Arduino IDE 1.5 - en to be translation catalogue (475 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
be: (патрабуе перазапуск Arduino)

en:  Not used: {0}
be: Не ўжыта: {0}

en:  Used: {0}
be: Ужыта: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
be: 'Keyboard' не знойдзена. Ваш скетч змяшчае радок '#include <Keyboard.h>'?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
be: 'Mouse' не знойдзена. Ваш скетч змяшчае радок '#include <Mouse.h>'?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
be: 'arch'-дырэкторыя больш не падтрымліваецца! Падрабязнасці на http://goo.gl/gfFJzU

en: (edit only when Arduino is not running)
be: (рэдагаваць толькі калі Arduino не запушчаны)

en: (legacy)
be: (застарэлы)

en: --curdir no longer supported
be: --curdir больш не падтрымліваецца

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
be: --verbose, --verbose-upload і --verbose-build можна ўжываць толькі разам з --verify ці --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
be: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Ці жадаеце вы захаваць змены скетчу<BR> перад выхадам?</b><p>Калі не захаваеце, змены будуць страчаны.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
be: Каталог з імём "{0}" ужо існуе. Немагчыма адчыніць скетч.

en: A library named {0} already exists
be: Бібліятэка з імём {0} ужо існуе

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
be: Даступная новая версія Arduino,
    жадаеце наведаць старонку спампоўкі Arduino?

en: A newer {0} package is available
be: Даступны навейшы пакет {0}

en: About Arduino
be: Аб Arduino

en: Add .ZIP Library...
be: Дадаць .ZIP Бібліятэку...

en: Add File...
be: Дадаць Файл

en: Additional Boards Manager URLs
be: Дадатковыя URL'ы Кіраўніка платамі

en: Additional Boards Manager URLs:
be: Дадатковыя URL'ы Кіраўніка платамі:

en: Afrikaans
be: Афрыкаанс

en: Albanian
be: Албанская

en: All
be: Усё

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
be: Здарылася памылка падчас спробы змяніць кадзіроўку файла.
    Не спрабуйце захаваць гэты скетч, бо ён можа перапісаць
    старую версію. Паўторна адчыніце скетч і паспрабуйце наноў.

en: An error occurred while updating libraries index!
be: Адбылася памылка пры абнаўленні індэкса бібліятэк!

en: An error occurred while uploading the sketch
be: Адбылася памылка пры выгрузцы скетча

en: An error occurred while verifying the sketch
be: Адбылася памылка пры праверцы скетча

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
be: Адбылася памылка праверкі/выгрузкі скетча

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
be: Здарылася невядомая памылка падчас загрузкі
    платформа-спецыфічнага коду для вашага камп'ютара.

en: Arabic
be: Арабская

en: Aragonese
be: Арагонская

en: Archive Sketch
be: Архіваваць Скетч

en: Archive sketch as:
be: Архіваваць скетч як:

en: Archive sketch canceled.
be: Архіваванне скетчу адменена.

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
be: Архіваванне скетчу было скасавана, бо скетч
    не быў адпаведна захаваны.

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
be: Платы Arduino ARM (32-біт)

en: Arduino AVR Boards
be: Платы Arduino AVR

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
be: Arduino можа адкрываць толькі ўласныя скетчы
    і іншыя файлы з пашырэннем .ino або .pde

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
be: Немагчыма запусціць Arduino, бо
    немагчыма стварыць каталог,
    каб захаваць наладкі.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
be: Arduino не можа запусціцца, бо немагчыма
    стварыць каталог каб захаваць sketchbook.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
be: Вы сапраўды жадаеце выдаліць "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
be: Вы сапраўды жадаеце выдаліць гэты скетч?

en: Argument required for --board
be: Патрэбны аргумент для --board

en: Argument required for --port
be: Патрэбны аргумент для --port

en: Argument required for --pref
be: Патрэбны аргумент для --pref

en: Argument required for --preferences-file
be: Патрэбны аргумент для --preferences-file

en: Argument required for {0}
be: Патрэбны аргумент для {0}

en: Armenian
be: Армянская

en: Asturian
be: Астурыйская

en: Authorization required
be: Патрэбна аўтарызацыя

en: Auto Format
be: Аўтафармат

en: Auto Format finished.
be: Аўтафармат скончаны

en: Auto-detect proxy settings
be: Аўтаматычна вызначаць налады проксі

en: Automatic
be: Аўтаматычна

en: Automatic proxy configuration URL:
be: URL аўтаматычнай канфігурацыі проксі:

