where xruns occur
ru: Помечать точки рассинхронизации

en: Reset xrun counter when starting to record
ru: Сбрасывать счетчик рассинхронихзаций в начале записи

en: Transport/Chase
ru: Транспорт/Слежение

en: Respond to MMC commands
ru: Отвечать на команды MMC

en: Inbound MMC device ID
ru: Идентификатор входящего устройства MMC

en: Show Transport Masters Window
ru: Показать окно «Ведущие транспорта»

en: Match session video frame rate to external timecode
ru: Адаптировать частоту кадров видео в сессии к внешнему тайм-коду

en: This option controls the value of the video frame rate <i>while chasing</i> an external timecode source.
    
    <b>When enabled</b> the session video frame rate will be changed to match that of the selected external timecode source.
    
    <b>When disabled</b> the session video frame rate will not be changed to match that of the selected external timecode source.Instead the frame rate indication in the main clock will flash red and %1 will convert between the external timecode standard and the session standard.
ru: Этот параметр контролирует значение частоты кадров <i>при поиске</i> внешнего источника тайм-кода.
    
    <b>Когда включено,</b> частота видеокадров сессии будет изменена, чтобы соответствовать частоте, передаваемой внешним источником синхросигнала.
    
    <b>Когда выключено,</b> частота видеокадров сессии меняться не будет. Вместо этого индикатор частоты кадров в основном счётчике будет мерцать красным, а %1 будет конвертировать внешний тайм-код в тайм-код сессии.

en: BPM Resolution for incoming MIDI Clock
ru: Разрешение в BPM для входящего MIDI Clock

en: Transport/Generate
ru: Транспорт/Генераторы

en: Linear Timecode (LTC) Generator
ru: Генератор линейного таймкода (LTC)

en: Enable LTC generator
ru: Включить генератор LTC

en: Send LTC while stopped
ru: Отправлять LTC в остановленном состоянии

en: <b>When enabled</b> %1 will continue to send LTC information even when the transport (playhead) is not moving
ru: <b>Когда включено,</b> %1 продолжит передавать LTC даже когда транспорт (воспроизведение) не движется

en: LTC generator level [dBFS]
ru: Уровень генератора LYTC (dBFS)

en: Specify the Peak Volume of the generated LTC signal in dBFS. A good value is  0dBu ^= -18dBFS in an EBU calibrated system
ru: Укажите пиковую громкость генерируемого сигнала LTC в dbFS. Хорошее значение — это 0dBu ^ =-18dbFS в калиброванной системе EBU

en: MIDI Time Code (MTC) Generator
ru: Генератор MIDI-таймкода (MTC)

en: Enable MTC Generator
ru: Включить генератор MTC

en: Max MTC varispeed (%)
ru: Максимальная вариативность скорости MTC (%)

en: Send MMC commands
ru: Передавать команды MMC

en: Outbound MMC device ID
ru: Идентификатор выходящего устройства MMC

en: MIDI Beat Clock (Mclk) Generator
ru: Генератор MIDI Beat Clock (Mclk)

en: Enable Mclk generator
ru: Включить генератор Mclk

en: Silence plugins when the transport is stopped
ru: Приглушать плагины при остановке транспорта

en: <b>When enabled</b> plugins will be reset at transport stop. When disabled plugins will be left unchanged at transport stop.
    
    This mostly affects plugins with a "tail" like Reverbs.
ru: <b>Когда включено</b>, состояние плагинов сбрасывается при остановке воспроизведения. Когда выключено, плагины остаются неизменны после остановки транспорта.
    
    По большей части это влияет на эффекты с «хвостом» вроде ревербераторов.

en: Scan/Discover
ru: Сканирование и обнаружение

en: Scan for Plugins
ru: Просканировать плагины

en: Scan for [new] Plugins on Application Start
ru: Искать (новые) плагины при запуске программы

en: Always Display Plugin Scan Progress
ru: Всегда показывать прогресс сканирования плагинов

en: <b>When enabled</b> a popup window showing plugin scan progress is displayed for indexing (cache load) and discovery (detect new plugins)
ru: <b>Когда включено,</b> всплывающее окно показывает прогресс поиска и индексации звуковых плагинов в системе

en: Verbose Plugin Scan
ru: Подробное сканирование плагинов

en: Open Plugin Manager window when missing plugins are found
ru: Открывать окно управления плагинами, когда обнаружено отсутствие плагина

en: Make new plugins active
ru: Делать новые плагины активными

en: Setup Sidechain ports when loading plugin with aux inputs
ru: Настраивать порты боковых цепей при загрузке плагинjd с Aux-входами

en: Plugins/GUI
ru: Плагины/Интерфейс

en: Plugin GUI
ru: Интерфейс плагинов

en: Automatically open the plugin GUI when adding a new plugin
ru: Автоматически открывать окно плагина после его добавления

en: Show only one plugin window at a time
ru: Показывать только одно окно плагина за один раз

en: Closing a Plugin GUI Window
ru: При закрытии окна с интерфейсом плагина

en: destroys the GUI instance, releasing resources
ru: разрушать копию интерфейса, высвобождать ресурсы

en: only destroys VST2/3 UIs, hides others
ru: разрушать только интерфейсы VST2/3, скрывать все остальные

en: Closing a plugin window, usually only hides it. This makes is fast to open the same plugin UI again at a later time.
    
    Most plugin UIs are inactive and do not consume any CPU resources while they are not mapped on the screen.
    
    However some plugins do consume significant CPU and GPU resources even when they are not currently displayed. This option allows one to work around the issue.
ru: Когда вы закрываете окно с плагином, оно как правило просто скрывается. Это позволяет быстро открыть его снова в дальнейшем.
    
    Большинство плагинов неактивны и не расходуют ресурсы процессора, когда их окна скрыты.
    
    Однако некоторые плагины потребляют много ресурсов центрального и графического процессоров даже если их окна не видны. Эта настройка помогает вам экономить ресурсы при использовании таких плагинов.

en: Mixer Strip Inline Display
ru: Интерфейсы, встраиваемые в каналы микшера

en: Show Plugin Inline Display on Mixer Strip by default
ru: Показывать встраиваемые интерфейсы плагинов по умолчанию

en: Don't automatically open the plugin GUI when the plugin has an inline display mode
ru: Не открывать GUI плагина автоматически, если у плагина есть встраиваемый интерфейс

en: Plugins/VST
ru: Плагины/VST

en: Enable Mac VST2 support (requires restart or re-scan)
ru: Включить поддержку Mac VST2 (требует перезапуска программы или повторного сканирования)

en: Enable Windows VST2 support (requires restart or re-scan)
ru: Включить поддержку Windows VST2 (требует перезапуска программы или повторного сканирования)

en: Enable Linux VST2 support (requires restart or re-scan)
ru: Включить поддержку Linux VST2 (требует перезапуска программы или повторного сканирования)

en: Enable VST3 support (requires restart or re-scan)
ru: Включить поддержку VST3 (требует перезапуска программы или повторного сканирования)

en: VST 2 Cache:
ru: Кэш VST 2:

en: Linux VST2 Path:
ru: Путь к Linux VST2:

en: Path:
ru: Расположение:

en: Windows VST2 Path:
ru: Путь к Windows VST2:

en: VST 3 Cache:
ru: Кэш VST 3:

en: Additional VST3 Path:
ru: Дополнительное расположение VST3:

en: Customizing VST3 paths is discouraged. Note that default VST3 paths as per <a href="https://steinbergmedia.github.io/vst3_dev_portal/pages/Technical+Documentation/Locations+Format/Plugin+Locations.html">specification</a> are always searched, and need not be explicitly set.
ru: Менять расположение плагинов VST3 на своё не рекомендуется. Приложение всегда ищет плагины VST3 по стандартным путям, указанным в <a href="https://steinbergmedia.github.io/vst3_dev_portal/pages/Technical+Documentation/Locations+Format/Plugin+Locations.html">спецификации</a>, специально указывать их не надо.

en: Automatically show 'Micro Edit' tagged controls on the mixer-strip
ru: Автоматически показывать элементы управления с тегом "Micro Edit" в микшере

en: Conceal VST2 Plugin if matching VST3 exists
ru: Скрывать плагины VST2, когда есть аналогичные VST3

en: Plugins/Audio Unit
ru: Плагины/Audio Unit

en: Enable Audio Unit support (requires restart or re-scan)
ru: Включить поддержку Audio Unit (нужен перезапуск или повторное сканирование)

en: AU Cache:
ru: Кэш AU:

en: AU Ignorelist:
ru: Список игнорируемых AU:

en: Conceal LADSPA (LV1) Plugins if matching LV2 exists
ru: Скрывать плагины LADSPA (LV1), если доступны их версии в LV2

en: Instrument
ru: Виртуальные инструменты

en: Ask to replace existing instrument plugin
ru: Спрашивать о замене уже добавленного плагина виртуального инструмента

en: Interactively configure instrument plugins on insert
ru: Запрашивать параметры виртуальных инструментов на возврате

en: Statistics
ru: Статистика

en: Reset Statistics
ru: Обнулить статистику

en: Plugin chart (use-count) length
ru: Позиций в чарте популярных плагинов

en: Plugin recent list length
ru: Длина списка недавних плагинов

en: Record monitoring handled by
ru: Где выполняется мониторинг записи

en: Auto Input does 'talkback'
ru: Всегда мониторить входы

en: Solo controls are Listen controls
ru: Управление солированием работает как управление прослушиванием

en: Exclusive solo
ru: Эксклюзивное солирование

en: Show solo muting
ru: Показывать приглушение при солировании

en: Soloing overrides muting
ru: Солирование приоритетнее приглушения

en: Solo-in-place mute cut (dB)
ru: Приглушение сигнала при солировании (dB)

en: Listen Position
ru: Положение прослушивания

en: after-fader (AFL)
ru: После фейдера (AFL)

