ardour 0.354.0 - en to it translation catalogue (4434 entries)

en: Catalan:
    	Albert Homs <alberthoms@gmail.com>
it: Catalano:
    	Albert Homs <alberthoms@gmail.com>

en: French:
    	Alain Fréhel <alain.frehel@free.fr>
    	Christophe Combelles <ccomb@free.fr>
    	Martin Blanchard
    	Romain Arnaud <roming22@gmail.com>
    	Olivier Humbert <trebmuh@tuxfamily.org>
    	Frédéric Rech <fred_rech@laposte.net>
    	Julien Taverna <jujudusud@gmail.com>
    	Nicolas Faure <sub26nico@laposte.net>
it: Francese:
    	Alain Fréhel <alain.frehel@free.fr>
    	Christophe Combelles <ccomb@free.fr>
    	Martin Blanchard
    	Romain Arnaud <roming22@gmail.com>
    	Olivier Humbert <trebmuh@tuxfamily.org>
    	Frédéric Rech <fred_rech@laposte.net>
    	Julien Taverna <jujudusud@gmail.com>
    	Nicolas Faure <sub26nico@laposte.net>

en: German:
    	Karsten Petersen <kapet@kapet.de>
    	Sebastian Arnold <mail@sebastian-arnold.net>
    	Robert Schwede <schwede@ironshark.com>
    	Benjamin Scherrer <realhangman@web.de>
    	Edgar Aichinger <edogawa@aon.at>
    	Richard Oax <richard@pagliacciempire.de>
    	Robin Gloster <robin@loc-com.de>
it: Tedesco:
    	Karsten Petersen <kapet@kapet.de>
    	Sebastian Arnold <mail@sebastian-arnold.net>
    	Robert Schwede <schwede@ironshark.com>
    	Benjamin Scherrer <realhangman@web.de>
    	Edgar Aichinger <edogawa@aon.at>
    	Richard Oax <richard@pagliacciempire.de>
    	Robin Gloster <robin@loc-com.de>

en: Italian:
    	Vincenzo Reale <smart2128@baslug.org>
    	Filippo Pappalardo <filippo@email.it>
    	Raffaele Morelli <raffaele.morelli@gmail.com>
    	Guido Pietrella
    	Daniele Tombolini
it: Italiano:
    	Vincenzo Reale <smart2128@baslug.org>
    	Filippo Pappalardo <filippo@email.it>
    	Raffaele Morelli <raffaele.morelli@gmail.com>
    	Guido Pietrella
    	Daniele Tombolini

en: Portuguese:
    	Rui Nuno Capela <rncbc@rncbc.org>
it: Portoghese:
    	Rui Nuno Capela <rncbc@rncbc.org>

en: Brazilian Portuguese:
    	Alexander da Franca Fernandes <alexander@nautae.eti.br>
    	Chris Ross <chris@tebibyte.org>
it: Brasiliano:
    	Alexander da Franca Fernandes <alexander@nautae.eti.br>
    	Chris Ross <chris@tebibyte.org>

en: Spanish:
    	 Alex Krohn <alexkrohn@fastmail.fm>
    	Pablo Fernández <pablo.fbus@gmail.com>
    	Juan Cruz Vardy Sabaté <juanvardy@zohomail.com>
it: Spagnolo:
    	 Alex Krohn <alexkrohn@fastmail.fm>
    	Pablo Fernández <pablo.fbus@gmail.com>
    	Juan Cruz Vardy Sabaté <juanvardy@zohomail.com>

en: Russian:
    	 Igor Blinov <pitstop@nm.ru>
    	Aleksandr Koltsov <ag1455@mail.ru>
    	Petr Semiletov <tea@list.ru>
    	Alexandre Prokoudine <alexandre.prokoudine@gmail.com>
it: Russo:
    	 Igor Blinov <pitstop@nm.ru>
    	Aleksandr Koltsov <ag1455@mail.ru>
    	Petr Semiletov <tea@list.ru>
    	Alexandre Prokoudine <alexandre.prokoudine@gmail.com>

en: Greek:
    	 Klearchos Gourgourinis <muadib@in.gr>
it: Greco:
    	 Klearchos Gourgourinis <muadib@in.gr>

en: Swedish:
    	 Petter Sundlöf <petter.sundlof@gmail.com>
it: Svedese:
    	 Petter Sundlöf <petter.sundlof@gmail.com>

en: Polish:
    	 Piotr Zaryk <pzaryk@gmail.com>
it: Polacco:
    	 Piotr Zaryk <pzaryk@gmail.com>

en: Czech:
    	 Pavel Fric <pavelfric@seznam.cz>
    	 Martin Vlk <martin@vlkk.cz>
it: Ceco:
    	 Pavel Fric <pavelfric@seznam.cz>
    	 Martin Vlk <martin@vlkk.cz>

en: Norwegian:
    	 Eivind Ødegård
it: Norvegese:
    	 Eivind Ødegård

en: Chinese:
    	 Rui-huai Zhang <zrhzrh@mail.ustc.edu.cn>
it: Cinese:
    	 Rui-huai Zhang <zrhzrh@mail.ustc.edu.cn>

en: Japanese:
    	 Hiroki Inagaki <hiroki.ingk@gmail.com>
it: Giapponese:
    	 Hiroki Inagaki <hiroki.ingk@gmail.com>

en: Korean:
    	 Junghee Lee <daemul72@gmail.com>
it: Coreano:
    	 Junghee Lee <daemul72@gmail.com>

en: Config
it: Configurazione

en: Loading menus from %1
it: Inizializzazione menù da %1

en: badly formatted menu definition file: %1
it: file delle definizioni non formattato correttamente: %1

en: %1 menu definition file not found
it: %1 file di definizione del menù mancante

en: %1 will not work without a valid menu definition file
it: %1 non funzionerà correttamente senza un file valido per la definizione del menù

en: Add Track/Bus/VCA
it: Aggiungi traccia/bus/VCA

en: Input Config:
it: Config. ingresso:

en: Configuration:
it: Configurazione:

en: Add:
it: Aggiungi:

en: Name:
it: Nome:

en: Group:
it: Gruppo:

en: Position:
it: Posizione:

en: Pin Mode:
it: Cablaggio:

en: Record Mode:
it: Modalità registrazione:

en: Instrument:
it: Strumento:

en: Show on Cue Page
it: Mostra sulla pagina Cue

en: Audio Tracks
it: Tracce audio

en: Use these settings to create one or more audio tracks.
it: Utilizza queste impostazioni per creare una o più tracce audio.

en: You may select:
it: Puoi selezionare:

en: The number of tracks to add
it: Numero di tracce da aggiungere

en: A name for the track(s)
it: Nome traccia/e

en: Mono, stereo, or multi-channel operation for the track(s)
it: Configurazione mono, stereo o multicanale per la/e traccia/e

en: A group which the track(s) will be assigned to
it: Gruppo al quale la/e traccia/e saranno assegnate

en: The pin connections mode (see tooltip for details)
it: Modalità di cablaggio (vedi suggerimento per dettagli)

en: The track(s) will be added at the location specified by "Position"
it: Le tracce saranno aggiunte nella posizione specificata

en: MIDI Tracks
it: Tracce MIDI

en: Use these settings to create one or more MIDI tracks.
it: Utilizza queste impostazioni per creare una o più tracce MIDI.

en: An instrument plugin (or select "None" to drive an external device)
it: Plugin strumento (o seleziona "Nessuno" per usare un dispositivo esterno)

en: Audio Busses
it: Bus audio

en: Use these settings to create one or more audio busses.
it: Utilizza queste impostazioni per creare uno o più bus audio.

en: The number of busses to add
it: Numero di bus da aggiungere

en: A name for the buss(es)
it: Nome bus

en: A group which the buss(es) will be assigned to
it: Gruppo al quale il/i bus saranno assegnati

en: The buss(es) will be added at the location specified by "Position"
it: I bus saranno aggiunti nella posizione specificata

en: MIDI Busses
it: Bus MIDI

en: Use these settings to create one or more MIDI busses.
it: Utilizza queste impostazioni per creare una o più bus MIDI.

en: MIDI busses can combine the output of multiple tracks. They are sometimes used
    to host a single "heavy" instrument plugin which is fed from multiple MIDI tracks.
it: I bus MIDI possono combinare l'output di più tracce. A volte sono usati per ospitare
    un singolo plugin strumento pesante usato da più tracce MIDI.

en: VCA Masters
it: Controlli VCA

en: Use these settings to create one or more VCA masters.
it: Utilizza queste impostazioni per creare una o più controlli VCA.

en: The number of VCAs to add
it: Numero di controlli VCA da aggiungere

en: A name for the VCA(s). "%n" will be replaced by an index number for each VCA
it: Nome del/dei controllo/i VCA. "%n" sarà sostituito da un numero per ogni VCA

en: Foldback Busses
it: Bus foldback

en: Use these settings to create one or more foldback busses.
it: Utilizza queste impostazioni per creare una o più bus foldback.

en: Foldback busses are used as master outputs for monitor channels and are fed by
    hidden monitor sends.
it: I bus foldback sono usati come uscite principali per canali monitor e sono alimentati dalle
    mandate monitor nascoste.

en: First
it: All'inizio

en: Before Selection
it: Prima della selezione

en: After Selection
it: Dopo la selezione

en: Last
it: Alla fine

en: Flexible-I/O
it: I/O flessibile

en: Strict-I/O
it: I/O rigido

en: Template/Type
it: Tipo

en: Modified With
it: Modificato con

en: With strict-i/o enabled, Effect Processors will not modify the number of channels on a track. The number of output channels will always match the number of input channels.
it: Quando strict-i/o è attivato, i processori di effetto non modificheranno il numero di canali di una traccia. Il numero di canali di uscita coinciderà sempre con il numero di canali di ingresso.

en: Add selected items (and leave dialog open)
it: Aggiungi e continua

en: Add and Close
it: Aggiungi e chiudi

en: Normal
it: Normale

en: Manual Configuration
it: Configurazione manuale

en: Non Layered
it: Non stratificato

en: 3 Channel
it: 3 canali

en: 4 Channel
it: 4 canali

en: 5 Channel
it: 5 canali

en: 6 Channel
it: 6 canali

en: 8 Channel
it: 8 canali

en: 12 Channel
it: 12 canali

en: Custom
it: Personalizzato

en: Factory Template
it: Modello di fabbrica

en: New Group...
it: Nuovo gruppo...

en: No Group
it: Nessun gruppo

en: Ambiguous File
it: File ambiguo

en: %1 has found the file <i>%2</i> in the following places:
it: %1 ha trovato il file <i>%2</i> nelle seguenti posizioni:

en: 
    
    Please select the path that you want to get the file from.
it: 
    
    Selezionare il percorso dal quale si vuole importare il file.

en: Done
it: Fatto

en: Signal source
it: Sorgente segnale

en: Selected ranges
it: Intervalli selezionati

en: Selected regions
it: Regioni selezionate

en: Show frequency power range
it: Mostra spettro

en: Fit dB range
it: Adatta a intervallo di dB

en: Proportional Spectrum, -18dB
it: Spettro proporzionale, -18dB

en: FFT analysis window
it: Finestra analisi FFT

en: Spectral Analysis
it: Analisi spettrale

en: Track
it: Traccia

en: Show
it: Mostra

en: Re-analyze data
it: Rianalizza

en: Layered
it: Stratificato

en: Non-Layered
it: Non stratificato

en: Snd on Snd
it: Snd su Snd

en: Audition
it: Ascolto

en: Rec Cues
it: Reg. cue

en: Play Cues
it: Riprod. cue

en: LogestSync|M-Clk
it: M-Clk

en: Rec:
it: Reg:

en: Punch|In
it: In

en: Punch|Out
it: Out

en: Disable PDC
it: Disabilita PDC

en: Auto Return
it: Auto ritorno

en: Dim All
it: Attenua tutto

en: Mute All
it: Muta tutto

en: <b>Layered</b>, new recordings will be added as regions on a layer atop existing regions.
    <b>Non Layered</b>, the underlying region will be spliced and replaced with the newly recorded region.
    <b>SoundOnSound</b>, behaves like <i>Layered</i>, except underlying regions will be audible.
it: <b>Stratificato</b>, le nuove registrazioni sono aggiunte come regioni sopra a quelle esistenti.
    <b>Non stratificato</b>, le regioni sottostanti vengono spezzate e rimpiazzate dalle nuove regioni registrate
    <b>SoundOnSound</b>,  come <b>Stratificato</b>, ma le regioni sottostanti resteranno udibili.

en: Disable all Plugin Delay Compensation. This results in the shortest delay from live input to output, but any paths with delay-causing plugins will sound later than those without.
it: Disabilita la compensazione del ritardo dei plugin. Il risultato è il più breve ritardo dall'input all'output, ma i percorsi con plugin ritardanti suoneranno dopo quelli senza.

en: <b>Primary Clock</b> right-click to set display mode. Click to edit, click+drag a digit or mouse-over+scroll wheel to modify.
    Text edits: right-to-left overwrite <tt>Esc</tt>: cancel; <tt>Enter</tt>: confirm; postfix the edit with '+' or '-' to enter delta times.
it: <b>Orologio principale</b> clicca col destro per impostare la modalità di visualizzazione. Clicca per modificare, clicca e trascina oppure utilizza la rotella per modificare.
    Modifiche al testo: sovrascrive da destra a sinistra <tt>Esc</tt>: cancella; <tt>Invio</tt>: conferma; posponi '+' o '-' per inserire intervalli temporali.

en: <b>Secondary Clock</b> right-click to set display mode. Click to edit, click+drag a digit or mouse-over+scroll wheel to modify.
    Text edits: right-to-left overwrite <tt>Esc</tt>: cancel; <tt>Enter</tt>: confirm; postfix the edit with '+' or '-' to enter delta times.
it: <b>Orologio secondario</b> clicca col destro per impostare la modalità di visualizzazione. Clicca per modificare, clicca e trascina oppure utilizza la rotella per modificare.
    Modifiche al testo: sovrascrive da destra a sinistra <tt>Esc</tt>: cancella; <tt>Invio</tt>: conferma; posponi '+' o '-' per inserire intervalli temporali.

en: When active, auditioning is taking place.
    Click to stop the audition
it: Quando è attivo, qualcosa è in ascolto. Clicca per per fermare

en: When lit, there is a ports connection issue, leading to feedback loop or ambiguous alignment.
    This is caused by connecting an output back to some input (feedback), or by multiple connections from a source to the same output via different paths (ambiguous latency, record alignment).
it: Se acceso, indica un problema di connessione porte, che potrebbe originare un feedback o un allineamento ambiguo.
    Può essere causato da un'uscita collegata alla propria entrata (feedback), oppure da connessioni multiple da una sorgente alla stessa uscita con percorsi differenti (latenza ambigua, allineamento di registrazione)

en: <b>When enabled</b>, triggering Cues will result in Cue Markers added to the timeline
it: <b>Se abilitato</b>, il lancio di una Cue creerà un marcatore di Cue  sulla timeline

en: <b>When enabled</b>, Cue Markers will trigger the associated Cue when passed on the timeline
it: <b>Se abilitato</b> , i marcatori Cue lanceranno la Cue associata al passaggio della timeline

en: Reset All Peak Meters
it: Ripristina tutti gli indicatori di picco

en: No Align
it: Nessun allineamento

en: Unset #%1
it: Ripristina #%1

en: No action bound
    Right-click to assign
it: Nessun azione associata
    Clic destro per assegnare

en: %1
    
    Click to run
    Right-click to re-assign
    Shift+right-click to unassign
it: %1
    
    Clic per eseguire
    Clic destro per riassegnare
    Maiusc+clic destro per rimuovere l'assegnazione

en: No Latency
it: Nessuna latenza

en: SyncSource|Int.
it: Int.

en: Enable/Disable external positional sync
it: Abilita/disabilita la sincronizzazione posizione esterna

en: External sync is not possible: video pull up/down is set
it: La sincronizzazione esterna non è possibile: viene abilitato il video Pull-Up/Down

en: Color Selection: %1
it: Selezione colore: %1

en: HTTP request failed: (%1) %2
it: HTTP request fallita: (%1) %2

en: HTTP request status: %1
it: Stato HTTP request: %1

en: %1 %2.x has discovered configuration files from %1 %3.x.
    
    Would you like these files to be copied and used for %1 %2.x?
    
    (This will require you to restart %1.)
it: %1 %2.x ha trovato dei file di configurazione da %1 %3.x.
    
    Vuoi copiare questi file e usarli per %1 %2.x?
    
    (Sarà necessario riavviare %1.)

en: Speaker Configuration
it: Configurazione altoparlanti

en: Add Tracks/Busses
it: Aggiungi tracce/bus

en: About
it: Informazioni

en: Ranges|Locations
it: Posizioni

en: Tracks and Busses
it: Tracce e bus

en: Audio/MIDI Setup
it: Impostazioni audio/MIDI

en: Video Export Dialog
it: Finestra esportazione video

en: Script Manager
it: Gestore di script

en: Plugin Manager
it: Gestore dei plugin

en: Plugin DSP Load
it: Carico DSP plugin

en: Performance Meters
it: Misura performance

en: Transport Masters
it: Master di trasporto

en: Properties
it: Proprietà

en: Add Video
it: Aggiungi video

en: Bundle Manager
it: Gestore dei pacchetti

en: Big Clock
it: Orologio grande

en: Transport Controls
it: Controlli trasporto

en: Virtual Keyboard
it: Tastiera virtuale

en: Library Downloader
it: Scarica librerie

en: Audio Connections
it: Connessioni audio

en: MIDI Connections
it: Connessioni MIDI

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Window|Scripting
it: Scripting

en: Window|Realtime Analyzer
it: Analizzatore Realtime

en: Window|Edit
it: Edit

en: Window|Mix
it: Mix

en: Window|Prefs
it: Pref

en: Window|Rec
it: Reg

en: Window|Cue
it: Cue

en: Your configuration files were copied. You can now restart %1.
it: I tuoi file di configurazione sono stati copiati. Puoi riavviare %1.

en: Global keybindings are missing
it: Scorciatoie da tastiera globali mancanti

en: The audio backend was shutdown because:
    
    %1
it: Il motore audio è stato interrotto perché:
    
    %1

en: The audio backend has either been shutdown or it
    disconnected %1 because %1
    was not fast enough. Try to restart
    the audio backend and save the session.
it: Il motore audio è stato interrotto oppure 
    disconnesso da %1 perché %1 
    non era abbastanza rapido. Prova a riavviare
    il motore audio e salvare la sessione.

en: Indexing Audio Unit Plugin Failed.
    Automatic AU scanning has been disabled
    (check with 'auval', then re-enable scanning the in preferences).
it: Indicizzazione del plugin Audio Unit fallita.
    La scansione automatica AU è stata disabilitata
    (controllare con 'auval', e poi ri-abilitare la scansione nelle preferenze).

en: Could not open temporary file to print bindings (%1)
it: Impossibile aprire file temporaneo per stampare le scorciatoie (%1)

en: Could not save bindings to file (%1)
it: Impossibile salvare su file le scorciatoie

en: Don't quit
it: Non uscire

en: Discard session
it: Scarta sessione

en: Name session and quit
it: Rinomina sessione ed esci

en: Just quit
it: Esci e basta

en: Save and quit
it: Salva ed esci

en: %1 was unable to save your session.
    
    If you still wish to quit, please use the
    
    "Just quit" option.
it: %1 non ha potuto salvare la tua sessione.
    
    Se ancora vuoi uscire utilizza l'opzione
    
    "Esci e basta".

en: DANGER!
it: ATTENZIONE!

en: You have not named this session yet.
    You can continue to use it as
    
    %1
    
    or it will be deleted.
    
    Deletion is permanent and irreversible.
it: Non hai ancora rinominato la sessione.
    Puoi continuare a usarla come
    
    %1
    
    o sarà eliminata.
    
    L'eliminazione è permanente e irreversibile.

en: SCRATCH SESSION - DANGER!
it: SESSIONE DANNEGGIATA - ATTENZIONE!

en: Delete this session (IRREVERSIBLE!)
it: Elimina sessione (IRREVERSIBILE!)

en: Do not delete
it: Non eliminare

en: none
it: nessuno

en: Path
it: Percorso

en: Shift+Click to clear xruns.
it: Maiusc+Clic per pulire xruns.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Available record time
it: Tempo di registrazione disponibile

en: Rec
it: Reg

en: hours|h
it: o

en: minutes|m
it: m

en: n/a
it: n/d

en: You cannot add a track without a session already loaded.
it: Impossibile aggiungere una traccia senza una sessione caricata.

en: could not create %1 new mixed track | could not create %1 new mixed tracks
it[0]: impossibile creare %1 nuova traccia mista
it[1]: impossibile creare %1 nuove tracce miste

en: could not create %1 new Midi Bus | could not create %1 new Midi Busses
it[0]: impossibile creare %1 nuovo bus MIDI
it[1]: impossibile creare %1 nuovi bus MIDI

en: could not create %1 new audio track | could not create %1 new audio tracks
it[0]: impossibile creare %1 nuova traccia audio
it[1]: impossibile creare %1 nuove tracce audio

en: could not create %1 new audio bus | could not create %1 new audio busses
it[0]: impossibile creare %1 nuovo bus audio
it[1]: impossibile creare %1 nuovi bus audio

en: could not create %1 new foldback bus | could not create %1 new foldback busses
it[0]: impossibile creare %1 nuovo bus foldback
it[1]: impossibile creare %1 nuovi  bus foldback

en: There are insufficient ports available
    to create a new track or bus.
    You should save %1, exit and
    restart with more ports.
it: Gli ingressi o le uscite disponibili sono insufficienti
    per creare una nuova traccia o bus.
    Dovresti prima salvare %1, uscire e
    riavviare con più porte.

en: Please create one or more tracks before trying to record.
    You can do this with the "Add Track or Bus" option in the Session menu.
it: Aggiungi una o più tracce audio prima di provare a registrare.
    Puoi farlo attraverso l'opzione "Aggiungi traccia o bus" nel menù Sessione.

en: Confirm Template Overwrite
it: Conferma sovrascrittura modello

en: A template already exists with that name. Do you want to overwrite it?
it: Modello con lo stesso nome già esistente. Vuoi sovrascriverlo?

en: No files were ready for clean-up
it: Nessun file da pulire

en: Clean-up
it: Pulizia

en: If this seems surprising, 
    check for any existing snapshots.
    These may still include regions that
    require some unused files to continue to exist.
it: Se questo ti lascia perplesso, 
    controlla le istantanee esistenti.
    Ci possono essere ancora istantanee con regioni
    che necessitano di questi file.

en: The following file was deleted from %2,
    releasing %3 %4bytes of disk space | The following %1 files were deleted from %2,
    releasing %3 %4bytes of disk space
it[0]: Il file seguente è stato eliminato da %2,
    liberando %3 %4byte di spazio su disco
it[1]: I file seguenti sono stati eliminati da %2,
    liberando %3 %4bytes di spazio su disco

en: The following file was not in use and 
    has been moved to: %2
    
    After a restart of %5
    
    <span face="mono">Session -> Clean-up -> Flush Wastebasket</span>
    
    will release an additional %3 %4bytes of disk space.
     | The following %1 files were not in use and 
    have been moved to: %2
    
    After a restart of %5
    
    <span face="mono">Session -> Clean-up -> Flush Wastebasket</span>
    
    will release an additional %3 %4bytes of disk space.
it[0]: Il file seguente non era in uso ed
    è stato spostato in: %2
    
    Dopo il riavvio di %5
    
    <span face="mono">Sessione -> Pulizia -> Svuota il cestino</span>
    
    verranno liberati ulteriori %3 %4byte di spazio su disco.
it[1]: I seguenti %1 file non erano in uso e
    sono stati spostati in: %2
    
    Dopo il riavvio di %5
    
    <span face="mono">Sessione -> Pulizia -> Svuota il cestino</span>
    
    verranno liberati ulteriori %3 %4bytes di spazio su disco.

en: Are you sure you want to clean-up?
it: Siete sicuri di voler pulire?

en: Clean-up is a destructive operation.
    ALL undo/redo information will be lost if you clean-up.
    Clean-up will move all unused files to a "dead" location.
it: La pulizia è un'operazione distruttiva.
    Tutto lo storico andrà perduto.
    La pulizia sposterà tutti i file inutilizzati in una posizione "morta".

en: CleanupDialog
it: Finestra pulizia

en: Cleaned Files
it: File ripuliti

en: deleted file
it: file eliminato

en: You cannot add tracks or busses without a session already loaded.
it: Impossibile aggiungere una traccia o un bus senza una sessione caricata.

en: Audio Channels for new track:
it: Canali audio per la nuova traccia:

en: Audio Channels for new bus:
it: Canali audio per il nuovo bus:

en: Custom Channel
it: Impostazione canali

en: The disk system on your computer
    was not able to keep up with %1.
    
    Specifically, it failed to write data to disk
    quickly enough to keep up with recording.
it: Il disco del tuo computer non regge %1.
    Nello specifico, non riesce a scrivere sul disco 
    con la velocità necessaria per registrare.

en: The disk system on your computer
    was not able to keep up with %1.
    
    Specifically, it failed to read data from disk
    quickly enough to keep up with playback.
it: Il disco del tuo computer non regge %1.
    Nello specifico, non riesce a leggere dal disco 
    con la velocità necessaria per riprodurre.

en: <b>MMCSS priority can not be set!</b>
    
    Windows Multimedia Class Scheduler Service (MCSS) is used for time-critical audio processing. By default, Microsoft has limited the number of MMCSS threads to 32, and this limit has been reached.
    
    You can reduce the number of process threads in Preferences &gt; Performance, but that may be insufficient, because MCSS threads are also used for Audio and MIDI I/O.
    One solution is to increase the number of available MCSS threads by modifying the windows registry. A tool to do that conveniently can be found <a href="https://helpcenter.steinberg.de/hc/en-us/articles/13338094735762-Error-message-on-Windows-MMCSS-priority-cannot-be-set">here</a>.
it: <b>La priorità MMCSS non può essere impostata!</b>
    
    Windows Multimedia Class Scheduler Service (MCSS) è utilizzato per la processazione audio time-critical. Di default Windows ha un limite di 32 threads MMCSS, questo limite è stato raggiunto.
    
    E' possibile ridurre il numero di thread processo da "Preferenze &gt;  Perfomance", ma potrebbe non essere sufficiente in quanto i thread MCSS sono usati anche per l'I/O audio e MIDI.
    Una soluzione è quella di incrementare il numero di threads MCSS modificando il registro di sistema di Windows. Puoi trovare una comoda utility per farlo <a href="https://helpcenter.steinberg.de/hc/en-us/articles/13338094735762-Error-message-on-Windows-MMCSS-priority-cannot-be-set">qui</a>.

en: Crash Recovery
it: Recupero dalla chiusura inattesa

en: This session appears to have been modified
    without save, or in middle of recording when
    %1 or the computer was shutdown.
    
    %1 can recover any changes for
    you, or it can ignore it. Please decide
    what you would like to do.
it: Questa sessione sembra essere stata chiusa
    nel corso di una registrazione o di una modifica
     quando %1 o il computer è stato spento.
    
    %1 può recuperare l'audio registrato
    oppure ignorarlo. Scegli cosa fare.

en: Ignore crash data
it: Ignora i dati della chiusura inattesa

en: Recover from crash
it: Recupera i dati di crash

en: Show Error Log and acknowledge warnings
it: Mostra i messaggi di errore e scarta gli avvisi

en: [ERROR]:
it: [ERRORE]:

en: [WARNING]:
it: [ATTENZIONE]:

en: Left-Click to show the %1 window
    Right-click to show more options
it: Clicca per aprire la finestra %1
    Click-destro per mostrare più opzioni

en: Appearance
it: Aspetto

en: Signal Flow
it: Percorso segnale

en: Plugins
it: Plugin

en: Metronome
it: Metronomo

en: Name
it: Nome

en: AAF: Destination '%1' already exists.
it: AAF: la destinazione '%1' esiste già.

en: AAF: Could not prepare media cache: %1
it: AAF: Impossibile preparare la cache: %1

en: AAF: Could not start [dummy] engine for AAF import .
it: AAF: Impossibile avviare il motore [dummy] per l'importazione.

en: AAF: Could not create new session for AAF import .
it: AAF: Impossibile creare una nuova sessione per l'importazione AAF.

en: AAF: Clip has no essence.
it: AAF: la clip non ha essenza.

en: AAF: Could not create new region for clip '%1': Region has no source
it: AAF: Impossibile creare una regione per la clip '%1': la regione non ha sorgente

en: AAF: Could not create new region for clip '%1'
it: AAF: Impossibile creare una regione per la clip '%1'

en: <b>Just ask and wait for an answer.
    It may take from minutes to hours.</b>
it: <b>Chiedi e aspetta una risposta.
    Potrebbe richiedere da minuti a ore.</b>

en: About the Chat
it: Informazioni sulla chat

en: When you're inside the chat just ask your question and wait for an answer. The chat is occupied by real people with real lives so many of them are passively online and might not read your question before minutes or hours later.
    So please be patient and wait for an answer.
    
    You should just leave the chat window open and check back regularly until someone has answered your question.
it: Quando sei dentro la chat fai semplicemente la tua domanda e aspetta una risposta. La chat è portata avanti da persone reali con vite reali perciò molte di loro sono passivamente online e potrebbero non leggere la tua domanda prima di minuti o addirittura ore.
    Perciò sii paziente e aspetta la risposta.
    
    Dovresti lasciare la chat aperta e controllare regolarmente fino a che qualcuno non ti risponde.

en: Setup Editor
it: Configura l'editor

en: Setup Mixer
it: Configura il mixer

en: Reload Session History
it: Ricarica lo storico della sessione

en: Quit %1?
it: Uscire da %1?

en: UI: cannot setup editor
it: UI: impossibile configurare l'editor

en: UI: cannot setup mixer
it: UI: impossibile configurare il mixer

en: UI: cannot setup recorder
it: UI: Impossibile configurare il registratore

en: UI: cannot setup trigger
it: UI: Impossibile configurare il trigger

en: UI: cannot setup meterbridge
it: UI: impossibile configurare meterbridge

en: Don't close
it: Non uscire

en: Discard
it: Scarta

en: Just close
it: Esci e basta

en: Save and close
it: Salva ed esci

en: Escape (deselect all)
it: Scappa (deseleziona tutto)

en: Close Current Dialog
it: Chiudi finestra corrente

en: Session
it: Sessione

en: Sync
it: Sincronizzazione

en: Options
it: Opzioni

en: Window
it: Finestre

en: Preferences
it: Preferenze

en: Recorder
it: Registratore

en: Cue Grid
it: Griglia Cue

en: Detach
it: Sgancia

en: Help
it: Aiuto

en: Misc. Shortcuts
it: Scorciatoie varie

en: Audio File Format
it: Formato del file audio

en: File Type
it: Tipo file

en: Sample Format
it: Formato di campionamento

en: Control Surfaces
it: Piattaforme di controllo

en: Metering
it: Misurazione

en: Fall Off Rate
it: Tempo di caduta

en: Hold Time
it: Tempo di tenuta

en: Denormal Handling
it: Gestione delle denormalizzazioni

en: New...
it: Nuovo...

en: Open...
it: Apri...

en: Recent...
it: Recenti...

en: Close
it: Chiudi

en: Add New Track, Bus, VCA or Foldback...
it: Aggiungi nuove tracce, bus, VCA o foldback...

en: Duplicate Tracks/Busses...
it: Duplica tracce/bus...

en: Cancel Solo
it: Rimuovi solo

en: Session|Scripting
it: Scripting

en: Open Video...
it: Apri video...

en: Remove Video
it: Rimuovi video

en: Export to Video File...
it: Esporta file video...

en: Snapshot (& keep working on current version) ...
it: Istantanea (e continua sulla versione corrente)...

en: Snapshot (& switch to new version) ...
it: Istantanea (e vai alla versione nuova)...

en: Quick Snapshot (& keep working on current version) ...
it: Istantanea veloce (e continua sulla versione corrente)...

en: Quick Snapshot (& switch to new version) ...
it: Istantanea veloce (e vai alla versione nuova)

en: Save Session Copy As...
it: Salva una copia della sessione come...

en: Archive...
it: Archivia...

en: Rename...
it: Rinomina...

en: Create Session Template...
it: Crea template di sessione...

en: Templates
it: Modelli

en: Save Mixer Strips...
it: Salva piste mixer...

en: Import Mixer Strips...
it: Importa piste mixer...

en: Metadata
it: Metadati

en: Edit Metadata...
it: Modifica metadati...

en: Import Metadata...
it: Importa metadati...

en: Export
it: Esporta

en: Flush Wastebasket
it: Svuota cestino

en: Print Keyboard Shortcuts
it: Stampa scorciatoie da tastiera

en: Quit
it: Esci

en: Hide
it: Nascondi

en: Show more UI preferences
it: Mostra più preferenze interfaccia

en: Window|Meterbridge
it: Meterbridge

en: MIDI Tracer
it: Tracciatore MIDI

en: Help|Tutorial
it: Tutorial

en: Manual|Reference
it: Riferimenti

en: Report a Bug
it: Segnala un bug

en: Website
it: Sito web

en: Development
it: Sviluppo

en: User Forums
it: Forum utenti

en: How to Report a Bug
it: Come segnalare un bug

en: Save
it: Salva

en: Transport
it: Trasporto

en: Stop
it: Ferma

en: Roll
it: Trasporto

en: Start/Stop
it: Riproduci/Ferma

en: Start/Continue/Stop
it: Riproduci/Continua/Ferma

en: Stop and Forget Capture
it: Ferma e scarta la registrazione

en: Play Loop Range
it: Riproduci il ciclo

en: Play Selection
it: Riproduci la selezione

en: Play w/Preroll
it: Riproduci con rincorsa

en: Record w/Preroll
it: Riproduci con rincorsa

en: Record w/Count-In
it: Registra con pre-conteggio

en: Enable Record
it: Abilita registrazione

en: Start Recording
it: Inizia registrazione

en: Rewind
it: Indietro

en: Rewind (Slow)
it: Indietro (lento)

en: Rewind (Fast)
it: Indietro (veloce)

en: Forward
it: Avanti

en: Forward (Slow)
it: Avanti (lento)

en: Forward (Fast)
it: Avanti (veloce)

en: Go to Zero
it: Vai allo zero

en: Go to Start
it: Vai all'inizio

en: Go to End
it: Vai alla fine

en: Go to Wall Clock
it: Vai all'ora attuale

en: Numpad Decimal
it: Decimale del tastierino numerico

en: Numpad 0
it: Tastierino numerico 0

en: Numpad 1
it: Tastierino numerico 1

en: Numpad 2
it: Tastierino numerico 2

en: Numpad 3
it: Tastierino numerico 3

en: Numpad 4
it: Tastierino numerico 4

en: Numpad 5
it: Tastierino numerico 5

en: Numpad 6
it: Tastierino numerico 6

en: Numpad 7
it: Tastierino numerico 7

en: Numpad 8
it: Tastierino numerico 8

en: Numpad 9
it: Tastierino numerico 9

en: Focus On Clock
it: Focalizza sull'orologio

en: Bars & Beats
it: Battute e battiti

en: Minutes & Seconds
it: Minuti e secondi

en: Seconds
it: Secondi

en: Samples
it: Campioni

en: All Input
it: Tutto ingresso

en: All In
it: Ingresso

en: All Disk
it: Disco

en: Punch Out
it: Punch out

en: Punch In/Out
it: Punch in/out

en: In/Out
it: In/out

en: Click
it: Metronomo

en: Click when Recording
it: Metronomo in registrazione

en: Auto Input
it: Ingresso automatico

en: Auto Play
it: Riproduci automaticamente

en: Follow Range
it: Segui intervallo

en: Disable Latency Compensation
it: Disabilita compensazione latenza

en: Reset Mixer Meter Peaks
it: Resetta i picchi degli indicatori sul mixer

en: Reset All Meter Peak Hold
it: Resetta i picchi hold degli indicatori sul mixer

en: Monitor Section
it: Sezione monitoraggio

en: Sync Startup to Video
it: Sincronizza l'inizio con il video

en: Use External Positional Sync Source
it: Usa sorgente di sincronizzazione posizione esterna

en: Toggle Record Enable Track %1
it: Attiva/disattiva la registrazione sulla traccia %1

en: Percentage
it: Percentuale

en: Semitones
it: Semitoni

en: Send MTC
it: Invia MTC

en: Send MMC
it: Invia MMC

en: Use MMC
it: Usa MMC

en: Send MIDI Clock
it: Invia il clock MIDI

en: Panic (Send MIDI all-notes-off)
it: MIDI panic (Invia tutti i note-off MIDI)

en: Transition to Roll
it: Transizione verso il trasporto

en: Transition to Reverse
it: Transizione verso il trasporto all'indietro

en: Jump to Previous Mark
it: Vai al marcatore precedente

en: Jump to Next Mark
it: Vai al prossimo marcatore

en: Jump to Previous Location Mark
it: Vai al marcatore di posizione precedente

en: Jump to Next Location Mark
it: Vai al marcatore di posizione successivo

en: Jump to Previous Range
it: Vai all'intervallo precedente

en: Jump to Next Range
it: Vai all'intervallo successivo

en: Jump to Previous Arrangement Mark
it: Vai al marcatore di arrangiamento precedente

en: Jump to Next Arrangement Mark
it: Vai al marcatore di arrangiamento successivo

en: Locate to Mark %1
it: Posizionati sul marcatore %1

en: Jump to Loop Start
it: Vai all'inizio del loop

en: Jump to Loop End
it: Vai alla fine del loop

en: Import Audio/MIDI files...
it: Importazione file Audio/MIDI...

en: Stem export...
it: Esporta stem...

en: Quick Audio Export...
it: Esportazione audio rapida...

en: Export Surround Master...
it: Esporta il master surround...

en: Export to Audio File(s)...
it: Esporta file audio...

en: Clean-up Unused Sources...
it: Pulisci sorgenti inutilizzate...

en: Clean-up Unused Regions...
it: Pulisci regioni inutilizzate...

en: Rebuild Peak Files
it: Rigenera i file di picco

en: Set Session Start from Playhead
it: Imposta inizio sessione alla testina

en: Set Session End from Playhead
it: Imposta fine sessione alla testina

en: Toggle Mark at Playhead
it: Aggiungi/Rimuovi marcatore alla testina

en: Add Mark from Playhead
it: Aggiungi marcatore alla testina

en: Remove Mark at Playhead
it: Rimuovi marcatore alla testina

en: Add Arrangement Mark at Playhead
it: Aggiungi marcatore di arrangiamento alla testina

en: Add BBT Marker from Playhead
it: Aggiungi marcatore BBT alla testina

en: Nudge Next Later
it: Spingi seguenti avanti

en: Nudge Next Earlier
it: Spingi seguenti indietro

en: Nudge Playhead Forward
it: Spingi testina avanti

en: Nudge Playhead Backward
it: Spingi testina indietro

en: Playhead to Next Grid
it: Testina all'unità di griglia successiva

en: Playhead to Previous Grid
it: Testina all'unità di griglia precedente

en: Start Range from Playhead
it: Inizia intervallo dalla testina

en: Finish Range from Playhead
it: Finisci intervallo alla testina

en: Start Range
it: Inizia intervallo

en: Finish Range
it: Finisci intervallo

en: Start Punch Range
it: Inizia intervallo di Punch

en: Finish Punch Range
it: Finisci intervallo di Punch

en: Start Loop Range
it: Inizia intervallo di ciclo

en: Finish Loop Range
it: Finisci intervallo di ciclo

en: Select All Visible Lanes
it: Seleziona tutte le corsie visibili

en: Select All Tracks
it: Seleziona tutte le tracce

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Invert Selection
it: Inverti selezione

en: Solo Selection
it: Selezione in solo

en: Attach
it: Aggancia

en: Show Editor
it: Mostra editor

en: Show Mixer
it: Mostra mixer

en: Show Recorder
it: Mostra registratore

en: Show Cues
it: Mostra Cue

en: Change
it: Cambia

en: Previous Tab
it: Scheda precedente

en: Next Tab
it: Scheda successiva

en: Toggle Editor & Mixer
it: Editor e mixer

en: Maximise Editor Space
it: Massimizza l'area dell'editor

en: Maximise Mixer Space
it: Massimizza l'area del mixer

en: Start recording at auto-punch start
it: Comincia a registrare all'inizio dell'auto-punch

en: Stop recording at auto-punch end
it: Ferma la registrazione alla fine dell'auto-punch

en: Return to last playback start when stopped
it: Ritorna al punto di partenza della testina una volta fermata

en: Playhead follows Range tool clicks, and Range selections
it: La testina segue i clic dello strumento intervallo e gli intervalli selezionati

en: When active, something is soloed.
    Click to de-solo everything
it: Quando è attivo, qualcosa è in solo.
    Clicca per riattivare tutto

en: Monitor section dim output
it: La sezione monitor attenua l'output

en: Monitor section mono output
it: La sezione monitor monofonizza l'output

en: Monitor section mute output
it: La sezione monitor muta l'output

en: Path to Session
it: Percorso sessione

en: Snapshot Name and Modified Indicator
it: Nome istantanea e indicatore di modifica

en: Active Peak-file Work
it: Attiva generazione file di picco

en: File Format
it: Formato del file

en: Total I/O Latency
it: Latenza I/O totale

en: Plugin Latency
it: Latenza dei plugin

en: Timecode Format
it: Formato Timecode

en: Disk Space
it: Spazio su disco

en: Wall Clock
it: Ora attuale

en: Double click to open session folder.
it: Doppio clic per aprire la cartella delle sessioni.

en: Double click to edit audio file format.
it: Doppio clic per modificare il formato del file audio.

en: Double click to change timecode settings.
it: Doppio clic per cambiare le impostazioni di timecode.

en: Double click to show audio/midi setup.
it: Doppio clic per mostrare la configurazione audio/midi.

en: This is a free/demo copy of %1. It has just switched to silent mode.
it: Questa è una versione di prova di %1, per questo è appena stato silenziato.

en: %1 is now silent
it: %1 ora è silenziato

en: Please consider paying for a copy of %1 - you can pay whatever you want.
    Download the unrestricted build after paying...
it: Ti preghiamo di considerare l'acquisto di una copia di %1 - qualsiasi cifra va bene
    Puoi scaricare una versione illimitata dopo l'acquisto...

en: Better yet become a subscriber - subscriptions start at US$1 per month.
it: Ancora meglio: abbonati - il costo parte da 1USD al mese.

en: Pay for a copy (via the web)
it: Acquista una copia (sul web)

en: Become a subscriber (via the web)
it: Abbonati (via web)

en: Remain silent
it: Mantieni il programma silenziato

en: Give me more time
it: Dammi più tempo

en: Recording was stopped because your system could not keep up.
it: La registrazione è stata interrotta perché il sistema non ha potuto a continuare.

en: %1 is not connected to any audio backend.
    You cannot open sessions in this condition
it: %1 non è connesso a nessun backend audio
    Non è possibile aprire sessioni in questa condizione

en: It is not possible to use JACK as the sync source
     when the pull up/down setting is non-zero.
it: Non è possibile utilizzare JACK come sorgente di sincronizzazione
    quando l'impostazione pull up/down è diversa da zero.

en: It is not possible to use JACK as the sync source
     when the vari-speed is enabled.
it: Non è possibile usare JACK come sorgente di sincronizzazione
    quando il vari-speed è abilitato.

en: This session
    %1
    already exists. Do you want to open it?
it: Questa sessione
    %1
    esiste già. Vuoi aprirla?

en: Open Existing Session
it: Apri una sessione esistente

en: Extracting session-archive failed: %1
it: Caricamento archivio sessione '%1' fallito: %2

en: Extracting AAF failed
it: Estrazione AAF fallita

en: To ensure compatibility with various systems
    session names may not contain a '%1' character
it: Per assicurare la compatibilità tra sistemi
    i nomi delle sessioni non devono contenere il carattere '%1'

en: There is no existing session at "%1"
it: Nessuna sessione in %1

en: Please wait while %1 loads your session
it: Attendi mentre %1 carica la sessione

en: Port Registration Error
it: Errore nella registrazione della porta

en: Click the Close button to try again.
it: Clicca 'Chiudi' per provare di nuovo.

en: Session "%1 (snapshot %2)" did not load successfully:
    %3%4%5
it: La sessione "%1 (istantanea %2)" non è stata caricata correttamente:
    %3%4%5

en: Loading Error
it: Errore di caricamento

en: Session not loaded
it: Sessione non caricata

en: Session "%1 (snapshot %2)" did not load successfully.
    Glib Error
    Domain: %3
    Code: %4
    What: %5
    %6%7
it: La sessione "%1 (istantanea %2)" non è stata caricata correttamente:
    Errore Glib
    Dominio: %3
    Codice: %4
    Cosa: %5
    %6%7

en: Session "%1 (snapshot %2)" did not load successfully.%3%4
it: La sessione "%1 (istantanea %2)" non è stata caricata correttamente: %3%4

en: This session (from an older version of %1) used at least
    one "tape track" (aka "destructive recording".
    
    This is no longer supported by the program. The tape track(s) have been setup as normal tracks.
    
    If you need to continue using tape tracks/destructive recording
    please use an older version of %1 to work on this session
it: Questa sessione (di una vecchia versione di %1) usava almeno
    una traccia in modalità nastro (ovvero distruttiva).
    
