Arduino IDE 1.5 - en to el_GR translation catalogue (591 entries)

en:   (requires restart of Arduino)
el_GR: (απαιτεί επανεκκίνηση του Arduino)

en:  Not used: {0}
el_GR: Όχι σε χρήση: {0}

en:  Used: {0}
el_GR: Σε χρήση: {0}

en: 'Keyboard' not found. Does your sketch include the line '#include <Keyboard.h>'?
el_GR: Δεν βρέθηκε το 'Keyboard'. Το σχέδιο σας περιλαμβάνει την γραμμή '#include <Keyboard.h>';

en: 'Mouse' not found. Does your sketch include the line '#include <Mouse.h>'?
el_GR: Δεν βρέθηκε το 'Mouse'. Το σχέδιο σας περιλαμβάνει την γραμμή '#include <Mouse.h>';

en: 'arch' folder is no longer supported! See http://goo.gl/gfFJzU for more information
el_GR: Ο φάκελος 'arch' δεν υποστηρίζεται πλέον! Δείτε στο http://goo.gl/gfFJzU για περισσότερες πληροφορίες

en: (edit only when Arduino is not running)
el_GR: (επεξεργασία μόνο όταν το Arduino δεν τρέχει)

en: (legacy)
el_GR: (παλιό)

en: --curdir no longer supported
el_GR: το --curdir δεν υποστηρίζεται πλέον

en: --verbose, --verbose-upload and --verbose-build can only be used together with --verify or --upload
el_GR: τα --verbose, --verbose-upload και --verbose-build μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο μαζί με τα --verify ή --upload

en: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Do you want to save changes to this sketch<BR> before closing?</b><p>If you don't save, your changes will be lost.
el_GR: <html> <head> <style type="text/css">b { font: 13pt "Lucida Grande" }p { font: 11pt "Lucida Grande"; margin-top: 8px }</style> </head><b>Θες να αποθηκεύσεις τις αλλαγές σε αυτό το σχέδιο<BR> πριν να κλείσεις;</b><p>Αν δεν αποθηκεύσεις, οι αλλαγές σου θα χαθούν.

en: A folder named "{0}" already exists. Can't open sketch.
el_GR: Υπάρχει ήδη φάκελος «{0}». Αδυναμία ανοίγματος σχεδίου.

en: A library named {0} already exists
el_GR: Η βιβλιοθήκη με το όνομα {0} υπάρχει

en: A new version of Arduino is available,
    would you like to visit the Arduino download page?
el_GR: Μια νέα έκδοση του Arduino είναι διαθέσιμη, θα θέλατε να επισκευτείτε τη σελίδα λήψης του Arduino;

en: A newer {0} package is available
el_GR: Ένα νεότερο {0} πακέτο είναι διαθέσιμο

en: A subfolder of your sketchbook is not a valid library
el_GR: Ένας υποφάκελος του sketchbook σας δεν είναι έγκυρη βιβλιοθήκη

en: About Arduino
el_GR: Περί του Arduino

en: Acoli
el_GR: Αντσόλι

en: Add .ZIP Library...
el_GR: Προσθήκη βιβλιοθήκης ZIP...

en: Add File...
el_GR: Προσθήκη αρχείου...

en: Additional Boards Manager URLs
el_GR: Επιπλέον URLs διαχειριστή πλακετών

en: Additional Boards Manager URLs:
el_GR: Επιπλέον URLs διαχειριστή πλακετών:

en: Afrikaans
el_GR: Αφρικάανς

en: Aggressively cache compiled core
el_GR: Επιθετική αποθήκευση του μεταγλωττισμένου πυρήνα

en: Albanian
el_GR: Αλβανικά

en: All
el_GR: Όλα

en: An error occurred while trying to fix the file encoding.
    Do not attempt to save this sketch as it may overwrite
    the old version. Use Open to re-open the sketch and try again.
el_GR: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια διόρθωσης της κωδικοποίησης του αρχείου.
    Μην προσπαθήσετε να αποθηκεύσετε αυτό το σχέδιο καθώς μπορεί να επικαλύψει
    την παλιά έκδοση. Χρησιμοποιήστε Άνοιγμα για να ανοίξετε πάλι το σχέδιο και προσπαθήστε πάλι.

en: An error occurred while updating libraries index!
el_GR: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά την ενημέρωση του ευρετηρίου βιβλιοθηκών!

en: An error occurred while uploading the sketch
el_GR: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά το ανέβασμα του σχεδίου

en: An error occurred while verifying the sketch
el_GR: Προέκυψε σφάλμα κατά την επαλήθευση του σχεδίου

en: An error occurred while verifying/uploading the sketch
el_GR: Προέκυψε σφάλμα κατά την επαλήθευση/ανέβασμα του σχεδίου

en: An unknown error occurred while trying to load
    platform-specific code for your machine.
el_GR: Συνέβη άγνωστο σφάλμα, κατά το ανέβασμα του συγκεκριμένου για την μηχανή σας κώδικα

en: Arabic
el_GR: Αραβικά

en: Aragonese
el_GR: Αραγονίας

en: Archive Sketch
el_GR: Αρχειοθέτηση σχεδίου

en: Archive sketch as:
el_GR: Αρχειοθέτηση σχεδίου ως:

en: Archive sketch canceled.
el_GR: Ακυρώθηκε η αρχειοθέτηση σχεδίου.

en: Archiving built core (caching) in: {0}
el_GR: Αρχειοθέτηση δημιουργημένου πυρήνα (caching) σε: {0}

en: Archiving the sketch has been canceled because
    the sketch couldn't save properly.
el_GR: Η αρχειοθέτηση του σχεδίου ακυρώθηκε επειδή
    το σχέδιο δεν μπορούσε να αποθηκευτεί σωστά.

en: Arduino ARM (32-bits) Boards
el_GR: Πλακέτες Arduino ARM (32-bits)

en: Arduino AVR Boards
el_GR: Πλακέτες Arduino AVR

en: Arduino can only open its own sketches
    and other files ending in .ino or .pde
el_GR: Το Arduino μπορεί να ανοίξει μόνο δικά του σχέδια
    και άλλα αρχεία που τελειώνουν σε .ino ή .pde

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your settings.
el_GR: Το Arduino δεν μπορεί να τρέξει γιατί δεν μπορεί
    να δημιουργήσει ένα φάκελο για να αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις σας.

en: Arduino cannot run because it could not
    create a folder to store your sketchbook.
el_GR: Το Arduino δεν μπορεί να τρέξει γιατί δεν μπορεί
    να δημιουργήσει ένα φάκελο για να αποθηκεύσει το Sketchbook.

en: Are you sure you want to delete "{0}"?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε το "{0}";

en: Are you sure you want to delete this sketch?
el_GR: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε αυτό το σχέδιο;

en: Argument required for --board
el_GR: Απαιτείται όρισμα για το --board

en: Argument required for --port
el_GR: Απαιτείται όρισμα για το --port

en: Argument required for --pref
el_GR: Απαιτείται όρισμα για το --pref

en: Argument required for --preferences-file
el_GR: Απαιτείται όρισμα για το --preferences-file

en: Argument required for {0}
el_GR: Απαιτείται όρισμα για το {0}

en: Armenian
el_GR: Αρμενικά

en: Asturian
el_GR: Αστουριακά

en: Authorization required
el_GR: Απαιτείται εξουσιοδότηση

en: Auto Format
el_GR: Αυτόματη διαμόρφωση

en: Auto Format finished.
el_GR: Ολοκληρώθηκε η αυτόματη διαμόρφωση.

en: Auto-detect proxy settings
el_GR: Αυτόματη ανίχνευση ρυθμίσεων διαμεσολαβητή

en: Automatic
el_GR: Αυτόματα

en: Automatic proxy configuration URL:
el_GR: URL αυτόματης ρύθμισης του διαμεσολαβητή:

en: Autoscroll
el_GR: Αυτόματη κύλιση

en: Bad error line: {0}
el_GR: Κακή γραμμή σφάλματος: {0}

en: Bad file selected
el_GR: Επιλέχτηκε κακό αρχείο

en: Basque
el_GR: Βασκικά

en: Belarusian
el_GR: Λευκορωσικά

en: Board
el_GR: Πλακέτα

en: Board Info
el_GR: Πληροφορίες πλακέτας

en: Board at {0} is not available
el_GR: Η πλακέτα {0} δεν είναι διαθέσιμη

en: Board {0} (platform {1}, package {2}) is unknown
el_GR: Η Πλακέτα {0} (πλατφόρμα {1}, πακέτο {2}) είναι άγνωστη

en: Board {0}:{1}:{2} doesn''t define a ''build.board'' preference. Auto-set to: {3}
el_GR: Η πλακέτα  {0}:{1}:{2} δεν καθορίζει μία επιλογή ''build.board''. Αυτόματη ρύθμιση στο: {3}

en: Board:
el_GR: Πλακέτα:

en: Boards Manager
el_GR: Διαχειριστής πλακετών

en: Boards Manager...
el_GR: Διαχειριστής πλακετών...

