Arduino IDE 1.5 - en to bg translation catalogue (603 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
bg:   (изисква рестартиране на Ардуино)

en:  Not used: {0}
bg:  Неизползвани: {0}

en:  Used: {0}
bg:  Използвани: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
bg: „Keyboard“ не съществува. Съдържа ли се в скицата Ви редът „#include <Keyboard.h>“?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
bg: „Mouse“ не съществува. Съдържа ли се в скицата Ви редът „#include <Mouse.h>“?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
bg: Папката „arch“ вече не се поддържа! За повече информация вижте http://goo.gl/gfFJzU

en: (edit only when Arduino is not running)
bg: (редактирайте само когато тази програма не работи)

en: (legacy)
bg: (остаряло)

en: --curdir no longer supported
bg: --curdir не се поддържа вече

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
bg: --verbose, --verbose-upload и --verbose-build може да се използват само заедно с  --verify или --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
bg: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Искате ли промените в тази скица да бъдат запазени<BR> преди затваряне?</b><p>Ако не бъдат запазени, промените ще бъдат изгубени.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
bg: Вече съществува папка с име „{0}“. Скицата не може да бъде отворена.

en: A library named {0} already exists
bg: Библиотека с име {0} вече съществува

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
bg: Налична е нова версия на Ардуино, искате
    ли да погледнете страницата за сваляне на Ардуино?

en: A newer {0} package is available
bg: Наличен е нов {0} пакет

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
bg: Подпапката на скицника не е валидна библиотека

en: About Arduino
bg: Относно Ардуино

en: Acoli
bg: Ачоли

en: Add .ZIP Library...
bg: Добавяне на библиотека от .ZIP…

en: Add File...
bg: Добавяне на файл…

en: Additional Boards Manager URLs
bg: Допълнителни адреси за управление на платките

en: Additional Boards Manager URLs:
bg: Допълнителни адреси за управление на платките:

en: Afrikaans
bg: Африканс

en: Aggressively cache compiled core
bg: Ядро, компилирано за моксимална употреба на кеша

en: Albanian
bg: Албански

en: All
bg: Всички

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
bg: Възникна грешка при опита за поправка на кодировката  на файла.
    Не се опитвайте да запазите скицата, тъй като може да презапишете
    старата версия. Използвайте „Отваряне“, за да отворите скицата и опитайте отново.

en: An error occurred while updating libraries index!
bg: Възникна грешка при обновяване на индекса на библиотеките!

en: An error occurred while uploading the sketch
bg: Възникна грешка при качването на скицата

en: An error occurred while verifying the sketch
bg: Възникна грешка при проверката на скицата

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
bg: Възникна грешка при проверката/качването на скицата

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
bg: Възникна неизвестна грешка при опита за зареждане
    на системно-специфичен код за машината Ви.

en: Arabic
bg: Арабски

en: Aragonese
bg: Арагонски

en: Archive Sketch
bg: Архивиране на скицата

en: Archive sketch as:
bg: Архивиране на скицата като:

en: Archive sketch canceled.
bg: Архивирането на скицата е прекратено.

en: Archiving built core (caching) in: {0}
bg: Архивиране на изграденото ядро (кеширане) след: {0}

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
bg: Архивирането на скицата беше прекратено, тъй като
    скицата не може да бъде записана правилно.

en: Arduino
bg: Ардуино

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
bg: Платки Ардуино ARM (32-битови)

en: Arduino AVR Boards
bg: Платки Ардуино AVR

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
bg: Ардуино може да отваря само собствените си скици
    и други файлове с разширение „.ino“ или „.pde“

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
bg: Ардуино не може да стартира, тъй като не може да
    създаде папка за съхранение на настройките Ви.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
bg: Ардуино не може да стартира, тъй като не може да
    създаде папка за съхранение на скицника Ви.

en: Arduino:
bg: Ардуино:

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
bg: Наистина ли искате да изтриете „{0}“?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
bg: Наистина ли искате да изтриете скицата?

en: Argument required for --board
bg: След --board трябва да има аргумент

en: Argument required for --port
bg: След --port трябва да има аргумент

en: Argument required for --pref
bg: След --pref трябва да има аргумент

en: Argument required for --preferences-file
bg: След --preferences-file трябва да има аргумент

en: Argument required for {0}
bg: Нужен е аргумент за {0}

en: Armenian
bg: Арменски

en: Asturian
bg: Астурийски

en: Authorization required
bg: Изисква се удостоверяване

en: Auto Format
bg: Автоматично форматиране

en: Auto Format finished.
bg: Автоматичното форматиране завърши.

en: Auto-detect proxy settings
bg: Автоматично откриване на настройките за посредник

en: Automatic
bg: Автоматично

en: Automatic proxy configuration URL:
bg: Адрес за автоматично настройване на посредник:

en: Autoscroll
bg: Авт. превъртане

en: Bad error line: {0}
bg: Грешка на ред: {0}

en: Bad file selected
bg: Избран е грешен файл

en: Basque
bg: Баски

en: Belarusian
bg: Беларуски

en: Board
bg: Платка

en: Board Info
bg: Информация за платката

en: Board at {0} is not available
bg: Платката на {0} е недостъпна

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
bg: Платката {0} (платформа {1}, пакет {2}) е непозната