    Ciò non è più supportato dal programma. Le tracce in modalità nastro sono state cambiate in normali
    
    Se hai bisogno di continuare a usare la modalità distruttiva
    per favore usa una vecchia versione di %1 per lavorare su questa sessione

en: Tape Tracks No Longer Supported
it: Tracce in modalità nastro non più supportate

en: This session has been opened in read-only mode.
    
    You will not be able to record or save.
it: Questa sessione è stata aperta in modalità di sola lettura.
    
    Non sarà possibile registrare o salvare.

en: Read-only Session
it: Sessione in sola lettura

en: Could not create session in "%1": %2%3%4
it: Impossibile creare la sessione in "%1": %2%3%4

en: Could not create session in "%1".
    
    Glib Error
    Domain: %2
    Code: %3
    What: %4
    %5%6
it: Impossibile creare la sessione in "%1":
    
    Errore Glib
    Dominio: %2
    Codice: %3
    Cosa: %4
    %5%6

en: Could not create session in "%1": %2%3
it: Impossibile creare la sessione in "%1": %2%3

en: Abort saving snapshot
it: Annulla

en: Don't save now, just snapshot
it: Non salvare, solo istantanea

en: Save it first
it: Salva prima

en: %1 was unable to save your session.
    
    If you still wish to proceed, please use the
    
    "Don't save now" option.
it: %1 non ha potuto salvare la tua sessione.
    
    Se ancora vuoi uscire utilizza l'opzione
    
    "Non salvare ora".

en: Snapshot and switch
it: Istantanea e cambia

en: New session name
it: Nome nuova sessione

en: Take Snapshot
it: Istantanea

en: Name of new snapshot
it: Nome nuova istantanea

en: Name Session
it: Rinomina sessione

en: Session name
it: Nome della sessione

en: Rename Session
it: Rinomina la sessione

en: That name is already in use by another directory/folder. Please try again.
it: Questo nome è già utilizzato da un'altra cartella. Prova di nuovo.

en: Renaming this session failed.
    Things could be seriously messed up at this point
it: Errore nel rinominare la sessione.
    A questo punto le cose potrebbero mettersi male

en: Copied %<PRId64> of %<PRId64>
it: Copiati %<PRId64> di %<PRId64>

en: Abort save-as
it: Abbandona "Salva come"

en: Don't save now, just save-as
it: Non salvare ora, ma salva come

en: Save As
it: Salva come

en: Save As failed: %1
it: Salva come fallito: %1

en: Session Archiving failed. See Log window for further info.
it: Archiviazione sessione fallita. Controlla la finestra di log per ulteriori info.

en: Session Archiving failed.
    Cannot create archive file in destination folder.
it: Archiviazione sessione fallita.
    Impossibile creare il file archivio nella cartella di destinazione.

en: Session Archiving failed.
    Cannot write archive. Disk full or file size exceeded.
it: Archiviazione sessione fallita.
    Errore scrittura. Il disco è pieno o il file è troppo grande.

en: Session Archiving failed.
it: Archiviazione sessione fallita.

en: The currently loaded session name cannot be used as new snapshot.
    Just save the session for this operation.
it: Il nome della sessione caricata non può essere usato come nuova istantanea.
    Basta salvare la sessione per questa operazione.

en: To ensure compatibility with various systems
    snapshot names may not contain a '%1' character
it: Per assicurare la compatibilità tra i sistemi
    i nomi delle istantanee non devono contenere il carattere '%1'

en: Confirm Snapshot Overwrite
it: Conferma sovrascrittura istantanea

en: A snapshot already exists with that name. Do you want to overwrite it?
it: Esiste già un'istantanea con lo stesso nome. Vuoi sovrascriverla?

en: Unsaved Session
it: Sessione non salvata

en: The session "%1"
    has not been saved.
    
    Any changes made this time
    will be lost unless you save it.
    
    What do you want to do?
it: La sessione "%1"
    non è stata salvata.
    
    Qualsiasi cambiamento effettuato adesso
    sarà perduto se non viene salvato.
    
    Cosa vuoi fare?

en: The snapshot "%1"
    has not been saved.
    
    Any changes made this time
    will be lost unless you save it.
    
    What do you want to do?
it: L'istantanea "%1"
    non è stata salvata.
    
    Qualsiasi cambiamento effettuato adesso
    sarà perduto se non viene salvato.
    
    Cosa vuoi fare?

en: Prompter
it: Suggeritore

en: %4This is a session from an older version of %3%5
    
    %3 has copied the old session file
    
    %6%1%7
    
    to
    
    %6%2%7
    
    From now on, use the backup copy with older versions of %3
it: %4Questa è una sessione di una versione vecchia %3%5
    
    %3 ha copiato il vecchio file di sessione
    
    %6%1%7
    
    in
    
    %6%2%7
    
    Da ora in poi,  usa la copia di backup con le vecchie versioni di %3

en: Sample Rate Mismatch
it: Frequenza di campionamento non coincidente

en: This session was created with a sample rate of %1 Hz, but %2 is currently running at %3 Hz. If you load this session, audio will be resampled, which reduces quality.
it: Questa sessione è stata creata alla frequenza di campionamento %1 Hz, ma %2 sta al momento lavorando a %3 Hz. Caricando questa sessione, l'audio verrà ricampionato, il che può ridurne la qualità.

en: Reconfigure Engine
it: Riconfigurazione motore audio

en: Do not load session
it: Non caricare la sessione

en: Load session anyway
it: Apri comunque la sessione

en: This session was created with a sample rate of %1 Hz, but %2 is currently running at %3 Hz.
    Audio is resampled for both playback and recording to match the sampling rate, which reduces quality. Reconfigure the Audio Engine in Menu > Window > Audio/Midi Setup
it: Questa sessione è stata creata alla frequenza di campionamento %1 Hz, ma %2 sta al momento lavorando a %3 Hz.
    L'audio è stato ricampionato sia in riproduzione che in registrazione, il che ne riduce la qualità. Si prega di riconfigurare il motore audio dal menu Finestre > Impostazioni Audio/Midi

en: NSM: initialization failed
it: NSM: inizializzazione non riuscita

en: NSM server did not announce itself. Continuing without NSM.
it: Il server NSM non si è annunciato. Continuare senza NSM.

en: NSM: no client ID provided
it: NSM: non è stato fornito nessun ID dal client

en: NSM: no session created
it: NSM: non è stata creata una sessione

en: <span font_size="large" font_weight="bold">Something went seriously wrong. %1 cannot continue.</span>
    
    Here are a few hints at what might be wrong:
    
    %2
it: <span font_size="large" font_weight="bold">Qualcosa è andato decisamente storto. %1 non può continuare.</span>
    
    Di seguito qualche suggerimento sulla possibile causa:
    
    %2

en: %1: Unrecoverable Error
it: %1: Errore irrecuperabile

en: Copied demo session `%1'.
it: Sessione demo copiata: '%1'.

en: Failed to extract demo session `%1'.
it: Impossibile estrarre la sessione demo: '%1'.

en: %1 is ready for use
it: %1 è pronto

en: WARNING: Your system has a limit for maximum amount of locked memory. This might cause %1 to run out of memory before your system runs out of memory. 
    
    You can view the memory limit with 'ulimit -l', and it is normally controlled by %2
it: ATTENZIONE: il tuo sistema ha un limite massimo per la memoria bloccata. Questo può far terminare a %1 la memoria prima dell'esaurimento effettivo.
    
    Puoi controllare il limite massimo di memoria usando 'ulimit -l', normalmente gestito da %2

en: Do not show this window again
it: Non mostrare di nuovo

en: NSM: The JACK backend is mandatory and can not be loaded.
it: NSM: Il backend JACK è obbligatorio e non può essere caricato.

en: NSM: %1 cannot connect to the JACK server. Please start jackd first.
it: NSM: %1 non riesce a collegarsi al server JACK. Si prega di avviare jackd prima.

en: Video-Server was not launched by %1. The request to stop it is ignored.
it: Il server video non è stato avviato da %1. Richiesta di interruzione ignorata.

en: Stop Video-Server
it: Ferma il server video

en: Do you really want to stop the Video Server?
it: Vuoi veramente interrompere il server video?

en: Yes, Stop It
it: Sì, interrompi

en: The Video Server is already started.
it: Il server video è già stato avviato.

en: An external Video Server is configured and can be reached. Not starting a new instance.
it: Un server video esterno è configurato e può essere attivato. Non avvio una nuova istanza.

en: Could not connect to the Video Server. Start it or configure its access URL in Preferences.
it: Impossibile connettersi al server video. Avviarlo o configurare il suo URL di accesso in Preferenze.

en: Specified docroot is not an existing directory.
it: La docroot specificata è una directory inesistente.

en: Given Video Server is not an executable file.
it: Il server video specificato non è un file eseguibile.

en: Cannot launch the video-server
it: Impossibile avviare il server video

en: Video-server was started but does not respond to requests...
it: Il server video è stato avviato ma non risponde alle richieste...

en: could not open %1
it: impossibile aprire %1

en: no video-file selected
it: nessuno file video selezionato

en: No LTC detected, video will not be aligned.
it: LTC non rilevato, il video non sarà allineato.

en: Align video-start to %1 [samples]
it: Allinea l'inizio del video a %1 [campioni]

en: Change current tempo
it: Cambia tempo corrente

en: Change current time signature
it: Cambia metrica corrente

en: --pending--
it: --in corso--

en: Pull
it: Tira

en: TimeSignature|TS
it: M

en: programming error: %1
it: errore di programmazione: %1

en: programming error: %1 %2
it: errore di programmazione: %1 %2

en: Bars:Beats
it: Battute:Battiti

en: Minutes:Seconds
it: Minuti:Secondi

en: Set from Playhead
it: Imposta da testina

en: Locate to This Time
it: Posiziona a questo tempo

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Polarity Invert
it: Inversione di polarità

en: Fade before Fx
it: Dissolv. prima del FX

en: Show on Touch
it: Mostra al tocco

en: Region gain
it: Guadagno regione

en: Peak Amplitude
it: Ampiezza picco

en: Region Line:
it: Linea regione:

en: Invert the signal polarity (180deg phase shift)
it: Inverte la polarità del segnale (spostamento di 180°)

en: Apply region effects after the region fade.
    This is useful if the effect(s) have tail, which would otherwise be faded out by the region fade (e.g. reverb, delay)
it: Applica gli effetti sulla regione dopo la dissolvenza
    Questo è utile nei casi in cui gli effetti abbiano una coda che, contrariamente, sarebbe tagliata dalla dissolvenza della regione (es. riverberi, delay)

en: When touching a control in a region effect plugin UI, the corresponding region-automation line is shown the editor, and edit mode is set to 'draw'.
it: Modificando un controllo degli effetti sulla regione, la linea di automazione della regione mostra il parametro corrispondente e viene selezionato lo strumento matita.

en: Analyzing
it: Analisi

en: Gain Envelope
it: Inviluppo del guadagno

en: add gain control point
it: aggiungi un punto di controllo del guadagno

en: Stretch
it: Dilata

en: Clip Length:
it: Lunghezza clip:

en: (beats)
it: (battiti)

en: Length in Bars:
it: Lunghezza in battute:

en: Stretch Options
it: Opzioni dilatazione

en: Start:
it: Inizio:

en: <b>If enabled</b>, the clip will be stretched to match the current timeline tempo
it: <b>Se attivo</b>, la clip verrà allungata per adattarsi al tempo corrente della timeline

en: Select Crisp for drum loops, Smooth for sustained notes, or Mixed if the clip has both
it: Seleziona Crisp per loop di batteria, Smooth per note tenute o Misto se la clip le ha entrambe

en: Length of the clip, in beats. Changing this will change the tempo
it: Lunghezza della clip, in battiti. Cambiandola, si cambierà anche il tempo

en: Click to halve the tempo for the clip. This will result in it playing faster when stretched on the timeline
it: Fai clic per dimezzare il tempo della clip. Ciò comporta una riproduzione più veloce quando viene allungata sulla timeline

en: Click to double the tempo for the clip. This will result in it playing slower when stretched on the timeline
it: Fai clic per raddoppiare il tempo della clip. Ciò comporta una riproduzione più lenta quando viene allungata sulla timeline

en: Clip Tempo, used for stretching. Estimated tempo (from file) was: %1
it: Tempo della clip, usato per la dilatazione. Il tempo stimato (dal file) era: %1

en: Select Note...
it: Seleziona nota...

en: Halve
it: Dimezza

en: Double
it: Raddoppia

en: Set to %1 beat | Set to %1 beats
it[0]: Imposta a %1 battito
it[1]: Imposta a %1 battiti

en: automation event move
it: muovi evento automazione

en: remove control point
it: rimuovi punto di controllo

en: Ignoring illegal points on EditorAutomationLine "%1"
it: Ignorato punto non valido sulla linea di automazione "%1"

en: add automation event
it: aggiungi evento di automazione

en: unable to display automation region for control without list
it: impossibile mostrare la regione di automazione per un controllo senza lista

en: Play
it: Leggi

en: Write
it: Scrivi

en: Touch
it: Tocco

en: Latch
it: Azione

en: Mgnual
it: Manuale

en: automation state
it: stato dell'automazione

en: hide track
it: nascondi traccia

en: clear automation
it: pulisci l'automazione

en: Automation|Off
it: Off

en: Automation|Manual
it: Manuale

en: Line
it: Linea

en: Clear
it: Pulisci

en: State
it: Stato

en: Discrete
it: Discreto

en: Linear
it: Lineare

en: Mode
it: Modalità

en: Logarithmic
it: Logaritmica

en: Exponential
it: Esponenziale

en: Interpolation
it: Interpolazione

en: New Music Time
it: Nuovo tempo musicale

en: Bar | Bars
it[0]: Battuta
it[1]: Battute

en: Beat
it: Battito

en: Edit Music Time
it: Modifica tempo musicale

en: Add Marker
it: Aggiungi marcatore

en: Save Changes
it: Salva i cambiamenti

en: Disassociate
it: Disassocia

en: Edit Bundle
it: Modifica il bundle

en: Direction:
it: Direzione:

en: Destination
it: Destinazioni

en: Source
it: Sorgente

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Elimina

en: New
it: Nuovo

en: Add Channel
it: Aggiungi canale

en: Rename Channel
it: Rinomina canale

en: Restore Defaults
it: Ripristina i valori predefiniti

en: Color Theme
it: Tema

en: Object
it: Oggetto

en: Color
it: Colore

en: Items
it: Elementi

en: Palette
it: Tavolozza

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Color Palette
it: Tavolozza di colori

en: Build Configuration
it: Costruisci configurazione

en: Control point
it: Punto di controllo

en: Apply to selected points
it: Applica ai punti selezionati

en: Value
it: Valore

en: <b>When enabled</b> the given value is applied to all selected automation points on the same line as the point being edited.
    
    <b>When disabled</b> only the current automation point is modified.
it: <b>Se abilitato</b> Il valore specificato viene applicato a tutti i punti di automazione selezionati sulla stessa linea quando il punto è modificato.
    
    <b>Se disabilitato</b> solo il punto di automazione corrente viene modificato.

en: VCA Assign
it: Collega VCA

en: Unassign All
it: Scollega tutto

en: Click to launch all clips in this row
    Right-click to select properties for all clips in this row
it: Fare click per lanciare tutte le clip in questa riga
    Click-destro per selezionare le proprietà per tutte le clip in questa riga

en: Jump...
it: Vai a...

en: Set All Follow Actions...
it: Setta tutte le azioni a seguire...

en: Set All Launch Styles...
it: Setta tutti i tipi di lancio...

en: Set All Quantizations...
it: Setta tutte le quantizzazioni...

en: Set All Colors...
it: Setta tutti i colori...

en: Clear All...
it: Pulisci tutto...

en: CueBox for XXXX
it: CueBox per XXXX

en: Record:
it: Registra:

en: Solo|S
it: S

en: Zoom to full clip
it: Zoom alla clip intera

en: Toggle between drum and regular note drawing
it: Cambia l'inserimento tra note normali e percussive

en: Play this clip from the top
it: Suona questa clip dall'inizio

en: Loop the range of this clip
it: Loop sull'intervallo di questa clip

en: Solo the track containing this clip
it: Metti in solo la traccia di questa clip

en: Launch selected clip
it: Lancia la clip selezionata

en: Record clip
it: Registra clip

en: Record length
it: Lunghezza registrazione

en: Until Stopped
it: Fino allo stop

en: loop region
it: regione in ciclo

en: trim region front
it: ritaglia regione in cima

en: trim region end
it: ritaglia regione in fondo

en: Reset
it: Ripristina

en: Buffer size:
it: Dimens. buffer:

en: Idle:
it: Inattivo:

en: Engine:
it: Motore:

en: Session:
it: Sessione:

en: The measurements shown below are <b>worst case</b>.
    
    This is more important in determining system load
    than an average. To see average values, mouse-over
    any line:
it: Le misurazioni mostrate si riferiscono al <b>caso peggiore</b>
    
    Questo è più importante per capire il carico del sistema
    che avere un valore medio. Per visualizzare i valori medi
    punta il mouse sopra ogni linea:

en: msec
it: ms

en: average
it: media

en: std dev
it: dev std

en: No session loaded
it: Nessuna sessione caricata

en: Duplicate Tracks/Busses
it: Tracce/Bus duplicati

en: For each Track:
it: Per ogni traccia:

en: Copy playlist
it: Copia scaletta

en: New playlist
it: Nuova scaletta

en: Share playlist
it: Condividi scaletta

en: Duplicate each track/bus this number of times:
it: Replica ogni traccia/bus per:

en: Insert duplicates at:
it: Inserisci repliche a:

en: 1 or more tracks/busses could not be duplicated
it: 1 o più tracce/bus non sono state/i replicate/i

en: Note
it: Nota

en: Set selected notes to this channel
it: Imposta le note selezionate a questo canale

en: Set selected notes to this pitch
it: Imposta le note selezionate a questa altezza

en: Set selected notes to this velocity
it: Imposta le note selezionate a questa dinamica

en: Set selected notes to this time
it: Imposta le note selezionate a questo tempo

en: Set selected notes to this length
it: Imposta le note selezionate a questa durata

en: Channel
it: Canale

en: Pitch
it: Altezza

en: Velocity
it: Dinamica

en: Time
it: Tempo

en: Length
it: Durata

en: edit note
it: modifica la nota

en: No Grid
it: Nessuna griglia

en: 1/4 Note
it: 1/4

en: 1/8 Note
it: 1/8

en: 1/16 Note
it: 1/16

en: 1/32 Note
it: 1/32

en: 1/64 Note
it: 1/64

en: 1/128 Note
it: 1/128

en: 1/3 (8th triplet)
it: 1/3 (terzina di ottavi)

en: 1/6 (16th triplet)
it: 1/6 (terzina di 16-esimi)

en: 1/12 (32nd triplet)
it: 1/12 (terzina di 32-esimi)

en: 1/24 (64th triplet)
it: 1/24 (terzina di 64-esimi)

en: 1/5 (8th quintuplet)
it: 1/5 (quintina di ottavi)

en: 1/10 (16th quintuplet)
it: 1/10 (quintina di 16-esimi)

en: 1/20 (32nd quintuplet)
it: 1/20 (quintina di 32-esimi)

en: 1/7 (8th septuplet)
it: 1/7 (settimina di ottavi)

en: 1/14 (16th septuplet)
it: 1/14 (settimina di 16-esimi)

en: 1/28 (32nd septuplet)
it: 1/28 (settimina di 32-esimi)

en: CD Frames
it: Frame CD

en: 1/3 Note
it: 1/3 Nota

en: 1/6 Note
it: 1/6 Nota

en: 1/12 Note
it: 1/12 Nota

en: 1/24 Note
it: 1/24 Nota

en: 1/5 Note
it: 1/5 Nota

en: 1/10 Note
it: 1/10 Nota

en: 1/20 Note
it: 1/20 Nota

en: 1/7 Note
it: 1/7 Nota

en: 1/14 Note
it: 1/14 Nota

en: 1/28 Note
it: 1/28 Nota

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Center
it: Centro

en: Playhead
it: Testina

en: Edit point
it: Punto di modifica

en: Follow Playhead
it: Segui la testina

en: MIDI|Ch:
it: Ch:

en: Snap
it: Allineamento

en: Note Length to Draw (AUTO uses the current Grid setting)
it: Lunghezza della nota da inserire (AUTO usa il valore della griglia corrente)

en: Note Velocity to Draw (AUTO uses the nearest note's velocity)
it: Velocità della nota da inserire (AUTO usa la velocità della nota più vicina)

en: Note Channel to Draw (AUTO uses the nearest note's channel)
it: Canale della nota da inserire (AUTO usa il canale della nota più vicina)

en: Grid Mode
it: Modalità griglia

en: Snap Mode
    
    Right-click to visit Snap preferences.
it: Modalità allineamento
    
    Clic destro per preferenze allineamento.

en: Zoom Focus
it: Ingrandisci selezione

en: Play notes when selected
it: Suona le note quando selezionate

en: Switch between sustained and percussive mode
it: Cambia tra note sostenute o percussive

en: Select visible MIDI channel
it: Seleziona il canale MIDI visibile

en: Create Automation Point
it: Crea punto di automazione

en: Create Automation Point (with Guard Points)
it: Crea punto di automazione (con punto di guardia)

en: Move Selected Automation Points Later
it: Sposta avanti i punti automazione selezionati

en: Move Selected Automation Points Earlier
it: Sposta indietro i punti automazione selezionati

en: Increase Value of Selected Automation Points
it: Aumenta il valore dei punti automazione selezionati

en: Decrease Value of Selected Automation Points
it: Diminuisce il valore dei punti automazione selezionati

en: Open value entry window for automation editing
it: Apre la finestra di gestione valore dell'automazione

en: Close value entry window for automation editing
it: Chiude la finestra di gestione valore dell'automazione

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Stationary Playhead
it: Testina fissa

en: Scroll automatically to keep playhead visible
it: Scorri automaticamente per mantenere la testina visibile

en: Command|Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Sustained
it: Sostenuto

en: Percussive
it: Percussivo

en: Grab (Object Tool)
it: Mano (Strum. oggetto)

en: Range Tool
it: Strumento intervallo

en: Note Drawing Tool
it: Strumento matita

en: Time FX Tool
it: Strumento elastico

en: Grid Tool
it: Strumento griglia

en: Internal Edit (Content Tool)
it: Modifica interna (Strum. contenuto)

en: Cut Tool
it: Strumento forbice

en: Next Zoom Focus
it: Prossimo punto di ingrandimento

en: Snap & Grid
it: Griglia e allineamento

en: Grid
it: Griglia

en: Magnetic
it: Calamita

en: Toggle Snap
it: Attiva/disattiva allineamento

en: Next Quantize Grid Choice
it: Griglia quantizzazione successiva

en: Previous Quantize Grid Choice
it: Griglia quantizzazione precedente

en: Clear Note Selection
it: Cancella selezione delle note

en: Invert Note Selection
it: Inverti la selezione delle note

en: Extend Note Selection
it: Estendi la selezione delle note

en: Duplicate Note Selection
it: Duplica la selezione delle note

en: Move Note Start Earlier (fine)
it: Sposta indietro l'inizio della nota (fine)

en: Move Note Start Earlier
it: Sposta indietro l'inizio della nota

en: Move Note Ends Later (fine)
it: Sposta avanti la fine della nota (fine)

en: Move Note Ends Later
it: Sposta avanti la fine della nota

en: Move Note Start Later (fine)
it: Sposta avanti l'inizio della nota (fine)

en: Move Note Start Later
it: Sposta avanti l'inizio della nota

en: Move Note Ends Earlier (fine)
it: Sposta indietro la fine della nota (fine)

en: Move Note Ends Earlier
it: Sposta indietro la fine della nota

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select All (alternate)
it: Seleziona tutto (alternato)

en: Select Next
it: Seleziona successiva

en: Select Next (alternate)
it: Seleziona successiva (alternativa)

en: Select Previous
it: Seleziona precedente

en: Select Previous (alternate)
it: Seleziona precedente (alternativa)

en: Add Next to Selection
it: Aggiungi successiva a selezione

en: Add Next to Selection (alternate)
it: Aggiungi successiva a selezione (alternativa)

en: Add Previous to Selection
it: Aggiungi precedente a selezione

en: Add Previous to Selection (alternate)
it: Aggiungi precedente a selezione (alternativa)

en: Increase Velocity
it: Aumenta velocità

en: Increase Velocity (fine)
it: Aumenta velocità (fine)

en: Increase Velocity (allow mush)
it: Aumenta velocità (consenti mush)

en: Increase Velocity (non-relative)
it: Aumenta velocità (non relativa)

en: Increase Velocity (fine, allow mush)
it: Aumenta velocità (fine, consenti mush)

en: Increase Velocity (fine, non-relative)
it: Aumenta velocità (fine, non relativa)

en: Increase Velocity (maintain ratios, allow mush)
it: Aumenta velocità (mantieni rapporti, consenti mush)

en: Increase Velocity (fine, allow mush, non-relative)
it: Aumenta velocità (fine, consenti mush, non relativa)

en: Decrease Velocity
it: Riduci velocità

en: Decrease Velocity (fine)
it: Riduci velocità (fine)

en: Decrease Velocity (allow mush)
it: Riduci velocità (consenti mush)

en: Decrease Velocity (non-relative)
it: Riduci velocità (non relativa)

en: Decrease Velocity (fine, allow mush)
it: Riduci velocità (fine, consenti mush)

en: Decrease Velocity (fine, non-relative)
it: Riduci velocità (fine, non relativa)

en: Decrease Velocity (maintain ratios, allow mush)
it: Riduci velocità (mantieni rapporti, consenti mush)

en: Decrease Velocity (fine, allow mush, non-relative)
it: Riduci velocità (fine, consenti mush, non relativa)

en: Transpose Up (octave)
it: Trasponi in su (ottava)

en: Transpose Up (octave, allow mush)
it: Trasponi in su (ottava, consenti mush)

en: Transpose Up (semitone)
it: Trasponi in su (semitono)

en: Transpose Up (semitone, allow mush)
it: Trasponi in su (semitono, consenti mush)

en: Transpose Down (octave)
it: Trasponi in giù (ottava)

en: Transpose Down (octave, allow mush)
it: Trasponi in giù (ottava, consenti mush)

en: Transpose Down (semitone)
it: Trasponi in giù (semitono)

en: Transpose Down (semitone, allow mush)
it: Trasponi in giù (semitono, consenti mush)

en: Nudge Notes Later (grid)
it: Spingi note in avanti (griglia)

en: Nudge Notes Later (1/4 grid)
it: Spingi note in avanti (1/4  della griglia)

en: Nudge Notes Earlier (grid)
it: Spingi note indietro (griglia)

en: Nudge Notes Earlier (1/4 grid)
it: Spingi note indietro (1/4 della griglia)

en: Split Selected Notes on grid boundaries
it: Dividi le note selezionate sui bordi della griglia

en: Split Selected Notes into more pieces
it: Dividi le note selezionate in più pezzetti

en: Split Selected Notes into less pieces
it: Dividi le note selezionate in meno pezzetti

en: Join Selected Notes
it: Unisci le note selezionate

en: Strum Notes Forward
it: Arpeggia in avanti

en: Strum Notes Backward
it: Arpeggia indietro

en: Edit Note Channels
it: Modifica canali delle note

en: Edit Note Velocities
it: Modifica velocità delle note

en: Quantize Selected Notes
it: Quantizza le note selezionate

en: Triplets
it: Terzine

en: Quintuplets
it: Quintine

en: Septuplets
it: Settimine

en: Edit...
it: Modifica...

en: Transpose...
it: Trasponi...

en: Legatize
it: Lega

en: Quantize...
it: Quantizza...

en: Remove Overlap
it: Rimuove sovrapposizioni

en: Transform...
it: Trasforma...

en: Strum Forward
it: Arpeggia avanti

en: Strum Backward
it: Arpeggia indietro

en: Len:
it: Lungh.:

en: Grab Mode (select/move objects)
it: Strumento mano (seleziona/muove gli oggetti)

en: Cut Mode (split regions)
it: Strumento forbice (separa le regioni)

en: Range Mode (select time ranges)
it: Strumento intervallo (seleziona intervalli di tempo)

en: Grid Mode (edit tempo-map, drag/drop music-time grid)
it: Strumento griglia (modifica la mappa del tempo, muove la griglia del tempo musicale)

en: Draw Mode (draw and edit gain/notes/automation)
it: Strumento matita (disegna e modifica guadagno/note/automazione)

en: Stretch Mode (time-stretch audio and midi regions, preserving pitch)
it: Strumento elastico (aggiusta le regioni audio e midi in base al tempo mantenendo l'intonazione)

en: Internal Edit Mode (edit notes and automation points)
it: Strumento modifica interna (modifica note e punti automazione)

en: Editor/Snap
it: Editor/Allineamento

en: Command|Undo (%1)
it: Annulla (%1)

en: Redo (%1)
it: Ripeti (%1)

en: Marker
it: Marcatore

en: Slide
it: Libero

en: Ripple
it: Scarto

en: Lock
it: Bloccato

en: Selected
it: Selezionato

en: All
it: Tutto

en: Interview
it: Intervista

en: Mushy
it: Pastoso

en: Smooth
it: Liscio

en: Balanced multitimbral mixture
it: Multi-timbrico bilanciato

en: Unpitched percussion with stable notes
it: Percussioni non intonate con note stabili

en: Crisp monophonic instrumental
it: Strumento monofonico semplice

en: Unpitched solo percussion
it: Percussione singola non intonata

en: Resample without preserving pitch
it: Ricampiona senza conservare l'intonazione

en: Any
it: Qualsiasi

en: Vocal
it: Voce

en: Video Timeline
it: Timeline video

en: mode
it: modo

en: Mins:Secs
it: Minuti:Secondi

en: Time Signature
it: Indicazione metrica

en: Range Markers
it: Marcatori di intervallo

en: Location Markers
it: Marcatori di posizione

en: Arrangement Markers
it: Marcatori di arrangiamento

en: Right-click
    or Double-click here
    to add Track, Bus,
     or VCA.
it: Click destro
    o doppio click qui
    per aggiungere tracce
    bus o VCA.

en: Tracks
it: Tracce

en: Tracks & Busses
it: Tracce e bus

en: Sources
it: Sorgenti

en: Regions
it: Regioni

en: Arrange
it: Arrangia

en: Arrangement
it: Arrangiamento

en: Snaps
it: Insta

en: Snapshots
it: Istantanee

en: Groups
it: Gruppi

en: Track & Bus Groups
it: Tracce e gruppi

en: Marks
it: Segnaposto

en: Ranges & Marks
it: Intervalli e marcatori

en: Window|Editor
it: Editor

en: Loop
it: Ciclo

en: Linear (for highly correlated material)
it: Lineare (per materiale altamente correlato)

en: Constant power
it: Potenza costante

en: Symmetric
it: Simmetrico

en: Slow
it: Lento

en: Fast
it: Veloce

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Activate
it: Attiva

en: Copy/Paste Range Section to Playhead
it: Copia/incolla l'intervallo sulla testina

en: Cut/Paste Range Section to Playhead
it: Taglia/incolla l'intervallo sulla testina

en: Copy/Paste Range Section to Edit Point
it: Copia/incolla l'intervallo sul punto di modifica

en: Cut/Paste Range Section to Edit Point
it: Taglia/incolla l'intervallo sul punto di modifica

en: Delete Range Section
it: Cancella l'intervallo

en: Delete all markers in Section
it: Cancella tutti i marcatori nella sezione

en: Move Playhead to Marker
it: Sposta la testina al marcatore

en: Freeze
it: Congela

en: Unfreeze
it: Scongela

en: Region Loudness Analysis
it: Analisi della potenza della regione

en: Audio Report/Analysis
it: Analisi audio

en: Range Loudness Analysis
it: Analisi della potenza dell'intervallo

en: Selected Regions
it: Regioni selezionate

en: Play Range
it: Riproduci l'intervallo

en: Loop Range
it: Ciclo sull'intervallo

en: Zoom to Range
it: Ingrandisci sull'intervallo

en: Loudness Analysis
it: Analisi della potenza

en: Loudness Assistant...
it: Assistente al loudness...

en: Move Range Start to Previous Region Boundary
it: Sposta l'inizio dell'intervallo al confine della regione precedente

en: Move Range Start to Next Region Boundary
it: Sposta l'inizio dell'intervallo al confine della regione successiva

en: Move Range End to Previous Region Boundary
it: Sposta la fine dell'intervallo confine della regione precedente

en: Move Range End to Next Region Boundary
it: Sposta la fine dell'intervallo al confine della prossima regione

en: Separate
it: Separa

en: Select All in Range
it: Seleziona tutto nell'intervallo

en: Set Loop from Selection
it: Imposta il ciclo sulla selezione

en: Set Punch from Selection
it: Imposta il Punch sulla selezione

en: Set Session Start/End from Selection
it: Imposta l'inizio/fine sessione sulla selezione

en: Add Range Markers
it: Aggiungi marcatori di intervallo

en: Crop Region to Range
it: Ritaglia la regione in base all'intervallo

en: Duplicate Range
it: Duplica intervallo

en: Consolidate
it: Consolida

en: Consolidate (with processing)
it: Consolida (con elaborazione)

en: Bounce
it: Fissa

en: Bounce (with processing)
it: Fissa (con elaborazione)

en: Export Range...
it: Esporta l'intervallo...

en: Export Video Range...
it: Esporta l'intervallo video...

en: Play from Edit Point
it: Riproduci dal punto di modifica

en: Play from Start
it: Riproduci dall'inizio

en: Play Region
it: Riproduci la regione

en: Loop Region
it: Regione in ciclo

en: Select All in Track
it: Seleziona tutto nella traccia

en: Select All Objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Invert Selection in Track
it: Inverti la selezione nella traccia

en: Set Range to Loop Range
it: Imposta l'intervallo come ciclo

en: Set Range to Punch Range
it: Imposta l'intervallo come Punch

en: Set Range to Selected Regions
it: Imposta intervallo come selezione

en: Select All After Edit Point
it: Seleziona tutto dopo il punto di modifica

en: Select All Before Edit Point
it: Seleziona tutto prima del punto di modifica

en: Select All After Playhead
it: Seleziona tutto dopo la testina

en: Select All Before Playhead
it: Seleziona tutto prima della testina

en: Select All Between Playhead and Edit Point
it: Seleziona tutto tra la testina ed il punto di modifica

en: Select All Within Playhead and Edit Point
it: Seleziona tutto all'interno della testina e del punto di modifica

en: Select Range Between Playhead and Edit Point
it: Seleziona l'intervallo tra la testina ed il punto di modifica

en: Select
it: Seleziona

en: Align
it: Allinea

en: Align Relative
it: Allinea relativo

en: Insert Selected Region
it: Inserisci la regione selezionata

en: Insert Existing Media
it: Inserisci media esistenti

en: Nudge Entire Track Later
it: Spingi avanti la traccia intera

en: Nudge Track After Edit Point Later
it: Spingi avanti la traccia dopo il punto di modifica

en: Nudge Entire Track Earlier
it: Spingi indietro la traccia intera

en: Nudge Track After Edit Point Earlier
it: Spingi indietro la traccia prima del punto di modifica

en: Nudge
it: Spinta

en: Playhead position stored with a negative value - ignored (use zero instead)
it: La posizione della testina è stata impostata ad un valore negativo - ignorato (viene utilizzato lo zero)

en: Adjust Markers
it: Aggiusta i marcatori

en: Smart Mode (add range functions to Grab Mode)
it: Modalità intelligente (aggiungi le funzioni intervallo allo strumento mano)

en: Groups: click to (de)activate
    Context-click for other operations
it: Gruppi: fai clic per (dis)attivare
    Clic destro per altre operazioni

en: Nudge Region/Selection Later
it: Spingi regione/selezione avanti

en: Nudge Region/Selection Earlier
it: Spingi regione/selezione indietro

en: Zoom to Time Scale
it: Ingrandisci su scala temporale

en: Zoom to Session
it: Ingrandisci su sessione

en: Expand Tracks
it: Espandi tracce

en: Shrink Tracks
it: Restringi le tracce

en: Number of visible tracks
it: Numero di tracce visibili

en: Move markers and ranges when stretching the Grid
    (this option is only available when session Time Domain is Beat Time)
it: Muove i marcatori e gli intervalli durante la modifica della griglia
    (questa opzione è valida solo se il dominio temporale della sessione è in battute)

en: Edit Point
it: Punto di modifica

en: Edit Mode
it: Modalità di modifica

en: Nudge Clock
    (controls distance used to nudge regions and selections)
it: Tempo spinta
    (controlla la distanza usata per spingere regioni e selezioni)

en: Duplicate
it: Duplica

en: Number of duplications:
it: Numero repliche:

en: Selection
it: Selezione

en: Fit 1 track
it: 1 traccia

en: Fit 2 tracks
it: 2 tracce

en: Fit 4 tracks
it: 4 tracce

en: Fit 8 tracks
it: 8 tracce

en: Fit 16 tracks
it: 16 tracce

en: Fit 24 tracks
it: 24 tracce

en: Fit 32 tracks
it: 32 tracce

en: Fit 48 tracks
it: 48 tracce

en: Fit All tracks
it: Tutto

en: Fit Selection
it: Selezione

en: Zoom to 10 ms
it: Ingrandisci a 10 ms

en: Zoom to 100 ms
it: Ingrandisci a 100 ms

en: Zoom to 1 sec
it: Ingrandisci a 1 sec

en: Zoom to 10 sec
it: Ingrandisci a 10 sec

en: Zoom to 1 min
it: Ingrandisci a 1 min

en: Zoom to 10 min
it: Ingrandisci a 10 min

en: Zoom to 1 hour
it: Ingrandisci a 1 ora

en: Zoom to 8 hours
it: Ingrandisci a 8 ore

en: Zoom to 24 hours
it: Ingrandisci a 24 ore

en: Zoom to Extents
it: Zoom sull'estensione

en: Zoom to Range/Region Selection
it: Ingrandisci sull'intervallo/regione selezionato/a

en: Playlist Deletion
it: Eliminazione scaletta

en: Playlist %1 is currently unused.
    If it is kept, its audio files will not be cleaned.
    If it is deleted, audio files used by it alone will be cleaned.
it: La scaletta %1 è attualmente inutilizzata.
    Se viene mantenuta i file audio associati non saranno puliti.
    Se viene eliminata, i file audio utilizzati solo da essa saranno puliti.

en: Delete All Unused
it: Elimina tutti gli inutilizzati

en: Delete Playlist
it: Elimina scaletta

en: Keep Playlist
it: Mantieni scaletta

en: Keep Remaining
it: Tieni rimanente

en: Cancel
it: Annulla

en: Name for new playlist:
it: Nome per la nuova scaletta:

en: That name is already in use.  Use this instead?
it: Quel nome nome è già in uso. Usa questo invece?

en: clear playlists
it: cancella scalette

en: Copy Playlist for ALL Tracks
it: Copia scaletta per TUTTE le tracce

en: New Playlist for ALL Tracks
it: Nuova scaletta per TUTTE le tracce

en: Copy Playlist for this track/group
it: Copia scaletta per questa tracca/gruppo

en: New Playlist for this track/group
it: Nuova scaletta per questa tracca/gruppo

en: Copy Playlist for Selected Tracks
it: Copia scaletta per le tracce selezionate

en: New Playlist for Selected Tracks
it: Nuova scaletta per le tracce selezionate

en: Copy Playlist for Armed Tracks
it: Copia scaletta per le tracce armate

en: New Playlist for Armed Tracks
it: Nuova scaletta per le tracce armate

en: Please wait while %1 loads visual data.
it: Attendi mentre %1 carica i grafici.

en: Autoconnect
it: Connetti automaticamente

en: Automation
it: Automazione

en: Crossfades
it: Dissolvenze incrociate

en: Move Selected Marker
it: Muovi il marcatore selezionato

en: Select Range Operations
it: Seleziona le operazioni di intervallo

en: Select Regions
it: Seleziona regioni

en: Marker Interaction
it: Interazione coi marcatori

en: Fade
it: Dissolvi

en: Region
it: Regione

en: Layering
it: Strato

en: Position
it: Posizione

en: Markers
it: Marcatori

en: Trim
it: Ritaglia

en: Gain
it: Guadagno

en: Ranges
it: Intervalli

en: Fades
it: Dissolvenze

en: Link
it: Collega

en: Locate to Markers
it: Posizionati sui marcatori

en: Cues
it: Cue

en: Meter falloff
it: Caduta del meter

en: Meter hold
it: Tenuta del meter

en: MIDI Options
it: Opzioni MIDI

en: Misc Options
it: Opzioni varie

en: Active Mark
it: Marcatore attivo

en: Primary Clock
it: Orologio principale

en: Pullup / Pulldown
it: Tira su / Tira giù

en: Region operations
it: Operazioni sulle regioni

en: Rulers
it: Righelli

en: Editor Views
it: Viste editor

en: Scroll
it: Scorrimento

en: Secondary Clock
it: Orologio secondario

en: Analyze
it: Analizza

en: Mapping
it: Mappatura

en: Region Layers
it: Strati delle regioni

en: Height
it: Altezza

en: Playlists
it: Scalette

en: Tools
it: Strumenti

en: View
it: Vista

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Lua Scripts
it: Script Lua

en: Global Quantization
it: Quantizzazione globale

en: Session|Lock
it: Blocca

en: Show Editor List
it: Mostra la lista dell'editor

en: Show Editor Mixer
it: Mostra il mixer dell'editor

en: Show Editor Properties Box
it: Mostra il pannello delle proprietà

en: Playhead to Next Region Boundary
it: Sposta la testina al confine di regione successivo

en: Playhead to Next Region Boundary (No Track Selection)
it: Sposta la testina al confine di regione successivo (nessuna selezione della traccia)

en: Playhead to Previous Region Boundary
it: Sposta la testina al confine di regione precedente

en: Playhead to Previous Region Boundary (No Track Selection)
it: Sposta la testina al confine di regione precedente (nessuna selezione della traccia)

en: Playhead to Next Region Start
it: Sposta la testina all'inizio della regione successiva

en: Playhead to Next Region End
it: Sposta la testina alla fine della regione successiva

en: Playhead to Next Region Sync
it: Sposta la testina al punto di sincronizzazione della regione successiva

en: Playhead to Previous Region Start
it: Sposta la testina all'inizio della regione precedente

en: Playhead to Previous Region End
it: Sposta la testina alla fine della regione precedente

en: Playhead to Previous Region Sync
it: Sposta la testina al punto di sincronizzazione della regione precedente

en: To Next Region Boundary
it: Al successivo confine di regione

en: To Next Region Boundary (No Track Selection)
it: Al successivo confine di regione (nessuna selezione della traccia)

en: To Previous Region Boundary
it: Al precedente confine di regione

en: To Previous Region Boundary (No Track Selection)
it: Al precedente confine di regione (Nessuna selezione traccia)

en: To Next Region Start
it: All'inizio della regione successiva

en: To Next Region End
it: Alla fine della regione successiva

en: To Next Region Sync
it: Al punto di sincronizzazione della regione successiva

en: To Previous Region Start
it: All'inizio della regione precedente

en: To Previous Region End
it: Alla fine della regione precedente

en: To Previous Region Sync
it: Al punto di sincronizzazione della regione precedente

en: To Range Start
it: All'inizio dell'intervallo

en: To Range End
it: Alla fine dell'intervallo

en: Playhead to Range Start
it: Sposta la testina all'inizio dell'intervallo

en: Playhead to Range End
it: Sposta la testina alla fine dell'intervallo

en: Edit Current Tempo
it: Modifica tempo

en: Edit Current Time Signature
it: Modifica l'indicazione metrica

en: Select All Overlapping Edit Range
it: Seleziona tutti gli intervalli sovrapposti

en: Select All Inside Edit Range
it: Seleziona tutto nell'intervallo di modifica

en: Select Edit Range
it: Seleziona l'intervallo di modifica

en: Select All in Punch Range
it: Seleziona tutto nell'intervallo di Punch

en: Select All in Loop Range
it: Seleziona tutto nell'intervallo di ciclo

en: Select Next Track or Bus
it: Seleziona la traccia o il bus successivo

en: Select Previous Track or Bus
it: Seleziona la traccia o il bus precedente

en: Select Next Strip
it: Seleziona pista mixer seguente

en: Select Previous Strip
it: Seleziona pista mixer precedente

en: Toggle All Existing Automation
it: Attiva/disattiva tutta l'automazione esistente

en: Toggle Layer Display
it: Attiva/disattiva la visualizzazione dei livelli

en: Stacked layer display
it: Mostra strati impilati

en: Overlaid layer display
it: Mostra lo strato più recente sopra

en: Show Playlist Selector
it: Mostra il selettore di scaletta

en: Nudge Later
it: Spingi avanti

en: Nudge Earlier
it: Spingi indietro

en: Toggle Record Enable
it: Attiva/disattiva la registrazione

en: Toggle Solo
it: Attiva/disattiva solo

en: Toggle Mute
it: Attiva/disattiva muto

en: Toggle Solo Isolate
it: Attiva/disattiva solo isolato

en: Save View %1
it: Salva la vista %1

en: Go to View %1
it: Vai alla vista %1

en: Zoom to Selection
it: Ingrandimento sulla selezione

en: Zoom to Selection (Horizontal)
it: Ingrandimento sulla selezione (orizzontale)

en: Toggle Zoom State
it: Attiva/disattiva lo stato di ingrandimento

en: Expand Track Height
it: Espandi l'altezza della traccia

en: Shrink Track Height
it: Restringi l'altezza della traccia

en: Fit 1 Track
it: 1 traccia

en: Fit 2 Tracks
it: 2 tracce

en: Fit 4 Tracks
it: 4 tracce

en: Fit 8 Tracks
it: 8 tracce

en: Fit 16 Tracks
it: 16 tracce

en: Fit 32 Tracks
it: 32 tracce

en: Fit All Tracks
it: Tutto

en: Fit Selected Tracks
it: Adatta le tracce selezionate

en: Zoom to 5 min
it: Ingrandisci a 5 minuti

en: Move Selected Tracks Up
it: Porta in alto le tracce selezionate

en: Move Selected Tracks Down
it: Porta in basso le tracce selezionate

en: Scroll Tracks Up
it: Scorri le tracce verso l'alto

en: Scroll Tracks Down
it: Scorri le tracce verso il basso

en: Step Tracks Up
it: Sposta le tracce verso l'alto

en: Step Tracks Down
it: Sposta le tracce verso il basso

en: Select Topmost Track
it: Seleziona tracce in alto

en: Scroll Backward
it: Scorri all'indietro

en: Scroll Forward
it: Scorri in avanti

en: Center Playhead
it: Centra testina

en: Center Edit Point
it: Centra il punto di modifica

en: Playhead Forward
it: Testina in avanti

en: Playhead Backward
it: Testina indietro

en: Playhead to Active Mark
it: Testina sul marcatore attivo

en: Active Mark to Playhead
it: Marcatore attivo sulla testina

en: Use Skip Ranges
it: Utilizza salta-intervalli

en: Find & Display Track/Bus...
it: Trova e mostra tracce/bus...