en: pre-fader (PFL)
ru: До фейдера (PFL)

en: PFL signals come from
ru: Источник сигнала PFL

en: before pre-fader processors
ru: До послефейдерных обработчиков

en: pre-fader but after pre-fader processors
ru: До фейдера, но после предфейдерных обработчиков

en: AFL signals come from
ru: Источник сигнала AFL

en: immediately post-fader
ru: Сразу после фейдера

en: after post-fader processors (before pan)
ru: За послефейдерными обработчиками и до панорамирования

en: Master
ru: Мастер-шина

en: Enable master-bus output gain control
ru: Включить управление выходным усилением мастер-шины

en: I/O Resampler (vari-speed) quality
ru: Качество ввода-вывода ресэмплера (vari-speed)

en: Off (no vari-speed)
ru: Выключено (без vari-speed)

en: Low (16 samples latency)
ru: Низкое (задержка 16 сэмплов)

en: Moderate (32 samples latency), default
ru: Умеренное (задержка 32 сэмпла), по умолчанию

en: Medium (64 samples latency)
ru: Среднее (задержка 64 сэмпла)

en: High (96 samples latency)
ru: Высокое (задержка 96 сэмплов)

en: Very High (128 samples latency)
ru: Очень высокое (задержка 128 сэмплов)

en: Extreme (184 samples latency)
ru: Крайне высокое (задержка 184 сэмпла)

en: Custom (%1 samples latency)
ru: На заказ (задержка %1 сэмплов)

en: This setting will only take effect when the Audio Engine is restarted.
ru: Изменение вступит в силу только после перезапуска звукового движка.

en: Default Track / Bus Muting Options
ru: Параметры приглушения дорожек/шин по умолчанию

en: Mute affects pre-fader sends
ru: Предфейдерные посылы

en: Mute affects post-fader sends
ru: Послефейдерные посылы

en: Mute affects control outputs
ru: Выходы мониторинга

en: Mute affects main outputs
ru: Приглушение затрагивает основные выходы

en: Send Routing
ru: Маршрутизация посылов

en: Link panners of Aux and External Sends with main panner by default
ru: По умолчанию связывать внешние посылы с основным регулятором панорамы

en: Audio Regions
ru: Звуковые области

en: Replicate missing region channels
ru: Воссоздавать отсутствующие каналы области

en: Track and Bus Connections
ru: Соединения дорожек и шин

en: Auto-connect main output (master or monitor) bus to physical ports
ru: Автоматически соединить основную шину выхода (мастер или монитор) с физическими портами

en: Connect track inputs
ru: Соединять входы дорожек

en: automatically to physical inputs
ru: Автоматически с физическими входами

en: manually
ru: Вручную

en: Connect track and bus outputs
ru: Соединять выходы дорожек и шин

en: automatically to physical outputs
ru: Автоматически с физическими выходами

en: automatically to master bus
ru: Автоматически с общей шиной

en: Use 'Strict-I/O' for new tracks or busses
ru: Использовать строгий I/O для новых дорожек и шин

en: Enable metronome only while recording
ru: Включать метроном только при записи

en: Preferences|Metering
ru: Замер

en: Meterbridge meters
ru: Индикаторы Meterbridge

en: Peak hold time
ru: Удерживание пика

en: short
ru: Короткое

en: medium
ru: Среднее

en: long
ru: Долгое

en: DPM fall-off
ru: Скорость спадания

en: slowest [6.6dB/sec]
ru: Самое медленное [6,6 Дб/с]

en: slow [8.6dB/sec] (BBC PPM, EBU PPM)
ru: Медленное [8,6 Дб/с] (BBC PPM, EBU PPM)

en: moderate [12.0dB/sec] (DIN)
ru: Умеренное [12 Дб/с] (DIN)

en: medium [13.3dB/sec] (EBU Digi PPM, IRT Digi PPM)
ru: Среднее [13,3 Дб/с] (EBU Digi PPM, IRT Digi PPM)

en: fast [20dB/sec]
ru: Быстрое [20 Дб/с]

en: very fast [32dB/sec]
ru: Очень быстрое [32 Дб/с]

en: Meter line-up level; 0dBu
ru: Точка выравнивания; 0dBu

en: Configure meter-marks and color-knee point for dBFS scale DPM, set reference level for IEC1/Nordic, IEC2 PPM and VU meter.
ru: Настройка измер. маркеров и цвета точки узла для dBFS масштабирования шкалы DPM, установка эталонного уровня для IEC1/Nordic, PPM и VU-метра.

en: IEC1/DIN Meter line-up level; 0dBu
ru: Точка выравнивания IEC1/DIN; 0dBu

en: Reference level for IEC1/DIN meter.
ru: Референсный уровень индикатора IEC1/DIN

en: VU Meter standard
ru: Стандарт индикатора VU

en: 0VU = -2dBu (France)
ru: 0VU = -2dBu (Франция)

en: 0VU = 0dBu (North America, Australia)
ru: 0VU = 0dBu (Северная Америка, Австралия)

en: 0VU = +4dBu (standard)
ru: 0VU = +4dBu (стандарт)

en: Peak indicator threshold [dBFS]
ru: Порог индикатора пика [dBFS]

en: Specify the audio signal level in dBFS at and above which the meter-peak indicator will flash red.
ru: Укажите номинальный и пиковый уровень звукового сигнала в в dbFS, когда индикатор мигает красным цветом.

en: Default Meter Types
ru: Индикаторы по умолчанию

en: These settings apply to newly created tracks and busses. For the Master bus, this will be when a new session is created.
ru: Эти параметры влияют на вновь созданные дорожки и шины. Изменение для мастер-шины вступит в силу после создания новой сессии.

en: Default Meter Type for Master Bus
ru: Индикатор для мастер-шины

en: Default meter type for busses
ru: Индикатор для шин

en: Default meter type for tracks
ru: Индикатор для дорожек

en: Region Analysis
ru: Анализ области

en: Enable automatic analysis of audio
ru: Включить автоматический анализ звука

en: Performance
ru: Производительность

en: DSP CPU Utilization
ru: Использование ЦП

en: Signal processing uses
ru: При обработке используются

en: all but one processor
ru: Все процессоры кроме одного

en: all available processors
ru: Все доступные процессоры

en: %1 processor | %1 processors
ru[0]: %1 процессор
ru[1]: %1 процессора
ru[2]: %1 процессоров

en: This setting will only take effect when %1 is restarted.
ru: Это изменение вступит в силу при следующем запуске %1.

en: Power Management, CPU DMA latency
ru: Управление питание, задержка CPU DMA

en: %1 usec
ru: %1 мкс

en: This setting sets the maximum tolerable CPU DMA latency. This prevents the CPU from entering power-save states which can be beneficial for reliable low latency.
ru: Эта настройка позволяет выбрать максимальную приемлемую задержку CPU DMA. Это предотвращает переход процессора в состояние энергосбережения и может быть полезно для стабильно низкой задержки.

en: This setting requires write access to `/dev/cpu_dma_latency'.
ru: Для работы этой настройки нужны права на запись в `/dev/cpu_dma_latency'.

en: CPU/FPU Denormals
ru: Денормализованные числа CPU/FPU

en: Use DC bias to protect against denormals
ru: Использовать смещение для защиты от денормировки

en: Processor handling
ru: Что делать с обработчиками

en: no processor handling
ru: Ничего не делать

en: use FlushToZero
ru: Использовать FlushToZero

en: use DenormalsAreZero
ru: Использовать DenormalsAreZero

en: use FlushToZero and DenormalsAreZero
ru: Использовать FlushToZero и DenormalsAreZero

en: Changes may not be effective until audio-engine restart.
ru: Изменения могут не вступить в силу до перезапуска звукового движка.

en: Disk I/O Buffering
ru: Буферизация чтения/записи диска

en: Memory Usage
ru: Использование памяти

en: Waveform image cache size (megabytes)
ru: Размер кэша для графики волновой формы (МБ)

en: Thinning factor (larger value => less data)
ru: Фактор разведения (большее значение => меньше данных)

en: Automation sampling interval (milliseconds)
ru: Интервал сэмплирования для автоматизации (мс)

en: Automatables
ru: Автоматизируемые параметры

en: Limit automatable parameters per plugin
ru: Ограничить число автоматизируемых параметров на плагин

en: 256 parameters
ru: 256 параметров

en: 512 parameters
ru: 512 параметров

en: 999 parameters
ru: 999 параметров

en: Video
ru: Видео

en: Video Server
ru: Видеосервер

en: Triggering
ru: Триггеры

en: Clip Library
ru: Библиотека клипов

en: User writable Clip Library:
ru: Пользовательская библиотека клипов:

en: Reset Clip Library Dir
ru: Вернуть исходное расположение библиотеки

en: Disk Space:
ru: Место на диске:

en: Discard Last Take
ru: Удалить последний дубль

en: Reset Peak Hold
ru: Сбросить все пики

en: New Playlist for All Tracks
ru: Создать плейлист для всех дорожек

en: New Playlist for Rec-Armed
ru: Создать плейлист для готовых к записи

en: Auto-Input
ru: Автовход

en: Arm Tracks:
ru: Готовность к записи:

en: Right-click or Double-click here
    to add Tracks
ru: Сделайте двойной щелчок или щелчок правой
    клавишей мыши, чтобы добавить дорожку

en: Record enable all tracks
ru: Сделать все дорожки готовыми к записи

en: Disable recording of all tracks
ru: Отключить запись для всех дорожек

en: Reset peak-hold indicator of all input meters
ru: Сбросить удерживаемые уровни пика во всех индикаторах громкости на входе

en: Track Input Monitoring automatically follows transport state
ru: Мониторинг входа дорожки учитывает текущий статус транспорта

en: Create a new playlist for all tracks and switch to it.
ru: Создать новый плейлист для всех дорожек и переключиться на него

en: Create a new playlist for all rec-armed tracks
ru: Создать новый плейлист для всех дорожек, готовых к записи

en: Delete the region AND the audio files of the last recording take
ru: Удалить область и звуковые файлы последнего дубля

en: Record Arm All Tracks
ru: Готовность к записи всех дорожек

en: Disable Record Arm of All Tracks
ru: Снять готовность к записи всех дорожек

en: Undo
ru: Отмена

en: Window|Recorder
ru: Рекордер

en: Audio Input %1
ru: Аудиовход %1

en: MIDI Input %1
ru: MIDI-вход %1

en: Create track for input
ru: Создать дорожку для входа

en: Create new track connected to port '%1'
ru: Создать дорожку, подсоединенную к порту '%1'

en: Track name:
ru: Имя дорожки:

en: Strict I/O:
ru: Строгий I/O:

en: Add a track for this input port
ru: Добавить дорожку к этому порту входа

en: This port feeds %1 tracks. Click to show them
ru: Этот порт передает сигнал в %1 дорожек. Щелкните, чтобы просмотреть из список.