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
bg: Платката {0}:{1}:{2} не определя характеристика „build.board“. Автоматично зададено: {3}

en: Board:
bg: Платка:

en: Boards Manager
bg: Управление на платките

en: Boards Manager...
bg: Управление на платките…

en: Boards included in this package:
bg: Платки, включени в този пакет:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
bg: Зареждащата програма е зададена, но липсва: {0}

en: Bosnian
bg: Босненски

en: Both NL & CR
bg: И „NL“ и „CR“

en: Browse
bg: Разглеждане

en: Build options changed, rebuilding all
bg: Опциите за изграждане са променени. Всичко ще бъде изградено наново

en: Built-in Examples
bg: Вградени примери

en: Bulgarian
bg: Български

en: Burmese (Myanmar)
bg: Бирмански (Мианмар)

en: Burn Bootloader
bg: Записване на зареждаща програма

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
bg: Записване на зареждащата програма на входно-изходната платка (може да отнеме малко време)…

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
bg: Контролната сума не съвпада, файлът е повреден. Може проблемът да е временен. Моля, пробвайте отново по-късно.

en: Can only pass one of: {0}
bg: Може да премине само един от: {0}

en: Can't enable external editor
bg: Външният редактор не може да бъде включен

en: Can't find the sketch in the specified path
bg: Скицата не може да бъде открита в посочения път

en: Canadian French
bg: Канадски френски

en: Cancel
bg: Отказ

en: Cannot specify any sketch files
bg: Не могат да бъдат зададени никакви файлове със скици

en: Carriage return
bg: Знак „CR“

en: Catalan
bg: Каталонски

en: Check for updates on startup
bg: Проверка за обновления при стартиране

en: Chinese (China)
bg: Китайски (Китай)

en: Chinese (Taiwan)
bg: Китайски (Тайван)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
bg: Китайски (Тайван) (кодировка „Big5“)

en: Clear output
bg: Изчистване на изходящите съобщения

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
bg: Натиснете тук, за да видите списък от адреси за поддръжка на неофициални платки

en: Close
bg: Затваряне

en: Comment/Uncomment
bg: Коментиране/разкоментиране

en: Communication
bg: Комуникация

en: Compiler warnings:
bg: Предупреждения на компилатора:

en: Compiling sketch...
bg: Компилиране на скицата…

en: Contributed
bg: Допринесени

en: Copy
bg: Копиране

en: Copy as HTML
bg: Копиране като HTML

en: Copy error messages
bg: Копиране на съобщенията за грешки

en: Copy for Forum
bg: Копиране за форума

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
bg: „{0}“ не може да бъде добавено към скицата.

en: Could not copy to a proper location.
bg: Не може да се извърши копиране на подходящо място.

en: Could not create directory "{0}"
bg: Папката „{0}“ не може да бъде създадена

en: Could not create the sketch folder.
bg: Папката на скицата не може да бъде създадена

en: Could not create the sketch.
bg: Скицата не може да бъде създадена.

en: Could not delete "{0}".
bg: „{0}“ не може да се изтрие.

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
bg: Съществуващият файл „{0}“ не може да бъде изтрит.

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
bg: Файлът „boards.txt“ не може да бъде открит в {0}. Дали версията не е по-стара от 1.5?

en: Could not find tool {0}
bg: Инструментът „{0}“ не може да бъде намерен

en: Could not find tool {0} from package {1}
bg: Инструментът „{0}“ от пакета „{1}“ не може да бъде намерен

en: Could not open the URL
    {0}
bg: Адресът не може да бъде отворен:
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
bg: Папката не може да бъде отворена:
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
bg: Скицата не може да бъде повторно запазена. Може да има някакъв проблем,
    така че, ако е възможно, копирайте кода си в друг текстов редактор.

en: Could not re-save sketch
bg: Скицата не може да бъде запазена повторно

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
bg: Цветовите настройки на темата не могат да бъдат прочетени.
    Ще трябва да преинсталирате Ардуино.

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
bg: Настройките по подразбиране не могат да бъдат прочетени.
    Ще трябва да преинсталирате Ардуино.

en: Could not remove old version of {0}
bg: Старата версия на „{0}“ не може да бъде премахната

en: Could not replace {0}
bg: „{0}“ не може да се замени

en: Could not write preferences file: {0}
bg: Файлът с предпочитанията не може да бъде записан: {0}

en: Couldn't archive sketch
bg: Скицата не може да бъде архивирана

en: Couldn't determine program size: {0}
bg: Размерът на програмата не може да бъде определен: {0}

en: Couldn't do it
bg: Действието беше неуспешно

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
bg: На избрания порт не е открита платка. Провете дали е избран правилен порт.  Ако портът е правилен, опитайте да натиснете бутона „reset“ на платката, след като започне качването.

en: Croatian
bg: Хърватски

en: Cut
bg: Изрязване

en: Czech (Czech Republic)
bg: Чешки (Чехия)

en: Danish (Denmark)
bg: Датски (Дания)

en: Data Processing
bg: Обработване на данни

en: Data Storage
bg: Хранилище за данни

en: Decrease Font Size
bg: Намаляване на размера на шрифта

en: Decrease Indent
bg: Намаляване на отстъпа

en: Default
bg: По подразбиране

en: Default theme
bg: Тема по подразбиране

en: Delete
bg: Изтриване

en: Device Control
bg: Управление на устройството

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
bg: Устройството не отговаря. Проверете дали е избран правилният сериен порт или направете „RESET“ на платката точно преди изнасяне

en: Discard all changes and reload sketch?
bg: Искате ли всички промени да бъдат отхвълени и скицата да бъде презаредена?

en: Display
bg: Екран

en: Display line numbers
bg: Показване на номерата на редовете

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
bg: Искате да премахнете „{0}“?
    Ако го направите, повече няма да може да ползвате „{0}“.

en: Don't Save
bg: Без запазване

en: Done Saving.
bg: Запазването завърши.

en: Done burning bootloader.
bg: Записът на зареждащата програма приключи.

en: Done compiling
bg: Компилирането завърши

en: Done compiling.
bg: Компилирането завърши.