en: Insert Time Section at Playhead
it: Inserisci una sezione di tempo sulla testina

en: Insert Time Section at Edit Point
it: Inserisci una sezione di tempo sul punto di modifica

en: Play Selected Regions
it: Riproduci le regioni selezionate

en: Tag Selected Regions
it: Etichetta le regioni selezionate

en: Group Selected Regions
it: Raggruppa le regioni selezionate

en: Ungroup Selected Regions
it: Separa le regioni selezonate

en: Play from Edit Point and Return
it: Riproduci dal punto di modifica e ritorna

en: Play Edit Range
it: Riproduci l'intervallo

en: Playhead to Mouse
it: Testina sul mouse

en: Active Marker to Mouse
it: Marcatore attivo sul mouse

en: Set Auto Punch In/Out from Playhead
it: Imposta Auto Punch In/Out alla testina

en: Multi-Duplicate...
it: Replica...

en: Undo Selection Change
it: Annulla cambio di selezione

en: Redo Selection Change
it: Ripeti cambio di selezione

en: Export Audio
it: Esporta l'audio

en: Export Range
it: Esporta l'intervallo

en: Separate Using Punch Range
it: Separa usando l'intervallo di punch

en: Separate Using Loop Range
it: Separa usando l'intervallo di ciclo

en: Crop
it: Ritaglia

en: Add Range Marker from Selection
it: Aggiungi marcatori di intervallo dalla selezione

en: Add Tempo Marker at Playhead
it: Aggiungi marcatore di tempo alla testina

en: Add Time Signature at Playhead
it: Aggiungi indicazione metrica alla testina

en: Consolidate Range (with processing)
it: Consolida l'intervallo (con elaborazione)

en: Consolidate Range
it: Consolida l'intervallo

en: Loudness Assistant
it: Assistente al loudness

en: Split/Separate
it: Dividi/separa

en: Fade Range Selection
it: Dissolvi l'intervallo selezionato

en: Set Tempo from Edit Range = Bar
it: Imposta il tempo in modo che l'intervallo sia una battuta

en: Log
it: Messaggi

en: Move to Next Transient
it: Spostati al prossimo transiente

en: Move to Previous Transient
it: Spostati al transiente precedente

en: Remove Last Capture
it: Rimuovi l'ultima registrazione

en: Tag Last Capture
it: Etichetta l'ultima registrazione

en: Show Automation Lane on Touch
it: Mostra la corsia automazione quando si modifica

en: Insert Time
it: Inserisci tempo

en: Remove Time
it: Rimuovi tempo

en: Remove Gaps
it: Rimuovi gli spazi

en: New Playlist For Rec-Armed Tracks
it: Nuova scaletta per le tracce armate

en: New Playlist For All Tracks
it: Nuova scaletta per tutte le tracce

en: New Playlist For Selected Tracks
it: Nuova scaletta per le tracce selezionate

en: Copy Playlist For Rec-Armed Tracks
it: Copia scaletta per le tracce armate

en: Copy Playlist For All Tracks
it: Copia scaletta per tutte le tracce

en: Copy Playlist For Selected Tracks
it: Copia scaletta per le tracce selezionate

en: Toggle Active
it: Attiva/disattiva

en: Remove Selected Track(s)
it: Rimuovi traccia/e selezionata/e

en: Fit Selection (Vertical)
it: Adatta selezione (verticale)

en: Largest
it: Ampissimo

en: Larger
it: Ampio

en: Large
it: Più ampio

en: Small
it: Piccolo

en: Sound Selected MIDI Notes
it: Suona le note MIDI selezionate

en: Marker Click Only Selects
it: Seleziona il marcatore quando cliccato

en: Locate to Marker on Click
it: Sposta sul marcatore quando cliccato

en: Locate To Marker When Transport Is Not Rolling
it: Sposta sul marcatore quando cliccato, solo se il trasporto è fermo

en: Next Marker Click Mode
it: Modalità click  marcatore

en: Step Mouse Mode
it: Modalità Step Mouse

en: Change Edit Point
it: Cambia il punto di modifica

en: Change Edit Point Including Marker
it: Cambia punto di modifica incluso il marcatore

en: EditMode|Lock
it: Blocca

en: Cycle Edit Mode
it: Modalità modifica del ciclo

en: Show Marker Lines
it: Mostra le linee dei marcatori

en: All Markers
it: Tutti i marcatori

en: Only CD Markers
it: Solo i marcatori CD

en: Only Cue Markers
it: Solo i marcatori Cue

en: Only Scene Markers
it: Solo i marcatori di scena

en: Only Location Markers
it: Solo i marcatori di posizione

en: All Ranges
it: Tutti gli intervalli

en: Only Session Range
it: Solo gli intervalli di sessione

en: Only Punch Range
it: Solo gli intervalli punch

en: Only Loop Range
it: Solo gli intervalli di loop

en: Only Named Ranges
it: Solo i range nominati

en: Video Monitor
it: Monitor video

en: Always on Top
it: Sempre in primo piano

en: Frame number
it: Frame n°

en: Timecode Background
it: Sfondo del timecode

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Letterbox
it: Cinema

en: Original Size
it: Dimensioni originali

en: Remove Unused
it: Rimuovi inutilizzati

en: Import PT session...
it: Importa sessione PT...

en: Import to Source List...
it: Importa nella lista delle sorgenti...

en: Bring all media into session folder
it: Sposta tutti i media nella cartella della sessione

en: Show Summary
it: Mostra panoramica

en: Show Group Tabs
it: Mostra gruppi

en: Toggle MIDI Input Active for Editor-Selected Tracks/Busses
it: Attiva/disattiva l'input MIDI per le tracce/bus selezionate nell'editor

en: Quantize
it: Quantizza

en: Smart Mode
it: Modalità intelligente

en: Smart
it: Intelligente

en: 1 bar
it: 1 battuta

en: programming error: %1: %2
it: errore di programmazione: %1: %2

en: Remove
it: Rimuovi

en: Raise
it: Porta su

en: Raise to Top
it: Porta in cima

en: Lower
it: Porta giù

en: Lower to Bottom
it: Porta in fondo

en: Move to Original Position
it: Muovi alla posizione iniziale

en: Unlock
it: Sblocca

en: Lock (toggle)
it: Blocca (alterna)

en: Lock to Video
it: Aggancia al video

en: Remove Sync
it: Rimuovi sincronizzazione

en: Mute
it: Muto

en: Normalize...
it: Normalizza...

en: Reverse
it: Inverti

en: Make Mono Regions
it: Crea regioni mono

en: Boost Gain
it: Aumenta guadagno

en: Cut Gain
it: Riduci guadagno

en: Reset Gain
it: Azzera guadagno

en: Pitch Shift...
it: Cambia intonazione...

en: Opaque
it: Opaco

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade Out
it: Dissolvenza in uscita

en: Fill Track
it: Riempi traccia

en: Set Loop Range
it: Imposta l'intervallo di ciclo

en: Set Punch
it: Imposta intervallo di Punch

en: Add Single Range Marker
it: Aggiungi marcatore di intervallo

en: Add Range Marker Per Region
it: Aggiungi marcatori di intervallo per regione

en: Snap Position to Grid
it: Allinea posizione alla griglia

en: Close Gaps
it: Chiudi spazi

en: Rhythm Ferret...
it: Analisi ritmica...

en: Export...
it: Esporta...

en: Separate Under
it: Separa sotto

en: Set Fade In Length
it: Imposta durata della dissolvenza in entrata

en: Set Fade Out Length
it: Imposta durata della dissolvenza in uscita

en: Set Tempo from Region = Bar
it: Imposta il tempo in modo che regione = battuta

en: Split at Percussion Onsets
it: Dividi in corrispondenza dei transienti

en: List Editor...
it: Modifica il catalogo...

en: Edit in separate window...
it: Modifica in una finestra separata...

en: Bounce (without processing)
it: Fissa (senza elaborazione)

en: Combine
it: Combina

en: Uncombine
it: Scombina

en: Loudness Analysis...
it: Analisi della potenza...

en: Spectral Analysis...
it: Analisi spettrale...

en: Reset Envelope
it: Azzera inviluppo

en: Envelope Active
it: Inviluppo attivo

en: Invert Polarity
it: Inverti la polarità

en: Deinterlace Into Layers
it: Dividi in livelli

en: Insert Patch Change...
it: Inserisci cambio di patch...

en: Unlink all selected regions
it: Scollega tutte le regioni selezionate

en: Unlink from unselected
it: Scollega da quelle non selezionate

en: Strip Silence...
it: Rimuovi silenzio...

en: Set Range Selection
it: Imposta intervallo di selezione

en: Sequence Regions
it: Sequenzia regioni

en: Nudge Later by Capture Offset
it: Spingi avanti dell'offset di registrazione

en: Nudge Earlier by Capture Offset
it: Spingi indietro dell'offset di registrazione

en: Trim to Loop
it: Ritaglia in base al ciclo

en: Trim to Punch
it: Ritaglia in base al Punch

en: Trim to Previous
it: Ritaglia al precedente

en: Trim to Next
it: Ritaglia al successivo

en: Insert Region from Source List
it: Inserisci una regione dalla lista delle sorgenti

en: Convert Region Cue Markers to CD Markers
it: Converte i marcatori di regione Cue in marcatori CD

en: Convert Region Cue Markers to Location Markers
it: Converte i marcatori di regione Cue in marcatori di posizione

en: Add Region Cue Marker
it: Aggiunge marcatore di regione Cue

en: Clear Region Cue Markers
it: Elimina i marcatori di regione Cue

en: Set Sync Position
it: Imposta la posizione di sincronizzazione

en: Place Transient
it: Posiziona transiente

en: Trim Start at Edit Point
it: Ritaglia all'inizio e al punto di modifica

en: Trim End at Edit Point
it: Ritaglia alla fine e al punto di modifica

en: Align Start
it: Allinea inizio

en: Align Start Relative
it: Allinea inizio relativo

en: Align End
it: Allinea fine

en: Align End Relative
it: Allinea fine relativo

en: Align Sync
it: Allinea punto di sincronizzazione

en: Align Sync Relative
it: Allinea punto di sincronizzazione relativo

en: Choose Top...
it: Scegli la prima...

en: automation event lower
it: abbassa evento automazione

en: automation event raise
it: alza evento automazione

en: automation points move later
it: muovi in avanti evento automazione

en: automation points move earlier
it: muovi prima evento automazione

en: You can't import or embed an audiofile until you have a session loaded.
it: Impossibile importare o incorporare un file audio senza caricare una sessione.

en: Add Existing Media
it: Aggiungi media esistenti

en: The session already contains a source file named %1.  Do you want to import %1 as a new file, or skip it?
it: La sessione contiene già un file chiamato %1. Vuoi importare %1 come un nuovo file o proseguire?

en: The session already contains a source file named %1.  Do you want to import %2 as a new source, or skip it?
it: La sessione contiene già un file chiamato %1. Vuoi importare %2 come nuova sorgente o proseguire?

en: import
it: importa

en: Import
it: Importa

en: Cancel Import
it: Annullare l'importazione

en: Editor: cannot open file "%1", (%2)
it: Editor: impossibile aprire il file "%1", (%2)

en: %1
    This audiofile cannot be embedded. It must be imported!
it: %1
    Questo file audio non può essere incorporato, deve essere importato!

en: Cancel entire import
it: Annulla tutta l'importazione

en: Don't embed it
it: Non includere

en: Embed all without questions
it: Includi tutto senza chiedere

en: Sample Rate
it: Freq. campionamento

en: %1
    This audiofile's sample rate doesn't match the session sample rate!
it: %1
    Il sample rate del file audio non corrisponde a quello della sessione!

en: Embed it anyway
it: Includi comunque

en: You can't import a PT session until you have a session loaded.
it: Impossibile caricare una sessione di ProTools senza una sessione caricata.

en: PT Import
it: Importazione ProTools

en: PT import cancelled
it: Importazione PT annullata

en: PT import completed!
    See log for specifics
it: Importazione PT completa!
    Vedi il log per dettagli

en: New Arrangement Marker
it: Nuovo marcatore di arrangiamento

en: Select Arrangement Section
it: Seleziona la sezione di arrangiamento

en: Could not create new track after region placed in the drop zone
it: Impossibile creare una nuova su una regione scartata

en: Slip Contents
it: Fa slittare il contenuto

en: Region brush drag
it: Dipinge regioni al trascinamento

en: fixed time region drag
it: trascinamento regione di tempo fissato

en: create region
it: crea regione

en: resize notes
it: ridimensiona note

en: One or more Audio Regions
    are both Locked and
    Locked to Video.
    The video cannot be moved.
it: Una o più regioni audio
    sono entrambi bloccate e
    bloccate al video.
    Il video non può essere spostato.

en: Video Start:
it: Inizio video:

en: Move Video
it: Sposta video

en: move time signature
it: sposta indic. metrica

en: change tempo
it: cambia tempo

en: move tempo mark
it: sposta il cambio di tempo

en: move tempo
it: sposta il tempo

en: move BBT point
it: sposta il punto BBT

en: stretch tempo
it: dilata tempo

en: twist tempo
it: torci tempo

en: stretch end tempo
it: dilata fine tempo

en: move tempo end
it: sposta fine tempo

en: change fade in length
it: cambia la durata della dissolvenza in entrata

en: change fade out length
it: cambia la durata della dissolvenza in uscita

en: move marker
it: muovi marcatore

en: automation range move
it: sposta intervallo automazione

en: An error occurred while executing time stretch operation
it: C'è stato un errore durante l'operazione di aggiustamento del tempo

en: programming_error: %1
it: errore_di_programmazione: %1

en: new skip marker
it: nuovo marcatore di salto

en: skip
it: salto

en: new CD marker
it: nuovo marcatore di CD

en: new range marker
it: nuovo marcatore di intervallo

en: unnamed
it: senza nome

en: Automation range drag created for invalid region type
it: Intervallo di automazione creato non valido per il tipo di regione

en: brush notes
it: dipingi note

en: Edit Cue Marker Name
it: Modifica il nome del marcatore cue

en: Group Tab Color
it: Colore del gruppo

en: Name of Group
it: Nome del gruppo

en: Visible|V
it: V

en: Group is visible?
it: Gruppo visibile?

en: On
it: A

en: Group is enabled?
it: Gruppo attivo?

en: Group|G
it: G

en: Sharing Gain?
it: Condivisione guadagno?

en: Relative|Rel
it: Rel

en: Relative Gain Changes?
it: Cambi di guadagno relativi?

en: Mute|M
it: M

en: Sharing Mute?
it: Condivisione muto?

en: Sharing Solo?
it: Condivisione solo?

en: Sharing Record-enable Status?
it: Condivisione stato di registrazione?

en: Monitoring|Mon
it: Mon

en: Sharing Monitoring Choice?
it: Condivisione scelta di monitoraggio?

en: Selection|Sel
it: Sel

en: Sharing Selected/Editing Status?
it: Condivisione stato selezione/modifica?

en: Active|A
it: A

en: Sharing Active Status?
it: Condivisione stato attivo?

en: programming error: marker canvas item has no marker object pointer!
it: errore di programmazione: l'oggetto grafico del marcatore non ha un puntatore idoneo!

en: Master bus output gain control is disabled.
    Visit preferences to enable it?
it: Il controllo di guadagno in uscita del master bus è disabilitato.
    Andare alle preferenze per attivarlo?

en: Loudness Analysis requires a session-range or range-selection.
it: L'analisi del loudness richiede un intervallo di sessione o una selezione.

en: Loudness Analysis requires a session-range.
it: L'analisi del loudness richiede un intervallo.

en: Loudness Analysis is only available for sessions with a master-bus
it: L'analisi del loudness è attiva solo per sessione che hanno un master-bus

en: Loudness Analysis is only available for sessions with a stereo master-bus
it: L'analisi del loudness è attiva solo per sessione che hanno un master-bus stereo

en: Confirm MIDI File Overwrite
it: Conferma sovrascrittura file MIDI

en: A file with the same name already exists. Do you want to overwrite it?
it: File con lo stesso nome già esistente. Vuoi sovrascriverlo?

en: Prefix for Bounced Regions:
it: Prefisso per le regioni fissate:

en: Name for Bounced Region:
it: Nome per le regioni fissate:

en: Bounce to Trigger Slot:
it: Fissa nella casella trigger:

en: Bounce to Clip Library
it: Inserisci nella libreria clip

en: Bounced Region will appear in the Source list
it: Le regioni fissate compariranno nella lista sorgenti

en: Are you sure you want to overwrite the contents in slot %1?
it: Sei sicuro di voler sovrascrivere il contenuto della casella %1?

en: Overwriting slot
it: Sovrascrittura casella

en: One of your selected tracks has content in this slot.
it: Una delle tracce selezionate ha del contenuto in questa casella.

en: Fit to Window
it: Adatta alla finestra

en: start
it: inizio

en: end
it: fine

en: set loop range
it: imposta l'intervallo di ciclo

en: set punch range
it: imposta l'intervallo di Punch

en: range
it: intervallo

en: remove marker
it: rimuovi marcatore

en: remove region marker
it: rimuovi marcatore di regione

en: Play from Marker
it: Riproduci dal marcatore

en: Move Marker to Playhead
it: Sposta il marcatore sulla testina

en: Edit Marker
it: Modifica marcatore

en: Create Range to Next Marker
it: Crea intervallo fino al prossimo marcatore

en: Promote to Time Origin
it: Promuovi a inizio tempo

en: Arrangement Boundary
it: Confini di arrangiamento

en: Set Range from Selection
it: Imposta intervallo dalla selezione

en: Hide Range
it: Nascondi intervallo

en: Rename Range...
it: Rinomina intervallo...

en: Remove Range
it: Rimuovi intervallo

en: Separate Regions in Range
it: Separa le regioni nell'intervallo

en: Select Range
it: Seleziona l'intervallo

en: Don't Continue
it: Non continuare

en: Continue
it: Continua

en: Set Constant
it: Costante

en: Ramp to Next
it: Rampa fino al prossimo

en: Set Punch Range
it: Imposta l'intervallo di Punch

en: loop range from marker
it: intervallo di ciclo dal marker

en: set tempo to constant
it: imposta tempo costante

en: set tempo to ramped
it: imposta tempo a rampa

en: unclamp tempo from previous
it: sgancia il tempo dal precedente

en: clamp tempo to previous
it: aggancia il tempo al precedente

en: set tempo to ramp to next
it: imposta il tempo a rampa fino al successivo

en: Rename
it: Rinomina

en: New Name:
it: Nuovo nome:

en: %1 Arrangement Section
it: %1 sezione arrangiamento

en: %1 Range
it: %1 intervallo

en: %1 Marker
it: %1 marcatore

en: Program Number
it: Numero programma

en: Bank Number
it: Numero banco

en: Scene Change
it: Cambio scena

en: Use scene change
it: Usa il cambio scena

en: edit marker
it: modifica marcatore

en: rename marker
it: rinomina marcatore

en: This screen is not tall enough to display the editor mixer
it: Questo schermo non è alto abbastanza per mostrare il mixer dell'editor

en: programming error: tempo marker canvas item has no marker object pointer!
it: errore di programmazione: l'oggetto grafico del cambio di tempo non ha un puntatore idoneo!

en: programming error: marker for tempo is not a tempo marker!
it: errore di programmazione: un marcatore per il tempo non è un cambio di tempo!

en: programming error: bbt marker canvas item has no marker object pointer!
it: errore di programmazione: il canvas per i marker bbt non ha un puntatore a un oggetto marcatore!

en: programming error: marker for bbt is not a bbt marker!
it: errore di programmazione: il marcatore per il bbt non è un marcatore  bbt!

en: programming error: marker for meter is not a meter marker!
it: errore di programmazione: il marcatore per il tempo non è un cambio di metrica!

en: programming error: control point canvas item has no control point object pointer!
it: errore di programmazione: l'oggetto grafico del punto di controllo non ha un puntatore idoneo!

en: start point trim
it: ritaglia all'inizio

en: end point trim
it: ritaglia alla fine

en: Name for region:
it: Nome per la Regione:

en: tempo mapping: end-stretch
it: mappa tempo: allunga gli estremi

en: tempo mapping: mid-twist
it: mappa tempo: piega in mezzo

en: split
it: dividi

en: alter selection
it: modifica la selezione

en: nudge regions forward
it: spingi regioni in avanti

en: nudge location forward
it: spingi posizione in avanti

en: nudge automation forward
it: sposta automazione in avanti

en: nudge regions backward
it: spingi regioni indietro

en: nudge automation backward
it: sposta automazione indietro

en: nudge forward
it: spingi avanti

en: nudge backward
it: spingi indietro

en: sequence regions
it: sequenzia regioni

en: New Range
it: Nuovo Intervallo

en: New Location Marker
it: Nuovo marcatore di posizione

en: add marker
it: aggiungi marcatore

en: section
it: sezione

en: cd trk
it: traccia cd

en: mark
it: marcatore

en: Set session start
it: Imposta inizio sessione

en: Set session end
it: Imposta fine sessione

en: add markers
it: aggiungi marcatori

en: clear markers
it: cancella i marcatori

en: clear xrun markers
it: cancella i marcatori xrun

en: clear ranges
it: cancella gli intervalli

en: clear cues
it: cancella i cue

en: clear locations
it: cancella le posizioni

en: insert region
it: inserisci regione

en: Cut/Copy Section does not yet correctly include tempo/meter changes
    Do you still want to proceed?
it: La copia o il taglio della selezione, non includono ancora correttamente i cambi di tempo
    Se desidera procedere comunque?

en: Cut/Copy Tempo Map
it: Taglia/Copia Tempo Map

en: Do not show this dialog again.
it: Non mostrare più.

en: raise regions
it: porta su regioni

en: raise region
it: porta su regione

en: raise regions to top
it: porta in cima regioni

en: raise region to top
it: porta in cima regione

en: lower regions
it: porta giù regioni

en: lower region
it: porta giù regione

en: lower regions to bottom
it: porta in fondo regione

en: Rename Region
it: Rinomina regione

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: Rename failed. Check for characters such as '/' or ':'
it: Rinomina non riuscita. Controlla caratteri come '/' o ':'

en: group regions
it: raggruppa regioni

en: ungroup regions
it: togli regioni dal gruppo

en: separate
it: separa

en: separate region under
it: separa la regione sotto

en: Crop Regions to Edit Range
it: Ritaglia regione all'intervallo

en: set sync point
it: imposta punto di sincronizzazione

en: remove region sync
it: rimuovi punto di sincronizzazione della regione

en: move regions to original position
it: sposta le regioni alla posizione originale

en: move region to original position
it: sposta la regione alla posizione originale

en: align selection
it: allinea selezione

en: align selection (relative)
it: allinea selezione (relativo)

en: align region
it: allinea la regione

en: trim front
it: ritaglia testa

en: trim back
it: ritaglia coda

en: trim to loop
it: ritaglia in base al ciclo

en: trim to punch
it: ritaglia in base al Punch

en: trim to region
it: ritaglia in base alla regione

en: Transport cannot be stopped, likely due to external timecode sync.
    Freezing a track requires the transport to be stopped.
it: Il trasporto non può essere fermato, probabilmente per la sincronizzazione esterna
    Il congelamento di una traccia richiede che il trasporto sia fermo.

en: Cannot freeze
it: Impossibile congelare

en: This track/bus cannot be frozen because the signal adds or loses channels before reaching the outputs.
    This is typically caused by plugins that generate stereo output from mono input or vice versa.
it: Questa traccia/bus non può essere congelata perché il segnale aggiunge o perde dei canali prima di raggiungere l'uscita.
    Tipicamente ciò accade a causa dei plugin che producono un output stereo da ingresso mono o viceversa.

en: <b>%1</b>
    
    This track has at least one send/insert/return/sidechain as part of its signal flow.
    
    Freezing will only process the signal as far as the first send/insert/return/sidechain.
it: <b>%1</b>
    
    Questa traccia ha almeno un una mandata/insert/ritorno nel suo percorso.
    
    Il congelamento processerà solo il segnale della prima mandata/insert/ritorno.

en: Freeze anyway
it: Congela comunque

en: Don't freeze
it: Non congelare

en: Freeze Limits
it: Congela i confini

en: Cancel Freeze
it: Annulla congelamento

en: You can't perform this operation because the processing of the signal will cause one or more of the tracks to end up with a region with more channels than this track has inputs.
    
    You can do this without processing, which is a different operation.
it: Non puoi effettuare questa operazione perché l'elaborazione di una o più tracce produrrebbe una regione con più canali che degli ingressi della sua traccia.
    
    Puoi farlo senza elaborare, che è una operazione diversa.

en: Cannot bounce
it: Impossibile fissare

en: Name for Bounced Range:
it: Nome per l'intervallo fissato:

en: Bounced Range will appear in the Source list
it: L'intervallo fissato apparirà nella lista sorgenti

en: bounce range
it: fissa intervallo

en: delete control points
it: elimina i punti di controllo

en: delete
it: elimina

en: cut
it: taglia

en: copy
it: copia

en: clear
it: pulisci

en: objects
it: oggetti

en: remove region
it: rimuovi regione

en: recover regions
it: recupera regioni

en: remove regions
it: rimuovi regioni

en: duplicate range selection
it: duplica l'intervallo selezionato

en: nudge track
it: spingi traccia

en: Do you really want to remove the last capture?
    (This is destructive, deletes recorded files,
    and cannot be undone)
it: Si desidera davvero rimuovere l'ultima registrazione?
    (Questa operazione è distruttiva,elimina i file dal disco
    e non può essere annullata)

en: No, do nothing.
it: No, non fare niente.

en: Yes, destroy it.
it: Si, distruggi.

en: Destroy last capture
it: Distruggi l'ultima registrazione

en: Good
it: Buona

en: normalize
it: normalizza

en: reverse regions
it: inverti regioni

en: strip silence
it: rimuovi silenzio

en: Could not unlink %1
it: Non posso scollegare %1

en: Fork Region(s)
it: Scollega regione/i

en: de-interlace midi
it: deinterlaccia il midi

en: reset region gain
it: ripristina il gain della regione

en: region polarity invert
it: inverti polarità della regione

en: region gain envelope active
it: inviluppo del guadagno di regione attivo

en: region lock
it: blocco regione

en: region unlock
it: sblocco regione

en: toggle region lock
it: blocca/sblocca regione

en: Toggle Video Lock
it: Blocca/sblocca video

en: change region opacity
it: cambia opacità della regione

en: fade range
it: dissolvi intervallo

en: set fade in length
it: imposta durata della dissolvenza in entrata

en: set fade out length
it: imposta durata della dissolvenza in uscita

en: set fade in shape
it: imposta forma della dissolvenza in entrata

en: set fade out shape
it: imposta forma della dissolvenza in uscita

en: set fade in active
it: attiva dissolvenza in entrata

en: set fade out active
it: attiva dissolvenza in uscita

en: toggle fade active
it: attiva/disattiva dissolvenza

en: set loop range from selection
it: intervallo di ciclo dalla selezione

en: set loop range from region
it: intervallo di ciclo dalla regione

en: set punch range from selection
it: intervallo di Punch dalla selezione

en: set session start/end from selection
it: imposta inizio/fine sessione dalla selezione

en: set punch start from EP
it: imposta inizio Punch dal punto di modifica

en: set punch end from EP
it: imposta fine Punch dal punto di modifica

en: set loop start from EP
it: imposta inizio ciclo dal punto di modifica

en: set loop end from EP
it: imposta fine ciclo dal punto di modifica

en: set punch range from region
it: imposta intervallo di Punch dalla regione

en: region
it: regione

en: Add new marker
it: Nuovo marcatore

en: Set global tempo
it: Imposta il tempo globale

en: Define one bar
it: Definisci una battuta

en: Do you want to set the global tempo or add a new tempo marker?
it: Impostare tempo globale o aggiungere nuovo cambio di tempo?

en: set tempo from %1
it: imposta il tempo da %1

en: split regions
it: dividi regioni

en: You are about to split
    %1
    into %2 pieces.
    This could take a long time.
it: Stai per dividere 
    %1
    in %2 pezzi.
    Questa operazione può richiedere parecchio tempo.

en: Call for the Ferret!
it: Esegui analisi ritmica!

en: Press OK to continue with this split operation
    or ask the Ferret dialog to tune the analysis
it: Premi OK per continuare con la suddivisione
    oppure affina l'analisi ritmica

en: Press OK to continue with this split operation
it: Premi OK per continuare con la suddivisione

en: Excessive split?
it: Suddivisione eccessiva?

en: place transient
it: posiziona transiente

en: snap regions to grid
it: allinea le regioni alla griglia

en: Close Region Gaps
it: Chiudi spazi tra le regioni

en: Crossfade length
it: Durata dissolvenza incrociata

en: Pull-back length
it: Lunghezza arretramento

en: Ok
it: OK

en: close region gaps
it: chiudi spazi tra le regioni

en: That would be bad news ....
it: Ci sarebbero cattive notizie...

en: Removing the master or monitor bus is such a bad idea
    that %1 is not going to allow it.
    
    If you really want to do this sort of thing
    edit your ardour.rc file to set the
    "allow-special-bus-removal" option to be "yes"
it: Rimuovere il master o il monitor bus è un'idea così cattiva
    che %1 non lo consentirà.
    
    Se veramente vuoi fare una cosa del genere
    modifica il tuo file ardour.rc ed imposta 
    l'opzione "allow-special-bus-removal" su "yes"

en: track | tracks
it[0]: traccia
it[1]: tracce

en: Remove various strips
it: Rimuovi più tracce

en: Do you really want to remove %1 %2, %3 %4 and %5 %6?
it: Vuoi veramente rimuovere %1 %2, %3 %4 e %5 %6?

en: Remove %1 and %2
it: Rimuovi %1 e %2

en: Do you really want to remove %1 %2 and %3 %4?
it: Vuoi veramente rimuovere %1 %2 e %3 %4?

en: Remove %1
it: Rimuovi %1

en: Do you really want to remove %1 %2?
it: Vuoi veramente rimuovere %1 %2?

en: You may also lose the playlists associated with the %1
it: Potresti inoltre perdere le scalette associate a %1

en: This action cannot be undone, and the session file will be overwritten!
it: Questa operazione non è reversibile e il file della sessione verrà sovrascritto!

en: Yes, remove them.
it: Si, rimuovi.

en: Yes, remove it.
it: Si, rimuovi.

en: You must first select some tracks to Insert Time.
it: Per inserire tempo devi prima selezionare qualche traccia.

en: You cannot insert time in Lock Edit mode.
it: Non puoi inserire o rimuovere tempo con modifica bloccata.

en: insert time
it: inserisci tempo

en: You must first select some tracks to Remove Time.
it: Per rimuovere tempo devi prima selezionare qualche traccia.

en: You cannot remove time in Lock Edit mode.
it: Non puoi inserire o rimuovere tempo con modifica bloccata.

en: Cannot insert or delete time when in Lock edit.
it: Impossibile inserire o rimuovere tempo con modifica bloccata.

en: remove time
it: rimuovi tempo

en: There are too many tracks to fit in the current window
it: Troppe tracce per la finestra corrente

en: Saved view %u
it: Salvata la vista %u

en: mute regions
it: muta le regioni

en: mute region
it: muta la regione

en: combine regions
it: combina regioni

en: uncombine regions
it: scombina regioni

en: %1: Locked
it: %1: bloccato

en: Click to unlock
it: Clicca per sbloccare

en: Moving embedded files into session folder
it: Sposta in file inclusi nella cartella della sessione

en: New Cue Marker Name
it: Nuovo nome per il marcatore Cue

en: add cue marker
it: aggiungi marcatore cue

en: remove cue marker
it: elimina marcatore cue

en: clear cue markers
it: pulisci i marcatori cue

en: region markers -> global markers
it: marcatori di regione -> marcatori globali

en: Smallest gap size to remove (seconds):
it: Dimensione minima dello spazio da rimuovere (sec.)

en: Leave a gap of(seconds):
it: Lascia uno spazio di (sec.):

en: Shift global markers too
it: Sposta anche i marcatori globali

en: The threshold value you entered is not a number
it: Il valore della soglia inserito non è un numero

en: The threshold value must be larger than or equal to zero
it: Il valore della soglia deve essere maggiore o uguale a zero

en: The leave-gap value you entered is not a number
it: Lo spazio da lasciare inserito non è un numero

en: remove gaps
it: rimuovi spazi

en: Find Track/Bus
it: Trova traccia/bus

en: # Ch
it: N. can.

en: # Channels in the region
it: Num. canali nella regione

en: # Fx
it: Num. Fx

en: # Region effects
it: Num. Effetti regione

en: Start
it: Inizio

en: Position of start of region
it: Posizione dell'inizio della regione

en: Length of the region
it: Lunghezza della regione

en: Lock|L
it: B

en: Region position locked?
it: Posizione della regione bloccata?

en: Region muted?
it: Regione muta?

en: Opaque|O
it: O

en: Region opaque (blocks regions below it from being heard)?
it: Regione opaca (impedisce anche alle regioni sottostanti di essere sentite)?

en: End
it: Fine

en: Position of end of region
it: Posizione della fine della regione

en: Position of region sync point, relative to start of the region
it: Posizione del punto di sincronizzazione della regione, relativa all'inizio della stessa

en: Length of region fade-in (unit: secondary clock, enclosed in parenthesis if the fade is disabled)
it: Lunghezza della dissolvenza in entrata (unità: clock secondario, tra parentesi se disabilitata)

en: Fade out
it: Dissolvenza in uscita

en: Length of region fade-out (unit: secondary clock, enclosed in parenthesis if the fade is disabled)
it: Lunghezza della dissolvenza in uscita (unità: clock secondario, tra parentesi se disabilitata)

en: Do you really want to remove unused regions?
    (This is destructive and cannot be undone)
it: Vuoi veramente rimuovere le regioni inutilizzate?
    (Questa azione non può essere annullata)

en: Yes, remove.
it: Si, rimuovi.

en: Remove unused regions
it: Rimuovi le regioni inutilizzate

en: Track/Bus visible ?
it: Traccia/bus visibile?

en: Cues|C
it: C

en: Visible on Cues window ?
it: Visibile nella pagina Cue?

en: Track/Bus active ?
it: Traccia/bus attiva?

en: RTA|RA
it: RA

en: Realtime Analyzer active?
it: Analizzatore realtime attivo?

en: Add New Tempo
it: Aggiungi nuovo tempo

en: Clear All Tempos
it: Cancella tutti i tempo

en: Clear All Earlier Tempos
it: Cancella i tempo precedenti

en: Clear All Later Tempos
it: Cancella tutti i tempo successivi

en: Clear All Earlier Tempos (w/BBT markers)
it: Cancella tutti i tempo precedenti (coi marcatori BBT)

en: Clear All Later Tempos (w/BBT markers)
it: Cancella tutti i tempo successivi (coi marcatori BBT)

en: New Time Signature
it: Nuova indicazione metrica

en: Add BBT Marker
it: Aggiungi marcatore BBT

en: Location Marker
it: Marcatore di posizione

en: Arrangement Marker
it: Marcatore di arrangiamento

en: CD Track Marker
it: Marcatore traccia CD

en: Stop All Cues
it: Ferma tutti i cue

en: Range
it: Intervallo

en: Punch Range
it: Intervallo punch

en: All Locations
it: Tutte le posizioni

en: All Cues
it: Tutti i cue

en: All Xruns
it: Tutti gli Xrun

en: All (MIDI) Scenes
it: Tutte le scene (MIDI)

en: Show Locations...
it: Mostra marcatori...

en: Show Ranges...
it: Mostra intervalli...

en: Rename the selected Section
it: Rinomina la sezione selezionata

en: Remove the selected Section
it: Elimina la sezione selezionata

en: Snapshot (dbl-click to load)
it: Istantanea (doppio click per caricare)

en: Modified Date
it: Data modifica

en: Load Snapshot?
it: Carica istantanea?

en: Do you want to load this snapshot?
it: Vuoi caricare questa istantanea?

en: Yes, Load It
it: Sì, carica

en: Rename Snapshot
it: Rinomina istantanea

en: New name of snapshot
it: Nuovo nome dell'istantanea

en: Do you really want to remove snapshot "%1" ?
    (which cannot be undone)
it: Vuoi veramente rimuovere l'istantanea "%1" ?
    (operazione irreversibile)

en: Remove snapshot
it: Rimuovi l'istantanea

en: Captured For
it: Registrata per

en: Original Track this was recorded on
it: Traccia originaria per cui era stata registrata

en: # Xruns
it: num. xruns

en: Number of dropouts that occurred during recording
it: Numero di dati persi durante la registrazione

en: Take ID
it: ID ripresa

en: Orig Pos
it: Pos orig

en: Original Position of the file on timeline, when it was recorded
it: Posizione originale del file sulla timeline, quando è stato registrato

en: Path (folder) of the file location
it: Percorso (cartella) della posizione del file

en: Recover the selected Sources to their original Track & Position
it: Riposiziona sorgenti selezionate alle loro tracce e posizioni originale

en: Remove the selected Sources
it: Elimina sorgenti selezionati

en: Do you want to remove the selected Sources?
    This operation cannot be undone.
    The source files will not actually be deleted until you execute Session -> Cleanup.
it: Vuoi rimuovere le sorgenti selezionate?
    Questo non può essere annullato
    I file sorgente non sono realmente eliminati finché non si va su Sessione -> Pulizia.

en: Only remove the Regions that use these Sources.
it: Rimuovi soltanto le regioni che utilizzano queste sorgenti.

en: Yes, remove the Regions and Sources (cannot be undone!)
it: Sì, rimuovi le regioni e le sorgenti (non è possibile annullarla!)

en: Remove selected Sources
it: Rimuovi sorgenti selezionate

en: Reset Summary to Extents
it: Reimposta panoramica all'estensione

en: add tempo mark
it: aggiungi cambio di tempo

en: add
it: aggiungi

en: add time signature
it: aggiungi indicaz. metrica

en: add BBT marker
it: aggiungi marcatore BBT

en: done
it: fatto

en: edit BBT meter
it: modifica BBT

en: edit time signature
it: modifica indic. metrica

en: edit tempo
it: modifica tempo

en: edit BBT tempo
it: modifica tempo BBT

en: remove BBT marker
it: elimina marcatore BBT

en: remove tempo change
it: elimina cambio di tempo

en: programming error: meter marker canvas item has no marker object pointer!
it: errore di programmazione: l'oggetto grafico del cambio di metrica non ha un puntatore idoneo!

en: remove tempo mark
it: rimuovi cambio di tempo

en: clear earlier tempos
it: elimina i tempo precedenti

en: clear later tempos
it: elimina i tempo successivi

en: stretch/shrink
it: allunga/restringi

en: pitch shift
it: cambia intonazione

en: timefx cannot be started - thread creation error
it: timefx non parte - creazione thread d'errore

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Hardware Monitoring
it: Monitor hardware

en: Audio System:
it: Sistema audio:

en: MIDI System:
it: Sistema MIDI:

en: Device:
it: Dispositivo:

en: Input Device:
it: Dispositivo di ingresso:

en: Output Device:
it: Dispositivo di uscita:

en: Sample Rate:
it: Freq. campionamento:

en: Buffer Size:
it: Dimens. buffer:

en: Periods:
it: Periodi:

en: Hardware Input Latency:
it: Latenza hardware in ingresso:

en: Hardware Output Latency:
it: Latenza hardware in uscita:

en: Record Monitoring Handled by:
it: Monitor registrazione gestito da:

en: samples
it: campioni

en: Device Control Panel
it: Pannello di controllo del dispositivo

en: Setup & Calibration
it: Impostazioni e calibrazione

en: Refresh Devices
it: Aggiorna dispositivi

en: Use Buffered I/O
it: Usa I/O con buffer

en: Autostart
it: Automatico

en: Measure
it: Misura

en: Use Results
it: Usa i risultati

en: Back to Settings (Ignore Results)
it: Torna indietro (ignora i risultati)

en: Calibrate Audio
it: Calibra audio

en: Back to Settings
it: Torna alle impostazioni

en: No audio/MIDI backends detected. %1 cannot run
    
    (This is a build/packaging/system error. It should never happen.)
it: Nessun motore audio/MIDI rilevato. %1 non può funzionare
    
    (Questo è un errore di compilazione/pacchettizzazione/sistema. Non dovrebbe mai accadere.)

en: Latency Measurement Tool
it: Misura della latenza

en: <span weight="bold">Turn down the volume on your audio equipment to a very low level.</span>
it: <span weight="bold">Abbassa il volume ad un livello minimo.</span>

en: Select two channels below and connect them using a cable.
it: Seleziona due canali qui sotto e connettili utilizzando un cavo.

en: Playback channel:
it: Canale di riproduzione:

en: Capture channel:
it: Canale di acquisizione:

en: Once the channels are connected, click the "Measure" button.
    When satisfied with the results, click the "Use results" button.
it: Una volta collegati i canali, clicca sul bottone "Misura".
    Se i risultati sono soddisfacenti clicca su "Usa i risultati".

en: No measurement results yet
it: Ancora nessun risultato della misura

en: Latency
it: Latenza

en: Always try these settings when starting %1, if the same device is available
it: Prova a usare queste impostazioni all'avvio di %1 se lo stesso dispositivo è disponibile

en: Could not configure Audio/MIDI engine with given settings.
it: Impossibile configurare il motore Audio/MIDI con queste impostazioni.

en: %1 is already running. %2 will connect to it and use the existing settings.
it: % è ancora in esecuzione. %2 si connetterà usando le impostazioni esistenti.

en: Failed to start or connect to audio-engine.
    
    Latency calibration requires a working audio interface.
it: Impossibile avviare o connettersi al motore audio.
    
    La calibrazione della latenza richiede una interfaccia audio funzionante.

en: Your selected audio configuration is playback- or capture-only.
    
    Latency calibration requires playback and capture
it: L'attuale configurazione audio è impostata solo per riproduzione o registrazione.
    
