Arduino IDE 1.5 - en to ca translation catalogue (584 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
ca: (cal reiniciar l'Arduino)

en:  Not used: {0}
ca: No utilitzat: {0}

en:  Used: {0}
ca: Utilitzat: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
ca: 'Teclat' no trobat. El vostre sketch inclou la línia '#include <Keyboard.h>'?

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
ca: 'Ratolí' no trobat. El vostre sketch inclou la línia '#include <Mouse.h>'?

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
ca: La carpeta 'arch' ja no es suporta! Per més informació, entra a http://goo.gl/gfFJzU.

en: (edit only when Arduino is not running)
ca: (només editar quan l'Arduino no estigui funcionant)

en: (legacy)
ca: (antic)

en: --curdir no longer supported
ca: --curdir  ja no es suporta.

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
ca: --verbose,  --verbose-upload i -verbose-build només es poden emprar juntes amb --verify o --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
ca: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Vols desar els canvis en aquest programari<BR> abans de tancar?</b><p>Si no es desen, els canvis es perdran.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
ca: La carpeta anomenada "{0}" ja existeix. No es pot obrir el programari.

en: A library named {0} already exists
ca: La biblioteca anomenada {0} ja existeix

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
ca: Una nova versió del software d'Arduino es troba disponible,
    vols visitar la pàgina de baixades de l'Arduino?

en: A newer {0} package is available
ca: Un paquet {0} nou esta disponible.

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
ca: Una subcarpeta del vostre bloc de programaris no és una biblioteca vàlida.

en: About Arduino
ca: Quant a Arduino

en: Acoli
ca: acoli

en: Add .ZIP Library...
ca: Afegeix una biblioteca .ZIP ...

en: Add File...
ca: Afegeix un fitxer...

en: Additional Boards Manager URLs
ca: URL addicionals de gestor de plaques

en: Additional Boards Manager URLs:
ca: URL addicionals de gestor de plaques:

en: Afrikaans
ca: afrikaans

en: Albanian
ca: albanès

en: All
ca: Tot

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
ca: S'ha produït un error en intentar arreglar la codificació del fitxer.
    No intenteu de desar aquest programari, podríeu sobreescriure
    la versió antiga. Utilitzeu «Obre» per a tornar a obrir el programari i torneu-ho a provar.

en: An error occurred while updating libraries index!
ca: S´ha produït un error mentre s'actualitzava l'index de les biblioteques!

en: An error occurred while uploading the sketch
ca: S'ha produït un error mentre s'enviava el programari.

en: An error occurred while verifying the sketch
ca: S'ha produït un error mentre es verificava el programari.

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
ca: S'ha produït un error mentre es verificava o enviava el programari.

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
ca: S'ha produït un error desconegut mentre es provava de carregar
    codi especific de la plataforma per la seva màquina.

en: Arabic
ca: àrab

en: Aragonese
ca: aragonès

en: Archive Sketch
ca: Arxiva el programari

en: Archive sketch as:
ca: Arxiva programari com:

en: Archive sketch canceled.
ca: L'arxivament del programari s'ha cancel·lat.

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
ca: L'arxivament del programari s'ha cancel·lat perquè
    el programari no s´ha pogut desar adequadament.

en: Arduino
ca: Arduino:

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
ca: Plaques Arduino ARM (32-bits)

en: Arduino AVR Boards
ca: Plaques Arduino AVR

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
ca: Arduino només pot obrir els seus pròpis programaris
    i altres arxius acabats en .ino o .pde

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
ca: Arduino no pot funcionar perquè no pot
    crear una carpeta per desar les preferències.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
ca: Arduino no pot funcionar perquè no pot
     creï una carpeta per desar el seu sketchbook.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
ca: Esteu segur que voleu suprimir "{0}"?

en: Are you sure you want to delete this sketch?
ca: Esteu segur que voleu suprimir aquest programari?

en: Argument required for --board
ca: Es requereix un argument per a --board

en: Argument required for --port
ca: Es requereix un argument per a --port

en: Argument required for --pref
ca: Es requereix un argument per a --pref

en: Argument required for --preferences-file
ca: Es requereix un argument per a --preferences-file

en: Argument required for {0}
ca: Es requereix un argument per a {0}

en: Armenian
ca: armeni

en: Asturian
ca: asturià

en: Authorization required
ca: Autorització requerida

en: Auto Format
ca: Format automàtic

en: Auto Format finished.
ca: Format automàtic finalitzat.

en: Auto-detect proxy settings
ca: Auto-detecció dels paràmetres del proxy

en: Automatic
ca: Automàtic

en: Automatic proxy configuration URL:
ca: URL de configuració del proxy automàtic:

en: Autoscroll
ca: Desplaçament automàtic

en: Bad error line: {0}
ca: Error en la línia: {0}

en: Bad file selected
ca: Fitxer seleccionat incorrecte

en: Basque
ca: basc

en: Belarusian
ca: bielorús

en: Board
ca: Placa

en: Board Info
ca: Informació de la placa

en: Board at {0} is not available
ca: La placa al {0} no es troba disponible

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
ca: Placa {0} (plataforma {1}, paquet {2}) desconeguda

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
ca: Placa {0}:{1}:{2} no defineix la preferència del ''build.board''. Auto-seleccionat per: {3}

en: Board:
ca: Placa:

en: Boards Manager
ca: Gestor plaques

en: Boards Manager...
ca: Gestor de plaques...