en: This port is not feeding any tracks
ru: Этот порт не передает сигнал ни в какие дорожки

en: Customize port name
ru: Изменить имя порта

en: Port name
ru: Имя порта

en: audition this region
ru: Прослушивание области

en: End:
ru: Конец:

en: Sync point (relative to region):
ru: Точка синхронизации (относительно области):

en: Sync point (absolute):
ru: Точка синхронизации (абсолютная):

en: File start:
ru: Начало файла:

en: Sources:
ru: Источники:

en: Source:
ru: Источник:

en: Region '%1'
ru: Область %1

en: change region start position
ru: Смена позиции начала области

en: change region end position
ru: Смена позиции конца области

en: change region length
ru: Смена длительности области

en: change region sync point
ru: Смена синхронизатора областей

en: Region Name
ru: Название области

en: Track:
ru: Дорожка:

en: Choose Top Region
ru: Выбрать верхнюю область

en: MISSING
ru: (ОТСУТСТВУЕТ)

en: SilenceText
ru: Текст без сведений

en: minutes
ru: минут

en: msecs
ru: мс

en: secs
ru: с

en: %1 silent segment | %1 silent segments
ru[0]: %1 тихий сегмент
ru[1]: %1 тихих сегмента
ru[2]: %1 тихих сегментов

en: shortest = %1 %2
ru: кратчайший = %1 %2

en: 
      (shortest audible segment = %1 %2)
ru: 
      (кратчайший слышимый сегмент = %1 %2)

en: Return
ru: Возврат

en: Percussive Onset
ru: Атака перкуссии

en: Note Onset
ru: Начало ноты

en: Energy Based
ru: На основе энергии

en: Spectral Difference
ru: Спектральная разница

en: High-Frequency Content
ru: Высокочастотное содержимое

en: Complex Domain
ru: Сложный интервал

en: Phase Deviation
ru: Отклонение фазы

en: Kullback-Liebler
ru: Кулбека-Либлера

en: Modified Kullback-Liebler
ru: Изменённая Кулбека-Либлера

en: Spectral Flux
ru: Спектральная переменчивость

en: Split region
ru: Разделить область

en: Snap regions
ru: Привязывать области к сетке

en: Conform regions
ru: Согласовать области

en: Rhythm Ferret
ru: Ритмический хорёк

en: Detection function
ru: Функция определения

en: Peak threshold
ru: Порог пика

en: Silence threshold
ru: Порог тишины

en: Sensitivity
ru: Чувствительность

en: Operation
ru: Действие

en: split regions (rhythm ferret)
ru: разделение областей (ритмический хорёк)

en: Track/bus Group
ru: Группа дорожек/шин

en: Relative
ru: Относительное

en: Muting
ru: Приглушение

en: Record enable
ru: Готовность к записи

en: Active state
ru: Активное состояние

en: <b>Sharing</b>
ru: <b>Разделяются:</b>

en: The group name is not unique. Please use a different name.
ru: Название группы не является уникальным. Используйте другое имя.

en: Rec|R
ru: З

en: Record enabled
ru: Готовность к записи

en: Record Safe
ru: Защита от записи

en: MidiInput|I
ru: Вх

en: MIDI input enabled
ru: Вход MIDI включен

en: Muted
ru: Пригл.

en: Soloed
ru: Солир.

en: SoloIso|SI
ru: ИС

en: Solo Isolated
ru: Изолирование соло

en: SoloLock|SS
ru: БС

en: Solo Safe (Locked)
ru: Сохр. соло (закрыт)

en: Only Show Tracks with Regions Under Playhead
ru: Показывать только дорожки с областями под указателем

en: Tracks/Busses
ru: Дорожки/Шины

en: Inputs
ru: Входы

en: Outputs
ru: Выходы

en: Plugins, Inserts & Sends
ru: Плагины, возвраты и посылы

en: NO TRACK
ru: НЕТ ДОРОЖЕК

en: Add Track or Bus
ru: Добавить дорожку или шину

en: No Track or Bus Selected
ru: Нет выбранных дорожек или шин

en: RTAV|G
ru: Г

en: RTAV|P
ru: П

en: RTAV|A
ru: А

en: Record (Right-click for Step Edit)
ru: Запись (правая клавиша мыши активирует пошаговый ввод)

en: Record
ru: Запись

en: MIDI Controllers and Automation
ru: MIDI-контроллеры и автоматизация

en: Show Existing Automation
ru: Показать существующую автоматизацию

en: Hide All Automation
ru: Скрыть всю автоматизацию

en: Processor automation
ru: Автоматизация обработчика

en: Fader
ru: Фейдер

en: Pan
ru: Панорама

en: Overlaid
ru: Перекрывают друг друга

en: Stacked
ru: В стопке

en: Layers
ru: Слои

en: Automatic (based on I/O connections)
ru: Автоматическое (по соединениям входа-выхода)

en: (Currently: Existing Material)
ru: (Сейчас: с записанным материалом)

en: (Currently: Capture Time)
ru: (Сейчас: по времени захвата)

en: Align With Existing Material
ru: С записанным материалом

en: Align With Capture Time
ru: По времени захвата

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Audio (wallclock) time
ru: Реальное время (по часам)

en: Musical (beat) time
ru: Музыкальное время

en: Time Domain
ru: Тип времени

en: The name "%1" is reserved for %2
ru: Название "%1 зарезервировано для %2

en: Take: %1.%2
ru: Дубль: %1.%2

en: programming error:
ru: Ошибка в программе:

en: Parameters %1 - %2
ru: Параметры %1 - %2

en: After-fade listen (AFL)
ru: Прослушивание после фейдера (AFL)

en: Pre-fade listen (PFL)
ru: Прослушивание до фейдера (PFL)

en: Monitor input
ru: Мониторинг входа

en: Monitor playback
ru: Мониторинг воспроизведения

en: Rec-Safe
ru: Блокировка записи

en: Step Entry
ru: Пошаговый ввод

en: Assign all tracks (prefader)
ru: Назначить всем дорожкам (до фейдера)

en: Assign all tracks and busses (prefader)
ru: Назначить всем дорожкам и шинам (до фейдера)

en: Assign all tracks (postfader)
ru: Назначить всем дорожкам (после фейдера)

en: Assign all tracks and busses (postfader)
ru: Назначить всем дорожкам и шинам (после фейдера)

en: Assign selected tracks (prefader)
ru: Назначить выбранным дорожкам (до фейдера)

en: Assign selected tracks and busses (prefader)
ru: Назначить выбранным дорожкам и шинам (до фейдера)

en: Assign selected tracks (postfader)
ru: Назначить выбранным дорожкам (после фейдера)

en: Assign selected tracks and busses (postfader)
ru: Назначить выбранным дорожкам и шинам (после фейдера)

en: Copy track/bus gains to sends
ru: Скопировать фейдеры дорожки/шины в посылы

en: Set sends gain to -inf
ru: Установка посылает усиление на -inf

en: Set sends gain to 0dB
ru: Установка посылает усиление на 0dB

en: Solo Isolate
ru: Изолировать соло

en: Pre Fader Sends
ru: Посылки префейдера

en: Post Fader Sends
ru: Посылки постфейдера

en: Control Outs
ru: Контрольные выходы

en: Main Outs
ru: Главные выходы

en: The use of colons (':') is discouraged in track and bus names.
    Do you want to use this new name?
ru: Использование двоеточия в названиях дорожек и шин не поощряется.
    Вы точно хотите оставить двоеточие?

en: Use the new name
ru: Использовать новое имя

en: Re-edit the name
ru: Повторно изменить название

en: Rename Track
ru: Переименование дорожки

en: Rename Bus
ru: Переименование шины

en: : comment editor
ru: : Редактор комментариев

en: Cannot create template directory %1
ru: Не удалось создать каталог с шаблонами %1

en: Left-click to invert polarity of channel %1 of this track. Right-click to show menu.
ru: Щелкните левой клавишей мыши, чтобы инвертировать полярность канала %1. Щелкните правой для вызова меню.