    La calibrazione della latenza richiede entrambe

en: Engine|Stop
it: Ferma

en: Engine|Start
it: Avvia

en: MIDI Devices
it: Dispositivi MIDI

en: Device
it: Dispositivo

en: Systemic Latency [samples]
it: Latenza di sistema [campioni]

en: Input
it: Ingresso

en: Output
it: Uscita

en: Calibrate
it: Calibra

en: %1 sample | %1 samples
it[0]: %1 campione
it[1]: %1 campioni

en: Could not start backend engine %1
it: Impossibile avviare il motore audio %1

en: Cannot set driver to %1
it: Impossibile impostare %1 come driver

en: Cannot set input device name to %1
it: Impossibile rinominare il dispositivo di ingresso come %1

en: Cannot set output device name to %1
it: Impossibile rinominare il dispositivo di uscita come %1

en: Cannot set device name to %1
it: Impossibile rinominare il dispositivo come %1

en: Cannot set sample rate to %1
it: Impossibile impostare la frequenza di campionamento a %1

en: Cannot set buffer size to %1
it: Impossibile impostare la dimensione del buffer a %1

en: Cannot set periods to %1
it: Impossibile impostare i periodi a %1

en: Cannot set input latency to %1
it: Impossibile impostare la latenza in ingresso a %1

en: Cannot set output latency to %1
it: Impossibile impostare la latenza in uscita a %1

en: No signal detected
it: Nessun segnale rilevato

en: Input signal is > -3dBFS. Lower the signal level (output gain, input gain) on the audio-interface.
it: Segnale di ingresso >-3dBFS. Ridurre il livello del segnale sull'interfaccia audio.

en: Disconnected from audio engine
it: Disconnesso dal motore audio

en: Detected roundtrip latency:
it: Latenza a/r rilevata:

en: Systemic latency:
it: Latenza di sistema:

en: Large measurement deviation. Invalid result.
it: Deviazione di misura troppo ampia. Risultato non valido.

en: Signal polarity inverted (bad wiring).
it: Segnale di polarità invertita (connessione non buona).

en: (averaging)
it: (approssimando)

en: (too large jitter)
it: (variabilità troppo alta)

en: (large jitter)
it: (variabilità alta)

en: Timeout - large MIDI jitter.
it: Timeout - alta variabilità MIDI.

en: Detecting ...
it: Rilevamento...

en: Disconnect from %1
it: Disconnesso da %1

en: Running
it: In esecuzione

en: Connected
it: Connesso

en: Connect to %1
it: Connetti a %1

en: Stopped
it: Fermato

en: LUFS
    (short)
it: LUFS
    (breve)

en: Multiplicity
it: Molteplicità

en: Not
    Available
it: Non disponibile

en: Channels:
it: Canali:

en: Split to mono files
it: Dividi in file mono

en: Bus or Track
it: Bus o traccia

en: Region contents without fades nor region gain (channels: %1)
it: Contenuto regione senza né dissolvenze né guadagno (canali: %1)

en: Region contents with fades and region gain (channels: %1)
it: Contenuto regione con dissolvenze e guadagno (canali: %1)

en: Apply track/bus processing
it: Applica l'elaborazione a tracce/bus

en: Selection Actions
it: Azioni di selezione

en: Select all tracks
it: Selezione tutte le tracce

en: Select audio tracks
it: Seleziona le tracce audio

en: Select MIDI tracks
it: Seleziona le tracce MIDI

en: Select busses
it: Seleziona bus

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Exclude Hidden
it: Escludi nascosti

en: Exclude Muted
it: Escludi muti

en: Track name
it: Nome traccia

en: <span color="#ffa755">Some already existing files will be overwritten.</span>
it: <span color="#ffa755">Alcuni file preesistenti saranno sovrascritti.</span>

en: List files
it: Elenca i file

en: Only Analyze
it: Solo analisi

en: File format
it: Formato del file

en: Time Span
it: Intervallo

en: Channels
it: Canali

en: Export has been aborted due to an error!
    See the Log for details.
it: Esportazione interrotta a causa di un errore!
    Controllare i messaggi per ulteriori dettagli.

en: A track or bus has more channels than the target.
it: Una traccia o bus ha più canali della destinazione.

en: Files that will be overwritten
it: File che saranno sovrascritti

en: Export initialization failed: %1
it: Inizializzazione dell'esportazione non riuscita: %1

en: Stop Export
it: Ferma esportazione

en: Writing Mixer Screenshot: %1.
it: Scrittura istantanea mixer: %1.

en: Copying Mixer Screenshot: %1.
it: Copia istantanea mixer: %1.

en: There have been %1 dropouts during realtime-export.
it: Ci sono stati %1 dropout durante l'esportazione in tempo reale.

en: Export Report/Analysis
it: Esporta analisi

en: export
it: esportazione

en: Export for Analysis '%3' (timespan %1 of %2)
it: Esportaz. per analisi "%3" (intervallo %1 di %2)

en: Analyzing '%3' (timespan %1 of %2)
it: Analisi "%3" (intervallo %1 di %2)

en: Exporting '%3' (timespan %1 of %2)
it: Esportazione di '%3' (intervallo %1 di %2)

en: Normalizing '%3' (timespan %1 of %2)
it: Normalizzazione di '%3' (intervallo %1 di %2)

en: Encoding '%3' (timespan %1 of %2)
it: Codifica di '%3' (intervallo %1 of %2)

en: Tagging '%3' (timespan %1 of %2)
it: Etichettatura di '%3' (intervallo %1 di %2)

en: Uploading '%3' (timespan %1 of %2)
it: Caricamento di '%3' (timespan %1 of %2)

en: Running Post Export Command for '%1'
it: Eseguendo comando post-esportazione per '%1'

en: <span color="#ffa755">Error:
it: <span color="#ffa755">Errore:

en: <span color="#ffa755">Warning:
it: <span color="#ffa755">Attenzione:

en: 
    <span color="#ffa755">Warning:
it: 
    <span color="#ffa755">Attenzione:

en: Export Selection
it: Esporta selezione

en: Export Region
it: Esporta regione

en: Stem Export
it: Esportazione stem

en: Add another format
it: Aggiungi altro formato

en: Format
it: Formato

en: Location
it: Posizione

en: Upload to Soundcloud
it: Carica su SoundCloud

en: Analyze Exported Audio
it: Analizza audio esportato

en: Re-Import Exported Audio
it: Reimporta l'audio esportato

en: No format!
it: Nessun formato!

en: Format %1: %2
it: Formato %1: %2

en: Label:
it: Etichetta:

en: Timespan Name
it: Nome intervallo

en: Revision:
it: Revisione:

en: Folder:
it: Cartella:

en: Browse
it: Sfoglia

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Build filename(s) from these components:
it: Crea nome file(s) dai questi componenti:

en: No Name
it: Nessun nome

en: Session Name
it: Nome sessione

en: Snapshot Name
it: Nome istantanea

en: <small><i>Sorry, no example filename can be shown at the moment</i></small>
it: <small><i>Spiacente, non è possibile mostrare un esempio di nome file in questo momento</i></small>

en: <i>Current (approximate) filename</i>: "%1"
it: <i>Nome file corrente (approssimato)</i>: "%1"

en: %1: this is only the directory/folder name, not the filename.
    The filename will be chosen from the information just above the folder selector.
it: %1: questo è soltanto il nome della cartella, non del file.
    Il nome del file verrà scelto dalle informazioni immediatamente sopra il selettore della cartella.

en: %1: this is not a valid directory/folder.
it: %1: cartella non valida.

en: Choose export folder
it: Scegli la cartella di esportazione

en: New Export Format Profile
it: Nuovo profilo per il formato di esportazione

en: Edit Export Format Profile
it: Modifica profilo per il formato di esportazione

en: Label:
it: Etichetta:

en: Normalize:
it: Normalizza:

en: Peak
it: Picco

en: Loudness
it: Potenza

en: Trim silence at start
it: Rimuovi il silenzio iniziale

en: Add silence at start:
it: Aggiungi silenzio iniziale:

en: Trim silence at end
it: Rimuovi il silenzio finale

en: Add silence at end:
it: Aggiungi silenzio finale:

en: Command to run post-export
    (%f=file path, %d=directory, %b=basename; see tooltip for more,
    don't add quotes around arguments):
it: Comando da eseguire dopo l'esportazione
    (%f=path del file, %d=directory, %b=nome base; vedere il tooltip per aiuto,
    non usare gli apici per gli argomenti):

en: Compatibility
it: Compatibilità

en: Quality
it: Qualità

en: Sample Rate Conversion Quality:
it: Qualità del ricampionamento:

en: Preview / Watermark
it: Anteprima / Filigrana

en: Mode:
it: Modalità:

en: Noise Level:
it: Livello rumore:

en: Create CUE file for disk-at-once CD/DVD creation
it: Crea il file CUE per la creazione del CD/DVD disk-at-once

en: Create TOC file for disk-at-once CD/DVD creation
it: Crea il file TOC per la creazione del CD/DVD disk-at-once

en: Create chapter mark file for MP4 chapter marks
it: Crea il file dei marcatore di capitolo per i marcatori di capitolo MP4

en: Tag file with session's metadata
it: Etichetta il file con i metadati della sessione

en: limit to
it: limita a

en: constrain to
it: forza a

en: Normalize to EBU-R128 LUFS target loudness without exceeding the given true-peak limit. EBU-R128 normalization is only available for mono and stereo targets, true-peak works for any channel layout.
it: Normalizza a EBU-R128 LUFS la potenza dell'obiettivo senza sorpassare il limite di picco reale dato. La normalizzazione EBU-R128 è disponibile solo per obiettivi mono e stereo, il picco reale funziona per qualsiasi configurazione di canale.

en: %a Artist name
    %b File's base-name
    %c Copyright
    %d File's directory
    %f File's full absolute path
    %l Lyricist
    %n Session name
    %o Conductor
    %t Title
    %z Organization
    %A Album
    %C Comment
    %E Engineer
    %G Genre
    %L Total track count
    %M Mixer
    %N Timespan name
    %O Composer
    %P Producer
    %S Disc subtitle
    %T Track number
    %Y Year
    %Z Country
it: %a Artista
    %b Nome base del file
    %c Copyright
    %d Cartella del file
    %f Percorso assoluto del file
    %l Paroliere
    %n Nome sessione
    %o Conduttore
    %t Titolo
    %z Organizzatore
    %A Album
    %C Commento
    %E Ingegnere:
    %G Genere
    %L Conteggio tracce
    %M Mix
    %N Nome intervallo
    %O Compositore
    %P Produttore
    %S Sottotitolo disco
    %T Numero traccia
    %Y Anno
    %Z Stato

en: Pre Process
it: Pre-processa

en: Watermark
it: Filigrana

en: Encoding
it: Codifica

en: Post Export
it: Post esportazione

en: Best (sinc)
it: Migliore (sinc)

en: Medium (sinc)
it: Media (sinc)

en: Fast (sinc)
it: Veloce (sinc)

en: No Watermark
it: Nessuna filigrana

en: 1/2 sec white noise every 15 sec
it: 1/2 sec di rumore bianco ogni 15 sec

en: 1 sec white noise every 30 sec
it: 1 sec di rumore bianco ogni 30 sec

en: 1 sec white noise every 2 mins
it: 1 sec di rumore bianco ogni 2 min

en: This option allows one to add noise, to send complete mixes to the clients for preview but watermarked. White noise is injected after analysis, right before the sample-format conversion or encoding. The first noise burst happens at 1/3 of the interval. Note: there is currently no limiter.
it: Questa opzione aggiunge rumore bianco all'esportazione, in modo da poter inviare ai clienti un mix finale ma filigranato. Il rumore è inserito dopo l'analisi, subito prima della conversione o della codifica. Il primo rumore viene messo a 1/3 dell'intervallo. Nota: non c'è un limiter.

en: Linear encoding options
it: Opzioni di codifica lineare

en: Ogg Vorbis options
it: Opzioni Ogg Vorbis

en: OPUS options
it: Opzioni OPUS

en: FLAC options
it: Opzioni FLAC

en: Broadcast Wave options
it: Opzioni di trasmissione

en: Variable bit rate quality
it: Qualità del bit rate variabile

en: FFMPEG/MP3 options
it: Opzioni FFMPEG/MP3

en: Do you really want to remove the format?
it: Vuoi veramente rimuovere il formato?

en: The selected preset did not load successfully!
    Perhaps it references a format that has been removed?
it: Il preset selezionato non è stato caricato correttamente!
    Forse fa riferimento ad un formato che è stato rimosso?

en: Do you really want to remove this preset?
it: Vuoi veramente rimuovere questa preset?

en: Format:
it: Formato:

en: Duration:
it: Durata:

en: Error:
it: Errore:

en: (too short integration time)
it: (tempo di integrazione troppo breve)

en: Peak:
it: Picco:

en: True Peak:
it: Picco reale:

en: Normalization Gain:
it: Guadagno di normalizzazione:

en: Integrated Loudness:
it: Potenza integrata:

en: Loudness Range:
it: Intervallo di potenza:

en: Max Short/Momentary:
it: Max. breve/momentanea:

en: Not available
it: Non disponibile

en: Logscale|Lg
it: Lg

en: Rectified|Rf
it: Rf

en: Logscale
it: Scala logaritmica

en: Rectified
it: Rettificata

en: Conformity
    Analysis
it: Analisi
    Conformità

en: Writing Export Analysis Image: %1.
it: Scrittura immagine dell'analisi di esportazione: %1.

en: Could not read file: %1 (%2).
it: Impossibile aprire il file %1 (%2).

en: Could not access soundfile:
it: Impossibile accedere al file audio:

en: Show Times as:
it: Mostra i tempi come:

en: Realtime Export
it: Esportazione in tempo reale

en:  to
it:  a

en: RT
it: TR

en: Creation Date
it: Data creazione

en: Level
it: Livello

en: Copy track/bus gain to send
it: Copia guadagno traccia/bus sulla mandata

en: Set send gain to -inf
it: Imposta guadagno mandata mandata a -inf

en: Set send gain to 0dB
it: Imposta guadagno mandata mandata a 0dB

en: Set send post fader
it: Imposta la mandata post fader

en: Set send pre fader
it: Imposta la mandata pre fader

en: Remove This Send
it: Rimuovi questa mandata

en: Comments
it: Commenti

en: Previous foldback bus
it: Bus foldback precedente

en: Next foldback bus
it: Bus foldback successivo

en: Hide Foldback strip
it: Nascondi traccia foldback

en: Level:
it: Livello:

en: Click to add/edit comments
it: Clicca per aggiungere commenti

en: Color...
it: Colore...

en: Comments...
it: Commenti...

en: Outputs...
it: Uscite...

en: Save As Template...
it: Salva come modello...

en: Active
it: Attivo

en: Protect Against Denormals
it: Protezione dalla denormalizzazione

en: Duplicate Foldback Bus
it: Duplica il bus foldback

en: Show Sends
it: Mostra mandate

en: curl error %1 (%2)
it: errore in curl %1 (%2)

en: Please log in to Freesound in the browser window that's just been opened, and paste the authorization code here
it: Esegui il login su Freesound dalla finestra del browser appena aperta e incolla il codice di autorizzazione qui

en: Authorization Code
it: Cod. autorizzazione

en: Fetching Access Token (auth_code=
it: Recupero token di accesso(auth_code=

en: getSoundResourceFile: There is no valid root in the xml file
it: getSoundResourceFile: nessuna radice valida nel file .xml

en: programming error: %1
it: errore di programmazione: %1

en: Fader automation mode
it: Modalità di automazione fader

en: dBFS - Digital Peak Hold. Click to reset.
it: dBFS - Tenuta picco digitale. Clic per reimpostare.

en: Metering point
it: Punto di misurazione

en: Manual|M
it: M

en: Play|P
it: L

en: Touch|T
it: T

en: Latch|L
it: A

en: Write|W
it: S

en: MIDI Keyboard (audition only)
it: Tastiera MIDI (solo ascolto)

en: Channel:
it: Canali:

en: Velocity:
it: Dinamica:

en: All Automation
it: Tutte le automazioni

en: Plugin Editor: could not build control element for port %1
it: Plugin Editor: impossibile creare elemento di controllo per la porta %1

en: Plugin Editor: no control for property %1
it: Editor del plugin: nessuna proprietà di controllo per %1

en: Plugin Editor: could not build control element for property %1
it: Plugin Editor: impossibile creare elemento di controllo per la proprietà %1

en: Switches
it: Interruttori

en: Controls
it: Controlli

en: Meters
it: Indicatori

en: MIDI Programs (sent to track)
it: Programmi MIDI (inviati alla traccia)

en: MIDI Programs (volatile)
it: Programmi MIDI (volatili)

en: --Unset--
it: --Reimposta--

en: Automation control
it: Controllo automazione

en: This control cannot be automated
it: Questo controllo non può essere automatizzato

en: Audio Connection Manager
it: Gestore delle connessioni audio

en: MIDI Connection Manager
it: Gestore delle connessioni MIDI

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: port
it: porta

en: Selection...
it: Selezione...

en: Record Enabled...
it: Registrazione abilitata...

en: Soloed...
it: In solo...

en: Create New Group From...
it: Crea nuovo gruppo da...

en: Create New Group with Master From...
it: Crea nuovo gruppo con master da...

en: Edit Group...
it: Modifica gruppo...

en: Collect Group
it: Raccogli gruppo

en: Remove Group
it: Rimuovi gruppo

en: Drop Group from VCA...
it: Rimuovi gruppo da VCA...

en: Assign Group to VCA...
it: Assegna gruppo a VCA...

en: Remove Subgroup Bus
it: Rimuovi bus sottogruppo

en: Add New Subgroup Bus
it: Aggiungi nuovo bus sottogruppo

en: Add New Aux Bus (pre-fader)
it: Aggiungi nuovo bus aux (pre-fader)

en: Add New Aux Bus (post-fader)
it: Aggiungi nuovo bus aux (post-fader)

en: Assign Selection to VCA...
it: Assegna selezione al VCA...

en: Assign Record Enabled to VCA...
it: Assegna abilitazione registrazione al VCA...

en: Assign Soloed to VCA...
it: Assegna solo al VCA...

en: Enable All Groups
it: Abilita tutti i gruppi

en: Disable All Groups
it: Disabilita tutti i gruppi

en: <b>GUI Idle Timing Statistics</b>
it: <b>Statistiche timing GUI Idle</b>

en: Current:
it: Pulisci corrente:

en: Max:
it: Massimo:

en: Mean:
it: Media:

en: Elapsed:
it: Trascorso:

en: 5 second history waveform
it: Monitor degli ultimi 5 secondi

en: Highlight incoming MIDI data per MIDI channel
it: Evidenzia i dati MIDI in ingresso per singolo canale

en: Display most recently received MIDI messages
it: Visualizza i più recenti messaggi MIDI ricevuti

en: Remove Time starting at:
it: Rimuovi tempo a partire da:

en: Insert Time starting at:
it: Inserisci tempo a partire da:

en: Time to remove:
it: Tempo da rimuovere:

en: Time to insert:
it: Tempo da inserire:

en: Intersected regions should:
it: Le regioni con intersezione dovrebbero:

en: stay in position
it: resta in posizione

en: move
it: sposta

en: be split
it: diviso

en: Apply to all playlists of the selected track(s)
it: Applica a tutte le scalette delle tracce selezionate

en: Move markers
it: Muovi marcatori

en: Move locked markers
it: Sposta marcatori bloccati

en: Move tempo and time signature changes
    <i>(may cause oddities in the tempo map)</i>
it: Sposta il tempo e l'indicaz. metrica
    <i>(potrebbe causare stranezze nella mappa del tempo)</i>

en: Remove time
it: Rimuovi tempo

en: Insert time
it: Inserisci tempo

en: Invalid or zero duration entered. Please enter a valid duration
it: Inserita durata invalida o nulla. Inserite una durata valida

en: -none-
it: -nessuno-

en: ≤ %1 outs
it: ≤ %1 uscite

en: %1 outs
it: %1 uscite

en: Importing file: %1 of %2
it: Importazione file: %1 di %2

en: <b>INPUT</b> to %1
it: <b>INGRESSO</b> a %1

en: <b>OUTPUT</b> from %1
it: <b>USCITA</b> da %1

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: It is not possible to add a port here.
it: Impossibile aggiungere una porta qui.

en: Cannot add port
it: Impossibile aggiungere porta

en: Add %1 port
it: Aggiungi %1 port

en: Routing Grid
it: Cablaggio

en: Pre-Process
it: Pre-Processo

en: Post-Process
it: Post-Processo

en: Right-click or Double-click here
    to add I/O Plugins
it: Click destro o doppio click
    per aggiungere I/O plugins

en: <b>%1</b>
    Double-click to show GUI.
    %2+double-click to show generic GUI.
it: <b>%1</b>
    Doppio click per mostrare la GUI.
    %2+doppio click per la GUI generica.

en: <b>%1</b>
    Double-click to show generic GUI.%2
it: <b>%1</b>
    Doppio clic per mostrare la GUI generica.%2

en: Rename I/O Plugin
it: Rinomina plugin I/O

en: Edit with generic controls...
it: Modifica attraverso i controlli generici...

en: I/O selector
it: Selettore I/O

en: %1 input
it: entrata %1

en: %1 output
it: uscita %1

en: your own
it: il tuo

en: Default keybindings not found - %1 will be hard to use!
it: Scorciatoie predefinite non disponibili - %1 sarà dura lavorare!

en: Key bindings file "%1" not found. Default bindings used instead
it: Il file "%1" delle scorciatoie da tastiera non disponibile. Verranno usate le scorciatoie predefinite

en: Colliding keybindings
it: Unione delle scorciatoie

en: The key sequence is already bound to '%1'.
    
    You can replace the existing binding or cancel this action.
it: La sequenza di tasti è già associata a '%1'.
    
    Puoi sostituire l'associazione esistente o annullare questa azione.

en: Replace
it: Sostituisci

en: Remove shortcut
it: Rimuovi scorciatoia

en: Search...
it: Cerca...

en: Click to reset search string
it: Clicca per ripristinare la stringa di ricerca

en: To remove a shortcut, select an action then press this:
it: Per rimuovere una scorciatoia seleziona un'azione e poi premi qui:

en: Reset Bindings to Defaults
it: Ripristina scorciatoie predefinite

en: Print Bindings (to your web browser)
it: Stampa scorciatoie (sul browser)

en: Action
it: Azione

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: RegionList
it: Lista delle regioni

en: Author
it: Autore

en: License
it: Licenza

en: Size
it: Dimensione

en: Failed to download library index.
    Please check your internet connection.
it: Impossibile scaricare l'indice della libreria.
    Controllare la connessione ad Internet.

en: Installed
it: Installato

en: Install
it: Installa

en: Error
it: Errore

en: Installing
it: Installazione

en: Use PH
it: Utilizza testina

en: Goto
it: Vai a

en: Arrangement|Arr.
it: Arr.

en: Performer:
it: Esecutore:

en: Composer:
it: Compositore:

en: Pre-Emphasis
it: Pre-enfasi

en: Remove this range
it: Rimuovi questo intervallo

en: Start time - middle click to locate here
it: Tempo d'inizio - clicca con il centrale per posizionarti qui

en: End time - middle click to locate here
it: Tempo di fine - clicca con il centrale per posizionarti qui

en: Set range start from playhead location
it: Imposta l'inizio intervallo dalla posizione della testina

en: Set range end from playhead location
it: Imposta la fine intervallo dalla posizione della testina

en: Remove this marker
it: Rimuovi questo marcatore

en: Position - middle click to locate here
it: Posizione - clicca con il centrale per posizionarti qui

en: Set marker time from playhead location
it: Imposta il cambio di tempo dalla posizione della testina

en: New Marker
it: Nuovo marcatore

en: <b>Loop/Punch Ranges</b>
it: <b>Intervalli di Ciclo/Punch</b>

en: <b>Markers (Including CD Index)</b>
it: <b>Marcatori (inclusi gli indici CD)</b>

en: <b>Ranges (Including CD Track Ranges)</b>
it: <b>Intervalli (inclusi gli intervalli traccia CD)</b>

en: add range marker
it: aggiungi marcatore di intervallo

en: Loudness Analyzer and Normalizer
it: Analizzatore Loudness e Normalizzatore

en: Conformity Analysis (with gain applied)
it: Analisi di conformità (con il gain applicato)

en: Max. Short Loudness:
it: Max. Loudness breve:

en: Max. Momentary Loudness:
it: Max. Loudness momentanea:

en: Realtime
it: Tempo reale

en: Analysis Report
it: Resoconto analisi

en: Custom Amplifier Position
it: Posiz. personal. amplificatore

en: <b>Measured</b>
it: <b>Rilevato</b>

en: Gain to normalize:
it: Guadagno da normalizzare:

en: Previous output gain:
it: Precedente guadagno in uscita:

en: Total gain:
it: Guadagno totale:

en: <b>When enabled</b> an amplifier processor is used to apply the gain. This allows for custom positioning of the gain-stage in the master-bus' signal flow, potentially followed by a limiter to conform to both loudness and peak requirements. Depending on limiter settings or DSP after the gain-stage, repeat loudness measurements may produce different results.
    <b>When disabled</b>, the gain is applied directly to the output of the master-bus. This results in an efficient and reliable volume adjustment.
it: <b>Se abilitato</b> verrà utilizzato un processore di amplificazione per applicare il guadagno. Così facendo è possibile personalizzarne la posizione sul flusso di segnale del master e magari farlo seguire da un limiter per conformarsi agli standard sia di loudness che di picco. A seconda delle impostazioni del limiter e dei DSP, misurazioni consecutive del loudness potrebbero dare risultati differenti
    <b>Se disabilitato</b>, il guadagno sarà applicato direttamente sull'uscita del master. Il risultato sarà una efficiente e affidabile regolazione del volume.

en: <b>Loudness Analysis</b>
it: <b>Analisi Loudness</b>

en: This allows the user to analyze and conform the loudness of the signal at the master-bus output of the complete session, as it would be exported. When using this feature, remember to disable normalization in the session export profile.
it: Consente di analizzare e conformare il loudness all'uscita master della sessione, così come apparirebbe se fosse esportata. Usando questa funzione, ricordarsi di disabilitare la normalizzazione sul profilo di esportazione.

en: By default, a faster-than-realtime export is used to assess the loudness of the session. If any outboard gear is used, a <i>realtime</i> export is available, to play at normal speed.
it: Per default, l'operazione viene eseguita NON in tempo reale perché più rapida. Se si usa qualche dispositivo esterno (outboard) scegliere <b>tempo reale</b>.

en: Loudness measurement returned no results. Likely because the analyzed range is to short.
it: La rilevazione del loudness non ha dato risultati, probabilmente a causa di un intervallo troppo breve.

en: Export Loudness Report
it: Esporta il resoconto loudness

en: Save Loudness Preset
it: Salva il prese loudness

en: True-peak and loudness measurement failed. %1-VAMP analysis plugin is missing on your system. Please contact your vendor.
it: L'analisi del picco reale e del loudness è fallita. Sul tuo sistema manca il plugin di analisi %1-VAMP. Contatta il tuo fornitore.

en: exceeds
it: eccede

en: Add/Set
it: Aggiungi/imposta

en: Call
it: Invoca

en: New Hook
it: Nuovo richiamo

en: Load
it: Carica

en: Description
it: Descrizione

en: Action Scripts are user initiated actions (menu, shortcuts, toolbar-button) for batch processing or customized tasks.
it: Gli script di azioni sono sequenze di azioni definite dall'utente (menu, scorciatoie, pulsanti della barra) per l'elaborazione batch o per azioni personalizzate.

en: Action Scripts
it: Script azioni

en: Signal(s)
it: Segnale/i

en: Lua action hooks are event-triggered callbacks for the Editor/Mixer GUI. Once a script is registered it is automatically triggered by events to perform some task.
it: I richiami azione Lua sono chiamate invocate dagli eventi per la GUI di Editor/Mixer. Quando uno script è registrato è automaticamente invocato dagli eventi per eseguire azioni.

en: Action Hooks
it: Hook delle azioni

en: Lua session scripts are loaded into processing engine and run in realtime. They are called periodically at the start of every audio cycle in the realtime process context before any processing takes place.
it: Gli script sessione Lua sono caricati nel motore di elaborazione ed eseguiti in tempo reale. Sono invocati periodicamente all'inizio di ogni ciclo audio nel contesto del processo in tempo reale prima che ogni processo abbia luogo.

en: Session Scripts
it: Script sessioni

en: Action %1
it: Azione %1

en: Unset
it: Reimposta

en: Session script '%1' removal failed: %2
it: Rimozione dello script di sessione '%1' non riuscito: %2

en: Loading user ui scripts file %1
it: Carico il file di configurazione dell'interfaccia utente %1

en: cannot read ui scripts file "%1"
it: impossibile leggere il file di configurazione base "%1"

en: user ui scripts file "%1" not loaded successfully.
it: il file di configurazione "%1" dell'interfaccia utente non è stato caricato.

en: UI script file %1 not saved
it: Il file di configurazione %1 non è stato salvato

en: Add Shortcut or Lua Script
it: Aggiungi scorciatoia o script Lua

en: Add Lua Callback Hook
it: Aggiungi richiamo Lua

en: Add Lua Session Script
it: Aggiungi script Lua

en: Cannot read script '%1': %2
it: Impossibile leggere script '%1': %2

en: Set Script Parameters
it: Imposta i parametri dello script

en: Session script '%1' instantiation failed: %2
it: Creazione dello script di sessione '%1' non riuscita: %2

en: Loading Session script '%1' failed: %2
it: Caricamento script di sessione '%1' non riuscito: %2

en: Run
it: Esegui

en: Clear Output
it: Pulisci risultati

en: Revert
it: Ripristina

en: Select Editor Buffer
it: Seleziona buffer dell'editor

en: Window|Lua
it: Lua

en: Deleted %1
it: Eliminato %1

en: Failed to delete %1
it: Eliminazione di %1 non riuscita

en: Missing script header.
    The script requires an '{ardour}' info table and a 'factory' function.
it: Intestazione dello script mancante.
    Lo script richiede una info table '{ardour}' e una funzione 'factory'.

en: Script fails to compile.
it: Compilazione dello script non riuscita.

en: Invalid or missing script-name or script-type.
it: Nome o tipo dello script invalido o mancante.

en: Invalid script-type.
    Valid types are 'EditorAction' and 'Snippet'.
it: Tipo dello script invalido.
    I tipi validi sono 'EditorAction' e 'Snippet'.

en: Saved as %1
it: Salvato come %1

en: Error saving file: %1
it: Errore nel salvataggio del file: '%1'

en: Script with given name '%1' already exists.
    Use a different name in the descriptor.
it: Script chiamato '%1' già esistente.
    Usa un nome diverso nel descrittore.

en: Action: '%1'
it: Azione: '%1'

en: Snippet: %1
it: Frammento: %1

en: Save as
it: Salva come

en: %1 could not connect to the audio backend.
it: %1 impossibile connettersi al motore audio.

en: The audio backend (%1) has failed, or terminated
it: Il motore audio (%1) è stato terminato

en: %2 exited unexpectedly, and without notifying %1.
    
    This could be due to misconfiguration or to an error inside %2.
    
    Click OK to exit %1.
it: %2 è terminato inaspettatamente e senza notificare %1.
    
    Questo può essere dovuto ad una configurazione errata o ad un errore in %2.
    
    Clicca OK per uscire da %1.

en: %2 exited unexpectedly, and without notifying %1.
it: %2 è uscito inaspettatamente e senza notificare %1.

en: 
       %1 could not understand your command line
it: 
       %1 impossibile comprendere la riga di comando

en: An error was encountered while launching %1
it: Errore durante l'avvio %1

en:  (built using
it:  (compilato usando

en:  and GCC version
it:  e la versione di GCC

en: Some portions Copyright (C) Steve Harris, Ari Johnson, Brett Viren, Joel Baker, Robin Gareus
it: Alcune parti Copyright (C) Steve Harris, Ari Johnson, Brett Viren, Joel Baker, Robin Gareus

en: %1 comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY
it: %1 è fornito SENZA ALCUNA GARANZIA

en: not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
it: neanche per la COMMERCIALIZZAZIONE o PER SCOPI PARTICOLARI.

en: This is free software, and you are welcome to redistribute it
it: Questo è software libero e siete i benvenuti se volete redistribuirlo

en: under certain conditions; see the source for copying conditions.
it: sotto determinate condizioni; leggere il codice sorgente per le condizioni di copia.

en: %1 is already running.
it: %1 è già in esecuzione.

en: could not initialize %1.
it: impossibile inizializzare %1.

en: Could not initialize %1 (likely due to corrupt config files).
    Run %1 from a commandline for more information.
it: Impossibile inizializzare %1 (probabilmente a causa di file di configurazione danneggiati).
    Esegui %1 da linea di comando per più informazioni.

en: Cannot install SIGPIPE error handler
it: Impossibile installare il gestore errori SIGPIPE

en: Cannot install SIGUSR1 error handler
it: Impossibile installare il gestore degli errori SIGUSR1

en: Installed SIGUSR1 debug handler
it: Gestore errori SIGUSR1 installato

en: Could not complete pre-GUI initialization
it: Impossibile completare l'inizializzazione pre-GUI

en: could not create %1 GUI
it: impossibile creare la GUI per %1

en: Display absolute time
it: Mostra tempo assoluto

en: Display delta to edit cursor
it: Mostra delta al cursore di modifica

en: Display delta to origin marker
it: Mostra delta al cursore di modifica

en: Edit Tempo
it: Modifica tempo

en: Edit Time Signature
it: Modifica indicaz. metrica

en: Insert Tempo Change
it: Inserisci cambio di tempo

en: Insert Time Signature Change
it: Inserisci cambio di indicaz. metrica

en: MarkerText
it: TestoMarcatore

en: draw automation
it: disegna automazione

en: None
it: Nessuna

en: Invert
it: Inverti

en: Force
it: Forza

en: MIDI Channel Control
it: Controllo del canale MIDI

en: Playback all channels
it: Riproduci tutti i canali

en: Play only selected channels
it: Riproduci solo i canali selezionati

en: Use a single fixed channel for all playback
it: Usa un canale singolo fissato per tutta la riproduzione

en: Record all channels
it: Registra tutti i canali

en: Record only selected channels
it: Registra solo i canali selezionati

en: Force all channels to 1 channel
it: Convoglia tutti i canali su un canale

en: Inbound
it: In entrata

en: Click to enable recording all channels
it: Fai clic per abilitare la registrazione su tutti i canali

en: Click to disable recording all channels
it: Fai clic per disabilitare la registrazione su tutti i canali

en: Click to invert currently selected recording channels
it: Fai clic per invertire i canali selezionati per la registrazione

en: Playback
it: Riproduci

en: Click to enable playback of all channels
it: Fai clic per abilitare la riproduzione su tutti i canali

en: Click to disable playback of all channels
it: Fai clic per disabilitare la riproduzione su tutti i canali

en: Click to invert current selected playback channels
it: Fai clic per invertire i canali selezionati per la riproduzione

en: Click to toggle playback of channel %1
it: Fai clic per attivare/disattivare la riproduzione per il canale %1

en: Click to force all MIDI channel messages to channel %1
it: Fai clic per convogliare tutti i messaggi MIDI al canale %1

en: Click to toggle recording of channel %1
it: Fai clic per attivare/disattivare la registrazione del canale %1

en: Click to force all recorded channels to %1
it: Fai clic per forzare tutti canali in registrazione su %1

en: Export MIDI: %1
it: Esporta MIDI: %1

en: Whole
it: Intero

en: Half
it: Metà

en: Triplet
it: Terzina

en: Quarter
it: Quarto

en: Eighth
it: Ottavo

en: Sixteenth
it: Sedicesimo

en: Thirty-second
it: Trentaduesimo

en: Sixty-fourth
it: Sessantaquattresimo

en: edit note start
it: modifica inizio nota

en: edit note channel
it: modifica canale della nota

en: edit note number
it: modifica numero della nota

en: edit note velocity
it: modifica dinamica della nota

en: edit note length
it: modifica lunghezza della nota

en: insert new note
it: inserisci nuova nota

en: delete notes (from list)
it: elimina note (dalla lista)

en: change note channel
it: cambia canale della nota

en: change note number
it: cambia numero della nota

en: change note velocity
it: cambia dinamica della nota

en: change note length
it: cambia lunghezza della nota

en: Send Patches
it: Invia patch

en: Send CCs
it: Invia CC

en: attempt to display MIDI region with no source
it: tenta di mostrare le regioni MIDI senza sorgente

en: attempt to display MIDI region with no model
it: tenta di mostrare le regioni MIDI senza modello

en: failed to create MIDI region
it: errore nel creare la regione MIDI

en: External MIDI Device
it: Dispositivo MIDI esterno

en: External Device Mode
it: Modalità dispositivo esterno

en: MIDNAM Channel Display
it: Display canale MIDNAM

en: Channel
it: Canale

en: Plugin Provided
it: Plugin predisposto

en: Show Full Range
it: Mostra tutta l'estensione

en: Fit Contents
it: Adatta contenuti

en: Note Range
it: Estensione

en: Note Mode
it: Modalità nota

en: MIDNAM Selector...
it: Selettore MIDNAM

en: Channel Selector...
it: Selettore canali...

en: Patch Selector...
it: Seleziona patch...

en: Restore Patch
it: Ripristina patch

en: Color Mode
it: Modalità colore

en: MIDNAM Selector for %1
it: Selettore MIDNAM per %1

en: Bender
it: Pitch bend

en: Pressure
it: Pressione

en: Controllers
it: Controlli

en: No MIDI Channels selected
it: Nessun canale MIDI selezionato

en: Hide all channels
it: Nascondi tutti i canali

en: Show all channels
it: Mostra tutti i canali

en: Channel %1
it: Canale %1

en: Meter Colors
it: Colori degli indicatori

en: Channel Colors
it: Colore canale

en: Track Color
it: Colore traccia

en: Are you sure you want to
    show all MIDI automation lanes?
it: Sicuro di voler visualizzare
    tutte le automazioni MIDI?

en: Show All Automation
it: Mostra tutte le automazioni

en: There are a total of 16 MIDI channels times 128 Control-Change parameters, not including other MIDI controls. Showing all will add more than 2000 automation lanes which is not generally useful. This will take some time and also slow down the GUI significantly.
it: Ci sono un totale di 16 canali MIDI * 128 parametri control-change, senza considerare altri controlli MIDI. Mostrandoli tutti verranno aggiunte oltre 2000 corsie di automazione! Questo in genere è poco utile, oltre a richiedere tempo e rallentare decisamente la GUI.

en: Line history:
it: Linee nello storico:

en: Auto-Scroll
it: Scorrimento automatico

en: Decimal
it: Decimale

en: Enabled
it: Abilitato

en: Delta times
it: Delta di tempo

en: Port:
it: Porta:

en: Controller %1
it: Controlli %1

en: Controllers %1-%2
it: Controlli %1-%2

en: New velocity
it: Nuova dinamica

en: channel edit
it: modifica canale

en: velocity edit
it: modifica dinamica

en: add note
it: aggiungi nota

en: step add
it: aggiungi passo

en: alter patch change
it: modifica patch change

en: add patch change
it: aggiungi patch change

en: move patch change
it: muovi patch change

en: delete patch change
it: elimina patch change

en: delete selection
it: elimina selezione

en: delete note
it: elimina nota

en: move notes
it: muovi note

en: copy notes
it: copia note

en: draw velocities
it: disegna dinamiche

en: set velocities
it: imposta dinamiche

en: change velocities
it: cambia le velocità

en: transpose
it: trasponi

en: change note lengths
it: cambia le durate

en: nudge
it: spingi

en: Bank
it: Banco

en: duplicate notes
it: duplica note

en: paste
it: incolla

en: delete sysex
it: rimuovi sysex

en: split notes
it: dividi note

en: split notes more
it: dividi note ulteriormente

en: split notes less
it: dividi note meno

en: join notes
it: unisci note

en: Shift MIDI by %1
it: Sposta MIDI di %1

en: <b>Navigation Timeline</b>. Use left-click to locate to time position or marker; scroll-wheel to jump, hold %1 for fine grained and %2 + %3 for extra-fine grained control. Right-click to set display range. The display unit is defined by the primary clock.
it: <b>Timeline di navigazione</b>. Usa clic sinistro per posizionare alla testina o al marker; scorri per saltare, tieni premuto %1 per più precisione e %2 + %3 per precisione massima. Clic destro per impostare l'intervallo da visualizzare. L'unità di visualizzazione è definita dall'orologio principale.

en: 2 mins
it: 2 min

en: 5 mins
it: 5 min

en: 10 mins
it: 10 min

en: 20 mins
it: 20 min

en: Missing File
it: File mancante

en: Select a folder to search
it: Scegli una cartella da cercare

en: Add chosen folder to search path, and try again
it: Aggiungere la cartella scelta al percorso di ricerca e provare di nuovo

en: Stop loading this session
it: Blocca il caricamento della sessione

en: Skip all missing files
it: Salta tutti i file mancanti

en: Skip this file
it: Salta questo file

en: %1 cannot find the %2 file
    
    <i>%3</i>
    
    in any of these folders:
    
    					<tt>%4</tt>
it: %1 non riesce a trovare il file %2
    
    <i>%3</i>
    
    in nessuna di queste cartelle:
    
    					<tt>%4</tt>

en: Click to choose an additional folder
it: Clicca per aggiungere una cartella

en: Missing Source Files
it: File sorgente mancanti

en: This session misses following %1 files.
    They have been replaced with silence:
it: Mancano i seguenti %1 file.
    Sono stati sostituiti con del silenzio:

en: ... and %1 more files. See the Log window for a complete list.
it: ... e altri %1 file. Controllare il log per la lista completa.

en: 
    The Regions and edits have been retained.
    If this is unexpected, manually locate the files and restore them in the session folder.
it: 
    Le regioni e le modifiche sono state mantenute.
    In caso contrario, individuare manualmente i file e ripristinarli nella cartella di sessione.

en: Editing the MIDI files by adding new content will re-create the file and disable this warning,
    but also prevent future recovery of the original in the existing region(s).
it: Modificare il file MIDI aggiungendo elementi ricreerà il file e disabiliterà questo avviso,
    ma eviterà successivi recuperi dell'originale nelle regioni esistenti.

en: Missing Plugins
it: Plugin mancanti

en: This session contains the following plugins that cannot be found on this system:
it: Questa sessione contiene i seguenti plugin non trovati:

en: 
    Those plugins will be replaced with inactive stubs until the session is reloaded.
it: 
    I plugin saranno rimpiazzati da alcuni fittizi fino a che la sessione non è ricaricata.

en: It is recommended that you install missing, re-scan updated plugins, and re-load the session.
it: Si raccomanda di installare i plugin mancanti, eseguire una nuova scansione e ricaricare la sessione.

en: Third party plugins have not yet been indexed.
it: I plugin di terze parti non sono stati ancora indicizzati.

en: Scan %1 plugins now?
it: Scansionare %1 plugin ora?

en: AudioUnit and VST
it: AudioUnit e VST

en: Yes
it: Sì

en: Click to toggle the width of this mixer strip.
it: Clicca per commutare la larghezza della pista.

en: 
    %1-%2-click to toggle the width of all strips.
it: 
    %1-%2-clicca per commutare la larghezza di tutte le tracce.

en: Hide this mixer strip
it: Nascondi questa pista mixer

en: Isolate Solo
it: Solo isolato

en: Lock Solo Status
it: Blocca lo stato di solo

en: SoloLock|Lock
it: Blc

en: Mix group
it: Mix del gruppo

en: Realtime Analyzer
    Left-click to toggle track analysis
    Right-click to toggle RTA window visibility
it: Analizzatore realtime
    Click sinistro per commutare l'analisi della traccia
    Click destro per commutare la visibilità della finestra

en: Trim:
it: Livello:

en: Double-click to edit the route color.
    Right-click to show the route operations context menu.
it: Doppio click per scegliere il colore del cablaggio
    Click destro per mostrare il menu contestuale dei cablaggi.

en: Enable/Disable MIDI input
it: Abilita/disabilita ingresso MIDI

en: Phase Invert
it: Inverti fase

en: Record & Monitor
it: Registrazione e monitor

en: Solo Iso / Lock
it: Solo isolato / Blocca

en: VCA Assigns
it: Assegnazioni VCA

en: Trigger Master
it: Trigger master

en: Show/Hide Monitoring Section
it: Mostra/nascondi sezione monitor

en: Loudness|LAN
it: LAN

en: Master output volume
it: Volume master di uscita

en: Measure loudness of the session, normalize master output volume
it: Misura il loudness della sessione e normalizza il volume master di uscita

en: Inputs...
it: Ingressi...

en: Strict I/O
it: I/O rigido

en: Pin Connections...
it: Cablaggio...

en: Record Pre-Fader
it: Registra Pre Fader

en: Record Post-Fader
it: Registra Post Fader

en: Custom Record+Playback Positions
it: Posizioni registrazione+riproduzione personalizzate

en: Disk I/O...
it: I/O disco...

en: Fan out to Busses
it: Cabla a ventaglio su bus

en: Fan out to Tracks
it: Cabla a ventaglio su tracce

en: Duplicate...
it: Replica...

en: Custom LAN Amp Position
it: Posiz. personal. del LAN Amp

en: MeterWide|In
it: In

en: MeterWide|Pre
it: Pre

en: MeterWide|Post
it: Post

en: MeterWide|Out
it: Uscita

en: MeterWide|Custom
it: Personalizz.

en: Meter|In
it: In

en: Meter|Pr
it: Pr

en: Meter|Po
it: Po

en: Meter|O
it: Us

en: Meter|C
it: P

en: Monitor|In
it: In

en: Monitor|Disk
it: Disco

en: MonitorInput|I
it: In

en: MonitorDisk|D
it: Ds

en: AfterFader|A
it: A

en: Prefader|P
it: P

en: SoloIso|I
it: I

en: SoloLock|L
it: B

en: Change all in Group to %1
it: Cambia tutto nel gruppo in %1

en: Change all to %1
it: Cambia tutto in %1

en: Change same track-type to %1
it: Cambia tracce dello stesso tipo in %1

en: Right-click or Double-click here
    to add Track, Bus, or VCA channels
it: Click destro o doppio click qui
    per aggiungere tracce, bus VCA

en: Group
it: Gruppo

en: Favorite Plugins
it: Plugin preferiti

en: Mixer Scenes (F1..F8 to recall)
it: Scene mixer (F1...F8 per richiamare)

en: Favorite
it: Preferiti

en: Recent
it: Recenti

en: Recently Used Plugins
it: Plugin usati di recente

en: Top-10
it: Top 10

en: Top-10 Plugins
it: Top 10 plugin

en: Search
it: Cerca

en: Search All Plugins
it: Cerca tutti i plugin

en: Track & Bus Visibility
it: Visibilità tracce e bus

en: Error adding GUI elements for new tracks/busses %1
it: Errore durante l'aggiunta degli elementi della GUI per le nuove tracce/bus %1

en: The Plugin's number of audio outputs ports (%1) does not match the Tracks's number of audio outputs (%2). Cannot fan out.
it: Il numero di uscite audio del plugin (%1) non coincide con numero di uscite audio della traccia (%2). Impossibile cablare a ventaglio.