en: Boards included in this package:
ca: Plaques incloses en aquest paquet:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
ca: Fitxer de bootloader especificat però no trobat: {0}

en: Bosnian
ca: bosnià

en: Both NL & CR
ca: Ambdós NL & CR

en: Browse
ca: Navega

en: Build options changed, rebuilding all
ca: Opcions de compilat canviades, s'està tornant a compilar-ho tot

en: Built-in Examples
ca: Exemples inclosos

en: Bulgarian
ca: búlgar

en: Burmese (Myanmar)
ca: birmà (Birmània)

en: Burn Bootloader
ca: Enregistra el bootloader

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
ca: L'enregistrament del bootloader a la I/O placa (pot durar uns minuts)...

en: Can only pass one of: {0}
ca: Només es pot passar un de: {0}

en: Can't enable external editor
ca: No s'ha pogut activar l'editor extern

en: Can't find the sketch in the specified path
ca: No es troba programari en el directòri especificat

en: Canadian French
ca: francès canadenc

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cannot specify any sketch files
ca: No es poden especificar cap fitxer de programari

en: Carriage return
ca: Retorn de carro

en: Catalan
ca: català

en: Check for updates on startup
ca: Comprova si hi ha actualitzacions en iniciar

en: Chinese (China)
ca: xinès (Xina)

en: Chinese (Taiwan)
ca: xinès (Taiwan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
ca: xinès (Taiwan) (Big5)

en: Clear output
ca: Neteja la sortida

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
ca: Feu clic per a llistar les plaques no oficials que suporten URL

en: Close
ca: Tanca

en: Comment/Uncomment
ca: Comenta o descomenta

en: Communication
ca: Comunicació

en: Compiler warnings:
ca: Alertes del compilador:

en: Compiling sketch...
ca: S'està compilant el programari...

en: Contributed
ca: Contribuït

en: Copy
ca: Copia

en: Copy as HTML
ca: Copia com a HTML

en: Copy error messages
ca: Copia els missatges d'error

en: Copy for Forum
ca: Copia per al fòrum

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
ca: No es pot afegir "{0}" al skecth.

en: Could not copy to a proper location.
ca: No s'ha pogut copiar en una ubicació adequada.

en: Could not create directory "{0}"
ca: No s'ha pogut crear el directori "{0}"

en: Could not create the sketch folder.
ca: No s'ha pogut crear el directori del sketch.

en: Could not create the sketch.
ca: No s'ha pogut crear el sketch.

en: Could not delete "{0}".
ca: No es pot esborrar "{0}".

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
ca: No es pot esborrar el fitxer "{0}" existent.

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
ca: No s'ha pogut trobar boards.txt a {0}. És anterior a -1.5?

en: Could not find tool {0}
ca: No es pot trobar l'eina {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
ca: No es pot trobar l'eina {0} del paquet {1}

en: Could not open the URL
    {0}
ca: No es pot obrir el URL
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
ca: No es pot obrir el directori
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
ca: No es pot tornar a desar correctament l'sketch. En aquest punt pots tenir un problema,
    i poder ha arribat el moment de copiar i enganxar el teu codi en un altre editor de text.

en: Could not re-save sketch
ca: No es pot tornar a desar l'sketch

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
ca: No es pot llegir l'ajustament del tema de colors.
    Necessitaràs reinstalar Arduino.

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
ca: No es poden llegir les preferències inicials.
    Cal que torneu a instal·lar Arduino.

en: Could not remove old version of {0}
ca: No es pot esborrar l'anterior versió de {0}

en: Could not replace {0}
ca: No es pot substituir {0}

en: Could not write preferences file: {0}
ca: No s'ha pogut escriure al fitxer de preferències: {0}

en: Couldn't archive sketch
ca: No s´ha pogut arxivar el sketch

en: Couldn't determine program size: {0}
ca: No es va poder determinar la mida del programa: {0}

en: Couldn't do it
ca: No podria fer-ho

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
ca: No es pot trobar la placa en el port seleccionat. Verifica que tens el port correctament seleccionat. Si es correcte, intenta pressionar el polsador de reset de la placa després d'inicialitzar la pujada.

en: Croatian
ca: croat

en: Cut
ca: Retalla

en: Czech (Czech Republic)
ca: txec (República Txeca)

en: Danish (Denmark)
ca: danès (Dinamarca)

en: Data Processing
ca: Processament de dades

en: Data Storage
ca: Emmagatzematge de dades

en: Decrease Font Size
ca: Redueix la mida del tipus de lletra

en: Decrease Indent
ca: Disminueix el sagnat

en: Default
ca: Predeterminat

en: Default theme
ca: Tema predeterminat

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Device Control
ca: Control de dispositiu

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
ca: El dispositiu no respon, comprova que el port sèrie corresponent esta seleccionat o fes-li un RESET a la placa just abans d'exportar

en: Discard all changes and reload sketch?
ca: Desfer tots els canvis i recarregar el sketch?

en: Display
ca: Pantalla

en: Display line numbers
ca: Mostra números de línia.