en: Done printing.
bg: Печатът завърши.

en: Done uploading
bg: Качването завърши

en: Done uploading.
bg: Качването завърши.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
bg: Свалени {0}kb от {1}kb.

en: Downloading boards definitions.
bg: Сваляне на описанията на платките.

en: Downloading libraries index...
bg: Сваляне на списъка с библиотеки…

en: Downloading library: {0}
bg: Сваляне на библиотека: {0}

en: Downloading platforms index...
bg: Сваляне на списъка с платформи…

en: Downloading tools ({0}/{1}).
bg: Сваляне на инструментите ({0}/{1}).

en: Dutch
bg: Нидерландски

en: Dutch (Netherlands)
bg: Нидерландски (Нидерландия)

en: Edison Help
bg: Помощ за Edison

en: Edit
bg: Редактиране

en: Editor font size:
bg: Размер на шрифта в редактора:

en: Editor language:
bg: Език на редактора:

en: Enable Code Folding
bg: Разрешаване на свиването на кода

en: English
bg: Английски

en: English (United Kingdom)
bg: Английски (Великобритания)

en: Enter a comma separated list of urls
bg: Въведете списък от адреси, разделени със запетая

en: Enter additional URLs, one for each row
bg: Въведете допълнителни адреси, по един на ред

en: Environment
bg: Среда

en: Error
bg: Грешка

en: Error adding file
bg: Грешка при добавянето на файл

en: Error compiling for board {0}.
bg: Грешка при компилирането за платка „{0}“.

en: Error compiling.
bg: Грешка при компилирането.

en: Error downloading {0}
bg: Грешка при свалянето на „{0}“

en: Error getting the Arduino data folder.
bg: Грешка при получаването на папката за данни на Ардуино.

en: Error inside Serial.{0}()
bg: Грешка в Serial.{0}()

en: Error loading theme {0}: {1}
bg: Грешка при зареждането на темата „{0}“: {1}

en: Error loading {0}
bg: Грешка при зареждането на „{0}“

en: Error opening serial port ''{0}''.
bg: Грешка при отварянето на сериен порт „{0}“.

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
bg: Грешка при отваряне на сериен порт „{0}“. Прегледайте документацията на http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
bg: Грешка при прочитането на индекса на библиотеките: {0}
    Опитайте да отворите прозореца за управление на библиотеките, за да обновите индекса.

en: Error reading libraries index: {0}
bg: Грешка при четенето на индекса на библиотеките: {0}

en: Error reading package indexes folder: {0}
    (maybe a permission problem?)
bg: Грешка при прочитането на папката с индекси на пакетите: {0}
    (Може би има проблем с правата за достъп?)

en: Error reading preferences
bg: Грешка при четенето на предпочитанията

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
bg: Грешка при четенето на файла с предпочитанията. Моля изтрийте (или преместете)
    „{0}“ и рестартирайте Ардуино.

en: Error running post install script
bg: Грешка при изпълнението на скрипта след инсталация

en: Error starting discovery method:
bg: Грешка при стартирането на метода за откриване:

en: Error touching serial port ''{0}''.
bg: Грешка при изпробването на сериен порт „{0}“.

en: Error while burning bootloader.
bg: Грешка при записа на зареждащата програма.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
bg: Грешка при записа на зареждащата програма: липсва конфигурационият параметър „{0}“

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
bg: Грешка при записа на зареждащата програма. Моля, изберете сериен порт.

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
bg: Грешка при компилиране: липсва конфигурационният параметър „{0}“

en: Error while printing.
bg: Грешка при печата.

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
bg: Грешка при задаване параметрите на серийния порт: {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
bg: Грешка при качването

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
bg: Грешка при качването: липсва конфигурационният параметър „{0}“

en: Error while verifying
bg: Грешка при проверката

en: Error while verifying/uploading
bg: Грешка при проверката/качването

en: Estonian
bg: Естонски

en: Examples
bg: Примери

en: Examples for any board
bg: Примери за всякакви платки

en: Examples for {0}
bg: Примери за „{0}“

en: Examples from Custom Libraries
bg: Примери от потребителски библиотеки

en: Examples from Other Libraries
bg: Примери от други библиотеки

en: Export canceled, changes must first be saved.
bg: Изнасянето е прекратено. Първо трябва да бъдат запазени промените.

en: Export compiled Binary
bg: Изнасяне на компилирания двоичен файл

en: Failed to open sketch: "{0}"
bg: Отварянето на скицата беше неуспешно: „{0}“

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
bg: Преименуването от „{0}“ на „{1}“ беше неуспешно

en: Failed to rename sketch folder
bg: Преименуването на папката на скицата беше неуспешно

en: File
bg: Файл

en: File name {0} is invalid: ignored
bg: Името на файла „{0}“ е неправилно: отхвърляне

en: Filipino
bg: Филипински

en: Filter your search...
bg: Филтриране на търсенето…

en: Find
bg: Търсене

en: Find Next
bg: Търсене на следващото

en: Find Previous
bg: Търсене на предишното

en: Find in Reference
bg: Търсене в справочника

en: Find...
bg: Търсене…

en: Find:
bg: Търсене:

en: Finnish
bg: Фински

en: Fix Encoding & Reload
bg: Поправка на кодировката и презареждане

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
bg: За информация относно инсталирането на библиотеки, вижте: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
bg: Принудително рестартиране с 1200bps отваряне/затваряне на порт {0}

en: French
bg: Френски

en: Frequently Asked Questions
bg: Често задавани въпроси

en: Galician
bg: Галисийски

en: Galician (Spain)
bg: Галисийски (Испания)

en: Galileo Help
bg: Помощ за Galileo

en: Georgian
bg: Грузински

en: German
bg: Немски

en: Get Board Info
bg: Получаване на информация за платката

en: Getting Started
bg: Първи стъпки

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
bg: Глобалните променливи ползват {0} байта ({2}%%) от динамичната памет, оставяйки {3} байта за локални променливи. Максимумът е {1} байта.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
bg: Глобалните променливи ползват {0} байта от динамичната памет.