en: Autoscroll
be: Аўтапракрутка

en: Bad error line: {0}
be: Кепскі радок памылак: {0}

en: Bad file selected
be: Абраны кепскі файл

en: Basque
be: мова Баскаў

en: Belarusian
be: Беларуская

en: Board
be: Плата

en: Board Info
be: Звесткі пра плату

en: Board at {0} is not available
be: Плата на {0} недаступная

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
be: Плата {0} (платформа {1}, павет {2}) невядомая

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
be: Плата {0}:{1}:{2} не вызначае перавагі ''build.board''. Аўта-ўсталявана ў: {3}

en: Board:
be: Плата:

en: Boards Manager
be: Кіраўнік платамі

en: Boards Manager...
be: Кіраўнік платамі…

en: Boards included in this package:
be: Дошкі, уключаныя ў гэты пакет:

en: Bosnian
be: Баснійская

en: Both NL & CR
be: Абодва NL & CR

en: Browse
be: Агляд

en: Build options changed, rebuilding all
be: Опцыі Будовы зменены, перабудоўваем усё

en: Built-in Examples
be: Убудаваныя Ўзоры

en: Bulgarian
be: Балгарская

en: Burmese (Myanmar)
be: Бірманская (М'янма)

en: Burn Bootloader
be: Прашыць Загрузчык

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
be: Прашыванне загрузчыка ў I/O Board (можа заняць хвіліну)...

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
be: CRC не супадае, файл пашкоджаны. Гэта можа быць часовая праблема, калі ласка паспрабуйце пазней.

en: Can't find the sketch in the specified path
be: Немагчыма знайсці скетч па ўказаным шляху

en: Canadian French
be: Канадска-Французская

en: Cancel
be: Скасаваць

en: Carriage return
be: Вяртанне карэткі

en: Catalan
be: Каталонская

en: Check for updates on startup
be: Дазнавацца пра абнаўленні падчас запуску

en: Chinese (China)
be: Кітайская (Кітай)

en: Chinese (Taiwan)
be: Кітайская (Тайвань)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
be: Кітайская (Тайвань) (Big5)

en: Clear output
be: Ачысціць вывад

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
be: Націсніце, каб атрымаць спіс неафіцыйных URL падтрымкі плат

en: Close
be: Зачыніць

en: Comment/Uncomment
be: Закаментаваць/Раскаментаваць

en: Communication
be: Камунікацыя

en: Compiler warnings:
be: Папярэджанні кампілятара:

en: Compiling sketch...
be: Кампіляцыя скетчу...

en: Contributed
be: Удзельнікі

en: Copy
be: Капіяваць

en: Copy as HTML
be: Капіяваць як HTML

en: Copy error messages
be: Капіяваць паведамленне аб памылцы

en: Copy for Forum
be: Капіяваць у Форум

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
be: Немагчыма дадаць "{0}" у скетч.

en: Could not copy to a proper location.
be: Немагчыма скапіяваць у партрэбнае месца.

en: Could not create the sketch folder.
be: Немагчыма стварыць каталог скетчу.

en: Could not create the sketch.
be: Немагчыма стварыць скетч

en: Could not delete "{0}".
be: Немагчыма выдаліць "{0}".

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
be: Немагчыма выдаліць існуючы файл "{0}"

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
be: Немагчыма знайсці boards.txt у {0}. У вас рэліз pre-1.5?

en: Could not find tool {0}
be: Немагчыма знайсці інструмент {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
be: Немагчыма знайсці інструмент {0} з пакету {1}

en: Could not open the URL
    {0}
be: Немагчыма адчыніць URL
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
be: Немагчыма адчыніць каталог
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
be: Немагчыма слушна перазахаваць скетч. Можа здарыцца бяда,
    калі вы зараз жа не зробіце копію крынічнага коду ў іншы рэдактар
    праз буфер абмену.

en: Could not re-save sketch
be: Немагчыма перазахаваць скетч

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
be: Немагчыма прачытаць наладкі колернай тэмы.
    Патрабуецца перазапуск Arduino.