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
ca: Voleu eliminar {0}?
    Si ho feu no podreu tornar a fer servir més {0}

en: Don't Save
ca: No desis

en: Done Saving.
ca: Desament enllestit.

en: Done burning bootloader.
ca: Enregistrament del bootloader finalitzat.

en: Done compiling
ca: Compilació acabada

en: Done compiling.
ca: Compilació enllestida.

en: Done printing.
ca: Impressió finalitzada.

en: Done uploading
ca: Pujada acabada

en: Done uploading.
ca: Pujada enllestida.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
ca: Descarregats {0}kb de {1}kb.

en: Downloading boards definitions.
ca: Descarregant definició de plaques.

en: Downloading libraries index...
ca: Descarregant índex de biblioteques...

en: Downloading library: {0}
ca: S'està descarregant la biblioteca: {0}

en: Downloading platforms index...
ca: Descarregant índex de plataformes...

en: Downloading tools ({0}/{1}).
ca: Descarregant eines ({0}/{1}).

en: Dutch
ca: neerlandès

en: Dutch (Netherlands)
ca: neerlandès (Països Baixos)

en: Edison Help
ca: Ajuda d'Edison

en: Edit
ca: Edita

en: Editor font size:
ca: Mides del fonts del editor:

en: Editor language:
ca: Editor de llengua:

en: Enable Code Folding
ca: Activa el plegat de codi

en: English
ca: anglès

en: English (United Kingdom)
ca: anglès (Regne Unit)

en: Enter a comma separated list of urls
ca: Introdueix una llista d'URL separades per comes

en: Enter additional URLs, one for each row
ca: Introduïu URL addicionals, una per a cada fila

en: Environment
ca: Entorn

en: Error adding file
ca: Error al afegir un fitxer

en: Error compiling for board {0}.
ca: Error al compilar per a la placa {0}.

en: Error compiling.
ca: Error compilant.

en: Error downloading {0}
ca: Error al descarregar {0}

en: Error getting the Arduino data folder.
ca: Error obtenint la carpeta data d'Arduino.

en: Error inside Serial.{0}()
ca: Error a dins del Serial.{0}()

en: Error loading theme {0}: {1}
ca: S'ha produït un error en carregar el tema {0}: {1}

en: Error loading {0}
ca: Error en carregar {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
ca: Error al obrir el port sèrie "{0}".

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
ca: Error a l'obrir el port sèrie "{0}". Prova a consultar la documentació a http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error reading libraries index: {0}
ca: S'ha produït un error en llegir l'índex de biblioteques: {0}

en: Error reading preferences
ca: Error en llegir les preferències

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
ca: Error al llegir el fitxer de preferències. Si us plau elimini (o mogui)
    {0} i reiniciï Arduino.

en: Error running post install script
ca: Error a l'executar l'script de postinstal·lació

en: Error starting discovery method:
ca: Error iniciant el mètode de descobriment:

en: Error touching serial port ''{0}''.
ca: Error al obrir el port sèrie "{0}".

en: Error while burning bootloader.
ca: Error al carrega el bootloader.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
ca: Error durant l’enregistrament  del bootloader: no es troba el paràmetre de configuració {0}

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
ca: Error durant l'enregistrament del bootloader: seleccioneu un port sèrie.

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
ca: Error durant la pujada: no es troba el paràmetre de configuració {0}

en: Error while printing.
ca: Error durant la impressió.

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
ca: Error durant la configuració dels paràmetres del port sèrie: {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
ca: Error mentre es pujava el programàri.

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
ca: Error durant la pujada: no es troba el paràmetre de configuració {0}

en: Error while verifying
ca: Error mentre verificava.

en: Error while verifying/uploading
ca: Error mentre verificava/pujava

en: Estonian
ca: estonià

en: Examples
ca: Exemples

en: Examples for any board
ca: Exemples per a qualsevol placa

en: Examples for {0}
ca: Exemples per a {0}

en: Examples from Custom Libraries
ca: Exemples de les biblioteques personalitzades

en: Examples from Other Libraries
ca: Exemples d'altres biblioteques

en: Export canceled, changes must first be saved.
ca: Exportació cancel·lada, els canvis han de ser desats previament.

en: Export compiled Binary
ca: Exporta el binari compilat

en: Failed to open sketch: "{0}"
ca: No s´ha pogut obrir el sketch: "{0}"

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
ca: No s'ha pogut canviar el nom de "{0}" a "{1}"

en: Failed to rename sketch folder
ca: No s'ha pogut canviar el nom del directori del sketch

en: File
ca: Fitxer

en: File name {0} is invalid: ignored
ca: El nom de fitxer {0} és invàlid: s'ha ignorat

en: Filipino
ca: filipí

en: Filter your search...
ca: Filtra la cerca...

en: Find
ca: Cerca

en: Find Next
ca: Cerca el següent

en: Find Previous
ca: Cerca l'anterior

en: Find in Reference
ca: Cerca a Referència

en: Find...
ca: Cerca...

en: Find:
ca: Cerca:

en: Finnish
ca: finès

en: Fix Encoding & Reload
ca: Arregla la codificació i torna a carregar

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
ca: Per obtenir informació de com instal·lar biblioteques, ves a: http://arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
ca: Forçant el reinici obrint/tancat el port {0} a 1200bps

en: French
ca: francès

en: Frequently Asked Questions
ca: Preguntes més freqüents

en: Galician
ca: gallec

en: Galician (Spain)
ca: gallec (Espanya)

en: Galileo Help
ca: Ajuda de Galileo

en: Georgian
ca: georgià

en: German
ca: alemany

en: Get Board Info
ca: Informació de la placa

en: Getting Started
ca: Primers passos

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
ca: Les variables globals fan servir {0} bytes ({2}%%) bytes de memòria dinàmica, deixant {3} bytes per variables locals. Màxima és de {1} bytes.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
ca: Les variables globlals fan servir {0} bytes de memòria dinàmica.