en: Instrument has only 1 output bus. Nothing to fan out.
it: Lo strumento ha solo un'uscita. Non c'è niente da cablare a ventaglio.

en: Show All
it: Mostra Tutto

en: Hide All
it: Nascondi tutto

en: Show All Audio Tracks
it: Mostra tutte le tracce audio

en: Hide All Audio Tracks
it: Nascondi tutte le tracce audio

en: Show All Midi Tracks
it: Mostra tutte le tracce MIDI

en: Hide All Midi Tracks
it: Nascondi tutte le tracce MIDI

en: Show All Busses
it: Mostra tutti i bus

en: Hide All Busses
it: Nascondi tutti i bus

en: track display list item for renamed strip not found!
it: nome della pista mixer non trovato!

en: -all-
it: -tutto-

en: Strips
it: Tracce

en: Window|Mixer
it: Mixer

en: No Track/Bus is selected.
it: Nessuna traccia/bus selezionata/o.

en: Add at the top
it: Aggiungi in cima

en: Add Pre-Fader
it: Aggiungi Pre Fader

en: Add Post-Fader
it: Aggiungi Post Fader

en: Add at the end
it: Aggiungi in fondo

en: Remove from favorites
it: Rimuovi dai preferiti

en: Delete Preset
it: Elimina preset

en: Toggle Solo on Mixer-Selected Tracks/Busses
it: Attiva/disattiva il solo sulle tracce/bus selezionate/i

en: Toggle Mute on Mixer-Selected Tracks/Busses
it: Attiva/disattiva il silenzio sulle tracce/bus selezionate/i

en: Toggle Rec-enable on Mixer-Selected Tracks/Busses
it: Abilita/disabilita registrazione sulle tracce/bus selezionate

en: Increase Gain on Mixer-Selected Tracks/Busses
it: Aumenta il guadagno sulle tracce/bus selezionate del mixer

en: Decrease Gain on Mixer-Selected Tracks/Busses
it: Diminuisci il guadagno sulle tracce/bus selezionate del mixer

en: Set Gain to 0dB on Mixer-Selected Tracks/Busses
it: Imposta il guadagno a 0dB sulle tracce/bus selezionate del mixer

en: Copy Selected Processors
it: Copia i processori selezionati

en: Cut Selected Processors
it: Taglia i processori selezionati

en: Paste Selected Processors
it: Incolla i processori selezionati

en: Delete Selected Processors
it: Elimina i processori selezionati

en: Select All (visible) Processors
it: Seleziona tutti i processori visibili

en: Toggle Selected Processors
it: Attiva/disattiva i processori selezionati

en: Toggle Selected Plugins
it: Attiva/disattiva i plugin selezionati

en: Deselect all strips and processors
it: Deseleziona tutte le tracce e i processori

en: Select Next Mixer Strip
it: Seleziona pista mixer seguente

en: Select Previous Mixer Strip
it: Seleziona striscia del mixer precedente

en: Scroll Mixer Window to the left
it: Scorri la finestra del mixer a sinistra

en: Scroll Mixer Window to the right
it: Scorri la finestra del mixer a destra

en: Toggle MIDI Input Active for Mixer-Selected Tracks/Busses
it: Attiva/disattiva l'input MIDI per le tracce/bus selezionate

en: Mixer: Show Sidebar List
it: Mixer: mostra la lista laterale

en: Mixer: Show Properties Bottom
it: Mixer: mostra il le proprietà in basso

en: Mixer: Show VCAs
it: Mixer: mostra VCA

en: Mixer: Show Mixbusses
it: Mixer: mostra bus

en: Mixer: Show Monitor Section
it: Mixer: mostra sezione monitor

en: Atmos Surround Master
it: Atmos Master Surround

en: Surround Master
it: Master Surround

en: Mixer: Show Foldback Strip
it: Mixer: mostra bus foldback

en: Toggle Disk Monitoring
it: Attiva/disattiva monitoraggio disco

en: Toggle Input Monitoring
it: Attiva/disattiva monitoraggio disco

en: Store Mixer Scene #%1
it: Salva scena mixer #%1

en: Recall Mixer Scene #%1
it: Richiama scena mixer #%1

en: Clear Mixer Scene #%1
it: Cancella scena mixer #%1

en: Scene is already set. Overwrite it?
it: La scena non è vuota. Sovrascriverla?

en: Store Scene
it: Salvataggio scena

en: Scene name:
it: Nome scena:

en: Store
it: Salva

en: Recall mixer scene "%1"?
    This will overwrite your mixer settings!
    This operation cannot be undone.
it: Richiamare la scena mixer "%1"?
    Tutte le impostazioni mixer saranno cancellate!
    L'operazione non può essere annullata.

en: Clear mixer scene "%1"?
    This operation cannot be undone.
it: Cancellare la scena mixer "%1"?
    L'operazione non può essere annullata.

en: Rename Scene
it: Rinomina scena

en: Restore for selected tracks
it: Ripristina per le tracce selezionate

en: Click to recall this mixer scene
    %1 for Momentary Restore
    Right-Click for Context menu
it: Click per richiamare la scena mixer
    %1 per salvataggio temporaneo
    Click destro per il menu contestuale

en: (Right-Click to Store)
it: (click destro per salvare)

en: Disabling surround master will delete all existing surround panner state.
    This cannot be undone. Proceed anyway?
it: Disabilitando il master surround, si cancelleranno anche tutti gli stati dei panner surround.
    Questo non è annullabile. Procedere comunque?

en: Reset Peak
it: Reimposta picco

en: PreFader|P
it: P

en: Variable height
it: Altezza variabile

en: Short
it: Corto

en: Tall
it: Lungo

en: Peak (+6dBFS)
it: Picco (+6dBFS)

en: Peak (0dBFS)
it: Picco (0dBFS)

en: RMS + Peak
it: RMS + Picco

en: Soloing
it: Solo

en: Isolated
it: Isolato

en: Auditioning
it: Ascolto

en: When active, something is solo-isolated.
    Click to de-isolate everything
it: Se attivo, qualcosa è in solo isolato.
    Clicca per ripristinare

en: When active, auditioning is active.
    Click to stop the audition
it: Se attivo, qualcosa è in ascolto.
    Clicca per ripristinare

en: Solo controls affect solo-in-place
it: Solo modifica solo in-loco

en: Solo controls toggle after-fader-listen
it: Interruttore AFL del solo

en: Solo controls toggle pre-fader-listen
it: Interruttore PFL del solo

en: Excl. Solo
it: Solo esclusivo

en: Exclusive solo means that only 1 solo is active at a time
it: Solo esclusivo significa che soltanto un solo alla volta è attivo

en: Solo » Mute
it: Solo » Muto

en: If enabled, solo will override mute
    (a soloed & muted track or bus will be audible)
it: Se abilitato, solo avrà la precedenza sul muto
    (una traccia o un bus in solo e muto sarà udibile)

en: Processors
it: Processori

en: Allow one to add monitor effect processors
it: Permetti l'aggiunta di processori d'effetto ai monitor

en: Gain increase for soloed signals (0dB is normal)
it: Aumento di guadagno per i segnali in solo (0dB è uguale)

en: Gain reduction non-soloed signals
    A value above -inf dB causes "solo-in-front"
it: Riduzione di guadagno per i segnali non in solo
    Un valore sopra -inf dB permette il "solo relativo"

en: SiP Cut
it: Taglia SiP

en: Gain reduction to use when dimming monitor outputs
it: Riduzione di guadagno da utilizzare per affievolire le uscite del monitor

en: Dim
it: Att

en: Use Monitor Section
it: Usa sezione monitor

en: Toggle Monitor Section Processor Box
it: Attiva/disattiva processori della sezione monitor

en: Cut monitor channel %1
it: Taglia canale monitor %1

en: Dim monitor channel %1
it: Attenua canale monitor %1

en: Solo monitor channel %1
it: Solo canale monitor %1

en: Invert monitor channel %1
it: Inverti canale monitor %1

en: In-place solo
it: Solo in-loco

en: After Fade Listen (AFL) solo
it: Solo in AFL

en: Pre Fade Listen (PFL) solo
it: Solo in PFL

en: Toggle exclusive solo mode
it: Attiva/disattiva modalità solo esclusivo

en: Toggle mute overrides solo mode
it: Cambia la modalità solo/muto

en: bypassed
it: bypassato

en: Panner|L
it: L

en: Panner|R
it: R

en: Mono Panner
it: Panner mono

en: Support %1 Development
it: Supporta lo sviluppo di %1

en: I'd like to make a one-time donation
it: Voglio fare una donazione una-tantum

en: Tell me more about becoming a subscriber
it: Maggiori informazioni sulle sottoscrizioni

en: I'm already a subscriber!
it: Sono già abbonato!

en: Ask about this the next time I export
it: Chiedi alla prossima esportazione

en: Never ever ask me about this again
it: Non chiedere più

en: Congratulations on your session export.
    
    It looks as if you may already be a subscriber. If so, thanks, and sorry
    to bother you again about this - I'm working on improving our subscriber system
    so that I don't have to keep annoying you with this message.
    
    If you're not a subscriber, perhaps you might consider supporting my work
    on Ardour with either a one-time donation or subscription. Nothing will 
    happen if you choose not to do so. However Ardour's continuing development
    relies on a stable, sustainable income stream. Thanks for using Ardour!
it: Congratulazioni per l'esportazione.
    
    Sembra che tu sia già abbonato. Se è così, grazie e scusa il disturbo.
    Stiamo lavorando per migliorare il nostro sistema di abbonamento
    in modo da non doverti più infastidire con questo messaggio.
    
    Se non sei un abbonato, potresti prendere in considerazione di supportare
    il nostro lavoro su Ardour con una donazione <i>una tantum</i> o con un abbonamento.
    Non succederà nulla se scegli di non farlo. Tuttavia lo sviluppo continuo di Ardour
    fa appoggio su un finanziamento costante. Grazie per aver scelto Ardour!

en: Congratulations on your session export.
    
    I hope you find Ardour a useful tool. I'd like to ask you to consider supporting
    its development with either a one-time donation or subscription. Nothing
    will happen if you choose not to do so. However Ardour's continuing development
    relies on a stable, sustainable income stream. Thanks for using Ardour!
it: Congratulazioni per l'esportazione.
    
    Speriamo trovi utile Ardour. Potresti prendere in considerazione di supportare
    il nostro lavoro su Ardour con una donazione <i>una tantum</i> o con un abbonamento.
    Non succederà nulla se scegli di non farlo. Ciononostante lo sviluppo continuo di Ardour
    fa appoggio su un finanziamento costante. Grazie per aver scelto Ardour!

en: Replace existing preset with this name
it: Sostituisci il preset esistente

en: Name of new preset
it: Nome del nuovo preset

en: New Favorite Only
it: Soltanto nuovi preferiti

en: <span size="larger">%1 is a digital audio workstation. 
    
    You can use %1 to record an orchestra, create with audio/midi loops, edit the perfect vocal take, mix a live show with effects, dub a video, and master your tracks for digital distribution. 
    
    There are a few things that need to be configured before you start using the program.</span>
it: <span size="larger">%1 è una workstation per l'audio digitale.
    
    Puoi usare %1per registrare un'orchestra, creare loop audio/midi, perfezionare una take vocale, mixare uno show live aggiungendo effetti, doppiare un video video o masterizzare una traccia per la distribuzione digitale. 
    
    Ci sono alcune configurazioni da fare prima di iniziare a usare il programma.</span>

en: <span size="larger">GUI and Font scaling:</span>
it: <span size="larger">Scala il font e la GUI:</span>

en: <small><i>This can later be changed in Preferences &gt; Appearance.</i></small>
it: <small><i>Puoi cambiare questa impostazione successivamente in Preferenze &gt; Aspetto.</i></small>

en: Welcome to %1
it: Benvenuta/o in %1

en: Default folder for %1 sessions
it: Cartella base per le sessioni %1

en: <span size="larger">Each project that you work on with %1 has its own folder.
    These can require a lot of disk space if you are recording audio.
    
    Where would you like new %1 sessions to be stored by default?
    
    <i>(You can put new sessions anywhere, this is just a default)</i></span>
it: <span size="larger">Ogni progetto di %1 ha la sua cartella su disco.
    Se intendi registrare dell'audio, potrebbe essere necessario parecchio spazio disco.
    
    In quale cartella si desidera salvare le nuove sessioni di %1 come default?
    
    <i>(puoi salvare le nuove sessioni dove vuoi, questo è solo un default)</i></span>

en: Default Session Location
it: Destinazione base per le sessioni

en: Default folder for new sessions
it: Cartella base per le nuove sessioni

en: Default folder where %1 should look for samples
it: Cartella di default in cui %1 cercherà i campioni

en: <span size="larger">If you have an existing collection of samples, telling %1
    where they are will make it easier to find them in the program.
    
    Where would you like %1 to look for samples by default? If you
    don't have any samples, just leave this setting as it is.
    
    <i>(You can store samples anywhere you want, this is just an initial default)</i></span>
it: <span size="larger">Se hai già una collezione di campioni, dire ad %1
    dove cercarli, renderà più facile renderli disponibili nel programma.
    
    Dove vorresti che %1 cercasse i campioni di defalut? Se non
    hai ancora nessun campione, puoi ignorare questa impostazione.
    
    <i>(puoi salvare i campioni dove vuoi, questo è solo un default)</i></span>

en: Default sample library location
it: Posizione default della libreria campioni

en: Default Sample Library Location
it: Posizione default della libreria campioni

en: Normalize regions
it: Normalizza regioni

en: Normalize region
it: Normalizza regione

en: Constrain RMS to:
it: Vincola RMS a:

en: Constrain LUFS to:
it: Vincola LUFS a:

en: Normalize to:
it: Normalizza a:

en: Normalize each region using its own peak value
it: Normalizza ogni regione usando il suo valore di picco

en: Normalize each region using the peak value of all regions
it: Normalizza ogni regione usando il valore di picco complessivo

en: Normalize
it: Normalizza

en: Select Note
it: Seleziona nota

en: Search here...
it: Cerca da qui...

en: Usage:
it: Utilizzo:

en:  [ OPTIONS ] [ SESSION-NAME ]
it:  [OPZIONI] [NOME-SESSIONE]

en: %1 is a digital audio workstation, used for multitrack recording, nonlinear, nondestructive editing and much more.
it: %1 è una digital audio workstation, usata per registrazioni multitraccia, editing non-distruttivo e molto altro.

en: Options:
it: Opzioni:

en:   -a, --no-announcements      Do not contact website for announcements
it:   -a, --no-announcements		Non contattare il sito web per annunci

en:   -A, --actions               Print all possible menu action names
it:   -A, --actions		Stampa tutti i nomi delle azioni possibili dei menu

en:   -b, --bindings              Display all current key bindings
it:   -b, --bindings		Mostra le scorciatoie da tastiera attuali

en:   -B, --bypass-plugins        Bypass all plugins in an existing session
it:   -B, --bypass-plugins		Ignora tutti i plugin in una sessione esistente

en:   -c, --name <name>           Use a specific backend client name, default is ardour
it:   -c, --name <name>		Usa uno specifico nome cliente per il backend, il predefinito è ardour

en:   -d, --disable-plugins       Disable all plugins (safe mode)
it:  -d, --disable-plugins		Disabilita tutti i plugin (modalità sicura)

en:   -D, --debug <options>       Set debug flags. Use "-D list" to see available options
it:   -D, --debug <opzioni>		Imposta i flag di debug. Usa "-D list" per vedere le opzioni disponibili

en:   -h, --help                  Print this message
it:   -h, --help			Mostra questo messaggio

en:   -k, --keybindings <file>    Path to the key bindings file to load
it:   -k, --keybindings <file>		Percorso al file delle associazioni dei tasti da caricare

en:   -m, --menus file            Use "file" to define menus
it:   -m, --menus file		Usa "file" per definire i menu

en:   -n, --no-splash             Do not show splash screen
it:   -n, --no-splash			Non mostrare la schermata d'avvio

en:   -N, --new <session-name>    Create a new session from the command line
it:   -N, --new <nome-sessione>    Crea una nuova sessione dalla linea di comando

en:   -O, --no-hw-optimizations   Disable h/w specific optimizations
it:   -O, --no-hw-optimizations	Disabilita le ottimizzazioni specifiche dell'hardware

en:   -P, --no-connect-ports      Do not connect any ports at startup
it:   -P, --no-connect-ports		Non connettere nessuna porta all'avvio

en:   -s, --no-strobe             Avoid "strobe-like" effects in GUI
it:   -s, --no-strobe             Evita gli effetti lampeggianti nella GUI

en:   -S, --sync                  Draw the GUI synchronously
it:   -S, --sync			Disegna la GUI contemporaneamente

en:   -T, --template <name>       Use given template for new session
it:   -T, --template <nome>	Usa il modello per la nuova sessione

en:   -v, --version               Print version and exit
it:   -v, --version			Mostra informazioni di versione ed esce

en: Report bugs to http://tracker.ardour.org
it: Segnala i bug su http://tracker.ardour.org

en: Website http://ardour.org
it: Sito web http://ardour.org/

en: Pan automation mode
it: Modalità automazione pan

en: Abs
it: Ass

en: Link send and main panner
it: Collega mandata e panner

en: Bank %1
it: Banco %1

en: Override Patch Changes
it: Ovveride dei cambi patch

en: Bank:
it: Banco:

en: Audition on Change
it: Ascolto su cambiamento

en: Note: Patch Selection is volatile (only Midi-Tracks retain bank/patch selection).
it: Nota: la patch selezionata è volatile (solo le tracce MIDI mantengono banco e patch)

en: Start Note:
it: Nota iniziale:

en: End Note:
it: Nota finale:

en: Select Patch for "%1" - "%2"
it: Seleziona patch per: "%1" - "%2"

en: Select Patch for "%1"
it: Seleziona patch per "%1"

en: Left-button to play a note, left-button-drag to play a series of notes
    %1-left-button to select or extend selection to all notes with this pitch
it: Tasto sinistro per suonare una nota, tasto sinistro e trascina per suonare una serie di note
    %1-tasto-sinistro per selezionare o estendere la selezione a tutte le note della stessa altezza

en: Expression
it: Espressione

en: Modulation
it: Modulazione

en: paste %1
it: incolla %1

en: Group ID
it: ID Gruppo

en: Scope:
it: Dest.:

en: Only this track/group
it: Solo questa traccia/gruppo

en: Rec-armed tracks
it: Tracce armate

en: ALL tracks
it: TUTTE le tracce

en: Select a Playlist for: %1
it: Seleziona una scaletta per: %1

en: Copy a Playlist for: %1
it: Copia una scaletta per: %1

en: Share a Playlist for: %1
it: Condividi una scaletta per: %1

en: Steal a Playlist for: %1
it: Ruba una scaletta per: %1

en: unassigned
it: non assegnato

en: Imported
it: Importato

en: Switch Playlist for track %1
it: Scambia scaletta per la traccia %1

en: Range:
it: Intervallo:

en: Output / Input
it: Uscita / Ingresso

en: Input +40dB
it: Ingresso +40dB

en: Output +40dB
it: Uscita +40dB

en: Live signal:
it: Segnale dal vivo:

en: Show phase
it: Mostra la fase

en: Update Index Only
it: Aggiorna solo l'indice

en: Discover New/Updated
it: Trova nuovi/aggiornati

en: Re-scan All
it: Riscansiona tutto

en: Re-scan Faulty
it: Riscansiona i difettosi

en: Re-scan Selected
it: Riscansiona i selezionati

en: Clear Stale Scan Log
it: Cancella il log di scansione

en: Show Plugin Prefs
it: Mostra le impostazioni plugin

en: Type
it: Tipo

en: Maker
it: Autore

en: Status
it: Stato

en: Plugin Scan Result
it: Risultato scansione plugin

en: Ignore|Ign
it: Ign.

en: Ignore this plugin (and others that are loaded in the same file)
it: Ignora questo plugin (e gli altri caricati sullo stesso file)

en: Favorite|Fav
it: Pref.

en: Add this plugin to the favorite list
it: Aggiungi questo plugin ai preferiti

en: Hide this plugin in the plugin-selector
it: Nascondi questo plugin dal selettore plugin

en: The plugin file (VST) or unique ID (AU, LV2)
it: File del plugin (VST) o il suo ID univoco (AU, LV2)

en: Name of the plugin
it: Nome del plugin

en: Creator
it: Autore

en: The plugin's vendor
it: Il creatore del plugin

en: Meta data: category and tags
it: Meta dati: categoria e etichette

en: Plugin Count
it: Numero di plugin

en: Scan Actions
it: Azioni scansione

en: Linux VST2 Path
it: Percorso Linux VST2

en: Configure where to look for VST2 plugins.
it: Imposta il percorso di ricerca dei plugin VST2.

en: Windows VST2 Path
it: Percorso Windows VST2

en: VST3 Path
it: Percorso VST3

en: Configure where to look for VST3 plugins in addition to the default VST3 locations.
it: Imposta il percorso di ricerca dei plugin VST3, in aggiunta alla percorso VST3 di default.

en: Only update plugin index, do not discover new plugins.
it: Aggiorna solamente l'indice dei plugin senza cercarne di nuovi.

en: Update Index and scan newly installed or updated plugins.
it: Aggiorna l'indice dei plugin e cerca plugin nuovi o aggiornati.

en: Scans all plugins, regardless if they have already been successfully scanned.
    Depending on the number of plugins installed this can take a long time.
it: Riscansiona tutti i plugin, anche se sono stati già scansionati con successo.
    A seconda del numero di plugin presenti, l'operazione potrebbe richiedere un tempo lungo.

en: Scans plugins that have not yet been successfully scanned.
it: Scansiona i plugin che non sono stati ancora scansionati con successo.

en: Scans the selected plugin.
it: Scansiona i plugin selezionati.

en: Forget about plugins that have been removed from the system.
it: Dimentica i plugin che sono stati rimossi dal sistema.

en: Open preference window
it: Apre la finestra impostazioni

en: Match plugin name
it: Cerca il nome del plugin

en: Match plugin type
it: Cerca il tipo di plugin

en: Match any tag
it: Cerca tra le etichette

en: Match plugin vendor
it: Cerca l'autore del plugin

en: Match File/ID
it: Cerca il File/ID

en: Match complete file install path on disk
it: Cerca il percorso completo di installazione sul disco

en: Concealed
it: Nascosto

en: Updated
it: Aggiornato

en: Incompatible
it: Incompatibile

en: Total
it: Totale

en: Re-scan Plugins now?
it: Vuoi eseguire subito una nuova scansione dei plugin?

en: Set Windows VST2 Search Path
it: Imposta il percorso di ricerca Windows VST2

en: Set Linux VST2 Search Path
it: Imposta il percorso di ricerca Linux VST2

en: Set Additional VST3 Search Path
it: Imposta percorsi aggiuntivi di ricerca VST3

en: Are you sure you want to rescan all plugins?
it: Sicuro di voler riscansionare tutti i plugin?

en: Rescan Plugins
it: Riscansione plugin

en: This starts a fresh scan, dropping all cached plugin data and ignorelist. Depending on the number of plugins installed this can take a long time.
it: Avvia una scansione ex-novo, annullando le liste dei plugin ignorati. A seconda del numero di plugin installati, l'operazione potrebbe richiedere tempo.

en: Manual Config
it: Configurazione manuale

en: Reset to default
it: Reimposta i valori predefiniti

en: Disconnect Inputs
it: Scollega gli ingressi

en: Disconnect Outputs
it: Scollega le uscite

en: Disconnect All
it: Scollega tutto

en: Audio Input Pins
it: Ingressi audio

en: MIDI Input Pins
it: Ingressi MIDI

en: Instances
it: Istanze

en: Audio Out
it: Uscita audio

en: MIDI Out
it: Uscita MIDI

en: Output Presets
it: Preset di uscita

en: Add Sidechain Input
it: Aggiungi ingresso sidechain

en: Cannot perform operation while actively recording.
it: Impossibile eseguire l'operazione con la registrazione attiva.

en: Manual
it: Manuale

en: Automatic
it: Automatico

en: Send
it: Mandata

en: Latency %1 spl%2 %3
it: Latenza %1 spl%2 %3

en: no-inplace
it: non in loco

en: Latency %1 spl
it: Latenza %1 spl

en: Instance #%1
it: Istanza #%1

en: Failed to toggle sidechain.
it: Attivazione/disattivazione sidechain non riuscita.

en: Failed to reset plugin configuration.
it: Reinizializzazione plugin non riuscita.

en: Failed to change channel preset.
it: Cambio preset canale non riuscito.

en: Failed to change instance count
it: Cambio numero di istanze non riuscito

en: Failed to alter plugin output configuration.
it: Riconfigurazione uscita plugin non riuscita.

en: Failed to alter plugin input configuration.
it: Riconfigurazione ingresso plugin non riuscita.

en: Cannot set up new send: %1
it: Impossibile creare la nuova mandata: %1

en: Pin Configuration: %1
it: Cablaggio: %1

en: Bank/Vendor
it: Banco/Marca

en: Type/Category
it: Tipo/Categoria

en: -All-
it: -Tutto-

en: -User-
it: -Utente-

en: (user preset)
it: (preset utente)

en: Scanning for plugins
it: Scansione dei plugin

en: Auto skip unresponsive plugins
it: Salta automaticamente i plugin che non rispondono

en: Abort scanning (for all plugins)
it: Annulla scansione (per tutti i plugin)

en: Skip this plugin
it: Salta questo plugin

en: Scan is taking a long time.
    Please check for popup dialogs.
it: La scansione sta durando a lungo.
    Controlla le finestre popup.

en: Cancel Scanning all plugins, and close this dialog.  Your plugin list might be incomplete.
it: Annulla la scansione e chiudi questa finestra. La lista plugin potrebbe risultare incompleta.

en: Cancel Scanning this plugin.  It will be Ignored in the plugin list.
it: Annulla la scansione di questo plugin. Sarà ignorato nella lista plugin.

en: When enabled, scan will ignore plugins that take a long time to scan.
it: Se attivato, la scansione ignora i plugin che richiedono troppo tempo per l'analisi.

en: seconds|s
it: s

en: Scan timeout %1
it: Timeout scansione %1

en: Scanning
it: Scansione

en: Scanning since %1
it: Tempo scansione %s

en: Scanning:
it: Scansione:

en: Plugin Setup
it: Configurazione plugin

en: Copy I/O Map
it: Copia cablaggio

en: Fan out
it: Cabla a ventaglio

en: An Instrument plugin is already present.
it: È già presente uno strumento.

en: with
it: con

en: I/O Pin Mapping
it: Mappatura I/O pin

en: Configure Plugin '%1'
it: Configura plugin '%1'

en: Output Configuration
it: Configurazione uscite

en: All (%1)
it: Tutto (%1)

en: %1 Channel | %1 Channels
it[0]: %1 canale
it[1]: %1 canali

en: Plugin Selector
it: Selettore plugin

en: Audio I/O
it: I/O audio

en: MIDI I/O
it: I/O MIDI

en: Plugins to be connected
it: Plugin da collegare

en: Add a plugin to the effect list
it: Aggiungi un plugin alla lista degli effetti

en: Remove a plugin from the effect list
it: Rimuovi un plugin dalla lista degli effetti

en: Ignore Filters when searching
it: Ignora filtri nella ricerca

en: All search terms must be matched.
it: Tutti i termini di ricerca devono esser verificati.

en: Ex: "ess dyn" will find "dynamic de-esser" but not "de-esser".
it: Es: "ess dyn" troverà "dynamic de-esser", ma non "de-esser".

en: Show Effects Only
it: Mostra solo effetti

en: Show Instruments Only
it: Mostra solo strumenti

en: Show Utilities Only
it: Mostra solo utilità

en: Show Favorites Only
it: Mostra solo preferiti

en: Show Hidden Only
it: Mostra solo nascosti

en: Show All Formats
it: Mostra tutti i formati

en: Filter
it: Filtri

en: Enter space-separated, one-word Tags for the selected plugin.
it: Inserisci etichette di una parola, separate da spazi per i plugin selezionati.

en: You can include dashes, colons or underscores in a Tag.
it: Puoi includere '-', ';' e '_' in un'etichetta.

en: Ex: "dynamic de-esser vocal" applies 3 Tags.
it: Es: "dynamic de-esser vocal" applica tre etichette.

en: Tags for Selected Plugin
it: Etichette per i plugin selezionati

en: Insert Plugin(s)
it: Inserisci plugin

en: Show All Creators
it: Mostra tutti gli autori

en: The plugin "%1" could not be loaded
    
    See the Log window for more details (maybe)
it: Il plugin "%1" non può essere caricato
    
    Controlla la finestra dei messaggi per ulteriori dettagli (forse)

en: Favorites
it: Preferiti

en: Plugin Selector...
it: Selettore plugin...

en: By Popularity
it: Per popolarità

en: By Creator
it: Per autore

en: By Tags
it: Per etichette

en: Scan VST2/3 and AudioUnit plugins now?
it: Scansionare i plugin VST2/3 e AudioUnit ora?

en: Scan VST2/3 Plugins now?
it: Scansionare i plugin VST2/3 ora?

en: Discover %1 Plugins?
it: Trova %1 plugin?

en: Third party plugins have not yet been indexed. %1 plugins have to be scanned before they can be used. This can also be done manually from Window > Plugin Manager. Depending on the number of installed plugins the process can take several minutes.
it: I plugin di terze parti non sono stati ancora indicizzati. %1 plugin devono essere scansionati prima dell'utilizzo. E' possibile anche farlo manualmente dal menu Finestre > Gestore dei plugin. A seconda del numero di plugin presenti, potrebbero volerci diversi minuti.

en: Eh? LADSPA plugins don't have editors!
it: Cosa? I plugin LADSPA non hanno autori!

en: unknown type of editor-supplying plugin (note: no VST support in this version of %1)
it: tipo sconosciuto di plugin editor-sostitutivo (nota: VST non supportati in questa versione di %1)

en: unknown type of editor-supplying plugin
it: tipo sconosciuto di plugin editor-sostitutivo

en: unknown type of editor-supplying plugin (note: no linuxVST support in this version of %1)
it: tipo sconosciuto di plugin editor-sostitutivo (nota: linuxVST non supportati in questa versione di %1)

en: unknown type of editor-supplying plugin (note: no MacVST support in this version of %1)
it: tipo sconosciuto di plugin editor-sostitutivo (nota: MacVST non supportati in questa versione di %1)

en: create_vst3_editor called on non-VST3 plugin
it: create_vst3_editor invocato su plugin non VST3

en: create_lv2_editor called on non-LV2 plugin
it: create_lv2_editor invocato su plugin non LV2

en: Add
it: Aggiungi

en: Preset Browser
it: Sfoglia preset

en: Pinout
it: Cablaggio

en: Plugin analysis
it: Analisi plugin

en: CPU Profile
it: Profilo CPU

en: Presets (if any) for this plugin
    (Both factory and user-created)
it: Preset (se presenti) per questo plugin
    (sia utente che predefiniti)

en: Save a new preset
it: Salva un nuovo preset

en: Save the current preset
it: Salva il preset attuale

en: Delete the current preset
it: Elimina il preset attuale

en: Show Preset Browser Dialog
it: Sfoglia preset

en: Reset parameters to default (if no parameters are in automation play mode)
it: Reimposta parametri predefiniti (se nessun parametro e in modalità di automazione "leggi")

en: Show Plugin Pin Management Dialog
it: Mostra finestra di cablaggio plugin

en: Disable signal processing by the plugin
it: Disabilita l'elaborazione del segnale da parte del plugin

en: Edit Plugin Delay/Latency Compensation
it: Modifica la compensazione del ritardo del plugin

en: Edit Plugin tail time
it: Modifica la lunghezza della coda del plugin

en: Click to allow the plugin to receive keyboard events that %1 would normally use as a shortcut
it: Fai clic per consentire al plugin di ricevere eventi dalla tastiera che normalmente %1 userebbe come una scorciatoia

en: Click to enable/disable this plugin
it: Fai clic per abilitare/disabilitare questo plugin

en: Edit Latency
it: Modifica latenza

en: Edit Tail Time
it: Modifica lunghezza coda

en: New Preset
it: Nuovo preset

en: Select Preset
it: Seleziona preset

en: Click to allow normal use of %1 keyboard shortcuts
it: Fai clic per consentire il normale utilizzo delle scorciatoie di %1

en: (none)
it: (nessuno)

en: Minimum
it: Minimo

en: Maximum
it: Massimo

en: Average
it: Media

en: Std.Dev
it: Dev. std.

en: Reset All Stats
it: Ripristina tutte le statistiche

en: Sort by Average Load
it: Ordina per carico medio

en: Sort by Worst-Case Load
it: Ordina per carico massimo

en: No Plugins
it: Nessun plugin

en: %1: %2 (by %3) [%4]
it: %1: %2 (da %3) [%4]

en: Busses
it: Bus

en: Sidechains
it: Sidechain

en: %1 Misc
it: %1 varie

en: External
it: Esterno

en: LTC Out
it: Uscita LTC

en: MMC in
it: Ingresso MMC

en: MTC out
it: Uscita MTC

en: MIDI clock out
it: Uscita clock MIDI

en: MMC out
it: Uscita MMC

en: Measure Latency
it: Misura latenza

en: Send/Output
it: Mandata/Uscita

en: Return/Input
it: Ritorno/Ingresso

en: Click to invert polarity of all send channels
it: Clicca per invertire la polarità di tutte le mandate

en: Edit Latency, manually override measured or I/O reported latency
it: Imposta la latenza, ignorando così la latenza misurata o riportata dal I/O

en: Measure Latency using the first port of each direction
    (note that gain is not applied during measurement).
    Right-click to forget previous measurements,
    and revert to use default port latency.
it: Misura la latenza usando la prima porta in ogni direzione
    (il gain non viene considerato durante la misurazione).
    Click destro per cancellare le misurazioni precedenti,
    e tornare alla latenza di default.

en: No signal detected
it: Nessun segnale rilevato

en: Measured:
it: Misurata:

en: Previously measured:
it: Misura precedente:

en: Forget previous measurement
it: Cancella misurazioni precedenti

en: Port Insert: %1
it: Porta insert: %1

en: <b>Sources</b>
it: <b>Sorgenti</b>

en: <b>Destinations</b>
it: <b>Destinazioni</b>

en: Add %s %s
it: Aggiungi %s %s

en: Rename '%s'...
it: Rinomina '%s'...

en: Remove all
it: Rimuovi tutto

en: %s all
it: %s tutti

en: Rescan
it: Aggiorna

en: Show individual ports
it: Mostra singole porte

en: Flip
it: Scambia

en: The last port cannot be removed
it: L'ultima porta non può essere rimossa

en: This port cannot be removed.
it: Questa porta non può essere rimossa.

en: Port removal not allowed
it: Rimozione delle porte non consentita

en: Remove '%s'
it: Rimuovi '%s'

en: %s all from '%s'
it: %s tutti da '%s'

en: channel
it: canali

en: There are no ports to connect.
it: Non ci sono porte da connettere.

en: There are no %1 ports to connect.
it: Non ci sono porte %1 da connettere.

en: Return
it: Ritorno

en: New Favorite Preset for "%1"
it: Nuovo preset preferito per "%1"

en: 
    %1+double-click to toggle inline-display
it: 
    %1+doppio clic per attivare/disattivare miniatura

en: 
    This plugin has been replicated %1 times.
it: 
    Questo plugin è stato replicato %1 volte.

en: <b>%1</b>
    Double-click to show GUI.
    %2+double-click to show generic GUI.%3
it: <b>%1</b>
    Doppio clic per mostrare la GUI.
    %2+doppio clic per mostrare la GUI generica.%3

en: <b>%1</b>
    The Plugin is not available on this system
    and has been replaced by a stub.
it: <b>%1</b>
    Il plugin non è disponibile su questo sistema
    ed è stato sostituito da un blocco vuoto.

en: Inline Display
it: Mostra miniatura

en: Show All Controls
it: Mostra tutti i controlli

en: Hide All Controls
it: Nascondi tutti i controlli

en: New Preset...
it: Nuovo preset...

en: Reset Plugin
it: Reimposta plugin

en: Link panner controls
it: Collega i panner

en: Allow Feedback Loop
it: Consenti feedback

en: Right-click to add/remove/edit
    plugins,inserts,sends and more
it: Clic destro per inserire/rimuovere/modificare
    i plugin, mandate, insert e altro

en: Processor Drag/Drop failed. Probably because
    the I/O configuration of the plugins could
    not match the configuration of this track.
it: Trascinamento del processore non riuscito. Probabilmente
    la configurazione I/O del plugin non corrispondeva
    a quella di questa traccia.

en: Plugin Incompatibility
it: Plugin incompatibile

en: You attempted to add the plugin "%1" in slot %2.
it: Hai tentato di aggiungere il plugin "%1" nel blocco %2.

en: 
    This plugin has:
it: 
    Questo plugin ha:

en: 	%1 MIDI input
     | 	%1 MIDI inputs
it[0]: 	%1 ingresso MIDI
it[1]: 	%1 ingressi MIDI

en: 	%1 audio input
     | 	%1 audio inputs
it[0]: 	%1 ingresso audio
it[1]: 	%1 ingressi audio

en: 
    but at the insertion point, there are:
it: 
    ma al punto di inserimento ci sono:

en: 	%1 MIDI channel
     | 	%1 MIDI channels
it[0]: 	%1 canale MIDI
it[1]: 	%1 canali MIDI

en: 	%1 audio channel
     | 	%1 audio channels
it[0]: 	%1 canale audio
it[1]: 	%1 canali audio

en: 
    %1 is unable to insert this plugin here.
it: 
    %1 non può inserire qui questo plugin.

en: You cannot reorder these plugins/sends/inserts
    in that way because the inputs and
    outputs will not work correctly.
it: Impossibile riordinare questi plugin/mandate/insert
    in questo modo perché gli ingressi e le uscite
    non funzionerebbero correttamente.

en: Rename Processor
it: Rinomina processore

en: Rename Plugin
it: Rinomina plugin

en: At least 100 IO objects exist with a name like %1 - name not changed
it: Esistono almeno 100 oggetti I/O con un nome simile a %1 - nome non cambiato

en: plugin insert constructor failed
it: inizializzazione dell'insert per il plugin non riuscita

en: Copying the set of processors on the clipboard failed,
    probably because the I/O configuration of the plugins
    could not match the configuration of this track.
it: Copia dei processori negli appunti non riuscita,
    probabilmente perché la configurazione I/O dei plugin
    non coincide con la configurazione di questa traccia.

en: Do you really want to remove all processors from %1?
    (this cannot be undone)
it: Veramente vuoi rimuovere tutti i processori da %1?
    (operazione irreversibile)

en: Yes, remove them all
it: Si, rimuovi tutto

en: Remove processors
it: Rimuovi processori

en: Do you really want to remove all pre-fader processors from %1?
    (this cannot be undone)
it: Veramente vuoi rimuovere tutti i processori pre-fader da %1?
    (operazione irreversibile)

en: Do you really want to remove all post-fader processors from %1?
    (this cannot be undone)
it: Veramente vuoi rimuovere tutti i processori post-fader da %1?
    (operazione irreversibile)

en: New Plugin
it: Nuovo plugin

en: New Insert
it: Nuovo insert

en: New External Send ...
it: Nuova mandata esterna...

en: New Aux Send ...
it: Nuova mandata aux...

en: New Foldback Send ...
it: Nuova mandata foldback...

en: Remove Foldback Send ...
it: Rimuovi mandata foldback...

en: Inline Controls
it: Controlli in linea

en: Send Options
it: Opzioni della mandata

en: Presets
it: Preset

en: Clear (all)
it: Pulisci (tutto)

en: Clear (pre-fader)
it: Pulisci (pre-fader)

en: Clear (post-fader)
it: Pulisci (post-fader)

en: Activate All
it: Attiva tutto

en: Deactivate All
it: Disattiva tutto

en: A/B Plugins
it: Plugin A/B

en: Disk I/O ...
it: I/O disco...

en: Pre-Fader
it: Pre Fader

en: Post-Fader
it: Post Fader

en: %1 (by %2) [%3]
it: %1 (da %2) [%3]

en: Patch Change
it: Patch change

en: Program
it: Programma

en: Bank MSB
it: Banco MSB

en: Bank LSB
it: Banco LSB

en: Import PT Session
it: Importa una sessione di ProTools

en: All PT sessions
it: Tutte le sessioni ProTools

en: PT Session [ VALID ]
    
    Session Info:
    
    
    PT v%1 Session @ %2Hz
    
    %3 audio files
    %4 audio regions
    %5 active audio regions
    %6 midi regions
    %7 active midi regions
it: Sessione ProTools [ VALIDA ]
    
    Informazioni sessione:
    
    
    Sessione PT v%1  @ %2Hz
    
    %3 file audio
    %4 regioni audio
    %5 regioni audio attive
    %6 regioni MIDI
    %7 regioni MIDI attive

en: %1WARNING:
    
    Sample rate mismatch,
    will be resampling
it: %1AVVISO:
    
    Frequenza di campionamento non corrispondente, 
    avverrà un ricampionamento

en: Main Grid
it: Griglia principale

en: Strength
it: Forza

en: Threshold (ticks)
it: Soglia (ticks)

en: Snap note start
it: Allinea inizio nota

en: Snap note end
it: Allinea fine nota

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: Emphasis on first beat
it: Enfasi sul primo battito

en: Use built-in default sounds
it: Usa suoni predefiniti

en: Audio file:
it: File audio:

en: Emphasis audio file:
it: File audio enfasi:

en: Gain level
it: Livello

en: Choose Click
it: Scegli metronomo

en: Choose Click Emphasis
it: Scegli metronomo (enfasi)

en: Limit undo history to
it: Limita lo storico a

en: Save undo history of
it: Salva lo storico di

en: commands
it: comandi

en: 
    Changes to this setting will only persist after your project has been saved.
it: 
    I cambiamenti di questa impostazione saranno permanenti dopo il salvataggio di questa sessione.

en: <b>Recommended Setting: %1 + button 3 (right mouse button)</b>%2
it: <b>Impostazioni consigliate: %1 + tasto 3 (tasto destro del mouse)</b>%2

en: Select Keyboard layout:
it: Seleziona disposizione tastiera:

en: When Clicking:
it: Al clic:

en: Edit using:
it: Modifica con:

en: + button
it: + pulsante

en: Delete using:
it: Elimina con:

en: <b>Recommended Setting: %1 + button 1 (left mouse button)</b>%2
it: <b>Impostazioni consigliate: %1 + tasto 1 (tasto sinistro del mouse)</b>%2

en: Insert note using:
it: Inserisci nota usando:

en: When Beginning a Drag:
it: Su inizio trascinamento:

en: <b>Recommended Setting: %1</b>%2
it: <b>Impostazioni consigliate: %1</b>%2

en: Copy items using:
it: Copia elementi con:

en: <b>Recommended Setting: %1-%2</b>%3
it: <b>Impostazioni consigliate: %1-%2</b>%3

en: Slip Contents using:
it: Scorre il contenuto usando:

en: Constrain drag using:
it: Vincola trascinamento con:

en: Push points using:
it: Spingi punti con:

en: When Beginning a Trim:
it: Su ritaglio:

en: Anchored trim using:
it: Ritaglio ancorato con:

en: Resize notes relatively using:
it: Ridimensiona note relativamente usando:

en: While Dragging:
it: Su trascinamento:

en: Ignore snap using:
it: Ignora allineamento con:

en: Snap relatively using:
it: Allineamento relativo con:

en: While Trimming:
it: Su ritaglio:

en: Resize overlapped regions using:
it: Ridimensiona regioni sovrapposte con:

en: While Dragging Control Points:
it: Su trascinamento di punti di controllo:

en: Fine adjust using:
it: Affinamento con:

en: Reset to recommended defaults
it: Ripristina i valori predefiniti raccomandati

en: GUI and Font scaling
it: Ridimensionamento interfaccia

en: Adjusting the scale requires an application restart for fully accurate re-layout.
it: La regolazione della scala richiede un riavvio dell'applicazione per una ri-disposizione completamente accurata.

en: Scan Time Out
it: Timeout scansione

en: Specify the default timeout for plugin instantiation. Plugins that require more time to load will be ignored. A value of 0 disables the timeout.
it: Specifica il timeout standard per l'inizializzazione del plugin. I plugin che impiegano più tempo saranno ignorati. Il valore 0 disabilita il timeout.

en: Waveform Clip Level (dBFS)
it: Livello di clip per le forme d'onda (dBFS)

en: Playback (seconds of buffering)
it: Riproduzione (secondi di buffering)

en: Recording (seconds of buffering)
it: Registrazione (secondi di buffering)

en: Small sessions (4-16 tracks)
it: Sessione piccola (4-16 tracce)

en: Medium sessions (16-64 tracks)
it: Sessione media (16-64 tracce)

en: Large sessions (64+ tracks)
it: Sessione grande (64+ tracce)

en: Custom (set by sliders below)
it: Personalizzata (usa il controllo sotto)

en: programming error: unknown buffering preset string, index = %1
it: errore di programmazione: stringa preset buffering sconosciuta, indice = %1

en: The LTC generator output will be auto-connected to this port when a session is loaded.
it: L'uscita del generatore LTC sarà connessa automaticamente a questa porta quando viene caricata una sessione.