en: Boards included in this package:
el_GR: Πλακέτες που περιλαμβάνονται σε αυτό το πακέτο:

en: Bootloader file specified but missing: {0}
el_GR: Το αρχείο του Bootloader έχει καθοριστεί αλλά λείπει: {0}

en: Bosnian
el_GR: Βοσνιακά

en: Both NL & CR
el_GR: Αμφότερα NL & CR

en: Browse
el_GR: Αναζήτηση

en: Build options changed, rebuilding all
el_GR: Οι επιλογές κατασκευής άλλαξαν, επανακατασκευή όλων

en: Built-in Examples
el_GR: Ενσωματωμένα παραδείγματα

en: Bulgarian
el_GR: Βουλγαρικά

en: Burn Bootloader
el_GR: Γράψιμο Bootloader

en: Burning bootloader to I/O Board (this may take a minute)...
el_GR: Εγγραφή του Bootloader στην πλακέτα Ι/Ο (ίσως χρειαστεί λίγο χρόνο)...

en: CRC doesn't match, file is corrupted. It may be a temporary problem, please retry later.
el_GR: CRC δεν ταιριάζει, το αρχείο είναι κατεστραμμένο. Μπορεί να είναι προσωρινό πρόβλημα, παρακαλώ δοκιμάστε ξανά αργότερα.

en: Can only pass one of: {0}
el_GR: Μπορεί να περάσει μόνο ένα από: {0}

en: Can't enable external editor
el_GR: Δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ο εξωτερικός επεξεργαστής κειμένου

en: Can't find the sketch in the specified path
el_GR: Δεν βρέθηκε το σχέδιο στη συγκεκριμένη διαδρομή

en: Canadian French
el_GR: Γαλλικά Καναδά

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Cannot specify any sketch files
el_GR: Δεν μπορεί να καθοριστεί κάποιο αρχείο σχεδίου

en: Carriage return
el_GR: Αλλαγή γραμμής

en: Catalan
el_GR: Καταλανικά

en: Check for updates on startup
el_GR: Έλεγχος για ενημερώσεις στην εκκίνηση

en: Chinese (China)
el_GR: Κινέζικα (China)

en: Chinese (Taiwan)
el_GR: Κινέζικα (Taiwan)

en: Chinese (Taiwan) (Big5)
el_GR: Κινέζικα (Taiwan) (Big5)

en: Clear output
el_GR: Εκκαθάριση εξόδου

en: Click for a list of unofficial boards support URLs
el_GR: Κλικ για λίστα URLs υποστήριξης ανεπίσημων πλακετών

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: Comment/Uncomment
el_GR: Σχολιασμός/Αποσχολιασμός

en: Communication
el_GR: Επικοινωνία

en: Compiler warnings:
el_GR: Προειδοποιήσεις μεταγλωττιστή:

en: Compiling sketch...
el_GR: Μεταγλώττιση σχεδίου...

en: Contributed
el_GR: Συνεισφορά

en: Copy
el_GR: Αντιγραφή

en: Copy as HTML
el_GR: Αντιγραφή ως HTML

en: Copy error messages
el_GR: Αντιγραφή μηνύματος σφάλματος

en: Copy for Forum
el_GR: Αντιγραφή για φόρουμ

en: Could not add ''{0}'' to the sketch.
el_GR: Δεν μπορεί να προστεθεί το "{0}" στο σχέδιο.

en: Could not copy to a proper location.
el_GR: Δεν μπόρεσε να αντιγραφεί σε μία κατάλληλη τοποθεσία.

en: Could not create directory "{0}"
el_GR: Δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί ο φάκελος "{0}"

en: Could not create the sketch folder.
el_GR: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί ο φάκελος του σχεδίου.

en: Could not create the sketch.
el_GR: Δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί το σχέδιο.

en: Could not delete "{0}".
el_GR: Δεν μπόρεσε να διαγραφεί το "{0}".

en: Could not delete the existing ''{0}'' file.
el_GR: Δεν μπόρεσε να διαγραφεί το υπάρχων "{0}" αρχείο.

en: Could not find boards.txt in {0}. Is it pre-1.5?
el_GR: Δεν μπόρεσε να βρεθεί το boards.txt στο {0}. Είναι προ-1.5;

en: Could not find tool {0}
el_GR: Δεν μπόρεσε να βρεθεί το εργαλείο {0}

en: Could not find tool {0} from package {1}
el_GR: Δεν μπόρεσε να βρεθεί το εργαλείο {0} από το πακέτο {1}

en: Could not open the URL
    {0}
el_GR: Δεν μπορεί να ανοιχθεί η ιστοσελίδα
    {0}

en: Could not open the folder
    {0}
el_GR: Πρόβλημα ανοίγματος του φακέλου
    {0}

en: Could not properly re-save the sketch. You may be in trouble at this point,
    and it might be time to copy and paste your code to another text editor.
el_GR: Δεν μπόρεσε να γίνει σωστή επαν-αποθήκευση του σχεδίου. Μπορεί να έχετε πρόβλημα σε αυτό το σημείο,
    και ίσως είναι ώρα να αντιγράψετε και να επικολλήσετε τον κώδικα σας σε κάποιον άλλο επεξεργαστή κειμένου.

en: Could not re-save sketch
el_GR: Δεν μπόρεσε να γίνει επαν-αποθήκευση του σχεδίου

en: Could not read color theme settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
el_GR: Δεν μπορεί να γίνει ανάγνωση της ρύθμισης για το χρώμα θέματος.
    Πρέπει να εγκαταστήσετε πάλι το Arduino.

en: Could not read default settings.
    You'll need to reinstall Arduino.
el_GR: Δεν μπορεί να διαβάσει τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.
    Πρέπει να εγκατασταθεί ξανά το Arduino.

en: Could not remove old version of {0}
el_GR: Δεν μπορεί να διαγραφεί η παλιά εκδοση του {0}

en: Could not replace {0}
el_GR: Δεν μπορεί να αντικατασταθεί το {0}

en: Could not write preferences file: {0}
el_GR: Δεν μπόρεσε να γίνει εγγραφή του αρχείου προτιμήσεων: {0}

en: Couldn't archive sketch
el_GR: Δεν μπόρεσε να γίνει αρχειοθέτηση του σχεδίου

en: Couldn't determine program size: {0}
el_GR: Δεν μπόρεσε να καθοριστεί το μέγεθος του προγράμματος: {0}

en: Couldn't do it
el_GR: Δεν μπόρεσε να γίνει

en: Couldn't find a Board on the selected port. Check that you have the correct port selected.  If it is correct, try pressing the board's reset button after initiating the upload.
el_GR: Δεν ήταν δυνατόν να βρεθεί μια πλακέτα στην επιλεγμένη θύρα. Ελέγξτε πως είναι επιλεγμένη η σωστή θύρα. Αν είναι σωστή, προσπαθήστε να πιέσετε το reset στην πλακέτα μετά την αρχικοποίηση του ανεβάσματος.

en: Croatian
el_GR: Κροατικά

en: Cut
el_GR: Αποκοπή

en: Czech (Czech Republic)
el_GR: Τσέχικα (Δημοκρατία της Τσεχίας)

en: Danish (Denmark)
el_GR: Δανικά (Δανία)

en: Data Processing
el_GR: Επεξεργασία δεδομένων

en: Data Storage
el_GR: Αποθήκευση δεδομένων

en: Decrease Font Size
el_GR: Μείωση μεγέθους φόντου

en: Decrease Indent
el_GR: Μείωση εσοχής

en: Default
el_GR: Προεπιλογή

en: Default theme
el_GR: Προεπιλεγμένο θέμα

en: Delete
el_GR: Διαγραφή

en: Device Control
el_GR: Έλεγχος συσκευής

en: Device is not responding, check the right serial port is selected or RESET the board right before exporting
el_GR: Η συσκευή δεν αποκρίνεται, ελέγξτε πως είναι επιλεγμένη η σωστή θύρα ή γίνετε σωστό RESET της πλακέτας πριν την εξαγωγή.

en: Discard all changes and reload sketch?
el_GR: Απόρριψη όλων των αλλαγών και επαναφόρτωση του σχεδίου;

en: Display
el_GR: Απεικόνιση

en: Display line numbers
el_GR: Προβολή αριθμών γραμμής

en: Do you want to remove {0}?
    If you do so you won't be able to use {0} any more.
el_GR: Θέλετε να αφαιρέσετε το {0};
    Αν ναι, δεν θα μπορείτε μα χρησιμοποιείτε πλέον το {0}.

en: Don't Save
el_GR: Μην γίνει αποθήκευση

en: Done Saving.
el_GR: Ολοκλήρωση αποθήκευσης.

en: Done burning bootloader.
el_GR: Ολοκλήρωση εγγραφής bootloader.

en: Done compiling
el_GR: Ολοκλήρωση μεταγλώττισης

en: Done compiling.
el_GR: Ολοκλήρωση μεταγλώττισης.

en: Done printing.
el_GR: Ολοκλήρωση εκτύπωσης.