en: Go to line
ca: Ves a la línia

en: Go to line...
ca: Ves a la línia...

en: Greek
ca: grec

en: Hebrew
ca: hebreu

en: Help
ca: Ajuda

en: Hindi
ca: hindi

en: Host name:
ca: Nom del servidor:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
ca: Per què no proveu de desar el sketch primer 
    abans d'intentar canviar-ne el nom?

en: How very Borges of you
ca: Que tant Borges de part teva

en: Hungarian
ca: hongarès

en: INCOMPATIBLE
ca: NO COMPATIBLE

en: Ignore Case
ca: Ignora diferències entre majúscules i minúscules

en: Ignoring library with bad name
ca: S'ha ignorat la llibreria amb un nom incorrecte.

en: Ignoring sketch with bad name
ca: Ignorant el sketch amb un nom incorrecte

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
ca: En Arduino 1.0, l'extensió per defecte del fitxer ha canviat
    de .pde a .ino. Els nous sketchs (incloent tots els creats amb
    la opció "Desar com") faran servir la nova extensió. L'extensió
    dels sketch existents s’actualitzaran  quan es dessin, però pots
    desactivar-ho en el diàleg de Preferències.
    
    Desa sketch i actualitza l'extensió?

en: Include Library
ca: Inclou la biblioteca

en: Incorrect IDE installation folder
ca: Carpeta d'instal·lació de l'IDE incorrecta

en: Increase Font Size
ca: Incrementa la mida del tipus de lletra

en: Increase Indent
ca: Augmenta el sagnat

en: Indonesian
ca: indonesi

en: Initializing packages...
ca: S'estan inicialitzant els paquets...

en: Install
ca: Instal·la

en: Installation completed!
ca: Instal·lació completada!

en: Installed
ca: Instal·lat

en: Installing boards...
ca: S'estan instal·lant les plaques...

en: Installing library: {0}:{1}
ca: S'està instal·lant la llibreria: {0}:{1}

en: Installing tools ({0}/{1})...
ca: Instal·lant eines: ({0}/{1})...

en: Installing...
ca: S'està instal·lant...

en: Interface scale:
ca: Escalat d'interfície:

en: Invalid library found in {0}: {1}
ca: Biblioteca invàlida trobada en  {0}: {1}

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
ca: Cita invàlida: no s'ha trobat el caràcter [{0}] de tancament.

en: Invalid version {0}
ca: Versió invàlida {0}

en: Italian
ca: italià

en: Japanese
ca: japonès

en: Kazakh
ca: kazakh

en: Korean
ca: coreà

en: Latvian
ca: letó

en: Library Manager
ca: Gestor de biblioteques

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
ca: Biblioteca afegida a les vostres biblioteques. Comproveu el menú "Inclou biblioteca"

en: Library can't use both 'src' and 'utility' folders. Double check {0}
ca: La biblioteca no pot fer servir ambdós directoris 'src' i 'utility'. Torneu a comprovar {0}

en: Library is already installed: {0}:{1}
ca: La biblioteca ja està instal·lada: {0}:{1}

en: Line number:
ca: Número de línia:

en: Lithuaninan
ca: lituà

en: Loading configuration...
ca: S'està carregant la configuració...

en: Looking for recipes like {0}*{1}
ca: S'estan cercant receptes tals com {0}*{1}

en: Low memory available, stability problems may occur.
ca: Es disposa de poca memòria, es poden produir problemes d'estabilitat

en: Manage Libraries...
ca: Gestiona les biblioteques...

en: Manual proxy configuration
ca: Configuració manual del proxy

en: Marathi
ca: marathi

en: Message
ca: Missatge

en: Missing '{0}' from library in {1}
ca: No es troba '{0}' de la biblioteca a {1}

en: Mode not supported
ca: Mòdus no suportat.

en: More
ca: Més

en: More preferences can be edited directly in the file
ca: Es poden editar més preferències directament en el fitxer

en: Moving
ca: Moure

en: Multiple files not supported
ca: Múltiples arxius no suportat

en: Multiple libraries were found for "{0}"
ca: S'han trobat múltiples biblioteques per a "{0}"

en: Must specify exactly one sketch file
ca: Heu d'especificar exactament un arxiu sketch

en: Name for new file:
ca: Escolliu un nom per un nou fitxer:

en: Native serial port, can't obtain info
ca: No es pot obtenir informació del port sèrie natiu

en: Nepali
ca: nepalès

en: Network
ca: Xarxa

en: Network port, can't obtain info
ca: No es pot obtenir informació del port de xarxa

en: Network ports
ca: Ports de xarxa

en: Network upload using programmer not supported
ca: Xarxa pujada fent servir programador no soportat

en: New
ca: Nou

en: New Tab
ca: Pestanya nova

en: Newline
ca: Línia nova

en: Next Tab
ca: Pestanya següent

en: No authorization data found
ca: No s'han trobat dades d'autorització

en: No changes necessary for Auto Format.
ca: Cap canvi necessari pel format automàtic.

en: No command line parameters found
ca: No es troben paràmetres de comand de linia

en: No compiled sketch found
ca: No s'ha trobat l'esboç compilat

en: No files were added to the sketch.
ca: No hi ha arxius afegits a l'sketch.