en: Go to line
bg: Преминаване към ред

en: Go to line...
bg: Преминаване към ред…

en: Greek
bg: Гръцки

en: Hebrew
bg: Иврит

en: Help
bg: Помощ

en: Hindi
bg: Хинди

en: Host name:
bg: Име на сървъра:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
bg: Добре е скицата да бъде запазена,
    преди да бъде преименувана.

en: How very Borges of you
bg: Вие сте истински писател!

en: Hungarian
bg: Унгарски

en: INCOMPATIBLE
bg: НЕСЪВМЕСТИМ

en: Ignore Case
bg: Без оглед на регистъра

en: Ignoring library with bad name
bg: Пренебрегване на библиотека с неправилно име

en: Ignoring sketch with bad name
bg: Пренебрегване на скица с неправилно име

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
bg: В Ардуино 1.0 разширението по подразбиране беше сменено
    от „.pde“ на „.ino“.  Новите скици (включително създадените чрез
    „Запазване като“) ще са с новото разширение.  Разширението на
    съществуващите скици ще бъде обновено при запис, но Вие
    можете да забраните това в предпочитанията.
    
    Запис на скицата и обновяване на разширението ѝ?

en: Include Library
bg: Включване на библиотека

en: Incorrect IDE installation folder
bg: Неправилна инсталационна папка на средата за разработка

en: Increase Font Size
bg: Увеличаване на размера на шрифта

en: Increase Indent
bg: Увеличаване на отстъпа

en: Indonesian
bg: Индонезийски

en: Initializing packages...
bg: Инициализиране на пакетите…

en: Install
bg: Инсталиране

en: Installation completed!
bg: Инсталирането завърши!

en: Installed
bg: Инсталирани

en: Installing boards...
bg: Инсталиране на платките…

en: Installing library: {0}:{1}
bg: Инсталиране на библиотека: {0}:{1}

en: Installing tools ({0}/{1})...
bg: Инсталиране на инструментите ({0}/{1})…

en: Installing...
bg: Инсталиране…

en: Interface scale:
bg: Мащаб на интерфейса:

en: Invalid library found in {0}: {1}
bg: Намерена е неправилна библиотека в {0}: {1}

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
bg: Неправилни кавички: липсва затварящ знак [{0}].

en: Invalid version '{0}' for library in: {1}
bg: Неправилна версия „{0}“ за библиотека в: {1}

en: Invalid version {0}
bg: Неправилна версия {0}

en: Italian
bg: Италиански

en: Japanese
bg: Японски

en: Kazakh
bg: Казахски

en: Korean
bg: Корейски

en: Latvian
bg: Латвийски

en: Library Manager
bg: Управление на библиотеките

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
bg: Библиотеката е добавена към Вашите библиотеки. Вижте менюто „Включване на библиотека“

en: Library can't use both 'src' and 'utility' folders. Double check {0}
bg: Библиотеката не може да ползва едновременно папките „src“ и „utility“. Проверете отново {0}

en: Library is already installed: {0}:{1}
bg: Библиотеката е вече инсталирана: {0}:{1}

en: Line number:
bg: Номер на ред:

en: Lithuaninan
bg: Литовски

en: Loading configuration...
bg: Зареждане на конфигурацията…

en: Looking for recipes like {0}*{1}
bg: Търсене на рецепти подобни на {0}*{1}

en: Low memory available, stability problems may occur.
bg: Наличната памет е малко. Възможни са проблеми.

en: Manage Libraries...
bg: Управление на библиотеките…

en: Manual proxy configuration
bg: Ръчно конфигуриране на посредник

en: Marathi
bg: Маратхи

en: Message
bg: Съобщение

en: Missing '{0}' from library in {1}
bg: Липсва „{0}“ от библиотеката в {1}

en: Mode not supported
bg: Режимът не се поддържа

en: More
bg: Повече

en: More preferences can be edited directly in the file
bg: Можете да редактирате още предпочитания направо във файла

en: Moving
bg: Преместване

en: Multiple files not supported
bg: Не се поддържат множество файлове

en: Multiple libraries were found for "{0}"
bg: Намерени са няколко библиотеки за „{0}“

en: Must specify exactly one sketch file
bg: Трябва да укажете точно един файл със скица

en: Name for new file:
bg: Име на новия файл:

en: Native serial port, can't obtain info
bg: Натурален сериен порт. Не може да бъде получена информация

en: Nepali
bg: Непалски

en: Network
bg: Мрежа

en: Network port, can't obtain info
bg: Мрежов порт. Не може да бъде получена информация

en: Network ports
bg: Мрежови портове

en: Network upload using programmer not supported
bg: Качване по мрежата чрез програматор не се поддържа

en: New
bg: Нова скица

en: New Tab
bg: Нов подпрозорец

en: Newline
bg: Знак „NL“

en: Next Tab
bg: Следващ подпрозорец

en: No
bg: Не

en: No authorization data found
bg: Не са намерени данни за удостоверяване

en: No changes necessary for Auto Format.
bg: Няма нужда от автоматично форматиране.

en: No command line parameters found
bg: Не са намерени параметри в командния ред

en: No compiled sketch found
bg: Не е намерена компилирана скица

en: No files were added to the sketch.
bg: Към скицата не бяха добавени файлове.