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
be: Немагчыма прачытаць наладкі па-змоўчванні.
    Патрэбна пераўсталяваць Arduino.

en: Could not remove old version of {0}
be: Немагчыма выдаліць старую весію {0}

en: Could not replace {0}
be: Немагчыма замяніць {0}

en: Couldn't archive sketch
be: Немагчыма архіваваць скетч

en: Couldn't determine program size: {0}
be: Немагчыма вызначыць памер праграмы: {0}

en: Couldn't do it
be: Немагчыма зрабіць гэта

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
be: Немагчыма апазнаць Плату на абраным порце. Спраўдзіце, што вы абралі той порт.  Калі ўсё правільна, паспрабуйце націснць кнопку скіду на плаце пасля ініцыяцыі выгрузкі.

en: Croatian
be: Харвацкая

en: Cut
be: Выразаць

en: Czech (Czech Republic)
be: Чэская

en: Danish (Denmark)
be: Дацкая

en: Data Processing
be: Апрацоўка Даных

en: Data Storage
be: Сховішча Даных

en: Decrease Indent
be: Паменьшыць водступ

en: Default
be: Агаданыя

en: Default theme
be: Агаданая тэма

en: Delete
be: Выдаліць

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
be: Прылада не адклікаецца, праверце ці абраны правільны порт, альбо націсніце RESET на плаце перад экспартаваннем

en: Discard all changes and reload sketch?
be: Акінуць усе змены і перазагрузіць скетч?

en: Display line numbers
be: Паказваць нумары радкоў

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
be: Жадаеце выдаліць {0}?
    Калі так, вы зможаце болей ужываць {0}.

en: Don't Save
be: Не Захоўваць

en: Done Saving.
be: Захаванне Выканана

en: Done burning bootloader.
be: Выканана прашыванне загрузчыка.

en: Done compiling
be: Кампіляцыя выканана

en: Done compiling.
be: Кампіляцыя выканана.

en: Done printing.
be: Друк выкананы.

en: Done uploading
be: Выгрузка выканана

en: Done uploading.
be: Выгрузка выканана.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
be: Сцягнута {0}кб з {1}кб.

en: Downloading boards definitions.
be: Сцязваюцца вызначэнні плат.

en: Downloading libraries index...
be: Сцягваецца індэкс бібліятэк...

en: Downloading library: {0}
be: Сцягваецца бібліятэка: {0}

en: Downloading platforms index...
be: Сцягваецца індэкс платформаў...

en: Downloading tools ({0}/{1}).
be: Сцягваюцца інструменты ({0}/{1}).

en: Dutch
be: Галандская

en: Dutch (Netherlands)
be: Дацкая (Нідэрланды)

en: Edit
be: Рэдагаваць

en: Editor font size:
be: Памер шрыфту рэдактара:

en: Editor language:
be: Мова рэдактара:

en: Enable Code Folding
be: Уключыць Згортванне Кода

en: English
be: Англійская

en: English (United Kingdom)
be: Англійская (Вялікабрытанія)

en: Environment
be: Асяроддзе

en: Error
be: Памылка

en: Error adding file
be: Памылка дадання файла

en: Error compiling.
be: Памылка кампіляцыі.

en: Error downloading {0}
be: Памылка сцягвання {0}

en: Error inside Serial.{0}()
be: Памылка унутры Serial.{0}()

en: Error loading {0}
be: памылка загрузкі {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
be: Памылка адчынення паслядоўнага порту ''{0}''.

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
be: Памылка адкрыцця паслядоўнага порту ''{0}''. Азнаёмцеся з дакументацыяй на http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
be: Памылка разбору індэксу бібліятэк: {0}
    Паспрабуйце адкрыць Кіраўніка бібліятэк, каб абнавіць індэкс бібліятэк.

en: Error reading preferences
be: Памылка чытання наладак

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
be: Памылка чытання файла наладак. Калі ласка выдаліце (ці перамясціце)
    {0} і перазапусціце Arduino.

en: Error starting discovery method:
be: Памылка запуску даследчага метаду:

en: Error touching serial port ''{0}''.
be: Памылка кранання порту "{0}".

en: Error while burning bootloader.
be: Памылка падчас прашывання загрузчыка.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
be: Памылка падчас прашывання загрузчыка: бракуе '{0}' канфігурацыйнага параметра

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
be: Памылка пры кампіляцыі: адсутнічае '{0}' канфігурацыйны параметр

en: Error while printing.
be: Памылка падчас друку.