en: LTC Output Port:
it: Porta di uscita LTC:

en: TriggerBoxes will be connected to this port when it is set.
it: Le caselle trigger saranno collegate a questa porta, se impostato.

en: Default trigger input:
it: Input trigger di default:

en: Enable
it: Abilita

en: Control Surface Protocol
it: Protocollo superficie di controllo

en: Edit the settings for selected protocol (it must be ENABLED first):
it: Clicca per modificare le impostazioni del protocollo selezionato (deve essere abilitato prima):

en: Show Protocol Settings
it: Mostra impostazioni protocollo

en: Configuration
it: Configurazione

en: Control Protocol Settings
it: Mostra impostazioni protocollo

en: Show Video Server Startup Dialog
it: Mostra la finestra di avvio del server video

en: Advanced Setup (remote video server)
it: Impostazioni avanzate (server video remoto)

en: <b>When enabled</b> the video server is never launched automatically without confirmation
it: <b>Se abilitata</b> il server video non viene mai lanciato automaticamente senza conferma

en: <b>When enabled</b> you can specify a custom video-server URL and docroot. - Do not enable this option unless you know what you are doing.
it: <b>Se abilitato</b> puoi specificare l'URL di un server video personalizzato ed una docroot. - Non abilitare questa opzione se non sai cosa stai facendo.

en: Video Server URL:
it: URL del server video:

en: Base URL of the video-server including http prefix. This is usually 'http://hostname.example.org:1554/' and defaults to 'http://localhost:1554/' when the video-server is running locally
it: URL base del server video incluso il prefisso http. Usualmente è 'http://hostname.example.org:1554/' e di default è 'http://localhost:1554/' se il server video è locale

en: Video Folder:
it: Cartella video:

en: Local path to the video-server document-root. Only files below this directory will be accessible by the video-server. If the server run on a remote host, it should point to a network mounted folder of the server's docroot or be left empty if it is unavailable. It is used for the local video-monitor and file-browsing when opening/adding a video file.
it: Percorso locale alla cartella principale del server video. Soltanto i file sotto questa cartella saranno accessibili al server video. Se il server gira su un host remoto dovrebbe puntare ad una cartella di rete montata nella cartella principale o lasciata vuota se non disponibile. Viene utilizzata per il monitoraggio video locale e per la navigazione dei file durante l'apertura/aggiunta di un file video.

en: Custom Path to Video Monitor (%1) - leave empty for default:
it: Percorso personalizzato per il monitor video (%1) - lasciare vuoto per usare quello predefinito:

en: Set a custom path to the Video Monitor Executable, changing this requires a restart.
it: Imposta un percorso personalizzato per l'eseguibile del monitor video, richiede un riavvio.

en: Set Video Monitor Executable
it: Imposta eseguibile del server video

en: Column %1 (Actions %2 + %3)
it: Colonna %1 (Azioni %2 + %3)

en: MIDI Inputs
it: Ingressi MIDI

en: MIDI Outputs
it: Uscite MIDI

en: No MIDI Input (capture) devices found.
it: Nessuna periferica MIDI input (capture) trovata.

en: No MIDI Output (playback) devices found.
it: Nessuna periferica MIDI output (playback) trovata.

en: Name (click twice to edit)
it: Nome (doppio clic per modificare)

en: Music Data
it: Dati musicali

en: If ticked, %1 will consider this port to be a source of music performance data.
it: Se spuntato, %1 considererà questa porta come una sorgente di dati musicali.

en: Control Data
it: Dati di controllo

en: If ticked, %1 will consider this port to be a source of control data.
it: Se spuntato, %1 considererà questa porta come una sorgente di dati di controllo.

en: Follow Selection
it: Segui selezione

en: If ticked, and "MIDI input follows selection" is enabled,
    %1 will automatically connect the first selected MIDI track to this port.
it: Se spuntato e se "Ingresso MIDI segue selezione traccia MIDI" è attivato,
    %1 connetterà automaticamente la prima traccia MIDI selezionata a questa porta.

en: General
it: Generale

en: Show Audio/MIDI Setup Window
it: Mostra la finestra di impostazione Audio/MIDI

en: Try to auto-launch audio/midi engine
it: Prova ad avviare automaticamente il motore audio/MIDI

en: When opening an existing session, if the most recent audio engine is available and can open the session's sample rate, the audio engine dialog may be skipped.
it: Aprendo una sessione esistente, se il più recente motore audio è disponibile e può aprire la frequenza di campionamento della sessione, la finestra di scelta del motore può essere evitata.

en: Options|Editor Undo
it: Annulla editor

en: Verify removal of last capture
it: Verifica la rimozione dell'ultima cattura

en: Session Management
it: Gestione delle sessione

en: Make periodic backups of the session file
it: Backup periodici del file di sessione

en: Default folder for new sessions:
it: Cartella predefinita per le nuove sessioni:

en: Maximum number of recent sessions
it: Numero massimo per le sessioni recenti

en: Group operations on selected tracks
it: Operazioni di gruppo sulle tracce selezionate

en: <b>When enabled</b> all selected tracks are assumed to be in a group. Operations like toggling solo, mute or changing gain are synchronized.
it: <b>Se abilitato</b> tutte le tracce selezionate vengono considerate come gruppo. Azioni quali mute, solo o cambio di gain sono sincronizzate.

en: Drag and drop import always copies files to session
it: Trascina selezione per copiare sempre i file nella sessione

en: Cache Folder for downloaded Freesound clips:
it: Cartella cache per le click scaricate da Freesound:

en: Save loudness analysis as image file after export
it: Salva l'analisi della potenza come immagine dopo l'esportazione

en: Save Mixer screenshot after export
it: Salva istantanea del mixer dopo l'esportazione

en: New Version Check
it: Controllo nuove versioni

en: Check for announcements at application start
it: Controlla gli annunci all'avvio dell'applicazione

en: An anonymous request is performed to query announcements by contacting
    %1
it: Verrà effettuata una richiesta anonima per il controllo degli annunci contattando
    %1

en: GUI Lock
it: Blocco interfaccia

en: Lock timeout (seconds)
it: Timeout di blocco (secondi)

en: Lock GUI after this many idle seconds (zero to never lock)
it: Blocca la GUI dopo questo tempo (zero per non bloccare)

en: System Screensaver Mode
it: Modalità salvaschermo di sistema

en: Never Inhibit
it: Non inibire mai

en: Inhibit while Recording
it: Inibisci durante la registrazione

en: Inhibit while %1 is running
it: Inibisci quando %1 è in esecuzione

en: Theme
it: Tema

en: Color faders with track/bus colors
it: Colora i fader con il colore delle tracce/bus

en: Draw "flat" buttons
it: Usa bottoni piatti

en: Draw "boxy" buttons
it: Usa bottoni in rilievo

en: LED meter style
it: Indicarori in stile LED

en: Icon Set
it: Set di icone

en: Graphical User Interface
it: Interfaccia grafica

en: Highlight widgets on mouseover
it: Evidenzia componenti al passaggio del mouse

en: Show tooltips if mouse hovers over a control
it: Mostra suggerimenti quando il mouse al passaggio sopra un controllo

en: Render + hints on page background (requires restart)
it: Render e hnts, sul background della pagina (richiede il riavvio)

en: Update clocks at TC Frame rate
it: Aggiorna orologi alla frequenza del Timecode

en: <b>When enabled</b> clock displays are updated every Timecode Frame (fps).
    
    <b>When disabled</b> clock displays are updated only every 100ms.
it: <b>Se abilitato</b> gli orologi sono aggiornati ad ogni frame del Timecode (fps).
    
    <b>Se disabilitato</b> gli orologi sono aggiornati solo ogni 100ms.

en: Blink Rec-Arm buttons
it: Pulsanti registrazione lampeggianti

en: Blink Alert Indicators
it: Indicatori di allerta lampeggianti

en: Avoid strobing/blinking/flashing elements
it: Disabilita gli elementi lampeggianti

en: If enabled, disables meters in editor &amp; mixer, running clock updates and most blinking.
it: Se attivato, disabilita gli indicatori nell'editor, mixer, l'aggiornamento del orologio e tutto ciò che lampeggia.

en: Appearance/Recorder
it: Aspetto/Registratore

en: Input Meter Layout
it: Layout indicatori di ingresso

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Appearance/Editor
it: Aspetto/Editor

en: Use name highlight bars in region displays (requires a restart)
it: Evidenzia i nomi delle regioni (richiede riavvio)

en: Region color follows track color
it: Colore della regione segue colore della traccia

en: Show Region Names
it: Mostra nomi regione

en: Show Selection Marker
it: Mostra i marcatori di regione

en: Waveforms color gradient depth
it: Profondità gradiente colore forme d'onda

en: Timeline item gradient depth
it: Profondità gradiente elementi timeline

en: Track name ellipsize mode
it: Abbreviaz. nomi traccia lunghi

en: Ellipsize start of name
it: Taglia l'inizio del nome

en: Ellipsize middle of name
it: Taglia nel mezzo al nome

en: Ellipsize end of name
it: Taglia la fine del nome

en: Choose which part of long track names are hidden in the editor's track headers
it: Scegli quale parte dei nomi lunghi verrà nascosta negli header delle tracce

en: Add a visual gap below Audio Regions
it: Aggiungi spazio sotto le regioni audio

en: Editor Meters
it: Indicatori dell'editor

en: Show meters in track headers
it: Mostra indicatori nell'intestazione delle tracce

en: Limit track header meters to stereo
it: Limita indicatori delle tracce a stereo

en: MIDI Editing
it: Editing MIDI

en: Display first MIDI bank/program as 0
it: Mostra il primo programma/banco MIDI come 0

en: Don't display periodic (MTC, MMC) SysEx messages in MIDI Regions
it: Non mostrare messaggi SysEx periodici (MTC, MMC) nelle regioni MIDI

en: Show velocity horizontally inside notes
it: Mostra dinamica orizzontalmente dentro le note

en: Use colors to show note velocity
it: Usa colori per mostrare dinamica note

en: Display note names in MIDI track headers
it: Mostra i nomi delle note negli header delle tracce MIDI

en: Always
it: Sempre

en: When Available
it: Quando disponibili

en: Never
it: Mai

en: Appearance/Waveform
it: Aspetto/Forma d'onda

en: Editor Waveforms
it: Forme d'onda

en: Show waveforms in regions
it: Mostra le forme d'onda nelle regioni

en: Show waveforms while recording
it: Mostra le forme d'onda nelle regioni durante la registrazione

en: Show waveform clipping
it: Mostra clipping nella forma d'onda

en: Waveform scale
it: Scala forme d'onda

en: linear
it: lineare

en: logarithmic
it: logaritmica

en: Waveform shape
it: Tipo forme d'onda

en: traditional
it: classica

en: rectified
it: rettificata

en: Trigger Grid
it: Griglia trigger

en: Trigger Masters
it: Master dei trigger

en: Appearance/Mixer
it: Aspetto/Mixer

en: Mixer Strip
it: Pista mixer

en: Use narrow strips in the mixer for new strips by default
it: Piste mixer strette di default

en: Limit inline-mixer-strip controls per plugin
it: Limita miniature per plugin nelle piste mixer

en: Unlimited
it: Illimitati

en: 16 parameters
it: 16 parametri

en: 32 parameters
it: 32 parametri

en: 64 parameters
it: 64 parametri

en: 128 parameters
it: 128 parametri

en: Appearance/Application Bar
it: Aspetto/Barra dell'applicazione

en: Main Application Toolbar Items
it: Oggetti visibili nella barra principale dell'applicazione

en: Display Record/Punch Options
it: Mostra opzioni registrazione/Punch

en: Display Plugin Delay Compensation Control and Info
it: Mostra il controllo della compensazione ritardo dei plugin e info

en: Display Secondary Clock
it: Mostra orologio secondario

en: Display Cue Rec/Play Controls
it: Mostra i controlli Cue Rec/Play

en: Display Selection Clock
it: Mostra orologio selezione

en: Display Navigation Timeline
it: Mostra timeline navigazione

en: Display Master Level Meter
it: Mostra indicatore di livello del master

en: Display Monitor Section Info
it: Mostra le informazioni della sezione monitor

en: Display Action-Buttons
it: Mostra pulsanti rapidi

en: Appearance/Size and Scale
it: Aspetto/Ridimensionamento e scala

en: User Interface Size and Scale
it: Ridimensiona e scala l'interfaccia utente

en: Drag Deadzone
it: Zona morta trascinamento

en: Huge
it: Ampissimo

en: This controls how far you need to move the mouse/pad before a drag operation begins.
    Larger values require more movement to start a drag, smaller values will make them begin after much less movement
it: Questo regola di quanto si debba spostare il mouse/pad prima che le operazioni di trascinamento abbiano inizio:
    Valor ialti richiedono un movimento maggiore per il trascinamento, mentre valori bassi lo faranno iniziare con molto meno movimento

en: Appearance/Colors
it: Aspetto/Colori

en: Colors
it: Colori

en: Use color-palette to assign color for new Tracks
it: Usa la palette colori per assegnare i colori alle nuove tracce

en: <b>When enabled</b> new Tracks are assigned a color from the stripable-color-palette in round-robin fashion.
    <b>When disabled</b> all new Tracks will use the FIRST color from the stripable-color-palette.
it: <b>Se abilitato</b> alle nuove tracce viene dato un colore della palette in stile round-robin.
    <b>Se disabilitato</b> alle nuove tracce viene dato il primo colore della palette.

en: Use color-palette to assign color for new Busses
it: Usa la palette colori per assegnare i colori ai nuovi bus

en: <b>When enabled</b> new Buses are assigned a color from the stripable-color-palette in round-robin fashion.
    <b>When disabled</b> all new Buses will use the FIRST color from the stripable-color-palette.
it: <b>Se abilitato</b> ai nuovi bus viene dato un colore della palette in stile round-robin.
    <b>Se disabilitato</b> ai nuovi bus viene dato il primo colore della palette.

en: Use color-palette to assign color for new VCA
it: Usa la palette colori per assegnare i colori ai nuovi VCA

en: <b>When enabled</b> newly created VCAs are assigned a color from the stripable-color-palette in round-robin fashion.
    <b>When disabled</b> all new VCAs will have a neutral color from the theme.
it: <b>Se abilitato</b> ai nuovi VCA viene dato un colore della palette in stile round-robin.
    <b>Se disabilitato</b> ai nuovi VCA viene dato il primo colore della palette.

en: Various Workarounds for Windowing Systems
it: Soluzioni varie per il sistema di finestre

en: Rules for closing, minimizing, maximizing, and stay-on-top can vary with each version of your OS, and the preferences that you've set in your OS.
    
    You can adjust the options, below, to change how application windows and dialogs behave.
    
    These settings will only take effect after %1 is restarted.
it: Le regole per la chiusura, la minimizzazione, la massimizzazione e il mantenimento in primo piano possono variare a seconda della versione del sistema operativo e delle preferenze impostate nel sistema operativo.
    
    È possibile regolare le opzioni, di seguito, per modificare il comportamento delle finestre e delle finestre di dialogo delle applicazioni.
    
    Queste impostazioni avranno effetto solo dopo il riavvio di% 1.

en: Appearance/Quirks
it: Aspetto/Anomalie

en: Use visibility information provided by your Window Manager/Desktop
it: Usa informazioni di visibilità del tuo gestore di finestre

en: If you have trouble toggling between hidden Editor and Mixer windows, try changing this setting.
it: Se hai problemi a spostarti tra Editor e Mixer, prova a cambiare queste impostazioni.

en: Show/Hide splash screen instead of setting z-axis stack order
it: Mostra/nascondi la schermata iniziale invece che impostare l'ordine di impilamento sull'asse Z

en: All floating windows are dialogs
it: Tutte le finestre flottanti sono finestre di dialogo

en: Mark all floating windows to be type "Dialog" rather than using "Utility" for some.
    This may help with some window managers.
it: Marca tutte le finestre flottanti come finestre di dialogo anziché usare "Utility" per alcune.
    Questo potrebbe essere d'aiuto con alcuni gestori di finestre.

en: Transient windows follow front window.
it: Finestre in secondo piano seguono finestra in primo piano.

en: Make transient windows follow the front window when toggling between the editor and mixer.
it: Tutte le finestre in secondo piano seguono la finestra in primo piano durante lo spostamento tra Editor e Mixer.

en: Float detached monitor-section window
it: Finestra sezione monitor flottante

en: When detaching the monitoring section, mark it as "Utility" window to stay in front.
it: Quando disancori la sezione monitor, marca la finestra come "Utility" per stare in primo piano.

en: Allow resizing of session and engine dialogs
it: Abilita il ridimensionamento delle dialogs d i sessione e del motore

en: Allow resizing the audio/MIDI setup dialog
it: Abilita il ridimensionamento della dialog audio/MIDI

en: On some XWayland systems the engine-dialog is blank when shown a second time (from the main menu). Allowing to resize the window works around this oddity.
it: Su alcuni sistemi XWayland, aprire per la seconda volta la finestra di dialogo del motore audio dal menu principale da una finestra vuota. Ridimensionandola si ovvia a questa stranezza.

en: Use macOS to determine GUI redraw areas
it: Usa macOS per determinare le aree di ridisegno

en: When enabled, macOS is in charge of what areas of the GUI are redrawn.
    When disabled, %1 manages this by itself
it: Se abilitato, macOS si occupa di quali aree della GUI debbano essere ridisegnate.
    Se disabilitato, %1 se ne occupa personalmente

en: Graphics Acceleration
it: Accelerazione grafica

en: Render Canvas on openGL texture (requires restart)
it: Renderizza la grafica su testura openGL (richiede riavvio)

en: Yes, with Retina scaling
it: Sì, con scalatura Retina

en: Yes, low resolution
it: Sì, bassa risoluzione

en: Render editor canvas, on a openGL texture which may improve graphics performance.
    This requires restarting %1 before having an effect
it: Renderizza la grafica dell'editor su testura openGL per migliorare le prestazioni grafiche.
    La modifica avrà effetto solo dopo il riavvio di %1

en: Use intermediate image-surface to render canvas (requires restart)
it: Usa una superficie immagine intermedia per renderizzare la grafica (richiede riavvio)

en: Render large parts of the application user-interface in software, instead of using 2D-graphics acceleration.
    This requires restarting %1 before having an effect
it: Renderizza grandi parti dell'interfaccia dell'applicazione nel software, invece che usare l'accelerazione grafica 2D.
    Richiede un riavvio di %1 per avere effetto

en: Possibly improve slow graphical performance (requires restart)
it: Potrebbe migliorare prestazioni grafiche lente (richiede riavvio)

en: Disables hardware gradient rendering on buggy video drivers ("buggy gradients patch").
    This requires restarting %1 before having an effect
it: Disabilita il gradient rendering da hardware con driver video difettosi ("buggy gradients patch").
    Richiede un riavvio di %1 per avere effetto

en: Default location of new windows
it: Posizione di default per le nuove finestre

en: Center of screen
it: Centro dello schermo

en: Mouse position
it: Posizione del mouse

en: Center of screen, really
it: Centro dello schermo, realmente

en: Center of parent window
it: Centro della finestra padre

en: Appearance/Translation
it: Aspetto/Traduzione

en: Internationalization
it: Internazionalizzazione

en: Use translations
it: Usa traduzioni

en: These settings will only take effect after %1 is restarted (if available for your language preferences).
it: Questa impostazione avrà effetto dopo il riavvio di %1 (se disponibile per le tue preferenze di linguaggio).

en: Appearance/Regions
it: Aspetto/Regioni

en: Region Information
it: Informazioni sulle regioni

en: Show xrun markers in regions
it: Mostra i marcatori xrun nelle regioni

en: Show cue markers in regions
it: Mostra i marcatori cue nelle regioni

en: Show gain envelopes in audio regions
it: Mostra il guadagno dinamico delle regioni audio

en: in all modes
it: in tutte le modalità

en: only in Draw and Internal Edit modes
it: solo in modalità Matita e Modifica Interna

en: Scroll and Zoom Behaviors
it: Comportamento scroll e zoom

en: Zoom to mouse position when zooming with scroll wheel
it: Usa mouse come punto di ingrandimento con la rotella

en: Zoom with vertical drag in rulers
it: Ingrandisci con trascinamento verticale nei righelli

en: Double click zooms to selection
it: Doppio clic ingrandisce sulla selezione

en: Update editor window during drags of the summary
it: Aggiorna l'editor mentre si trascina la panoramica

en: Auto-scroll editor window when dragging near its edges
it: Scorri automaticamente la finestra dell'editor quando si trascina vicino ai bordi

en: Auto-scroll speed when dragging playhead
it: Velocità auto-scroll mentre si muove la testina

en: Limit zoom & summary view beyond session extents to
it: Limita zoom e vista panoramica oltre i confini di sessione a

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 2 minutes
it: 2 minuti

en: 20 minutes
it: 20 minuti

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 2 hours
it: 2 ore

en: 24 hours
it: 24 ore

en: Editor Behavior
it: Comportamento dell'editor

en: Move relevant automation when audio regions are moved
it: Sposta le automazioni rilevanti quando le regioni audio vengono spostate

en: Ignore Y-axis when adding new automation-points
it: Ignora l'asse Y aggiungendo un punto di automazione

en: <b>When enabled</b> new points drawn in any automation lane will be placed on the existing line, regardless of mouse y-axis position.
it: <b>Se abilitato</b> i nuovi punti tracciati in qualsiasi automazione saranno piazzati sulla linea esistente ignorando la posizione y del mouse.

en: Automation edit cancels auto hide
it: La modifica delle automazioni ne ripristina la visualizzazione

en: <b>When enabled</b> automatically displayed automation lanes remain visible if events are added to the lane.
    <b>When disabled</b>, spilled automation lanes are unconditionally hidden when a different control is touched.
    This setting only has effect if 'Show Automation Lane on Touch' is used.
it: <b>Se abilitato</b> le automazioni mostrate automaticamente rimangono visibili se vi si aggiungono eventi.
    <b>Se disabilitato</b> le corsie di automazione extra verranno nascoste quando un controllo diverso viene toccato
    Questo ha effetto solo se  "Mostra la corsia automazione quando si modifica" è abilitato.

en: Default fade shape
it: Forma dissolvenza predefinita

en: Regions in edit groups are edited together
it: Le regioni raggruppate vengono modificate insieme

en: whenever they overlap in time
it: ovunque si sovrappongano

en: if either encloses the other
it: se una include l'altra

en: if they have identical length, position and origin
it: se hanno lunghezza, posizione e origine identici

en: if they have identical length, position and layer
it: se hanno lunghezza posizione e strato identici

en: Layering model
it: Modello di stratificazione

en: later is higher
it: dopo = più in alto

en: manual layering
it: stratificazione manuale

en: After a Separate operation, in Range mode
it: Dopo una separazione, con lo strumento intervallo

en: Clear the Range Selection
it: Rimuovi selezione intervallo

en: Preserve the Range Selection
it: Preserva selezione intervallo

en: Select the regions under the range.
it: Seleziona le regioni sotto l'intervallo.

en: After a Split operation, in Object mode
it: Dopo una divisione, con lo strumento oggetto

en: Clear the Region Selection
it: Annulla la selezione delle regioni

en: Select the newly-created regions BEFORE the split point
it: Seleziona le regioni create PRIMA del punto di divisione

en: Select only the newly-created regions AFTER the split point
it: Seleziona le regioni create DOPO il punto di divisione

en: Select the newly-created regions
it: Seleziona regioni appena create

en: unmodified regions in the existing selection
it: regioni non modificate nella selezione esistente

en: existing selection and newly-created regions before the split
it: selezione esistente e regioni create prima della divisione

en: existing selection and newly-created regions after the split
it: selezione esistente e regioni create dopo la divisione

en: Preserve existing selection, and select newly-created regions
it: Mantieni la selezione esistente, e seleziona le regioni appena create

en: General Snap options:
it: Opzioni di allineamento:

en: Snap Threshold (pixels)
it: Soglia allineamento (pixel)

en: Approximate Grid/Ruler granularity (pixels)
it: Granularità approx. griglia/righello (pixel)

en: Region Editing
it: Modifica delle regioni

en: Region Editing Preference
it: Preferenze di modifica delle regioni

en: Only ever use the bottom pane
it: Usa solo il pannello in basso

en: Open bottom pane, if necessary
it: Apri il pannello in basso, se necessario

en: Use bottom pane if visible, or own window
it: Usa il pannello in basso se visibile, oppure apri finestra separata

en: Always use a separate window
it: Usa sempre una finestra separata

en: Show "snapped cursor"
it: Cursore allineato

en: Snap rubberband selection to grid
it: Allinea la selezione elastica alla griglia

en: Grid switches to alternate selection for Internal Edit tools
it: La griglia cambia a selezione alternata nello strumento modifica interna

en: Grid mode selection may change ruler visibility
it: La modalità griglia può cambiare la visibilità del righello

en: Rulers automatically change to follow the Grid mode selection
it: I righelli cambiano automaticamente per seguire la modalità di selezione della griglia

en: Snap Target Mode:
it: Agganci in modalità allineamento:

en: When the Grid is enabled, snap to
it: Quando la griglia è abilitata, allinearsi a

en: Snap Targets
it: Punti di aggancio

en: Both the Grid and Snap Targets
it: Sia griglia che punti di aggancio

en: Snap Targets:
it: Punti di aggancio:

en: Region Sync Points
it: Punti di sincronizzazione della regione

en: Region Starts
it: Inizio regione

en: Region Ends
it: Fine regione

en: Editor/Modifiers
it: Editor/Modificatori

en: Keyboard Modifiers
it: Modificatori tastiera

en: Allow non quarter-note pulse
it: Consenti battito non sui quarti

en: <b>When enabled</b> %1 will allow tempo to be expressed in divisions per minute
    <b>When disabled</b> %1 will only allow tempo to be expressed in quarter notes per minute
it: <b>Se abilitato </b> %1 consentirà di esprimere il tempo in divisioni per minuto
    <b>Se disabilitato</b> %1 consentirà di esprimere il tempo solo in quarti al minuto

en: Initial program change
it: Cambio programma iniziale

en: Editing
it: Modifica

en: When drawing new notes, select only the last drawn note
it: Quando si disegnano nuove note, seleziona solo l'ultima inserita

en: Scroll wheel use when editing MIDI adjusts selected note velocity
it: In fase di modifica MIDI, la rotella del mouse regola la dinamica della nota

en: Sound MIDI notes as they are selected in the editor
it: Suona note MIDI quando selezionate nell'editor

en: Virtual Keyboard Layout
it: Disposizione tastiera virtuale

en: Mouse-only (no keyboard)
it: Solo mouse (niente tastiera)

en: QWERTY Single
it: QWERTY singola

en: QWERTZ Single
it: QWERTZ singola

en: Default Visible Note Range
it: Intervallo note visibili di default

en: legal characters for MIDI note names|ABCDEFG#1234567890
it: ABCDEFG#1234567890

en: Default lower visible MIDI note
it: Nota MIDI visibile più bassa

en: Default upper visible MIDI note
it: Nota MIDI visibile più alta

en: Maximum note height
it: Altezza massima nota

en: MIDI Port Options
it: Opzioni porta MIDI

en: MIDI input follows MIDI track selection
it: Ingresso MIDI segue selezione traccia MIDI

en: MIDI/MIDI Port Config
it: MIDI/Config. porte MIDI

en: Prompt for new marker names
it: Rinomina nuovi marcatori

en: <b>When enabled</b>, popup a dialog when a new marker is created to allow its name to be set as it is created.
    
    You can always rename markers by right-clicking on them.
it: <b>Se attivo</b>, al momento della creazione del marcatore, viene mostrata una finestra per impostarne il nome.
    
    E' sempre possibile rinominare i marcatori con un click destro.

en: Stop at the end of the session
it: Ferma alla fine della sessione

en: <b>When enabled</b> if %1 is <b>not recording</b>, and <b>all trigger-slots are unused</b> the transport is stopped when it reaches the current session end marker
    
    <b>When disabled</b> %1 will continue to roll past the session end marker at all times
it: <b>Quando attivato</b> se %1 <b>non sta registrando</b> e <b> nessuna casella trigger è utilizzata</b> il trasporto viene fermato al raggiungimento del marcatore di fine sessione
    
    <b>Quando disattivato</b> %1 continuerà ad andare anche oltrepassato il marcatore di fine sessione

en: Keep record-enable engaged on stop
it: Mantieni la registrazione abilitata dopo lo stop

en: <b>When enabled</b> master record will remain engaged when the transport transitions to stop.
    <b>When disabled</b> master record will be disabled when the transport transitions to stop.
it: <b>Se abilitato</b> la registrazione rimarrà abilitata dopo l'arresto del trasporto.
    <b>Se disabilitato</b> la registrazione sarà disabilitata dopo l'arresto del trasporto.

en: Reset default speed on stop
it: Reimposta la velocità dopo lo stop

en: <b>When enabled</b>, stopping the transport will reset the default speed to normal.
    <b>When disabled</b> any current default speed will remain in effect across transport stops.
it: <b>Se abilitato</b>, quando il trasporto viene fermato, la velocità viene rempostata a normale.
    <b>Se disabilitato</b> la velocità impostata rimane attiva anche quando il trasporto si ferma.

en: Disable per-track record disarm while rolling
it: Disabilita disarmo traccia durante quando il trasporto è attivo

en: <b>When enabled</b> this will prevent you from accidentally stopping specific tracks recording during a take.
it: <b>Se abilitato</b> preverrà l'interruzione accidentale della ripresa delle tracce tracce durante una registrazione.

en: 12dB gain reduction during fast-forward and fast-rewind
it: Riduci il segnale di 12dB in avanzamento/riavvolgimento rapido

en: <b>When enabled</b> this will reduce the unpleasant increase in perceived volume that occurs when fast-forwarding or rewinding through some kinds of audio
it: <b>Se abilitato</b> riduce il fastidioso aumento di volume percepito tipico dell'avvolgimento/riavvolgimento rapido di certi tipi di audio

en: Rewind/Fast-forward buttons change direction immediately
it: I pulsanti Rewind/Fast-forward cambiano direzione istantaneamente

en: <b>When enabled</b> rewind/ffwd controls will immediately change playback direction when appropriate.
    
    <b>When disabled</b> rewind/ffwd controls will gradually speed up/slow down playback
it: <b>Se abilitato</b> i controlli rewind e ffwd cambiano il verso di riproduzione appena attivati.
    
    <b>Se disabilitato</b> i controlli rewind e ffwd gradualmente velocizzano/rallentano la riproduzione

en: Allow auto-return after rewind/ffwd operations
it: Consenti l'auto ritorno dopo un rewind/ffwd

en: <b>When enabled</b> if auto-return is enabled, the playhead will auto-return after rewind/ffwd operations
    
    <b>When disabled</b> the playhead will never auto-return after rewind/ffwd operations
it: <b>Se abilitato</b> se è attivata l'opzione di auto-ritorno, la testina lo eseguirà anche dopo un rewind/ffwd
    
    <b>Se abilitato</b> la testina non ritorna al punto di partenza dopo un rewind/ffwd

en: Preroll
it: Rincorsa

en: The amount of preroll to apply when <b>Play with Preroll</b> or <b>Record with Preroll</b>is initiated.
    
    If <b>Follow Edits</b> is enabled, the preroll is applied to the playhead position when a region is selected or trimmed.
it: Tempo di rincorsa (in secondi) da prendere quando <b>Riproduci con rincorsa</b> o <b>Registra con rincorsa</b> è attivato.
    
    Se <b>Segui modifiche</b> è attivato, la rincorsa è applicata alla alla testina quando una regione è selezionata o ritagliata.

en: 4 Bars
it: 4 battute

en: 2 Bars
it: 2 battute

en: 1 Bar
it: 1 battuta

en: 0 (no pre-roll)
it: 0 (nessuna rincorsa)

en: 0.1 second
it: 0.1 secondi

en: 0.25 second
it: 0.25 secondi

en: 0.5 second
it: 0.5 secondi

en: 1.0 second
it: 1.0 secondi

en: 2.0 seconds
it: 2.0 secondi

en: Create a marker when a MIDI program change is received (and RECORDING)
it: Crea un marcatore quando viene ricevuto program change MIDI (in REGISTRAZIONE)

en: Locate to the next matching scene marker when a MIDI program change is received (and NOT recording)
it: Sposta sul prossimo marcatore di scena corrispondente quando viene ricevuto un program change MIDI (NON in registrazione)

en: Stop transport using the current grid (if any)
it: Ferma il trasporto utilizzando la griglia corrente (se c'è)

en: Looping
it: Ciclo

en: Play loop is a transport mode
it: Ciclo come modalità di trasporto

en: <b>When enabled</b> the loop button does not start playback but forces playback to always play the loop
    
    <b>When disabled</b> the loop button starts playing the loop, but stop then cancels loop playback
it: <b>Se abilitato</b> il pulsante del ciclo non comincia la riproduzione ma mantiene la testina nell'intervallo di ciclo
    
    <b>Se disabilitato</b> il pulsante di ciclo inizia la riproduzione a ciclo ma la riproduzione torna normale dopo lo stop

en: Loop Fades
it: Dissolvenze ciclo

en: No fades at loop boundaries
it: Nessuna dissolvenza sul ciclo

en: Fade out at loop end
it: Dissolvenza su fine ciclo

en: Fade in at loop start & Fade out at loop end
it: Dissolvenza a inizio e fine ciclo

en: Cross-fade loop end and start
it: Durata dissolvenza incrociata su ciclo

en: Options for fades/crossfades at loop boundaries
it: Opzioni dissolvenze ciclo

en: Dropout (xrun) Handling
it: Gestione xrun

en: Stop recording when an xrun occurs
it: Ferma la registrazione in caso di xrun

en: <b>When enabled</b> %1 will stop recording if an over- or underrun is detected by the audio engine
it: <b>Se abilitato</b> %1 fermerà la registrazione in caso di over- o underrun rilevato dal motore audio

en: Create markers where xruns occur
it: Crea marcatori in corrispondenza di ogni xrun

en: Reset xrun counter when starting to record
it: Resetta il contatore xrun quando si avvia la registrazione

en: Transport/Chase
it: Trasporto/Segui

en: Respond to MMC commands
it: Rispondi a comandi MMC

en: Inbound MMC device ID
it: ID dispositivo MMC in entrata

en: MMC Fast-wind behavior
it: Opzioni avanzamento rapido MMC

en: Off (MMC fast-forward+rewind are ignored)
it: Spento (Avanzamento/riavvolgimento rapido da MMC sono ignorati)

en: Marker Locate (MMC ffwd/rewd jumps to next/prior marker)
it: Posiziona su marcatore (Avanz./riavv. MMC portano al marcatore successivo/precedente)

en: Show Transport Masters Window
it: Apri la finestra Master d Trasporto

en: Match session video frame rate to external timecode
it: Imposta frame rate video della sessione al timecode esterno

en: This option controls the value of the video frame rate <i>while chasing</i> an external timecode source.
    
    <b>When enabled</b> the session video frame rate will be changed to match that of the selected external timecode source.
    
    <b>When disabled</b> the session video frame rate will not be changed to match that of the selected external timecode source.Instead the frame rate indication in the main clock will flash red and %1 will convert between the external timecode standard and the session standard.
it: Controlla il valore della frame rate video mentre si usa una sorgente timecode esterna.
    
    <b>Se abilitato</b> la frame rate video della sessione sarà cambiata per corrispondere a quella della sorgente timecode esterna.
    
    <b>Se disabilitato</b> la frame rate video della sessione non sarà cambiata per corrispondere a quella della sorgente timecode esterna. Un'indicazione nell'orologio principale lampeggerà in rosso e %1 convertirà tra lo standard timecode esterno e lo standard della sessione.

en: BPM Resolution for incoming MIDI Clock
it: Risoluzione BPM per il MIDI clock in ingresso

en: quarters
it: quarti

en: This option can be used to quantize incoming MIDI clock to whole (or fractions of a) quarter note.
    
    Setting it to zero prevents any quantization, which can result in a rather jittery response to incoming MIDI Clock.
    
    Setting it to 1.0 quantizes to whole (integer) BPM values, and is the default.
    
    If you are using a MIDI clock source that quantizes to some fraction of a quarter note then adjust this setting to reflect that.
it: Questa opzione può essere usata per quantizzare il clock MIDI in ingresso ai quarti o a frazioni di essi.
    
    Se impostato a zero, non viene eseguita nessuna quantizzazione, il che può creare una risposta fluttuante al clock MIDI in ingresso.
    
    Impostando a 1.0 viene quantizzato ala valore intero BPM, questo è il default.
    
    Se usi una sorgente clock MIDI che quantizza a frazioni del quarto, imposta il questo valore di conseguenza..

en: Transport/Generate
it: Trasporto/Genera

en: Linear Timecode (LTC) Generator
it: Generatore LTC

en: Enable LTC generator
it: Abilita generatore LTC

en: Send LTC while stopped
it: Invia LTC a trasporto fermo

en: <b>When enabled</b> %1 will continue to send LTC information even when the transport (playhead) is not moving
it: <b>Se abilitato</b> %1 continuerà a mandare segnale LTC anche se il trasporto è fermo

en: LTC generator level [dBFS]
it: Livello generatore LTC [dBFS]

en: Specify the Peak Volume of the generated LTC signal in dBFS. A good value is  0dBu ^= -18dBFS in an EBU calibrated system
it: Specifica il livello massimo del segnale LTC generato in dBFS. Un buon valore è 0dBu ^= -18dBFS in un sistema calibrato EBU

en: MIDI Time Code (MTC) Generator
it: Generatore MTC

en: Enable MTC Generator
it: Abilita generatore MTC

en: Max MTC varispeed (%)
it: Max varispeed MTC (%)

en: Percentage either side of normal transport speed to transmit MTC.
it: Percentuale in più o in meno del trasporto normale da trasmettere MTC.

en: Send MMC commands
it: Invia comandi MMC

en: Outbound MMC device ID
it: ID dispositivo MMC in uscita

en: MIDI Beat Clock (Mclk) Generator
it: Generatore MIDI Beat Clock (Mclk)

en: Enable Mclk generator
it: Abilita generatore Mclk

en: Silence plugins when the transport is stopped
it: Silenzia plugin quando il trasporto è fermo

en: <b>When enabled</b> plugins will be reset at transport stop. When disabled plugins will be left unchanged at transport stop.
    
    This mostly affects plugins with a "tail" like Reverbs.
it: <b>Se abilitato</b> i plugin saranno arrestati con il trasporto.
    <b>Se disabilitato</b> i plugin continueranno a processare anche dopo l'arresto del trasporto.
    Questo agisce principalmente i plugins con una coda come i riverberi.

en: Scan/Discover
it: Scansiona

en: Scan for Plugins
it: Ricerca dei plugin

en: Scan for [New] Plugins on Application Start
it: Scansione di [nuovi] plugin all'avvio dell'applicazione

en: <b>When enabled</b> new plugins are searched, tested and added to the cache index on application start. When disabled new plugins will only be available after triggering a 'Scan' manually
it: <b>Se abilitato</b> i nuovi plugin vengono ricercati, testati ed aggiunti all'indice quando si avvia il programma. Se disabilitato la ricerca dei plugin sarà effettuata lanciando la scansione manuale

en: Always Display Plugin Scan Progress
it: Mostra sempre progresso della scansione dei plugin

en: <b>When enabled</b> a popup window showing plugin scan progress is displayed for indexing (cache load) and discovery (detect new plugins)
it: <b>Se abilitato</b> compare una finestra che mostra il progresso di scansione dei plugin esistenti e nuovi

en: Verbose Plugin Scan
it: Scansione plugin verboso

en: <b>When enabled</b> additional information for every plugin is shown to the Plugin Manager Log.
it: <b>Se abilitato</b> informazioni dettagliate per ogni plugin saranno aggiunte al log del gesto plugin.

en: Open Plugin Manager window when missing plugins are found
it: Apri il gestore plugin se vengono rilevati plugin mancanti

en: <b>When enabled</b> the Plugin Manager is display at session load if the session contains any plugins that are missing, or plugins have been updated and require a rescan.
it: <b>Se abilitato</b> il gestore dei plugin viene mostrato al caricamento di sessioni contenenti plugin mancanti, oppure i plugin sono stati aggiornati e richiedono una nuova scansione.

en: Make new plugins active
it: Attiva i nuovi plugin

en: <b>When enabled</b> plugins will be activated when they are added to tracks/busses.
    <b>When disabled</b> plugins will be left inactive when they are added to tracks/busses
it: <b>Se abilitato</b> i plugin verranno attivati non appena aggiunti a tracce o bus.
    <b>Se disabilitato</b> i plugin aggiunti alle tracce o bus vengono lasciati inattivi

en: Setup Sidechain ports when loading plugin with aux inputs
it: Crea una porta Sidechain se si cariicano plugin con un input ausiliario

en: <b>When enabled</b> sidechain ports are created for plugins at instantiation time if a plugin has sidechain inputs. Note that the ports themselves will have to be manually connected, so while the plugin pins are connected they are initially fed with silence.
    <b>When disabled</b> sidechain input pins will remain unconnected.
it: <b>Se abilitato</b> caricando un plugin che ha un input sidechain, viene creata automaticamente una porta. Da notare che le porte sidechain devono essere collegate manualmente, quindi mentre i pin del plugin sono collegati a questi viene mandato il silenzio.
    <b>Se abilitato</b> i pin sidechain del plugin restano sconnessi.

en: Plugins/GUI
it: Plugin/GUI

en: Plugin GUI
it: GUI del plugin

en: Automatically open the plugin GUI when adding a new plugin
it: Apri automaticamente la GUI del plugin all'aggiunta

en: Automatically open instrument plugin GUI when adding a new MIDI Track/Bus
it: Apri automaticamente la GUI del plugin strumento all'aggiunta di una nuova traccia/bus MIDI

en: Show only one plugin window at a time
it: Mostra solo una finestra plugin alla volta

en: <b>When enabled</b> at most one plugin GUI window can be on-screen at a time. <b>When disabled</b>, the number of visible plugin GUI windows is unlimited
it: <b>Se abilitato</b> solo la GUI di un plugin alla volta viene mostrata a video. <b>Se disabilitato</b>, il numero delle GUI dei plugin visibili contemporaneamente è illimitato

en: Closing a Plugin GUI Window
it: Alla chiusura della GUI dei plugin

en: only hides the window
it: nascone solo la finestra

en: destroys the GUI instance, releasing resources
it: distrugge l'istanza della GUI, liberando risorse

en: only destroys VST2/3 UIs, hides others
it: distrugge solo le GUI di VST2/3 e nasconde gli altri

en: Closing a plugin window, usually only hides it. This makes is fast to open the same plugin UI again at a later time.
    
    Most plugin UIs are inactive and do not consume any CPU resources while they are not mapped on the screen.
    
    However some plugins do consume significant CPU and GPU resources even when they are not currently displayed. This option allows one to work around the issue.
it: Chiudere la finestra di un plugin, di solito lo nasconde. Così facendo si rende più veloce la successiva riapertura
    
    La maggior parte dei plugin se non visualizzati, hanno la UI inattiva e consumano pochissime risorse.
    