en: Done uploading
el_GR: Ολοκλήρωση ανεβάσματος

en: Done uploading.
el_GR: Ολοκλήρωση ανεβάσματος.

en: Downloaded {0}kb of {1}kb.
el_GR: Κατέβασμα {0}kb από {1}kb.

en: Downloading boards definitions.
el_GR: Κατέβασμα ορισμών των πλακετών.

en: Downloading libraries index...
el_GR: Κατέβασμα του ευρετηρίου βιβλιοθηκών...

en: Downloading library: {0}
el_GR: Κατέβασμα βιβλιοθήκης: {0}

en: Downloading platforms index...
el_GR: Κατέβασμα ευρετηρίου πλατφορμών...

en: Downloading tools ({0}/{1}).
el_GR: Κατέβασμα εργαλείων ({0}/{1}).

en: Dutch
el_GR: Ολλανδικά

en: Dutch (Netherlands)
el_GR: Ολλανδικά (Ολλανδία)

en: Edison Help
el_GR: Βοήθεια Edison

en: Edit
el_GR: Επεξεργασία

en: Editor font size:
el_GR: Διορθωτής μεγέθους γραμματοσειράς:

en: Editor language:
el_GR: Διορθωτής γλώσσας:

en: Enable Code Folding
el_GR: Ενεργοποίηση αναδίπλωσης κώδικα

en: English
el_GR: Αγγλικά

en: English (United Kingdom)
el_GR: Αγγλικά (United Kingdom)

en: Enter a comma separated list of urls
el_GR: Εισάγεται μία λίστα urls χωριζόμενα από κόμμα

en: Enter additional URLs, one for each row
el_GR: Εισάγεται επιπλέον URLs, ένα για κάθε γραμμή

en: Environment
el_GR: Περιβάλλον

en: Error
el_GR: Σφάλμα

en: Error adding file
el_GR: Σφάλμα προσθήκης αρχείου

en: Error compiling for board {0}.
el_GR: Σφάλμα μεταγλώττισης για την πλακέτα {0}.

en: Error compiling.
el_GR: Σφάλμα μεταγλώττισης.

en: Error downloading {0}
el_GR: Σφάλμα κατεβάσματος {0}

en: Error getting the Arduino data folder.
el_GR: Λάθος κατα την λήψη του φακέλου δεδομένων του Arduino

en: Error inside Serial.{0}()
el_GR: Σφάλμα μέσα στο Serial.{0}()

en: Error loading theme {0}: {1}
el_GR: Σφάλμα κατα την φόρτωση του θέματος {0}: {1}

en: Error loading {0}
el_GR: Σφάλμα φόρτωσης {0}

en: Error opening serial port ''{0}''.
el_GR: Σφάλμα ανοίγματος της σειριακής θύρας "{0}".

en: Error opening serial port ''{0}''. Try consulting the documentation at http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission
el_GR: Σφάλμα ανοίγματος της σειριακής θύρας "{0}". Συμβουλευτείτε την τεκμηρίωση στο http://playground.arduino.cc/Linux/All#Permission

en: Error parsing libraries index: {0}
    Try to open the Library Manager to update the libraries index.
el_GR: Σφάλμα ανάλυσης ευρετηρίου βιβλιοθηκών: {0}
    Δοκιμάστε να ανοίξετε τον Διαχειριστή βιβλιοθήκης για να ενημερώσετε το ευρετήριο των βιβλιοθηκών.

en: Error reading libraries index: {0}
el_GR: Σφάλμα ανάγνωσης ευρετηρίου βιβλιοθηκών: {0}

en: Error reading package indexes folder: {0}
    (maybe a permission problem?)
el_GR: Σφάλμα ανάγνωσης πακέτου indexes folder: {0}
    (ίσως να υπάρχει πρόβλημα άδειας;)

en: Error reading preferences
el_GR: Σφάλμα ανάγνωσης προτιμήσεων

en: Error reading the preferences file. Please delete (or move)
    {0} and restart Arduino.
el_GR: Σφάλμα ανάγνωσης αρχείου προτιμήσεων. Παρακαλώ διαγράψτε (ή μετακινήστε)
    {0} και ξαναξεκινήστε το Arduino.

en: Error running post install script
el_GR: Σφάλμα εκτέλεσης του σεναρίου προ-εγκατάστασης

en: Error starting discovery method:
el_GR: Σφάλμα στην εκκίνηση της μεθόδου ανακάλυψης:

en: Error touching serial port ''{0}''.
el_GR: Σφάλμα κατά υλοποίηση της σειριακής θύρας ''{0}''.

en: Error while burning bootloader.
el_GR: Σφάλμα κατά την εγγραφή bootloader.

en: Error while burning bootloader: missing '{0}' configuration parameter
el_GR: Σφάλμα κατά την εγγραφή bootloader: Απουσία '{0}' παραμέτρου διαμόρφωσης

en: Error while burning bootloader: please select a serial port.
el_GR: Σφάλμα κατα την εγγραφή του bootloader: παρακαλώ επιλέξτε μια σειριακή θύρα.

en: Error while compiling: missing '{0}' configuration parameter
el_GR: Σφάλμα κατά την μεταγλώττιση: Απουσία '{0}' παραμέτρου διαμόρφωσης

en: Error while printing.
el_GR: Σφάλμα κατά την εκτύπωση.

en: Error while setting serial port parameters: {0} {1} {2} {3}
el_GR: Σφάλμα κατά την ρύθμιση της σειριακής πόρτας με: {0} {1} {2} {3}

en: Error while uploading
el_GR: Σφάλμα κατά το ανέβασμα

en: Error while uploading: missing '{0}' configuration parameter
el_GR: Σφάλμα κατά το ανέβασμα: απουσία '{0}' παραμέτρου διαμόρφωσης

en: Error while verifying
el_GR: Σφάλμα κατά την επικύρωση

en: Error while verifying/uploading
el_GR: Σφάλμα κατά την επικύρωση/ανέβασμα

en: Estonian
el_GR: Εσθονικά

en: Examples
el_GR: Παραδείγματα

en: Examples for any board
el_GR: Παραδείγματα για οποιαδήποτε πλακέτα

en: Examples for {0}
el_GR: Παράδειγμα για {0}

en: Examples from Custom Libraries
el_GR: Παραδείγματα από προσαρμοσμένες βιβλιοθήκες

en: Examples from Other Libraries
el_GR: Παραδείγματα από άλλες βιβλιοθήκες

en: Export canceled, changes must first be saved.
el_GR: Η εξαγωγή ακυρώθηκε, οι αλλαγές πρέπει πρώτα να αποθηκευτούν.

en: Export compiled Binary
el_GR: Εξαγωγή μεταγλωττισμένου δυαδικού

en: Failed to open sketch: "{0}"
el_GR: Αποτυχία ανοίγματος του σχεδίου: "{0}"

en: Failed to rename "{0}" to "{1}"
el_GR: Αποτυχία στην μετονομασία "{0}" σε "{1}"

en: Failed to rename sketch folder
el_GR: Αποτυχία στην μετονομασία του φακέλου σχεδίου

en: File
el_GR: Αρχείο

en: File name {0} is invalid: ignored
el_GR: Το όνομα αρχείου {0} δεν είναι έγκυρο: αγνοήθηκε

en: Filipino
el_GR: Φιλλιπινέζικα

en: Filter your search...
el_GR: Φιλτράρισμα της αναζήτησης...

en: Find
el_GR: Εύρεση

en: Find Next
el_GR: Εύρεση επόμενου

en: Find Previous
el_GR: Εύρεση προηγούμενου

en: Find in Reference
el_GR: Εύρεση στην αναφορά

en: Find...
el_GR: Αναζήτηση...

en: Find:
el_GR: Εύρεση:

en: Finnish
el_GR: Φιλανδικά

en: Fix Encoding & Reload
el_GR: Διόρθωση κωδικοποίησης και επαναφόρτωση

en: For information on installing libraries, see: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries
el_GR: Για πληροφορίες εγκατάστασης βιβλιοθηκών, δείτε: http://www.arduino.cc/en/Guide/Libraries

en: Forcing reset using 1200bps open/close on port {0}
el_GR: Εξαναγκασμένη επανεκκίνηση χρησιμοποιώντας 1200bps άνοιγμα/κλείσιμο στην θύρα {0}

en: French
el_GR: Γαλλικά

en: Frequently Asked Questions
el_GR: Συχνές ερωτήσεις

en: Galician
el_GR: Γαλικιακά

en: Galician (Spain)
el_GR: Γαλικιακά (Ισπανία)

en: Galileo Help
el_GR: Βοήθεια Galileo

en: Georgian
el_GR: Γεωργιανά

en: German
el_GR: Γερμανικά

en: Get Board Info
el_GR: Ανάκτηση πληροφοριών πλακέτας

en: Getting Started
el_GR: Ξεκινώντας

en: Global variables use {0} bytes ({2}%%) of dynamic memory, leaving {3} bytes for local variables. Maximum is {1} bytes.
el_GR: Οι καθολικές μεταβλητές χρησιμοποιούν {0} bytes ({2}%%) δυναμικής μνήμης, αφήνοντας {3} bytes για τοπικές μεταβλητές. Το μέγιστο είναι {1} bytes.