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
be: Памылка пры выстаўленні параметраў парта: {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
be: Памылка пры выгрузцы

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
be: Памылка падчас выгрузкі: бракуе '{0}' канфігурацыйнага параметра

en: Error while verifying
be: Памылка пры праверцы

en: Error while verifying/uploading
be: Памылка праверкі/выгрузкі

en: Estonian
be: Эстонская

en: Examples
be: Ўзоры

en: Examples for {0}
be: Прыклады для {0}

en: Export canceled, changes must first be saved.
be: Экспарт скасаваны, спачатку варта захаваць змены.

en: Failed to open sketch: "{0}"
be: Не ўдалося адчыніць скетч: "{0}"

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
be: Не ўдалося перайменаваць "{0}" у "{1}"

en: File
be: Файл

en: Filipino
be: Філіпіская

en: Filter your search...
be: Фільтраваць пошук...

en: Find
be: Шукаць

en: Find Next
be: Шукаць Уперад

en: Find Previous
be: Шукаць Назад

en: Find...
be: Шукаць...

en: Find:
be: Шукаць:

en: Finnish
be: Фінская

en: Fix Encoding & Reload
be: Выправіць кадзіроўку & Перазагрузіць

en: French
be: Французская

en: Frequently Asked Questions
be: Часта Задаваныя Пытанні

en: Galician
be: Галіцкая

en: Galician (Spain)
be: Галіцкая (Гішпанія)

en: Georgian
be: Грузінская

en: German
be: Нямецкая

en: Get Board Info
be: Атрымаць звесткі аб плаце

en: Getting Started
be: З чаго пачаць

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
be: Глабальныя пераменныя ўжываюць {0} байтаў ({2}%%) дынамічнай памяці, пакідаючы {3} байтаў лакальным пераменным. Максімум {1} байт.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
be: Глабальныя пераменныя ўжываюць {0} байтаў дынамічнай памяці

en: Go to line
be: Перайсці на радок...

en: Go to line...
be: Перайсці на радок...

en: Greek
be: Грэцкая

en: Hebrew
be: Іўрыт

en: Help
be: Дапамога

en: Hindi
be: Хіндзі

en: Host name:
be: Назва вузла:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
be: Як наконт спачатку захаваць скетч
    перад тым як спрабаваць перайменаваць яго?

en: How very Borges of you
be: Спадар абстракцыяніст?

en: Hungarian
be: Венгерская

en: INCOMPATIBLE
be: НЕСУМЯШЧАЛЬНА

en: Ignore Case
be: Ігнараваць рэгістр

en: Ignoring library with bad name
be: Ігнарую бібліятэку з кепскай назвай

en: Ignoring sketch with bad name
be: Ігнаруецца скетч з кепскім імём

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
be: У Arduino 1.0 пашырэнне файлаў было зменена з .pde на.ino.
    Новыя скетчы (Уключаючы створаныя з дапамогай 
    "Захаваць-Як") будуць утрымліваць новыя пашырэнні. 
    Пашырэнні існуючых скетчаў будуць адноўлены падчас 
    захоўвання, але вы можаце адмяніць гэта ў "Preferences dialog."
    
    Захаваць скетч і абнавіць я гэты япашырэнні?

en: Increase Indent
be: Павяліцыць водступ

en: Indonesian
be: Інданэзійская

en: Installing boards...
be: Усталёўка плат…

en: Invalid library found in {0}: {1}
be: Кепская бібліятэка знойдзена ў {0}: {1}

en: Italian
be: Італьянская

en: Japanese
be: Японская

en: Kazakh
be: Казахская

en: Korean
be: Карэйская

en: Latvian
be: Латвіская

en: Library Manager
be: Кіраўнік бібліятэкамі

en: Line number:
be: Нумар радку:

en: Lithuaninan
be: Літоўская

en: Loading configuration...
be: Загрузка канфігурацыі...

en: Low memory available, stability problems may occur.
be: Даступна мала памяці, магчымы праблемы са стабільнасцю.