en: No launcher available
ca: No hi ha llançador disponible

en: No line ending
ca: Sense salts de línia

en: No parameters
ca: No hi ha paràmetres

en: No proxy
ca: Sense proxy

en: No really, time for some fresh air for you.
ca: Hora d'aire fresc, seriosament.

en: No reference available for "{0}"
ca: Cap referència disponible per "{0}"

en: No sketch
ca: No hi ha programàri

en: No sketchbook
ca: No hi ha llibret de programàri

en: No valid code files found
ca: No s'han trobat arxius amb codi vàlid

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
ca: La definició de hardware trobat en el directori {0} no es vàlid.

en: None
ca: Cap

en: Norwegian Bokmål
ca: noruec bokmâl

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
ca: Memòria insuficient; ves a http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size pels consells de com reduir-ne la mida.

en: OK
ca: D'acord

en: One file added to the sketch.
ca: Un fitxer afegit al sketch.

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
ca: Només --verify. --upload o --get-pref estan suportats

en: Open
ca: Obre

en: Open Recent
ca: Obre recent

en: Open URL
ca: Obre l'URL

en: Open an Arduino sketch...
ca: Obre un sketch d'Arduino...

en: Open...
ca: Obre...

en: Other
ca: Un altre

en: Page Setup
ca: Configuració de la pàgina

en: Partner
ca: Company

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Paste
ca: Enganxa

en: Persian
ca: persa

en: Persian (Iran)
ca: persa (Iran)

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
ca: Plataforma {0} (paquet {1}) desconeguda

en: Please confirm boards deletion
ca: Confirmeu la supressió de les plaques

en: Please confirm library deletion
ca: Confirmeu la supressió de la biblioteca

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
ca: Importeu la biblioteca SPI del menú  Sketch > Importa biblioteca.

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
ca: Importeu la llibreria Wire de Sketch > Menú Importació biblioteca

en: Please select a port to obtain board info
ca: Seleccioneu un port per obtenir la informació de la placa

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
ca: Per favor, seleccioneu un programador de Eines-> Menú de programadors

en: Plotter not available while serial monitor is open
ca: El plotter no es troba disponible mentre el monitor sèrie està obert

en: Polish
ca: polonès

en: Port number:
ca: Número de port:

en: Portugese
ca: portuguès

en: Portuguese (Brazil)
ca: portuguès (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
ca: portuguès (Portugal)

en: Preferences
ca: Preferències

en: Preparing boards...
ca: S'estan preparant les plaques...

en: Previous
ca: Anterior

en: Previous Tab
ca: Pestanya anterior

en: Print
ca: Imprimeix

en: Printing canceled.
ca: Impressió cancel·lada.

en: Printing...
ca: Imprimint...

en: Problem Opening Folder
ca: Problema obrint la carpeta

en: Problem Opening URL
ca: Problema obrint la URL

en: Problem Setting the Platform
ca: Problema adjustant la plataforma.

en: Problem accessing board folder /www/sd
ca: Problema accedint a la carpeta de la placa /www/sd

en: Problem accessing files in folder "{0}"
ca: Problema accedint als fitxers de la carpeta "{0}"

en: Problem getting data folder
ca: Problema obtenint la carpeta de data

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
ca: Problema pujant a la placa. Visita per http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload suggeriments.

en: Problem with rename
ca: Problema amb el canvi de nom

en: Processor
ca: Processador

en: Programmer
ca: Programador

en: Progress {0}
ca: Progrés {0}

en: Quit
ca: Surt

en: RETIRED
ca: RETIRAT

en: Recommended
ca: Recomanat

en: Redo
ca: Refés

en: Reference
ca: Referència

en: Remove
ca: Suprimeix

en: Removing library: {0}:{1}
ca: S'està suprimint la biblioteca: {0}:{1}

en: Removing...
ca: Suprimint...

en: Rename
ca: Canvia el nom

en: Replace
ca: Reemplaça

en: Replace & Find
ca: Cerca i reemplaça

en: Replace All
ca: Reemplaça-ho tot

en: Replace the existing version of {0}?
ca: Reemplaça la versió existent de {0}?

en: Replace with:
ca: Substituir amb:

en: Retired
ca: Retirat

en: Retry the upload with another serial port?
ca: Voleu tornar a intentar la pujada amb un port sèrie diferent?

en: Romanian
ca: romanès

en: Running recipe: {0}
ca: Executant recepta: {0}

en: Running: {0}
ca: Executant: {0}

en: Russian
ca: rus

en: Save
ca: Desa

en: Save As...
ca: Anomena i desa...

en: Save Canceled.
ca: S'ha cancel·lat el desament.

en: Save changes to "{0}"?
ca: Voleu desa els canvis a "{0}"?

en: Save sketch folder as...
ca: Anomena i desa la carpeta de sketch...

en: Save when verifying or uploading
ca: Desa mentre verifica o puja

en: Saving...
ca: S'està desant...

en: Search all Sketch Tabs
ca: Cerca tots els Tabs del programari

en: Select (or create new) folder for sketches...
ca: Seleccioneu (o creeu) una carpeta pels sketches...