    Tuttavia alcuni plugin possono consumare ingenti risorse di CPU e GPU anche se non visualizzati a schermo. Questa opzione dovrebbe aggirare il problema.

en: Mixer Strip Inline Display
it: Visualizzazione in linea  sul mixer

en: Show Plugin Inline Display on Mixer Strip by default
it: Mostra il display in linea plugin di default

en: Don't automatically open the plugin GUI when the plugin has an inline display mode
it: Non aprire automaticamente la GUI del plugin quando il plugin ha la miniatura in linea

en: Automatically show 'Micro Edit' tagged controls on the mixer-strip
it: Mostra  i controlli "Micro Edit" sulla pista del mixer, per i plugin che lo consentono

en: VST3 Knob Mode
it: Modalità manopole VST3

en: Plugin Default
it: Default del plugin

en: Circular with jump to clicked position (discouraged)
it: Circolare con lo scatto alla posizione cliccata (sconsigliato)

en: Circular without jump to clicked position
it: Circolare senza scatto sulla posizione cliccata

en: Linear: depending on vertical movement
it: Lineare: legato al movimento verticale

en: These settings apply to new VST3 plugin instances only.
    Already loaded plugins retain the previous setting.
it: Queste impostazioni valgono per le nuove istanze dei plugin VST3.
    I plugin già caricati, mantengono le precedenti impostazioni.

en: Plugins/VST
it: Plugin/VST

en: Enable Mac VST2 support (requires restart or re-scan)
it: Abilita il supporto per i VST2 Mac (richiede riavvio o riscansione)

en: Enable Windows VST2 support (requires restart or re-scan)
it: Abilita il supporto per i VST2 Windows (richiede riavvio o riscansione)

en: Enable Linux VST2 support (requires restart or re-scan)
it: Abilita il supporto per i VST2 Linux (richiede riavvio o riscansione)

en: Enable VST3 support (requires restart or re-scan)
it: Abilita il supporto per i VST3 (richiede riavvio o riscansione)

en: VST 2 Cache:
it: Cache VST 2:

en: VST 2 Ignorelist:
it: Lista VST2 da ignorare:

en: Linux VST2 Path:
it: Percorso VST2 Linux:

en: Path:
it: Percorso:

en: Windows VST2 Path:
it: Percorso VST2 Windows:

en: VST 3 Cache:
it: Cache VST 3:

en: VST 3 Ignorelist:
it: Lista VST 3 da ignorare:

en: Additional VST3 Path:
it: Percorsi VST3 aggiuntivi:

en: Customizing VST3 paths is discouraged. Note that default VST3 paths as per <a href="https://steinbergmedia.github.io/vst3_dev_portal/pages/Technical+Documentation/Locations+Format/Plugin+Locations.html">specification</a> are always searched, and need not be explicitly set.
it: Personalizzare i percorsi per i VST3 è sconsigliato. I percorsi di default come da <a href="https://steinbergmedia.github.io/vst3_dev_portal/pages/Technical+Documentation/Locations+Format/Plugin+Locations.html">specifiche</a> sono comunque usati e non c'è bisogno di impostarli.

en: Conceal VST2 Plugin if matching VST3 exists
it: Nascondi plugin VST2 se esiste un VST3 corrispondente

en: Plugins/Audio Unit
it: Plugin/Audio Unit

en: Enable Audio Unit support (requires restart or re-scan)
it: Abilita il supporto per Audio Unit (richiede riavvio o riscansione)

en: AU Cache:
it: Cache AU:

en: AU Ignorelist:
it: Lista AU da ignorare:

en: Conceal LADSPA (LV1) Plugins if matching LV2 exists
it: Nascondi plugin LADSPA (LV1) se esiste un LV2 corrispondente

en: Instrument
it: Strumento

en: Ask to replace existing instrument plugin
it: Chiedi se sostituire uno strumento esistente

en: Interactively configure instrument plugins on insert
it: Configura interattivamente uno strumento all'aggiunta

en: <b>When enabled</b> show a dialog to select instrument channel configuration before adding a multichannel plugin.
it: <b>Se abilitato</b> mostra una finestra per selezionare la configurazione dei canali dello strumento prima di aggiungere un plugin multicanale.

en: Statistics
it: Statistiche

en: Reset Statistics
it: Resetta stats.

en: Plugin chart (use-count) length
it: Lunghezza classifica plugin (Top 10 mode)

en: Plugin recent list length
it: Lunghezza lista plugin recenti

en: Record monitoring handled by
it: Controllo della registrazione da parte di

en: Auto Input does 'talkback'
it: Ingresso automatico effettua 'talkback'

en: <b>When enabled</b>, and Transport -> Auto-Input is enabled, %1 will always monitor audio inputs when transport is stopped, even if tracks aren't armed.
it: <b>se abilitato</b> insieme a Trasporto -> Ingresso automatico , %1 farà il monitor degli ingressi audio quando il trasporto è fermo, anche se le tracce non sono armata.

en: Solo controls are Listen controls
it: I controlli di solo sono controlli di ascolto

en: Exclusive solo
it: Solo esclusivo

en: Show solo muting
it: Mostra muti conseguenti al solo

en: Soloing overrides muting
it: Solo prevale su muto

en: Solo-in-place mute cut (dB)
it: Intensità muto del solo in loco

en: Listen Position
it: Ascolta posizione

en: after-fader (AFL)
it: after fader (AFL)

en: pre-fader (PFL)
it: pre fader (PFL)

en: PFL signals come from
it: I segnali PFL provengono da

en: before pre-fader processors
it: prima dei processori pre-fader

en: pre-fader but after pre-fader processors
it: pre-fader ma dopo i processori pre-fader

en: AFL signals come from
it: I segnali AFL provengono da

en: immediately post-fader
it: immediatamente post-fader

en: after post-fader processors (before pan)
it: dopo i processori post-fader (prima del pan)

en: Enable master-bus output gain control
it: Abilita il gain-stage sull'uscita master

en: I/O Resampler (vari-speed) quality
it: Qualità ricampionamento I/O (vari-speed)

en: Off (no vari-speed)
it: Nessuna (no vari-speed)

en: Low (16 samples latency)
it: Bassa (16 campioni di latenza)

en: Moderate (32 samples latency), default
it: Moderata (32 campioni di latenza)

en: Medium (64 samples latency)
it: Media (64 campioni di latenza)

en: High (96 samples latency)
it: Alta (96 campioni di latenza)

en: Very High (128 samples latency)
it: Molto alta (128 campioni di latenza)

en: Extreme (184 samples latency)
it: Estrema (184 campioni di latenza)

en: Custom (%1 samples latency)
it: Personalizzata (%1 campioni di latenza)

en: This setting will only take effect when the Audio Engine is restarted.
it: Questa impostazione avrà effetto dopo il riavvio del motore audio.

en: To facilitate vari-speed playback/recording, audio is resampled to change pitch and speed. This introduces latency depending on the quality. For consistency this latency is also present when not vari-speeding (even if no resampling happens).
    
    It is possible to disable this feature, which will also disable vari-speed. - Except if the audio-engine runs at a different sample-rate than the session, the quality is set to be at least 'Very High' (128 samples round-trip latency)
it: Per facilitare le operazioni di vari-speed, l'audio viene ricampionato per cambiare velocità e intonazione. Questo produce una latenza in base alla qualità. Per motivi di congruenza questa latenza è presente anche se non si usa vari-speed (anche se non viene eseguito ricampionamento).
    
    E' possibile disabilitare questa funzione che disabiliterà anche il vari-speed. Tranne il caso in cui il motore audio giri a una frequenza di campionamento diversa da quella della sessione, la qualità andrebbe messa almeno su "molto alta" (128 campioni)

en: Default Track / Bus Muting Options
it: Opzioni muto predefinite per tracce/bus

en: Mute affects pre-fader sends
it: Mute agisce sulle mandate pre-fader

en: Mute affects post-fader sends
it: Mute agisce sulle mandate post-fader

en: Mute affects control outputs
it: Mute agisce sulle uscite di controllo

en: Mute affects main outputs
it: Mute agisce sulle uscite principali

en: Send Routing
it: Cablaggio mandata

en: Link panners of Aux and External Sends with main panner by default
it: Collega panner di aux e mandate esterne al panner principale in modo predefinito

en: Audio Regions
it: Regioni audio

en: Replicate missing region channels
it: Replica canali mancanti nelle regioni

en: Track and Bus Connections
it: Cablaggio tracce e bus

en: Auto-connect main output (master or monitor) bus to physical ports
it: Cabla automaticamente i bus master/monitor

en: <b>When enabled</b> the main output bus is auto-connected to the first N physical ports. If the session has a monitor-section, the monitor-bus output is connected to the hardware playback ports, otherwise the master-bus output is directly used for playback.
it: <b>Se abilitata</b> il bus di uscita principale è collegato automaticamente alle prime N porte fisiche. Se la sessione ha una sezione monitor, l'uscita del monitor-bus è collegata alle porte di riproduzione hardware, altrimenti l'uscita del bus principale viene utilizzata direttamente per la riproduzione.

en: Connect track inputs
it: Connetti ingressi della traccia

en: automatically to physical inputs
it: automaticamente agli ingressi fisici

en: manually
it: manualmente

en: Connect track and bus outputs
it: Connetti le uscite della traccia e del bus

en: automatically to physical outputs
it: automaticamente alle uscite fisiche

en: automatically to master bus
it: automaticamente al master

en: Use 'Strict-I/O' for new tracks or busses
it: Usa I/O rigido per nuove tracce o bus

en: Hardware Patchbay
it: Patchbay hardware

en: Restore hardware to hardware connections
it: Ripristina le connessioni da hardware a hardware

en: When enabled, external per session hardware to hardware connections are restored on session load. This applies to internal backends (ALSA, Portaudio/ASIO, CoreAudio) only.
it: Se abilitato, le connessioni esterne da hardware a hardware, vengono ripristinate all'apertura della sessione. Questo si applica solo ai backend interni (ALSA, Portaudio/ASIO, CoreAudio).

en: Enable metronome only while recording
it: Abilita metronomo solo durante la registrazione

en: <b>When enabled</b> the metronome will remain silent if %1 is <b>not recording</b>.
it: <b>Se abilitato</b> il metronomo rimarrà silenzioso se %1 non sta registrando.

en: Preferences|Metering
it: Metering

en: Meterbridge meters
it: Indicatori Meterbridge

en: Peak hold time
it: Tempo tenuta picco

en: short
it: breve

en: medium
it: medio

en: long
it: lungo

en: DPM fall-off
it: Caduta DPM

en: slowest [6.6dB/sec]
it: lentissima [6.6dB/sec]

en: slow [8.6dB/sec] (BBC PPM, EBU PPM)
it: lenta [8.6dB/sec] (BBC PPM, EBU PPM)

en: moderate [12.0dB/sec] (DIN)
it: moderata [12.0dB/sec] (DIN)

en: medium [13.3dB/sec] (EBU Digi PPM, IRT Digi PPM)
it: media [13.3dB/sec] (EBU Digi PPM, IRT Digi PPM)

en: fast [20dB/sec]
it: veloce [20dB/sec]

en: very fast [32dB/sec]
it: velocissima [32dB/sec]

en: Meter line-up level; 0dBu
it: Allineamento del meter; 0dBu

en: Configure meter-marks and color-knee point for dBFS scale DPM, set reference level for IEC1/Nordic, IEC2 PPM and VU meter.
it: Configura i segni degli indicatori e il punto di cambio colore per il DPM in scala dBFS, imposta il livello di riferimento per IEC1/Nordic, IEC2 PPM e VU meter.

en: IEC1/DIN Meter line-up level; 0dBu
it: Allineamento IEC1/DIN; 0dBu

en: Reference level for IEC1/DIN meter.
it: Livello di riferimento del meter IEC1/DIN.

en: VU Meter standard
it: Standard VU meter

en: 0VU = -2dBu (France)
it: 0VU = -2dBu (Francia)

en: 0VU = 0dBu (North America, Australia)
it: 0VU = 0dBu (Nord America, Australia)

en: Peak indicator threshold [dBFS]
it: Soglia di picco [dBFS]

en: Specify the audio signal level in dBFS at and above which the meter-peak indicator will flash red.
it: Indica il livello di segnale in dBFS superato il quale l'indicatore di picco lampeggerà in rosso.

en: Default Meter Types
it: Tipi di indicatore predefiniti

en: These settings apply to newly created tracks and busses. For the Master bus, this will be when a new session is created.
it: Queste impostazioni valgono per le tracce e bus appena creati. Per il bus master varranno dalla creazione di una nuova sessione.

en: Default Meter Type for Master Bus
it: Indicatore predefinito per il master

en: Default meter type for busses
it: Indicatore predefinito per i bus

en: Default meter type for tracks
it: Indicatore predefinito per le tracce

en: Region Analysis
it: Analisi delle regioni

en: Enable automatic analysis of audio
it: Abilita l'analisi automatica dell'audio

en: Realtime Analyzer
it: Analizzatore Realtime

en: Limit concurrent RTA spectra
it: Limita il num. RTA contemporanei

en: 16 (fast CPUs)
it: 16 (CPU performanti)

en: 20 (very fast CPUs)
it: 20 (CPU molto performanti)

en: No Limit
it: Nessun limite

en: DSP CPU Utilization
it: Utilizzo DSP CPU

en: Signal processing uses
it: L'elaborazione dei segnali utilizza

en: all but one processor
it: tutti i processori tranne uno

en: all available processors
it: tutti i processori disponibili

en: %1 processor | %1 processors
it[0]: %1 processori
it[1]: %1 processori

en: This setting will only take effect when %1 is restarted.
it: Questa impostazione avrà effetto dopo il riavvio di %1.

en: Power Management, CPU DMA latency
it: Gestione alimentazione, latenza CPU DMA

en: Lowest (prevent CPU sleep states)
it: Minima (previene la sospensione della CPU)

en: This setting sets the maximum tolerable CPU DMA latency. This prevents the CPU from entering power-save states which can be beneficial for reliable low latency.
it: Imposta la massima latenza tollerabile CPU DMA. Questo fa sì che la CPU non vada a risparmio energetico garantendo una latenza audio minima e affidabile.

en: This setting requires write access to `/dev/cpu_dma_latency'.
it: Richiede l'accesso in scrittura al file  `/dev/cpu_dma_latency'.

en: Use DC bias to protect against denormals
it: Usa soglia DC per proteggere dagli sbalzi di tensione

en: Processor handling
it: Gestione processore

en: no processor handling
it: nessuna gestione processore

en: use FlushToZero
it: usa FlushToZero

en: use DenormalsAreZero
it: usa DenormalsAreZero

en: use FlushToZero and DenormalsAreZero
it: usa FlushToZero e DenormalsAreZero

en: Changes may not be effective until audio-engine restart.
it: I cambiamenti potrebbero non essere effettivi fino al riavvio del motore audio.

en: Disk I/O Buffering
it: Buffering I/O disco

en: Disk I/O threads
it: Threads I/O disco

en: all but two processor
it: tutti i processori tranne due

en: Disk I/O thread scheduling policy
it: Politica di schedulazione thread I/O disco

en: No priority
it: Nessuna priorità

en: Memory Usage
it: Utilizzo memoria

en: Waveform image cache size (megabytes)
it: Dimensioni cache delle immagini delle forme d'onda (MB)

en: Increasing the cache size uses more memory to store waveform images, which can improve graphical performance.
it: Aumentare la dimensione della cache usa più memoria per le immagini delle forme d'onda, offrendo miglioramenti delle prestazioni grafiche.

en: Thinning factor (larger value => less data)
it: Fattore di riduzione (valore grande => meno dati)

en: Automation sampling interval (milliseconds)
it: Intervallo di campionamento dell'automazione (millisecondi)

en: Automatables
it: Parametri automatizzabili

en: Limit automatable parameters per plugin
it: Limita parametri automatizzabili per plugin

en: 256 parameters
it: 256 parametri

en: 512 parameters
it: 512 parametri

en: 999 parameters
it: 999 parametri

en: Some Plugins expose an unreasonable amount of control-inputs. This option limits the number of parameters that are listed as automatable without restricting the number of total controls.
    
    This reduces lag in the GUI and shortens excessively long drop-down lists for plugins with a large number of control ports.
    
    Note: This only affects newly added plugins and is applied to plugin on session-reload. Already automated parameters are retained.
it: Alcuni plugin espongono una quantità di controlli input irragionevole. Questa opzione limita il numero di parametri che sono listati come automatizzabili senza restringere il numero totale di controlli.
    
    Questo riduce inceppamenti nella GUI e accorcia le caselle a discesa per i plugin con un gran numero di porte di controllo.
    
    Nota: questo vale solo per i plugin aggiunti ex-novo e si applica al riavvio della sessione. I parametri già automatizzati vengono mantenuti.

en: Video Server
it: Server video

en: If set, this identifies the input MIDI port that will be automatically connected to trigger boxes.
    
    It is intended to be connected to a NxN pad device (such as the Ableton Push 2 or Novation Launchpad)
    or a regular MIDI device capable of sending sequential note numbers (like a typical keyboard)
it: Se impostato, identifica la porta MIDI in input che sarà collegata automaticamente alle caselle trigger.
    
    E' pensato per essere connesso ad un dispositivo pad NxN (tipo il Ableton Push 2 o Novation Launchpad)
    oppure a un dispositivo MIDI in grado di inviare numeri di note sequenziali (come una tastiera standard)

en: Clip Library
it: Libreria clip

en: User writable Clip Library:
it: Cartella per la libreria clip:

en: Reset Clip Library Dir
it: Reimposta la cartella

en: Disk Space:
it: Spazio disco:

en: Discard Last Take
it: Scarta l'ultima take

en: Reset Peak Hold
it: Resetta indic. picco

en: New Playlist for All Tracks
it: Nuova scaletta per tutte le tracce

en: New Playlist for Rec-Armed
it: Nuova scaletta per le tracce armate

en: Auto-Input
it: Ingresso automatico

en: Arm Tracks:
it: Arma tracce:

en: Right-click or Double-click here
    to add Tracks
it: Click destro o doppio click qui
    per aggiungere tracce

en: Record enable all tracks
it: Abilita la registrazione per tutte le tracce

en: Disable recording of all tracks
it: Disabilita la registrazione per tutte le tracce

en: Reset peak-hold indicator of all input meters
it: Resetta il picco per tutti gli indicatori

en: Track Input Monitoring automatically follows transport state
it: Il monitoraggio dell'ingresso traccia segue automaticamente lo stato del trasporto

en: Force all tracks to monitor Input, unless they are explicitly set to monitor Disk
it: Forza tutte le tracce a monitorare l'ingresso, a meno che non siano esplicitamente su "Disco"

en: Force all tracks to monitor Disk playback, unless they are explicitly set to Input
it: Forza tutte le tracce a monitorare il disco, a meno che non siano esplicitamente su "Ingresso"

en: Create a new playlist for all tracks and switch to it.
it: Crea una nuova scaletta per tutte le tracce e la imposta.

en: Create a new playlist for all rec-armed tracks
it: Crea una nuova scaletta per le tracce armate

en: X-runs: Soundcard buffer under- or over-run occurrences in the last recording take
it: X-run: occorrenze overrun o underrun della scheda audio durante l'ultima take

en: Remaining Time:  Recording time available on the current disk with currently armed tracks
it: Tempo rimanente: tempo di registrazione disponibile su disco con le tracce attualmente armate

en: Duration: Length of the most recent (or current) recording take
it: Durata: lunghezza della take più recente (o quella in corso)

en: Delete the region AND the audio files of the last recording take
it: Cancella sia le REGIONI che i FILE AUDIO dell'ultima take

en: Auto-input: when enabled, track input monitoring automatically follows transport state
it: Ingresso automatico: se abilitato, il monitoring dell'input tracce segue automaticamente lo stato del trasporto

en: Reset Input Peak Hold
it: Resetta indic. picco

en: Record Arm All Tracks
it: Arma tutte le tracce

en: Disable Record Arm of All Tracks
it: Disarma tutte le tracce

en: Undo
it: Annulla

en: Window|Recorder
it: Registratore

en: Audio Input %1
it: Ingresso audio %1

en: MIDI Input %1
it: Ingresso MIDI %1

en: Create track for input
it: Crea una traccia per l'ingresso

en: Create new track connected to port '%1'
it: Crea una traccia connessa alla porta '%1'

en: Track name:
it: Nome traccia:

en: Strict I/O:
it: I/O rigido:

en: Solo/Listen to this input
it: Solo/Ascolto di questo ingresso

en: Add a track for this input port
it: Crea una traccia per questa porta di ingresso

en: This port feeds %1 tracks. Click to show them
it: Questa porta è collegata a %1 tracce. Clicca per mostrarle

en: This port is not feeding any tracks
it: Questa porta non è collegata a nessuna traccia

en: I/O Plugin input port '%1'
it: I/O Plugin porta ingresso '%1'

en: Set or edit the custom name for input port '%1'
it: Imposta o modifica il nome per la porta di ingresso '%1'

en: Customize port name
it: Personalizza il nome della porta

en: Port name
it: Nome porta

en: audition this region
it: ascolta questa regione

en: Sync point (relative to region)
it: Punto sincr. (relat alla regione)

en: Sync point (absolute)
it: Punto sincr. (assoluto)

en: File start
it: Inizio dal file

en: Region Effects
it: Effetti regione

en: Region Tempo (bpm)
it: Tempo regione (bpm)

en: Region Meter
it: Metrica regione

en: Sources:
it: Sorgenti:

en: Source:
it: Sorgente:

en: undefined
it: indefinito

en: change region start position
it: cambia la posizione di inizio regione

en: change region end position
it: cambia la posizione di fine regione

en: change region length
it: cambia la durata della regione

en: change region sync point
it: cambia il punto di allineamento della regione

en: Automation Enable
it: Abilita automazione

en: Clear All Automation
it: Cancella le automazioni

en: Clear region fx automation
it: Cancella automaz. effetti regione

en: Failed to load Region Effect Plugin
it: Impossibile caricare plugin effetti regione

en: <b>%1</b>
    Double-click to show generic GUI.
it: <b>%1</b>
    Doppio click per mostrare la GUI generica.

en: Region Properties
it: Proprietà regione

en: RegionLayeringOrderEditor
it: Editor stratificazione

en: Region Name
it: Nome regione

en: Track:
it: Traccia:

en: Choose Top Region
it: Scegli la regione in cima

en: MISSING
it: MANCANTE

en: Could not save region GUI settings to %1
it: Impossi. salvare le impostazioni GUI regione su %1

en: SilenceText
it: Testo silenzio

en: minutes
it: minuti

en: msecs
it: msec

en: secs
it: secondi

en: %1 silent segment | %1 silent segments
it[0]: %1 segmento di silenzio
it[1]: %1 segmenti di silenzio

en: shortest = %1 %2
it: cortissimo = %1 %2

en: 
      (shortest audible segment = %1 %2)
it: 
      (segmento più corto udibile = %1 %2)

en: Return
it: Ritorno

en: Percussive Onset
it: Percussivo

en: Note Onset
it: Melodico

en: Energy Based
it: Energetico

en: Spectral Difference
it: Differenza spettrale

en: High-Frequency Content
it: Contenuti ad alte frequenze

en: Complex Domain
it: Dominio complesso

en: Phase Deviation
it: Deviazione di fase

en: Modified Kullback-Liebler
it: Kullback-Liebler modificata

en: Spectral Flux
it: Flusso spettrale

en: Split region
it: Separa la regione

en: Snap regions
it: Allinea regioni

en: Conform regions
it: Conforma regioni

en: Rhythm Ferret
it: Analizzatore ritmico

en: Detection function
it: Funzione di rilevamento

en: Trigger gap (postproc)
it: Scostamento di attivazione (postproc)

en: Peak threshold
it: Soglia di picco

en: Silence threshold
it: Soglia del silenzio

en: Min Inter-Onset Time
it: Tempo minimo fra modalità

en: Sensitivity
it: Sensibilità

en: Cut Pos Threshold
it: Soglia di taglio posizionale

en: Operation
it: Operazione

en: programming error: %1 (%2)
it: errore di programmazione: %1 (%2)

en: split regions (rhythm ferret)
it: dividi regioni (analizzatore ritmico)

en: Show this comment on next session load
it: Mostra questo commento al prossimo avvio sessione

en: Comment Editor
it: Editor commento

en: Track/bus Group
it: Gruppo di tracce/bus

en: Relative
it: Relativo

en: Muting
it: Muto

en: Record enable
it: Abilita registrazione

en: Surround Send enable
it: Abilita mandata surround

en: Active state
it: Stato attivo

en: RouteGroupDialog
it: Cablaggio gruppo

en: <b>Sharing</b>
it: <b>Condivisione</b>

en: The group name is not unique. Please use a different name.
it: Il nome del gruppo non è unico. Per favore utilizza un nome diverso.

en: Rec|R
it: R

en: Record enabled
it: Registrazione abilitata

en: Rec|RS
it: RB

en: Record Safe
it: Registrazione bloccata

en: MidiInput|I
it: I

en: MIDI input enabled
it: Ingresso MIDI abilitato

en: Muted
it: Muta

en: Soloed
it: Solo

en: SoloIso|SI
it: SI

en: Solo Isolated
it: Solo isolato

en: SoloLock|SS
it: SB

en: Solo Safe (Locked)
it: Solo bloccato

en: Only Show Tracks with Regions Under Playhead
it: Mostra solo le tracce con regioni sotto la testina

en: Tracks/Busses
it: Tracce/Bus

en: Inputs
it: Entrate

en: Outputs
it: Uscite

en: Plugins, Inserts & Sends
it: Plugin, insert e mandate

en: Display list item for renamed track/bus was not found!
it: Impossibile trovare la lista di collegamento per la traccia/bus rinominata!

en: NO TRACK
it: NESSUNA TRACCIA

en: Add Track or Bus
it: Aggiungi traccia/bus

en: No Track or Bus Selected
it: Nessuna traccia o bus selezionati

en: RTAV|G
it: G

en: RTAV|P
it: P

en: RTAV|A
it: A

en: Record (Right-click for Step Edit)
it: Registrazione (clicca col destro per la modifica a passi)

en: Record
it: Registra

en: MIDI Controllers and Automation
it: Controlli MIDI e automazione

en: Show Existing Automation
it: Mostra le automazioni esistenti

en: Hide All Automation
it: Nascondi tutte le automazioni

en: Processor automation
it: Automazione processori

en: Overlaid
it: Sovrapposizione

en: Stacked
it: Impilati

en: Layers
it: Livelli

en: Automatic (based on I/O connections)
it: Automatico (basato su connessioni di I/O)

en: (Currently: Existing Material)
it: (Attualmente: materiale esistente)

en: (Currently: Capture Time)
it: (Attualmente: tempo di cattura)

en: Align With Existing Material
it: Allinea con il materiale esistente

en: Align With Capture Time
it: Allinea con il tempo di cattura

en: Alignment
it: Allineamento

en: Playlist
it: Scaletta

en: Audio (wallclock) time
it: Tempo audio (orologio)

en: Musical (beat) time
it: Tempo musicale (battute)

en: Follow Session time domain
it: Segue il dominio temporale della sessione

en: Time Domain
it: Dominio temporale

en: The name "%1" is reserved for %2
it: Il nome "%1" è riservato per %2

en: Take: %1.%2
it: Ripresa: %1.%2

en: programming error:
it: errore di programmazione:

en: Parameters %1 - %2
it: Parametri %1 - %2

en: Mute this track
    %2+Click to Override Group
    %1+%3+Click to toggle ALL tracks
    %4 for Momentary mute
    Right-Click for Context menu
it: Muta questa traccia
    %2+Click per ignorare il gruppo
    %1+%3+Click per commutare tutte le tracce
    %4 per mutare temporaneamente
    Click destro per il menu contestuale

en: Enable Recording on this track
    %2+Click to Override group
    %1+%3+Click to toggle ALL tracks
    Right-Click for Context menu
it: Abilita la registraz. per questa traccia
    %2+Click per ignorare il gruppo
    %1+%3+Click per commutare tutte le tracce
    Click destro per il menu contestuale

en: Show the strips that send to this bus, and control them from the faders
it: Mostra le tracce che arrivano a questo bus e controllale dai fader

en: Monitor input
it: Ingresso di monitoraggio

en: Monitor playback
it: Riproduci contenuto traccia

en: Rec-Safe
it: Blocco registrazione

en: Step Entry
it: Inserimento a passi

en: Assign all tracks (prefader)
it: Assegna tutte le tracce (prefader)

en: Assign all tracks and busses (prefader)
it: Assegna tutte le tracce e i bus (prefader)

en: Assign all tracks (postfader)
it: Assegna tutte le tracce (postfader)

en: Assign all tracks and busses (postfader)
it: Assegna tutte le tracce e bus (postfader)

en: Assign selected tracks (prefader)
it: Assegna le tracce selezionate (pre fader)

en: Assign selected tracks and busses (prefader)
it: Assegna le tracce selezionate e i bus (prefader)

en: Assign selected tracks (postfader)
it: Assegna le tracce selezionate (postfader)

en: Assign selected tracks and busses (postfader)
it: Assegna le tracce selezionate e i bus (postfader)

en: Copy track/bus gains to sends
it: Copia il guadagno della traccia/bus sulle mandate

en: Set sends gain to -inf
it: Imposta il volume delle manda a -inf

en: Set sends gain to 0dB
it: Imposta il volume delle mandate a 0dB

en: Solo Isolate
it: Solo isolato

en: Pre Fader Sends
it: Mandate pre fader

en: Post Fader Sends
it: Mandate post fader

en: Control Outs
it: Uscite di controllo

en: Main Outs
it: Uscite principali

en: Surround Send
it: Mandata surround

en: The name includes special characters (<>:"/\|?*) which is discouraged in track and bus names, due to filename restrictions on some systems.
it: Il nome include caratteri speciali (<>:"/\|?*) il ché è sconsigliato per nomi di traccia o bus a causa di restrizioni sui nomi di file per alcuni sistemi.

en: Rename Track
it: Rinomina traccia

en: Rename Bus
it: Rinomina bus

en: Cannot create template directory %1
it: Impossibile creare la directory modello %1

en: Listen to this track
    %2+Click to Override Group
    %1+%3+Click to toggle ALL tracks
    %4 for Momentary listen
    Right-Click for Context menu
it: Ascolta questa traccia
    %2+Click per ignorare il gruppo
    %1+%3+Click per commutare tutte le tracce
    %4 per ascolto temporaneo
    Click destro per il menu contestuale

en: Solo this track
    %2+Click to Override Group
    %1+%5+Click for Exclusive solo
    %1+%3+Click to toggle ALL tracks
    %4 for Momentary solo
    Right-Click for Context menu
it: Mette in solo la traccia
    %2+Click ignorare il gruppo
    %1+%5+Click per il solo esclusivo
    %1+%3+Click per commutare tutte le tracce
    %4 for Soo temporaneo
    Click destro per il menu contestuale

en: Left-click to invert polarity of channel %1 of this track. Right-click to show menu.
it: Clic per invertire la polarità del canale %1 di questa traccia. Clic destro per mostrare il menù.

en: Click to show a menu of channels to invert polarity
it: Clicca per mostrare menù delle fasi dei canali

en: New Playlist for track %1
it: Nuova scaletta per la traccia %1

en: Select ...
it: Selezione...

en: New Playlist...
it: Nuova scaletta...

en: Copy Playlist...
it: Copia scaletta...

en: New Playlist (for group)
it: Nuova scaletta (per il gruppo)

en: Copy Playlist (for group)
it: Copia scaletta (per il gruppo)

en: Clear Current
it: Pulisci attuale

en: Clear Current (for group)
it: Pulisci attuale (per il gruppo)

en: Copy from ...
it: Copia da...

en: Share with ...
it: Condividi con...

en: Steal from ...
it: Ruba scaletta da...

en: Advanced
it: Avanzate

en: Rename Playlist
it: Rinomina scaletta

en: New name for playlist:
it: Nuovo nome per la scaletta:

en: Realtime Perceptual Analyzer
it: Analizzatore realtime di percezione

en: Rapid
it: Rapido

en: Moderate
it: Moderato

en: Noise Measurement
it: Misurazione Rumore

en: Medium
it: Medio

en: High
it: Alto

en: Speed:
it: Velocità:

en: Clear current set of analyzed signals (except for the master bus).
it: Pulisce il set corrente di segnali analizzati (tranne che per il master).

en: Toggle analysis enable, pause the visual update. Left mouse press on the analysis area can temporarily freeze the display
it: Blocca/sblocca l'analisi, e mette in pausa la visualizzazione. Cliccare col sinistro sull'area di analisi per bloccare temporaneamente il display

en: Set analysis return time. Noise Measurement has a fallback time of 1dB in 2 seconds. Slow mode falls 5dB/s, Moderate 48dB/sec. Fast and Rapid mode are fast enough to be frequency dependent with Fast mode falling 96dB/s.
it: Imposta il tempo di caduta. Misurazione Rumore ha un tempo di caduta di 1dB in 2 secondi. Lento cade di 5db/s, Moderato 28dB/s. Veloce e Rapido sono veloci a sufficienza per essere dipendenti dalla frequenza, con Veloce che ha una caduta di 96dB/s.

en: Frequency warp the spectrum to focus on given range. A high warp factor increases resolution in the low frequency range, while the Bark scale is a frequency scale on which equal distances correspond with perceptually equal distances.
it: Deforma in frequenza lo spettro per focalizzarsi su un determinato range. Un fattore warp alto aumenta la risoluzione sul range delle basse frequenze, mentre la scala Bark è una scala di frequenze in cui a uguale distanza corrisponde una uguale distanza percepita.

en: Switch to newly-saved version
it: Vai alla versione salvata più recente

en: Copy media to new session
it: Copia media nella nuova sessione

en: Copy external media into new session
it: Copia media esterni nella nuova sessione

en: Newly-saved session should be empty
it: Nuove sessioni salvate dovrebbero essere vuote

en: Save as session name
it: Salva come nome sessione

en: Parent directory/folder
it: Cartella superiore

en: Save as template
it: Salva come modello

en: Template name:
it: Nome del modello:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Select folder to search for media
it: Seleziona una cartella per cercare i media

en: Click to add a new location
it: Clicca per aggiungere una nuova posizione

en: the session folder
it: la cartella di sessione

en: Select Script to unload
it: Seleziona script da disattivare

en: <b>Name:</b>
it: <b>Nome:</b>

en: <b>Instance Parameters</b>
it: <b>Parametri istanza</b>

en: Region '%1'
it: Regione '%1'

en: Send: %1
it: Mandata: %1

en: Zip/Archive Current Session
it: Archivia sessione corrente

en: Exclude unused audio sources
it: Escludi sorgenti audio inutilizzate

en: Archive Name:
it: Nome archivio:

en: Target directory/folder:
it: Cartella destinazione:

en: Audio Compression:
it: Compressione audio:

en: Archive Compression:
it: Compressione archivio:

en: Note: This archives only the current session state, snapshots are not included.
it: Nota: archivierai solo lo stato corrente della sessione, le istantanee non sono incluse.

en: Archiving Session
it: Archiviazione sessione in corso

en: Encoding Audio
it: Codifica audio

en: Session Setup
it: Configurazione sessione

en: Recent Sessions
it: Sessioni recenti

en: Check the website for more...
it: Controlla il sito web per altro...

en: Click to open the program website in your web browser
it: Clicca per aprire il sito web del programma nel browser

en: NEW
it: NUOVA

en: RECENT
it: RECENTE

en: OPEN
it: APRI

en: SETTINGS
it: IMPOSTAZ.

en: Safe Mode: Disable all Plugins
it: Modalità sicura: disabilita tutti i plugin

en: File Resolution
it: Risoluzione file

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: %1 sessions
it: Sessioni %1

en: Session Archives
it: Archivi sessione

en: All supported files
it: Tutti i file supportati

en: Session file %1 does not exist
it: Il file di sessione %1 non esiste

en: Session %1 is from a newer version of %2
it: La sessione %1 proviene da una versione più recente di %2

en: Cannot get existing session information from %1
it: Nessuna sessione in %1

en: Untitled-%1
it: Senza-titolo-%1

en: Delete the selected Template
it: Elimina il modello selezionato

en: Empty Template
it: Modello vuoto

en: An empty session with factory default settings.
    
    Select this option if you are importing files to mix.
it: Sessione vuota con impostazioni predefinite.
    
    Seleziona quest'opzione se vuoi importare file da missare.

en: Session name:
it: Nome della sessione:

en: Create session folder in:
it: Crea cartella di sessione in:

en: Select folder for session
it: Seleziona una cartella per la sessione

en: Default Time Domain:
it: Dominio tempo di default:

en: Audio Time
it: Tempo audio

en: Beat Time
it: Battute

en: The time domain controls how some items on the timeline respond to tempo map editing.
    
    If you choose Beat Time, some items (like markers) will move when you change tempo.
    
    If you choose Audio Time, these items will not move when you change tempo.
    
    The time domain also affects which ruler lanes will be initially visible.
    
    You can change the session's timebase anytime in Session -> Properties.
it: Il dominio temporale controlla il modo in cui certi elementi rispondono alle modifiche del tempo.
    
    Scegliendo "Battute", alcuni elementi (tipo i marcatori) si spostano cambiando tempo.
    
    Segliendo "Tempo audio", questi elementi non si spostano al cambiare del tempo.
    
    Questo influisce anche su quali righelli sono inizialmente visibili
    
    Puoi cambiare la base del tempo in ogni momento andando su Sessione -> Proprietà.

en: Template
it: Modello

en: Last modified with: %1
it: Ultima modifica con: %1

en: Remove session from recent list
it: Rimuovi sessione da recenti

en: EAN Check digit OK
it: Codice EAN corretto

en: EAN Check digit error
it: Codice EAN errato

en: expected
it: atteso

en: EAN Length error
it: Lunghezza codice EAN errata

en: Field
it: Campo

en: Values (current value on top)
it: Valori

en: User
it: Utente

en: Organization
it: Organizzazione

en: Country
it: Stato

en: Title
it: Titolo

en: Track Number
it: Numero traccia

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Artist
it: Artista

en: Genre
it: Genere

en: Comment
it: Commento

en: Copyright
it: Diritti

en: Year
it: Anno

en: Album Artist
it: Album Artista

en: Total Tracks
it: Tracce totali

en: Disc Subtitle
it: Sottotitolo disco

en: Disc Number
it: Numero disco

en: Total Discs
it: Dischi totali

en: EAN barcode
it: Codice a barre EAN

en: People
it: Persone

en: Lyricist
it: Testi

en: Composer
it: Compositore

en: Conductor
it: Conduttore

en: Remixer
it: Remissaggio

en: Arranger
it: Arrangiatore

en: Engineer
it: Ingegnere

en: Producer
it: Produttore

en: Metadata|Mixer
it: Mixer

en: School
it: Scuola

en: Instructor
it: Istruttore

en: Course
it: Corso

en: Edit Session Metadata
it: Modifica i metadati della sessione

en: Import session metadata
it: Importa i metadati di una sessione

en: Choose session to import metadata from
it: Scegli la sessione da cui importare i metadati

en: This session file could not be read!
it: Impossibile leggere questo file di sessione!

en: The session file didn't contain metadata!
    Maybe this is an old session format?
it: Questo file di sessione non conteneva metadati!
    Forse è un vecchio formato di sessione?

en: Import all from:
it: Importa tutto da:

en: Session Properties
it: Proprietà della sessione

en: Timecode Settings
it: Impostazioni Timecode

en: Timecode frames-per-second
it: Frame al secondo Timecode

en: Ext Timecode Offsets
it: Offset Timecode esterno

en: Slave Timecode offset
it: Offset Timecode slave

en: The specified offset is added to the received timecode (MTC or LTC).
it: L'offset specificato è aggiunto al Timecode ricevuto (MTC o LTC).

en: Timecode Generator offset
it: Offset generatore Timecode

en: Specify an offset which is added to the generated timecode (so far only LTC).
it: Specifica un offset da aggiungere al generatore Timecode (quindi solo LTC).

en: JACK Transport/Time Settings
it: Impostazioni trasporto/tempo JACK

en: %1 is JACK Time Master (provides Bar|Beat|Tick and other information to JACK)
it: %1 controlla JACK (provvede Battuta|Battito|Tick e altre informazioni a JACK)

en: A/V Synchronization
it: Sincronizzazione audio/video

en: Use Video File's FPS Instead of Timecode Value for Timeline and Video Monitor.
it: Usa FPS del file video anziché il valore di timecode per la timeline e per il monitor video.

en: Apply Pull-Up/Down to Video Timeline and Video Monitor (Unless using JACK-sync).
it: Applica il Pull-Up/Down  alla timeline video e al video monitor (a meno che non si usi la sincronizzazione JACK).

en: Audio Fades
it: Dissolvenze audio

en: Declick when transport starts and stops
it: Rimuovi clic quando il trasporto parte e si arresta

en: Declick when monitor state changes
it: Rimuovi clic quando cambia lo stato di monitoraggio

en: Region fades active
it: Attiva dissolvenze della regione

en: Region fades visible
it: Visualizza dissolvenze della regione

en: Sample format
it: Formato campionamento

en: File type
it: Tipo file

en: Broadcast WAVE (4GB size limit)
it: Broadcast WAVE (limitato a 4GB)

en: WAVE (4GB size limit)
it: WAVE (limitato a 4GB)

en: RF64 (WAV compatible)
it: RF64 (compatibile con WAV)

en: Files|Locations
it: Posizioni

en: File Locations
it: Posizioni dei file

en: Search for audio files in:
it: Cerca file audio in:

en: Search for MIDI files in:
it: Cerca file MIDI in:

en: Filenames
it: Nomi file

en: File Naming
it: Denominazione file

en: Prefix Track number
it: Prefisso numeri di traccia

en: Adds the current track number to the beginning of the recorded file name.
it: Aggiunge il numero di traccia attuale all'inizio del nome file della registrazione.

en: Prefix Take Name
it: Prefisso nome della ripresa

en: Adds the Take Name to the beginning of the recorded file name.
it: Aggiunge il nome della ripresa all'inizio del nome del file registrato.

en: Take Name
it: Nome ripresa

en: Track Input Monitoring automatically follows transport state ("auto-input")
it: Il monitoraggio dell'ingresso traccia segue automaticamente lo stato del trasporto ("monitoraggio automatico")

en: Cues containing clips disables implicit (auto) disk monitoring for the track
it: I Cue che contengono una clip disabilitano implicitamente il monitoraggio disco

en: Use monitor section in this session
it: Utilizza la sezione di monitoraggio in questa sessione

en: Display Options
it: Opzioni display

en: Show Midi Tracks
it: Mostra le tracce MIDI

en: Show Busses
it: Mostra i bus

en: Include Master Bus
it: Includi il bus principale

en: Button Area
it: Area pulsanti

en: Rec-enable Button
it: Pulsante registrazione

en: Mute Button
it: Pulsante muto

en: Solo Button
it: Pulsante solo

en: Monitor Buttons
it: Pulsanti monitor

en: Fader as Gain Knob
it: Fader come manopola guadagno

en: Name Labels
it: Etichette nomi

en: Track Name
it: Nome traccia

en: Draw tool creates opaque MIDI regions
it: Tool di disegno crea regioni opache

en: MIDI region copies are independent
it: Le copie delle regioni MIDI sono indipendenti

en: Policy for handling overlapping notes
     on the same MIDI channel
it: Gestione delle note sovrapposte nello stesso canale MIDI

en: never allow them
it: non consentire mai

en: don't do anything in particular
it: non fare nulla in particolare

en: replace any overlapped existing note
it: sostituisci ogni nota sovrapposta

en: shorten the overlapped existing note
it: accorcia le note sovrapposte esistenti

en: shorten the overlapping new note
it: accorcia la nuova nota sovrapposta

en: replace both overlapping notes with a single note
it: sostituisci entrambe le note sovrapposte con una singola nota

en: Misc
it: Varie

en: Miscellaneous Options
it: Opzioni varie

en: Default time domain
it: Dominio temporale di default

en: Musical (beats) time
it: Tempo musicale (battute)

en: New tracks and busses use session time
it: Nuove tracce e bus usano il tempo della sessione

en: When enabled, new tracks and busses will use the current session default time domain.
    
    When disabled, new tracks and busses will use their primary data type to choose their time domain
    The time domain will determine what units are used for region and automation timing,
    which in turn will affect whether they will change to follow tempo map edits.
it: Se abilitato , le nuove tracce e i bus useranno l'impostazione corrente di dominio temporale.
    