en: No launcher available
bg: Няма зададена пускова програма

en: No line ending
bg: Без знаци за край на реда

en: No parameters
bg: Няма параметри

en: No proxy
bg: Без посредник

en: No really, time for some fresh air for you.
bg: Сериозно, време е да подишате малко свеж въздух.

en: No reference available for "{0}"
bg: Няма налично описание за „{0}“

en: No sketch
bg: Няма скица

en: No sketchbook
bg: Няма скицник

en: No valid code files found
bg: Няма намерени правилни файлове с код

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
bg: Няма намерени правилни описания на хардуер в папката „{0}“.

en: None
bg: Няма

en: Norwegian Bokmål
bg: Норвежки (Букмол)

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
bg: Недостатъчно памет. Можете да видите съвети за това как да намалите ползваната памет тук: http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size

en: OK
bg: Добре

en: One file added to the sketch.
bg: Към скицата е добавен един файл.

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
bg: Поддържат се само --verify, --upload или --get-pref

en: Open
bg: Отваряне

en: Open Recent
bg: Последно отваряни

en: Open URL
bg: Отваряне на адрес

en: Open an Arduino sketch...
bg: Отваряне на скица за Ардуино…

en: Open...
bg: Отваряне…

en: Other
bg: Други

en: Page Setup
bg: Настройка на страницата

en: Partner
bg: От партньори

en: Password:
bg: Парола:

en: Paste
bg: Поставяне

en: Persian
bg: Персийски

en: Persian (Iran)
bg: Персийски (Иран)

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
bg: Платформата „{0}“ (пакет {1}) е непозната

en: Please confirm boards deletion
bg: Моля, потвърдете изтриването на платката

en: Please confirm library deletion
bg: Моля, потвърдете изтриването на библиотеката

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
bg: Моля, внесете библиотеката „SPI“ от менюто „Скица > Внасяне на библиотека“.

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
bg: Моля, внесете библиотеката „Wire“ от менюто „Скица > Внасяне на библиотека“.

en: Please select a port to obtain board info
bg: Моля, посочете порт, от който да бъде получена информация за платката

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
bg: Моля, изберете програматор от менюто „Инструменти > Програматор“

en: Plotter not available while serial monitor is open
bg: Плотерът е недостъпен при отворен сериен монитор

en: Polish
bg: Полски

en: Port
bg: Порт

en: Port number:
bg: Номер на порт:

en: Portugese
bg: Португалски

en: Portuguese (Brazil)
bg: Португалски (Бразилия)

en: Portuguese (Portugal)
bg: Португалски (Португалия)

en: Preferences
bg: Предпочитания

en: Preparing boards...
bg: Подготвяне на платките…

en: Previous
bg: Предишно

en: Previous Tab
bg: Предишен подпрозорец

en: Print
bg: Печат

en: Printing canceled.
bg: Печатът е прекратен.

en: Printing...
bg: Печат…

en: Problem Opening Folder
bg: Проблем при отварянето на папка

en: Problem Opening URL
bg: Проблем при отварянето на адрес

en: Problem Setting the Platform
bg: Проблем при задаването на системата

en: Problem accessing board folder /www/sd
bg: Проблем при достъпа до папката „/www/sd“ на платката

en: Problem accessing files in folder "{0}"
bg: Проблем при достъпа до файлове в папката „{0}“

en: Problem getting data folder
bg: Проблем при получаването на папката за данни

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
bg: Проблем при качването към платката. Вижте въможните причини и решения тук: http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload

en: Problem with rename
bg: Проблем с преименуването

en: Processor
bg: Процесор

en: Programmer
bg: Програматор

en: Progress {0}
bg: Напредък {0}

en: Quit
bg: Изход

en: RETIRED
bg: ИЗТЕГЛЕНО ОТ УПОТРЕБА

en: Recommended
bg: Препоръчани

en: Redo
bg: Повторение

en: Reference
bg: Справочник

en: Remove
bg: Премахване

en: Removing library: {0}:{1}
bg: Премахване на библиотека: {0}:{1}

en: Removing...
bg: Премахване…

en: Rename
bg: Преименуване

en: Replace
bg: Замяна

en: Replace & Find
bg: Замяна и търсене

en: Replace All
bg: Замяна на всички

en: Replace the existing version of {0}?
bg: Да бъде ли заменена съществуващата версия на „{0}“?

en: Replace with:
bg: Замяна с:

en: Retired
bg: Изтеглени от употреба

en: Retry the upload with another serial port?
bg: Искате ли да опитате качване чрез друг сериен порт?

en: Romanian
bg: Румънски

en: Running recipe: {0}
bg: Изпълнение на рецепта: {0}

en: Running: {0}
bg: Изпълнение: {0}

en: Russian
bg: Руски

en: Save
bg: Запазване

en: Save As...
bg: Запазване като…

en: Save Canceled.
bg: Запазването е прекратено.

en: Save changes to "{0}"?
bg: Да се запазят ли промените в „{0}“?

en: Save sketch folder as...
bg: Запазване на папката на скицата като…

en: Save when verifying or uploading
bg: Запазване при проверка или качване

en: Saving...
bg: Запазване…

en: Search all Sketch Tabs
bg: Търсене във всички подпрозорци на скицата

en: Select (or create new) folder for sketches...
bg: Избор (или създаване) на папка за скиците…

en: Select All
bg: Избиране на всичко

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
bg: Изберете архивен файл или папка, съдържащи библиотеката, която искате да добавите

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
bg: Изберете изображение или друг файл с данни за копиране към Вашата скица

en: Select new sketchbook location
bg: Изберете ново местоположение на скицника

en: Select version
bg: Избор на версия

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
bg: Избраната платка изисква ядрото „{0}“ (което не е инсталирано).