en: Click to show a menu of channels to invert polarity
ru: Кликните, чтобы открыть меню каналов для инверсии полярности сигнала

en: Select ...
ru: Выбрать…

en: New Playlist...
ru: Создать плейлист…

en: Copy Playlist...
ru: Скопировать плейлист…

en: Copy Playlist (for group)
ru: Скопировать плейлист (для группы)

en: Clear Current
ru: Очистить текущий

en: Copy from ...
ru: Скопировать из…

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Rename Playlist
ru: Переименовать плейлист

en: New name for playlist:
ru: Новое название плейлиста:

en: Switch to newly-saved version
ru: Переключиться на только что созданную версию

en: Copy media to new session
ru: Скопировать данные в новую сессию

en: Copy external media into new session
ru: Скопировать внешние данные в новую сессию

en: Newly-saved session should be empty
ru: Свежесозданная сессия должна быть пустой

en: Save as session name
ru: Новое название сессии

en: Parent directory/folder
ru: Куда сохранить каталог сеанса

en: Save as template
ru: Сохранить как шаблон

en: Template name:
ru: Название шаблона:

en: Description:
ru: Описание:

en: Select folder to search for media
ru: Выберите папку для поиска звуковых данных

en: Click to add a new location
ru: Щёлкните для добавления нового расположения

en: the session folder
ru: В папке сессии

en: Select Script to unload
ru: Выберите скрипт для выгрузки

en: <b>Name:</b>
ru: <b>Название:</b>

en: <b>Instance Parameters</b>
ru: <b>Параметры экземпляра</b>

en: Range Properties (Press ESC to Deselect All)
ru: Свойства диапазона (нажмите ESC, чтобы снять выделение)

en: Send: %1
ru: Посыл: %1

en: Zip/Archive Current Session
ru: Создать архив с текущей сессией

en: Exclude unused audio sources
ru: Исключить неиспользуемые источники звука

en: FLAC 16bit
ru: FLAC 16-бит

en: FLAC 24bit
ru: FLAC 24-бит

en: Archive Name:
ru: Название архива:

en: Target directory/folder:
ru: Каталог для сохранения:

en: Audio Compression:
ru: Сжатие звука:

en: Archive Compression:
ru: Сжатие архива:

en: Note: This archives only the current session state, snapshots are not included.
ru: Внимание: в архив попадает только то, что сейчас в сессии,снимки в его состав не включаются.

en: Archiving Session
ru: Архивирование сессии

en: Encoding Audio
ru: Кодирование звука

en: Session Setup
ru: Настройка сессии

en: Recent Sessions
ru: Недавние сессии

en: File Resolution
ru: Разрядность

en: Last Modified
ru: Дата модификации

en: New Session
ru: Создать сессию

en: Check the website for more...
ru: Проверьте веб-сайт для более...

en: Click to open the program website in your web browser
ru: Нажмите, чтобы открыть веб-сайт программы в веб-браузере

en: Select session file
ru: Выберите файл сессии

en: Other Sessions
ru: Другие сессии

en: Safe Mode: Disable all Plugins
ru: Безопасный режим: отключить все плагины

en: Open
ru: Открыть

en: Untitled-%1
ru: Безымянный-%1

en: Empty Template
ru: Пустой шаблон

en: Session name:
ru: Название сессии:

en: Create session folder in:
ru: Создать папку сессии в:

en: Select folder for session
ru: Выберите папку для сессии

en: Default Time Domain:
ru: Тип времени по умолчанию:

en: Audio Time
ru: Аудиовремя

en: Beat Time
ru: Музыкальное время

en: Template
ru: Шаблон

en: Last modified with: %1
ru: Последний раз менялась в: %1

en: Remove session from recent list
ru: Удалить сессию из списка недавно открытых

en: Elements
ru: Элементы

en: Cannot load XML for session from %1
ru: Невозможно загрузить XML для сессии из %1

en: Some elements had errors in them. Please see the log for details
ru: В некоторых элементах есть ошибки. Читайте подробности в журнале.

en: Import from session
ru: Импортировать из сессии

en: This will select all elements of this type!
ru: Будут выбраны все элементы этого типа!

en: EAN Check digit OK
ru: Проверка EAN успешно пройдена

en: EAN Check digit error
ru: Ошибка при проверке EAN

en: expected
ru: ожидалось

en: EAN Length error
ru: Ошибка в длине штрих-кода EAN

en: Field
ru: Поле

en: Values (current value on top)
ru: Значения (текущее ­— сверху)

en: User
ru: Пользователь

en: Email
ru: Эл. почта

en: Web
ru: Веб-сайт

en: Organization
ru: Организация

en: Country
ru: Страна

en: Title
ru: Название

en: Track Number
ru: Номер дорожки

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Grouping
ru: Группирование

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Genre
ru: Жанр

en: Comment
ru: Комментарий

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Album
ru: Альбом

en: Year
ru: Год

en: Album Artist
ru: Исполнитель альбома

en: Total Tracks
ru: Всего дорожек

en: Disc Subtitle
ru: Подзаголовок диска

en: Disc Number
ru: Номер диска

en: Total Discs
ru: Всего дисков

en: Compilation
ru: Сборник

en: EAN barcode
ru: Штрих-код EAN

en: People
ru: Люди

en: Lyricist
ru: Автор слов

en: Composer
ru: Композитор

en: Conductor
ru: Дирижер

en: Remixer
ru: Автор ремикса

en: Arranger
ru: Аранжировщик

en: Engineer
ru: Звукоинженер

en: Producer
ru: Продюсер

en: DJ Mixer
ru: Диджей

en: Metadata|Mixer
ru: Звукооператор

en: School
ru: Обучение

en: Instructor
ru: Инструктор

en: Course
ru: Курс

en: Edit Session Metadata
ru: Метаданные сессии

en: Import session metadata
ru: Импортировать метаданные сессии

en: Choose session to import metadata from
ru: Выберите сессию, из которой будут импортированы метаданные

en: This session file could not be read!
ru: Не удалось прочитать файл сессии!

en: The session file didn't contain metadata!
    Maybe this is an old session format?
ru: В этом файле сессии нет метаданных!
    Возможно, это файл в старом формате?

en: Import all from:
ru: Импортировать все из:

en: Session Properties
ru: Свойства сессии

en: Timecode Settings
ru: Параметры тайм-кода

en: Timecode frames-per-second
ru: FPS синхросигнала

en: 29.97 drop
ru: 29.97 выбр.

en: 30 drop
ru: 30 выбр.

en: Pull-up / pull-down
ru: Тянуть вверх/вниз

en: Ext Timecode Offsets
ru: Смещения внешнего тайм-кода

en: Slave Timecode offset
ru: Смещение тайм-кода для ведомого

en: The specified offset is added to the received timecode (MTC or LTC).
ru: Указанное смещение добавлено к полученному тайм-коду (MTC или LTC).

en: Timecode Generator offset
ru: Смещение генератора тайм-кода

en: Specify an offset which is added to the generated timecode (so far only LTC).
ru: Укажите смещение, которое добавлено в сгенерированный тайм-код (пока только LTC).

en: JACK Transport/Time Settings
ru: Параметры времени и транспорта в JACK

en: %1 is JACK Time Master (provides Bar|Beat|Tick and other information to JACK)
ru: %1 является ведущим для отсчёта времени в JACK (передаёт данные о тактах, долях и тиках)

en: A/V Synchronization
ru: Синхронизация звука и видео

en: Use Video File's FPS Instead of Timecode Value for Timeline and Video Monitor.
ru: Использовать частоту кадров видео вместо таймкода в проекте и видеомониторе

en: Apply Pull-Up/Down to Video Timeline and Video Monitor (Unless using JACK-sync).
ru: Применить Pull-Up/Down в видеошкале и видеомониторе (в случае использования JACK-sync).

en: Audio Fades
ru: Звуковые фейды

en: Region fades active
ru: Фейды области активны

en: Region fades visible
ru: Фейды области видны

en: Sample format
ru: Формат сэмплов

en: File type
ru: Тип файлов

en: Broadcast WAVE (4GB size limit)
ru: Broadcast WAVE (ограничение до 4Гб)

en: WAVE (4GB size limit)
ru: WAVE (ограничение до 4Гб)

en: RF64 (WAV compatible)
ru: RF64 (совместим с WAV)

en: Files|Locations
ru: Расположение

en: File Locations
ru: Расположение файлов

en: Search for audio files in:
ru: Где искать звуковые файлы:

en: Search for MIDI files in:
ru: Где искать файлы MIDI:

en: Filenames
ru: Имена файлов

en: File Naming
ru: Именовать файлы

en: Prefix Track number
ru: Ставить в префикс номер дорожки

en: Adds the current track number to the beginning of the recorded file name.
ru: Добавляет текущий номер дорожки к началу записанного имени файла.

en: Prefix Take Name
ru: Ставить в префикс имя дубля

en: Adds the Take Name to the beginning of the recorded file name.
ru: Добавляет взятое имя в начало имени файла записи.

en: Take Name
ru: Имя дубля

en: Track Input Monitoring automatically follows transport state ("auto-input")
ru: Мониторинг входа дорожки учитывает текущий статус транспорта («автовход»)

en: Cues containing clips disables implicit (auto) disk monitoring for the track
ru: Очереди с клипами отключают автомониторинг диска для дорожки

en: Use monitor section in this session
ru: Использовать секцию мониторинга в этой сессии

en: Meterbridge
ru: Панель индикаторов

en: Display Options
ru: Параметры отображения

en: Show Midi Tracks
ru: MIDI-дорожки

en: Show Busses
ru: Шины

en: Include Master Bus
ru: Мастер-шина

en: Button Area
ru: Показывать в кнопках

en: Rec-enable Button
ru: Переключатель записываемости

en: Mute Button
ru: Переключатель приглушения

en: Solo Button
ru: Переключатель солирования

en: Monitor Buttons
ru: Кнопки монитора

en: Fader as Gain Knob
ru: Фейдер как кнопка усиления

en: Name Labels
ru: Показывать в метках имён

en: Track Name
ru: Название дорожи

en: Draw tool creates opaque MIDI regions
ru: Инструмент рисования создает непрозрачные MIDI-области

en: MIDI region copies are independent
ru: Копии MIDI-областей независимы

en: Policy for handling overlapping notes
     on the same MIDI channel
ru: Политика обработки перекрывающихся
    нот на одном и том же MIDI-канале

en: never allow them
ru: Никогда не допускать их

en: don't do anything in particular
ru: Ничего не делать

en: replace any overlapped existing note
ru: Заменять любые перекрывающиеся ноты

en: shorten the overlapped existing note
ru: Укорачивать существующую ноту

en: shorten the overlapping new note
ru: Укорачивать добавляемую ноту

en: replace both overlapping notes with a single note
ru: Заменять обе ноты одной новой

en: Misc
ru: Прочее

en: Miscellaneous Options
ru: Разные параметры

en: Default time domain
ru: Тип времени по умолчанию

en: Musical (beats) time
ru: Музыкальное время

en: New tracks and busses use session time
ru: Новые дорожки и шины используют время сессии.