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
ca: Seleccioneu el l fitxer zip o el directori que conté la biblioteca que voleu afegir

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
ca: Seleccioneu una imatge o un altre fitxer da dades per copiar el vostre sketch

en: Select new sketchbook location
ca: Seleccioneu una ubicació pel nou sketchbook

en: Select version
ca: Seleccioneu una versió

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
ca: Placa seleccionada depenent del nucli '{0}' (no instal·lat).

en: Selected board is not available
ca: La placa seleccionada no es troba disponible

en: Selected library is not available
ca: La biblioteca seleccionada no es troba disponible

en: Send
ca: Envia

en: Serial Monitor
ca: Monitor sèrie

en: Serial Plotter
ca: Plotter sèrie

en: Serial monitor is not supported on network ports such as {0} for the {1} in this release
ca: El monitor sèrie no està disponible en ports de xarxa com el {0} pel {1} en aquesta versió

en: Serial monitor not available while plotter is open
ca: El monitor sèrie no es troba disponible mentre el plotter està obert

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
ca: Port sèrie "{0}" no trobat. Ha seleccionat el port corresponent al menú Eines > Port sèrie?

en: Serial port not selected.
ca: No hi ha cap port sèrie seleccionat.

en: Serial port {0} not found.
ca: No s'ha trobat el port sèrie {0}.

en: Serial ports
ca: Ports de sèrie

en: Setting build path to {0}
ca: La ubicació per als builds s'ha definit a {0}

en: Settings
ca: Configuració

en: Settings issues
ca: Errors en les preferències

en: Show Sketch Folder
ca: Mostra la carpeta del Sketch

en: Show timestamp
ca: Mostra la marca de temps

en: Show verbose output during:
ca: Mostra la sortida detallada durant:

en: Signal Input/Output
ca: Senyal d'Entrada/Sortida

en: Sketch
ca: Esbós

en: Sketch Disappeared
ca: Esbós desaparegut

en: Sketch Does Not Exist
ca: L'esbós no existeix.

en: Sketch is Read-Only
ca: El Sketch és només de lectura

en: Sketch is Untitled
ca: El Sketch no té nom.

en: Sketch is read-only
ca: El Sketch és només de lectura

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
ca: Sketch massa gran; visita http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size per consells per reduir-ne la mida.

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
ca: Sketch fa servir  {0} bytes ({2}%%) del espai de magatzament del programa. El màxim son {1} bytes.

en: Sketchbook folder disappeared
ca: El directori Sketchbook ha desaparegut.

en: Sketchbook location:
ca: Ubicació del Sketchbook:

en: Sketchbook path not defined
ca: Ubicació del llibre de programari no definida

en: Skipping contributed index file {0}, parsing error occured:
ca: Saltant l'índex de l'arxiu aportat {0}, ha ocorregut un error:

en: Slovak
ca: eslovac

en: Slovenian
ca: eslovè

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
ca: Alguns fitxers estan marcats com a "read-only", per tant haurà
    de desar de nou el sketch en una altre localització,
    i tornar-ho a provar.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
ca: Alguns arxius estan marcats "read-only", haurà de
    desar el sketch a una altre localització.

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
ca: La carpeta "{0}" ja existeix

en: Spanish
ca: espanyol

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
ca: La carpeta o fitxer zip especificat no conté una biblioteca vàlida

en: Starting...
ca: S'està iniciant...

en: Sunshine
ca: Sol.

en: Swedish
ca: suec

en: System Default
ca: Per defecte del sistema

en: Talossan
ca: talossà

en: Tamil
ca: tàmil

en: Telugu
ca: telugu

en: Thai
ca: thai

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
ca: La descripció 'BYTE' ha deixat d'estar suportada.

en: The --upload option supports only one file at a time
ca: La opció --upload només soporta un arxiu cada vegada

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
ca: La classe Client ha estat reanomenat a EthernetClient.

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
ca: L'IDE inclou un paquet {0} actualitzat, però n'esteu utilitzant un de més antic.
    Voleu actualitzar {0}?

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
ca: La classe Server ha estat reanomenada EthernetServer.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
ca: La classe Udp ha estat reanomenada a EthernetUdp.

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
ca: La placa actual seleccionada necessita el nucli «{0}» que no està instal·lat.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
ca: El fitxer "{0}" ha de trobar-se dins
    la carpeta de l'sketch anomenat "{1}".
    Crear aquesta carpeta, moure l'arxiu, i continua?

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library folder names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
ca: La biblioteca «{0}» no es pot usar.
    Els noms dels directoris de les biblioteques han de començar amb una lletra o nombre, seguit de lletres, nombres, guions (-), punts (.) i guions baixos (_) i no poden superar els 63 caràcters.

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
ca: La biblioteca "{0}" no es pot utilitzar.
    Els noms de biblioteca només poden contenir nombres i lletres senzilles.
    (només ASCII i sense espais, tampoc pot començar amb un nombre).

en: The main file cannot use an extension
ca: El fitxer principal no pot usar un extensió

en: The name cannot start with a period.
ca: El nom no pot començar amb un punt.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
ca: El sketch seleccionat ja no existeix.
    Hauries de reiniciar Arduino per actualitzar
    el menú de sketchbook.

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
ca: El sketch "{0}" no pot ser utilitzat.
    Els noms dels sketch han de contenir només caràcters bàsics i nombres
    (Només ASCII sense espais, i no pot començar amb un nombre).
    Per desfer-se d’aquest missatge, elimina el sketch de {1}

en: The sketch already contains a file named "{0}"
ca: El sketch ja conté un fitxer anomenat «{0}»

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
ca: La carpeta del sketch ha desaparegut.
     Es provarà de tornar a desar en la mateixa localització,
    però tot excepte el codi serà perdut.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
ca: La carpeta sketchbook no existeix.
    Arduino canviarà  a la localització per defecte
    de sketchbook, i crearà  una nova carpeta sketchbook
    si fos necessari. Arduino pararà  de parlar
    d'ell mateix en tercera persona.