en: Manual proxy configuration
be: Ручная канфігурацыя проксі

en: Marathi
be: Маратхі

en: Message
be: Паведамленне

en: Missing '{0}' from library in {1}
be: Бракуе '{0}' з бібліятэкі у {1}

en: Mode not supported
be: Рэжым не падтрымліваецца

en: More
be: Больш

en: More preferences can be edited directly in the file
be: Болей наладак можна змяніць наўпрост у файле

en: Moving
be: Перасоўванне

en: Multiple files not supported
be: Множныя файлы не падтрымліваюцца

en: Must specify exactly one sketch file
be: Мусіш абраць дакладна адзін скетч-файл

en: Name for new file:
be: Імя для новага файла:

en: Nepali
be: Непальская

en: Network
be: Сеціва

en: Network ports
be: Сеткавыя парты

en: Network upload using programmer not supported
be: Сеціўная выгрузка праз праграматар не падтрымліваецца

en: New
be: Новы

en: New Tab
be: Новы Tab

en: Newline
be: Новы радок

en: Next Tab
be: Наступны Tab

en: No
be: Не

en: No authorization data found
be: Няма звестак для аўтарызацыі

en: No changes necessary for Auto Format.
be: Не патрэбна зменаў для аўтафармату.

en: No command line parameters found
be: Не знойдзена параметраў каманднага радка

en: No compiled sketch found
be: Не знойдзены скампіляваны скетч

en: No files were added to the sketch.
be: У скетч не дададзена файлаў.

en: No launcher available
be: launcher недаступны

en: No line ending
be: Няма канца радка

en: No parameters
be: Няма параметраў

en: No proxy
be: Без проксі

en: No really, time for some fresh air for you.
be: Сапраўды, вам патрэбна свежае паветра.

en: No reference available for "{0}"
be: Ня знойдзена супадзенняў з "{0}"

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
be: Не знойдзена апаратных вызначэнняў у каталозе {0}.

en: Norwegian Bokmål
be: Нарвежскі Букмал

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
be: Не хапае памяці; глядзі http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size для парадаў

en: One file added to the sketch.
be: Да скетча даданы адзін файл.

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
be: Падтрымліваюцца толькі --verify, --upload або  --get-pref

en: Open
be: Адчыніць

en: Open Recent
be: Адкрыць нядаўняе

en: Open URL
be: Адчыніць URL

en: Open an Arduino sketch...
be: Адчыніць скетч Arduino...

en: Open...
be: Адчыніць...

en: Page Setup
be: Наладкі Старонкі

en: Password:
be: Пароль:

en: Paste
be: Уставіць

en: Persian
be: Персідская

en: Persian (Iran)
be: Персідская (Іран)

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
be: Платформа {0} (пакет {1}) невядомая

en: Please confirm boards deletion
be: Калі ласка, пацвердзіце выдаленне платы

en: Please confirm library deletion
be: Калі ласка, пацвердзіце выдаленне бібліятэкі

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
be: Калі ласка імпартуйце SPI-бібліятэку праз меню Sketch > Import Library.

en: Please select a port to obtain board info
be: Калі ласка, абярыце порт, каб атрымаць звесткі аб плаце

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
be: Калі ласка выберыце праграматар з меню  Інструменты->Праграматар

en: Plotter not available while serial monitor is open
be: Плотар недаступны, калі адкрыты serial-манітор

en: Polish
be: Польская

en: Port
be: Порт

en: Port number:
be: нумар парта:

en: Portugese
be: Партугальская

en: Portuguese (Brazil)
be: Партугальская (Бразілія)

en: Portuguese (Portugal)
be: Партугальская (Партугалія)

en: Preferences
be: Наладкі

en: Preparing boards...
be: Падрыхтоўка плат…

en: Previous
be: Папярэдні

en: Previous Tab
be: Папярэдні Tab

en: Print
be: Друкаваць

en: Printing canceled.
be: Друк адменены

en: Printing...
be: Друкаванне...

en: Problem Opening Folder
be: Немагчыма адчыніць каталог

en: Problem Opening URL
be: Немагчыма адчыніць URL

en: Problem Setting the Platform
be: Праблема выбару платформы.

en: Problem accessing board folder /www/sd
be: Праблема дуступу да каталога платы /www/sd

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
be: Праблема выгрузкі ў плату. Глядзі http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload для вырашэння.

en: Problem with rename
be: Немагчыма перайменаваць

en: Processor
be: Працэсар

en: Programmer
be: Праграматар

en: Quit
be: Выйсці

en: Redo
be: Перарабіць

en: Rename
be: Перайменаваць

en: Replace
be: Замяніць

en: Replace & Find
be: Знайсці і Замяніць

en: Replace All
be: Замяніць Усё

en: Replace the existing version of {0}?
be: Замяніць версію {0}, што ўжо існуе?