en: Always count-in when recording
ru: Всегда делать вводный счёт при записи

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Use these settings as defaults
ru: Используйте эти настройки, как по умолчанию

en: by track number
ru: По номеру дорожки

en: by track name
ru: По названию дорожки

en: by instrument name
ru: По названию инструмента

en: as new tracks
ru: Как новые дорожки

en: to selected tracks
ru: В выделенные дорожки

en: to source list
ru: В список источников

en: programming error: unknown import mode string %1
ru: Ошибка в программе: неизвестная строка режима импорта %1

en: Auto-play
ru: Автовоспр.

en: <b>Sound File Information</b>
ru: <b>Информация о файле</b>

en: Timestamp:
ru: Отметка времени:

en: Tempo Map:
ru: Карта темпа:

en: Tags:
ru: Метки:

en: Could not read file: %1.
ru: Не удалось прочитать файл: %1

en: <b>MIDI File Information</b>
ru: <b>Информация о MIDI-файле</b>

en: No tempo data
ru: Нет данных о темпе

en: <b>File Information</b>
ru: <b>Информация о файле</b>

en: SoundFileBox: Could not tokenize string:
ru: SoundFileBox: Не удалось разобрать строку:

en: Audio and MIDI files
ru: Звуковые и MIDI-файлы

en: Audio files
ru: Звуковые файлы

en: MIDI files
ru: Файлы MIDI

en: All files
ru: Все файлы

en: Browse Files
ru: Обзор файлов

en: Paths
ru: Расположения

en: Search Tags
ru: Поиск по меткам

en: Sort:
ru: Критерий сортировки:

en: Longest
ru: Более длинные

en: Shortest
ru: Более короткие

en: Newest
ru: Более новые

en: Oldest
ru: Более старые

en: Most downloaded
ru: Чаще скачиваемые

en: Least downloaded
ru: Реже скачиваемые

en: Highest rated
ru: Выше оценённые

en: Lowest rated
ru: Ниже оценённые

en: License:
ru: Лицензия:

en: Any
ru: Любая

en: More
ru: Ещё

en: Similar
ru: Подобное

en: Filename
ru: Имя файла

en: Duration
ru: Длительность

en: Search Freesound
ru: Поиск по Freesound

en: Press to import selected files
ru: Нажмите для импорта выбранных файлов

en: SoundFileBrowser: Could not tokenize string:
ru: SoundFileBrowser: Не удалось разметить строку:

en: %1 more page of 100 results available | %1 more pages of 100 results available
ru[0]: Ещё %1 страница из 100 доступных
ru[1]: Ещё %1 страницы из 100 доступных
ru[2]: Ещё %1 страниц из 100 доступных

en: No more results available
ru: Больше результатов нет

en: B
ru: Б

en: kB
ru: КБ

en: MB
ru: МБ

en: GB
ru: ГБ

en: one track per file
ru: Одна дорожка на файл

en: one track per channel
ru: Одна дорожка на канал

en: sequence files
ru: Файлы последовательности

en: all files in one track
ru: Все файлы в одну дорожку

en: merge files
ru: Объединить файлы

en: one region per file
ru: Одна область на файл

en: one region per channel
ru: Одна область на канал

en: all files in one region
ru: Все файлы в одной области

en: One or more of the selected files
    cannot be used by %1
ru: Один или более выбранных файлов
    не могут быть использованы в %1

en: Copy audio files to session
ru: Скопировать звуковые файлы в сессию

en: Use MIDI Tempo Map
ru: Использовать карту темпа MIDI-файла

en: Import MIDI markers
ru: Импортировать MIDI-маркеры

en: file timestamp
ru: По отметке времени файла

en: edit point
ru: По точке редактирования

en: playhead
ru: По указателю воспр.

en: session start
ru: В начало сессии

en: <b>Add files:</b>
ru: <b>Добавить файлы:</b>

en: <b>Insert at:</b>
ru: <b>Куда вставить:</b>

en: <b>Mapping:</b>
ru: <b>Распределение:</b>

en: <b>Sort order:</b>
ru: <b>Порядок сортировки:</b>

en: <b>MIDI Instrument:</b>
ru: <b>MIDI-инструмент:</b>

en: <b>MIDI Track Names:</b>
ru: <b>Названия MIDI-дорожек:</b>

en: <b>Audio conversion quality:</b>
ru: <b>Качество конвертирования аудио:</b>

en: Best
ru: Наилучшее

en: Quick
ru: Быстрое

en: Fastest
ru: Быстрее всего

en: by file name
ru: По имени файла

en: by modification time
ru: По дате изменения

en: by selection order
ru: По порядку сортировки

en: programming error: unknown import sort string %1
ru: Ошибка в коде: неизвестная строка сортировки %1

en: Speed Display (Context-click for options)
ru: Показ скорости (щелчок ПКМ открывает параметры)

en: Percent
ru: Проценты

en: Shuttle speed control (Context-click for options)
ru: Контроль скорости воспроизведения (параметры — в контекстном меню)

en: Maximum speed
ru: Макс. скорость

en: Quick Audio Export
ru: Быстрый экспорт звука

en: Open the folder where files are exported
ru: Открыть папку, куда сохраняются файлы

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: _Export
ru: _Экспортировать

en: Using time selection
ru: Использовать выделение времени

en: %1 (selection)
ru: %1 (выделение)

en: Session start to session end
ru: От начала до конца сессии

en: _Abort
ru: _Прервать

en: Running Post-Export Command for '%1'
ru: Выполняется послеэкспортная команда для '%1'

en: Slot Properties:
ru: Свойства слота:

en: Color:
ru: Цвет:

en: Multi...
ru: Мульти…

en: Jump
ru: Перескок

en: Legato
ru: Легато

en: Isolate
ru: Изолировать

en: MIDI Patches
ru: Патчи MIDI

en: Velocity Sense:
ru: Чувствительность:

en: Launch Style:
ru: Стиль запуска:

en: Launch Quantize:
ru: Квантование запуска:

en: Legato:
ru: Легато:

en: Cue Isolate:
ru: Изол. очереди:

en: Follow Count:
ru: Отсчётов:

en: Follow Length:
ru: Длительность:

en: Clip Properties
ru: Свойства клипа

en: Follow Options
ru: Параметры перехода

en: Launch Options
ru: Параметры запуска

en: Double-click to rename this clip
ru: Дважды щелкните для переименования клипа

en: Adjust audio gain (or MIDI velocity) for this slot
ru: Скорректировать громкость звука (или силу нажатия для MIDI) в этом слоте

en: Load a new file into this slot
ru: Загрузить новый файл в этот слот

en: Pick a color for this clip
ru: Выберите цвет этого клипа

en: View and edit the programs (patches) that this MIDI clip will send to a synth
ru: Посмотреть и изменить программы (патчи), которые этот MIDI-клип посылает синтезатору

en: Allow this slot to send MIDI patches to a synth
ru: Разрешить этому слоту посылать MIDI-патчи синтезатору

en: MIDI Velocity Sensitivity for clip's volume
ru: Влияние силы нажатия в MIDI на громкость клипа

en: Probability for the Left vs Right Follow-Action to be activated
ru: Вероятность активации действия следования слева или справа

en: Select an action that will occur when this clip ends
ru: Выберите действие после завершения этого клипа

en: Set the behavior of this clip's launch button
ru: Установите поведение кнопки запуска для этого клипа

en: Gain (dB):
ru: Усиление (Дб):

en: Velocity Adj:
ru: Коррекция силы нажатия:

en: %1%% Left
ru: %1%% Слева

en: %1%% Right
ru: %1%% Справа

en: Trigger Slot: %1
ru: Слот триггера: %1

en: User Email
ru: Email пользователя

en: Password
ru: Пароль

en: Make files public
ru: Сделать файлы публичными

en: Open uploaded files in browser
ru: Открыть загруженные файлы в браузере

en: Make files downloadable
ru: Сделать файлы скачиваемыми

en: %1: %2 of %3 bytes uploaded
ru: %1: %2 из %3 байт загружено

en: %1 loading ...
ru: Загружается %1...

en: Add Speaker
ru: Добавить динамик

en: Remove Speaker
ru: Удалить динамик

en: Azimuth:
ru: Азимут:

en: Programming error: %1
ru: Ошибка программы: %1

en: The audio/MIDI engine has stopped running unexpectedly.
    Something is probably wrong with your audio/MIDI device settings.
ru: Движок аудио/MIDI неожиданно прекратил работу.
    Возможно, что-то не так с настройками вашего аудио/MIDI-устройства.

en: Starting Audio/MIDI Engine
ru: Запуск аудио/MIDI-движка

en: Engine I/O device has changed since you last opened this session.
    Please verify that the new device has enough ports, or you may lose some i/o connections.
ru: Звуковой интерфейс поменялся с момента последнего открытия этой сессии.
    Убедитесь в том, что у нового устройства достаточно портов, или вы потеряете некоторые соединения.

en: Cannot get existing session information from %1
ru: Не удалось получить данные о сессии из %1

en: Copied Demo Session %1.
ru: Скопирована демонстрационная сессия %1.