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
ca: La carpeta del bloc d'esbossos especificada conté la teva còpia de l'IDE.
    Sisplau escull una carpeta diferent per al teu bloc d'esbossos.

en: Theme:
ca: Tema:

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
ca: Aquesta biblioteca no està inclosa al Gestor de biblioteques. No podreu reinstal·lar-la des d'aquí.
    Esteu segur de voler desinstal·lar-la?

en: This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.
ca: Aquest informe tindria més informació amb
    la opció "Mostra la sortida detallada durant la compilació"
    activada a Fitxer -> Preferències.

en: Time for a Break
ca: Hora de descansar.

en: Timing
ca: Sincronització

en: Tool {0} is not available for your operating system.
ca: L'eina {0} no es troba disponible per al teu sistema operatiu.

en: Tools
ca: Eines

en: Topic
ca: Tòpic

en: Troubleshooting
ca: Solució de problemes

en: Turkish
ca: turc

en: Type
ca: Tipus

en: Type board password to access its console
ca: Introduïu la contrasenya de la placa per accedir a la seva consola

en: Type board password to upload a new sketch
ca: Introduïu la contrasenya de la placa per pujar el nou sketch

en: Ukrainian
ca: ucraïnès

en: Unable to connect to {0}
ca: No es pot connectar a {0}

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
ca: No es pot conectar: el sketch està fent servir una passarela?

en: Unable to connect: retrying
ca: No es pot connectar: reintentant

en: Unable to connect: wrong password?
ca: No es pot conectar: Contrasenya incorrecte?

en: Unable to find {0} in {1}
ca: No es pot trobar {0} a {1}

en: Unable to open serial monitor
ca: No es pot obrir el monitor sèrie

en: Unable to open serial plotter
ca: No es pot obrir el plotter sèrie

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
ca: No es pot accedir a Arduino.cc degut a possibles problemes de xarxa.

en: Uncategorized
ca: No categoritzat

en: Undo
ca: Desfés

en: Unhandled type {0} in context key {1}
ca: Tipus {0} no controlat en la clau de context {1}

en: Unknown board
ca: Placa desconeguda

en: Unknown sketch file extension: {0}
ca: Extensió de fitxer d'esbós desconeguda: {0}

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
ca: Plataforma no especificada, no hi ha un llançador disponible.
    Per permetre obrir URLs o carpetes, afegeix 
    "launcher=/path/yo/app" a preferences.txt

en: Updatable
ca: Actualitzable

en: Update
ca: Actualitza

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
ca: Actualitza fitxer dels sketch a la nova extensió al desar (.pde -> .ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
ca: Hi ha actualitzacions disponibles per a algunes de les teves plaques {0} {1}

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
ca: Hi ha actualitzacions disponibles per a algunes de les teves plaques {0} {1} i biblioteques {2} {3}

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
ca: Hi ha actualitzacions disponibles per a algunes de les teves biblioteques {0} {1}

en: Updating list of installed libraries
ca: Actualitzant llistat de biblioteques instal·lades

en: Upload
ca: Puja

en: Upload Using Programmer
ca: Carregar utilitzant un Programador

en: Upload any sketch to obtain it
ca: Pujar qualsevol esbós per a obtindre'l

en: Upload canceled.
ca: S'ha cancel·lat la pujada.

en: Upload cancelled
ca: Pujada cancel•lada

en: Uploading to I/O Board...
ca: Pujant a la I/O de la Placa...

en: Uploading...
ca: Actualitzant...

en: Use Selection For Find
ca: Utilitza la selecció per cercar

en: Use external editor
ca: Utilitza un editor extern

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
ca: Utilitzant biblioteca {0} a la seva versió {1} en la carpeta: {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
ca: Utilitzant biblioteca  {0} en carpeta: {1}{2}

en: Using previously compiled file: {0}
ca: Usant l'arxiu prèviament compilat: {0}

en: Verify
ca: Verifica

en: Verify code after upload
ca: Comproveu el codi després de pujar-lo

en: Verify/Compile
ca: Verifica i compila

en: Verifying and uploading...
ca: S'està verificant i pujant...

en: Verifying archive integrity...
ca: S'està verificant la integritat del fitxer...

en: Verifying...
ca: S'està verificant...

en: Version <b>{0}</b>
ca: Versió <b>{0}</b>

en: Version unknown
ca: Versió desconeguda

en: Version {0}
ca: Versió {0}

en: Vietnamese
ca: vietnamita

en: Visit Arduino.cc
ca: Visita Arduino.cc

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
ca: AVÍS: La categoria '{0}' a la biblioteca {1} no és vàlida. Ajustant a '{2}'

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
ca: AVÍS: Carpeta {0} espúria a la biblioteca '{1}'

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
ca: ALERTA: biblioteca {0} vol córrer a {1} arquitectura(es) i podria ser incompatible amb la seva placa, que corre a {2} arquitectura(es).

en: Warning
ca: Advertència

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
ca: Avís: Aquest núcli no suporta l'exportació d'esbossos. Sisplau considera actualitzar-ho o contactar amb el seu autor.