en: Replace with:
be: Замяніць на:

en: Romanian
be: Румынская

en: Running: {0}
be: Працуе: {0}

en: Russian
be: Руская

en: Save
be: Захаваць

en: Save As...
be: Захаваць Як...

en: Save Canceled.
be: Захаванне Скасавана

en: Save changes to "{0}"?
be: Захаваць змены ў "{0}"?

en: Save sketch folder as...
be: Захаваць каталог скетчаў як...

en: Save when verifying or uploading
be: Захоўваць пры праверцы ці выгрузцы

en: Saving...
be: Захоўваем...

en: Select (or create new) folder for sketches...
be: Абраць (ці стварыць новы) каталог для скетчаў...

en: Select All
be: Абраць Усё

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
be: Абярыце zip-файл ці каталог з бібліятэкай, якую патрэбна дадаць

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
be: Абярыце выяву ці іншы файл, каб капіяваць у ваш скетч

en: Select new sketchbook location
be: Абярыце новае масца для каталога скетчаў

en: Select version
be: Выберыце версію

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
be: Абраная плата залежыць ад кампанента '{0}' (не інсталявана)

en: Selected board is not available
be: Абраная плата недаступная

en: Selected library is not available
be: Абраная бібліятэка недаступная

en: Send
be: Даслаць

en: Sensors
be: Сэнсары

en: Serial Monitor
be: Serial-манітор

en: Serial monitor not available while plotter is open
be: Serial-манітор недаступны, калі адкрыты плотар

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
be: Паслядоўны порт ''{0}'' не знойдзены. Ці выбралі вы патрэбны ў меню "Інструменты" > Serial Port ?

en: Serial ports
be: Паслядоўныя парты

en: Settings
be: Наладкі

en: Show Sketch Folder
be: Паказаць Каталог Скетчаў

en: Show verbose output during:
be: Паказваць падрабязны вывад падчас:

en: Sketch
be: Скетч

en: Sketch Disappeared
be: Скетч Знік

en: Sketch Does Not Exist
be: Скетч Не Існуе

en: Sketch is Read-Only
be: Скетч Толькі-для-Чытання

en: Sketch is Untitled
be: Скетч Безымянны

en: Sketch is read-only
be: Скетч Толькі-для-Чытання

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
be: Скетч занадта вялікі; глядзі http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size для вырашэння праблемы

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
be: Скетч ужывае {0} байтаў ({2}%%) на носьбіце. Максімум {1} байт.

en: Sketchbook folder disappeared
be: Каталог скетчу знік

en: Sketchbook location:
be: Месцазнаходжанне каталогу скетчаў

en: Slovak
be: Славацкая

en: Slovenian
be: Славенская

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
be: Некаторыя файлы пазначаны "толькі-для-чытання",
    вам патрэбна перазахаваць скетч у іншым месцы
    і паспрабаваць ізноў

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
be: Некаторыя файлы пазначаны "толькі-для-чытання",
    вам патрэбна перазахаваць скетч у іншым месцы
    і паспрабаваць ізноў

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
be: Выбачайце, каталог "{0}" ужо існуе.

en: Spanish
be: Гішпанская

en: Starting...
be: Пачынаем...

en: Sunshine
be: Сонца ўстае

en: Swedish
be: Шведская

en: System Default
be: Сістэмная

en: Tamil
be: Тамільская

en: Telugu
be: Тэлугу

en: Thai
be: Тайландская

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
be: Слова 'BYTE' больш не падтрымліваецца.

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
be: Клас Client быў перайменаваны ў EthernetClient.

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
be: IDE мае абноўлены пакет {0}, але вы карыстаецеся старой версіяй. Жадаеце абнавіць {0}?

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
be: Клас Server быў перайменаваны ў EthernetServer.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
be: Клас Udp быў перайменаваны ў EthernetUdp.