en: Selected board is not available
bg: Избраната платка не е налична

en: Selected library is not available
bg: Избраната библиотека не е налична

en: Send
bg: Изпращане

en: Sensors
bg: Сензори

en: Serial Monitor
bg: Сериен монитор

en: Serial Plotter
bg: Сериен плотер

en: Serial monitor is not supported on network ports such as {0} for the {1} in this release
bg: Серийният монитор не се поддържа за мрежови портове като {0} за {1} в това издание

en: Serial monitor not available while plotter is open
bg: Серийният монитор е недостъпен при отворен плотер

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
bg: Серийният порт „{0}“ не е намерен. Избран ли е правилният в менюто „Инструменти > Сериен порт“?

en: Serial port not selected.
bg: Не е избран сериен порт.

en: Serial port {0} not found.
bg: Серийният порт {0} не е намерен.

en: Serial ports
bg: Серийни портове

en: Setting build path to {0}
bg: Задаване на пътя за изграждане на „{0}“

en: Settings
bg: Настройки

en: Settings issues
bg: Въпроси, свързани с настройките

en: Show Sketch Folder
bg: Показване на папката на скицата

en: Show timestamp
bg: Показване на времеви код

en: Show verbose output during:
bg: Показване на подробна информация при:

en: Signal Input/Output
bg: Вход/изход на сигнали

en: Sketch
bg: Скица

en: Sketch Disappeared
bg: Скицата изчезна

en: Sketch Does Not Exist
bg: Скицата не съществува

en: Sketch is Read-Only
bg: Скицата е само за четене

en: Sketch is Untitled
bg: Скицата няма име

en: Sketch is read-only
bg: Скицата е само за четене

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
bg: Скицата е твърде голяма. Можете да видите съвети за това как да я намалите тук: http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
bg: Скицата използва {0} байта ({2}%%) от пространството за програми. Максимумът е {1} байта.

en: Sketchbook
bg: Скицник

en: Sketchbook folder disappeared
bg: Папката на скицника изчезна

en: Sketchbook location:
bg: Местоположение на скицника:

en: Sketchbook path not defined
bg: Не е зададено местоположение на скицника

en: Skipping contributed index file {0}, parsing error occured:
bg: Пропускане на допринесения индексен файл „{0}“. Възникна грешка при разбора:

en: Slovak
bg: Словашки

en: Slovenian
bg: Словенски

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
bg: Някои файлове позволяват само четене, така че
    ще трябва да запазите скицата отново на друго място
    и да опитате отново.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
bg: Някои файлове позволяват само четене, така че
    ще трябва да запазите скицата отново на друго място.

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
bg: Съжаляваме, но вече съществува папка с име „{0}“.

en: Spanish
bg: Испански

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
bg: Зададената папка или архивен файл не съдържа правилна библиотека

en: Starting...
bg: Стартиране…

en: Sunshine
bg: Слънчева светлина

en: Swedish
bg: Шведски

en: System Default
bg: По подразбиране за системата

en: Talossan
bg: Талоски

en: Tamil
bg: Тамилски

en: Telugu
bg: Телугу

en: Thai
bg: Тайски

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
bg: Ключовата дума „BYTE“ вече не се поддържа.

en: The --upload option supports only one file at a time
bg: Опцията --upload може да се използва само с един файл

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
bg: Класът „Client“ беше преименуван на „EthernetClient“.

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
bg: Средата за разработка включва обновен пакет „{0}“, а Вие ползвате по-стар.
    Желаете ли пакетът „{0}“ да бъде обновен?

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
bg: Класът „Server“ беше преименуван на „EthernetServer“.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
bg: Класът „Udp“ беше преименуван на „EthernetUdp“.

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
bg: Текущо избраната платка изисква ядро „{0}“, което не е инсталирано.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
bg: Файлът „{0}“ трябва да е в
    папката с име „{1}“ на скицата.
    Създаване на папката, преместване на файла и продължаване?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library folder names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
bg: Библиотеката „{0}“ не може да се използва.
    Имената на папките на библиотеките трябва да започват с буква или цифра, след което
    може да има букви, цифри, тирета, точки и долни черти. Максималната дължина е 63 знака.

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
bg: Библиотеката „{0}“ не може да се ползва.
    Имената на библиотеките трябва да са съставени само от основни латински букви и цифри.
    (Само букви от „ASCII“, без интервали, и не може да започват с цифра)

en: The main file cannot use an extension
bg: Основният файл не може да има разширение

en: The name cannot start with a period.
bg: Името не може да започва с точка.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
bg: Избраната скица вече не съществува.
    Може да се наложи да рестартирате Ардуино, за да
    се обнови менюто на скицника.

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
bg: Скицата „{0}“ не може да се ползва.
    Имената на скиците трябва да са съставени само от основни латински букви и цифри
    (Само букви от „ASCII“, без интервали, и не може да започват с цифра).
    За да не се появява това съобщение отново, премахнете скицата от
    {1}

en: The sketch already contains a file named "{0}"
bg: Скицата вече съдържа файл с име „{0}“

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
bg: Папката на скицата изчезна.
    Ще бъде направен опит за повторно запазване на
    същото място, но всичко, освен кода, ще бъде загубено.

en: The sketch name had to be modified.
    Sketch names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
bg: Наложи се името на скицата да бъде променено.
    Имената на скиците трябва да започват с буква или цифра, след което
    може да има букви, цифри, тирета, точки и долни черти. Максималната дължина е 63 знака.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
bg: Папката на скицника вече не съществува. Ардуино
    ще премине към използване на местоположението
    по подразбиране за скицника, или ще създаде нова
    папка, ако това е необходимо. След това Ардуино
    ще спре да говори за себе си в трето лице.