en: Global variables use {0} bytes of dynamic memory.
el_GR: Οι καθολικές μεταβλητές χρησιμοποιούν {0} bytes δυναμικής μνήμης.

en: Go to line
el_GR: Πήγαινε στην γραμμή

en: Go to line...
el_GR: Πήγαινε στην γραμμή...

en: Greek
el_GR: Ελληνικά

en: Hebrew
el_GR: Εβραϊκά

en: Help
el_GR: Βοήθεια

en: Hindi
el_GR: Χίντι

en: Host name:
el_GR: Όνομα υπολογιστή:

en: How about saving the sketch first 
    before trying to rename it?
el_GR: Τι λέτε να αποθηκεύσετε πρώτα το σχέδιο
    πριν προσπαθήσετε να το μετονομάσετε;

en: How very Borges of you
el_GR: Πολύ "Borges" από μέρους σας

en: Hungarian
el_GR: Ουγγαρέζικα

en: INCOMPATIBLE
el_GR: Ασύμβατο

en: Ignore Case
el_GR: Αγνόησε την κεφαλαιοποίηση

en: Ignoring library with bad name
el_GR: Αγνόηση βιβλιοθήκης με λάθος όνομα

en: Ignoring sketch with bad name
el_GR: Παράβλεψη σχεδίου με λανθασμένο όνομα

en: In Arduino 1.0, the default file extension has changed
    from .pde to .ino.  New sketches (including those created
    by "Save-As") will use the new extension.  The extension
    of existing sketches will be updated on save, but you can
    disable this in the Preferences dialog.
    
    Save sketch and update its extension?
el_GR: Στο Arduino 1.0, η προκαθορισμένη επέκταση αρχείου έχει αλλάξει
    από .pde σε .ino. Νέα σχέδια (συμπεριλαμβανομένων αυτών που δημιουργήθηκαν
    με το "Αποθήκευση Ως") θα χρησιμοποιούν την νέα επέκταση. Η επέκταση
    των υπάρχον σχεδίων θα ενημερωθούν κατά στην αποθήκευση, αλλά μπορείτε
    να το απενεργοποιήσετε στον διάλογο Προτιμήσεις.
    
    Αποθήκευση του σχεδίου και ενημέρωση της επέκτασης;

en: Include Library
el_GR: Συμπερίληψη βιβλιοθήκης

en: Incorrect IDE installation folder
el_GR: Εσφαλμένος φάκελος εγκατάστασης IDE

en: Increase Font Size
el_GR: Αύξηση μεγέθους φόντου

en: Increase Indent
el_GR: Αύξηση εσοχής

en: Indonesian
el_GR: Ινδονησιακά

en: Initializing packages...
el_GR: Αρχικοποίηση πακέτων...

en: Install
el_GR: Εγκατάσταση

en: Installation completed!
el_GR: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε!

en: Installed
el_GR: Εγκατεστημένο

en: Installing boards...
el_GR: Εγκατάσταση πλακετών...

en: Installing library: {0}:{1}
el_GR: Εγκατάσταση βιβλιοθήκης: {0}:{1}

en: Installing tools ({0}/{1})...
el_GR: Εγκατάσταση εργαλείων ({0}/{1})...

en: Installing...
el_GR: Εγκατάσταση...

en: Interface scale:
el_GR: Κλίμακα Διασύνδεσης:

en: Invalid library found in {0}: {1}
el_GR: Βρέθηκε μη έγγυρη βιβλιοθήκη στο {0}: {1}

en: Invalid quoting: no closing [{0}] char found.
el_GR: Μη έγγυρη παράθεση: δεν βρέθηκε χαρακτήρας [{0}] κλεισίματος.

en: Invalid version '{0}' for library in: {1}
el_GR: Λάθος έκδοση '{0}' για την βιβλιοθήκη στο: {1}

en: Invalid version {0}
el_GR: Μη έγκυρη έκδοση {0}

en: Italian
el_GR: Ιταλικά

en: Japanese
el_GR: Γιαπωνέζικα

en: Kazakh
el_GR: Καζακικά

en: Korean
el_GR: Κορεάτικα

en: Latvian
el_GR: Λεττονικά

en: Library Manager
el_GR: Διαχειριστής βιβλιοθήκης

en: Library added to your libraries. Check "Include library" menu
el_GR: Η βιβλιοθήκη προστέθηκε στις βιβλιοθήκες σας. Ελέγξτε το μενού «Συμπερίληψη Βιβλιοθήκης»

en: Library can't use both 'src' and 'utility' folders. Double check {0}
el_GR: Η βιβλιοθήκη δεν μπορεί να χρησιμοποιεί και τον φάκελο 'src' και τον 'utility'. Ελέγξτε το {0}

en: Library is already installed: {0}:{1}
el_GR: Η βιβλιοθήκη είναι ήδη εγκατεστημένη: {0}:{1}

en: Line number:
el_GR: Αριθμός σειράς:

en: Lithuaninan
el_GR: Λιθουανικά

en: Loading configuration...
el_GR: Φόρτωση διαμόρφωσης...

en: Looking for recipes like {0}*{1}
el_GR: Αναζήτηση για συνταγές όπως {0}*{1}

en: Low memory available, stability problems may occur.
el_GR: Λίγη διαθέσιμη μνήμη, μπορεί να προκύψουν προβλήματα ευστάθειας.

en: Manage Libraries...
el_GR: Διαχείριση βιβλιοθηκών...

en: Manual proxy configuration
el_GR: Χειροκίνητη ρύθμιση μεσολαβητή

en: Message
el_GR: Μήνυμα

en: Missing '{0}' from library in {1}
el_GR: Λείπει το '{0}' από την βιβλιοθήκη στο {1}

en: Mode not supported
el_GR: Η μέθοδος δεν υποστηρίζεται

en: More
el_GR: Επιπλέον

en: More preferences can be edited directly in the file
el_GR: Οι περισσότερες επιλογές μπορεί να τροποποιηθούν απευθείας στο αρχείο

en: Moving
el_GR: Μετακίνηση

en: Multiple files not supported
el_GR: Δεν υποστηρίζονται πολλαπλά αρχεία

en: Multiple libraries were found for "{0}"
el_GR: Βρέθηκαν πολλαπλές βιβλιοθήκες για "{0}"

en: Must specify exactly one sketch file
el_GR: Πρέπει να καθορίσετε ακριβώς ένα αρχείο σχεδίου

en: Name for new file:
el_GR: Όνομα για νέο αρχείο:

en: Native serial port, can't obtain info
el_GR: Η φυσική σειριακή θύρα, δεν μπορεί να ανακτήσει τις πληροφορίες

en: Network
el_GR: Δίκτυο

en: Network port, can't obtain info
el_GR: Η θύρα του δικτύου, δεν μπορεί να ανακτήσει τις πληροφορίες

en: Network ports
el_GR: Θύρες δικτύου

en: Network upload using programmer not supported
el_GR: Το δικτυακό ανέβασμα χρησιμοποιώντας προγραμματιστή δεν υποστηρίζεται

en: New
el_GR: Δημιουργία

en: New Tab
el_GR: Νέα καρτέλα

en: Newline
el_GR: Αλλαγή γραμμής

en: Next Tab
el_GR: Επόμενη καρτέλα

en: No
el_GR: Όχι

en: No authorization data found
el_GR: Δεν βρέθηκαν δεδομένα  εξουσιοδότησης

en: No changes necessary for Auto Format.
el_GR: Δεν είναι απαραίτητες αλλαγές για την αυτόματη μορφοποίηση.

en: No command line parameters found
el_GR: Δεν βρέθηκε  καμιά παράμετρος για την γραμμή εντολών

en: No compiled sketch found
el_GR: Δεν βρέθηκε μεταγλωττισμένο σχέδιο

en: No files were added to the sketch.
el_GR: Δεν προστέθηκαν αρχεία στο σχέδιο.

en: No launcher available
el_GR: Δεν υπάρχει διαθέσιμος εκκινητής

en: No line ending
el_GR: Δεν υπάρχει τέλος γραμμής

en: No parameters
el_GR: Δεν υπάρχουν παράμετροι

en: No proxy
el_GR: Δεν υπάρχει μεσολαβητής

en: No really, time for some fresh air for you.
el_GR: Οχι αλήθεια, είναι ώρα να πάρεις λίγο φρέσκο αέρα

en: No reference available for "{0}"
el_GR: Δεν υπάρχει διαθέσιμη αναφορά για το "{0}"

en: No sketch
el_GR: Κανένα σχέδιο

en: No sketchbook
el_GR: Κανένα sketchbook

en: No valid code files found
el_GR: Δεν βρέθηκαν έγκυρα αρχεία κώδικα

en: No valid hardware definitions found in folder {0}.
el_GR: Δεν βρέθηκαν έγκυροι ορισμοί υλικού στον φάκελο {0}.