en: Pre-Release Warning
ru: Предупреждение предварительного выпуска

en: >beat
ru: >доля

en: >bar
ru: >такт

en: >EP
ru: >ТР

en: sustain
ru: Подтверждать

en: rest
ru: Пауза

en: g-rest
ru: g-пауза

en: back
ru: Назад

en: Set note length to a whole note
ru: Поменять длительность ноты на целую

en: Set note length to a half note
ru: Поменять длительность ноты на 1/2

en: Set note length to a quarter note
ru: Поменять длительность ноты на 1/4

en: Set note length to a eighth note
ru: Поменять длительность ноты на 1/8

en: Set note length to a sixteenth note
ru: Поменять длительность ноты на 1/16

en: Set note length to a thirty-second note
ru: Поменять длительность ноты на 1/32

en: Set note length to a sixty-fourth note
ru: Поменять длительность ноты на 1/64

en: Set volume (velocity) to pianississimo
ru: Поменять громкость (силу нажатия) на пиано-пианиссимо

en: Set volume (velocity) to pianissimo
ru: Поменять громкость (силу нажатия) на пианиссимо

en: Set volume (velocity) to piano
ru: Поменять громкость (силу нажатия) на пиано

en: Set volume (velocity) to mezzo-piano
ru: Поменять громкость (силу нажатия) на меццо-пиано

en: Set volume (velocity) to mezzo-forte
ru: Поменять громкость (силу нажатия) на меццо-форте

en: Set volume (velocity) to forte
ru: Поменять громкость (силу нажатия) на форте

en: Set volume (velocity) to fortissimo
ru: Установить громкость (скорость) до фортиссимо

en: Set volume (velocity) to fortississimo
ru: Установить громкость (скорость) до fortississimo

en: Stack inserted notes to form a chord
ru: Режим ввода аккордов

en: Extend selected notes by note length
ru: Увеличить на это значение длительность выбранных нот

en: Use undotted note lengths
ru: Использовать неувеличенные длительности

en: Use dotted (* 1.5) note lengths
ru: Использовать длительность с точкой (* 1,5)

en: Use double-dotted (* 1.75) note lengths
ru: Использовать длительность с двумя точками (* 1,75)

en: Use triple-dotted (* 1.875) note lengths
ru: Использовать длительность с тремя точками (* 1,875)

en: Insert a note-length's rest
ru: Вставить паузу длиной в ноту

en: Insert a grid-unit's rest
ru: Вставить паузу длиной в единицу сетки

en: Insert a rest until the next beat
ru: Вставить паузу до следующей доли

en: Insert a rest until the next bar
ru: Вставить паузу до следующего такта

en: Insert a bank change message
ru: Вставить смену банка

en: Insert a program change message
ru: Вставить смену программы

en: Move Insert Position Back by Note Length
ru: Переместить позицию ввода назад на длительность ноты

en: Move Insert Position to Edit Point
ru: Переместить позицию ввода к точке редактирования

en: 1/Note
ru: 1/Нота

en: Octave
ru: Октава

en: Bank
ru: Банк

en: Step Entry: %1
ru: Пошаговый ввод: %1

en: Insert Note A
ru: Вставить ноту ля

en: Insert Note A-sharp
ru: Вставить ноту ля-диез

en: Insert Note B
ru: Вставить ноту си

en: Insert Note C
ru: Вставить ноту до

en: Insert Note C-sharp
ru: Вставить ноту до-диез

en: Insert Note D
ru: Вставить ноту ре

en: Insert Note D-sharp
ru: Вставить ноту ре-диез

en: Insert Note E
ru: Вставить ноту ми

en: Insert Note F
ru: Вставить ноту фа

en: Insert Note F-sharp
ru: Вставить ноту фа-диез

en: Insert Note G
ru: Вставить ноту соль

en: Insert Note G-sharp
ru: Вставить ноту соль-диез

en: Insert a Note-length Rest
ru: Вставить паузу длиной в ноту

en: Insert a Snap-length Rest
ru: Вставить паузу длиной в захваченное

en: Move to next octave
ru: Перейти к следующей октаве

en: Move to Next Note Length
ru: Перейти к следующей длительности нот

en: Move to Previous Note Length
ru: Перейти к предыдущей длительности нот

en: Increase Note Length
ru: Увеличить длительность ноты

en: Decrease Note Length
ru: Уменьшить длительность ноты

en: Move to Next Note Velocity
ru: Перейти к следующей силе нажатия

en: Move to Previous Note Velocity
ru: Перейти к предыдущей силе нажатия

en: Increase Note Velocity
ru: Увеличить силу нажатия для ноты

en: Decrease Note Velocity
ru: Уменьшить силу нажатия для ноты

en: Switch to the 1st octave
ru: Переключиться на 1-ю октаву

en: Switch to the 2nd octave
ru: Переключиться на 2-ю октаву

en: Switch to the 3rd octave
ru: Переключиться на 3-ю октаву

en: Switch to the 4th octave
ru: Переключиться на 4-ю октаву

en: Switch to the 5th octave
ru: Переключиться на 5-ю октаву

en: Switch to the 6th octave
ru: Переключиться на 6-ю октаву

en: Switch to the 7th octave
ru: Переключиться на 7-ю октаву

en: Switch to the 8th octave
ru: Переключиться на 8-ю октаву

en: Switch to the 9th octave
ru: Переключиться на 9-ю октаву

en: Switch to the 10th octave
ru: Переключиться на 10-ю октаву

en: Switch to the 11th octave
ru: Переключиться на 11-ю октаву

en: Toggle Triple Notes
ru: Перекл. тройных нот

en: Toggle Chord Entry
ru: Переключить ввод аккордов

en: Sustain Selected Notes by Note Length
ru: Выдерживать выбранные ноты по длине

en: Set Note Length to Whole
ru: Установить длину ноты равной целой ноте

en: Set Note Length to 1/2
ru: Установить длину ноты равной 1/2

en: Set Note Length to 1/3
ru: Установить длину ноты равной 1/3

en: Set Note Length to 1/4
ru: Установить длину ноты равной 1/4

en: Set Note Length to 1/8
ru: Установить длину ноты равной 1/8

en: Set Note Length to 1/16
ru: Установить длину ноты равной 1/16

en: Set Note Length to 1/32
ru: Установить длину ноты равной 1/32

en: Set Note Length to 1/64
ru: Установить длину ноты равной 1/64

en: Set Note Velocity to Pianississimo
ru: Поменять силу нажатия ноты на пиано-пианиссимо

en: Set Note Velocity to Pianissimo
ru: Поменять силу нажатия ноты на пианиссимо

en: Set Note Velocity to Piano
ru: Поменять силу нажатия ноты на пиано

en: Set Note Velocity to Mezzo-Piano
ru: Поменять силу нажатия ноты на меццо-пиано

en: Set Note Velocity to Mezzo-Forte
ru: Поменять силу нажатия ноты на меццо-форте

en: Set Note Velocity to Forte
ru: Поменять силу нажатия ноты на форте

en: Set Note Velocity to Fortississimo
ru: Поменять силу нажатия ноты на форте-фортиссимо

en: No Dotted Notes
ru: Нет пунктирных нот

en: Toggled Dotted Notes
ru: Подключенные пунктирные ноты

en: Toggled Double-Dotted Notes
ru: Подключенные двойные пунктирные ноты

en: Toggled Triple-Dotted Notes
ru: Подключенные тройные пунктирные ноты

en: L:%3d R:%3d Width:%d%%
ru: Левый:%3d, Правый:%3d, Ширина: %d%%

en: Panner|M
ru: М

en: Stereo Panner
ru: Стереопанорама

en: Width
ru: Ширина

en: Strip Silence
ru: Вырезать тишину

en: Threshold
ru: Порог

en: Minimum length
ru: Минимальная длина

en: Fade length
ru: Длина фейда

en: Analyzing
ru: Выполняется анализ

en: Color Selection: %1
ru: Выбор цвета: %1

en: Session Templates
ru: Шаблоны сессий

en: Track Templates
ru: Шаблоны дорожек

en: Save Description
ru: Сохранить описание

en: Export all
ru: Экспортировать все

en: Template Name
ru: Название шаблона

en: Description not saved
ru: Описание не сохранено

en: Template of name "%1" already exists
ru: Шаблон с названием «%1» уже существует

en: Could not parse template file "%1".
ru: Не удалось разобрать файл шаблона "%1".

en: Could not make tmpdir: %1
ru: Не удалось создать временный каталог: %1

en: Save Exported Template Archive
ru: Сохранить экспортированный архив шаблона

en: Template archives
ru: Архивы шаблонов

en: File exists
ru: Файл уже существует

en: The file %1 already exists.
ru: Файл %1 уже существует.

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Exporting templates
ru: Экспорт шаблонов

en: Import template archives
ru: Импортировать архивы шаблонов

en: Importing templates
ru: Импорт шаблонов

en: Could not write to new template file "%1".
ru: Не удалось записать в новый файл шаблона "%1".

en: Could not rename template directory from "%1" to "%2": %3
ru: Не удалось переименовать каталог с шаблонами "%1" в "%2": %3

en: Could not write new template file "%1".
ru: Не удалось записать новый файл шаблона "%1".

en: Could not remove old template file "%1": %2
ru: Не удалось убрать старый файла шаблона "%1": %2

en: Could not delete template file "%1": %2
ru: Не удалось удалить старый файла шаблона "%1": %2

en: New Tempo
ru: Вставить новый темп

en: End Beats per Minute:
ru: BPM в конце:

en: bar:
ru: в такте:

en: beat:
ru: в доле:

en: Pulse:
ru: Пульс:

en: Tap Source:
ru: Устройство:

en: Tap tempo
ru: Настучать темп

en: one-hundred-twenty-eighth
ru: 1/128

en: whole
ru: целая

en: second
ru: 1/2

en: third
ru: 1/3

en: quarter
ru: 1/4

en: eighth
ru: 1/8

en: sixteenth
ru: 1/16

en: thirty-second
ru: 1/32

en: sixty-fourth
ru: 1/64

en: ramped
ru: Плавно меняющийся

en: constant
ru: Постоянный

en: music
ru: Музыкальный

en: Start Beats per Minute:
ru: BPM в начале:

en: Tempo Type:
ru: Тип темпа:

en: Tempo begins at
ru: Темп начинается

en: Lock Style:
ru: Стиль привязки:

en: incomprehensible pulse note type (%1)
ru: непонятный тип пульсирующей ноты (%1)

en: incomprehensible tempo type (%1)
ru: непонятный тип темпа (%1)

en: incomprehensible lock style (%1)
ru: непонятный стиль блокировки (%1)

en: Note value:
ru: Значение ноты:

en: Lock style:
ru: Стиль привязки:

en: Beats per bar:
ru: Долей на такт:

en: Time Signature begins at bar:
ru: Тактовый размер начинается с такта:

en: Track/Bus name (double click to edit)
ru: Имя дорожки/шины (двойной клик для редактирования)

en: This track is inactive. (right-click to activate)
ru: Эта дорожка неактивна (щелкните правой клавишей мыши для активации).