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
be: Ужываная зараз плата патрабуе ядро '{0}', якое не ўсталявана.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
be: Файл"{0}" павінен быць унутры каталога
    скетчу з імём "{1}". Стварыць такі каталог, 
    перамясціць файл, и працягнуць?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
be: Бібліятэку "{0}" немагчыма выкарыстаць.
    Імя бібліятэкі павінна зкладацца толькі з літар і лічбаў.
    (толькі ASCII і без прабелаў, нельга пачынаць з лічбы)

en: The main file cannot use an extension
be: Галоўны файл не можа мець пашырэнне

en: The name cannot start with a period.
be: Імя не можа пачынацца з лічбы.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
be: Абраны скетч болей не існуе.
    Магчыма патрэбна перазапусціць Arduino
    для аднаўлення спіса скетчаў

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
be: Скетч"{0}" немагчыма выкарыстаць.
    Імя скетча можа складацца толькі з літар і лічбаў
    (толькі ASCII і без прабелаў, нельга пачынаць з лічбы).
    Каб пазбавіцца ад гэтага паведамлення, выдаліце скетч з
    {1}

en: The sketch already contains a file named "{0}"
be: Скетч ужо змяшчае файл "{0}"

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
be: Папка скетчу знікла.
    Спрабуем перазахаваць у тым жа месцы,
    але ўсё акрамя коду будзе страчана.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
be: Каталог скетчу больш не існуе.
    Arduino пераключыцца на каталог па-змоўчванню
    ці створыць новы каталог калі патрэбна.
    Arduino спыніць казаць аб сабе у трэцяй асобе.

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
be: Гэтая бібліятэка не прысутнічае ў Кіраўніка бібліятэкамі. Вы не зможаце пераўсталяваць яе адсюль.
    Вы ўпэўнены, што хочаце выдаліць яе?

en: Time for a Break
be: Час зрабіць перапынак

en: Tool {0} is not available for your operating system.
be: Інструмент {0} недаступны для вашай аперацыйнай сістэмы.

en: Tools
be: Інструменты

en: Topic
be: Тэма

en: Troubleshooting
be: Вырашэнне праблемаў

en: Turkish
be: Турэцкая

en: Type
be: Тып

en: Type board password to access its console
be: Увядзіце пароль платы каб атрымаць доступ да кансолі

en: Type board password to upload a new sketch
be: Увядзіце пароль каб выгрузіць новы скетч

en: Ukrainian
be: Украінская

en: Unable to connect to {0}
be: Немагчыма злучыцца з {0}

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
be: Немагчыма злучыцца: скетч ужывае bridge ?

en: Unable to connect: retrying
be: Немагчыма далучыцца: спрабуем наноў

en: Unable to connect: wrong password?
be: Немагчыма злучыцца: памылковы пароль?

en: Unable to find {0} in {1}
be: Немагчыма знайсці {0} у {1}

en: Unable to open serial monitor
be: Немагчыма адчыніць serial-манітор

en: Unable to open serial plotter
be: Немагчыма адкрыць serial-плотар

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
be: Сайт Arduino.cc недасягальны праз праблемы з сувяззю.

en: Undo
be: Адмяніць

en: Unknown board
be: Невядомая плата

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
be: Нявызначаная платформа, launcher недаступны.
    Каб дазволіць адчыняць URL як каталогі, дадайце
    радок "launcher=/path/to/app" у файл preferences.txt

en: Updatable
be: Ёсць абнаўленне

en: Update
be: Абнавіць

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
be: Аднавіць пашырэнні імён скетчаў падчас захоўвання (*.pde->*.ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
be: Даступныя абнаўленні для некаторых вашых {0}плат{1}

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
be: Даступныя абнаўленні для некаторых вашых {0}плат{1} і {2}бібліятэк{3}

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
be: Даступныя абнаўленні для некаторых вашых {0}бібліятэк{1}

en: Updating list of installed libraries
be: Абнаўляецца спіс інсталяваных бібліятэк

en: Upload
be: Выгрузіць

en: Upload Using Programmer
be: Выгрузіць праз праграматар

en: Upload canceled.
be: Выгрузка скасавана.

en: Upload cancelled
be: Выгрузка скасавана

en: Uploading to I/O Board...
be: Выгрузка ў I/O Board...

en: Uploading...
be: Выгружаем...

en: Use external editor
be: Карыстацца вонкавым рэдактарам

en: Username:
be: Карыстальнік:

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
be: Ужываецца бібліятэка {0} у каталозе: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
be: Ужываецца раней скампіляваны файл: {0}

en: Verify
be: Спраўдзіць

en: Verify code after upload
be: Спаўдзіць код пасля выгрузкі

en: Verify/Compile
be: Праверыць/кампіляваць

en: Verifying and uploading...
be: Праверка і выгрузка...

en: Verifying archive integrity...
be: Спраўджванне цэласнасці архіва...

en: Verifying...
be: Спраўджванне...

en: Version <b>{0}</b>
be: Версія <b>{0}</b>

en: Version unknown
be: Версія невядомая

en: Version {0}
be: Версія {0}

en: Vietnamese
be: В'етнамская

en: Visit Arduino.cc
be: Наведаць Arduino.cc

en: Warning
be: Увага

en: Western Frisian
be: Заходне-Фрызійская

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
be: Wire.receive() была перайменавана ў Wire.read().

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
be: Wire.send() была перайменавана ў Wire.write().

en: Wrap Around
be: Пазначаць

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
be: Знойдзены дзіўны мікракантролер.  Ці абралі вы патрэбны ў меню "Інструменты" > "Плата" ?

en: Yes
be: Так

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
be: Вы не можаце захоўваць скетч у каталог
    унутры скетча. Гэта ўсё ўскладніць

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
be: Вы націснулі {0} але нічога не было даслана. Ці не выдзеліце вы канец радка?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
be: Вы дасягнулі ліміту аўтайменавання новых скетчаў
    на сёння. Мабыць варта лепш выйсці на шпацыр?

en: ZIP files or folders
be: ZIP-файлы ці каталогі

en: Zip doesn't contain a library
be: ZIP не змяшчае бібліятэкі

en: ".{0}" is not a valid extension.
be: пашырэнне .{0} не падыходзіць

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
be: 
    Пачынаючы ад Arduino 0019, Ethernet-бібліятэка залежыць ад SPI-бібліятэкі.
    Мабыць вы ўжываеце яе, альбо іншая бібліятэка залежыць ад SPI-бібліятэеі.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
be: 
    Пачынаючы ад Arduino 1.0, слова 'BYTE' больш не падтрымліваецца.
    Ужывайце Serial.write() замест яго.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
be: 
    Пачынаючы ад Arduino 1.0, клас Client у Ethernet-бібліятэцы быў перайменаваны ў EthernetClient.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
be: 
    Пачынаючы ад  Arduino 1.0, клас Server у Ethernet-бібліятэцы быў перайменаваны ў EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
be: 
    Пачынаючы ад Arduino 1.0, клас Udp у Ethernet-быбліятэцы быў перайменаваны ў EthernetUdp.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
be: 
    Пачынаючы ад  Arduino 1.0, функцыя Wire.receive() была перайменавана ў Wire.read() дзеля ўзгаднення з іншымі бібліятэкамі.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
be: 
    Пачынаючы ад Arduino 1.0, функцыя Wire.send() была перайменавана ў Wire.write() дзеля ўзгаднення з іншымі бібліятэкамі.

en: baud
be: бод

en: compilation
be: кампіляцыі

en: connected!
be: злучана!

en: ignoring invalid font size {0}
be: ігнарую памылковы памер шрыфта {0}

en: name is null
be: імя - null

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
be: Абраны паслядоўны порт {0} не існуе, альбо плата не далучана

en: unknown option: {0}
be: невядомая опцыя: {0}

en: upload
be: выгрузкі

en: version <b>{0}</b>
be: версія <b>{0}</b>

en: {0} files added to the sketch.
be: {0} файлаў дададзена ў скетч.

en: {0} libraries
be: {0} бібліятэкі

en: {0} must be a folder
be: {0} мае быць каталогам

en: {0} on {1}
be: {0} на {1}

en: {0} pattern is missing
be: {0} шаблон адсутнічае

en: {0} returned {1}
be: {0} вярнуў {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
be: {0}: Няправільны аргумент для --pref, мае быць форма "pref=value"

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
be: {0}: Няправільнае імя платы, мае быць форма "package:arch:board" ці  "package:arch:board:options"

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
be: {0}: Няправільная опцыя для платы "{1}"

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
be: {0}: Няправільная опцыя, мае быць форма "name=value"

en: {0}: Unknown architecture
be: {0}: Невядомая архітэктура

en: {0}: Unknown board
be: {0}: Невядомая плата

en: {0}: Unknown package
be: {0}: Невядомы пакет