en: None
el_GR: Κανένα

en: Not enough memory; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing your footprint.
el_GR: Μη επαρκής μνήμη, δείτε στο http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size για πληροφορίες για την ελάττωση της χρήσης μνήμης.

en: OK
el_GR: ΟΚ

en: One file added to the sketch.
el_GR: Ένα αρχείο προστέθηκε στο σχέδιο.

en: Only --verify, --upload or --get-pref are supported
el_GR: Μόνο τα --verify, --upload ή --get-pref υποστηρίζονται

en: Open
el_GR: Άνοιγμα

en: Open Recent
el_GR: Άνοιγμα προσφάτου

en: Open URL
el_GR: Άνοιγμα URL

en: Open an Arduino sketch...
el_GR: Άνοιξε ένα σχέδιο Arduino...

en: Open...
el_GR: Άνοιγμα...

en: Other
el_GR: Άλλα

en: Page Setup
el_GR: Ρύθμιση σελίδας

en: Partner
el_GR: Συνεργάτης

en: Password:
el_GR: Συνθηματικό:

en: Paste
el_GR: Επικόλληση

en: Persian
el_GR: Περσικά

en: Persian (Iran)
el_GR: Περσικά (Ιράν)

en: Platform {0} (package {1}) is unknown
el_GR: Η πλατφόρμα {0} (πακέτο {1}) είναι άγνωστη

en: Please confirm boards deletion
el_GR: Παρακαλώ επιβεβαιώστε την διαγραφή πλακέτας

en: Please confirm library deletion
el_GR: Παρακαλώ επιβεβαιώστε την διαγραφή βιβλιοθήκης

en: Please import the SPI library from the Sketch > Import Library menu.
el_GR: Παρακαλώ συμπεριλάβετε την βιβλιοθήκη SPI από το μενού Σχέδιο > Συμπερίληψη Βιβλιοθήκης.

en: Please import the Wire library from the Sketch > Import Library menu.
el_GR: Παρακαλώ συμπεριλάβετε την βιβλιοθήκη Wire από το μενού Σχέδιο > Συμπερίληψη Βιβλιοθήκης.

en: Please select a port to obtain board info
el_GR: Παρακαλώ διαλέξτε μια θύρα για να ανακτηθούν οι πληροφορίες της πλακέτας

en: Please select a programmer from Tools->Programmer menu
el_GR: Παρακαλώ επιλέξτε έναν προγραμματιστή από το μενού Εργαλεία -> Προγραμματιστής

en: Plotter not available while serial monitor is open
el_GR: Ο σχεδιογράφος δεν είναι διαθέσιμος όταν είναι ανοικτό η σειριακή οθόνη

en: Polish
el_GR: Πολωνικά

en: Port
el_GR: Θύρα

en: Port number:
el_GR: Αριθμός θύρας:

en: Portugese
el_GR: Πορτογαλικά

en: Portuguese (Brazil)
el_GR: Πορτογαλικά (Βραζιλία)

en: Portuguese (Portugal)
el_GR: Πορτογαλικά (Πορτογαλία)

en: Preferences
el_GR: Προτιμήσεις

en: Preparing boards...
el_GR: Προετοιμασία πλακετών...

en: Previous
el_GR: Προηγούμενο

en: Previous Tab
el_GR: Προηγούμενη καρτέλα

en: Print
el_GR: Εκτύπωση

en: Printing canceled.
el_GR: Η εκτύπωση ακυρώθηκε.

en: Printing...
el_GR: Εκτύπωση...

en: Problem Opening Folder
el_GR: Πρόβλημα ανοίγματος φακέλου

en: Problem Opening URL
el_GR: Προβλημα στο άνοιγμα της ιστοσελίδας

en: Problem Setting the Platform
el_GR: Πρόβλημα κατά την ρύθμιση της πλατφόρμας

en: Problem accessing board folder /www/sd
el_GR: Πρόβλημα πρόσβασης του φακέλου πλακέτας /www/sd

en: Problem accessing files in folder "{0}"
el_GR: Πρόβλημα πρόσβασης αρχείων στον φάκελλο "{0}"

en: Problem getting data folder
el_GR: Πρόβλημα κατα την λήψη του φακέλου δεδομένων

en: Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
el_GR: Πρόβλημα ανεβάσματος στην πλακέτα. Δείτε στο http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload για υποδείξεις.

en: Problem with rename
el_GR: Πρόβλημα με την μετονομασία

en: Processor
el_GR: Επεξεργαστής

en: Programmer
el_GR: Προγραμματιστής

en: Progress {0}
el_GR: Πρόοδος {0}

en: Quit
el_GR: Έξοδος

en: RETIRED
el_GR: ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ

en: Recommended
el_GR: Συνιστάται

en: Redo
el_GR: Επανάληψη

en: Reference
el_GR: Αναφορά

en: Remove
el_GR: Αφαίρεση

en: Removing library: {0}:{1}
el_GR: Αφαίρεση βιβλιοθήκης: {0}:{1}

en: Removing...
el_GR: Αφαίρεση...

en: Rename
el_GR: Μετονομασία

en: Replace
el_GR: Αντικατάσταση

en: Replace & Find
el_GR: Αντικατάσταση και εύρεση

en: Replace All
el_GR: Αντικατάσταση όλων

en: Replace the existing version of {0}?
el_GR: Αντικατάσταση της υπάρχουσας έκδοσης από {0};

en: Replace with:
el_GR: Αλλαγή με:

en: Retired
el_GR: Αποσύρθηκε

en: Retry the upload with another serial port?
el_GR: Επανάληψη ανεβάσματος σε άλλη σειριακή θύρα;

en: Romanian
el_GR: Ρουμανικά

en: Running recipe: {0}
el_GR: Εκτέλεση συνταγής: {0}

en: Running: {0}
el_GR: Εκτέλεση: {0}

en: Russian
el_GR: Ρωσικά

en: Save
el_GR: Αποθήκευση

en: Save As...
el_GR: Αποθήκευση ως...

en: Save Canceled.
el_GR: Η αποθήκευση ακυρώθηκε.

en: Save changes to "{0}"?
el_GR: Αποθήκευση αλλαγών στο "{0}";

en: Save sketch folder as...
el_GR: Αποθήκευση φακέλου του σχεδίου ως...

en: Save when verifying or uploading
el_GR: Αποθήκευση κατά την επικύρωση ή το ανέβασμα

en: Saving...
el_GR: Αποθήκευση...

en: Search all Sketch Tabs
el_GR: Αναζήτηση σε όλες τις καρτέλες σχεδίων

en: Select (or create new) folder for sketches...
el_GR: Επέλέξε (ή φτιάξε νέο) φάκελο για σχέδια...

en: Select All
el_GR: Επιλογή όλων

en: Select a zip file or a folder containing the library you'd like to add
el_GR: Επιλέξτε συμπιεσμένο αρχείο ή φάκελο που να περιέχουν την βιβλιοθήκα που θέλετε να προσθέσετε

en: Select an image or other data file to copy to your sketch
el_GR: Επιλέξτε μία εικόνα ή άλλο αρχείο δεδομένων για να αντιγράψετε στο σχέδιο σας

en: Select new sketchbook location
el_GR: Επιλέξτε νέα θέση για το Sketchbook

en: Select version
el_GR: Επιλογή έκδοσης

en: Selected board depends on '{0}' core (not installed).
el_GR: Η επιλεγμένη πλακέτα εξαρτάται από το πυρήνα {0} (δεν είναι εγκατεστημένος).

en: Selected board is not available
el_GR: Η επιλεγμένη πλακέτα δεν είναι διαθέσιμη

en: Selected library is not available
el_GR: Η επιλεγμένη βιβλιοθήκη δεν είναι διαθέσιμη

en: Send
el_GR: Αποστολή

en: Sensors
el_GR: Αισθητήρες

en: Serial Monitor
el_GR: Παρακολούθηση σειριακής

en: Serial Plotter
el_GR: Σχεδιογράφος σειριακής

en: Serial monitor is not supported on network ports such as {0} for the {1} in this release
el_GR: Η παρακολούθηση της σειριακής δεν υποστηρίζεται σε θύρες δικτύου όπως {0} για το {1} σε αυτήν την έκδοση.

en: Serial monitor not available while plotter is open
el_GR: Η σειριακή οθόνη δεν είναι διαθέσιμη όταν είναι ανοικτός ο σχεδιογράφος

en: Serial port ''{0}'' not found. Did you select the right one from the Tools > Serial Port menu?
el_GR: Η σειριακή θύρα "{0}" δεν βρέθηκε. Επιλέξατε την σωστή από το μενού Εργαλεία > Σειριακή Θύρα;

en: Serial port not selected.
el_GR: Δεν επιλέχθηκε σειριακή θύρα.

en: Serial port {0} not found.
el_GR: Σειριακή θύρα {0} ,δεν βρέθηκε.