en: Quick but Ugly
ru: Быстро и грубо

en: Skip Anti-aliasing
ru: Без фильтрации

en: Contents
ru: Содержимое

en: Minimize time distortion
ru: Минимизировать искажения

en: Preserve Formants
ru: Сохранить форманты

en: Pitch Shift Audio
ru: Смена высоты тона

en: Time Stretch Audio
ru: Растягивание во времени

en: <b>Options</b>
ru: <b>Параметры</b>

en: Octaves:
ru: Октавы:

en: Semitones:
ru: Полутона:

en: Cents:
ru: Сотые:

en: Time|Shift
ru: Сдвиг

en: Stretch/Shrink
ru: Изменить

en: <b>Progress</b>
ru: <b>Прогресс</b>

en: programming error: request for non-existent audio range (%1)!
ru: Ошибка в программе: запрос в несуществующем звуковом диапазоне (%1)!

en: Inactive and record-armed tracks cannot be renamed
ru: Неактивные и готовые к записи дорожки не могут быть переименованы

en: velocity
ru: сила нажатия

en: start time
ru: время начала

en: length
ru: длительность

en: Transform
ru: Преобразовать

en: Set
ru: Установить

en: Play from playhead
ru: Воспроизвести от указателя

en: Stop playback
ru: Стоп

en: Toggle record
ru: Переключить готовность к записи

en: Play range/selection
ru: Воспроизвести выделение

en: Go to start of session
ru: В начало сессии

en: Go to end of session
ru: В конец сессии

en: Play loop range
ru: Играть петлю

en: MIDI Panic
    Send note off and reset controller messages on all MIDI channels
ru: MIDI паника
    Отправлено сообщение off и сброса сообщений контролера на всех MIDI каналах

en: Enable/Disable metronome
    
    Right-click to access preferences
    Mouse-wheel to modify level
    Signal Level: %1 dBFS
ru: Включить или выключить метроном
    
    Щелчок правой клавишей мыши для настройки
    Прокрутка мышью для изменения громкости
    Уровень сигнала: %1 dBFS

en: Add a new Transport Master
ru: Добавить новый ведущий транспорта

en: Keep rolling if sync is lost
ru: Продолжать перемещение при рассинхронизации

en: Last Message + Age
ru: Последнее сообщение + возраст

en: Add Transport Master
ru: Добавить ведущий транспорта

en: Transpose MIDI
ru: Транспонировать MIDI

en: Transpose
ru: Транспонировать

en: Select clip folder
ru: Выберите папку с клипами

en: Audition selected clip
ru: Прослушать выбранный клип

en: Stop the audition
ru: Остановить прослушивание

en: Audition Volume
ru: Громкость прослушивания

en: Open clip library folder
ru: Открыть папку с библиотекой клипов

en: Refresh clip list
ru: Обновить список клипов

en: Show the GUI for the Auditioner Synth
ru: Показать интерфейс к синтезатору прослушивания

en: Click to select a clip folder and edit your available clip folders
ru: Щелкните, чтобы выбрать паку с клипами и изменить доступные папки с клипами

en: File Name
ru: Имя файла

en: Edit Sample Library Path
ru: Папки с библиотеками клипов

en: Other...
ru: Другое…

en: Download...
ru: Скачать…

en: %1 Bundled Content
ru: Поставляется с %1

en: Audition Synth
ru: Инструмент для прослушивания

en: Jump Target for: %1
ru: Куда перейти из: %1

en: Window|Cues
ru: Очереди

en: Clear Selected Slot
ru: Очистить выбранный слот

en: Trigger Cue %1
ru: Очередь триггеров %1

en: Trigger Slot %1/%2
ru: Слот триггера %1/%2

en: Stop Cues %1
ru: Остановить очереди %1

en: Stop all cues now
ru: Немедленно остановить все очереди

en: Stop all cues soon
ru: Остановить все очереди вскорости

en: Click to stop all clips
    Right-click to select properties for all clips in the grid
ru: Щелкните ЛКМ, чтобы остановить все клипы.
    Щелкните ПКМ, чтобы указать свойства всех клипов в сетке

en: Load...
ru: Загрузить…

en: MIDI Learn
ru: Связать по MIDI

en: MIDI un-Learn
ru: Убрать связку по MIDI

en: Launch Style...
ru: Стиль запуска…

en: Quantization...
ru: Квантование…

en: Cue Isolate
ru: Изоляция очереди

en: Trigger
ru: Триггер

en: Retrigger
ru: Ретриггер

en: Gate
ru: Гейт

en: Toggle
ru: Переключить

en: Repeat
ru: Повтор

en: 1/4
ru: С

en: 1/2
ru: С

en: 1/8
ru: С

en: 1/16
ru: С

en: 1/32
ru: С

en: 1/64
ru: С

en: Again
ru: Снова

en: Jump to: %1
ru: Перейти к: %1

en: Jump: Multi
ru: Мультипереход

en: Crisp
ru: Чётко

en: Mixed
ru: Смешанно

en: Click to select Follow-Actions for this clip
ru: Щелкните, чтобы выбрать действие перехода для этого клипа

en: Click to select this clip and edit its properties
    Right-Click for context menu
ru: Щелкните ЛКМ, чтобы выбрать этот клип и изменить его свойства.
    Щёлкните ПКМ, чтобы открыть контекстное меню

en: Loading default ui configuration file %1
ru: Загрузка файла конфигурации UI по умолчанию %1

en: cannot read default ui configuration file "%1"
ru: Невозможно прочитать основной файл конфигурации интерфейса "%1"

en: default ui configuration file "%1" not loaded successfully.
ru: Основной файл конфигурации интерфейса "%1" не был успешно загружен

en: Could not find default UI configuration file %1
ru: Не удалось найти конфигурационный файл %1 для интерфейса

en: Loading color file %1
ru: Загружается файл %1 с описанием цветовой схемы

en: cannot read color file "%1"
ru: Невозможно прочитать файл %1 с описанием цветовой схемы

en: color file "%1" not loaded successfully.
ru: Файл %1 с описанием цветовой схемы не был успешно загружен.

en: Color file for %1 not found along %2
ru: Файл цветовой схемы для %1 не найден по адресу %2

en: Color file %1 not saved
ru: Файл %1 с описанием цветовой схемы не сохранён

en: Loading user ui configuration file %1
ru: Загрузка файла пользовательской конфигурации UI %1

en: cannot read ui configuration file "%1"
ru: Невозможно прочитать файл конфигурации UI "%1"

en: user ui configuration file "%1" not loaded successfully.
ru: Конфигурация UI интерфейса файлa "%1" не загружена успешно.

en: could not find any ui configuration file, canvas will look broken.
ru: Невозможно найти файл конфигурации UI, это будет выглядеть сломаным.

en: Config file %1 not saved
ru: Конфигурационный файл %1 не сохранён

en: Color %1 not found
ru: Цвет %1 не обнаружен

en: Unable to find UI style file %1 in search path %2. %3 will look strange
ru: Не удается найти файл стилей пользовательского интерфейса %1 в пути поиска %2. % 3 будет выглядеть странно

en: Loading ui configuration file %1
ru: Загрузка файла настройки пользовательского интерфейса %1

en: The current operation is not possible because of an error communicating with the audio hardware.
ru: Операция невозможна из-за ошибки в работе со звуковым оборудованием.

en: Configure Hardware
ru: Настроить аппаратное обеспечение

en: bad XPM header %1
ru: Плохой заголовок XPM %1

en: cannot find XPM file for %1
ru: Невозможно найти файл XPM для %1

en: default
ru: по умолчанию

en: icon "%1" not found for icon set "%2", fallback to default
ru: значок "%1" не найден для набора "%2", возврат к установкам по умолчанию

en: cannot find icon image for %1 using %2
ru: Невозможно найти файл значка для %1 с помощью %2

en: Caught exception while loading icon named %1
ru: Получено исключение при загрузке значка с именем %1

en: Percentage:
ru: В процентах:

en: M
ru: М

en: Hide this VCA strip
ru: Скрыть этот канал VCA

en: Click to show assigned channels only
ru: Щелкните, чтобы показать только назначенные каналы

en: P
ru: Сп

en: S
ru: C

en: Assign Selected Channels
ru: Назначить выбранные каналы

en: Drop Selected Channels
ru: Отсоединить выбранные каналы

en: Drop All Slaves
ru: Отсоединить все ведомые

en: Click to show slaves only
ru: Щёлкните, чтобы показать только ведомые каналы

en: Click to show normal mixer
ru: Щёлкните, чтобы показать обычный микшер

en: Do you really want to remove this VCA?
ru: Вы действительно хотите удалить этот VCA?