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
bg: Зададената папка за скицника съдържа файловете на средата за разработка.
    Моля, изберете друга папка за скицника.

en: Theme:
bg: Тема:

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
bg: Тази библиотека липсва в списъка в „Управлението на библиотеки“. Няма да можете отново да я инсталирате от тук.
    Наистина ли искате да я изтриете?

en: This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.
bg: В този доклад ще има повече информация, ако
    в предпочитанията е избрано „Показване на
    подробности при компилиране“.

en: Time for a Break
bg: Време е за почивка

en: Timing
bg: Синхронизация

en: Tool {0} is not available for your operating system.
bg: Инструментът {0} не е наличен за Вашата операционна система.

en: Tools
bg: Инструменти

en: Topic
bg: Тема

en: Troubleshooting
bg: Отстраняване на проблеми

en: Turkish
bg: Турски

en: Type
bg: Тип

en: Type board password to access its console
bg: Въведете парола за платката, за да получите достъп до конзолата ѝ

en: Type board password to upload a new sketch
bg: Въведете парола за платката, за да качите нова скица

en: Ukrainian
bg: Украински

en: Unable to connect to {0}
bg: Свързването с „{0}“ е невъзможно

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
bg: Свързването е невъзможно: скицата използва ли моста?

en: Unable to connect: retrying
bg: Свързването е невъзможно: повторен опит

en: Unable to connect: wrong password?
bg: Свързването е невъзможно: грешна парола?

en: Unable to find {0} in {1}
bg: „{0}“ не може да бъде намерено в „{1}“

en: Unable to open serial monitor
bg: Серийният монитор не може да бъде отворен

en: Unable to open serial plotter
bg: Серийният плотер не може да бъде отворен

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
bg: Уеб сайтът Arduino.cc е недостъпен. Вероятно има проблем с мрежата.

en: Uncategorized
bg: Некатегоризирани

en: Undo
bg: Отмяна

en: Unhandled type {0} in context key {1}
bg: Неподдържан тип „{0}“ в контекста на ключа „{1}“

en: Unknown board
bg: Непозната платка

en: Unknown sketch file extension: {0}
bg: Скица с непознато файлово разширение: {0}

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
bg: Системата е неизвестна. Няма зададена пускова програма.
    За да отваряте адреси в Интернет или папки, добавете ред
    „launcher=/път/до/приложението“ въм файла „preferences.txt“

en: Updatable
bg: За обновяване

en: Update
bg: Обновяване

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
bg: Промяна на разширението на файловете със скици към новото при запазване (.pde -> .ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
bg: Има налични обновления за някои от Вашите {0}платки{1}

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
bg: Има налични обновления за някои от Вашите {0}платки{1} и {2}библиотеки{3}

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
bg: Има налични обновления за някои от Вашите {0}библиотеки{1}

en: Updating list of installed libraries
bg: Обновяване на списъка с инсталирани библитеки

en: Upload
bg: Качване

en: Upload Using Programmer
bg: Качване чрез програматор

en: Upload any sketch to obtain it
bg: Качете някаква скица, за да се получи

en: Upload canceled.
bg: Качването е прекратено.

en: Upload cancelled
bg: Качването е прекратено

en: Uploading to I/O Board...
bg: Качване на входно-изходната платка…

en: Uploading...
bg: Качване…

en: Use Selection For Find
bg: Търсене на избраното

en: Use external editor
bg: Използване на външен редактор

en: Username:
bg: Потребител:

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
bg: Използва се библиотеката „{0}“ от версия {1} от папка: {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
bg: Използва се библиотеката „{0}“ от папка: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
bg: Използва се предишния компилиран файл: {0}

en: Verify
bg: Проверка

en: Verify code after upload
bg: Проверка на кода след качването

en: Verify/Compile
bg: Проверка/компилиране

en: Verifying and uploading...
bg: Проверка и качване…

en: Verifying archive integrity...
bg: Проверка на целостта на архива…

en: Verifying...
bg: Проверяване…

en: Version <b>{0}</b>
bg: Версия <b>{0}</b>

en: Version unknown
bg: Неизвестна версия

en: Version {0}
bg: Версия {0}

en: Vietnamese
bg: Виетнамски

en: Visit Arduino.cc
bg: Посетете Arduino.cc

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
bg: ВНИМАНИЕ: Категорията „{0}“ в библиотеката „{1}“ е неправилна. Ще бъде променена на „{2}“

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
bg: ВНИМАНИЕ: Непозволена папка „{0}“ в библиотеката „{1}“

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
bg: ВНИМАНИЕ: библиотеката {0} твърди, че работи на архитектура/и {1} и може да е несъвместима с текущата Ви платка, която е с архитектура {2}.

en: Warning
bg: Внимание

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
bg: Внимание: Това ядро не поддържа изнасянето на скици. Моля, обновете го, ако можете, или се свържете с автора му

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
bg: Внимание: файлът „{0}“ има връзка към абсолютния път „{1}“

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
bg: Внимание: насилствено доверяване на ненадеждно съдържание

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
bg: Внимание: насилствено изпълнение на ненадежден скрипт ({0})

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
bg: Внимание: ненадеждно съдържание, пропускане на изпълнението на скрипта ({0})

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
bg: Внимание: файлът „platform.txt“ от ядрото „{0}“ съдържа остарялото „{1}“, променено автоматично на „{2}“. Ако имате възможност, обновете това ядро.