en: Serial ports
el_GR: Σειριακές θύρες

en: Setting build path to {0}
el_GR: Ρύθμιση της διαδρομής χτισίματος στο {0}

en: Settings
el_GR: Ρυθμίσεις

en: Settings issues
el_GR: Προβλήματα επιλογών

en: Show Sketch Folder
el_GR: Εμφάνιση φακέλου του σχεδίου

en: Show timestamp
el_GR: Επίδειξη χρονοσήμανσης

en: Show verbose output during:
el_GR: Εμφάνιση διεξοδικής εξόδου κατά την:

en: Signal Input/Output
el_GR: Είσοδος/Έξοδος σήματος

en: Sketch
el_GR: Σχέδιο

en: Sketch Disappeared
el_GR: Το σχέδιο εξαφανίστηκε

en: Sketch Does Not Exist
el_GR: Το σχέδιο δεν υπάρχει

en: Sketch is Read-Only
el_GR: Το σχέδιο είναι μόνο-για-ανάγνωση

en: Sketch is Untitled
el_GR: Το σχέδιο είναι χωρίς τίτλο

en: Sketch is read-only
el_GR: Το σχέδιο είναι μόνο-για-ανάγνωση

en: Sketch too big; see http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size for tips on reducing it.
el_GR: Πολύ μεγάλο σχέδιο, δες συμβουλές στο http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#size για την μείωση του.

en: Sketch uses {0} bytes ({2}%%) of program storage space. Maximum is {1} bytes.
el_GR: Το σχέδιο χρησιμοποιεί {0} bytes ({2}%%) του χώρου αποθήκευσης του προγράμματος. Το μέγιστο είναι {1} bytes.

en: Sketchbook folder disappeared
el_GR: Χάθηκε ο φάκελος του Sketchbook

en: Sketchbook location:
el_GR: Θέση Sketchbook:

en: Sketchbook path not defined
el_GR: Η διαδρομή του Sketchbook δεν είναι καθορισμένη.

en: Skipping contributed index file {0}, parsing error occured:
el_GR: Παράκαμψη συμβολής αρχείου ευρετηρίου {0}, προέκυψε σφάλμα ανάλυσης :

en: Slovak
el_GR: Σλοβακικά

en: Slovenian
el_GR: Σλοβενικά

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save the sketch in another location,
    and try again.
el_GR: Μερικά αρχεία είναι επισημασμένα "μόνο για ανάγνωση", οπότε
    θα χρειαστεί να αποθηκεύσετε πάλι το σχέδιο σε άλλη τοποθεσία,
    και να προσπαθήσετε πάλι.

en: Some files are marked "read-only", so you'll
    need to re-save this sketch to another location.
el_GR: Μερικά αρχεία είναι επισημασμένα "μόνο για ανάγνωση", οπότε
    θα χρειαστεί να αποθηκεύσετε πάλι το σχέδιο σε άλλη τοποθεσία

en: Sorry, the folder "{0}" already exists.
el_GR: Συγνώμη, ο φάκελος "{0}" υπάρχει ήδη

en: Spanish
el_GR: Ισπανικά

en: Specified folder/zip file does not contain a valid library
el_GR: Ο επιλεγμένος φάκελος/zip αρχείο δε περιέχει μία έγκυρη βιβλιοθήκη

en: Starting...
el_GR: Εκκίνηση...

en: Sunshine
el_GR: Λιακάδα

en: Swedish
el_GR: Σουηδικά

en: System Default
el_GR: Προεπιλογές συστήματος

en: Tamil
el_GR: Ταμίλ

en: Telugu
el_GR: Τελούγκου

en: Thai
el_GR: Ταϋλανδικά

en: The 'BYTE' keyword is no longer supported.
el_GR: Η λέξη κλειδί 'BYTE' δεν υποστηρίζεται πλέον.

en: The --upload option supports only one file at a time
el_GR: Η επιλογή --upload υποστηρίζει μόνο ένα αρχείο τι φορά

en: The Client class has been renamed EthernetClient.
el_GR: Η κλάση Client έχει μετονομαστεί σε EthernetClient.

en: The IDE includes an updated {0} package, but you're using an older one.
    Do you want to upgrade {0}?
el_GR: Το IDE περιλαμβάνει ένα ενημερωμένο {0} πακέτο, αλλά χρησιμοποιείτε ένα παλιότερο.
    Θέλετε να ενημερώσετε το {0};

en: The Server class has been renamed EthernetServer.
el_GR: Η κλάση Server έχει μετονομαστεί σε EthernetServer.

en: The Udp class has been renamed EthernetUdp.
el_GR: Η κλάση Udp έχει μετονομαστεί σε EthernetUdp.

en: The current selected board needs the core '{0}' that is not installed.
el_GR: Η επιλεγμένη πλακέτα χρειάζεται τον πυρήνα '{0}' που δεν είναι εγκατεστημένος.

en: The file "{0}" needs to be inside
    a sketch folder named "{1}".
    Create this folder, move the file, and continue?
el_GR: Το αρχείο "{0}" χρειάζεται να είναι μέσα σε έναν
    φάκελο σχεδίου με ονομασία "{1}". Δημιουργία αυτού
    του φακέλου, μετακίνηση του αρχείου και συνέχεια;

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library folder names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
el_GR: Η βιβλιοθήκη "{0}" δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
    Οι φάκελοι των βιβλιοθηκών πρέπει να ξεκινούν με γράμματα ή αριθμούς και συνεχίζουν με γράμματα, αριθμούς, παύλες, τελείες και κάτω παύλες. Το μέγιστο μήκος είναι 63 χαρακτήρες.

en: The library "{0}" cannot be used.
    Library names must contain only basic letters and numbers.
    (ASCII only and no spaces, and it cannot start with a number)
el_GR: Η βιβλιοθήκη "{0}" δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
    Το όνομα της βιβλιοθήκης πρέπει να περιέχει μόνο βασικούς χαρακτήρες και αριθμους.
    (μόνο ASCII χωρίς κενά, και δεν μπορεί να αρχίζει με αριθμό)

en: The main file cannot use an extension
el_GR: Το βασικό αρχείο δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει μια επέκταση

en: The name cannot start with a period.
el_GR: Το όνομα δεν μπορεί να ξεκινά με τελεία.

en: The selected sketch no longer exists.
    You may need to restart Arduino to update
    the sketchbook menu.
el_GR: Το επιλεγμένο σχέδιο δεν υπάρχει πλέον.
    Πιθανόν απαιτείται επανεκκίνηση του Arduino προκειμένου να ανανεωθεί το μενού του Sketchbook.

en: The sketch "{0}" cannot be used.
    Sketch names must contain only basic letters and numbers
    (ASCII-only with no spaces, and it cannot start with a number).
    To get rid of this message, remove the sketch from
    {1}
el_GR: Το σχέδιο "{0}" δεν μπορεί να χρησιμοπειηθεί.
    Τα ονόματα των σχεδίων πρέπει να περιέχουν μόνο γράμματα και αριθμούς
    (ASCII- μόνο χωρίς κενά, και δεν μπορούν να ξεκινούν με αριθμό).
    Για να μην ξαναεμφανιστεί αυτό το μήνυμα, αφαιρέστε το σχέδιο από το
     {1}

en: The sketch already contains a file named "{0}"
el_GR: Το σχέδιο ήδη περιλαμβάνει ένα αρχείο με όνομα "{0}"

en: The sketch folder has disappeared.
     Will attempt to re-save in the same location,
    but anything besides the code will be lost.
el_GR: Ο φάκελος του σχεδίου έχει εξαφανιστεί.
    Θα γίνει προσπάθεια αποθήκευσης στην ίδια τοποθεσία,
    αλλά οτιδήποτε εκτός του κώδικα θα χαθεί.

en: The sketch name had to be modified.
    Sketch names must start with a letter or number, followed by letters,
    numbers, dashes, dots and underscores. Maximum length is 63 characters.
el_GR: Το όνομα του σχεδίου έπρεπε να τροποποιηθεί.
     Τα ονόματα των σχεδίων πρέπει να ξεκινούν με γράμματα ή αριθμούς και συνεχίζουν με γράμματα, αριθμούς, παύλες, τελείες και κάτω παύλες. Το μέγιστο μήκος είναι 63 χαρακτήρες.

en: The sketchbook folder no longer exists.
    Arduino will switch to the default sketchbook
    location, and create a new sketchbook folder if
    necessary. Arduino will then stop talking about
    himself in the third person.
el_GR: Ο φάκελος Sketchbook δεν υπάρχει πλέον.
    Το Arduino θα επανέλθει στην προεπιλεγμένη θέση του Sketchbook, 
    και θα δημιουργήσει νέο φάκελο Sketchbook αν απαιτείται.
    Τότε το Arduino θα σταματήσει να αναφέρεται στον εαυτό του σε τρίτο πρόσωπο.

en: The specified sketchbook folder contains your copy of the IDE.
    Please choose a different folder for your sketchbook.
el_GR: Ο καθορισμένος φάκελος του sketchbook περιέχει αντίγραφο του IDE.
    Παρακαλώ επιλέξτε έναν διαφορετικό φάκελο για το sketchbook σας.