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие не может быть отменено.

en: Virtual MIDI Keyboard
ru: Виртуальная MIDI-клавиатура

en: Panic
ru: Паника

en: Available octave range, centered around the key-octave.
ru: Доступный диапазон октав вокруг основной октавы

en: Chromatic transpose note events. Notes transposed outside the range of 0,,127 are discarded.
ru: Хроматическое транспонирование нотных событий. Ноты, транспонированные за пределы 0 и 127, отбрасываются.

en: Send MIDI Panic message for current channel
ru: Отправить сообщение MIDI Panic по текущему каналу

en: Modulation: %1
ru: Модуляция: %1

en: Set Video Track
ru: Установка видеодорожки

en: Open Video Monitor Window
ru: Открыть окно видеомонитора

en: Adjust Session Framerate to Match Video Framerate
ru: Подогнать частоту кадров сессии к частоте кадров видео

en: Reload docroot
ru: Перезагрузка корня каталога с данными

en: Video files
ru: Видеофайлы

en: <b>Video Information</b>
ru: <b>Информация о видеофайле</b>

en: Frame rate:
ru: Частота кадров::

en: Aspect Ratio:
ru: Соотношение сторон:

en: VideoServerIndex
ru: Индекс видеосервера

en:  %1 fps
ru:  %1 к/с

en: Unassign all channels
ru: Отсоединить все каналы

en: Drop All Assigned Channels
ru: Сбросить все назначенные каналы

en: Parsing video file info failed. Is the Video Server running? Is the file readable by the Video Server? Does the docroot match? Is it a video file?
ru: Разбор информация видеофайл не удался. Работает ли видеосервер? Доступен ли файл для чтения с видеосервера? Совпадает ли docroot? Это видеофайл?

en: Failed to set session-framerate: '%1' does not have a corresponding option setting in %2.
ru: Не удалось установить чатоту кадров сессии: '%1' не имеет соответствующей опции настройки в %2.

en: Video file's framerate is not equal to %1 session timecode's framerate: '%2' vs '%3'
ru: Частота кадров видеофайла не равна частоте кадров таймкода сессии %1: '%2' против '%3'

en: Video-server docroot mismatch. %1: '%2', video-server: '%3'. This usually means that the video server was not started by %1 and uses a different document-root.
ru: Несоответствие корневой папки документов видеосервера. %1: '%2' - видеосервер: '%3'. Как правило, это означает, что видеосервер не был запущен от имени Ardour и используется другие различные корневые документы.

en: Video-monitor 'xjadeo' was not found. Please install http://xjadeo.sf.net/ (a custom path to xjadeo can be specified by setting the XJREMOTE environment variable. It should point to an application compatible with xjadeo's remote-control interface 'xjremote').
    
    see also http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/
ru: Видеомонитор 'xjadeo' не найден. Установите http://xjadeo.sf.net/ (путь к xjadeo может быть указан установкой переменной окружения XJREMOTE. Это должно  указывать на приложения, совместимые с интерфейсом дистанционного управления xjadeo в 'xjremote').
    
    См. так же:  http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/

en: Video-monitor 'xjadeo' cannot be launched.
ru: Видеомонитор 'xjadeo' не может быть запущен.

en: Video-monitor 'xjadeo' is too old. Please install xjadeo version 0.7.7 or later. http://xjadeo.sf.net/
ru: Видеомонитор 'xjadeo' слишком стар. Пожалуйста, установите xjadeo версию 0.7.7 или более позднюю. http://xjadeo.sf.net/

en: Video Monitor: File Not Found.
ru: Видеомонитор: файл не найден.

en: Transcode/Import Video File
ru: Импортировать/перекодировать видеофайл

en: Output File:
ru: Файл вывода:

en: Abort
ru: Прервать

en: Height =
ru: Высота =

en: Extract LTC from audio and align video
ru: Извлечь LTC из звуковой дорожки и выровнять видео

en: Manual Override
ru: Переопределить вручную

en: Debug Mode: Print ffmpeg command and output to stdout.
ru: Режим отладки: вывод команд ffmpeg в stdout

en: ffmpeg installation was not found. Video Import is not possible. See the Log window for more information.
ru: FFmpeg не найден. Импорт видео работать не будет. Смотрите подробности в окне журнала.

en: File-info can not be read. Most likely '%1' is not a valid video-file or an unsupported video codec or format.
ru: Сведения о файле не могут быть прочитаны. Скорее всего, '%1' является недопустимым видеофайлом, неподдерживаемым кодеком или форматом.

en: FPS:
ru: к/с:

en: Codec:
ru: Кодек:

en: Geometry:
ru: Геометрия:

en: <b>Import Settings</b>
ru: <b>Параметры импорта</b>

en: Import/Transcode Video to Session
ru: Импортировать/перекодировать видео в сессию

en: Do Not Import Video (Audio Import Only)
ru: Не импортировать видео (только импорт звука)

en: Do Not Import Video
ru: Не импортировать видео

en: Scale Video: Width =
ru: Масштаб видео: Ширина =

en: Original Width
ru: Исходная ширина

en: Bitrate (KBit/s):
ru: Скорость потока (Кбит/с):

en: Extract Audio:
ru: Извлечь звук:

en: No Audio Track Present
ru: Нет звуковой дорожки

en: Do Not Extract Audio
ru: Не извлекать аудио

en: Video transcoding failed.
ru: Не удалось выполнить транскодирование видео.

en: Extracting Audio
ru: Извлекается звуковая дорожка

en: Audio Extraction Failed.
ru: Не удалось извлечь звуковую дорожку.

en: Transcoding Video
ru: Выполняется транскодирование видео

en: Transcoding Failed.
ru: Не удалось выполнить перекодирование.

en: Save Transcoded Video File
ru: Сохранить перекодированный видеофайл

en: Launch Video Server
ru: Запустить видеосервер

en: Server Executable:
ru: Исполняемый файл сервера:

en: Server Docroot:
ru: Корневая папка документов сервера:

en: Do not show this dialog again (reset in Preferences > Video).
ru: Больше не показывать этот диалог (вернуть — в «Параметры > Видео»).

en: The external video server 'harvid' can not be found.
    The tool is included with the %1 releases from ardour.org, alternatively you can download it from http://x42.github.com/harvid/ or acquire it from your distribution.
    
    see also http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/
ru: Внешний видеосервер 'harvid' не может быть найден.
    Инструмент входит в %1 релизы от ardour.org. Альтернативно, вы можете скачать его с http://x42.github.com/harvid/ или приобрести его с вашим дистрибутивом.
    
    См. так же http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/

en: Listen Address:
ru: Слушать адрес:

en: Listen Port:
ru: Слушать порт:

en: Cache Size:
ru: Размер кэша:

en: Set Video Server Executable
ru: Установить видеосервер исполняемым

en: Server docroot
ru: Корневая папка документов видеосервера

en: Destination is outside Video Server's docroot.
ru: Направление находится за пределами корневой папки документов видеосервера.

en: The destination file path is outside of the Video Server's docroot. The file will not be readable by the Video Server. Do you still want to continue?
ru: Путь к файлу назначения находится за пределами корневой папки документов видеосервера. Файл будет недоступен на видеосервере. Вы все еще хотите продолжить?

en: Confirm Overwrite
ru: Подтвердите перезапись

en: Cannot create video folder "%1" (%2)
ru: Не удалось создать папку для видео: "%1" (%2)

en: Export Video File
ru: Экспортировать видеофайл

en: Video:
ru: Видео:

en: Normalize audio
ru: Нормировать звук

en: Include session metadata
ru: Включить метаданные сессии

en: ffmpeg installation was not found. Video Export is not possible. See the Log window for more information.
ru: FFmpeg не найден. Экспорт видео невозможен. Смотрите подробности в окне журнала.

en: Output (file extension defines format)
ru: Экспорт (расширение определяет формат)

en: Audio:
ru: Звук:

en: Master Bus
ru: Мастер-шина

en: Session Rate
ru: Частота сэмплирования сессии

en: Settings
ru: Параметры

en: Audio Quality:
ru: Качество звука:

en: <b>When enabled</b>, the audio is normalized to 0dBFS during export.
ru: <b>Когда включено</b>, звук нормируется до 0dBFS при экспорте.

en: <b>When enabled</b>, information from Menu > Session > Metadata is included in the video file.
ru: <b>Когда включено</b>, информация из меню «Сессия > Метаданные» встраивается в видеофайл.

en: from session start marker to session end marker
ru: от маркера начала до маркера конца сессии

en: from 00:00:00:00 to the video end
ru: от 00:00:00:00 до конца видео

en: from video start to video end
ru: от начала до конца видео

en: Selected range
ru: Выбранный диапазон

en: Normalizing audio
ru: Выполняется нормировка звука

en: Exporting audio
ru: Экспорт звука

en: Exporting Audio...
ru: Экспортируется звук...

en: Export Video: Cannot query duration of video-file, using duration from timeline instead.
ru: Экспорт видео: невозможно запросить длительность видеофайла, вместо неё используется длительность проекта.

en: Export Video: The export-range does not include video.
ru: Экспорт видео: диапазон экспорта не включает видео.

en: The export-range is longer than the video file. To add black frames the video has to be encoded. Copying the codec may fail or not produce the intended result.
    Continue anyway?
ru: Диапазон экспорта больше длительности видеофайла. Чтобы добавить черные кадры, видео придется кодировать. Использование того же кодека и ожидаемый результат не гарантируются.
    Продолжить?

en: Export Video: No Master Out Ports to Connect for Audio Export
ru: Экспорт видео: нет соединяемых портов выхода мастер-шины для экспорта звука

en: Encoding Video...
ru: Кодируется видео...

en: Export Video: Video input file cannot be read.
ru: Экспорт видео: не удалось прочитать используемый видеофайл

en: Transcoding failed.
ru: Перекодировать не удалось.

en: Save Exported Video File
ru: Сохранить экспортированный видеофайл

en: The file extension defines the format and codec.
    Prefer to use .mp4, .mov or .mkv. Otherwise encoding may fail.
ru: Расширение файла определяет формат и кодек.
    Старайтесь использовать mp4, .mov или .mkv. Или кодирование может не сработать.

en: Input Video File
ru: Исходный видеофайл