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
bg: Внимание: във файла „platform.txt“ от ядрото „{0}“ липсва свойството „{1}“, ще бъде използвана стойността по подразбиране „{2}“. Ако имате възможност, обновете това ядро.

en: Western Frisian
bg: Западнофризийски

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
bg: Методът Wire.receive() беше преименуван на Wire.read().

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
bg: Методът Wire.send() беше преименуван на Wire.write().

en: Wrap Around
bg: Търсене от началото

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
bg: Намерен е грешен микроконтролер.  Избрана ли е правилната платка в менюто „Инструменти > Платка“?

en: Yes
bg: Да

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
bg: Внасянето на папка, която съдържа скицника Ви, е невъзможно

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
bg: Скицата не може да бъде запазена в папка,
    която се намира в самата нея. Това ще продължи вечно.

en: You forgot your sketchbook
bg: Забравихте скицника си

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
bg: Има незапазени промени!
    Всички скици трябва да бъдат запазени, преди тази опция да може да бъде включена.

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
bg: Натиснахте {0}, но нищо не беше изпратено. Дали трябва да изберете знак за край на реда?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
bg: Достигнахте ограничението за автоматично именуване на нови
    скици за деня. Какво ще кажете за една малка разходка?

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
bg: Вашата среда за разработка е инсталирана в подпапка на
    папката с настройки. Моля, преместете средата в друга папка.

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
bg: Вашата среда за разработка е инсталирана в подпапка
    на скицника Ви. Моля, преместете средата в друга папка.

en: ZIP files or folders
bg: Архивни файлове или папки

en: Zip doesn't contain a library
bg: Архивният файл не съдържа библиотека

en: ".{0}" is not a valid extension.
bg: „.{0}“ е неправилно разширение.

en: "{0}" contains unrecognized characters. If this code was created with an older version of Arduino, you may need to use Tools -> Fix Encoding & Reload to update the sketch to use UTF-8 encoding. If not, you may need to delete the bad characters to get rid of this warning.
bg: „{0}“ съдържа непознати знаци. Ако този код е създаден с по-стара версия на Ардуино, може да трябва да използвате командата „Инструменти > Поправка на кодировката и презареждане“, за да промените кодировката на скицата на UTF-8. Ако не желаете това, може да трябва да изтриете неправилните знаци, за да премахнете това предупреждение.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
bg: 
    След Ардуино 0019 библиотеката „Ethernet“ зависи от библиотеката „SPI“.
    Изглежда, че ползвате нея или друга библиотека зависеща от библиотеката „SPI“.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
bg: 
    След Ардуино 1.0 ключовата дума „BYTE“ вече не се поддържа.
    Моля, ползвайте метода Serial.write().

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
bg: 
    След Ардуино 1.0 класът „Client“ от библиотеката „Ethernet“ беше преименуван на „EthernetClient“.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
bg: 
    След Ардуино 1.0 класът „Server“ от библиотеката „Ethernet“ беше преименуван на „EthernetServer“.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
bg: 
    След Ардуино 1.0 класът „Udp“ от библиотеката „Ethernet“ беше преименуван на „EthernetUdp“.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
bg: 
    След Ардуино 1.0 функцията Wire.receive() беше преименувана на Wire.read() с цел уеднаквяване с други библиотеки.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
bg: 
    След Ардуино 1.0 функцията Wire.send() беше преименувана на Wire.write() с цел уеднаквяване с други библиотеки.

en: baud
bg: бод

en: compilation
bg: компилиране

en: connected!
bg: свързан!

en: ignoring invalid font size {0}
bg: пренебрегване на неправилен размер на шрифт {0}

en: name is null
bg: „name“ е празно

en: no headers files (.h) found in {0}
bg: няма намерени заглавни файлове (.h) в „{0}“

en: serialMenu is null
bg: „serialMenu“ е празно

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
bg: избраният сериен порт {0} не съществува или платката Ви не е свързана

en: unknown option: {0}
bg: непозната опция: {0}

en: upload
bg: качване

en: version <b>{0}</b>
bg: версия <b>{0}</b>

en: {0} - {1} | Arduino {2}
bg: {0}-{1} | Arduino {2}

en: {0} file signature verification failed
bg: Проверката на сигнатурата на файла „{0}“ беше неуспешна

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
bg: Проверката на сигнатурата на файла „{0}“ беше неуспешна. Файлът ще бъде пропуснат.

en: {0} files added to the sketch.
bg: {0} файла бяха добавени към скицата.

en: {0} libraries
bg: {0} библиотеки

en: {0} must be a folder
bg: „{0}“ трябва да е папка

en: {0} on {1}
bg: {0} на {1}

en: {0} pattern is missing
bg: Шаблонът „{0}“ липсва

en: {0} returned {1}
bg: {0} върна {1}

en: {0} | Arduino {1}
bg: {0} | Ардуино {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
bg: {0}: неправилен аргумент на --pref. Той трябва да бъде във вида: „предпочитание=стойност“

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
bg: {0}: неправилно име на платка. То трябва да е във вида: „пакет:архитектура:платка“ или „пакет:архитектура:платка:опции“

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
bg: {0}: неправилна опция за платката „{1}“

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
bg: {0}: неправилна опция. Тя трябва да е във вида: „име=стойност“

en: {0}: Invalid value for option "{1}" for board "{2}"
bg: {0}: Неправилна стойност за опцията „{1}“ за платката „{2}“

en: {0}: Unknown architecture
bg: {0}: Непозната архитектура

en: {0}: Unknown board
bg: {0}: Непозната платка

en: {0}: Unknown package
bg: {0}: Непознат пакет

en: {0}Install this package{1} to use your {2} board
bg: {0}Инсталирайте този пакет{1}, за да използвате платката си {2}