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
ca: Avís: El fitxer {0} enllaça a una ubicació absoluta {1}

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
ca: Avís: S'ha forçat la confiança en contribuïdors no confiables

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
ca: Avís: S'ha forçat l'execució d'script no confiable ({0})

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
ca: Avís: la contribució no és confiable, s'omet l'execució d'script ({0})

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
ca: Avís: platform.txt del nucli '{0}' conté {1} en desús, s'ha convertit automàticament a {2}. Considera actualitzar aquest nucli.

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
ca: Avís: al platform.txt del nucli '{0}' li falta la propietat '{1}', s'ha fet servir el valor predeterminat '{2}': Considera actualitzar aquest nucli.

en: Western Frisian
ca: frisó occidental

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
ca: Wire.receive() ha estat reanomenada a Wire.read().

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
ca: Wire.send() ha estat reanomenada a Wire.write().

en: Wrap Around
ca: Envoltat

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
ca: Microcontrolador trobat incorrecte. Ha seleccionat la placa adequada del menú Eines > Placa?

en: Yes
ca: Sí

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
ca: No pots importar una carpeta que conté el teu bloc d'esbossos

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
ca: No pot desar el sketch en una carpeta
    dins del mateix. Això seria un procés infinit.

en: You forgot your sketchbook
ca: Ha oblidat el seu sketchbook

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
ca: Teniu canvis sense desar!
    Deseu tots els esbossos per activar aquesta opció.

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
ca: Ha apretat {0} pero res s'ha enviat. Vol seleccionar un fí de linia?

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
ca: Has arribat al límit diari d'autonomenar nous esboços. I si anem a fer un tomb?

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
ca: La teva còpia de l'IDE està instal·lada en una subcarpeta de la teva carpeta d'ajustaments.
    Sisplau mou l'IDE a una altra carpeta.

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
ca: La teva còpia de l'IDE està instal·lada en una subcarpeta del teu bloc d'esbossos.
    Sisplau mou l'IDE a una altra carpeta

en: ZIP files or folders
ca: Fitxers ZIP o directoris

en: Zip doesn't contain a library
ca: ZIP no conté cap biblioteca

en: ".{0}" is not a valid extension.
ca: ".{0}" no és una extensió vàlida.

en: "{0}" contains unrecognized characters. If this code was created with an older version of Arduino, you may need to use Tools -> Fix Encoding & Reload to update the sketch to use UTF-8 encoding. If not, you may need to delete the bad characters to get rid of this warning.
ca: "{0}" conté caràcters desconeguts. Si aquest codi ha estat creat amb una versió anterior d'Arduino hauries de fer servir la opció Eines -> Arregla la codificació i recarrega per a actualitzar l'esbós per tal d'usar la codificació UTF-8. De no fer-ho, hauries de suprimir els caràcters incorrectes per a desfer-te d'aquest avís.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
ca: 
    A partir de Arduino 0019, la llibreria Ethernet depèn de la biblioteca SPI.
    Sembla que l'esta utilitzant o ho fa una altre biblioteca que depèn de la biblioteca SPI.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
ca: 
    A partir de Arduino 1.0, la descripció 'BYTE' ja no està suportada.
    Si us plau en el seu lloc feu servir Serial.write()

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
ca: 
    A partir de Arduino 1.0, la classe Client de la biblioteca Ethernet ha estat reanomenada a EthernetClient.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
ca: 
    A partir de Arduino 1.0, la classe Server de la biblioteca Ethernet ha estat reanomenada a EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
ca: 
    A partir del l'Arduino 1.0, la classe Udp en la biblioteca Ethernet ha estat reanomenada a EthernetUdp

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
ca: 
    A partir del l'Arduino 1.0, la funció Wire.receive() ha estat reanomenada a Wire.read() per coherència amb altres biblioteques.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
ca: 
    A partir del l'Arduino 1.0, la funció Wire.send() ha estat reanomenada a Wire.write() per coherència amb altres biblioteques.

en: compilation
ca: compiliació

en: connected!
ca: connectat!

en: ignoring invalid font size {0}
ca: Ignorant mida de font invàlida {0}

en: name is null
ca: El nom es null

en: serialMenu is null
ca: serialMenu es null

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
ca: el port sèrie seleccionat {0} no existeix o la teva placa no està connectada

en: unknown option: {0}
ca: opció desconeguda: {0}

en: upload
ca: Pujar

en: version <b>{0}</b>
ca: versió <b>{0}</b>

en: {0} file signature verification failed
ca: La verificació de signatura del fitxer {0} ha fallat

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
ca: La verificació de signatura del fitxer {0} ha fallat. S'ha ignorat el fitxer.

en: {0} files added to the sketch.
ca: {0} fitxers afegits al sketch.

en: {0} libraries
ca: {0} biblioteques

en: {0} must be a folder
ca: {0} ha de ser una carpeta

en: {0} on {1}
ca: {0} en {1}

en: {0} pattern is missing
ca: No s'ha trobat el patró {0}

en: {0} returned {1}
ca: {0} ha retornat {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
ca: {0}: Argument no vàlid per --pref, s'espera la forma "pref=value"

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
ca: {0}: Nom de placa desconeguda, ha de tenir el format "package:arch:board" o "package:arch:board:options"

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
ca: {0}: Opció no vàlida per la tarja "{1}"

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
ca: {0}: Opció no vàlida, s'espera la forma "name=value"

en: {0}: Unknown architecture
ca: {0}: Arquitectura desconeguda

en: {0}: Unknown board
ca: {0}: Placa desconeguda

en: {0}: Unknown package
ca: {0}: Paquet desconegut