en: Theme:
el_GR: Θέμα:

en: This library is not listed on Library Manager. You won't be able to reinstall it from here.
    Are you sure you want to delete it?
el_GR: Αυτή η βιβλιοθήκη δεν υπάρχει στον Διαχειριστή Βιβλιοθήκης. Δεν θα μπορέσετε
    να το εγκαταστήσετε από εδώ. Είστε σίγουροι πως θέλετε να το διαγράψετε;

en: This report would have more information with
    "Show verbose output during compilation"
    option enabled in File -> Preferences.
el_GR: Αυτή η αναφορά θα παρείχε περισσότερες πληροφορίες με 
    "Εμφάνιση πλεονάζουσα έξοδος κατά τη σύνταξη"
    Επιλογή από το Αρχείο -> Προτιμήσεις.

en: Time for a Break
el_GR: Ώρα για διάλειμμα

en: Timing
el_GR: Χρονισμός

en: Tool {0} is not available for your operating system.
el_GR: Το εργαλείο {0} δεν είναι διαθέσιμο για τον λειτουργικό σας σύστημα.

en: Tools
el_GR: Εργαλεία

en: Topic
el_GR: Θέμα

en: Troubleshooting
el_GR: Επίλυση προβλημάτων

en: Turkish
el_GR: Τουρκικά

en: Type
el_GR: Τύπος

en: Type board password to access its console
el_GR: Πληκτρολογήστε το συνθηματικό πλακέτας για αποκτήσετε πρόσβαση στην κονσόλα του

en: Type board password to upload a new sketch
el_GR: Πληκτρολογήστε το συνθηματικό πλακέτας για να ανεβάσετε ένα νέο σχέδιο

en: Ukrainian
el_GR: Ουκρανικά

en: Unable to connect to {0}
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης στο {0}

en: Unable to connect: is the sketch using the bridge?
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης: Το σχέδιο χρησιμοποιεί την γέφυρα;

en: Unable to connect: retrying
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης: Επανάληψη

en: Unable to connect: wrong password?
el_GR: Αδυναμία σύνδεσης: Λάθος συνθηματικό;

en: Unable to find {0} in {1}
el_GR: Αδυναμία εύρεσης του {0} στο {1}

en: Unable to open serial monitor
el_GR: Αδυναμία ανοίγματος της παρακολούθησης σειριακής

en: Unable to open serial plotter
el_GR: Αδυναμία ανοίγματος του σχεδιογράφου σειριακής

en: Unable to reach Arduino.cc due to possible network issues.
el_GR: Αδυναμία εύρεσης του Arduino.cc λόγο πιθανού προβλήματος στο δίκτυο.

en: Uncategorized
el_GR: Αταξινόμητο

en: Undo
el_GR: Αναίρεση

en: Unhandled type {0} in context key {1}
el_GR: Ανεπίλυτος τύπος {0} στο βασικό πλαίσιο {1}

en: Unknown board
el_GR: Άγνωστη πλακέτα

en: Unknown sketch file extension: {0}
el_GR: Άγνωστη επέκταση αρχείου σχεδίου: {0}

en: Unspecified platform, no launcher available.
    To enable opening URLs or folders, add a 
    "launcher=/path/to/app" line to preferences.txt
el_GR: Απροσδιόριστη πλατφόρμα, δεν υπάρχει διαθέσιμος εκκινητής.
    Για να ενεργοποιήσετε το άνοιγμα URL ή φακέλων, προσθέστε
     "launcher=/διαδρομή/στην/εφαρμογή" στο αρχείο preferences.txt

en: Updatable
el_GR: Ενημερώσιμο

en: Update
el_GR: Ενημέρωση

en: Update sketch files to new extension on save (.pde -> .ino)
el_GR: Ενημέρωση αρχείου σχεδίου σε νέα επέκταση με την αποθήκευση (.ped -> .ino)

en: Updates available for some of your {0}boards{1}
el_GR: Διαθέσιμη ενημέρωση για μερικές από τις {0}πλακέτες{1} σας

en: Updates available for some of your {0}boards{1} and {2}libraries{3}
el_GR: Διαθέσιμη ενημέρωση για μερικές από τις {0}πλακέτες{1} και {2}βιβλιοθήκες{3} σας

en: Updates available for some of your {0}libraries{1}
el_GR: Διαθέσιμη ενημέρωση για μερικές από τις {0}βιβλιοθήκες{1} σας

en: Updating list of installed libraries
el_GR: Ενημέρωση λίστας εγκατεστημένων βιβλιοθηκών

en: Upload
el_GR: Ανέβασμα

en: Upload Using Programmer
el_GR: Ανέβασμα μέσω προγραμματιστή

en: Upload any sketch to obtain it
el_GR: Ανέβασε ένα οποιοδήποτε σχέδιο για να το βρεις

en: Upload canceled.
el_GR: Το ανέβασμα ακυρώθηκε.

en: Upload cancelled
el_GR: Το ανέβασμα ακυρώθηκε.

en: Uploading to I/O Board...
el_GR: Ανέβασμα στην Ι/Ο πλακέτα...

en: Uploading...
el_GR: Ανέβασμα...

en: Use Selection For Find
el_GR: Χρήση επιλογής για εύρεση

en: Use external editor
el_GR: Χρήση εξωτερικού επεξεργαστή κειμένου

en: Username:
el_GR: Όνομα χρήστη:

en: Using library {0} at version {1} in folder: {2} {3}
el_GR: Χρησιμοποιώντας την βιβλιοθήκη {0} στην έκδοση {1} στον φάκελο: {2} {3}

en: Using library {0} in folder: {1} {2}
el_GR: Χρησιμοποιώντας την βιβλιοθήκη {0} στον φάκελο: {1} {2}

en: Using previously compiled file: {0}
el_GR: Χρησιμοποιώντας το προηγουμένως μεταγλωττισμένο αρχείο: {0}

en: Verify
el_GR: Επικύρωση

en: Verify code after upload
el_GR: Επικύρωση του κώδικα μετά το ανέβασμα

en: Verify/Compile
el_GR: Επικύρωση/Μεταγλώττιση

en: Verifying and uploading...
el_GR: Επικύρωση και ανέβασμα...

en: Verifying archive integrity...
el_GR: Επικύρωση ακεραιότητας αρχειοθέτησης...

en: Verifying...
el_GR: Επικύρωση...

en: Version <b>{0}</b>
el_GR: Έκδοση <b>{0}</b>

en: Version unknown
el_GR: Άγνωστη έκδοση

en: Version {0}
el_GR: Έκδοση {0}

en: Vietnamese
el_GR: Βιετναμέζικα

en: Visit Arduino.cc
el_GR: Επισκεφτείτε το Arduino.cc

en: WARNING: Category '{0}' in library {1} is not valid. Setting to '{2}'
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Η κατηγορία '{0}' στην βιβλιοθήκη {1} δεν είναι έγγυρη. Επιλογή της '{2}'

en: WARNING: Spurious {0} folder in '{1}' library
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Παρασιτικός {0} φάκελος στην '{1}' βιβλιοθήκη

en: WARNING: library {0} claims to run on {1} architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on {2} architecture(s).
el_GR: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Η βιβλιοθήκη {0} ισχυρίζεται πως τρέχει σε αρχιτεκτονικές(ή) {1} και μπορεί να μην είναι συμβατή με την τρέχουσα πλακέτα σας που τρέχει σε {2} αρχιτεκτονικές(ή).

en: Warning
el_GR: Προειδοποίηση

en: Warning: This core does not support exporting sketches. Please consider upgrading it or contacting its author
el_GR: Προειδοποίηση; Αυτός ο πυρήνας δεν υποστηρίζει την εξαγωγή σχεδίων. Παρακαλώ συμβουλευτείτε τον δημιουργό της.

en: Warning: file {0} links to an absolute path {1}
el_GR: Προειδοποίηση: Το αρχείο {0} συνδέεται σε μία απόλυτη διαδρομή {1}

en: Warning: forced trusting untrusted contributions
el_GR: Προειδοποίηση: Εξαναγκασμένη εμπιστοσύνη σε μη έμπιστες συνεισφορές

en: Warning: forced untrusted script execution ({0})
el_GR: Προειδοποίηση: Εξαναγκασμένη εκτέλεση μη έμπιστου σεναρίου ({0})

en: Warning: non trusted contribution, skipping script execution ({0})
el_GR: Προειδοποίηση: Μη έμπιστη συνεισφορά, παράληψη εκτέλεση σεναρίου ({0})

en: Warning: platform.txt from core '{0}' contains deprecated {1}, automatically converted to {2}. Consider upgrading this core.
el_GR: Προειδοποίηση: Το platform.txt από τον πυρήνα '{0}' περιέχει ξεπερασμένο {1}, αυτόματη μετατροπή σε {2}. Εξετάστε την ανανέωση αυτού του πυρήνα.