    Se disabilitato, le nuove tracce e i bus useranno il loro tipo di dati primario per definire il dominio temporale
    Il dominio determina quale unità verrà usata per le regioni e il timing delle automazioni,
    di conseguenza determina se si sposteranno o meno per seguire i cambi di tempo.

en: Always count-in when recording
it: Sempre pre-conteggio su registrazione

en: Project Banner
it: Descrizione del progetto

en: Show master bus comment window on session load
it: Mostra il commento presente sul master quando si carica la sessione

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Use these settings as defaults
it: Utilizza queste impostazioni come predefinite

en: 24-bit integer
it: 24-bit intero

en: 16-bit integer
it: 16-bit intero

en: 32-bit floating point
it: 32-bit virgola mobile

en: by track number
it: per numero traccia

en: by track name
it: per nome traccia

en: by file and track name
it: per nome file e nome traccia

en: by instrument name
it: per nome strumento

en: programming error: unknown midi track name source string %1
it: errore di programmazione: stringa nome sorgente midi %1 sconosciuta

en: as new tracks
it: come nuove tracce

en: to selected tracks
it: nelle tracce selezionate

en: to source list
it: nella lista sorgenti

en: programming error: unknown import mode string %1
it: errore di programmazione: modalità di importazione %1 sconosciuta

en: Auto-play
it: Riproduzione automatica

en: <b>Sound File Information</b>
it: <b>Info file audio</b>

en: Length:
it: Durata:

en: Timestamp:
it: Formato tempo:

en: Tempo Map:
it: Mappa temporale:

en: Could not read file: %1.
it: Impossibile leggere il file: %1.

en: <b>MIDI File Information</b>
it: <b>Informazioni MIDI File</b>

en: No tempo data
it: Nessun dato temporale

en: map with %1 sections
it: mappa con %1 sezioni

en: <b>File Information</b>
it: <b>Informazioni file</b>

en: Could not use confusing filename [%1] (%2)
it: Impossibile usare il nome perché troppo vago [%1] (%2)

en: SoundFileBox: Could not tokenize string:
it: SoundFileBox: impossibile suddividere stringa:

en: Audio files
it: File audio

en: Audio and MIDI files
it: File audio e MIDI

en: MIDI files
it: File MIDI

en: All files
it: Tutti i file

en: Browse Files
it: Cerca nei file

en: Paths
it: Percorsi

en: Search Tags
it: Etichette di ricerca

en: Sort:
it: Ordina:

en: Longest
it: Più lunga

en: Shortest
it: Più corta

en: Newest
it: Più recente

en: Oldest
it: Più vecchia

en: Most downloaded
it: Più scaricata

en: Least downloaded
it: Meno scaricata

en: Highest rated
it: Più valutata

en: Lowest rated
it: Meno valutata

en: License:
it: Licenza:

en: More
it: Di più

en: Similar
it: Simile

en: Filename
it: Nome file

en: Duration
it: Durata

en: Search Freesound
it: Cerca su Freesound

en: Press to import selected files
it: Importa i file selezionati

en: SoundFileBrowser: Could not tokenize string:
it: SoundFileBrowser: impossibile suddividere stringa:

en: %1 more page of 100 results available | %1 more pages of 100 results available
it[0]: %1 pagina ulteriore di 100 risultati disponibili
it[1]: %1 pagine ulteriore di 100 risultati disponibili

en: No more results available
it: Nessun ulteriore risultato disponibile

en: Failed to retrieve XML for file
it: Impossibile trovare l'XML per il file

en: one track per file
it: una traccia per file

en: one track per channel
it: una traccia per canale

en: sequence files
it: file in sequenza

en: all files in one track
it: tutti i file in una traccia

en: one region per file
it: una regione per file

en: one region per channel
it: una regione per canale

en: all files in one region
it: tutti i file in una regione

en: One or more of the selected files
    cannot be used by %1
it: Uno o alcuni dei file selezionati
    non possono essere utilizzati da %1

en: Copy audio files to session
it: Copia i file audio nella sessione

en: Use MIDI Tempo Map
it: Usa il MIDI Tempo Map

en: Import MIDI markers
it: Importa i marcatori MIDI

en: file timestamp
it: file formato tempo

en: edit point
it: punto di modifica

en: playhead
it: testina

en: session start
it: inizio sessione

en: <b>Add files:</b>
it: <b>Aggiungi file:</b>

en: <b>Insert at:</b>
it: <b>Inserisci a:</b>

en: <b>Mapping:</b>
it: <b>Mappatura:</b>

en: <b>Sort order:</b>
it: <b>Ordinamento</b>

en: <b>MIDI Instrument:</b>
it: <b>Strumento MIDI</b>

en: <b>MIDI Track Names:</b>
it: <b>Nomi tracce MIDI</b>

en: <b>Audio conversion quality:</b>
it: <b>Qualità della convesione audio::</b>

en: Best
it: Migliore

en: Quick
it: Veloce

en: Fastest
it: Velocissimo

en: by file name
it: per nome di file

en: by modification time
it: per data di modifica

en: by selection order
it: per ordine di selezione

en: programming error: unknown import sort string %1
it: errore di programma: stringa di ordinamento sconosciuta %1

en: Speed Display (Context-click for options)
it: Display velocità (click destro per mostrare le opzioni)

en: LogestShuttle|> 888.9%
it: > 888.9%

en: LogestShuttle|> +00 st
it: > +00 st

en: Percent
it: Percentuale

en: Shuttle speed control (Context-click for options)
it: Controllo velocità manuale (clic destro per opzioni)

en: Varispeed: change the default playback and recording speed
it: Varispeeed: cambia la velocità standard di riproduzione e registrazione

en: VariSpeed|VS
it: VS

en: Maximum speed
it: Velocità massima

en: Surround Master Export
it: Esporta il master surround

en: Quick Audio Export
it: Esportazione audio rapida

en: Open the folder where files are exported
it: Apri la cartella di esportazione dei file

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: _Export
it: _Esporta

en: Using time selection
it: Usare la selezione temporale

en: %1 (selection)
it: %1 (selezione)

en: Session start to session end
it: Da inizio a fine sessione

en: Error: ADM BWF files timecode cannot be past 24h.
it: Errore: ADM BWF il timecode non può essere oltre 24h.

en: Error: The file to be exported contains an illegal timecode value near the midnight boundary. Try moving the export-range earlier on the product timeline.
it: Errore: il file di esportazione contiene un timecode non valido vicino al limite della mezzanotte. Prova a spostare il range di esportazione sulla timeline.

en: _Abort
it: _Annulla

en: Export has been aborted due to an error!
    See the Log window for details.
it: Esportazione interrotta a causa di un errore!
    Controllare i messaggi per ulteriori dettagli.

en: Running Post-Export Command for '%1'
it: Eseguendo comando post-esportazione per '%1'

en: Slot Properties:
it: Proprietà casella:

en: Color:
it: Colore:

en: Jump
it: Vai a

en: Isolate
it: Isolato

en: MIDI Patches
it: Patch MIDI

en: Velocity Sense:
it: Sensibilità velocity:

en: Launch Style:
it: Tipo di lancio:

en: Launch Quantize:
it: Quantizzazione lancio:

en: Cue Isolate:
it: Cue isolato:

en: Follow Count:
it: Conteggio:

en: Follow Length:
it: Lunghezza:

en: Clip Properties
it: Proprietà clip

en: Follow Options
it: Opzioni a seguire

en: Launch Options
it: Opzioni lancio

en: Double-click to rename this clip
it: Doppio click per rinominare la clip

en: Adjust audio gain (or MIDI velocity) for this slot
it: Imposta il gain audio (o la MIDI velocity) per questa casella

en: Load a new file into this slot
it: Carica un nuovo file su questa casella

en: Pick a color for this clip
it: Scegli il colore della casella

en: View and edit the programs (patches) that this MIDI clip will send to a synth
it: Mostra e modifica il program (patch) che questa clip MIDI invia ad un synth

en: Allow this slot to send MIDI patches to a synth
it: Abilita questa casella ad inviare le patch MIDI ad un synth

en: Number of times to repeat this clip's Follow Length before triggering the Follow-Action
it: Numero di volte che la "Lunghezza" viene ripetuta prima di richiamare l'azione a seguire

en: Click to use the Follow Length instead of the Clip Length
it: Clicca per usare la "Lunghezza" piuttosto che la lunghezza della clip

en: When enabled, the Follow Length is used instead of Clip Length
it: Se abilitato, viene usata "Lunghezza" invece della lunghezza della clip

en: MIDI Velocity Sensitivity for clip's volume
it: Sensibilità alla velocity MIDI per il volume di questa clip

en: Probability for the Left vs Right Follow-Action to be activated
it: Bilanciamento tra le probabilità che venga attivata l'azione a seguire sinistra o destra

en: Select an action that will occur when this clip ends
it: Scegli un'azione da intraprendere al termine di questa clip

en: Set the behavior of this clip's launch button
it: Imposta il comportamento del bottone di lancio di questa clip

en: Clip will wait until the timeline passes this boundary before it triggers
it: La clip attenderà finché la timeline non passa questo limite prima di partire

en: If selected, this slot will not respond to Cue events (either starting or stopping)
it: Se selezionato, questa casella non risponderà agli eventi Cue (sia di avvio che di stop)

en: Velocity Adj:
it: Velocity agg:

en: %1%% Left
it: %1%% Sinistra

en: %1%% Right
it: %1%% Destra

en: User Email
it: Email utente

en: Make files public
it: Rendi i file pubblici

en: Open uploaded files in browser
it: Apri file caricati nel browser

en: Make files downloadable
it: Rendi i file scaricabili

en: %1: %2 of %3 bytes uploaded
it: %1: %2 di %3 byte caricati

en: %1 loading ...
it: %1 sta caricando...

en: Add Speaker
it: Aggiungi altoparlante

en: Remove Speaker
it: Rimuovi altoparlante

en: Programming error: %1
it: Errore di programmazione: %1

en: The audio/MIDI engine has stopped running unexpectedly.
    Something is probably wrong with your audio/MIDI device settings.
it: Il motore audio/MIDI ha smesso di funzionare in modo imprevisto.
    Probabilmente c'è qualche problema nelle impostazioni del tuo dispositivo audio/MIDI.

en: Starting Audio/MIDI Engine
it: Avvio motore audio/MIDI

en: Engine I/O device has changed since you last opened this session.
    Please verify that the new device has enough ports, or you may lose some i/o connections.
it: Il motore I/O è cambiato dall'ultima apertura di questa sessione.
    Verifica che il nuovo dispositivo abbia sufficienti porte altrimenti potresti perdere alcune connessioni i/o.

en: Extracting aaf failed
it: Estrazione aaf fallita

en: Copied Demo Session %1.
it: Copiata sessione demo %1.

en: Pre-Release Warning
it: Attenzione: versione pre-rilascio

en: >beat
it: >battito

en: >bar
it: >battuta

en: >EP
it: >PdM

en: sustain
it: pedale legato

en: rest
it: pausa

en: g-rest
it: pausa griglia

en: back
it: indietro

en: Set note length to a whole note
it: Imposta durata a un intero

en: Set note length to a half note
it: Imposta durata a un mezzo

en: Set note length to a quarter note
it: Imposta durata a un quarto

en: Set note length to a eighth note
it: Imposta durata a un ottavo

en: Set note length to a sixteenth note
it: Imposta durata a un sedicesimo

en: Set note length to a thirty-second note
it: Imposta durata a un trentaduesimo

en: Set note length to a sixty-fourth note
it: Imposta durata a un sessantaquattresimo

en: Set volume (velocity) to pianississimo
it: Imposta dinamica su pianissimissimo

en: Set volume (velocity) to pianissimo
it: Imposta dinamica su pianissimo

en: Set volume (velocity) to piano
it: Imposta dinamica su piano

en: Set volume (velocity) to mezzo-piano
it: Imposta dinamica su mezzopiano

en: Set volume (velocity) to mezzo-forte
it: Imposta dinamica su mezzoforte

en: Set volume (velocity) to forte
it: Imposta dinamica su forte

en: Set volume (velocity) to fortissimo
it: Imposta dinamica su fortissimo

en: Set volume (velocity) to fortississimo
it: Imposta dinamica su fortissimissimo

en: Stack inserted notes to form a chord
it: Impila note inserite per formare un accordo

en: Extend selected notes by note length
it: Estendi note selezionate per la durata della nota

en: Use undotted note lengths
it: Usa durate delle note non puntate

en: Use dotted (* 1.5) note lengths
it: Usa la durata delle note puntate (* 1.5)

en: Use double-dotted (* 1.75) note lengths
it: Usa note doppio puntate (* 1.75)

en: Use triple-dotted (* 1.875) note lengths
it: Usa note triplo puntate (* 1.875)

en: Insert a note-length's rest
it: Inserisci pausa di una durata nota

en: Insert a grid-unit's rest
it: Inserisci pausa di un'unità griglia

en: Insert a rest until the next beat
it: Inserisci pausa fino al prossimo battito

en: Insert a rest until the next bar
it: Inserisci pausa fino alla prossima battuta

en: Insert a bank change message
it: Inserisci messaggio di cambio banco

en: Insert a program change message
it: Inserisci messaggio di cambio programma

en: Move Insert Position Back by Note Length
it: Muovi posizione di inserimento indietro per la durata della nota

en: Move Insert Position to Edit Point
it: Muovi posizione di inserimento al punto di modifica

en: 1/Note
it: 1/nota

en: Octave
it: Ottava

en: Bank
it: Banco

en: Step Entry: %1
it: Inserimento a passi: %1

en: Insert Note A
it: Inserisci La

en: Insert Note A-sharp
it: Inserisci La#

en: Insert Note B
it: Inserisci Si

en: Insert Note C
it: Inserisci Do

en: Insert Note C-sharp
it: Inserisci Do#

en: Insert Note D
it: Inserisci Re

en: Insert Note D-sharp
it: Inserisci Re#

en: Insert Note E
it: Inserisci Mi

en: Insert Note F
it: Inserisci Fa

en: Insert Note F-sharp
it: Inserisci Fa#

en: Insert Note G
it: Inserisci Sol

en: Insert Note G-sharp
it: Inserisci Sol#

en: Insert a Note-length Rest
it: Inserisci pausa di una durata nota

en: Insert a Snap-length Rest
it: Inserisci pausa di un'unità griglia

en: Move to next octave
it: Sposta all'ottava successiva

en: Move to Next Note Length
it: Sposta alla durata della nota successiva

en: Move to Previous Note Length
it: Sposta alla durata della nota precedente

en: Increase Note Length
it: Aumenta durata nota

en: Decrease Note Length
it: Diminuisci durata nota

en: Move to Next Note Velocity
it: Sposta alla dinamica successiva

en: Move to Previous Note Velocity
it: Sposta alla dinamica precedente

en: Increase Note Velocity
it: Aumenta dinamica

en: Decrease Note Velocity
it: Diminuisci dinamica

en: Switch to the 1st octave
it: Passa alla 1a ottava

en: Switch to the 2nd octave
it: Passa alla 2a ottava

en: Switch to the 3rd octave
it: Passa alla 3a ottava

en: Switch to the 4th octave
it: Passa alla 4a ottava

en: Switch to the 5th octave
it: Passa alla 5a ottava

en: Switch to the 6th octave
it: Passa alla 6a ottava

en: Switch to the 7th octave
it: Passa alla 7a ottava

en: Switch to the 8th octave
it: Passa alla 8a ottava

en: Switch to the 9th octave
it: Passa alla 9a ottava

en: Switch to the 10th octave
it: Passa alla 10a ottava

en: Switch to the 11th octave
it: Passa alla 11a ottava

en: Toggle Triple Notes
it: Attiva/disattiva terzine

en: Toggle Chord Entry
it: Attiva/disattiva inserimento accordo

en: Sustain Selected Notes by Note Length
it: Sostieni note selezionate di una durata nota

en: Set Note Length to Whole
it: Imposta durata ad un intero

en: Set Note Length to 1/2
it: Imposta la durata a 1/2

en: Set Note Length to 1/3
it: Imposta la durata a 1/3

en: Set Note Length to 1/4
it: Imposta la durata a 1/4

en: Set Note Length to 1/8
it: Imposta la durata a 1/8

en: Set Note Length to 1/16
it: Imposta la durata a 1/16

en: Set Note Length to 1/32
it: Imposta la durata a 1/32

en: Set Note Length to 1/64
it: Imposta la durata a 1/64

en: Set Note Velocity to Pianississimo
it: Imposta dinamica su pianissimissimo

en: Set Note Velocity to Pianissimo
it: Imposta dinamica su pianissimo

en: Set Note Velocity to Piano
it: Imposta dinamica su piano

en: Set Note Velocity to Mezzo-Piano
it: Imposta dinamica su mezzopiano

en: Set Note Velocity to Mezzo-Forte
it: Imposta dinamica su mezzoforte

en: Set Note Velocity to Forte
it: Imposta dinamica su forte

en: Set Note Velocity to Fortississimo
it: Imposta dinamica su fortissimissimo

en: No Dotted Notes
it: Niente note puntate

en: Toggled Dotted Notes
it: Attiva/disattiva note puntate

en: Toggled Double-Dotted Notes
it: Attiva/disattiva note doppio puntate

en: Toggled Triple-Dotted Notes
it: Attiva/disattiva note triplo puntate

en: L:%3d R:%3d Width:%d%%
it: L:%3d R:%3d Ampiezza:%d%%

en: Panner|M
it: M

en: Stereo Panner
it: Panner stereo

en: Width
it: Ampiezza

en: Export Track/Bus State
it: Esportazione stato tracce/bus

en: Complete Session
it: Sessione completa

en: Selected Tracks/Busses
it: Tracce/bus selezionati

en: Local strip template (saved in session folder)
it: Modello di traccia locale (salvata nella cartella della sessione)

en: Global strip template (available for all sessions)
it: Modello di traccia globale (disponibile per tutte le sessioni)

en: What to export:
it: Cosa vuoi esportare:

en: Export as:
it: Esportare come:

en: Import Track/Bus State
it: Importazione stato tracce/bus

en: %1 tracks
it: %1 tracce

en: Session Templates
it: Modelli sessione

en: Local Strip Templates
it: Modelli traccia locali

en: Global Strip Templates
it: Modelli traccia globali

en: %1 Track | %1 Tracks
it[0]: %1 Traccia
it[1]: %1 Tracce

en: Local Track/Bus
it: Traccia/bus locale

en: External State
it: Stato esterno

en: <i>New Track</i>
it: <i>Nuova traccia</i>

en:  -- New Track --
it:  -- Nuova traccia --

en: New Track
it: Nuova traccia

en: Clear Mapping
it: Reimposta mappatura

en: Import all as new tracks
it: Importa tutto come nuove tracce

en: Import visible as new tracks
it: Importa il visibile come nuove tracce

en: Reset - auto-map by ID
it: Reimposta e auto-mappa per ID

en: Reset - auto-map by name
it: Reimposta e auto-mappa per nome

en: Actions
it: Azioni

en: Show all local tracks
it: Mostra tutte le tracce locali

en: Strip Silence
it: Rimuovi silenzio

en: Threshold
it: Soglia

en: Minimum length
it: Durata minima

en: Fade length
it: Durata dissolvenza

en: Track Templates
it: Modelli traccia

en: Save Description
it: Salva descrizione

en: Export all
it: Esporta tutto

en: Template Name
it: Nome modello

en: Description not saved
it: Descrizione non salvata

en: The description of template "%1" has been modified but has not been saved yet.
    Do you want to save it?
it: La descrizione del modello "%1" è stata modificata ma non ancora salvata.
    Vuoi salvarla?

en: Template of name "%1" already exists
it: Modello di nome "%1" già esistente

en: Could not parse template file "%1".
it: Impossibile aprire il modello %1.

en: Could not make tmpdir: %1
it: Impossibile creare tmpdir: %1

en: Save Exported Template Archive
it: Salva archivio modello esportato

en: Template archives
it: Modelli archivio

en: File exists
it: File esistente

en: The file %1 already exists.
it: Il file %1 esiste già.

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Exporting templates
it: Esporta modelli

en: Import template archives
it: Importa archivi modello

en: Importing templates
it: Importa modelli

en: Could not write to new template file "%1".
it: Impossibile scrivere su nuovo modello "%1".

en: Could not rename template directory from "%1" to "%2": %3
it: Impossibile rinominare cartella modello da %1 a %2: %3

en: Could not rename state dir "%1" to "%2": %3
it: Impossibile rinominare la cartella di stato "%1" in "%2": %3

en: Could not write new template file "%1".
it: Impossibile scrivere su nuovo modello "%1".

en: Could not remove old template file "%1": %2
it: Impossibile rimuovere vecchio modello "%1: %2

en: Could not delete template file "%1": %2
it: Impossibile rimuovere modello "%1": %2

en: New Tempo
it: Nuovo tempo

en: End Beats per Minute:
it: Battiti al minuto finali:

en: bar:
it: battuta:

en: beat:
it: battito:

en: Pulse:
it: Pulsazione:

en: Tap Source:
it: Fonte selez. tempo:

en: Tap tempo
it: Batti tempo

en: one-hundred-twenty-eighth
it: centoventottesimo

en: whole
it: intero

en: half
it: mezzo

en: third
it: terzo

en: quarter
it: quarto

en: eighth
it: ottavo

en: sixteenth
it: sedicesimo

en: thirty-second
it: trentaduesimo

en: sixty-fourth
it: sessantaquattresimo

en: ramped
it: rampa

en: constant
it: salto

en: music
it: musicale

en: Start Beats per Minute:
it: Battiti al minuto iniziali:

en: Tempo Type:
it: Tipo di cambio:

en: Tempo begins at
it: A partire da

en: Lock Style:
it: Tipo di ancoraggio:

en: Manual Tap
it: Battito manuale

en: incomprehensible pulse note type (%1)
it: tipo di pulsazione nota incomprensibile (%1)

en: incomprehensible tempo type (%1)
it: tipo di cambio incomprensibile (%1)

en: incomprehensible lock style (%1)
it: tipo di ancoraggio incomprensibile (%1)

en: second
it: secondo

en: Note value:
it: Valore nota:

en: Lock style:
it: Tipo di ancoraggio:

en: Beats per bar:
it: Battiti per battuta:

en: Time Signature begins at bar:
it: L'indicaz. metrica inizia alla battuta:

en: incomprehensible time signature denominator (%1)
it: tipo di tempo incomprensibile al denominatore (%1)

en: tempo map change
it: cambio mappa del tempo

en: Track/Bus name (double click to edit)
it: Nome traccia/bus (doppio clic per modificare)

en: This track is inactive. (right-click to activate)
it: Questa traccia è inattiva (clic destro per attivare)

en: Contents
it: Contenuti

en: Quick but Ugly
it: Rapido ma inaccurato

en: Skip Anti-aliasing
it: Salta l'anti-aliasing

en: Minimize time distortion
it: Minimizza distorsione temporale

en: Preserve Formants
it: Preserva timbro

en: TimeFXDialog
it: FX temporali

en: Pitch Shift Audio
it: Cambio intonazione audio

en: Time Stretch Audio
it: Cambio tempo audio

en: Octaves:
it: Ottave:

en: Semitones:
it: Semitoni:

en: Cents:
it: Centesimi:

en: Time|Shift
it: Spostamento

en: TimeFXButton
it: Pulsante FX temporali

en: Stretch/Shrink
it: Allunga/accorcia

en: <b>Progress</b>
it: <b>Progresso</b>

en: programming error: request for non-existent audio range (%1)!
it: errore di programmazione: richiesta per intervallo audio non esistente (%1)!

en: sample
it: campione

en: period
it: periodo

en: Inactive and record-armed tracks cannot be renamed
it: Le tracce inattive o armate non possono essere rinominate

en: this note's
it: di questa nota

en: the previous note's
it: della prossima nota

en: this note's index
it: indice di questa nota

en: the number of notes
it: numero di note

en: exactly
it: esattamente

en: a random number from
it: un numero casuale da

en: equal steps from
it: intervalli equidistanti da

en: note number
it: numero nota

en: velocity
it: dinamica

en: start time
it: tempo iniziale

en: length
it: lunghezza

en: Transform
it: Trasforma

en: Set
it: Imposta

en: Play from playhead
it: Riproduci dalla testina

en: Stop playback
it: Interrompi riproduzione

en: Toggle record
it: Attiva/disattiva registrazione

en: Play range/selection
it: Riproduci intervallo/selezione

en: Go to start of session
it: Vai a inizio sessione

en: Go to end of session
it: Vai a fine sessione

en: Play loop range
it: Riproduci intervallo di ciclo

en: MIDI Panic
    Send note off and reset controller messages on all MIDI channels
it: MIDI panic
    Invia messaggi di note off e reset a tutti i canali MIDI

en: Enable/Disable metronome
    
    Right-click to access preferences
    Mouse-wheel to modify level
    Signal Level: %1 dBFS
it: Abilita/disabilita metronomo
    
    Clic destro per preferenze
    Rotella per modificare livello
    Livello attuale: %1 dBFS

en: Add a new Transport Master
it: Nuovo Master trasporto

en: Keep rolling if sync is lost
it: Continua a scorrere se la sincronizzazione viene persa

en: <b>When enabled</b>, if the signal from a transport master is lost, %1 will keep rolling at its current speed.
    <b>When disabled</b>, loss of transport master sync causes %1 to stop
it: <b>Se abilitato</b>, se il segnale da un Master trasporto è perduto, %1 manterrà il trasporto alla velocità corrente.
    <b>Se disabilitato</b> una perdita di segnale del Master provoca l'arresto del trasporto

en: Sync Position + Delta
it: Posizione di sincronizzazione + Delta

en: Last Message + Age
it: Ultimo messaggio + Età

en: Clock
    Synced
it: Clock sincronizzato

en: <b>When enabled</b> the external timecode source is assumed to use 29.97 fps instead of 30000/1001.
    SMPTE 12M-1999 specifies 29.97df as 30000/1001. The spec further mentions that drop-sample timecode has an accumulated error of -86ms over a 24-hour period.
    Drop-sample timecode would compensate exactly for a NTSC color frame rate of 30 * 0.9990 (ie 29.970000). That is not the actual rate. However, some vendors use that rate - despite it being against the specs - because the variant of using exactly 29.97 fps has zero timecode drift.
it: <b>Se abilitato</b> si considera che la sorgente timecode esterna usi 29.97 fps invece che 30000/1001.
    SMPTE 12M-1999 specifica 29.97df a 30000/1001. La documentazione dice che questo drop-frame timecode accumula un errore di -86ms in 24h.
    Il drop-sample timecode compenserebbe esattamente per una NTSC color frame rate di 30 * 0.9990 (i.e. 29.970000). Questa non è la reale frame rate. Comunque, alcuni produttori usano questa frame rate - nonostante sia contro la documentazione - perché la variante che usa esattamente 29.97 fps ha uno slittamento timecode nullo.

en: <b>When enabled</b> the external timecode source is assumed to be sample-clock synced to the audio interface
    being used by %1.
it: <b>Se abilitato</b> si suppone che la sorgente Timecode esterna sia sincronizzata con l'interfaccia audio. usata da %1.

en: New transport master not added - check error log for details
it: Master trasporto non aggiunto - controlla messaggio d'errore per dettagli

en: Add Transport Master
it: Aggiungi Master trasporto

en: Transpose MIDI
it: Trasponi MIDI

en: Transpose
it: Trasponi

en: Select clip folder
it: Seleziona la cartella della clip

en: Audition selected clip
it: Ascolta la clip selezionata

en: Stop the audition
it: Ferma l'ascolto

en: Audition Volume
it: Volume di ascolto

en: Open clip library folder
it: Apri la cartella libreria delle clip

en: Refresh clip list
it: Ricarica la lista clip

en: Select the Synth used for auditioning
it: Scegli il synth da usare per l'ascolto

en: Show the GUI for the Auditioner Synth
it: Mostra la GUI del synth di ascolto

en: Click to select a clip folder and edit your available clip folders
it: Click per scegliere una cartella clip e modificare le cartelle clip disponibili

en: File Name
it: Nome file

en: Edit Sample Library Path
it: Modifica il percorso della Libreria

en: Other...
it: Altro...

en: Download...
it: Scarica...

en: %1 Bundled Content
it: Pacchetto contenuti %1

en: %1 (%2 Tracks, only the first track will be used)
it: %1 (%2 tracce, sarà usata solo la prima traccia)

en: %1 notes on channel: %2%3
it: %1 note sul canale: %2%3

en: , with pgms
it: , con prog.

en: Cannot get info from audio file %1 (%2)
it: Impossibile ottenere info dal file audio %1 (%2)

en: Audition Synth
it: Synth per l'ascolto

en: Enabling multiple slots will result
    in an equal random probability of
    the selected slots being launched.
it: Abilitando più caselle, si avrà una
    probabilità casuale bilanciata che
    la casella selezionata venga lanciata.

en: Jump Target for: %1
it: Destinazione arrivo per: %1

en: Drop a clip here
    to create a new Track
it: Trascina una clip qui
    e crea una nuova traccia

en: Window|Cues
it: Cue

en: Cue Page: Show Sidebar List
it: Pagina Cue: Mostra lista laterale

en: Cue Page: Show Properties Bottom
it: Pagina Cue: mostra le proprietà in basso

en: Clear Selected Slot
it: Pulisci la casella selezionata

en: Stop Cues %1
it: Ferma cue %1

en: Stop all cues now
it: Ferma tutti i cue ora

en: Stop all cues soon
it: Ferma tutti cue presto

en: Switch controls from cue launching to cue recording
it: Cambia i controlli da lancio cue a registrazione cue

en: Click to stop all clips in this track
    Right-click to select properties for all clips in this track
it: Clicca per fermare tutte le clip in questa traccia
    Click destro per impostare le proprietà di tutte le clip in questa traccia

en: Click to stop all clips
    Right-click to select properties for all clips in the grid
it: Click per fermare tutte le clip
    Click destro per impostare le proprietà di tutte le clip

en: Select file to load into slot
it: Seleziona file da caricare nella casella

en: Load...
it: Carica...

en: MIDI Learn
it: Apprendi MIDI

en: MIDI un-Learn
it: Dimentica MIDI

en: Launch Style...
it: Tipo di lancio...

en: Quantization...
it: Quantizzazione...

en: Cue Isolate
it: Cue isolato

en: Toggle
it: Commuta

en: Repeat
it: Ripeti

en: Again
it: Ancora

en: Jump to: %1
it: Vai a: %1

en: Jump: Multi
it: Vai a: Multi

en: Mixed
it: Misto

en: Click to select Follow-Actions for this clip
it: Clicca per impostare l'azione a seguire della clip

en: Click to select this clip and edit its properties
    Right-Click for context menu
it: Clicca per selezionare la clip e modificarne le proprietà
    Click destro per il menu contestuale

en: Click to enable recording for the follow length
    %1-click to enable recording until stopped
it: Click per abilitare la registrazione impostata sulla "Lunghezza"
    %1-click per abilitare la registrazione fino a che non si ferma

en: Stop other clips on this track.
    Right-click to select Launch Options for this clip
it: Ferma le altre clip su questa traccia
    Click destro per selezionare il tipo di lancio di questa clip

en: Loading default ui configuration file %1
it: Caricamento file di configurazione interfaccia predefinito %1

en: cannot read default ui configuration file "%1"
it: impossibile leggere file di configurazione interfaccia predefinito %1

en: default ui configuration file "%1" not loaded successfully.
it: errore nel caricamento del file di configurazione interfaccia predefinito %1.

en: Could not find default UI configuration file %1
it: Impossibile trovare file di configurazione interfaccia predefinito %1

en: Loading color file %1
it: Caricamento file colori %1

en: cannot read color file "%1"
it: impossibile leggere file colori "%1"

en: color file "%1" not loaded successfully.
it: errore nel caricamento del file colori "%1".

en: no theme file was found; colors will be odd
it: nessun file tema trovato; i colori potrebbero essere strani

en: Color file %1 not saved
it: File colori %1 non salvato

en: Loading user ui configuration file %1
it: Caricamento file di configurazione interfaccia %1

en: cannot read ui configuration file "%1"
it: impossibile leggere file di configurazione interfaccia %1

en: user ui configuration file "%1" not loaded successfully.
it: errore nel caricamento file di configurazione interfaccia %1.

en: could not find any ui configuration file, canvas will look broken.
it: impossibile trovare i file di configurazione, l'interfaccia avrà dei problemi.

en: Config file %1 not saved
it: File di configurazione %1 non salvato

en: Could not remove temporary ui-config file "%1" (%2)
it: Impossibile rimuovere il file temporaneo ui-config "%1" (%2)

en: could not rename temporary ui-config file %1 to %2 (%3)
it: impossibile rimuovere il file temporaneo ui-config %1 in %2 (%3)

en: Color %1 not found
it: Colore %1 non trovato

en: Unable to find UI style file %1 in search path %2. %3 will look strange
it: Impossibile trovare stile interfaccia utente %1 al percorso %2. %3 apparirà strano

en: Loading ui configuration file %1
it: Caricamento configurazione interfaccia %1

en: The current operation is not possible because of an error communicating with the audio hardware.
it: Impossibile effettuare operazione a causa di un errore di comunicazione con hardware audio.

en: Configure Hardware
it: Configura hardware

en: bad XPM header %1
it: header XPM %1 non funzionante

en: cannot find XPM file for %1
it: impossibile trovare file XPM per %1

en: default
it: predefinito

en: icon "%1" not found for icon set "%2", fallback to default
it: icona "%1" non trovata nel set di icone "%2", ritorno al predefinito

en: cannot find icon image for %1 using %2
it: impossibile trovare icona per %1 usando %2

en: Caught exception while loading icon named %1
it: Eccezione sopraggiunta durante il caricamento dell'icona %1

en: format_position: negative timecode position: %1
it: format_position: posizione timecode negativa %1

en: Percentage:
it: Percentuale:

en: Solo assigned channels
it: Mette in solo i canali assegnati

en: Mute assigned channels
it: Muta i canali assegnati

en: Hide this VCA strip
it: Nascondi questo VCA

en: Click to show assigned channels only
it: Clicca per mostrare solo i canali assegnati

en: P
it: L

en: Assign Selected Channels
it: Assegna canali selezionati

en: Drop Selected Channels
it: Rilascia canali selezionati

en: Drop All Slaves
it: Rilascia tutti i subordinati

en: Click to show slaves only
it: Clicca per mostrare solo subordinati

en: Click to show normal mixer
it: Clic per mostrare mixer normale

en: Do you really want to remove this VCA?
it: Vuoi veramente rimuovere questo VCA?

en: This action cannot be undone.
it: Azione irreversibile.

en: Virtual MIDI Keyboard
it: Tastiera MIDI virtuale

en: Panic
it: Panico

en: Set the MIDI Channel of the produced MIDI events
it: Imposta canale MIDI degli eventi MIDI prodotti

en: The center octave, and lowest octave for keyboard control. Change with Arrow left/right.
it: Ottava centrale e ottava più bassa per controllo da tastiera. Cambia con frecce destra/sinistra.

en: Available octave range, centered around the key-octave.
it: Intervallo ottave disponibile, centrato attorno all'ottava chiave.

en: The velocity to use with keyboard control. Use mouse-scroll for fine-grained control
it: Dinamica da usare con il controllo da tastiera. Usa la rotella per controllo di precisione

en: Chromatic transpose note events. Notes transposed outside the range of 0,,127 are discarded.
it: Trasponi cromaticamente eventi nota. Le note trasposte fuori dal range [0, 127] sono scartate.

en: Send MIDI Panic message for current channel
it: Invia messaggio MIDI panic per il canale corrente

en: Pitchbend: %1
    Use mouse-drag for sprung mode,
    mouse-wheel for persistent bends.
    F1-F4 and arrow-up/down keys jump
    to select values.
it: Pitchbend: %1
    Trascina il mouse per la modalitù elastica.
    Rotella del mouse per ben persistenti.
    Tasti da F1 a F4 e frecce su/giù per saltare
    al valore scelto.

en: Modulation: %1
it: Modulazione: %1

en: Set Video Track
it: Imposta traccia video

en: Open Video Monitor Window
it: Apri monitor video

en: Adjust Session Framerate to Match Video Framerate
it: Modifica framerate della sessione per coincidere con quella del video

en: Reload docroot
it: Ricarica docroot

en: Video files
it: File video

en: <b>Options</b>
it: <b>Opzioni</b>

en: <b>Video Information</b>
it: <b>Informazioni video</b>

en: End:
it: Fine:

en: Aspect Ratio:
it: Rapporto:

en: VCA|D
it: R

en: Unassign all channels
it: Disassegna tutti i canali

en: Drop All Assigned Channels
it: Rilascia canali selezionati

en: Parsing video file info failed. Is the Video Server running? Is the file readable by the Video Server? Does the docroot match? Is it a video file?
it: Elaborazione del file video non riuscita. È in esecuzione il server video? Il file è leggibile dal server? La docroot coincide? È un file video?

en: Failed to set session-framerate: '%1' does not have a corresponding option setting in %2.
it: Impostazione framerate sessione non riuscita: '%1' non ha un'opzione corrispondente a quella di %2.

en: Video file's framerate is not equal to %1 session timecode's framerate: '%2' vs '%3'
it: Framerate video non corrispondente a quella del timecode della sessione %1: '%2' vs '%3'

en: Video-server docroot mismatch. %1: '%2', video-server: '%3'. This usually means that the video server was not started by %1 and uses a different document-root.
it: La docroot del video server non corrisponde. %1: '%2', server video: '%3. Questo solitamente significa che il server video non è stato avviato da %1 e usa una differente docroot.

en: Video-monitor 'xjadeo' was not found. Please install http://xjadeo.sf.net/ (a custom path to xjadeo can be specified by setting the XJREMOTE environment variable. It should point to an application compatible with xjadeo's remote-control interface 'xjremote').
    
    see also http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/
it: Monitor video 'xjadeo' non trovato. Per favore installare http://xjadeo.sf.net/ (il percorso predefinito di xjadeo può essere specificato tramite la variabile XJREMOTE. Dovrebbe puntare a un'applicazione compatibile con l'interfaccia per il controllo remoto di xjadeo 'xjremote').
    
    vedi anche http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/

en: Video-monitor 'xjadeo' cannot be launched.
it: Impossibile avviare monitor video 'xjadeo'.

en: Video-monitor 'xjadeo' version detection timed out.
it: Controllo versione di monitor video "xjadeo" timeout..

en: Video-monitor 'xjadeo' is too old. Please install xjadeo version 0.7.7 or later. http://xjadeo.sf.net/
it: Monitor video 'xjadeo' troppo vecchio. Installare versione una versione di xjadeo >=0.7.7. http://xjadeo.sf.net/

en: Video-decoder 'harvid' version detection timed out.
it: Controllo versione di video decoder "harvid" timeout.

en: Video Monitor: File Not Found.
it: Monitor video: file non trovato.

en: ffmpeg installation was not found on this system.
    %1 requires ffmpeg and ffprobe from ffmpeg.org - version 1.1 or newer.
    Video import and export is not possible until you install tools.
    
    The tools are included with the %1 releases from ardour.org and also available with the video-server at http://x42.github.com/harvid/
    
    Important: the files need to be installed in $PATH and named ffmpeg_harvid and ffprobe_harvid.
    If you already have a suitable ffmpeg installation on your system, we recommend creating symbolic links from ffmpeg to ffmpeg_harvid and from ffprobe to ffprobe_harvid.
    
    see also http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/
it: ffmpeg non è stato rilevato come installato nel sistema.
    %1 richiede ffmpeg e ffprobe da ffmpeg.org - versione 1.1 o superiore.
    L'importazione e l'esportazione di video non sarà possibile fino all'installazione di questi strumenti.
    
    Questi sono inclusi nei rilasci di %1 da ardour.org ed è anche disponibile nel server video a http://x42.github.com/harvid/
    
    Importante: i file devono essere installati in $PATH e devono chiamarsi  ffmpeg_harvid e ffprobe_harvid.
    Se possiedi già un'installazione valida di ffmpeg sul tuo sistema, si raccomanda di creare collegamenti simbolici da ffmpeg a ffmpeg_harvid e da ffprobe a ffprobe_harvid.
    
    vedi anche http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/

en: Transcode/Import Video File
it: Transcodifica/Importa file video

en: Output File:
it: Output:

en: Abort
it: Abbandona

en: Height =
it: Altezza =

en: Extract LTC from audio and align video
it: Estrai LTC da audio e allinea video

en: Manual Override
it: Override manuale

en: Debug Mode: Print ffmpeg command and output to stdout.
it: Modalità debug: stampa comando ffmpeg e passa a stdout.

en: ffmpeg installation was not found. Video Import is not possible. See the Log window for more information.
it: ffmpeg non è stato rilevato come installato. Impossibile importare video. Vedi finestra dei messaggi per ulteriori informazioni.

en: File-info can not be read. Most likely '%1' is not a valid video-file or an unsupported video codec or format.
it: Impossibile leggere file-info. Probabilmente '%1' non è un file video valido o ha un formato o un codec non supportato.

en: Geometry:
it: Geometria:

en: <b>Import Settings</b>
it: <b>Impostazioni importazione</b>

en: Reference from Current Location (Previously Transcoded Files Only)
it: Riferimento dalla posizione corrente (solo i file precedentemente transcodificati)

en: Import/Transcode Video to Session
it: Importa/transcodifica video su sessione

en: Do Not Import Video (Audio Import Only)
it: Non importare video (solo audio)

en: Do Not Import Video
it: Non importare video

en: Scale Video: Width =
it: Ridimensiona video: larghezza =

en: Original Width
it: Larghezza originale

en: Extract Audio:
it: Estrai audio:

en: No Audio Track Present
it: Nessuna traccia audio presente

en: Do Not Extract Audio
it: Non estrarre audio

en: Video transcoding failed.
it: Transcodifica video fallita.

en: Extracting Audio
it: Estrazione audio

en: Audio Extraction Failed.
it: Estrazione audio non riuscita.

en: Transcoding Video
it: Transcodifica video

en: Transcoding Failed.
it: Transcodifica video non riuscita.

en: Save Transcoded Video File
it: Salva file video transcodificato

en: Launch Video Server
it: Avvia server video

en: Server Executable:
it: Eseguibile server:

en: Server Docroot:
it: Docroot server:

en: Do not show this dialog again (reset in Preferences > Video).
it: Non mostrare più questa finestra (reimposta su Preferenze > Video)

en: The external video server 'harvid' can not be found.
    The tool is included with the %1 releases from ardour.org, alternatively you can download it from http://x42.github.com/harvid/ or acquire it from your distribution.
    
    see also http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/
it: Server video esterno 'harvid' non trovato.
    Questo strumento è incluso nella release di %1 da ardour.org, alternativamente puoi scaricarla da http://x42.github.com/harvid/ o acquisirla dalla tua distribuzione.
    
    vedi anche http://manual.ardour.org/video-timeline/setup/

en: Listen Address:
it: Ascolta indirizzo:

en: Listen Port:
it: Ascolta porta:

en: Cache Size:
it: Cache:

en: %1 relies on an external video server for the videotimeline.
    The server configured in Preferences -> Video is not reachable.
    Do you want %1 to launch 'harvid' on this machine?
it: %1 utilizza un server video esterno per la timeline video.
    Il server impostato in Preferences -> Video non è raggiungibile.
    Vuoi che %1 lanci 'harvid' su questa macchina?

en: Set Video Server Executable
it: Imposta eseguibile server video

en: Server docroot
it: Docroot server

en: Destination is outside Video Server's docroot.
it: Destinazione fuori dalla docroot video server.

en: The destination file path is outside of the Video Server's docroot. The file will not be readable by the Video Server. Do you still want to continue?
it: Il percorso di destinazione è fuori dalla docroot del server video. Il file non sarò leggibile dal server. Vuoi continuare comunque?

en: Confirm Overwrite
it: Conferma sovrascrittura

en: Cannot create video folder "%1" (%2)
it: Non posso creare la cartella del video "%1" (%2)

en: Export Video File
it: Esporta file video

en: Normalize audio
it: Normalizza audio

en: Mux only - copy video codec
it: Solo mux, copia il codec vdeo

en: Include session metadata
it: Includi i metadati della sessione

en: ffmpeg installation was not found. Video Export is not possible. See the Log window for more information.
it: ffmpeg non è stato rilevato come installato. Impossibile esportare video. Vedi finestra dei messaggi per ulteriori informazioni.

en: Output (file extension defines format)
it: Uscita (l'estens. del file ne definisce il formato)

en: Master Bus
it: Bus master

en: (default for codec)
it: (predefinito del codec)

en: Session Rate
it: Frequenza della sessione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Audio Quality:
it: Qualtà audio:

en: <b>When enabled</b>, the audio is normalized to 0dBFS during export.
it: <b>Se abilitato</b>, l'audio viene normalizzato a 0dBFS durante l'esportazione.

en: <b>When enabled</b>, the video is not re-encoded, but the original video codec is reused. In some cases this can lead to audio/video synchronization issues. This also only works if the exported range is not longer than the video. Adding black space at the start or end requires encoding.
    <b>When disabled</b>, the video is re-encoded, this may lead to quality loss, but this is the safer option and generally preferable.
it: <b>Se abilitato</b>, il video non viene ricodificato, utilizzando il codec del video originale. In alcuni casi questo potrebbe causare problemi di sincronizzazione audio/video. Questa opzione funziona solo se l'intervallo di esportazione non è più lungo del video. L'aggiunta di spazi neri in cima o in fondo richiede la ricodifica.
    <b>Se disabilitato</b>, il video viene ricodificato, potrebbe causare una perdita di qualità, ma è l'opzione consigliata perché la più sicura.

en: <b>When enabled</b>, information from Menu > Session > Metadata is included in the video file.
it: <b>Se abilitato</b>, le informazioni impostate su Menu > Sessione > Metadata vengono incluse nel file video.

en: Select the sample rate of the audio track. Prefer 48kHz, which is the standard for video files.
it: Seleziona la frequenza della traccia audio. Si consiglia di usare 48kHz, che è la frequenza standard per i file video.

en: Select the bitrate of the audio track in kbit/sec. Higher values result in better quality, but also a larger file.
it: Seleziona la velocità della traccia audio in kbit/sec. Valori più alti danno una qualità migliore ma generano file più grandi.

en: from session start marker to session end marker
it: da inizio a fine sessione

en: from 00:00:00:00 to the video end
it: da 00:00:00:00 alla fine del video

en: from video start to video end
it: dall'inizio del video alla fine

en: Selected range
it: Seleziona intervallo

en: Normalizing audio
it: Normalizzazione audio

en: Exporting audio
it: Esportazione audio

en: Exporting Audio...
it: Esportazione audio...

en: Export Video: Cannot query duration of video-file, using duration from timeline instead.
it: Esportazione video: impossibile ricavare durata del file video, sarà usata la durata della timeline.

en: Export Video: The export-range does not include video.
it: Esportazione video: l'intervallo di esportazione non contiene video.

en: The export-range is longer than the video file. To add black frames the video has to be encoded. Copying the codec may fail or not produce the intended result.
    Continue anyway?
it: L'intervallo di esportazione è più lungo del video. Per aggiungere parti nere il video necessita la ricodifica. Copiare il codec potrebbe non funzionare o dare risultati non desiderati.
    Procedere comunque?

en: Export Video: No Master Out Ports to Connect for Audio Export
it: Esportazione video: nessuna uscita master da connettere per l'esportazione audio

en: Encoding Video...
it: Codifica video...

en: Export Video: Video input file cannot be read.
it: Esportazione video: non riesco a leggere il file video in ingresso.

en: Transcoding failed.
it: Transcodifica non riuscita.

en: Save Exported Video File
it: Salva file video esportato

en: The file extension defines the format and codec.
    Prefer to use .mp4, .mov or .mkv. Otherwise encoding may fail.
it: L'estensione del file definisce il formato e il codec.
    Usare preferibilmente .mp4, .mov or .mkv. oppure la codifica potrebbe fallire.

en: Input Video File
it: File video di input