en: Warning: platform.txt from core '{0}' misses property '{1}', using default value '{2}'. Consider upgrading this core.
el_GR: Προειδοποίηση: Στο platform.txt από τον πυρήνα '{0}' λείπει η ιδιότητα '{1}', χρήση της προκαθορισμένης τιμής '{2}'. Σκεφτείτε την ενημέρωση αυτού του πυρήνα.

en: Wire.receive() has been renamed Wire.read().
el_GR: Το Wire.receive() έχει μετονομαστεί σε Wire.read().

en: Wire.send() has been renamed Wire.write().
el_GR: Το Wire.send() έχει μετονομαστεί σε Wire.write().

en: Wrap Around
el_GR: Αναδίπλωση γύρω

en: Wrong microcontroller found.  Did you select the right board from the Tools > Board menu?
el_GR: Βρέθηκε λάθος μικροελεγκτής. Επιλέξατε την σωστή πλακέτα από το μενού Εργαλεία > Πλακέτα;

en: Yes
el_GR: Ναι

en: You can't import a folder that contains your sketchbook
el_GR: Δεν μπορείτε να εισάγετε έναν φάκελο που περιέχει το sketchbook σας

en: You cannot save the sketch into a folder
    inside itself. This would go on forever.
el_GR: Δεν μπορείτε να αποθηκεύσετε το σχέδιο σε ένα φάκελο
    στον εαυτό του. Αυτό θα συνέχιζε αενάως.

en: You forgot your sketchbook
el_GR: Ξέχασες το Sketchbook σου

en: You have unsaved changes!
    You must save all your sketches to enable this option.
el_GR: Έχετε μη αποθηκευμένες αλλαγές! Πρέπει να αποθηκεύσετε όλα τα σχέδια για να ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή.

en: You've pressed {0} but nothing was sent. Should you select a line ending?
el_GR: Πιέσατε {0} αλλά δεν στάλθηκε τίποτε. Μήπως πρέπει να επιλέξετε τερματισμό γραμμής;

en: You've reached the limit for auto naming of new sketches
    for the day. How about going for a walk instead?
el_GR: Έφτασες το όριο αυτόματης ονομασίας των νέων σχεδίων, για σήμερα.
    Τι θα ΄λεγες για λίγο περπάτημα;

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your settings folder.
    Please move the IDE to another folder.
el_GR: Το αντίγραφο του IDE είναι εγκατεστημένο σε έναν υποφάκελο του φακέλου ρυθμίσεων σας.
    Παρακαλώ μετακινήστε το IDE σε κάποιον άλλον φάκελο.

en: Your copy of the IDE is installed in a subfolder of your sketchbook.
    Please move the IDE to another folder.
el_GR: Το αντίγραφο του IDE είναι εγκατεστημένο σε έναν υποφάκελο του sketchbook σας.
    Παρακαλώ μετακινήστε το IDE σε κάποιον άλλον φάκελο.

en: ZIP files or folders
el_GR: Συμπιεσμένα αρχεία ή φάκελοι

en: Zip doesn't contain a library
el_GR: Το συμπιεσμένο αρχείο δεν περιέχει βιβλιοθήκη

en: ".{0}" is not a valid extension.
el_GR: ".{0}" δεν είναι έγκυρη επέκταση.

en: "{0}" contains unrecognized characters. If this code was created with an older version of Arduino, you may need to use Tools -> Fix Encoding & Reload to update the sketch to use UTF-8 encoding. If not, you may need to delete the bad characters to get rid of this warning.
el_GR: Το "{0}" περιέχει άγνωστους χαρακτήρες. Αν ο κώδικας έχει δημιουργηθεί με παλαιότερη έκδοση του Arduino, ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε το Εργαλεία -> Επισκευή Κωδικοποίησης & Επαναφόρτωση για την ενημέρωση του σχεδίου σε κωδικοποίηση UTF-8. Αν όχι, μπορείτε να διαγράψετε τους άγνωστους χαρακτήρες για να αποφύγετε αυτή την προειδοποίηση.

en: 
    As of Arduino 0019, the Ethernet library depends on the SPI library.
    You appear to be using it or another library that depends on the SPI library.
el_GR: 
    Από το Arduino 0019, η βιβλιοθήκη Ethernet εξαρτάται από την βιβλιοθήκη SPI.
    Μοιάζει να την χρησιμοποιείτε ή κάποια άλλη βιβλιοθήκη που στηρίζεται σε αυτή του SPI.

en: 
    As of Arduino 1.0, the 'BYTE' keyword is no longer supported.
    Please use Serial.write() instead.
el_GR: 
    Από το Arduino 1.0, η λέξη κλειδί 'BYTE' δεν υποστηρίζεται.
    Παρακαλώ χρησιμοποιείστε το Serial.write().

en: 
    As of Arduino 1.0, the Client class in the Ethernet library has been renamed to EthernetClient.
el_GR: 
    Από το Arduino 1.0, η κλάση Client στην βιβλιοθήκη Ethernet 
    έχει μετονομαστεί σε EthernetClient.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Server class in the Ethernet library has been renamed to EthernetServer.
el_GR: 
    Από το Arduino 1.0, η κλάση Server στην βιβλιοθήκη Ethernet 
    έχει μετονομαστεί σε EthernetServer.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Udp class in the Ethernet library has been renamed to EthernetUdp.
el_GR: 
    Από το Arduino 1.0, η κλάση Udp στην βιβλιοθήκη Ethernet 
    έχει μετονομαστεί σε EthernetUdp.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.receive() function was renamed to Wire.read() for consistency with other libraries.
el_GR: 
    Από το Arduino 1.0, η συνάρτηση Wire.receive() έχει μετονομαστεί 
    Wire.read() για ομοιομορφία με άλλες βιβλιοθήκες.

en: 
    As of Arduino 1.0, the Wire.send() function was renamed to Wire.write() for consistency with other libraries.
el_GR: 
    Από το Arduino 1.0, η συνάρτηση Wire.send() έχει μετονομαστεί 
    Wire.write() για ομοιομορφία με άλλες βιβλιοθήκες.

en: compilation
el_GR: μεταγλώττιση

en: connected!
el_GR: συνδεδεμένο!

en: ignoring invalid font size {0}
el_GR: αγνόηση μη έγκυρου μεγέθους γραμματοσειράς {0}

en: name is null
el_GR: το όνομα είναι κενό

en: no headers files (.h) found in {0}
el_GR: Δεν βρέθηκαν αρχεία κεφαλίδας (.h) στο {0}

en: serialMenu is null
el_GR: το σειριακόΜενού είναι κενό

en: the selected serial port {0} does not exist or your board is not connected
el_GR: η επιλεγμένη σειριακή θύρα {0} δεν υπάρχει ή η πλακέτα σας δεν είναι συνδεδεμένη

en: unknown option: {0}
el_GR: άγνωστη παράμετρος: {0}

en: upload
el_GR: ανέβασμα

en: version <b>{0}</b>
el_GR: έκδοση <b>{0}</b>

en: {0} file signature verification failed
el_GR: {0} αρχείο απέτυχε η επαλήθευση της υπογραφής

en: {0} file signature verification failed. File ignored.
el_GR: {0} αρχείο απέτυχε η επαλήθευση της υπογραφής. Αγνόηση αρχείου.

en: {0} files added to the sketch.
el_GR: {0} αρχεία προστέθηκαν στο σχέδιο.

en: {0} libraries
el_GR: {0} βιβλιοθήκες

en: {0} must be a folder
el_GR: το {0} πρέπει να είναι φάκελος

en: {0} on {1}
el_GR: {0} στο {1}

en: {0} pattern is missing
el_GR: το {0} υπόδειγμα λείπει

en: {0} returned {1}
el_GR: το {0} επέστρεψε {1}

en: {0}: Invalid argument to --pref, should be of the form "pref=value"
el_GR: {0}: Μη έγκυρο όρισμα στο --pref, πρέπει να έχει την μορφή "pref=τιμή"

en: {0}: Invalid board name, it should be of the form "package:arch:board" or "package:arch:board:options"
el_GR: {0}: Μη έγκυρο όνομα πλακέτας, πρέπει να έχει την μορφή "package:arch:board"  ή "package:arch:board:options"

en: {0}: Invalid option for board "{1}"
el_GR: {0}: Μη έγκυρη επιλογή για την πλακέτα "{1}"

en: {0}: Invalid option, should be of the form "name=value"
el_GR: {0}: Μη έγκυρη επιλογή, πρέπει να είναι της μορφής "όνομα=τιμή"

en: {0}: Invalid value for option "{1}" for board "{2}"
el_GR: {0}: Μη έγκυρη τιμή για την επιλογή "{1}"για την πλακέτα "{2}"

en: {0}: Unknown architecture
el_GR: {0}: Άγνωστη αρχιτεκτονική

en: {0}: Unknown board
el_GR: {0}: Άγνωστη πλακέτα

en: {0}: Unknown package
el_GR: {0}: Άγνωστο πακέτο

en: {0}Install this package{1} to use your {2} board
el_GR: {0} Εγκατέστησε το πακέτο {1} για να χρησιμοποιήσεις την {2} πλακέτα σου
